f125.- KLOKKE TWAALF l Donderdag 31 December 1925 50ste Jaargang No. 16137 Dit nummer bestaat uit 16 bladzijden. EERSTE BLAD. 1926. Agenda 1 Januari 2 Januari Agenda PRIESTERJUBILEA in 1926. De watersnood in Noord- Holland. MUZIEK. HAARLEMSCHE SCHERMCLUB. J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht KOOPT DE WELDADIGHEIDS. POSTZEGEL! Coöp. Vereeniging „Holland". GEMEENTERAAD. Gisteren werd de nieuwe motor-brandspuit door de gemeente Bloemendaal aan de Vrijwillige Brand weer overgedragen. Hierboven een foto van de auto met een aantal manschappen. De abonnementsprijs bedraagt- voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. Advertentiêi/ 35 cents regei Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonoen roededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adv, -, tentiên 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. es van een hand, Alle abonne's.óp dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Ortflft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyCH bij een ongeval met f O 81 bij ver!!'! 'T 'egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 «JUUU» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: #351.' doodelijken afloop:*^ "."een v® W ver!; es van duim ot n een fEfl bij 'n breuk vanfAfï bij verlies v. een in'ier: 1 wU." been of arm: 1 fHl» andere vinger. wijsvinger 't Is een eeuwenoud volksgebruik om in den Silvesternacht omstreeks klokke twaalf, van het oude jaar met knalvuur af scheid te nemen en het nieuwe met muziek te begroeten Iedere minuut, iedere seconde is in den regelmatigen tijdsloop gelijk aan haar voorgangster en haar opvolgster; maar hei oogenblik. dat de wijzer van de toren klok op 31 December middernacht staat krijgt een bijzondere beteekenis, doordat wij in den geest een jaar afsluiten; een jaar dat zooveel tot ons zegt, omdat wij ons korte en brooze leven met jaren tellen.. Achter ons ligt nu 1925, met één uitzon dering een kalm jaar zonder veel bewogen heid. Alleen die schrikkelijke Augustus nacht waarin een in onze streken onge kende cycloon een deel van ons vaderland teisterde, staat als schokkend gebeuren in onze herinnering Toen grepen dag na dag na den elfde van Oogstmaand gretige han den naar de dagbladen om dc kolommen nieuws te verslinden met de hartverscheuren de verhalen uit'Onst-Brabanl en den Gelder- schen achterhoek. Hoe sterk sprak toen het saamhoori gheidsgevoel van het ééne Nederlandsche volk- de zich spontaan uiten de liefdadigheidszin, de drang om door milde gift*n den nood van landgenooten te lenigen. zi: konden zelfs niet wachten op een regelAide en leidende organisatie. Door goeden burgerzin is deze nationale I ramp van 1925. welke in de geschiedenis zal' bekend blijven, zooveel mogelijk gelenigd, zonder al te schrijnende wonden achter te laten. Overigens kenmerken 1925 geen felle con trasten in vergelijking met de laatste oor- logs- en na-oorlogsiaren. De economische toestand is geleidelijk aan in evenwicht ge komen: veel van wat wij kort na 1918 nog als abnormaal beschouwden, wordt nu als normaal erkend. Het hoogere levenspeil,, de greote werkloosheid, de stroefheid in handel en nering, niemand meer verwacht daarin spoedige verandering. De tijd van schokken is voorbij. Slechts wie een tfoed geheugen heeft en in staat is om etleliike jaren terug te 2ien, die aanschouwt een heel langzame, zeer geleidelijke ontspanning in den toestand door den oorlog geschapcn.Internationaal is een kentering in den oorlogswaan te be speuren Nog vele jaren na 1918 heeft men zoowel in west- als in oost- als in midden- Europa wel met de lippen gezegd, dat de groote krijg van 1914/18 de