f BINNENLANDSCH NIEUWS. Radio-omroep. fa België en Frankrijk wordt de .watersnood-ellende overal minder. j Seine is aanzienlijk gedaald. Een valsche bankbiljetten-pers te Bie- rfeld ondekt. De begrafenis der Koningin-Moeder van Italië. In exlco wordt een trein door een bende bandieten overvallen en verbrand. I et meerendeel der passagiers werd vermoord. Onder de Radio-berichten: Nieuwe onthullingen en arrestaties in het Ische munters-schandaal. Een storm eischt acht slachtoffers in den sfaat New-York; tien in New-Engeland. Gem. buitenl. berichten, DE VOEDSELVOORZIENING IN ENGELAND. DE VERDEDIGING VAN DEN FRANC. DE SEKTE VAN O.L. VROUWE DER TRANEN. UIT HET De valsche bankbiljetten. Richard Peltzer. f Een handietenoverval. Een storm op de Oostkust der Ver. Staten. De toestand in China. Droogmaking van de Zuiderzee. De ruzie in de communistische partij te Rotterdam. MARK FNIEUWS, Kindertoeslag-regelingen. Een Nederl. Oridernemersraad. Landverhuizing. VISSCHERIJ. KUNST EN KENNIS. Mengelberg's afscheid aan New-York. De toestand van kardi naal Mercier. Het gisterenavond te half zeven gepubli- r eerde bulletin nopens kardinaal Mercier :dt, dat in zijn toestand een aanzienlijke rbetering is gekomen. De zieke kon vaster voedsel verdragen. De pols is weer normaal wordende temperatuur was 36.8. Volgens een bericht van gisterenmorgen eft de kardinaal eer zeer goeden nacht ge- ■d en werd hedenmorgen geen bulletin ge publiceerd. Het hooge water in Belgie. CJit Luik werd gisteren gemeld, dat de da ling der Maas aanhield. Men stelt in deze :d alles in het werk om zoo spoedig moge- 1k de electriciteitsvoorziening te herstellen, hetgeen nog verscheiden dagen zal duren. Te Seraing daalde het water, dank zij het te werk stellen der pompen, 4 4 5 cM. per vur. Gisteren zou met nagenoeg alle arbei ders het werk bij Cockerill worden hervat. Het door de overstrooming fel geteisterde iïoei begint langzaam te herleven. Te Bergen en omgeving herneemt alles zijn normalen gang. 'Het besluit der Fransche socialisten. Gemeld wordt dat de commissie voor de c loofsbrieven bi) het depuilleeren der stem biljetten van de provinciale federaties, die vóór het congres waren bijeengekomen, beeft geconstateerd, dat er 1769 stemmen v aren tegen deelneming aan de regeering en 1306 vóór. Zondag is het Nationale Congres der so cialisten bijeengekomen, om te beslissen c er de al of niet deelneming aan de regee- ïing. Ondanks de gerantsoeneerde spreektij den waren de debatten te middernacht nog niet geëindigd. Auriol en Boncour pleitten voor deelneming aan de regeering evenals v'e vertegenwoordigers der vakverenigin gen. Het congres is verdaagd. Men verwacht een meerderheid van 450 stemmen tegen de deelneming aan de rcg?e- ring. Er wordt in de kartelpcrs een scheu ring in de partij voorspeld. De Seine daalt. De Seine en haar zijrivieren dalen zeer belangrijk. Nieuwe vervalschingen .iet onderzoek in zake de valsche 1000- ciinarbiljetten heeft in Duitschland een an- dere biljettenvervalsching op het spoor ge bracht. De chef der algemeene recherche van Belgrado, die ter onderzoek in Duitsch- hnd is, heeft te Bielefeld, een geheime pers ontdekt. Hij liet door de plaatselijke poli tie een aantal valsche munters arresteeren. Deze zaak zou volgens het be icht geen 've band hebben met de Hongaa sche ve - valschingen. Lidmaatschappen van ge heime genootschappen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het socialistisch kabinet van Denemarken aan alle officieren van leger en vloot verboden heeft, lid te zijn van geheime genootschap pen met inbegrip van de vrijmetselarij. Of ficieren, die reeds tot deze genootschappen behooren, moeten hun lidmaatschap opzeg gen of als officier hun ontslag nemen. In militaire kringen beschouwt men deze uit zonderingsbepaling als een schending der grondwet. Het valsche munters complot. De „Matin" heeft aartshertog Joseph Ka- rolyi, den gouverneur van aartshertog Otto, geïntervieuwd. Deze zeide, dat de Hon- gaarsche adel niets met het munatersschan- daal te maken heeft. Dit is het werk van avonturiers, die zonder bronnen van inkom sten zijfi en voor elk complot te vinden. Karolyi is van oordeel, dat de Duitsch- Völkischen de ziel van het complot zijn. Het doel van het complot is Oostenrijk te annex- eeren en van Oostenrijk