GEMENGD NIEUWST MARKTNIEUWS. KOOPT WELDADIGHEIDS POSTZEGELS! N. V. B. OVERZICHT. - Het been op het dak. De storm op de Zuiderzee. BiNNENLANDSCH "ÏÏiÊÜWÜ De Amsterdcimsche IS millioen- leening. Zomertijd, Onttrekken van woningen aan de Markt. Overstrooiniiigen in Engeland, Frankrijk, Duitschiand en België. In Bel gië is door de regeering militaire hulp gezonden. ïn den toestand van kardinaal Mercier is een aanmerkelijke verbetering ingetreden. In de Zweedsche textiel-industrie dreigt een uitsluiting, welke 26000 arbeiders omvat. Ofechoon er geen oflicieele wapenstilstand is afgekondigd in Syrië, zijn de vijandelijkheden sedert vorige week gestaakt. Gem. buiten!, berichten. DE TOESTAND VAN KARDINAAL MERCIER. (TELEGRAMMEN. Een moord te Londen. De ontdekte misdaad. De kroonprins van Roemenië doet afstand van den troon. Een ontploffing t& Macao. SPORT EN WEDSTRIJDEN, E. D. O. Meppel. Donderdagavond is een dijk onder de gemeente Ruinerwold doorgebroken, alsme de de Stouwe, de watcrkeering van het wa terschap „Hasselt en Zwartsluit", waardoor het water in tcoraeloozu vaart het Slaphor- sterveld binnengolfde. De straatweg van Hasselingen is over stroomd en de zomerdijk naar Zwartsluis, die in gewone tijden ver boven de oever landen uitsteekt, eveneens. Tal van bewoners van huizen aan den zoom der stad en in de omgeving hebben hun have en goed naar den zolder gebracht. Een nieuw gebouwde woning begint te ver zakken. Maar ook in 't centrum der stad begint men reeds hier en daar last van het water te krijgen, daar de riolen in averechtschc richting functionnecren, omdat het kanaal water hooger staat dan de in de vaarten uitkomende cementbuizen. 's-Hcrtcgenbosch. De Pettelaarscheweg is overstroomd. De stadssluisdeuren zijn gesloten. Het elec- trisch gemaal is in werking gesteld. Oeüelt. De Maasdijken houden nog goed stand. Aaldonk en Panoven zijn gedeeltelijk on- dergeloopen. Sambeek is voor een groot deel overstroomd. Van Katwijk bij Cuijk zijn alle toegangswegen bijna door het water af gesloten. Met Cuijk wordt het verkeer nog onderhouden over den Veluwschcn dijk, die echter slecht begaanbaar is. Mariniers naar de overstroomde streken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te half één is te Amsterdam aangekomen een trein uit den Helder, bestaande uit twee wagons mariniers en ongeveer acht wagons sloepen en ander reddingsmateriaal. Deze trein is kort daarop via Nijmegen vertrok ken om het reddingsmatcriaal reeds vroeg in den ochtend van Nieuwjaarsdag in de over stroomde gebieden te kunnen gebruiken. Wij vernemen verder, dat ook uit andere plaatsen reddingsmateriaal wordt gezonden. VENLO GEHEEL ONDERGELOOPEN. Uit Venlo werdt eemeld, dat de stad thans bijna geheel door het water is inge sloten. De toegang tot de stad wit de rich ting Tegelen en Horst is gestremd. Het geheele stadsverkeer staat stil. De Roer- mondsche Poort en het viaduct zijn heden middag geheel ondergelcopen. Alle straten staan blank. De electrische centrale v.ordt bedreigd en de toestand van de gasfabrie ken is kritiek. De brandweer is opgeroepen en verleend hulp door de raenschen van en naar diverse punten te dragen. De maré- chausséekazerne in de stad staat onder water. De paarden werden nog tijdig over gebracht. De militairen, die met verlof af wezig waren, zijn teruggeroepen en houden zich gereed om hulp te bieden. Alle open- mare scholen, zijn ingericht voor de huis gezinnen van het Hetje. welker huizen tot de daken onder water staan. De electrische strcomregeling aan Roermond is siopgezet. Rondom Roermond en Tegelen zit men in het donker. Ook te Venlo is de toestand verontrustend. Een ernstige noodtoestand ii ingetreden. Booten, vlotten en paarden met lange wagens doorkruizen de water vlakte, waarin de stad herschapen is, en brengen levensmiddelen aan alle nood lijdenden. Er heerscht hier een toestand als nooit te voren. In tal van bakkerijen zijn de oven gedoofd. De melkaanvoer is stop gezet. Heden 19 hier een comité voor den Watersnood ingesteld. De burgerij houdt zich onder deze verschrikking echter moedig. achteloosheid van een student te Utrecht Storm- en regendagen hebben ook