B0ITEMLAND2CHE P05T, Sport- en wedstrijden SPECTATOR, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Maandag 28 December VOETBAL. D. H. V. B. District Haarlem. DOOR Aan het einde van het jaar past een rondgang door de Internationa! voetbalwereid. 121 i JARIG BESTAAN HAARLEM SCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Zaterdag, 2en Kerstdag, hield bovtn.e- noemde vereeniging Jubileumwedstrijden in Stoop's Bad te Overveen. De Haarlemsthe Brigade voor Drenkelingen opgericht te Haarlem den 26sten Juni, 1913, mag zich bij de herdenking van haar 12% Jarig Bestaan vel in een zeer groote belangstelling verheu gen. Dat deze belangstelling welverdiend is, zal wel niemand betwijfelen, die eenigszins met de werkzaamheden der Brigade bekend is. Is er een edeler doel denkbaar, dan zijn nevenmensch redding te verschaffen in le vensgevaarlijke omstandigheden en zeer dik wijls met gevaar voor eigen leven en meestal met verlies van hup costuum en somtijds ook ten koste van hun gezondheid. Aanvankelijk slechts op gericht door een klein groepje enthousiasten telt de Brigade nu ongeveer 160 werkende leden, 200 aanmoedigende leden en 6 eereleden. Veel, ja grootendeels heeft de Brigade dit succes te danken aan haar ener gieke leiders, waarbij wij op de allereerste plaats het echtpaar Meyerink een woord van hulde niet mogen onthouden. De Heer en Mevrouw Meyerink zijn eigenlijk de ziel der Haarlemsche Brigade en offeren dan ook een groot deel van hun leven op voor deze menschlievende instelling. Gelukkig echter mag de Brigade zich in de sympathie der autoriteiten verheugen en heeft hiervan ook zeer veel medewerking tijdens haar Be staan ondervonden. Aan de wedstrijden van Zaterdagmiddag was des morgens een „op dracht wedstrijd" voorafgegaan, waarbij zoo goed als geen publiek was uitgenoodigd. De Jury voor dezen wedstrijd bestond voor het Medisch gedeelte uit de Heeren Dr. W. E. Merens, Voorzitter, Dr. M. Mauritz en Dr. R. C. Venema. Voor het technisch gedeelte bestond de Jury uit de He«ren J. van Gemen, Voorzit ter, Th. Peltenburg en Joh. M. Schmidt. Secretaresse der Jury was Mevr. Meyerink -Rijk. Aan dezen wedstrijd namen deel afdeelin- gen der Amsterdamsche Reddingsbrigade, Ütrechtsche en Haarlemsche Reddingsbriga de, met de volgende ploegen Amsterdam Mevr. S. v. d. Zwaag- Beidschat G. J. Crabbendam E. Davidson. Utrecht Mevr. Desplongue Mej. H. M. Beekman C. W. F. van Aken. Haarlem Mevr. C. de Klerk-Out Mej. G. de Klerk G. de Lugt. Zoowel voor het technisch gedeelte als voor het medisch gedeelte bleek Haarlem, de sterkste krachten afgevaardigd te hebben en behaalde dan ook in beide afdeelingen de overwinning. Het resultaat dezer wedstrijden laten wij hieronder volgen Haarlem. Technisch. 68 Punt Medisch 19 punjen. A'dam Technisch. 625/6 Punt Medisch 16 punten. Utrecht. Technisch. 56 Punt. Medisch II punten. De wedstrijden welke des middags om half twee een aanvang namen mochten zich in een tamelijk goede opkomst van de zijde van het publiek verheugen hetwelk dan ook zeer ze ker verdiend was. Al zijn de wedstrijden van de Brigade niet bepaald snelheidswed strijden, zooals wij die onlangs zoo schitte rend zagen op een avond van Den Haarlem- schen Zwembond doch aan spanning ont breekt het echter geenszins, hetwelk zich meerdere malen uitte in oorverdoovend la waai, als zijnde aanmoedigingskreten welke het publiek zijn favorieten deed hooren. Toen wij des middags om even 1 uur de. inrichting binnentraden, werden wij direct getroffen door de meer dan schitterende versiering welke in Stoop's Bad was aangegebracht. Rondom de gallerij was een versiering van slingers lichtjes en lampions aangebracht af gewisseld door versierde palen eveneens voor zien van een gekleurd lichtje. Tevens wes in het midden der inrichting boven aan liet plafond een versierde lichtkroon aangebracht welke tevens met het nummer figuurzwem- men goede diensten bewees. Nooit zagen wij Stoop's Bad zoo smaakvol versierd en een woord van lof komt hiervoor dan ook toe aan den Heer L. J. v. d. Wilde, eigenaar van het Electro-Technisch Bureau, Gasthuisvest 45a. die deze verlichting geheel belangeloos heeft verschaft, hetgeen werkelijk geen kleinigheid genoemd mag worden. Voor den aanvang der wedstrijden deed het Strijkje „Jan Boon" onder leiding van den Heer M. Rodrigues Pereira zich reeds hooren en liet tevens gedu rende den geheelen middag ons van zeer ver dienstelijke muziek genieten. Hierbij zij nog vermeld dat dit strijkje zich steeds belange loos beschikbaar stelt, dus geen beroepsgezel schap is. Om even half twee, als bijna alle zit plaatsen reeds zijn ingenomen opent de Heer Meyerink met een kort toespraakje deze wed strijden. Allereerst zegt de Heer Meyerink dank aan de de Directie van Stoop's Bad, die zich voor het doen slagen van dezen middag zeer veel medewerking heeft getroost en dankt tevens de pers voor het nauwkeurig inlichten over dit Jubileum aan het publiek en de welwillende