T)E WATERSNOOD. - DE HUISVESTING DER VLUCHTELINOFN. - NON. RE70EK TE EDE EN AAN ARNHEM. ililfifllls iï:?: i mm» m;x ëmttÊmm KUNST EN KENNIS. Helium ontdekt iEMENGD NIEUWS. Doodelijk mijnongeluk RECHTZAKEN. Knoeierij met rundvet. Voor het Haagsche Kantongerecht. Frans Erens. De aanrijding bij Oegstgeest. Bekneld en gedood. v... v W&-j§ -'• 'i Een belangrijke ontdekking van helium, dat een der licht ste en zeldzaamste gassen is, i» gedaan in eeir verlaten pe- troleumveld te Ingiewood, dat e«n paar mijl van Toronto (Ca nada) verwijderd is. Volgens de ..Manch. Guardian" ziet het er naar uit, alsof hier de grootste voorraad helium uit geheel het Engelsche rijk zal kunnen wor den verkregen. Dit veld zal kunnen concurreeren met de terreinen in Texas, waar even eens helium is aangetroffen. Aan het gebruik van helium, dat lichter dan watergas is en bovendien niet ontbrandbaar, worden uit handelsoogpunt groote mogelijkheden toege kend. De ontdekking van helium te Ingiewood is te danken aan het onderzoek, uitgevoerd door het mijndepartement van de Cana- deesche regeering. Een monster van het gas, zoodra de ontdek king gedaan was, gezonden aan de universiteit van Toronto. Op het oogenblik zijn er nog slechts twee universiteiten, die van heliutn voor proefnemingen kunnen gebruik maken n.l. de universiteit te I.eiden en die te Berlijn. In 1917 beschikte men nog slechts over 200 kubieke voet helium, terwijl de bronnen te Ingiewood naar raming wel licht 100.000 kubieke voet per jaar kunnen leveren. DE HUISVESTING DER VLUCHTELINGEN. Te 's-Hertogenbosch komen tal van vluchtelingen aan, die in de kazernes of ook bij particulieren onderdak vinden. Deze foto is genomen bij aankomst van een groote groep vluchtelingen te Den Bosch. DE HUISVESTING DER SLACHTOFFERS. De eigenaar van Hotel Noord-Brabant te Den Bosch gaf aan vele vluchtelingen uit de geteisterde streken onderdak. Eenige oudjes, die verwelkomd worden met een warme kachel en een kop koffie. Naar wij vernemen is de ge zondheidstoestand van Frans Erens, die te Rueil in Frankrijk ernstig ziek was geworden, weer langzaam beterend, al zal het nog wel eenige weken du ren voor hij deze plaats kan verlaten. De 40-jarige gehuwde arbei der Engel uit Kohlscheidt is in een schacht van de mijn .Hen drik'' naar beneden gestort. Hij s zwaar gewond naar het hos pitaal te Heerlen vervoerd en aldaar aan de bekomen ver wondingen overleden. De medische student Koss- mann uit Den Haag die Woens dagnacht op den Haagweg on der Oegstgeest bewusteloos naats zijn rijwiel werd gevon den en met een hersenschud ding naar het Academisch zie kenhuis te Leiden is vervoerd, is beterende. Hem kon echter door de politie nog geen ver hoor omtrent den toedracht worden afgenomen. Gisteren middag is hij per auto naar het R.-K. Ziekenhuis in het West- einde te 's-Gravenhage overge bracht. Woensdagmiddag kon een vletterman wegens den hoogen waterstand in den Baansingel te Alkmaar niet met zijn vaartuig onder een brug doorvaren. Om ze wat dieper in 't water te la ten zakken, namen een paar jongens op zijn verzoek in de vlet plaats. Een dezer, de elfja rige K. P., raakte bekneld tus- schen de brug en het vaartuig en werd daarbij zoo ernstig ge wond, dat hij een paar minuten |ater is gestorven. KONINKLIJK BEZOEK aan de barakken te Ede, waar honderden vluchtelingen, met behulp van den medischen legerdienst, verpleegd worden. H. M. na de inspectie der keukens. Voor het Leeuwarder Kan tongerecht diende Donderdag de zaak van de fa. J. en I. B., retsmelters te Leeuwarden, die door den Prov. Keuringsdienst waren verbaliseerd wegens het toevoegen van vreemde vetbe- standdeelcn aan gesmolten rundvet Niemand der firma was verschenen. De heer Kauf- mann, directeur van den Keu ringsdienst, achtte een ernstig misdrijf bedreven. Tegen de fir ma werd een geldboete geëischt van 1000 subs 3 maanden hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. EEN OVERZICHTSFOTO, in het voor de zooveelste maal ondergeloopen Cuyk genomen. Men ziet hier met welk een kracht het water door de straten, stroomt. DE HUIZEN STORTEN IN, door 't water ondermijnd. Een woning te Leeuwen, waarvan reeds heele stukken zijn weggeslagen.... En steeds spoelt er meer weg.... Een ergerlijke melkvervalsching Den 29en Dec. was de melk handelaar A. J. M. K. veroor deeld tot 600 boete subs. 3 maanden hechtenis wegens melkvervalsching. De