IN EN OM HAARLEM. ÜMpk De steunactis voor te geteisterde streken. r. - i f50. P. J. van KesseS 40 jaar Vincent!aan. Dinsdag 12 Januari 1926^ ?ste Jaargang No. HSBM 16148 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Als twee hetzelfde zeggen. LEGER EN VLOOT. TAB5NI Smm Agenda 13 Januari Nogmaals een oproep om ïevensroiJJelen en kleeren. "Rijwieldiefstal. Een paard op hol en twee kinderen verdwaald. De Paardendiefstal te Schoten. Een brand, die geen brand was. De stuurinrichting brak. INGEZONDEN. M. H. V oor komendheid. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Üe abonnementsprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week ƒ0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 Advertentiên 35 cents par regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 et per regel, op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advt?» tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Wn* dv Mat T' inéCV0lge d-6 verzekering? voorwaar den f Qf|0f| Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fTCfl ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen: IwUÜJ. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I /«II.' bij een ongeval met f 9 O bij verHES van een hand, f1915 doodelijken afloop:'" een vi»®' een °°fi: bij verb is van een duim of wijsvinger bij 'n breuk van heen af arm; bij verlies v. een andere vinger. Men weet, dat in de pers groote ontstem ming tot uiting is gekomen over een inter view van een verslaggever van „de Courant" met minister Colijn. Dat onder houd van den minister-president met den persman kwam hierop neer: „die watersnood is zoo erg niet; niet te vergelijken bij B-.{- culo." Toen wij dat lazen wilden wij d'rect naar de pen grijpen wij herinneren het ons nog levendig en waren al vao zins om in den grooten kop boven ons eerste Watersnoodnummer te zetten: „deheer Colijn vindt het zoo erg niet." Maar wij bedwongen onze ergernis en volstonden met de overname van het interview. Ronduit gezegd dachten wij met een beetje Tele- graafsensatiejournalistiek te doen hebben en verwachtten, dat na eenige dagen een tegenspraak, althans een veel mildere lezing zou komen. Intusschen hielden andere bladen zich niet in. Niet alleen „het Volk", maar ook de Roomsche bladen uit Brabant en Limburg, waar men te midden van de rampen leeft, spraken hun begrijpelijke ver ontwaardiging over de ministerieele kwali ficaties uit. En eindelijk heeft gisterenavond „de Standaard" gesproken. Wat blijkt nu? Dat de persman niet overdreven of gefanta seerd heeft-. De heer Colijn heeft inderdaad zóó gesproken, maar heet het wie dit den minister kwalijk nemen houden geen rekening met het tijdstip waarop en de plaats waar het hoofd der regeering zijn meening ten beste gaf. Zij geven dus een Valsche voorstelling van zaken, welke „ganscheüjk niet met de waarheid over eenstemt," zij zijn bezig een nieuwe hetze legen den heer Colijn te ontketenen Dit wordt op de volgende wijze betoogd: Minister Colijn wordt op 2 Januari te Nijmegen door een journalist aangesproken, die hem vraagt of hij de doorbraak van den rechter Maasoever niet een nationale ramp vindt. De Minister antwoordt: zoo dik zou ik het er niet opleggen! Er zijn geen menschenlevens verloren; het verlies aan vee schijnt niet groot; het land ondervindt van de rivieroverstrooming geen schade; voor de betrokken bewoners is, tenzij er ®rger dingen gebeuren, wel schade te duch ten, maar geen algeheele vernieling te vree zen, zooals bijv. met Berculo het geval was. Ik zou dit geen nationale ramp willen noe men; ook zonder dat is er aanleiding ge noeg om aan te dringen op krachtige on dersteuning van hen die schade leden. Overdrijving schaadt ook hier. Sinds 2 Januari kwamen er meerdere doorbraken. De waterwolf beet aan allen ivant om zich heen. Na eenige dagen was het beeld van het brandende huis ook hier van toepassing. Wat op 2 Januari nog juist was, was het op 4 of 5 Januari niet meer. Dit wil dus zeggen, dat de heer