De situatie in de overstroomde gebieden wordt lanazaam beter. - De breuk in den IJseldijk. - Een n Amersfoort-Zwolle bedreigd. ergerlijk feit ie Deventer. - Hoog water om Delft. - De spoorlij Derde blad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zaterdag 9 Januari 1926 Tocht van Hare Majesteit door de Bommelerwaard. De bewaking der dijken. Steeds angstige oogenblikken. De Koningin spreekt bemoedigende woorden. De doorbraak in den IJseldijk. Meer water te Neerbosch. Instorting van woningen in 't land van Maas en Waal De Koningin op inspectie door de Bommelerwaard. De strijd tegen de opkoopers van vee. De dorpen Wezep, Óldebroek tot Eiburg en Kamperveen bedreigd. De val van de Maas en de Waal houdt aan. Tal van woningen storten in, in het land van Maas en Waal. Vele geredde kinderen lijden aan maze len. De Geldersche Vallei wordt droog gehouden. Duizend vluchtelingen te Tiel. In Roosendaal is alles weer normaal. De doorbraak bij Zalk. Duiven heeft last van het kwelwater. Hoog water in de Eem. Het drooghouden van de Geldersche Vallei. Inhalen van werk bij door den watersnood getroffen bedrijven. De waterstand op de rivieren. De breuk in den IJseldijk. De toestand te Deventer verbetert. Ook om Delft hoog water. De Koningin in Den Bosch. Prins Hendrik te Tiel. Het werk van het R. K. Huisvestingscomité. Overzicht van den toestand. De hulpverleening van Land- en Zeemacht. Oldenhroek onder water geloopen. De spoorlijn Amersfoort Zwolle bedreigd. Belangrijke val van het Rijnwater. KOOPT WELDADIGHEIDS POSTZEGELS! BINNENLANDSCH NIEUWS, De politieke Crisis. 'De vergadering der R.-K. Kamerfractie. Mr. P. J. M. Aalberse. De watersnood in t*el land. Vrijdagmorgen te 8/4 uur kwam H. M. met :en extra trein van Arnhem, via Utrecht, te Zaltbommel aan, mei mr. F. baron Van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gel derland. Na een tocht door de overstroomde landen trerd een bezoek gebracht aan den Bomme lerwaard. Ook dit polderdistrict heelt groot gevaar geloopen, eerst door den boogen stand ran de Maas en later door die van de Waal. Wel zijn de dijken hier zeer sterk, doch ook dezen zouden ten slotte den drang van het water niet kunnen weerstaan, wanneer niet iteeds op bedreigde punten menschen en ma teriaal dadelijk gereed stonden om het ge- raar te bekampen. Hoe de bevolking van de Bommelerwaard gestreden heeft voor het behoud van polders, heeft H. M. Vrijdagmorgen kunnen zien. El- ken overval van de beide machtige rivieren heeft de bevolking tot dusver bewonderens waardig weten te bestrijden. Dit is meer te loven, als men weet, dat de Bommelerwaard een oppervlakte beslaat van 9000 H.A., waar groote boerderijen staan en duizenden stuks vee zijn. De spoordijk Den BoschUtrecht heeft het kunnen houden. Ware zulks niet het geval geweest, dan was dit verkeer stil gelegd, voor het geheele spoorwegverkeer naar Bra bant en Limburg. Aan den tocht door de Bommelerwaard ontleenen we een en ander aan een verslag in de „Tel.": In het ruime districtsgebouw te Zaltbom mel, een groote patriciërswoning, werd de burgemeester dezer gemeente, de heer Van Hasselt, aan de Koningin voorgesteld. Ook de dijkgraaf, de heer De Jongh, werd aan H. M. voorgesteld. Wat hier verricht is in de Bommelerwaard verschilt hemelsbreed met bijvoorbeeld het Maas- en Waalgebied. In den watersnood is de dijkgraaf opper machtig en de heer De Jongh heeft hiervan een nuttig gebruik gemaakt en de teugels stevig aangepakt. Een groot aantal dijkwachten werd ieder een deel van den dijk ter bewaking aange wezen. Deze wachten heeten „rotgezellen" en staan onder bevel van een z.g.n. „rotmees ter". Op bepaalde punten zijn de wachthuis jes telefonisch met elkander en met het dis trictshoofd verbonden, waar de rotmeester zitting houdt. Het centraal-bureau te Zaltbommel reikt aan de dijkwachten daar boekjes uit met een volledigen inlichtingendienst over den toe stand van den Bommelerwaardcjijk. Die boekjes worden dan door de dijkwach ten van post tot post langs den dijk door gegeven. Bij elk boekje moeten de water stand en eveiitueele bijzonderheden worden gegeven. Vervolgens komen de boekjes, na dat zij de Bommelerwaard tot aan den Mer- dïjk rond zijn geweest, weer op het centraal bureau binnen. Dit is meteen een goede controle op