propaganda voor deze wed strijden. Verder heet spreker de officieele personen welkom, waarbij wij opmerken den Burgemeester van Haarlem met echtgenoote, den Heer Warnier, inspecteur der lichamen lijke opvoeding der Gemeente Haarlem, met echtgenoote. Den heer Reinalda, wethouder van Haarlem. Mevrouw Triebeis- Koens, penningmeesteresse van den Neaerland- schen Zwembond Mr. L. H. Fesschotten, den Heer Jan van Kan, den zeer bekenden redder uit Noordwijk aan Zee, en verdèr ver schillende Bestuursleden der andere Red dingsbrigades o.a. uit Amsterdam, Den Haag en Utrecht! Na de toespraak van den Heer Meyerink overhandigde na een korte felicitatie de Heer S. de Groot, namens de Haagsche Reddings brigade een bloemenhulde. Vervolgens bood Mevr. Spaargaren-Meyer, namens de Dames- leden der Haarlemsche Brigade den Heer Meyerink een nieuwe Brigadevlag aan, het welk veel bijval oogstte. Hierna was het woord aan Dr.- F. H. v. Eden, die namens Amster dam den Heer Meyerink gelukwenschte en een schitterende krans aanbood. Nadat de Voorzitter de verschillende sprekers had dankgezegd konden de wedstrijden een aan vang nemen. De Jury voor deze wedstrijden was als volgt samengesteld De Heer J: van Gemen, Voorzitter, verder Dr. W. E. Merens, G. P. J. Verschoor, Joh. M Schmidt. Secretaresse was wederom Mevr. Meyerink-Rijk. Al dadelijk vangt men met een aardig num mer aan n.l. Afvalwedstrijd voor Dames zoo wel als Heeren. De deelnemers worden aan de lengtelijn van het bassin geplaatst en nu hebben zij de taak dadelijk na het startsein naar de over zijde te zwemmen waar zich na mededeeling dat de laatst aabgekomenen kunnen afval len, zich hetzelfde spelletje herhaalt, totdat er een zwemmer overblijft. Zoowel bij de heeren als bij de dames, bleken de bekende zwemmers voor dit nummer de beste kans te hebben, want bij de heeren zagen wij als No. 1 S. v.d. Meer en als No. 2 C.J. de Bruijn. Bij de dames zagen wij wederom de bekende Ada v.d. Pol zegevieren en als goede tweede fungeerde Mevr. S. Dijkstra-v. Baren. No. 2 van het programma was een wedstrijd om den wissel prijs der Fam. Schreuder bestaande uit 60 M. gekleed zwemmen, waarvan 20 M. met drenkeling, welke was gekleed in zwem- costuum. Dit nummer was uitsluitend open voor leden der Haarlemsche Reddingsbrigade. Het was een aardig gezicht de zwemmers in feilen kamp, met drenkeling door het water te zien trekken. Hier was Nol. A. G. Geerts in 1 min. 9 4/5 sec, No. 2 was F.C. Kollerie in 1 min. 14 1 5 sec. No. 3 was het Bestuurs lid N.J. Zwart in 1 min. en 15 sec. No. 3 Estafettewedstrijd wisselslag 4 maal 40 M. voor dames (één ploeg per brigade) bood me nig spannend moment. Voor dit nummer waren 3 ploegen ingeschreven n.l. Amster dam, Utrecht en Haarlem. Onze dames ble ken in dit nummer de sterkste te zijn en won nen de spannende race in 2 min. -26 1/5 sec. No. 2 was Utrecht die aanvankelijk een ta melijk stuk ten achter was op haar 2 concu- renten, Haarlem en Amsterdam, Mr. F.L.H. Fesschotten, doch-daar de zf'slag bij Amster dam zeer slecht werd uitgevoerd, verloor Amsterdam een kostbaren voorsprong en moest zich tenslotte met de derde plaats te vreden stellen. De zijslag, zeer dikwijls liet zwakste punt van een wisselslag estafette ploeg, werd door Mej. M. van El voor Haar lem op keurig wijze waargenomen. Even eens waren de 2 banen rügzwemmen in goede handen, want hiervoor zorgde de Mej. A. Meijer, de bekende rugspecialiste. No. 4 was de groote strijd om den Stads-editiebe- ker 80 M. gekleed zwemmen volgens Bonds- eischen, waarvan 20 M. met gekleeden dren keling, open voor leden van aangesloten Brigades. Dit was eveneens een zeer span nend nummer. De keuring der kleediug was voor de heeren in handen van den heer D.N. Haase, terwijl bij de Dames dit werk Mevr. De Klerk-Out opknapte en welke laatste ook ten aanschouwe van het geheele publiek haar werk volbracht. No. 1 van de heeren was A. Vrugt, de sympathieke nog jeugdige badmeester, die een tijd maakte van 1 min. 18 2/5 sec. No. 2 was N.H. de Bruijn Jr., in 1 min. en 30 seconden. Over het al gemeen werd laatstgenoemde zwemmer als winnaar voor dezen belangrijken wedstrijd genoemd, doch stelde echter teleur dezen middag. Voor de dames sleepte Mej. A. Meijer de eerste prijs in de wacht, door een tijd te maken van 1 min. 49 4 5 seconden. Op merkelijk is het dat deze zwemster meer op haar rug presteert, als met den gewonen borstslag, want na de eerste 3 banen borst- slag was de Haarlemsche achter, doch toen zij haar 4de baan op haar rug lag, haalde zij al dadelijk een flink stuk op om ten slotte in de laatste 20 M. met drenkeling een voor sprong te behalen, welke haar net van pas kwam. No. 5 van het programma was een Nummer popduiken voor heeren in zwem- costuum. Iedere Brigade hoogstens 2 deel- nemenden. 