De steanactie voer rte geteisterde streken. Be arlieHsvoorwaartlen in het Bloemfeotahedrijf. Een Snikerwerkfaliriek te Schoten uitgebrand. Bericht. Woensdag 13 Januari 1926 50ste Jaargang No. 16147 Advert en tiïr. B eeat» far Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden Eerste Blad Fabius Cundator. De crisis sleept nog steeds voort 't Is nu al meer dan twee maanden geleden, dat de motie-Kersten werd aangenomen, de coalitie struikelde eu de regeering op losse schroe ven kwarn te staan. En nog altijd is de op lossing niet te zien. Iedereen had ze in het begin, althans in het midden dezer week ver wacht, maar de haven is nog niet in zicht. Agenda 14 Januari Overeenstemming bereikt- GEMEENTERAAD. HET CENTR AAL GEBOUW VOOR BOLLENCULTUUR. Het gouden echtpaar Baaten, aan de Doel- straat 2 b, wiens bruidsdagen morgen, 14 Januari ingaan. De trouwdag is 2 Febr. Het contact met Haarlem hersteld. Het aanbod Hillegom in studie bij het Hoofdbestuur. Hierboven een teekening van het nieuwe politieposthuis, dat thans op het Leidscheplem wordt gebouwd. Birgit Engeli. Waarom de Haarlemsche brandweer drie kwartier te laat ter assistentie kwam. Na vertrek van de brandweer breekt de brand weer uit. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De abonaementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke kortinf. AdvertenliëD tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel, op de te pagina g 75 ct. per regel. Vraag, en aanbod-adv.is tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bi? vooruitbetaling. bij ver!? is van een Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaardén f^fïOJT Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7E7 f) bij een ongevali met f Oy ft 0 erd voor een der vólgende uitkeeringen: «iUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop: ®eE Vegen ongevallen verzekerd hand. f IOC bij verlies van een f Eft bij 'n breuk van f oog: 11^3." duirn1 of wijsvinger: 1 3U." been of arm: andere vinger. Het merkwaardigste in deze crisis is het kleine getal kabinetsformateurs. Lange cri sissen hebben wij meer gehad, maar niet ééne, waarbij zóó weinig personen een op lossing beproefden. Zeker, we hebben den heer Marchant zien optreden, omdat men dit nu eenmaal conform de, parlementaire ge bruiken achtte. Maar de mislukking van zijn poging stond te voren vast. En het verstan digste in diens daden is dan ook geweest, dat hij zijn werk in weinige dagen afmaakte. Het grootst denkbare contrast daarmee vormt wel Dr. de Visser. Niemand heeft de juistheid van zijn benoeming tot Kabinets formateur durven betwisten. Hij was de aan gewezen man. Maar ondanks dat, staan wij toch verbaasd bij het geduld, waarmee hij blijkbaar ondanks vele teleurstellingen volhoudt. Hij doet ons denken aan Fabius Cunctator, die juist zoo lang talmde, tot iedereen de zaak verloren achtte en toen de overwinning behaalde. Dr. de Visser heeft het er naar alle waarschijnlijkheid op gezet om te slagen en gaat, gedachtig het „de aan houder wint'" maar steeds voort, overtuigd, dat de bij zijn pogingen betrokken partijen ten slotte zullen moeten toegeven. De moeilijkheden schijnen nu weer van den kant der Katholieke Kamerfractie te komen, wat begrijpelijk is. Volgens de laatst uitge lekte berichten, zou dr. de Visser zich de oplossing aldus denken, dat de vacante ge- zantschapspost te Weenen door jhr. van Nispen zou worden ingenomen. De gezant bij het Vaticaan zou dan te Weenen wonen. Het Kabinet-Colijn zou als extra-parlemen tair Kabinet terugkeeren; ieder der Christe lijke fracties zou dus vrij staan tegenover de regeering en tegenover de gevonden oplos sing met den Vaticaanpost. Er ligt gezien de eenmaal ontstane moeilijkheden in deze oplossing (wanneer de berichten hieromtrent althans juist zijn) iets vernuftigs, maar tevens iets gewrongens. Het lijkt een beetje op verstoppertje spelen; de chrfselijk-historischen zullen zeggen; maar al woont de heer van Nispen nu te Weenen, een gezant bij den Paus is er dus toch ge bleven; en de