Colijn zich vergist heeft. Dat kan den beste gebeu ren; een ruiterlijke en openlijke erkenning v/are dan echter sympathieker dan deze ver ontschuldiging, welke weinig indruk maakt. Immers, op 2 Januari was de toestand in Limburg en het dreigende gevaar voor de Betuwe al reeds ontstellend. We behoeven de Zaterdagavondbladen van 2 Januari, de Zondagochtendbladen van 3 Januari en onze eigen courant van Maardag den 4den dezer maand maar op te slaan, om daar tientallen ooggetuigen te hooren spreker, over „de nationale ramp," een watersnood, zooals Nederland sinds 1845 niet meer teis terde. „De Standaard" zegt nu: „dat heeft de minister-president op 2 Januari te Nijmegen niet gezien noch vermoed." Maar dan heeft de Minister zich toch wel bijzonder slecht op de hoogte laten stellen. Gelukkig, dat men aan „Oorlog" en „Waterstaat" dan beter met den toestand bekend was. Maar al weer, we willen aannemen, dat iemand, op 2 Januari te Nijmegen zijnde, slecht voorgelicht en niet verder dan opper vlakkig kijkend, zegt: het lijkt me niet zoo erg; dat komt wel weer terecht! Dat 'mag de eerste de beste leek zonder verantwoor delijkheid, zeggen; zijn woorden vervliegen in de ruimte; ze doen góed noch kwaad. Maar zoo iets mag geen minister-president zeg gen. Dat is verregaande onvoorzichtigheid. Een minister spreekt zich over rampen, waarbij een groot deel der natie betrokken k a n zi;n, toch niet uit dan na ampel on derzoek! En dagen lang waren de dreigende berichten uit België, de angstwekkende weerberichten uit Zwitserland, de al maar hoogere noteeringen der waterstanden al binnengekomen; genoeg, om althans een voorzichtige houding aan te nemen. En nu zegt de heer Colijn: „wat ik op 2 Januari te Nijmegen zag, was zoo erg niet. Ge moogt er mij dus geen verwijt van maken, dat ik op die plaats, met dat beeld voor me, mijn meening uitsprak." Kom, zulk een excuse moest een minister-president niet gebruiken, t Is al te slap, tegenover het geweldige leed, hetwelk nu al tien dagen in vier provincies geleden is. Laten allen, die nu en in de toekomst de hooge gestoelten der eere innemen, zich spiegelen aan onze wijze Vorstin, die niet praat, alvorens gezien te hebben; die op het eerste luiden van een noodklok onder haar volk gereed staat om mee te leven, mee te voelen, te helpen en te troosten. En die eerst daarna zie het koninklijk woord van gisteren haar bevindingen uit spreekt. Wijs beleid en voorzichtigheid zijn nu eenmaal niet van. elkaar te scheiden! Morgen, Woensdag 13 Januari, jubileert de pr^eses, de leider der Haarlemsche Vincentiauen, en het is eene voldoening voor de katholieken van Haarlem, dat de luister van zijn feest ook over hen valt. Want de veelvuldige en veelzijdige verdiensten van den nu jubileerenden Vincentiaan hebben rich niet uitsluitend, hoezeer ook in hoofd zaak, beperkt tot de verzorging van lijdende katholieke Haarlemmers, maar van zijn groote hari en nuchteren klik op armenver zorging profiteerden, ook vele malen de Oiet-katholieke behoeftigen. Veertig jaar Vincentiaan is onze presi dent van den Biizonderen Raad en nog laat Gode zij dank zich het einde niet be vroeden van een zoo welbesteed leven in dienst der charitas. De heer van Kessel ge niet een uitstekende gezondheid en is nog betrekkelijk jong, ondanks zijn mooien staat Van dienst. Hij werd lid van de conferentie van den H. Jozef op 13 Januari 1886. Voor de geschiedenis der Haarlemsche vincentianen zou dit een dag van groote beteekenis blijken te zijn. Want zóó als Man Kesse! zijn taak als Vincentiaan heeft Rpgevat, zóó moet Ozanam, de stichter der Vincentius-vereeniging, zich het type, het 'deaal van een Vincentiaan hebben voorge steld. en Begaan met het lot der armen heeft hij Zich al die jaren aan de verzachting van hun lot gewijd. In alle bescheidenheid, zonder ooit zich op den vooigrond te dringen of Over zijn daden te spreken. Zooals Ozanam "at heeft gewild. Maar bij die verzorging van het aardsche leed der armen, waarbij de behartiging