in de Frans Halsstraat te Utrecht, aan verschillende daken van huizen kleine mankementen ver oorzaakt, waar loodgieter en timmerman aan e pas moesten komen. Zoo geschiedde het Jat een tweetal arbeiders met een ladder ïaar het dak van een zeker perceel in ge- ïoemde straat klommen. Toen zij boven waren, bemerkten zij plotseling 'n menschen- oeen op het dak. Onmiddellijk spoedden Je menschen zich naar den politiepost in Je Gerard Doustraat, om daar hun weder varen mede te deelen. Een agent kreeg opdracht, de situatie op e nemen. Deze ging met de arbeiders naar iet bewuste perceel, klom de ladder op en zond werkelijk een afgesneden menschenbeen ip het dak Dadelijk werd door den politieman een /oorloopig onderzoek bij de bewoners in gesteld, waardoor het drarnh werd opgelost. Een der bewoners, een medisch student, tad het been mede naar huis gebracht, het vervolgens voor anatomische doeleinden ge- oruikt en het daarnauit een zolderraam op het dak gesmeten.... De burgemeester van Urk heeft aan den ;ommissaris van politie te Zwolle getelefo- teerd, dat rondom het eiland enkele schepen n nood verkeerden. Het stoomschip Jhr. von Deusau zou van Kampen vertrekken om ïulp te verleenen. In den Amstcrdaaischen Gemeenteraad h Zaterdag, de voordracht van B. en W. tot let aangaan van een geldleering van 15 nillioen, zonder hoofdelijke stemming aan- {enomen. Intrekking ontwerp-Braat. Bij den voorzitter der Tweede Kaer is een jrief ingekomen van den heer Braai, hoo iende de mededeeling, dat hij zijn voorstel an wet tot regeling van den duur van den '.omertijd, waarvan, na de aanneming van iet amendement van den heer J. J. C. van 3ija c.s. de behandeling, in verband met een loor den heer Braat gedaan verzoek, is ge- chorsf, intrekt Geen geldelijke compensatie meer. Naar de Tel. verneemt, is het met ingang an 1 Januari niet meer noodig tc Amster- lam voor het onttrekken van woningen een om gclds te betalen. B. en W. waren, naar oen weet, wettelijk bevoegd voor het ont rekken van woningen aan de woningmarkt ■.en zekere geldelijke compensatie te óschen. B. en W. beschouwen thans echter den oestand van de woningmarkt te dezer ste le zoodanig verbeterd, dat zij dezen maat- egel niet meer noodzakelijk achten. Woningen mogen dus voortaan zonder leze compensatie worden veranderd in win- cels, bergplaatsen of anderszins, al blijven ïatuurlijk de overige verordeningen, die al tijd bestaan hebben, van krachf. Dc reis van Canning. Briand heeft Woensdagavond zijn ant woord aan Canning verzonden. Het is in overeenstemmung met zijn Donderdag in de Kamer gehouden rede. Hoog water in Frankrijk. Door het wassen van de Seine is de scheep vaart geheel stilgelegd. Avignon is door de Rhóne overstroomd. Uit de Fransche Kamer. De Kamer heeft het wetsontwerp aange nomen in zake het verleenen en de vernie tiging van credieten op de begrooting over 1925, met name van 440 millioen voor de uitgaven in Marokko. De Fransche bladen leggen den nadruk op het groote succes van Briand in de Ka mer naar aanleiding van Marokko en keu ren zijn verklaringen goed. Het „Journal" zegt, dat Briand zijn tegen standers uit het veld heeft geslagen en htm verwachtingen verijdeld De „Éclair" acht Briands argumenten verpletterend. De „Ere Nouvelle" meent dat de overgroote meer derheid der Kamer heeft begrepen dat Briand de ware democratische politiek heeft verde digd. De financiecle voorstellen. Omtrent de thar.s door minister Doumer in de Kamer ingediende voorstellen, o.a. de buitengewone tijdelijke belasting, die op de betalingen zal worden geheven, wordt ge meld, dat geen onmisbare levensmiddelen belast zullen worden. De missie van Gordon Canning. De afdeeling Afrikaansche aangelegen heden van het Fransche departement van Buitenlandsche Zaken heeft aan kapitein Gordon Canning op last van Briand een brief geschreven, meldende, dat, daar de toestand in geen enkel opzicht veranderd is, Briand slechts kan blijven bij zijn besluit, om geen gevlog te geven aan Cannings ver zoek om een audiëntie. De storm in Engeland. Een hevige storm, die Woensdag in het geheele land gepaard ging met zware regens, heeft in Wales, de Midlands en elders het overstroomde gebied aanzienlijk vergroot. Er is groote schade aangericht. De stoom schepen, die aankwamen, maken melding van verschrikkelijk weer. Vele groote schepen van alle nationaliteiten ankereu ter hoogte van Deal, om het einde van den storm af te wachten. Groote scholen haringen zijn in 'in de baai van Swansea op het strand gedre ven toen het eb werd, zijn groote hoeveel heden gevangen. De communistische agi tatie in Griekenland. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche regeering het bewijs eener omvangrijke communistische propaganda in het leger en op de vloot heeft ontdekt, welke de revo lutie met samenwerking der Macedonische separatisten en met behulp van buitenland- sche politieke elementen ten doel had. Drie voormalige premiers, Milachopo- poelos, Safahdaris en Papanastasioe zullen van hun burgerrrechten vervallen worden verklaard, daar hun optreden de integriteit van Griekenland in gevaar brengt. Watersnood in Duitsch iand. Het spoorwegverkeer in Midden-Duitsch- land ondervindt grooten last van het hoog water. Op talrijke trajecten heeft men het verkeer moeten stopzetten, omdat óf de brug gen beschadigd óf de rails ondermijnd zijn. Hoog water in Belgie. De berichten uit verschillende streken des lands melden dat de stijging van het water onrustbarend is. Er hebben tal van over stroomingen plaats gehadde schade is aanzienlijk. In den Senaat werden de berichten over de overstroomingen besproken. De minister van binnenlandsche zaken, die ter plaatse is, meldt, dat de toestand ernstig is, vooral in het land van Luik. Maatregelen zijn geno men om militairen te zenden teneinde hulp te verlenen aan de bevolking, terwijl tevens finantieele steun zal worden verstrekt. De minister meldt beangstigende bijzonderhe den over den toestand in het kolengebied. Ougrée en Marihaye staan blank. Men vreest, dat duizenden huizen van Seraing zullen onderlaopen. In 600 woningen is hst water reeds binnengedrongen. Te Tilleul staat in enkele straten reeds eenige meters water. Overal zullen de noodige maatregelen worden genomen. De Senaat is voor onbepaalden tijd uiteen gegaan. De nieuwe Belgische be lasting-ontwerpen. De Senaat heeft Donderdag artikelsgewijze de nieuwe belastingontwerpen aangenomen. Voorts nam hij de artikelen aan van de ont werpen betreffende het militaire contingent, de voorloopige credieten en die van de lee ning van 500 millioen voor rekening der kolonie. De watersnood in Duitsch iand. Aan het Oosterstation te Hagen heerschen tengevolge van het hcoge water vreeselijke toestanden. De toegang tot de perrons is schiep niet 'mogelijk. Daar gemeld wordt, dat het hooge water aan den bovenloop van den Ruhr valt, is het grootste gevaar echter vermoedelijk voorbij. Uit berichten over den stand van den Rijn blijkt, dat, terwijl op enkele plaatsen stil stand in den was is gekomen, over het al gemeen het water nog stijgt. De peilschaal te Keulen wees 10 u. hedenochtend 8.81 m aan, om één uur 8.93 m, terwijl het water elk uur vier c.m. stijgt. Uit Koblenz wordt gemeld, dat heden ochtend om acht uur, bij een stand van 7.28 m, het water tot stilstand kwam, terwijl de Neckar valt. Bij Bonn steeg het water sinds gisteren weer 80 c.m. De Wupper valt sinds middernacht. Uit Kleef wordt gemeld, dat vannacht in de omgeving het water 70 c.m. steeg twee dorpen staan blankde voor ziening met levensmiddelen is zeer moeilijk Bij een verder wassen van den Rijn zal in een deel der overstroomde straten van Keulen een kostelooze veerdienst worden ingesteld. Pleiziervaarten en zgn. wilde vaar ten zijn verboden. Het water wast nog steeds. Uit Keulen wordt gemeld, dat volgens de laatste berichten de hoogwaterstand van 1924 is overschreden. Waarschijnlijk zal die van het rampjaar 1920 worden bereikt. In Keulen bereikte het water 's middags vijf uur 9.10 ni. In vele straten staat het wa ter een meter hoog. Verschillende bedrijven moesten het werk stopzetten. Ook bij Koblenz is de stand van '24 over schreden. Om zes uur 's avonds stond het water 9.01 m. Om vier uur 's middags was de stand te Kehl 4.30 m. (val)te Mainz 4.52 m.te Hanau 5.43 m,te Bingen 4.70 m. te