EVENTJES LACHEN. HET JAAR 1925. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Donderdag 31 December 1925 UIT HET AND- t Chamberlain en Mussolini confereeren te Rapallo. De Amerikaansche congresleden hebben over 't algemeen geen bezwaar tegen deelneming aan de a.s. ontwapeningsconferentie. De Amerikaansche staatssecretaris van handel verklaart zich tegen handelsrepresailles tegen vreemde landen. Onder de Radio-berichten: Uit Duitschland komen nog verontrustende berichten over watersnood. De gezondheidstoestand van Kardinaal Mercier. Bijzonderheden omtrent de conferentie Chamberlain-Mus solini. De watersnood in Duitschland. Overdracht der bezetting van V/iesbaden door de Franschen aan de Engelscken. Hoog water in België. De toestand van kardinaal Mercier. Het ongeluk bij Boulogne. Hoog water in Tsjecho- Slowakije. Het gesprek van Chamberlair met Mussolini. De scheidende onderkoning van Indië. De reis van MacDonald. De autobussen te Rotterdam. Het kolenveld bij Vlodrop. (Vervolg.) UI net met die andere vuurproef van dit jaar, die in het fel tusschen Engeland en Tur kije bestreden Mosoelgeb ied gelegen is, even zoo zal gaan, moet nog steeds worden afge wacht. Te «Lausanne konden beide partijen het over dit vooral petroleumrijke gebied niet eens worden, en daarom droeg artikel 3 van het Tractaat van Lausanne aan den Raad van den Volkenbond de beslissing op. Deze zond een uitnemend samengestelde commis sie naar Mosoel welke een rapport uitbracht, dat èn wat objectiviteit, èn wat gegevens aan gaat, eenvoudig schitterend kan worden geheeten. Maar dat rapport, erkennende de juridische rechten van Turkije, stelde zich op het standpunt, dat het voor de bevolking van Mosoel aanbeveling verdiende, indien het bij Irak, het Arabisch Koninkrijk mc Bagdad als hoofdstad, bleef. M s het m i - daat, dat Engeland over Irak ui.oefent, to. een kwart eeuw wordt verlengd, en mits aan de in Mosoel woonachtige Koerden autono mie wordt verleend. Vanaf het oogenbiik, dat dit rapport, hetwelk vermoedelijk door den Raad zou worden overgenomen, ver scheen, heeft Turkije de ordentelijke behan deling gesaboteerd en is het teruggekomen op vroeger gedane toezeggingen om zich naar het oordeel van den Raad te zullen gedragen. Niet minder dan een drietal zittingen wijd de deze eraan, terzelfder tijd, dat de Assem blee te Genève samen was, maar vergeefs óf de Turken verschenen niet, óf zij maakten zoodanige bezwaren, dat men daaruit wel kon opmaken, dat het hen geen ernst zou zijn. De Raad zocht een uitweg door de in het geding zijndt vragen van juridischen aard, aan het Hof te 's'-Gravenhage voor te leggen. Turkije verscheen hier niet, maar het Hof besliste, dat de uitspraak van den Raad een verplichtend karakter heeft, mits vastgesteld met algeineene stemmen, die der strijdende partijen uitgezonderd, op dezen grondslag heeft de Raad in zijn Decemberzitting het Mosoelvraagstuk opnieuw onder de oogen gezien, terzelfder tijd dat het voorbereidin gen trof voor de actie inzake ontwapening ioor een Nederlandsch voorstel te Genève anhangig gemaakt, en van de economische conferentie, door Frankrijk uitgelokt. Dat de Razd in zijn besluit in deze omstandig heden niet definitief zou zijn, het heeft nie mand verwonderd en kon ook niemand ver wonderen. Mosoel is een erfenis aan het nieuwe jaar, waarvan nog heel wat moeilijk heden te wachten zijn, al mag het geluk kig de vraag heeten of zelfs Turkije daar voor een oorlog zou over hebben. Want Tur kije heeft zelf zijn zwakke punten, getuige de moeifijke toestanden in Hedzjas en den opstand der Koerden, die ditmaal gelukkig voor de Turken eindigde Turkije slaat ook niet altijd zoo hard als het tevoren heeft aan gekondigd, getuige de schikking, die het met Griekenland trof inzake uitzetting van den Cecumeenschen Patriarch uit Constantino- pel. Maar, indien het er op aankwam, zoü zelfs de meest conservatieve regeering in Enge land, steunende op een groote meerderheid, het volk niet bereid vinden om voor Mosoel, hoe petroleumrijk ook, een oorlog te begin nen, Neen, de perscommentaren, ten tijde van de behandeling van het Mosoelgeding te Genève verschenen, laten in dat opzicht geen twijfel. Geen wonder, want Engeland heeft èn