imiMOü WIóDt— gfjlEUWS UIT ONZE OOST. ORDE EN ARBEID. MARK TNIEUWS. De Koningin en de Prinses weder in Den Haag. De vereenvoudiging van onze spelling. Fransch op de Lagere school. De Vroedvrouwenschool te Heerlen De Ondergang van den St. Pietersberg. Laagste stand van den barometer sinds 1887. Fransche politie-autoriteit in ons land. Nieuw hoofdgebouw der Rijksverzekeringsbank. EERSTE KAMER. De salarisontwerpen aangenomen. VERKEER EN POSTERIJEN. Postbestelling voor Ned.-Indië. Een oude traditie in eere hersteld. Postpakketten voor Duitschland Gevecht tusschen Chineezen. Jubilé Pastoor CWenneker- De uitsluiting in de Manden- industrie in de Langstraat. KUNST EN KENNIS. De Katholieke Illustratie. De Enkhuizer visschersvloot door den storm verrast. Hevige twist tusschen twee conducteurs. Een beschonken autobestuurder gearresteerd. Een gevaarlijke indringer. Met een autobus te water. De zaak der valsche bankbiljetten. Zuidwester-storm. Een ongeluk van Jbr- Ir. Röell. Ongeluk met een motorfiets te Rotterdam. De hooge waterstand der rivieren. - Wy.i VISSCHERIJ. Dinsdagmorgen om 10.55 zijn da Koningin en Prinses Juliana per S.S. van Het Loo in Den Haag teruggekeerd. De vorstelijke per sonen werden verwelkomd door burgemeester J. A. N. Patijn, en den gouverneur der Re sidentie, generaal-majoor Van Rijswijk de Jong. Op het perron stonden vele belang stellenden. Ook in de Rijnstraat stond veel publiek, dat de Koningin en de Prinses, teen dezen in een open rijtuig naar het Pa leis reden, zeer hartelijk toejuichte. Men schrijft ons: Het bestuur van de „Ver- eeniging tot vereenvoudigiing van onze spel ling", tot voor korten tijd „Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal" gehee- ten, heeft de Koningin verzocht de Ko ninklijke goedkeuring te willen verleenen aan de statuten. In 1924 werd door den Minister van Justi tie, Mr. Th. Heemskerk, bezwaar gemaakt tegen het Koninklijk goedkeuren van een wij ziging in de statuten van de „Vereeniging tot vereenvoudiging van onzen schrijftaal" op grond dat tengevolge van het gebruik van die spelling onzekerheid zou kunnen bestaan omtrent" de beteckenis van de in bedoelde statuten vervatte bepalingen. Het bestuur legt thans bij zijn aanvrage om Koninklijke goedkeuring een schrijven over, onderteekend door alle hoogleeraren in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Universiteiten te Leiden, Amsterdam, Nijmegen en Utrecht, n.l. de professoren Kern, Verweij, Muller, Stoett, Prinsen, van Ginneken en de- Vooys. Genoemde hoog leeraren geven daarin als hun meening te kennen, dat de verstaanbaarheid en ondub- belzinnigheid van een tekst niet afhankelijk is van een bepaald stelsel van spelling of ver buiging, doch uitsluitend van de sfylistische bekwaamheid der schrijvers, en spreken als hun overtuiging uit, dat de bedoelde statu ten, onderieekend o.a. door hoogleeraren en doctoren in de letteren en door den griffier van de Tweede Kamer dar Staten-Gencraal, voldoende waarborgen bieden voor een wel overwogen 'edactie uit taalkundig en juri- disch oogpunt. Zij verklaren daarom, dat de motiveeri.ng, die de Minister van Justitie voor zijn weigering te berde gebracht heeft, •llen redelijken grond mist. De Eerste Kamer keurde Dinsdag goed het wetsontwerp tot verlenging van de toe lating van Fransch op de lagere school met één jaar. De Eerste Kamer keurde Dinsdag goed het ontwerp betreffende subsidieering van de vroed vrouwenschool te Heelen. De behandeling van het beroep van den beer P. Rosier, te St. Pieter (Maastricht), tegen het besluit van B. en W. van Maastricht, waarbij vergunning voor den bouw'van een cementfabriek werd verleend, is door den Raad van State weder drie maanden verdaagd. Het hooger beroep, door den heer Rosier ingesteld, zal worden toe gelicht door mr. R. van Gsldem, advocaat te Maastricht. En ondertusschen gaat men met de afgra ving van den St. Pietersberg met man en macht gewoon door. Snede en grocie luck' veranderingen. De filiaal-inrichtma van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, a'hisr. deelt het volgende mede: De week van 19 tot 26 December werd gekenmerkt door zeer snelle en groote luchtdruk verandering en. welke omdat zij blijkbaar over yroole gebieden plaats had den en dus niet gepaard gingen met groo- te lucbtdrukvorschillen in onze omgeving, niet van zware "stormen vergezeld zijn ge weest. Zooals reeds vroeger werd medege deeld, bereikte de barometer