Het Kerstfeest der Woon wagenbewoners. V ejrkeersongevalfeft. Dinsdaar December 1925 50ste Jaargang No. 16135 Dit nummer bestaat uit'8 bladzijden - Eerste Blad De beteekenis van een Christelijk bewind. Agenda 30 December Autobusdienst. Het vischrecht in de Leidsche Vaart. „Postzegelboekies." Kersttentoonstelling Liefdewerken Derde Orde. Aanhouding. Het „Oranje-Nassaii Museum." Nieuwjaar en de Post. Postduiven vereeniging ,,'t Centrum." Alg. Ned. Geheelonfhoudersbond. Kerstfeest der blinden. Genootschap voor Heii-Gyranastiek en Massage. TOONEEL. Een schenking aan de gemeente. Personalia. De Inkwartieringslijst. Op zijn post doodgebleven. Excursie Ned-. NafuurhiM. Vereenigiua. De Wijkverpleging van het Witte Kruis". J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Hinderwet. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureau:: NASSAULAAN 49. telefoon No. 13866 (3 HjnenJ. Postrekening No. 5970 Advertentie!.' 35 cei ts $3r reges. Bij contract belangrijke kortinsL AdvertentiëD tusscben den tekst, sis ingezimoen mededeeting, <|0 ci per regel, op de le pagina's 75 ct 'per'regel Vraag- en aanbod-adv tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling Alle abor.ne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fOOflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7K!} bij een ongeval metfO^n bij verlies van een hand, f|0K bij verlias van een f Kfl bij n breuk van f£Q, "°ij ^eriies v een '«gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: löUUU. verlies van beide armen, beide bedien of beide ooger.: JU." doodelijken afloop: 1 'l».*" een v»e' een °°g: duim of wijsvinger: uil* been of arm: andere vinger. Er komen in de jongste encycliek van Paus Pius XI eenige treffende passages voor over hef wereldlijk gezag en de verhouding van Kerk en Staat, welke wel bijzondere aandacht verdienen, 't Zal zeker niet een van de minste vruchten van dezen pauselij ken omzendbrief zijn, wanneer door de ver heffing van hef Koningschap van Christus tot een speciale katholieke devotie de eerbied voor het gezag in de wereld versterkt wordt. Immers de gezagsondermijning is een der grootsfe kwalen van onzen tijd, welke voornamelijk aan de verbanning van God uit het openbare leven moet worden toege schreven. Reeds in zijn eerste encycliek heeft onze fhans regeerende Paus daarop gewezen: „Zoodra God en Jezus Christus uit de wetten en uit het openbare leven ver wijderd zijn, zoodra hef gezag niet meer aan God, maar aan de menschen ontleend wordt, worden de grondslagen van het gezag zelf weggerukt; dan wordt de reden weggeno men, waarom enkelen het recht zouden heb ben fe bevelen, anderen den plicht om te gehoorzamen." En in zijn nu verschenen om zendbrief bij gelegenheid van de sluiting van het Heilig Jaar voegt de Paus hieraan nog toe: Wanneer de wettig aangestelde vorsfen en leiders der volken er van overtuigd zijn. dat zij niet krachtens eigen rechf, maar op gezag en in de plaats van den Goddelijken Koning regeeren, moet een ieder inzien, dat zij een heilig en wijs gebruik van hun gezag moeten maken en dat zij bij het maken en doorvoeren der wetten rekening moet'en hou den met het algemeen welzijn en de men- schelijke waardigheid van hun onderdanen. Daardoor zal de rust der orde voorspoedig groeien en bloeien, nadat elke reden fot op stand weggenomen is. Want als de burger in den leider en in de overige bestuurders van den staat menschen zal zien, van nature aan zich gelijk en om een of andere reden onwaardig en berispelijk, zal hij hun foch het gezag niet ontzeggen, wanneer hij in hen over hem gesteld ziet het beeld en het ge zag van Christus, God en Mensch. Bij alle meeningsverschillen, welke wij, Katholieken, in politieke en sociale vraag stukken hebben, luisteren wij altijd graag naar de voor ons allen