8 Inschrijvingen stonden voor dit nummer vermeld, waar tenslotte de heer C. Daatselaar, Den Haag, No. 1 werd in 223/5 sec. Als No. 2 fungeerde A. Vrugt, in 23 1/5 seconden. No 5a van het keurige en bovenal zeer duidelijke programma vermeldt een wedstrijd van zeer eigenaardige soort op zwemgebied n.l. Een kunstvoorwerp wordt uitgeloofd aan hem of haar, die bij voorver koop het grootst aantal toegangsbewijzen voor deze Demonstratie plaatst. Een kunstvoorwerp uit de kunstzaal Ped- demors wordt uitgeloofd aan hem of haar, die voor 1 Januari 1926 het grootst aantal aanmoedigende leden a 1 of a 2.50 aan brengt. Tenslotte een wedstrijd voor Dich- ters(essen). Een prijs van 10 of kunstvoorwerp uit Magazijn van Gebr. Lamp wordt uitgeloofd aan hem of haar, die voor 1 Jan. 1926 het mooiste gedicht inlevert aan het adres, Slacht huisstraat 152. Voorwaarden waaraan in dit gedicht moet worden voldaan zijn a. De namen van de adverteerders in den Feestgids moeten minstens éénmSal worden gênoemd. b. Evenzoo de Haarlemsche Reddingsbri gade voor Drenkelingen. c. Tot driemaal toe moet worden aange spoord aanmoedigend lid der Haarlemsche Reddingsbrigade te worden. De uitslag van dezen wedstrijd wordt be kend gemaakt in de drie plaatselijke bladen. Als Jury staan vermeld de heeren Dr. W. E. Merens, - G.J.P. Verschoor, Joh. M. Schmidt. Alvorens aanvang te maken met No. 6 van het programma, kondigt de heer Meijerink een pauze aan. De meeste toeschouwers be geven zich nu naar de tearoom, alwaar al zeer vlug het een drukte en gezelligheid is, als bij een avond-partijtje. De saamhoorig- heid zit er bij de leden der Haarl. Reddings brigade goed in,en en men gaat dan ook zeer kameraadschappelijk met elkander om. Na de pauze neemt het nummer figuur- zwemmen onder leiding van den heer Meye rink onze aandacht geheel en al in beslag De gewone verlichting maakt plaats voor die van telkens afwisselende kleurschakaeringen welke de z>vemzasl een zeer eigenaardig, doch interessant aanzien geven. Aan het einde van het bassin, op den keer- plank staat de groep dames welke aan dit nummer hun medewerking verkenen, op gesteld in zeer aardige rangschikking en vormen in hun helkleurige, afwisselende zwemcostuums een tqoverachtige aanblik. In het midden .echter staat if-Lej- Willy Schoorl, de zangeres, die eenige liedjes met welluidende stem voordraagt. Op ha3r hoofd is een diadeem aangebracht van gekleurde electrische lampjes, die haar een toover- achtigen aanblik geven. Als het zingen is afgeloopen wordt een nymph in de persoon van ïjennientje Haase, één dochtertje van één der Bestuursleden in een versierde tobbe neerglaten, welke door de aan c:t nummer medewerkende dames voortgetrokken wordt naar de overzijde van het bassin, waar de Heer en Mevrouw Maarschalk, alsmede wethouder Reinalda hebben plaats genomen. Bij de plaats des Burgemeesters aangekomen, verlaat de nymph haar versierde gondel en zegt in een kort aardig toespraakje den Heer Maarschalk, die Eere-Voorzitter der Brigade is, dank voor al hetgeen hij voor de Brigade gedaan heeft en nog doet en overhandigt daarna een bouquet aan Mevrouw Maar schalk. Dat deze aardige attractie insloeg bewees de Burgemeester door zijn vriendelijk bedanken aan de jeugdige nymph, Mevrouw Maarschalk door de hartelijke omhelzing welke zij het aardige kind liet te beurt vallen en het publiek door zijn uitbundig applaus. Wanneer de nymph haar gondel, welke in middels door de 12 zwemmende dames, wederom naar de overzijde van het bassin is getrokken, wederom verlaat kan het eigen lijke figuurzwemmen een aanvang nemen. Dit nummer was bijzonder goed verzorgd en zelden zagen wij de verschillende figuren zoo zuiver uitgevoerd worden als dezen mid dag. De heer Meyerink, wel yvetende dat bij het publiek de stervormige figuren het meest in den smaak vallen, heeft ons hiervan naar hartelust doen genieten en hem komt een woord van lof toe voor de schitterende ver zorging van dit aantrekkelijke nummer. Tij dens de verschillende figuren gaf Mej. Willy Schoorl vergezeld van piano eenige cou pletten ten beste. Als dit to.overachtige num mer voor bij is, worden wij onmiddellijk tot de werkelijkheid teruggeroepen door num mer 7, n.l. estafettewedstrijd voor heeren. Wisselsiagzwemmen 4 X 40 M. één ploeg per Brigade. Vier ploegen verschenen aan den start n.l. Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem. De Hagenaars bleken op dit num mer den snelsten ploeg te hebben in 1 min. 57 sec., doch werden op den voet gevolgd door onze stadgenooten die den strijd af legden in 1 min. 58 4 5 seconden. Verder was de volgorde Utrecht in 2 min. 10 4 5 sec. en Amsterdam in 2 min. 12 2/5 seconden. Na afloop van dit nummer trad Mevr. Triebels- Koens naar voren en sprak met zeer luiden stem woorden van felicitatie tot den heer Meijerink. Spreekster sprak namens den Nederlandschen Zwembond, de Mij. tot Redding van Drenkelingen en daarna nog apart namens de Hollandsche Dames Zwem- club uit Amsterdam, waarvan Mevr. Triebels- Koens presidente is. De heer Meijerink dankte met eenige woorden voor deze ge- lukwenschen En daarna ging men over tot nummer 8 