een vazalstaat te maken, en het was gesmeed door ex-adju- danten van Ludendorff en Hongaarsche ayonturiers. De uitvaart der Koningin moeder van Italië. Zaterdag had met groote plechtigheid de uitvaart der Koningin-moeder plaats. De uitvaart geschiedde met militaire eer de kist werd op een met zes paarden bespannen affuit geplaatst. In den stoet werden de her tog van Genua, prins Danilo en prinses Mi- litza van Montenegro opgemerkt. De bis schop van Ventimiglia verrichtte de absoute. Te half twaalf verliet de lijkstoet Bordighera. De bank van Portugal. Gamacho, de gouverneur der bank van Portugal, heeft verzocht van zijn functie te worden ontjheven tijdens het onderzoek, dat ten aanzien van hem zal worden ingesteld op grond der beschuldigingen van een socia listisch Kamerlid. De toestand in Marokko. In weerwil van het staken der vredesonder handelingen heet het, dat Frankrijk, Spanje en Abd el Krim dichter dan ooit te voren bij een overeenkomst zijn. Het officieele communiqué uit Marokko meldt, dat groepen van den stem der Beni Madan zich te Tetoean hebben aangemeld en verklaard hebben zich te onderwerpen en zich te verbinden hun wapens uit te leveren. Het „Journal" verneemt uit Rabat, dat in de streek Taza-Fcz partijgangers der Franschen een verbinding fot stand brachten ten Noor den van het gebergte van Se-Naaöja, waar door het front vóór den weg Fes-Taza 20 km vooruit werd gebracht en de Franscl^n thans meester zijn van het heele gebied van de boven-Leben. Een trein overvallen en verbrand. Uit Guadalajara wordt gemeld, dat ban dieten Zondag een aanval deden op een trein tusschen Guadalajara en Mexico City en het meerendeel der passagiers en van het mili tair escorte vermoordden. Vervolgens ver nielden zij den trein met de lij keu der slacht offers door er den brand in te steken. De ben de bestond uit twintig man, die te Guadala jara op den trein waren gestapt. Men gelooft, dat slechts zeven man van het militair es corte in leven zijn gebleven. De bandieten ontsnapten op de locomotief met een buit van 200.000 pesos. Verdere bijzonderheden ontbreken. Militairen achtervolgen de ban dieten. Volgens nader ontvangen bericht van het spoor we gbestuur zijn twintig verkoolde lij ken teruggevonden. Men gelooft, dat nog meer lijken liggen onder de overblijfselen van de wagens, die alle vernield zijn. Men neemt aan, dat de bandieten den trein aan vielen, omdat zij dachten dat de militaire commandant Jalico zich onder de reizigers bevond. De locomotief, waarop de bandieten ontvluchtten, werd gederailleerd terugge vonden verscheidene stations voorbij de plaats van den aanval. De betrekkingen tusschen Mexico en Groot-Bri- tannie. Gemeld wordt, dat de onderhandelingen tusschen Groot-Britannië en Mexico ter be handeling van de Engelsche en Amerikaan- sche aanspraken op voorwaarden, gelijk aan die, tot stand gekomen tusschen Mexico en de Ver. Staten, goeden voortgang maken. Een orkaan boven Tahiti. De Petit Parisien" bevat een telegram uit Papeete volgens hetwelk de'eilanden Ta hiti en Moorea (Australië) op 2 en 3 Januari door een hevigen orkaan geteisterd zijn. In het district Parara werden 9 personen gedood en 4 ernstig gewond. De meeste bruggen wer den weggeslagen en de wegen vernield. VERZACHTING VAN HET GEVAN GENISLEVEN. De juridische commissie in den Pruisi- schen Landdag besloot een aantal maatre gelen in te voeren ten gunste van de gevan genen. Zoo zal de straftijd in een krankzin nigen-inrichting doorgebracht van den uit de zitten straftijd afgetrokken worden. Vrou wen, die een kind verwachten, zullen als het eenigszins mogelijk is niet in arrest gesteld worden. Voorts mogen gevangenen op hun verjaardag pakketten met levensmiddelen krijgen. X ROOF IN EEN SLAAPWAGEN. In den D.