gflIEUWS Radio-omroep KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. ORDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. UIT ONZE OOST. LANDB. EN VISSCHERIJ MARKTNIEUWS. De Weldadighéidspostzegels. LUCHTVERKEER. Kapitein Wilkin's Noordpoolvlucht. Doctoraat in de V eeartsenij kunde. R.-K. Universiteit. De nood en der onderofficieren. Aansluiting van het N. A. S. bij Moskou. Saterdag-arbeid in slagerijen; Diefstal door een post-beambte. De verduisteringszaak „Witte Kruis". Het familiedrama in Driebergen De juffrouw van drie-hoog. De burgemeester die de maximum snelkeid overtrad. Brand te Rotterdam. Geheimzinnige inbraak in den grooten IJpoIder. Brand door vuurwerk. Een collier van 12.000 verloren en teruggekregen. Hoog water in de Zuiderzee. BROEDERMOORD TE ZWOLLE. De valsche bankbiljetten-affaire Motorrijder door een trein gegrepen. Het lijk van een loods aangespoeld. In een vlaag van waanzin. Brand in restaurant Kempinski te Amsterdam. Wederom door den rook van een tram. Voorzichtig met electriciteit. Vechtpartij A. B. van de „Benkalis". KUNST EN KENNIS. De geluidsproeven in Duitschland. Hooge koop- en pachtprijzen. Da stopverf schade aan de druivenkassen door spreeuwen. Hoe wordt ons vee vervoerd. VISSCHERIJ De Centrale Propaganda-Commissie ves tigt de aandacht op het feit. dat de opbrengst der Weldadigheidspostzegels dit jaar zal strekken ten behoeve van den arbeid voor het bescherming- en hulpbehoevende kind in het algemeen. In tegenstelling tot verleden, jaar zullen ditmaal, behalve de vereenigingen, die arbei den voor de verwaarloosde en misdadige jeugd, ook die vereenigingen in de opbrengst dcelen, welke' zorgen voor het zieke, het zwakke en gebrekkige kind. Dat zijn- o. a. vereenigingen, die zieke en zwakke kinderen uitzenden naar vacantie- kolonies of herstellingsoorden, vereenigingen voor blinde of doofstomme kinderen, in het algemeen die vereenigingen, welke de ver zorging op zich nemen van kinderen die uit hoofde van hun lichamelijke of geestelijke gesteldheid andere dan de normale verzor ging behoeven. De Commissie hoopt, dat ieder dus in'de zen tijd de Weldadigheidspostzegels zal ge bruiken en daardoor zal bijdragen tot het groote doel. de ontwikkeling naar lichaam en geest van. onze misdeelde jeugd. De Centrale Propaganda-Commissie be staat uit: Mr. A. Bosch, voorzitter van den Ned, Bond tot Kinderbescherming, voorzit ter; Jkvr. Mr. M. J, E. B. Alting von Geusau, Nicolaistraat 17, 's Gravenhage, secretaresse; Mr. J. H. de Crane, secr.-penningmeester van de Centrale Commissie voor Uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten; Dr. W. W. Meijnan, voorzitter von de Vereeniging „Onze Tuin"; Dr. 'J. J. Pigeand, onder-voor zitter van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vakantiekolonies; B. 'J. M. Sistermans, President van de Algem. Commissie voor Kinderverpleging en Kinder bescherming van den H. Vincentius a Paulo, lie 's Gravenhage; Mr. A. O. H. Tellegen, lid van den Hoofdraad der St. Vincentiusverec- niging; Mr. P. A. van roonenberg, secreta ris van den Ned. Bond tot Kinderbescher ming; J. C. Wolterbeek, Lid van het Be stuur van der* Nederl&ndschen Kinderzorg- Bond. De Fokkermachine te New York aan gekomen. De Fokkermachine, waarmede kapitein Wilkins, bekend als deelnemer aan Shack- leton's expedities, zicfi voorstelt naar de Noordpool te vliegen, is te New-York per s.s. „Nieuw Amsterdam" aangekomen. Het is een machine van het nieuwste type, met drie Wright-motoren. In Stsbl. 456 is opgenomen het Kon. Be sluit van 30 Nov. j.L, tot aanvulling van het Academisch Statuut. Te rekenen van 1 Sept. j.l. is de gelegen heid opengesteld tot verkrijging van het doctoraat in de veeartsenijkunde. In voor noemd besluit is opgenomen, welke vakken de verschillende examens, ter verkrijging van genoemden graad, omvatten. Het getuigschrift van met goed gevolg afgelegd doctoraal examen in de faculteit der veeartsenijkunde geeft, op den voet van nadere wettelijke regelingen, de bevoegd heid tot het geven van onderwijs in de ont leedkunde der huisdieren, de physiologie der huisdieren, de gezondheidsleer der huis dieren en de Veeteeltwetenschappen, Het aanial ingeschreven studenten aan 3c R.