De watersnood in 't land. Uit bewogen dagen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Zaterdag 2 Januari 1926 De doorbraak bij Grave. Maastricht geïsoleerd. Arnhem bedreigd. Overstrooming in Utrecht. Meppel zonder verbinding. Roozendaal onder water. -De spoordijk bij Ravenstein doorgebroken. De Koningin naar de overstroomde gebieden. Water snood ook in Friesland. De rivierdijk bij Cuyck in gevaar. Dijkdoorbraak bij Roermond. Gelijk onze lezers weten, is de dijkbreuk ftij Grave van buitengewoon ernstigen aard. De doorbraak over niet minder dan 100 meter door de vratige golven der Maas, heeft honderden hectaren land achter den dijk weerloos aan den meedoogenloozen wa terwolf overgelaten. Steeds dieper zinkt het land achter het water weg. Veel vee is naar Grave gebracht, waar het voorloopig is ge stald. •De bewoners van Overasselt, Nederasselt en andere in de nabijheid liggende dorpen, welke thans voor het grootste gedeelte on der water staan, gingen een angstigen Oude jaarsavond en een bang Nieuwjaar tege moet. Velen zetten zich op de zolders hun ner woningen, anderen in de kerk en de school en nog wéét men op het oogenblik niet waarheen ze voor den naeht moeten worden gebracht en hoe Zij uit hun wonin gen zullen worden gehaald. Het gat in den dijk wordt door de woeste kracht van het water steeds grooter; steeds verder brokkelt hij af. Ook op andere plaat sen vertoont de Maasdijk zwakke punten en eenige honderden mannen zijn aan den ar beid getogen om de dijken op de bedreigde plaatsen te versterken. Nog wordt gemeld; Nadat van Woensdagavond af de Zuid- westerstorm voortdurend den Maasdijk te Overasselt gebeukt had, is deze gistermor gen, vermoedelijk ruim 6 uur, even ten. Oosten van het gemeentehuis van Over asselt, doorgebroken. Dijkgraaf Bruisten, uit Nederasselt, die voortdurend in de weer is, Zei, dat men vol strekt niet bang was geweest voor die plaats van den dijk, wel een kwartier verder naai de z.g. Tempel, waar men in den afgeloopen zomer voorzieningen bad getroffen en nu nog wat zakken zand had laten inbrengen. De buitengewone riviercorrespondentie had Woensdagavond volgens een telegram van kwart over 8, moeten worden ingesteld. Het was echter te laat om as officieelc maatregelen te nemen. Daarom liet de dijk graaf voorloopig djjkwachtea loopen, twee- in de richting Niftrik en twee in de richting Veer van den Tempel. Deze mannen zeg gen niets gemerkt te hebben. De dijkgraaf kon niet zeggen of, de mannen hun plicht goed hadden gedaan. Zoo werd dus de door braak pas gemerkt, toen de menschen bin nendijks last van het water begonnen te krijgen. Óm 7 uur was bet gat reeds 25 M. breed, terwijl het thans reeds een breedte beeft van 120 M. De dijk te Overasselt, waar het ongeluk gebeurde, is bijna overal bezet met beton blokken, de kruin van den dijk is plus mi nus 5 M. breed, terwijl de dijk nog een boord had van ongeveer een meter. Dadelijk bij het vernemen van de ramp zijn de visschers Adams te Grave door den opzichter van den waterstaat Visser te Ne derasselt met alle booten naar de plaats des onheils gerequireerd. Ook werd aan den minster van Waterstaat en andere autori teiten getelegrafeerd evenals aan den sta tionschef ie Nijmegen en Wijchen met het oog op de spoorwegen. Ook werden 200 pontonniers ter assistentie ontboden. Thans worden de menschen en dieren per roeiboot van do bedreigde boerderijen gehaald. Van den zolder van het huisje van W. Willems, vlak voor de doorbraak gede gen, beeft J. van Krefeld per roeiboot' 8 menschen gered, die anders reddeloos ver loren waren geweest. Gelukkig zijn er geen menschenievens te betreuren. Wel verdron ken bij J. van Haren 35 stuks vee. Ook de marechaussee uit Grave bewees goede diensten. Van Heumen was een ploeg werkvolk van de firma Den Breeien van den Bout gekomen, om onder leiding van den heer P. Visser te probeeren het ver- breeden van de doorbraak te stuiten, maar door gebrek aan materiaal staat men tot heden machteloos en de hoofdingenieur De Groot en de ingenieur Des Tombe van den Rijkswaterstaat, die om halftwaalf per auto uit Arnhem waren gekomen, konden om 1 uur niet meer naar Niimegen terug, daai- toen de rijksweg naar Nijmegen reeds niet meer te bereiken was. De a.utodienst GraveNijmegen ;s opge heven en verlegd van Grave naar Raven stein. Honderden koeien staan op de dijken vn worden grootendeels met de solide Graafsche veerpont naar Grave vervoerd, ■waar eenige honderden zullen worden on dergebracht. Zeer klaagden de autoriteiten over de slechte medewerking der menschen. wat toegeschreven werd aan moedeloosheid. Algemeen wordt deze waterramp toege schreven aan het ophoogen van de Kade van de Beersche Maas, v,'aardoor deze ri vier, welke vroeger