politieke èn economische moeilijk heden genoeg. Politiek, omdat zelfs de sterke meerderheid, die de conservatieven thans hebben, het hen niet mogelijk maakt om alles te doen wat verwacht werd. Economisch omdat de groote arbeidsconflicten dit jaar niet van de lucht waren. De zeelieden-sta king, die een groot oponthoud in het inter nat ion: al verkeer veroorzaakte, daargelaten, was er het groove conflict tusschen de eige naars van de kolenmijnen en hun werklieden. Conflict te vooischijn geroepen door het op zeggen der ioon-overeenkömst door de eige naren. Premier Baldwin heeft in dezen een lange, bemiddelende rol gespeeld en heeft tenslotte begrepen, toen uit de mijnstaking een van de spoorwegen dreigde te volgen, dat hier groote nationale belangen in het spel waren. Heeft toen een tijdelijk subsidie aan de mijneigenaren toegezegd, in afwachting dat een commissie van onderzoek, later door den Secretaris van den Volkenbond Cook min of meer gewraakt, uitspraak zal hebben gedaan. Ook in dit opzicht een erfenis voor het nieuwe jaar, dat moet uitmaken of Bald win al dan niet voorbarig heeft gehandeld. Maar zeker is het wel, daLhij een principieel verkeerden weg heeft ingeslagen, die op het einde noch voor de regeering, noch voor een der beide partijen een gewenschte oplossing kan brengen. Mac Dotlald overigens scher per criticus dan bouwmeester, heeft dit in gezien. Zijnerzijds had hij de handen vol om zijn partij van den dag der excessen af te hou den was het Vakvereenigingscongres te Scarborough geen volledig succes voor dè gemstigde partijen, dat van de Labour-Partij wel. Blijkbaar heeft de regeering op de uit spraak van dit congres gewacht, want enkele dagen daarna greep zij in de Communistische organisaties in. o.tn. door het gevangenne men van een zestal der meest bekende lei ders. Hun proces en de daarop gevolgde par lementaire discussiën hebben nog weer eens opnieuw de aandacht gevestigd op de toch eigenlijk ontoelaatbare handelingen, die de heeren Communisten onder bescherming van de wetten, wier sabotage zij als principe voorop stellen, niet alleen in Engeland, maar ook eiders verrichten. Toch, al leeft er in het Engelsche volk een sterke democratische gedachte, aan de genegenheid voor het Ko ningshuis verandert dit niets. Die verhou ding is typisch Engelseh, ook al mag men voor den Prins van Wales, die van zijn groote reis naar Zuid-Afrika en Zuid-Amerika te rugkeerde, bijzondere sympathie veronder stellen en voor de overleden Koningin Moe der Alexandra een begrijpelijke oprechte ge negenheid aanwezig achten. Engeland ver loor in den loop van dit jaar den bekwamen, maar stroeven en moeilijken Lord Curzon het zag het tv, eede Wembley wat minder een fiasco worden, dan het eerste, en het werd opgeschrikt uit de illusie als zouden in Ier land de zaken reeds geheel geregeld zijn. Ul ster en de Vrijstaat zijn, wat de grenzen van beider gebied aangaat, niet rechtstieeks tot overeenstemming gekomen, en de laatste incidenten bewijzen wel, dat Engeland nog eens meer het gelag za! moeten betalen. Frankrijk, de Geallieerde uit den grcoten oorlog, waarmede de verhouding uitnemend was, zag reeds in het ee.ste deel van het jaar het democratisch Kabinet- Herriot bezwijken. Bezwijken onder den druk der financieele vraagstukken, die voor Frank rijk even nijpend als voor zijn buiteniand- sche politiek beslissend zijn. Caillaux, de handige, die op opzienbarende wijze wee™ in de politiek terugkeerde, werd er mede be last otn een uitweg te vinden, maar zoowel zijne hervormingsvoorstellen, door de Re geering, inmiddels onder Painlevé gevormd, goedgekeurd, als zijn onderhandelingen over de oorlogsschulden met Engeland en met Amerika liepen op een mislukking uit. Wat de Monzie niet vermocht, Caillaux vermocht het evenmin, al kreeg hij het radicaal congres te Nizza £>p zijn hand, toen hij dit aanvoerde in de:i strijd tegen de kapitaalsheffing, door de socialisten voorgestaan. H'erriot, die als Minister reeds moeilijke tijden beleefde door het gerantschap bij een Paus, en door de ver lenging van het Concordaat voor Elzas-Lot- haringen, bleef als Kamervoorzitter een be langrijke rol spelen. Maar toen Painlevé, die, om Caillaux kwijt te raken, den eersten