Tweede doorbraak bij Deventer Venlo heeft weer straat verlichting. Minister Lambooy op inspectie. De toestand der dijken. N. en Z.-Hollandsche Redding- maatschappij. Gift van H. M. de Koningin. In Zuid-Holland. Een deskundige over het hooge water in Limburg. De watersnood. De Waaldijk bij Zaltbommel. Groenlo gedeeltelijk onder. Amsterdamsche telegrafisten en telefonisten naar bet over stroomde gebied. Gratis verzorging en stalling van vee. Nog steeds noodtoestand in het land van Maas en Waal. Tal van ingestorte huizen. Over-Asselt en Neer-Asselt iets ontlast. Een kijk op den toestand in N.-Brabant. De binnenpolders in N.-Brabant loopen onder. Dreumel door 2000 bewoners verlaten. Steeds meer vluchtelingen naar Den Bosch. Opluchting voor Limburg. Het ongeval met een roeiboot bij 's-Heerenberg. Ongerustheid in het land van Heusden en Altena. Militairen te Hedel. De doorbraak bij Pannerden Een doorbraak bij Markelo. Een belangrijke gift van Mgr. van de Wetering. Hulpverleening van gemeenten, particulieren, enz. De dijk bij Dalfsen doorgebroken. Schrijven van den Bisschop van Roermond. Broodlevering aan de in nood verkeerende gemeenten. Veevervoer op groote schaal naar Den Bosch. Val van Maas en Waal. doorbreken van den dijk bij Eriekom en van nieuwen dijk bij -Bimraen, in de nabij- d van Lobith, In Ooy staat ook de kerk nu onder water. De pastorie is nog het eenige huis dat droog Deze zat vol vluchtelingen. De telefoni- -che verbinding met Beek is verbroken. Het ce staat op de hoogstgelegen punten opeen- ;ehoopt en tot aan de knieën in het water. Te Nijmegen zelf heerscht groote bedrij- igheid, vooral in de buurt van het station cn bij het hotel De Keizer, waar het bureau van den commandant van de pontonniers is westigd. •Van hier uit geschiedt de verdeeling van Materieel en personeel over het geheele ge bied van Maas en Waal. Verder komen hier honderden kinderen n uit het land vana Maas en Waal en het land van Cuyk en tal van vluchtelingen uit l et geheele overstroomde gebied. De com missaris van de Koningin in de provincie Gelderland heeft aan den burgemeester van Nijmegen de verzorging van de slachtoffers In de provincie opgedragen. Verzoeken om steun moeten tot den bur gemeester worden gericht. Te Deyenter is Dinsdag n.m. 1 uur de dam bij de Nieuwe Haven, die de stadswijk het Knuppeldorp beschermde, doorgebroken. Ook een tweede voorloopige dijk, die meer naar den kant van de gasfabriek was ipgericht, bezweek onder het aanstormende water. Dit is nu bezig de Nieuwe Haven ,'e vullen. De gasfabriek loopt nog geen ge vaar. Zoodra de Nieuwe Haven het niveau^ an den IJsel bereikt heeft wat spoedig ral gebeuren loopt het geheele Knuppel- c'orp vol. Dit wordt thans in allerijl ont ruimd. Men ziet de bewoners met kinderwagens rn beddegoed stadwaarts spoeden, waar schuilplaatsen zijn gereedgebracht. Aan het Stationsplein wordt in allerijl een dam van zand met zandzakken er bovenop opgeworpen, daar anders het geheele plein ■OU overstroomen en de toegang tot het sfa- jon onmogelijk zou worden. Men meldt uit Venlo: Door de energiek getroffen maatregelen van den directeur Am- iiierlaan, van de elcctrische centrale, is de electrische stroomlevering hersteld, ten minste wat betreft de binnenstad. De huis- vcrliching blijft echter gestoord. In de Pepelstraat is een gat van plus mi nus 2 M. diepte geslagen, vermoedelijk door verzakking van een vroegere overkluizing van een beek. Persoonlijke ongevallen had den gelukkig niet plaats. Maandagmiddag 5 uur arriveerde aan het 'station Venlo een dertigtal mariniers met zuursfofflesschen tot verlichting van he sta tion Venlo, hetgeen dringend noodig was. De Klaasstraat en de Vlecschstraat wa- en opgepropt met vreemdelingen. Het ver- <eer werd met moeite door de politie ge regeld. Soldaten uit de kazerne te Blerik zijn me. de aangekomen, en zijn bij burgers ingekwar tierd. Het water valt niet zichtbaar. De Minister van Oorlog was Dinsdag op inspectie in het bedreigde gebied van Gel derland. Om kwart voor achten werd per auto gereden naar het klooster te Alverna, waar de militairen dotfr den Minister wer den geïnspecteerd. Hij- informeerde vooral, of de militairen goede ligging hadden en ot zij op tijd een warm maal kregen. Hierop kree<* hij een bevestigend antwoord. De stemming onder de militairen is uitstekend. De jongens doen alles, wat zij kunnen om de bevolking zoo spoedig mogelijk te helpen. Daarna begaf de Minister zich in een pon ton, bemand met mariniers, uit Rotterdam cu pontonniers uit Dordrecht voor een be zoek aan Wychen. Te Wychen werd de Minister ontvangen door den burgemeester, den heer Van Riic- Vcvorssel. Daar werd