Trier 7.57 m. (langzame val). Uit Saarbriicken wordt ook val en betere weersgesteldheid gemeld. Uit het Mainge- bied daarentegen voortdurende was. De Pruisische regeering stelt ter bestrij ding van den eersten nood 500.000 M. ter beschikking van de zwaar beproefde bevol king. Aan de Boven-Main is de waterstand 5.02 m. Naar het schijnt is het hoogtepunt be reikt en een zekere stilstand ingetreden. De dam in het Egerdal is Woensdagnacht tengevolge van het hoogwater overgeloopen De Fulda is daardoor in een wilden berg stroom veranderd. De oevers zijn over een groote uitgestrektheid overstroomd. Ook bij de Boven-Diemel en de Lahn is dit geval Hier en daar is het water in de huizen bin nengedrongen. De a.s. ontwapeningscon ferentie. Uit een brief aan het secretariaat generaal vzn den Volkenbond gericht door de Zwitser- sche regeering betreffende de eventueele deelneming van een sovjetdeiegatie aan de (voorbereidende) ontwapeningsconferentie, blijkt, dat de huidige verhouding tusschen Zwitserland en Sovjet Rusland geen hinder paal in den weg zou leggen aan deelneming door Rusland aan die conferenite. Uitsluiting in de Zweed sche textielindustrie. De onderhandelingen tusschen de partijen i nde textielindustrie hebben tot geen resul taat geleid en zijn gisteren afgebroken. De uitsluiting zal dus heden van kracht worden en obgeveer 26.000 arbeiders omvatten. De regeering zal zeer waarschijnlijk een arbitrage commissie benoemen, die de bemiddeling zal voortzetten. „Social Democraten" gelooft, dat het nog mogelijk zal zijn op het laatste oogenblik de uitsluiting te voorkomen en tot overeenstemming te geraken. Een hooggeplaatst ambte naar in Griekenland ge arresteerd. Stefanoe, de directeur van de archieven van het departement van buitenlanasche zaken, is gearresteerd, verdacht van het onder houden van betrekkSngen met communis tische agenten. Dc strijd in Syrië. Een veertigtal bandieten drongen geduren de den nacht de stad Damascus binnen, doodden twee gendarmes en een kind en verwondden twee andere gendarmes. Ver schillende bandieten werden gearresteerd. De „Daily Telegraph" verneemt uit Bei roet Ofschoon er geen officieele wapen stilstand is gesloten, hebben de vijandelijk heden sedert het einde der vorige week fei telijk opgehouden. Daarmeede is echter de vrede, niet nader gekomen, daar de opstan- digen weigeren zich formeel te onder werpen, wanneer dit het neerleggen hunner wapenen in zich sluit. De afgezanten, die onlangs Sultan el Atrasj bezochten, deelden den correspondent van de „Daily Telegraph" mede dat de Droezen er op staan hun wapenen te behou den, die ter bescherming tegen overvallen van Bedoeïnen en tegen de algemeene wet teloosheid in Djenel-Droeze noodig zijn. De Franschen werken hard om een formule te vinden, die den rebellenleiders zou be vredigen, en zij worden daarin door de ge matigde Syrische nationalisten ondersteund. Een mijnramp in Mexico. Berichten uit Mexico melden, dat uit een mijn te Pa lan, in den staat Coahuile, waar Zaterdag een ontploffing plaats had, 42 lijken zijn opgehaald. Waarschijnlijk zijn er nog meer dooden. Een twintigtal mijnwerkers werd gewond. Pe moord op generaal Hsoe. Generaal Hsoe, wiens dood gisteren werd gemeld, is niet door een bom, doch door een kogel aan zijn eind gekomen. De leden van zijn gevolg konden ontkomen. X-STRALEN IN DEN.SCHOEN WINKEL. Sommige schoenwinkels in Londen blij ken, ten gerieve van klanten, die er zeer gevoelige, of misvormde voeten op nahouden, gebruik te maken van X-stralen, waarmede zij vaststellen, waar precies de gevoeligheid of misvorming zit om daarmede bij de aan meting van het schoeisel rekening te houden. In een ingezonden stuk in de ..Times" wordt daarop de aandacht gevestigd en dara- tegen geprotesteerd wegens het gevaar, dat er, zoowel voor dengeen die het middel hanteert als die er mee wordt onderzocht, aan verbonden is. DeManchester Guardian" neemt dit proces over. Wanneer iemands voeten zoo merkwaardig gevormd zijn, zegt het blad, dat een machtig en, wanneer slecht aangewend, gevaarlijk wapen als X-stralen moet worden gebruikt om schoenen te vin den, die geschikt zijn, dient de