UIT DE PERS. Uit bewogen dagen. m De Britsche regeering heeft de Haagsche Conventie opgezegd. Het Heilige jaar gesloten. Ernstig spoorwegongeluk bij Arad. Overstroo- mingen in Zevenbergen. Spoorwegongeluk in de V. S., waarbij o.a. de oud-staatssecretaris van oorlog, Weeks, het leven verliest. Het eiland in de Stille Zuidzee door een vloedgolf geteisterd. 150 slachtoffers. Hei samengaan met de socialisten. FEUILLETON. Zielzorg bij mijnongevallen. KUNST EN KENNIS. Gem. buitenl. berichten. De Kon. Familie temidden van haar personeel. De Koninklijke Familie in de Residentiê Uitvoeringvan de tabakswet. Nieuwe Portugeesche gezant. VERKEER EN POSTERIJEN. Ernstige vertraging van den Parijschen trein. k De financieele voorstellen in Frankrijk. Het tegen-voorstel' der linkergtoepen is Zaterdag in de Kamer ingediend. Het eenige doel er van is Jiet budgetair evenwicht te verzekeren het wijzigt in geen enkel op zicht den norm van de huidige algemeene inkomstenbelasting, waarvan het slechts den omslag verbreedt teneinde een grooter aan tal belastingplichtigen te bereiken. Het handhaaft voorts het beginsel der verplichte aangifte en bereidt de middelen van actie der controleurs uit; het voorziet in nieuwe bronnen van inkomsten door den verkoop van aan den Staat toebehoorende onroe rende goederen, het vermindert de verschil lende reeds aangenomen credieten met één milliard, versterkt de controle over de be lasting op de niet-commercieele beroepen, wijzigt het stelsel van inning der indus- trieele en commercieele winsten het belast de beursopraties volgens een progressieve schaal, doch zonder de op de buitenlandsche markten van toepassing zijnde belastingen te overschrijden, waarbij het echter de Fransche Staatsrente speciaal begunstigt. Ten slotte stelt het een disconto-belasting vast, bespoedigt het binnenkomen der be lasting op de oorlogswinst, verhoogt traps gewijze den norm van de belasting op de oorlogswinst en landbouwwinst, ten einde de groot-exploitanten beter te bereiken. Dumesnil, lid van de fiscale commissie der linkergroepen, verklaarde, dat de com missie, na "afloop harer werkzaamheden ter verzekering van het budgetair evenwicht, een tegenontwerp zal uitwerken voor de financieele saneering en daarna een voorstel nopens de stabilisatie der valuta, welke zul len worden ingediend met den wensch tot samenwerking met de regeering. Terwijl in Engeland de bladen gedurende drie dagen niet verschijnen en de parlemen taire arbeid geheel stilstaat, komen de Fran sche couranten gewoon uit en is ook de Ka mer niet met formeel Kerstreces gegaan. De veemmoordenaars. De veemmoordenaars, die eenigen tijd ge leden geprobeerd hebben uit de gevangenis te Landsberg te ontvluchten, zijn thans voor alle zekerheid naar een van de gevangenis sen te Berlijn overgebracht, waar men hen beter kan bewaken. De Haagsche Conventie opgezegd. De Britsche regeering heeft, op grond Van de overweging dat het doel der Haagsche conventie van 1907 in "geenen deele bereikt schijnt, deze conventie, welke betrekking heeft op den status van vijandelijke koop vaardijschepen bij het uitbreken van vijan delijkheden (met welk doel een uniformi teit werd ingesteld in de behandelihg van elk koopvaardijschip in de haven bij het uit breken van oorlog) opgezegd. Het einde van het Heilige Jaar. In de St. Pieter is de sluiting van de Hei lige Deur daags vóór Kerstmis met groote plechtigheid geschied. Alle straten, die naai de St. Pieter leiden, waren rijk versierd. Een groote menigte beweegt zich' door de straten het weer is prachtig en de tempe ratuur heel zacht. Ernstig spoorwegongeluk bij Arad. Aan de bladen wordt uit Boedapest ge seind Te Arad heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen een personen- en een goederentrein. Er zijn zes lijken te voorschijn gebracht. Omstreeks 20 personen werden gewond. Overstroomingen in Transylvanie. Ten gevolgen van het smelten van de sneeuw hebben in Transylvanie groote over stroomingen plaats gehad, waarvan verschei dene personen het slachtoffer zouden zijn geworden. Een later telegram meldt De rivieren in Zevenbergen zijn buiten haar oevers getreden. De schade is groot Er zijn talrijke slachtoffers. De spoorwegver bindingen zijn verbroken. de Turken, die meenen dat zij in de quaestie van Mosoel niet den steun