DE KATHOL IEKE ILL&T RATJE AlT/D "tó/EER EEN VERRA53ING! gfE SPAARNEBANK KOOPT WELDADIGHEIDS- POSTZEGELS! T GELOOF EN WETENSCHAP. Prof. Dr. J. A. J. Barge over de Praehistorische Mensch. De Armenraad. Hinderwet. W eldadigheidsfonds „Het Schemerlampje." 110.000 ABONNÉ'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN "WERFKRACHT" Diefstal met geweldpleging. Kalenders. Tentoonstelling Otto van Tussenbroek. KANTONGERECHT. Kalenders. Gevonden dieren en voorwerpen. Onbestelbare stukken. STATUTEN. 41V» 490 420 364 384 196 370 7 lh nnxis 1571/a «471/, 1471/a Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 1 5*9.25 PARIJS ..11 9.65 BRUSSEL 11.35 WEEKEN 1 36.— LONDEN it.i 12.O6V2 STOCKHOLM 66.75. KOPENHAGFN 61 55 50.50 BAZEL 1 f 1 48 20 NEW-YORK 2.49 ROME f 10.15 Was er brand? BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN. Oproep om steun en hulp! KERKSIERADEN worden het best onderhonden mei het chemisch zuivere VAN DIJK's POETSMIDDEL Per busje a 100 Gram 30 ct. Per kilo belangrijk rabat. Proej-monsters gratis Fabr C. A.v. Dijk, Lcidsche vaart 246, Haarlem LAATSTE NIEUWS Een dijken~doorsteker betrapt. Botsing tusschen Boeren. De toestand te Aalten (Geld.). De weg HeerlenMaastricht, weer vrij Nog meer bankbiljetten- vervalschers. 1 Een van zijn meest belangwekkende hvonden beeft „Geloof en Wetenschap" gis- •teren gevonden in de lezing van PrÖf. Barge. .Zooals de Voorzitter, Mr. F. Vorstman in zijn openingswoord zeide, is het veelomstre den vraagstuk van de evolutie door het on geloof zoo gaarne togen het geloof mis bruikt en van dubbel interesse moest het dus voor dc wel ruim driehonderd aanwe zigen zijn om de daarmee samenhangende 'kwesties door de speciale autoriteit van Prof. Barge te hooren uiteenzetten. Want, zoo verklaarde spr. na zijne uit eenzetting, hoe de vroeger algemeene an thropologic langzamerhand gespecialiseerd ■was tot de bestudeering van de menschen- rassen en thans onderscheiden kon worden Jn een historische en eene praehisforischc anthropologic: ook in Katholieke milieux van zekere beschaving heerscht nog te veel onbzekendheid met de methoden en de resultaten dezer wetenschap, die te lang onder ons en bagatelle behandeld is en zelfs werd geridiculiseerd: er werden im mers zeer weinig bewijsbare bespiegelingen en hypothesen Onder de massa verspreid, 'die in strijd waren met het gelopf, en eene }n vrees ontaarde voorzichtigheid, die goed geconstateerde en bewezen feiten verzweeg moet verderfelijk zijn, omdat die resulta ten der wetenschap toch bekend worden kivaar dan met ongewenscht commentaar, j De Kerk bestrijdt niet de mogelijkheid, de bestaanbaarheid van een zekere evolutie van hoogere levensvormen uit lagere door middel van thans uitgestorven tusschenvor- !men, maar wetenschappelijk is zulk een leer zelfs nog niet strikt bewezen, al ge ven de argumenten der voorstanders een zekere, beperkte mate van waarschijnlijk heid. j De meest consequente evoluïslen bewe ren, dat ook dc mensch uit lagere vormen 'ontwikkeld is, en al zijn hiervoor slechts povere waarschijnlijkheidsbewijzen aan te voeren, de Kerk laat nog de mogelijkheid open, dat het menschenlichaam (maar in geen geval de ziel) aldus zou zijn geëvo lueerd, maar verbiedt vcorloopig dit te lee- ren, zoolang er geen feitelijke wetenschap pelijke bewijzen voor zijn. Het menschelijk lichaam is wel gebouwd Volgens hetzelfde grondplan als dat van de zoogdieren, bijzonder van de primaten, •waartoe ook de apen behooren, maar toch is geestelijk en lichamelijk het onderscheid zoo aanzienlijk, dat een onmiddellijke af stamming van den mensch uit eenige be kende diersoort niet mogelijk is. Er zouden dus tusschenvormen moeten bestaan heb ben. Het vinden daarvan zou de waarschijn lijkheid van de evolutie-leer, toegepast op den mensch, vergrootten. Maar het bewijs is pas daar, wanneer vastgesteld kan worden, dat die tusschenvormen van elkander af stammen, en dit zal nog groote moeilijkhe den bieden. Aan dc hand van een uitgebreide serie Interessante lichtbeelden gaf spreker nu een overzicht van de werkwijze