keer met zijn Kabinet wegging, ook met zijn tweede, slechts gedeeltelijk gereconstrueerde Kabinet een nederlaag leed, was hij "M even min als Doumer en Loucheur in staat een nieuwe regeerir.g te vormen. Briand, die in de laatste twintig jaren ongeveer 10 keer mi nister en ongeveer 7 keer minister-president is geweest, slaagde er wel in daarbij steu nende op de groote partijen van links en van het midden, maar zonder de socialisten, wier medewerking in de regeering men voorioo- pig nog lierver niet ziet. Dat zij voor moeilijk heden zullen komen te staan, wanneer zij eenmaal in de Fransche regeering worden opgenomen, wel het bleek opnieuw bij de actie, uitgelokt tegen partijgenoot Varrenes, die zoo waar het Gouverneur-Generaalschap van Indo-China aanvaardde. Het bleek ook bij maatregelen, door de regeering noo- dig geacht tegen de studenten, die staakten ter wille van de benoeming van een hun on welgevallig professor tegen de automobiel- bestuurders en tegen de bankbeambten, die staakten om economische redenen. Frank rijk.tenslotte had in den loop van dit jaar een schandaalproces, uitgegaan van Daudet, den bekenden royalist, wiens zoon Philip op zoo opzienbarende wijze om het leven is gekomen. Een proces, dat eigenlijk met schaamte vervulde degenen, die er van lazen. Maar Frankrijk heeft niet alleen zijn in nerlijke moeilijkheden, waarbij nog geteld dienen de reeks van spoorwegongelukken, die maar niet opgehelderd konden worden. Het heeft zijn buitenlandsche crediet. op te houden, en de wijze, waarop men min of meer begint de bankbiljette.npers te laten draaien, werkt daartoe niet mede. Maar Frankrijk heeft vooral moeilijkheden in zijn koloniale gebieden in Marokko en in het mandaatland Syrië. Reeds een vorig jaar werd de strijd, door Abd-el-Krim tegen de Spanjaarden gevoerd, in Frankrijk met zorg gadegeslagen, omdat men vreesde, dat deze van het Spaansch naar het Fransch gebied zou overslaan. Of nu de bekwame Gouver neur-Generaal Lyautey den toestand ver keerd heeft beoordeeld, of wel, dat zich bij zondere omstandigheden hebben voorgedaan zooveel is zeker, onverwacht zijn de Fran- schen uit een deel van hun Marokkaansch gebied teruggeworpen, en zij hebben heel- wat versterkingen moeten aanvoeren om den toestand meester te blijven. Minister-presi dent Painlevé is zelfs per vliegtuig naar Ma rokko gegaan om er den toestand te aan schouwen Lyautey werd eerst „ter zijde gestaan", en is later vervangen door Maar schalk Pétain, uit den grooten oorlog als verdediger van Verdun wel bekend. Het schijnt intusschen dat, vooral dank zij de met Spanje tot stand gebrachte samenwer king, Frankrijk den toestand er meester is, hetgeen tot dusver in het mandaatgebied Syrië waar Generaal Sarrail heerschte, niet gezegd kon worden. Reeds in den aanvang van het jaar, toen de Engelsche minister Balfour aan Damascus een bezoek bracht, deden zich ongeregeldheden voor. Balfour, die te Jeruzalem bij de opening der He- breeuwsche Universiteit al bedreigd was, moest zelfs in allerijl vertrekken. Maar pas daarna bleek, dat de Drusen, een inlandsche volksstam, in vrijwel volledigen opstand wa renden dat zij het den Fransche troepen moei lijker maakten clan men - kon denken. Da mascus, de hoofdplaats van het gebied, werd zelfs bedreigd, en in allerijl moesten verster kingen worden te hulp geroepen, wilde men een wérkelijke debacle voorkomen. Onder den druk der omstandigheden is Sarrail afgetreden de Senator de Jouvenel, wel bekend uit zijn debatten mét Lord Robert Cecil is in zijn plaats getreden. Met belang stelling mag men naar zijn handelingen uit zien, maar de toestand van Syrië, die dit jaar in de Mandatencommissie van den Vol kenbond niet kon worden besproken, vormt een vraagteeken, dat aan den gezichtseinder der internationale verhoudingen niet zonder beduchtheid is. Tenslotte Duitschland, waar in den aan vang van 1925 een Kabinetscrisis heerschte, die door het optreden van Luther als Rijks kanselier, met medewerking ook van de Duitsch-nationalen, werd bedwongen. Tege lijk heerschte een crisis in het Pruisisch mi nisterie, welke president zonderlinge re geling door den Landdag wordt benoemd. Daar stonden de stemmen vrijwel gelijk te genover elkander, en