-K. Universiteit te Nijmegen bedraagt thans 297, waarvan 221 mannelijke en 76 vrouwelijke; 101 studenten werden dit jaar voor het eerst ingeschreven. Ingeschreven zijn thans: 15 seculiere en 27 reguliere gees- tplijken en 13 zusters. De afdeeling Assen van de Onderofficiers Vereeniging „Ons Belang" heeft een motie aangenomen waarin zij, na de verschillende nooden van de Ondcrofficierefi te hebben opgesomd, het hoofdbestuur opdraagt met den meesten spoed en op de meest krachtige wijze er bij de regeering op aan te dringen, dat aan de onder-officieren over 1925 een uitkeering ineens, niet een maximum van honderd gulden zal worden gedaan en hun, in afwachting hiervan, vóór 1 Januari '26 een voorschot van minstens 100 zal worden verstrekt. Op Tweeden Kerstdag is op een te Amster dam gehouden Congres van het 'Nederl. Arbeiderssecretariaat, met 118 voor en 4 stemmen tegen, besloten tot aansluiting bij de Roode Vakvereenigingsorganisatie te Moskou. Bij ministerieele beschikking d.d.~24 Dec. is aan exploitantenvan een met een winkel verbonden slagerij toegestaan, gedurende Januari en Februari a.s. op Zaterdag den arbeid van mannelijke arbeiders van 15%jaar en ouder, v.m. 6 uur te doen aanvangen, mits door geen arbeider op dien dag na half negen des avonds arbeid wordt verricht. Voor de rechtbank te Arnhem heeit de zer dagen terecht gestaan M. W„ brieven besteller te Nijmegen, terzake dat bij uit brieven, welke hem ter verzorging waren toevertrouwd, meermalen geldswaarden had gestolen. Het O. M. noemde dit een ernstig feit, daar men op de eerlijkheid van bricvenbe- itellers moet aankunnen. Spr. meende dan ook, dat een strenge straf hier noodig is en hij eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar. De verdediger verzocht oplegging van een Voorwaardelijke straf. De Haagsche rechtbank heeit Donderdag den 47-jarigen gewezen directeur van de N. V. Obligatie Mij. ,,Het Witte Kruis", we gens verduistering van meer dan 180,000 gulden conform den eisch veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. Men zal zich herinneren, ,'dat zich in den avond van 17 Oct. in Driebergen een treu rig drama afspeelde. In liet huisgezin van een 45-jarige schildersknecht was al reeds langen tijd oneenigheid. Dc vrouw en haar zoons uit haar eerste huwelijk kpesterden een wrok tegen den man, wijl Jiij dikwerf misbruik maakte van sterken drank. Op al het geld dat -er binnenkwam meende hij alleen recht te hebben en hij verbraste alles ondanks 't eit, dat het geld zoo goed gebruikt kon worden in het verarmde gezin. Bedoelden Zaterdagavond maakte hij weer goeden sier in een caié. Een 19-jarige stief zoon ging hem toen waarschuwen dat hij er voor zorg had te dragen niet dronken thuis te komen. De vader stoorde zich ech ter niet aan dezen, en keerde, verre van nuchter, naar huis terug. Op het tuinpad achter de woning ging dc jongen toen zijn stiefvader met een vijftandschen greep te lijf.Badende in het bloed en onkenbaar verminkt vond de chef-veldwachter het slachtoffer in zóó ernstigen toestand dat de man enkele uren later in het ziekenhuis te Utrecht overleed, zonder bij bewustzijn te zijn gekomen. De jongen heeit nu terecht gestaan voor dc rechtbank te Utrecht wegens poging tot moord, subsidiair zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende en bekende zijn stiefvader den bewusten Zaterdagavond zoo met den greep geslagen te hebben, dat hij op het tuinpad viel. Al zes weken achtereen kwam m'n stief vader dronken thuis aldus de beklaa'gde, En zoo rijpte bij mij het plan hem eens een flink* les te geven. Twee dagen voor «Jen Zaterdagavond nam dit plan vaster vorm aan. Het was echter niet mijn bedoeling hem dood te slaan. President: „Hebt u uw vader op dien Zaterdagavond afgewacht?" Beklaagde: „Ja Edelachtbare, ik had den greep klaar gezet om er bij zijn thuiskomst gebruik van te maken." Van zijii bekentenis voor den rechter-- commissaris alles volgens een vooropgezet plan gedaan te hebben, kwam beklaagde nu terug. Een hoogleeraar-deskundige verklaarde dat de toegebrachte wonden o.a. 13 aan één zijde van het hoofd niet van zeer ern stigen aard waren geweest. Een kwaadaar dige ontsteking, welke evenwel kort daarop intrad, verergerde den toestand in hooge mate en deze infectie had dan ook den dood ten gevolge. Aan de toegebrachte wonden alleen, had het slachtoffer niet behoeven te sterven, ze zouden stellig na cenige weken weer genezen zijn. Eisch 6 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. „Twee-hoog" met water en pook bestookt. Er bestaan tal van methoden om ruzie te