laatste was ge weest en dat men de oorlogsgruwelen nooit meer terugwenschte. maar d„e geest was nog lang niet vrii van oorlogszucht. Thans kan men meer en meer een zatheid van hc-t bloedig krijgsbedrijf en een onrecht streven naer wapenbeperking censtateeren In Lo carno hebben eindelijk geloofwaardige woorden van verzoening geklonken en heeft zich een prijzenswaardige zin geopenbaard om niet meer met het zwaard maar door het recht meeningsverschillen uit den weg te ruimen. En al klinkt er nog oorlogsgerom- mel aan den internationalen hemel; al vecht men in Marokko en Syrië en China en drei gen in het Oosten van Europa en Azië nog vele verwikkelingen: al gelooven wij niet in den altijd durenden vrede, toch was 1925 voor de ontwikkeling der vredesgedachte een goed jaar. Niettemin zijn de naweeën van den ge weldigen schok van 1914 nog in vele landen, vcoral in de ontreddering der financiën of in piinliike werkloosheid, te bespeuren Bij een blik oo dien chaotischen toestand om ons heen. stemt het dankbaar in eigen land een betrekkelijke welvaart en een sluitend staatsbudget te vinden; al zullen zuinigheid en «oberheid, eensgezindheid en harde arbeid noodig blijven om een gelukkiger toekomst te bereiken,-waarvoor 1925 weer een per spectief geopend heeft. Daarom is het zoo zeer te betreuren dat een blijkbaar onover brugbaar meeningsverschil die politieke par- tiien van elkander houdt, welke bii de stem bus van 1925 te zamen de overwinning be haalden en te zamen ook in staat zouden ziin een sterke, vruchtbare regeering te vor men, zoo zeer noodig in dezen onvasten tijd. Die nieuwe tijd stelt zoovele problemen: groote waakzaamheid is geboden om Neer- land's gave positie in het wereldverkeer te handhaven, te beschermen tegen moordende buitenlandsche concurrentie; om een snel wassende bevolking aan dagelijksrh brood te helpen; om rijke koloniën in een mogelijke botsing van grootmachten veilig te bewaren Groote sociale vraagstukken, een leger werk- loozen, telgen elkander botsende stroomin gen vragen om oplossing, voorziening en lei ding. En wie oprecht ziin volk lief heeft, ziet het gaarne voorgaan door mannen, die het heil niet enkel zoeken in materièele wel vaart en voldoening van stoffelüke behoef ten, maar die in de historie van iederen dag de leiding eener Y00rz'en'rfheid erkennen. Daarom betreuren wii het, bij het opmaken van den balans van 1925' niet een gelukkige oplossing v->n de hangende regeeringscrisis lp kunnen noteeren. Zoo is licht en schaduw over 1925 ver deeld en na een terugblik over de verloopen twaaE maanden, vragen wij; wachter, wat is er van den nieuwen das, die aanbreekt? Wat zal 1926 ons brengen? Een dwaas, die zich aan voorspellingen waagt, omtrent dingen, die nog in Gods hand verborgen liggen. Wii kunnen slechts blijmoedig voor waarts blikken ons veilig wetend in die zelfde hand Gods. Het is een opwekkende gedachte te weten, dat hedenmorgen Christus' Stedehouder te Rome heel de wereld aan den Verlosser heeft aanbevolen en dat op zijn hoogepriesterlijk woord hedenavond de knieën van millioenen christenen zich zullen buigen om zich zelf en hun dierbaren, hun stand- en land genooten, hun geloofsgenooten, maar ook alle dwalende broeders en zusters, heel de wereld onder de bescherming van het Ko ninklijk Hart van den Vredevorst te stellen en over het arme menschdom de alver mogende zegen en genaden van dat liefde vol Goddelijk Hart af te smeeken. Als een lichtend visioen rijst die biddende en smeekende christenheid op dezen laat- sten dag van het iaar heden voor onzen geest. Eén woord van den Witten Man in het 'Vaticaan, van den gevangen Hooge- priester in