np WATFRCWOOD ?N RINNFN. EN RIIITFNV ANI). - AFwnVïTwrwr VOOR CFNFRAAÏ V AN HFUT7 - y'U mm RECHTZAKEN. Bedriegelijke bankbreuk? ■■iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiimimifiM^ LANDB. EN VISSCHERI De behoefte van vastzittende kippen aan grit. H vvx-X^f Voor de Buitengewone Ka- ner te Amsterdam heeft Vrij dag terecht gestaan J. H., oud 43 jaar, beschuldigd van be driegelijke bankbreuk te heb ben gepleegd tot een bedrag ▼an omstreeks 35.000.Hij zou. toen hij 30 Maart 1921 voorwaardelijk op vordering der Zaansche oliefabrikanten Crok en Laan en Bloemendaal en Laan, failliet werd ver klaard, deze 35.000 niet aan den curatoT mr. H. Wilbrink Heitsema hebben verantwoord Sinds 1916 handelde bekl. zelfstandig in oliën en kwam dientengevolge in zakenrelatie met de bovengenoemde firma's van wie hij in October 1920 respectievelijk 1000 en 820 ton olie had gekocht. Hij deed voor eigen rekening speculeerende op een toezegging van de firma Bermat, die hem aankoop van deze oliën in uitzicht had ge steld Deze toezegging werd evenwel niet verwezenlijkt, zoodat H in groote moeilijkhe den kwam. De partijen zouden in December en Januari te zij ner beschikking worden ge steld.. H., die geen koopers had, vraagt eind December 1 maand uitstel. Zijn faillissement woidt aangevraagd op aandrin gen echter van H.'s vrouw wordt bet faillissement nog uit gesteld. H. krijgt van de firma's alsnog de beschikking over de oliën en vertrekt naar Duitsch- land om te trachten daar koo pers te vinden. Tot Woensdag 23 Maart blijft H. in Duitsch- land, dan komt hij naar Hol land, waar hij een cheque in ontvangst neemt, gr. L. 3458.19. Met dit geld vertrekt hij weer naar Duitschland en tracht van verschillende autoriteiten de toezegging te krijgen, dat de Duitsche regeering de olie zal afnemen Hij zou o.a. hierover onderhandeld hebben met Dr. Herroer, toen Minister Dr. Erz- berger, Heller, secretaris van den Pruisischen Landdag en J. A. Spenglen In weerwil van deze pogingen mislukten de on derhandelingen, die plaats von den in hoofdzaak tusschen 26 en 29 Maart. Dinsdag 29 Maart was H. weder in Amsterdam terug. Den volgenden dag werd zijn faillissement uitgesproken waarbij noch hij, noch zijn ver tegenwoordigers Mr. Mendels en Mr. Gompertz aanwezig wa ren. Als getuige trad op van S., makelaar in hout te Utrecht. Deze deelde mede dat H., met wien hij zaken deed en wien hij in Augustus 1920 had leeren kennen, hem verzocht had om zijn bemiddeling, ten einde de partijen direct aan de Duitsche Regeering te verkoopen. Van S. achtte deze mogelijkheid volko men buitengesloten, omdat in- tusschen „Landwirtschaftsminis- terum" was opgeheven. De on derhandelingen zouden verder alleen met Stinnes zijn voortge zet. Van S. verklaart verder, dat H. hem een brief geschre ven heeft, gedateerd 9 of 10 April, waarin stond: „Het geld is binnen, ze krijgen geen cent ervan Met dat geld wordt dan die 35.000 bedoeld, die, vol gens H. door hem gedeeltelijk aan de Duitsche autoriteiten zou zijn uitbetaald, gedeeltelijk aan enkele crediteuren zou zijn gegeven Van dit geld zou bij het faillissement nog slechts 200 over zijn geweest. Van S zegt, dat hij nooit over deze brief zou hebben gesproken als H. hem niet had opgelicht en insinuaties tegen hem had uit gesproken, tijdens het verhoor bij den rechter-commissaris. Van S. is evenwel reeds voor de faillissementsuitspraak op de beurs naar een der firmanten der firma Bloemendaal Laan gegaan, om mede te deelen, dat H. bedriegelijke bankbreuk zou