der geestelijke belangen nim mer uit het oog werd verloren, had de heer Van Kessel een scherpen kijk op de behoef- |en van dezen tiid. Met groot talent heeft de heer Van Kessel de armenverzorging in ruimen zin dan opgevat weten aan te Passen aan de nieuwere eischen van de hedendaagsche samenleving. Dit stelde hem in staat het woord van den stichter in vervulling te doen gaan, dat aan de Sint Vlncentiusvereeniging geen liefde werk vreemd is; dit ook weersprak de door sommige geuite meening dat het Vincen- t'uswerk uit den tijd is. Wie de Vincentius-vereeniging in Haar lem kent, weet, dat zij nog in volle kracht vac ongebroken jeugd zich wijdt aan zoo 5°cd als alle takken van liefdadigheid. Dit dankt zij niet in de laatste plaats aan haar bekwamen leider. In December 1904 werd de heer Van Kes sel gekozen tot president van den Bijzon deren Raad. En mede door de hierboven zeeds gememoreerde persoonlijke hoedanig heden, blijkt dit een buitengewoon geze gende keuze te zijn geweest. Hij is naar de innige overtuiging ook van al zijn rnede- broeders-Vincentianen hij is de ziel, de krachtige, onvermoeide met toewijding be zie.de leider der Vereeniging met al haar afzonderlijke liefdewerken. Hij heeft een kelderen kijk op de behoeften der vereeni ging. y Hij is het VA orbeeld van een goed ver- eenigingsleider. Want niet alleen, weet hij bezieling en liefde voor een taak te brengen onder de leden, maar hij zelf is de hardste werker voor de goede zaak. Dag aan dag en tot diep in den nacht offert hij zijn tijd en nachtrust aan de zaak der armen en dat alles wij durven het gerust schrijven dat alles zonder zich zelf te zoeken. Dit laatste is ongetwijfeld het geheim van zijn grqote succes in dc vele ondernemingen. Na zijn benoeming tot president, kwam hij als lid van den Hoofdraad te 's-Gravenhage in hét hoofdbestuur der Vereeniging in Nederland, Een opsomming van al de liefdewerken, die hij meer speciaal behartigt, is voldoende om te laten zien hoeveel werk deze man verzet. In 19G2 werd hij benoemd tot voorzitter van de algemeene commissie voor kinder verpleging. en kinderbescherming. Dit ver dienstelijke en zeer belangrijke Liefdewerk alleen reeds eischt geheel den persoon van den voorzitter. De verzorging van meer dan honderd kinderen, die allen niet even ge makkelijk zijn en waaronder vele voogdijkin deren, geeft onnoemelijk veel werk, zorg en moeilijkheden. Hoe ontelbaar vele reizen heeft de heer; Van Kessel gemaakt om deze kinderen op te zoeken bij de pleegouders, waar zij inwonen, om zich te overtuigen, dat zij gdfed verzorgd zijn en dat zij braaf op passen, om te zorgen dat zij als brave katholieken de samenleving ingaan. Wie zich dat werk even indenkt, kan zich eeniger- mate voorstellen, wat de verzorging van zulke honderd kinderen met zich meebrengt. Bij de oprichting van het Sint Vincentius- gesticht te Harreveld in de gemeente Lich- tervoorde. werd hij daarvan bestuurslid. In dit gesticht zijn tweehonderd jongens ge plaatst, die geleidelijk in de maatschappij teruggebracht worden. De voorbereiding daarvan met het zoeken van goede pa troons en de aanhoudende controle, een zeer vermoeiend en omvangrijk werk, wordt door den heer Van Kesse! met liefde verricht. Hij is doe wel de ijverige Vincentiaan, die al zijn tijd besteedt aan de Roomsche Chari tas. Thans heeft hij geen eigen zaken meer en is zijn gansche dagtaak aan liefdewerken gewijd, maar tot voor eenige jaren had hij nog een drukke koopmanszaak aan den Koudenhorn bovendien. Er zijn menschen, die telkens maar weer een nieuwe taak op zich kunnen nemen en die ook goed vervullen; er zijn er anderen, die nooit of te nimmer tijd hebben voor oenige sociale bemoeienis. Deze laatste moch ten we! eens in ce leer gaan bij menschen als de heer Van Kessel. Als secretaris van het R. K. Huisvestings comité voor Haarlem en omstreken, heeft hij o.m. op uitmuntende wijze de zorg der Belgische vluchtelingen behartigd en later de verzorging van Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen. Wanneer wij ook hierover schrijven, dat het den hselen persoon van den heer Van Kessel vroeg, voelen wijj. dat wij ons be lachelijk gaan maken. Immers: in den loop van dit artikel schreven wij reeds eenige malen, dat eenig liefdewerk den ganschen persoon van den 'leer Van Kessel vroeg. En toch is het juist dat ook ais secretaris van het R. K. Huisvestingscomité de heer Van Kessel een werk verzette,, waar meer dan één meer dan genoeg dagwerk aan zou gehad hebben. Bewonderenswaardig is de toewijding, waarmede hij dit werk deed. Hij kent al de Duitsche, Hongaarsche en Oos- tenri'kschc kinderen, die onder de zorgen van het R. K. Huisvestingscomité kwamen, omdat hij zoovele malen de pleegouders be zocht. Hoe het dan mogelijk is dat de h-er Van Kessel meerdere dagtaken alleen vervulde, wij weten het niet. Er zijn nu eenmaal van die wondere menschen, die druk werk neb ben en nog altijd meer werk verzetten kun nen, Want we zijn nog niet aan het eind van onze opsomming. Behalve penningmeester van het Kerkbe stuur der Parochie „Sint Jozef" is hij sedert vele jaren organist en directeur van het be kende zangkoor „Benedicamus Domino", van de Paterskerk aan de Groenmarkt. En laten wij nu, óm weer niet in herhaling te vallen, onzen Katholieken Wethouder van Haarlem laten zeggen hoe ijverig hij die taak van koordirigent vervult. Wij spraken den heer Heerkens Thijssen, onzen Wethouder voor het Armwezen en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur een dezer dagen ever het aanstaand jubileum van den heer van Kessel. „Over den heef van Kessel kan moeilijk teveel goeds gezegd worden," zeide ons de. ze wethouder, die alleszins bevoegd .s om in armenzorg een oordeel te vellen, „De heer van Kessel levert prachtig werk, zonder zich ooit op den voorgrond te stellen. Hij is de bescheidenheid zelve en voor hem gaat de zaak vóór alles,. Niemand ook die zoo spoe dig en zoo juist het specifiek katholieke in een of andere tak yan armenzorg weet aan te wijzen. De behartiging van die belangen :s hem'wèl toevertrouwd. Bewonderenswaar dig is ook de wijze, waarop hij zijn verschil lende functies waarneemt. De heer v. Kessel is óok directeur van het zangkoor „Benedicamus Domino"," zoo •ring de Wethouder voort, en typeèrend voor de wijze, waarop hij ook deze functie vervult was de nu volgende uitroep van den Wet houder; „als je den heer v. Kessel noodig hebt, dan is hij altijd bezig met zijn zangkoor" Dit typeert het werk van den heer Van Kes sel, Een Vincentiaan zal u zeggen dat de pre sident van den Bijzonderen Raad zijn taak waarneemt met een ijver alsof hij niets an ders te doen heeft; de leden van net R.-K, Huisvestingscomité roemen den heer v. Kes_ sel als een onnavolbaren secretaris; wie hem bezig ziet mét de verzorging van de' jeugd zou meenen, dat dit werk hem ftel het meest ter harte gaat en de zangers van de Groen markt zijn stelling in den waan dat hun di recteur alléén oor en hart heeft voor den kerkzang. Dit typeert het werk van den heer v, Kessel: hij geeft voor al zijn werk het beste wat in hem is. Bij zijn zangers is hij zeer gezien en hij heeft er veel invloed op. Hij is de band, die de zangers bindt en wanneer er in Haarlem een liefdadigheidsconcert, een Pausconcert of wat dan ook te geven is, immer zijn de leider en de zangers klaar om dit te geven. Niet om eigen-eer en voordeel, doch ter liefde Gods. De heer v, Kessel is reeds vereerd met het kruis „Pro Ecclesia et Pontificé"; hij is ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote; ridder in de orde van Oranje- Nassau; hij bezit de Roode Kruis-medaille van Oostenrijk en dat van Hongarije en waarschijnlijk nog andere onderscheidingen, die ons onbekend zijn, omdat ziin beschei denheid er nimmer de aandacht op vestigt. En zoo zal den heer Van Kessel morgen moeilijk een nieuwe kerkelijke of wereld lijke onderscheiding te beurt kunnen vallen om de eenvoudige reden, dat alle voor het doel beschikbare