-trein Berlijn-Keulen werd in den nacht van Zaterdag op Zondag, Georg Müller uit Bielefeld, lid van den Rijkseco- nomischen Raad, in een slaapwagen over vallen en van zijn geld 180 M., zijn porte feuille met papieren, gouden horloge, en zil veren cigarettenkoker beroofd. De dader is uit den rijdenden trein gesprongen en ont komen. Uit de papieren gevonden in zijn tktentasch, die hij met zijn hoed en jas in de coupé achterliet, blijkt dat de dader de koop man Hütter uit Berlijn is. De Voedselraad zal overgaan tot het in stellen van een onderzoek in de melkin- .lustrie. Verwacht wordt, dat hiermede in riet begin van de volgende maand een aan vang zal worden gemaakt. Het ligt in )het voornemen dit onderzoek, indien mogelijk, nog nauwgezetter'te doen zijn dan het geval was met de kwestie van den broodprijs. Het bestuur van den Raad zal boerderijen be zoeken, om de melkproductie ter plaatse na gaan. Niet alleen zullen de kosten van pro ductie en distributie der melk worden be studeerd, alsmede de winst, die de boeren en de groote m^lkbcdrijven maken, maar ook zal een onderzoek worden ingesteld naar de prijzen, die zijn vastgesteld tusschen de melkveehouders en den melkhandel. De Raad zal de beschikking hebben over prij zen cn andere rapporten, die zijn opgesteld door het departement voor de levensmidde lenvoorziening. BRAND IN EEN ARMENHUIS. Gisterenavond brak een grooten brand uit in het armenhuis in de nabijheid van Sutton, in het graafschap Surrey. Duizend inwoners verlieten het huis ia volmaakte orde. Nie mand werd gewond, doch het centraal ge bouw werd vernield. De aangerichte schade wordt op 15.000 pond sterling geschat. De brand was op mijlen afstands zichtbaar. Dui zenden personen verzamelden zich om den brand gade te slaan. Dezer dagen heeft de „Union pour le franc" in de Salie Wagram e«n door dui zenden bezochte vergadering gehouden, waarin een dringend beroep op de eendracht van alle Franschen werd gedaan ter verde diging van hét betaalmiddel. Voorzitter was de heer Georges Lecomte, lid der Académie franqaise en voorzitter van de Société des gens de iettres, die op het ge vaar wees waardoor zoowel de Fransche munt als het Fransche intellect en de Fran sche cultuur worden bedreigd. Het woord werd voorts gevoerd door ver tegenwoordigers der intellectueele arbeiders, der oudgedienden, der kleinhandelaars, en van den middenstand. Het Kamerlid Boka- nowski noemde als oorzaak van de daling van den franc de crisis van vertrouwen en meende dat het vraagstuk van het herstel van den franc er een was van zuiver psychclogischen aard om het ve' trouwen te doen tcrugkee- j ren, moet het parlement zelf van zija vertrou- wen doen blijken in het he- stel van den franc* .oor er mee op te houden een zuiver tech- lisch probleem tot inzet te maken van strijd en verdeeldheid tusschen de partijen. Hr besloot met te zeggen, dat voorwaarde voor het he-stel was een politiek moratorium en de vorming eener sterke en duurzame meer derheid op een program van eenheid, uit sluitend bepaald door de eischen dér tech niek. De vergadering deed bij motie een beroep op het parlement der partijstrijd te staken en een programma van eenheid te vormen. Uit Bordeaux wordt melding gemaakt van een nieuw slachtoffer der sekte van O.L. Vrouwe der tranen, door welke de abbé Desnoyers op ergerlijke wijze mishandeld werd. In den nacht van 24 op 25 December werd voor de woning van de hoofdpersoon dezer sekte, Marie Mesmin, een jong meisje Louise Moreau, op straat gevonden. Het meisje verklaarde aan de politie, dat zij door een duizeling bevangen was. Den volgenden •dag kwam er echter een brief van Marie Mesmin bij de politie, waarin juffrouw Mo reau er van beschuldigd werd eiken dac schandaal vogr de woning der briefschrijf ster te maken. Juffrouw Moreau nu heeft een rol gespeeld in de zaak van O.L. Vrouwe der tranen zij was het, die den abbé Desno yers in verbinding had gebracht met Marie Mesmin en den abbé had gevraagd vrouw Mesmin van de booze geesten te bevrijden. In haar brief aan den commissaris van poli tie schreef zij, dat het jonge meisje volgens haar niet wel bij het hoofd was. Den 28en December kreeg de commissaris bezoek van een heer, vergezeld van een abbé, die om de noodige stukken kwam vragen teneinde juf frouw Moreau in een gesticht te plaatsen. Tot Staving van hun verzoek toonden de be zoekers een certificaat en een officieelen brief, waarin gevraagd werd juffrouw Mo reau in observatie te plaatsen ia het zieken huis Saint André. Het meisje, dat buiten in een taxi wachtte onder bewaking van eenige personen, die haar uit haar woning hadden gehaald, werd, nadat de stukken in orde waren gemaakt, naar het ziekenhuis ge bracht en eenige dagen later in een gesticht opgesloten. Het bericht uit Bordeaux deelt nog mee, dat het meisje, toen het op straat gevonden was, even te