Stadsnieuws. $PAAMIE-p;ANK-| Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Leekepreeken. Wij steiiesi loketten beschikbaar m or«e brand» en ircbraakvrije Klaisinrichting vanaf f 5 per jaar Zaterdag 2 Januari 1926 No. 16138 suste Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 Agenda 3 Januari Agenda 4 Januari De Bibliotheken der St. Vïnceu- tiusvereemging zijn geopend: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van VA9 uur. A vm beverwijk:, HAAKLEM De Nieuwjaarsboodschap van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Mgr. Möllmann meent reden tot dankbaarheid te hebben. Z. D. H. de Bisschop wijst op hei leekenapostoïaat, het nut van R.-K. Organisatie, het werk der Reiniida- stichting. Verlof Drankwei. Gelooi en Wetenschap. Personalia. Kapelaan J. A. Voorham. Waterschade. Amerika gesloten voor Narcisbollen. De H. O. V. TOONEEL. Een wensch. ré J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Jubileum C. Broertjes. NIEUWE HAARLEMSCHE VACANT Advertentiën 35 cents per regei. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel. aanood-advertentiën van 14 regels' 60 cents per plaatsing: elke regel m Vraag- 15 cents. bij vooruitbetaling Dc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscnappen: Per week 0.25 Per kwartaalJ 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 121, ARMOE EN RIJKDOM, In dezen Kersttijd met de herinnering aan de geboorte van een God in een stal in dezen wintertijd met koude en werk loosheid dringt zich de gedachte aan ar moede meer dan anders aan ons op. Trouwens het leven van verreweg de meeste menschen wordt door de begrip* pen armoede en rijkdom in beslag geno men, Er is naar de gangbare meening maar één werkelijke ramp, dat is armoe de maar één begeerenswaardige zaak in het leven, n.m. rijkdom Nu meene niemand, dat ik een lofrede wil houden op de armoede. Integendeel De zelfgekozen armoede, dat is de ont hechting van alle persoonlijk bezit, de vrijwillige armoede om hooger beginsel is bewonderenswaard maar het gedwon gen geld- en broodsgebrek is betreurens waardig. Men behoeft nog geen aanbidder van het gouden kalf te zijn om met al zijn vermogens te stuwen naay het bezit van Zóóveel inkomen of kapitaal, dat men in staat is om behoorlijk te leven, zich een gezonde woning te verschaffen, behoor lijke voeding te nemen, geschikte kleeren te dragen en dat men bovendien nog iets overhoudt voor ontwikkeling en ontspan ning. Dat is zonder dwingen en for- ceeren een eisch, welken ieder gezond, valiede, werkwillig mensch aan de samen leving stellen mag. Het is zijn recht om Zooveel geld te verlangen, dat hij zich een redelijke onafhankelijkheid kan verwer ven, waarbij inbegrepen voldoende spaar zin en zelfbebeersching om een deel op zij te leggen voor kwade dagen en voor den ouden dag. Wie dit niet doet, terwijl hij het kan, is even dwaas als onverantwoor delijk, Spaarzaamheid is altijd een deugd geweest en is het ook nu nog dat de jeugd van thans ze niet meer in practijk leert brengen is wel een der meest ver ontrustende verschijnselen van onzen tijd. Immers een familie, waarin men de kunst niet verstaat van -overleggen, dat is van kapitaalvorming, zal in vele harer vertakkingen noodwendig tot de armen- bedeeling afzakken. En wat geldt voor ééne familie, geldt voor geheele mensche- üjke geslachten waar spaarzaamheid onbekend is komt noodwendig het ver bal en met het .verval de inzinking tot algeheele verarming. En deze moet even zeer als een ramp worden beschouwd als overdadige weelde, naar het woord van den grooten Aquiner, dat er een zekere mate van welstand noodig is om deugd zaam te kunnen leven. Wanneer wij echter van armoede en rijkdom spreken dan zijn wij wel zeer