Januari 50ste Woensdag ang No. 16141 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Een stervend land. Nederl. SchiidersgezeHenbond. De H. O. V. Begin van brand. Agenda 7 Januari Faillissementen. Hierboven'een foto van de plek ie Hillegom, waar de heer J. van Lierop dezer dagen op> drüevige. wijze verdronk. N. V. H. Beekman's Dames-, Heeren1- en Kinderkleeding- t handel. Autobusdienst Heemskerk- Haarlem via Beverwijk. Ptrsonaiia. Ontvangdag Mevr. Maarschalk. De botsing op den Rijksstraatweg Amsterdam—Haarlem. Een mooie avond. Haarlemsche Orkest verceniging H. O. V. R. K. VOLKSBOND. De jeugdconcerten der H.O.V\ De begrafenis van het slachtoffer. Interlocaiê Telefoonverbindingen. MUZIEK. 0 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegrafisch Weerbericht De abonnementsprijs gedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij rooriiitbetaling 3.58 Bureau*: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertcntiëri 35 ceats p» regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeettng, 60 et per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adeCs"« tentiën 14 regels oO ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden *«gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I 1.1..11 - -——---—————————————I Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fffgf) bij een ongeval met fOtft bij verllv'an een hand, f JOB bij verli es van een. f Bft bij 'n breuk van fSft bij verlies r. een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i ftfU."'doodeHiken afloop: 1 "«"een v®et of een oog: duim of wijsvinger: been of arm: 1TU» andere vinger. Niet zonder belangstelling volgt men «veral ter wereld de worsteling van den franschen Staat tegen de1 fatale daling van den franc. Nog slechts twee jaar geleden, 6nder Poincaré, noteerde de Fransche stan- daardmunt 16 tot 17 cent en was en bleef, ook in dalende, richting, steeds, flink bo ven de Belgische valuta uit. Toen a-1 reeds werd echter door deskundigen gewaar schuwd tegen die geflatteerde positie van de Fransche munt. En de ongeluks-profeten hebben gelijk gekregen. Wat niemand ge dacht heeft, is gebeurd: de trotsche Fransch- man ziet thans zijn franc op negen Neder- landsche centen genoteerd en de bewoner Van bet kleine België heeft liever zijn eigen franken dan die van den grooten buur. Over de oorzaken van deze koersdaling in de middelen om de valuta weer op peil te brengen, zijn eindelooze beschouwingen gehouden in de pers, in het parlement, op vergaderingen en in brochures. De eene minister van Financiën na den andere, de eene regeering na de andere is over de hardnekkige, daling van den franc en de on macht, ofn daarin verbetering te brengen, gestruikeld, 't Is dezelfd.e wanhopige cirkel, waarin Zooveel andere landen na den oor log gedraaid hebben: aanmaak van bank biljetten, stijging van prijzen, vermindering der geldswaarde, verhooging der onder houdskosten, met al de ellende van dien. In de overwonnen en totaal verarmde lan den was deze noodlottige kringloop ver kiaarbaar. Maar bijna overal heeft men zich nu weer aan dien fatalen greep ont vorsteld en is de munt gestabiliseerd. Dat een van nature rijk land, met een van aard spaarzame bevolking als Frankrijk, nu nog en nu eerst voor goed in de angstwekkende dfaaikolk van de mijliarden paDÏeren fran ken ronddraait, heeft iets raadselachtigs. Zeker, er zijn tal van redenen op te som men waarom het staatsbudget niet in even wicht komt en telkens opnieuw door de regeering een b.erocp op de Fransche bank moet worden gedaan: de kosten van op bouw der verwoeste gebieden, de niet re gelmatige betaling der door Duitschland aangegane verplichtingen, de belastingont duikingen op groote schaal, de kapitaal- vliicht, enz. Maar dit verklaart niet, waar om een rijk volk met een rijken bodem, zich ca jaren nog pp de .helling bev indt. - 'n een hoofdartikel van het December nummer van Le Monde Nouveau, wordt dc .schuld aan deze twee oorzaken gegeven: et onvruchtbare parlementarisme, dat in beuzelarijen, kibbelpartijen en partijgekon- Lel den nationaleh tijd verdoet en de hoogste belangen van het land verwaarloost en 2de en voornamelijk de afnemende bevolking. Het eerste verschijnsel staat niet op zich zelf en wat daarover gezegd wordt is mede in verband met verschijnselen in andere landen, ook ten onzent, de moeite wel waard om in een afzonderlijk artikel te be kaken. Maar voor hét voornaamste verwijt, "•ui.: het afnemende geboortecijfer, willen Wij hier even de aandacht vragen. Het kwaad wordt niet voor de eerste naai gesignaleerd; integendeel; herhaalde- ijk is op den zelfmoord van Frankrijk de aandacht gevestigd. Maar de wijze, waarop 'et hier gebeurt en het verband, waarin lier voor dit euvel de aandacht wordt ge vraagd, is te leerzaam om er geen gewag van te maken. -Na gewezen te hebben op het onvrucht bare der eindelooze debatten in de Fran sche Kamer, schrijft de redactie van Le Monde nouveau: Het tragische van dit alles is, dat de par lementaire discussies, waarbij iedereen meent het zijne te moeten zeggen, op ver ontrustende wijze den horizon onzer toe komst verduisteren. Men voelt behoefte, het woord van, Cle- menceau in de herinnering terug te roe pen: „Waartoe gullen alle wetten der schep ping, door ons uitgevaardigd, dienen, als er geen Franschen meer zijn om ze na te leven?" Uit een opmerkelijke redevoering door den afgevaardigde Charles Lambert op 29 Oct. 1925 in 't Parlement gehouden, lich-1 ten wij dë volgende treffende passage: „Ons land sterft langzaam". Na een tijds bestek van twintig jaar, heeft een departe ment als le Lot 20% van zijn bevolking verloren, la Mayenne 19%, le Gers 18%. 'n 't laatste departement is de bevolking, die in 1846 314000 inwoners beliep, gedaald loj 194.000 in 1921. De vermindering in dit éëne departement is helaa» geen uitzonde ring. In 1924 bedroeg er het aantal land bouwers 24000 minder dan in 1911; 50.000 U.A. land en 25000 boerderijen zijn verla ten.' De landelijke bevolking van Frankrijk, die '6vertegenwoordigde in 1916, vertegen woordigt in 1921 slechts 50 pCt. Wat- ons betreft, wij zouden wenschen, dat alle uitgevers van kranten en tijdschrif ten gedurende eesigen tijd niet ophielden deze leiten onder de aandacht onzer afge vaardigden te brengen. Waartoe al die fiscale wetten, al die roil- liarden, welke men zich voorstelt op onze Fransche bevolking te verhalen, als er geen fransche bevolking meer is? Of als zij zoo ver teruggaat, dat de fiscus een legendari sche persoonlijkheid wordt? Wij hebben mooie en rijke koloniën, dat is waar. In een opzienbarend werk heeft Albert Sarraut aangetoond, wat de verkoop onzer koloniën voor de toekomst van Frankrijk zou beteekenen. Toch zouden wij ons niet willen ontveinzen, dat, als ons niet alleen het stoffelijk kapitaal, maar ook het mea- schelijk kapitaal ontbrak, wij veroordeeld zouden zijn tot den dood in korteren of l&ngcren tijd. Een land. .verzwakt door een tekort in geboorten, vormt noodwendig een oorlogs gevaar. ■Duitschland en Italië hebben op een jaav- lijkschen bevolkingsaanwas van millioenen te wijzen. Is de vrees niet gewettigd, dat er een dag zal komen, waarop hun teveel aan bevolking de grenzen zal oversteken op zoek naar brood en werk? 'Zelfs al waren de tijden van gewapend geweld voorbij, zou niettemin de econo mische oorlog blijven bestaan. Er was een tijd, dat Bismarck groote waarde toekende aan den pink van een Pommerschen grenadier. Zou voor ons het oogenblik niet zijn gekomen, om te zeggen: „Alle zinledige parlementaire discussies ver tegenwoordigen niet de waarde van één Fransche wieg?" Ziedaar nog eens op scherpe wijze de gevolgen van de misdaad der kinderbeper king belicht. Frankrijk vraagt medelijden voor de verwoesting van zijn Noorder depar tementen. hel vraagt geduld en een gena dige behandeling aan zijn groote schuld- eischers