Katholieken zullen het ver trek van den heer van Nispen uit Rome en de onderbrenging van de vertegenwoordiging bij den H. Stoel bij 'n anderen gezantschaps- post als een minderwaardige oplossing be schouwen. Toch zal er het een of ander gebeuren moeten in dezen geest, wil de crisis eindigen, zooals de overgroote meerderheid van de drie rechtsche partijen wil, n.m. zonder dat „de uiterste noodzaak" van mgr. Nolens in treedt. De derde mogelijkheid immers, n.m. Kamer-ontbinding, zou vermoedelijk niets anders doen dan denzelfden toestand in het leven roepen: n m. een zwakke meerder heid der drie christelijke partijen of wel een Kamer op het doode punt. En dan zou er toch een rechtsch getint zakenkabinet moe ten komen. Wij willen hiermee nog geen oordeel uit spreken over het niet voltooide werk van Dr. de Visser, noch over het feit, dat hetKabinet- Colijn wellicht als extra-parlementair kabi net zal terugkeeren, noch over de vraag, of er geen andere oplossingsmogelijkheid was geweest Maar wat ons wel noodig lijkt is, dat ons publiek zich langzamerhand gaat vertrouwd maken met de gedachte, dat, wil er een oplossing der regeeringscrisis komen, welke niet uitloopt op een samengaan van Roomsch en rood, er ten opzichte van den Vaticaanpost een toestand wordt geschapen, die noch aan de eene,' noch aan de andere zijde volmaakte tevredenheid verwekt. Met een (Katholieken) overwinnaar en een (protestantschen) overwonnene gaat het niet! Sociëteit „St. Bavo." Praatavond Vrou wenbond 8 uur. Algemeene Verga dering L. T. B. 11 uur. R. K. Jonge- vrouwenbond 8 uur. Cursus Espe ranto 8 uur. Kerkzangers half 9 uur. Stille Omgang 8 uur. Sme denpatroons 8 uur. Bestuur Metaal bewerkers 8 uur. St. Jozefsgeze'len-gebouw Jansstraat 59. kleine zaal Onderafdeeling „St. Justi- nus", ontwikkelingsclub 8 uur. Schouwburg Jansweg Vereeniging Nederl. Fabrikaat 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 89'4 uur R.-K Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, 1 elefoou 10049 Aile werkdagen van 9hal) 9 uur 's-Zaterdags. alleen van 9—2 en van 2--6J4 en 's-avonds van half 8—half 9 uur R.-K Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v,m 10—12 uur dos middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond - Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den N»d R K. Bond van Ziekenverpieegstersi Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Qvervcen (dt C Bosch) R.-K Leeszaal en ui'ieenbibliotheck Janssiri.a1 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Moandagsochtends en oo Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr Zon dags en Woensdags van 810 uur, nm gezeltig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die bter.geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 1 2. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 3 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelvcrband) f*«ntrale post Tel 11111 en verder bp de leden te kennen aan het zwart schild 'met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen - verstikking, electriciteitsongevallen - Tel. 10231. Vorige opgave f ll.235.sa ZandvcoTt: Collecte kerk St. Agatha 122.27/1 V elsen-Driehuis: Collecte R. K. kerk z75.—- Collecte R. K, kerk 1.001, Haarlemmerliede: R. K. kerk St. Jacob 394.— N. 106-— N. N2.50 St. Paulus-afdeeling Haarlem 15.— Totaal 13.145.32X' Nogmaals willen wij gaarne gevolg geven aan het verzoek om onze lezers nog eens krachtig aan te sporen om naar beste krachten het werk der leniging van de nooden te steunen en vooral kleederen en levensmiddelen ter beschikking van het R.- K. Huisvesting-comité te stellen. Spoedige hulp is vooral dringend ge- wenscht. Alles wordt dankbaar aanvaard. Indien men iets heeft af te staan, behoeft men slechts even te teïefoneeren en het wordt aan huis al^cha&ld. 