te midder nacht 20 op 21 December den laagsten stand 724.3 (herleid tot 0 gr. C„ niet voor breedte en hoogte boven water geoorri- geerd) ooit waargenomen sinds 1887, toen de waarnemingen aan de filiaal-inrichting K. N. M. I. begonnen zijn. Vooral merkwaardg zipi de zeer snelle stijgingen van 6 uur n.m. 21 Dcc. tot 3 uur v.in. 22 Dec. en die van 4 uur vm. 23 Dec. tot 8 uur nam. van dien dag. Beide gingen gepaard mei een omioopen van den wind naar West of Noordwest. Te 8 uur n.m. ongeveer van 21 December zien wij nog den z.g. „Onweersneus" in het barogram, welke echter in deze omgeving niet van onweer, wel van een slagbui ver gezeld was; terwijl bij het onweer van 9 uur v.m. op 24 Dcc. het barogram glad ver loopt. De onrust van den barometer gaat ofschoon in mindere mate ook deze week docr. In verbond met de valsche bankbiijclfen-aficlrc. Vaar het persbureau Vas Diaz verneemt is in ons land een hoofdambtenaar van de Fransche politie aangekomen, teneinde een onderzoek m te stellen naar de uitgifte van ▼alsche francbiljetten door de dezer dagen ta Amsterdam gearresteerde drie Honga ren. Nadat deze ambtenaar besprekingen gevoerd had met verschillende politie-au- toriteiten alhier, is hij naar Den Haag ver trokken. Architectuur van dr. Berlage Naar de „Tel." verneemt, is aan dr. H. P. Bcrlage opgedragen het plan te ontwer pen voor den bouw van het nieuwe hoofd gebouw van de Rijksverzekerin.g'.bank, dat, zooals wij reeds eerder meldden, iv. plan- Zuid zai verrijzen. Waarschijnlijk za! de gemeente hiervoor eer, terrein beschikbaar stellen aan het einde van de Ferdinand Bolstraat. In de Dinsdag gehouden Eerste ^Kamer- aitting zijp o. m. de salarisontwerpen, de wijziging der Failllssementswet en de ver lenging van termijn art. 88a der Tabakswet aangenomen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De Directie van ,Cetem-Zondagavond", Keizersgracht 717, te Amsterdam, heeft aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Statec-Generaal een in krasse termen gesteld adres gezonden naar aanleiding van de „onverstoorbare gemoedsrust, waarmede de Directie der Ned. Spoorwegen dc niet op houdende reeks van overwegen-ongelukken over zich heen laat gaan". Aan dit adres zijn toegevoegd drie artike len over de „onbewaakte overwegen", ver schenen in „Cetem-Zondagavond" van Aug. tot December 1925. Wijzigingen in de verzending. De Directeur-Generaal dér Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat in verband met dc in de afvaartdata van de schepen van de Stoomvaartmaatschappijen Neder land en Rotterdamsche Lloyd aangebrachte wijzigingen de verzending naar Neder- landsch Oost-Indië van 5 Januari a.s. af, als volgt zal zijn geregeld: I. ZEEPOST. a. Rechtstreeks uit Amsterdam met de schepen van de Maatschappij „Nederland" de3 Dinsdags om de 14 dagen: 5 Januari, enz. 1 b. Rechtstreeks uit Rotterdam met de schepen van de „Rotterdamsche Lloyd" dès Woensdags om de 14 dagen: 13 Januari enz. H. MAILVERZENDING. a. Des Dinsdags om de 14 dagen: 12 Ja nuari enz., met den trein van Amsterdam naar Antwerpen van 7,31 a. via Genua met de schepen van de Maatschappij „Ne derland". ie. Nazending den daarop volgenden Woensdag met den trein van Rotterdam naar Antwerpen van 4.n. 2e, Nazending den daarop volgenden Don derdag met den trein van Rotterdam naar Nijmegen van 7.— m. en van Amsterdam naar Nijmegen van 7,6 m. b. Des Dinsdags om de 14 dagen: 19 Ja nuari enz. met den trein van Amsterdam naar Antwerpen van 7.31 a. via Marseille met de schepen van de „Rotterdamsche Lloyd." Nazending den daarop volgenden Woens dag met den trein van Amsterdam naar Antwerpen van 7.31 a. c. Eiken Donderdag met den trein van Amsterdam naar Antwerpen van 1.14 a. via Marseille met de schepen van de Penin sular and Oriental Steam Navigation Com pany. In verband hiermede werd mede wijziging gebracht in de verzending naar Australië, Nieuw-Ze eland, Britsch-Indië, Penang, Si- am, Ceylon, Straits Settlements en Egypte en in de verzending naar Mesopotamia en Perziê met den autodienst HaifaBagdad. Hieromtrent kunnen nadere inlichtingen aan de postkantoren worden verkregen. De Directeur-Generaal heeft de directeu ren gemachtigd .om fijdens de nieuwjaars- drukte aan het personeel in hun ressort, voor rijksrekening ververschingen te doen uitreiken, onder de volgende voorwaarden: 1. per ambtenaar kan fen hoogste 75 cent •per dag worden besteed, terwijl een maxi mum van vijf gulden én 25 cent per hoofd niet mag worden overschreden; 2. tot hef in rekening brengen van be doelde kosten bestaat alléén aanleiding vóór de dagen, dat de werktijd van den ainbfe- naar ten minste één uur uitgaat boven het maximum van den gemiddelden werkfijd van zijne categorie; voor de kantoorhouders voor de dagen, dat zij 1 uug meer dienst verrich ten dan onder normale omstandigheden, doch ten minsfc 10 uur dienst doen; 3. ia plaats van ververschingen kan aan Jen ambtenaar op diens verzoek, ook het bedrag in geld worden uitgekeerd. 