hebben gekregen van Moskou, waarop zij op grond van vroe gere beloften aanspraak dachten te mogen maken. Door journalisten ondervraagd nopens de Russisch-Turksche overeenkomst verklaarde Litwinow o.a. De onderteekening werd ten deele geprovoceerd door de onjuiste geruch ten omtrent een beweerde overeenkomst tusschen Rusland en Italië, die tegen Tur kije gericht zou zijn. De U. R. S. S., alsdus Litwinow, was ook op de hoogte van de acti viteit van sommige staten, die Turkije trach ten te bewegen tot een vijandige houding jegens Rusland. De overeenkomst is tegen niemand ge richt en hpt beste bewijs van haar vreed zame strekking is de wensch der sovjets om met alle landen, die met Rusland normale betrekkingen onderhouden) dergelijke ver dragen aan te gaan. Het communistisch con gres te Moskou. In een resolutie, aangenomen door het congres der Russische communistische partij wordt volkomen goedkeuring gehecht, aan, de strekking der politiek van het centraal comité, welke de consolidatie verzekert van den internationalen toestand der U. R. S. S. en het herstel van haar economisch leven met behoud der beginselen van het socialisme. Het congres keurt volkomen den afkeer jegens den Volkenbond en het verdrag van Locarno goed welk laatste wordt beschouwd als een geweldmaatregel, die tot den vol genden oorlog leidt. Bevestigd werd de onveranderlijkheid van het monopolie van den buitenlandschen han del en de noodzakelijkheid van industriali satie der Unie, teneinde haar economische onafhankelijkheid te verzekeren. Leningrad contra Moskou. Ter gelegenheid van het partij-congres te Moskou heeft het geschil tusschen de com munistische organisaties te Leningrad en Moskou een scherpen vorm aangenomen. Moskou beschuldigt Zinowjew, den voor zitter van de sovjet te Leningrad, de waarde uit socialistisch oogpunt te miskennen van de huidige economische politiek der U. R. S. S. De rivaliteit komt met name tot uiting in het feit, dat de delegaties van Leningrad, nadat Stalin zijn rapport aan het congres had uitgebracht, den eisch stelde, dat Zi nowjew een rapport in tegengestelden zin zou uitbrengen. Het voorstel werd door de vergadering met verontwaardiging ontvan gen, maar overeenkomstig het reglement aangenomen. De verovering van Me dina. Een deputatie van het kalifaat meldt, dat Ibn Saoed te Medina groote hoeveelheden wapens, munitie, spoorwegmateriaal en radio-apparaten heeft buitgemaakt. Feitelijk alle historische monumenten zijn onbescha digd. De voorgestelde ontwape ningsconferentie. Kolonel House, de bekende vertrouweling van den vroegeren president Wilson, heeft een bezoek gebracht aan president Coolidge en op het Witte Huis overnacht. Dit is in politieke kringen van de Vereenigde Staten op het oogenblik een veelbesproken feit, waaraan men groot gewicht blijkt te hech ten. Een bizondere Amerikaansche mede werker van de „Westminster Gazette" zegt over dit bezoek Wanneer Coolidge het de moeite waard heeft geacht, kolonel House gedurende verscheidene Uren te raadplegen, mag men het als een uitgemaakte zaak be schouwen, dat de president zich bewust is van een sterke strooming in de Ver. Staten in de richting van tenminste enkele van wij- leij Wilsons- idealen. Vermoedelijk heeft het onderhoud tus schen de twee staatslieden verband gehouden met het voorstel jnzake Amerika's toetreding tot het Wereldhof. Deze conclusie vindt steun in het feit, dat kolonel House ook ge confereerd heeft met Kellogg, dep staatsse cretaris van Buitenlandsche Zaken en Se nator Borah, den bekende tegenstander van Amerika's toetreding. Bij een onderhoud tusschen het „Lim- burgsch Dagblad en Mgr. dr. Pocls. be toogde deze o.m. het volgende: Een eerste feit is. dat in onze Kamer een rechtsehé meerderheid is, di? een landsr-- geering verlangt op christelijken grond slag, althans in "dien zin, dat zij steunt op de christelijke beginselen, die tot grondslag moeten strekken van gezag en maatschap pelijke orde, het bestaan van God en den Christus. Een tweede feit is, dat een samenwerking die steunt op de beginselen van 'n algemee ne levensopvatting en wereldbeschouwing zooveel beter en oneindig w.aardevoller is en daarbij veel hechter dar. die welke steunt op een tijdelijke economische be langengemeenschap van twee partijen. En bovendien geldt in sommige gevallen