den dijkwacht. Bovendien is door dijkgraaf De Jongh nog een stille dijkwacht ingesteld, be staande uit zeer vertrouwde menschen, die twee aan twee den gehe.elen polderdijk in- specteeren. In den kritieken toestand werd bovendien een motorbrigade ingesteld. H. M. complimenteerde een van deze mo torrijders, die reeds vijf dagen en nachten niet meer uit de kleeren was geweest. Schepen met ballast of grind liggen voorts aan Maas- en Waalzijde, terwijl duizenden zakken van de meelfabriek De Gruyter ge komen zijn, gereed om gevuld en gebracht te worden naar de plaats, waar een dijkbreuk mogelijk kon zijn. Verschillende malen ont stonden er wellen. Men is toen onmiddellijk daar tegen opgetreden. Bij het ontstaan van wellen moet er onmid dellijk een groot aantal werklieden komen om met behulp van zakken zand te zorgen, dat de wel niet grooter wordt. Vervolgens wordt dan om de wel een kom gemaakt, wel ke door een bekisting veilig wordt. Verschillende maatregelen dienden voorts fenomen te worden om een paniek, die onder de bevolking al eenige malen voorgekomen is, tot bedaren te brengen. Dan moesten voorts de boeren gewaarschuwd worden te gen opkoopers, de hyena's van het oogen blik, die overal rondgingen met valsche alar- meerende berichten, om zoodoende de koeien legen de halve waarde op te kunnen koo- pen. Een enkele boer was, vóórdat de waarschuwing hem bereikte, reeds overge gaan, zijn vee voor het derde deel van den prijs, aan die hyena's van de hand te doen. Fel gestreden hebben de bewoners van de Bommelerwaard tegen de rivier, dag en nacht, onder aanvoering van den kranigen dijkgraaf en de hoogheemraden. Groote me dewerking hebben zij hier van de geheele be volking ondervonden. Dat alles hoorde en zag H. M. op haar reis Vrijdagmorgen door het land van den Bommelerwaard. Vrijdagmiddag bij het weer-opsteken van /en Zuid-Wester storm dreigde 't nieerma- ïen. Overgelukkig waren de menschen, dat in den avond de wind aan het ruimen ging en op het oogenblik de rivieren weer zeer kalm waren. Er scheen zelfs een vriendelijk zonnetje. Het eerst werden door H.M. na haar ver trek uit Zaltbommel de beide gevaarlijke plaatsen bij de Oude Panoven bezocht. Geregeld wordt hier door een aantal ar beiders nog de wacht gehouden. Niet min der dan 3000 zakken zand heeft men achter den dijk aangebracht, om de gevaarlijke plaats te versterken. Tweehonderd werklie den waren op het meest dreigende moment hiermede bezig. De steenfabrikanten verleenden hierbij medewerking door de werklieden ter be schikking te stellen. Bij de inspectie van H. M. bleek, dat de plaats thans voldoende versterkt was en dat de wel niet meer werkte. H. M. betuigde den mannen tevredenheid over bun arbeid. Zoo werd telkens elk posthuis geïnspecteerd. En vriendelijk, blijde lachend, sprak de Koningin met de menschen, die me* recht frotsch zijn od het volbrachte. In Hurwenen, waar H. M. vervolgens stil hield, \fras het Zondag ook zeer angstig ge weest. Een paniek was ontstaan, welke door het vastberaden, kalme optreden van den dijkgraaf, die nog slechts twee jaar in die functie is, en van zijn heipers, bedwon gen werd. Door zeer tijdig in te grijpen, was alles in orde gekomen, In Rossum werd de burgemeester van die gemeente, baron M. van Randwyck, aan H. M. voorgesteld. Ook hij vertelde van het goede werk hier verricht. Lang bleef H. M. voor het in café „De Gouden Leeuw" inge richte posthuis praten met de omstanders, waarbij verschillende hunner zich in 't ge sprek mengden. Kerkdriel is nu de volgende gemeente, welke bezocht werd. Flier werd het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Van Kronen burg aan H. M. voorgesteld. Deze prees ten zeerste den dijkgraaf voor diens werk. Juist was er een radiobericht binnengekomen, dat de Maas bij Maastricht weer stijgende zou zijn. Wederom dreiegde toen een paniek uit te breken. De dijkgraaf heeft terstond den burgemeester van Maastricht opgebeld, die het bericht tegensprak. De val van de Maas hield n.l, zelfs aan. De dijkgraaf kreeg nu van H. M. machtiging, dit den menschen dadelijk mede te deelen, wat hij terstond deed. Een luid hoera en „lang leve onze dijkgraaf" volgde. De wethouder Vissers, een reeds bejaard heer, werd hierna aan H. M. voorgesteld. Hij had in 1861 op Driskcningen de