gezaghebbende stem uit Rome. Deze moge zich bij vele zaken van mindere orde of in vraagstukken, waarover een algemeene uitspraak onfijdig wordt ge acht, onthouden, in de Pauselijke uitspraken 's voor alle gewichtige problemen toch steeds een algemeene richtlijn te vinden. De hierboven aangehaalde uitspraken zijn in deze dagen voor ons, Nederlandsche Katho lieken, weer van groot'belang, evenals vele andere passages in de jongste encycliek des Pausen, met de bedoelde citaten verband houdend. Zoo spreekt Pius XI nog eens in krasse termen zijn veroordeciing van het laïcisme uit, dat wil zeggen van de leer, Ha'f God en de Kerk niets met het staats- bestuur te maken hebben; daf de godsdienst voor de binnenkamer is. De voorgeschreven vereering van den Christus-Koning wordt een uitsfekend geneesmiddel genoemd tegen „de pest, welke de menschelijke samenleving heeft aangetast." En met deze pest is be doeld hef loochenen van het recht der Kerk om het menschelijk geslacht te onderwijzen, om wetten te geven en de volkeren te be- sfuren. Wat zeggen ons, Katholieken, deze pause lijke woorden, nogmaals overduidelijk? Dit, dat onze voorgangers in het openbare leven juist en wijs hebben gedaan om zoolang en zooveel mogelijk vast fe houden aan een christelijk landsbestuur, waardoor althans zoo groot mogelijke kans werd geschapen, om in staatsbewind en wetgeving, in de zorg der overheid voor hef algemeen belang, aan de christelijke gedachte vast te houden. Wan neer men vraagt: waarom in Nederland dat vasthouden der Roomschen aan de christe lijke regeering in tegenstelling met andere landen, dan moge ons antwoord zijn: omdal de Nederlandsche Katholieken op zoo meni gerlei gebied: in hun zuiver confessioneel'or- g'anisafiewezen, in hun onderwijs, in hun pers, in één woord in hun stipte opvolging aer Bisschoppelijke voorschriften zoo vaak c'oor de meest gezaghebbende katholieke persoonlijkheden een voorbeeld voor heelde wereld zijn genoemd. En wanneer wij ook thans weer de Nederlandsche R.K. Staats partij nagenoeg eendrachtig onder de moei lijkste omstandigheden het gevaar van een samengaan in politicis met de sociaal-demo-' crafen zien afwijzen, dan is dat, omdat die christelijke coalitie voor ons, Roomschen van Nederland, niet een leege leuze, niet een combinatie uit machtsbegeerte, maar een wel overwogen samengaan uit beginsel is geweest. In de jongste encycliek van den Paus met haar ondubbelzinnige vermaningen over het wezen van alle gezag, dat uit God komf en haar krasse veroordeeling van alle staatsbe stuur, hetwelk niet rust op christelijke grondslagen, vinden wij als het ware een be vestiging, dat een samengaan van Katholie ken in eene regeering mef partijen, die het openbaar gezag aan den volkswil ontleen'en en God niet in het landsbestuur willen er kennen, dat zulk een samengaan niet dan in de uiterste noodzaak, dat is enkel om nog grooter kwaad te voorkomen, geoorloofd moet worden geacht. (Ingezondenl. Gisterenmorgen is in het patronaat van het St. Franciscuslieldewerk het Kerst feest gevierd door de bewoners van het wc on wagenkamp. Nadat reeds verschillende hunner in den Kerstnacht in de parochie van St. Jan den Deoper tot de H. Tafel waren genaderd, waren gisterenmorgen de meesten hunner aanwezig bij het H. Misoffer, opgedragen ,n de kapel van het Sl. Franciscus Liefde werk. De plechtigheid werd opgeluisterd door een koortje van. meisjes van het St. Agnespatronaat, welke keurig eenige Kerstliederen uitvoerde. Na de plechtigheid 'kwamen alle bewoners bijeen aan het ont bijt, waar zij; hun Kerstgaven in ontvangst namen. Lezers van dit blad, ge hadt eens moeten zien de dankbaarheid van die menschen. Och ja, er waren natuurlijk ook eenige ondankbaren, doch de meesten waren dankbaar voor de giften, welke wij hen kenden