die belangengemeenschap slechts bepaalden groepen uit deze partijen. Als lerde eit kunnen wij vastleggen, dat een samenwerking met de S. D. A. P. nood zakelijk uiterst verderfelijke gevolgen moet hebben. Ze brengt groot gevaar voor onze staatspartij. De afval van sommigen onzer menschen dreigt van dien kant. Vler ken wij met de socialisten samen, dan wer ken wij dien afval in de hand, omdat onze menschen misschien gaan meenen, dat met de socialisten wel is op te schieten. Maar een samengaan is niet alleen eer, groot gevaar voor de Katholieke partij, maar ook voor 'l geheele katholieke volk in zijn katholiek geloof. Immers wij constatee- ren van de zijde van de socialisten eer. voortdurende bestrijding van het christen dom. Doe zouden wij ons dan met hen kun nen verbroederen. 3ij de beoordeeling van het mogelijk sa mengaan wordt maar ai te licht vergeten, dat cr groot onderscheid is tusschen Den Haag en het iand. In den Haag kunnen ka- Lhcuïken en socialisten het eens worden over een program. In het land zelf is de t.ocsLnd heel anders; daar zet de S.D.A.P. haar actie en propaganda onverbiddelijk vooit. Dok de Bolsjewisten kunnen bij di plomatieke onderhandelingen heel aardig praten, maar intusschen werkt het Bolsje wisme door. Er dreigt in de groote huidige wereld crisis een groot gevaar voor omverwerping van de 'iehtele maatschappelijke orde. En dat gevaar komt speciaal ook van de S.D. A.P.'ers. Wanneer wij met de sociaal-demo craten medegaan, werken wij aan dat ge vaar mede. N Ten slotte is een samengaan een aller grootst gevaar voor de arbeiders zelf, die wanneer zij onder den invloed komen van het socialisme, dat hen vleit met allerlei niet te verwezenlijken beloften op sociaal gebied, hun allerhoogste goederen, waarme de geiuk en zielevrede samenhangen, ver liezen. Een vierde feit is, dat de huidige maat schappij geen christelijke maatschappij mag heeten, omdat het kapitaal, (zoowel produc tie-middelen als het geld) in dienst staat van een onchristelijke plutocratie, zoodaj een radicale hervorming der moderne sa menleving dringend geboden is. Daarom dreigt een groot gevaar, zoowel voor de Katholieke Staatspartij, de Kerk, als het christelijk geloof, wanneer wij katholieken hier niet duidelijk kleur bekennen en da den stellen. Ik zie, ging de doctor voort, al is het in een verwijderd verschiet, de door de socia listen misleide volksmenigte geleidelijk rfieet en meer terugkeeren van zijn anti christelijk streven, zoodat op den duur een samenwerking met de organisaties der groote arbeidersgroepen en de leiders der Katholieke Staatspartij tot stand kan en zal komen. Op het oogenblik gaan hier en daar wel enkele stemmen op in de goede richting, welke echter tot nu nog moeten beschouwd worden als die van roependen in den woestijn. Voor onze huidige practi- sche politiek hebben wij rekening te hou den met de huidige socialistische beweging. Wat het gevaar der plutocratie betreft; Het mammonnisme is niet te bekecren, de door de socialisten misleide menigte naar wij hopen wel. Als laatste feit: Wanneer de katholieken met de sociaal-democraten samengaan, is het onmogelijk de katholieke partij samen te houden, omdat de S.D.A.P. één klas ver tegenwoordigt, en wij, evenals de anti-rev. tn christelijk-historischen, het geheele volk. De „Nieuwe Koerier'' acht de redevoe ringen van prof. Veraart een dissonant bij de groote eenheid van Kamerfractie en volk Diens betoog komt er op neer. dat we wel geen enthousiasme hebben voor een „uiter ste noodzaak", maar de tijd voor de katho liek-socialistische combinatie is aangebro ken. Die roeden zijn zoo kwaad niet meer als ze geweest zijn. Als we ze maar niet in den revolutionairen hoek duwden! Ze ha len hun ideeën en begrippen tegenwoordig uit de leer van katholieke voormannen. Waarom dan te vreezen? Wij hebben onze oogen toch open als we samenwerken! Naar aanleiding hiervan zegt dan het Roermondsche blad: Maar zoo verstaan de katholieken de din gen niet. En zeker niet in Limburg. Hier is de hartgrondige wensch: blijf ons met zulk een oplossing van het lijf. Ali professor Veraart de socialisten zoe te jongens vindt, dan kennen wij ze hier be ter. Hier, met name in de mijnstreek., zien wij het socialisme in zijn afschuwelijke ge daante als den belager van het beste van den