reeds bij 10.32 N. A. ■P. begon te loopen, nu pas goed begint te werken bij een stand van 11 M. op de peil schaal te Grave. Verleden jaar, toen de waterstand ook boven 11M. was, liep alles goed af, daar men toen kalm weer had. Daar de Maas te Grave nu 33 c.M. ge vallen is, is de Elftweg nu weer zoo goed als watervrii 15 Wat dan te doen? Ik heb het reeds gezegd, hernam Be- retsky. Pater Ignatius zal ons wel raad •verschaffen. Zij bereikten de isba; er werd besloten het lijkje in het schuurtje te leggen, terwijl Di- witri en Jiegar zich ijlings naar Vologda begaven. Het was bijna drie uur 's morgens toen zij terugkwamen. Pater Ignatius had hen den raad gegeven om terstond naar het raadhuis te gaan, waar de Sovjet zetelde. Zij vroegen in wiens han den de macht berustte. Men keek hen vreemd aan, met gedempte stem werd ge sproken en overlegd en eindelijk werden zij door een van dengenen, welke daar zaten, ondervraagd Zij gaven hunne namen en hun adres op en zeiden welk ambacht zij uit oefenden. -1- Dat zijn boeren, dus broeders en vrien den; wij moeten zien wat zij willen. Gaat daar binnen, beval een roode sol daat, ea wees hun een deur. Zij bevonden zich tegenover een individu, dat een axstootend gelaat en een hooghartige Critieke toestand ie Maastricht en omgeving. De stad geïsoleerd. In Maastricht en omgeving is de toestand na de jongste berichten, nog erger geworden. Geen enkele trein kan het. stafion Maas tricht binnenkomen of verlaten. Het empla cement staaf 30 c,M. onder water. Alle toegangswegen tot de stad zijn over stroomd. Nog steeds wast de Maas. De toestand wordt hachelijk. De treinen naar Visé rijden niet meer. Ook het goederenvervoer is stop gezet. Het geheele spoorwegemplacemenf staat onder water. De wissels steken er even boven uit. Een tramtrein uif Heerlen kwam binnen met een slakkengang en klot send door het water. De pontons van de Marine waren om 4 uur in Limmel. Het Roode Kruis was in functie en zou met de pontonniers, als alles klaar was, de zieke menschen cn vrouwen helnen en onderbrengen in scholen, die door den burgemeester in overleg met het Roo de Kruis in orde zijn gemaakt. De kracht van den stroom was ontzettend. De felegrafische verbinding met den Bel gischen Waterstaat is verbroken. In het kanaal St. Pieter was men bezig van waterstaatswege een dam t'e maken om eenigszins het water te keeren, als de dijk in Petite Lanave mocht doorbreken, waar voor men op hef oogenblik erg beducht is. Breekt .de dijk, dan wordt heel St, Pieter overstroomd. Nu reeds spoelt het water even voor het huis van den burgemeesfer over de Pieterskade, Meerssenerweg, ScbarnJc-wg Akerstraat staan blank, zoodat al de men schen achter het station van de stad zijn afgesneden. Maar toch is dit niets in vergelijking met de dorpen, waar men de menschen niet hel pen kan, vooral de zieken, die van genees kundige hulp verstoken zijn. We hoorden van ouders, die naar de sfad geweest waren en hun thuis gebleven kinderen niet meer kon den bereiken. Anderen zaten met genees middelen voor hun zieken bij kennissen, die nog vrij waren van water en konden niet meer naar bun woning. Het vee is in de stallen ondergebracht, maar ook daar is hef water reeds gekomen. Naar de „Msb." verneemt, is tot Meerssen en Bunde de spoorlijn overstroomd. Het laatsfe treinverkeer geschiedde met groote voorzichtigheid, aangezien de stand der wissels moeilijk meer te controleeren viel cn overal bouten en dwarsliggers rond dreven. Een derailleering in de buurt der spoorbruggen onder Meerssen zou aller- noodloftigste gevolgen kunnen hebben. Per autobus kunnen de menschen die per trein tof Bunde cn Meerssen zijn gekomen, pogen de stad Maastricht te bereiken. Mo menteel is dif nog mogelijk. Wanneer straks de waterstand nog toeneemt houdt ook dit op en is Maastricht volkomen geïsoleerd. De Iaafst binnengekomen reizigers moes ten in een enkelen bagage-wagen samenge drongen. het statiön worden ingereden. Moeilijkheden worden verwacht met het verboer der mijnwerkers, die van den laat- sten diensf moeten thuis komen. Een deel van het treinpersoneel moet te Heerlen overnachten. Verwacht wordt dat de hoogwafer-catas- trophe zijn weerslag dra zal doen gevoelen in het mijnbedrijf, daar de spoorwegen geen steenkolen meer vervoeren met besfemining naar het Zuiden, aangezien het heele trein verkeer met België en Noord-Frankrijk is gedesorganiseerd. De lager gelegen deelen in de Westzijde van Maastricht beginnen overstroomd te raken. Maas, Jeker en Zuid-Willemsvaart zijn vóór de O. L. Vrouwekerk 'één ge worden. De burgemeester heeft een bekendmaking tot de bevolking gericht, waarin gewezen wordt op de gevolgen, die dijkdoorbraak voor lager gelegen stadsgedeelten kan hebben. Dc