Christus' Kerk. is voldoende om een orkaan van smeekbeden te verwekken En onwillekeurig gaan op dezen Silvester- avond onze gedachten terug over de ver vlogen eeuwen en rolt het beeld van de strijdende Kerk Gods als een aangrijpende film voor onze ocgen af. In het afgeloopen jaar. ,,het Heilige Jaar 1925". is Rome getuige geweest van de honderdduizenden uit alle volksstammen en talen, die kwamen getuigen van hun aanhankelijkheid aan Petrus' Stoel. In datzelfde iaar herdacht de Kerk hoe 16 eeuwen geleden, in 325, Paus Silvester, het groote concilie van Nicea bijeenriep om een der gevaarlijkste kette rijen, die van Arius, te veroordeelen. Die zelfde Silvester, wiens sterfdag wij heden gedenken, stond midden in een hevige branding van geestelijke stroomingen. Kort na de overwinning van Keizer Constantijn, beklom hij den stoel van Petrus; hij was de Paus, die het heidendom afsloot en de vrije ontplooiing van het christendom in luidde. Hij ook was het, die door onder drukking van de ketterij der Donatisten en de veroordeeling van Arius. door het uit vaardigen van strenge tuchtmaatregelen, de Kerk zuiverde van besmetting en voedde met nieuwe levenssappen. Als een symbool lijkt de herdenking van Silvesterdag bij iedere jaarwisseling. Stormen mogen over ons heengaan; oorlogen mogen hét mensch dom teisteren; zware slagen mogen de wereld treffen; het menschelijk brein moge de dwaaste stelsels en theorieën uitdenken; opgaan in genotzucht; het gouden kalf aan bidden of zich een paradijs op aarde droomen en bouwen aan een toekomst van materieel genot; op de groote film der historie zien wij het een na het andere menschelijke maaksel ineenstorten, de eene toeleg na den ander mislukken; alleen de rots van Petrus blijft onwrikbaar in de branding. Met dat veilige gevoel en deze onschckbare wetenschap, dat Christus over Zijn Kerk blijft waken, gaan wij ieder jaar opnieuw tegemoet en wenschen wij elkaar telkens weer, als goede christenen en Katholieken: EEN ZALIG NIEUWJAAR! Stadsschonwburg Feestelijke opening van het Nieuwe jaar door Louisette en Armand 8 uur. Schouwburg Jansweg Jeugdbioscoop half 3 uur. Restaurant „Hildebrand" Dreef Diner Cotillons 1 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zangles 2 uur Gewone zit- Sociëteit „St. Bavo" Vioolonderwijs 3 uur tingen 7 uur. Stadsschouwburg Tooneelgezelschap ,De Speeldoos" „De Katjangs" 8 uur. Schouwburg Jansweg Jeugd-bioscoop half 3 uur De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur .Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 8—9k> uur R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 26!4 en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des "middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R.-K Ziekenverpleegsters fuitgaande van den Ned R K. Bond van Zii kenverplepgsterst Aanbiedingen* en aanvragen voor verpleegsters aan hel Bu reau BI weg 309 Overveen fdr C Bosch). R—K Leeszaal en ui'leenbibliotbeek Jansstrr-at 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur be- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr 1. Zon dags en Woensdags von 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R.-K Kraatnverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 7—3 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelvarband) Centrale post Tel.