arbeider, zijn geluk en zijn geloof. Zondag, werden ons nog van den kansel, evenals trouwens in heel het land geschied- it „Ukhad beloofd ons niet te verlaten," zeide mevrouw Warneska op verwijtenden toon. „Ik verlaat u niet, mevrouw, maar de ge- oeurtenissen zijn machtiger dan mijn wil." „Wij zullen elkander nooit terugzien „Ik hoop het tegendeel. U moet op Gods Voorzienigheid rekenen. Hij geeft aan wie vraagt Hij wil dat men bidt, wij zullen el kander eiken dag aan zijne voeten neerge knield, wedervinden, indien u dit goedvindt; in zijne barmhartigheid zal hij voor ons zor- ft „Ik bezit uwe gelatenheid niet, wie weet wat mijne gebeden waard zijn? Het gebed is nooit nutteloos, maar men moet zich aan den goddelijken wil onderwer pen, opdat het verhoerd worde." „U spreekt juist als een priester. Serge zou het niet anders zeggenWaar is hij Was hij maar bij ons maar wij arme vrouwengeheel alleenwat zal er van ons worden „Vooruit tante," zeide Anna, „met deze klachten komen wij niet verder, heb maar moed. Wij zijn niet verlaten de pater bij de, de ernstige waarschuwingen der Nedcr- landsche Bisschoppen tegen het verderfelij ke socialisme voorgehouden. Een beter ant woord op prof. Vcraart's vergoeilijkend gepraat is niet denkbaar. Hij had geen be ter tijdstip kunnen kiezen voor zijn rede, dan de beide avonden voor dien Zondag. De spreker van Arnhem en Den Haag moge weten, dat men in Limburg voor alle huwelijken uit noodzaak geweldig den neus ophaalt. Maar van zoo'n huwelijk is volgens dc uitspraak der Kamerfractie geen sprake. Hier verstaat men de mededeeling van de Katholieke Kamerfractie aan Mr. Mar- chant over een samenwerking met de so cialisten alleen in uiterste noodzaak anders, en wel op de wijze als dr. Nolens in zijn bekende rede bij de Algemeene BiSchou- wingen over de vorige staatsbegrooting in de Tweede Kamer ze verstond: i|t n.l. niet alleen de katholieke partij, maar ook even tueel bestaande andere partijen daartoe overgaan. Het „Limburgsch Dagblad" vestigt de aandacht op de gebrekkige zielzorg bij mijn ongevallen. Het ongeval op de Oranje-Nassau I is wel van dien aard verloopen, dat wc in die ineening ten zeerste versterkt werden. Im mers uit dc „Christelijke Mijnwerker" blijkt, dat de instorting al minstens twee uur aan den cnmiddellijkcn opzichter bekend was, eer naar boven iets uitlekte. Wanneer ergens in de parochie een on geluk -gebeurt, dat zich ernstig laat aanzien, zijn de aanwezigen er op uit, dokter en geestelijke zoo gauw mogelijk te waar schuwen. Dit is zeer juist. De een zal het lichaam redden, wanneer 't nog te redden is; de andere zal de ziel helpen, ivaimeer 't nog mogelijk is. Bij een mijnongeval blijkt dit wel eens anders te geschieden. Daarbij is men er op bedacht 'het ongeluk zco lang mogelijk ge heim te houden, tot schade der onsterfe lijke ziel misschien en tot vermeerdering van de smart der familieleden. Wat kan immers het geval zijn? De mijn werkers, die onder het gesteente bedolven werden, kunnen neg een heelen tijd leven. Ze kunnen dan door den priester, al is het op eenigen afstand, gewekt werden tot be rouw van hem de absolutie ever de zonden ontvangen, (In ieder geval kan de priester de generale absolutie geven aan hen, die nog in leven zijn, maar in doodsgevaar ver- keeren. Red.) En .al is de geboden hulp twijfelachtig, het feit dat een priester m de nabijheid geweest is, en al het moge lijke 'gedaan heeft, om te helpen, zal een trocst en geruststelling zijn voor de zoo hard getroffen familie. Men zegge niet: dit zou voor den pries ter in sommige gevallen te gevaarlijk zijn. Wanneer de priester tijdig gewaarschuwd wordt, is 't aan hem te oordeelen en te be slissen, of 't gevaar te groot is, of hij de zielszorg in een bijzonder 'geval dringerder acht, dan de zorg voor zijn eigen behoud. Dit inag aan den durf, den ijver en de wijs heid van ieder priester overgelaten worden. Voor zoover onze wetenschap gaat, wordt tct nu toe, op sommige mijnen, de geeste lijke zelden of nooit in de gelegenheid ge steld in de mijn af te dalen. Dezer dagen vernamen we nog uit den mond van een parochie-geestelijke, boe door hem aan de bedrijfsleiding den wensch geuit was. om bij voorkomende gevallen, de eerste hulp te mogen bieden, maar hoe zii duidelijk liet blijken, dat ze daarop niet erg