Met kamieerea op hot strand fe Zsndvaort DE SPAARNEBANK BOORDEN. OVERHEMDEN ZIJDEN ONDERGOEDEREN TOONEEL'. De laatste dagen van fuel Jaar Laat ik nu dit jaar eens een Kerstgave ARJOS TABAK Centrale Wasscherij FINANCIËN. UITLOTINGEN. LAATSTE NIEUWS. KUNST EN KENNIS. LEGER EN VLOOT. STOOMVAARTLIJNEN. Bericht. ?A15^1AvanVALKEMBURG'S-; e A -jLEVERTR/ Haartemsche Orkestvereeniging. De Kerstboom in het St. Veronica- gesticht. wordt Franken niet vergeten door hen die, nog van 't vorig jaar, zijn keur vara lekkers weten! Z'n appelbollen, z'n beignets, croütons en kalfsvleeschbroodjes, verlichten, ook elft Oude de laatste zware loodjes Kerstfeest voor het Francisca- Roinana Liefdewerk. AdresH. L. AVESKAMP, Pr., Javalaan 29, Hilversum TOONEEL; Welhnachts-Oraforiumvan J. S. Bach. Opgedragen. Strandverpachting te Zandvoort. De Zandvoortsche laan. ioi5/1{5 ioi 7/* 43 V 2 66 n5/8 SVs 3 V® 44 V, Maar is kwaliteitstabak. V Het bestuur der H. O. V. Douchebaden. AMSTERDAMSCHE VAART No. 30a BURGERLIJKE STAND. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Was der Belgische riviereri. De valsche bankbiljetten- affaire in Portugal. Overreden en gedood. Prijsvraag Schaepman- monument. Bijzondere Landstorm. ♦,'t GEVAL R.H.", Blijspel Jdoor Bruno Winarver. Het Schouwtooneel. Stadsschouwburg. Er was, op Tweeden Kerstavond, veel pu- biiek opgekomen, om dit geestig stuk opge voerd te zien, en het zal zich den gang naar den schouwburg niet beklaagd hebben. Het is geen sterk stuk, al doen Jan Musch en Ko Arnoldi door hun krachtige en verbluf fend snelle actie dat wel eens vergeten. Door de drie bedrijven het eerste vooral flitst de humor zij raakt slechts de buiten kanten van het moderne leven, maar belicht deze op vaak verrassende wijze. Jan Musch, als Richard Heijst, die tijde lijke verstandsverbijstering simuleert, om het groote gekkenhuis, dat de tegenwoordige wereld is, te kunnen verruilen met het rusti ge gesticht voor krankzinnigen, maakt het u wel duidelijk het tegenwoordige leven is een mallemolengedraai, waarin natuur, ge zond verstand en geweten niet op hun plaats zijn. Normale menschen bestaan er niet meer en anders zal de wetenschap wel aantoonen, dat juist zij abnormaal zijn. Er zijn honderd manieren om te bewijzen, dat iemand niet wel bij het hoofd is, maar op geen enkele manier kan men vaststellen, dat iemand ze alle vijf bij elkaar heeft. Arme psychiatrie ze moet het in deze charge wel sterk ontgelden Zij wordt ge- personificeerd door een kinderlijk-naieven dokter, die den simuleerenden Richard Heijst beschouwt als een buitengewoon interessant geval. En R.H. laat zich die dwaas heid aanleunen, zoolang 't hem lust. Maar al maakt hij er zich ten slotte met een ruk van los, hij slaagt er toch niet in, de weten schap van haar eenzijdigheid te overtuigen, te minder omdat de praktijk van het moderne leven zelfs de allerdwaaste theorieën doet opgaan. Het karakter van deze parodie werd door Jan Musch en Ko Arnoldi knap ingeleefd en uitgebeeld, 't Ging wel eens overstelpend gehaast vooral de eerste acteur van Het Schouwtooneel was vaak moeilijk te volgen. Ko van Dijk, met alle respect voor zijn kunst, was in de rol V3n prof. Prisjan niet thuis, waardoor de komisch aandoende gezinstrage die niet tot ons doordrong, al maakte Stinc v.d. Gaag veel werk van haar vage dochter- rol. Ook Lena Kieij, als professorsvrouw, viel uit den toon. Van Staalduynen speelde als een beschaafde dilettantPine Beider als dr. Corus en Rolien Numan als Eva vonden wèl de lijn der satyre. Er is hartelijk gelachen om deze aardige vertooning en het gezelschap werd aan het slot van alle drie bedrijven meermalen terug geroepen. LEEUWARDEN-«ü ITALIAANSCHE WIJNHANDEL „GUISEPPO". Donderdagavond werd in perceel