hebben gepleegd: hij wei gerde toen echter zijn naam te noemen. De firma's Bloemen daal Laan en Crok Laan hebben, volgens bekl., hen) steeds alle mogelijke moeite in den weg gelegd, toen hfj in Duitschland alles in het werk stelde, om alsnog de partijen olie te verkoopen. Mr. Elias, raadsman der fa. Bloemendaal Laan, verklaarde, dat hij reeds in December een deurwaarders- exploit aan beklaagde had ge stuurd, waardoor de olie weer ter beschikking van de verkoo- pers zou zijn gekomen. Dit is in tegenspraak met de verkla ringen van bekl. dat hij we! nog over de olie kon beschikken, waarom hij zich naar Duitsch land had begeven Bij dit fail lissement werd 2K pCt. aan crediteuren uitgekeerd, zoodat de som van 35.000 groot ver schil zou hebben gemaakt. Het O. M., waargenomen door Mr. Wolfson, hierna re quisitoir nemend, vroeg zich af, wat er met de bijna 4000 is gebeurd, die niet in handen van den curator zijn gekomen. Spr kon niet aannemen, dat bekl zich niet zou herinneren welke crediteuren met dit geld betaald zijn Hij wist dat zijn faillisse ment dreigde en hij wist ook, dat hij het geld moest afdragen De groote vraag blijft, zei spr., of bekl. het geld uitgegeven heeft, zoodat er nog 250 over bleef of dat hij het geld heeft achtergehouden Hef antwoord blijkt uit de verklaringen van getuige van S. Tegen hem geeft bekl gezegd: „de chequé is ge lukkig gered" Bovendien was er nog de verscheurde brief. Bekl., vervolgde spr., vertelt omstandigheden, die niet kunnen opgaan. Hij zou door firma's tegengewerkt zijn, die er juist b»!ang bij hadden om mede te werker Spr achtte bewezen, dat het geld door bekl achtergehouden is. Deze bekl vond spr., verkeerde niet in omstandigheden, dat hij tot den bedelstaf zou behooren als hij het geld afgedragen had Zijn vrouw toch was vrij gefortuneerd Het misdrijf is daarom zeer ernstig en als verzachtende omstandig heden kon spr alleen aannemen, dat het reeds bijna 5 jaar geleden is, toen het feit plaats vond, en dat bekl. nooit eerder ver oordeeld is. Spr. vroeg tenslotte een jaar gevangenisstraf. DE WATERSNOOD IN ONS LAND. De watersnood heeft zich thans, door het doorbreken van den IJseldi.k bij Zalk, uitgebreid tot Zwolle en Kampen. Links: een foto van de Hoenwaardsche brug aan den weg naar Zwolle, onder de gemeente Hattem, rechts: een kijkje langs de spoorlijn Zwolle-Wezep, waar heel de omgeving een groot moeras is. EEN TELEFOONBUREAU IN EEN TREIN. Na tal rijke proefnemingen is men er nu in geslaagd in den trein tusschen Hamburg en Berlijn een tele- f»onbureau in te richten, zoodat zakenlui nu on derweg hun zaken per telcioon kunnen afdoen. De trein telefoniste. DE GEVOLGEN VAN DEN GROOTEN STORM IN ITALIË. De verschrikkelijke storm, die de vorige week over heel Europa heeft gewoed, heeft ook in Italië groote schade aangericht. Te Nveri, aan de zonnige Italiaan- sche kust, woei bijvoorbeeld een goederenwagen van dj rails en kwam op de Promenade terecht. HET OCHTENDRITJE VAN DEN LEEUW. Een temmer, die op het oogenblik met 70 leeuwen in Olympia te Londen optreedt, neemt eiken ochtend op de wijze als hierboven in beeld gebracht, een zijner jonge leeuwtjes mee op een ochtendritje. DE WATERSNOOD IN ENGELAND. Dat ook in Engeland de watersnood ernstig is, bewijst boven staande foto. De groentenman bezoekt zijn klanten per bootje. DE WATERSNOOD IN ENGELAND. Waschdag in het overstroomde gebied. De tuin staat onder wa ter; geen nood, dan maar per bootje de wasch ophangen. DE WATERSNOOD IN ONS LAND. Nu aller gemoed