lijder naar een arts te gaan inplaats van naar een schoen winkel. Het blad acht het zeer onbevredi gend dat een medisch hulpmiddel van deze kracht kan worden gebruikt alleen om aan een gewone handelszaak een „touch of novelty" te verleenen, en dringt erop aan, dat de wet daarvoor de zelfde waarborgen schept als ten aanzien van den verkoop van gevaarlijke geneesmiddelen. STORM EN SCHADE. Uit alle deelen van Engeland komen voort durend berichten nopens stormschade. De Theems wast nog steeds. De telegraaf- en telefoondienst zijn in hooge mate in de war. De verbinding met Dublin zijn verbroken. HET ABNORMALE WEER. Er komt geen einde aan de atmosferische storingen Te midden van de berichten over over stroomingen alom, tengevolge van het smel ten der sneeuw op de bergen na de plotse linge sterke stijging van de temperatuur en den zwaren regenval, maken de berichten uit Berlijn gewag van een hevigen orkaan, welke de Duitsche hoofdstad gisterenochtend heeft geteisterd. Op verschillende plaatsen werd groote schade aangericht. In alle plant soenen zijn boomen ontworteld. Talrijke menschen op straat werden door vallende dakpannen getroffen. In de voorsteden wer den hier en daar de daken van de huizen gerukt. DE ECONOMISCHE CRISIS. Bij het Eisenund Stahlwerk Hösch A, G. te Berlijn is in verband met de geringe af zetmogelijkheid met ingang van 15 Jan. aan 1500 arbeiders de dienst opgezegd. DE ONTRUIMING. De ontruiming der Keulsche zone door de geallieerden maakt goede vorderingen. Blijkens een radiogram uit Londen zijn thans 4000 man Britsche troepen naar hun nieuwe kwartieren te Wiesbaden overge bracht en Woensdag hebben dc Franschen het bestuur over de zone officieel aan de En- gelsche autoriteiten overgedragen. De intergeallieerde commissie voor de waterwegen wordt op 18 Jan. van Keulen naar Mainz overgeplaatst. Uit Brussel wordt gemeld, dat heden middag in den toestand van kardinaal Mer cier een aanmerkelijke verbetring ingetreden is, EEN LUGUBER VERHAAL. De Parijsche recherche breekt zich het hoofd over een mysterieus géval, waarvan G. G. van Ivans zou watertanden. Enkele dagen geleden liet een koopman zijn auto een oogenblik onbeheerd staan in een straat nabij de Porte St. Martin; bij terugkomst was zijn wagen verdwenen. Dinsdagnacht is de auto teruggevonden in een stille straat nabij de Invalides, gewel dig bemodderd en met bloedsporen op Zijwand en treeplank. Kort voordat de auto werd gevonden, had de politie mede deeling ontvangen van een vrouw te Ivry, dat zij gezien had hoe twee mannen een lang, zwaar pak uit een auto droegen en in de Seine wierpen, waarna zij bleven wachten tot het geheel in het water verdwenen was. De vrouw dacht, dat het een menschelijk lichaam was geweest, maar had de ge zichten van de mannen niet kunnen onder scheiden. De recherche tracht thans te ontdekken of de gestolen wagen gediend heeft voor een moord. Een tweede onderstelling is, dat de auto slechts gebruikt is bij een inbraak en dat een der dieven daarbij gewond is geworden. EEN A.S. VERHOOGING DER TAXI-TARIEVEN. De tarieven der Parijsche taxi's, ofschoon nog altijd vrij laag, dreigen wederom te zullen worden verhoogd. De taxi-ondernemingen en de chauffeurs van eigen wagens hebben bij den gemeenteraad het verzoek ingediend hun prijzen met 25% te mogen verhoogen. Zij baseeren dit verzoek op het feit, dat de ben zine sedert de laatste verhooging aanzienlijk jn prijs is gestegen, terwijl voor een buiten band, die 18 maanden geleden 200 francs kostte, thans 445 francs moet worden betaald. Het gemeentebestuur voelt er iets voor om in een verhooging van 10% toe te stemmen, doch meer ook niet. De quaestie zou dezer dagen door de financieele commissie uit den raad worden onderzocht. Aanvankelijk werd overwogen de prijzen van alle vervoermiddelen, ook die der trams en autobussen te verhoogen, maar er is be sloten de huidige tarieven in elk geval tot 15 Juli te handhaven. In dien tusschentijd zullen verschillende proeven worden genomen om de exploitatiekosten te verminderen, o.a. door het invoeren van couponboekjes, het opheffen van de eerste klas, enz. CRISIS GERUCHTEN. De regeering-Zankof