De resultaten van het L. 0. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT V erkeersonfevallen. NIEUWJAARSWENSCH UIT DEN OMTREK. Woensdag £&9 December 1925 50ste Jaargang No. 16136 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad L. S. Evenals vorige jaren bieden wij ook dit jaar weder de gelegenheid tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Groote advertentiën elke regel meer, 15 cent extra. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau Nassaulaan 49, te Haarlem te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de inge vulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). S. v. p. duidelijk met potlood invullen. 31 December Agenda Ongeval voorkomen. In elkaar gezakt. HEEMSKERK SPAARNDAM. HALFWEG BENNEBROEK. HAARLEMMERMEER. VELSEN BEVERWIJK. VIJFHUIZEN. IJMUIDEN. BLOEMENDAAL. HILLEGOM. Snel recht. Het is merkwaardig dat de politie en jus titie eigenlijk zoo zelden gebruik maken van dit middel om lastige sujetten van de straat te verwijderen. Maar nu het eerste schaap eenmaal over den drempel der straf gevangenis heen is, zullen er allicht meer dere volgen. En naar wij vernemen heeft dit voorbeeld reeds heilzaam gewerkt, zoo dat verschillende lastige elementen zich heel wat koester houden. Toch loopen er in Haarlem nog enkele sollicitanten rond voor een spoedig en flink vonnis van den politie rechter. O. m. enkele negotie-mannen, die zich niet ontzien dienstboden en mevrou wen, die niet vlug hun waar koopen, te beleedigen en onheusch te bejegenen. Voor hen vooral zou een goede les heilzaam zijn. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentieii 35 ceats regeL Bij contract belangrijke koriinjt Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adv*.-. tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwai irden f 00(1(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een otigeval met f O'fl bij verlies van een hand, ffOC bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van f 7 0 bij uitkeerij ngen: luUUU. verlies van beide armen, beide beenen of heide oogcn: doodelijken afloor: i. li' U." een v»-t of een oog: IlWi duim of wijsvinger: Ivu." been of arm: lvü» ai hegen ongevallen verzekerd voor een der volgende verlies v. een andere vinger. (Ingezonden.) Met belangstelling hebben ongetwijfeld véle lezers kennis genomen van Uw hoofd artikel in het eerste blad van het nummer van 21 December j.l., welk hoofdartikel zeer lezenswaardige beschouwingen geeft over de resultaten van het L. O. Toch zult U het .billijken dat ten aanzien van de oorzaken der „geringe resultaten" aangenomen dat die resultaten inderdaad minimaal zijn grond kan zijn voor meeningsverschil. Waar in Uw hoofdartikel de resultaten van het leervak Nederlandsche taal aanlei ding zijn tot Uw conclusie over de poover- heid der onderwijsreslutaten, daar klemt allereerst de vraag, wat men inzake onze moedertaal van de lagere school mag eischen. De Lager-Onderwijswet vraagt slechts een minimum: de beginselen der Ned. taal. Het komt er dus maar op aan, wat men onder „beginselen" gelieft te verstaan. Zeker wordt daaronder niet begrepen: het gram matisch en stilistisch zuiver schrijven der moedertaal. Aan zulk een ongehoorden eisch kan niet enkel de lagere school niet voldoen, maar bijna geen enkele inrichting van voortgezet onderwijs. Voor zoover zulks het verkrijgen van een goeden stijl betreft, zal er ten deze wel een communis opinio zijn. Het bezit van een goeden stijl is re sultaat van individueelen aanleg, nauwge zette bestudeering van uit stilistisch oog punt ongerepte voorbeelden en het door werken