van het programma, n.l. 80 M. Rügzwemmen voor heeren van aangesloten Brigades. Voor dit nummer hadden niet minder dan 20 deelnemers ingeschreven en de strijd was dan ook meerdere malen uiterst spannend. Opmerkelijk echter was het, dat bij dit nummer de rugcrawl slechts sporadisch beoefend wordt, terwijl deze slag toch ongetwijfeld voor rügzwemmen de aangewezen manier is om zich zoo snel mogelijk naar de eventueele plaats' des onheils te begeven. No. 1 op dit nummer was de all-round zwemmer S. v. d. Meer die blijk geeft van alle zwemmarkten thuis te zijn. No. 2 was de nog jeugdige Utrechtenaar Th. J. de Man,* die dezen zomer reeds zoo veel van zich deed hooren. De strijd om de derde plaats was al bijzonder spannend, want de Haarlemmer H. Renout en de Amster dammer S. Koe hadden denzelfden tijd geboekt. Na overzwemmen echter gelukte het den Haarlemmer in een spannende race de overwinning te behalen en plaatste zich daardoor No. 3 met een tijd van 1 min. 10 2'5 sec. Voorzeker een keurige prestatie. In No. 9 Wedstrijd popduiken voor dames (hoogstens 2 leden der Brigade) bleken onze dames niet tegen hare concurrenten te zijn opgewassèn. De eerste prijs was voor Mej. N. Bakhuizen, Den Haag met den tijd van 26 1 5 sec. No. 2 was Mej. N. C. Leib- brand, Utrecht in 29 2 5 sec. No. 3 Mej. M. Hosick, Den Haag, in 31 seconden. Mej. M. van Leersum, Haarlem, maakte een tijd van 32 seconden. In totaal hadden 9 dames voor dit nummer ingeschreven. Een waardig slot voor dezen middag bracht het nummer Schoonspringen, voor Dames en Heeren. Dit nummer was uit sluitend opengesteld voor genoodigden en had het karakter van een demonstratie. Dat dit nummer in den smaak viel, zal nie mand durven ontkennen. De sprongen waren dan ook meestal af en werden zeer soepel uitgevoerd. Na afloop dankte de heer Meyerink het publiek voor zijn op komst en toog men rustig huiswaarts. Volledigheidshalve laten wij hieronder de uitslagen der diverse nummers nog even compleet volgen No. 1. Afvalwedstrijd. Heeren. No 1 S. v. d. Meer No. 2. C. J. de Bruijn. Dames No. 1. A. v. d. Pol No. 2. Mevr. S. Dijk- stra-v. Baren. No. 2. Wedstrijd om den wisselprijs der Fam. Schneuder. 60 M. gekleed, waarvan 20 M. m. drenkeling (zwemcostuum) Alleen voor de leden der Haarlemsche Reddingsbrigade. No. 1. A. G. Geerts Jr. in 1 min. 9 4 5 sec. No. 2. F. C. Kollerie in 1 min. 14 1 5 sec. No. 3. N. J. Zwart in 1 min. 15 sec. No. 3. Estafettewedstrijd wisselslag- zwemmen 4 x 40 M. (Rug. School, Zij en Vrije slag) voor Dames. Eén ploeg per aangesloten Brigade. if NO. 1. Haarlem in 2 minuten en 26 1 D sec. met de dames Mej. A. Meijer (rugslag) Mej. S. de Klerk (Schoolslag) Mej. M. van El (zijslag) Mej. A._v. d. Pol (vrije slag). ~*No. 2. Utrecht in 2 minuten en 32 2 5 sec. met de dames Mevr. Desplonque Mej. C. Leibbrand Mej. A. de Groot Mej. A. de Man. No. 3. Amsterdam in 2 minuten en 35 3 o sec. met de dames Mevr. Becker-van Loon Mej. A. Klaus Mej. J. Herpel Mevr. D. A. Nicolaas-Scholten. No. 4. Wedstrijd om den Stads-Editie- Beker. 80 M. volgens Bondseisqhen, waar van 20 M. met gekleeden drenkeling; open voor leden van aangesloten Brigades. Heeren: No. 1 A. Vrugt (Haarlem) m 1 min. 18 sec. No. 2 A. H. de Bruijn Jr. (Haarlem) in 1 min. 30 sec. Dames No. 1 Mej. A.-Meijer (Haarlem), in 1 min. 49 sec. No. 5. Popduiken voor Heeren (Zwem costuum). Iedere Brigade hoogstens 2 deel nemers No. 1. C. Daatselaar, Den Haag in 22 3/5 sec.No. 4 A. Vrugt, Haarlem in 23 1/5 sec. Figuurzwemmen. Aan dit schitterend, onder leiding van den Heer Meyerink uit gevoerd nummer werkten mede als zwem- ters Mej. A. Meijer, Mej. C. Kuyt, Mej. M. van Lersum, Mej. S. de Vires, Mej. S. de Klerk, Mej. A. Uytenboogaard, Mej. Riek Witkamp, Mej. Miep van Zanten, Mej. G. E. de Klerk, Mej. J. Oekerse, Mevr. M. Spaar- garen-Meijer, Mevr. S. Dijkstra-van Baren. Als -angeres fungeerde Mej. Willy Schoorl, en als Nymph Mej. Hermientje Haase. No. 7. Estafettewedstrijd voor Heeren. Wisselsiagzwemmen 4 x 40 M. (Rug, School, zij en vrije slag) één ploeg per Brigade. N. 1Den Haag in 1 min. en 57 seconden met de heeren C. J. van Daatselaar, F. Lee- nards, J. H. de Haas, W. Pnnz. No. 2 Haarlem in 1 min. 58 4 o sec. met de heeren A. H. de Bruijn Jr. (rug slag), A. Vrugt, (schoolslag), H. Renout (zijslag), H. van Keulen, (vrije slag). No. 3 Utrecht in 2 min. en 10 4 3 sec. met de heeren A. C. Katte, ih. de Man, C. W. T. van Aken, Van 't Hal. No. 4 Amsterdam in 2 mim 12 - 5 sec. met de heeren H. Cabrie, E. Davidson, S. de Koê Jr. P. Wallers. No. 8. Wedstrijd-Rugzwemjmen (80 M.) voor Heeren. der aangesloten Brigades. No. 1. S. v. d. Meer (Haarlem) in 1 mm. 8 4/5 sec.No. 2 Th. J. de Man, (Utrecht), in 1 min. 11 see. No. 3 (na overzwemmen met S. Koê) H. Renout (Haarlem in 1 min. 10 2/5 sec. No. 9 Wedstrijd Popduiken voor Dames (hoogstens 2 leden per Brigade). No. 1 Mej. N. Bakhuizen, Den Haag in 26 1 5 sec.; no. 2 Mej. N. C. Leibbrand, Utrecht in 29 2 5 sec.; no. 3 