bekrompen, wanneer wij daarbij alleen aan het bezit of het gebrek aan geld den ken. Er is een rijkdom en een armoede, die voor de samenleving zoowel als voor den mensch afzonderlijk van veel grooter waarde is. De rijksten der aarde.zijn zij, die een groote rijkdom van hart bezitten. Armen aan geld en goed, zij, die hun nooddruft moeten missen ,en aangewezen zijn op de liefdadigheid, zijn beklagens waard. Maar hoeveel betreurenswaardiger Zijn de gevolgen van de armoede van geest! Is het niet dat groote leger van onweten den, ik zou bijna zeggen van stompzin- nigen, althans van geestes-bekrompenen, dat oproer verwekt, dat met geestdrift de volksmenners achterna loopt en dat den ondergang van geheel een volk kan ver oorzaken Wie rijk is aan geld maar zedelijk arm, is daardoor meer verachtelijk dan een ander de zedelijke armoede maakt het geloof van zich noemende geloovigen Zonder vrucht en werkeloosarmoede aan geest en beschaving bouwt afschu welijke steden op en trieste straten, ont siert muren en gevels met afzichtelijke reclameplaten. Wanneer Auj klagen over gebrek aan groote mannen, aan leiders van de massa, aan voorgangers op den weg der bescha ving, dan is de schuld daarvan zedelijke armoede. Hoor in een der laatste nummers van een onzer Roomsche tijdschriften (Roe ping) een vader klagen over'de geestelijke armoede van onze tegenwoordige jeugd ,,Ik ben slechts een onontwikkelde leek, een simpel koopman, met weinig geld en veel kinderen maar omdat ik in mijn jon gelingsjaren met veel vreugde mijn weinige vrije uren besteedde aan goede letterkundige uitgaven en daarvan ook in mijn later leven veel genoten heb, en nu nog veel geniet, van schoone dingen, die voor anderen, die even weinig onderwijs genoten hebben als ik, onbereikbaar zijn, daarom trachtte ik steeds vooral om „bij" te blijven tegenover mijn kinderen, mij op de hoogte te houden ook van het werk onzer Katholieke jongeren, en was lezer van verschillende cultureele tijd schriften, vooral op letterkundig gebied. Ik hield jaren vol ter wille van mijn aanko mende jongens en meisjes. En toen kwam de ontgoocheling. Niet één mijner kinderen strekt ooit de hand uit naar één der tijdschriften door mij aanbevolen of één der vrij vele letterkundige boeken, langzamerhand door mij verzameld God zij dank, wij hebben geen enkele ernstige klacht over onze kinderen, maar dat volslagen gebrek aan behoefte of liefhebberij voor verdere geestelijke ontwikkeling, die ook het gemoedsleven dikwijls zooveel rijker maakt, is mij toch een sterke desiilussie ge weest. En ik meen de verklaring grootend eels te kunnen vinden in het misdadig overladen leerprogram onzer scholen. De kinderen leeren tegenwoordig van alles iets, doch als ze de school met een mooi exa men verlaten, kennen ze niets doch wat m. i. nog erger is, alle initiatief en alle gezond verstand is kapot geleerd. Ze kunnen niet eens behoorlijk en goed Nederlandsch spreken of schrijven, en ze zijn zoo beu van alle studieboeken, dat meis jes en jongens alléén grijpen naar sensatie- lectuur als Gustave Aimard, Karl May, Sherlock Holmes enz., en naar den voetbal. En voor de ouders is het een zware taak om dan de kinderen te leiden, als het jonge bloed begint te koken en de fantasie aan 't werken gaat men is dan toch tenslotte nog blij als de afleiding gevonden wordt bij Karl May (met toezicht) en voetbal." Is het niet tragisch-komisch om bij zulke resultaten onze bestuurders en re geerders van stad en land, onze paedago- gen en hygiënisten, heel het verambte- naarde corps leiders van het openbare leven alles en nog wat te hooren verbie den, voorschrijven, regelen en verorde nen Wat het menschdom noodig heeft, dat zijn goede zeden, geestelijke