doorbraak van den dijk en >»t instroomen van het water in den Bommelerwaard ook bijge woond. Uitvoerig verhaalde hij in zijn Geldersche dialect wat toen geschied is. „Wat moeten wij toch blij zijn," zeide H. M. nu, „dat God den Bommelerwaard wellicht sparen zal. Ik ben zeer verheugd, dat gij allen zoo helpt met het dijkbestuur om het water te keeren. Zorgt maar, dat jullie als je nat bent, van kleeren verwis selt en drinkt maar een warm kop koffie. Dat helpt goed." H. M. was nu zeer opgewekt geworden. Toen zij vertrok werd het „Wilhelmus" door de dorpelingen aangeheven. De schipbrug te Hedel werd vervolgend bereikt. De burgemeester Mr. E. P. Verkerk, werd ook aan de Koningin hier voorgesteld. Een rijkssleepboot met sloepen lag hier ge reed aan de schipbrug om eventueel dade lijk bij nood hulp te kunnen verleenen. Uit stekend was overigens overal voor de ver dediging van den dijk gezorgd. Te ruim elf uur vertrok H. M. naar Am- merzoden, waat eveneens de dijkwacht ge ïnspecteerd werd. Ook hier sprak H. M. met vele menschen uit den omtrek. Hier vernam H. M. dat de stand der Maas te Maastricht 3.67 Meter is met, zooals reeds gemeld, een val van 24 c.M., terwijl te Venlo de val 25 c.M. bedraagt. Duidelijk liet H. M. haar genoegen blijken over dit opbeurend bericht. Uit Zwolle wordt gemeld, dat door den doorbraak van den IJseldijk nabij het dorp Zalk, de dorpen Wezep, Óldebroek tot El- burg en Kamperveen worden bedreigd. Het water loopt mpt geweld den polder van Ól debroek binnen. Menschen en vee vluchten over den dijk. Men meldt uit Nijmegen: De zeer trage val van de Waal duurt voort. Nijmegen noteer de Vrijdag 12.81 meter met 26 c.M. val. Keu len seint 45 c.M. val.'Ook Maastricht seint val, nl. 24 c.M. De stand van de Maas' is thans 3.67 M. of 45.68 M. boven A.P. De aanvoer van vluchtelingen uit de over stroomde streken duurt ook alhier voort. Ten Westen van Nijmegen, in het meest oostelijke deel van het Land van Maas en Waal, is de toestand thans nog erger ger worden. Het water is er aanmerkelijk opge komen. De Zwanenstraat, loopende van Neerbosch naar den Teersdijk, welke straat door den dijk van het ontworpen Maas- Waal-kanaal wordt doorsneden, is gedeelte lijk ondergeloopen. Bij de Weesinrichting te Neerbosch is vannacht het water in de boer derijen gekomen. Men zal trachten het weg te pompen. Het vee wordt overgebracht naar de kapel. In den Ooynolder is het water 15 c.M. gevallen. De Becksche straatweg is 'thans van Beek tot Ubbergen droog. Het lagere gedeelte UbbergenNijmegen staat nog blank No steeds zijn mariniers bezig, het vee van de ondergeloopen boerderijen weg te halen. Naar uit Tiel wordt gemeld, zijn te Leeu wen verschillende woningen en stallen inge stort. In ale huizen is werking te bespeuren. Een groot gevaar voor de gebouwen in den vloed leveren de ronddrijvende boomstam men op. Veel vee is er omgekomen. De bees ten die nog in de stallen zijn, voeren een verwoed gevecht om hun lever.; 't is een aanhoudend dringen tegen en kruipen over elkaar. Ronselaars in vee trekken nog steeds naar de geteisterde streken om den nood van de veehouders in hun voordeel te exploiteerren. Dezer dagen dwong de politie te Dreumel zoo'n koopman de gekochte geiten, waarmee hij het dorp wilde verlaten, terug te bren gen. De koopsom zou hij later wel terug krijgen Wamel deelt in hetzelfde lot als Leeuwen. Een aantal woningen zijn ingestort, andere staan op instorten. Een groote, nieuwe schuur aan het benedeneinde van het dorp verdween met den geheeen daarin geborgen tabaksoogst. Zeer waarschijnlijk zal er van het verbou wen van tabak dit jaar in Maas en Waal niets komen. De nieuwe aardappelen en jonge groenten, die het land van Maas en Waal aan Tiel en Nijmegen gewoon is het eerst te leveren, zullen in 1926 Arel uitblijven Wamel heeft het voordeel, dat zijn dorps straat nog droog staat. Daar heeft men voor het vee, dat grootendeels gered is, groote tenten als stallen ingericht. Te Dreumel zijn hans 27 huizen ingestort. Met Alfen aan de Maas is geen verbin- a zou zijn, den arbeiders op heden zoo moge' ding te krijgen. Men zegt dat er meer danlijk het volle loon te doen uitbetalen m 40 huizen zijn ingestort. Door de sterke uitstrooming' van het vloedwater bij Dreumel is de val dc# Maas zeer