geven. En dat wij -dit alles konden doen, hebben we a an uwe gaven te danken. Daarom gevoelen wij ons verplicht openlijk onzen dank uit te spreken, vooreerst aan den heer G. Nielen, die door zijn uitste kend „Trekje" zooveele harten tot mede lijden wist op te wekken, en aan de redactie van dit blad, die goedgunstig had toegestaan, dat ten bate van dit liefdewerk werd geschreven. Vervolgens dank aan allen die hun gaven aan de bekende adressen hebben gezonden; er waren zelfs giften bij uit Wijk aan Zee, Velsen, Zandvoort en Hi 11 eg om. Veel goed hebt ge daardoor ge daan aan het geestelijk en tijdelijk be lang dezer menschen. Maar nu gij, lezers en lezerssen, eenmaal bekend zijt met dit liefdewerk, nu mogen wij er toch zeker wel op wijzén, dat wij geheel het iaar dergelijke giften kunnen gebruiken; er is nog zooveel te doen. Want In die wagens wonen meest gezinnen met gemiddeld 6 tot 8 kinderen, en gij allen weel hoeveel moeite het kost aan zoovele mondjes het dagelijksch brood te verschaffen. Dan zouden wij voor het catechismusonderricht der kinderen en voor de ontw.k'keling der menschen, gaarne in dat kamp een gebouwtje bezitten, waar wij ze voor dat onderricht konden samenbren gen. Doch daarvoor hebben we geld noodig, en derhalve, bij den dank, welke wij u brengen uit naam van de arme bewoners van dit kamp, mogen wij toch zeker wel voegen de bede om uw voortdurende hulp in geld, kleederén, in natura etc. Dit alles kunt ge geheel het jaar door zenden aan de u bekende adressen: J. Riswick, Kape laan, Amsterdamstraat 59; Mevr. Wenshnk, Wagenweg 4; den heer Th. Hooy, Oude Gracht, hoek Korte Houtstraat. Tevens willen wij het u gemakkelijk maken door de giften bij u te halen. Zoo ge ons slechts uw adres opgeeft en er bij voegt voor welk bedrag ge jaarlijks ons liefdewerk wilt steunen, dan zuilen wij zorgen dat dit alles bij u wordt afgehaald. S Namens het Comité J. RISWICK, Kapelaan. Sociëteit „St, Bavo." Kerstfeest 5 'l|ur - Viooloüderwijs 3 mr Pro- paganclaclub Vrouwenbond 8 uur Hoofdbestuur Volksbond half 8 uur Eerb'ed in Gods Huis 8 uur Bev, Bureau 8 uur. Stadsschouwburg De Co—Opera - tie: Beatrijs" 8 uur 0 Brongibouw Importveiling van 'n fraaie partij Perzische Tapijten, kieeden, enz-, half 10—1 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 8—934 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 9 uur, 's-Zaterdags alleen van 92 en van 2634 en 's-avonds van.half 8half 9 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m 10—12 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen fdr C Bosch). R.-K Leeszaal en uiSleenbibliothéek Janssirsai 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofsfr. 1. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis- ies, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E, V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R. Kraam verzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebcrgh, Ged Oude Gracht 74. de" Dinsdags van 3 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Redding-hï-ïgede voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. BOTSING. Hoe gevaarlijk het is om 's-avonds op de donkere wegen in den Haarlemmèrméerpol. der zonder licht en aan den verkeerden kant van den weg e rijden, ondervond Zondag avond een wielrijder op den Sloterweg al hier, die een dergelijke onvoorzichtigheid be ging en door een passeerenden auto werd aangereden. Hij werd met z'n fiets eenige meters ver weggeslingerd, doch kwam er zelf als door en wonder met een paar lichte kwetsuren af. Zijn fiets werd deerlijk ge havend. Naar men ons mededeelt hebben de onder nemers van den lsten Haarlcirmerm'cerschen autobusdienst, met het oog op het drukke gebruik dal van dezen dienst gemaakt wordt, het aantal autobussen weder met een prach- tigen grooten