Ü3 economische noodtoestand in Duitschiand. MARKTNIEUWS. GEMENGD NIEUWS, Lod. H, P. "Jiibreidlng der overstroomingen In Frankrijk. Een staking In het Engelsche kolenbedrijf in het aanstaande voorjaar, wordt onvermijdelijk geacht. De toestand van Kardinaal Mercier zorgwekkend. Aarts- hertog Albrecht verklaart de laatste jaren noch rechtstreek sch noch zijde- lingsch contact met prins Windisch-Gratz te hebben gehad. Mimster-presi- dent, graaf Bethlen, zal het onderzoek met onverzettelijke strengheid doorzetten. Fransche schrijvers doen een beroep op den nieuwen Bul- gaarschen premier ter verkrijging van algemeene amnestie. Gem. buitenl. berichten, DE OVERSTROOMING VAN DE THEEMS. HÉT HERSTEL VAN DEN FRANSCHEN FRANC. IAMD Onder de Radio-berichten: In België is algemeen val van het water geconstateerd. Het aandeel van den Pruisischen staat in de bezittingen der Hohenzollerns. Nieuwe sensaties in het valsche munfersschandaal. Dé toestand van kardinaal Mercier. De watersnood in België. De regeling met de Hohenzollerns. De watersnood in Duitschiand. Besprekingen van Hindenburg. Het valsche muntersschandaal. Een bisschop verhoord. Overstroomingen. Een gemeente in geldnood. De moord te Rotterdam, HET DRAMA NOG NIET OPGEHELDERD (Ingezonden) Duitschiand is op het oogenblik wel het land, dat onze aandacht verdient, wat be treft zijn ecönomischen toestand. Ieder, die er vandaan komt zegt, en ook vele couranten beweren: ,,Er is geen geld!" Het meerendeel der buitenstaanders zal zich dit wel niet kunnen voorstellen. Er is natuurlijk geld, maar.... niet onder de menschen. En dit heeft zijn oorzaken. Ten eerste is het Duitsche Reichsbankdis- conto zeer hoog: 11 pCt! Daarop komen nog provisies, zoodat t to- laal 16 pCt. wordt en nog wel hooger, Iedereen wil geld hebben, ook de fabrie ken, de banken en andere ondernemingen. Onlangs nog stortte iemand kapitaal tegen 24 pCt. Dat zijn lang geen zeldzaamheden, maarwie weet, of men zijn geld ooit te rugziet. Ten tweede is er geen geld, omdat de werkloosheid steeds toeneemt. Pruisen telt thans pl.m, 1.000.000 werkloozen, over geheel Duitschiand loopt het reeds naar de viei millioen. Er wordt veel geleden, óók hongerl Het Duitsche Rijk beschikt over voldoen de leVensmiddelvoorraden, maar de bevol king heeft geen geld om ze te koopen. De prijzen der meeste artikelen zijn zeer hoog. Gedeeltelijk is dat hieraan te wijten: Tot nog voor eenigen tijd bestond in Duitsch iand het vtrkoopen van de meeste artikelen direct van fabrikant aan afnemer. Thans ech ter komt meer en meer op den voorgrond een nieuweafdeeling handelslieden, de zoo genaamde „Zwischenhandler Deze koopen de waren van de fabrieken en doen ze dan met winst over aan den winkelier. Ook de levensmiddelen, zoottls vleesch, brood en melk, worden op deze wijze verhandeld. In het algemeen kan men wel aannemen, dat de prijzen dér levens middelen 50 pCt. hooger zijn dan voor den oorlog. De boeren hebben geen nood, maar lijden wel gevoelige verliezen, aangezien zij door den tusschenhandel worden ge dwongen, hun koren, etc, zelfs onder den vredesprijs te verkoopen. De spoorwegtarieven zijn geweldig hoog. Zeker wel 100 pCt. hooger dan voor den oorlog. Electrisch licht is ongeveer weer zoo duur als vóór den oorlog. De prijs daarvan varieert echter in de verschillende steden. Gas is echter voor de meeste menschen een schier onbereikbare luxe geworden. Dt oor zaak zullen wij moeten zoeken in de formi dabel hooge kolenprijzen. Ook de woning nood is nog Steeds zeer nijpend. Woningen zijn er thans voldoende, maar.... niet te Huishuren zijn schrikbarend hoog, behalve \ls men valt onder de zoogenaamde „Zwangs- wirtschaft." Voor een nieuwgebouwde particuliere woning worden prijzen gevraagd, dif 125 pCt. en nog hooger zijn dan de vóór-oorlogs- prijs. De oorzaak hiervan is gelegen in de hooge bouwkosten. De arbeidersloonen zijn laag, twintig tot dertig mark per week is het normale. En daarvan moeten dan meestal groote gezinnen worden onderhouden. De stemming onder Ie bevolking is van zeer pessimistischen flbrd. Een treurig bewijs daarvan leveren het groute aantal zelfmoorden. Men noemt het getal van veertig per dag! De groote ar moede en de werkloosheid zijn Cr de oor zaak van. Ook met de jeugd is het zeer treurig ge steld. Het meerendeel Is totaal ondervoed. Een sprekend bewijs is het steeds kleiner en tengerder worden def kinderen, Het toe komstige Duitsche