van een inin of meer grooten voor raad lectuur, een en ander gevolgd door langdurige oefening. Het is onmogelijk, dat over het eindresultaat, dat de lagere school moet opleveren, objectieve normen kunnen worden gegeven. Eenigszins anders staat het met het gram matisch zuiver schrijven. Tegenover het materiaal, dat hier wordt gebracht, staat de lagere school niet zoo subjectief, al kan het ook de geachte redactie bekend zijn, dat b.v. de leer der punctuatie in dertig jaar tijd een ware evolutie heeft doorgemaakt. Blijft in ieder geval als min of meer vast staand: de leer der spelling. De toepassing hiervan vindt haar weergave in de uitdruk king „zuiver schrijven". Nu mag men zeer zeker met betrekking tot het zuiver schrijven méér eischen dan met betrekking tot den stijl. Maar men gaat te ver, van de school te eischen, dat zij haar leerlingen brengt tot het schrijven zonder fouten. Dat kan zelfs geen enkel Ne derlander. Het verschijnsel is trouwens niet specifiek Nederlandsch. Wij herinneren ons, hoe even voor den grooten oorlog in Duitschland dezelfde klacht gold als thans bij ons. Ook hoe daar een honderdtal pro fessoren van verschillende Duitsche univer- sitèiten bereid waren, op zich de proef te laten nemen in hoeverre zij zelf feilloos schreven. Het resultaat was verbijsterend. Maar een zeer enkele bracht het er zonder fouten af, bij de meesten liepen de fouten in de tientallen: een feit, dat zeker boek doelen spreekt! Een dictée is een conglomeraat van aller lei moeilijkheden. Hoe het Delftsche dictée er uitzag, blijkt niet. De mededeeling, dat het een „eenvoudig" dictée was, zegt niéts omtrent den aard ervan. Daarvoor is noo- dig, dat men het werk onder de oogen heeft. Een conclusie over resultaten van het onderwijs in Nederlandsche taal op grond van een ongezien eenvoudig dictée is dan ook voorbarig. Eenigszins bevreemdt het bovendien, dat het dictée niet afkom stig is van den taalleeraar, maar van iemand, wiens predicaat niet doet veronderstellen, dat hij autoriteit is op dit terrein. Afgezien echter van alle bijkomstigheden, men kan niet eischen, dat een eerste klas H. B. S.-er feilloos schrijft. Wij weten uit ervaring, dat een Duitsche schooljongen zijn Hollandschen makker vóór is in de ken nis der moedertaal, maar daarvoor zijn oor zaken aan te wijzen. De Duitsche volks school is een achtjarige inrichting en het leerplan wijdt in den regel meer uren aan taal dan wij. Wij erkennen gaarne dat de volksschool meer resultaten moest afwer pen, maar laat men dan eerst de vólks- schóól afronden, zeker met het verplichte zevende leerjaaa Hoe ouder het kind wordt, hoe meer het pnzicht krijgt in grammatica en spelling en y ooral hoe meer het zich ge oefend heeft in 'het hanteeren der taal. Ver volgens wijzen wij op het groot aantal leer vakken der laga re school, die alle tot hun recht moeten komen: het onderwijs ver liest daardoor aan vormende waarde in de diepte, wat hibt in de breedte wint. Ten slotte wijzen wij nog op een opleidingsfout, die in het verleö'ene en ook thans nog zich bij het taalonderwijs wreekt: de onderwij zer in het beidt dér onderwijsacte heeft kennis gemaakt 'met de methodiek der vak ken lezen, schrijven en rekenen, nochtans legt de wetgevesr hem niet de verplichting op, de methodiek onzer moedertaal te be- sludeeren. Menige opleidingsinrichting moge méér doen daln de wetgever voorschrijft, regel is zulks ijiet. Zeer goed wordt b.v. bestudeerd de inethodiek van het aanvan kelijk leesonderwijs. Merkwaardig is dan ook, dat de rijksinspectie vóór eenige jaren vrijwel unaniem.; concludeerde, dat het met