beslisten de enkele Communisten. Keer op keer is er gestemd moeten worden Mar^ en Braun bleken de uitverkorenen, die echter begrijpelijkerwijze voor de eer bedankten zoolang zij niet een hechte meerderheid onder de voeten hadden. Eindelijk is het gelukt, een modus te vinden, waarop voort geregeerd werd. Inmiddels was de eerste Duitsche Rij kspresident, de sociaal-democraat Ebert, wiens persoonlijk heid men van Duitsch-nationale zijde tevoren nog had pogen te bekladden, tengevolge eener operatie overleden. Fel is de strijd geweest tusschen degenen, die wenschten, zijn op volger te worden. Aanvankelijk scheen het -is zou de sociaal-democraat Braun kans hebben, toen men van rechts er evenwel in slaagde om den grijzen Maarschalk Hin denburg, die als persoon alle achting ver dient, bereid te vinden de plaats in te nemen, üie men aanvankelijk aan Ludendorf, heel wat minder geacht, had toegewezen, namen de zaken een keer. Links vereenigde men zich op Marx, maar Hindenburg werd, zelfs met vrij groote meerderheid, gekozen. Dat de verzekering, dat deze verkiezing geen veran dering in Duitschland's buitenlandsche po litiek zou brengen, juist was, is in de prak tijk gebleken. Stresemann heeft, ondanks den Duitsch-nationalen lijdelijken tegenstand zijp. pogingen in de richting van Locarno vcortgezet, en zag deze met succes bekroond. N- Locarno traden de Duitsch-nationalen rr n sters uittegen Locarno stemden met de Völkische en de economische partij de Duitsch-nationalen, wier oppositie niet van de fairste was, en die tevergeefs p obeerder1, de noodzakelijkheid eener meerderheid van 2/3 te betogen. Het blijft in Duitsch land, politiek en gedeeltelijk ook econo misch, nog een verwarde toestand. Valori satie ontwerpen, belastingwetten en Tarief- wet zijn, ondanks den tegenstand van de sociaal-democraten, aangenomen, en in de middelen der Duitsche staatshuishouding wordt thans op behoorlijke wijze voorzien. Het Dawes-plan bleek in zijn'eerste jaar van toepassing uitvoerbaar, en op tijd betaalde Duitschland het vereischte, en zelfs voor den tijd vertrokken de laatste Fransche er. Belgische troepen uit het Ruhrgebied, het geen de positie van Stresemann niet weinig versterkte. De plotseling krachtig, en naar ai spoedig gebleken is terecht tegen de Bar- mats aangevangen strafactie was voor de sociaal-democraten niet aangenaam vooral Rijkskanselier Br.ue: bleek met deze finan cieele avonturiers ir.eer gelieerd dan voor een s:a tsman van positie gewenscht is. Dat tenslotte de Communisten zich i;i Duitsch land naam poogden te verwerven door in den Rijksdag, wandaad op wandaad te bedrijven, oen, behoeft het eigenlijk nog vermeld? Veel anders kan deze partij nu eenmaal niet doen. Voor Polc.i was 1925 niet zo .der belang, noch politiek, noch financieel economisch. Het is begrijpelijk, dat Polen gevaar zag in een event, vijfvoudig Garantiepact, dat slechts de mogendheden van West-Europr zou omvatten. Maar de verzekeringen, die Graaf Skrzynski te Parijs kreeg, zijn door hem blijkbaar voldoende geacht om aan de verdere onderhandelingen, ook gedurende de As- semblée te Genève, deel te nemen, en te Locarno te verschijnen ten tijde, dat zijn aanwezigheid nevens die van den minister Benesj er werd gewenscht. Te Locarno heeft Polen de goede rol gespeeld het heeft af stand gedaan van de speciale garanties, die het door zijn bondgenootschap met Frank rijk genoot, maar daartegenover verkregen de garantie, die opgesloten ligt in Duitsch land's aanstaande toetreding tot den Volken bond, en de zekerheid, dat ook event, ge schillen over Duitschland's Oostgrenzen aan den Raad of het Hof zullen worden on derworpen. Want, dit is de oorzaak, en de begrijpelijke oorzaak van Polen's ongerust heid Duitschland verfoeit nog immer den Poolschen corridor, verfoeit Polen's invloed in Danzig, verfoeit Polen's aanwinst in Op- per-Silezië. In dat opzicht waren de Duitsch- Poolsche conflicten niet van de lucht. In het midden van het jaar brak de scherpe tarie- venoorlog uit, later gevolgd door de inciden- j ten over de uitzetting van Polen uit Duitsch- land en Duitschers uit Polen incidenten, I die wel wat heel eenzijdig werden voorge steld, en zeker in Europa niet zooveel sen satie