voren door leden der sekte ern stig was mishandeld. Verondersteld wordt, óf dat Louise Moreau geweigerd heeft deel te nemen aan de expeditie naar Boinbon, óf dat Marie Mesmin de pedsoon heeft willen straffen, die haar in verbinding heeft ge bracht met den priester. I ''IB. u&e&aimm» Uit alle deelen van Europa komen thans berichten van valsche bankbiljetten. In Ber lijn heeft men vier mannentwee koop lieden, een ingenieur en een lithograaf ge arresteerd, die c.a. 50 valsche bankbiljetten van 5 pd,st. in omloop hebben gebracht. Uit Dresden wordt gemeld, dat men daar een bende op het spoor is gekomen, die val sche bankbiljetten van 20 mark vervaardig de. Bij een huiszoeking vond men 400 stuks. Drie personen werden in verband hiermede achter slot en grendel gezet. Een hunner, die te Dusseldorf op heeterdaad werd betrapt, trachtte zich met een revolver te verdedigen. Hij trof den agent van politie, die hem wilde arresteeren, maar de^e slöeg hem het wapen uit de hand en rekende den valschen mun ter in. De nasporingen naar de werkplaats der vervalschers van Zuidslavische 1000-dinar- biljetten, heeft aan het licht gebracht, dat zich ook te Duisburg leden der bende op hielden. Er zijn twee Kroaten en 'n Duïtsch koopman gearresteerd, die beschuldigd wor den bij den aankoop van het papier, dat voor de vervaardiging der valsche bankbiljetten diende, betrokken te zijn geweest. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Zon dag daar ter stede rustig is verloopen. De aangekondigde straatdemqnstraties der rechts-radicalen hebben niet plaats gehad. De oppositiepartijen verlangen, dat de justitie een streng onderzoek zal instellen naar de rol, die de bisschop-prelaat Zadra- wetsj in de vervalschingsaffaire heeft ge speeld. Ook de secretaris van den bisschop, pater Bonis, is door de politie aan een ver hoor onderworpen, waarbij bleek, dat ook hij op de hoogte van de geheele affaire is geweesf. De sociaal-democraten eischen. dat in de eerste plaats zal worden vastgesteld, of de bisschop inderdaad alle medeplichti gen een eed heeft laten afleggen, dat zij over de affaire absoluut zouden zwijgen. De Hongaarsche sociaal-democratie eischt in een manifest, gericht tct het Hongaarsche volk, dat de landvoogd Horthy onmiddellijk zal aftreden. De democraten eischen de ontbinding der nationale vergadering, de demissie van het kabinet en de benoeming van een ambtena ren-kabinet, dat in de eerste plaats tot taak zal hebben de rechtsradicale organisatie te ontbinden. Na een langdurige ziekte is hier op 54- jarigen leeftijd overleden de directeur van de Hamburg-Amerikalijn, Richard Peltzer. Na op het drukste ochtenduur in de Fifth Avenue New York twee juweliers met re volverschoten in de volle straat te hebben neergeschoten en zich van twee zakjes, ge vuld met ongeslepen diamanten ter waarde van meer dari 100 millioen dollar te-hebben meester gemaakt, wisten de twee dieven per auto te ontkomen ondanks de regen van kogels, die door de politie werden afgescho ten. Uit New-York wordt gemeld dat op de OostkusPvan de Vereenigde Staten een he vige storm heeft gewoed, waarbij acht per sonen in den staat New-York en 10 in New England zijn omgekomen. In de^ straten van New-York hadden vele ongevaben plaats ten gevolge van een sneeuwstorm, die met vorst gepaard ging zoodat het plaveisel zeer glad was, In den staat Maine werd Bar-Harbor door een ge- weid'ge vloedgolf geteisterd, die vele klei ne schepen stuksloeg. Twee patrouille vaartuigen kwamen met elkaar in botsing. Een van deze schepen ging verloren doch de opvarenden werden gered. Tengevolge van de waarschijnlijke ont wikkeling van zaken, verband houdend met maarschalk Woe Pei Foe. wien onlangs werd verzocht en militaire coalitie te vor men, staat men in officieele kringen hier eenigszins sceptisch tegenover do vooruit zichten der extra-territoriale conferentie, die morgen in Peking wordt gehouden. Men gelooft dai Feng Yoe Hsi'ang op het oogenblik m Mongolië zal blijven. Naar verluidt vreest de Japansche regee ring nieuwe onrust in China, daar Li Tsjtng Ling, de vroegere gouverneur van Tsjili and de verslagen medestander van Ts'aru»* Tso L'n in Sjantoeng een le£er op de been tracht te bronnen met het doel den strijd later te hervatten. Waar zal de afsluitdijk koirter,? De Regeering houdt vast aan Zurich. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot wijziging van de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en van de wet van 20 Decem ber 1918 tot instelling van een Z riderzec- fonds. De Ministers van Waterstaat, Financiën en Oorlog verklaren, zich daarin eens met de ook in het voorloopig verslag uitgesproken meening, dat de van de vervroegde droog making van den N. W. polder te verwachten voordeelen het doen van eenige grootere uitgaven alleszins wettigen. Met uitvoerige beschouwingen en becijferingen wordt dit oordeel toegelicht. De ministers kunnen geen aanleiding vin den terug te komen op hun voorstel om het te verwachten tekort op de droogmaking van den N, W. polder door bijdragen uit de ge wone middelen te* dekken. Hoe enkele, leden in de voorgestelde wij ziging van financiering eigenlijk niets anders dan flstteeren van de rekening konden zien» is hun niet wel verklaarbaar. Deze rekenin^ is, naar hunne meening naar waarheid voor gesteld, en de thans reeds in uitricht zijnde tegenvaller yordt geenszins verdoezeld. De overwegingen, welke geleid hebben tot het inzicht dat het gowenscht is den afsluit dijk in plaats van bü Piaam meer Noordelijk nabii Zurich aan de kust te doen aansluiten, zijn in het kort de volgende: 1. De grondslag voor den sfsliiifdük is in de ric'-tinl naar Zurich vee! beter dan die naar Piaam. zulks in verband met den toe stand van den bodem. 2. Bij de dl'kricbting naar een mint even bezuiden Zurich zal de inspringende boek of ,,zak", welke in de kustlijn zou worden ge vormd, wanneer de di-'k naar Piaam werd gericht, nagenoeg ''eheel verdwijnen en zou een veel regelmatiger kustlijn worden ver kregen, 3, Wanneer de dijk nabii Zurich pan der Frierchen wal zou aansluiten, kan de ver- hooging van het tusschen Piaam en Zurich, gelegen ongeveer 6 K.M. lange vak van der aansluitend en Frieschen zeedijk achterwege blijven 4, B:i aansluiting van den drk n«bfl Zurich wordt de oppervlakte van het IJselmeer rond ^000 H.A.. grooter, dan bij «sluiting n?.bi: Waam. Wel zijn pcn.de du' "richting naar 7urich eenige nsdeelcn ve-benden, do^h dezp wegen naar bet oordeel der re^ee-ing or "fzre na niet op, tegen de genoemde voor- rn\cTl. v<3n d't dncj heer oorst'llc-t. om bet in den vo-m van e°n s- anderb'k onHve-p aan bet oordeel dc* 0taten-Oeneraal te onderwerpen, bestaat dan ook overwegend bezwaar. Verder verklaart de regeering nog dat zij verzekering voor eigen rekening. Een verzekerde, oud 31 jaar, gehuwd en vader van eenige kinderen, trad in Maart 1920 uit den dienst van zijn werkgever en ging voor eigen rekening werkc-n. Hij wensch te, hoewel ingelicht over de voordeden, welke de verplichte verzekering (rentekaart) biedt, zijn verzekering, die zeer gunstig stond, niet voor eigen rekening door te zetten en verklaarde haar op 5 Novemger j.l. vervallen. Op 1 December d.a.v. overleed hij. Aangezien de overledene op 1 December 1925 tengevolge van die vervallenverklaring niet meer verplicht verzekerd was, bestaat er geen recht meer op weezenrente. c.q. weduwenrente. Had de ovreledene zijn ver zekering niet vervallen verklaard, dan zou den de kinderen nog een geruim aantal jaren een weezenrente van 187.20 per jaar heb ben kunnen genieten, terwijl de weduwe t.z.t, ook nog recht op een weduwenrente zou hebben kunnen verkrijgen. Zooals te verwachten was is de op Zondag aangekondigde vergadering van de oude en de nieuwe afdeeling Rotterdam der Commu nistische Partij-Holland, waarin het oude afdeelingsbestuur in zijn functie hersteld zou worden, niet doorgegaan. Het oude af- deelingsbestuur weigert pertinent te verga deren, zoolang aan het bevel van Moskou niet is voldaan om het schrijven, waarin het presidium bevolen wordt de eenheid met het oude bestuur en de oude afdeeling te herstel len, te publiceercn. Iatusschen aarzelt het presidium nog steeds om tot publicatie van dit schrijven over te gaan, daar in bedoeld schrijven eenige minder aangename opmer kingen worden gemaakt aan het adres van het N.A.S. Deze week heeft een bestuursverga dering benevens een huishoudelijke afdee- lingsvergadering van de oude afdeeling plaats ter bespreking van een ingekomen schrijven van het presidium. (Tel.) den tijd nog niet gekomen acht, om reeds thans definitief den juridischen vorm vast