i f50.- Anti-parlementair KOOPT WELDADIGHEIDS POSTZEGELS! De watersnood. DE SP/IARIiEBAIJiC Donderdag 7 Januari 1926 50ste Jaargang No. 16142 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 8 Januari EEN ONTPLOFFING IN HET HOOGOVENBEDEIJF. Vier arbeiders gewond. Waarschuwing tegen sojnmige schaarsiijpers. De IJweg te Haarlemmermeer. Besmettelijke ziekte. Het Kerst-Driekoningen-Oratorium te Haarlem. Brand in een autobus. De Prov. Griffie. de NIEUWJAARSRECEPTIE TEN HUIZE VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. Druk bezoek. Rectificatie. Geruischlooze bestrating. BURGERLIJKE STAND. 1017a loss/, 411/.; 207V 'Dm 106. 3991/a 492 420 3601/4 380 200 360 389 1183/, 1534/8 100 431 81V8 Wisselkoersen en koersen ,van Bankpapier. •UJ.OöUa LAATSTE NIEUWS J. j. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Gift van H. M. de Koningin- Moeder. De Koningin te Ede. Overstrooming op de Drentsck— Duitsche grens. Nog meer vluchtelingen naar Ede. Val van het water te Boxmeer. Hoofdcommies eener gemeente gearresteerd. Laffe misdaad. Een voortvluchtig speculant. De valsche bankbiljetten. De Ve suvius in werking. Be abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970; NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentie!) 35 cents p» regeL Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 et per regel, op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-advtr- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fOAM Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fffjQ bij f 2t0," eeJ^aet T eendoog' f125." HitTof'' Wen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeringen: 1 0UÜU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodeliiken afloop. een va oog. duim ot s van een wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm: bij verlies v. een andere vinger. In het gisteren door ons uit Le Monde nouveau geciteerde artikel over de daling der Fransche bevolkingcijfers wordt ook heftig afgegeven op het praatzieke parle ment, dat zich met alles, behalve met de levensbelangen van den Staat, bemoeit en daardoor eer een gevaar dan een steun voor de democratie wordt. Deze klacht is niet nieuw; zij is buiten Frankrijk al veel eerder en veel luider ge hoord enzij. wordt iederèn dag sterker. Het begint er met het parlementaire stel sel in Europa bedenkelijk uit te zien. Men kent de moeilijkheden, welke men de laatste jaren in België heeft gehad om een regee ring samen te stellen; in Duitschland doet zich al lang hetzelfde verschijnsel voor en rs het op den dag van heden nóg waar te nemen. In Italië is het parlement en is heel het volk in zijn rechten en vrijheden geknot door een dictator, die meer dan koninklijke macht heeft; in Spanje werd dit voorbeeld nagevolgd; in Griekenland is deze week de militaire dictatuur uitgeroepen en men is ge neigd ie vragen; wie volgt? In Frankrijk, waar men nog voor kort de grondwettelijke rechten van den republikeinschen staat veilig waande, steken ook al de fascisten het hoofd op. En het parlement vertoont dezelf de verschijnselen van elders; het kegelt den eenen minister, de eene regeering na de andere omver, zonder bij machte te zijn uit zijn midden een nieuw, eensgezind kabinet °P te leveren. Merkwaardig zijn de woorden, ver!eden week door den tegenwoordigen Premier, Briand, gesproken, toen een vijftal ministers dreigden ontslag te nemen op grond van oneenigheid over het financieel program. Dat baat niets, moet Briand gezegd hebben; binnen 24 uur heb ik vijf andere functiona- ■'ssen; want ik heb nu voor gewoonte aan genomen niet meer heen te gaan!" En de