geslacht schijnt zich te tullen kenmerken door groote lichaamszwak te. Het aantal achterlijke kinderen neemt op de scholen zeer toe. Het studeeren begint den meesten zeer moeilijk te vallen. Krach tig voedsel ontbreekt hen. Uit de school komende, worden zij dadelijk in het huis houden aan het werk gezet. Kleine meisjes van een jaar of negen doen de groote wasch voor een heel gezin. De meesten zou men het niet aanzien, dat zij in de lente des le vens vertoefden. Hun gezichten staan ern stig en de vele zorgvolle groeven duiden ons aan, hoe moeilijk en hoe zorgvol het korte leven van al deze „Kriegskinder" reeds is geweest. De eenigen, die in Duitschiand nog zeer hooge prijzen rekenen, zijn de ambachtslie den. Deze hebben zich aaneengesloten in z.g. „Fachvereine". Zij hebben vastgestelde prijzen (die hoog zijn!) en mogen daar onder geen voorwendsel van afwijken. Dan is er nog iets, dat beef Duitschiand als het ware terroriseert, dat Zijil de belas tingen. Wie in Berlijn of andere groote Duitsche steden komt, zal er zich over verwonderen hoe goed en rijkelijk daar, vooral bij de be ter gesitueerden, gegeten en gedronken wordt, Men redeneert aldus: „Maken wij ons geld niet terstond op, dan neemt de staat het ons afl Daarom er maar liever van genieten." Vt van zijn vermogen moet men aan be lastingen betalen. Dat het meerendeel der menschen een véél te laag inkomstencijfei aangeeft, is begrijpelijk. Iets wat in geheel Duitschiand en ook daarbuiten veel kwaad bloed heeft gezet, zijn de „Aufwertungsgesetzen." Deze gaan als volgt in hun werk: In de .Inflatiohszeit" waren de Duitschers heelemaal bet overzicht kwijt over de ;eëele waarde der goederen, zoodat het bijvoor beeld is voorgekomen, dat men in de cene straat een boek kocht voor zestig Mark en datzelfde boek een straat verder voor 2000 Mark zag geprijsd. En zoo ging het met alles. Wie toevallig buitènlandsch geld had, was rijk en zette dit zoo spoedig mogelijk om in onroerend göeci. Toen kwam dë Rentemafk op goudbasis, zooals die thans nog is. Tegen woordig taxeert toen alle roerende en On roerende goederen naar de goudwaarde, zoodat het (zeer vaak zelfs!) voorkomt, dat menschen, die in de „Inflation" een kast kochten voor 75 mark (toen pl.m. 3.50), daar thans 40 M. belasting (goudwaarde) dus ongeveer 40 jaarlijks voor moeten op brengen, Dat deze wetten veel ongerechtig heid doen ontstaan zal wel niemand be twijfelen, Wie het meest onder deze practij- ken te lijden hebben, zijn wel de midden standers. Tenslotte de Duitsche industrieele toe stand: Zeer veel fabrieken liggën volkomen stil, ook de mijnen en dan nog wel de kolen mijnen. Alles dus wat hiermee samenhangt, lijdt er onder. De hoogovens liggen stil; de beroemde Westfaalsche linnenfabrieken, liggen, op eenige kleine uitzonderingen na volkomen stil. De algemeen bekende bak poeder-fabriek van Dr, Oetker te Bielefeld, heeft wegens overproductie zijn gebouwen rfesloten. De groote Dürkopp Machine- en Rijwielfabrieken liggen gedeeltelijk stil. En zoo zouden we kunnen voortaan. De katoenindustrie echter_ maakt op dit alles een gunstige uitzondering. De ruwe grondstoffen worden voor lage prijzen van de boeren gekocht, hoofdzakelijk vlas. De linnenindustrie ligt stil, omdat zij on- mogelijk met het buitenland kan conmirree- -en! De import der ruwe grondstof is te kostbaar. Ook 't Vreemdelingenverkeer is in Duitschiand sterk afgenomen. Naar_ Duitsch iand gaat men thans niet als 't met nood zakelijk is. Men leeft er over.'t algitneen duurder en naar verhouding minder goed dan In Holland. 't Is wel duidelijk, dat men den econotm- sch,en nöod in Duitschiand nog verre van ge lenigd mag beschouwen, dusvef vrij geruststellend, zoódat men alge meen verwachtte dat de patiënt over enkele dagen weer op de been Zou zijn, Zoo schijnt hij nochtans in zorgwekkenden toestand te ver- keeren. Eerst gisteren sprak het bulletin van de voortdurende Zwakheid van den Kar dinaal Donderdagavond echter heeft het Bisschoppelijk Paleis pte Mechelen aan de priesters van het Bisdom een schrijven ge richt, waarin wordt meegedeeld dat de ge zondheidstoestand van den aartsbisschop niet verbeterde, zijn krachten niet terug- keeren en zijn zwakheid met den dag toe neemt. Aan de priesters wordt bij dit schrij ven gevraagd dagelijks bijzondere gebeden voor de gezondheid van den kardinaal in alle V-,, De overstroomingen m Frankrijk breiden Zich uit. De overstroomingen