hadden verwekt, indien Duitschland bete e.i tijdige- voor oatv:ngst der uitge- wezc e.j had zorggedragen. Moeilijk was het jaar voor Polen in financieel opzicht mede tengevolge van den tarievenoorlog met Duitschland daalde de zloty, de nieuwe Pcolsche munteenheid, angstwekkend het noodige buitenlandsch kapitaal voor ontwik keling der industrie werd niet verkregen, en ook nu, aan het einde van het jaar, door leeft Pelen moeilijke oogenblikken. Minis ter-president Grabski, die zich een kundig financier heeff getoond, is inmiddels afge treden, nadat op zijn crediet kan worden geschreven overeenstemming met de Jo o dsche minde-heden, die thans een regelmatige parlcr-.e. taire groep vormen. Graaf Skrzyns ki js aan iet hoofd van een parlementair ministerie in zijn plaats getreden hij heeft de grensconflicten, die zich met Lithauen en Rusland voordeden, tot een goed einde ge bracht heeft de betrekkingen met de Bal- tische Staten versterkt, en de vriendschap met Tsjecho-Slowakije, die te wenschen overliet, nauwer toegehaald. Hij heeft bo vendien het buitenland den indruk weten bij te brengen, dat. Polen hetwelk dit jaar door groote •overstroomingen werd ge teisterd geenszins een avontuurlijke of agressieve politiek voert, doch staat, begrij pelijker wijze, op de verdedigi-g van de rechter, die bij het trrct t Ve-srilles heefr o tvangen. Dit is ook uitgekomc b.j net ...aaoez, dat Tsjitsjcrir, de bekende Russische Volks commissaris voor de buitelandsche aange- iegenhed: eerst aan Warschau, daarna aan Duitse/1 nd bracht. Voor Polen dreigde het groote gevaar niet hetzij van Duitschland hetzij van Rusland, r.aar welke beide kanten het intusschen onbeschermde natuurlijke grenzen heeft, maar dreigde voornamelijk gevaar van een politieke overeenkomst tus schen deze beide landen. De verhouding met Rusland, geregeld bij het Vredesverdrag, van Maart 1921, is zoo vriendschappelijk als Polen die slechts wenschen kan, maar uiter lijk heeft Rusland liever niet, dat toenade ring tusschen Polen en Duitschland de zorg voor de vriendschappelijkheid dezer verhou ding van Poolsche zijde vermindert. Even als Rusland niet gaarne ziet, dat Duitsch land van zijn zorgen jegens de Entente be vrijd wordt, en voor Duitschland daardoor minder charme uitgaat van een verbond met Rusland. Men mag gerust aannemen, dat Tsjitsjerin, die er niet in slaagde om de over eenstemming van Locarno te verbreken of ongedaan te maken, niet geheel en al bevre digd naar Moskou zal zijn teruggekeerd. Trouwens, ook in ander opzicht gaat het Sovjet Rusland toch niet zooals de opvolgers van Lenin wel hebben gewenscht en gedacht. Onderlinge moeilijkheden tusschen het drie manschap, dat Lenin's nalatenschap beheerde eenerzijds, en Trotzky anderzijds, zijn niet uitgebleven moeilijkheden, die Trotzky tijdelijke verwijdering uit Moskou en Lenin grad, het oude Petersburg, tengevolge had den, maar die zijn geëindigd met zijn terug keer, het herstel in de voornaamste zijner functies. Rusland heeft ook dit jaar econo misch weer een anderen weg ingeslagen heeft de niet-arbeiders en intellectueelen in den arbeid, herroepen in posities, waaruit zij vroeger werden uitgestooten. De zorg, die men in Rusland heeft gehad voor de deelnemers aan het tweede eeuwfeest van de Universiteit te Leningrad, wijst er wel op, dat men meer dan tevoren op een goeden in druk in het buitenland is gesteld, en dat men aan de uitsluitende voortreffelijkheden van het Sovjet-regime niet meer die waarde hecht, die men er wellicht vroeger aan heeft toege schreven. Inderdaad, de droom, dat vanuit Rusland het Communisme over geheel de wereld zou uitgaan, is al reeds verdwenen, en een contra-revolutie in Rusland, vroeger langs anderen weg beproefd, zou wel eens even onverwacht kunnen komen, als de re volutie van 1917 is verschenen. Trouwens, voert Rusland niet meer het Aziatisme, waartoe het zich met Japan en China veree- nigde, dan het zuiver communisme in zijn vaandel (Wordt vervolgd.) mité wordt goedgekeurd. Bij deze resolutie wordt alle openbare discussie over de be staande meeningsverschillen in de partij ver boden, baar negatieve houding tegenover 't verdrag van Locarno en den Volkenbond bevestigd, het feit geconstateerd dat on