teugels, zelfbeheersching om zijn van nature overvloedige en uitspattende krachten in te toornen en met wijsheid te gebruiken. Wat het menschelijk ras noodig heeft schreef onlangs Frank Crane in een der groote Fransche dagbladen dat is meer kracht, meer gloed, meer rijkdom En nu vooral! De democratie eischt dui zend maal meer geld dan de alleen-heer schappij de vrijheid meer intellect dan de slavernij. De deugd heeft meer behoefte aan energie dan de ondeugd. De ware godsdienst kan niet bestaan dan in overrijke zielen. Benepen en arme zielen vervallen spoedig tot fariseïsme. Geef ons rijken Rijke harten om edel moedig te beminnen, rijke hersenen om kloek te denken, bekwame handen aan wie de arbeid licht valt frissche geesten in gezonde lichamen. Geef ons rijkdom aan beschaving om de ellende van de barbaarschheid te ver mijden de rijkdommen van kunst en litteratuur, maar bovenal de rijkdommen van geest en hart om te begrijpen en te doorvoelen de majesteit van de wetten der moraal. En daarnevens dan voldoenden rijkdom aan geld om onze persoonlijke onafhan kelijkheid te verzekeren. De mensch op z'n grootst is de mensch van een vol, rijk leven Of, om het met de Schrift te zeggen „Hij zal zijn als een boom, aan den oever der rivier geplant, die vruchten draagt ien waarvan de bladeren niet verwelken en hij zal zien gedijen al wat hij onderne men zal." HOMO SAPIENS. Schouwburg Jansweg Jeugdbioscoop half 3 uur. Gem. Concertgebouw Ledenconcert H. O. V. half 3 uur N.V. Het Groote Too- neel „De twee weezen" 8 uur. Stadsschouwburg Lord Lister legende 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur, Luxor Theater Bioscoopvoorstelling Sociëteit „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor Euterpe" 8 uur Kracht- en Vriendschap 8 uur A. R. K. A. 8 uur Waschindustrieelen 8 uur Casano 8 uur Bestuur Overheidsper soneel 8 uur Trampersoneel 8 uur Bevolkings Bureau half 9 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 89uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 26BS en 's-avonds van half 8-half 9 uur. B.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van-24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Zieken verpleegsters'! Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan bet Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch). R.-K Leeszaal en uiticenbibliotheek Janssrrsat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Z6n- en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. 'Martbavereeniging. Bloemhofsfr 1. Zon dags eti Woeusd ,gs van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen 'ehuis hebben Tel I 11671 I R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging .Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Dopderdag van 12. R.-K. Kraam verzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebergh, Ged, Oude Gracht 74, des Dinsdags van 73 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231. De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door dc fa. Duyn en Keur, Keizerstraat 6. Tele foon 10378 en de fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 20. Telefoon lu354. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 7 Yi9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van VA9 uur. Gen. de la Restraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. te consfateeren, moet worden toegeschreven aan. gebrek aan Roomsche organisatie. Laten wij dus deze organisatie van alle kanten steunen, ook al zien wij zelf zoo direct het nut er niet van in. Als onze lee- ken 'n nieuw werk aanvatten, laten wij dan onze leeken niet' ontmoedigen door afzij digheid, maar deze zelfs aansporen. En wij hebben zulke prachtige werken voor de be- kèering van ons