4. de regeling geldt niet voor de ambte naren in den rang van commies-titulair en hooger en voor de hulpbestelicrs, voor zoo ver niet bchooren tof de hulpbestellers, groep B. Ingevolge eene overeenkomsf met dc Duitsche postadministratie behoeven gewone postpakketten in Nederland ter posf be zorgd en bestemd voor Duitschland niet meer verzegeld te zijn. Er heeft, naar de „Sum. Post" meldt, te Pangkalan Brandan, een buitengewoon hef tig gevecht gewoed tusschen twee Chineesche partijen. De ensceneering van dezen waren veldslag is hoogst sensationeel geweest, want de strijd haci plaats temidden van een me nigte van 600 a 700 menschen, die verzameld waren op een der pleinen van de kotta, waar bangsawan en Chineesche wajang werd ge geven. De oorzaak van de steek- en moordpartij moet zijn een veete tusschen een aantal Hol- kians en Hailohhongs, twee Chineesche stam men, die een vrij uiteenloopende taal spreken en die, zooals men weet, nogal eens van opinie verschillen. De Hailohhongs zijn meeren- deels visscherlieden. De veete nu was de diepere ondergrond, doch de directe aaa leiding schijnt geweest te zijn een ruzie met handgemeen iu de bioscoop, die al van te veren had plaats gehad, maar die, omdat er geen wapens voorhanden waren, zonder bloedvergieten was afgeloopen. Intusschen was ook daar reeds het conflict vrij heftig geweest. Het ging om een plaats tijdens de voorstelling. Éên paar Hokkians wilden zit ten op de plaatsen van een paar Hailohhongs en de eerstgenoemden hadden bij het mee- ningsverschil den laatsten een paar klappen in het gezicht uitgedeeld. De Hailohhongs hadden daarop gedreigd en gezegd „Pas maar op, als je op de wajang komt, dan zullen we je wel krijgen I" Dit dreigement maakte blijkbaar indruk op de Hokkians, zoodat ze zwaar gewapend naar het feest trokken, voorbereid op de dingen die komen zouden. Of de Hailohhongs hun eigen dreigement niet dat gewicht hebben toegekend, wat de Hokkians daaraan heb ben gehecht, of dat ze overmoedig Zijn ge weest, is achteraf moeilijk uit te maken, doch vast staat, dat toen de Hailohhongs op het feestterrein kwamen, ze zich door de volte naar de Hokkians begaven, die kalm op een rijtje zaten en hun toevoegden „Zet nou eens 'n groote bek op terwijl ze de Hokkians meteen eenige klappen in het ge laat toedienden. Toen vlogen de Hokkians plotseling op met getrokken messen en onder een oorverdoo- vend gehuil van de wegsnellende, gillende menigte, ontwikkelde er zich een. ware slacht partij. Binnen ongelooflijk korten tijd lag een zevental Chineezen ter aarde, waarvan er vier onmiddellijk den geest gaven en drie later zwaar gewond naar het hospitaal wer den vervoerd. Voorts werden er voor zoo ver dat later te constateeren viel nog vier licht gewond. Pastoor C, J. W. Wenneker te Moenti- lac, herdenkt 8 Januari het feit, dat hij op dien dag 50 jaar in Indië verblijft, (M«W.) Men schrijft ons van de zijde der werk nemers: In een gehouden bijeenkomst van de werk gevers is met algemeene stemmen, het voor stel van den Rijksbemiddelaar, om aanvaar ding van arbitrage, verworpen. Dit doet wel eigenaardig aan voor Katholieke werkgevers. De arbeiders hadden dit voorstel èn uit principieele èn uit practische overwegingen aanvaard, overtuigd zijnde, dat hun zaak, ook door buitenstaanders kon worden onder zocht. De werkgevers wenschen nu een commis sie, van overleg met den Rijksbemiddelaar als voorzitter. De organisatie zal daarover met de arbei ders vergaderen, omdat het bestuur meent, dit aanbod niet zonder meer van de hand te mogen wijzen. In een persbericht in „De Morgen" van 25 December j.l. wordt gezegd, dat niet de fa brikanten het conflict in het leven hebben geroepen, doch de vakvereeniging, die het contract Jiad opgezegd. Hiermede wordt dus te kennen gegeven: of, dat het contract den werkgevers zoo naar den zin was, óf, omdat de arbeiders gebruik hebben gemaakt van hun recht, en