der praehis- torische anthropologic en hare hulpweten schappen, de geologie, palaeontologie en praehistorische archaeologie, en de resulta ten daarvan: de talrijke vondsten en recon structies, en de kennisneming van deze ge gevens moest leiden tot de conclusies, dat le. het menschengeslacht veel ouder is, 'dan vroeger werd gemeend, 2e. in het diluvium tal van nu uitgestor ven levensvormen hebben bestaan en 3e. in dit tijdperk 4 of 5 thans uitgestor ven menschenrassen hebben geleefd, 4e. wier industrie een duidelijken ontwik kelingsgang vertoont, en 5e, zelfs blijken laat, dat ook in dit tijd perk de mensch reeds het geloof bezat aan pet bestaan eener hoogere wereld; dat 6e. in het tertiair tijdperk de mensch nog piet zeker, is kunnen aangetoond worden. Als bewijsstukken voor evolutie van den mensch hebben de gevonden tusschenvor men: de pithecanthropus erectus, dien de oorspronkelijk Haarlemsche prof. Dubois op 'Java meende te hebben mogen reconstruee- ren de Heidelberger en Neanderthalers al leen deze waarde, dat zij het vormverschil tuscben mensch en aap hebben verkleind: de pithecanthropus is een hooger dan de bestaande ontwikkelde aap, de Heidelber ger en Neanderthaler zijn primitiever ras- een dan de recente mensch, maar ook thans bestaas er veel primitiever rassen dan de puropeesche. Wanneer nief de pithecantropus in veel pudere geologische formaties gevonden wordt, kan hij geen voorvader van menschen zijn, terwijl in den tijd van den Heidelber ger Neanderthaler menschen leefden, die niet lager stonden dan de recente mensch, ZoodaC ook zij niet zeker onze voorvaderen tij". ,De feiten kunnen dus »wstig worden aan vaard en de Kerk is zoo wijs, de letter van de Schrifturen zoo lang vast te houden, Jof de rede klemmende bewijzen geeft, die pleiten voor een ruimere opvatting. (Vervolg.) Aan het Departement van Koloniën berden in 12 gevalen inlichtingen en tevens adviezen verstrekt, betreffende de steun- .verleening aan Oud-O.-L Militairen. In één geval bood de Armenraad zijne tusschen- komst aan voor het uitreiken van het toe gekende bedrag aan belanghebbende, waar van door het Departement gebruik werd gemaakt. Het - aantal aanvragen van particuliere zijde neemt van jaar tot jaar jjoe. maar is fcch nog steeds gering. Het vragen om hulp door verkeerde elementen aan de huizen van particulieren geschiedt in vele gevallen nog steeds met succes. Het aantal Aanvragen, ingevolge art. 12 der Armenwet, schriftelijk, aan Instellingen van Weldadigheid gedaan, bedroeg in 1924: 430, het aantal Aanvragen aan Werkgevers, ingevolge art. 57: 3343. Bovendieri werden nog 1217 Aanvragen aan Werkgevers ge licht,betreffende uitwonende onderhouds plichtige Familieleden. Het aantal schriftelijke Aanvragen aan Instellingen v. Weldadigheid kon belangrijk werden beperkt, omdat door de meeste Instellingen in 1924 geregeld opgaven, be treffende de ondersteunde personen, werden yerstrekt. Ook het aantal schriftelijke Aanvragen van Werkgevers daalde, omdat door de Informatoren dikwijls mondeling bij de werkgevers werd geïnformeerd, ten einde de rapporten spoediger te kunnen gereed maken. Evenals in yorige jaren wera ook geduren de 1924 door de werkgevers over het alge- fneen met groote bereidwilligheid en spoedig aan onze verzoeken om inlichtngen vol daan. v Van de zijde van het R.K. Parochiaal {Armbestuur en de St. Vfncentius Vereeni ging wordt bezwaar gemaakt, dat de onder steuning door het Burgerlijk Armbestuur aan de Kerkelijke en Bijzondere Armen zorg afbreuk doet. Men heeft namelijk de ervaring opgedaan, dat het gegoede publiek tegenwoordig liever zelf zijne gaven aan behoeftigen schenkt, als door tusschenkomst van een instelling van Weldadighed. Als reden wordt hiervoor aangevoerd, dat wanneer men zijne gaven aan de behoeftigen doet toekomen floor bemiddeling nan. een instelBna. men niet dc behoeftigen bevoordeeld, maar leite- lijk eed schenkng doet aan de gemeen schap, want hoe meer de Kerkelijke of Bijzondere Armenzorg steunt, des te meer trekt het Burgerlijk Armbestuur zich terug. Op deze wijze