Nassau- straat 7 een nieuw ingerichte Wijn-Bodega geopend onder den naam „Italiaansche Wijnhandel „Guiseppo", Wesselman en Koopman". Deze Bodega is in Italiaanschen stijl ge houden en naar wij opmerkten in den waren zin des woords een echte wijn-Bodega. De heeren Wesselman en Koopman hebben door dezen eenvoudigen stijl een sfeer in hun zaak weten te scheppen, waarin een ieder zich aangenaam thuis gevoelt. Boven dien komt hier weer eens duidelijk naar voren hoe nuttig talenkennis voor den zaken man is. De firmanten wisten verschillende buitenlanders (die over het algemeen beter weten wat een Wijn-Bodega is) in hun eigen talen te woord te staan. Heel aardig is ook de wandbeschildering naar tcekeningen van een broer van een der firmanten. Doch de hoofdzaakde wijn scheen wel zeker naar ieders smaak te zijn. Wij wenschen den ondernemers veel succes toe. Op het jongste Ledenconcert der H. O. V. (2de Kerstdag), werd eene zeer gewaardeerde vertolking gegeven van een tweetal muzikale schetsen van den componist van der Pais, een familielid van den heer Willem Dyse- rinck. Nico Gerharz werd vanwege den heer Dyse- rinck bij deze gelegenheid een krans aange boden, een hulde die, gezien de buitenge woon serieuse instudeering van het werk, ten zeerste op haar plaats was. Hieruit blijkt wel dat de afgetreden voor zitter der H. O. V. deze vereeniging nog steeds een warm hart toedraagt, waarvan trouwens de geschonken Orkest-partituren en een stel nieuwe pauken reeds eerder ge tuigenis aflegden. Als zoovele jaren hiervoor was ook dit jaar wederom op 2en Kerstdag in de school van de Zusters van het St. Veronicagesticht aan het Spaarne, eene tentoonstelling van vele kleedingstukken en kerstgeschenken ge organiseerd. Twee zalen waren rijk uitgestald met man tels, jurken, schorten, onderkleeren enz. en verder etenswaren, lekkernijen en speelgoed, wat alles dezer dagen zal worden verdeeld onder de arme schoolgaande kinderen. In een der andere zalen, waarin tenten waren opgericht voorzien van draaiborden en mooie prijzen, werd druk geijverd, zoo veel mogelijk geld te verzamelen voor het arme kind. Hoewel het weer niet zoo zeer heeft willen medewerken, kwamen toch vele men schen de tentoonstelling bezichtigen en hun geluk beproeven door het koopen van lootjes voor een kussen sprei en pop. De pop werd gewonnen door A. Turken burg, de sprei door J. Assendelft, en het kussen door M. Bonke. Een woord van hartelijken dank aan allen die hebben medegewerkt, de vele arme kin deren weer eens met een stralend gezicht naar huis te laten gaan is hier wel op zijn plaats. DE EENMANSWAGEN OP DE CEIN TUURBAAN. Door den directeur der N.Z.H.T.M. is aan de organisaties van tramwegpersoneel medegedeeld dat in verband met de klacht over de belemmering van het uitzicht door de aan de ceintuur-eenmanswagens beves tigde bordjes „bij instappen betalen" deze bordjes gaandeweg zullen worden weggeno men en vervangen door een op de puien der rijtuigen te schilderen gelijksoortig opschrift. KERTSGAVE BURG. ARMBESTUUR SCHOTEN. Door het Burgerlijk Armbestuur te Scho ten werd aan de gehuwden ondersteunden als kerstgave een bón voor vleesch en vet gege ven, hetwelk bij een tweetal te Schoten wo nende slagers kon worden afgehaald. Deze zelfde gift zal ook deze week met het oog op Nieuwjaar gegeven worden. MERCURIUS-EXAMEN. Geslaagd voor het examen Nederlandsche Handelscorrespondentie onze stadgenoote Mej. van Wijk. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Voor 1926 zal het bestuur der afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap bestaan uit de heeren H. van Leeuwen, Middenweg 10, Voorzitter K. Ruiter, Raadhuisplein 5, Vice-Voorzitter G. J. Bettink, Velserstraat 41, le Secretaris E. Geers Wzn., Rozenhageristraat 39, 2e Secretaris en Mej. J. A. Has, Penningmees- teresse. HET KLOKSIGNAAL TE BENTVELD. Ons bereikte een klacht over het feit, dat dezer dagen het kloksignaal aan den tram overweg te Bentveld niet gewerkt had, wat voor het verkeer een niet onbelangrijk ge vaar beteekende. Naar aanleiding hiervan informeerden wij ter bevoegder plaatse, waar men ons mede deelde, daf inderdaad door het doorbran den der magneetspoelen het signaal buiten werking \yas. Dit geschiedde Zondag j.I. Nadat hiervan kennis gegeven was, begon men met de reparatie der magneten, waar mede echter, omdat geen reservemateriaal voorhanden was, geruimen tijd gepaard ging. Ter beveiliging van het verkeer werden op de trambaan ter weerszijden van den overweg overdag groene vlaggen, des avonds groene lichten geplaatst ten feeken dat de wagenvoerders daar ter plaatse langzaam moesten passeeren. Bovendien werd iedere wagen voerder nog persoonlijk geïnstrueerd om fe Bentveld volle aandacht aan den, ge noemden overweg te wijden. Hedenmorgen kon het signaal weder in werking worden gesteld. KERSTMUZIEK VANAF DE GROOTE EN NOORDERKERK. Op den lsten Kerstdag heeft het muziek korps van het Leger des' Heils, kerstmuziek fen gehoore gebracht vanaf de toren^ der Groote en Noorderkerk. Om half 9 werd gespeeld vanaf den toren der Groote Kerk. In den stillen Kerstmorgen klonken de lie deren plechtig over de rustige stad. De fen gehoore gebrachte liederen- waren als volgt: I. Stille Nacht. 2. Hoe zal ik U ontvangen? 3. Er is een rijsje ontsproten. 4. Daar is uit 's werelds duistre wolken. 5, O, die Fröh- liche. 6. Eerc zij God. 7. Ik buig mij voor de macht der Liefde. Des middags om 12 uur werd hetzelfde programma gespeeld vanaf den toren der Noorderkerk. Dc kinderen van het Francisca Ronaena Liefdewerk hebben met recht een Zalig Kerstfeest genoten. Daar hebben edele wel doeners met daarnaast directeur en dames van het Liefdewerk wel voor gezorgd. Had den de eersten zorg gedragen, dat zooveel geschonken was, dat alle kinderen daarvan bedacht konden worden, de beide laatsten bestierden alles dusdanig, dat de geheele eer ste Kerstdag een feesfelijk tintje had. Des morgens 8 uur werd de H. Mis voor het Liefdewerk in de St. Josephkcrk -opge dragen, waarorder de kinderen ter H. Tafel naderden. Na de H. Mis kregen zij in hef Patronaatsgebouw een feestelijk ontbijt. 's Middags half 1 waren zij daar weer aan wezig. Er was een groote, fraaie Kerstboom opgericht, prachfig versierd en met veel lek kernijen behangen. Ook het Kerststalletje was er, evenals de boom, elecirisch verlicht. Daarnaast sfonden tafels, zwaar beladen met allerlei cadeautjes en een paar andere ta- 'fels, bijna doorbuigend onder het gcwicjit der vele Kerstbrooden. Voor ieder kind was er een en de meisjes kregen het mede in een zak, waarop gedrukt sl'ond „Voor Moe der". Al die Kerstbrooden, ver en ver over de honderd, waren door een edelocdigenge- ver geschonken. Bij het feest waren o.m. tegenwoordig de Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal en de geestelijkheid der pa rochie. De directeur van het Liefdewerk, kape laan Lühn, sprak eersf een hartelijk woordje waarna de kinderen onder pianobegeleiding Kerstliederen zongen. Terwijl zich vervol gens enkele Engeltjes onder den boom plaats ten. zeiden verschillende kinderen van het Liefdewerk korte voordrachten op, betrek king hebbend op 't H. Kerstfeesf. Zij deden het keurig en verwierven veel bijval. Mgr. Möllmann en pastoor Sondaal ver lieten dan onder een „Lang zullen zij le ven", spontaan door de kinderen gezongen, de zaal. Wederom werden dan Kerstliederen gezon gen en vervolgens Kerstvuurwerk in der boom afgestoken, dat nafuurlijk met veel gejuich begroet werd. Vervolgens begon de uitreiking der ge