* 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. Onder de priesterjubilea, die in 1926 zullen gevierd worden komen o. m. de volgende voor Op 15 Augustus vieren hun Zilveren Priesterfeest De Zeereerw. heer J. C. Aal berse, rector van het St. Jacobsgodshuis te Haarlem de Zeereerw heer F Karskens, geboren te Zaandam, pastoor te Amster dam (H. Anna) de ZeerEerw heer A. J M v. Meeuwen, geboren te Haarlem;, pas toor te Heilo; de ZeerEerw. Heer E.P.Rengs geboren te Haarlem pastooi te Bergen de ZeerEerw Heer J P. A. Saulenn, gebo ren te Hoorn, pastoor te Egmond a. d. Hoef en de ZeerEerw. Heer H. C. J. Sondaal, pas foor der parochie St Joseph, te Haarlem. Op 15 Februari vieren hun 12%-jarig Priesterfeest de WelEerw Heer W M. Bosch, kapelaan der Kathedrale kerk van St. Bavo, te Haarlem; de ZeerEerw Heer G. D. v Emmerik, geboren te Haarlem, rec- Zijn, dat de HoogEerw. HeerjMgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond door Z.H. den Paus tot Ge heim Kamerheer werd verheven. De ZeerEerw. Heer Th. N. Vlaar, rector van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg te Overveen herdenkt op 22 September zijn 25-jarig professie-jubileum. In de orde der E.E. P.P. Capucijnen viert in het klooster te Brün (Bohemen) de Zeer Eerw. Pater Firminius uit Haarlem zijn 25- jarig kloosterfeest op 4 October. De WelEerw. Pater P. Steenhagen, ver bonden aan de kerk van den H. Antonius viert op 10 April zijn 40-jarig Priesterfeest. Op 29 Juni viert de ZeerEerw. Pater H. Raëskin, geboren te Hoorn, missionaris te Daressalaan (Tangamycka Territory) zijn Zilveren Priesterfeest. Op 15 Augustus viert de Zeer Eerw heer P Cielon, geboren te Kralingen, pastoor re Wijk aan Zee zijn 25-iarig priesterfeest Omtrent den toestand in Noord-Holland deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat de toestand in het algemeen wel ern stig kan worden genoemd, maar waar he denmorgen het weer beter en het water dus afnemende was, kan het beste gehoopt worden. TE AALSMEER. Te Aalsmeer werd het water van de Westeinderpias door den Z. Z. W.-wind in de richting van het dorp gezwiept, Het watet sloeg over den Stouwertsweg en gaten in den dijk. Het polderbestuur kwam in het geweer en met de hulp van het ge meentebestuur van Aalsmeer werden de ga- ter, met zakken zand gedicht. In de laag gelegen woningen aan den Kudelstaartweg tor re Amsterdam aan het O.L. Vr. Gast- gelegen - woningen aan den txudelstaanweg huis de ZeerEerw Heer W. W v. Leeu-j ij" Uiterweg stond het water op den vloer, nuis ue z-eeic,e 1 Thans is de hulp ingeroepen van het pol wen, leeraar aan het Sefmnarie Hageveld tederbestuur, Rijnland en den Provincialen Heemstede en de ZeerEerw. ZeerGel. Heer Waterstaat. J P. Verhaar, professor aan het Seminarie' te Warrrond. Op 29 November zal de ZeerEerw. Heer H J. Ph. Thomann, pastoor te Lisse zijn Zil veren pastoraat vieren op 13 Mei de Zeer Eerw Heet J. G v d. Weijden, geboren te Heemstede, thans pastoor te Volendam. Op 20 Maart viert de ZeerEerw. Heer H. N Colla geboren te Haarlem, pastoor te Amsterdam (Maria Magdalena) zijn 12%- arig pastoraat Op 1 Maart herdenkt de HoogEerw. Heer M. Heiligers, deken te Alphen a. d. Rijn zijn 12%-jarig pastoraat. Op 19 Februari zal het 12 jaar geleden „BEATRIJS" van 'Willem Landré. Al ontveinsden we ons geen oogenblik, hoe moeilijk 't zou vallen, dit „muzikaal mysteriespel" los te maken van de Middel- nederlandsche Beatrijs-sproke, zooals de onbekende dichter ze ons gaf, de zwarigheid kwam pas in haar vollen omvang, toen we 't gehéél zagen geënsceneerd, in de primi tieve muzikale zinnen die we ons bij' 't lezen van den oertekst hadden gesuggereerd, moesten wijken voor de klanken van het moderne, zij 't ook sober gehouden orkest. Want een objectieve beschouwing over de beteekenis der/muziek, die Willem Lan dré schreef bij den tekst van Felix Rutten, is onmogelijk, wanneer men dien tekst niet algeheel losmaakt van wat de primitieve dichter zong. Niet in de eerste plaats willen wij hier wijzen