zou dus, ten gevolge van het door het Burgerlijk Armbestuur gevolgde stelsel, de ongeorganiseerde Armenzorg worden bevorderd. Ook uit anderen hoofde •wordt het niet juist geacht, dat het Burger lijk Armbestuur de ondersteuning. welke de Kerkelijke en Bijzondere Instellingen ver strekt wordt, bij het bepalen van de door dit bestuur te verleenen onderstand in mindering brengt. Hierdoor wordt in de hand gewerkt, dat men bij eventueele aan vragen om ondersteuning de Kerkelijke en Bijzondere Instelling voorbijloopt. Het is zeer te betreuren, dat op deze wijze vele onder steunden den moreelen steun van de huis bezoekers van genoemde instellingen moeten missen. Zooals reeds in ons vorig jaarver slag werd opgemerkt, zal de oplSssing moe ten worden gezocht in een reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur, waardóór het mogelijk zal worden, dat de Huisbezoekers van Kerkelijke en Bijzondere Instellingen van Weldadigheid als vrijwillige Huisbezoe kers van het Burgerlijk Armbestuur kunnen optreden. De Geneeskundige Verzorging van On- en Minvermogende Patiënten geschiedt door hiervoor aangewezen Geneeskundigen, op een verklaring van het Burgerlijk Armbestuur. Door dit Bestuur werden in 1924' 315 ver klaringen afgegeven. In 1924 werden 1480 patiënten geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente in een ziekenhuis opgenomen. Bovendien wer den 124 personen voor bevalling opgenomen. Ontvangen werd als bijdrage in dc vcrplc- gingkosten van patiënten, met uitzondering van de storting van patiënten, verpleegd in het St. Elisabeth's Gasthuis, 20.505,71. Gedurende 1924 zijn 23 vergaderingen van de Commissie gehouden; behandeld werden 174 aanvragen. In 't geheel kwam in 1924 12.945,42 binnen, waarvan 5.746.11 wegens verhaal van verleenden onderstand. Meer en meer zijn de onderhoudsplichtige verwanten na overleg met de Commissie be reid, om bij te dragen. Vooral dient men echter te letten op de preventieve werking, die steeds grooter bleek te worden. Omtrent den economischen toestand kan worden medegedeeld, dat deze in 1924 ver beterde, De werkloosheid nam af. De uitkeeringen van de Commissie tot Steunverleening aan werkloozen daalden van 132.205,05 in 1923 tot 73.433,80 in 1924 en het aantal ondersteunde personen van 928 in 1923 tot 653 ir„ 1924. Het Burgerlijk Armbestuur gaf in 1924 327.747,73 aan directen onderstand uit tegen 325.661,50 in 1923. Bij de Kerkelijke en Bijzondere Instellin gen stegen de uitgaven voor ondersteuning in 1924 wederom. Door de meesten dezer instelling werd in 1924 vermeerdering geconstateerd van het aantal aanvragen om ondersteuning. In ver band hiermede steeg ook het aantal onder steunde personen. De conferentie St, Joannes den Doopcr van de vereeniging van den 'H. Vincentius van Paulo nam een belangrijke vermeerde ring van het aantal aanvragen om onder steuning war, in verband met de aanwezig heid van noodwoningen, woonschepen en woonwagens binnen het gebied van deze conferentie. Door het Burgerlijk Armbestuur werd in 1924 10.556.46 uitgegeven om door een gift ineens, door rentelooze voorschotten, bet verschaffen van gereedschap of werkklee- ding de behoeftigen te houden buiten voort durende bedeeling, zooals dit in Art. 29 der Armenwet wordt bedoeld, Door de .vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" werd in het verslagjaar 1924 1.609,uitgegeven, ter leniging van den nood der z.g. Nieuwe Armen. Het aantal on dersteunde gezinnen bedroeg 20. Vanwege de gemeente Haarlem had in 1924' geen werkverschaffing plaats. Alleen werd op 3 dagen van gemeentewege sneeuw ge ruimd, waarvoor respectievelijk 332, 199 en 9 werkloozen van de Gemeentelijke Arbeids beurs werden betrokken. In de Toevlucht van het Leger des Hcils werden in totaal 151 verpleegden opgenomen met een aantal verpleegdagen van 13.030. Op 31 December 1924 was het aantal der loopende verzekeringen, ingevolge de Ouder domswet, in het gebied van den Raad van Arbeid te Haarlem, in totaal 17.070. In totaal werden in 1924 in behandeling genomen 294 nieuwe steunaanvragen, toege wezen