Kinderen PUR0LÜ3 Een paniek in het Volendam mer=meer. Als Uw Luchtverkeer. UIT ONZE OOST. JRECHT$ZAKEN. UIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. ORDE EN ARBEID, LAATSTE NIEUWS. De juiste toedracht van den doorbraak bij Reeuwijk. I IJ ?°°r een zwaren ringdijk Het water in Maas en Waal tot stilstand. De Waal 30 c.M. gevallen. Ernstige toestand te Pannerden. Uit midden-Limburg. Mededeeling van het Metereologisch Instituut te De Bildt. Vice-admiraal Fock óp inspectie. zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk 3INNENLANDSCH NIEUWS. Afschaffing pasvisa. De gpla-soirée ten Hove uitgesteld. Nederlandsche adel. Een onjuist bericht. Nieuwe luchtlijnen in Amerika. Een nieuw vliegtuig. De pest op Java. 15.000 afgedreigd. Is het vangen van andermans duiven geoorloofd? Brand te Den Doider. Overleden aan bloedvergifiging Verduistering te Amsterdam. Een spookhistorie. Uit fle Steenindustrie. Benoemingen in het Aartsbisdom Zal de Eiffeltoren moeten verdwijnen? De begrafenis van de Koningin Moeder van Italië. Uit Roermond wordt ook geseind, dat de toestand in stad en omgeving blijft ver beteren; de Maas blijft vallen. Waar tal van berichten in de groote pers sen verkeerde ot onduidelijke voorstelling geven van den aard dezer waterramp, laten wij hier nog eens den juisten gang van zaken volgen. Donderdag 31 Dec. des namiddags onge veer half vier bezweek de Laixdijk van den Polder Vettenbroek, tengevolge van den hevigen druk van 't aanwassende water in de daarnaast gelegen plas, die op zichzelf 'n kleine oppervlakte heeft. De genoemde Laixdijk is de gemeenschappelijke Ooste lijke ringdijk van den polder Vettenbroek en den grooten polder Broekvelden, in welken laatsten polder de terreinen gelgen zijn, die door de werkloozen van de Goudsche werk verschaffing worden afgegraven en welke terreinen dus verkeerdelijk door het Goud sche publiek met den naam „Vettenbroek" bestempeld worden. Beide genoemde polders beslaan te zamen 'n oppervlakte van 250 a 300 bunder, de plas van waaruit de doorbraak ontstond, begon dus snel leeg te loopen. Deze plas ligt ge heel geïsoleerd, maar grenst aan een der groote complexen van de Sluiswijksche plassen. Door 't leegloopën eenerzijds en de enorme hoeveelheid water aan zijn andere zijde brak nu de lage kade door, die dit water vanachter scheidt. De weg verdween over 'n lengte van pl.m. 50 M. plotseling en verderop nog op meerdere plaatsen, waar door 'n breuk van pl.m. 250 M. lengte ont stond, Nu stroomde al 't water van de plas sen Vogelzang, Lang Roggcnbroek, Nieu- wenbroek, Kalverbroek, en de Vrijhoef- polder door de ontstane opening via 't ge noemde kleine plasje, de polders Vetten broek en Broekvelden in, zette in enkele uren tijds alles onder water, terwijl 't water elders eenige decimeters zakte, zoodat vele slooten droog liggen en de turfeilandjes hoog boven water uitsteken. De oogenblikkelijke toestand is dat enkele grootere boerenhofsteden en verscheidene huisjes van daglooners geheel of gedeeltelijk onder water staan. De hooi bergen vertoonen neiging tot hellen en in storten, Met is bezig veel hooi te bergen, terwijl de bovenverdiepingen der woningen, voor zoover mogelijk nog leeggeruimd wor den. Men ziet schouwen en grootere vaar tuigen beladen met veel huisraad, meubels, beddegoed in veiligheid brengen. De men- schen zelf, naar wij vernemen, 22 gezinnen, houden bij de omwonende boeren verblijf totdat noodwoningen gereed zullen zijn. Zooals wij reeds vermelden, kwam betrek kelijk weinig vee om, er zijn slechts 7 koeien verdronken, doch veel meer varkens en veel pluimvee. Opgemerkt moet worden dat de huizen in dezen polder, evenals trouwens in den ge- heelen omtrek niet geheid zijn, doch slechts rusten op 'n lichtere furjdecring van-^and en metselwerk. Men vreest dus dat 't water de huizen sterk zal ondermijnen, waardoor bij t droogkomen onaangename verrassingen zouden kunnen ontstaan t Waar deze streek, zooals bekend, toch n zeer arme altijd was, moet men dus de toekomst somber inzien, indien niet gehol pen wordt. Overal wordt op de drukste punten met bussen gecollecteerd, maar flit is niet voldoende en zeker niet afdoende. Het bezoek was heden (5 Jan.) zeer druk, begunstigd door t mooiere weer zeer gröot. Van hein de en ver kwamen velen per fiets en auto- us naar de plaats van 't onheil. Toch zirt.e jaak niet zoo sensationeel als men ziin rw™ zou' de cadavers van 't vee schen hoiT/e^ ,zien en de getroffen men- halen van geV't U"é mat f' etr 'N;«u verkoopen van chocolade, zicht H j blijft 't 'n troosteloos