décoraties reeds 's heeren v. Kessel's horst versieren, maar wij weten dat wij hem de gevoelens van al onze lezers meegeven als wij hem vandaal hunne en onze erkentelijkheid zeggen voor zijn werk gedurende veertig kostbare jaren van zijn leven. Hij moge zich verzekerd houden van de groote vereering en waardeering de. onver gankelijke diensten, door hem aan Kerk en Staat bewezen en die hem ook de groote vriendschap van zoovelen hebben bezorgd. Deze overtuiging moge den heer Van Kessel morgen de schoonste decoratie zijn en zijn belooning zij een gebed te zijner intentie gestort. Naar wij vernemen zal Woensdag 13 Jan, het 40-jarig lidmaatschap als Vincentiaan, van president van Kessel, kerkelijk gevierd worden. Te 8 uur zai een plechtiSe H. Mis van dankzegging worden opgedragen in de pa rochie-kerk van den H. Jozef in de Jans- siraat. Dien dag zal de jubilaris ten zijnen huize, Jansweg no. 38, van 2 tot 4 tun- receptie houden. EEN MINISTERIEELE BESCHIKKING. In de binnenkort verschijnende leger orders is opgenomen een ministerieele be schikking waarbij in herinnering wordt gebracht, dat een militair; die op 28 (bij een schrikkeljaar 29) Februari den dienst ver laat (met groot verlof vertrekt), een volle maand 30 dagen) diensttijd kan doen gelden voor de toekenning van pensioen of een onderscheidingsteeken. Sociëteit „St. Êavo". Cursus Prof. Ver aart, 8 uur. Haarl. Inkoop-Combinatie, 3 uur.'Cursus Fransch, 8 uur. Cursus Kappers, 8 uur. Meubelmakers, 8 uur. Vioolonderwijs, 3 uur, Bevolkingsbu- remi, 8 uur. St. Jozefs-Gezelleagebonw. Jansstraat 59. Groote 'zaai, Bestuursvergadering onder- afaeeling „Zwaluwen", 8 uiir Kleine zaal, Senioren. Commissaris-vergade ring,'8 uur. Benedenzaal: Onderafaee- 'ing „'Ztvaluwen'', elftalcommissie, 8 uur. - Bovenzaal: Gezeliencomité tot leniging an den watersnood. Stadsschouwburg. Lord Lister Legende, 8 uur. :3e -iroon Bioscoopvoorstelling 8 uur z:or Thes.ter Bioscoopvoorstelling U"T Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscps Liefdewerk, Zoelestraaf 11 El- ken Donderdag van 89!4 uur. R.-K Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Sraeder.traal 23, I elefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 9 uur 's-Zaterdags alleen van 92 en van 2—6% en 's-avonds van half 8half 9 uur. 8 ->> Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van vm 1012 uur des middags van 24 uur. en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K, Zieken verpleegsters (uitgaande van den Ned R K, Bond van Ziekenverpleegsters! Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI wefl 309 Overveen (dr C Boschl R.-K Leeszaal en ui leenbibliotbeek Jansstrsat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en feestdagen -- Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur er> van 1 9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging. Bloemhofsfr 1. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. BevoHiitigsburean. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van t—2, R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten Cot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 3 uur. "Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) fVntrale post Tel, 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade vrör Drenkelingen verstikking, electriciteitsongeva'.len Tel. 10231. Vorige opgave Bloemendaai: Kerk Allerh. Drieëenheid Gecollecteerd aan de fvapel van het Prov. Ziekenhuis Haarlem: N. N. van Zelulrice 2 Heilige Familie, afd. Spaarne 10.515.95 450.— 40.— 1.— 100.