werden 230, afgewezen 64 aanvragen en gesteund 653 personen (in 1923: 928), zoo goed als uitsluitend leden van organisaties met werkloozenkas. Aan steun werd verstrekt een bedrag van 73.433,80 (in 1923: 132.505,05). De samenwerking tusschen den Voogdijraad en de Instellingen van Weldadigheid laat niets te wenschen over. Tusschen den Voogdijraad en den Armen raad bestaat een nauwe samenwerking. Op aanvraag van den Voogdijraad hadden in 1924' plaats 6 ontzettingen of ontheffingen uit de Voogdij. Het aantal kinderen, dat door ontzetting of ontheffing werd gebaat, bedroeg 17. Herstel in de Voogdij had in één géval plaats. Het financieel overzicht over 1924 sluit in eindbedrag met 26.585,52. B, en W. van Haarlem doen weten, dat van af heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 18 Januari e. k., dés voormiddags ten 11 ure, ter gemeente-secretaris (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van W. Marinissen, om vergunning tot oprichtjng van een banketbakkerij, waarbij een gas- oven en een electromotor van 1 P.K. vóór het aandrijven van werktuigen zullen wor den gebezigd in het perceel aan het Nagt- zaamplein no. 26. Op de onlangs gehouden 6de Jaarverga dering werden de inkomsten als volgt ver deeld: Nederl. Hervormde Diaconie, Jansstraat 30. Jozefhuis Trinitas, Zijlsingel f 30. Israëlitische Armen 20. Stads-Editie Kleedingfonds 10. Stads Armen- en Zie kenhuis 25. Leger des Heils J 10. Aller armste gezinnen op particulier advies 42.50. Totaal 167.50. Voor de 30 der Diaconie zijn op Oude jaarsdag bezorgd 120 stukjes prima rook worst (de ouden van dagen in deze inrich ting krijgen nimmer vleesch); de 25 van het Stads Armenhuis zijn ditmaal gegaan in de Radio-pot, waaraan nog slechts een kleinigheid ontbreekt, om deze muziek door het gcheele gebouw aangelegd te krijgen. De 42.50 is als volgt besteed: De Directeur van het Burgerlijk Armbe stuur heeft 8 adressen verstrekt van zeer arme en toch fatsoenlijke gezinnen; door onzen penningmeester is persoonlijk op Kerstochtend bij die 8 gezinnen ieder 5 voor een extratje bezorgd met uitzonde ring echter in de Tplpenstraat, waar 16 kinderen waren; hier hebben wij er maar 7.50 van gemaakt. Waar wij nog verschillende andere aan vragen voor steun hebben liggen, wat ech ter de draagkracht der vereeniging te bo ven gaat, heeft het bestuur besloten, dit iaar een flinke propaganda te maken en te ADVERTEEREN IN DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELS PROPAGANDA MAURITSKADE 39. 'S-GRAVENHAGE trachten het ledenaantal minstens te ver dubbelen. In een rondgezonden circulaire vraagt; liet bestuur: Is de contributie van 25 Cts. per maand (of nog geen cent gemiddeld per dag!) voor u een bezwaar? Wij meenen van niet; te meer waar u de wetenschap hebt, dat een en ander goed wordt besteed. Een 68-jarige boerenarbeider uit Benne" broek, aluds meldt het Hdbld. wilde op 16 Sept. 1.1. zijn schoonzuster te Krommenie gaan bezoeken. Met den trein 's morgens te Amsterdam aankomende, besloot hij echter uit te stappen. Hij begaf zich toen naar de Zeedijk, waar hij verschillende café's bezocht en zooveel glaasjes „port" dronk, dat hij eenigszins onder den invloed geraakte. Daar op den Zeedijk werd hij 's namiddags bij het verlaten van een herberg aange sproken door' een persoon, die hij even te voren in die inrichting had gezien. „Wij gaan vanavond uit," zei die persoon en nadat er nog drie anderen bij gekomen waren, ging men gezamenlijk op stap. Het viertal voerde den man langs den Wes- terdoksdijk naar den Hemweg. Daar werd hij door drie hunner met een stuk ijzer op het hoofd geslagen en door de tweede, nadat de ze hem een portemonnaie met f 18 a f 20 uit den zak had gehaald, in een sloot geduwd. Gelukkig kon de man, die hevig uit het hoofd bloedde, tegen den kant van de sloot opkruipen. Van de daders geen spoor meer te bekennen. De helden waren naar Amster dam gevlucht, waar zij den buit deelden. Het slachtoffer begaf zich naar de politie, die hem in het Wilhelminagasthuis liet be handelen. Aanvankelijk dacht men, dat dc man