ge zicht. Hedenmorgen bracht De Commissaris van de Koningin ar°n Sweerts de Landas Wijborgh, ver- gezeld van den heer Mr. S. H. Bloembergen, administrateur ter Provinciale Griffie, 'n °rt „bez°ek aan 't geteisterde gebied. Zijne excellentie werd door den heer Lucasse, burgemeester van Reeuwijk, afgehaald aan o. "°e Zalm te Gouda, begaf zich ver volgens naar Reeuwijk alwaar hij na 'n kort onderhoud met den Burgemeester in 't uaadhuis zich naar de plaats van den door braak liet voeren teneinde persoonlijk den toestand te overzien. Baron Siveerts toonde zich zeer belangstellend en liet zich nauw keurig inlichten. Tenslotte vertrok 't hooge gezelschap in e richting van Zwammerdam. Wat de wederdrpogmaking betreft moet opgemerkt worden, dat deze zeer lastige kwestie eigenlijk voorgoed en de- mitiei slechts op te lossen is door droog- e|^eiDiVan a"e ^eeuwijksche en Sluipwiik- ii f "'assen, want waar ook nu weer ge- m ,door al dat water in dc on middellijke nabijheid de toestanden dusda- slpcht* i e!kaar samenhangen, dat alles is wp]S ,t een, comP'ex 's te beschouwen, tspliik aLn (rre rationeele oplossing mo- m Tpfpri ekeele gebied zal dan omringd en moeten worden bemalen uit de hand. i bd rf grootsche onderneming inderdaad ook economisch aan te raden zou zijn, is echter *>er de want de enorme kosten zullen wel veel zwaarder zijn dan de opbrengst der eerste tientallen laren. De les van Vettenbroek echter is deze; dat bij 'n eventueele droog making en bemaling van 't geheele gebied, dijken zullen moeten worden opgeworpen! die zullen moeten rusten op 'n uitgebagger de dijksleuf, d.w. z. op de klei. Anders krijgt men weer den toestand zooals die nu is in Vettenbroek en Broekvelden, waar de dijk rust op 't veen. Onophoudelijk sijpelt dan water onder den dijk door en degenen die vreesden te veel te moeten betalen voor dijkaanleg, moeten nu steeds zware bema- lingskosten opbrengen, waardoor 't dijk- onderhoud dan toch weer moet lijden. Be- malingskosten in Vettenbroek waren in den oorlog 250300 per bunder en thans 50. Waar de dijken dus altijd reeds in deso- Iaten toestand verkeerden moet 't een wonder genoemd worden, dat de. dijk niet re?ds eerder bezweek. •jj3r WÖ vernemen vergaderde gisteren middag het hoofdbestuur van de Holland sen? Maatschappij van Landbouw en dc ingelanden der getroffen polders te 's-Gra- venhage. 't Schijnt 't plan te zijn over te gaan tot algeheele drooglegging der Plas sen; de actie hiertoe zou uitgaan van Rijk, Provihcie en. betrokken gemeenten. Op 't oogenblik Is 't water stijgende, 'vat noodzakelijk is om te komen tot we der drooglegging, want de gedeeltelijk leeg- geloopen plassen moeten eerst hun oude peil herkregen hebben, wil men aan 't werk kunnen gaan. Nog 25 c.M. zal 't peil moe ten rijzen. Woensdagmorgen werd ons uit Bergharen Éeseind; Hat het overstroomde land van Maas en Waal Is thans tot stil stand gekomen. In den afgeloopen nacht bedroeg de was nog 2 c.M., maar sinds van morgen was geen was meer te constatecren. Men hoopt, dat hef water bij Alphen thans spoedig zal gaan vallen. De voorziening met levensmiddelen van de naar dé bergen gevluchte bewoners gaat met groote moeite gepaard. Mariniers en pontonniers varen door hef overstroomde gebied en brengen dc uit Nijmegen aange voerde levensmiddelen naar dc hooge plaatsen. VREES VOOR EEN DOORBRAAK. Men meldt ons uit Volendam: Maandagavond j.l. werden wij opgeschrikt door geloop en gedraaf: een menigte men- schen begaf zich naar de zwakke plekken in den Ringdijk van de Volendammer-meer, waar het water gedurende den dag reeds was doorgesijpeld. Thans bestond er kans, dat de Ringdijk op een der zwakke plaatsen het zou begeven. Den bewoners sloeg en schrik om het hart en in tijd van een ommezien zag men-vele zolders verNcht, waar men inder haast alles naar toe bracht, wat men voor het water in veiligheid wilde brengen. Het kwam echter gelukkig niet zoover. Wethou der Steur en de gemeente-architect hadden bijtijds mannen van de werkverschaffing naar de bedreigde plaatsen gedirigeerd, welke nu inderhaast versterkt werden. Dit gebeurde 's avonds om 7 uur, zoodat men bij 't licht van lantaarns moest werken. Het versterken van dezen Ringdijk vanaf Halfweg-Edam tot aan de Katholieke Kerk te Volendam is volstrekt geen overbodige weelde. Wanneer men op dit gedeelte loopt, bemerkt men, dat de grond beeft onder de voetstappen. Er is reeds te veel gemoeid met het behoud van dezen Ringdijk. Wij zeggen „reeds", want 50 jaar geleden kon het iedereen koud laten, als de Meer onderliep. Thans echter woont