Vaderland, voor de be keering der heiden-kinderen in de ver schillende Reinilda-stichtingen Mogen deze werken gesteund worden door onze Geeste lijkheid niet alleen van onze groote steden, maar ook van onze buitenparochies. Wan neer eenmaal onze buiten-menschen. zijn Gisterenmiddag om 1 uur ontving Z. D, H. ae Bisschop van' Haarlem Mgr. A. J. Callicr, de clergé van Haarlem en Omgeving. Namens haaf bood de, hoogeerw. heer Vicaris-Generaal van het Bisdom. Mgr. M. P. J. Möllmann, den doorluchtigen Kerkvorst, in de volgende bewoordingen gelukwenschen aan ter gelegenheid van Nieuwjaar. Toespraak van Mgr. Möllmann. Monseigneur, De gevoelens, die uwe geestelijkheid be zielen, nu zij wederom op den Nieuwjaarsdag vóór U mag verschijnen, zijn vooral gevoe lens van dankbaarheid en van blij vertrou wen. Inntg dankbaar zijn wij mèt U D.vH. jegens God, Die het pas gesloten ja a U voortdurend nabij bleef met Zijne Zege., ui- gen, U alle dagen in goede gezondheid be waarde en Uwe geestelijke zoowel als Uwe lichamelijke krachten ondersteunde bij het zorgvol bestuur van ons uitgebreid en be werkelijk Diocees, bij Uwe vele dienst- en andere reizen. Van die dankbaarheid gaaft U. D. H. zelve openlijk getuigenis op 16 Juli 1.1., uwen glo riedag, toen U in de geconsacreerde Kapel van nieuw „Hageveld" den Gever van alle goede gaven Uwen dank hebt uitgesproken er. tevens daaraan verbonden hebt een woord van oprechte erkentelijkheid jegens clergé en geloovigen door wier medewerking en gaven het grootsche werk tot stand is ge komen, al waart Gij dan ook verplicht een dringend beroep te doen op hunne nog steeds noodzakelijke hulp tot delging van den enoimen schuldenlast. Innig dankbaar zijn wij ook heden ge stemd, als wij overzien al het goede, wal de ijver der priesters en het werkdadig geloof der diocesanen in het vorig jaar hebben uit gewerkt en nu bedoel ik volstrekt niet in de eerste plaats de prachtmonumenten van godsdienst en liefde, welke zijn verrezen, maar vooral het voornaamste:' die geestelijke offers, die vele goede werken, welke den „bonus odor Christi" onder de geloovigen hebben verspreid, die zijn opgemerkt door den Vader. Welke in het verborgen ziet, maar toch ook tegelijk het licht waren tot verlichting van zoovelen, die' in duisternis of dwaling ronddoolden. Mag ik hier even aanstippen: de geeste lijke zorgen voor onze lijdende broeders en zusters, uitgedacht door de scherp zinnigheid der heilige liefde, welke onder uwe goedkeuring en aanmoediging bij de verschllende Tridua der zieken zoo sympa thiek te voorschijn traden? Monseigneur,wij komen heden tot U.D.H. met blij vertrouwen. Nu onze H. Vader de Paus de geheele wereld aan Koning Christus heeft toegewijd en de geestelijke schatten der Kerk voor allen heeft opengesteld, mogen wij wel verwachten, dat daarvan ook in ons Bisdcm rijkelijk zal genoten worden, dat de kwalen, waaraan ons geloovig volk helaas nog lijdende is, in kracht en omvang zullen verliezen, dat 1926 ons zal geven eene her nieuwing en opleving en uitbreiding van den echt-Katholieken geest ter eere van God en tot troost van uw Bisschoppelijk hart. Zóó wordt dit jaar voor ons allen en op de eerste plaats voor U. D. H. een gelukkig en. Zalig Nieuwjaar! Z. D. H, Mgr. A. J, Callier antwoordde hierop als volgt: Antwoord van Z D. H. Mgr. dankte daarop den H. Eerw. Vicaris. Zeker is het wel eens goed te wijzen op het vele goede wat tof stand wordt gebracht om ons vertrouwen in de toekomst te ver sterken, want helaas dat' vertrouwen wordt zoo dikwerf geschokt als ons zoo nu en dan door de Eerw. Geestelijkheid wordt gewezen op sommige schaduwzijden van het katholie ke leven, als ons bij het einde van het jaar de verschillende statistieken