maken met je buren. De een zal schelden of lasteren, de ander prefereert klinkender argumenten, een derde bepaalt zich tol sarren en tergen. Doch er zijn origineeler mogelijkheden! Stel u voor, dat uw buur vrouw van twee-hoog voor, bezig is het portaal te „doen". Zelf komt u, gewapend met een vuilwater-emmer van boven. Is er een radicaler methode om uw buurvrouw de beeldspraak is wat kreupel „af te drogen", dan.... met emmer en al van boven op haar te springen? Ongelooflijk? Allerminst want een paar weken geleden heeft zich dit merk waardig geval te Amsterdam voorgedaan. En de juffrouw die dezen koenen sprong deed, verscheen Woensdag voor den Am- sterdamschen politierechter. Blijkbaar vond ze de door haar toegepaste natte strafoefe ning niet eens voldoende. Althans in ver volge daarop had ze een ijzeren pook ge grepen „En toen heb ik gerost, gerost, gerost!!" Ja, Edelachtbare, als ik dat wijf had ver moord, was het nog niet genoeg geweest!", De oorzaak van de ruzie? Niets bijzon ders. Dc kinderen lagen met elkaar over hoop en daarom pleegden de moeders el kaar stelselmatig uit te schelden. Die veete had zoo langzamerhand den eerbicdwaardi- gen leeftijd van veertien jaar bereikt! Op 'n Vrijdag waren er weer „woorden" gevallen. En zoo vertelde de mishandelde buur vrouw Zaterdag daarop was het dan tot daden gekomen. Mr. Servatius: „Had u dien dag ook weer ruzie gehad?" Get.: „Edelachtbare, ik zweer U bij God allemachtig, geen woord!" Alle getuigen, nog een buurvrouw en de man der beklaagde, beiden a décharge, beijveren zich te verkla ren, dat zij nog nooit een leugen in den mond hebben genomen. Overigens zijn hun verklaringen verre van eenstemmig en dc man van dc hardhandige juffrouw harst los in een zoo overvlocdigen woordenstroom, dat de politierechter hem tevergeefs tracht te matigen. Waar .twee vechten, hebben er twee schuld. En mr. .Jorissen, door wien het O. M. werd waargenomen, wilde dan ook vol staan met een kleine geldboete: 5, subs. 5 dagen hechtenis. Nog- voordat mr. Servatius uitspraak doet, verheft zich de hoofdgetuige, die het slachtoffer van emmer en pook was gewor den, van haar zitplaats. Ze zou graag nog „een woordje" zeggen: „Die getuige daar en ze wijst op de juffrouw a décharge heeft een valsche eed gedaan!" Pres.: „Dank u wel, gaat u dan maar zit ten". Vervolgens werd beklaagde conform den eisch veroordeeld. Waarop het gezel schap de zaal verlaat met den behartens- waardigen wenk van den president, om voortaan in vrede en harmonie voort tc leven, De Rechtbank tc Middelburg veroordeel de Woensdag Mr. W. H. E„ baron van den B. van V., 43 jaar oud, burgemeester te te GorscL wegens overtreding der maxi mumsnelheid te Nieuw St. Joostland, tot 25 boete of 25 dagen hechtenis, met ver nietiging van het vonnis van het Kantonge recht aldaar. De ^isch was één dag voorwaardelijk, Langs de dakgoot gered. Donderdagmorgen te half negen is door onbekende oorzaak brand ontstaan op de tweede verdieping van perceel 60 aan de Westerwagenstraat te Rotterdam, bewoond door den scheepshamlelaar L. Bilderdijk. De orand Het zich in het begin ernstig aan zien, daar de vlammen uit de beide ramen sloegen. Met twee slangen op de waterleiding is de brand gebluscht. De geheele voorkamer is echter uitgebrand. De reddingsbrigade is nog uitgei'kt, omdat verteld werd, dat zich twee kinderen alleen in het brandende huis bevonden. Voorzien van rpokmaskers zijn de brandweerlieden naar boven gegaan en hebben het heele huis doorzocht, doch ge lukkig «bleken de kinderen reeds in veilig heid te zijn. De familie B. vader, moeder en twee kinderen, had zich bij het ontdekken van den brand naar het dak begeven en langs de dakgoot slaagden allen erin, het belen dende perceel te bereiken. De brandkast met valsche sleutels geopend. Uit Amsterdan wordt gemeld Toen de familie Schenk, wonende op een hofstede op den Hornweg in den Grooten IJpoIder, Vrijdagavond omstreeks tien uur thuis kwam, bleek, dat inbrekers van haar afwezigheid hadden geprofiteerd cm hun slag te slaan. Dat was duidelijk te zien aan den chaos, die in de verschillende kamers hcerschte. Ver schillende kasten waren overhoop gehaald en de inhoud lag óver den grond verspreid. De brandkast in een der achterste vertrek ken van de hofstede was door middel van een valschen sleutel geopend. Ongeveer f 3500 aan bankpapier werd vermist. Daarentegen hadden de daders verschillende