er meer dan een vierde gedeelte van Volendam. En wan neer men al aanneemt, dat iedereen wel den lijd zal hebben om zijn goed te bergen aangezien het geheel onderloopen door bin nenwater wel zeer langzaam zou' gaan dan zijn toch de moeilijkheden en de on aangenaamheden te groot voor een tamelijk groot gedeelte van de bevolking om zooicts te risqueeren. Men moet weten, wat dit Meertje eigen lijk is, of liever wat het vroeger was, om te begrijpen, dat de bodem in het midden on geveer gelijk ligt met den zeebodem tot 100 Meter buiten de zeedijken. Vóór 1357 spoelde hier de Zuiderzee vrij binnen, de zeedijken lagen toen dadr, waar nu de Ringdijkjes liggen. Ons Meer, toen genaamd Vóór-Ye, was feitelijk de haven vnn Edam, dat toen in opkomst was. Hier, in dit Meer, waar wij thans zoo rustig wonen, kwamen toen de handelsschepen van Edam, volgeladen met de goederen van de Oostzee landen, binnenzeilen, Hier in dit Meer, lagen de schepen, door dc Kruisvaarders van Edam bemand, die samen met de Haarlem mers de H. Lodewijk van Frankrijk hielpen bij de verovering van Damiate op de Sara- cenen. In 1537 echter groeven de Edammers de Nieuwe Haven en sloten de Vóór-Ye, thans Volendammermeer, van de zee af, door den Vollen Dam te leggen wat wil zeg gen. Voltooiden Dam vanaf de plaats, waar nu de Vischafslag staat, tot daar, waar Vo- lendam's geneesheer nu woont. Het was dus een binnenmeer geworden. Dit duurde tot 1632, toen dit binnenmeertje leeggemalen werd. Wanneer nu, door het bezwijken, van den Ringdijk, dit Meertje weer volloopt, krijgt men den toestad van vóór 1632 terug. Dan staat het water in dc meeste huizen tot hal verwege den zolder en bij velen, die meer in het midden, dus in het diepere gedeelte, wonen, nog hooger. De oorzaak der misère is de onmogelijk- 'heid voor het gemaal van den Zuidpolder om flink te loozen in de Edammer haven. Maar zou het niet mogelijk wezen, dat de Zuidpolder dagelijks een deel van het over tollige water loost in den Katwouder polder? Bij den tamelijk hoogen stand van het zee water, welke men had Dinsdagmorgen om 11 uur, was men daar nochtans bezig water te loozen in de zee. Men beschikt daar voorts, behalve over een stoomgemaal, óók neg over een hulpgemaal. Zoo de twee pol derbesturen zich daarover wilden verstaan, was er waarschijnlijk een geschikte oplossing gevonden, om den Zuidpolder van haar over tollig water te ontlasten. Uit Zalt-Bommel wordt ons vanmorgen gemeld: het water van de Waal is hier ge durende het laatste etmaal ongeveer 30 c.M, gevallen. De stand is nu 7.18 Meter. Dinsdagavond ontstond in den Waaldijk nabij Oensel een kwel; deze is echter ste vig dichtgemaakt en het gevaar is geweken. De Maas is weer gaan wassen. Vermoede lijk door den afvoer van water uit het land van Maas en Waal, via het door de genie nabij Alfen in den dijk gemaakte gjat. Ver schillende steenfabrieken zijn nog verder ondergeloopen. ZEVENAAR, 6 Jan. Het binnenwater is heden nog gewassen, daarentegen valt de Rijn, doordien de doorbraak bij Panneerden ontlasting bracht. In Pannerden is de toe- stad ernstig. Zieken moesten in allerijl naar de zolders worden gebracht. Veel vee is verdronken; de weg naar Doesburg is afge sloten. De groote boerderijen te Zweekhorst staan geheel onder water. Griffelkamp en Didam hebben veel te lijden van het stij gende binnenwater. Men meldt ons uit Roermond; De Roer en de Maas blijven dalen. De Maas daalde in 't laatste etmaal 30 c.M. De weg RoermondMaastricht is weer vrij. De tram van Roermond rijdt weer. De lijn van Echt naar Rooteren heeft groote schade geleden. Vele stukken zijn uit den weg ge spoeld, De gasvoorziening is nog niet her vat. Naar aanleiding van ontvangen berichten over een in Limburg gevoelde aardbeving kan worden meegedeeld, dat deze gister avond om 11.58 A. T. te De Bildt als een zwakke beving op korten afstand is opge- teekend Personen die de aardbeving ge voeld hebben, worden uitgenoodigd hunne bevindingen, tijd, karakter en sterkte der waargenomen werkingen aan het Met. In stituut te de Bildt mee te deelen. WYCHEN, 6 Jan. Vice-admiraal Fock werd heden door den commandant Harmsen bij Alverna met vletten afgehaald. Hij heeft den toestand in 't overstroomde gebied ge- inspecteerd. ïlet water is een naar centi meter gevallen. Door het Bestuur van het R. K. Werklie denverbond in Nederland is aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid Onder staand adres verzonden Excellentie, Het zij ons veroorloofd het volgende onder Uwe aandacht te brengen Ons Bestuur heeft met belangstelling ken nis