worden ter hand gesteld. Dan blijkt hoe langer hoe meer hoe dc Katholieken ook individueel moeten worden bewerkt en dat kan eenerzijds door een trouw huisbezoek van onze Eerw. Gees telijkheid, anderzijds door daarbij in te roe pen de hulp van onze goede katholieke lee ken; deze moeten de voorloopers zijn der Priesters, het aan de Geestelijkheid overla tend wat 't ferrein van het geweten betreft. Dat toch overal parochiale propaganda-ver- eenigingen worden opgericht, het is voor de propagandisten zelf ook zulk een prachtig middel om het Roomsche geloof goed te be leven. Inderdaad de achteruitgang, die valt aangesloten aan de Roomsche organisaties en deze komen bij den tegenwoordigen trek naar de groote staden, dan blijven zij be houden en vooral wanneer onze roomsche propagandisten deze menschen dan vinden, zijn zij zeker behouden. Daarom spoorde Mgr. allen aan onze katholieken toch vooral individueel te be werken, vooral door het huisbezoek en Mgr. hoopt, dat het nieuwe jaar 1926 reeds hier van zijn vruchten moge voortbrengen en eindigde met allen toe te wenschen een ZALIG, GELUKKIG NIEUWJAAR. Jubilea. Nieuwjaarsdag herdachten de heeren J. Jansen en C. Steeman hun 25-jarig jubileum in dienst der gemeente. Beide jubilarissen zijn werkzaam bij Hout en Plantsoenen. Vanmorgen werden ze op het kantoor ontvangen en door den directeur, den heer J. L. Bouwer toegesproken, die hen de ge bruikelijke enveloppe aanbood. Van de col lega's ontving de heer Jansen een horloge mei inscriptie en de heer Steeman, een pendule. Ze hebben den geheelen dag vrijaf. „Onze Strijder" het orgaan van den R.-K. Bond van Overheidspersoneel schrijft om trent dit jubileum nog: Wanneer Steeman op dien vervlogen tijd terug ziet, dan zal hij volmondig erkennen, dat er groote wijziging ten goede in de arbeidsvoorwaarden plaats vond, wat zeker tot voldoening strekt. En een dubbele voldoening is het, daarbij te kunnen denken door een jarenlang trouw lidmaatschap der organisatie, krachtig het komen dier verbeteringen te hebben bevor derd. Daarom vriend Steeman, bij uw jubileum onze gelukwenschen. En nu weer vooruit, met evenveel opge wektheid en evenveel liefde voor de orga nisatie. M. Ineke. Den eersten Januari 1926 was het 25 jaar geleden, dat de beer M. Ineke in dienst kwam der gemeente Haarlem. Nadat den jubilaris het gebruikelijke ca deau der gemeente Haarlem was overhan digd geworden, had hedenmorgen een meer intieme huldiging plaats van de 4e Afdee- ling, waar de jubilaris thans werkzaam is. Nadat het geheele personeel der afdeeling zich verzameld had. waarbij zich ook voeg de de griffier der gemeente-Secretarie, de heer de Landmeter, werd de jubilaris door zijn onmiddellijken chef, den heer Ver- planke op zeer waardeerende en hartelijke wijze toegesproken waarbij hem als stoffe lijk blijk van waardeering een fraaien rook- standaard werd aangeboden, Zeer onder den indruk werden door den jubilaris woorden van dank gesproken waar mee deze plechtigheid was afgeloopen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drank wet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van D. J, Edt^, om ver lof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor ge bruik. ter plaatse van verkoop in het slagers- gezellenlokaal van het perceel aan de Slacht huisstraat 2. Voor de vereeniging „Geloof en Weten schap" voor Haarlem en omstreken, wordt op Dinsdag 5 Januari a.s„ des avonds te kwari over 8 uur, in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat, een iezing met licht beelden gehouden door Prof. Dr. J. A. J, Barge, uit Leiden, over „De Praehistorische mensch". Tot waarnemend griffier bij het kanton gerecht te Haarlem is benoemd mr. H. P, Schaap, advocaat