in het bekken der Seine zijn verergerd. In 24 uur is een stij ging van 74 cm geregistreerd. Bij Lyon is de Saöne uit haar oevers ge treden. De regens, die bij stroomen over Parijs en de banlieue blijven neervallen, maken den toestand opnieuw ernstig. De Monzie, de minister van openbare werken, heeft beslo ten eiken avond in zijn departement een bij eenkomst te houden van de chefs der betrok ken diensten om de maatregelen te bespre ken, welke in verband met de gebeurtenis sen'moeten worden genomen. Daar, zooals ^kerken en bidplaatsen van het Bisdom te men weet, de groote plannen tot het voorko- 1 men van overstroomingen nog steeds niet in hun geheel zijn uitgevoerd, bepalen de maatregelen in hoofdzaak tot de ontruiming der bedreigde gebieden, het huisvesten der vluchtelingen en het regelen van de scheep vaart. Evenals bij vorige overstroomingen is de zoo laag gelegen Gare des Invalides ontruimd. De treinen naar Granville, naar Dreux en Rambouillet vertrokken thans van het sta tion Montparnasse. De toestand in het Engel sche kolenbedrijf. ïn Mei aanstaande zal de staking in het kolenbedrijf weer uitbreken. Beide partijen rusten zich ten strijde en zoeken bondgenoo ten. Cook, de secretaris van den Mijnwer- kersbond, heeft de hoop, dat er een groot verbond tot stand komt waarin de voornaam ste vakvereenigingen zouden worden opge nomen. Dit plan schijnt tot dusver geen groot succes te hebben in het bijzonder daar het spoorwegpersoneel weigert zich er bij aan te sluiten, ofschoon zijn hulp voor de mijn werkers van het grootste belang zou zijn. De overstfooming van de Theems. Hoewel het water ietwat gezakt is, zijn te Maidenhead en Windsor de huizen nog geïso leerd. De menschen Wonen op de bovenste verdiepingen. Het is mooi, koud weer, maar het gevaar blijft nog ernstig. De ziekte van kardinaal Mercier. Al luidden de bulletins omtrent den ge zondheidstoestand van kardinaal Mercier tot lezen. Donderdag heeft de kardinaal, naar men weet, op eigen verzoek de laatste Heilige Sacramenten ontvangen. Hij ontving het bezoek van den Koning, terwijl de president van de Fransche Republiek bij monde van den ambassadeur Herbette Kardinaal Mer cier zijn beste wenschen voor een spoedig herstel van zijn gezondheid heeft doen toe komen. Gemeld wordt uit Brussel dat de toestand van den kardinaal gisterenochtend station- nair was. De zieke had een goeden nacht doorgebracht. De verhouding tusschen Zwitserland en Rusland. Uit Bern, wordt geme.ld, dat uitingen van de „Izwestia" verwondering hebben gewekt in diplomatieke kringen. Geconstateerd wordt, dat, indien Sovjet Rusland mocht besluiten gedelegeerden naar Genève te zenden voor de voorbereidende ontwapenings conferentie, die gedelegeerden alle diploma tieke voorrechten van het internationale recht zullen genieten, terwijl de Bondsraad alle voor hun veiligheid noodige maatregelen zal nemen. Daarom wordt het Onjuist ge noemd te beweren, dat eventueele Sovjet gedelegeerden bloot zouden staan aan eenig gevaar. Vervolgens wordt herinnerd aan de hou- •ding van de Zwitsersehe regeering in 1923 na den moord op Vorowsky te Lausanne, die dadelijk har*- afkeuring uitsprak over het gebeurde en officieel de weduwe deelneming liet betuigen. Ten slotte wordt betoogd, dat de boycot van Zwitserland door de Sovjetregeering, waaraan deze vasthoudt, een ongerecht vaardigde daad van willekeur is. Het Valsche Munters- schandaal. De secretaris van prins Windisch-Gratz Raba, heeft bij zijn jongste verhoor verklaard, dat hij eenige maanden geleden een reis naar Duitschiand heeft gemaakt om bij een pa pierfabriek daar te lande het papier voor de valsche bankbilletten te bestellen. Dit pa pier werd gezonden naar het kasteel Sarospa- tak van prins Windisch-Gratz, waar ook een kleine drukpers werd gemohteerd. Op grond van deze verklaring hebben re chercheurs nogmaals een onderzoek inge- steld in het kasteel van prins Windisch-Gratz en dan ook werkelijk de drukpers gevonden. Het staat thans vast, dat de valsche bankbil jetten ten deele in dit kasteel, ten deéle in het kartografisch instituut zijn vervaardigd. Verklaring véfti Bethlen. Melding wordt gemaakt van een verkla ring van den minister-president graaf Beth len, n.l. dat hij de zaak der valsche biljetten beschouwt als een crimineele quaestie, en dat hij het onderzoek met onverzettelijke strengheid zal doorzetten. Met klem protes teert hij tegen de pógingen om te doen