— 128.60 T-taal 11.235.55 Tevens verzoekt men ons, onze lezers nog eens krachtig aan te sporen om naar beste krachten het werk der leniging van de nooaen tè steunen en vooral kleederen en levensmiddelen ter beschikking van het R-K. Huisvesting-comité te stellen. Spoedige hulp is vooral dringend ge- wenscht. Alles wordt dankbaar aanvaard. Indien men iets heeft af te staan behoeft men slechts even te telefoneeren en het wordt aan huis afgehaald. Hiervoor behoeft men slechts voor Haarlem No. 13138 (tot 5 uur n.m.) op te bellen; voor Heemstede No. 28125. Goederen enz. kunnen verder ook aan het St. Vincentiusgebouw bezorgd worden. Laat men zenden, wat gemist kan worden, want er is veel noodig. Door de afclceiing Haarlem en Omstreken van liet Ned. Roode Kruis wordt heden laiigs de huizen een inzameling gehouden van le vensmiddelen en goederen voor de getroffe nen bij den Watersnood. Met een drietal auto's worden Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Schoten bezochi. HET NUT VAN DE RADIO. Zaterdagmorgen werd bij A. K., nabij Sloten, 'in de Haarlemmemree.r, een rijwiel in beslag genomen, omdat hij dit naar het oorrleel van de politie veel te goedkoop gekocht had en vermoed werd dat deze fiets van diefstal afkomstig was. Er werd naar het omroepstation te Hil versum een telegram gezonden, met verzoek het bericht omtrent dezen vermoedelijken rijwieldiefstal per radio rond te zenden. Het gevolg hiervan was, dat een burger in de gemeente Sassenheiffi het politiebericht op nam, terwijl hij juist vernomen had dat al daar een rijwiel ten nadeele van een gees telijke was ontvreemd. Uit het verder in gesteld politie-onderzoek bjeek toen, dat de inbeslaggenomen fiets inderdaad het kar retje was, dat vermist werd door den gees telijke, die 't inmiddels als 't zijne heeft herkend. Uit het bovenstaande blijkt van welk een groot nut de Radio ook voor het werk der politie kan dienstig zijn. Zondagmiddag sloeg te Hoofddorp een oaa-d OD hol. Zooals bij dertfeliike inciden ten meestal gebeurt, komen van verschil lende zijden nieuwsgierigen toesnellen en begeeft de jeugd zich, zoo hard ze maar ioopen kan, in de richting waar zoo n dier in dolle vaart heen-ent. Een heel eind van het dorp kon het paard gelukkig tot staan worden gebracht, zonder verdere onheilen te hebben veroorzaakt. Een tweetal kinde ren was echter dcor de opgewondenheid waarin het ve keerde, door de overhaasting om den afloop van het gebeurde toch maar te kunnen gadeslaan, zoo van streek ge raakt dat 'tniet goed meer wist welken weg moest worden ingeslagen om de terug reis naar huis te aanvaarden. Bij vergissing liepen ze toen de richting van Amsterdam uit en vu -den 's avonds in de omgeving van deze stad aangetroffen. Zc verklaarden desgevraagd familie in Aals meer te hebben, alwaar na direct daar heen gebracht te zijn spoedig hun juiste namen en adressen bekend werden. De kinderen reisden toen verder per autobus naar Hoofddorp en werden naar de in groote ongerustheid verkeerende ouders teruggebracht. Autobusdienst opgeheven. Naar wij vernemen, zal de autobusdienst van Nieuw- Vennep over Bennebrosk naar Haarlem, die door den heer S. aan dc firma van Kalmt- hout en van Niel te Hoofddorp was over gedaan, wegens het weinige gebruik dat er in den 'aststen tijd van dezen dienst ge maakt werd met ingang van 14 Januari a.s, worden opgeheven. Reeds maakten wij melding van den dief stal van 2 paarden, welke in den nacht van~ Zaterdag op Zondag te Schoten ten na- neele van J. H. aldaar gepleegd was. Op aanwijzing nu van een burger is gis termiddag te drie uur van de Botermarkt aan het bureau gebracht de 25-jarige' J. S., verdacht van dezen diefstal, terwijl later nog op verzoek van de Schotensche politie werd aangehouden de 24-jarige B. G„ ver dacht van medeplichtigheid. Beiden zijn aan de politie te Schoten overgeleverd. J. S. heeft den diefstal be kend, terwijl B. G. nog geen volledige be kentenis heeft afgelegd. Zij worden ter be schikking van de Justitie gesteld. Gistermiddag 10 voor 4 uur werd brand gemeld .in het bioscooptheater „Scala", Bij aankomst van de brandweer met groot mate riaal werd geconstateerd, dat in de groote zaai van het theater veel rook stond. In de zaal was we! een brandende kachel, doch deze rookte niet. Van vuur was echter geen spoor te ont dekken. Dies toog men op verder onderzoek uit rr.et het resultaat, dat de rook afkomstig bleek, te zijn uit een achter het theater ge legen