Mej. M. Hösick, Den Haag in 31 sec. No. 10 Demonstratie schoonspringen door genoodigden. Uitgenoodigd sijn Mej. G. Klapwijk, R.D.Z. Rotterdam; Mevr. Venema, H.P.C. Heemstede; Mej. T. Shjpe», H.P.C. Heemstede; Mej. A. van Leeuwen, H.D.Z. Amsterdam; H- C. Hemsmg IJ Amsterdam; G. R. Hemsing, IJ Aex den hout; R. Hette, IJ Amsterdam; M. Lottgering, IJ Amsterdam; J. C. Veldhoff, IJ Heemstede; H. van Keulen, D.W.R. Haarlem; S. cv. d. Meer, D.W.R. Haarlem; E. Biet, IJ A'dam, Diner. Na afloop der wedstrijden vereenigdea zich het Bestuur met genoodigaem, en een aantal leden aan een gemeenschappelijke maaltijd in Hotel „Lion D'or," waar de ge bruikelijke toespraken werden afgestoken en een buitengewoon prettige stemming heerschte. Feestavond met prijsuitreiking. Om halfnegen vond des avonds in het ge bouw van den Haarlemsche Kegelbond dï prijsuitreiking plaats, welke vergezeld ging van voor iederen prijswinnaar eenige geestige en opwekkende woorden, welke wij van den heer Meijerink gewend zijn. Volledigheids halve laten wij hieronder nog even de namen der schenkers volgen Maatschappij tot Redding van Drenkelin gen; Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen; Bloemendaalsche Reddingsbrigade} Haariemsche Gymnastiekonderwijzers-ver- eeniging; C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem; Dr. W. E. Merens; Ch. de Roo van Alderwerelt; Th. Peltenburg; Joh. M. Schmidt; G. J. P. Verschoor; Dr. Mauritz; Mevr. Wed. H. van Hermen HzruBenit; De heer en mevr. Meijerink; Th. Kingma; D. A. H. Haase; N. J. Zwart; Mej. A. Meijer; C. Tehn; J. F. Rolhfs; De heer en mevr. Zwang; Gebrs. Lamp. Wisselprijzen Stads-Editie O.H.C.-Be» ker; Fam. Sschreuder. Na afloop der prijsuitreiking kondigde de heer Schmidt het strijkje „Don 't Cry" aan, onder leiding van den heer Flor Vis- scher; den heer en mevr. B. J. Zwang, en ging men tot gezellig samenzijn over. Een voldoening is het voor het Bestuur van de Haarlemsche Reddingsbrigade en voor de feestcommissie, dat dit jubileum zoo glansrijk geslaagd is en laten wij hopen, dat de Brigade nog menig Jubileum mag vieren met dezelfde energieke leiding, dan is haaf bestaan en zijn haaf resultaten verzekerd» H.V.G.B. Naar wij vernemen gaat het oefenuur van H.V.G.B. van Donderdag, 31 December, des avonds 9 uur in Stoop's Bad niet door wegen» viering van den Oudejaarsavond. Evenmin zal het oefenuur der Damesvereeniging Zignea op dien avond om 8 uur om dezelfde redenen doorgang vinden. Junioren-competitie. In herinnering wordt gebracht cat de boete's binnen 14 dagen na publicatie moe ten worden voldaan, daar anders voor iedere week verzuim 25 ct. in rekening wordt ge bracht. Programma 1 Januari '25. - Afd. A. T.Y.B.B. 4Concordia 3 N. v. Dam.'1 D.S.S. 3—H.B.C. 4 Th. v. Astenielt. Alliance 3Victrix 3 J. Smits. Aanvang voor allen 2 uur. Afd. B. Onze Gezellen 3V.V.F. 2 G. v. Fkea Santpoort 4R.K.V.Z. 4, Th. Heijnen. T.Y.B.B. 5—R.C.O. 2 H. Westbroek. H.B.C. 5—Alliance 4 B,. Platte. Aanvang voor allen 2 uur. Voor 3 Januarie '26 is vastgesteld alleen de wedstrijd, V.V.F. IVictrix 3, 2 uur, H, Westbroek. Doordat 't programma van 3 Januari '26 door Zaandam nog niet is gepubliceerd, kan ik geen meerdere wedstrijden vaststellen., zoodat we alleen maar beslag leggen op Nieuw jaarsdag, wel geen mooie dag maar 't 1 a i in dit geval niet anders, daar we anders veel te veel achter geraken. Standen Junioren-compe'titie bijgewerkt tot 20 December '25. Afd. A. 5 4 0 1 4 2 2 0 D.S.S. 3 Concordia 3 Alliance 3 V.V.F. 1 T.Y.B.B. 4 T.Y.B.B. 4 Victrix 3 H.B.C. 4 3 0 2 1 8 12—10 1.60 6 10—4 1.50 8 18—11 1-33 3 6—7 0.75 6—7 0.66 2 6—7 0.6' 3 9—10 0.6 0 3—15 0.- Nu die dagen voor eeuwig zijn heengegaan, Een poos in betreurend herdenken staan, Voor weer de andere dagen komen. Uit: DECEMBERDAGEN van W. G. Nou- huys. Nog slechts enkele dagen resten ons voordat 1926 zijn joyeus entree doet. Doen alvorens van het oude jaar aïscneicl e n ■- men. willen wij gelijk Nouhuys, hoewel met treurend, nog eens verschillende bijzond.r heden uit de internationale voetbalwereld de revue laten passeeren. Meer speciaal de verrichtingen en bovendien datgene, dat, oi rechtstreeks, óf zijdelings daarmede ver band houdt. Beknoptheid is natuurlijk ge boden, doch voor ditmaal verzoeken wij clementie voor de sport-redactie, omdat deze feuilleton waarschijnlijk meer ruimie zal vergen dan ons wekelijks wordt toege wezen. Alvorens aan te vangen, wil ik eerst de aandacht vestigen op de verschillende re sultaten in internationaal voetbal bereilU gedurende het eerste halfjaar 1925. Elders fn dit nummer zullen de lezers bedoeld sfaatje aantreffen; een dergelijk overzicht van het tweede halfjaar zullen wij t.z.t. pu- fclicceren, De wijziging, welke de hngelsche voetbal-specialisten in ons reglement ge maakt hebben, is voor het spel van ontzag lijk veel invloed geweest, grooter waar schijnlijk, dan zij 'zelf wel hadden durven denken. Aanvankelijk gold de opinie, dat de wedstrijden