gesteld was. Nooit was hij in de gelegenheid geweesf naar beneden te gaan. Aan dezen onge zonden toestand dient zoo spoedig mogelijk een einde te komen. Eerlijkheidshalve zij hier gezegd, dat de Staatsmijnen hier met het goede voorbeeld voorgegaan zijn, Ons zijn meerdere gevallen bekend, waarbij een geestelijke gewaar schuwd werd, naar beneden te gaan, wan neer hij nog hulp wilde brengen. We lazen nog in een blad van 3 December, hoe bij een mijnongeval op de Wilhelmina een geestelijke in de mijn afdaalde, nadat hem den toestand van den vercnglukte. die- zich op een half uur afstand van de schacht be vond medegedeeld was. Zijn we wel in gelicht, dan zouden zelfs tot bespoediging der geneeskundige en geestelijke hulp bij ongevallen, de verschillende posten in de mijn weldra van een telefoon voorzien wor den op alle Staatsmijnen. t Is te hopen, dat ook andere mijnen dezen voortreffelijken maatregel spoedig zullen navolgen in het belang der mijnwer kers. m i m i m EEN RECLAME-CONGRES. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van de redactie van „De Reclame" met haar medewerkers, o. w. vele bekende kunste naars, werd het initiatief genomen om binnen niet al te langen tijd te kernen tot een Nederlandsch reclamebureau en daaraan te verbinden een Nederlandsch reclame congres, Alle aanwezigen achtten den tijd rijp cm door een beur3 te toonen. wat hét Nederlandsche reclame-wezen betèekent en wat het heeft te bieden, terwijl daarnaast een congres werd noodzakelijk gevonden, I opdat de verschillende belangen eens grondig en uitvoerig kunnen worden be sproken. Het verdrag tusschen Turkije en Rusland. In Fransche officieele kringen trekt het Turksch-Russische verdrag, evenals in En geland, nogal de aandacht. Men sqhuift daar echter meer de overwegingen naar voren, die Rusland tot dit verdrag hebben bewogen Volgens den correspondent van de „Times" te Parijs, koestert men daar ter stede n.l. d; opvatting, dat Tsjitsjerin door dit verdrag eenige voldoening heeft willen schenken aan Ofschoon het antwoord der Vereenigde Staten aan den Volkenbond op zijn uitnoo- diging om deel te nemen aan de ontwape ningsconferentie niet vóór afloop van de feestdagen zal worden verzonden, nemen de definitieve aanwijzingen dat de uitnoodiging zal worden aanvaard toe. Spoorwegongeluk. Bij een treinbotsing te Charleston (111.), zijn vier spoorwegbeambten gedood. „Dat nooitantwoordde haar echtge noot krachtig. Indien wij niet samen kun nen vertrekken, blijven wij allen.... Dat staat vast 1" „Misschien is er een middel om alles te regelen, waagde Charles in het midden te brengen, als ik in Frankrijk terugkeer moet ik soldaat worden, en ik zal dan wel verplicht zijn u te verlaten, een beetje vroeger of een beetje later, zal ik van u afscheid moeten nemen.... Indien ik eens hier bleef?" „Je bent een flinke jongen, maar de roode garde zoü je te gauw te pakken hebben en je behoort aan Frankrijk „En ik vader, vroeg Ernestine bedeesd, die toch niet deug vcor iets bijzondersWaar om zoudt u mij niet hier laten „Omdat eene dochter bij haar vader en moeder moet blijven. Zij verlaat deze slechts om haar echtgenoot te vergezellen, en jij hebt er geen 1 Maar genoeg gepraat, er is haast bij en ik zal eens zien of ik elders een grootere slede kan vinden." Letterlijk gebeurde wat Pedruaf aan mijn heer Dubief voorspeld had. Hij kon on mogelijk vinden wat.hij zocht. Daartegen over stond dat hij een nieuwen verschrikke- lijken maatregel der bolchewisten vernam. Toen hij voorbij een hotel kwam dat er prachtig uitzag, zag hij daar een troep jonge meisjes uitkomen, welke zoo hard zij konden Onder de gewonden bevindt zich Weeks, de oud-staatssecretaris van oorlog. Een vloedgolf teistert het eiland Jap. Het eiland Jap, in het zuiden van den Stil len Oceaan, is door een vloedgolf zwaar ge teisterd. Geen huis is blijven staan. De be volking telt 10.000 zielen. Het aantal slacht offers is nog onbekend. Men vreest, dat ook andere eilanden van de Carolina-groep groo te schade geleden hebben. De „Paris Midi" publiceert een telegram van Honoloeloe d.d. 24 Dec., meldende rUt Jap vernield is door een vloedgolf, die v r t toegeschreven a'an een zeebeving. Volg~is den Donderdagnacht in Parijs ontvangen te legrammen wordt nog niet bevestigd, dat alle huizen van het eiland