op het geheele tweede be drijf, dat in de fiaats is gekomen voor de enkele regels van 't oorspronkelijk werk en die zich groepeeren om de afstraffing die Valènfijn ontvangt van „die suverlike, daer hi ghestade minne toe droegh" en die hem deden beseffen, hoe hij „van dorpers aerde" was. Want och, dit tweede bedrijf en dat algeheel anders hanteeren van het orkest deed ons achteraf juist de muziek van het eerste bedrijf veelszins aannemelijk maken. Zóó ook hadden we 't verwacht, toen we na het eerste gedeelte wachtend waren op wat ons de „rijke zaal in het middel- eeuwsch kasteel" voor indrukken zou bren gen.. Heel in 't kort .gezegd komen onze indrukken hierop ne'er, (verder buiten be schouwing latend de désillusie waarop ik in den opzet van dit artikel doelde), dat zonder dit tweede bedrijf het den componist zeer zeker, onmogelijk zou zijn geworden, de muzikale'interesse bij den hoorder gaande te houden. Want het slotbedrijf verviel noodzakelijk weer in de sfeer der muziek van I, al is het den toonzetter ook mogen gelukken, aan het slot zich zóó „zusammen zu raffen", dat men hem door een spontane huldebetuiging naar het podium riep. Wat wij in de muziek van den componist der „Lipba"-muziek thans misten, was het op rake momenten plaatsen van rustpunten voor den geest, die meer nog noodig waren, nu het gezongen woord zeer moeilijk of in 't geheel niet was te verstaan. Want nooit is ons de waarde van den muzikalen vorm meer noodwendig gebleken dan thans bij het aanhooren dezer muziek vooral op vele olaatsen van het eerste bedrijf. Plaatsen als bij het priesterboord „Benedicta tu in mulieribus", die zulke rustpunten bieden, staven het goed recht van mijn beweren. Vele malen, vooral op de momenten van groote dramatische bewogenheid, ontzeilt de componist gelukkig de klip der muzikale monotonie, een ander maal gelukt hem dit door een goed geplaatst solistisch gedeelte, zooals tegen 't slot waar de waardin het priesterwoord uitlokte „vrouw, oordeel niet. Wie weet de wegen Gods Interessant is de muziek zeer zeker. Het best beluisteren we haar, waar ze op zich zelf staat, zooals in de Verwanderungsscene die het slottafereel van III inleidt. Hier tref fen we ook een overzichtelijk deel in den vorm opzet-ontwikkeling-clausule. Hier was gelegenheid er „friech en wakker" bij te zijn, zooals op al die plaatsen, waar de muziek als inleiding dienst doet. Eerlijk op gebiecht uwe waren door 't missen der „een heid in de veelheid" af en toe wel eens min der attent en minder devoot dan Zuster Bea trijs zelf. Maar die had voor haar uiterst zware partij ook geen moment van onattentie mogen kennen. Alleen reeds om zulk een Spielfreudigkeit hadden wij voor haar on begrensde bewondering. Mevr. Van Raalte- Horneman heeft het uiterste gegeven wat men redelijkerwijze van de zangeres kan verwachten. Had zij Poolman-Meissner's toonvolume en dictée, (zooals wij in „de hemelsche stem" beiden mochten bewonde ren), zoo waren de indrukken zeker nog ster ker geweest. Albert van Raalte, die de plich ten van ridderlijken echtvriend anders op vatte dan ridder Valentijn, verliet haar geen oogenblik. Kubbinga is een uitnemende Spielbass, maarmet Zalsmann,die wij voor den priester lang geen kwade keus vonden, houdt zijn zingen bij voortduring 't verlangen le vendig naar een mooi klankvol-zangorgaan, zooals we dat bij Mevr. Marie Andriessen, die een ongeschminkte Moeder-overste gaf, zoo hartelijk konden bewonderen. Ook Gus- ta Scheepmaker als waardin voldeed in alle opzichten. Jules Moes en Joh. Iseke zijn ge noegzaam bekend, al zou men ook hun in hun zeer zware partijen een nog grooteren klankexpansie