o.a. de school, waar de leldersche miliciens zijn ondergebracht, be zocht. Hef bleek hem, dat alle jongens ge zond waren en zij hun werk met ijver ver richten. Vervolgens werd naar Alverna teruggeva ren, waar de Minister overstapte in een au to en naar Mook reed. Ook daar werden de bedreigde punten in oogenschouw genomen. De Minister was er getuige van, dat de troe pen in allerijl werkten aan de vulling van zandzakken, welke moesten worden ver voerd ter versterking van de bedreigde pun ten van'de dijken. Ook hier sprak hij vooral de soldaten aan om te informeeren naar hun ligging en voedsel. Zijne Excellentie w*s juist tegenwoordig bij de uitdeeling van voedsel, o.a.: een brood, een koek en twee eieren. Des avonds krijgen de militairen warm eten. Ue Minister had een onderhoud met de burgemeesters van Cuyck, Mook en Heumen. Allen waren enthousiast en vol lof over de wijze, waarop zij door de militairen gesteund worden. Vervolgens ging men te voet over de brug naar de overzijde naar Katwijk, waar het bouwen van een vliegfent door de vliegers in oogenschouw werd genomen, welke moet dienen om het vee, hetwelk in de open lucht verkeert, in de tent onder dak te brengen. Op den terugweg deelde de Minister ons mede, dat'hij buitengewoon ingenomen was over hetgeen hij had gezien. Het meest voldaan was hij over het initia tief der officieren, hetgeen hij, naar hij zei- de, verwacht had, doch hetwelk Zijn ver wachtingen verre had overtroffen. Vooral verheugde hij zich over de samen werking tusschen de burgerlijke autoriteiten met de land- en zeemacht. In snel tempo werd naar Nijmegen'terug gereden, waar de burgemeester een confe rentie had met den Minister van Oorlog. Met den trein van 12.59 verliet Z. Exc. via Kesteren Nijmegen. Hij is voornemens eerst Venlo te bezoeken. Daarna zal de Minister te Maastricht aankomen. Treft den Rijkswaterstaat schuld? Men meldt d.d. 4 Januari uit Utrecht aan het „Hbld.": Op een onzer tochten door het onderge- loopen land in de Vechtstreek voor de provincie Utrecht wel de critieke zóne ontmoetten wij een ingenieur-Kamerlid, die met ons de nationale ramp besprak. Zelf had hij gisteren en heden een deel van het geteisterde gebied in Brabant bezocht. Voor hem staat vast, zoo deelde hij ons mede, dat op den Staat voor deze ramp een zware verantwoordelijkheid rust. Im mers, de Maasdijken, en vooral dat gedeel te dat Zaterdagavond doorbrak, zijn be zweken, doordat deze dijken niet sterk ge noeg zijn. Waren deze zoo sterk als de Lekdijk bij Utrecht, dan zou van een door braak geen sprake zijn geweest. Waar de ze dijken ressorteeren onder Rijkswater staat, en blijkbaar bij herhaling niet sterk genoeg geconstrueerd bleken te zijn, moet de feitelijke schuld van de doorbraak aan het Rijk worden geweten. Voor een -bepaalde, extra-ordinaire na tuurramp, zooals bijv. een cycloon, die eens in de 1000 jaar voorkomt, en waartegen geen technische middelen bestand zijn, is hier geen sprake. Bovendien wees bedoeld Kamerlid er op, dat dè doorbraken van de Maasdijken, o.a. die bij Grave, voor een niet gering deel zijn te wijten aan de ver hooging van de Beersche overlaat. Hij herinnerde aan de Kamerdebatten over de ze' kwestie, waarbij zeer stellig was gewe zen op de vergrooting van het gevaar voor doorbraken, dat door die verhooging zou ontstaan. Indien blijken mocht dat het bekende Watersnood-comité niet over voldoende geldmiddelen beschikt om dezen nood te le nigen, zal door de regeering aan de volks vertegenwoordiging ten spoedigste een voorstel moeten worden gedaan om gelden te harer beschikking te steken. Op onze opmerking, dat de dijken toch in onderhoud zijn bij de aanliggende water schappen en de betrokken besturen dus fei telijk nalatig zijn geweest, antwoordde on ze zegsman, dat de Staat wel degelijk vol gens de Waterstaatswetgeving toezicht heeft op de sterkte der dijken, met veel dwingend recht. Wij vroegen het ingenieur-Kamerlid of de Maasdijken inderdaad zóó sterk kunnen gemaakt worden dat dergelijke rampen in het vervolg kunnen voorkomen worden, waarop hij antwoordde, dat dit zeer zeker kan. Thans lijken ze op vele plaatsen meer op speelgoed dan op ernstig ingenieurswerk. Hij voor zich had een berekening opge maakt van de directe en indirecte nadgeli- ge gevolgen van doorbraken van dijken aan de Maas gedurende de laatste 150 jaren en was tot de overtuiging gekomen, dat het in werkelijkheid veel voordeeliger is om de dijken aanmerkelijk te versterken. De uit gaven, daarvoor benoodigd, beteekenen in derdaad een besparing. Trouwens, merkte hij op, waarom zijn de Zuiderzee-binnendijken ontworpen op dus danige wijze, dat zij in sterkte alle Maas