geloo- ven, dat er te dien opzichte verschil van mee ning tusschen de autoriteiten zou bestaan. Uit Boedapest wordt gemeld, dat op aan wijzing van Gero, den technischen ambte naar van het kartografisch instituut^wee machinisten en twee mechaniciens werden gearresieerd. Zij bekenden. Een machine, welke diende voor de vervaardiging van het papier, werd teruggevonden bij een uitdrager, Gero verklaarde, dat hij 25.000 stuks van 1000 frs. had vervaardigd, maar vele proeven waren ongeschikt. De biljetten werden door prins Windisch-Gratz meegenomen. De regent, admiraal Horthy, heeft gecon fereerd met den premier, graaf Bethlen, en verklaarde te hopen, dat het onderzoek suc ces zou hebben. Een verklaring van aarts hertog Albrecht. ïn verband met omtrent hem verspreide geruchten heeft aartshertog Albrecht ver klaard, dat hij sinds jaren geen rechtstreeksch of indirect contact heeft gehad met prins Windisch-Gratz. De nieuwe Bulgadfsche regeering. De nieuwe règeering-Liaptsjew voert de leuze verzoening en herstel door samenwer king. Als middel tot die verzoening wil zij amnestie verleenen aan degenen, die betrok ken zijn geweest bij de communistisch-agra- rische troebelen. Talrijke politieke gevangenen hebben ver zoekschriften ingediend om in vrijheid te worden gesteld, waarbij Zij beloven de wet té eerbiedigen en mede te werken aan het her stel. De premier heeft een telegram ontvangen Van Romain Rolland en andere Fransche schrijvers, waarin zij een beroep op hem doen om Zijn regeering te beginnen met een vol ledige amnestie Voor allen, die betrokken zijn geweest bij de onlusten in Bulgarije sinds den staatsgreep van Juni '23. Een metropoliet beschul digd. Naar uit .Moskou wórdt gemeld, is de metropoliet van Moskou beschuldigd van contra-revolutionnaire monarchistische actie in samenwerking met de emigranten. De oorlog in Marokko. Binnen eenige dagen wordt de Fransche oud-minister Malvy te Madrid verwacht tot het voeren van nieuwe onderhandelingen met Spanje over Marokko. Toean TsJI Joci ambts- moede. Een telegram uit Peking meldt, dat het hoofd van het uitvoerend bewind Toean Tsji Joei gisteravond een telegram heeft gezonden aan de provincies, waarin hij zijn voornemen te kennen geeft om op 15 Januari af te treden en het bewind in handen te stellen van het kabinet. Volgens een nader telegram evenwel is het telegram teruggevraagd ten einde te worden herzien. De chaos in China. Uit Peking wordt geseind, dat een over eenkomst tot stand is gekomen, dat Wang, voorloopig minister van buitenlandsche za ken, het premierschap en het ministerschap van buitenlandsche zaken definitief op zich neemt. Hij zal een nieuwe regeering vormen De voorloopige president Toean sji joéi en de premier Hsoe sjih jing treden af. Evenals ten onzent wordt in Engehnd de vraag gesteld, wie nu eigenlijk aansprake lijk is voor de overstrooming en wel in het bijzonder wat de Theems betreft. Een verT tegenwoordiger van de „Evening Standard heeft gisteren verschillende regeringsauto riteiten afgeloopen maar is niet/Veel verder gekomen. Het ministerie van gezondheid had met leedwezen van hét hooge water ver nomen, maar had het thans veei te druk met andere dingen. !^et ministerie van transport wezen was van oordeel, dat de Thames Con- servansy Board alle van het hooge water Zou afweten, doch dit lichaam komt niet in aanmerking voor een subsidie uit het wegen fonds. Het ministerie van landbouw geloofde, dat het te velde staande gewas niet ernstig geléden had, maar was bezig, een onderzoek in te stellen. Het departement van financiën wilde het geval niet eens bespreken. De hoofdingenieur van" de Thames Conser vancy Board betoogde tegenover den ver tegenwoordiger van den „Evening-Standardl', dat de „Board" een scheepvaart-autoriteit was en geen college tot bestrijding van over stroomingen. In 1913 heeft de „Board" eèn plan opgemaakt tot verbetering van den waterafvoer. Dat phn Zou vóór den oorlog echter al drie millioen pond gekóst hebben. Daarvoor moest de rivier van Oxford tot Teddington worden verbreed en uitgediept, terwijl erverschillende kanalen zouden moeten Worden gegraven. Maar en deze overwe ging zal zeker den Brit?chen Heemschutters genoegen doen het plan zou de bekoor lijkheid der rivier vernietigen en de „Board" bracht het plan weliswaar ter kennis der verschillende autoriteiten, doch beval het niet aan. Na overweging antwoordden deze autoriteiten hoewel niet in deze