treinen vertrekken van af cn komen tot station-Siitard; vandaar wordt de post voor Maastricht per auto afgehaald. Volgens een later bericht is het autobus- verkeer van Maastricht naar Sittard, Heer len, Vaals en Eysden nu geheel stop gezet, zoodat Maastricht geheel geïsoleerd is. UIT HET LAND VAN MAAS EN WAAL. De Waal voor Tiel ha.d Vrijdag een stand van 8.60 M. plus' N. A. P. De was bedroeg 20 cM De laatste uren nam hij toe In Januari 1922 was de hoogste stand 9.20 M. De eersten voor het vloedwater vluchten den, eenige vrouwen met kinderen, zijn reeds te Tiel aangekomen. Ieder in de streek is bezig zijn kostbaarste bezit bijeen te pakken en in veiligheid te brengen wat hij kan. Men vreest, dat velen hun vee niet zullen kunnen bergen. In het Westen bij Alphen en Dreumel wordt zeer hoog vloedwater verwacht. Het stadje Megen is geheel door het water ingesloten, Sedert Donderdagmiddag is de Merwede 50 c.M. te Gorinc'nem gewassen. De los- houding had. Hij luisterde naar hetgeen zij hem verhaalden, zonder de minste verwon- aering te kennen te geven en toen zij ge ëindigd hadden, verklaarde hij. Genoeg; wij hebben geen tijd om ons met deze zaak bezig te houden; wij hebben wel gewichtiger dingen te doen; een doode meer of minder komt er niet op aan. Gaat maar naar huis terug; begraaft het kind en breng me een flinken voorraad hout. Ge lukkig siaat de lente voor de deur. Wij hebben u' die drie mannen opge geven, welke men. niet teruggevonden heeft en die een valsch adres hebben opgegeven, de drie Joden Kroon. "Ia. fa- Wij zullen ze zoeken, als wij kunnen. Houdt in elk geval de domme ge schiedenis welke men u verteld heeft, voor u. Het is mogelijk, dat er een misdaad ge- olecgd is, maar niet, zooals men u gezegd heeft. Wanneer wij tijd hebben, zullen we de schuldigen vervolgen. Dat neem ik op mij. En de familie var. het kind? Ken ik niet. Heeft het dan niemand opgevorderd? Heeft niemand zijne, verdwijning aangegeven? Ik weet er niets van. Gij kunt heen gaan, vergeet het hout niet; ik zal u ruim beialen. Bij het uitgaan vroegen zij den soldaat die hen had binnengeleid, welke de beambte was, die hen ontvangen had. -Hij is kameraad Grickka, de bevelheb- plaatsen zijn geheel overstroomd, het overige terrein builen de Waterpoort reeds gedeeltelijk, zoodat waarschijnlijk vandaag alles onder water zal staan. Enkele fabrieks terreinen doen dit reeds gedeeltelijk. In de streek van Mook zijn uit de z.g. Startschen dijk groote stukken weggeslagen, zoodat men voor een doorbraak van deze waterkeering vreest. Met man en macht wordt gewerkt om den dijk ie behouden. Zou hij bezwijken, dan loop' een deel van den rijksweg MookPlasmoienGennep onder water. Gemeld wordt, dat de treinenloop Nij megenDen Bosch is gestaakt. De Waal bij Nijmegen wast nog voort durend. Het water slaat bijna een meter hoog tegen de huizen aan de Waalkade en sijpelt door dc muren heen. Op het oogen blik wast de riv'er 2 tot 3 c.M. per uur. In tolaal heeft de Waal heden 70 c.M. stiM'ng en is de stand 12.50 meier boven A. P. Keilen heeft naar Nijmegen 85 c.M. was geseind. In de Ooy, voornamelijk naar Je kante- van Kekerdcm, Millingen en Weurt wordt de kwel van het water steeds nijpender. De kerk en de pastorie van Weurt worden bedreigd. Millirigea, dat zelden last heeft van hoog water, ondervindt thans de on aangename gevolgen wegens een doorbraak van een kleinen Duitschen binnendijk. Het plaatsje dre'gt onder te loopen. Het pontverkeer tusschen Nijmegen en Lent gaat regelmatig door. LANGS DE OEVERS VAN DE MAAS. Bij Ven'o blijft de Maas stijgen. Dc weg naar Maastricht is tusschen de stad en Tegelen overtroomd. De autobusdiensten op Steyl en Roermond kunnen slechts met een grööten omweg in stand gehouden worden. Met het cog op de doorbraak bij Nederasse't zijn alle verloven der militairen ingetrokken. Twee detachementen infan terie zijn geconsigneerd, om op alle gebeur lijkheden gereed te zijn. De bevolking vreest groet nheil. De sntad der Maas nadert die van 1920. Uit C u y k meldt Men een voortdurenden was van de Maas van ongeveer 1 c.M. per uur. Ook hier is de dijkwacht versterkt, Noodmaterieel is aangevoerd Vele huizen zijn ondergeloopen, Men heeft veel last van het kwelwqter. De Valuwsche dijk r^akt tengevolge van den voortdurenden regei' in zeer slechten toestand en wordt hier en daar gevaarlijk. Dc Maasdijken, ook in St. Agatha, worden sterk bewaakt. De verbindingsweg CuykKatwijk staat onder water. Het verkeer wordt onder houden over den Valuwschen dijk. Te Boxmeer zijn de uiterwaarden en toegangswegen tot bet stadie onder water gezet. Het verkeer met Limburg wordt nog per roeiboot onderhouden. Het binnenwater 'oopt op verschillende plaatsen de huizen binnen. De