eisch was 800 subs. 180 dagen hechtenis. K. kwam tegen dit vonnis in verzet en de zaak werd heden morgen weer behandeld. K. beweert niet schuldig te zijn aan het feit. Onmiddellijk gaat de kanton rechter over tot het getuigen verhoor. Zooals men zich herinneren zal had K. den Sen November op een met een paard bespan nen wagen een aantal voor het meerendeel leege bussen. Op twee der bussen stond melk; en op drie: veevouder. Als er geen onraad (keurmeesters) in de buurt was, verkocht K. uit; veevoeder en anders uit: melk. Dr. J. C. Thonus, die heden als eerste, deskundige getuige in deze zaak werd ge hoord, verklaarde, dat de melk een vetge halte van 1 pet. had. Er was dus óf tapte melk aan de vloeistof toegevoegd, óf de melk was afgeroomd. De melk heeft, in dezen tijd van het jaar toch minstens een vet gehalte van 3 pet. De klachten van particulieren over K. wa ren legio, en toch verkocht hij dag in, dag uit de melk tegen verminderden prijs. De Ambtenaar van het O. M.: Oefent NOODTOESTAND TE PANNERDEN. De bewoners dak breken teneinde aan der huiajes beneden aan den dijk moesten een gat in het den vloed te kunnen ontsnappen. EEN ZEEGEZICHT van den negentigjarigen schilder Martinus Heyl, van wiens werken nu in den kunsthandel Buffa te Amsterdam een tentoonstelling gehouden wordt. hij zijn praktijken speciaal in de arbeiders wijken uit? Dr. T.: Juist in die wijken, als het half duister is. Hij verkoopt tegen verminderden prijs. Bekl. vraagt dan, of de klachten van melk boeren kwamen of van particulieren. Kantonrechter; Die vraag doet hier niet ter zake. Ik krijg hoe langer hoe meer de overtuiging, dat er hier sprake is van knoeierij op groote schaal. De keurmeester H. J. D. vertelt vervol gens hoe zijn collega en hij zich den 5en Nov verdekt hadden opgesteld in de Slachthuis dwarsstraat. Ze konden toen den wagen van K. zien aankomen, terwijl K 'elf luid schreeuwde en zijn waar aanbood gl-n broer belde aan verscheidene huizen. De laborato- riumbediende B. kocht 1 liter melk waarvan onmiddellijk twee monsters genomen werden. Tevens werden monsters genomen van de op den wagen aanwezige melk. Keurmeester: We kennen bekl. als knoeier. Ambtenaar: Als model-knoeier? Ja zeker Edelachtbare. Bekl. merkt hierna op, dat getuige nooit kan hebben gezien uit welke bus melk wérd getapt. Getuige stond in de Slachthuisdwars straat en wij stonden 6 M. in de 3e Laak- dwarsstraat. Ik kan zijn verklaring dus niet voor aannemelijk houden, besluit hij. Kantonrechte'r; Met wat jij voor aanne melijk houdt, hebben we hier niets te maken! -Bekl.: Bovendien werden de monsters niet in ons bijzijn verzegeld. Hoe verklaart ge dit? Hoeveel monsters werden genomen en hoeveel afgeleverd? Dr. J. C. T. merkt op, dat in de Waren wet niet staat, dat de monsters in bijzijn van anderen worden verzegeld. Over het aantal laat dr T zich niet uit. Kantonrechter: Dat is een ambtsgeheim en doet hier niets ter zake. Ambtenaar: Je bent zeker eerst achter 'in de zaal komen luisteren en nu Iaat je I weer de zaak behandelen! Bekl.: Ik kom voor mijn rechten op. Ambtenaar: Ik^ zou maar een toontje lager zingen na die beide getuigenverhooren! In zijn requisitoir zegt de ambtenaar van het O. M.: Het is ergerlijk dat bekl. tracht den keuringsdienst hier ter stede verdacht te maken. Ik heb veel melkvervalschingen meegemaakt, maar iemand met dergelijke praktijken heb ik nog nooit ontmoet. Iemand, die als het duister is in de volksbuurten, minderwaardige melk, met 'n vetgehalte van 1 pet., tegen verminderden prijs verkoopt Schandelijk is het voorts, dat bekl. nè het proces-verbaal met zijn praktijken is voort gegaan. Tegen menschen met een dergelijke mentaliteit moet onverbiddelijk worden op getreden, Ik eisch, dat het bij verstek gewe zen vonnis zal worden vernietigd en bekl. veroordeeld tot 1000 boete, met publica tie van het vonnis in drie Haagsche bladen: Het Vaderland, De Haagsche Courant en de Avondpost. De kantonrechter veroordeelt K. tot ƒ.800 boete subs. 4 maanden hechtenis met pu blicatie van het vonnis in genoemde drie bladen op kosten van beklaagde. Beklaagde: Ik ga in hgoger beroepl Ambtenaar: Ik teeken ook hooger be- roep aan, hoor KONINKLIJK BEZOEK te Arnhem. H. M. bezocht, in gezelschap van den burgemeester, o.a. het gemeente ziekenhuis, waar vele slachtoffers verpleegd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8