schenken en lekkernijen, met welke uit reiking de dames veel werk hadden, maar zich voldoende beloond zullen hebben ge acht door het zien der van vreugde stralen de gezichten der kinderen. Voor dezen is het waarlijk een heerlijk Kerstfeest geweest. II zenden voor den zoo nooddrlngenden Kerkbouw te Hilversum. „Over 't Spoor", Postgiro 21047 - Ook de kleinste gave is hartelijk welkom. Wijl kapelaan Lühn niet alle weldoeners persoonlijk kan bedanken, voldoen wij gaar ne aan zijn verzoek, een wegemeend harte lijk dankwoord aan hen allen op deze plaats te brengen. Z.Eerw. wenscht allen tevens Zalig Uiteinde en Zalig Nieuwjaar en hij vertrouwt vast. ook in 1926 weer evenveel steun bij zijn moeilijk werk te mogen onder- vinnen, als hem dit jaar ten deel is gevallen. Eva Bonheur. In den Stadsschouwburg werd Zondagavond door :iet „Vereenigd Tooneel" een weder opvoering gegegven van „Eva Bonheur", v.arin mevrouw Esther de Boer—van Rijk dp titelrol vertolkte. i. laatste zegt eigenlijk reeds genoeg. De -va van mevrouw de Boer is zeker een der beste van haar talrijke succesrollen en het -preekt dan wel vanzelf, dat de Schouwburg goed bezet was, waar immers oclk het stuk ze!:' zulke schitterende hoedanigheden bezil, waarop wij hier wel niet nader zullen be hoeven in le gaan. Maar hoe groot ook het aandeel van me vrouw de B'öer is. we mogen allerminst den heer Lobo vergeten, die een onovertroffen Jasper ie zien gaf. Trouwens, de geheele be zet ng was in goede handen, zoodat we een voorstelling te. zien kregen, die in alle op zichten „af" was. Het herbaalde terugroepen der spelers na ieder bedrijf bewees wel, dat ook het pu bliek er zoo over dacht. Uitvoering door Haarlems Gemengd koor onder leiding van Jan Booda. Zoo klaar, zóó doorzichtig als dit werk van Bach is, dcet het ons'denken aan het werk der lumimsten. Zuiverheid van expressie gepaard aan de meest mogelijke eenvoud in de keuze der middelen kenmerken den meester der Matth aas-passion en van het Weihnachtsora- torium en daarom vragen we ons af of er sprake is van archaïsme, als we het Weih- nachtsorato'ium uitgevoerd wenschen door eeri kleine keur-bezetting. Want minder nog dan bij'de MatthJus-passion vraagt dit werk om kracht dati wel om diep-gelóovige innig heid. De polyphonische structuur van deze werken lijdt onder een overwicht van mate riaal zc'oaat de proporties allicht onzuiver wor den. Om de gewenschte kracht te bereiken maakt Bach nooit gebruik van-theatrale ef fectmiddelen, integendeel, als hij iets wenscht te onderstrepen beperkt hij zich tot de meest sobere notitie, in het koor tot een machtig unisono,- in de begeleiding tot de meest simpe le instrumentatie. Om deze bewering te illu- streeren wijzen we b.v. even op de expressivi teit van de paukenslagen bij het „Jauchzet, 'robiccd van het eerste deel. De jubel, de juichtoon had niet beter onderstreept kunnen worden en waar velen hun effect ge maakt zouden hebben door een geweldig rombomberdebom van het geheele gezel schap, bereikt Bacil hier het meeste door een uiterst suggestief rhytme. Zoo deed bij de choral. „Ach, mein herz- liebes Jesulein" de vol eid der bezetting be slist schade evenals bij de choral „Schaut- hin dort liegt in Finstern Stall." Doch waar de oratorium-vorm op een der gelijke wijze is uitgegroeid, kunnen we het Haarlems Gemengd koor niet verwijten, dat het op deze wijze is uitgekomen, temeer omdat er heel veel te prijzen viel. Ónder de leiding van Jan Booda', die dirigeerde mét breeden schwung maakten de koren vlotte, meestal perfecte tempi, de koralen waaierden breed en plechtig uit, al hadden we in de laat ste dikwijls meer innigheid gewenscht. Speciaal de sopranen waren goed, de zuiver heid van intonatie liet niets te wenschen over. Het