dijken zullen overtrcfien? Worden de gel den daartoe dan niet opgebracht door het Nederlandsche volk langs den weg van de staatskas? Op welken grond kan men dan goedkeu ren, dat de eeuwenoude vette kleilanden langs de Maas niet technisch zeker worden beschermd, terwijl de in te dijken Zuider- zee-eilanden, waarvan niemand met zeker heid kan zeggen dat die gronden in waarde met die van de prachtige Maaslanden zullen kunnen wedijveren, wel volkomen verze kerd zullen zijn volgens de wet 1919? Laat het Rijk, zoo zeide hij. niet steeds op zijde gaan voor alle waterschaosbezwa- ren en plaatselijke autoriteitjes, doch de Maasdijken voor zoover mogelijk en nood;;,' in befioorlijken staat brengen, want als het ongeluk er eenmaal is, moet de Staat toch bijspringen. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij de reddingsboot „Jhr. Rutgers van Rozen burg", die vroeger te Scheveningen \vas ge- stationneerd, aangeboden voor hulp-verlee- ning in de overstroomde gebieden. De reddingsboot, die gisteren ter repara tie in Alkmaar lag en bestemd is om in Lemmer te worden gestationneerd, zou naar de overstroomde gebieden worden gezon den. H. M. de Koningin heeft aan de Alge- meene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door watersnood, waarvan thans voorzitter is de heer Walrave Bois- sevain, een bedrag van 10.000 doen toe komen, na terugkeer van haar bezoek aan de door den watersnood geteisterde gebie den. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, bracht Dins dag, vergezeld van den administrateur ter provinciale griffie, den heer mr. S. H. Bloembergen, een bezoek aan de gemeen ten Reeuwijk en Zwammerdam, in verband met de plaats gehad hekbende doorbraak van den dijk van den in die beide gemeen ten gelegen polder Broekvelder en Vetten- broek, die geheel onder water is geloopen, De ingenieur P. schrijft aan het „Vad.": Tusschen Roermond cn Ittervoort, de grensplaats aan den grooten weg van Venlo naar Maaseyk, ligt een rij dorpen op qnder- lingen afstand van ongeveer 3 K.M., waar van de namen op geen enkele lagere school worden geleerd. Het zijn, van het Noorden af: Hom, Beeg- den, Heel, Panheel, Thora. De weg langs deze dórpen vormt de hypotenusa van een ongeveer rechthoekigen driehoek, waarvan de lange rechthoekszijde langs de Maas valt, terwijl de' korte rechthoekszijde ligt tusschen Ittervoort en Wessem, een veer- plaatsje tegenover Maasbracht, dat meer bekend is door de Maaskanalisatie. Deze driehoek is in weinige dagen onder water gezet. Reeds een week geleden stond tusfcehen Hora en Roermond het water tot aan den weg, maar het leek onmogelijk, dat deze verbinding zou worden verbroken. Donderdagmiddag echter ging ik per auto naar Roermond, en passeerde om ongeveer half vijf de Maasbrug. Het watei; stond toen ongeveer tien centimeter beneden den rand van den weg en mannen waren bezig een dam op te werpen langs de trambaan. Om half zes kwam ik terug; aan den dam werd niet meer gewerkt, maar wel trokken met huisraad beladen wagens in den stort regen naar Horn. Een half uur later was het verkeer gestremd, de weg stond blank en de stoomtram, die met enkele particu liere autobussen de eenige verbinding vormt met de genoemde dorpen, vertrok niet meer: Op de Maasbrug werd een post gezet, die iedereen tegenhield, die den tocht nog wilde wagen. Vrijdagochtend stond het water 50 centi meter boven den weg. De eenige verbinding met deze streek was nu van Roermond per spoor naar Weert of Balsem, en verder per auto. Nu ook deze spoorverbinding verbro ken is, is alleen de weg naar Eindhoven nog vrij. Vrijdagochtend was in Thora een luid geraas te hooren, dat van den kant van Wessem kwam. Daar de weg van Thora naar die plaats over de volle lengte blank stond, was het alleen mogelijk over Pan heel, langs den dijk van het in' aanleg zijn de kanaal WessemNederwcert Wessem te bereiken. Het geraas bleek te ontstaan, doordat de linker Maasdijk boven Wessem overstroomde met een verval, dat ik op on geveer 75 c.M. schatte. Dé dijk werkte dus als overlaat, en, omdat hij daarop niet is gebouwd, was het te voorzien, dat hij, na het wegspoelen van de verharde kruin, zou bezwijken. Vanochtend werd dan ook beweerd, dat boven Wessem, en nog verder Zuidelijk, bij Stevensweerd, de linker Maasdijk bezwe ken was. Het was een wonderlijke toestand in Wessem. Daar ik weinig tijd had, en allereerst naar het overstroomende water wilde zien, kwam ik niet in het dorp zelf. Maar daar klonk luid gezang. Alsof een troepje inwo ners zich nog vóór de overstrooming te goed wilde doen aan een opwekkende bor rel. Enkele kinderen speelden aan den rand van het snel wassende water, en een