ernstig aan schedel en hersenen ver wond zou zijn. De uitkomst leerde echter, dat de bejaarde boerenarbeider, dank zijn- buitengewoon harden schedel, slechts uit wendige verwondingen had gekregen. De bandieten bléven' eerst onbekend en zouden wellicht ook thans nog niet bekend zijn' geworden, 'wanneer éetf hunner 'niet uit vrees dat het toch uit zou komen en in de hoop nu een lichter straf te zullen krijgen zich bij de politie had aangemeld. Zoodoende werden de vier daders gearresteerd. Gisteren stonden zij voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht, 't Wa ren le. Jac. Th.eod. Sluyck, oud 22 jaar 2e Isaak Italiaander, oud 34 jaar 3e Fran- ciscus Schmidt, oud 24 jaar Abraham Gou- deket, oud 33 jaar, allen recidivist. Geheel of gedeeltelijk bekenden zij het ten laste gej legde. Italiaander had den boerenarbeider in het café ontmoet en hij had toen 's mans sigarenkoker voor diens portefeuille aan gezien. Zoo had de overtuiging bij hem post gevat, dat de „buitenman" veel geld met zich voerde Zijn medebeklaagden had hij hierop opmerkzaam gemaakt en ge zamenlijk was toen afgesproken, den man met het ijzer bewusteloos te slaan en daarna te berooven. Eerst waren zij voornemens geweest, hun plan reeds op het zand bij den Westerdoksdijkuit te voeren, maar het was daar te druk geweest. Hierop hadden zij hem naar den Hemweg gebracht, waar zij de daad pleegden. Het O.M., mr. Massink, liet het licht vallen op den ernst van het feit, een der ergste feiten na moord en doodslag, en op het gevaar waaraan „buitenmenschen" bloot staan, wanneer zij de kroegen aan den Zeedijk bezoeken en kennis maken met bandieten, die, loerende op prooi, hen medelokken naar duistere paden, om hen daar te be rooven. Spreker wees er op, dat alle vier beklaagden reeds vroeger veroordeeld zijn. De eerste beklaagde, Sluyck, heeft pas drie veroordee lingen achter den rug en heeft het minst op zijn kerfstok. Tegen hem beperkte spreker daarom zijn eisch tot zes jaren gevangenisstraf Italiaander, die dertien maal is veroordeeld en spoedig zal terechtstaan voor een soort gelijk feit, een paar weken te voren op de Geldersche kade gepleegd, hoorde negen jaar gevangenisstraf tegen zich vorderen. Tegen Schmidt, die vijf veroordeelingen tot zijn last heeft, werd zes jaar gevangenis straf gerequireerd. Tegen Goudeket, die zes maal veroor deeld werd, het laatste in 1922, tot twee jaar, werd acht jaren gevangenisstraf geëischt. Verdedigers waren mrs. Benno, J. Stokvis, A. Hilbring Prins/ D. Cardozo Szn., en Ch. Polak. Uitspraak 10 Januari a.s. Wij ontvingen nog fraai uitgevoerde kalen ders van het Pfaff Naaimachinchuis, Groote Houtstraat 104 en van de fa, A. Vernout, Warmoesstraat 10. Er blijkt voor de tentoonstelling van toe gepaste kunst aan boord van het Woonschip „Dc Wiekslag" van den heer van Tusschen- broek, liggende voor den wal van -„Buiten rust," einde Twijnderslaan, hoek Esschil- derstraat (tramhalte Ceintuurbaan: Kam perstraat) zoo groote belangstelling te be staan, dat besloten is deze alsnog open te houden tot en met Zondag 10 dezer, De tentoonstelling is dagelijks te bezich tigen van 2 tot 5 uur n.m. Niet gestemd. Op de rol van zaken voor het Kanton gerecht kwam hedenmorgen niets bijzonders voor. Hel waren allemaal kleine zaakjes, waarvan de meeste nog betroffen het niet vervullen van den stemplicht bij de ver kiezingen van leden voor de Tweede Kamer op Woensdag 1 Juli van het vorige jaar. Velen wisten een aannemelijke reden voor hun niet-stemmen aan te zeven en werden zonder straf weer heengezonden, terwijl anderen een lichte bcete werd op gelegd. Wij ontvingen nog practische en fraai uitgevoerde kalenders van J. en A. v. d. Schuyt's Sto.oimbcctreederij te Rotterdam, welke door de keurige uitvoering een ware wandversiering is, van de Drukkerij War nier Jr., te Haarlem, welke vooral een practische kantoerkalender is, van den fijnhouthandel F. G, J, Beerkens, te Haar lem, goed uitgevoerd en voorzien van notitieblok, van de Mij. van Verzekering cp het Leven „Noord-Brabant", te Waal wijk, in fraaien kleurendruk vervaardigd. Van Amersfoort, Cheribonstraat 12, cein tuur; Slebos, Bisschop Ottostr. 