koor uit het vierde deel „Fallt mit dan ken, fallt mit loben," legt op dit punt den executanten geen geringe moeilijkheden op De soli waren goed als steed?. In het bij zond zr echter memcreeren we de klankkleur van Theodora Versteegh (alt) en het warme timbre van Jac. Caro. De sopraan Jo van Ijzer Vincent kon kaar volle kunnen ten toon sprei den bij de aria „Flösst, mein Heiland." mis schien het meest contemplatieve fragment van het geheele werk, naar het is, alsof de ziel zich zelf belui cert, in tegenstelling met het meer actieve. „Ich will nur dir zu Ehren le- ben," van Jac. van Kempen. Heel mooi en vad diepe innigheid was de recitativ. „Komm, ich will aich mit Lust um- fassen" van den heer Jac. Caro. De begeleiding van de Haarlemsche Or kest Vereeniging was niet overal even ver zot zd. Heel bot en ongevoelig was de bege leiding van „Flösst, mein Heiland." We die nen hier echter even te memoreeren het spel van den heer Grin in het bijzonder bij het „Schiiessc, mein Herze, dies selige Wunder." ïen voorstel om het kampeeren gedurende den nacht te verbieden. Door de leden van den raad van Zand- voort, A. C. A. Guntcrs, mevr. H. Weenink Icida en G. van Voorthuysen is aan den raad voorgesteld het kampeeren aan hel strand voortaan gedurende den nacht te ver bieden, geen belasting voor den dag te hef fen en dc legcsverordening dienovereenkom stig te wijzigen. Ze zijn ven meer.ing, dat wanneer een zoo groot aantal personen zich gedurende meer- re dagen en weken tijdelijk in tenten op het strand vestigt, er een zeer ongewenschte cesiend op hygiënisch gebied door ontstaat. Het kampleven van een gemengde bevolking moet uit den aard der zaak op zeer primi- ficve wijze geschieden en er zal een zekere levenswijze door ontstaan, die allerminst bevorderlijk is om liet peil der badplaats te verheffen. Zij zeggen, dat het een bekend feit is, dat ele gegoede badgasten daarover ernstig klagen en Zandvoort voortaan mijden, het- gcen ten nadcele is van de inwoners. Het i::.:npeer'en brengt voor velen van de kleine burgerij schade aan, daar meerdere perso nen, die vroeger nog enkele weken bij de bevolking een gedeelte van een huisje huur den. thans hun tenten op het strand op slaan, Met het gevolg, dat er vinnig kamers in kleinere huisjes verhuurd worden. Het ,- mpeeren gedurende den. nacht is ook te Scheveningen Noordwijk en Bergen aan Zee verbode*. j De Handclsvcrecniging te Zandvoort heeft adhacstie aan dit voorstel betuigd. WAARSCHUWING VOOR SCHOOL BESTUREN. In aansluiting bij het vorige bericht onder bovenstaand opschrift deelt het R.-K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding mede, dat in het begin van Januari aan alle R.K. scholen zal worden toegezonden de „Leidraad 1926 voor de berekening van het aantal leerkrachten, wier salarissen van Rijks wege worden vergoed." Die leidraad geldt vanaf 1 Januari 1926 ook voor de eventueel nog voortbestaande oude U.L.O.-scholen (1878) deze worden gewoon gelijk gesteld met lagere scholen. Ook geldt de leidraad voor de eventueel nog voortbestaande oude M.U.L.O.-scholen (1878) met dien verstande, dat deze be schouwd worden als een samenstel van eene school voor gewoon lager onderwijs en eene school voor L.O. een en ander als bedoeld in artikel 3 der L.O.-wet, beide staande on der hetzelfde hoofd. Indien de school voor meer uitgebreid lager onderwijs tenminste negen achtereenvolgende leerjaren omvat, kan het bepaalde in den slotzin van het twee de lid van artikel 27 der L.O.