woorden dat zij met het oog c>p de «kosten dan maar liever het hooge water hielden. Hetzelfde plan zou thans meer dan zes millioen pond kosten. De hoofdingenieur deelde vefder nog mede, dat het eigenlijk de taak der besturen langs de oevers is met een nieuw plan te komen, maar waarschijnlijk achtte hij dit niet ook alweer met het oog op het feit, dat tal van schilderachtige brug ge zouden moeten verdwijnen." Aan dé geheele natie moet wofden ge vraagd Zich offers te getroosten voor het herstel van den franc, aldus wordt in een hoofdartikel in de „Journal" betoogd. Dus niet alleen aan de werkgevers, de industriee- len, maar ook aan de arbeiders, Indien elk der zeven millioen arbeiders in de Fransche industrieën er zou instemmen een dagelijks offer van één uur te brengen zou de amorti satiekas der openbare schuld worden begif tigd met de waarde Van zeven millioen ar beidsuren per dag, d.w.z. meer dan twee milliard uren voor 300 arbeidsdagen per jaar. Berekent men het arbeidsloon per uur op gemiddeld 2.50 franc, dan zouden de ar beiders om te beginnen zes milliard bijdra gen. De werkgevers zouden zich daartegenover eveneens een offer moeten getroosten. De verhooging der arbeidsuren zou natuurlijk een vermeèrdering van productie en een ver mindering van den kostprijs met zich bren gen, zij Zouden dus tot zulk een offer zeer goed fn staat zijn.' Aldus zouden de Fransche arbeiders het voorbeeld volgen van de Duitsche, die, toen het noodig bleek, hun arbeidsdag met één, zelfs twee uren hebben verlengd. HET DRAMA TE LYON. Men herinnert zich det ragi-comedie, wel ke zich een tweetal maanden geleden in Lyon heeft afgespeeld, toen een jonge man, Louis Seux, gedurende een nacht als een moderne Romeo het slaapvertrek was bin nengedrongen van een jong meisje. Denise Gillet, de dochter van een rijken industrieel die hij kort te voren had leerén kennen en waarop hij smoorlijk verliefd was geraakt. De avontuurlijke tocht bekwam den jonge ling slecht, want op het hulpgeroep van het meisje, verschenen mama, de tuinman en diens zoon, en de romantische indringer werd dusdanig met den kolf van het geweer door den tuinmanszoon afgeranseld, dat hij meer dood dan levend moest worden weggedra gen. In het hospitaal legde hij verschillende verklaringen af, waarin hij op ridderlijke wij de schuld voor het gebeurde op zich nam. Het meisje, zoowel als haar moëdêr verze kerden trouwens niet te hebben geweten dat het Louis Seux betrofzij hadden hem voor een inbreker aangezien. De justitie ech ter sprak er haar bevreemding over uit dat Denise en haar moeder, die den jongen man herhaaldelijk op soirées hadden ontmoet, hem dien nacht niet hadden herkend, ter wijl het bovendien verwondering wekte dat de Romeo, die, naar het heette, nog nooit de woning Van Julia had betreden, zoo goed den weg naar haar slaapkamer te vinden wist. Het drama heeft evenwel nog droeviger afloop dan men vermoedde. De doktoren hebben een rapport uitgebracht over deh toestand van den minnaar, die, naar zij ver klaren, tengevolge van het hem toegebrach te letsel zijn geheele levén aan één zijde verlamd zal blijven. Bovendien is zijn gees telijk evenwicht verstoord en zal hij in het geheel niet of slechts onvoldoende meer kunnen spreken. De tuinmanszoon zal zich mi voor het ge recht wegens manslag te verantwoorden heb ben. TOEZICHT OP REINHEID IN TREI NEN. In Duitschiand zijn blijkbaar klachten in gekomen over onbeschaafde reizigers. Al thans, de bladen maken melding van het feit, dat herhaaldelijk bij de directie klachten binnen komen van reizigers/ dat mederei zigers met hun schoenen de zitplaatsen vuil maken. Dit nu is verboden, wanneer men geen courant of anderszins op de bank ligt. De directie heeft nu een circulaire gezonden aan alle conducteurs om hen té wijzen Op hun plicht tegen de overtreding van dit voor schrift te waken en bij constateering on middellijk de vastgestelde boete van vijf of drie mark op te leggen. Bovendien Wórdt een beroep gedaan op diereizigers om te waken tegen vervuiling van de coupés. DÈ DICTATUUR VAN PANGALOS. Blijkens een draadloos bericht heeft Pangalos, de Grieksche dictator, een uit bijzondere juridische en finahciéele experts samengestelden Raad van State ingesteld, welke tot taak zal hebben het bij leggen van conflicten tusschen burgers en staat, voor zoover zij niet onder de gewone rechtspleging ressorteeren. De Raad van State bezit voorts disciplinaire