zouden zijn ver woest. Men gelooft dat het aantal slachtof fers zeer groot is. Tengevolge van een or kaan, die door den geheelen Stillen Oceaan heeft gewoed, zijn de verbindingen niet de Carolinen verbroken. Op het bericht van de ramp deden verscheidene schepen een po ging om zee te kiezen om de kust van het eiland te bereiken, doch moesten naar hun haven terugkeeren. Het schijnt dat in de eerste dagen geen enkele hulp-expeditie naar het eiland Jap zal kunnen worden ge zonden. Nader wordt gemeld, dat door de vloed golf, die het Japansche eiland Jap geteistert heeft, 150 personen gedood zijn. De toestand iti China. Omtrent het binnenrukken van generaal Feng's troepen in Tientsin wordt uit Peking gemeld, dat de strijd verscheidene dagen heeft geduurd en dat de verliezen aan beide zijden in de duizenden loopen. In de inboorlingen- stad van Tientsin, waar de verslagen troepen aan het plunderen zijn, heerscht een chaos. De buitenlandsche vrijwilligers beschermen de buitenlandsche nederzettingen, welker toegangen zijn gebarricadeerd. De Japansche consul-generaal te Moek- den heeft Tsjdng Tso Lin een voostel over handigd van Koeo Soeng Ling om zich over te geven, mits zijn leven en eigendom ge waarborgd worden. Tsjang Tso Lin heeft het aanbod, aan welks oprechtheid hij twijfelt, nog niet aanvaard. Uit Tientsin wordt gemeld dat de stad thans in handen van Feng Yoe Hsiang's troe pen is. De buitenlandsche nederzettingen zijn veilig, de spoorlijnen zijn hersteld, en zullen, naar wordt verwacht, binnenkort heropend worden. In de stad, waar zich duizenden vluchte lingen bevinden, is het buiten verwachting rustig. De troepen van Sjili zijn naar Sjang- toeng getrokken om zich bij Tsjang Tso Lin's troepen ie voegen. Het ministerie van buitenlandsche zaken schijnt eenigszins pessimistisch te zijn ge stemd te opzichte van de jongste gebeurte nissen in Mandsjoerije. Men is van oordeel dat, ofschoon de moeilijkheden tijdelijk zijn geregeld, de mogelijkheid van een lateren oorlog tusschen Tsang Tso Lin en Feng Yoe Hsiang nog bestaat. DE BALANS VAN DE RUHRBEZET- TING. De Commissie van Herstel heeft dezer dagen de. financieele balans van de bezetting van het Ruhrgebied opgemaakt. Zij raamt het totaal bedrag der netto-ontvangsten ge durende de periode van 20 maanden, ver loopen tusschen het begin der militaire be zetting (11 Januari 1923) en het begin der toepassing van liet plan-Dawes (1 September 192.4) op ruim 894 millioen gouden marken. Hiertegenover stelt l'Oeuvre," dat in 1922 alleen de geallieerden van Duitschland 1,4 milliard gouden marken hebben ontvan gen. De heer Poincaré vond dit weinig en zond ons 't Ruhrgebied in, aldus het blad. Deze volgens den oud-premier „vruchtdragende operatie" bracht ons inderdaad iets op de vijandschap van de heele wereld. Het blad concludeert, dat blijkens de offi cieele rekening er in 20 maanden minder is verkregen dan in den slechtsten tijd in 12 maanden. ONTPLOFFING IN EEN HOOGOVEN. De bladen in Luxemburg maken melding van een geweldige ontploffing in een hoog oven in Longwy. Een arbeider werd gedood; van een ander werd geen spoor meer gevon den. Zeven arbeiders werden zwaar gewond. DE ENGELSCHE BELASTINGEN, Behalve de luxe-belastingen overweegt de Engelsche regeering volgens de „Wesminster Gazette" ook nog andere maatregelen ter versterking van de schatkist. Zij wordt daar toe gedwongen doordat de belastingop brengst een stuk beneden de raming is be- bleven, de handelscijfers teleurstellend zijn en de subsidie aan de steenkoolindustrie een omineus totaal dreigt te bereiken. De re geering zou daarom voornemens zijn, alle ambtenaarssalarissen te verminderen, in dien zin, dat ze, verdeeld over een tijdperk van vier jaren, met twintig percent worden be snoeid. Verder overweegt de regeering maatrege len tot het verbeteren van de belastinginning. Ten opzichte van een belasting op wed denschappen blijkt de regeering intusschen sceptisch te staan. Churchill heeft aan een deputatie, die met het oog op den slechten staat van 's lands financiën daarvoor kwam pleiten, tejverstaan gegeven, dat zij voor een dergelijke belasting niet bijster veel gevoelt, al had zij er dan ook geen bezwaar tegen het vraagstuk van alle zijden te doen onder- Zoeken. DE DUITS CHER S IN ZTTID-TIROL. Volgens een bericht uit