te stellen, welke aan de droog te maken polders za! worden gegeven. Bij de nota van wijziging wordt voorgesteld ten aanzien van den post van de. werken bedoeld in art. 1 sub A tertio te handelen cp gelijke wijze als met de kosten van dc ing het geval zal zijn. Blijkens de laatst verschenen aflevering van het Maandschrift van. het Centraal Bu reau voor de Statistiek, heelt genoemd bu reau een onderzoek ingesteld naar het voorkómen van kinderioeslagregelingen voor het personeel in dienst van het rijk, de pro vincies en dc gemeenten met 29.000 en meer 'nwoners. Een dergelijke regeling blijkt te bestaan voor het Rijkspersoneel in zeven van de elf provincies (Gelderland, Overijsei, Drente, Noord-Brabant, Limburg, Zuid-Hol land, Utrecht) er. in 22 van dn 45 gemeenten niet minstens 20.000 inwoners. Zender het •rijks en onderwijzend personeel waarom trent geen aantallen bekend zijn, vallen een kleine 13000 personen in overheidsregelin gen, in dien zin, dat zij eventueel voor kin dertoeslag in aanmerking. Volgens Het Volk is dc oud-Minister Pos- tbuma bezig een Nederlandsche Onderne- mersraad te stichten in navolging van den Indischen Ondernemersraad van den heer Trcttb. Waarschuwing. De directeur van het Informatiebureau van de Nederlandsche Vcreeniging Land verhuizing deelt mede, dat zich in Neder land een vertegenwoordiger bevindt van de ,'olland Colonization Board, welke zetelt in de provincie Saskkatscliewan in Canada, welke vertegenwoordigd; hier gezinnen wil werven voor vestiging ia die Canadeesche provincie. De aanbiedingen van de Holland Coloni zation Board zija bij genoemd informatie bureau nog onvoldoende bekend om daar over een afdoend oordeel te kunnen uitspre ken, maar de directeur acht het niettemin noodig allen, die er over mochten denken cm np die voorstellen in te gaan, in hun eigen -elang dringend aan te rader, géén besluit te nemen, vóórdat zij aan de Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing Bezuidenhout 97, Den Haag, voorlichting-cn raad hebben 'evraagd, VOORTZETTING VAN VERPLICHTE- VERZEKER NG. Volgens de „N. Rotterd. Czt." heeft zich bij een der Raden van Arbeid het volgen de geval voorgedaan, waaruit het groote be lang blijkt tot voortzetting der verplichte ALKMAAR, 11 Jan. Vee. Aanvoer 25 koeien f 250—425, 5 vette kalveren f 75 210, per kg. f 1.401.90, 22 nuchtere id. f 16—30. EDE, 11 Jan. (Weekmarkt.) Eieren f 8 10.50 per 100 st. Biggen f 1824 per stuk. Aangevoerd 40.000 eieren 80 biggen. C-ORINCH3M, 11 Jan. (Weekmarkt.) Aangevoerd »113 koeien, 5 nuchtere kalve ren, 433 biggen, 246- overloopers. Men be steedde voo: Kalfkoeien f 400500, kalf- vaarzen f 175275, guste vaarzen f 150 200, melkkoeien f 300375, pinken f 100— 150, nuchtere kalveren/fok f 1825, idem export f 917, overloopers f 3050, biggen per stuk f 1426. Botor per ló kg. f 1.20 1.25. Eieren per stuk f 0.800.90. De han del was matig, KAMPEN, 11 Jan. (Weekmarkt). Eieren f 1012 per 100 st. Boter f 2.30 per kg. Kip pen f 1.502 per stuk. Russchen matten f 1013 per rol. TIEL, 11 Jan. (Weekmarkt.) Varkens. Op de markt waren aangevoerd 133 varkens en 119 biggen. Prijshoudend. Varkens f 30 120,.biggen f 1424. Vee. Op de markt was vet vee weinig aan gevoerd, handel traag. Vet vee 1ste kwal. 57 V260 c„ 2de kwal. 52 Tri55 c„ kalf- vaarzen f 320375, pinken f 7585. Granen. Op de graanmarkt was de stem ming voor tarwe flauw en waren de vorige prijze'n moeilijk te bedingen. Rogge en gr.oene erwten waren heden goed te plaatsen. Voeder- artikelen onveranderd. Tarwe f 1012.80, rogge f 6.757.25, gerst f 77.12 Vj. Haver f 45.50, bconen f 10.5011, gr. erwten f 11.50—12.50 c. Boter en eieren. Op de boter- en eieren- markt was aangevoerd 25 kg. boter, tegen f 2.102.30 per kg.20,000 stuks eieren te gen den prijs van 1012 c. per stuk. ROTTERDAM, 11 Jan. Vee. Ter markt waren aangevoerd 595 vette runderen, 269 vette en graskalveren, 1128 schapen of lam meren, 1313 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. f 1.201.22 t, 2e kw. f 1.101.00, 3e kw. f0.950.80, ossen le kw. f 1.17 iri1-20. 