wagen uitgebreid. Het reizend publiek is hiermede ten zeerste gebaat, om dat het meermalen voorkwam dat de bus zóó vol was, dat eenige passagiers op de tweede bus moesten wachten of per luxe auto naar hun bestemming werden gebracht. De engelaarsbend Leiden en Omstreken heeft bij onderhandsche verpachting het vischrecht in de Leidsche Vaart gekregen van Leiden tot Lissè. Het bestuur van de hë[fge!aarsvereeniging „Tüsschen 't Riel". alhier.' heeft mét -boven- genoemden bond óp 20 Dec.! een' bespreking gehad voer de leden van beide vereenigin- gen gelijke rechten te doen gelden, daar „Tusschcn 't Riet" .de De:dsche Vaart van Haarlem tot Lisse gepacht heeft en ge noemde vaart thans' geheel- -in handen der sportliefhebbers is gekomen. Waar. uit de gehóuden' bespreking een v'corloop'g concept .is ..opgemaakt, 'bestaat die kans, dat beide vereenigingen voor. hun leden een prachtig doel. bereikt hebben. Waar „Tusschen t' Riet" op 6 Februari 1926 haar 20:jarig bestaan feesïelijk hoopt te herdenken, kan bovengenoemd resultaat wel als een kroon op het werk beschouwd worden. - - De postzegelboekjes, waarvan de aanmaak in verband met de wijziging van de tarieven tijdelijk was gestaakt, zijn thans weder op alle kantoren der posterijen verkrijgbaar. Deze boekjes,- welke worden uitgegeven in 4 soorten, bevatten 24 zegels van resp, '2, 10 of 15 cent. dan wel 6 zegels van 1, 2, 5 en 10 cent. De prijs der boekjes is gelijk aan de waarde van de ingehechte zegels en bedraagt resp. 0.48, 2.40, 3.60 er* 1.08. Si. Antoniuskerk een tentoonstelling gehou den door de liefdewerken der Derde Orde (afdeeling der parochie van den H. Anto- nii.sj vany goederen, welke door de dames leden zijn vervaardigd. Deze tentoonstelling is een flink succes geworden. Velen hebben haar bezocht en de attracties, aan de tentoonstelling verbonden, genoten flinke belangstelling. De verloting van verschillende fraaie goederen moest dan ook wel trekken. Er heerschtè ook steeds 'n gezellige geanimeerde stemming op de ten toonstelling, welke het bezoek nog veraan genaamde. Alles bijeengenomen zijn het goede dagen geweest voor de liefdewerken der Derde Orde. Door de Haarlemsche recherche is op ver zoek van den Officier van Justitie te Am sterdam alhier aangehouden de 28-jarige J. F. de W., wonende te Haarlem, verdacht van verduistering van 500 ten nadeele van de Kon. Paketvaart-Mij. te Amsterdam. Aan verschillende ingezetenen van Haar lem is door het Haarlemsch Comité van de „Vcreeniging Oranje Nassau Museum" een circulaire gezonden batreffende het door deze vereeniging te stichten Museum. In deze circulaire wordt o.m het volgende ge zegd: Hel' bestaan van het Museum, dal min of meer als een blijvend huldeblijk aan ons ga- liefd Huis van Oranje kan worden be schouwd en dat in Februari zal worden ge opend, moet vóór dien geheel verzekerd zijn. Vele gif.en en contributies werden reeds ontvangen, terwijl talrijke geschenken en toezeggingen van interessante stukken, zoo wel van particulieren als van musea even eens dankbaar mochten worden aanvaard, vooral na het vormen van jBaatselijke co- mité's die meerdere bekendheid aan ons doel gaven. Door verschillende gemeentebesturen wer den vaste toelagen toegezegd en 's-Graven- hage stond gratis twee flinke zalen in het Waaggebouw af. Hei' Museum belooft echter niet alleen op historisch gebied iets werkelijk schoons en interessants te worden, n.aar zal'ook voor onze jeugd, dank zij de schoolbezoeken die zeer zullen worden aangemoedigd, den nau- wen band helpen bestendigen, die reeds zoo vele generaties aan het Oranjehuis heeft ver bonden. Giffen worden in ontvangst genomen aan het secretariaat der Vereeniging, Parklaan 63, 's-Gravenhage, Giro 23962. Het Haarlemsche Comité bestaat uit de vol gende personen: Mr. S. H. Vening