maakt een zware crisis door. Dezer dagen hebben tieu Macedonische afgevaardigden, die tot dusver de regeering hebben gesteund, den voorzitter van het Sóbranje een verklaring overhandigd, dat zij hun steun aan de regeering onttrekken wegens haar nationale politiek tegenover de minderheden en de Bulgaarsche vluchte lingen uit Grieksch en Servisch Macedonië. Afgevaardigden van de fracties der demo cratische entente hebben langdurig met den premier geconfereerd. Besloten werd zoo spoedig mogelijk een nieuwe regeering tc vormen, waarvan de huidige premier weer het hoofd zou moeten zijn. HET ONDERZOEK VAN IMMIGRAN TEN IN DE V. S. Het dept. van buitenl. zaken te Washing ton maakt bekend, dat het onderzoeksysteem van immigranten in de havens waar zij scheep gaan, dat onlangs is ingevoerd voor immigranten uit de Britsche eilanden, zal worden uitgebreid tot immigranten uit Nederland en België. Andere landen ko men waarschijnlijk later eveneens in aan merking. Vrijdagmiddag is een 17-jarig meisje, dat samen woonde met haar moeder, een we duwe, in haar kamer vermoord gevonden. Zij was in nachtgewaad. De dood schijnt een gevolg van verworging. De politie zoekt naar een vriend, met wien het meisje in ge zelschap van haar moeder den Oudejaars avond heeft doorgebracht. Door het vinden van een schedel is de politie in Oost-Pruisen een afschuwelijke misdaad op liet spoor gekomen, die in 1921 werd gepleegd. In Klenthenen heeft in genoemd jaar een zekere vrouw Löffler n.l. haar man op beest achtige wijze van het leven beroofd. Zijn dochter had hem eerst een lus om den hals gelegd en dien toegetrokken. Daarop sloeg zijn vrouw hem zoo lang met een bijl op het hoofd, totdat de levensgeesten waren ge weken. Te harer rechtvaardiging voeren moeder en dochter thans aan, dat de vermoorde met getrokken mes op haar zou zijn afge komen en haar zou hebben bedreigd. Na den moord werd het lijk door de beide vrouwen naar den stal gesleept. Daar sloe gen zij den man het hoofd van den romp en begroeven het vervolgens in een aardap pelkuil. Vóór het verbergen van het lijk hebben de twee moordenaressen in een muur een holte gemaakt. De dochter heeft daarna jarenlang Doven dezen lijkkclder ge woond. De 32-jarige kroonprins Karei van Roe menië, erfgenaam van den Roemeenschcn troon, heeft aan zijn vader, den koning, een schrijven doen toekomen, waarin hij afstand doet van de troonsopvolging, van alle voor rechten aan zijn rang verbonden, en van zijn lidmaatschap van het koninklijk huis. Zooals algemeen aangenomen wordt, is dit besluit genomen uit sentimenteele overwegingen. Het was sterk opgevallen, dat de kroon prins, die het laatst in Engeland was tijdens de begrafenis van koningin Alexandra, wei nig lust toonde naar Roeriienië terug te kee- ren om zich aan de taak te wijden, die op hem rustte. Vergeefs trachtte men in Enge land hem af te brengen van den stap, dien hij thans toch heeft gedaan. s Naar de „Daily Mail" uit Hongkong ver neemt heeft een ontploffing plaats gehad in een Chineesche vuurwerkfabriek te Ma- cao. Er zijn 40 Chineezen gedood en 50 ge wond, terwijl nog 200 personen vermist worden Het grootste gedeelte der slacht offers zijn vrouwen. GOUDA, 31 Dec, Boter red. aapvoer, han del flauw. Goeboter 110—120; weiboter 100—115 Veemarkt. Melkvee red. aanvoer, handel red. 325425; vette varkens weinig aan voer, handel vlug 4446 ct. per halt Kg.; magere varkens weinig aanvoer, handel ma tig 4647 ct. por half Kg.; magere biggen weinig aanvoer, handel matig 1220 per stuk; lammeren weinig aanvoer, handel flauw 2632; nuchtere kalveren red. aan voer, handel flauw 1220, Eieren groote aanvoer handel flauw per 100 stuks 10—11.50. GOUDA, 31 Dec. Kaas. Aangevoerd 62 partijen ,1e soort 6062, 2c soort 54 58, rijksmerk. Ie soort 6264, 2e soort 5660, zware geen. Handel flauw, HOORN, 31 Dec. Kaas. Aangevoerd 9 stapels fabriekskaas 49; 3 stapels boeren kaas 50/4. Totaal 12 stapels, wegende 11.574 K.G, Handel goed. OVERZICHT. Voor Zondag a.s. is door den N.V.B. een volledig programma samengesteld. In afd, I speelt Stormvogels één van dc beide resteerende thuiswedstrijden, H. V. V. komt Zondag naar IJmuiden en