gering. Te Lithoyen werd zelfs was ge constateerd- De kerk aldaar is alleen per boot te bereiken. Te Tiel zijn ongeveer 1000 vluchtelingen, afkomstig uit Dreumel, Wamel en Leeuwen. Al deze menschen werden met auto's, welke welwillend door particulieren zijn afgestaan en waarop de vlag van het Roodc Kuris wappert, van de booten gehaald en onder- geb-acht in het „St. Joseph"-gebouw en het Patronaat, vanwaar zij worden uitbesteed aan de verschillende particulieren, die zich hiervoor opgaven. Ook de openbare scholen en het Weeshuis ziften vol. De toestand aan de dorpen is verre van rooskleurig. De huizen worden daar met den stroom weggevaagd. Er kan dan ook ge rust worden aangenpmen, dat in sommige dorpen het grootste gedeelte der bevolking bij zijn terugkeer zijn huis niet meer zal terug vinden. X Tot overmaat van ramp komt er nog hij dat vele kinderen lijdende zijn aan mazelen. De zieken zijn overgebracht naar de open bare bewaarschool, waar zij aan de liefde- ri'ke zorgen der zusters zijn toevertrouwd. Uit Dreumel zijn hier ook nog aangekomen al de kloosterzusters en de patiënten uit het ziekenhuis, die, in dekens gewikkeld, met auto's naar het R.-K. ziekenhuis „St. Andreas" en het „Bethesda" zijn overge bracht. In Roosendaal is iiet Water thans zooveer gezakt, dat het verkeer door de straten thans weer normaal kan geschieden. Het Missiehuis en de stoomwasscherij der fa. Corthals en de overige gebouwen aan de Vrouwenmade zijn gelukkig weer uit hun isolement verlöst. Intusschen is toch enorme schade aangericht. De polders en landerijen in de omgeving staan grootendeels nog on der water. Over den doorbraak bij Zalk (O.) wordt uit Zwolle het volgende gemeld: Reeds den ge'neelen nacht had men, nadat de storm was opgestoken, doorbraak ge vreesd. Het eerst werd bemerkt, dat het water door een mollengat stroomde. Direct moest de daarbij gelegen boerderij van de weduwe Dekker ontruimd worden. Om streeks acht uur Vrijdagmorgen brak de dijk door. Met donderend geraas stortte het water naar binnen. Na eenige oogenblikken was er een gat van 8 meter. Om 1 uur Was dit gat reeds 60 meter breed. De bewoners van de boerderij van Westrop, eigenaar Jhr. van Spengler, die eenige hqnderden meters achter eerstgenoemde boerderij is gelegen, werd zoo door het water verrast, dat het vee niet meer in veiligheid kon worden ge bracht. Het werd op het hoogste gedeelte bij het huis vastgemaakt. Eenige uren later wist men met een roei boot uit Zalk twee booten van den veer dienst aan het Katerveer, die men over den dijk had gesleept onder leiding van den heer Nieuwal, pachter van het Katerveer, het vèe te redden. In een oogenblik stond het gansche dorpje Zalk onder water, terwijl het water steeds verder voortkroop in de rich ting vttn Weesp, dat ook al spoedig meters onder water stond. De breedte van de dijkdoorbraak bedraagt reeds 40 meter. De geheele stal van den landbouwer Westerhof is in den vloed ver dwenen. Een woning is geheel weggeslagen. Een honderdtal militairen uit Kampen ver leent hulp. Uit Zevenaar: In den nacht van Donderdag op Vrijdag is het kwelwater bij Duiven zóó sterk ge wassen, dat weder vele woningen zijn ont ruimd. Het Rijnwater blijft vallen. Alhier is vandaag reeds door het watersnoodcomité langs de huizen gecollecteerd. Er wordt druk geteekend. Vrijdagochtend zijn gevankelijk naar Arn hem geleid de gehuwde werkloozen arbei- ciers J, en v. d. B. te Didam wegens kippen diefstal. Door den hoogen stand van het water in de Zuiderzee heeft het water in de Eem reeds enkele keeren van dijk tot dijk ge staan. Eenige polders staan daar onder wa ter. Dit is deels nog zeewater van den jong- sten storm, deels regenwater. De Haarboer die midden in de Bunschoterpolder woont, hee.t met het vee zijn boerderij moeten ver laten. Door den hoogen stand van het grondwa ter staan vele kelders te Baarn onder wa ter, en de tuinderijen in het lage gedeelte der gemeente staan blank. I Te Vtenendaal had Donderdag in overleg met den burgemeester een bij bekkenslag hij- eengeroepen vergadering plaats, ter bera ming van middelen om van het steeds in de Vallei wederkeerende hoogwater bevrijd te geraken. Met algemeene stemmen werd den burge meester verzocht al zijn invloed aan te wen den, om te trachten de bevolking van dien ^eregeld terugkeerenden watervloed te ver lossen. Van verschillende zijden werd de meening naar voren gebracht, dat slechts ién afdoend middel bestaat, n.l. het inrich ten van een eigen bemaling aan de Grebbe. Verzoekschriften met handteekeningén zul len worden ingezonden. Naar de „Msb." verneemt, wordt thans 'overleg gepleegd door den directeur-gene raal van den Arbeid met werkgevers en werknemers van fabrieken en bedrijven, die door den v/atersnood tijdelijk zijn stilgelegd. Het zou de bedoeling zijn het werk latei te laten inhalen op een wijze door onder ling overleg te regelen. Voor bedrijven, als een enkele scheeps werf, waar nu reeds 55 uur gewerkt wordt, zou dit niet het geval zijn; daar is van inha len geen sprake. De bedoeling van dit inhalen van werk voorschot op het later te verrichten werk. Aan de officieele opgaven van den rijks waterstaat is het volgende ontleend: Stand heden- Stand gister morgen 8 uur. morgen 8 uui. 42.24 42.69 15.68 16.04 12.58 12.81 5.02 - 5.23 12.81 13.07 7.24 7.33 2.26 2.14 45.66 45.90 17.24 17.69 10.48 10.50 7.20 7.24 5.69 5.57 Keulen Lobith Arnhem Vreeswijk Nijmegen Deventer Kampen Maastricht (sluis) Veijjo Grave St. Andries (Maas) Hedel Gelukkig dat Dommel en Aa vallen. Eind hoven, Boxmeer en de omgeving van die plaatsen komen er daardoor beter voor te staan. Zooals wij hedenmiddag nog konden con- stateerfen, is het gevaar voor de Bommeler waard geweken. Wel dient men daar nog steeds zeer waakzaam te blijven, omdat er verrassingen zooals hedennacht in den polder van den beneden Meidijk heeft plaatsgevon den, ook in de eerstvolgende dagen nog mogelijk zijn. De toestand in de omgeving van Sleeuwijk wordt beter, omdat, nu de Merwede valt, het gevaar voor'scheuren van een dijk daar ter plaatse vermoedelijk geweken is. Steeds erger wordt de toestand in het land van Maas en Waal. Dreumel, Alfen en Leeuwen zijn nagenoeg geheel ontruimd. Van de 2500 inwoners van Dreumel zijn er 2000 naar Tiel en Den Bosch ter doorzending naar andere plaatsen overgebracht. Na een conferentie met den hoofdinge nieur van den Waterstaat, is besloten een dijk te dichten, waardoor de toevloed van water in den zak, welke het land van Maas en Waal vormt, nog veel grooter zal wor den, waarna dit zal moeten worden uitge- malen. Daarvoor zullen twee maanden noo- dig zijn. Dientengevolge is besloten alle menschen en vee zooveel mogelijk naar Den Bosch over te brengen. Resumeerend kunnen wij zeggen, dat de toestand in Limburg weldra weer normaal zal zijn, dat de toestand van den Beerschen Overlaat boven Den Bosch morgen of over morgen beter zal worden, terwijl vermoe delijk de situatie in de omgeving van 's-Bosch heden het ongunstigst is geweest. Gevaar voor doorbraak dreigt nog in de Langstraat. Uit Zwolle wordt nog gemeftl: Aan het water overgeleverd is het geheele gebied tusschen de Zuiderzee, den IJsel en de hoogere streken van de Veluwc. Aan de landzijde zal vermoedelijk de grens, tot welke het water doordringt, loopen van Eiburg langs de Zuiderzee tot Wezep en van daar tot de lijn loopende van Wezep naar Hattem, dus ten naastenbij den geheelen driehoek Eiburg, Kampen, Hattem. Het grootste gedeelte van dit gebied staat nu reeds blank en zal vermoedelijk grootendeels tot aan de daken onder water gaan, daar het heneden A. P. ligt. In dit gebied liggen de plaatsen en gehuchten Zalk, Hattemer- broek, Voskuijl, Wezep, Óldebroek, Ooster- wolde, Zuiderrot, Hoogerrot, Oosterdorp, Eiburg, Widdenstein, Kamperveen, Kampen- Nieuwstad Zwartedijk en Kampen. Naar de Tel. verneemt, komt thans ge lukkig eenige gang in den val van den wa terstand in den iJssel bij Deventer. Sedert Donderdagmorgen, toen de stand 733 c.M, plus N. A. P. was, is de IJsel 15 c.M. ge vallen, waardoor hedenmiddag om half vijf de stand 718 was. Dc gasfabriek kon weer wat gas voor de straatverlichtig afgeven en zal spoedig de gaslevering op normale wijze hei-vatten. In de voormalige Oosterschool en^| in de Oosterbewaarschooj zijn 397 vluchte lingen gehuisvest, die daar volledig van het noodige worden voorzien. De inspecteur der Volksgezondheid, de heer R. Ie Poole, uit Amersfoort, heeft het vluchteüngenbedrijf aan een onderzoek onderworpen. Anker- smit's Katoenfabrieken beginnen weer te werken; alleen een gedeelte der