Meinesz, voorzitter; H. M. van Bemmelen, C. ten Boom, Mevrouw Everard-Povel; Gravin van Hcerd tot EversbergQuarles van Ufford; Jhr. O. van Lennep; Prof. Dr. A. A. van Schelven, F. H. Smit,P. J. M. van Tete- ring, Mr. T. A. M. van Westerwouat, Jonk- vrouwe van Spengler, Westerhoui'park 7, se cretaresse. De Directeur van bet Postkantoor te Haar lem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de wachtkamer van het hoofdkantoor aan loket no. 21 gelegenheid bestaat naam kaartjes en Nieuwjaarskaarten af te geven. In het belang van een vlugge behandeling van de te .verzenden correspondentie, wordt hét publiek uitgenoodigd kaarten, als boven bedoeld, zoo min mogelijk in de brievenbus sen te werpen, doch aan bovenbedoeld loket af te geven. Op Nieuwjaarsdag zal het hoofdpostkan- tpor geopend zijn als op Zondag. De wijkkantoren Plein, Frans Halsstraat en Aeidenhout zijn op dezen dag gesloten. Het bijkantoor Heemstede zal geopend zijn van: 89 uur v.m. en van 12 uur n.m. Het bijkantoor te Santpoort-station van 89 uur v.m. De hulpkantoren te Spaarndam, Vogelen zang, Benncbroek en Santpoort-dorp van 89 uur v.m. Het poststation te Oud-Schoten van 11.30 v.m. tot 12.30 uur n.m. DE ONTREDDERDE MOLEN TE VIJFHUIZEN. Hierboven een ioto van den molen „De Jonge Landman" te Vijfhuizen, die, zooals wij gisteren reeds meldden, door het breken van twee wieken ernstig gehavend werd. De jaarlijksche tentoonstelling van de Postduivenvereeniging „'t Centrum'' alhier, is gehouden op 25 en 26 December in ge bouw „Concordia", Kamperstraat alhier. Voor deze tentoonstelling waren 124 numr mers ingeschreven, verdeeld over 14 klas sen. De volgende prijzen werden behaald: H. F. Hölsken, 4 eerste en eereprijzen; 2 tweede en eereprijzen, 3 derde prijzen en 1 Z.E.V. Joh. Steenman 2 eerste en eereprijzen; 1 tweede en eereprijs; 1 derde prijs en 2 Z.E. V.; J. Knegt 1 eerste en eereprijs, 3 tweede en eereprijzen, 1 Z.E.V. en 1 E.V.; P. Theer- tjes 2 eerste en eereprijzen en 1 tweede en eereprijs. H. C. Hartman 1 eerste en eerprijs M. Mes 2 tweede en eereprijzen en 1 Z.E.V. Zaterdag en Zondag is in de Pastorie &tf" H.' v. Latum, 1 tweede en eereprijs en 1 Z.E.V.; H. v. d. Eijkhof, derde prijs en 1 Z.E.V.; A, Cassee, derde prijs; C. Koogen doorn 1 Z.E.V. en 1 E.V.; L. v. Breugel 1 Z.E.V. Voor deze tentoonstelling waren 21 eere prijzen beschikbaar gesteld, waaronder één medaille, uitgeloofd door de vereeniging voor de schoonste vogel, die door den heer H T. Hölsken behaald werd. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De Algemeene Geheelonthouders-Vereeni- ging „Nieuw Leven" afd. Haarlem van den Algem. Nederl. Geheel-Onthoudersbond her denkt op 2 Januari a.s. in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, haar 1234-jarig bestaan door een kinderbijeenkomst des middags en een propaganda-bijeenkomst des avonds. De jeugdclub der afdeeling zal een Kinderzang spel opvoeren; er zullen een tweetal zangers optreden, terwijl de heeren N. Smit uit 01- denzaal en A. Maitiness uit Den Haag een propagandistisch woord zullen spreken. Op den feestavond hebben de sympathj- seerende vereenigingen toegang met banier. De afdeeling bestaat wél reeds meer dan 20 jaar, maar de leden hebben gemeend den onafgeb oken tijd van 1234 jaar propaganda- vosren te moeten herdenken, daar de veree niging voor ongeveer 12Ti jaar een inzinking heefi doorgemaakt. Kan er treffender Kerstfeest gevierd wor den dan met blinden? Niemand zal betwijfelen hoe heerlijk het is, deze misdeelden eenige blijde ooger.blik- ken te kunnen verschaffen. Wij waren er Zondag j.l. weer getuige van, toen wij de Kerstfeestviering der Roomsche blinden van Haarlem en omstreken mochten bh'wonen. Hoe hartelijk was het weerzien van de blinden en de bestuursleden der R.