ministers bleven! Dit moge scherts zijn of niet; zulk een houding heeft toch al veel van den dictator in den dop. In ons eigen land is eveneens de laatste jaren overduidelijk gebleken, dat het parle mentaire stelsel zijn besten tijd gehad heeft en dat, bij uitbiijv en van verbeteringen, ook hier gevaar voor de eens zoo hoog geprezen democratische volksregeering dreigt. Zoo- dat wij zonder kans van tegenspraak kunnen zeggen, dat de anti-parlementaire evolutie een internationaal verschijnsel is. De laatste maanden hebben publicisten naam en gezag hier te lande fiog eens n ivht op het hier besproken probleem en -c ijnen, zooals prof. Kernkamp in „de roene. en nu weer verleden week oud- mimstep Treub in „de Vragen des Tijds." -n, zooals van bevoegde critici kan worden verwacht, geven zij naast een aanduiding \an de fouten, ook de middelen tot verbe tering. De eigenlijke fout schuilt volgens prof, reub hierin: Een der meest, eigenaardige verschijnselen, schrijft hij, welke het verzwakte parlemen tarisme vooral op het vasteland van Europa, maar zelfs ook in Engeland, te zien geeft, ls wel, dat de parlementen zich door usur patie van bevoegdheden een schijn van kracht en beteekenis hebben gegeven, die met de werkelijkheid niet overeenstemt. Zij oebben daardoor het landsbestuur niet ver stevigd. maar ondermijnd. In plaats van, -ooals hun taak is, zich te bepalen tot het oefenen van controle op de regeeringen, en at nog wel alleen ten aanzien van de groote 'jnen van het staatsbestuur, willen zij mede- regeeren, en dalen zij bij hun beraadslagin- i "t t kleinigheden af. Dientenge volge hebben zij veel meer tijd noodig dan zij voor hun eigenlijke taak zouden behoe ven, en hebben zij toch geen tijd voor het naar eisch vervullen van de functie, welke toebedeeld!11 fieZ°nd ParIeraei>tai'- stelsel is Ziehier de geWOne klacht; de volksver tegenwoordigers praten te véel en bcmoeien zich met allerlei dingen, welke hun niet aan gaan. In plaats van controle op de regeering Jit te oefenen en de groote lijden van slaats- oeleid aan te geven, verdiepen zij zich in ,tal van kleinigheden en worden in plaats Jan wetgevende, uitvoerende macht. Daardoor somen de conflicten van de partijen onder ling en met de regeering, daardoor gaat de nationale tijd zoek en loopt het parlemen taire stelsel vast. Voeg daarbij dan nog de veel gehoorde klachten over het afnemend prestige der volksvertegenwoordigers, gevolg van algemeen Kiesrecht en evenredige ver tegenwoordiging, dan liggen de middelen, welke men tot verbetering noodig waant, voor de hand: herziening van de taak der volksvertegenwoordigers, inkrimping van de lengte en verhooging van 't peil der Kamer debatten; verandering van het kiesstelsel, bevorderen, dat de politieke carrière min der dan tot nu toe als een beroep wordt beschouwd. Prof. Trcub gaat zelfs nog ver der en adviseert de regeering, om, wanneer dit alles niet baat of de Kamer weigert zich te herzien, eenvoudig weg den wil der meer derheid van de Volksvertegenwoordiging "iet uit voeren en tot Kamerontbinding over te gaan. En dat net zoo lang, tot het par ament van plan is den' wil der regeering t® volgen, Dus in den uitersten nood een staatsgreep, vraagt mr. Treub en hij antwoordt; Als het Met anders kan, zal dit van twee kwaden net minste slechte zijn. Zooals het nu gaat m de meeste parlementen van Europa, en speciaal in onze Kamer, gaat het niet langer, et landsbelang wordt onder het eindeloos j^Praat over allerlei futiliteiten bedolven. et zou getuigen van een jammerlijk ge- 1aan Wezen'ijke volkskracht, indien het een regeering, welke den