de Sformvogels zullen flink moeten aanpak ken willen zij er zonder kleerscheuren af komen. Men kan er echter van overtuigd zijn, dat de wit-blauwen er alles op zullen zetten. De kampioenskansen zijn gedurende de laatste weken zeer aanmerkelijk geste gen. Echfer kan geen puntje worden gemist en vooral thuis niet. We verwachten dan ook een kleine overwinning voor de thuisclub, welke echter niet zonder slag of stoot zal worden gekregen. Verder vertegenwoordigen E. D. O. en Haarlem hier hef Haarlemsohe le klasse voetbal. E. D, O. speelt tegen Feijenoord, terwijl Haarlem het Zaansche Z. F. C. op bezoek krijgt. Beide wedstrijden zijn zeer belangrijk. Die van E. D. O. tegen Feijenoord in ver band met dc bezefting der bovenste plaats. Door de gunstige resultaten welke de rood zwarten in de laatste wedstrijden hebben verkregen, zijn zij niet alleen 'n club waar mede rekening dient te worden gehouden, maar die zelf nog een goede kans maakt. De spanning in afd. II voor dc eereplaats is bijzonder groot, gezien er door niet minder dan 5 clubs aan wordt deelgenomen. Onder die 5 bezetten de rood-zwarfen een goede plaats. Zelfs staan zij momenteel beter dan de tegenstanders van Zondag a.s. Deze te genstanders dienen echter te winnen willen zij niet geheel uit den strijd raken. Dus zal Feijenoord geen duim grond toegeven. Het zelfde kan van E. D. O. worden gezegd. Ook zij dienen te winnen om in de running te blijven. Wij verwachten dan ook een bij zonder spannende kamp, waarin ongetwijfeld heel goed voefbal zal worden vertoond. Een kleine overwinning voor de thuisclub schijnt ons het best mogelijk. De strijd tusschen Haarlem en Z. F. C. aan den Schoterweg zal niet minder span nend zijn. Hier ontvangt Haarlem wederom één van de clubs, waartegen gewonnen moet worden. Of de roodbroeken er ditmaal in zullen slagen? Wij durven he niet voor spellen, Z, F. C, is één van de clubs die zelf nog niet geheel veilig zijn. Daarbij komt dat de Zaandammers over een enthousiast stelletje voetballers beschikken, die alle spelen voor wat ze waard zijn. Een enthou siaste ploeg met degradatie-kansen is tot heel wat in staat. Voor Haarlem geldt dit echter in nog grootere mate, zoodat wij' nu ook van de roodbroeken het allerbeste ver wachten. Dit en de heilige wil om te win nen zal de ontmoeting in Haarlem's voor deel kunnen doen eindigen. Hetgeen wij van harte hopen, want anders H. F. C. en R. C. H. trekken beide naar het Zuiden. H. F. C, heeft heel wat goed te maken na de smadelijke nederlaag tegen Blauw- Wit. Waar de blauw-wiften echter hun bes te spel in de wedstrijden buiten de stad schijnen te geven, verwachten wij een goed resultaat, d.w.z. een overwinning of minstens gelijk spel. R. C. H, ontmoet in Gorkum de hekken sluiters en onze R, C. H.-gczinde lezers zou den het ons wel hoogst kwalijk nemen wan neer wij iets anders dan een Haarlemsche overwinning gingen voorspellen, Wij willen er echter op wijzen, dat de Racing toch voor een niet zoo eenvoudige taak staat. Het spel van R. C. H. is tegen woordig niet zoo goed. Laten we hopen op een goed begin in 1926. Unitas zal de beide puntjes niet cadeau geven. Deze wetenschap zal de R. C. iï.'crs wel eenig vuur inblazen, waaraan zij momenteel juist zoo'n gebrek hebben, In de 2e klasse A. ontmoeten Bloemcndaal en Schoten elkaar voor het eerst in dit sei zoen, Nemen we der competitiestand in aanmerking dan dient Schoten te winnen, doch het wil ons voorkomen dat Bloemen- daal sterker is dan haar plaats op de rang lijst zou doen vermoeden. De Bloemendalers speelden tot op heden zonder een greintje geluk. Intusschen is hun plaats allesbehalve benijdenswaardig en zij zullen er dan ook wel alles op zetten om hef geringe aantal punten met 2 te vermeer-i deren. Schoten zal echter wel geen erg willig slachtoffer blijken en een verdeeling der punten is misschien nog het meest wiaw schijnlijk. ZandvoorC heeft niet veel kans om in Ann sterdam van de a.s. kampioenen te winnea Toch willen wij er op wijzen dat het spel van D. E. C, er gedurende de laatste weken niet beier op is geworden. Misschien zorgt geel-blauw nog voor een verrassing door den Amsterdammers een