toewenschen. Naast beiden handhaafde Tini Scheffelaar als Machteld zich hoogst prijzenswaardig. En ook de klei nere partijen hebben recht op onze waardee ring. Het verlangen naar meerder perspec tief in de ensceneering moest wellicht om redenen van practischen aard een utopie blijV6n- G.J.K SIMULTAAN SCHAAK-SEANCE DOOR DEN HEER EUWE. Gisteravond heeft in de zaal van het Haarl. Schaakgezelschap, 't gebouw „De Nijver heid, de Simultaan-séance plaats gehad van den heer mr. Euwe Nederlandschen Kampi oen, een speler met zoo'n vluggen gang, dat- met recht gesproken zou kunnen worden van simultaan-spelen tusschen het vertrek van twee treinen. Om 8.15 werd de séance met een paar woorden van welkom aan de belangstellenden en de spelers door den voorzitter geopend, waarna de heer Euwe zijn rondgang langs 32 borden begon. Verrassend was het tempo waarin de heer Euwe werkte, met het voor den simultaan- speler zeer gunstige resultaat, dat om 101 4 uur 29 partijen door hem werden gewonnen, twee remise bleven en een was verloren. De heer Joh. Brugman wist zijn partijtte winnen en de heeren H. D. v.d. Ouw en Harreveld maakten remise. De belangstelling was groot. JAARPREMIE TRAMWEGPERSO NEEL. De Directie der N.Z.H. te Haarlem heeft per Dienstorder bekend laten maken, dat ingevolge de in pecember 1923 in verband met de wijziging omtrent de arbeidsvoor waarden getroffen regeling omtrent de jaar premie aan de gehuwde ambtenaren als jaarpremie over 1925 alsnog wordt toegekend 1/4 gedeelte'der maandbezoldiging geldende op 31 December 1925. Weduwnaars met één of meer kinderen, jonger dan 16 jaar, alsmede kostwinners, kunnen met gehuw den worden gelijk gesteld. Aan ambtenaren zoo zegt de D.O. ver der die in den loop van het jaar 1925 den dienst der Maatschappij hebben verlaten, alsmede aan ambtenaren in tijdelijken dienst kan eerst na nadere beslissing een (evenredig gedeelte der) jaarpremie worden toegekend. De jaarpremie zal geheel of'gedeeltelijk worden onthouden aan hen, wier plichtsbe trachting daartoe in den loop van het jaar 1925 aanleiding heeft gegeven. LOUISETTE EN ARMAND HAAGMAN IN DEN STADSSCHOUWBURG. Morgenavond, 1 Januari, zal het gezel schap van Louisette en Armand Haagman, dat dit jaar in Augustus zulk een succes had met de Operette „Madi", een programma vol afwisseling geven in den Stadsschouw burg. Verschillende aardige nummers staan op hét programma, zooals „Een reisje met het Haarlemsche publiek 'naar Tyrol en „Juffrouw van Ieperen met haar bakvisch- vriendin", maar de groote attractie is „De Refrein Wedstrijd", waarbij de Jury be staat uit het publiek, en waaraan als prijs is verbonden de Louisette-Medaille. Armand Haagman zingt bi; den vleugel, Frans Bogaert treedt op in zijn bekend re pertoire, het paar Lavandosky zorgt voor de noodige afwisseling, terwijl het Trio Les Cigales de muzikale begeleiding is toever trouwd. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Het vijfde Bach-concert wordt gegeven op Dinsdag 5 Januari 1926, 's avonds 8 uur in de 'Gemeentelijke Concertzaal. Het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam onder leiding van Pierre Monteux verleent mede werking. Hef programma luidt als volgt: 1. Concerto Grosso D gr, t„ G. F. Handel (1685—1759). Maestoso, Allegra, Presto, Largo, Menuet, Finale. Soloviolen: Solovio len: Louis Zimmerrnann, Ferdinand Helmann. Solovioloncel: Karfel v. Leeuwen Boomkamp. 2. Prélude l'après-Midi d'un Faune, Claude Debussy (186219181. 3. L'Apprenti Sorcier, Scherzo d Après une, Ballade de Goethe, Paul Dukas (geb. 1875). Pauze. 