2e kw. f 1.07 ri—1.00, 3e kw. f0.850.75, kalveren le kw. f 1.75 —1.90, 2e kw. f 1.55—1.25, 3e kw. f 1.10 0.95, schapen le kw. f 0.800.85, 2e kw. f 0.700.6*0, 3e kw. f 0.50, lammeren f 0.85 0.95, varkens le kw. fO.SO0.92 Y», 2e kw. f 0.89—0.86, 3e kw. f 0.84—0.80, ex- portvarkens f 0.860.92. Vet vee en vette kalveren bij redelijken aanvoer met redelijken handel in- le kw. en matigen omzet en 2e en 3e soorten schapen en lammeren slechts zeer matig verhandeld. Varkens redelijk verhandeld tot iets lagere prijzen dan vorige week, Vlas. Aangevoerd 16200 Kg. Holl. geel f 0.90—1.40, 2000 Kg. Groningsch 10.90— 1.25, 26.940 Kg. blauw f 0.90—1.40, 24-30 Kg. wit Zeeuwsche f 0.801, 300 Kg. dauw- r.oot f 0.701.10. Ajuin met flinken aanvoer. Marktprijzen groote f 3, kleine f55.25 per 50 Kg. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 9 —11.30. Aardappelen. Westlandsche poters f 2 2.40, Zeeuwsche bonte f 3.60—4.20, idem blauwe f 3.604.20, Zeeuwsche eigenhei mers f 2.803.25, Brielschc eigenheimers 1 33.60, bravo's f3.25—3.80, Red Star f 2.5C-—3.25, blauwe eigenheimers f 33.25 per Hl. Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 1819, idem zaai- f2022, mosterdzaad geel f blauw maanzaad f 5860, karwijzaad f 24 25, koolzaad f kanariezaad f 1920, zonnepitten f 1516, boekweit f 1112. Binnen!, graiien. Tarwe met ruimer aan bod. In de puike soorten onveranderd, ove rigens lager. Piuike f 14.5015, ve:der naar kwaliteit* f 12—13, Rogge .f9—10. Gerst ruim aangeboden, lager van fll12» Ha ver f 1010.50. Kleine groene erwten f 12 15, puike daarboven. Btuine boonen f 12 —15. AMSTERDAM,' 11 Jan. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop) Zeeuw sche 'Bonte f4.104.25, id. Blauwe-f 3.80 4.10, id. Eigenheimers f 33,10, id. Blau we Eigenheimers f3.103.25; Friescke Borgers f 2.903, id. Blauwe Borgers f' 3.10 3.25; IJpolder Eigenheimers f44.25; Zeeuwsche Eigenheimers poters f'2—2.25; id. blauwe Poters f 2,25id. bonte Poters Pote s f2.25. Spuischê Drielingen f3 An na Paulowna Zandaardappelen f 44.50, Drentsche Eigenheimers f 2.60per H.L. AMSTERDAM, 11 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 511 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 125—130 et., 2e kw.' 105—115 ct.> 3e kw. 90104 ct., per Kg. shchtgewicht80 melk en kalfkoeien f 350500 per stuk 96 vette kalveren, le kw. 115120 ct., 2e kw. 104 114 ct., 3e kw. 90—102 ct., per Kg. lev. ge wicht 61 nuchtere kalveren f 1424 per stuk 64 schapen f 5055, 592 vette var kens, Holl. vleeschvarkens f 1.C91.11, vet- varker.s f 1.071.09, mindere soorten f 1 1.05 per Kg. slachtgewicht74 paarden f 150—325. ALKMAAR, 11 Jan. Varkens. Ter markt waren aangevoerd 641 varkens, vette f 0.91 —0.94, zouters f 0.870.90, Londensche f 0.98—1,02. oer Kg. APELDOORN, 11 Jan. Eieren. Aange voerd 25000 eieren, prijs f 810.50. middel- prijs f9.75. Handel gewoon. WOENSDAG, 13 Januari. Hilversum, 10,50 M. 12 en 7.30 Po litieberichten. 6.7.45 Voo-avondcon- cert door het H, D. O.-orkest onder leiding van Fr. Lupgens. Gemengd programma 7.45 cn 10 Persberichten en Vaz Diaz 8,10 Christelijke Omroep Aanslui ting van het Concertgebouw *te Amster dam, waar de feestvergadering wordt ge houden tér gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Patrimonium. Spreker Z.Ex. Hi Colijn en Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Solisten Mevr. A. Noorde wierReddingius, rang en Anton v. d. Horst, Orgel. Bavectry 1600 M. 10.50 Tijdsein en weerbericht. 11.20 Hst radio-kwartet cn solisten (ccntraalt, tenor en piano), 1.202.20 Tijdsein en concert door 't Couturiersorkest 3.55 Lezing: Heroes of Fiction—Defoe's Robinson Crusoe. 4.20 Tijdsein, causerie: Out of doors. 5.30 Muziek van hei Capitoltheater 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws 7,45 Chopin's pianostudies op 10 deel. 3 en op 25, e'eel 1 7.55 Tuinierpraatje 8 Lezing: Some more dogs, 8.20 Con cert. Opgevoerd worden geheel nieuwe werken, orkest, viool en hobo. 9.45 „Passion, poison and petrefaciion", of „The fatal gazogene", tragedie van G, B. Shaw. 10.20 Tijdsin, weerb., nieuws, Lezing: The romance of words-Wordma- kers. 10.50-11.20 Concert door The four Harmony Kings. 11,20-12.20 Jazz muziek y.k. Savoyhotel, Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.£0 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 2.10 er. 4.50 Koefsen en Havaspersber. 5.05 O kest-concert. 6.05 en 8.35 Koersen en Iriavaspersber. 8.50-10.20 Solistenconcert. Auto-, lucht vaart- 'en sportkroniek. ICënigswiisierhauscn. 