puntje te ontfutselen. In de 3e klasse A. heeft V. S. V. tegen Zaanlandia in de Zaanstreek een niet reet lastige taak. ai zal het terrein daar mis schien net zooveel tegenstand bieden dan de tegenstanders. Kennemers heeft het heel wat moeilijke» in den Helder tegen H. R. C. Hoewel het ons bekend is, dat de Wijkers thans over eaa "heel aardige ploeg beschikken, kunnen wt| de club van v. Gemerden niet veel succes voorspellen. Hillinen krijgt in één der andere derde klasse afdeelingcn een prachtgelegenheid om zich ten koste van Celeritas een paar punt jes rijker te maken. Hillinen zal haar sujv porters Zondag zeker niet teleurstellen. In dc 4c klasse A is de belangrijke ont moeting tusschen T. H, B. en E. H. S. vast gesteld. De T. H. B. ontmoeten hier hun o.i. sterkv sten tegenstander. Wordt deze wedstrijd ge wonnen dan is er voorloopig geen vuiltje aan de lucht, 't Zal geducht spannen op het Oude Slot. D. I. O. speelt aan den Vergierdeweg te gen H. D. V. Deze ontmoeting behoort in D. I. O.'s voordeel tè eindigen. Deze Haar lemmers kunnen trouwens dc beide puntje» zeer goed gebruiken. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Afd. I. le klasse Unitas—R.C.H. StormvogelsH.V.V. D.F.C.—H.F.C. BI-Wit—'t Gooi V.O.C.—Sparta 2e klasse A. AIc. VictrixW.F.C'. D.E.C.Zandvcort K.F.C.—Hollandia BloemendaalSchoten West Frisia—D.W.S. 3e klasse A. O.S.V.—E.V.C. Zaanlandia—V.S.V. H.R.C.Kennemers Res. le klasse Ajax 2Be-Wit 2 H.F..C. 2—ED.O. 2 Z.F.C. 2—D.E.C. 2 R.C.H. 2—V.V.A. 2 Rapiditas 2Spartaan 2 Res. 2e klasse Hollandia 2Haarlem 2 AIc. Victrix 2W.F.C. 2 Ajax 3Watergraafsmeer 2 Afd. II Ie klasse ExcelsiorU.V.V. HaarlemZ.F.C, H.B.S.—Ajax E.D.O.Feijenoord SpartaanA.S.C. 3e klasse A. LugdunumD.V.C. Hillinen—Celeritas U.V.S.Bodegraven 4e klasse Ar NorvicusD.V.V, T.H.B.—E.H.S. D.I.O.—H.D.V. Afd. III le klasse HeraclesEnsch. Boys QuickZ.A.C. VitesseWageningen EnschedeHengelo D.O.T.A.Go Alead Afd. IV RoermondN.OA.D. BredaniaB.V.V. WilhelminaDe Valk EindhovenM.V.V» Willem II—N.A.C. Afd. V Be QuickG.V.V, FrisiaVeendam LeeuwardenVelocitas W.V.V.—Friesland H.S.C.—Achilles STORMVOGELS H. V. V. Een bezoek van de groote Haagschc, ó&q, eens zoo machtigen Wassenaarschen Leeuw is toch altijd iets bijzonders. Komt H. V. V.,' dan denk je aan klinkende namen als die van Constant Feith, Dé en Bcelie Kessler, Lutjens e.a. En al is de Leeuw in vergelij king met vroeger tamelijk aftandsch ge worden, zoo af en toe weet hij nog wel ge ducht van zich af te bijten. De Stormvogels hebben in de wedstrijden, welke zij tegen H.V.V. speelden, steeds on dervonden» dat de Hagenaars nog zoo tam niet zijn. Waren dezen het niet, die het vorige seizoen aan de Stormvogels-overwinnings reeks een einde maakten? En ook dit sei zoen kon Stormvogels slechts met de grootste moeite met 21 winnen, dank zij twee mooie doelpunten van Blinkhoff Sr. Wij voor ons zijn van meening dat ook morgen Stormvogels hard zal moeten wer ken voor de 2 puntjes. Gelukkig voor hen beschikken zij weer over hetzelfde elftal, dat in Duitschiand tegen Union zulk een goeden wedstrijd speelde. Zij verschijnen dus met t Thysseu Haak Koster Struys, Snoeks, Bakker Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, Visser Boekelaar, HAARLEM—Z. F. C. Het elftal waarmede Haarlem morgen les gen Z. F. C. uitkomt, luidt als volgt: Stern, v. Daalen, Maas, Dik, D. Houtkooper, Schotman, M. Houtkooper Dankelman, Bieshaar, Bra ke), Huiaman. Ingeval Stern, wegens x'o blessuur van Zondag j.l, niet kan spelen ral de Vries hel Haarlem-doel verdedigen. A.s. Zondag speelt E. D. O. een zeer belangrijken wedstrijd tegen Feyenoord. Beide clubs hooren bij de candldaten voor de bovenste plaats, zoodat men ei verzekerd van kan zijn dat geweldig hard gewerkt zal worden voor de punten. E, D, O. komt nog uit zonder Kuil voor wie J. v, d. Laan invalt. In de volgende opstel ling wordt gespeeld: Meenhorst, J. d. Laan, Boeré, J, Perucel Sr,, J. Dinkla, C. v, d. Laan, A. Swart, D. Tanis, Steffens, Perucel Jr., C v. d. Hurk. De reserve's spelen waarschijnlijk in de morgenuren aan de Spanjaardslaan tegen H. F. C. II.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8