Innsbruck werd de leider der Duitschers in Zuid-Tirol dr. Noldin gearresteerd en in boeien geslagen, daar hij het Duitsche privaatonderwijs te Salurn had bevorderd en voor de kindere» een kerstfeest had georganiseerd. MUSSOLINI DOCTOR H. C. De Technische Hoogeschool van Milaan heeft, zoo meldt de Duitsche draadlooze dienst, aan Mussolini het eeredoctoraat aan-* geboden, omdat hij als een groot architect uit verrotte en gevaarlijke puinhoopen een nieuw gebouw heeft opgericht. Op deze wijze doorredeneerend zou men de medaille voor het redden van drenkelingen kunnen toekennen aan iemand, die een ander, fi guurlijk gesproken, boven water weet tt. houden Bifc Een onvergetelijk Kerstfeest. Het was Woensdagavond voor de werk lieden en verder personeel in -dienst van H. M. de Koningin in de Hoog-Soerensche bosschen bij Apeldoorn, een avond, welke zeker bij allen lang in aangename herinne ring zal blijven. In de tuinzaal van hotel „Eik en Dal" had H. M. de Koningin een fraaien Kerstboom doen plaatsen en Haar personeel genoodigd. Tegen 5 uur werden de kaarsjes ontsto ken, Even later verschenen de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana. H. M. ging persoonlijk voor in gebed en sprak een. korte Kerstrede uit. Gezamenlijk werden verder enkele Kerstliederen gezongen, waar bij allen werden onthaald op chocolade en krentenbrood. Ieder ontving verder een aardig Kerstge schenk als een aandenken aan dezen onver- getelijken avond. Tot 6 uur bleef de Konink lijke Familie te midden van haar personeel, waarna naar Het Loo werd teruggereden. De Koninklijke Familie wordt Dinsdag al. per s.s. van 15.52 in Den Haag terug ver' wacht vanhet Loo. De positie der eigenwerkmakers. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot verlenging van den termijn, ge noemd in art. 88 A der Tabakswet, deelt de minister van Financiën in antwoord op de vraag, wie ten. aanzien van de verleening van een. voorschot als daadwerkelijke fa brikanten zullen worden beschouwd, mede,, dat daartoe behooren alle personen, die se dert 1 Januari 1921 van het vervaardigen van sigaren voor eigen rekening hun uitslui tend of althans hun hoofdberoep maken, in tegenstelling met b.v. degenen, die in de gewone werkuren in een sigarenfabriek of in eenig ander bedrijf als arbeider werk zaam zijn en in hun vrije uren sigaren voor eigen rekening maken. De vraag ol een eigen werkmaker daad werkelijk als fabrikant moet worden aange merkt en dientengevolge op regeeringshulp zal kunnen rekenen, zal naar daartoe te stelten regelen moeten worden beslist, waar uit, vanzelf een selectie voortvloeit. Gevolg van deze selectie zal zijn, dat sommige dier eigen werkmakers, tenzij zij zich zelf standig aan de wet aanpassen, zullen moe ten terugkeeren naar de fabriek. De commissie, aan wie het onderzoek naar de mogelijkheid van een belasting op de ruwe tabak is opgedragen, heeft uit haar midden een subcommissie benoemd, die en, kele dagen geleden aan den voorzitter ea' rapport heeft uitgebracht. Naar het „Vad." verneemt is thans, ter vervanging van den 'heer de Souza Santos Bandeira, wiens verzoek om terbeschikking stelling door de Portugeesche regeering is ingewilligd, de benoeming tot gezant van Portugal bij H.M, Hof te verwachten van dr. Alberto d'Oliveira, thans gezant te Buenos-Aires. De heer d'Oliveira is hier geen onbe kende. In 1907 heeft de gezant als gedele geerde van Portugal ter Tweede Vredes conferentie geruimen tijd te 's Gravenhag® vertoefd. Stagnatie op het traject Rotterdam- Dordrecht. De Parijsche trein, die om 2.46 uur van het station D.P. te Rotterdam naar Roosen daal vertrekt, is Donderdagmiddag tegen 3 uur nabij Barendrecht door een machine defect opgehouden. Het geheele treinver keer op de lijn RotterdamDordrecht on dervond hierdoor groote vertraging. Tegen haif zes kon weer op de lijn gereden worden. In de verschillende stations stonden echter verschillende treinen te wachten, zoo dat nog geruimen tijd het treinverkeer onge regeld was. wien men ons brengt, zal ons beschermen, de beproeving zal misschien minder hard en minder zijn dan wij denken." „U heeft het ware voor, mejuffrouw, be houdt dien moed voor u drieën, u zult de engelbewaarder zijn van uwe tante en van uwe nichtHier zijn wij er." Pater Ignatius wachtte zijne nieuwe be schermelingen hij