en procureur te Gronin gen, thans tijdelijk te 'sGravenhage woon achtig. Naar wij. tot ons genoegen vernemen, heeft de Weleerw. Heer J. A, Voorham, ka pelaan aan de parochie van den H. Joseph alhier, die in de Mariasfichting verpleegd werd, dezer dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Wij lezen in h^t „Kweekersblad": In de Heemskerker duinen bevinden zich verschillende z.g.n, „duinpannen". Dat zijn lage plekken, gelegen tusschen de duinen ruggen, die in hoofdzaak benut worden voor den verbouw van aardappelen. De grond is echter ook zeer geschikt voor Tulpenteelt, waardoor in ,de laatste jaren deze duinpan nen meer en meer beteeld werden met Tul pen en ook wel andere bolgewassen. De sneeuwval, opgevolgd door de hevige en aanhoudende regen, heeft deze pannen onder water gezef, zoodat een groot ge deelte, zoo niet alle, van de daarin geplante bloembollen verloren zijn. De schade beloopt in de duizenden guldens. Het is zeer te betreuren, dat deze schade is aangericht, omdat deze stukjes grond meestal in handen zitten van de kleine kweekertjes. die hierdoor de vrucht van hun met moeizamen arbeid en zuinigheid ver kregen kapitaaltje eensklaps verliezen Naar aanleiding van dit bericht schrijft „Het Kweekersblad" het volgende: Door den Bond van Bloembollenhandela ren is het volgende telegram ontvangen: Jaidine decision adverse. Uphold embar go. Ignores hotwater treatment. Tuil discis sion mailed Coenen Torchiana. Hetgeen dus heteekenl: Jardine besliste ongunstig. Het invoerver bod blijft. Warmwaterbehandeling ter zijde gesteld. Uitvoerige beslissing per post ge zonden. Van Coenen Torchiana. Amerika is dus gesloten voor Narcissen, tenzij hel pogen, om deze zaak voor dc Senaat te brengen, succes heeft. In ons oog heeft de Board een beslissing genomen, die beïnvloed is door de Amerikaansche belan gen; die ideeën zijn op den secretaris van Landbouw overgebracht, en vandaar den on- gunstigen uitslag Al ons werken, al onze zorgen om het gezondheidspeil te verhoogen, heeft niet kun nen voorkomen dat de slag gevallen is. Waf nu gedaan moet worden, zal een ernstig punt van beraadslaging uitmaken van de daarbij betrokkenen. Wij zijn nu op een hellend vlak. Nu de Narcissen en hoe lang nogen men begint ook aan te Tulpen. Er zal ook daar wel een ziektekiem in ziften. Het mag den vakgenooien niet ontgaan, dat bier meer bij betrokken is dan de Nar cissen alleen. Men heeft tijdens de laafsie Hearing in het licht gesteld, dat de Board hare bevoegd beid te buiten gaat, en iöch is de handeling door den Minister goedgekeurd. De positie van de Board is daardoor steviger komen te staan. De Hollandsche kweekers mogen zich dit goed voor oogen sfellen In hoeverre de gvolgen zich zullen uiten, wagen wij niet te zeggen, al is er in te voorzien, dat het verlies niet onherstelbaar zal zijn. Een mooie tak van ons bedrijf frof een gevoeligen slag, die naar wij hopen, met moed en vastberadenheid zal worden opge vangen. DE VACANTIETOESLAG VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. Bij wijze van Nieuwjaarsverrassing werd Donderdag aan het daarvoor in aanmerking kemende gemeentepersoneel de vacantie- toeslag uitbetaald. De bedragen liepen van j 10 iot 35. Zooals bekend, keurde dc Regeering dezer dagen het betreffende be sluit pas goed. Alleen zij, die minder dan 2400 per jaar verdienen, kwamen voor een toeslag in aanmerking. De ongehuwder, onder hen ontvingen 10. THEATER „DE KROON." Watt en Half-Watt trekken! Dc zaal was tjokvol, en de film der lustige vagebonden werd met 'n applausje begroet. Wij voor ons schrijven 't succes der onevenmatige ko mieken meer aan hun regisseur toe dan aan hun (toch wel waarlijk komisch) spel en hun cnaesthetisch voorkomen. In de onderhavige film althans is de dikke heer Kruse min stens even komiek als de beide clowns. Hoe t zij, succes is er, gelachen wordt er ge ducht! 