juiste berekeningen en een ongunstige han delsbalans de stabiliteit van den wisselkoers bedreigen en de Sovjetregeering opgedra gen, haar tegenwoordige buitenlandsche po litiek voort te zetten en haar militaire mid delen te versterken. Le Opperste Militaire Raad. Bij de opening van den Oppersten Mili tairen Raad te Aneora heeft president Moe- stafa Kemal verklaard dat het de bijzondere gewichtige taak van den Raad is de toepassing der wetenschappelijke methoden te over wegen, welke de ontwikkeling van het leger bevorderen en de verdediging van het land versterken. Het geschil TacnaArica. Het bericht dat generaal Pershing, het hoofd ven de plebisciet-commissie inzake het geschil tusschen Chili en Peru over het grens gebied van Tacna en Arica, binnenkort naar de Vereenigde Staten zal teiugkeeren, wordt formeel bevestigd. De a.s. ontwapenings conferentie. In het Witte Huis verluidt, dat bij Coo- lidge's besprekingen met verschillende Con gresleden is gebleken, dat men feitelijk al gemeen gunstig gestemd is ten opzichte van Amerika's deelneming aan de commissie tot voorbereiding der ontwapeningsconferentie. Tegenover den president zijn geen bezwa ren geuit tegen het verleenen der daartoe noodige credieten. De voorbereiding van Amerika's antwoord op de uitnoodiging van den V. B. maakt naar het oordeel van Coo- lidge bevredigende vorderingen Er is nog niet van gedachten gewisseld nopens de samenstelling der Amerikaansche delegatie. Amerikaansche handels oorlog tegen Engeland? Dat de Vereenigde Staten, ofschoon zwaar getroffen door de be ttande .r otopolies van grondstoffen, die de vreemde landen bezit ten, op geen enkel moment handelsrepresail les van welken aard ook zullen sanctioneeren, is het refrein van een telegram uit Washing ton aan de „Evening Post." Hoover, aldus zegt het blad, verklaart dat hij tegen deel- DE ONFEILBARE PLEISTER. 1 Jan (tol loodgieter, die zich op den vin ger geslagen heeft): ,.Ik zal mammie t lztCD afkussen, dan is 't direct beter' neming is aan eenige economische Locarco- conferentie, die, zoo beweert hij, talloozi complicaties met zich mee zou brengen. Dt mogelijkheid van handelsrepresailles be sprekende, wees Hoover erop, dar de in voering van zulke maatregelen de algeheele vernietiging zou beteekenen van de econo mische structuur der wereld. De regeerim. der Vereenigde Staten zou zorgvuldig alie: vermijden, dat zelfs maar den schijn had van represailles tegen landen, die thans worden beschuldigd van het afdwingen van overdre ven prijzen voor hun grondstoffen, m het bizonder voor rubber en koffie. Het is vol gens hem de taak van Amerika, stelselmatig zijn bronnen van voorziening van deze grondstoffen, die thans in monopolistische htnden verkeeren, op te bouwen. Het Ame rikaansche volk kon zich zelf helpen het behoefde niemand om hulp te vragen De boycot van Hongkong. Een delegatie is naar Kanton vertrokken tot het bespreken van voorstellen tot het beëindigen van den langdurigen boycot tegeD Hongkong. De toestand in China. Generaal Hsoe Sjoe Tsjang is vermoord. Hij werd gewoonlijk „Kleine Hsoe" ge noemd. Dectijds was hij particulier secretaris van Foean Sji Joei, het tegenwoordig hoofd van het uitvoerend bewind in China. Onlangs maakte hij nog een reis door Europa. Briand en Gordon Canning De „Pe:ii|Pa! :sien" meent te weten dat de resident-generaal Steeg, zoodra hij in Ma rokko terug zal zijn, een rondreis in het Rif- ffjnsch grensgebied zal maken. Anderzijds wordt gemeld dat het antwoord van Briand aan kapitein Gordon Canning, op diens verzoek om hem te ontvangen, af wijzend zal luiden. Volgens het „Journal" heeft Briand niet de uitlating der Spaansche regeering afgewacht om Canning door een officieusen bemiddelaar te doen weten dat het hem onmogelijk is het minste contact met hem te houden. Een schip in nood. Gisteren werden draadlooze noodseinen van het 10.539 ton metende stoomschip „Coronado" ontvangen, dat met 75 passa giers aan boord van Bristol naar Jamaica op weg is. Een zich in de nabijheid bevindend schip, dat het sein beantwoordde, kon ech ter geen antwoord van het schip in nood verkrijgen. De eigenaars vreezen nu, dat er misverstand in het spel is en het schip draadloos niet kon worden bereikt, vermoe delijk omdat de eenige marconist, die zich aan boord bevindt, juist buiten dienst was. Dreigende watersnood in Duitschland. Het W. B. meldt uit Elberfeld, dat de Wupper reeds anderhalve meter boven het normale peil staat. In Solingen staat het water vei over de oevers en loopt over de velden. Op verschillende plaatsen begint men reeds het bergingswerk in de huizen. Van den bovenloop wordt nog steeds regen val en was gemeld. Te Düsselc'orf was de Rijn tot zeven m gestegen. Bij voortdurer.