moed had 'eraan een einde te maken, niet zou steu nen. Nog eens, het is te hopen, dat het tot dit uitimum remedium (laatste middel) niet zal behoeven te komen. Maar indien dit toch onvermijdelijk mocht blijken, dan zou de schuld niet liggen bij de regeering, die er ten einde raad toe overging, doch bij het parle ment, dat haar er toe dwong. Hel is op zich zeil een verschijnsel van beteekenis, dat een man als prof. Treub, een maal staande in het voorste gelid ter ver dediging der democratie, hier openlijk op treedt als fascist, en propaganda maakt voor de leer van Mussolini. Deze uiting doet ons vragen: is er inderdaad in ons land reden om aan dit „laatste middel" te denken? Ja, wanneer men met prof. Treub geen andere fouten of vermeende fouten ziet dan de bo ven gesignaleerde; neen, wanneer men wat verder kijkt. De klachten over de lengte der Kamer debatten en het zakken van het peil der Kamerleden zijn ten Jeele zeer overdreven. Mgr. Nolens heeft er vóór eenige jaren in de Tweede Kamer eens op gewezen, dat de Volksvertegenwoordiging haar taak behoor lijk vervult. Zeker, men zou het Vaak beter en zakelijker wenschen; ipaar dat de dis cussies vroeger op zoo veel hooger peil stonden en de Kamerleden zooveel bekwa mer waren, strijdt met de geschiedenis. Wel is dit waar, dat een kwart eeuw en meer geleden een grooter aantal stroomannen in de Kamer zaten, menschen, voor wie het lidmaatschap een eerebaentie was, maar die een jachtpartij of een andere vermakelijk heid niet voor een Kamerzitting in den steek lieten. De oorzaak der lange debatten schuilt veel meer in de overlading met werkzaam heden, <ie uitbreiding der bemoeiingssfeer, het veel grooter aantal stukken, dat van de departementen uitgaat en om studie en be handeling vraagt. Wanneer hierin wijziging zou' moeten worden gebracht, zou deze van de regeering zelf in overleg met de Kamer moeten komen. Men kan zich b.v. meerderen commissie-arbeid denken; een samentrekken van alle comptabel beheer in één departe ment van de schatkist, zooals in Engeland en andere maatregelen tot inperking van omslachtige behandeling. Ook in het kiesstelsel liggen oorzaken van verval van het parlementaire stelsel. Zeker, het thans geldende systeem van evenredige vertegenwoordiging voldoet niet geheel. Een organisch in plaats van een individueel kies stelsel lokt verder nog velen aan. Maar hel is verklaarbaar, dat men de werking van het tegenwoordig geldende stelsel eerst eenigen tijd in de practijk heeft willën zien, alvorens met verbeteringen te komen. Maar ook daar aan staat al weer niet het parlement schuld. Eventueele voorstellen tot verandering 1 of verbetering van dit stelsel zullen van de re geering moeten uitgaan. Zoodat wij maar zeggen willen, dat er nog eerst heel wat ander werk voor de regeering aan de orde is, alvorens de raad van prof. Treub en ge lijk gezinden in overweging kan worden ge nomen. Wij willen hiermee geenszins de verschijn selen van verval van het parlementaire stel sel wegpraten. Die verschijnselen zijn er jn zij moeten onder de oogen worden gezien. Maar men zoeke dan de oorzaken, waar zij zijn. En men vergete daarbij dan vooral deze ééne groote fout niet, n.m. een algemeen heerschend valsch begrip van democratie. Tot aan de invoering van het algemeen kiesrecht heeft het steeds bij ieder als het summum van democratie gegolden, dat het volk zijn eigen vertegenwoordigers di rect, bij geheime stemming, koos en om de vier jaar deze vertegenwoordigers weer door anderen kon vervangen. Zulke afgevaardigden worden gekozen op een bepaald politiek program, zoodat men inderdaad