-wet worden toegepast. De vraag zou nog kunnen rijzen of de woorden „elk op zich zelf" in het vorige be richt blijven gelden, wanneer het eene deel van de eventueel nog voortbestaande oude M.U.L.O. (1878), wat het aantal zijner leer krachten betreft, beneden de derde schaal daalt, terwijl Het andere del nog van de tweede schaal profiteert en dus nog boven de derde schaal uitgaat; dan wl of in dat geval het hiaat in het eene aantal gevuld moet worden fet et surplus in het andere. Op deze vraag kan nog niet met zekerid geantwoord werden. Mocht dat geval zich ergens voordoen ,dan wende men zich om advies tot het Bureau. TH. Bij onderhandsche besteding is het ver bouwen van het perceel Kleine Houtweg No 83 gegund aan de firma Th.M. van Deur- sen. Op 29 Dec. zal er te Zandvoort een open bare vergadering van den raad gehouden worden, welke in hoofdzaak eordt uirge- schreven ter behandeling van de Strand verpachting. Gisterenmiddag bracht de commissie van Bijstand van Publieke Werken en Wethou der Molenaar, die wethouder Siegers gedu rende diens ziekte vervangt eeen bezoek aan de Zandvoortsche laan. Er werd een over zicht genomen van de plaatsen, waar de nieuwe aanplant van boomen zal geschieden. Deze plaatsbepaling staat in verband met het voltooien van het fietspad, dat nu geheel be tegeld zal worden. Om het t# voltooien van zal nog een gedeelte van 30000 M betegeld worden. S% Nederland 1919 101b/J6' 6% Nederland 1923 103 103 414 Nederl. 1917 993/16 993/ ie 752 N.-L 19*1 A... e 1017/s 6% N.-L 1923 D... 10315/16 103 lo/16 HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. 'Eigend 51 Mij „Nederland" 171V2 1591/2 Scheepvaart-Unie Rotterd, Lloyd 1421/4 I88V4 191 Oude Boot 771/2 77 HolL Stoomboot 63 H. V, A. 630 631 b Java Cultuur 335 335 Jurgena gew. 125 126 Koloniale Bank ,'T 1861/a 1873/4 L diache Bank 1563/4 158 Cert Handel Mij. 146 1461/2 Reec. dito 1471/2 1471/2 Phoenix 98 Geconsolideerde 1941/4 195 Kon. Olie 414 413 U. S. Steel 1361/4 1361/2 Marine conus. ll1/® Voratenlandea 1591/4 I6OI/4 Actione id. 146 146 t -op. Merc. Arg. Poerworedjc 1091/2 4091/2 410 Senembah 492 495 DeliBatavia 4251/2 426 1 A'dam Rubber 3671/2 373 395 Silau 207 210 Wai Sumatra 356 Dordtache Petr. 393 Southern Raila 1171/2 118 Uoioa 1535/g 153 100 Wabaah Comm. Maxwell 7x/4 OPBRENGST COLLECTE. Zondag werd in de Kathedrale kerk „Si. Bavo" aan de Leidsche vaart, door pater Borromeus de Greeve O.F.M., een liefda digheids-predikatie ten bate der St. Elisa beth's vereeniging gehouden. De daarna gehouden collecte heeft opge bracht ongeveer 1700,behalve de nage komen giften. Naar wij vernemen hebben de ni^euwbe- nenoemde bestuursleden der H. O. V. hun benoeming aangenomen. Zooals men weet was de heer S. W. de Clercq aangezocht om als voorzifter op tg treden. In de afgeloopen week zijn in hel douche badhuis aan den Koudenhorn 445 baden ge nomen en in dat >aan het Hofdijkplein 731. Telefoon 11561 Geboren: 23 Dec.: M. V. v. Geijlswijk Voogt, z.; K. v. SanfeLuttik, z.; A. F. A. Tcunissenv, d. Brink, d.; H, v. Asperen Jansen, d.; 24 Dec.: A. FlipsenDekker, z.; H W. G. v. StrienBötzel, z.\ M. Geldorp Otter, z.; A. SweijenDekker, z.; 25 Dec.. L, W. TerstalHavik, d.; C. A, v, Brussel Kloos, d.; G. J. JonkmanKeiser, z.; H. J. MoerkerkTimmer, d.; A, E. M, de Nijs Heerschop, z.; 26 Dec.: J. Konstde Groot, z.; J. F. VergersAltorf, z.; A. C Strousv. d. Vosse, z.; M, M. Hogeboom- v. BuggenumPasschier, z.; 28 Dec.: A. E. v. WortBernhard, z. Overleden: 24 Dec. N. v. Loon, 69 jaar, Zomervaart. B. H., 2 jaar, z. van H. Strickling, Linschotenstraat. G. van Es Maarsen, 63 jaar, Breesfraat. R. J. Hou- ben, 77 jaar, Weslergracht. W. G. G. Thoolen, 74 jaar. M. v." Heemskerkstraat. 25 Dec. C. WijnandsBouman, 90 jaar, Jansstraat. L., 3 mnd., z. van L. de Nijs, Molenstecg. W. C. v, d. Pigge, 75 jaar. Gr. Houtstraat. S. v. d. Boschde Munk, 59 jaar, Begijnhof. A. Kerkhoff, 77 jaar, Kamperlaan. 26 Dec. M. v. KeulenCar- baat, 77 jaar. Gasthuisvest. H. J. Franken Dicks, 59 jaar, Tulpenstraat. A. 