oude man was bezig, ingekuilde aardappelen, die op 't punt stonden te verdrinken, hoogerop te brengen. De nieuwe sluis, die te Panheel wordt gebouwd, stond onder water. Alle beken, die met duikers onder het kanaal door worden geleid, waren rivieren geworden. Daar, waar de duikers reeds werkten, konden ze, volgens de ontevreden boeren, die alle schuld wierpen op het nieuwe ka naal, de aangevoerde massa's water niet ver werken; en, waar ze nog in uitvoering zijn, dreigde het water de werkputten in te stroomen. Vrijdagavond begonnen de laaggelegen dee- len van Thorn onder te stroomen. Bij het licht van fietslampen werd getraoht te red den wat te redden was, maar als gewoon lijk waren velen te laat, zoodat tusschen Thorn en dc Maas onbereikbare nog bewoon de huizen liggen. Er was hier, n.l. in Thorn, één hoot, die.... met den vloed is wegge- dieven. Vanc'.aag. zijn eenige schuiten ge arriveerd. waarmee steeds hooger gelegen huizen worden ontruimd. Dezen nacjit is n.l. het water nog een halven meter gestegen cn heeft daarmee het laeggelegen deel van mijn tuin overstroomd. Ik heb vandaag eeni ge malen den stand opgemeten. Het water stijgt nog steeds ongeveer 1 cM. per uur. De laatste uren neemt het een gele kleur aan, waaruit ik concludeer, dat de dijk bo ven Wessem bezweken is. In het dorp is groote onrust. Waar de menschcn zelf niet bedreigd worden, hebben zij toch familie o! kennissen, die zelf ge- isoleerd zitten, of, wier vee geheel of ge deeltelijk verdronken is. Karren met levensmiddelen rijden door het waier, om nog te bereiken huizen te voor zien. Ook het klooster, waaraan een tehuis voor oude lieden Js verbonden en dat rond om in het water staat, wordt op deze wijze geapproviandeerd. Merkwaardig is, dat de menschen tot het laatst in hun huizen blijven, en weigeren te gelooven, dat het nog hooger zal komen. In woningen, die tot eenige centimeters onder den vloer in het water staan, ziet men vrouwen en kinderen voor de ramen zitten. Een kar, tot de as in het water, staat nutte loos naast het huis. Een man me hooge laar zen loopt stompzinnig heen en weer om in een zak alle mogelijke kleinigheden te rei den. Tot het water weer stijgt en een boot of een vlot moet komen, om de menschen te verwijderen. De wonderlijkste verhalen doen de ronde. Van doorgebroken dijken, verdronken men schen en vee, van een oude vrouw, die wei gerde haar huis te verlaten, in haar bed bleef en niet anders kon worden gered dan door het dak, omdat zij in haar bed tegen het plafond van haar slaapkamer dreef. Een overzicht zal echter eerst te krijgen zijn, als het water is gedaald, en daar Maas tricht 4 c.M. val meldt, zal het misschien niet lang meer duren. Men meldf uit Zalt-Bommel aan de „Tel." Dinsdagavond kregen wij bericht uit Zalt- Bommel, dat het water omstreeks 5 uur op 150 M. van de spoorbaan door den Waaldijk siepelde. Toen wij ter plaatse kwamen, bleek intusschen tegen 6 uur een aantal werk lieden met bekisting het lek gestopt te heb ben. Alle gevaar was geweken, Er is, zooals de betrokken autoriteiten te Zalt-Bommel ons positief mededeelden, voor eenige door braak alsnog geen gevaor. Wel wordt natuur lijk de dijk sterk bewaakt om op alles voorbereid te zijp- Heden, Woensdag, is een aanvoer van grint en verder bekistingsmateriaal te wach ten. Uit Heusden vernamen wij dat men hier den toestand zeer ernstig opneemt. Echter bestaat nog geen reden tot directe ongerust heid. in Sleeuwen bij Heusden drong het water op een enkele plaats docr den Merwede- dijk. Door direct aangebrachte bekisting heeft men hef gevaar bezworen. De groote was noopt echter tot uiterste waakzaamheid Hef stadje Groenlo is gedeeltelijk onder- geloopen. Ook Winterswijk ondervindt veel last van het water. Door het Rijkstelegraafkantoor te Amster dam is een aantal telegrafisten en telefonis ten uitgezonden naar 's-Hertogenbosch, Arn hem en Nijmegen, om op de telegraafkanto ren aldaar in verband met de drukte ten gevolge van den watersnood het personeel t'c versterken. De burgemeester van Waddinxveen Z.