'Hiervoor behoeft men slechts voor Haarlem No. 13138 (tot 5 uur n.m.) op te bellen;, voor Heemstede No. 28125. Goederen enz. kunnen verder ook aan het St. Vincentiusgebou'w bezorgd worden. Laat men zenden, wat gemist kan worden, want er is veel noodig Gisteren heeft te Lisse wederom een be spreking plaats gehad tusschen de besturen van Patroons- en Arbeidersbonden in het Bloembollenbedrijf. Thans is algeheele over eenstemming verkregen Gedurende zeven maanden per jaar zal de vrije Zaterdagmiddag worden ingevoerd. De regeling bij ziekte is uitgebreid tot 20 weken in één contractjaar. Voorts zal een fonds worden gevormd tot steun van de ge zinnen en zijn enkele andere kleinere wijzi gingen in het contract aangebracht. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den bur gemeester, den heer C. Maarschalk. Deze hield de volgende Nieuwjaarsrede: Dames en Heeren, Wederom is een jaarkring afgesloten en mag ik het als mijne eerste taak in deze onze eerste vergadering beschouwen mijne beste wenschen uit te spreken voor de Haarlemsche burgerij zoowel als persoonlijk voor u, en ook voor de Uwen, waarbij ik tevens gaarne de gelegenheid benut om diegenen, die mij schriftelijk van hunne ge voelens deden blijken, daarvoor dank te zeggen. Getrouw aan mijne gewoonte wcnsch ik ook thans weder een korten terugblik tc werpen op het jaar, dat van ons is heen gegaan. En dan moge ik in de eerste plaats Uwe gedachten een oogenbÜk doen ver wijlen bij de overstrooming in het Zuiden en midden des lands, de tweede groote na tionale ramp in korten tijd binnen onze landspalen en die door een ieder ongetwij feld met groot leedwezen werd gadegesla gen. Dat onze gemeente dit afgeloopen jaar van natuurrampen gespaard bleef, moet ons dan ook wel tot groote dankbaarheid stem men. Mocht ik in de laatste jaren met vreugde opmerken, dat onze vergadering geen ver liezen door overlijden had te betreuren, helaas vermag ik dit van het thans verioo- pen jaar niet te vermelden, immers wij allen herdenken met weemoed de vrouw die ons College in dit jaar ontviel, doch wier persoonlijkheid in onze herinnering met eerbied en waardeering zal worden bewaard. Moest ik in Januari 1925 U mededeeling doen van een achteruitgang van de bevol king met 98 pe-sonen, 1925 heeft ons eene vermeerdering gebracht van 97, zopdat wij vrijwel weder op het aantal van 31 Decem ber 1923 zijn teruggekeerd en de gemeente thans telt 80.551 inwoners. De werkloosheid was in 1925 van iets minderen omvang dan in 1924, toen zij in verband met den eenigszins verbeterden economischen toestand reeds belangrijk minder was dan in 1923. - Het wekelijksch aantal ingeschreven werkzoekenden bij de Gemeentelijke Ar beidsbeurs was in 1925 in totaal minder dan in 1924; gedurende het voorjaar was het iets hooger. In de metaalindustrie viel de vermeer derde werkgelegenheid, dié in 1924 bestond, ook over 1925 waar te nemen. In de bouw bedrijven was minder vraag naar arbeids krachten dan het jaar te voren. Zoodra een aanvang gemaakt zal worden met den bouw dér 427 woningen, waartoe Uwe vergade ring 'besloot én welk besluit thans door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, zal dit ongetwijfeld ook aan de werkloosheid in de bouwbedrijven ten goede komen. In de grafische en administratieve vakken viel geen bijzondere werkloosheid op te me-ken. De malaise in de sigaren-industrie, die in 1924 tengevolge van de stopzetting van eenige fabrieken zeer groote afmetingen had aangenomen, verminderde in den loop van het jaar 1925 zeer belangrijk door ver beterde werkgelegenheid voornamelijk elders. Het scheepvaartverkeer, een factor van belang bij de beoordeeling van den econo mischen toestand, mag over 1295 zeer gun stig genoemd worden. 