't Heele program is op den gullen lach gericht. Behalve 't hoofdnummer zagen we nog drie kluchten, die wel den ietwat chaoti- schen bouw toonen, die bij grappige films schijnt te hooren, maar dan toch hun roe ping vervullen; ze wekken vroolijkheid! Een van de drie, „De nieuwe machinist," ver- .dient bijzondere vermelding wegens 't char mante of kluchtige optreden der kinderen, die er de voornaamste rollen in vervullen Wij voor ons profiteerden 't meest van de films, die voor 't grootste deel van 't pu bliek bijwerk zijn: de actueele revue, die tal van pakkende tafreelen bracht (jammer dat de rubriek Binnenland ontbreekt) en de rol prent over de rubbercultuur, die ons van een dfer belangrijkste overzeesche producten wat meer doet weten. Ook was er nog een gekleurde mode-film uit Parijs. Een prettigen avond waarborgt dus deze week het „Kroon"-program iederen be- In de Dinsdag 29 December j.l. gehouden algemeene bestuursvergadering der Haar- lemsche Orkestvereeniging werd door den penningmeester medegedeeld, dat door den heer H. Stinis aan den Administrateur der H.O.V. was afgedragen een bedrag van f 10.039, 52 !i, zijnde de netto-opbrengst van de door hem gevoerde steunactie tot behoud van deze vereeniging. Bij de controle der gelden met de daarop betrekking hebbende bescheiden was geble- kèn, dat alles volkomen in orde was. Door den voorzitter der vergadering werd daarop den heer Stinis nogmaals hartelijk dank gezegd voor zijne bemoeiingen, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat, mocht zulks noodig blijken, de heer Stinis andermaal zijne gewaardeerde organisatorische krachten ter beschikking zou willen stellen. De heer Stinis deed hierop de toezegging dat hij steeds bereid zou zijn om het bestuur der H.O.V. ter zijde te staan. Draadloos uitzenden concert. Het concert der H.O.V. van aanstaanden Zondag zal draadloos worden uitgezonden. LOUÏSETTE-ENSEMBLE. De matige belangstelling, welke het Loui- sette-ensemble Vrijdagavond in den Stads schouwburg ten deel viel, is niet van invloed geweest op de animo, waarmee het sterk varieerende programma is afgewerkt. Er is gewerkt, of er voor „uitverkocht" v/erd ge speeld. Het publiek hoe weinig talrijk ook, heeft op prijzenswaardige wijze de taak der artiesten vergemakkelijkt. Trouwens Loui- sette beeft er den ganschen avond haar kracht in gezocht engevonden het pu bliek een werkdadig aandeel in de voor- stellling te doen nemen. De Refrein-Wed strijd staat in dit opzicht aan de spits. Bij dit nummer verscheen het publiek op het tooneel: drie heeren en een dame meldden zich aan als candidatuur voor de Lousette- medaille. Wie van de mededingers het hardst werd toegejuicht, zou de medaille ontvan gen. Het nummers sloeg geweldig in en bracht een bijzonder gezellige stemming in de zaal; oubliek en artiesten werden vol- Er is weer eens een.vacature in de Arron- dissements-Rechtbank, te Haarlem, doorciat Mr. Maclaine Pont met ingang van 1 Januari zijn ontslag heeft gevraagd en verkregen. Het is te hopen, dat nu eens een katholiek rechter in onze Rechtbank zal worden be noemd. Reeds vele malen is zulk een wensch ge uit, maar de Minister van Justitie schijnt net een giooien toer te vinden om dat klaar te spelen. Toch zijn er wel redenen aan te voeren. Dc Haarlemsche Rechtbank telt. naar wij meenen. 