3. ceintuur; Kitseroo, Brcuwersvaart 4, thermoflesch- dep; Mondie Amolfstraat 17, gewicht; W. Geven, De Keystraat 10 rood, motorhand schoen; Geytenfceek, A. L. Dvserinckstr. 90, brum wellen handschoen; Flink, Krelage- straal 15, kinderhandschoen; Goedhart, Ged. Voldersgracht 27 a, regenjas; L, Muller, KI. Houtstraat 66a, schooltramkaart; Wiet- hof, Schoterweg 2 a, kisten; Boer, Groote Houtstraat 156, poes; Benning, Ruysdael- straat 26 rood, melkir.aat; Koster. Schoter- stfaat 21, corbel; M. Borrenberg, Amsterd. vaart 36 c, portefeuille met inhoud; Politie bureau, Smedestraat, portemcnnaie met in houd; Bcuman, Oranjestraat 187, Lips' sleutel; mef. Groeneveld, Nieuwe Groen markt 23, taschje met bons: Grauweman, Frans Halsstraat 2, trajectkaart Ned. Spoor, Stëllcman, Fabriciusstraat 4, broche; Van Heusden, Olieslagerslaan 5. tandenborstel. J. Max, Lange Annastraat 12, jongenscape Politiebureau, Smedestraatbeige ceintuur, duimstok, lederen handschoenP. Rotte veel, Romolenstraat 54, nappa handschoen A. v, Gelder, Oranjeboomstraat 23d, mo torhandschoenen J.P. v.d. Veldt, Jan Steen straat 40, zwarte herdershond v.d. Neut, Berkenstraat 7, zw. bruine hond Fauna H. Felix, Hedastraaat 8, blauwgrijze hand schoen J. Meyer, Heerensingel 37, hals ketting met kruisje H. Valks, Feithstraat 2, witte kinder handschoenen Staman, Rijks straatweg 49a Schoten, herdershond Haer- lem J.H. Leeflang, Gr. Heiligland 28, sla- gersjas- en sloofC. Jansen, K. Wijngaard straat 8, R. K. KerkboekKneynsberg, Resedastraat 35, gr. witte poes Fauna A. Tak, Wagenweg lröod, pop; Rooderys, Assendelverstraat 39, kinderportemonnaie m.i.Goslinga, Kloppersingel 159, dames- portemonnaie m.i.V. Koster, Da Costa- straat 17, portemonnaie m.i.C. Burggraeve, Saenredamstraat 3, heerenschoen; J. Gelaudie L. Wijngaardstraat 30, broodboekje C. van Unnik, Tetterodestraat 78, bankbilletW. Hendriks, Saenredamr.straat llzw., brille- doos Reman, Gr. Heiligland 46-48, zilver bon. Lijst van onbestelbare bricvetf en briefkaar ten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft der maand December, Binnculandsche brieven: Agent Nieuws v. d. Dag, Assendelft; den heer M. Andresen, Utrecht; den heer D. Alders, Haarlem; Bouwmaatschappij, Am sterdam; Mevr. Brevet, Amsterdam; Mej. G, Burgerhout, Bussum; den heer Barendz, Zandvoort; den heer G. Beukers, Krom menie; Bouwmaatschapapij, Amsterdam; Bern. Bur., Deventer; Mej. v. d. Berg, de Auto Bur., Haarlem; Bestuur V. d. Lijkbe zorging, Haarlem; Dir. Aluminiumindustrie, Haarlem; Dalmeyer, Amsterdam; Dir. In- .cassodienst, Amsterdam; Dir. N. I. V. A., Amsterdam; Dir. Nieuwe Sticht, Utrecht; den heer R. Gleisberg, Amsterdam; den heer J. Helledoorn, Epe; Instituut voor on- en minvermogenden, Amsterdam; Mej. Koe horst, Schoten; H. Kwint, Deventer; Mis siehuis, Sittard; Minister vari Oorlog, Den Haag; Mej. J. de Petie, Heemstede; den heer G, Que, Amsterdam; Mej. B. Rotgans, Haar lem; Raad van Arbeid, Alkmaar; Mej. A. Storman, Amsterdam; den heer H. de Vries, Velsen; Mevr. J. Walraven, Hilversum; Weesperzijde 7, Amsterdam; den heer H. Wolterc, Zwolle. Binnenlandsche briefkaarten: Mej. Dansel, Haarlem; Mej. M. Dysernsk, Amsterdam; Mej. Doying, Haarlem; den heer P. de Gelder, Den Haag; Industrie Voor waarts, Amsterdam; Mevr. G. v, Loo, Bloe- m end aal; fam. S. Polak, AmsteiHam; Mej. Papenfusz, Den Haag; Mevr. Schenkel, Amsterdam; Mevr. Temmer, Amsterdam; den heer G. v. Thiel, Utrecht; den heer C. Zijlstra, Amsterdam. Buitenlandschc brieven: Den heer Ingen, Dortmundt; den heer en mevr. Jongman, Berlin; den heer J. de Jong, Rome; Greta Kox, Neurenberg; den heer G. Meyer, Kopenhagen; Mevr. Tol, Manchester. Buitenlandschc briefkaarten: N Den heer Angerer, Wurtenberg; Mevr. Angerer, Oberbayern; den heer H. Leuven, New. Yoik; Mej. E. Shuneman, Nice. 4 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden terug gezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien, De „Staatscourant" bevat de Statuten van 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4H NederL 1917 7% N.