een modern parlement de volmaakte democratie kan noemen. De grondslag nu van elk openbaar bestuur moet zijn de behartiging van het algemeen belang. Men kan dit belang uit verschillend oogpunt bekijken al naar ver schillende politieke belijdenis, maar dat al gemeen belang moet voorop staan. En nu is daarvoor in de plaats getreden en dreigt hoe langer hoe meer te komen het groepsbelang, hèt klassebelang. En zoodra de grondslag der verkiezingen gaat worden het streven naar een parlement, waarin de kiezer liever zijn eigen persoonlijke of zijn groepsbelan gen dan het algemeen landsbelang behartigd zlet, dan is daarmee het parlement, dus ook de democratie vèroordeeld. Wie dus strijden wil voor behoud van een zuiver deniócratische volks-vertegenwoordi- ging, die dringe het streven naar zooge naamde standscandidaten zooveel mogelijk terug en leere het volk in zijn vertegenwoor digers weer de behartigers van het algemeen belang te zien. In kortzichtigheid toch mee- uen groote groepen kiezers met hun z.g. „eigen" vertegenwoordiger, afgevaardigd om speciale groepsbelangen fe behartigen, tzich zelf te dienen. En zij vergeten, dat zij daar mee den dood van het parlementaire stelsel onherroepelijk bevorderen en den weg berei den voor 't dictatorschap of hoe men den re- geeringsvorm noemen wil, die aan alle grond wettelijke rechten, dus ook aan de behar tiging van groepsbelangen een onverbidde lijk einde maakt! Sociëteit St. Bavo" Haarl Gemengd Koor 8 uur Best. Vrouwenbond 3 uur Propatfandaclub Volksbond 8 uur Leden Tram 8 uur Rede rijkers 8 uur Bevo'kings-Bureau half 9 uur. Stadsschouwburg, Beethoven-avond 8 uur. Gem. Concertgebouw Gemeentelijk Orgel concert 8 uur. Schouwburg J; nsweg. Lezing vliegtocht Hoiland-Indië 8 uur. Oe Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 89 'A uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alk werkdagen van 9half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 26J4 en 's-avonds vaD half 8—half 9 uur. R.'K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 A-heidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters! Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr C Bosch) R.-K Leeszaal en aitleenbibliotheek Janssirsat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen r- Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7 9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging Blcemhofsfr 1. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur, nni gezellig samenzijn voor Hollandsche meis- ies, die hier geen tehuis hebben Te! 11671 R.-K. Bevolkingsburean. Gebouw Sint Bavo Smedestraal 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 1—2. R. K.° Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Perde Orde te richten fot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 3 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelyerband) Centrale post Tel 11111 en verder bu de tedfcn te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen - verstikking, eleCtriciteitsongevaUen Tel. 10231. Het V.-D. bureau meldt uit Velsen: Gisteravond fe 9.10 sprong op hel Hoog- ovenbedrijf een der blaasvormen, waardoor de gassen zich een uitweg konden banen. Vier arbeiders werden gewond. Het V.