205 vaartuigen met een gezamenlijke meerdere tonnenmaat van 78158 M3. voeren in 1925 meer binnen dan in 1924. De gezondheidstoestand was in het alge- meen bevredigend. -67 roodvonkgevallen deden zich voor tegen 71 in 1924 voornamelijk aan het einde van het jaar, evenwel zonder doodelijken afioop; 74 ge. vallen van diphtherie, waarbij 2 sterfgeval len, tegen 40 in 1924 met .1 sterfgeval. Van buiktyphus, meningitis en exotische ziekten werden geen gevallen aangegeven. In den loop van, het jaar werd gelegenheid gegeven voor extra-vaccinatie in verband met een, later valsch gebleken, aldrm be treffende pokken in Lisse. Deze infolding zou niet volledig zijn, in dien ik ook thans niet met eeri enkel woord weder aanstipte de dringende noodzakelijk heid van grenswijziging, ik acht dit onder werp echter in Uw Collage van zoo vol doende bekendheid, dat ik daarover thans "niet verder zal uitweiden. In de hoop dat het ons gegeven moge zr;n dit jaar wederom in welstand de belangen der gemeente te behartigen, stel ik U voo~ thans de afwerking onzer agenda aan te vangen. (Applaus der leden). Uit Het orgaan van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur blijkt, dat het gemeentebestuur van Haarlem zich omtrent de vestiging van een centraal gebouw, in ver binding heeft gesteld met het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging. Hierop is door het hoofdbestuur geant woord en een commissie is ingesteld om eventueeie onderhandelingen met het ge* meentebestuur van Haarlem te leiden. Het Hoofdbestuur heeft den navolgenden brief ontvangen van Burgemeester en Wet houders van Haarlem. Haarlem, 29 December 1925. Het zal ongetwijfeld uwe aandacht niet zijn ontgaan, dat bij de behandeling in den Raad van de ontwerp-begrooting voor 1926 de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de zetel uwer Vereeniging in Haarlem geves tigd blijve. Wel werd een voorstel, ont het Brongebouw ter beschikking uwer vereeni ging te stellen, verworpen, doch dit geschied de alleen, omdat men daardoor de eenige nog beschikbare zaal met daaraan grenzen- len tuin vQor vergaderingen zou verliezen, terwijl bovendien de vrees bestond, dat door 'net maken van bijbouwen, enz., en de aan wezigheid van een autopark het aesthetisch ranzien van dat gedeelte der stad te veel zou lijden. Wij vinden in die door den Raad uitgespro ken meening aanleiding, u te verzoeken ons mede te deelen, of uw bestuur bereid is met ons in onderhandeling te treden ten einde te trachten eene zoodanige oplossing te vinden, V dat de zetel uwer vereeniging in Haarlem I gevestigd kan blijven. 5 Burgemeester en Wethouders van Haarlem: (w.g.) MAARSCHALK De Secretaris (w.g.) WE'SSTRA. Deze brief is door het Hoofdbestuur als volgt beantwoord: Haarlem, 9 Januari 1926. Naar aanleiding van uw brief van 29 De cember j.l. 7e afd., No. 1/54, hebben wij de eer U te berichten, dat het ons bijzonder aangenaam was te vernemen, dat er van de zijde van het Gemeentebestuur prijs wordt gestéld op het behoud van den zetel van onze vereeniging te Haarlem. Gaarne zijn wij bereid ter xake met uw College in rwierbandcling te treden; een Commissie uit ons midden, bestaande uit de heeren E. H. Krelage, J. M. van Til, W. van der Laan, H. M. Ruysenaars Hz. eu H. J. Voors, is tot het voeren der onderhandelingen door ons aangewezen. Wij houden ons beleefd aanbevolen voor uwe mededeeling omtrent dag en uur, waar op het uw Collége mogelijk zou zijn, een be spreking met deze commissie te houden. Het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur: w.g. ERNST H. KRELAGE, Voorzitter, w.g. H. J. VOORS, Alg. Secr.-Penningm. Verder lezen wij nog bet volgende: Op 30 December j.l. heeft ?en bespreking plaats gehad van den voorzitter en secreta ris van de commissie uit den Bond van Bioembollenhandelaren voor de stichting van een Centraal gebouw te Hillegom, met den voorzitter en algem. secretaris-penning- meester der Algemeene Vereeniging voor Bi oembollencultuur. In deze bijeenkomst heeit de Voorzitter Ier commissie uitvoerige mededeelingen ge daan over de wijze, waarop zij zich de ver wezenlijking der plannen tot vestiging van een Centraal gebouw te: Hillegom denkt. De opzet is zoodanig, dat indien de Algemeene Vereeniging hare medewerking hiertoe ver leent, zij met al hare bestaande instellingen, de beurs daaronder begrepen, hare volko men zelfstandigheid zou 'behouden, terwijl de Knancieek- regeling gebaseerd is op draagkracht der vereenigingen, die tot het plan medewerken en do nog steeds aanhan gige