zilveren voor werpen onaangeroerd gelaten. Blijkens een stukgeslagen ruit waren de gasten hier binnengekomen. Dit moet zijn geweest tusschen des middags 5 en des avonds 10 uur. Sporen van de daders zijn alsnog niet aangetroffen, zoodat de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg, die een on derzoek instelt, in het duister tast. Zaterdagmorgen ontplofte in den galante riewinkel van R. Visser te Tiel eenig vuur werk. De groote voorraad brandbare stoffen in magazijn en winkel ging in vlammen op. Ook het woonhuis brandde uit. Allés was verzekerd. Hoe de gelukkige bezitster haar dank betuigde. Een dame, uit Baarn, kwam dezer dagen zoo vertelt de „Tel." bij de pohtie te Utrecht aangifte doen, dat zij, terwijl rij aan het win kelen was, haar paarlencoliier ter waarde van f 12.000, verloren 'had. Zij vermoedde n.l„ dat zij in een winkel haar collier verlo ren had. Zij had echter een verkeerd adres opgebeld. De winkeljuffrouw verklaarde niets van een paarlencoliier af te weten. Zulks maakte de achterdocht van de dame gaande wie weet, had de winkeljuffrouw de paarlen Onmiddellijk ging se naar het hoofdbu reau van politie om de zaak aan te geven. De recherche trok er op uit. In den bewusten winkel werd de recher cheur onmiddellijk op het kantoor* van den patroon toegelaten. Daar lagen de paarlen in een bakje gereed, voor de eigenaresse De winkeljuffrouw had n.l. de paarlen op den grond gevonden, nadat de dame ver trokken was en ze onmiddellijk bij haar pa troon gedeponeerd. De rechercheur meende, dat de winkel juffrouw wel een goeden c'ag zou hebben, als belooning voor haar eerlijkheid. Op het hoofdbureau kreeg de dame haar collier van f 12.000 terug, vond dat de re cherche zeer actief was geweest en verdween daarna naar Baarn.... De eerlijke winkel juffrouw wacht nog steeds op een bedankje] Vrees dat de Noordpolder zal onder" loopen. Uit Muiden wordt gemeld Doordat de zee voortdurend hooger blijft dan het bin nenwater, kan de Vechtboezem door de groote zeesluizen te Muiden het water van de verschillende polders niet alleen niet meer afvoeren, maar zelfs niet meer opne men. Het gevolg is, dat hier in de omgeving het water in de Muider- en Naardervaart weer over de kaden de polders instroomt. De stoomgemalen werken dan ook niet. Tegen over de boerderij van den heer Hottentot in de nabijheid van de Hakkelaarsbrug, tracht men met zakken zand het water tegen te houden, daar men vreest, dat de geheele Noordpolder anders zal cnderloopen. Ook de Binnedijksche, Oveischeensche, Berger, Keverdijker, Zuid- én Bloemendalenpolders staan reeds op verschillende plaatsen blank. Bij de Papelaan staat reeds een boerderijtje geheel in 't water. Irt de woning zelf loopt men over planken, welke op schragen zijn gelegd. In Muiden zelf begint men ook hier en daar reeds last van 't watér tc krijgen. Het grondwater dringt door de houten vloeren de huizen binnen. Te Zwolle heeft zich Zaterdagochtend en vreeslijk drama afgespeeld ten huize van C. S. M„ boekhouder bij een verzekeringsmaat schappij. Deze vierde zijn 45en verjaardag. Tegen half twaalf thuis komende uit de kerk, vond hij zijn broer W. M„ de 53-jarige ma chinist bij de spoorwegen daar. Deze was bij zijn familie geen geziene gast,- daar hij in hooge mate zenuwpatiënt was én voortdu rend onder behandeling van een specialiteit- verkeerde. Maandag was hij voor 4 weken naar het herstellingsoord Viilandry gebracht. Herhaaldelijk mishandelde hij zijn vrouw, sloeg haar met een stoel e.d. Een paar dagen geleden is zij gevlucht bij familieleden en heeft echtscheiding aangevraagd. W. was erg onder den indruk daarvan en zóó zenuwach tig dat familieleden hem den toegang tot het huis weigerden. Toen C. zijn broer bij zich thuis vond zitten, begon hij kalm een gesprek met hem. Plotseling vloog W. op met een open zakmes in de hand. De vrouw van C. vluchtte met de kinderen naar buren. W. kreeg zijn broer te pakken en stak hem vier maklen het mes tot het heft in hals en buik waarvan een bij hel; hart. De 19-jarige zoon van den getroffene trachtte tusschenbeiden te komen, doch kreeg ook twee steken, waar van een gevaarlijke in de hals. De onverlaat greep daarop den jongen beet en smeet hem de straat op. De jongen kon nog op de been komen en de straat overwaggelen naar ken nissen. Dadelijk daarop werd ook C. de deur uitgesmeten, bleef liggen en meest worden weggedragen. Een