mandenmakerij, waar eenig afval werd verbraftd. Door een openstaande deur was de rook in de zaal gedrongen. Man schappen en materiaal van de brandweer kon derhalve zonder te zijn opgetreden, weer huiswaarts keeren. Op de Kleine Houtbrug reed gistermiddag een vrachtauto van de firma V. en N. toen plotseling de stuurinrichting brak. De chauffeur kon den wagen nog bijtijds tot stilstand brengen, waardoor geen ongeluk ken veroorzaakt werden. (Voor den inhoud van deze Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.. Verzoeke beleefd opname van het vol gend ingezonden stukje, bij voorbaat mijn dank. Axhtend JONKER, Velsen. Autobusdienst IJmuiden— Haarlem. Naar aanleiding van het afbrekende inge zonden stukje van den heer Mulder te Santpoort, wil ik als veel reizend passagier met de autobussen IJmuidenHaarlem ook wel eens mijn meening in het openbaar zeg gen, maar dan niet afbrekend, doch opbou wend, want op de lijn IJmuidenHaarlem wordt door vier ondernemers een dienst uitgeoefend, waar werkelijk niet veel op valt te zeggen en waar de bewoners vooral van Santpoort pleizier van^hebben. Meer dan van het reeds opgeruimde mooie stoom- trammetje. En wat nog wel het mooiste is, er komen steeds betere bussen op deze lijn en er rijdt thans zelfs een keur van prachtige wagens, welke binnenkort weer met een prachtwagen vermeerderd zal wor den, zonder een cent subsidie van Rijk of Gemeenten. Wel verplichte keuring. Van daar dat er zoo bizonder weinig ongeluk ken gebeur-en op deze lijn. Het grootste bezwaar is natuurlijk dat elk der vier ondernemers maar op een der wa gens kan zijten, met andere woorden ze hebben personeel noodig en als genoemde heer van Santpoort nu ook personeel in dienst neeft dan kan ook hij best oordeelen dat men goede en kwade werknemers heeft, of beter nog onverschillige en meer beza- digden. Om goede te krijgen meet wei eens bd;ken uit de practijk. of ze geschikt zijn om met passagiers om te gaari en of ze de auto waar ze mee wrg gestuurd worden, naar waarde weten te behandelen in het belang van de reizigers en in het belang van hun baas. Met genoemd reserve-Ford-busje, waar miinh. Mulder t over heeft, is nog zoo slecht niet als hij bedoelt en aangeeft, want de politie in Haarlem die bij elk vertrek óp post staat, laat gerust geen bus vertrekken als door u wordt voorgegeven. Alleen wil ik wel zeggen dat er door den ondernemer waar deze bus van is, overal geloopen is, om een radiateur, maar deze is op moment niet te krijgen. Dit kan met bewijzen aange toond worden en wat u verder aangeeft is nonchalantheid van den chauffeur, want je kan met een goede hoorn van het Kenne- merplein vertrekken, doch door een wei- gerachtigen loopjongen, die de regels van het verkeer dwars wil zitten in drift ie hoorn stuk kniipen. En een benzineleidinkje hoeft vooral bij de Ford niet vastgebonden te worden, maar kan in de meeste gevallen wel weer hersteld worden. Ik geloof hiermede in den geest der vele autobuspassagiers gesproken te hebben, want werkelijk het is een middel yan ver voer wat niet meer gemist kan worden, en vooral nu niet, met zulk mooi materiaal. Ik geloof zeker als we nog een jaar verder I schrijft ons: Ik stond in de hal van het stadhuis en er stapte een trouwlustig paartje binnen. Zij gesluierd en ietwat verlegen, hij wat over moediger, maar toch beiden erg vreemd in ieze ongewone omgeving.' Om naar de trouwzaal te komen, moet je de trap in den rechterhoek van de hal op, maar het paartje liep rechtuit, de bogen onderdoor De portier riep hen terug en zonder op te staan wees hij hen zwij gend in de richting van den rechterhoek, .r ontstond eenige deining in den brui loftstoet en bruidegom en bruidje geneerden zich, omdat zij den verekeerden weg waren ingeslagen. Zij gingen de deur in den rechterhoek van de hal in en zochten welke deur of zij nu zouden kiezen om te forceeren. Op de eene stond te lezen: verkiezingen; op de andere: onderwijs. Instinctmatig voelden zij dat zij geen der twee moesten