Maasdijken te O e f f e 11 hebben van het water veel te lijden. Spoedig zullen ze versterkt, moeten worden, wil men niet overvallen worden. De binnenwateren drin gen sterk omhoog. De toegangsweg tot het vee- is door het water afgesloten en de pont buiten werking gesteld. De sluizen der Kroonbeek nabij de „Drie Kronen" te Gennep kan men niet sluiten, ten gevolge waarvan bet gehucht Panoven gedeeltelijk is overstroomd. Het water zet steeds meer landerijen ouder. De woningen aan de Niers in Gennep zelf worden met oversfroomina bedreigd. In enkele staat reeds enkele centimeters water De nieuwe dijk, welke in den afgeloopen zomer gereed is gekomen, is over een groot gedeelte gezakt en de Maas spoelt er zien- deroogen zand uit, zoodat de bewoners een doorbraak vreezen. Men is reeds begonnen dammen op te werpen, om zooveel mo-lelijk het water te keeren. Een der verbidings- wegen naar. Ottersum staat reeds onder. Ook de Maasweg naar Oeffeit staat onder, zoodat het verkeer met deze gemeenten nog slechts door den trein kan worden onderhouden. Van Mcok tot Oeifelt is het één gro-otc waterplas. De bewoners van Oeffelt hebben dammen opgeworpen en sommigen hebben hun vee uit de stallen moeten halen. MEPPEL IN HET WATER Verschillende straten in Meppel staan blank en in heel wat weningen is het water binnengedrongen. Een beslag rundvee is uit een onderge loopen stal naar veiliger plaats gebracht, Tuinen, die geheel niet met rivieren of kanalen in verbinding staan, gelijken op vijvers, gevormd door grondwater. De ka nalen staan boordevol en het water klotst over de brugdekken. De wijk Hesselingen is niet meer te be reiken, daar de weg bij de oude gemeente- reiniging geheel is ondergeloopen. De be woners van het Sluispad hebben allen een plank voor het huis liggen om binnen te komen, daar de straat blank staat. Donderdagmiddag zou de nieuwe Röntgcn- inrichting in het ziekenhuis door B. en W. en gcnoodigden bekeken worden. Ten gevolge, van den hoogen waterstand is dit echter 'afgelast. Voor het ziekenhuis is een noodbrug gelegd van kisten met planken. De autobusdienst ZwartsluisMeppel is gestaakt moeten worden. De -weg naar Oosterboer is geheel onder geloopen. Even voorbij Twelloo is een stuwkade doorgebroken, zcodat het water in den polder van het waterschap loopt, DE WATERWOLF IN ROOSENDAAL, Oudejaarsavond 1925 zal door de inwo ners van het Noordbrabantsche Roosendaal niet licht vergeten worden. Honderden huis gezinnen, zoo meldt dc Msb. zijn uit hun woningen verjaagd, om aan het het groote watergevaar te ontkomen. Met groot geweld, terwijl de storm raasde, kwam de vloed opzetten en stortte zich ber-commandant. Is hij een Jood? Ik meen van wel. Dat verwondert mij niet; dieven en moordenaars hebben bij hem vrij spel. En de soldaat antwoordde niet, maar drong er op aan dat zij heengingen. Zij keerden naar de isba terug; in den loep van den dag kwam Pater Ignatius bij liet lijkje bidden en het graf zegenen, waar in het aan de aarde werd toevertrouwd. Toen alles was afgeloopen vereenigden zich de houthakkers en hunne gasten bij den priester. Allen waren onder den indruk. De Pater trachtte hen op te monteren cn daar mevrouw Warneska en de dames Du- bief hem met vragen overlaadden, besloot hij hun te zeggen, wat deze afgrijselijke mis daad, welke men ritueele moord noemde, beteekende, en waarvan men de Jodeti be schuldigt. Men beweert (en het onderzoek heeft bewezen dat de beschuldiging niet zonder grond is, en dat onderzoek heeft in verschil lende landen, waar geen wanorde heerscht, zooals thans in Rusland, plaats gehad), men beweert, zeg ik, dat de Joden, welke in de geheimen hunner secten zijn ingewijd, bij het naderen van het Paaschfeest, zich het bloed van een katholiek kind trachten te verschaffen, In Oostenrijk, Bulgarije en Rus- lassLheeft' men herhaaldelijk het spoorloos over landerijen en straten en pleinen. Reces vroeg in den middag viel de duisternis in. Uit da grijs-grauwe luchten striemde het water neer, dat de toestand nog verergerde. Het werd 'n benauwend bange avond, De wind huilde met snerpend geluid dooi de waterstraten en zoog het water op, dat wegspatte tegen de vensterruiten van de bedreigde woningen, waarin dc menschen met angst en beven den nacht tegemoet gingen. Gelukkig kwam er huip van den dienst van openbare werken, die de bewoners o,a. van het gedeelte naast den ouden water toren in de Nispensche straat m veiligheid bracht bij familie of kennissen. Roosendaal is door een watersnood ge teisterd, zooals er sinds inenschenheugenis hiér niet heeft plaats gevonden. Het geheele Oostelijk gedeelte van deze nijvere Brabantsche stad staat blank, om vattende de Badhuisstraat, de Boulevard Antverpia, de H. G. Dierckxstraat, de Vrouwemadestraat enz. Op de markt, het begin van het geteisterde gebied. begon reeds het droevig schouwspel. Auto's zag men door het water rijden, dat ongeveer een halve meter hoog stónd. Verschillende echter bleven er midden in steken, daar de motor door het indringende water weigerde zijn werk te verrichten, zoodat assistentie noodiig was om hun uit huil netelige positie te redden. In de verschillende winkels dreven de goederen rond en met opgenomen rokken en opgestroopte broeken liep men door de waterplassen te stappen. 