weverij rAoet nog stilstaan. Men is er voorts in ge- geslaagd de ondergeloopen tunnels bij den Boxbergerweg, een hoofdverkeersweg in de richting Diepenveen, droo^ te krijgen. Te Gorssel is op initiatief van den bur gemeester. Baron van der Borch van Ter- wolde, een watersnoodcommissie opgericht. Te Holten wast het water van de Schip beek nog seeds; de overstrooming verbrak de verbinding met Laren. De boeren ver laten in allerijl hun huizen; het vee is naar het dorp gebracht. Met vletten moest men van de boerderij „Het Nest" de menschen en het vee redden. Burgers moesten hier hel pen, want de boeren zijn hier te veel uit het veld geslagen om zelf mee te werken. Burgemeester baron van der Borch leidt hier het reddingswerk. Te Colmschatc, waar matrozen en ponton niers tot redding van de bewoners van boer derijen opdaagden, kon Donderdag met groo te moeite de bevolking van de boerderij Van Hage afgehaald worden. Heden hoopte men evenzoo te doen met de menschen en het vee der boerderij van Scheuter. Tclkcr vaart men daartoe met "en groote ponton 2 K.M. ver het sterk stroomende water over, dat gisteravond en mannacht hevig door den den storm werd bewogen. Te Deventer heeft zich een ergerlijk feit voorgedaan. Uit het geheel overstroomde Knutteldorp klonken in den laten avond hulpkreten. Ondanks den hevUen storm en den feilen stroom, spoedden politie en schip pers zich met booten naar het midden van het buiten* de stad gelegen dorp, om daar tot de ontdekking te komen, dat een der weinige bewoners van de verlaten stadswijk, op zijn manier een grap had willen uithalen door om hulp te schreeuwen. Hü zag lachend toe, dat op ziin geroep ook hulp opdaagde. De man zal zijn straf waarschijnlijk niet ont- Ook in het Hoogheemraadschap Delft js de overlast van het water op vele punten toegenomen, zoo, dat in tal van polders uit gestrekte oppervlakten onder water staan. Een en ander is uitsluitend te wijten aan den exceptioneelen regenval. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben .aan de besturen van de polders, bin nen den dijlc gelegen, telegrafische en ver scherpte waakzaamheid voor de boezem- en polderkaden aanbevolen, en daarbij wen ken gegeven, welke hierbij in acht kunnen worden genomen. Vrijdagnamiddag 5.37 rolde de koninklijke trein op bet eerste perron van het station te 's-Hertogenbosch binnen. Zeer veel pu bliek had bij geruche vernomen, dat H. M. zou komen, zoodat het op het Stationsplein zwart van de menschen zag, terwijl ook op het eerste perron, dat gedeeltelijk was af gezet, zich zeer veel publiek bevond. H. M. werd begroet door den burgemees ter van 's Flertogenbosch, Mr. F. J. v. Lan- schot, terwijl verschillende autoriteiten mede aanwezig waren, o.a. Jhr. G. van Meeulen, penningmeester van de afd. Den Bosch van het Roode Kruis, waarmede H. M. zich ook een oogenblik onderhield. Aanvankelijk was het plan, vanavond ver schillende gebouwen, waar vluchtelingen zijn, te bezoeken, doch daar H. M. vreesde, dat daardoor de kinderen te laat zouden gaan slapen of in hun slaap gestoord zou den worden, werd ten slotte besloten, hedenavond niet meer uit te rijden, en^eerst morgenochtend het voorgenomen bezoek aan de vluchtelingen te beginnen. H. M. is voornemens tevens een blijk van erkentelijkheid te geven voor het vele, dat door het R. K. Huisvestingscomité in deze benarde tijden voor de vluchtelingen gedaan wordt en Zij heeft daarom als Haar uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven, dat het hoofdbestuur van het R. K. Huis vestingscomité aan Haar voorgesteld zou worden. Het plan is, Zaterdagochtend om negen g uur uit te rijden en achtereenvolgens de Citadelkazerne, de vluchtelingen in het St. Agnes Patronaat en die in de Isabella- kazerne te bezoeken, terwijl bovendien het centraal bureau van het R. K. Huisvestings comité bezocht zal worden. Tot slot zal dan een kijkje genomen wor den in de veestallen aan de Parade, waar zeer veel" vee uit het land van Maas en Waal tijdelijk i;s ondergebracht, en waar, naar men verwacht, nog meer vee geher bergd zal moeten worden. Vermoedelijk zal II. M. zich Zaterdag met den koninklijken trein naar Tilburg be geven, waar eveneens de vluchtelingen be zocht zullen worden. Daar deze in hoofd zaak bij particulieren zijn ondergebracht, zullen