Amerika en Engeland. Het doet wanhopige pogingen, om door hel in stand houden van een tot de tanden gewapend leger een der groote mogendheden te blijven, maar 't mist de kracht, den zedelijken moed, om zijn eersten plicht te doen: te verzaken aan gemak- en genotzucht; kinderen, nieuwe Franschen voort te brengen, die den rijken bodem vruchtbaar kunnen maken, om een sterk, welvarend en daardoor vredelievend en onafhankelijk volk aan te kweeken. Alle andere kunstmiddelen zullen slechts tijde lijke verlichting van de zware zofgen bren gen, waaronder de bevolking, gebukt gaal, zoo zi; die al brengen. Hel huidige Frankrijk is wel een afschrik wekkend voorbeeld tegen de misdaad, die onder christenen zelfs niet genoemd moest worden! aardappelenhandelaar resp, te Schoten en Haarlem, uitgesproken 1 Dec. j.i.; Curator Mr. Silvain Groen alhier. 3. A. va:i Oosten, koopman te Zaridvóort; curator Mr: P. Don ker te Beverwijk, uitgesproken ,20" October 1925. Geëindigd zijn de faillissementen, doorliet verbindend worden der uitdeelingslijst' van: 1. P. van Schie, vroeger te Nieuw Ven nep, thans te Amsterdam; curator Mr. A. Bruch alhier. 2. H. O. A. Sandman, fotograaf te Zand- voort'; curator Mr. A. Bruch alhier. In het jaar 1925 werden 267 faillissemen ten uitgesproken, tegen 327 in 1924. Als makelaars werden beëedigd de hee-- ren: 1. S. Cosman te Zandp oort; 2. C. Luyt te Halfweg; 3. 'C. Heere fe IJmuiden; 4. P. Heere te IJmuiden; 5. M. A. Joustra te Överveen; 6. H. M. Fockens te Heemstede; 7. A. Casse fe Bloemendaal en 8. *C,.- Zz. Koker te Heemstede; die sub 1 in electro- technische artikelen, die sub 2 in textiel- waren en aanverwante artikelen, roerende goederen; die sub 3 in roerende en onroe rende goederen: die sub 4 in roerends en onroerende goederen; die sub 5 in onroeren de goederen, die sub 6 in roerende goederen Lm de Maandag gehouden vergadering van de afdeeling Haarlem van den Nederland- -schen .scljildersgezelle'nbcnd. is besloten tot tanvaardinfj van Het Landelitk Collectief Contract De H. O. V. heeft een adres gericht aan den Minister van O., K. en W. waarin er cp wordt gewezen, dat de H. O, V. het eenige bcroepsorkest in ons land is, dat geen Rijkssubsidie ontvangt en waarin om cèn subsidie van 10,000 wordt gevraagd. Gistermiddag. ongeveer tien minuten vóór twee werd brand gemeld in het per ceel Kleine Houtstraat 23. bewoond door I den sigarenhandeilaar P. v., Q. j 'H'et-bl eek, dat het vuur ontstaan was -doordat een kachel te dicht bii een behangen houten schot stond. Het behang en het schot verbrandden. Het vuur werd door de bewoners met eenige, emmers' water gebluschi. De staf der brand weer. was aanwezig, doch behoefde niet op le .tréden. ■aociefeit „St. Bavo Bestuur Veefaou- ders 10 uur R. 'K. Jóngen vrouwen bond 8 uur Cursus Esperanto 8 uur Kerkzangers 8'uur Smeden patroons 8 uür Vervolgonderwijs 8 uur Bestuur Spoor en Tram8 uur Euphonia 8 uur. Stadsschouwburg Het Nieuwe Neder- landsche Tooneel „Blanke Ballast" 8 uur. Gem. Conceiigebftuw ~t- Lédencóncert -- IT. O. V. kwart óver 8 uur. De Nijverheid Jansstraat w Fioralia-ver- eeniging half 9 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat IJ El- ken Donderdag van 8—9fa uur. R.-K Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Allé tverkdagen vani 9 half 9^uur. 's-Zaterdags alleen van 9 2 en van 2en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K, Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr C Bosch). R.-K Leeszaal en aiileenbibliotbeek Jansstrsat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends er op Zon en Feestdagen Uifleenen van boeken van 2 tof 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Höllandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K, Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8- 10 uur op Maandag-. Woensdags- cn Vrijdag avond St Elisabeth's Verceniging -- Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags vaD 23 uur Donderdag van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde OHe St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebergb. Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 3 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden te kermen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddiug-'»H*e3de voor Drenkelingen verstikking, electriciteiWongevalleri Tel. 10231 5 Januari 1926 werden in staat van fail lissement verklaard: 1. Alb. Borgart, scheepmaker wonende fe IJmuiden; curator Mr. A. W. Hellema al daar. 2. P. H. J. van Rooy, schoenwinkelier ie Haarlem, Kleine Houtstraat 4, thans wonen de te Amsterdam, Frederik Hendrikstraat 21; curatoi Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, al hier. 3. H. J Priester, koopman laatstelijk te Velsen Zuider Dorpstraat 13; curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siceama,/alhier. Rechter-Commissaris Jhr Mr. R. de Ma- rees van Swinderen, alhier. Vernietigd werden de faillissementen van: 1. J. EI. H. Beekman, Directeur eener Naamloozc Vennootschap fe Haarlem; cura tor Mr. F. A. Davidson alhier. 2.' de N. V, H. Beekman's Dames- Heeren en Kinderkleedinghandel te Haarlem; cura tor Mr. F. A. Davidson, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van 1. P. Zonneveld en 2. C. Voogt, beiden die sub 7 in assurantiën, hypfheken eh meu bilair; die sub 8 in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën. Uit de lijst dei .faillissementen die pné door de Griffie der Rechtbank werd Toe gezonden en een desbetreffende advertentie van Mr. Simon blijkt, dat de faillissementen dei* N. V. H. Beekman's Dames-, Heeren en Kmderkleeding en van den heer .T. H. H, Beekman, zijp vernietigd. Te Heemskerk zal een autobusdienst ge opend worden, welke dagelijksch 6 a 7 X van Heemskerk naar Haarlem zal rijden. De ondernemer is H. N. Mastenbroek uit Schoten. Kon men voorheen niet eerder dan 12.15 in Heemskerk komen met de bus, thans zal dit een verbetering worden, daar men nu 2 X in den voormiddag aldaar met de btis kan komen. Vermoedelijk zal in het laatst van deze week of begin volgende week de dienst geopend worden. De standplaats z«' waarschijnlijk bij de N, H. Kerk te Heems kerk zijn. Het diploma A voor de zuivere toepas sing van het correspondentie-schrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze Wery" werd verstrekt aan: mej. A. E. de Kat, Overveen en mej. H. Roukama te Santpoort. Het certificaat voor Machirieschrijven volgens Wery's Tienvingersysteem (Blind- schrijven] werd toegekend aan mej. L. de Kat te Overvèen en aan de heeren W. M. Voland en. Af. A.v. Woerkom, beiden te Haarlem. De eehtgenoote van den burgemeester, mow.. MaarschalkCoppenaal, verzocht ons mede te aeelen, dat zij voortaan den 2den en den 4den Donderdag van elke maand ontvangdag houdt. De Vierde Kamer der Rechtbank te-Am sterdam heeft de handelaar, die op 23 Juli 1.1 met de door hem bestuurde automobiel op den Haarlemschen rijksstraatweg tus schen Sloterdijk en Haljweg in botsing kwam niét een motorfiets, tengevolge waar-i van de bestuurder, een kellner, op den! grónd geslingerd werd en een hersenschud ding bekwam, veroordeeld tot 1000 boete of V00 dagen fjechtenis, wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een ander zoo danig lichamelijk letsel bekomt, dat daar door verhindering in de uitoefening der be roepsbezigheden ontstaat. Het O.M. had drie maanden gevangenisstraf gevorderd. Beklaagde had zich beroepen op den slechten toestand van den weg. maar de Rechtbank óverwoog, dat' de bekl., weten de dat de rijksstraatweg ter plaatse zeer slecht bestraat is, daarmede bii het berij den van den weg rekening had moeten hou den en de mogelijkheid had moeten voor zien, dat bij het besturen zich moeielijkhe- den zouden voordoen, welke bij normale bestrating niet zijn te verwachten. Voor den lichtbeelden-, muziek- 'en too- neelavönd, die heden in het gebouw „St. Bavo" wordt