zij daar door zonder meer op straat zijn gezet. Het publiek diene te weten, dat het con tract door de arbeiders is opgezegd, dat zij 4 5 procent loonsverhooging hadden voor gesteld en dat als antwoord daarop kwam: een contract aanvaarden met 5 procent loonsverlaging of de straat op. Heeft nu de vakvereeniging het conflict in het leven geroepen? UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Naar wij vernemen, heeft 't Hoofdbestuur van den Nederl. Chr. Textielarbeidersbond „Unites" d.d. 23 dezer aan den modernen bond „De Eendracht" een definitief antwoord gezonden op de uitnoodiging der laatste or ganisatie tot samenwerking. In het uitvoerig schrijven meent het Hoofdbestuur uit het feit der uitnoodiging te moeten afleiden, dat daarmede teruggenomen wordt hetgeen tij dens en na het vorige conflict omtrent het wezen en karakter der Chr. organisatie en deszelfs leden en leiders is uitgesproken. Het Hoofdbestuur meent, dat, indien bij ,De Eendracht" bereidheid was tot samen werking en zij naast de wenschelijkheid ook de mogelijkheid daarvan aanwezig achtte, zij voor October de gelegenheid had moeten aangrijpen, om daartoe te geraken.Thans zijn door verschillende organisaties reeds meer dere stappen gedaan, zoodat het verzoek tot samenwerking te laat kwam. Wat voorts samenwerking betreft, 't Hoofd bestuur van „Unitas" is daartoe niet alleen nu, maar steeds bereid geweest, als het be lang der arbeiders dit vorderde. Onmisbare voorwaarde daarvoor acht bet evenwel, dat men bij verschil wederzijds elkanders inzicht weet te eerbiedigen. Daarom moet va-ststaan dat leden, die de besluiten hunner organisa tie uitvoeren, daarover niet lastig gevallen worden. Naar wij vernemen is de Katholieke Illu stratie, die reeds het Koninklijk Huisarchief onder hare inteekenaren mocht tellen, thans door bemiddeling van een barer medewer kers, ook vereerd met de inteekening van de Vaticaansche Bibliotheek. Ons katholieke weekblad wordi dus zoo wel aan het Pauselijk Hof als aan het Nederlandsche wèl gewaardeerd! Uit Enkhuizen wordt gemeld, dat een groot deel van de Dinsdagochtend ter vis vangst uitgevaren vlsschersvloot, Dinsdag middag door den storm werd verrast en niet kon binnen komen. Negen vaartuigen liggen momenteel nog onder den vuurtoren voor anker. Een dezer vaartuigen, de E.H. 97, schipper Visser, heesch de noodvlag en is daarop door twee uitgaande sleepbootcn be houden binnengebracht. Een hunner ernsfig gewond, In de Desprèsstraat, nabij het Valeriusplein te Amsterdam heeft Maandagavond een ern stige twist plaats gehad tusschen twee per sonen, die beiden conducteur bij de ge meentetram ïijn. Eén hunner, iemand, die sinds eenigen tijd in overspannen toestand verkeerde, begaf zich in den vooravond naar het huis van zijn gewezen zwager, dat in de hierboven ge noemde straat gelegen is. Na daar vertoefd te hebben, Hepen beiden de straat op, toen de eerstgenoemde eensklaps een scheermes voor den dag haalde en niermede zijn ge- wezen zwager eenige sneden toebracht. Een der steken trof den hals en er ontstond een verwonding, die zich in den aanvang bui tengewoon ernsfig Het aanzien. Nadat een voorloopig verband was aangelegd, werd de getroffene per autobrancard van den Ge neeskundigen Dienst naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Ook blek gneeskundige behandeling voor den dader noodig. Deze verkeerde in noogst nervetizen toestand en een oude veete met zijn zwager was oorzaak, dat hij de geweld daad bedreef. Hij moest worden opgenomen in de Valeriuskliniek. Dc toestand van den getroffene is eer ern stig, doch 'evensgevaar schijnt niet meer aanwezig te zijn. Maandagavond om kwart vóór 12 uur werd de aandacht van eenige surveilleeren- de agenten op den Stationsweg te 's-Hage getrokken door een auto, die met groote snelhe id in de richting station H. IJ. S. Ml reed. Op de teekens, welke de agenten gaven om zijn vaart wat te matigen sloeg de be stuurder geen acht. maar hij doofde het achterlicht van den auto, zoodat de agenten geen nummer konden opnemen. De belde agenten meenden, dat de auto de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht en achtervolgde deze per rijwiel. Bij het station H. IJ. S. M. stopt de auto en stapten eenige passagiers haastig uit. Jnfrt toen dc bestuurder de auto weer op gang wilde brengen, kwamen de agenten aan. Zfj vroegen den naam van den bestuur der en rijn rijbewijs. De man, evenals de naast hem gezeten