zij verzocht worden om in de Har moniezaal bijeen te komen. De mogelijkheid bestaat, dat van het programma nog in onderdeden zal worden afgeweken. H. M. zal Zaterdag tegen den avond per koninklijken trein naar de residentie terug- keeren. Prins Hendrik, die Zaterdag te Tiel vertoef de, was vergezeld van jhr. Roëll, onder-voor zitter van het Rhode Kruis, zijn adjudant kapitein-ter-zee Zur Mühlen, kapt. Numans, kring-commissaris van Gelderland en gene- raal-inajoor Ter Beek, toegevoegd aan den Commissaris der Koningin in Gelderland. De Prins wenschte zich op de hoogte te stellen van de uitvoering der maatregelen, door het Roode Kruis genomen en de ver pleging van menschen en vee uit de onder geloopen streken. Na een oponthoud te Och- ten gebruikte de Prins de lunch in hotel „Corlyn" alhier. Hij bracht, begeleid door den burgemeester Schattekerk en notaris Van Steenbergen, voorzitter van het Roode Kruiscomité, allereerst een bezoek aan het R. K. Patronaat, waar hij de andere leden van het plaatselijk comité aan zich deed voorstellen. De Prins had een ondefhoud met den heer Rutten uit Wamel en met enkele vluchtelingen. Over het onder leiding van kapitein Numans Roode Kruis-werk en de werkzaamheden van het comité, toonde de Prins zich zeer voldaan. Na een bezoek aan het Roode Kruis-lazareth en 't St. Andreas- gasthuis, waar tiij zich met ouden en zieken onderhield, was de Prins in het Gustaaf Adolf-gebouw getuige van de uitreiking van kleeren, waarna hij na den burgemeester en den voorzitter van het Tielsche Roode Kruis-comité zijn voldoening over de getrof fen maatregelen te hebben betuigd, half-drie via Geldermalsen naar Den Bosch vertrok. Het Huisvestingscomité te 's-Hertogen- bcsch verzond op Terzoek 100 werkpakken en werkbroeken naar Dreumel. Van den burgemeester vaii Urk was een aanbod ont vangen van 20 motorbotters. Hiervoor is voorloopig bedankt De gemeente Leimuiden bood aan 100 stuks vee en een paard voor hare rekening onder te brengen .H#t comité te Breda heeft 100 plaatsen voor vluchtelingen beschikbaar gesteld. Hei huisvestings-comité te Waspik kreeg de beschikking over twee wagons aardappelen en stroo; hét comité te Oss heeft levensmiddelen ingezameld en naar Den Bosch gezonden. De firma Van der Ven Hendriks zond 10 kisten koek. Gisteren zijn in de stallen der treinafdeeling oo de Pa rade alhier, 500 stuks vee uit Wijchen c.€. ondergebracht. Hedenmiddag werd in de Isabelle-kazerne een school geopend voor kinderen der vluchtelingen. Een onderwijzer heeft zich beschikbaar gesteld. Voor de bewaking en handhaving der orde in de stad is de militaire politie met 21 man versterkt. Donderdagnamiddag ontving het huisves tings-comité bericht, dat in de onmiddellij ke nabijheid der stad op Klein Pettelaar, tegenover het buitengoed van den heer De Gruter, de noodvlag uithing. Het comité heeft er dadelük bootjes heen gezonden. Verder is bericht ontvangen dat op Klein Deteren bij de stad 15 menschen niet weg kunnen en afgehaald worden. Wanneer dit bericht bevestigd werd, zou het comité er booten heen zenden. Uit 's-Bosch wordt gemeld: De watertoe- standen ,in de zuidelijke provincies worden geleidelijk beter. Maastri-ht meldt 45.52 met 30 c.M. val, terwijl Keulen 42.24 met 45 c.M. val meldde. Hieruit volgt, dat de situatie in de overstroomde gebieden haar ernstig ka rakter langzamerhand verliest. Dc val van het water en het groote verval der Maas in Limburg maken, dat het water geheel uit de stad verdwenen is. In Roermond zijn de meeste straten die ondergeloopen waren weer vrij, terwijl de toestand in Venlo steeds beter wordt. De getroffen plaatsen in Noord-Limburg, zooals Cuyk, Boxmeer, Mook, Gennep, Beu gen en Oeffeit bemerken reeds duidelijk den val, die b.v. in Mook reeds 14 c.M. be draagt. Hierdoor komt het, dat de streek in de omgeving van Mill, Haps, en St. Agatha ook langzamerhand den was in val ziet verkeeren. De waterstand aan den Achterdijk te Mill was vandaag 48 c.M. lager dan het hoogst bereikte peil. Het gevaar voor een door braak bij welke de buurtschappen Achter- dijk, Krommendijk en Kolk onder water zouden zijn gezet, is geheel geweken. Uit St. Hubert in de nabijheid wordt eveneens val gemeld. Bij Grave is de Maas 24 c.M. gevallen. Hierdoor begint de Beersche