poosje bleef de moorde naar naar zijn slachtoffer kijken en gmg daarop rustig het huis weer in. Een ocgen- blik later kwam hij voor het raam hij was even een pijp gaan opsteken. Door den Zondagsdienst duurde het vrij lang voor geneeskundige hulp en politie tei; plaatse waren. De jongen werd naar het R- K, Ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is rede lijk wel. Zeer kort na den aanslag overleed de vader. De politie gaf den broedermoordenaar, die voor het raam stond, een teeken om de deur te openen, wat hij heel bereidwillig deed. Hij ging ook zeer kalm mee naar het bureau en scheen niet 't minst onder den indruk van het gebeurde Wat de aanleiding tot dezen broedermoord is geweest, valt niet na te gaan, daar van eenigén twist tusschen beide broers niets be kend was. Wat te Boedapest gebleken is. Een medewerker van de „Magyar Ors- zag" deelt op grond van een door hem per soonlijk ingesteld onderzoek mede, dat dc valsche bankbiljetten, gevonden op de in Nederland gearresteerde Hongaren, uit de zelfde fabriek afkomstig zijn als de valsche Cechische bankbiljetten van den rechts- radicalen bloedhond „Het Dubbele Kruis." Naar men zich zal herinneren zijn destijds de gebroeders Kovacs en andere leden van dezen bond gearresteerd, onder verdenking een aanslag tegen minister Bethlen en andere Hongaarsche politici, benevens op den ko ning van Roemenië te hebben gesmeed. Voor de financiering van dit plan waren door hen valsche Cechische kronen-biljetten in omloop gebracht. De gebroeders Kovacs en hun medeplichtigen werden evenwel tot zeer lichte straffen veroordeeld. De valsche Cechi sche kronen-biljetten waren door een gewe zen privaatdocent der universiteit te Boe dapest, zekeren Maesszaros, vervaardigd. Deze heeft vervolgens in den zomer van dit jaar vervalschte 1000 -frs. vervaardigd, die thans door Jancoviks en zijn medeplichtigen te gelde moeten worden gemaakt. Bij den onbewaakten overweg op de grens van Winsum-Obergum, had Donderdag avond een aanrijding plaats van den spoor trein met een motorrijder. De trein, welke om 5.05 uit Balfo in de. richting Groningen vertrekt, stond even voor het station Win- sum, vlak bij den overweg, welke niet van afsluitboomen is voorzien, plotseling stil. Bij onderzoek bleek, dat een motorrijder, de 30-jarige gehuwde heer K. Sissing, uit Obergum bewusteloos aan den weg lag, ter wijl zijn motorrijwiel, dat nagenoeg geheel vernield was, een eind verder gevonden werd. De heeren gebroeders Sissing, scheeps bouwers, bevonden zich elk op een motor rijwiel. Juist toen de trein in aantocht was, wilden zij den overweg passeeren. Door den geweldigen hagelslag hebben zij waarschijn lijk den trein niet gehoord de oudste der heeren was juist over dc rails, doch de an dere werd door de locomotief gegrepen, met het beke'nde noodlottig gevolg. Dokter Brons uit Winsum, die spoedig ter plaatse verscheen, constateerde een armbreuk, een diepe wonde in het achterhoofd en een ge broken rib. Het slachtoffer werd naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is vrij ern stig. Zaterdag is op het strand van Ameland aangespoeld het lijk, dat men thans, heeft herkend te zijn Johannes Lodewijk een der loodsen, die zich bevonden aan boord van den verongelukten loodsschoener II. Het stoffelijk overschot werd per rijks- vaartuig van Ameland naar Terschelling overgebracht. Eenige bewoners van de Jan Pieter Heye- straat te Amsterdam vermoedden Zaterdag onraad in perceel 139, waar een brandlucht merkbaar was. De brandweer werd gealar meerd, doch toen twee motorspuiten voor het bewuste huis verschenen, werd niet open gedaan. Het bleek, dat niemand thuis was, behalve een 29-jarige zwakzinnige doch ter, die zich in de voorkamer van de tweede verdieping bevond. Tusschen de reten van de deur op het portaal was eenige rook merkbaar. Het onderpaneel werd geforceerd en toen de brandwachts naar binnen togen, trof hun een akelig schouwspel. Met het ge laat naar den vloer lag het bijna geheel ver koolde lijk van de ongelukkige vrouw. Tus schen het lichaam en den grond werden nog smeulende vuurresten geconstateerd. Ook werd een blikjg met petroleum gevonden, terwijl in de onmiddellijke nabijheid van een der handen een doosje lucifers lag. Uit een en ander werd de conclusie getrokken, dat de arme vrouw in een vlaag van verstands verbijstering zich met petroleum had over goten en zich in brand'had