persoon, weigerde aan dit verzoek te vol doen en wilde doorrijden, De politie belette dit échter en dwong de mannen uit den auto te stappen. Het bleek, dat beiden in beschonken toestand verkeer den. Onder hevig verzet werden zij overge bracht naar het bureau aan den Rijswijk- schen weg. De bestuurder was de M„ de persoon die naast hem zat een zekere v. d. N., beiden uit Rotterdam. De heer M. reed zonder rijbewijs. De beide aangehoudenen werden .in voor- loopige bewaring gesteld ter ontnuchtering; tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt ter zake van wederspannigheid. Maandagavond laat drong een, tot nu toe onbekend sujet het huis binnen der alleen wonende 65-jarige weduwe G. W. F. aan den Heijendaalschen weg te Nijmegen. De inbreker sloeg met een knuppel twee maal de oude vrouw hard op het hoofd. Toen hij onraad bespeurde nam hij de vlucht. Vijl passagiers bij Tholen verdronken. Dinsdagavond ongeveer zes uur vertrok uit Bergen op Zoom de autobus van de firma J. G. Krijger, uit Goes, die den dienst onder houdt tusschen Tholen en Bergen op Zoom. Te ongeveer half zeven werd de bus met de pont over de Eendracht gezet. Bij het af rijden van de pont, weigerde, halverwege de glooiende helling, de motor, zoodat de bus achterwaarts weder naar beneden reed. De inzittende zes passagiers drongen in hun angst naar voren en duwden den chauffeu* van zijn zitplaats. Ziende, dat hij den wa- gen niet meer tot stilstand kon brengen, rukte deze het portier open en sprong eruit. Een der passagiers wist zich langs de ach terzijde in veiligheid te brengen, terwijl de vijf overigen met de bus in het water ver dwenen. Al deze inzittenden, vier volwasse nen en een zesjarig meisje, verdronken jam merlijk. De lijken zijn reeds opgehaald en gebor gen. Men is nog bezig met het dreggen naar de autobus. Over de wijze waarop de autobus te water is geraakt, ontbreken nog bijzonderheden. Heden zal een onderzoek worden ingesteld, waarbij natuurlijk wel meer aan het licht zal komen. Voor zoover men uit de verhalen der over levenden heeft kunnen opmaken, is een jongmensch, Franken geheeten, op een gege ven moment in de bus naar voren gcloopen, klaarblijkelijk om den chauffeur iets te vra gen. Op dit oogenblik, of direct nadien is er iets met den auto gebeurd, ten minste het on geval volgde bijna onmiddellijk. De jongeman kon zich redden door snel door het raam op het dak van de bus te klimmen. Hij werd door een passagier van de pont, met een haak gered. Het 10-jarig dochtertje van den heer Hage- man werd evenwel levenloos uit het water opgehaald. Het staat, niettegenstaande men een ern stig onderzoek naar dit feit heeft ingesteld, nog niet vast, of zes dan wel zeven personen in de bus zaten. De waarnemend burgemeester van Tholen, wethouder Goossens, was spoedig na het ongeval ter plaatse. Even later waren ook de doktoren De Jong en Duynkers aanwezig. Met zekerheid is reeds vastgesteld, dat tot de overledene behooren; Mevr. Van Dijk Krijger, echtgenoote van den hoofdonderwij zer te Lopik; Mej. Krijger, dochter van den wethouder Krijger te Poortvliet; mevr. Hage- man uit Poortvliet en mevr. Franken, bene vens haar dochtertje. De nasporingen der politie te Boedapest naar de valsche munters zijn tot dusver, voor zoover bekend, zonder eenig resultaat ge bleven, Alle sporen die de politie zelf had gevonden, of die zij van particuliere zijde had verkregen, zijn gebleken onjuist te zijn. Maandagmorgen is de nieuwe Fransche ge zant te Boedapest', de heer Georges Clin- chent, in gezelschap van drie ambtenaren der „Banque de France" te Boedapest aangeko men. De gezant heeft zich onmiddellijk met de Ilongaarsche autoriteiten in verbinding gesteld, ten einde inlichtingen te verkrijgen ten aanzien van het tot dusverre door de politie gevoerde onderzoek. Maandagavond verwachtte men de aan komst van Nederlandsche recherche-ambte naren, die aan de Hongaarsche politie de re sultaten van het in Den Haag en Amster dam ingestelde onderzoek ter beschikking zouden stellen. Tijdens de Kerstdagen heeft de politie den ambtenaar bij het Ilongaarsche ministe rie van Binnenlandscbe Zaken en voormalig Cechisch diplomatiek ambtenaar, Josef Pa- zurrik, aangehouden die door het blad „Vi- lag" van het vervaardigen der valsche francs biljetten werd beschuldigd. Hij ontkende evenwel elke schuld en daar ook een huis zoeking geen resultaat opleverde, moest de politie hem na korten tijd weder