-H. heelt telegrafisch bericht gezonden aan den commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dat de Waddinxveensche veehouders aan bieden kostelooze stalling en verzorging van 100 stuks vee uit den omtrek van het door het hooge water geteisterde gebied. De toestand in het lapd van Maas en Waal blijft nog altijd zeer ernstig. Heerewaarden, Alphen en Dreumel zijn er verschrikkelijk aan toe. De eenige veilige plaatsen zijn en kele droge plekken op den Maas- en Waal dijk. De bewoners zijn grootendeels door mi litairen en door de goede zorgen van het R.K. Huisvestingscomité naar elders overge bracht'. Eveneens wordt zooveel mogelijk het vee naar de dijken gedreven. De schade, aan deze drie dorpen toege bracht, is enorm. Verscheidene huizen zijn hier ingestort of staan op instorten, In Wamel is de dorpsstraat alleen nog vrij van véater, met de kerk die wat hooger ge legen is. Er is een groote tent gebouwd, waar het vee uit de omgeving ondergebracht is. Talrijke .vluchtelingen zijn van hier naar Nij megen en elders voorloopig getransporteerd. Ook te Wamel zijn verschillende huizen ingestort, meestal door boomen, die aan ko men drijven en met kracht tegen de huizen rammen. Wamel en Wjnssen zijn alleen over den dijk te bereiken. Te Wijchen en nog meer te Balgoy is de toestand over het algemeen nog wel dezelf de, of beter'gezegd, in elk geval niet ern stiger geworden. Een deel van Bergharen is nog vrij van, water. De levensmiddelenvoorziening van de plaatsen, waar dc bevolking gebleven is, is goed. Zij geséhiedt door militairen, die brood, kaas enz. langs de huizen rondbren gen en deze distribueeren. Druten is grootendeels droog, doch wordt ernstig bedreigd. De watermassa's stijgen hier ziender- oogen. Doeltreffende maatregelen zijn hier genomen, om de schade zooveel mogelijk te beperken. Men werkt hier onder de be proefde leiding van burgemeester Van Leeuwen als paarden. De hooggelegen hui zen zijn opgepropt met menschen en vee. Ook de school en de R.-K. werkliedenver- eeniging is hiervoor gebruikt, alsmede hef zuster-klooster. Grooter en grooter wordt hier de toe vloed van vluchtelingen en vee. Er dient spoed betracht te worden bij het overbren gen van menschen en vee naar elders. Door de burgemeester is telegrafisch om hulp en booten verzocht, welke zoo juist zijn aan gekomen. Door den drang van het water van het Oosten naar hei Westen en door het over pompen van het water door de gemaakte gaten, wordt de toestand aan dc overzijde van de spoorlijn Ravcnstein-Wijchen iets beter. In Over-Asselt zijn pontonniers druk bezig gaten in den dijk, die hier en daar 30 Meter breed zijn, kleiner te maken. De iets mindere strooming, maakt dit nu mogelijk. In Over-Asselt vooral in het Zuidelijk ge deelte, komen verschillende huizen vrij van het water, terwijl ook in Neer-Asselt de droge plekken grooter worden. Het ergste leed schijnt hier geleden te zijn. De redding van de bewoners van het Land van Maas en Waal is in vollen gang. De bewoners van Alphen, Maasbommel, Heerewaarden, Dreumel en Balgoy worden naar de verschillende toevluchtsoorden ge bracht. lp Den Bosch komen onophoudeleijk auto's en booten aan, met vrouwen en kinderen be mand, die voor het grootste gedeelte per trein verder worden vervoerd. Hedenmid dag vertrok zelfs een extra-trein bijna ge heel met vrouwen en kinderen gevuld, naar' Tilburg. Tiel is overstroomd met vluchtelingen, die verder worden gezonden. Grave is ook een tijdelijk hulpstation. Onder leiding van bur gemeester Ficq zijn massa's menschen en vee met het veer, dat weer ingesteld is, overgezet om in Grave een tijdelijke ver blijfplaats te vinden. Zoo spoedig' mogelijk worden zij echter verder getransporteerd naar verder gelegen plaatsen, om plaats te maken voor nieuwe vluchtelingen. Deze doorzending is echter zeer moeilijk, daar de Elftweg nog steeds onder water staat en het vervoer over de linker-Maas dijken nagenoeg niet mogelijk is, daar dit een gewone grasdijk is. De aanvoer van voedsel voor mensch en dier, voor zoover nog achtergebleven in het Land van Maas en Waal, geschiedt voor namelijk over Tiel en Grave. Over het Brabantsche gedeelte van het overstroomde gebied vallen de volgende bijzonderheden te melden: De Beersche Overlaat werkt nog steeds. Dg stand is sinds Dinsdagmiddag onveran derd gebleven, doch de diepte kon niet op genomen worden. Een nog niet voorgekomen verschijnsel deed zich voor. Door de doorbraak tc Cuyk stroomt het water aan de zijde van den Beerschen overlaat uit de Maas en aan de andere zijde er wederom in. Vanzelfsprekeend is, dat het gedeelte van Brabant, dat door den Beerschen Overlaat overstroomd is, nog ondergelodpen is. Door de dijkdoorbraken te Cuyk en Beugen, is ook een gedeelte bij Boxmeer nog over stroomd. Er zijn als het ware twee overlaten gevormd, de tweede n,l, voorbij Boxmeer lot aan het station Cuyk. Het inundatieterrein is daardoor aanzien lijk vergroot. In het kort kan men zeggen, dat terwijl ander door het werken van den Beerschen Overlaat een betrekkelijk smalle strook overstroomd was, deze naar de zijde van Den Bosch breeder geworden is tot vialc bij Boxmeer. En zelfs de geheele zijde aan B'rabantschen kant is overstroomd, met als grens het hoo- gere deel van de spoorlijn ,Haps-Mill, dc Gagel, de dorpen Beek, Schaik, Herten, Bergen, Oss 'en de spoorlijn 'verder in de richting Den Bosch; terwijl aan de Z.