gestoken. Het lijk is naar het Wilhelmina-Gasthuis over gebracht. In den ochtend van den tweeden Kerst dag zag een politieagent, die in de Leidsche- straat te Amsterdam liep, plotseling een vlam slaan uit een van de ramen van het restaurant van de N.V. Kempinski en Co. op nummer 95 nabij de Lange Leidsche- dwarsstraat. Hij waarschuwde de brand weer,en dc koolzuurspuit van den nabijgele gen post in de Marnixstraat was het eerst aanwezig. Op dat oogenblik sprongen de ruiten en fel laadde het vuur uit de drie ra men van de tweede étage, waar de zaal voor bijzondere gelegenheden is. Met een straal op de koolzuurspuit en vcchtleiding werd de brand bestreden en na eer.igen tijd was gevaar voor de andere zaaltjes en voor de lunch room geweken. Het was op het kantje af, want de vlammen begonnen zich juist een weg te banen naar de eerste en naar de der de verdieping. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in den schoorsteen, waar een hou ten balk, die in het rookkanaal uitkwam, door de hitte vlam vatte. Het vuur deelde zich spoedig mede aan een houten betimme ring van den schoorsteen, aan het behang sel, aan de gordijnen, aan het plafond en aan de meubelen. Veel bleef er van het inté rieur van het zaaltje niet over. Het gewone restaurant, dat beneden ge legen is, kreeg eenige schade. Het bedrijf be hoeft evenwel niet te worden stopgezet. Er was in de Leidschcstraat veel belang stelling het tramverkeer ondervond cenige stagnatie. Een jongen aangereden en ern stig gewond. Zaterdagavond stopte op den weg de auto van den heer J. de Bruin uit Utrecht, onder de gemeente Son bij Eindhoven. Het uitzicht op, den weg werd belemmerd door den rook van een juist passeerende stoomtram. De 13-jarige A. van den Heu vel uit Woensel, die daar per fiets voorbij kwam, werd dan ook dermate gehinderd door den rook, dat hij den auto niet zag, met het gevolg, dat hij tegen den auto aanreed, waardoor hij tegen een der wagens van de tram werd geslingerd. Hierdoor werd de knaap tegen den grond geslingerd, waarbT) hij het rechterdijbeen brak en bovendien nog ernstige inwendige kneuzingen opliep. in zorgwekkenaen toestand is de jongen tn het ziekenhuis opgenomen. EEN MILDDADIG DORP. Tc Pcsterhclt, bij Roermond, een dorp met een inwonertal van 2000. heeft een deze week langs de huizen gehouden col lecte vcor de vergroeiing der parccickerk ryim 4400 opgebracht. GEVAARLIJK KINDERSPEL Een driejarig meisje uit Rijnsburg heeft haar broertje van 1 'A jaar met een «loeien de pook in de cogen gestoken. Eén oog meet als verloren worden beschouwd, vcor 't behoud van het andere wordt gevreesd. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Een jongen, die van kostschool thuis kwam, viel bij Duivcndrecht. door onvoorzichtig heid uit den trein. Ernstig aan het hoofd gewond, werd hij in een der ziekenhuizen binnengebracht. Let op, dat gij de koperen deelen van een electrische lamp of leiding niet aan raakt! Wees dubbel voorzichtig buitenshuis in vochtige kelders en dergelijke ruimten, waar gij direct met de aarde verbonden zijl. r Aanraking kan den dood ten gevolge heb ben. (Veiligheidsmuseura A'dam). Vier koelies gedood. Twintig gewond. Uit Batavia wordt gemeld Nadat het s-s. Benkalis, Muntok (Banka) verlaten had, met bestemming Batavia, is aan boord en ernstige vechtpartij ontstaan tus schen 44 contract-koelies van Makassar en twintig scheepr,koelies. Tien iniandsche pas sagiers en zelfs vrouwen van Makassar wer den cr bij betrokken. De officieren hebben, daa. bijna alle raddraaiers met messen ge wapend waren, terstond krachtig ingegre pen, doch voor dat de orde hersteld was, waren vier inlanders gedood en twintig ge wond. De „Benkaiis" is terstond naar Mun tok teruggestoomd, waar de politie alle koe lies van boord heeft gehaald. Daarop is de reis naar Batavia voortgezet. Naar wij vernemen is Vrijdag bij het Kon' Ned. Met. Instituut te Dc Bilt neg geen enkele mededeeling ingekomen omtrent het hooren van de geluiden, teweeggebracht docr de in Duitschland voor geluidsproeven veroorzaakte explosies. Ongeveer op den tijd, dat het geluid in Nederland kon wor den waargenomen, is op de Leusderheide bij Amersfoort, een licht gerommel waar genomen, Het staat evenwel nog niet vast J of dit van de bedoelde explosies afkomstig is. Uit Langendijk wordt gemeld Bij de verkooping van tuinbouwgronden werden weet verbazend hooge prijzen be