-D. bureau meldt uit Velsen: De knal, die van de ontploffing het gevolg was, kon te Bloemendaal gehoord worden en veroorzaakte in de omgeving ernstige onge rustheid. De arbeiders C. en B. bekwamen brand wonden aan hoofd en handen. Na voorloo- pig te zijn verbonden, zijn beiden naar hun woning vervoerd. Dezer dagen werden enkele villa-bewo ners -weder de dupe van een schandelijke practijk die door een paar scharenslijpers wordt toegepast. Deze bellen aan de huizen om werkzaamheden te mogen verrichten. Nadat voor het slijpen' van een mes of schaar een zeker bedrag wordt opgegeven, waar mede de Dames accoord gaan, wordt dit bedrag bij de aflevering zelfs wel met twee gulden verhoogd en wil men weer in het bezit komen van zijn rechtmatig eigendom dan wordt men brutaal weg genoodzaakt het gevraagde bedrag te betalen. De commissaris van politie te BJoemen- daal waarschuwt alle ingezetenen zeer ern stig tegen dergelijke personen om niet met hen in relatie te treden, aangezien de poli tie in de meeste gevallen hier machteloos tegenover staat. Men schrijft ons uit Vijfhuizen: Alhoewel de IJweg tusschen den Spaarn- wouderweg en Vijfhuizerweg wegens het leggen der waterleidingbuizen voor het ver keer is afgesloten, wat ook duidelijk staat aangegeven door waarschuwingsborden, zijn er toch nog velen, die het er maa* op wa gen om toch dit gedeelte weg door te rijden met auto of 'n ander voertuig. Niet zelden komen deze dan bedrogen uit, want verzak ken met de daarjrij komende misère's is dan scheering en inslag. Vooral bij avond is het zeer gevaarlijk, want. er blijft steeds een flink stuk geul open liggen dat slécht ver licht wordt, zoodat om daarlangs te komen,' dit met veel moeite gepaard gaat. In de week van 27 December 1925 tot en met 2 Januari 1925, kwam in deze gemeente 1 geval van nekkramp voor; ie Krommenie 1 geval van- roodvonk: te Monnikendam 1 geval van roodvonk; ie Ouder-Amstel 1 geval van roodvonk; te Wormerveer 1 geval van roodvonk; te Zaandam 3 gevallen van roodvonk; te Zandvoort 2 bevallen van roodvonk en te Lisse 1 geval van roodvonk. Gisteren heeft de 'laatste voorstelling plaats gehad van de serie uitvoeringen, die de' R.-K. Gemengde Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" t^ IJmuiden en Beverwijk, heeft gegeven. Deze uitvoering is in artistiek opzicht minstens éven succes vol geweest als de voorgaande. De zang klonk gaaf en frisch. De direc teur, de heer,Jan Nibbering heeft dit koor opgevoerd- tot een kranige prestatie. De levende, beeldengroepen, die elkaar snel opvolgden, waren zonder onderscheid allen even prachtig. De veertig i erschillen- de beelden muntten uit door frischheid van aankleeding, rijkheid aan kleur, schoonheid van lijn. Dinsdagavond a.s. wordt de eerste op voering van het grootsche werk te Haar lem gegeven, De belangstelling schijnt groot fe zijn en het laat 'zich aanzien, dat de zaal Dinsdag avond uitverkocht zal raken. Daar het zeer waarschijnlijk is, dat. het te Haarlem bij deze ééne uivoering zal blijven, raden' we de belangstellenden aan zich vroegtijdig van plaatsbewijzen te voorzien. De beeldcn-groepen worden gevormd zeker ernstiger gevolgen gehad. Decors en costumes zijn speciaal voor deze uitvoeringen vervaardigd. Daar het tooneel van hef gebouw St, Bavo thans ovar een goede kleurenbelichting beschikt, kan er met recht verwacht worden, dat de beeldengroepen een schitterenden indruk zullen wekken. Het aantal beeldengroepen bedraagt on geveer veertig. - De voorstelling zal ongeveer te elf uur afgeloopen zijn. Toen de medewerkenden uit Haarlem in lief Kerstoratorium te Beverwijk gisteren avond de plaats verlieten, bleek er onder den wagen een begin van brand te zijn ontstaan. De wagen vulde zich met rook en de chauffeur verzocht de inzittenden on middellijk' de auto te verlaten, Mei weinig moeite werd het smeulende vuur gedoofd en kohden de passagiers weer instappen, niet zonder eenige aarzeling van de zijde der dames. Had dc chauffeur hel smeulende vuur