-zijde op de spoorlijn Den Bosch-Oss en de lijn Uden-Mill zich veel kwelwater bevindt. Verder stroomt nu het water door de doorbraak bij Cuyk en Beugen de Peel in naar het hoogste gedeelte van Brabant. Wanroy, Winsen en St. Anthonis zijn grootendeels ondergeloopen en het vee en een deel der bevolking, zijD naar Venray, Deurne en Horst gegaan. Velen blijven ech ter op hun hoeven en hebben het vee hooger gestald. - Dit uitgestrekte terrein van Oostelijk Brabant, waarvan wij de grenzen zoo onge veer hebben aangegeven, heeft, wanneer de Beersche Overlaat normaal werkt, zeer groote polders door traversen afgepaald welke daardoor vrij blijven van- water. De ontzaggelijke watermassa, die echter uit de richting Clyk Boxmeer komt aan vloeien, is er de oorzaak van, dat het water over de traversen loopt en dc binnenpol ders inundeert. Zoo loopt sedert hedenmor gen het water in den polder van Huisseling. Uit Herpen wordt gemeld, dat het water eenige c.M. in de traversen gestegen is. De dijken hebben zich goed gehouden, doch men heelt versterking moeten aanbrengen. Als 't water echter lang blijft staan, vreest men het ergste. De laagwonenden in dezen polder hebben hun vee naar Schaick ge bracht. Het water dringt steeds meer op tegen de spoorlijn BerchemRavenstein, terwijl zich aan de andere zijde van deze lijn het gewone kwelwater bevindt. Te Oss komt door bovepstaande oorzaak het water ook steeds' hooger. In de Ganze- streek hebben de bewoners de huizen ver laten, terwijl ook op den Heihoek, het Am- steleinde en in Ussem weldra gevreesd wordt, dat het water hen nopen zal naar veiliger oord tc vertrekken. In de polders, van Lith en Lithoyen loopt sedert heden ook het watef door het werken van den Overlaat. De boeren zijn op deze inundatie voorbereid en zijn druk bezig hun vee in veiligheid te brengen. In Oostelijk Brabant hebben verder de Aa en de Dommel een groote breedte gekregen. Wel is achter Den Bosch een uitloozings- kanaal op de Maas, doch hier kan slechts luttel doorgaan in vergelijking met de groote hoeveelheden, die uit België cn het Zuid- Oostelijk deel van deze provincie aange. voerd worden. Eindhoven en Boxtel zijn daardoor ge deeltelijk ondergeloopen en hierdoor is ook dc lijn ValkenswaardEindhoven van de Nederlandsche Spoorwegen niet meer be reikbaar, daar men verzakkingen vreest. Ook de hoofdlijn EindhovenBoxtel zal men weldra op verschillende plaatsen moeten versterken. Uit Dreumel wordt aan het persbureau Vas Diaz het volgende gemeld: Yan de on geveer 2500 inwoners van de gemeente Dreumel hebben meer dan 2000 de gemeen te verlaten. De verbinding met de buiten wereld is moeilijker geworden, omdat ten gevolge van het laten springen van den dijk door de genie bij Alfen aan de Maas ook de weg naar Heerewaarden is ondergeloo pen. De mariniers zijn met vier booten bezig het laatste vee te redden, Te 's-Bosch houdt de stroom van vluch telingen steeds aan. In auto's worden de menschen naar het station gebracht. Het Huisvestingscomité heeft daar voor eten gezorgd. Daarna worden dc vluchtelingen doorgezonden naar Tilburg. Het Huisves tingscomité heeft verschillende lokalen in gericht, o.a. het Meisjes-Patronaat „St. Ca- thrien", waarin 100 vrouwen en kinderen zijn opgenomen. Dertig kinderen zijn onder gebracht in de kweekschool „Marienburg". Men ontlast thans de kazernes om deze vrij te houden vcor nieuwe vluchtelingen, die vanavond of vannacht verwacht worden. In hotel Noord-Brabant zijn 30 vluchtelingen opgenomen. De firma Zwanenberg te Oss, zond aan het comité een partij worst en spek. Uit Dreumel komen heden 500 stuks vee; ook uit Grave wordt een nieuwe zending verwacht. Wat Zuid-Limburg betreft, Maastricht meldt val en ook in België is het water van de Maas en de zijrivieren lager. Gelukkig is hierdoor een gunstig perspectief geopend. Voor Zuid- en Midden-Limburg dient mede rekening gehouden met het gunstig gewor den weer en de goede windrichting. Voor loopig is het ergste geleden. Het stadsge deelte van Maastricht is reeds grootendeels. vrij en de andere overstroomde landerijen zullen weldra volgen. Wel blijft de moge lijkheid bestaan, dat hier of daar in Midden- of Noord-Limburg de Maasdijken, die door den drang van het water slechter en slech ter worden nog op de een of andere plaats zou kunnen scheuren, doch deze scheuren zijn dan plaatselijk en wordt er niet een algeheele verwoesting door gevreesd. Zoo als gezegd hier is het ergste geleden en is eenig lichtpunt te bespeuren, doch de val te Maastricht moet veel grooter worden, wil hij in de