Overlaat steeds minder te werken. De stand aan de Maas zijde was 10.47 en aan den Beersche Maas kant 9.45. Verwacht kan daarom .vorden, dat wanneer de val aanhoudt, binnen drie dagen de Beersche Maas niet meer za) wer ken. De Elftweg heeft nog 90 c.M. water, doch wanneer de Beersche Overlaat tot rust is gekomen, zal ook hier het water weldra geslonken zijn en men verwacht, dat dan Maandag of Dinsdag Grave droogvoets zal kunnen worden bereikt. De streek ten Z. van den spoorlijn Ra- versteinDen Bosch 'meïdt ook reeds val. In de omgeving van Den Bosch ziet het er nog ernstig uit. Heden was er nog een was van 12 c.M. Daar echter op het oogen blik St. Andries zoowel voor de Maas als voor de Waal val meldt, vermoedt men, dat hier de hoogste stand bereikt zal zijn en dat van morgen af het water zal zakken. Dit is ten zeerste te hopen, omdat de toe stand in de Langstraat er steeds slechter op wordt. Het water aan weerszijden van de spoorlijn Den BoschWaalwijk bereikt een steeds grootere hoogte, zoodat er ge vaar dreigt voor den dijk. Van den zijde van weg en werken de Ne- derlandsc'ne Spoorwegen is men van gisteren f ook bezig met behulp van particulie ren arbeiders dien spoordijk te versterken en is een werktrein ingelegd om het mate riaal naar de bedreigde plaatsen te ver voeren. Verderop stroomt het water steeds meer de Langstraat in. De omgeving van Waal wijk is reeds geheel door water omgeven. Daar nog steeds de Dieze buiten hapr oevers staat en die rivier nog niet voldoen de water op de Maas kan loozen, wordt de hoeveelheid water, die de Langstraat ingaat, steeds grooter. Het afwateringskanaal naar Drongelen, dat het water van Domme! en Aa en van de Beersche Maas naar de Maas moet afvoeren, heeft bijna de boorden be reikt. De toestand van den Kanaaldijk is op verschillende plaatsen zeer slecht en de kans is niet uitgesloten, dat de kanaaldijk zal afbrokkelen. De secties Kampen en Zwolle van de atd. Overijssel van het vrijwillige landstorm corps motordienst, werken mede aan het vervoer van troepen naar overtroomde ge bieden. De sectie Meppel wordt op verzoek van den Commissaris der Koningin in Over ijssel gereed gehouden voor het vervoer van materialen naar Hardenberg en Coevorden. Vrijdagmiddag om 5 uur zijn twee pontons en 4 vletten met personeel van dc marine en van de pontonniers in Zwolle aange komen met bestemming voor de omstreken van Halk. In het land van Maas en Waal is een politietoezicht te water ingesteld, waartoe dit gebied is verdeeld in 8 ravons, m elk waarvan een of twee vletten voor dit toe zicht rondvaren. Gisteren zij® naar Dalisen 16 man marine personeel en pontonniers gezonden. Door het detachement marine, dat naar Diepenveen in gezonden, is al het vee uit het overstroomde terrein aldaar gered. Gemeld wordt, dat Zalk (O.) éeheel door het water ingenomen en ontruimd is. Het geheele N, gedeelte van Oldenbroek is onder water geloopen. Vooral de buurt schappen Zevasteweg en Posthoorn hebben hiervan te lijden. De in de omgeving wo nende landbouwers beginnen hun huizen te verlaten en het vee in veiligheid te brengen. Het water heeft reeds een groot gebied ge ïnundeerd. Onmiddellijk zijn booten gereauireerd uit het naburige E'burg en Katerveer. Doode- lijke ongevallen vielen niet voor. ZWOLLE, 9 Jan. Heden morgen te 8 uur bedroeg de was van 't water aan den spoordijk Amersfoort-Zwolle ongeveer 1% c.M. per uur Het water staat slechts tot weinige c.M. beneden den bovenkant van den -dijk. De treinen zuilen spoedig op het bedreigde deel der lijn langzaam moeten rij den. ZEVENAAR, 9 Jan, Bij den oud-Zevenaar- scher. dijk is van nacht het Rijnwater be langrijk gevallen. De val gaat nu snel, doch het binnenwater om Groessen Duiven wast nog. Naar de Msb verneemt, wordt de oplossing van de crisis eerst tegen het midden der vol gende week te gemoet gezien. De vergadering van de R.-K. Kamerfractie heeft Vrijdagmiddag van 2 uur tot half vijf ge duurd, Afwezig waren de heeren Hermans, Rutten, Moller en van Voorst tot Voorst. Hoogstwaarschijnlijk zal de Katholieke fractie a.s. Dinsdag opnieuw bijeenkomen. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Centrale commissie voor de Stati stiek Mr, P. J. M. Aalberse, lid dier Com missie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9