aantrekkelijker zouden worden en deze veronderstelling is in zóóverre in vervulling gekomen, dat degenen, die gaai- ne goals zien maken, volop kunnen geno ten. Een belangrijker vraag, zoo niet de belangrijkste, is, of liet voetbalspel zeil er mede gebaat is. En dit is het eardinale punt. Een half jaar hebben wij de verandering in de practijk kunnen aanschouwen en de er varing, die men ten onzent zoowel als in vele andere landen heeft opgedaan, doet al gemeen de wensch levendig worden om hoe eerder hoe liever naar de oude toestand te rug te keeren. Het spel is sneller geworden; wordt minder onderbroken; levert meer doelpunten op, doch de techniek van hel spel gaat verloren. Geestdrift en snelheid zijn de alles overheerscliende factoren, be rekend voetbal bijzaak. Hoe versch ligt ons nog de interlandwedstrijd tegen Denemar ken in het geheugen. De Denen: -het spel spelend volgens alle regelen der kunst, on zen Hollandschen jongens in dit opzicht de loef afstekend. En de oranje-truien plaat sten daar slechts geestdrift tegenover. Re sultaat: een nuttigeoverwinning! „Hoezee!' riep een groot deel van de sportpers in koor. Ook ik was blijde, met deze over winning, maar... voldaan geenszins, Ir/ handigheid en kwiekheid kortom in een goede techniek stonden wij een groot' aeel bij de roodhemdeil ten achter en. •J:i is een der hoofdvereischten, welke m.i. aan het voetbalspel gesteld mogen worden. Nu kunnen wij niet' alles op rekening schrijven van de gewijzigde buitenspel-re gel, maar toch trekt 't de aandacht, dat temperamentvolle elftallen, zooals Spanje en Italië in bet veld brengen, zich hoe langer hoe meer op den voorgrond plaatsten. Voor al het Spaansche voetbal beweegt zich in opwaartsche lijn. Leden de Hongaren en Oostenrijke:"", wier capaciteiten toch zekér heel hoog aangeschreven staan, niet beiden op eigen bodem een 10 nederlaag tegen dc Spanjaarden, nadat zij zelf vooraf gelijk hadden gespeeld. Tot voor kort werd Elon- garije aan de spits geoordeeld van het con tinentale voetbal, doch de Tsjechen hebben zoowel het Hongaarsche als het Oostenrijk- sche voetbal wal overvleugeld. Hoewel een paar internationale wedstrijden niet in alle opzichten het nationale spelpeil demonstree- ren, omdat daarbij nog met andere factoren rekening gehouden moet worden, valt toch niet te ontkennen," fiat Hongarije zijn glorie rijkste periode gepasseerd is, het tijd perk, dat men de fameuze voorhoede op stelde: Schlosser, Kiirschner, Schaffer, Feld- marm en Braun, Een voorhoede, welke op het continent schier zijn weerga niet heeft gevonden. Odk nog andere uitstekende com binaties zijn te noemten, doch deze storm- linie heeft .toch wel de grootste lauweren geoogst. Thans beschikken de Hongaren over nog slechts enkele uitstekende krachten, waarbij Orth zeker op het eerste plan komt. Wegens een blessure was deze schitterende voetballer in den grooten strijd van 11 Oc tober 1.1. tegen Tsjecho-Slowakije niet be schikbaar, Zooals men zich herinneren zal, wonnen de Tsjechen met 20, doch als ex cuse kan voor de Hopgaren aangevoerd wor den, dat zij met een waar „Ersatz'-elftal in het strijdperk traden, Behalve Orth dan, ontbraken bovendien het beroeitide backpaar Fogl 2 en 3, doelverdediger Zsak, de mid denspeler Opata. en dc linksbuiten Jenny. Hieruit blijkt wel terdege, dat de Tsjechen met hun volledige combinatie, "hun onverge lijkbare middenlinie Kolenaty-Kada-Cerving, rïiel' zoo bijster veel moeite hadden om de Mayaren er onder te houden. Hier en daar spreekt men van een algeheelen teruggang van het Hongaarsche spelpeil, doch op zijn minst genomen is een dergelijke uitspraak wel wat voorbarig. Intusschen js zoowel dit als andere door dc Tsjechen bereikte resultaten aanleiding om dit land onder een der krachtigste van het continent te rangschikken. Jammer is 't daarom, dat men toen de Spanjaarden daar in de contryen waren geen wed strijd tegen dit elftal heeft kunnen regelen. Een dergelijke ontmoeting had hoogst inte ressant kunnen worden en had men tege lijk kunnen zien juist omdat beidé na- lics een geheel aparte speelwijze hebben welk systeem nu per slot van rekening zou zegevieren, Dc Hongaren spelen, zooals ie der weet, het short-passing tot in de. per fectie, waar tegenover de Spanjaarden het lang passeeren huldigen, waarin zij toch voldoende variatie weten te brengen. De Mayaren voeren zelf zijn zij er van over tuigd hun korte spel te ver door, doch zij prefereeren een nauwgezette bal-behan deling en een goede samenwerking boven een snellen aanval met 'n krachtig schot be sloten. Al een tiental jaren passen zij deze methode toe, doch zij zijr, te zeer hieraan gehecht om deze, in veler oogen conserva tieve begrippen te laten varen en de nieu we richting in te slaan. Weinig elftallen spe len zoo mathematisch zuiver en tevens sta biel als M.T.K., F.L.C., U.T.C. sinds het bruine monster in Budapest ii geimporteerd De Hongaren noemt men de leermeesters van het continentale