niet tijdig ontdekt dan had dit ongeval zeer zeker ernsCigën gevolgen gehad. In aansluiting op een elders in dit blad voorkomend bericht omtrent steunactie vanuit Haarlem voor de door de overstroo ming geteisterde streken, vernemen wij, dat de vanuit Haarlem .gezonden auto met levensmiddelen te Arnhem is overgedragen aan het watersnoodcomilé aldaar, De goederen en levensmiddelen, waarme de de wagen geladen was, waren door hulpvaardige dames Dinsdag j.l. bij particu lieren hier ter stele ingezameld. Men hoopt spoedig deze auto door een tweede te kunnen laten volgen. Thans is verschenen het Provinciaal Blad van Noord-Holland, waarin medegedeeld wordt, dat de 4e afdeeling der Prov. Grif fie vanaf heden is overgebracht naar het belastinggebouw aan hel Klein Heiligland 84 De Nieuwjaarsreceptie die gisteren ten huize van jhr. mr. dr. A, Roëll, Commissa ris der Koningin, gehouden werd. is zeer druk bezocht geweest. Ongeveer 365 perso nen kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Onder hen waren de burgemeesters van Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, den Helder, Heilo, Schoorl, Zuid- en Noord.-Schaurwou- de, Bussum, Velsen, Beverwijk, Heemstede, Limmen, Koog a. d. Zaan, Heemskerk, Bloe mendaal en Zandvoort, nieerendeels met hunne dames. Verder prof, dr. A. Lorenlz, dc rector magnificus van de Universiteit te Amster dam. prof. dr. P, Ruitinga en de secretaris van den Senaat dr. J. H, Scholte, drs. A. Anema en P A. Diepenhorst der Vrije Uni versiteit, mr. P. J. Bigeveld, president van het gerechtshof té Amsterdam en mr. C. Baart de la Faille officier van Justitie te Amsterdam, de president en vice-president, twee rechters en een substituut-officier van de Haarlemsche rechtbank, de directeur der Nederlandsche Handelmaatschappij mr. J. Bierens de Haan en de secretaris dier Maat schappij mr. F. H. Abbing, de hoofdinspec teur van het L. O., K. Brants en de inspec teur G, H. Weustink, het bestuur van Arti et Amicitiae te Amsterdam, de heer E. A. Krelage der Kamer van Koophandel te Haarlem, de garnizoenscommandant majoor G- A. de Reede, het bestuuj- van de Konink lijke Roei- en Zeilvereeniging te Amster dam, de, algemeen secretaris van het Kolo niaal Instituut dc heer Th. F. A. Delprat en prof. J. C. van Eerde, vele consuls, waar onder mr. M. Merens, consul-generaal van Servië, de heer G. A. M. Delprat, secreta ris _van den Nederlandschen Bank, de heer J- F, van Her.gèl, directeur der Stoomvaar) Maatschappij Nederland, tal van hoofdamb tenaren en ambtenaren van de provincie, leder, van dt Provinciale Staten en par ticulieren. De diefstal van 100, waarvan we dezer dagen melding maakten, heeft biet plaats gehad bij C. v. D. in de Antoniestraal', doch bij v. D. in de Antoniestecg. Naar aanleiding van de welgeslaagde proef met het aanbrengen van een geruischlooze bestrating vóór Hei' ziekenhuis St. Joannes de Deo za) ook geruischlooze bestrating worden aangebracht niet alleen -bit andere ziekenhuizen hier ter stede, maar ook bij verschillende scholen. Ondertrouwd 7 Jan. J. Ammerlaan en A. C. Jansen. T. van Lttnteren en A. T. P. Corporaal G. A. van Graas en C. -M. Schuurmans .J. W. van Dartelen en H. Rusman M. G. v. d. Drift en C, B. de Buur J Ootes en G, van Leijden. Getrouwd 7 Jan.; J, H. Heuser en E. J. v. d. Aart A. Bakker en M, H, Veldheer F, du Saar en J. C. Rooijers. Geboren 3 Jan.; C. Schachtschabel—Lijnsla ger. d. 5 Jan, M. A. E. Mokkenstorm Steffers, z, W. M. de Jongvan de Kamp z. 6. Jan. H. W. Warmerdam-Buijs, z. C. C. W. Moser—Heemskerk z, 7 Jen. C. J. van SoestBalm, z. G. J. W GeevenKlemhout, z. Overleden 5 Febr, H. C. 2 d.. d. van J. Pronk, Kamperlaan A„ 19 jmnd., z. van P. Balk. Scheepmakersdijk 6 Jan. G, L. P, Sikman, 54 j., W Geldeloozepad M. M. IJkelKoeleman, 76 j„ Graaf van Wiedstraat 7 Jan. G, WiegminkSluiter 57 j,, Gasthuisvest. Nederland 1919 f>% Nederland 1923 4H NederL 1917 1% N.