4. Tweede Symphonic D gr. f. Op. 73, Joh. Brahms (1833—1897). Allegro non Trop- po. Adagio non Troppo. Allegretto Gracioso (Quasi Andantino). Presto ma non assai Tempo le. Allegro con Spirito. Op Zaterdag 2 Januari a.s. hebben in de schermzaal „Brassinne' Raamsingel 30, de finales plaats der onderlinge schermwed- slrijden voor de wisselprijzen, uitgeloofd door den heer J. Amesz, eerelid der H. S. C. Een orkest, samengesteld uit leden van de Haarl. Orkest Vereeniging, zal dit scherm- feest 'opluisteren. EEN SCHUTTING TEGEN DEN GROND. In de Spaarnwouderstraat wierp een stormvlaag gisteren de schutting vaii het perceel der melkinrichting „de Landbouw tegen den grond. BBarometerstand 9 uur v.m.; 747. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.24. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 31 December J525. Hoogste barometerstand 769.4 m.M., te Toulouse. Laagste barometerstand 727.2 m.M., ie Andaenes. Verwachting van den avond van 31 De cember tot den avond van 1 Januari: Afnemende westelijke tot noordwestelij- ken, later opnieuw krimpenden wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen neerslag, kouder. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 2tTTot en met 26 Decem ber, kwamen in deze gemeente 3 gevallen voor van roodvonk; te Bloemendaal 4 geval len van roodvonk; te Haarlemmermeer 2 gevallen van roodvonk; te Velsen 1 geval van roodvonk; te Wijk aan Zee 1 geval van diphtheritis en ten Zaandam 2 gevallen van Roodvonk. In de Woensdagmiddag in het Bronge bouw gehouden algemeene ledenvergade ring der Coöp. Vereeniging „Holland' tot het verwerken en verkoopen van suiker bieten, gevestigd tt Halfweg werden goed gekeurd het jaarverslag van den secretaris en de balans en exploitatie-rekening over 1924—1925. Een commissie werd benoemd, die zal onderzoeken, hoe het tekort over 1924 ge dekt kan worden. Deze commissie bestaat uit 5 leden van het bestuur en 5 leden, uit de leden zelf gekozen. De statuten werden ingevolge de nieuwe coöperatie-wet gewijzigd, waardoor achter den naam der vereeniging de letters G. A, gevoegd worden. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van den burgemeester, eene vergade ring van den gemeenteraad te houden op Woensdag, 13 Januari 1926. MARGARINEFABRIEK DER FIRMA COHEN EN V. D. LAAN. Naar ons ter oore kwam. zou de Marga- rinefabnek der fa. Cohen en v. d. Laan aajV de Leidschvaart worden verplaatst. Bij informatie deelde men ons echter mede, dat zulks geheel onjuist was. Integendeel; door de directie der Margarinefabriek is bij B. en W. van Haarlem vergunning aangevraagd tct uitbreiding van haar fabriek aan de Leid- schevaart. Wel vernamen wij, dat het in de bedoe ling ligt, op het voormalige terrein der Haarlemsche Katoenmaatschappij in den Waarderpclder een installatie te protectee» ren tot het harden van oliën en vetten. DE STORM EN HET TELEFOONNET. De storm heeft gisteren heel wat storingen in het telefoonnet teweeggebracht. Het aan tal storingen bedroeg gisteren 67, waarvan een 50-tal hersteld kon worden. Hedenmorgen vermeerderde het overge bleven aantal storingen echter weer met 30. Met den meest mogelijken spoed werkt men intusschen aan de herstellingen. EEN SLACHTOFFER VAN HET VERKEER. Gistermiddag 4 uur werd op de Wagen weg nabij de Eindenhoutstraat een prach tige herdershond door een auto overreden en gedood. De chauffeur reed dvior zonder er nota van te nemen. Een paar mannen legden het cadaver in het bosch naast den weg. RIJWIELDIEFSTAL. Bij de politie hier ter stede werd dóór zekeren H M. H. aangifte gedaan, dat :zijn rijwiel, hetwelk hij had geplaatst voor een perceel in de Eendjespoortstraat, op onver klaarbare wijze was verdwenen, j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1