'M. v. d. Werff, 21 jaar. Klaverstraat. 27 Dec. J. A. Meijer, 54 jaar, Gen. Jouberfstraat. PARIJS 3 PCT. 1910. Trekking 21 December. No. 100108 met 200 000 frs. No. 470215 met 10.000 frs. Voorts de volgende nummers a 100 frs.: 594 913 11800 43647 43828 57012 59345 73952 81167 90391 105499 116522 120359 132651 137422 174618 177590 188871 196516 219203 228854 231508 236502 239474 250882 276276 277364 282068 282241 304630 310425 325138 326128 373432 375813 395997 402838 403786 408041 409538 412011 412954 416413 424964 433030 434318 438747 461034 373147 474379 476683 511215 531334 541662 553707 563947 597643 602274 28 DECEMBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.35 59.26 PARUS .Va 9.15 9.07 BRUSSEL VV, 11.35 11.29 WEENEM TV", 36.— 35.15 LONDEN 7~t to O •O w to l2.05i/2 STOCKHOLM 66 90 66.85 KOPENHAGFN, 61 80 61.80 OSLO 11111111 BAZEL ,Tr NEW-YORK ROME '.•'«ri-düV- 50.55 48.15 50.55 48.071/2 2.491/a 2.48'/8 10.15 10.05 BRUSSEL, 28 Dec. De rivieren in België zwellen sterk aan. Zij wassen voortdurend. LONDEN, 28 Dec. Dailv-News meldt uit Lissabon: Sennor Alves Reis, een der gearresteerde directeuren van de Angola en Mëtropoolbank, die de directeuren van de Portugeesche Bank beschuldigden deelge nomen te hebben aan de valsche bankbil jetten-affaire heeft bekend, dat alle hand- teekeningen van het contract met de firma Waterlois te Londen, voor het drukken der bankbiljetten en van de gevoerde corres pondentie valsch zijn. Hij zegt daarvoor verantwoordelijk te zijn. GELDROP, 28 Dec, De heer W. van Hoof, die gister op den weg Geldrop Helmond voor een achter hem aanrijdende auto uitweek, bemerkte niet, dat uit dezelfde richting de stoomtram kwam aanrijden. De man werd gegrepen en overreden. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij aan zijn wonden is over leden. BERLIJN, 28 Dec. Bij het klimmen naar een hoogte werden 9 skiloopers in Beroen door een lawine overvallen; 3 personen uit München werden gedood; de overigen wer den gewond. KONSTANTINOPEL, 28 Dec. De Turk- sche nat. vergadering heeft de wet tot in voering van de Gregoriaansche Kalender en de christelijke tijdrekening aangenomen, aangenomen. DE ECONOMISCHE VERHOUDING TUS- SCHEN NEDERLAND EN BELGIë. Ter bestudeering van de economische ver houding tusschen Nederland en België in den meest uitgebreiden zin, is, naar wij verne men door de S. D, A. P. en de Belgische Werkliedenpartij een commissie samenge steld. Hierin hebben zitting de heeren Al- barda. Brautigam, Schaper, Vliegen, Van der Waerden en Werkhoven, voor de S. D, A, P. en de Brouckère, Van Belle, Balthazar, Ee keiers, Martens en v. Roosbroeck voor de Belgische Werkliedenpartij. INTERVENTIE IN CHINA. PARIJS, 28 Dec. Volgens hier uit Peking ontvangen berichten zou tusschen de regee ringen te Washington, Tokio, Parijs, Rome en Londen, overeenstemming zijn tot stand gekomen om voor Nieuwjaar in China te infervenieeren. DE WAS VAN RIJN EN MOEZEL, KEULEN, 28 Dec. De was van den Rijn en de Moezel duurt voort en bedroeg tij dens den afgeloopen nacht 1 M. Grooie streken zijn overstroomd. DE „YARMOUTH" NAAR CHINA. BERLIJN. 28 Dec. Uit Malta wordt ge meld, dat het Engclsche oorlogsschip Yar» mouth naar China is vertrokken. De Permanente Prijsvraagcommissie heeft na onderzoek van het programma voor deze prijsvraag, bevonden dat het in velerlei op zichten niet voldoet aan de eischen, die in het belang van kunst en kunstenaars bij 'een monument als dit, gesteld behooren te worden. Correspondentie met den prijsvraag-uit- schrijver, die niet beantwoord werd, heeft niet mogen leiden tot het wegnemen van de door de P. P. C. geopperde bezwaren. De voornaamste dezer bezwaren zijn s le dat de bekroonde kunstenaar als lever ancier van het monument moet