-L 1921 A.. 6% N.-t 1923 D... Uoll. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigetid Mij „Nederland" - Scöeepvaart-Unie Rotterd. Llpyd Pakeivaart Oi.d» Boot Holl. Stoomboot H V. A Java Cultuur Jurgent geur. K oloniale Bank 1 diecbe Bank Cert. Handel Mt£ Reec. dito Pnoemz Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. ..op. Merc. Arg Poerworeojc Oude Deii Senembah Jeli Batavia Adam Rubber Serbadjadi Siiau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabaab Comm Maxurell 102 1031/, 99i/4 64 SOI/» 1721/2 I6H/4 142l/4. 1893/4 81 x/a 64 610 3231/4 I307/, 186 157 l 47 1471/ 102 4133/4 371/2 M7/, 16I 148 102 103Vg 991/4 1017/, 1033/4 161 190 610 323 1311/, 1471/2 205 4114 136 exd 12 1617/, 147 4001/4 499 42! 358 200 1171/2 1501/2 441/2 7 JANUARI. PERSTE KOi RS latere KOERS BERLIJN 59.221/2 59.24 PARUS 9.60 9.55 BRUSSEL 11.271/2 11 25» i WEENEM 35.05 35.15 LONDEN t i 12.G63/4 STOCKHOLM 66.70 66.80 KOPENHAGEN 61 65 61.60 OSLO Pi i i i t 50 50 50.50 BAZEL 48.19 48 ü71/2 VORK 2.481/ 2 2.48»/ 4 ROME 10 05 10.03 Barometerstand 9 uur v.m.: 765 Stilstand, OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 4,32. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. 1 Naar waarnemingen in den morgen van 7 Januari 1926. Hoogste Barometerstand 774.6 m.M. te Stensele. Laagste Barometerstand 735.0 m.M, te Isafjord. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Januari 1926. Aanvankelijk krachtige, later matige zuidwestelijke tot westelijken wind, betrokken tot halfbewolkt, voomamelijk aanvankelijk nog regenbuien, zelfde tempe ratuur. H, M. de Koningin-Moeder heeft aan het Algemeen Watersnoodcomité een gift van 2500 geschonken EDE, 7 Jan. Hedenmorgen te 11.40 is i. M. de Koningin met een extra-trein hier aangekomen. Onder leiding van den burge meester en eenige hoofdofficieren heeft zij een bezoek gebracht aan de barakken, waaruit een zestigtal vluchtelingen uit het overstroomde gebied zun ondergebracht. Dparna bezocht H. M. de kazerne. Vervol gens keerde Zij naar den sa!onwagen, die bi; het station was blijven staan terug. Kort daarop vertrok de trein. Het is ons nog niet bekend, waarheen de reis verder gaat. UilT Coevorden: Het Duitsche station Lahrwald op de grens, is lieden overstroomd Nabii Kleurin gen is een gevaarlijk punt in den spoor weg, doch het verkeer kan nog doorgaan. Uit Ede wordt ons gemeld, dat daar he den nog ongeveer 100 vluchtelingen uit het overstroomde gebied worden verwacht. Uit Boxmeer wordt hedenmorgen geseind; Hedennacht is het water flink gevallen. Ver schillende huizen zijn vrijgekomen, MAASTRICHT. 7 Jan. De hoofdcom mies der gemeente, Vermeulen, is heden gearresteerd, verdacht van verduistering van gelden docr hem gepleegd als secretaris van den Ambtenarénbouwvgr. „Woning3 zorg". Het onderzoek in deze zaak is in -dien gang Een 74-jarige man vermoord. ROTTERDAM. 