-L 1921 A. 6% N.-L 1923 D.. Loll Lloyd „«ai. Oude Vaart iito Gem. Eigend Mij „Nederland" Scüeepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl- Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgen» gew. Y oloniale Bank 1 dische Bank Cert Handel Mij. Keac. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id* .mp. Merc. Arg. Poerworedjc Oude Deli Senembah Deli Batavia A dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Ansconda Wabash Comm. Maxwell 1021/4 1031/g 991 8 »011S/l6 1035/g 64 51 171®/4 161x/a 1421/4 191x/a S3 65 613 327 1311/4 1881/a 1593/4 1471/4 l47l/2 1047/g 2141/0 4I8I/4 139 13/s *60i/2 147 71/2 1071/2 401 393 ex.d. U83/g 153 100 44 1021/4 1031/g' '116 10115' I035' 161 1911/2 82 1 6111/2 325 1311/a 186 215 4151/2 1371/2 U'/s - 162 1481/2 106 402i/o 494 424 364 198 J17l/a ,1523/4 100 433/4 6 JANUARI. EERSTE KOtRS LATERE KOERS OSLO i.Miiii de Haarlemsche Stoomverffabriek, voorheen W. Leur en Co., alhier. Te ongeveer 1 uur hedenmiddag werd brand gemeld in het perecel Delftstraat 15. Onmiddellijk toog de brandweer naar de plaats des onheils met veel materiaal, mo torwagen, ladderwagen, politicspuit, enz. Bij aankomst bleken de bewoners van het „bedreigde" perceel niet thuis. Uit den schoorsteen op het dak scheen 't dat meer rook kwam dan anders. Men verschafte zich toegang, doch van brand bleek geen spoor. Misschien begin van een schoorsteenbrand je? De schoorsteen zal eens geveegd moe ten worden. Na eenige oogenblikken ver trok de brandweer met al bet materiaal weer. Ondertrouwd: 6 Jan.: J. Schaap en M. G7. v Wooning. W. J. Ran en J. C. Pijnen burg. P. Groot en A, M, Korzelius. H. Zcegers en B, Heintjes, J. Pieters en C. J. J. Doezie. Getrouwd: 6 Jan.: J. M. M. v. Oploo en J. K. Linström. J. J. Wijkhuisen en M. H. v. Wijk. F. A, Heerer.s en C. M. v. d. Mark. G. Booms en G. Ras, J. G. v. d. Berg en K. Kol. A. P. J. Arons en A. M. Appel. Geboren: 4 Jan. d. van M. S. Hooijen— Heijblok. d. van M. v. Oyen—v. Hall. 5 Jan. z. van E. C. A. M. Lekanne, gezegd Deprez-Lombaers. z. van A. H. Slagboom Steenken. 6 Jan. d. van A. de Pafér Meeter, Overleden: 5 Jan. J. A. Stcenmeijer, 71 j., Hazepaterslaan. A, J. A. Alberding, 52 j., Julianastraat. J. T,, 3 j., z. van A. M. Klein, Ridderstraat. Voor den inhoud van deze rnbriek stelt if Redactie zich niet aansprakelijk. Begaan met het vreeselijke lot der wa- tersnoodslachtoffers, getroffen door het groote verlies van have en goed dezer men schen, werden na een enkel verzoek een veertigtal dames en heeren bereid gevonden, om te trachten gelden en goederen in te za melen, waarvan de baten geheel voor re kening komen der slachtoffers. Bovengenoemde dames en heeren hebben zich beschikbaar gesteld om voorwerpen te vervaardigen voor huiselijk, nuttig ot luxe gebruik. Ze stellen deze geheel ter beschikking voor een te houden bazar, op een nader aan te geven datum en plaats te houden, waarvan de gelden geheel en al zullen wór den afgedragen ten bate der slachtoffers. Mochten er nog dames of heeren zijn, die aan het vervaardigen van deze goederen willen medewerken, dan verzoeken wij hun Trekking van Woensdag 6 Januari. 4e Klasse 3e Lijst. Hooge prijzen: No. 18850 25000. Nes. 10087 en 14601 elk 400, No, 19639 200. Nos. 6975 en 13183 elk 100. Prijzen van 65> 117 380 702 816 955 13S2 1999 2336 2562 2741 2922 3215 3514 4015 4299 4782 5048 5193 5413 5892 5985 6460 6751 7014 7374 7509 7821 8022 8614 8976 9391 9666 9884 46 616 758 904 1211 1720 2155 2500 2656 2883 3065 3314 3753 4221 4626 5013 5144 5304 5756 5944 6315 6690 6884 7281 7463 7715 7948 8231 8857 9321 9466 9843 9946 10370 10577 10947 11230 11460 11841 11984 12272 12433 12618 12924 13114 13237 13581 13883 14025 14201 14482 14580 14833 15283 15665 15898 16332 16602 17003. 