openen, want cat ze een nieuwen blunder zouden maken. Links zagen zij daarop een donkere trap. .luist toen ze bij zich overlegden of ze die trap zouden bestijgen, stormde er een jongste stadhuisbediende naar beneden, liep de bruid haast omver en heeft nog juist den tijd, tusschen de beenen van een der bruiloftsgasten doorvlechtend, op een vraag waar ze wezen moeten te schreeu- A'en: ja, de trap op. Boven, in de groote hal nieuwe aarze ling. Geen sterveling te zien, of alleen een- vreemdeling, die zich niet bekommert om dé" trouwlustigen. De stoet ontbindt zich en eindelijk komt de stadhuisbode, die bruid, bruidegom en bruiloftsgasten op hun plaats brengt, waar allen, klaarblijkelijk na zoo veel emotie opgelucht, plaais nemen. Dit tafereeltje soms iet of waf gewij zigd, maar in groote lijnen wel gelijk, kan men bijna eiken dag, dat er getrouwd wordt, op het stadhuis waarnemen. Ondeugend als ik ben uitgevallen, heb ik wel eens speciaal staan wachten om van die onhandigheden getuige te zijn. „En toch is dat niemand der bruilofts gasten kwalijk te nemen. Ze zijn onbekend op het stadhuis en weten dus niet waar ze wezen moeten, Maar het is voor de betrokkenen on prettig Ze krijgen het gevoel of ze heel erg stumperig doen. De fout ligt echter dunkt ons op het Stadhuis. Daar dient men wat meer voorkomendheid te betrachten en wel te bedenken dat er geen onhandiger menschen op de wereld zijn dan zij, die met een -hoogen hoed op, een bruidje aan den arm, plechtig naar het stadhuis stappen om getrouwd te worden. Laat de portier zoo beleefd zijn de gasten aan de deur, liefst met een vriendelijk gezicht, te ontvangen, voorgaan" dé trap op tot in de hal en ze daa^ aan. een bode van het stadhuis over geven, die ze dan verder geleidt. Dat zef .vat meer kleur en warmte ook bij aan trouwpartijen. Wij weten het wel: trouwen is op het stadhuis iets heel gewoons. Er zijn soms op één dag (gelukkig niet altijd) van 5 tot 10 trouwtjes en nog meer. En zoo is het te begrijpen dat men zich daar om een trouwtje weinig bekommert. Maar allevcl is trouwen voor hem, dien het aangaat toch een be langrijke gebeurtenis. En het doet goed als anderen, althans doen alsof zij het trouwen op dien dag even belangrijk vinden en ze ker is het een staaltje van beleefdheid om te voorkomen dat bruid en bruidegom, die immers de eerste in den stoet zijn, geen mal figuur slaan, door een paar maal het verkeerde pad op te gaan. Barometerstand 9 uur v.m.: 777. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 4,39. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen va» 12 Januari 1926: Hoogste barometerstand 783.5 m.M. te Wisby. Laagste barometerstand 7.46.5 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 12 tot den avon d van 13 Januari: Matige, later wellicht toenemende ooste lijke wind, helder tot licht of halfbéwolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte tot matige vorst, zijn, er niets meer dan prima wagens zullen rijden. Achtend JONKER. Velsen. Stationsweg. Naschrift. Inzender zelf is autobus ondernemer, is, begrijpelijkerwijs misschien, boos over het ingezonden stukje van den heer Mulder. Hij toont in bovenstaand stuk echter niet aan de onjuistheid van het door den heer Mulder medegedeelde. En dit had hij toch, wilde hij krachtig staan in zijn be toog, moeten doen. Hij is er ook niet in ge slaagd het gebeurde goed te praten. Het is ook naar onze mijening, nooit of te nim mer goed te praten dat met een autobus wordt gereden, waarvaqpook maar iets man keert, Er hangt 'te veel van af. De heer M. deed een goed werk die fouten te signalee- ren en wij verzoeken iedereen, die derge lijke fouten opmerkt, daaraan publiciteit ie geven. Hij kan op onze medewerking reke nen. Voor de autoberijders zal het een aan sporing zijn te zorgen dat hun materieel in orde is en voor de politie in Haarlem en andere gemeenten een prikkel om te zorgen dat haar controle nimmer verzwakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1