aanbiedingen van de gemeente Hille gom en den Bond van Bloembollenhande laren ter gezamenlijke waarde van 150.000 Het geheel bcnoodigde kapitaal wordt op 300.000 geschat, en er is reeds voldoende zekerheid dat het ontbrekende kapitaal op zeer voordeelige voorwaarden beschikbaar zal worden gesteld. De voorzitter der Algemeene Vereeniging vroeg en verkreeg op onderscheidene pun tten nadere toelichting der voorstellen en neeft van een en ander mededeeling gedaan in de vergadering van het hoofdbestuur, welke op 7 Januari gehouden is. Het hoofd bestuur nam met groote belangstelling van deze mededeelingen kennis, en zal de inge- diende voorstellen nader in studie nemen Onder de auspiciën van de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos zal de ge vierde zangeres Birgit Engeli, genaamd „De Deensche Nachtegaal" een tournee door Nederland maken, waar zij in de volgende steden zal optreden: 9 Jan. Deventer; 11 Jan. Arnhem; 13 Jan. den Haag: 14 Jan. Tilburg; 18 Jan. Haarlem; 21 Jan. Rotterdam; 22 Jan. Leiden; 25 Jan. Lochem; 26 Jan. Dordrecht; 27 Jan. Breda en 29 Jan. Nunspeet. Birgit Engell is hier in Holland dikwijls opgetreden en mocht altijd bij haar optre den buitengewoon succes oogsten. Wij laten hieronder eenige critieken volgen, welke over haar concerten werden geschreven: We herinneren ons nog, hoe in eeh eenigen tijd geleden gehouden vergadering van den Schotenschen gemeenteraad op een desbetreffende vraag de voorzitter mededeelde, dat door de Haarlemsche brandweer de verzekering aan Schoten's gemeentebestuur was gegeven, in geval van ernstigen brand steeds ter assistentie gereed te zullen zijn, welke verzekering nu des te gereeder gegeven kou worden, nu de Haarlemsche brandweer van beter materiaal was voorzien. Het was zeker een gevoel van veiligheid, dat Schoten's raadsleden toen bekropen.moet hebben, bij de overtuiging steeds een .grooteren broer" ter beschik king te hebben om in ernstige gevallen van den brand de behulpzame hand te bieden. En gistermiddag werd de „groote broer" werkelijk ter assistentie geroepen en hij verscheen, maar.... door allerlei omstan digheden juist op het opgenblik toen het helsche vuur reeds bedoren was. En die vertragende omstantiiiSheden berustten hoofdzakelijk op vergissingen. Laten wij d t er ter geruststelling en rechtvaardiging direct aan toevoegen. De zaak droeg zich als volgt toe. Voorbijgangers bemerkten ruim half drie gistermiddag brand op de bovenverdieping van de suikerwerkfabriek van den heer Verhaart op den hoek MaritzstraatTrans- vaalstraat te Schoten. De vlammen sloegen reeds hoog op. Oorzaak van het ontstaan van het vuur1, moest hoogstwaarschijnlijk gezocht worden in het feit dat een kachel, staande in de bovenverdieping zlo fel brandde, dat de houten vloer vlam vatte, waardoor het vuur zich steeds verder ver spreidde. De Schotensche politie en brand weer onmiddellijk gewaarschuwd, waren spoedig aanwezig en met in allerijl van d< naburige gasfabriek gehaald materiaal, begor men het vuur te bestrijden, dat inmiddels een grcoten omvang het aangenomen. Door dat de vlammen gretig voedsel vonden, 'iet de brand zich a! dadelijk ernstig aanzien, waarom men aan hulp van den „ercoten broer" dacht en al spoedig werd de daad bij den wensch gevoegd en vroeg men de Haarlemsche brandweer om hulp. De commandant van de Haarlemsche brandweer, in grooten haast per fiets op de plaats des önheils gearriveerd, begreep dat hulp noodzakelijk was en belde Haarlem op. „Brand in de Maritzstraat bij de gasfabriek te Schoten. Kom spoedig," zoo luidde onge veer het bevel, waaraan het ijverige Haar lemsche corps onmiddellijk gehoor gaf. Maar nu begon de lijdensgeschiedenis voor de ter hulp snellende manschappen. Brand bij de gasfabriek. En welk rechtge aard. Haarlemmer denkt dan niet aan.de groo te gasfabriek van „zijn" gemeente. Tot el- ken prijs moet dit belangrijk industrieel cen trum tegen het vuur behouden blijven „De wensch is de vader der gedachte", zegt het spreekwoord en dus.... trok het corps