gegeven, is veel belangstelling gewekt. Daar het programma zeer vegl schoons belooft en de toegang gratis is, zal die belangstelling zie' ongetwijfeld uiten in een druk bezoek. Het mooie onderwerp, dat de Weleerw. Heer Lühn behandelt en de vele attracties waaronder een ver rassing - ..maken den avond voor iedereen interessant. Wegens het uitgebreide pro gramma wordt precies te 8 uur begonnen. Het bestuur der Haarlemsche Orkestver- eeniging verzoekt ons, er nog eens nadruk kelijk de aandacht op te vestigen, dat het ledental versterking behoeft. Teneinde dit te bevorderen, heeft het be stuur bepaald, dat: Zij, die zich met Januari 1926 opgeven als lid voor het volgend lidmaatschapsjaar, van 1 October 1926 tot 30 September 1927. ziek beter tot haar recht komt dan in een tuin Men geve zich dus onmiddellijk op als lid bij den heer Ph. K. Schouw, administra teur, Aelbertsbertfstraat 86. De afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond hield gisterenavond een vergade ring in het gebouw „St. Bavo" aan de Smede straat. De voorzitter, de heer v. Castricum opende de vergadering met den Christelijken groet waarna hij de aanwezigen een hartelijk wel kom in het nieuwe jaar toeriep. Spr. hoopte dat het een gezegend zal zijn voor de leden en hunne families. De secretaris, de heer F. Keesen, las de notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter, installeerde hierna met eeni ge hartelijke woorden een 15 tal nieuwe leden. Medegedeeld werd, dat op Dinsdag 12 Ja nuari een oratorium zal worden opgevoerd door de R. K. Gemengde Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" te IJmuiden, direc teur de heer Jan Nibbering. Dc opvoering van dit pracht werk verwierf reeds een uitbundig succes, zoodat de voorzit ter hoopte dat de belangstelling ook in Haar lem groot zcu zijn. De cursus van Prof. Veraart begint, heden, Woensdag. Er zal een voordrachtavond gegeven worden ten bate der werkloozen-Een kleine verloting zal hieraan verbonden worden. Op 3 Februari wordt er een lezing met lichtbeelden gehou den, door een lid van „Vrienden der Klare Waarheid." Hoogstwaarschijnlijk in Febru ari, zal de voorzitter van het R. K. Werklie denverbond een rede uitspreken, die per ra dio vanuit Hilversum zal worden verzonden en waarvoor in de groote zaal van St. Bavo gelegenheid zal bestaan om te luisteren. De voorzitter sfaf hierna een kort overzicht van den algemeenen toestand. Alies staat volgens den voorzitter in het teeken van vrede en spr. wijst in verband hiermede cp het groote verdrag tusschen de mogendheden. Spr. wijst ook op de vele rampen die in 't afgeloopen jaar over de wereld gekomen-zijn. Ook de ramp van Borculo en de steunactie wordt gememoreerd en in verband hiermede wordt gewezen op den watersnood. Verschillende Haarlemsche toestanden passeerden de revue. Over de gemengde baden werd uitvoerig uitgeweid. Uit het overzicht van de organisatie blijkt, dat een kleine vooruitgang waar te nemen valt. De verschillende afdeelingen werden apart be handeld en besproken. Eenige personen maakten van de gelegen heid tot vragen stellen gebruik. De rond vraag leverde eenige discussie op, o. m. over muntgasmeters en betrouwbaarheid der ambtenaren ziekenhuis kwestie's enz. De geestelijk adviseur, rector Kok, nam nog eveii het woord en wenschte dat 1926, naar ziel en lichaam, een jaar van buitengewoon geluk en vèorspoed moge zijn. Spr. hoopt ook dat het'voert de órganisatie een voorspoedg jaar zal zijn, Nadat de voorzitter, rector Kok, dank had gebracht voor zijn schoone woorden, werd d vergadering met den christelijken groet gesloe ten. Er zullen nog maar heel'weinig Haarlem mers meer zijn, die onbekend gèbleven' zijn met de jeugdconcerten van onze H.O.V. „Onze" H.O.V. mogen we wel zéggen, want de H.O.V. is een deel van Haarlem geworden, buiten hetwelk mèn het maar moeilijk zal kunnen stellen. Dat wérd be wezen, toen haar bestaan bedreigd