gaf hun moed, versterkte hun vertrouwen en Dubief kon eindelijk heengaan zonder opnieuw tranen te voorschijn te roepen. Hij keerde terug naaf de zijnen en vroeg aan den hotelier, waar hij een voertuig zou kunnen bekomen. Men verwees hem naar een huurkoetsier welke door iedereen als een rechtschapen man beschouwd werd. Hij heette Yvan Pedruafhij was een flinke stevige man van ongeveer veertig jaar, en zeer ontevreden over de wijze waarop hij .door die bende van schooiers, welke op het faadhuis zetelden, was behandeld ge worden. Men had al zijn voertuigen opge vorderd er bleef hem slechts een telega, een licht rijtuig met twee plaatsen, en een slede voor vier personen en den geleider over. „Wij zijn met vijf," merkte Dubief op." „Dan gaat het nietmet mij zouden wij met zes zijn en er zijn maar vijfc plaatsen." „En wanneer wij dicht op elkaar gaan Zitten „U kunt er onmogelijk in en overigens zouden mijn drie paarden, die mij nog zijn overgebleven er gauw genoeg van hebben. U heeft zeker bagage „Bijna niets, wij dragen alles aan de hand.' „Des te beter, hoe minder hoe beter, U heeft me nog niet gezegd waarheen u wilt." „Ver genoeg, naar Archangel." „Zoo, zoo dat maakt de zaak niet beter Gij zijt met te velen; u moet uw voornemen maar opgeven." „Wijs mij dan een van uw collega's aan." „U zult er geen vinden, welke u tevreden zal stellen, zij zijn nog erger bestolen dan ik „Ik zou u ruim betaald hebben „Ik geloof u gaarne, maar als u mij hon derdduizend roebel gaf, zou ik het niet kun nen doen met vijf ging nog maar met zes is onmogelijk wij zouden onderweg blijv, n ■steken." Dubief,' welke niet gauw den moed ver loor, was uiterst neerslachtig. „Ik zal zien of ik elders kan klaarkomen ik kom voor den avond terug." „Goed succes Toen hij zijn vrouw zag, vertelde hij haar wat gebeurd was. De arme vrouw werd bleek en kon de eerste oogenblikken geen woord uitbrengen. Een weinig later zeide zij met een gedwongen glimlach „Als ik eens met de dames Warneska wachtte tot je mij komt halen vluchtten en ang t ;reten uitstieten. En er was teker reden voor. De commissaris voor den dienst der vrouwen had de volgende order bekend gemaakt „De commissaris van het revolutionnaire comité voor den dienst der vrouwen be-veelt -onmiddellijk alle jonge meisjes van zestien jaar én ouder, welke in de verschillende diensten van den Sovjet kunnen gebruikt worden, af te leveren. In de huizen zal een onderzoek worden ingesteld om de richtige uitvoering dezer order te verzekeren. est De v.-eerspanuigen ontvangen vijftig slagen met den knoet en zullen onder militair es corte voor den commissaris van het comité geleid worden, welke over hen zal beslissen De commissaris voor den dienst der vrou wen. Sinabroukov. Zooveel was niet no'odig om schrik en angst onder de vrouwelijke bevolking te verspreiden. Te midden van de verwarring welke door dit besluit ontstond, bewezen de vervloe kingen en de verwenschingen aan Dubief dat c'e wreede maatregel even goed zijn eigen dochters als degene welke dien dag te Vologda waren, kon treffen. Dat was dwangarbeid en welke andere arbeid men kon zich dat met recht afvragen .tot welken de Sovjetregeering deze arme schepselen veroordeelde? Het hart van- Dubief kromp ineen bij de gedachte dat zijn lieve kinderen aan dergelijke pijniging konden onderwor pen worden. Er was geen wijfeling meer mo gelijk, zij moesten voor eene gevangenne ming behoed worden, welke zelfs hunne na tionaliteit niet zou kunnen verhinderen. Men kan niet praten met woeste gekken. Als men hen niet kan overmeesteren, be veiligt men zich voor hunne slagen. Zonder een oogenblik te verliezen, begaf de ongelukkige vader zich naar het hotel, waar op dit oogenblik gelukkig nog geen on derzoek plaats vond, en beval Ernestire en hare zuster, zonder verder verklaring, hun persoonlijke zaken te nemen en hem te vel gen. „Omhelst uwe moeder en broer en komt gauw!" Mevrouw Dubief wilde hun den weg ver sperren. „In Gods naam. Iaat ons door," zeide haar echtgenoot, „ik kom terug en zal je dan alles verklaren, wat mij noodzaakt deze twee kin deren te verwijderen." De arme moeder viel op een bank en ver stikte hare smartkreten in hare tranen. „Charles, blijft bij je moeder," zeide Du bief, „en wacht mij hier." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6