het onderwijs ini het aanvankelijk lezen vrij wel overal in orde is. Vindt men in het bovenstaande aangege ven welke hindlorpalen het verkrijgen van meer resultaten in den weg staan, er blijkt tevens uit, wat: gedaan moet worden, om het vak in kwestie op hooger niveau te brengen. Ik m.aj| Uw gastvrijheid niet op te zware proef stellen en moet dus afzien van een dieper ingaan op het onderwerp, hoe interessant dit overigens zou zijn. Toch mag een opmerking niet achterwege blijven. Men krijgt uit de lezing, van Uw hoofdartikel den indruk, dat er bij de jon gere onderwijzers wat hapert „ondanks de meerdere geldelijke waardeering" (vergele ken bij vroeger),' Schrijver dezes, die meer dan vijf en twintig dienstjaren heeft, moge U verzekeren, diat voor zoover zijn ervaring reikt, de gemnddelde jongere onderwijzer van thans absoljirut niet onderdoet voor zijn collega van vóóir een kwart eeuw, en 'dat ondanks slechtste geldelijke waalrdeering. De jonge man, die niet bij zijn ouders thuis is, moet soms negentiende van zijn salaris en meer aan (kostgeld besteden; dat was vroeger niet zoo>. De jongere onderwijzer is, als regel, er thans financieel slechter aan toe, dan voorheen. Desgewenscht zijn wij te allen tijde i bereid, deze bewering met cijfers aan te toonen. De jongere treft o.i. absoluut geen blaam. Noordwijk. H. G. DE BOER. Naschrift. Met genoegen en zonder eenige bedenking hebben wij -plaats gegeven aan bovenstaande opmerkingen bij ons arti keltje van 21 December over de geringe resultaten van het Lager Onderwijs. Wij constateeren, dat de inzender in zijn zakelijk betoog onze bewering, dat de vrüchtaet van de zeer dure vdlksschool maar zeer mager zijn, 'niet bestrijdt, doch 'alleen gevaar ziet om zulk een cótaclusie op een enkel voor beeld te bouwen. Daartegenover willen wij stellen, dat wij jhet bericht over het dictee in de 1ste Llasise der Delftsche IL B. S. slechts aanwendden als een nieuw bewijs in een reeks van klachten, wélke men over die geringe onderwijsresultaten voortdurend hoort uiten. Wat-was de aanleiding voor het niet alledaagsche initiatief van den Delft- schen H. B. S.-directeur? Dit, dat er in den Gemeenteraad van die stad zoo herhaalde lijk geklaagd was over het groot aantal zit- ten-blijvers in de eerste klasse der H. B. S. De directeur dier inrichting heeft dit blijk baar op zijn fatsoen getrokken; heeft de nieuw aangekomen leerlingen aan een een voudig dictée onderworpen en daarmee aan getoond, dat het onderwijs van de lagere school niet aaneloot bij dat der H. B. S. Hiermee h^eft bedoelde directeur blijkbaar het verwijt van de te vele zitten-blijvers op de hoofden der lagere scholen willen terugkaatsen. Dat hij voor zijn proef een dictée in de Nederlandsche taal koos, lijkt ons nog zoo dom niet. Op een H. B. S. moet veel tijd worden besteed aan het onder richt in de drie moderne talen: Fransch, Duitsch en Engelsch. En het is voor de leeraren een hopeloos werk, wanneer de grondbeginselen der eigen moedertaal in on voldoende mate aanwezig zijn, een vreemde taal te onderwijzen. Het moge onzen ge- achten inzender verwonderen, dat bedoelde directeur, die geen doctor maar ingenieur voor zijn naam voert, zich als „taalleeraar" opwerpt, o.i. béwees hij daardoor juist zijn taak als hoofd eener inrichting van middel baar onderwijs uitmuntend te begrijpen. Wij voor ons hebben het aangehaalde voorbeeld niet als een Delftsch orakel von nis willen doen vellen over de resultaten van het Lager Onderwijs. Wij hebben het geval slechts aangehaald als een nieuwe illustratie van een vrijwel algemeen erkend feit. Wij behoeven