wérd, waarvoor de talrijke muzickvrienden het orkest evenwel behoedden. Het woord „jeugdconcert" is "niet nieuw meer in Haarlem, evenmin als tn andere j roote steden van ons land. D:: H.O.V. nam het initiatief'ertoe hier ter stede, daarmede een nieuwe sympathie ke daad voegend bij de reeks van voor gaande. Haar uitgesproken doel hiermede was, om door de jeugdconcerten, vooral bi; de jongere concertbezoekers, meer belangstel ling en meer interesse te wekken voor het muzikale leven. En wat in het afgéloopen' jaar in die richting reeds gewerkt is. heeft geen onbelangrijk resuUaat opgeleverd, want de jeugdconcerten der H.O.V. zijn met meer dan gewoon enthousiasme ontvangen. Een uitverkocht huis was er het kltzLend bewijs van. Op die wijze toonde men het belang, in te zien van het streven, om de jeugdige bezoekers althans eenige rudimen- laire kennis bijte brengen van het v. ..zea en de uitvoering van een muzikale compo sitie, de samenstelling van een modern or kest, de plaats enhel v ezen der voor naamste instrumenten, enz. Binnenkort worden de jeugdconcerten weer voortgezet en het behoeft niet betwijfeld of de belang stelling er voor zal zeer groot blijken. Maar toch is er nóg meer belangstelling en juist van - diegenen, die men nu op idtc jeugdconcerten weert. Wij doelen hier op de volwassenen, die de H.O.V. dankbaar zouden zijn. ,als ook hun de gelegenheid werd geboden, ook op die wijze hun kennis in de muziekte ver rijken. En wat zou er eigenlijk tegen plei ten? Als mem nu het woord „jongeren" ver staat in den zin van jongeren van geest, in kennis van de muziek, zal men inzien, dat een verschil in leeftijd te maken geenszins noodig is en de H. O. zou eens zien, wat het resultaat was. Dan zouden er nog veel meer „jeugd'-avonden gegeven moeten worden en de H.O.V, zou er nóg een groot stuk aan populariteit bij winnen De interlocale telefoonverbindingen van s-Gravenhage zullen, cp grond van het onderzoek naar de afwikkeline van het telefoonverkeer in September ingesteld, uit gebreid of aangevuld warden met de vol gende telefoongeleidingen: 's-Gravenhage Haarlem; 's-GravenhageIJmuiden: 's-Gra venhageNoord-wijk-Binnen. over het loopeijde jaar 19251926 slechts de halve contributie behoeven te betalen. Met andere woorden: wie zich nu opgeeft als lid voor 19261927, betaalt voor de nog komende winterconcerten tot April en de zestien zomereoncerten slechts de helft der contributie. Dit is een zeer voordeelig aanbod, daar de zomereoncerten der H. O. V, voor een gedeelte ook in de Gemeentelijke Concert- zaai zullen v-rden gegeven, waar de mu- Vijfde Baehconcert Claude Debussy en Paul Dukas, in een omlijsting van Handel en Brahms: dat ziet op z'n zachtst gezegd een beetje zonderling. Doch veel van dit zonderlinge valt als van zelf weg, zoo men zich willig overgeeft aan de door Pierre Monteux weergeloos knap gedirigeerde muziek. Een Concerto grosso van Handel moge dan al voor den kamer muziekspeler in 't bijzonder van grootere interesse zijn dan voor den niet practisch shatigen muziekminnaar: het overtuigend élan, de enorme beheersching, die deze ver tolking kenmerkten, misten hun uitwerking niet, en.hst was als introductie tot dit concert, dat op 't gebied van orkéstspel nog zulke verrassingen zou bieden, 'nog zoo n kwade keus niet. De heeren, die het eigen lijk „concertino", verzorgden, deden dit on berispelijk, en het verschillen van de loon- kwaliteit der beide soloviolen was eigenlijk niet bepaald een deficit. Is niet het karakter der. triosonate tegen den acbiegrond. eerst der cembalo, later van het orkest ('t eigenlijk concerto grosso) niet au fond een thematisch „wedijveren"? Daarbij staat deze muziekvorm niet zoo ver van de muziek der Franschen als men oppervlakkig zou meenen. Die contrastwer king toch vond men ook bij de Fransche bal letstukken, waar men de gewoonte had, den klank van de „quatre-vingt violons du roi" af te wisselen met dien van een blazerstrio. De keuze van dit Concerto grosso was dus goed bezien nog lang geen kwade keus. Minder begrijpelijk is, hoe Monteux zijn verlangen kon laten uitgaan naar het doen opklinken van Brahms-symphonie. 