17339 17901 18317 18887 19113 19326 19456 19769 19918 20085 20338 20643 107 683 782 931 1339 1724 2198 2503 2661 2905 3109 3345 3892 4259 4645 5037 5149 5374 5778 5949 6416 6708 6892 7327 7464 7779 7949 8421 8880 9326 9557 9856 496 703 873 96S 1396 2009 2403 2587 2816 2930 3245 3554 4079 4532 4817 5052 5195 5530 5899 6051 6553 6760 7041 7408 7554 7903 8055 8761 9164 9404 9780 9912 688 791 9.35 1377 1846 2296 2546 2737 2912 3200 3484 3996 4265 46S0 5038 5186 5402 5838 5975 6455 6709 6997 7341 7472 7801 7977 8456 8967 9358 9566 9881 9996 10079 10210 10301 10402 10417 10436 10456 10628 10634 10793 10807 10951 11017 11089 11092 11257 11299 11309 11363 11508 11516 11603 11730 11845 11861 11872 11928 12077 12079 12126 12198 12275 12306 12321 12377 12491 12492 12515 12522 12719 12782 12821 12823 17943 12980 12995 13023 13117 13124 13127 13142 13323 13336 13356 13458 13605 13615 13726 13735 13900 13904 13907 13953 14028 14075 14102 14112 14218 14343 14380 14386 14489 14506 14539 14546 14634 14646 14690 14700 14874 14941 15063 15120 15294 15343 15494 15553 15753 15780 15783 15785 15940 15973 15991 16224 16339 16410 16493 16511 16663 16676 16703 16846 17025 17063 17071 17076 17345 17367 17483 17512 18003 18035 18043 18054 18335 18444 18470 18555 18953 18956 18999 19054 19138 19183 19205 19242 19339 19351 19363 19375 19459 19528 19608 19740 19772 19810 19852 19866 19929 9966 19969 20002 20144 20185 20187 20244 20402 20423 20488 20533 20759 20826 20896 20979 502 717 889 1101 1574 2093 2433 2614 2819 3049 3257 '3586 4110 4569 4898 5089 5205 5741 5918 6068 6570 6764 7043 7454 7672 7904 8101 8832 9311 9438 9820 9914 10319 10555 10876 11148 11426 11732 11945 12201 12382 12552 12898 13053 13152 13505 13746 13970 14143 14401 14568 14717 15126 15561 15799 16234 16562 16927 17195 17753 1S087 18637 19076 19270 19406 19751 19881 20008 20272 20556 V 509 725 898 1125 1702 2139 •2479 2639 2868 3052 3273 3741 4127 4573 4973 5117 5273 5745 5933 6087 6588 6777 7159 7455 7703 7946 8146 8852 9316 9453 9842 9921 10341' 10568 10920 11173 .11458 1183b 11967 12248 12383 12584 12922 13065 13170 13559 13809 139761 14192 14433 14573 14784 15141 15843 16282 16571 16958 17329 17785 18228 18789 19096 19291 19433 19760 19884 20020 20334 206111 V vriendelijk dit aan een der onderstaande adressen mede te deelen. Gaarne zagen wij ook, dat wij van het publiek de volle medewerking kregen, en zij ons een en ander zouden afdragen om te kunnen verkoopen. Helpt ons mede den nood te lenigen! Mej. SAEYS, Kinderhuissingel 34, Tel. 11177. J. H. GOTTMER Jr.. Dir. N. V, Drukkerij „Amicitia" Meester Cornelisstr. 2, Tel. 13404 Ontvangen giftens Een der groote lichamen in deze staj stond ons reeds af: pl.m. 200 koperen notie tieblokken met idem boekjes er in, eenzelf de aantal zakmesjes en eenzelfde aantal presse papiers. Uit Holten (O.) wordt ons geseind, dat da landbouwer T. aldaar, op lreeterdaad betrapt is, bij het doorsteken van een nooddijk, ten. gevclgc waarvan het Holtebroek met onge« veer 60 boerderijen onder water is go» locpen. Hij is door de politie naar Alssa* gevankelijk overgebracht. MARKELO 6 Jan. Als gevolg van den hocgen waterstand kwam het tusschen een aantal Geldersche boeren, die hun lande rijen op geccrlocfdc wijze, door het opweg- pen van dammen tegen den vloed trachtten, te beschermen en een 17-tal boeren uit Markelo, die door den watersnood in over spannen toestand verkeerden, tot een bot sing. Laatslgencemden werden door aanwezig zijnde marechaus^ées gearresteerd <sn gevan- kclijk naar Zutphen overgebracht. In de om geving van Markelo hebben 15 a 18 boeren hun boerderijen verlaten. Uit de richting Hengelo (O wordt val van 't water ge meld. Woensdagmiddag wordt ons uit Aalten ge' seind: de toestand is belangrijk verbeterd. De val houdt aan. Hij is thans 20 c.N, De berichten in sommige bladen over Aaltea zijn overdreven, In het dorp is alleen d« Dijkstraat over 400 M. lengte overstroomd) jj Dg wc2 van. Heerlen naar Maastricht is weer vrij van water. Het autobus-verkeo* gaat weer over dien weg. BERLIJN, 6 Jan. Volgens een telegranf uit Belgrado aan de „Börsenkuri" kwam da politie aldaar een wijdvertakte bende vati bankbiljetten-vervalschers op 't spoor, die banknoten van 1000 dinar vervaardigde. li 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2