op vrije voeten stellen. De zegsman van genoemd blad handhaafde evenwel zijn beschuldiging. Tijdens den Zuid westerstorm, die Dinsdag met heftige windstootcn woedde, is in de Houthaven te Amsterdam een der Sovjet- schepen, de „Rosa Luxemburg", van de tros sen geslagen. De boot van den Havendienst heeft het schip weer naar zijn plaats ge sleept. Gisteravond is een luxe auto uit Loosdui nen, die van het Spui het Zieke t'e 'sHage opreed, in een zich adlaar bevindende op graving van de straat gereden. De auto kan telde en werd zwaar aan chassis en carosse- rie beschadigd. Een der inzittenden, Jhr. Ir. W. Röell, directeur van de Westlandsche Stoomtrammaatschappij, werd vrij ernstig aan hef hoofd verwond. De Geneeskundige Dienst moest te hulp geroepen worden om hem te verbinden. De chauffeur van de auto verklaarde, dat de roode waarschuwingslan- taams nief brandden, bovendien was er ook op de brug een lantaarn uit en waar hij alle aandacht besteedde aan de zijstraten, heeft hij, naar hij zei, de opgraving onmogelijk kunnen zien. De politic zal een onderzoek instellen. Een dame gedood. Een heer, die hulp verleende, bestolen. Manadagavond reed de 28-jarige H. G. G. nif de Vletstraat te Rotterdam met zijn mo tor in de Zaagmolensraat. Op de duo zat de 28-jarige mej. J. V. M. Bij de Jacob Cats- straat gekomen, brak plotseling de verbin- dingssfang; de motor reed nog even door, maar G. kon zijn stuur niet houden, niet het gevolg, dat hij tegen pand 56 in genoemde straat aanreed. G, bekwam geen letsel. De juffrouw bleef echter bewusteloos liggen, bloedend uit mond en ooren. Ook had zij nog eenige wonden aan het hoofd opgeloo- pcn. Na ter plaatse verbonden te zijn, is zij, in bewusteloozen toestand, per auto van G. G. D. naar het ziekenhuis Bergweg overge bracht. Tijdens het vervoer is zij overleden. De 18-jarige G. G. V., lid van de Eerste Hulp bij Ongelukken, die mede in de Zaag molenstraat hulp had verleend, bemerkte, na dat de auto van den G. G. D. was vertrok ken, dat een onbekende zijn jas en zijn ver- bandtrommeltje had gestolen. Uit Roermond wordt gemeld, dat het wa ter in de Maas Dinsdag een hoogte bereik te, zooals dit jaar nog niet bestond. De Beèrsche Overlaat is in werking. Een ern- sige overstfooming is met een dcrgelijken stand, zooals de Maas momenteel heeft, niet uitgesloten. De stand is thans nog 26 c.M. lager dan de hoogste van 1923. Uit Gennep wordt vernomen, dat de wo ningen aan de Niers gelegen, met overstroo ming bedreigd worden. In enkele daarvan staat reeds enkele centimeters water. De niéuwe dijk, die in den afgeloopen zomer gereed is gekomen, is over een groot ge deelte gezakt en, h'et Maaswater spoelt zienderoogen zand uit den dijk, zoodat de bewoners een doorbraak vreezen. De schrik van 1920 zit er nog geducht in. Men is reeds begonnen met dammen op te werpen, om zooveel mogelijk het water te keeren. Een der verbindingswegen naar Oppersum staat reeds onder water. De Maasweg tusschen Oeffeit en Gennep is eveneens ondergeloopen, zoodat het ver keer met deze gemeenten nog slechts door den trein te onderhouden is. Van Mook tot Oeffeit is slechts één groote waterplas. De bewoners van Oeffeit hebben ook reeds dammen opgeworpen en sommige hebben hun vee uit de stallen moeten halen en in de woonkamers geherbergd. Het is te hopen, dat er spoedig stilstand komt, anders is, evenals in 1920, een over strooming van een gedeelte van Noord- Limburg onvermijdelijk. Het wassen van Rijn en Ussel houdt, naar uit Zevenaar wordt gemeld, aan. De uiterwaarden staan ook onder water. De weg naar Lobith is nog vrij. Het verkeer gaat nog per autobus. Pannerden is even eens bereikbaar. In verband met den hoogen waterstand in Delflands boezem, waardoor het over tollige water niet kon worden geloosd, staat in deze gemeente dc Zuidpolder bij Delfgauw geheel onder water. Daar op som mige plaatsen de dijken van dezen polder dreigden te bezwijken, heeft men kistdam men moeten aanbrengen, om een overstroo ming van den polder bij Oude Leede te voorkomen. DE WAAL TE NIJMEGEN. De stand van de Waal was Dinsdagoch tend te Nijmegen om 11 uur 11.22 M. plus N. A. P., dus 2Yi M. boven normaal peil. Het verkeer langs de Waajkade is nog niet gestremd. Het veer NijmegenLent gaat als gewoon. Keulen seinde Dinsdagochtend 1.77 M. was. Mede in verband met den zwaren regenval wordt ook hier een snelle was en een zeer hooge waterstand ver wacht. TWEE FABRIEKEN STOPGEZET. Wegens