-K. Ver eeniging voor Blindenzorg! Hoe- welgemeend de welkomstgroet aan allen! Hoe krachtig klonken de Kerstliederen, door allen uit volle borst meegezongen! Hoe opwekkend was het woord van Rec tor Kok! Hoe fijn verzorgd was het samenspel van piano en viool! Hoe welkom was de tractatie en 't kerst pakje, dat ieder mee naar huis kregg! Hoe gemoedelijk waren de voordrachten der blinden z'elf! Hoe was er gezorgd ook voor de blinden, die niet konden komen! Wij zouden nog meer op kunnen noemen, maar dit zij 'genoeg om te zeggen, dat ons dit intiem samenzijn diep heeft getroffen, als een uiting van groote liefde voor de blin den, op het Liefdefeest bij uitnemendheid. Bovengenoemd Genootschap houdt een al gemeene vergadering in Hotel Funckler, Kruisweg 10, op Zondag 3 Januari a.s. des morgens 10 uur. De agenda vermeldt o.m.: Demonstratie van patiënten, door den heer W. P. Nuyten; bezichtiging van de nieuwe Zander inrichting vei bonden aan het St. Elisabeth's Gasthuis; lezing van Dr J. H. O. dc Reys over: De mensch als machine; van J. Lubsen over: Hedendaagsche kennis van le tonus der wil lekeurige spieren en van W. Zoeting over de vraag: Is statische of (^namiseLe spierarbeid aangewezen voor confectie van houdings-af- wijkingen „Fedora." Liever dan tijd, geld en succes te riskeeren met modern-spitsvondige proefnemingen wendt het „Rika Hopper-gezelschap'' zich naar het ouder tooneel in grooter stijl, dat rollen biedt, voor actrices als Sarah Bern hardt geschreven, en waarin dus Rika Hopper haar talent als tragédienne ten volle kan uitvoeren. Victorien Sardou is-een der echte tooneel- schrijvers, die door en door het métier ken nen, wier oplossingen ons wel eens wat gemoedelijk voorkomen (zoo in „Fédora," om maar 't eerste 't „beste" te nemen, 'het bezoek van den juwelier en diens gesprek met den kamerdienaarj, maar die toch altijd boeien, door rijkdom aan effect, door han- digen dialoog, door karakters waar wat aan zit En al mocht „Fédora" ons dan niet zoo aangrijpen als dé schrijver berekende, al doet 't Czarentijd-milieu zeer historisch aan, al lijkt cms hier en daar de dramatische lijn wat meanderig door 't optreden van schakelpersonen, we zetten ons er vlot toe weer eens het echte* groote rol-vervullen van enkele personen als hoofdzaak te be schouwen, en gingen dus in voldaanheid weer naar de garderobe, na 't zeer dankbaar ap plaus Rika Hopper vooral gold de dank der hoorders, en mét haar deelde Jacques van Hoven de lauweren. Twee tragische figuren; Fédora, die den moord op haar verloofde wreken wil, door den schuldige aan het ge recht over te leveren, en Ipanoff, die welis waar den doodslag beging, ihaar op onvoor ziene wijze door toedoen van Fédora, die inmiddels zijn vrouw werd, gestraft werd voor een misdaad die hij niet beging Twee figuren, die de zwaarste schokken krijgen op te vangen, en dit doen nu eens met gelaten zelfbeheersching, dan weer in heftige uit barsting van hartstocht. Rika Hopper boet seerde de vrouwengestalte van den beginne af met zekere hand, Jacques ten Hoven leek aanvankelijk wat mat, maar leefde spoedig op tot waardig partner der tragédienne. Het was waarlijk forsch en diep spel in den groo ten dramatischen stijl, tot in détails door dacht, berekend, volvoerd. Emma Morel trad op als een Parijsche gastvrouw, van onbeduidende gewichtigheid en vervelingspose en gemakzuchtige emotie- jacht, met een raakheid, die haar met de beide hoofdfiguren op 't eerste plan plaatst. Maar voor deze drie figuren heeft Sardou dan ook, wat dit stuk betreft, alle,scherpe contouren verbruikt. De Sirex en Gretscb, de dokters, de bedienden en de dames, ze doen hun werk (de figuren in den bouw, en de acteurs in de rollen) heel goed, maar frappeeren mochten ze niet. Wèl pakkten 'n paar mooie Russische pakjes en de goed