voetbal. De stijl hebben zij van dc Engelschen geleerd, of liever cvergerfbmen, omdat Hongarije het eerste land was, dat Engelsche leereesfers liet overkomen. Aanvankelijk stond het Oostenrijksche voetbal tamelijk ver achter bij het Hon gaarsche, doch sinds 1914 hebben de Oos tenrijkers de Hongaren achterhaald. Hun leiders zagen in, dat lichamelijke voorberei ding een uiterst belangrijke factor is en hebben daarom veel aandacht aan dit on derdeel geschonken. Dit heeft tot gevolg, dat de Oostenrijksche voetballers over het algemeen lichamelijk meer ontwikkeld zijn en vooral door hun athletische gestalten wekt 't vaak den schijn, dat hun speelwijze forscher is. Ook wordt dikwijls beweerd, dat de beoefenaars van beide landen over meer talent beschikken om het spel gron dig te lecren, Echt'er verliest men hierbij uit het oog ,dat de andere naties te veel zorg besteden aan het spel zélf en te Weinig aan de lichamelijke voorbereiding. Als men hoort hoe deze spelers oefenen; voor dc sport even en hun amusementen offeren, baart t geenszins verwondering, dat zoowel landen- als clubteams bij hen ten achter staan. Als men bijvoorbeeld een der Duitsche veree"- nigingen Niirnberg of Fiirth; een sterk Hol- landsch of Belgisch club-elftal eens tegen M. T. K. in het veld zond, zou het verschil duidelijk in het licht treden. De Duitschers o.a. hebben een heel goede techniek, mis sen echter het élan om tegen temperament volle voetballers uit de Balkan met succes te spelen. Bovendien zijn cr echter nog an dere factoren aanwezig, die werkelijk goede resultaten van West-Europa in den w staan, zco niet onmogelijk maken. Gaan wij thans de verrichtingen van de Spanjaarden na, kunnen wij constateeren, dat 1925 voor het Pyreneesche Schierei land al een bijzonder voorspoedig jau* is geweest. Het rappe spel der bewoners aan de Middellandsche Zee heeft vele tegenstan ders verbluft, nog verbluffender werkte ech ter dc vlotte bal-behandeling bij een onge- loofelijke snelheid. Technisch sl'aan de Zui derlingen nog verre bij Mayaren, Oosten rijkers en Tsjechen ten achter, doch de groote geestdrift heeft deze elftallen onge twijfeld verrast. De Spanjolen vermijden alle experimenten en trachten zonder omwegen hun doel,te bereiken. Tot voor enkele jaren was het Pyrenee sche Schiereiland, wat de bal-trapperij be treft, feitelijk nog een onbekend land. Voor al de nederlaag, die zij de Decnsche' ploeg wisten toe te brengen, verrastte voetballend Europa. De Belgen waren daarna echter op hun qüi-vive en bestreden de Spanjaarden met hetzelfde wapen, waarmede deze de Deenen hadden doen sneven, geestdrift! Resultaat: een 31 zege voor de Roodc Duivels. Daarna trokken zij zich weer ach ter de Pyreneeën terug en vertoonden zich voorloopig niet. Doch ijverig werden dc oe feningen voortgezet, Na eenige jaren lieten zij weer iets van zich hooren en noodigden achtereenvolgens F. C. Nurnberg, het We~n- sche Rapid en Praagsche Sparta uit om net' Iberisch Schiereiland mat een bezoek te vcr- eeren. Veel plezier beleefden deze clubs niet van hun uitstapjes want zij kregen meer nederlagen dan overwinningen te no- teeren. Waarmede bewezen werd, dat de Spanjaarden stap voor stap vooruit gingen. Aan het hoogtepunt van zijn kunnen was Spanje echfer nog geenszins, doch zij waag den zich nog niet uit hun land van geurige citroenbcomen. Bij de Parijschc Olympiade lieten zij weer iets. van zich hooren. For tuinlijk waren zij echter niet door in du voor-ronde al onmiddellijk tegen de even temperamentvolle Italianen te loten. Ieder herinnert zich nog deze sensationeele ont moeting, toen de uitmuntende achterspeler Vallana zoo ongelukkig was den bal in ei gen doel te irappen. Deze vergissing greep hem zoo aan, dat hij openlijk begon "te wpe- nen. Overigens werd deze strijd de beste genoemd van de geheele Olympiade en wei 't algemeen betreurd, dat de splitsing a z vroeg kwam, feitelijk ie vroeg, as na waagden de Spanjaarden zic.i aan U1 landsche tournees en bewezen, la J ook zonder den steun hunner vurige g - ncoten s(ellen konden. Hetgeen een mooi bewijs is van hun opkomst en kunnen. Even enthousiast als de juist genoemde natie zijn ook de Italianen. Ook zij hebben in de gewijzigde buitspel-regel een krachti ge steun gevonden, nochtans schijnt hun spelpeil nog niet die hoogte der Spajaarden bereikt te hebben. Want zoowel in landcn- wedstrijden als club-ontmoetingen bleven de laatsten meestentijds in de meerderheid. Niettemin wisten, de Italianen eenige mooie successen te boeken, waarbij de 7—0 over winning op de Franschen wel bijzonder de aandacht trekt. Naast de gunstige berichten uit genoemde landen, is 't met de fran- sche bal-trappers daartegenover bepaald treurig gesteld. Hunne internationale ver richtingen van het afgeloopen jaar zijn niet erg hartverheffend, terwijl zij ook in club voetbal bewezen hebben niet zooveel le be- teekenen te hebben, Hoe versch ligt ons nog de verschrikkelijke nederlaag 10—0 in