steed. Er waren perceelen bij, die tot 9000 per H.A. opbrachten. De pachten houden met deze prijzen gelijken tred. Zoo werden bij de verhuring van de uitgestrekte eigen dommen der gemeente Oud karspel zoodanige prijzen besteed, dat de totale pachtop- brengst 65 pet. hooger was dan 5 jaar geleden. Naar aanleiding der plannen om het eten van stopverf door de spreeuwen tegen te gaan, door deze te vermengen met Parijsch groen, waarmee Proeftuin Westland tc Naaldwijk proeven zal nemen, zijn van dc zijde der dierenbeschermers bezwaren ge rezen. De directeur van den proeftuin maakt bekend, dat hij de gevoelens der vogel vrienden begrijpt en waardeert, doch dal de spreeuw, evenals elk ander nuttig dier, bestreden moet worden, wanneer hij in 'n bepaalden vorm voor het bedrijf zeer scha delijk optreedt. Dit nu is het geval, als de vogel dc yersche stopverf der kassen weg pikt, daardoor duizenden guldens schade berokkent en den bouw der kassen onder mijnt. Tegen deze sprceuwenplaag zijn allerlei middelen aangewend. Men heeft de stopverf vermengd met prikkelende en stankvenvek- kende stoffen. Alles vruchteloos. De spreeuw blijft zijn lekkernij nuttigen en brengt den tuinbouw in den winter, den tijd van den kassenbouw, groot nadeel toe. De directeur maakt voor dit bouwseizoen een schadesehatting van 15 a 20.000. Er zijn op l oogenblik b.v. niet minder dan 1200 druivenkassen van 10 Rijnl. Roe in aanbouw. Men koestert dc hoop, dat de vogel door zijn instinct geleid, de vergiftigde stopverf niet zal eten. Tal van feiten kunnen aangevoerd wor den, om tc bewijzen dat aan het vcever- voer no vele ernstige fouten kleven, die dringend verbetering behoeven. Wel is waar is cenige jaren geleden een ministerieele enquétc-commissie benoemd, voornamelijk op aandringen van de Ned. Ver. tot be scherming van Dieren, in overleg met het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Vee handelaren, die na afloop van haar werk zaamheden een rapport samenstelde, zon der zich echter plaatselijk en onverwachts op de los- en laadplaatsen persoonlijk te hebben overtuigd van de bestaande misstan den. De voornaamste oorzaken van het ge brekkige vervoer zijn ondanks dit rap port, waarin voornamelijk werd beaamd, wat door anderen was waargenomen blijven beslaan. Behalve per spoor wordt ook vrij veel vee veroerd langs de waterwegen, n.l. over zee en langs de rivieren en kanalen. Uit den aard der zaak is het vee bij vervoer over zee als regel veel langer onder weg, dan bij transport langs de binnenwateren. Bij eenigszins lange zeereis behoort het schip eenigszins te zijn ingericht opvqevervoer. Vooral bij zwaar stormweer en onstuimige zee is het een voorname zaak, dat ze niet te veel last hebben van het schommelen. Het vervoer langs de binnenwateren kan veel eenvoudiger ingericht zijn: voer en drinkwater behoeft in de meeste gevallen met te woraen meegenomen en In 1 alge meen moet erkend, dat deze wijze van vee transport veel beter is dan dat per spoor. De dieren hebben lang zooveel niet te lijden. 1 Ten slotte wordt nog een groot aantal dieren vervoerd per veewagen, hetzij met paardenbespanning, hetzij motorisch voort bewogen. Het laatste komt steeds meer in ebruik en, indien de inrichting er van aan de eischcn voldoet, hebben de dieren van Het transport weinig te lijden, te meer daV het snel gaat. EEN STUDIE OVER EMELTEN. Emelten zijn dc larven van de bekende „langpootmug" (in Amsterdam veelal gla- -zenwasschcr genoemd). die in sommige streken zeer groote schade aan den land-, tuin- en boschbouwgewacsen, maar vooral aan de beide eerstgenoemde toebrengt. Dc heer ir. W. H. dc Jong, verbonden aan den P. D. heeft met betrekking tot de ze insecten een uitgebreid wetenschappelijk onderzoelj, ingesteld, waarop hij onlangs promoveerde), waarvan een overzicht is verschenen als mededeeling van den Plan- ter.ziektekundigen Dienst. In deze mededeeling wordt vooral de aandacht op de landbouwkundige beteeke- nis gevestigd en meer in het bijzonder be sproken de voeding der emelten (met name der paludosa-larven. eer der drie hier voor komende soorten der Tipuiidac-groep), de door deze insecten aangerichte beschadi gingen, de factoren welke invloed hebben op hun aantal cn de bestrijding. Als bestrijdingsmiddelen konwn in aan merking het inundeeren van het terrein, het rollen, de grcppelmethodc, de electriciteit, alsmede chemische middelen. Van deze