den wassenden waterstand zijn Maandag te Boxtel twee fabrieken stopge zet, n.l. de stoomwasscherij van den heer Crols en de weverij van de firma W, v. d. Eerden. Voorts hebben drie huisgezinnen hun ondergeloopen woningen aan den Eiiid- hovenschén steenweg verlaten. Het water dreigt even hoog te worden als het vorige jaar. Maandag bereikte het op den Rijks weg EindhovenBoxtel over een lengte van ruim 200 Meter een hoogte van 4 d.M. zoodat het verkeer over dezen weg ge stremd is. Ook de weg- BoxtelDen Bosch staat onder water; voorts een gedeelte van den Parallelweg, Ossepad en het gehucht Lennesheuvel zijn door het water geïsoleerd TE CUYK EN GRAVE. De laag gelegen landen in de streek van Cuyk en Grave ondervinden groot nadeel van de opnieuw stijgende Maas. Grave is aan alle kanten geïsoleerd; het water drong de Maasstraat al binnen. De toegangswegen om Cuyk staan even eens blank. 1 De last van het kwelwat|r is zeer groot. TE VENLO. Men sefnt uit Venlo: In de laatste 2 dagén wast de Maas on rustbarend snel, sedert vanmorgen nog 58 C.M. Uit Maastricht wordt sterke was ge seind. Het gevaar, Jat de rivier de stad binnenstroomt is groot. De bewoners der lager gelegen stadsgedeelten pakken hun meubels in en maken zich gereed om te ver huizen. GRONINGEN 29 Dec.—Roode Tarwe 12.50—13.50, Witte Tarwe 13.50—13.75, Rogge 8—9, Wintergerst 910.25, Zomergerst 9.5010.10, Zwanenhals 10 10.75, Witte Haver 9—10, Gele Haver f 9.5011, Zwarte Haver 9.5010.75, Blauwpeulerwten 1021.50, Groene Erw ten 11—17.50, Paardeboonen 10.50—12.50 Wierdëboonen 10,5012.50, Waalsche Boonen 1316.50, Koolzaad 1025, Karwijzaad/ 1825, Geel Mosterdzaad 40 tot 48, Kanariezaad 1518.50, Lijnzaad blauw bloei 1419.50, idem wit bloei 149.50, Blauw Maanzaad 5062,50, Buitenlandsche Rogge 11.7512.50, Voer- gerst 1010.50, Platte Mais 10.5011, Ronde id. 10.75—11.25. GRONINGEN, 29 Dec. Op de heden gehouden veemarkt waren de prijzen on veranderd als volgt Vroegm. koeien'/225 375, 250—300, Vare-koeien 300—325, 250—275 Kalf- en melkkoeien 460—500, 275—325, 275—325, Stieren 90—92 c., 7680 c., Lammeren 400, 250310, Kalfvaarzen 350440, 250, Melkschapen 25—60, 43—45,90—94, 70—80 c., Weide- lammeren 25—28, 1.12—1.16, 1.04—1.08 Vette kalveren 1.251.30, 1.151.20, Biggen 1318, 2—3 per week. Vette varkens 8689 ct., 8284 ct., zouters 86—87 ct., Vette schapen 5055, 4548, Londen 3038, Vette lammeren 3033, Vette schapen 4652, 3842, Slachtvee 1.121.14, 1.021.06, Vette en Londen- sche varkens 8891 ct., Weideschapen 40 50, 1.08. De aanvoer bestond uit98 vette koeien, 152 kalveren, 188 kalf- en melkkoeien' 49 stieren, 267 schapen, 539 vette en Londen- sche varkens, en 315 magere varkens en biggen.' De aanvoer van kalf- en melkvee was even als de belangstelling zeer gering. Voor slacht vee en vette kalveren waren de prijzen ruim zoo hoog. Stieren hooger. De wolveehandel ging in verband met kleinen aanvoer iets vlugger. Vette varkens ruim prijshoudend. Voor Londensche varkens gingen de prijzen aanmerkelijk hooger. Zouters ruim zoo hoog. Biggen prijshoudend. ROTTERDAM, 29 Dec. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 267 paarden, 1 veulen, 1 ezel, 913 magere runderen, 560 vette runderen, 60 vette kalveren, 685 nuchtere kalveren, 90 graskalveren, 160 schapen of lammeren, 97 varkens, 132 biggen, 7 bokken of geiten. Prijzen per y. Kg. koeien 3537 150 52 V-i5660 ets., ossen 4652 58 ets., stieren 41—42465052 ets., kalveren 708082 9092ets. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f 320540, kalfkoeien f 320540, stieren f 140500, pinken f 130170, gras kalveren f 60120, vaarzen f 180'260, paarden f 200300, biggen f 1522, slacht- paarden f 100175, biggen p. week f 2.75 3, hitten f 100200, fok nuchtere kalveren f 2030, slacht id. id. f 1518, overloopers f 2550, veulens f 60100. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was minder dan de vorige week. Dien tengevolge was er vluggere handel en werden ook hoogere prijzen besteed voor koeien, ter wijl die voor ossen constant bleven. Spoe lingvee ging tot f 1.30. Puike ossen tot 80 en 85 ct. per Kg. Stieren eveneens minder aangevoerd, vluggere omzet, stijvere prijzen. Vette kalveren met zeer beperkten aanvoer, de verkoop ging vlug prijzen voor alle soor ten hooger en de allerbeste werden betaald van f 1.95 tot f 2. 