gemaakte koppen van den koetsier en den musicus-spion. Verschillende détails maken stellig voor behoud voor volwassenen noodzakelijk. Mej. Duymaer van Twist, die ongeveer een maand geleden alhieris overleden, heeft aan deze gemeente bij testamentaire beschikking vermaakt een antiek kastje, inhoudende blauw porselein, bestaande uit vazen, kop jes, borden, enz. Het kastje heeft een plaats gevonden in het stadhuis, in de gang die naar de oude raadszaal leidt. In de vanwege de onderwijscommissie der Nederlandsche Chemische Vereeniging inge stelde commissie tot het nagaan van dc eischen voor het eind-examen in scheikunde aan de H. B. Scholen, heeft o.m. zitting dr. A. D. Donk, alhier. Door Burgemeester en Wethouders is be kend gemaakt, dat de jaarlijksche herziening van de inkwartieringslijst is geschied en bij afschrift is aangeplakt aan het Raadhuis. Opgemerkt wordt echter, dat zulks niet moet worden aangemerkt, dat de inwoners eerstdaags met inkwartiering zullen worden belast, doch dat dit alleen eene herziening is van de lijst, hetgeen volgens de Wet ieder jaar moet geschieden. De lijst, die is aangeplakt, bevat alleen de namen van inwoners, die door vestiging, verhuizing of anderszins, opnieuw op de in kwartieringslijst zijn geplaatst. Voor uitbesteding van manschappen bij eventueele inkwartiering kan ter gemeente secretarie (2e Afdeeling) een daartoe strek kende aanvrage worden onderteekend. Men meldt uit Bennebroek aan de „O. H. Cru": De laatste sneltrein van Amsterdam naar Rotterdam, die te 11 uur'40 min. van Haar lem vertrekt, stopte op len Kerstavond plot seling bij het blokhuis té Leyduin op'het signaal onveilig. Toen het oponthoud te lang duurde ging de treinleider op onderzoek uit en trof den blokwachter Nuye dood in het blokhuis. De man lag lang uit op den vloer met het hoofd op den drempel. De petro leumlamp, die naar beneden was gevallen was gelukkig gedoofd. Een toevallig in den trein aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. Onmiddellijk werd om de doktoren van Aalst uit Bennebroek en Colenbrander uit Heemstede gezonden, die spoedig ter plaatse waren en na lijkschouw toestemming verleenden tot vervoer naar de nabijgelegen woning. Men kan zich de ontsteltenis begrijpen van vrouw en kin deren. Nuye is waarschijnlijk aan hartver lamming gestorven en vreemd is het daar bij, dat hij omstreeks 11 uur nog met het station Vogelenzang had getelefoneerd. Na een oponthoud van ruim een half uur kon de ttein de reis vervolgen. Zondag hield dez« vreeniging een ge slaagde excursie laar dc duinen van de Amsterdamsche waterleiding. De wande ling begon in den Aerdenhout. In het Ma- riënduin viel het op hot hoog het water stond in de sloten en hoe in de boschies de primula's onder water stonden. De lei der van de excursie, de heer C. Sipkes, wees op de typische flora van de biimen- duinen, die wijst op een gering kalkge- halte, n.l. Adelaarsvarens en Valsche Salie, die opk op verschillende plaatsen langs dc duinen terug komt. In de duinen van de Amsterdamsche Waterleiding viel het op dat de konijnen er betrekkelijk weinig talrijk waren. Verschil lende winterzwammen worden gevonden. Fluweelpunctja, Winter-polyporus, Judas oor e.a. Bij het strand werd een zandstulving op- Men schrijft ons: Vanwege de afdeeling Haarlem van het Witte Kruis worden circu laires rondgezonden om een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid van een wijkv erplegiog door het Witte Kruis in fe stellen. Men kan alle waardeering hebben voor het loffelijk werk dat het Wiite Kruis in Haarlem doet en toch van meening zijn, dat wat de afdeeling nu gaaf doen is: een open deur inloopen. Immers wordt eener- zijds beweerd dat de behoefte aan wijkver pleging in Haariem met zijn ziekenhuizen en tallooze verpieegsfers niet