laatste is alleen in het groot toegepast de bestrijdingsir.cthode van Packard en Thompson, welke bestaat in het uitstrooi en van met Parijsch green vergiftigde ze melen. Daor prceven is verder uitgemaakt dat men zich over vergiftiging van den bodem vooralsnog niet ongerust behoeft t« maken, Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws- cn Beursberichten met tusschcnpoozea van 8.154.30 Tijdseinen 10.15 en 4.30 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voetbalnieuws te 4—4 30 uur nog Pers berichten tc 8 uur. Engelsche stations 365495 M. dage lijks concerten, lezingen, enz. van 7.20—t i ca. 11 uur. Zondags ook van 3.50 uur. Daventry 1600 M. dagelijks. Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben cn 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 11B0 uur concert, zang, lezing, enz- Zondags va* af 3.50 en 8.50 uur. H. D. O. 1050 M. dagelijks PoHtiebe- berichlen 12 cn 7.30 uur Zondags niet. Persberichten zie bij Vaz Dias. 'Jincr- concert (ongeregeld) 6 uur. Kinderuurtje lijks 8.10 uur, zie verder event, bijzonder heden hieronder. Radio Paris 1750 M. Dagelijks concert, Avondberichten over de H. D. O. te zang of lezing 12 50 en 9 uur. Brussel 265 M. dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur). EiHcltoren 2650 M. dagelijks (onder voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens dag, Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M. concert te 7.50 uur. Duitscbe stations 395443 M. dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz. De Bilt 1100 M- Weerberichten 10 15 BIJZONDERHEDEN. Brussel 8.35 „Bcccacio", operette. Daventry 8.25 Liederen van 1925 9.20 Concert, daarna Coferencier en Dans muziek. H. D. O. 5.— Kinderuurtje 6.45 Half uur vqor de Huisvrouw 7.10 Radio praatje 7.40 Studio Concert Kön'gswüsterfcausea 7.50 Muziek ea Zang bij den Haard. Zie verder boven. BARNEVELD. 24 Dec. Pluimvee. Tam me eenden f 1.502.50, wilde id. f 11.10, jonge hanen fl2.50, oude id. f 1.502 ionge hennen f 2.503.50, oude kippen f 1.503, tamme duiven f 0.300.35, ha zen f2.503, fazanten f 1.251.75, tamme konijnen f 13.03.50, wilde id. f 0.801 alles per stuk. Kalkoenen f 1.20130 per Kg. Aanvoer 3500 stuks pluimvee. Handel nogal vlug. Eieren f 1314.50 per 100 stuks. Aan voer 50.000 stuks. Handel red'elijk. HOORN, 24 Dec. Granen. Rogge f 10 10.50, tarwe f 1316, gerst f 12.12.50, ba- ver fil13 per 100 Kg.; grauwe erwten f2836, vale erwten (groote) f3441, Wijher vale f 2631, bruine booren f 18 —24, witte boonen f 30, per Hl. mosterd zaad f 4044 per 70 Kg. karwijzaad f 12 maanzaad f 2032, per 50 Kg. HOORN, 24 Dec. Vee. Aanvoer 29 big gen f 1628, 6 schapen f 4248. Handel vlug. LEEUWARDEN, 24 Dcc. Granen. Tar we witte puike f 13.5014.haver v.itte puike f 11.11.50, witte mindere f 10.50 11.boonen platte f 15.5017.erw ten groene Schokkers f 1530.groene kleine kook f 1318.alles per 1C0 Kg. Aardappelen Borger f 2.402.50, rood- star- f 2.30—2.40. Vlas. Aanvoer 1500 bundels. Een enkel geschikt partijtje werd verkocht, reen be taalde van f 22.80. MIDDELBURG, 24 Dec. Granen. We gens de feestdagen was ter graanmarkt geen aanvoer, zoodat geen noteering kon worden ongemaakt. "SCHAGEN, 24 Dec. Eieren. Aanvoer kipeieren 5473, f911.40, gemidd. prijs f9.90; eendeieren 17. f8.50; kleine eieren f7.509.50; bruine Ida f 11.1011-60 pe/ 100 stuks. IJMUIDEN, 24 Dec. Heden waren aan de markt de vangsten van 13 stoomtreilcrs. De prijzen waren als volgt Tarbot f 2.70 1.90. tongen f 2.801.70 per Kg.; griet f5328, gr. schol f3428.50, md. schol f 3732, zetschol f 4234, kl. schol f 34 27, f22—17.50, scharren f 14 per 50 Kg. roggen f 2314 per hoop; gr. schelvisch f4134, md. id. f3230, k.md. id. f23 16.50, kl. f 17—13.50, f 59, per 50 Kg.; kabeljauw f 6245 per 125 Kg. gr. gullen f 1810.50, kl. gullen f73.40, wij ting f 62.90 per 50 Kg. IJMUIDEN, 24 Dec. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers: IJM. 165 (Martha) met f 2371 IJM. 12 (Johanna) met f 1797; IJM. 158 (In- vierno) met f2993; IJM. 94 (Peter D.) met f 1066; IJM. 365 (Holland VI) met f2015; IJM. 45 (Perseus) met f 1864; IJM. I (Swift) met f 3348; IJM. 90 (Stormvogel) met f 3073 IJM. 121 (Louisa) met f 1785; IJM. 104 (Annie) met f 1080; IJM. 193 (De Hoop) met f 2580; IJM. 23 (Alcmaria) met f 2278; ITM. 27 (Zwarte Zee) met f2368; de zeil:- logger K.W. 93 (Zeearend) met f 525 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7