zeker onzen deskundi gen inzender niet te herinneren aan de vele rapporten van schoolcommissies, debatten in gemeenteraden enz. waarin op hetzelfde euvel tot uit den treure is gewezen. Wij voor ons willen in het geheel niet overdrij ven; erkennen zelfs met graagte grooten vooruitgang in de leermethoden en in de in richting van 't voorbereidend en lager on derwijs. Wij durven ook niet want daar omtrent ontbreken ons behoorlijke gege vens beweren, dat de resultaten van onze tegenwoordige volksschool achter staan bij die van b.v. 25 jaar geleden. Maar hier over is men het toch vrijwel eens en iedere man en vrouw van middelbaren leeftijd kan dat desgewenscht controleeren: de kinde ren, welke thans de lagere school verlaten zijn voor het leven practisch niet méér bruikbaar dan voor een kwart eeuw het geval was. En daarom gaat het toch maar: niet voor de school, maar voor het leven leeren wij! Onze geachte inzender geeft zelf toe, dat het leerplan in de breedte, maar niet in de diepte is uitgebouwd; en wijst tevens, wat de methodiek van het taalon derricht betreft op een leemte in de oplei ding der onderwijzers. Maar ziedaar juist de twee cardi'nale punten, waarop ook wij in ons artikeltje van 21 December wezen: een groot deel van de enorme onderwijs kosten gaat weg in uiterlijke verfraaiing van het schoolwezen,'zonder noemenswaar dig nut af te werpen voor de maatschappij, welke al die millioenen moet opbrengen, er. 2de, vooi de opleiding der onderwijzers die toch voornamelijk de resultaten van het onderwijs in handen hebben, is geen geld te vinden. Dezer dagen lazen wij een ver slag van een te Utrecht gehouden vergade ring der vereeniging voor paedagogiek. In die bijeenkomst werd een inleiding gehou den over de zielkunde als studie voor den onderwijzer. Uit het verslag voor de hoofd- acte-examens was een te kort in dit studie vak gebleken, zei de inleider. Waarom, vroeg de spreker. Omdat ook dit vak al weer een echt „memorievak" dreigt te worden; de lesgevers zijn er op uit het „er in te pompen". Spreekt zulk een uiting geen bcekdeelen? Wij constateeren dus, dat de kern van ons betoog: de enorme stijging der lager onderwijskosten hebben geen aanwijsbaren invloed gehad op de resultaten van de volksschool en; aan de opleiding van het onderwijzend personeel dient meerdere aandacht te worden gewijd; dat deze stellin gen nog onaangetast zijn gebleven. En zoo lang in regeeringskringen aan die algeineenè klacht over de wanverhouding tusschen on- derwijsmiilioénen en onderwijsresultaten niet meer aandacht wordt gewijd dan tot nog toe, beschouwen wij het als onzen plicht °P d't verschijnsel van tijd tot tijd de aandacht te vestigen. Redactie N. Haarl. Ct. Restaurant „Hildebrand" Dreef Sou per Cotillons 10 uur. Brongebouw Importveiling van een fraaie partij Persische Tapijten, kleeden, enz. 10 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestrqaf li El- ken Donderdag van 89H uiir. R.-K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 26H en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 UUr, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr. C Bosch). R.-K. Leeszaal en uiüeenbibliotheek Jansstrsat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr 1, Zon dags en Woensdags van 8JJP uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R.