genomen van de mededeeling in de pers dat er, door de Nederlandsche Regeering onderhandelingen worden gevoerd met de Duitsche Autoriteiten voor het afschaffen der pasvisa. Het ligt niet in onze bedoeling, bezwaar te maken tegen .bedoelde afschaffing integen deel, hoe spoediger de beletselen uit het ver keer tusschen dé volkeren worden weggeno men, hoe beter het naar'ons oordeel is. Eerste voorwaarde voor het afschaffen der pasvisa lijkt ons echter wederkeerigheid. De wederkeerigheid blijkt bij de onderhan delingen over de afschaffing van het pasvi sum niet in het voornemen te liggen. Wordt het pasvisum zonder meer afge schaft, dan wordt er een, naar ons oordeel, onaanvaardbare ongelijkheid geschapen met betrekking tot het wederzijds toelaten van buitenlandsche arbeidskrachten. Ons land zou onder die omstandigheden laten vervallen de verklaringen der arbeids beurzen, welke thans noodig zijn voor sommi ge groepen van arbeiders, die in ons land wil- 'en komen werken. Dat beteekent, dat buiten landsche arbeidskrachten zonder eenige be lemmering, dus ongeacht of er groote werk loosheid is in een bepaald bedrijf, in ons land kunnen komen werken. Omgekeerd staat de zaak geheel anders. Handhaven de Duitsche Autoriteiten on danks de afschaffing van het pasvisum, de belemmerende bepalingen voor onze ar beiders, die in Duitschland willen gaan wer ken, dan beteekent dit voor ons land een na- deelig verschil. Bedoelde Nederlandsche ar beiders toch mogen overeenkomstig de „Verordnung über die Einstellung und Be- schaftigung auslandischer Arbeiter" niet in Duitschland gaan wérken, zonder eene speciale vergunning der Duitsche Overheid. Wanneer in Duitschland in een bepaald bedrijf werkloosheid bestaat, wordt door de openbare arbeidsbemiddeling afwijzend be schikt op een verzoek om tewerkstelling van buitenlandsche arbeidskrachten, gelijk ons ook uit ervaring bekend is. Het wil ons derhalve voorkomen, dat het alleszins redelijk is, dat ons land hetzelfde voorbehoud maakt tegenover Duitschland als dat land meent te moeten maken tegenover ons. Hoewel ons Verbond dus gaarne zou zien, dat het pasvisum wordt afgeschaft, verzoeken wij Uwe Excellentie beleefd en dringend het daarheen te willen leiden, dat ook betreffende het tewerkstellen van ar beiders van beide landen met gelijke maat gemeten worden. Wij zien geen ernstige re denen onze arbeiders bij de Duitsche zou den dienen te worden achtergesteld. Met bijzondere hoogachting: VOOR HET BESTUUR (get.) A. C. De Bruyn» Voorzitter, J. A. Schutte, Secr. Van dit adres werd afschrift gezonden aan den Minister van Buitetjdandsche Zaken. EEN VOORBEELD TER NAVOLGING. De Rotterdamsche firma Erven Wed. J. van Nelle behoort tot de Rotterdamsche grootwerkgevers, die op zakengebied een klinkenden naam heeft verworven, ver bui ten de plaats en het land hqrer vestiging. Echter, niet alleen op zakengebied, doch ook als sociaal-voelend werkgever heeft deze firma een reputatie die,* door hetgeen zij reeds vóór haar personeel deed, zeer gunstig afsteekt bij hei groote deel der groot werkgevers. Met ingang van 1 Januari 1926 heeft zij weer een daad gesteld, die vooral in dezen tijd een unicum is en wel de aandacht moet trekken. Vanaf dezen datum heeft zij haar Per- soneel door de stichting van een eigen pensioenfonds verzekerd van /eigen- en we- duwenpensloen. Dit pensioen zal voor alle 65-jarigen voortaan bedragen 2/3 van het laatstgenoten loon, terwijl het weduwen- pensioen op 1/3 van det loon is bepaald. Voor dit fonds heeft, naar uit Rotterdam gemeld wordt, de firma uit eigen middelen het bcnoodigde stamkapitaal gefourneerd. Van het personeel wordt geheven 5 pet. pensioenpremie van hun inkomen, terwijl de firma daarvan dan nog 7 pet. betaalt. Het beheer van het fonds zal berusten bij een bestuur, gekozen uit het personeel. H. M. de Koningin heeft bepaald, dat de gala-soirée ten hove op 8 Januari a.s. n:et doorgaat. Bij Kon. besl. Is Herman Joseph Ferdi nand Aloysius Hubertus Maria Anna Wolff- Metternich te Swalmen, met al zijne wet tige. zoo mannelijke als vrouwelijke nako melingen, in den Nederlandsehen adel inge lijfd, met de titels van graaf en gravin. „Het Vaderland" -meldde Dinsdagavond, dat het tegenwoordige ministerie zou aan blijven, alleen met deze verandering, dat mr. Schokking voor de portefeuille van Ju. s'titie zou worden vervangen door jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In verhand met dit bericht verneemt de „Msb,", dat het aanblijven van het huidig ministerie nog geen feit is; daaromtrent kan op het .oogenblik nog niets met zekerheid worden meegedeeld. De mededeeling, dat de minister van Justitie, mr. Schokking zou vervangen worden door prof. Savornin Loh man, is uit de lucht gegrepen. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: De sedert eenigen tijd in Amerika ge voerde campagne voor een beter en gere geld civiel luchtverkeer heeft tot gevolg gehad, dat op initiatief van de Amerikaan'- sche groot-industrie verscheidene luchtlij. nen werden geopend. Vooral op lange trajecten blijken deze in een dringende be hoefte te voorzien. Zoo werd dezer dagen een luchtlijn New- YorkCuba, via FloridaKeywest, ge opend, waarop als eerste machine een drie- motorige Fokker F. VII-3 m. in dienst werd gesteld. Bij de eerste vlucht van dit toestel op het ca.. 4093 K.M. lange traject, dat over een afstand van 140 K.M, over den Atlantischen Oceaan voert, was dc heer Fokker aan boo-d, die van deze gelegenheid gebruik maakte om de Kerstdagen onder de palmen van Havanna (Cuba) door te brengen. Een vliegtuig, dat kan vliegen, zonder dat een menschenhand voor de controle daarvan noodig is, zal door de Engelsche Imperial Airways Cy. in dienst worden gesteld voor de nachtvluchten tusschen Londen en Parijs. Dit zal mogelijk zijn door gyroscopen. De luchtvaartredacteur van de „Daily Chro nicle" verklaart in zijn toelichting, dat zoo wel het stuur als de vleugels gyroscopisch gecontroleerd zullen worden, zoodat indien de wind het toestel opzij dreigt te werpen, het vanzelf weder in goede positie zal komen. Nadat het vliegtuig opgestegen is, en de bestuurder de windrichting vastgesteld heeft, zet hij de gyroscoop in werking. Het nieuwe toestel zal 8 ton zwaar zijn en gedreven worden door motoren van ruim 1000 p.k. en zal urenlang in de aangegeven richting kunnen vliegen. Alles wat de be stuurder te doen zal hebben, is slechts de hoogte te controlceren, waarop het toestel 'ch boven den grond bevindt, Naar het „N. v. d, D. v. N. I." van goede zijde vernam, is het vermoeden, dat het op- loopen van het aantal pestgevallen met doodelijken afloop een paar maanden gele den een aanwijzing zou kunnen zijn voor een ernstige epidemie in het derde kwartaal van dit jaar, gelukkig niet bewaarheid. Niet alleen, dat de pest in het derde kwar taal in ernst belangrijk afnam, doch het dit jaar bereikte hoogtepunt der grafische voor stelling van het aantal sterfgevallen is be langrijk lager dan in 1924. Het oploopen in het tweede kwartaal had derhalve niets meer te beteekenen dan een vroegere in trede van de ernstige periode van het jaar, welke in 1924 in het derde kwartaal viel. men wil, als de dijk dicht Is. maar men moet beginnen het gat te stoppen, De primaire zaak is, dat er een regeering kome, en 's lands zaken weer haar ge wone behartiging vinden. EEN EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET. De Haagsche briefschrijver in „De Tijd" komt nog eens terug cp de wenschelijk- he:d mocht dr. De Visser andermaal zijn pogingen opgeven van de vorming eener extra-parlementaire regeering; en hij doet dit „omdat zijn vorige brief blijkbaar niet door allen begrepen is" hetgeen eenig verband schijnt te houden met de „inter pretatie" van de verklaring der Kamer, fractie, waarmee de Amsterdamsche redactie zelve ons nu kort kwam verrassen. De briefschrijver bepleit dan nogmaals; „de vorming van een kabinet, in zijn ge heel en in elk zijner leden onafhankelijk en les van de politieke partijen, even onafhankelijk en los als de partijen, als geheel en in haar 'leden, tegenpver een dergelijk kabinet. Met het oog op de samenstelling van de Staten-Generaal zal een .dergelijk kabinet in casu zoo moge lijk rechts getint moeten zijn, niet zoo zeer om rechtstreeks politieke redenen, als wel om het feit, dat zijn kansen op succes daardoor grooter zullen zijn. Een -kgbinet, wil het rechts getint zijn, moet overwegend uit rechtsche mannen be staan, die als leden van het kabinet, los en onafhankelijk zullen zijn van hun partij en in geen enkel opzicht als directe of indirecte vertegenwoordigers van hunne partijen zullen gelden en niet aan een program van hun partij zich gebonden behoeven te achten. Er kan dan ook nooit sprake zijn, dat de verhoudingen der partijen en haar verschil in getalsterkte op de samenstelling van liet kabinet in vloed hebben te oefenen. Men zal dan bijv, nooit kunnen noch mogen zeggen bijv.: zoo'n kabinet behoort te bestaan uit vier katholieken, twee christelijk- historischen. Op zichzelf zou er dan ook niets tegen zijn, dat zulk een kabinet zou zijn samengesteld uit anti-revolutionnairen