het geheugen van de Stade Francais tegen dc First Vienna, een nederlaag, die nog maar ten deele het groote krachtsverschil in het veld schijnt tc demonstreeren, want na de doelverwisseling maakten de Oostenrijkers er maar een grapje van. Echter schijnt bij de Franschen de ware animo te ontbreken en zijn de heeren niet van plan zich gepast te ontzien en voor te bereiden. Hetgeen van zeer groote invloed is op het succes van het Fransche voetbal en dit natuurlijk lee- lijk in den weg staat. De Belgische verrichtingen zijn nu ook niet bepaald schitterend le noemen; van dc vijf gespeelde interland-wedstrijden werd er slechts een gewonnen, 1 gelijk en drie ver loren. Echter moeten wij in aanmerking ne men, dat onze zuidelijke buren tegen onze oranje-ploeg niet fortuinlijk waren en dat hen dank zij scheidsrechter Kingscotï een strafschop ontging. Intusschen wil dit geenszins nog zeggen dat deze penalty ook een doelpunt geworden was. In den juist gespeelden wedstrijd tegen Oostenrijk, heb ben de Belgen zich van hun beste zijde la ten zien niettegenstaande deze ontmoeting ook in een nederlaag eindigde. Met de Duit schers is ook altijd rekening te houden. Zij beschikken over een uitstekende balcontro le; 4e meesten zijn lichamelijk heel goed voorbereid en door hun goed sluitend short passing hebben zij al menig tegenstander doen sneven. Zooals reeds eerder gezegd, teékent zich in hun optreden een zekere mafheid af, hetgeen bun succes heel dikwijls in den-weg staat. Evenals de Hongaren bren gen zij meestentijds den bal tot vlak voor het vijandelijk doel, doch de „finishing- touch" laat aan zorgvuldige uitvoering vaak le wenschen over. In den op 29 Maart ge- speelden wedstrijd te Amsterdam, toen dc onzen met 2—1 zegevierden, hebben wij ons daarvan nog kunnen overtuigen. Dc Zwe den kunnen ook op een prachtig jaar tcrug- nië, Finland etc. nog de revue le laten pas seeren, zou veel te veel plaatsruimte ver gen. weshalve wij deze achterwege laten. Misschien zullen dc lezers nog opmerken, dat ik in het geheel niets over de baker mat van „association football" heb gezegd. En terecht! Doch in dit verband valt een moeilijke vergelijking te treffen. De wed strijden, welke Old England tegen Wales en Ierland regelmatig speelt, kunnen wij moei lijk als interland-ontmoetingen aanrekenen, terwijl de Engelschen, en dan nog niet met hun krachtigste combinatie, slechts twee maal de Noordzee zijn overgestoken, naar België en Frankrijk. Nederland bereikte in 1925 heel goede resultaten. Van de vijf op het.programma Maande ontmoetingen werd er slechts een verloren en de anderen ge wonnen. Over ons systeem zelf hebben wij in den aanvang reeds onze opinie gezegd. Na dezen rondgang door de internationale voetbalwereld nemen wij thans van 1925 af scheid. Bij de intrede van 1926 in de eerste plaats al mijn lezers heil! Ook in het nieuwe jaar hopen wij de in ternationale voetbal-aangelegenheden te be spreken in deze feuilletons; hopen wij wederom van mooie successen te mogen ge wagen, inzonder van eigen iandgenooten. Dat 1926 deze brengen moge! Haarlem, 24-12-'25. RESULTATEN VAN INTERLAND-WED STRIJDEN EERSTE HALFJAAR 1925*1 18 Januari 1925 te Milaan: ItaliëHonga rije 12; 1 Maart te Swansea: Engeland Wales 21; 1 Maart te Belfast: Schotland Ierland 3-=0; 15 Maart te Antwerpen: Bel giëHolland 10; 22 Maart te Weenen: OoostenrijkZwitserland 20; 22 Maart te Turijn: ItaliëFrankrijk 70; 22 Maart te Plymouth: EngelandWales 20; 25 Maart te Boedapest: HongarijeZwitserland 51; 29 Maart te Amsterdam: HollandDuiUch- land 21; 12 April te Konstantinopel: Tur kije—Boclgarije 3—1; 19 April te Parijs: FrankrijkOostenrijk 04; 19 April te Car diff: WalesIerland 0—0; 3 Mei te Amster dam: HollandBelgië 52; 5 Mei te Wee nen: OostenrijkHongarije 31; 21 Mei te Parijs: FrankrijkEngeland 23; 24 Mei te Praag: Tsjecho-SlowakijeOostenrijk 31: 25 Mei te Praag; Tsjecho-Slowakije—Polen 2124 Mei te Lausanne: ZwitserlandBel gië 00; 1 Juni fe Bern: Zwitserland— Spanje 03; 1 Juni te Sofia: Roemenië zien; van de acht door hen gespeelde ont- Bulgarije 42; 7 Juni te Oslo: Noorwegen moetingen, wonnen zij er zes en verloren er r slechts twee. In ons feuilleton van 26 Octo ber 1.1, hebben wij reeds breedvoerig over deze wedstrijden gesproken, zoodat een her haling vrijwel overbodig is. De Denen be haalden uit vier wedstrijden vijf punten, waardoor zij boven hef gemiddelde gebleven zijn. Minder florissant is 't met Zwitserland gesteld, dat van de zeven wedstrijden er slechts twee won, ^en gelijk en de rest ver loor. Van de voetballers uit de bergen wa ren betere resultaten verwacht. Om thans al de kleinere landen, zooals Bulgarije, Roeme- Finland 10; 9 Juni te Gothenburg: Zwe denFinland 40; 14 Juni te Stockholm: ZwedenDuitschland 10; 21 Juni te Ko penhagen: DenemarkenNoorwegen 51; 21 Juni fe Lissabon: PortugalItalië 10: 26 Juni te Helsingfors: FinlandDuitschland SPECTATOR'.'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9