1300 M. 7.50- 9.20 Gemengd Concert, Mandolineclub Con Passione. E. Karin-sopraan. F. Szpa- nowski-viool. W. Weiszentenor, A.Schmidt- okarina. Daarna tijdsein, weerber, en nieuws. Brussel, 262 M. 8.20 Lezing: Le the atre Beige. 8.35 Fragmenten van „La Bohème", opera van Puccini. 10.20 Nieuws. Munster, 410 M. 12.35-1,35 Operette- fragmenten: Walsdrom, De dappere sol daat, Der letzte Walzer, Die Perlen der ICleopatra. 4.20-5,20 Kamermuziek door orkest. Serenade H-dur, voor piano, viool en cello, op 15 Sopraan.'.ang. Strijk kwartet op 20, 6.50-7.10 Voordracht: Zur Ptilosophie und Weltanschauung. 7,10 Lezing: Der Indische Sozialreformer Candhi und seine vdrliiufer. 7.10 Lied jes bij de fluit en guitaarmuziek. AXEL, 9 Jan, Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 12, rogge f 9.50 gerst f 12, haver f 9.50 erwten f 13.50. OUDEWATER, 11 Jan. Kaasmarkt, Aan gevoerd 42 wagens, 1890 stuks, wegende 9450 Kg. le soort 5861, 2e soort f 54 57: ongestempelde f 5255. Handel matig. BEVERWIJK. R.'K, Coöp. T.,mdersver- ecniging „Kennernerland". Prijsnoicering van 11 Jan. Spruiten 9—20 cl., Witlof 2026 ct., Uien 45 ct., Appelen Goud Reinet 18 26 ct., Sjalotten 810 ct. per KG. Gela kool 612; Roode kool 614; Groen® kool 35, per 100; Wortelen 35 ct. per K.G.; Prei 817 ct.; Selderie 710 ct., per bos; Knolselderie 27 ct. per stuk; Aard appelen 46 ct. per kilo; Schorseneeren 1215 ct. per kilo; Spinazie 1,151.50; Andijvie 1.603.10; Boerekool 0.60 1,55 per kist, PUEME3END, 11 Jan. „Afslagvereeni- ging Bceroster, Pur merend en Omstreken" Witlof f 0.210.25 p. K.GRoode kool 2.40—6.90; Savoye* kool 6.80—8.90; per 100; Spruitkool 0.603.35 p. 15 K.G., Peterselie 14.90 per 100 bos; Rapen 2.80 —5.40 per 100; Bieten 14 per 1000; Wor telen f 0.550.95; Uien 1.351.80 per 25 K.G.; Prei 7.50—18.60 per 100 bos; Driebui 1.251.55 p. 25 K.G.; Goudrenet 1.602.60; Prccent v. Engeland 0.26 St. Nicolaas peren 0.42, per 10 K.G. Opbrengst collecte. Naast de collecte in de parochiekerk is er ook een collecte gehouden Zondagmorgen, in de H. Mis in de Kapel van de St, Liduinastichting.Deze bracht op 54.40. IJMUIDEN, 11 Jan. Heden waren aan de Rijksvischafslag 32 stoomtreüers. De prijzen W£ran ch volgttarbot f 2.5C2.20, tongen f2.501.80 per Kg.; griet f6423, gr. schol f3528, md. schol f3531, zetschol f43—35, lil. schol f 28—20—22—11, schar- r.;n f 2412, per 50 Kg.; roggen f 32 12.59 per hoop; vleet f 2.751-20 per stuk; pieterman en poon f2012.50, gr. schel- visch f 5743, md. schelvisch f 43—33, k. md. schelvisch f 2413, kl. schelvisch f 1912.50, 12—7 per 50 Kg.; kabeljauw f72—34 per 125 Kg.; gr. gullen f 19—10, kl. gulle - fll4.40, wijting fll5.50, heilbot f 9 per 50 Kg. IJMUIDEN, II Jan. Heden, kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 203 (Derika XVI) met f240; IJM. 374 (Derika VIII) met.f3468; Ijrivl. 53 (Derika VI) met f2241; IJM. 129 (Shamrock) met f3624; IJM. 136 (Clasina Luther) met f 2794; IJM. 120 (J. T. Cremer) met f3247; IJM. 143 (Balder) niet f2694; IJM. 10 (Jacquelina Clasina) met f4230; IJM. 189 (Mary) met f 2408; IJM. 168 (Odin met f 3290; IJM. 482 (Schiedijk) met f 3566; IJM. 133 (Catharina Duyvis) met f3256; IJM, 122 (Bertha) met f2808; IJM. 147 (Kijkduin) met f 3740; IJM. 75 (Kennemer- duin) met f 2470: IJM. 491 (Timor) roet f3982; IJM. 384 (Erica) met f3829; IJM. 253 (Sumatra) met f 2526; IJM. 340 (Java) met f 1039; IJM. 8 (Annie) met f 1186; IJM. 197 (Zaanstroorn) IV) met f 2415; IJM 195 (Azimuth) met f 3934; IJM. 56 (Johan na Nicoletta) met f1921; IJM. 179 (Hol land III) met f2422; IJM. 176 (Holland II) (Gerard) met f 5368; IJM. 192 (Pelikaan) mét f 1943 IJ.M. 157 (Maria van Hattum) met f .2640 aan besomming. Een greotseke ovatie. Mengelberg leidde Zondag te New-York zijn laatste concert in dit seizoen. Een geheel uitverkochte zaal begroette hem met lang durig applaus, toen hij het podium betrad. Bij het begin van de pauze werden hein ver schillende bloemstukken overhandigd o, a. van de directie van bet r'hiiharmonisch Or kest en van het Orkest zelf. Aan het eind van het concert juichte hei -ubliek staande Mengelberg langen tijd toe. Mengelberg dankte bet orkest en het publiek en sprak een hartelijk tot weerziens. Toscanini, die het concert bijwoonde, wenschie Mengelberg geluk met zijn voor treffelijk orkest. n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6