't Was een droevig schouwspel. HET MISSIEHUIS TE ROOSENDAAL Het St. Jcséph-Missiehuis te Roo sendaal ligt geheel geïsoleerd. Rond om het Huis is niets dan water te zien. Aan een verhaal in de „Msb." ontleenen we dienaangaande de volgende bijzonderheden, de volgende bijzonderheden. „Het water kwam", zoo vertelde de direc teur father Schoemaker, „Woensdagmiddag plots opzetten met vervaarlijke kracht en donderend geweld onder loeienden en gie renden wind. Met man cn macht moest toen gewerkt worden, om de kelders leeg te ha len en dc proviand in veilige haven te bren gen, wilde men gedurende verschillende dagen niet zonder voedsel zijn. Men moest erop rekenen, dat men verscheidene dagen van de bewoonde wereld zou zijn afgesloten. Om een groot onheil voor het missiehuis te voorkomen moesten in den kelder de vu ren der Centrale verwarming langzaam ge doofd worden, wilde men niet de kans loo pen, dat de ketels uit elkaar zouden sprin gen. Nauwelijks was het grootste werk ver richt, of de kelders stroomden met groot geweld onder. Gelukkig is de overstrooming tot aan de kelders beperkt gebleven, daar het missie huis hoog is opgebouwd. Dc koeien werden later in den middag door het bruisende water weggevoerd naar veiliger stallen, dan die van het missiehuis, welke eveneens overstroomd werden. Ook in Friesland hoog water. De Zuidwestenwind stuwt het water in de grachten van Leeuwarden tot ongekende hoogte op. Aan het Zuid- en Noordvliet stond het gistermiddag al met de kaden gelijk. Vooral ten Oosten van Leeuwarden is het een troostelooze aanblik. De groote en de kleine Wielen hebben zich kilometers ver uitgezet tot een binnenzee, slechts door sneden door den Groninger straatweg. Ook de bouwlanden bij dc stad staan blank. In Oldelamer zijn dc polderdijken voor de kracht van het water bezweken, dat nu staat tot aan den grindweg. De boerderijen, ten noorden van den weg, zijn geheel inge sloten. In het gebied van de Linde., en de Tjonger is de waterstand onrustbarend hoog'. In het noorden van Friesland, in dc huurt van Anjum, zijn 2500 pondemaat weiland ondergeloopen. Te Anjum en in de buurt van dit dorp is het water verscheiden hui zen binnengedrongen. De weg Anjum Dokkum staat gedeeltelijk onder water. Marinehr.lp. Het personeel' der marine, voor zoover beschikbaar, staat te Helder, Amsterdam, Rotterdam, Vlissitigen en Gorinchem ge reed om op het eerste sein naar de be dreigde streken te worden gedirigeerd. Te Helder is een flotillc vletten met toebehoo- ren in gereedheid gebracht en staat een spoortrein ter beschikking tot het even tueel vervoer naar Limburg. Het R.-K. Huisvestingscomité ia actie. Het R. K. Huisvestingscomité te 's-Her- togenbosch stelt pogingen in het werk om de slachtoffers van den watersnood z cel mogelijk onder dak te brengen en hulp te verleenen. In Utrecht ook last. Door den hoogen waterstand op de Hol- landsche IJsel is de polder Oude Geier bij Jutfaas ondergeloopen terwijl men op som mige pla.atsen van den weg van Jutfaas naar IJselstein last van het water heeft. Uit Huizen. Nabij Muiden is, doordat de Vecht niet loozeu kan, (2.50 hoven A. P.!), de Zuidpol der blank gezet; de sluis, die dc schuiten uit de Naarder-vestinggracht naar Bussum schut, blijft voorshands dicht. Een gedeelte van den Naardcrstraatweg staat onder water; nog enkelë c.M. was en het baanvak der Gooische tram staat blank; het overtollige water stroomt nu den N.- poider in, waarvan dc kade zeer laag is. Rondom Arnhem. De Rijn blijft voortdurend wassen met eenige centimeters per uur. De polders tegenover Arnhem loopen alle onder. Ettelijke boerderijen zijn reeds ge heel door het water ingesloten, terwijl ook voor de steenovens de toestand critiek be- erdwiinen van kleine kinderen vastgesteld. Bicht bij Philippoli bijvoorbeeld, werd nog geen tien jaar geleden een vrouw gevangen genomen, welke men betrapt had, toen zij het bloedeloos lijk van een kind van tien jaar in de Maritza wilde werpen. Het kind was, men weet niet hoe, gestolen; de ouders hadden het bij de justitie aangegeven en de vrouw had bekend dat een zekere Jood, degene welke het ambt van offeraar waar neemt, die de dieren dood wier vleesch men gebruikt en die