- den regenval heers chr er een temperatuur van 59 gr. F. Ook uit Koblenz komen berichten van zwaren regenval en voortdurend stijgen van t en Rijn. Aan de rivier gelegen hotels wor den ontruimd. Het water staat tot aan het Hotel Co'olenzer Hof. In Keulen dringt 't i water steeds verder de oude stad binnen. De Moezel blijft wassen, zoodat het ergste gevreesd wordt. In Trier moesten in allerijl de eerste verdiepingen van de huizen aan de rivier verlaten worden. Het spoorwegver keer in het dal moest geheel worden stop gezet. Ook in het Zawrte Woud blijft het hard regenen. De sneeuw smelt tot op een hoogte van 900 m. In de omgeving van Kleef heerscht groote bezorgdheid, daar het gevaar voor groote overstroomingen stijgt. I De temperatuur in Zwit serland. Uit Bern wordt geseind In den afgeloopen nacht is de temperatuur in de hoogere bergstreken belangrijk geste gen, gepaard gaande met sterken westelijken wind. Hedenmorgen bedroeg op de Rigi- Kulm de luchtwarmte op een hoogte van 1800 meter zes graden. De sneeuw smelt tot een hoogte van 1600 meter. Chamberlain en Mus solini. Gisterenavond had te Rapallo tusschen Mussolini en Chamberlain een onderhoud plaats, waarbij de wenschelijkheid bleek om de samenwerking tusschen beider landen ook in de toekomst voort te zetten, ten einde de verschillende tegenstrijdige belangen met het oog op het consolideeren van den Euro- peeschen vrede met elkaar in overeenstem ming te brengen. Een concordaat. De Roemeensche minitterraad heeft be sloten met het Vaticaan een concordaat te sluiten. Overstroomingen in Trans- sylvanië. In Transsylvanië duren de overstroomin gen nog steeds voort. Ook de streek van Ga- latz en de Donau-delta worden met over stroomingen bedreigd De Finsch-Deensche con- cilatiecommissie. De coaeiliatiecommissie, welke uithoofde van de Deensche Conventie van 27 Juni 1924 is benoemd voor de vreedzame rege ling van geschillen, bestaat, blijkens een me- dedeeling van de Deensche regeering aan den secretaris-generaal van den Volkenbond uit vijf leden, onze landgenoot Jhr. Loudon, Nederlandsch gezant te Parijs, maakt er deel van uit als gekozene van beide partijen. Het congres der commu nisten te Moskou. Het congres der Russische communisti sche partij te Moskou heeft, met 65 stemden tegen, een resolutie aangenomen, waarbij de algemeene politiek van het centrale co- De waterstand van den Rijn is gedurende den afgeloopen nacht voortdurend blijven stijgen. Gisterenmorgen had het water bij Keulen eer, stand van 7.85 meter, vanmiddag om 12 uur* van 8 m. en om 7 uur nam. van 8.21 m. Den gehcelen middag door steeg het water per uur gemiddeld 3 c.m. In de oever straten stond Vanmiddag het wate- min stens een meter hoog, zoodat het geheele tramyerkeer is stopgezet. Ook aan den Beneden-Rijn neemt het hoogwatergevaar voortdurend dreigender vormen aan. Zoowel de Rijn als zijn zijrivie ren stijgen van uur tot uur. Het verkeer tusschen Kleef en Emmerik is verbroken. Het ergste schijnt Neuvicd er aan toe te zijn. dal geheel onder water staat. In Koblenz be reikte de Rijn gisterenmorgen een stand van 7.73 m. Het hoogwaterbureau van de stad verwacht, dat het water morgen vroeg een hoogte van 8.50 zal hebben bereikt. De bui tenwijken van Koblenz staan geheel blank- Uit Frankfort a. d. Main wordt „emcic', dat ook de Main voortdurend stijgt Verschil lende voorsteden van Frankfort staan reeds geheel onder water en men neemt maatre gelen om eenige stadsgedeelten te ontruimt n. De Saar, die gisteren tot ruim 6 meter gestegen was. is sinds gisteravond 'angza n;r- hand aan het vallen. Het water bij Kehl stijgt niet meer. De Moezel stijgt bij Trier - c.m per uur, de Main bij Schweinfurt en Würzburg 3 a 4 c.m per uur, terwijl ook de Wupper bij Elberfeld blijft stijgen. De oever.