en christelijik-historischen. mits dezen maar niet als uitgangspunt namen het program van die partijen. Zulk een re- gcenng zoekt trouwens geen vaste meer derheid en mag haar zelfs niet begeeren, omdat dan tegen wil en dank aan partijen wordt vastgehecht. Zij grijpt haar heil, waar zij het vindt, d. w. z. zij steunt op telkens verschillende van elkaar afwij kende meerderheden. Zij heeft zich aan een nederlaag dan ook niet te storen, maar heeft alleen te wijken, wanneer in het parlement zich een parlementaire regeering vormt. De verantwoordelijkheid van een dergelijke regeering, die haar recht van optreden vindt niet in zich zelf, maar in de onmacht van anderen, is dan ook geen mindere, maar een geheel andere dan van een parlementair kabi net, dat zijn bestaansreden vindt in de macht, die het aan zich zelf. d. i. aan zijn parlementaire meerderheid ontleent. Gegeven de omstandigheden, waarin het land verkeert, mede als gevolg van een moeilijkheid, die voor ons op andere Wijze onoplosbaar is, is de Katholieke partij verplicht een dregelijk zakenkabi net zeker niet tegen te werken, maar zelfs te bevorderen, voor zooverre haar beginselen het niet op een gegeven oogenblik beletten, krachtig te steunen, niet als zou zij tegenover dat Kabinet ooit in eenigerlei verhouding als regee- rmgspartij staan; niet om de partijen waartoe de leden van zoo'n Kabinet zou den behooren, maar eenvoudig omdat zoo'n Kabinet de regeering is. een andere regeering niet mogelijk bleek en het land recht heeft op een regeerig en de consti- tutioneele Vorstinne recht op den steun van haar volk. Ik wil nog wel een stap verder gaan en uitspreken, dat als het tot een zaken kabinet zou komen, ik het voor het land en voor de partij niet onwenschelijk zou vinden, dat daarvan Katholieken deel uitmaken. Wij kunnen toch niet anders wcnschen, dan dat zoo'n Kabinet zal zijn rechts getint, hetgeen het nooit volledig zijn kan, als stelselmatig zich daarvan verre houden het millioen rechtsche kie zers, die op de Katholieke partij hun stem uitbrachten. Ik zou het echter nog meer betreuren, omdat de Katholieken daar mede den ernstigen schijn op zich zouden laden, alsof de Katholieken door welke oorzaken dan ook niet willig en niet bij machte aan een parlementair Kabinet mede te werken een zakenkabinet zouden saboteeren en misschien onmoge lijk maken. Nederland moet een regeerinu hebben. De vraag, wie de schuld is, dat deze zoo lang uitblijft, is voor den goeden vader lander ten slotte e«n subordinate vraag. Men kan mma napraten als Een brutaal geval van afdreiging' diende Maandag voor de Amsterdamsche Rechtbank. Twee beruchte Haagsche individuen hadden door bemiddeling van een tot het complot behoorendc „dame", een Amsterdamschen koopman tot het slachtoffer van hun afdrei ging gemaakt en den man in totaal 15000 afhandig gemaakt. Wij zullen onzen lezers de weinig verhef fende methoden, waarmee de chantage- plegers erin slaagden den koopman een zoo danig bedrag af te persen maar onthouden en volstaan met te vermelden, dat de O. M. tegen de vrouw 7 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief en tegen een der mannelijke schuldigen twee jaar gevangenis straf met aftrek van preventief eischte. De zaak tegen den derden beklaagde, zekeren van S., die wel als de hoofdschul dige beschouwd kan worden, werd uitge steld. Deze vraag, die voor duivenliefhebbers van gewicht genoemd mag worden, zal de Haagsche politierechter hebben te beant woorden. Voor hem stond Maandag terecht de 32- jarige opperman L. F. K., uit de Cuypstraat, beklaagd van diefstal van een duif ten na- deele van zijn buurman v. d. B. K., die lid is van de 's-Gravenhaagsche sier- en postduivenvereniging „Ons Belang", heeft op zijn dak een duiventil staan, waar voor hij een vergunning heeft van Bouw- en Woningtoezicht. Het schijnt gewoonte te zijn onder liefhebbers van duivensport, el kanders duiven te vangen en die aan elkaar weer uit te wisselen tegen losgeld. Zoo had ook de beklaagde met één zijner lokduiven een witten doffer naar de til ge lokt en gevangen. Dat is duivensport, zeide hij. De politierechter, mr. Feith, vroeg Is fietsensport dan het vangen van andermans fietsen Beklaagde beriep zich op het, naar hij zeide, koninklijk goedgekeurde reglement van de,vereeniging „Ons Belang". Mr. Feith Duiven van een ander weg nemen is en blijft oneerlijk spel. U kon toch weten, dat die doffer eigendom van iemand was Beklaagde Ik heb dien dag twee duiven gevangen. Daarbij was er geen van v. d. B. De gevangen duiven heb ik aan de recherche laten