bevoegdheden ten aanzien van het ambtenarencorps en zal ook een geheel nieuw wetboek van strafrecht ontwerpen. Pangalos heeft bepaald dat er van buiten landsche handelsreizigers een speciale be lasting zal worden geheven. Tenslotte zou ook nog dé opheffing van religieuze orden wör- den overwogen. DE IN HET IJS BEKNELDE SCHEPEN. Volgens berichten uit Reval zijn vier van de bij Narwa in het ijs beknelde tien Duit sche schepen met behulp van Russische ijs- brekers bevrijd. DE IMMIGRATIE IN CANADA. In de acht maanden tot November bedroeg het aantal immigranten in Canada 70.112, waarvan 30.022 Ëngelschen, 13.939 Amerika nen en 26.151 uit andere landen. Er zijn 25.606 Canadéezen uit Amerika teruggeko men na een verblijf van zes maanden of meer. AMSTERDAM, 8 Jan. Aardappelen. ((Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 4—4.20, id. blauwe f 3.704.10, id. eigenheimers 2.90—3.10, id. blauwe eigen heimers f3.10—3.20, Geldersche bravo's f 2.252.50, Friesche borgers f 2.903, id. blauwe borgers f 3.103.20, IJpolder bra vo's f4, Spuische drielingen f3, Zeeuwsche eigenheimer poters f 2252.40, id. blauwe po- poters f 2.25, Anna Paulowna Zandaardappe- len f 4.504.60, Drentsche eigenheimers f 2.60 alles per hl. ALKMAAR, 8 Jan. Kaas. Ter markt waren 140 stapels, wegende 128.000 kg. Fa- briekskaas, kleine f 51, commissie f 51, mid delbare—, boerenkaas kleine f 51, commissie f 54, middelbareHandel matig. LEEUWARDEN, 8 Jan. Vee. Aangevoerd 205 stieren f 175500, 284 vette koeien f 225—480, per kg. f 0.90—1.20, 455 melk en kalfkoeien f 200500, 20 vette kalveren f152 pinken f 75175, graskalveren f184 nuchtere kalveren f 1018, 335 vet te schapen f3552,55 weideschapen f3045, 584, lammeren f 2636, 668 vette varkens f 60—165, per kg. f 0.82—0.90, 65 magere varkens f 3065, 781 vette biggen f 3465, 191 kleine biggen f 918, ,44 paarden, 58 bokken. De handel in fttelk-èü kalfvee was lang zaam in vette koeien iets minder in stieren kalmin pinken en graskalveren lang zaam in ve'.te kalveren flauw in nuchtere kalveren behoorlijk in wolvee iets minder in varkens goed, zouters 8488 c.Londen- sche varkens 8892 c. per kg. Eieren. Aanvoer 8000 kippen- 8ya—10 y2 c.50 eenden- 9 '/210 y2 cent. LEEUWARDEN, 8 Jan. Boter. Aanvoer 10/3 en 95/6 v. Fabrieks- f 1.531.93. Notee ring van de commissie f 1.95. Kaas. Sleutelkaas f 0.270.66, Nagelkaas f 0.260.46, Goudsche f 0.201.10, Edam mer f 0.351.07, Aanvoer 43.347 kg. UTRECHT, 8 Jan. Kaas. Aanvoer 43 wa gens, tezamen 11.180 kg. Prijzen le qual. f .54—57, 2e qual. f50—53, rijksmtrk f 52— 60. Handel matig. ZWOLLE, 8 Jan. Boter. Aangevoerd 15/8 v. 10/6 en 60 stukken, samen 460 kg., prijzen per 1/8 v. f 4043, per kg. f 2.10 2.30. Vee. Aangevoerd 406 runderen, 166 gras kalveren, 129 nuchtere kalveren, 21 schapen, lammeren, 63 varkens en 324 biggen. Men besteedde voor vette koeien f Ö.80 1.14, idem kalveren f 1.201.70, id. varkens f 0.800.84,per kg. schapen f 2050. De handel in neurende koeien, versch- gekalfde koeien en vaarzen was traag vet vee als voren stieren en kalveren iets duurder. ALKMAAR, 8 Jaö, Granen. Aangevoerd 1323 hl. tarew 1415.50, rogge 10, chev. gerst 12.5012.75, haver 1112, paar- denboonen 1212.75, bruine boonen 18 24, citroen boonen 2832, duiven boonen 15,5016.50, witte boonen 324fl, groe ne erv/ten, groote 3043, idem kleine 12.5014.50, grauwe erwten 4648, alles per 10 OKg, ARNHEM, 8 Jan. Eierveiling. Aangevoerd. 100,000 stuks. Prijzen kippen- kleine 7.30 8.50, gewone 9.6011, eenden- 9.50 9.60 per 100 stuks. BREUKELEN, 8 Jan. Kaas. Aan de kaas markt war enaangevoerd 53 wagens met te zamen 2333 stuks. Geewicht pl.m. 16331 kg. Prijs le Soort 5961, idem 2e soort 53 58, gestempelde 5465. GELDERMALSEN 8 Jan, Fruit. Ter Vei- lingsvereeniging „Gelaermalsen en Omstre ken" besteedde men voor: goudreinetten 14/4 18 ct., bellefleur 20 ct., bolgaten 1011 ct., jasappelen 15141634 ct., zoete bellefleur 1234 ct., zoete reinett enl334 ct., alles per Kg,, eerste soort. 's HERTOGENBOSCH, 8 Jan. Boter. Be richt van de Coöp. Roomboterfabriek. Aan gevoerd 24325 Kg. Hoogste prijs 2, laagste prijs 1,80, middelprijs 1.93. MONNIKENDAM, 8 Jan, Op de kaas markt waren aangevoerd 36 partijen. Prijs Goudsche kaas R. M. 6063, id. 2e srt, 5659, zonder Rijksmerk 5460, Han del vlug. PURMEREND, 8 Jan. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken." Wit lof 2529 ct. per k.g., roode kool 2.10 9.40, savoye kool 2.50—8.40, per 100 st.j spruitkool 0.203.10 per 15 k.g., boeren kool 1.302.75 per 100 str.; bieten 8 13 per 1000, wortelen 70—90 ct., uien 1,20 1.60, per 25 k.g.; prei 4.6013.60 per 100 bos; appelen: Bismarck 1012 ct., Lunt. Pippeling 1418 ct., Rogzoet 1416 ct., Uit- geester zoet 14 ct., Goudreinetten 15—18 ct., Present v. Eng. 2331 ct.; peren: Win- terjannen 41 ct., alles per k.g, R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne- merland". Prijsnoteering van 8 Jan. Spruiten 1023 ct,; Witlof 1426 ct.; Uien 3345 ct.; Appelen 1642 ct.; Sjalotten 810 ct. per k.g. Gele kool 610; Roode kool 815; Groene kool 35 per 100 st.; Wortelen 5 ct. per k.g. Prei 73422 Ct. Selderie 68 ct,; Knolselderie 28 ct. per bos; Aa-dappelen 46 ct, per k.g. Schorse- neeren 1215 ct. per k.g. Spinazie 2.90 per kist. Andijvie 1.604.Boerekoól 0.60—1,35 per kist. Een gisteravond om halfacht Uitgegeven bulletin zegt, dat de gezondheidstoestand van Kardinaal Mercier dezelfde bleef, Des och'ends was de kardinaal wat zwakker doch tegen den namiddag kon een aanzien lijke verbetering worden geconstateerd. Volgens de „Soir" verklaart de Water- staatsdienst, dat bet water in alle streken gezakt is. Te Saint Gilles en le Termonde moest de gendarmerie ingrijpen, om een eind te ma ken aan oen geregelden slag tusschen nood lijdenden uit Audegem en Denderbelle. Laatstgenoemden trachtten de dijken van de zijrivieren van de Dender door te ste ken, teneinde het water naar Saint Gilles en Termonde te doen afvloeien. Verschei dene dorpelingen werden bij den slag ge wond. In de juridische commissie uit den rijks dag heeft gisterenmiddag de Pruisische mnister van financiën medegedeeld, dat vol gens de overeenkomst, die tusschen het Pruisische ministerie van fjianciën en het vroegere keizerlijke huis tot stand is geko men, de Pruisische staat uit de bezittingen, die vroeger het eigendom van de dynastie waren, tot een bedrag van 686 millioen Mark krijgt, terwijl de waarden Van de lan derijen, kasieelen e,d., d,e de Hohenzollerns krijgen, op 184 millioisn Mark geschat wor den. Hierbij zijn de 30 miliiilioen. d.e den keizer in contanten zullen worden uitbe taald, inbegrepen. De Rijksbank heeft den rijkspresident een bedrag van 200.000 taark doen toekomen ter leniging van den nood der slachtoffers van de overstroomingen. Het tengevolge van de dijkbreuk bij Frank fort a. d. Oder onderbroken directe spoor wegverkeer wordt volgens hét „Berl. Tag." in den nacht van Zondag op Maandag hervat Rijkspresident von Hindenburg heeft giste renmiddag een onderhoud gehad met rijks kanselier dr. Luther over den politieken toe stand en de kwestie van de kabinetsformatie gehad. In den loop van den namiddag ontving de rijkspresident bovendien de rijksministers Brauns, Gessier, Stresemann en Stingl, met wie hij eveneens de hangende politieke kwesties besprak. Hindenburg heeft gisteren echter geen be slissing genomen. Het ziet er veeleer naar uit, dat hij eerst nog de besprekingen wil afwachten, die het Centrum Zondag zal hou den, alvorens opdracht tot vorming van een kabinet te geven. De „Evening Standard" verzekert dat, of schoon de Fransche regeering geen schade loosstelling van Hongarije heeft verlangd, toch waarschijnlijk op eefl of andere wijze diplomatieke stappen zullen worden gedaan Te Pars acht men het aftreden van Horthy noodzakelijk, en de vraag wordt opgewor pen, of de geallieerde regceringen thans niet dienen te eischen, dat de regeeringsvorm Van Hongarije bij plebisciet wordt vastge steld. De linksche partijen in Frankrijk zijn voor nemens, over deze kwestie te interpelleeren. zoodat na het reces, waarschijnlijk Dinsdag a.s., eeti debat in de Kamer zal plaats heb ben, waarbij niet alleen de vervalsching dei- bankbiljetten, maar ook het plan voor een staatsgreep, waaromtrent men geen twijfel meer koestert, ter sprake zal gebracht wor den. Gistermorgen is prins Windisch-Gratz door den rechter van instructie andermaal aan een nauwkeurig verhoor onderworpen De prins vertélde, dat hij op een reis in Frankrijk op hét idee was gekomen de Fransche 1000 francs biljetten na te maken. Hij wilde op deze wijze de Fransche valuta geheel depre- cieeren en daardoor wraak nemen voor den vrede van Trianon. In Maart 1925 had hij de drukpersen bekomen en zijn secretari# het bénoodigde papier in Duitschiand laten be stellen. Windisch-Gratz verklaarde, dat bij in het geheel 100 millioen in de onderneming had geïnvesteerd. Na afloop van het Verhoor verzocht prins Windisch-Gratz zijn advocaat alles in het werk te stellen om zijn ontslag uit de hech tenis te bewerkstelligen. De advocaat ant woordde, dat hij er aan twijfelde, of men den prins op vrije voeten zou laten, doch zoo dit al geschiedde, diende hij toch zeker een cautie van eenige milliarden te stellen. Gisteren avond laat werd hier bekend, dat ook de dag van gisteren te Boedapest niet zonder sensaties was voorbij gegaan. De politie heeft den R.