00 dit oogenblik geen enkel katho liek rechter en toch is van het aantal be woners in dit arrondissenment allicht veer tig a vijftig procent Katholiek. A\ is dan dc distributieve rechtvaardigheid geen reden om nu eens een katholiek in de ontstane vacature te benoemen, misschien kan dan wel de overweging gelden, dat de voorlichting van een katholiek nuttig kan wezen in een arrondissements-rechtfyank, waar uit den aard der zaak zoovele katho lieken betrokken zijn in civiele en strafrech terlijke procedures. Barometerstand 9 uur v.m.: 778. Stilstand, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.26 en overmorgen om 427. maakt één. Moeten we uit het afwisselende programma nog meer vertellen, dan valt de keuze onwillekeurig op: Dc Baboe en met het Haarlemsche publiek naar Tyrol, De aanwezigen hebben blijkens het veel vuldige applaus van dezen prettigen en gy» zelligen avond wel genoten. De bij veie trampassagiers welbekende tramconducteur C. Broertjes vierde op 1 Januari zijn 40-jarig jubileum in dienst der N. Z. H. T. M. Vergezeld van zijn echtgenoote werd de jubilaris des morgens te kwart voor elf per auto van zijn woning gehaald en gebracht naar de conducteurswachtkamer in de re mise aan het Soendaplein. Bij uitstedigheid van den directeur, den heer ir, Burgersdijk, werd de heer Broertjes in tegenwoordigheid van verschillende leden van het personeel en den chef van den uit voerenden dienst, den heer P. Gieske, toe gesproken door den heer Immink, onder directeur der Maatschappij, die in hartelijke bewoordingen den jubilaris de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. Van de Maatschappij van Nijverheid ont ving de jubilaris de gouden medaille met oorkonde voor 40-jarige getrouwe plichts betrachting. Tevens werd den beer Broertjes medegedeeld dat d.d. 31 December j.l. van het ministerie een schrijven was ontvangen, waarin medegèdeeld werd, dat aan den ju bilaris de medaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau was toegekend. Ten slotte werd nog namens het perso neel een bloemenmand aangeboden met de mededeeling dat een cadeau nog binnen kort zou volgen. Na deze huldiging werd de jubilaris we der per auto naar zijn woning gebracht, waar hij verder den dag in huiselijken kring doorbracht. LUXOR THEATER. Alvorens in het Luxor-Theater met het afwerken van het programma wordt begon nen wenscht de Directie natuurlijk ook via het projectiedoek haar bezoeksters en be zoekers een gelukkig Nieuwjaar welke wensch wij hier repliceeren. De Hoofdfilm is dezen keer getiteld „De dwaas", een filmwerk in 10 acten, zooals het program vermeldde doch wij hebben ons waarschijnlijk met het tellen vergist, daar wij niet aan dit getal kwamen. „De dwaas" is een hulpprediker in een engelsche kerk, die zich voorstelt wars van ieder menschelijk opzicht, te leven, volgetu Gods wil. althans zooals hij zich voorstelt dat deze het doen zou. Het zou geen film zijn als deze hulpprediker Daniël Gilkich niet in een moeilijken toestand kwam en evenmin zou hét een product van de tril- wereld zijn als het slot van de historie niet bevredigend eindigde. De jaren die echter tusschen den aanvang en het einde liggen verklaren de goede oplossing wel eenigszins. Liet komt ons voor, dat het idee dezer film ontleed is aan het boek van Charles Sheldon „In his steps", dat in den grond veel overeenkomst hiermede heeft. Het behoeft wel niet gezegd dat „toevallige samenloop van omstandigheden" domineert, terwijl een logisch verband dikwijls ver te zoeken is. Aan dit laatste zijn misschien de vele hiaten in de film het meest schuldig. Wat opneming, techniek en spel betreft valt deze film wel te prijzen. Het Luxor-nieuws heeft weer de gebruike lijke interssante actualiteit en een comedie in 2 acten. „Van Bikken als zeekapitein" vormt de vroolijke noot van den avond. Voor eenige details moeten wij voorbe houd voor volwassenen noodzakelijk maken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1