alleen bloed mag vergieten, haar had opgedragen het lijk te doen ver dwijnen; men had het de aderen aan den arm geopend. Bij de beraadslagingen in deze zaak was gebleken, dat men als vaststaand feit moest aannemen dat er Joden waren, welke vreesden den Messias welke bdioofd en op aarde gekomen was, miskend te heb ben, en die van den anderen kant hun titel van Joden niet wilden prijsgeven en niet echte christenen wilden worden; dat zij be sloten hadden bij den deeg voor hun on- gedeesemd paaschbrood het bloed van een christen kind te voegen en dat hun dit bij gevolg veroorloofde, wijl zij een gedeelte van het bloed, hoe gering ook, in hun eigen zelf standigheid deden overgaan, aan de Ver lossing deel te» bobben. 'Mi ongedeesemde brood, waarin het bloed gemengd was, werd naar de verschillende streken van het land gezonden, wederom vermengd met het brood.dat men ter oïaatse gint te worden. Gemeentewerken is begon nen met zware kistdammen te 'eggen iangs dc stadsblokken West, daar op verschillende plaatsen het water reeds over den weg spoelt en bij blijven den was vooral bij den nog steeds aanhoudenden krachtigen wind de weg dreigt stuk te slaan cn tevens dc aan den weg gelegen arbeiderswoningen in ge vaar komen. Dc polder van Malburgen is reeds één zee, evenals de stadwaarden en nog steeds stroomt het water met geweld door de geopende sluizen. In de richting Nijmegen staat het tot bo ven aan den dijk, welke van den hevigen golfslag veel te lijden heeft, doch voldoer.de breed en sterk is. In de richting Zutfen is eveneens alles overstroomd. De veren hebben den dienst moeten staken. Toch is nog lang niet de hoogste waterstand bereikt. De rivier kan nog plm, 1 M. stijgen eer het zoover is. In 1924 was de hoogste stand 13,13 M. -t- N. A.P. De krachtige wind verergert echter thans den toestand. Uit Zwolle, Ten gevolge van den storm is het water in den IJsel zoo hoog opgestuwd, dat de overvaart bij Katerveer per pont en per roeiboot is gestremd. De sluizen aan het Katerveer zijn gesloten. De nachtboot van Amsterdam kon gistermorgen niet schutten en heeft haar weg genomen over zee en is het Zwarte Water binnengekomen. Het wa ter wast langzaam. In den Gclderschen Achterhoek. In het stroomgebied van den Ouden IJsel zijn tal van landerijen ondergeloopen. In totaal staan een paar duizend H.A. blank, Keppel Gendringen en Terborg. Als de overlaat te Lobith gaat werken zal de om vang der overstrooming nog veel grooter worden en ook om Doetinchem weer alles blank staan. De toestand is thans zoo, dat de zijrivie ren en beken, die in de hoofdrivier loozen, alle in goede conditie verkeeren, maar dat de hoofdrivier het water niet verwerken kan. Uit Zevenaar wordt bericht; Rijn en IJsel blijven gestadig wassen en hebben nu een onafzienbare vlakte onder water gezet. We hebben nog eens een kijkje genomen, maar sedert Woensdagochtend is het water bij den Oudzevennaarscben dijk zienderoogen gewassen. Langzaam maar ze ker glijdt de geweldige watermassa tegen den prachtigen, stevigen bandijk op, welke de geweldige massa trotsch weerstaat. In- tusschen ondervinden Lobith Tolkamer en. Spyck reed? veel last van het water, dat van dijk tot dijk staat en den grooten weg EltenLobith reeds aantast. Hier in de om geving hebben ingekuilde voederbieten en aardapnelen veel te lijden. Het overzetten naar Betuwsche dorpen wordt moeilijker. Er staat een stevige wind, die het water onstuimig maakt. Vanochtend staken slechts de bovenste takken der knotwilgen boven den waterspiegel uit en zag men de koude schoorsteenpijpen der stilliggende steenfa brieken, haar profiel tegen de grijze luchten afsteken. En terwijl dc vrind huilt en de re gen blijft kletteren, zitten honderden gezin nen der steenfabrieksarbeiders te wachten op val, want dit hooge water beteekent voor hen armoede en ellende. H. M. de Koningin naar de bedreigde streken. Naar gisteren gemeld werd zou H. M. de Koningin zich gisteravond per extra-trein via Arnhem naar Nijmegen begeven, waar H. M, te middernacht zou aankomen, ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den omvang' van de ramp. De Rijn stijgt nog. De Roer gedaald. Gistermiddag was de stand van den Rijn ■te Ruhrort 8.55 M. De was bedraagt 1 c.M. per uur, 'Sedert hedenmorgen is de scheep vaart cp den Rijn officieel verboden. Het geheele havengebied van Duisburg—Ruhrort staat blank, zoodat liet niet meer mogelijk is te laden of te lossen. Ahr, Moezel en Main stijgen nog. Het verkeer op den Main is gestremd. Daaren tegen zijn de Roer en haar zijrivieren sedert gisteren sterk gevallen, bij Mühlheim a. d. Roer bijv. met circa 1 M. In Sauerland is hei gevaar voor een ramp geweken. DE SPOORDIJK TUSSCHEN RAVENSTEIN EN WIJCHEN DOORGEBROKEN, Zooals