-K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 13 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. Dinsdag werden de reizigers van den sneltrein, welke 12.11 te Haarlem moet bin nen zijn, na et passeeren van het station Satpoort, opgeschrikt door plotseling rem men. Het bleek, dat een boerenwagen, be spannen met een paard, en beladen met zand, een overweg wilde oversteken welke afgesloten was door damhekken. Indien de opmerkzaamheid vanaf de locomotief één seconde later was geweest, was.een ongeval onvermijdelijk geweest- Gisterenavond half acht is de 27-jarige A. M., los werkman, op den Jansweg plot seling in elkaar gezakt. Hij werd in een naburig perceel binnengebracht. Na ver leende geneeskundige hulp is hij per zie kenauto naar zijn woning in de Waldeck Pyrmontstraat vervoerd. J. v. d. Sluis Sr. t Alhier is op ruim 80-jarigen leeftijd overleden de heer J. v. d. Sluis Sr., oud-lid van den gemeenteraad. Tooneel. De R-K, Tooneelclub ..Do Eeuwige Strijd", onderafdeeling van den R, K. Kring, gaf in de zaal van den lieer Van der Putte een uitvoering. De zaal was ge heel gevuld. De heer A. J. Winters opende dezen avond met een kort woord. Het too- neelstuk, getiteld „De Eeuwige Strijd", werd vlot en uitstekend gespeeld. Alle spelers hebben getoond, dat zij hun rol meester wa ren.. Keurig spel werd er gegeven. Na de pauze werd nog opgevoerd het blijspel in 1 bedrijf, getiteld „Het testament van Tom Sukkel", welk stuk eveneens veel bijval had. Een woord van lof voor de jonge spe lers is hier zeer zeker niet misplaatst. Wij hopen, dat zij eens gauw weer ten tooneele verschijnen. Personalia. De heer W. A. J. Damen, volontair ter secretarie, alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Haaksbergen '0.1, Stormschade. Gisteren is van de boer derij tegenover de Bethlehemslaan en bc vvoond door twee gezinnen, het halve dak van den stal geheel afgerukt. Gymnastiekvereeniging „Hoofddorp.' Naar wij vernemen heeft de heer G. Gar- ritsen te Amsterdam tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag gevraagd als leider van de heeren-en jongensafdeeling van de gymnastiekvereeni ging „Hoofddorp." Dit eervol ontslag is door het bestuur bereids verleend. Een slechte dag.De arbeider J. T. wo nende aan den Hoofdweg alhier had met veel moeite en zorg een paar varkens groot ge bracht, teneinde deze te verkoopen en de gel delijke opbrengst te gebruiken om een spaar duitje te hebben voor de wintermaanden. De opbrengst, ruim f 170.—, had hij in een portemonnaie gedaan en-met het oog op de bij een zijner buren kort geleden ge pleegde inbraak met diefstal een veilige plaats in zijn slaapvertrek gegeven. Zijn ójarig dochtertje kwam nü dezer dagen 's morgens de portemonnaie, waarmede zij had zitten spelen, bij haar vader brengen. Hoewel de man nooit gewoon was geld bij zich te dragen, stak hij de portemonnaie ongemerkt in zijn zak en ging toen naar zijn werk bij het leggen van de transportbuizen voor de waterleiding. De man heeft den geheelen dag bij het uit graven van den grond in de kuil gestaan en in het geheel niet meer aan zijn geld gedacht. Tóen hij 's avonds thuis kwam, ontdekte hij tot zijn grooten schrik dat de portemon naie met inhoud verdwenen was. De mogelijkheid is niet buitengesloten dat hij het geld bij het verrichten van zijn arbeid heeft laten vallen in den kuil, die echter over een afstand van meer dan 150 meter rer een afstand van meer dan 150 meter reeds weer is dichtgemaakt. Hij heeft van de vermissing direct aangifte gedaan. Rijwiel gevonden.Aan den Nieuwe- meerdijk in de Haarlemmermeer is een hee renrijwiel gevonden, waarop een bundeltje mans-en onderkleeren was gebonden. Bij de politie werd van deze vondst direct aangif te gedaan. Schoolbeboeften. Door B. en W. van deze gemeente is de levering van school- behoeften voor het jaar 1926- opgedragen aan den heer P. de Lange te Deventer en de firma Gebr. Boelens te Haarlem. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd A A M v Weczenbeek en A M Thoolen v Deursen en H BlootshoofdS de Koning en M de Bruijn Getrouwd C v d Velden en M C W DuyvelshoffG Gravemaker en A M Branmer W J A Boeser en J J Schouten J H W Bender en F de Graaf Geboren J SnijdersWarmenhoven, d. M, C. de BoerWollenstein, d. A. P. Grapendaalv: Hulst, z. G. AlandZeeuw, d. J. G. de JongJordaan, z. C. C. Stals Spekker, d. M. C. KeuterGertenbach, d. A. Mertensde Weers, z. G. Struik Vogelenzang, z.C. Kroon,Rosier, z. M. Fossen,Wabeke, d. F. Engelhart Dobbelaar, z.M. KramerOldenburg, d. M. Th. VeldmanKramer, d. C. J. Kooy- mansBoeters, d. M. SmitWitziers, z. H. de BieBierman, d.G. Oortwijn Vellingz, Z. P- A. J. Buntsmav. Vuuren, z. Overleden Johanna Duyn, 80 j., w^d. v. H. Korthouwer, Jaxob Johannes Kraaijer, pl,m. 4 mnd., Z. v. C. Kraayer en J. M. Ger- dezAntje Nijbakker, 20 j., ongehuwd Cornells Smoor, 66 j., wedn. v. A. van Ingen Dorothea Margaretha Geels, 85 j., echtgen. v. J. Drapmann. Cornelia Meyboom, 25 j., echtgen. v. W. v. d. Pijl Johannes Baak,. 8 j., z. v. Antonie Baak en C. Boekelaar Jacomijntje de Kloe, 36 j., wed. v. Pieter A. v. Croonenberg. Liefdewerk „St. Francisca Romana". Het bestuur van het liefdewerk verzoekt ons opneming van het volgende: Het liefdewerk „St. Francisca- Romana", is zoo zachtjes aan bij een ieder bekend en telken jare mag het zich verheugen in de groote belangstelling van de katholieken van Beverwijk en Wijk aan Duin. En niette genstaande die medewerking is ook weer elk jaar de kas leeg tot op den bodem. Het bestuur wil daarom dit jaar een poppen-ver loting houden en ontving daarvoor de toe- stemmin van B. en W. En nu in de komende dagen zullen eenige jonge meisjes door Be verwijk en Wijk aan Duin gaan, om langs de huizen die loten te verkoopen. Den a.s. poppenmoedertjes willen we nog vertellen, dat er snoezige poppenkinderties bij zijn, met lange krullen, of polka ge knipt, in mooie satijne jurkjes, of leuke jon gens. waar je zoo echt moedertje over kan spelen. Koopt dus een of meer van die loten a 25 cents per stuk. U steunt daardoor 't Liefdewerk en helpt de armen van kleeding voorzien. De poppen zullen te zien zijn op de ten toonstelling van 't Liefdewerk „St. Francis ca Romana", op 19 en 20 Januari in de groote zaal van de K. S. A„ waarover na dere berichten zullen volgen. Bekroond. Op de Internationale Konij nen Tentoonstelling te Rotterdam behaalde de heer J. H. M. v. Reeuwijk met z'n zil- verkonijneu 12 eerste prijzen, 7 tweede en 1 derde prijs en groote zilveren beker voor fraaiste inzending zilvers, benevens 9 eere- prijzen, w.a. een zilveren beker, 1 dito si garenkoker en 5 zilveren lauwertakken. Teruggevond -.. Mej. S. aan der. Spaarnwouderweg miste dezen zomer een gouden ring. Overal werd gezocht doch te vergeefs, totdat ze den moed maar op gaf. Men begrijpt dan ook haar verbazing toen ze lsten Kerstdag een flesch groenten open maakte en daar d'r kleinood in terug vond. Stellig was deze bij het inleggen van de groenten van haar vinger gegleden. Treurig. Maandag is men begonnen de koeien te begraven, die bij den brand op de boerderij van Ooms om het leven zijn gekomen. Het werd tijd ook want een ondragelijke lucht begon er te heerschen. Een zeer groote kuil was er noodig om deze 24 kadavers in te bergen. HET KERST-DRIEKONINGEN- ORATORIUM TE IJMUIDEN. Dat een jonge vereeniging, waar liefde leeft voor de goede zaak, met een bestuur vol energie in korten tijd groote dingen kan bereiken, bewijst de Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" te