landen van beneden-Limburg en Brabant invloed hebben. Komt de toe stand er in Limburg beter voor te staan, anders wordt het op de beneden-rivieren. Hier toch stroomt al het water dat eerst opgehouden werd door de voortdurende doorbraken naar toe, evenals ten sjotte het waier van de Beersche Maas en het water, dat thans in het land van Maas en Waal opgehoopt is. Daardoor neemt de was snel toe en wordt de toestand op sommige plaat sen precair. Zoo bijvoorbeeld in de omge ving van Heusden. Men is hier reeds bezig de dijken te versterken, doch is er kans, dat het land van Heusden onderloopt. De Langstraat waaronder o.a. Waalwijk, waar het water reeds in de laag gelegen huizen komt, krijgt het wellicht leelijk te verduren Eveneens is de toestand in de Bommeler- waard gevaarlijk. De Maasdijk is hier wel vrij zwaar, doch de kracht van het water wordt overweldigend. Te Kerkdriel hebben de boeren reeds de gekuilde aardappelen opgegraven. Alles bijeengenomen valt te constateeren, dat wat de Maas betreft, er eenige opkla ring is in het Zuiden, doch dat er een drei gend perspectief is voor de Bommelerwaard en het' land van Heusden. Ter oriënteering op bovenstaande laten wij hier volgen het officieel communiqué van den Rijkswaterstaat te 's-Herlogen- bosch: Maastricht 46.39, val 14 c.M, Venlo 18.24, val 35 c.M, Mook 12,35, val 5 c.M Grave, 10.55, staat. Elftweg 10.03, staat, Ravesteyn 9.44, staat. Megen 8.60, was 2 c.M. Oyen 7.99, was 17 c.M. Lith 7.45, was 44 c.M. St. Andries-Maas 6.8^ was 65 cM, Alem 6.69, was 64 c.M. Blauwe Sluis 5.98, was 70 c.M, Hedel 5.was 55 c.M. Diezesluis Den Bosch Maaszijde 4.86, was 44 c.M. Diezesluis Den Bosch Dommelzijde 4.78, was 36 c.M. Werkendam 3.44, was 36 c.M. Officieel wordt gemeld, dat de binnenpol- der van Huisseling beneden den spoordijk en voorts de polder van Lithoyen en Lith heden zijn ondergeloopen. Verder ook het laag-gemaal beneden Grave. Toestand Maasdijken goed, toestand binnendijken be vredigend. De Bokhovensche overlaat werkt over 50 M. lengte en gemiddeld 23 c.M. diepte van buiten naar binnen. Uit Grave wordt geseind, dat de stand van de Maas hedenmorgen 10.55 M. was tegen 10.56 M. gisteren Het stroomen van het water van de Maas door d e doorbraak bij Neder-Asselt zal vermoedelijk nog ongeveer vier dagen aan houden. Uit Cuyk wordt geseind, dat de toestand daar verbeterd is. Ook bij Gassel is de toestand, die kritiek was, heden beter. De zwakke plekken in den dijk zijn door 't polderbestuur van Gas sel versterkt. De omgeving van Gassel staat blank; er staat 2 13 Meter water. Te Gas sel worden vluchtelingen uit de omgeving verwacht Omtrent het noodlottig ongeval met de roeiboot bij 's-Heerenberg, verneemt de Msb, nader, dat het getal slachtoffers niet vier maar drie bedroeg. De inzittende pater Jesuïet wist in de boot te blijven en dreef naar Hollandsch gebied, waar hij bij kasteel Voorthuizen werd opgepikt. De drie ande en vielen door den schok over boord en verdwenen terstond in de diepte. Het zijn de 22-jarige hotelkneceht Erensen van het Kurhaus te Elten, de heer Schenning en diens zuster mej. Schenning, beiden te Elfen wonende Hollanders. Men seint uit Drongelen: De bevolking van het land van Heusden en Altena maakt zich ongerust over de was sende Waal. De stand bij Sleewijk was he denmorgen 4 mefer 69 en bij de sluis te Andel 70 c.M. hooger. De Mevwededijk bij Sleewijk vertoont nabij den Rijksstraatweg een scheur aan de binnenzijde. Er is echter del onjuist gebleken. Ook is de vrees voor ernstige ongerustheid. Blijkens door het Departement van Oorlog van den Rijkswaterstaat ontvangen bericht is het gerucht omtrent een doorbraak bij He del onjuis gebleken. Ook is de vrees voor een dijkdoorbraak bij Zaltbommel niet'be waarheid. Voor alle zekerheid is in verband met ge ruchten omtrent zwakke dijken een defache. ment van 30 militairen voor alle eventuaft. tciten te Hedel ter beschikking gesteld. De „Gelderl." meldt: De doorbraak bij Pannerden zet de pol ders tot aan den dijk van den ouden Rijn onder water, en zal hoogstwaarschijnlijk daar worden beperkt. De polders van Her wen en Pannerden zijn overstroomd. De huizen komen diep in het water te liggen. De bewoners vluchten naar de dijken en de zolders. Er is hulp van marine en Roode Kruis gevraagd. Reeds zijn booten en vlet ten in de polders gelaten, om de in de hui zen in nood verkeerende bewoners af te halen. Nader seint men aan het blad uit Gendt. De breuk is ontstaan tusschen de kerk in Pannerden en het Rijksdijkhuis. Dit huis staat boven op den dijk en is ongeveer het eenige, dat droog staat. Alles loopt onder. De ramp is daarom zoo verschrikkelijk, wijl de polders