men met vrees tegemoet zag, is op Nieuwjaarsdag dc spoordijk tusschen Raven- stein en Wychen doorgebroken. Tegen zeven uur werd nog een locomotief van Ravenstein naar Wychen gezonden om wagens met vee, dat gered was, af te halen. De toestand van den dijk was toen echter reeds zoo slecht, dat de machine onverrichterzake moest te- rugkeeren en Wychen niet kon bereiken. Het treinverkeer werd stopgezet en een pendel verkeer RavensteinDen Bosch en Wychen Nijmegen ingesteld. Ret water kwam meer en meer op en bereikte eindelijk de rails. Tegen middernacht hr/d de eerste doorbraak bij kilometerpaal 52 V: plaats. Het water drong onder den dijk door cn plotseling scheurde deze. Kubieke meters zand ver- dwennen in de diepte. De ramp was voltoiod, het geheele land van Maas en Waal wordt thans overstroomd. Rechts van den brekenden spoordijk het reeds overstroomde land, links de polder, waarin thans het Maaswater met donderend geweld stort, alles vernietigende, wat de stroom in zijn vaart tegenkomt Nimmer is een dergelijke waterramp bij menschenheuge- nis vorogekomen.In de verte schijnen boven den donkeren vloed eenige lichtjes van de zolders van boerderijen, waar de men schen in angst en vreeze den dag afwachten, die wie weet welke verschrikkingen zal brengen. Aan de andere zijde stroomt het water naar de vreedzame landhoeve, waar men door klokkengelui gewaarsthuwd, in den Oudejaarsnacht het vee dc dijken opbrengt zijn have en goed in veiligheid stelt en zich gereedmaakt te vluchten voor den watergolf, maakte zoodat er toch feitelijk bloed in werd gemengd, zij het dan ook in geringe hoeveelheid. De vrouw te Philippoli werd veroordeeld, maar kreeg heel gauw kwijt schelding harer straf; de eigenlijke schuldi gen, welke voor deze misdaad verantwoor delijk waren, wisten dc zaak in den doof pot te stoppen en bleven ongestraft. Is het nu' een dergelijke misdaad, welke hier be dreven is. waarvan het slachtoffer bij uwe isba is achtergelaten? Dat is mogelijk, zelfs waarschijnlijk, God alleen weet het. Wij moeten bidden, opdat de schuldigen zich be- keeren en begrijpen, dat het berouw en de aanbidding van Christus, dien zij als den beloofden en gekomen Messias erkennen, hun den hemel opent terwijl de ritueele mis daad door de menschen vervloekt en door God gestraft wordt. HOOFDSTUK III. Terwijl deze .gebeurtenissen bij Vologda plaats grepen, vluchtten Dubief, zijn vrouw en zijn zoon in de richting van Archangel. Pedruaf reed zijn drie paarden prachtig; hij ontweek de dorpen en hield pas stil als de avond inviel bij de een of andere alleen staande isba, waar men hen edelmoedig gastvrijheid verleende. De Russische boer is van nature goed; wanneer hij niet bedorven is door de ste den de arbeidersraden of de revolutionnaire die steeds voorwaarts dringt. fTier zullen de verschrikkingen nog grooter worden, want het land loopt af naar den hoek van Maas en Waal en daar wordt de diepte dus groe ier, De bres in den dijk was weldra een 250 Meter breed en nog steeds breidt zij zich uit. Dc spoordijk wordt slechter tn slechter en toont in zijn lengtebed scheuren. Een spoorwegautoriteit deelde mede, dat, naar zijn meening, eerste twee maanden na het vallen van het water, het normaal ver keer weder hersteld zal kunnen zijn. Dc telefraafpalen bogen over en knapten af, waardoor het telegraaf- en telefoonver keer met Nijmegen verbroken werd. Een binnenzee is zich bezig te vormen, die zich staar de zijde van Dreumel en Druten voort durend uitbreidt, Tegen zeven uur vanmorgen stond Baten burg in het water, evenals Leur. Weldra was het water in de omgeving van Hemen. Dit dorp ligt betrekkelijk hoog en de boeren brachten op den Kioosterberg het vee in veiligheid. In Horssen, waar het water dra naderde, zijn door monteurs van dc Rijks telegraaf uit Tiel da toestellen van het tele graaf- en telefoonkantoor naar den zolder gebracht. Hier is het telegraafkantoor inge richt en werkt een en ander uitstekend. Appeltern raakte tegen 3 uur onder water- het postkantoor werd naar een hooger gele gen lokaal overgebracht. Vermoedelijk zullen nog Altforst en Puylijk en de doroen langs de Maas cnderloopen .AInhen en Maasbom mel, Leeuwen, Druten. Wamei, Heerewaar- dftr» en Dreumc' zullen later volloopen.Voor- al de laatste plaatsen zullen het zwaar te verantwoorden krijgen. Op den Maasdijk wordt het vee voorloo pig opgesteld en vandaag werd het met ponten naar de overzijde gevoerd, om in de dorpen in het land van Ravenstein tijdelijk gestald te worden. Vele boeren bleken, van hetgeen te gebeuren stond, niets af te we ten. Verschillenden, gehecht aan hun behui zing, kunnen zich niet voorstellen, dat hel water komen zal. Zij weigeren zelfs hun vee in veiligheid te