IJmuiden. Deze vereeniging heeft het namelijk aan gedurfd eenige opvoeringen te geven van bet beroemde Kerstmis-Driekoningen-Ora torium. van den grooten compomst Müller, vergezeld van vele, ca. 40 levende beelden, alle even schitterend gemonteerd. Het is een groot machtig koorwerk, dat in de laatste jaren in vele groote steden van ons land vele opvoeringen beleefde en wat het buitenland betreft ook o.a. te Mün- chen, Lu.zern en Dresden voor stampvolle schouwburgen werd uitgevoerd. Het bestuur van „Zang en Vriendschap" heeft geen half werk willen leveren en daarom voor de ensceneering der levende beelden een specialiteit op dat gebied laten overkomen, die reeds in- vele plaatsen van ons land deze groepen samensteld, o.a. ook voor een serie opvoeringen in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam. De enorme hoeveelheid costuums, voor dit werk het zijn 40 beeldengroepen benoodigd, zijn schitterend door kleur en lijn. Als men daarbij bedenkt dat het groote koor (60 pers.) onder leiding s.taat van den zeer bekwamen dirigent Jan Nibbering, dan heeft men de verzekering dat hier een werk wordt gegeven dat IJmuiden nog nooit gezien heeft. De belangstelling blijkt reeds zóó .groot te zijn, dat beide avonden dreigen uitver kocht te geraken. Men zal dus verstandig doen, zich héél tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Héél Katholiek IJmuiden móet dit groote werk gaan zien en we hopen dat „Zang en Vriendschap" op de avonden van 3 en 4 Januari nog meerdere zal moeten laten vol gen. Wie deze uitvoeringen niet gaat bijwonen, mist iets héél bijzonders. En het moedige „Zang en Vriendschap" en het energieke bestuur van die vereeni ging verdient den krachtigen steun van Ka tholiek IJmuiden. Op 6 Januari zal ditzelfde werk te Be verwijk worden opgevoerd in het K. S. A,- gebouw. Een nieuw systeem aan den vischafslag. Hedenmorgen heeft aan den vischafslag te IJmuiden een proef plaats gehad, waarbij een nieuw systeem van afslaan plaats had. Was het tot nog toe gewoonte, de visch af fe slaan tusschen de uitgestalde kisten, thans is iets anders beproefd. Van te voren kon den de koopers de visch bezichtigen en no- teeren, wat zij wilden koopen; daarna werd of was een open ruimte met kisten afgezet als een soort arena, waarin alleen als koo- per te boek staande personen mochten plaats nemen. Zoo werd dan de visch afge slagen. Het publiek dat met den verkoop niets te maken had, werd aldus zeer ten gerieve van de koopers geweerd. Het bleek, dat dit' een goede gedachte is geweest en op de^ duur wel zal inslaan, want in 40 mi nuten werd de lading van 5 booten ver kocht. Een voordeel is ook nog, dat op déze manier het tweeploegenstelsei komt te ver vallen, wat hierin bestaat, dat eerst de groo te en daarna de kleine visch wordt afgesla gen. Nu gaat dit tegelijk. Deze proef is ge nomen om het zoo bekende klokveilen in te voeren, wat zeker zal blijken een groote verbetering fe zijn voor den afslag. De koopers echter moeten hieraan eerst gewennen. Het is voor hen van te voren goed uit kijken en nofeeren wat van hun gading is. Burger!. Stand. Geboren: G. Hulse boschDiesbergen, d. M. Keizersvan Zomeren, z. J. J. KunemanHoning, z. E. MosEist, d. G. SchoutenVugts, zoon. Ondertrouwd: W. F. van den Akker en W. M. Vogel Th. E. Potter en J. M. Vogel. Overleden: E. J. Dorhout Mees, 64 j. M. Ruigrok, 70 j. J. M. M. J. van Vlij men, 8 mnd. Van het dak gevallen. Dinsdagmorgen ongeveer elf uur, viel de opperman C. 