zoo groot is dat daarvoor het Witte Kruis nu weer groote onkosten moet maken en anderzijds zou hef meer op prijs worden gesteld indien liet Witte Kruis medehielp om de beslaande foestanden te verbeteren en helpend op te treden inplaats van te versnipperen door ook zelf weer een wijkverpleging in het leven te roepen. Hieruit blijkt wel, dunkt me. daf het nagestreefde doel, een Witte Kruis- wijkverpleging nief zóó broodnoodig is. Er zijn andere dingen van pbilantropischen aard in Haariem die eerder de aandacht verdie nen en de moeiten en kosten, die nu wel licht aan deze- wijkverpleging zullen ge schonken worden. Maar men kan ook van oordeel zijn en dat ben ik dat in de zen nog wel plaafs is voor aanvullend werk van het Witte Kruis, maar ik zou daarbij toch wel de aandacht van de betrokkenen willen vestigen op mogelijke wenschen an een deel der Haarlemsche bevolking daf re kening wil zien gehouden met haar bezwa ren en wenschen van godsdienstigen aard. Wil het Witte Kruis in enkele godsdienstige kringen niet alle sympathie verliezen en een reactie in het leven roepen, die leidt tot de stichfing van vereenigingen als het Vt itte Kruis maar op godsdienstigen grondslag, dan zal de commissie goed doen bij de eventueele aanstelling van wijkverpleegsters, met die begrippen van godsdienstigen aard onder de bevolking rekening fe houden. Ik zou dan ook nog willen wijzen op de prachtige hulp, die bij deze soort verpleging „De Juliaan- tjes" kunnen bieden voor iet Roomsche en, voor zooveel gewenscht, ook niet-Roomsche deel der bevolking. De Juliaantjes belasten zich met de verpleging in huisgezinnen Liefst de allerarmste, maar zij zijn ook wel bereid in de andere gezinnen te verplegen. Zij vragen geen vergoeding omdat zij haar werk doen ter liefde Gods. Alleen hebben zij een kleinigheid noodig om van fe leven. Als het Witte Kruis zich van dergelijke hulp, alsook an de hulp der vereeniging ..Huisverzorging" en Maatschappelijk V erk zou kunnen vc-zekeren. dan zou lücbt nut tig werk kunen verricht worden. Anders vrees ik dat zijn pogen vruchteloos zal zijn en na korter ai langen tijd zal ver dwijnen. Barometerstand 9 uur v.m.: 748. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.21. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 29 December. Hoogste Barometerstand 766.3 m.M. te Toulouse. Laagste Barometerstand 725.8 m.M. te Stornoway. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 December 1925. Krachtige tot stormachtigen, later afne mende zuidelijke fot zuidwestelijken wind, meest betrokken, regenbuien, zelfde tempe ratuur. gemerkt, waar het zand alweer fot dicht bij het grondwater weggestoven was. Wan neer daar nog 70 c.M. wegstuift, staat er water en kan de oude duinflora zich er weer herstellen. Op het strand werden doode vogels gevonden. O.a. een valk en een zeekoot en vele slangsterren, een soort zeester. Te Zandvoort werd het gezelschap ontbonden, maar een aantal deelnemers wandelde nog door de duinen naar Haar lem, Het mistige weer lijkt misschien niei aanlokkelijk, maar gaf aan het duinland schap juist een mooi cachet. Daar het zacht weer was. kon het gezelschap buiten pic- nicken zonder dat iemand het koud had. 'Ook enkele Amsterdamsche leden van de zusterafdeeling maakten de tocht mee. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voor- middags 9 tot des namiddags 2 uur tot IX Januari e.k. 's voormiddags fen 1134 uur, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van W. B. Kuijkhóven om vergunning tot oprichting van een scheeps timmerwerf waarbij een electromotor van 134 P.K. zal worden gebezigd voor het aan drijven van verschillende werktuigen op het perceel aan den Harmenjansweg no. 57DD, kad. sectie E nos. 1931. 1932 en 4041.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1