7 Jan Sinds Maandagmid dag werd de 74-jarige gepensionneerd póli- tie-agent J. v. S. vermist uit zijn woning >n de Beverstraat. Woensdagmiddag j.l be merkte zijn 49-jarige echtgenoote bloedspo ren in de nabijheid van den kelder en daar zij zij in de meening verkeerde dat een ongeluk zou plaats gehad hebben, waarschuwde zij de politie. Deze stelde een onderzoek in en vond in een hoek van den kelder het lijk van den vermisten man. Daaroverheen was een jas geworpen: terwijl een schilderij er tegenaan wasgezet, opdat het niet zoo gauw opge merkt zou worden. Het hoofd van v. S. was gedeeltelijk verbrijzeld, zoódat onmiddellijk aan misdrijf werd gedacht en een ongaluk was uitgesloten. Bovendien wees het onder zoek van de politie uit, dat de dader het lijk moet hebben versjouwd, want ook op andere plaatsen in den kelder werden bloed sporen aangetroffen. Omdat vermoed wordt, dht een der huis- genooten wel meer van het misdrijf ral we ten, werden zoowel de echtgenoote als d« 16-jarige zoon van het slachtoffer gearres teerd en naar het bureau van politie in de lijfde afdeeling overgebrachi De Justitie werd met den moord in kennis gesteld en heeft hedenmorgen het onderzoek aangevan gen. Men heeft evenwel nog niet kunnen vaststellen wie de dader of daderes in deze afschuwelijke moordzaak is Het onderzoek wordt nog voortgezet. AMSTERDAM, 7 Jan. De vertegen woordiger te Amsterdam van een Duitsch» Handelsvereeniging, die beschuldigd wordt bedragen van 30.000 tot 70.000 te heb ben verduisterd, is, naar wij vernemen, het laatst gezien te Antwerpen. De man. die te Hilversum woont heeft een brief achter gelaten, waarin hij mededeelt, ten gevolge van speculaties in financieele moeilijkheden te zijn gekomen en gelden van de Handels- vereemging voor persoonlijke doeleinden te hebben aangewend Blijkens dit schrijven verkeert de voortvluchtige thans in wan- hopigen toestand en heeft hii bliikbaar zon- der geld het land verlaten. BOEDA-PEST, 7 Jan De afgevaardigde Ulaniu heeft verklaard, dat de gearresteer de valsche munters nationale helden zijn, Hongariie staat met de nabuurstaten en de Groote Entente op oorlogsvoet; daarom zijn z. i. alle middelen geoorloofd; ook het ver- valschen van franc-biljetten. De regeering Bethlen, die edele, vaderlandslievende per sonen heeft laten arresteeren, moet wegge vaagd worden. Het onderzoek wordt nog steeds belemmerd door allerlei politieke overwegingen, wes halve de Franschen een nieuwe démarche bij de Re^eering hebben ondernomen. De Inspecteur-Generaal van de Fransche Bank is te Boeda-Pest aangekomen. Verder verscheen des nachts de vleugel-adjudant van Horthy. Magaszhazy voor de politie- tirectie en werd aan een langdurig verhoor onderworpen. Hij heeft tot dusver het politie- liebouw ni»t verlaten Heden zijn uitgenoo- ri'ïd graaf Victor Szechenye, den zwager van Windischgratz en afgevaardigde Budahazay. Hun arrestatie wordt tegemoet gezien. ROME, 7 Jan, Gisterenavond ia een hevig» eruptie uitgebroken van de Vesuvius. Stro o- men lava storten uit de openingen in de krater aan de Westzijde, Massa's brandende 'ava-steenen worden uit de krater geworpen. Prof. Mallandra, de bekende Vesuvius-ken- r.er verklaart dat deze uitbarsting verschei dene dagen zal duren, doch geen gevaar zal opleveren voor de dorpen. 440ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 7 Januari 4e Klas. 4e Lüst. 16020 ƒ100. Prijzen van f 65: 177 277 593 638 1181 1203 1615 1652 1719 1951 2289 2569 2892 3194 32211 3296 ,3327 3424 4108 4140 4263 4298 4301 4441 4737 5009 5643 5684 5788 6346 6702 7795 7824 8175 8359 9145 9282 9396 9402 9427 9508 10011 10309 10476 10515 10670 10967 11248 11611 11717 11726 12096 12317 32537 12749 14457 14659 14714 14831 15070 15768 15941 16100 16247 16507 16575 16613 16720 16746 16688 17000 17114 17927 17987 18040 18111 18239 18351 18574 19350 19558 19589 20123 20464 20816 4e klas, 3e lijst 4265 tg. 4262- 1926. 1317 2636 3734. 4469 6448 9209 10022 11573 12726 15708 16600 17259 18406 20510

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1