zien. Als getuige werd gehoord de heer v. d. B., die naast den bekl. woont. De heer v. d. B. houdt ook duiven. Hij had gezien, dat K. een duif van hem opsloot in de til. Getuige had aan K. medegedeeld, dat de doffer zijn eigendom was, maar K. had geantwoord Ik draai hem nog liever den nek om, dan dat ik hem jou teruggeef. De heer v. d. B. wilde nu graag eens ge rechtelijk uitgemaakt zien, of deze soort sport geoorloofd is. Mr. Feith Is u ook lid van die vereeni- gilJl? XT Getuige Neen. Een andere getuige verklaarde het heel ge woon te vinden, als men zijn duiven ving. Zelf deed hij er ook aan mee. De officier, mr. Hermans Wanneer de eerste getuige lid was van die vereeniging, zou hjer sprake kunnen zijn van een onder linge afspraak. Nu dit niet het geval is, moet het vangen van den doffer als een onrecht matige toeëigening worden beschouwd. Eisch 5 gulden boete of 5 dagen hech tenis. Mr. Feith zeide, dat het vangen van dui ven, die aan een ander behooren, alleen vrij is, als de eigenaar het goed vindt. Hij zal over acht dagen vonnis wijzen. gegeven te voorschijn te komen, aan welke uitnoodiging de bewoner der onderwereld gevolg gaf. Wie schetst de verbazing van de toegestroomde menigte, toen uit het riool te voorschijn kwameen Javaan- sche jongen van omstreeks twaalf jaar. Hij werd bij zijn nekvel gegrepen, op een muur tje geplaatst en zoo den volke vertoond. Maandagavond brak te Den Doider, gem. Zeist, brand uit in dc schilderswerkplaats, aangebouwd bij de drogisterij van den heer Teisma. De werkplaats brandde geheel uit, doch de drogisterij bleef behouden 11 nk zij het spoedig optreden van he.t personeel van het waterleidingstation ter plaatse, onderdeel van de Zeister brandweer. Daar brand was gealarmeerd in de Zeepfabriek „De Duif", was behalve de Zeister politic en brandweer, ook de Biltschc autospuit uitgerukt, welke echter geen dienst behoefde te doen. Het 5-jarig kind van den heer T. uit Raalte krabde een puisje open aan het oog. Hét kind werd, daar bloedvergiftiging ontstond, naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd waar het is overleden. De verdachte gevlucht. Een vertegenwoordiger van een te Amster dam gevestigde Duitsche handelsvereeniging schijnt zich in den loop der tijden gelden toegeëigend te hebben die de handelsver eeniging toekwamen. Door de hoofd-direc- tie die in Halle a.d. Saaie zetelt is dit be merkt en een der directeuren uit Halle heeft thans bij de politie te Amsterdam aangifte van de vermoedelijke verduiste ring gedaan. Men vermoedt, dat de Am- scher van geboorte is, de handelsvereeni ging voor een belangrijk bedrag heeft be nadeeld, Gesproken wordt van een bedrag dat varieert van 30.000 tot 70.000. Het is echter zeer moeilijk het bedrag nauwkeurig vast te stellen. In elk geval zal dit eerst bekend worden, nadat een onder zoek door accountants zal zijn ingesteld. Vast staat dat de vertegenwoordiger, die in Elilversum woont, op het oogenblik de„ vlucht heeft genomen. De politie doet po gingen om den verdachte op te sporen. Het is, volgens Mat." geheurd op één der ondernemingen in het Djokjasche, Avond aan avond spookte het in de buurt van de administrateurs-woning, een stem werd ge hoord die hoorbaar fluisterde. Eerst was de' chauffeur aan de beurt; hem werd den raad gegeven, zoo snel mogelijk te verdwijnen, anders zou hij vermoord worden. Het be hoeft geen betoog, dat de chauffeur onmid dellijk beenen maakte. Het volgende slacht offer werd aangekondigd, dat de geest zijn kind zou komen weghalen, en zoo ging het dag aan dag, de vrees wies tot ongedachte grootte. Van heinde en ver kwamen 's avonds de desalieden naar de onderneming om het spook te hooren, en eiken avond was de geest present, tot onlangs op een avond, toen de administrateur zich eens met het geval ging bemoeien. Door zijn bediende gewaarschuwd, dat het spook weder druk in actie was, zocht hij den omtrek af, speurde hier en daar en zag plotseling in eèn diep riool een schim, het spook manifesteerde zich. De uitgangen van het riool werden door de cultuurpolitie af gezet A-t jBeok dsn welicmoonJüa raad NIJMEGEN, 4 Januari. (Weekmarkt. Eieren. Aanvoer 8 a 10.000 stuks, pnj) 10—12. M Vee. Aanvoer 15 vette koeien, 5259 ctf, 6 vette kalveren 4555 ct., 17 nuchters kalveren 14—30 ct., 81 biggen 15—20 cte 64 vette varlens. 4245 c. per kg. Hande. matig- a j PURMEREND. 4 Jan. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 38.000 kippen-. 