brengen. Vandaag en de vol gende dagen zullen er heel v.at dieren, die dan niet meer naar de dijken of de hooger' gelegen plaatsen bij Berharen en Hernen kunnen komen, verdrinken. De rivierdijk bij Cuyck in gevaar. De plaats in de rivierdijk bij Cuyck, waar in 1920 de doorbraak plaats vond, loopt we derom gevaar. Door de riviercorrespcndentie van den Waterstaat werden Vrijdagmiddag de pol derbesturen in bet land vaa Ravenstein en verderop, waar de Beersche Maas loopt, ge waarschuwd vcor de dreigende doorbraak. Sommige boeren beginnen ook hier hun vee reeds over te brengen. Vermoedelijk zal doorbreken een der ieidijken ter plaatse van de voormalige overlaat. Op drie plaatsen dreigt hier gevaar. Met zandbakken en water heeff men een kom gemaakt om tegendruk uit te oefenen. Mocht hier een dijkdoorbraak volgen, dan zal het gevolg hiervan zijn, dat het water, na het stadje Cuyck overstroomd te hebben, naar de traversée van de Beer sche Maas stroomt, waarin dan een zeer hooge stand zal optreden, die gevaar ople vert voor de langs de traverséc gelegen bin- nenpolders. Dit beteekent, dat, evenals bij het werken van de Beersche Overlaat, hef gebied tot voor 's-Hertogenbosch. de z.g. Beersche Maas, overstroomd zal worden, doch tevens ten gevolge van den dan optre denden hoogen stand, ook de langsgelegen binnenpoiders. In Nijmegen en omstreken. Dc Waal bi» Nijmegen wast ongeveer 3 c.M. per uur. Het water staat 1 M. hoog tegen de huizen aan de Waalkade; het sei- pelt door de huizen heen. In de Ooy wor den de dorpen Leuth, Erlccom en Millingen door het water bedreigd. De kerk en pasto rie van Leuth staan in het water. Millingen wordt wegens doorbraak van een binnen dijk van alle kanten bedreigd. Bergharen, Hernen en Leur loopen onder water. Hon derden werklieden uit Nijmegen, Groesbeek en van Maas en Waal zijn naar 'net terrein van den ramp vertrokken om de ergste overstroomingeu te temperen. Langs den weg WychenGrave ligt een groote vracht auto te water. Tot nu toe zijn geen per soonlijke ongelukken voorgekomen. DIJKDOORBRAAK BIJ ROERMOND. Le Ooi bij Stevensweert, is de dijk door gebroken. Het water stroomt nog steeds het land binnen en de was houd' aan. D« toestand is thans zeer ernstig. In Maasniel stroomt het water het dorp binnen. De dorpsbewoners vluchtten naar de zolder verdiepingen, hetgeen een paniek veroor zaakt, daar zij door het water verrast zijn. Hulp is nog niet aanwezig. Het gemeente bestuur heeft cm militaire hulp gevraagd Bij het Ooierhuisje het overzetveer zouden twee personen verdronken zijn. Jn Swalmen komt het water eveneen; opzetten, zoowel van de Maas als van de Schwalm. Zondagmiddag stond reeds ce gedeelte van het dorp onder water. De Neerstraat te Roermond is gehee ondergeloopen. In de Koolstraat, aan. de Roerkade en Roersingel is de toestanc vreeselijk. Het water golft de huizen binnen Van alle kanten worden ladders gerequi reerd cm de bovenverdiepingen van de huizen te bereiken. Alleen staande wonin gen m het land tusschen de rechter en linker Maasdijk staan bijna tot aan het dal onder water. Wij vernemen voorts, dat de gemeente Roermond een crediet van 6000 gulden heef beschikbaar gesteld voor dc redding va vee en have. De ovens van de gemeentelijke gasfabrie zijn ondergeloopen, zoodat hedenmorgen d< gasaanmaak moest worden stopgezet. Dl inwoners hebben een circulaire ontvangen waarin de meeste zuinigheid dringend ver zocht wordt. De spoorlijn Roermond- Weert is wegens dc sterke spoeling tijdelijl opgeheven. Mogelijk zal nog met 5 K.M werden gereden. DE MAAS ZAKT! Vrijdagavond cm 6 uur werd uit Luil 4 c.M. val van de Maas geseind. Joden, behoudt hij op het land al de hoe danigheden van zijn ras; hij is godsdienstig welwillend, altijd gereed om diensten te b?» '.vijzen. Alleen de ophitsingen der socialistei en nihilisten hebben hem veranderd; than; verdraagt hij, zonder zich te durven beklager de revolutionnaire uitspattingen, zooals hi ccrtijas het gezag van het czarisme aannam ofschoon hij er dikwijls het onschuldig! slachtoffer van was. Reeds acht dagen was Dubief met de zij nen op weg. zonder dat een enkel ongeva hunne vlucht had vertraagd, toen zij beslo ten vierentwintig uur in de eerste isba oii zij zouden ontmoeten, te verblijven, on hunne paarden dc noodige rust te genen ei zelf eenigszins op verhaal te komen. De nacht begon toen zij in de verte eci alleenstaand huis zagen. Pedruaf mende d paarden in die richting. Zij hielden bij tb deur stil en bemerkten tot hun schrik da hef door een afdeeling der roode gSrdei bezet was. Bi; de eerste woorden van Du bief antwoordde het hoofd van het huisge zin, met zachte stem dat hij hen omnoge! lijk kon ontvangen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7