'Op de magere markt wa« de aanvoer gewoon de omzet was lui, doch alles werd prijshoudend verkocht. Jong vee minder aangevoerd, trage handel, onveran derde prijzen. Graskalveren belangrijk min der ter marktdaar was de handel sleepend, omdat er voor Spanje niets gekocht werd, bleven de prijzen ongewijzigd. Nuchtere fok- en slachtkalveren ook minder aangevoerd de verkoop ging vluger was goede vraag voor Londensche varkens, doch de prijzen bleven op dezelfde hoogte. Werk- en slacht- paarden, hitten en veulens iets minder aan gevoerd de omzet ging traag, prijzen onver anderd. Biggen iets beter aangevoerd, kalme handel, vaste prijzen. Overloopers waren ge woon aangevoerd, er was veel meer vraag ea oploopende prijzen. BODEGRAVEN, 29 December 1925, Kaas- en Botermarkt. Kaas: Aanvoer 131 partijen, waaronder 116 Rijksmerk, 5624 stuks, wegende 44992 K.G. Prijs: Goudsche kaas met Rijksmerk, le soort 6265, 2e soort 5760, zonder Rijksmerk 55—61. Haandel flauw, BOVENKARSPEL, Station, 29 Dec. Uien Groote gele 2,502.85, Drielingen 2.20 2.60 per baal. Aangevoerd 235 baal. Roo de Kool 3:106.20 per 100 kg. Aange voerd 44800 kg. Gele Kool 1.202.90 per 100 kg. Aangevoerd 36.600 kg. Witte Kool 2.304.10 per 100 kg. Aangevoerd 16.300 IJMUIDEN, 29 Dec. Heden waren aan Rijksvischafslag 10 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt t tarbot f 2.602.30, ton gen f 2.801.80 per Kg.griet f 6437, gr. schol f 4235, md. schol f 4543, zetschol f 55—46, kl. schol f 37—32, f 25—17, schar ren f 19 per 50 Kg.; roggen f 2213 pet hoop; vleet f2f 1.40 per stuk gr, schel- visch f 4530, md. schelvisch f 36—27.50, k. md. schelvisch f 16.5014, f 14.505 per 50 Kg.kabeljauw f 5732 per 125 Kg. gr. gullen f 1811, kl. gullen f 125.50, wijting f 10—3.90 per 50 Kg. IJMUIDEN, 29 Dec. Gedurende de feest dagen was het aantal hier binnengekomen stoomtreilers niet bijzonder groot. Hoewel in geen drie dagen van de aangevoerde visch publiek verkocht was, kwamen Maandag toch maar van de vangsten van één Duit-jj schen en van 25 Nederlandsche stoomtrei lers in den aflag ten verkoop. De totaal-op brengst dezer ladingen bedroeg tezamen f73.621. Van de haringvisscherij arriveerde één stoomlogger met een vangst van 16 last pekelharing. IJMUIDEN, 29 Dec. Van de trawlvis- scherij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 149 (Victor) met f 1933; IJ.M. 6 (Eduarda) met f 3725 IJ.M. 146 (Pieter Cornelis) met f 3460 IJ.M. 82 (Ane- ta) met f 3516 IJ.M. 52 (Dordrecht) met f 2515 IJ.M. 159 (Julie Streyff) met f 1318 IJ.M. 72 (Caroline) met f 2607 IJ.M. 29 (Zeeleeuw) met f 3382 IJ.M. 70 (Zeehaond) met f 1725 IJ.M. 28 (Walrus) met f 2368 en de zeillogger K.W. 62 (Concordia Con- stans) met f 455 aan besomming. Geveild werd heden de vangst van den binnengekomen stoomlogger IJ.M. 266 (Pe trus Paulus) met een opbrengst van f 4021. IJMUIDEN, 29 Dec. In de week van 22 tot en met 28 dezer werd door 3 Duitsche en 67 Nederlandsche stoomtreilers 2 zeillog- gers 12 motorkustvaartuigen, alsmede 16 open booten tezamen 429.250 kg. treilvisch, ter waarde van f 178.471 aangevoerd. Van de beugvisscherij arriveerden deze week geen schepen aan den afslag. Van de haringvis scherij kwam binnen 1 stoomlogger met 30.250 kg. haring, waarvan de opbrengst f 5.544 bedroeg. De 111 van elders aange voerde consignatiezendingen brachten bij verkoop f 14.197 op. De totaalomzet bedroeg deze week f 198,272 tegen f 344.349 in de daaraan voorafgaande week. SNEEK, 29 Dec. 81 melk- en kalf koeien 150440,48 vette koeien 230420, 9 vette kalveren 4570, 50 graskalveren 75135, 270 nuchtere kalveren 1221, 210 schapen 3541, 500 lammeren 25 36, 336 varkens 40140, 378 biggen 1418, vette koeien 50—60, kalveren 5060, vette varkens 41—44. BODEGRAVEN, 29 Dec. Aanvoer 131 stapels Gouda kaas, waarvan 116 stapels met rijksmerk, in totaal 5624 stuks, we ende 44.992 kg. 1de soort 6265, 2e soort 57 60, zonder rijksmerk 5561. Handel flauw DEN BOSCH, 29 Dec. Aangevoerd 41.450 Kg. boter. Hoogste prijs 2, laagste prijs 1.83, middelprijs 1.93. PURMEREND, 29 Dec. aanvoer 5 stapels boerenkaas 50,10 stapels fabrieks- kaas 46—49, 604 Kg. boter 2.10—2.20 Eieren 10—12, Kuikens 0.40—3, 14? ganzen 4.505.50. GRONINGEN, 29 Dec. Eieren f9—10, ROTTERDAM, 29 Dec. Consumptie veiling. Kipeieren 812.50. Aanvoer 40.000 stuks. ROTTERDAM, 29 Dec. (Warmoezier- straat). Kipeieren 1114.75, idem klein 8.8510-95, Eendeieren 11.50. Aanvoei 30.000 stuks. Aardappelprijzen, 29 Dec. De aar dappelprijzen zijn onveranderd. Aanvoer 3 ladingen 4000 H.L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6