- van de Ruhr bij Mühlheim zijn overstroomd, eomige buizen zijn ontruimd, de Kahlenbcrgbrug K voor het verkeer gesloten, een scheepswerf en een houtzagerij zijn stopgezel U't Blankenheim v ordt gemeld, dat bijna alle bruggen van de Bode overstroomd zijn De straatwegen zijn ten deele tot i et ver keer gesloten. In het Rübeland zijn twee bruggen weggespoeld. Het .water van de Oker staat eveneens zeer hoog. De Donau stijgt tusschen Regensburg en Passau op onrustbarende wijze. Te Regens- burg werd gisterenmiddag 3.65 m. gemeten. Uit alle dcelcn van Beieren komen be richten nopens groote overstrooroingen. De Kott en de Zun zijn in wilde stroomen ver anderd. Men vreest, dat het Bodemmeer buiten zijn oevers zal treden. In het district Stade zijn alle rivieren bui ten haar oevers getreden. De spoorwegdam- men vormen op vele plaatsen de eenige ver bindingswegen. Woensdagmorgen hebben de Fr: nschcn volgens een bericht uit Berlijn op de ge bruikelijke wijze door verwisseling der vlag gen de bezetting overgedragen aan de Engelschen. De toestand wordt hoe langer boe veront rustender door het wassen van de Maas. Verscheiden plaatsen zijn overstroomd: militairen zoigen .voor de voedselvoorzie ning. Het bulletin nopens den toestand van kar dinaal Mercier van gisterenavond 8 uur luidt, dat de kardinaal in der. loop van den dag eenige rust kon nemen. De temperatuur was 37.2, polsslag was ietwat versneld n.l 106. Met het oog op de groote zwakte van den zieke veroorloofden de geneesheeren, dat hij eenig vloeibaar voedsel nuttigde. De rechtbank heeft den abbé Defaporte directeur der yacantiekolonie, waarvan 13 kinderen in den afgeloopen zomer bij bet baden bij Hardelet verdronken, vrijgespro ken. Het ongeluk was naar het oordeel der rechtbank te wijten aan een toeval lige ongelukkige omstandigheid. Tengevolge van de sterke regens en Het smelten van de sneeuw, staat het water in alle Boheemschc rivieren hoog. Terwijl het water van de Moldau en de zijrivieren reeds weder daalt, blijft dat in de Elbe met haar takken stijgen. Volgens een bericht van Central News uit Rome, verwacht men in politieke kringen aldaar, dat weldra een politieke entente tusschen Italië en Engeland tot stand zal komen. Verder wordt gemeld, dat Chamberlain net Mussolini ook de RussischTurksche kwestie en de onverwachte toenadering van Turkije tot Zuid-Slavië beft bespro ken. In Jtaliaansche kringen verwacht men dat Turkije ook aansluiting zal zoe ken bij Pcrzic en dat de Turksche politiek wal den Balkan betreft, zich in het bij- zonder tegen Griekenland za! richten Den onderkoning lord Reading werd bier gisteren een afscheids-tuinfeest aangebo den voor zijn vertrek naar Delhi or 9 Januari. Ramsay MacDonald cn zijn dochter zijn in Port Said aangekomen op weg naar Ccvlon. Tegenwerking der autoriteiten? In een onlangs gehouden aandeelhouders vergadering van de Centrale Auto-Omnibus- Maatschappij (C.A.O.M.) te Rotterdam, is besloten, haar bedrijf voorloopig stop te zetten. Hiertoe hebben in niet geringe mate aanleiding gegeven de navolgende feiten en wel le. het herhaald uitstellen van de autoriteiten van eene definitieve regeling omtrent het autobut-vraag. tik in Rotterdam; 2e, de zeer weinige medewerking om niet te spreken van tegenwerking die de Centrale Auto-Omnibus Maatschappij van de autori teiten in Rotterdam ondervonden heeft en die haar bedrijf ten reerste bemoeilijkte. De C.A.O.M. denkt er dan ook niet over, haar bedrijf, weer op te vatten vóór en aleer er eene zoodanige regeling in het autobus- verkeer te Rotterdam is getroffen, die het haar mogelijk zal maken, het bedrijf op een gezonde basis voort te zetten. Het uit pl.m. 40 man bestaande personeel is heden ontslag aangezegd in den loop van de maand Januari, aldus wordt vanweoe de Mij. medegedeeld. Naar verluidt, zal het nader onderzoek van den toestand vzn het kolenveld bij Vlodrop door middel van boring over onge veer een maand kunnen aanvangen. Aan verschillende maatschappijen is hiervoor prijsopgave gevraagd. Zooals men weet, zal van het resultaat det boringen afhangen of de concessie definitiel zal worden aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9