opluchtte, bij het hoor en van het bericht: het water valt, en ieder dacht dat nu het ergste leed geleden was, komt juist het verschrikkelijke: overal beginnen de huizen, on dermijnd als ze zijn door het water, te verzakken en in te storten, zooals op onze foto is te zien. Vooral te Maasbommel is de ramp groot; daar zijn reeds niet minder dan tachtig huizen ingestort. EfcN GRAFMONUMENT, ln het Stedelijk Museum te Amsterdam is 'aterdag een tentoonstelling geopend van het Nederlandschc Kunst verbond. Op deze tentoonstelling zijn ook eenige ontwerpen tentoongesteld voor een grafmonument voor Generaal van Heutz. Hierboven het bekroonde ontwerp van den Haagschen beeldhouwer Ingen Hoesz. BESTUURSVERANDERING. Door veranderde economische omstandigheden moest eenige wijziging gebracht worden in het bestuur van den N. R. K. Fabrieksarbeidcrsboa'l „St. Willihrordus." In den bond zijn vele bedrijven vertegenwoordigd, wier besturen samen den Bestuursraad vormen, dien wij hierboven in beeld brengen. De verdediger, Mr. W. C. v Heuven begon J beantwoordt wordt ofvastzittende kippen grif met dank te brengen voor 't anuwgezet on derzoek van deze zaak door de Rechtbank PI wees op het uitstekend vprieden van bekl en bepleitte uitvoerig zijn goede trouw. In „De Kleinveeteelf' komt een zeer be langwekkend artikel voor, waarin de vraag noodig hebben Onder grit moet dan niet worden verstaan gebroken oester- en ge brande strandschelpen of fijngeklopte kalk- puin, die alle in' bet maagzuur oplossen, maar de door het maagzuur onaantastbare silica ten, in den vorm van tamelijk fijn revier- grint of fijngeklopte stukjes graniet Onder de proeven van verschillende on derzoekers welke de schr. vermeldt, zijn speciaal die van Helmut 'Jaeckel van groot belang, die langs operatieven weg aan dc spiermaag van hoenders alle steentjes ont nam en de dieren vervolgens in glazen kooien plaatste. Het resultaat was het volgende: 1. Het rhythme en de kracht der maat- contracties ondergaat in geenerlei opzicht nvloed van de steentjes. 2. kippen kunnen, zonder dat zij steen- jes in de spiermaag bezitten, njaandenlang in teven blijven, maar het gelukte niet zulke dieren bij een voeding die uitsluitend uit graan bestond, tn goede conditie te houden Voor zoover het grit (steentjes) betreft kan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat. ndien de kippen 's-zomers gelegenheid heb ben om in overvloed steentjes op te pikken "en altijd gevulde gritbak niet noodzake lijk is. Wat de schelpen betreft, die kwestie staat er geheel anders voor, grit wordt door de kip niet verteerd, kalk wel. Kalk lost op in het maagzuur, wordt opgenomen in het bloed en gebruikt voor de vorming van de eischaal. Als kalk aan de kippen onthouden wordt, wordt de sterfte hooger, de grootte der eieren neemt af evenals het aantal De -chelpenbak moet daarom steeds goed ge vuld zijn. Schelpen zijn ook de allerbeste vorm waarin men zijn kippen kalk kan voe ren, voornamelijk wel omdat ze gemakkelijk te breken zijn op die grootte, waarop de kippen er met graagte van eten. Poedervor- mige kalk laten zij onaangeroerd, terwijl het bezwaarlijk door het meel voer te men Gen is in een zoodanige verhouding (6 4 7 pet.), dat het aan de kalkbehoefte van jonge hennen voldoet, zonder de verteerbaarheid van bet meelvoer te verminderen. De eieren van kippen die geen kalk, maar alleen grit kregen, waren geen vleescheieren, maar wel was de schaal brozer en de eieren opvallend kleiner.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8