-K. prelaat bisschop Zadraweisj aan een verhoor onderworpen, daar men vermoedde, dat hij van de bankbil- 'e'.tenvervalsching op de hoogte is geweest. Dit bleek inderdaad het geval te zijn ge weest. De bisschop, die in rechtsradicale kringen den laatsten tijd een groote rol heeft gespeeld, verklaarde, dat hij heeft geweten, welk doel Windisch-Gratz c.s. met de ver- valschingen nastreefden. Toen hij echter in bizonderheden in de ónderneming werd in gewijd, had hij zijn medewerkig geweigerd. De pclitie heeft deze verkhrini? doen toeko men aan den krijgsraad, di thans verdere stappen zal ondernemen, daar de bisschop als aalmoezenier deel van het leger uit» maakt. De „Los Angelos Time.s" bevat telegram men, die melding maken van zware over stroomingen in de buurt van Santiago en Ixquintla, in het district Nayarat, in het Westen van Mexico. Volgens schatting be draagt het aantal dooden 500, de schade drie millioen pesos. Te Petten (N.-H.) heerscht thans een noodtoestand in de gemeentehuishouding, daar de noodzake'ijke betalingen niet meer kunnen geschieden. Den gemeenteambte naren kan oök het salaris niet meer worden, Uitgekeerd, Het gemeentebestuur heeft* zich nu met een spoedadres tot Ged. Staten eö tijk sr eg earing gewend, met het verzoek on- m ddelliïk de noodige maatregelen te nemen tot beëindiging van dezen toestand. Dezci zal moeten worden verkregen, óf door sub sidies van Rijk en Provincie, óf door samen- voegmg met de gemeente Zijpe, De om- s'and g'heden en de vooruitzichten zijn zoo danig, dat Petten zich ook in de naast# toekomst niet zal kunnen bedruipen. In .zake den moord in de Beverstraat ge pleegd, op den 70-jarigeö gepensiómieerden pol tic-beambte Johan van 'Slooten, wordt het onderzoek nog, steeds voortgezet. De officier van Justitie, Mr. Gombault, heeft, ve-gezeld van den rechter-commissa- risj* een griffier en een.ge rechercheurs, heden een onderzoek ter plaatse ingesteld. De familie Van Slooten bewoont het voor ste gedeelte van het benedenhuis aan de Beverstraat 82a, hetwelk bestaat uit een voorkamer met aangrenzende alcoof en daaronder gelegen kelder. Om in den kelder af te dalen, moet men ih de alcoof een luik op'ichten, waardoor men langs een trap naar den kelder kan komen, In dezen kelder bevindt zich een bed, waar de oude man placht te slapen, als zijn 20-jarige dochter, die verpleegster is te Maasoordd. den nacht n de ouderlijke woning doorbracht. Het lijk van den man is echter niet od het bed, maar in een anderen hoek van den kelder op ^len grond gevonden. Hèt onderzoek heeft voorts uitgemaakt, dat de 17-jar ge zoon Arie i.l. Maandag a'leen met zijn vader thuis was. Zooals wij reeds meldden was de moeder naar Den Haag terwijl de dochter te Maasoord haar betrekking waarnam. Het achtergedeelte van het#benedenhu's in de Beverstraat 82a wordt bewoond door de familie Stips. Mej. Stips heeft verklaard, dat zij, Maandag middag thuis zijnde, even na 2 uur luid gerucht in de won'ng van den verslagens heeft gehoord. Zij heeft daar echter gaeu acht op geslagen. Maandagavond heeft Je zoon haar medegedeeld, dat zijn vader nog ■Jet thuis was ett vroeg hij, of zij hem some gezien had. De vrouw weet zeker, dat Maandag geen vreemden in de woning van Van Slooten zijn geweest. Naar ons heden door de politie werd medegedee'd. 's ip de situatie nog geen verandering gekomen, De verdachte, de li- jarige Arie van Slooten, blijft pertinent weigeren, op de hem gesielde vragen te antwoorden. Hij zegt op alles, dat hij vafi. niets weet en weigert in te gaali op de de'a ls. De jongen bevindt zich op het odgenblik nog in he-1 politiebureau aan de Nassaukade. Het lijk van den vader is overgebracht naar het ziekenhuis aan den CooLsmgel, alwaar de sectie is verricht. Vast gesteld is, dat de dood veroorzaakt is door dat met een zwaar hard voorwerp «lagen op het hoofd van den man zijn toegebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10