10.2511.10 en 1000 eenden-, 9.309.50, PURMEREND, 5 Jan. Kaas. Aanvoer 11 st. fabrieks-, 46, met merk 51 9 st. boeren- 45, met merk 50. Boter. Aanvoer 748 kg 2.10 2.20 per K G Eieren. Kippen- 9.50—10.50 eenden- - SNEEK, 5 Jan. Vee. Ter markt waren 131 melk- en jalfkoeien, 150—440 41 vette koeien 230—420 stieren 10 vette kalveren 45—75 363 nuchtere kalveren 12—20 52 graskalveren 75-135 642 schapen f75—45 lammeren 498 varkens 40—130 77 biggen 14—18. Men be steedde voor vette runderen 5060 ct., idem kalveren 50—62 14 c., idem varkens 41—45 c., zouters 41—43 ct., Londensche varkens 44_46 ct. Handel fn eerste soort melkvee goed, in vette koeien stuggraskalveren i'ts lager nuchtere kalveren traag schapen begin markt goed, bij afloop traag varkens prijshoudend. WINSCHOTEN, 4 Jan. (Weekmarkt.) Aangevoerd waren 88 paarden, 310 varkens, 85 schapen en 6 geiten. Frijzen werkpaarden 90—135, oude paarden 60—90, biggen 1116, loopvarkens 2434, oude varkens 75—100, drachtige varkens 90—115, vette varkens 4144 c., Londensche varkens 42—44 c., zouters 42—43 c., de laatste drie alle per 14 kg vette schapen 3846, weideschapën 24—34, vette lammeren 2632, weidelammeren 1624 en geiten 8—18. Hcogere prijzen werden bedongen voor tweede soort werkpaarden, de beste oude paarden, tweede soort loopvarkens, zouters tweede soort vette lammeren, weidelammeren en tweede soort geiten belangrijk hooger noteerden de beste werkpaarden gelijk in prijs bleven tweede soort oude paarden, tweede soort biggen, de beste lobpvarkens, oude varkens, drachtige varkens, de beste varkens, tweede soort loopvarkens, vette schapen, beste weidelammeren en de beste geiten, terwijl tegen iageren prijs van de hand gingen de beste Londensche varkens, tweede soort weideschapen en de beste vette lammeren. Eieren per 100 st. 9.50—10.50, per 20 stuks (particulier) 22.20. WIJK BIJ DUURSTEDE. 4 Jan. (Fruit veiling.) Goudreinetten 1218 c., 2es. 810 c., campagne 1420 c., 2e s. 912 gertroelof i' 10—15 c., 2e s. 8—9 14 c., klumkes 101 .—15 c., 2e s. 79 c., benderzoet 8—91- c., campagne 1418 c., 2e s. 810 c., pippeling 5)4—8 c., bellefleur 12U8H c., holgaten 1018 c., roodjes 1015 c,; 2e s. 58 c. per kg. ELST (Bet.) 4 Jan. (Fruitveiling V. V. O B.) Goudreinetten le s. 15—24, 2e s. 1012, 3e s. 4%6 extra 2631, bellefleur le s. s. 19—24, 2e s. 12—17, 3e s. 7'8n, extra 25—28, Jasappels 1415, Gerrit Roelofs 1214, Reinzoet 1115, campagne- zoet 145, zoete bellefleur 1014 ct» per kg. WOERDEN, 6 Januari. Kaasmarkt. A.an- voer 6062 partijen. Eerste kwaliteit 55 58; met Rijksmerk 6166, zonder Rijks- merk 55—59. Handel traag. IJMÜIDEN, 5 Jan. In de week van 29 Dec. tot en met 4 Jan. werd door 101 stoom- treilers (van. de plaatselijke vloot), 2 zeillog- gers en 1 open boot tezamen 484.850 Kg treilvisch met een opbrengst van f 233.088 aangevoerd. Van de beugvisscherij arriveer den deze week geen schepen aan den afslag. Van de haringvisscherij liepen binnen 2 stoomloggers, welke 33.255 Kg. haring aan voerden. Hiervan was de totaal opbrengst f 5697. Dc 137 van elders aangevoerde con- signatieleeningen brachten bij verkoop f 3604 op. De totaal-ontzet bedroeg deze week f 242.389, tegen f 198.212 in de daaraan voorafgaande week. IJMÜIDEN, 5 Jan. Heden waren aan den Rijksvischafslag: 4 stoomtreilers. De prijzen waren 2ls volgt: Tarbot f 2.502.20, tongen f 2602 per Kg.; gr. schol f 3835, md. schol f 4845, zetschoi f 6257, fel. schol f 4238, f 2719, scharren f 18 per 50 Kg. roggen f 2518 per hoop.; vleet 1.10 p. st., gr. schelvisch f 5852, md. schelvisch f 52 k.md. schelvisch f 3430, kl. schelvisch f 2523, f 25, kabeljauw f 7256, gr. gul len f 27—18, kl. gullen f 1810, wijting f 12.50—11 per 50 Kg. Arbeidsovereenkomst opgezegd. De samenwerkende bonden van arbei ders in de steenindustrie hebben naar de „Volksct." meldt ook aan de individueele Werkgevers, met wie dezeibonden een col lectief arbeidscontract hadden gesloten als met den Bond van Waalsteenfabrikanten, deze overeenkomst afloopende 31 Maari; 1926, opgezegd. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Utrecht (H, Dominicus) den WelEerw. Pater A, Luykx O.P. PARIJS, 6 Jan. Tenzij alsnog een ge schikt middel gevonden wordt, zal de koene Eiffeltoren langzamerhand geheel verroes ten. De ingenieurs, die den toren onderzocht hebben, hebben gevonden, dat ondanks de voorzorgsmaatregelen, het metaal steeds meer bezig is te verroesten. ROME, 6 Jan. De datum van de ter aardebestelling der Koningin-Moeder is nog niet bepaald. Vermoedelijk heeft deze eerst binnen enkele dagen plaats, om aan de Mo gendheden gelegenheid te geven alsnog ver- tegenwoordiéers te zenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7