inclusief al het voorhanden zijnde ma teriaal naar de Haarlemsche Gasfabriek,want in geen der bluschlustige geesten was de gedachte opgekomen, dat bij de Schoten sche gasfabriek brand zou kunnen zijn. Men kan zich levendig de verbazing voor stellen van de pmwonenden der Haarlem sche gasfabriek, toen daar de brandweer met volledig materiaal, manschappen, motorwagen enz. kwam aanrennen om den vermeenren brand te blusschen, maar nog grooter ver bazing speelde zich op de gezichten en in 't brein van de dappere mannen af toen geen rookwolkje van verdacht allure den strak- blauwen hemel verduisterde en geen scherpe rooklucht hun speurende neuzen „streelde". Brand? Wel neen. niets van gehoord of gezien, Algemeene verslagenheid. Klaarblijkelijk een vergissing, maar er is hulp gevraagd, dus mag niet getalmd worden de vergissing op te helderen. Gelukkig weet 'n oude vrouw te vertellen, dat er brand is bij de Schotensche gasfa briek. De ongelukkige samenloop van om standigheden wordt begrepen; het misver stand is opgehelderd en in vliegende haast gaat 't er op los. Als eindelijk na een razende rit de mo torwagen en mannen de plaats van den brand bereiken, is het vuur reeds bezworen. Wel worden nog ladders uitgezet en nog eenig water gegeven. maa<r al spoedig seint de fluit „inrukken", want er is niet veel meer te doen. De tweede verdieping van hét perceel is, wat het inwendige betreft, vrijwel uitge brand. De dakbinten smeulen nog langzaam voort. In de lager gelegen verdiepingen en in de' werkplaats staan groote plassen water. De waterschade is groot. Door het nathouden zijn de belendende perceelen gespaard. Wat echter op de tweede verdieping stond werd een prooi der vlammen en veel van het overige huisraad en ook de machines on dervonden var. het neerplassende water veel schade. Als een loopend vuurtje had het gerucht van brand in de dichtbewoonde wijken.de ronde gedaan en er waren heel wat kijk- lustigen op de been, die allerhande uitla tingen het belangwekkend gebeuren bespra ken. Door de goede zorgen van de politie wtrden ze op behoorlijken afstand gehouden. Maar van hun plaats hadden ze no« het ruim uitzicht om de verrichtingen der brand weerlieden te bezien en dat ontlokte meni- gen kwinkslag en hartelijken lach. want hel water; dat rondom het brandend perceel de straat bedekte, bevroor inmiddels zoo dat een sp egelgladde korst de steenen begon te bedekken En geen der mannen was daarop bedacht, zoodat zeker lichaams deel van menig ter hulpsnellend blusscher op eenigszmshardhandige wijze met den harden kouden grond kennis moest maken. Maar daardoor lieten zij zich niet af schrikken. Toen men meende, dat uitbreiding van het vuur niet meer te vreczen viel en het vuur doofde, werd het materiaal opgeborgen en weinige oogenblikken later trok men huiswaarts en bleven er slechts groepjes nieuwsgierigen over, kijkend naar de zwart- berookte muren en het neer druipend waier. De kleine smeulende vlammetjes werden na verloop van tijd allengs weer grooter, waarbij de Noord-Oosten wind een handje hielp, zoodat weer gespoten moest worden en wederom de Haarlemsche motorwagen ter assistentie moest komen. Eindelijk toen geen enkel vlammetje meer zichtbaar was en de brand ter ruste was, trok de spuit huiswaarts, terwijl vrijwilli gers der Schotensche brandweer nog ge- ruimen tijd een waakzaam oog hielden. Een inwoner van Schoten, die bij het blusschingswerk hielp, deelt ons nog het volgende mede: Het was omstreeks kwart over twee, toen ik op de Schalkburgergracht uit miin woning kwam en aan de overzijde een kleme rook wolk waarnam. Bij de gedachte aan brand snelde ik tot bij de gasfabriek en kwam tot de ontdekking, dat aan de achterzijde op de tweede verdieping in het perceel van den heer Verhaart Pieter Maritzstraat, een rookwolk uit het raam kwam. Ju'st kwam het personeel van de gasfa briek met een slang aanzetten en met be hulp van enkele voorbijgangers, gelukte het ons een slang op de tweedeverdiepmg te krijgen. Het was nog maar een klein brandje Barometerstand 9 uur v.m.: 776. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten mor- n worden opgestoken om 4.41. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen va& 13 Jan. 1926. Hoogste Barometerstand 781.4 m. M. te Wisby. Laagste Barometerstand 750.6 m M. te Coruna. Matige tot krachtigen Oostelijke tot Noordoostelijken wind. licht tot halfbewolkt, droog weer, matige vorst. m liet plafond bij den schoorsteen en had spoedig bedwongen kunnen worden, mitt het mater.aal goed geweest was. Ik stond met de straalpijp in mijn handen en toen de kraan werd opengedraaid vloog de straalpijp er finaal af en waren we in een ommezien drijfnat. Trouwens de slang op- zichzelf leek wel een zeef. Ik heb toen nog getracht op den zolder te komen om den' brand van boven te blusschen. maar we konden het daar wegens den verslikkende* rook niet uithouden, alhoewel we met natt» handdoeken gemaskerd waren. Met de grootste inspanning hebben we getracht, de straalpijp op dc slang te koppelen, waar door veel tijd verloren ging en wat ons tot op het hemd nat maakte, maar het mocht met baten. Daarmede ging een kostbaar half uur verloren. Toen nu een ruit in de voorkamer door de hitte sprong, konden wij het op den zolder n.et meer uithouden. Wij werden zelfs nog door het glas verwond. Toen hebben we getracht een slang door den dakgoot naar de voorzijde van het per ceel te halen, doch toen liet er een koppe ling los en stonden we voor de nu reeds een vuurgloed worder.de kamer, zonder water. Inmiddels was eindelijk de Haarlemsche Brandweer gearriveerd, die per abuis was afgedwaald en schoot ter hulp. Jammer, er was een groot half trur ver loren gegaan en de bovenkamers stonden in een hellen gloed. Wanneer het Schotensche materiaal in orde was geweest, hadden r\'ii met dien éénen straal, dat schoorsteenbrandje wel meester geworden. Nadat de brandweer was ingerukt is iret nevengebouw ook'aangetast, geholpen door den N. O. wind, van een persoon, die ce standpijp uit den grond schroefde, terwij) er og hier en daar balken smeulden. aar door een groote fonte.n ontstond. Ook is het mij een raadsel, waarom de Haarlemsche brandweer aftrok en naderhand met grooten spoed moest terugkomen Onze kleeren waren stijl bevroren. De trappen in beide perceelen geleken wei bevroren watervallen. Men kon er haasë niet tegen opkomen. Om halfzes was men den brand meester. Het officieele politierapport van Schoten deelt nog het volgende mede: Te 2.20 gistermiddag werd aan een agent van politie, die surveilleerde op de SchaDc- burgergracht te Schoten kennis gegeven, dal er brand was in het perceel Pieter Maritz- sti aat 47. Direct werd het bureau van politie telefo- niesh kennis gegeven en dc staf der brand weer opgebeld. !ntusschen waren Schotensche vrijwilli gers, door de politie gewaarschuwd ter plaatse aanwezig, die samen met personen van de gasfabriek hulp verleenden De staf der brandweer was spoedig ter rdaatse en na eenigen tiid ook spuit 10 uit faarlem, die ter assistentie was geroepen. De brand bleek in hoofdzaak te woeden •p de bovenverdieping die geheel is uitge brand. De eigenaar van het perceel verklaarde verzekerd te zijn en niet te kunnen vermoe den hoe de brand ontstaan was. Te 5 uur was het vuur gebiuscht. terwijl eenige vrüwilligers eenige uren bleven ont verder uitbreken van den brand ie voor komen De materieele schade en ook de water schade in het perceel is groot De commandant der Haarlemsche Brand weer de heer C. J. v. d. Broek, verklaarde ons, dat, nadat de Haarlemsche brandweer was ingerukt, telefonisch werd medegedeeld, dat het Schotensch bluschmatertaal defect was geraakt, waarom verzocht werd het vuur verder te helpen uitspuiten Daarop is alleen de motorspuit „de Tien" teruggekeerd en heeft assistentie verleend. Abonné's die ie klagen hebben over ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten ann de Administratie of mondeling aan onze Bureaux. NASSAU LAAN 49 ADMINISTRATIE N. H. COURANT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1