'Mo lenaar uit Alkmaar, door een hevigen ruk wind van het dak af en kwam op den grond terecht, waar hij bleef liggen. Kameraden, die 't geval zagen, schoten toe, en brach ten hem in een keet. De man was bezig aan een schoorsteen aan de huizen van „Patromonium". Dr. de Weduw, verleende de eerste hulp. Na een onderzoek gedaan Dezer dagen heeft de „N. Haarl. Crt." ver teld van een werklooze, die meneer Bouman van het Burgerlijk Armbestuur lastig viel, door de politie werd opgepikt, in den „lik' gezet en zich den anderen middag door me neer Josselin de Jong, den politierechter, boorde veroordeelen tot drie maanden ge vangenisstraf. 's Avonds zat hij hoog en droog onder de beschuttende „parapluie" aan den Harmen- jansweg. Over coulante bediening had die sinjeur dus niet te klagen. Wie medelijden mocht krijgen met den ver oordeelde, wete nog dat hij, naar het getui genis van meneer Bouman, binnenkort er in geslaagd zou zijn alle ambtenaren van het Burgerlijk Armbestuur door zijn treiteren in Meerenberg te hebben. óuii'iu»; Barometerstand 9 uur v.m.: 742. Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morger worden opgestoken om 4.22. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt Naar waarnemingen in den morgen van 30 December 1925. Hoogste Barometerstand 766.2 m.M. te Toulon. Laagste Barometerstand 718.3 m.M. te Valdersund. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 December 1925: Krachtige tot stormachtigen. zuidwestelijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaar, bewolkt, regenbuien, later iets koeler. te hebben, kon hij niets constateeren dan eenige ontvellingen. Wonder boven wonder is de man er goed afgekomen. Een weldadigheidsrevue. De samen stelling lijkt veel op een Ter Hall onbeschrijf- felijk is het succes van de gedurende de Kerstdagen alhier gegeven Weldadigheids- Revue ten bate der Zuid-Afrikaansche Mis sie, door het Hillegomsch Revue-Gezelschap De reeds eerder opgevoerde Revue „Daar kan je niet meer af", is aanmerkelijk gewij zigd en zeer belangrijk aangevuld met de nieuwste attracties van den tijd nJ. de kabi- nets-crisis, ten gevolge van opheffing Ge zantschap bij den Paus. Was bij de eerste opvoeringen ten opzichte van décor en spei niets ontzien, thans wordt bijna het onbe grijpelijke voorgesteld, zooowel wat het spel van Roosje, Sam en Bram, alswel wat het overige spel betreft. Onbedaarlijk is dan ook gelachen om het komische feit, dat de groote zware Bram zich tot een kleinen dwerg gemaakt had. Ook de vele andere passages,, n.l. Bloembollenbeurs, autobus sen en tramdiensten, loterij-zwendel enz. tot ten slotte de mooiste en meest rake attrac tie n.l. bespreking opheffing Gezantschap bij den Paus, eenig werd uitgespeeld, ge volgd door een schitterend tooneel, voor stellende het Vaticaan, waar de Nederland sche Maagd met den Gezant, omringd door alle bij het Vaticaan vertegenwoordigde lan den heerlijk werden toegezongen. Het suc ces was hier zóó overweldigend, dat de over volle gevulde zaal, werkelijk dreunde. Het talrijke publiek kwam hierdoor zóó onder den indruk, dat door allen spontaan het „Wien Neerlands Bloed" werd aangeheven en onder het zingen van dit lied, met de grootste dankbaarheid voor het genotene, de zaal verlieten. Dank zij dit overweldigend succes en mede in verband met het feit, dat tientallen te leurgesteld moesten worden, heeft het Ge zelschap besloten, binnenkort nog twee avon den te Hillegora te spelen, ondanks nog vele plaatsen o.a. Den Haag, Loosduinen, Lei den, Haarlem,, Alkmaar etc. bezocht moeten worden. Mede in verband met het mooie doel wenschen wij het Gezelschap en Pater van 't Westeinde veel succes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1