zoo diep liggen en het water 'met ontzettende vaart zich in de diepte stort. Men heeft haast geen tijd om zich te redden. Alles vlucht naar den dijk en vraagt om hulp. Het gat in den dijk is honderd meter. Een huis, dat midden in den stroom staat, dreigt in te storten. Dc booten varen over het verhoogde kerkhof heen zonder de kruisen te raken. Er is veel dood vee, dat langs den weg wordt afgeslacht. Geen menschen - levens zijn er te betreuren. De Rijkswaterstaat en de Rijkspolitie zijn aanwezig en verleenen hulp. Tengevolge van een doorbraak der Bolks beek is het Zuidelijk deel der gemeente Markelo over een lengte van ca. 2 uur gaans overstroomd. Vele gezinnen hebben hunne huizen ontruimd. Men tracht het veq naar hooger gelegen plaatsen te transpor teeren. Het land tusschen Schip- en Bolks. beek staat diep onder water. Het „Centrum" meldt: Z. D, H. Mgr. van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, machtigde ons mede te deelen, dat Z. D. H. een bel»ngrijke gift heeft doen toekomen aan het R. K. Huis- vestings-Comité te 's-Bosch tot leniging van den ergsten nood. Mgr. sprak de hoop, uit, dat zijn voorbeeld door zeer velen zou worden gevolgd. Door de N. V. Stoombootonderneming H. Janssen, gevestigd te Lith, zijn een aantal booten beschikbaar gesteld ter hulpverlee ning in het overstroomde gebied. Met de „Venlona" zijn een honderdtal vrouwen en kinderen van Velden naar Venlo overge. bracht, terwijl 190 stuks vee werden inge laden en naar veiliger plaatsen werden ge bracht. Door de „Stad Venlo II" werd even eens vee uit het overstroomde gebied bij Velden ingeladen. Gistermorgen werd de „Stad Venlo IV" van Lith naar Alphen a. d. Maas gedirigeerd en heeft vandaar 400 vrou wen en kinderen, waaronder vele zieken naar den Bosch overgebracht, Met de „Twee Provinciën IV" werd het vee uit Overas- selt, Grave en Appeltern naar den Bosch vervoeid. Dc H. J. 8, een 400 tons kolenlichter, is door genoemde Stoombootonderneming te Alphen a. d. Maas gestationneerd en als woonschip ingericht. Gisteravond is de dijk v^n de Overijssel- sche Vecht nabij Dalfsen doorgebroken; 3 autobussen met militairen zijn uit Kampen vertrokken met materiaal. Bijzonderheden ontbreken. Uit Kampen wordt ons van morgen geseind: De stand van den IJssel was van morgen 8 uur 2.40 M. tegen 2.30 M. gister en 50 a 70 cM. normaal. In een bisschoppelijk schrijven maakt Z. D H. Mgr. Schrijnen aan de geioovigen van het bisdom den ernst van den toestand be kend en spoort allen aan tot gebed cn goe« de werken en verder tot het geven van gel delijke bijdragen tot leniging van den nood. De bisschop zelf heeft 'n bedrag van 1000 aan het plaatselijk steuncomité doen toe komen. Te Roermond is door eenige gegoede in gezetenen. reeds een bedrag van 10.000 ter beschikking gesteld. Uit Den Bosch wordt Woensdagmorgen gemeld: Het Ned. R.-K. Huisvestingscomité deelt mede dat de R.-K. Bakkerspatroons bond zich bereid heeft'verklaard op de meest economische wijze de bevolking "uit de di verse gemeenten van brood te voorzien De burgemeesters die van deze hulp gebruik (wenschen te maken, gelieven zich in ver binding te stellen met het secretariaat van dien Bond, Schapenmarkt 10. Uit Dreumel werd gister bericht ontvan gen daf 500 stuks vee naar Den Bosch zijn gezonden. 1 Om kwart over zes arriveerde een boot met 60 stuks, Hedennacht om 1 uur deelde dc burgemeester van Hedel mede, dat groo te fransporten vee over den weg in aan tocht waren. De burgemeester van Boxmeer verzocht het comité in Den Bosch om booten, die aldaar dringend noodig zijn. Vanmorgen om 4'A uur zijn mef auto's 2 booten naar Boxmeer gezonden, terwijl al eerder de auto van den telegraafdienst met dc motorboot door den heer van Swaay aan- geboden, naar Boxtel was vertrokken. Van morgen om 5% uur vertrokken 6 auto's elk geladen met een boot, waarvan er 4 naar Herfen gaan met bestemming voor Raven stein en 1 naar Ooyen en 1 naar Appeltcro Hedenmorgen wordf uit Maastricht ge meld, dat de Maas de laatste 24 uur weer 21 c.M. gevallen is. De stand der Maas was van morgen 8 uur 4.18 M. of 46.19 M. boven A.P. Uit Venlo wordt ons hedenmorgen ge seind: de toestand verbetert hier met het uur; de stad is bijna geheel vrij van water, de Maas blijft voortdurend vallen. De men schen kunnen hun huis weer in orde maken. Behalve de Electrische Centrale its ook de Gasfabriek weer droog en heden kan weer gas worden geleverd. Uit Lexmond wordt hedenmorgen sedert gistermorgen 41 c, M. val geseind. Uit Tiel wordt hedenmorgen gemeld, dat de Waal gezakt is tot 9.50- boven A P., zoodat de val de laatste 24 uur 16 c, M. ist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6