't Is waar, hij nam uit het viertal de twee de. 't werk, waarin Brahms zich 't meest zuiver, ja heel vaak ontroerend geeft, want zij is ons 't meest verwant met zijn kamer muziek (de opzet van 't Adagio en vooral 't eigenlijke scherzo). Maar nooit eerder nog gevoelden we zooveel spijt als bij deze uit voering, waar het codadeel van 't hoofd allegro ons ondragelijk lang werd. Voorheen volgde ik de uitvoering dezer symphonic aan 1 de hand der partituur; wat me thans voor komt als de oorzaak te zijn van een onzuiver becordeelen. De coda maakt van het eerste deel in waarheid een kind met een watr- hoofd. Zou tblauw potlood hier geen goede diensten bewijzen? Al hebben we een open oog voor de door den heer Sel prachtig ge blazen grootademige hoornpartij, die ons in zijn reminisqensie aan het „Wiegelied" nog- n-aals het zangthema doet hooren. Ten sloi- te: zoo we dit „des Gutcn zuviel" buiten be schouwing laten, heb ik in deze muziek van Brahms' tweede symphonic geen symptomen: gevonden, die de typeering als „die Melan cholie des Unvermögens" rechtvaardigen. De uitvoering was behoudens een ongelijkheid in 't slotdeel (overgang van hoofdmotief naar „Pont") in alle opzichten voorbeeldig te noe men. Een streven om in 't oogenschijnjijk starre (de.drie kwartnoten uit 't hoofdmotief van I) te brengen de logheid van het le vende, vrije rythme, zag Monteux met succes bekroond, vooral waar dit zoo zonder een zweem van opdringerigheid geschiedde./Hier toonde de muziek den zonnigen glimlach van stil en innig geluk Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Stijstand. Licht op. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 4.31. Medegedeeld door het Kon. Meteorol Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 6 Januari 1926. Hoogste Barometerstand 778.7 m.M. te Haparanda. Laagste Barometerstand 730.4 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Januari: Meest matige zuidelijke tot zuidweste lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter. Aan de weerkave van Debussy ,en Dpkas hebben we niet veel toe te voegen. Hef „Prélude a l'après-midi d'un fative" werd h waarheid tot een „vision de soleil, d'ardeui et de longueur", en dat deze ongrijpbare sto: gerealiseerd met de zekerheid van een klas siek meesterwerk zoo langen tijd kon ge houden worden voor een werk, dat naasl gemis aan structuur ook nog de zucht ver ried naar het zoeken.' van onmogelijke klan kencombinaties, is ons een reden om in 'f oordeelen over de jonge muziek heel voor zichtig te zijn. Met Dukas' altijd weer verrassend „L'ap- prenti sorciér", dat in waarheid werd tot een orkestraal feest van klank, kleur en rythme en dat ons o,ok door Piemé zoo onvergete lijk werd gemaakt, sloof het deel vóór de pauze af. Een. kleine oneffenheid aan hel slot, fundeerend op een momenteel niet erj duideliiken maatslag (er klemde even iets ir den vloeienden gang van het rythme) gin; haast ongemerkt voorbij. Maar wat nog lang in herinnering zal blij ven is de fonkelende rijkdom, dezè onver- valschte uiting van esprit gaulois" in he' scherzo van Paul Dukas. Voor Pierre Monteux, die zij* opkomer. een krans aan den lessenaar vond, was er voor al wat hij gaf een blii en warm en thousiasme. G J K GEM. ORGELCONCERT. Op het Gem. Orgelconcert, Vrijdag a._ in de Gem. Concertzaal, waarbij Annie van Beek—Rist jouw, sopraan, F. E. Paesi, tenor en George Robert, orgel, hunne medewer king verleenen, zal de zangeres liederen zingen van: Hasse. R. Franz. R, Strauss. De heer Paesi zal liederen ten gehoore brengen van Debussy en César French en den Heer George Robert orgelwerken van: Buxtehude, Mendelssohn, Bartholdy ca César Fraud

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1