optreden, met al de risico daaraan verbonden en de verkeerde verhoudingen, die daaruit ku n- nen ontstaan en 2e. dat de prijsvraagjuit- schrijver, met terzijdestelling van het jury- oordeel en de bekroonden, zich alle vrijheid voorbehoudt om zelf het ontwerp voor de uitvoering te kiezen waardoor elke waarborg dat het werk in de beste handen komt (het doel van de prijsvraag) verdwijnt. De P. P. C. moet dan ook ten ernstigste den kunstenaars de medewerking aan een prijsvraag, waarbij dergelijke voorwaardea worden gesteld, ontraden. Onder voorzitterschap van het Eeiste Kamerlid Mr. H. Verkouteren hield de Ge westelijke Landstorm Commissie in Hotel „Krasnapolsky" te Amsterdanm een zeer druk bezochte vergadering met leiders, plaatselijke besturen en officieren van den Landstorm. Na een korte opening door den voorzitter werden de heeren Jhr. Mr. C. Debel, bur gemeester van Abcoude, Proostdij en Baam- brugge, J. Versteeg Jr., burgemeester van Monnickendam en Katwoude en Res. Kapi tein H. W. Duykers, Districtsommandant Motorkorps tot leden der Commissie gein- stalleerd. Door den Res. Kapitein K. L. Schell, secretaris der Commissie werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht, waarna werd overgegaan tot benoeming van een Commis sie voor de' Korpsschietwedstrijden in 1926 te houden. De vergadering sprak de wenschelijkheid uit een Landdag te organiseeren en daartoe in 1926 voorbereidingen te treffen. Bij de rondvraag vond de secretaris der Nationale Commissie de heer G. GF. Bou logne gelegenheid enkele aangelegenheden, als het mobilisatiekruis en de financiën der afdeelingen nader toe te lichten. De vergadering werd bezocht door de plaatselijke besturen van Amsterdam, Ab coude, Aalsmeer, Assendelft, Brock in Wa terland, Baambrugge, Diemen, Duiven- drecht, Edam, Haarlemmerliede, Haarlem mermeer, Volendam, Krommenie, Kudel- staart, Leimuiden, Marken, Monnickendam, Muiden, Nederhorst den Berg, Nieuwer Amstel, Ouder Amstel, Sloten, Uithoorn, Weesp, Wormerveer, Wormer, Zaandam, Zaandijk) Koog a. d. Zaan, Westzaan, Oost- zaan en Zunderdorp. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aang. 25 Dec. Euterpe v. Oporto Tellus v. R'dam Almelo v. Ant werpen Luneburg van Makasar Rijn stroom v. Hull Meline v. Southampton Laanemaa, motorschoener, v. Riga. 26 Dec. Drachenfels v. Hamburg Argan v. Antwer pen Calypso v. Hamburg Prins Fred. Hendrik v. W.-IndiëGouwestroom v, Fowey Ulysses v. Hamburg. Vertr. 25 Dec. Ousel n. LiverpoolAm- stelstroom n. Bristol St. Annaland n. Nrew Castle Pereseus n. Kopenhagen Cremon n. Hamburg Portia n. Hamburg. Vertr. 25 Dec. Ousel n. Liverpool Am- stelstroom n. Bristol St. Annalahd n. New- Castle Pereseus n. Kopenhagen Cremon n. Hamburg Portia n. Hamburg. Vertr. 26 Dec. Nord-Atlantic n. Hamburg Angora, sleepb., met lichters Oldenfelde en Jugend n. Hamburg Oranje Nassau n. Hamburg Deli n. HamburgOrion n. Hamburg Ganymedes v. Hamburg Crynssen n. W.-Indië Euterpe n. Dantzig Rijnland naar Hamburg. IJMUIDEN. Aang. 26 Dec. Pluto v. Kopenhagen. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ASTYANAX (Oceaan) 26/12 v. R'dam a. Londen. BEEMSTERDIJK (H.A.L.) uitreis p. 24/12 11.50 bn.m. Lizard. MONTFERLAND (H. Lloyd) uitreis 24/12 v. Bahia. PRIAM (Oceaan) 27/12 v. Sabang n. Bela- wan-Deli. SALLAND (H. Lloyd) p. 24/12 Fern. No- ronha. WATERLAND (H. Lloyd) 26/12 v. Ham burg. BILDERDIJK (H.A.L.) 25/12 v. Baltimore te Norfolk. LEERDAM (H.A.L.) uitreis 26/12 te Havana TJERIMAI (R. Lloyd) 26/12 v. R'dam n. Batavia. VULCANUS (K.N.S.M.) 26/12 v, R'dam n. d. Middell. Zee. Abonné's die te klagen hebben ever ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie oi mondeling aan onze Bureaux, NASSAU- LAAN 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2