arnemeikzeei L LAATSTE WEEK OPHEFFINGSUITVERKOOP BESLIST LAATSTE WEEKF De voorstellen der Engelsche miinwerkersfederatie. Nationaliseering en geheele reorganisatie van het bedrijf. Hevige koude aan de Riviera. De positie van Engeland op Honkong. Onder de Ra^io-herichten: De toestand van kardinaal Mercier weer minder gunstig. De Oostenrijksche regeering afgetreden. Bespre kingen omtrent een handelsverdrag frankrijk—Duitschland heden te Parijs begonnen. Gem, tmitenl.. berichten. INGEZONDEN. AMD De overstroomingen in België. Het conflict inzake de legertvet. De toestand van Kardinaal Mercier. De regeling tusschen de Ver. Staten en Italië. De financieele voorstellen in Frankrijk. De Oostenrijksche regeering treedt af. Een voordracht van mr. Zimmerman te Praag. Het valsche muntersschandaal. De stappen van den Franschen gezant bij Bethlen. Graaf Andras'sy gearresteerd. Het handelsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. l op naam enmerA Ingezonden mededeelingen 69 cents pet regel, lijn Uw Handen en Lippen BILJARTEN. INNEN?. ANDSCH NIEUWS. Geen belasting betalen op df postkantoren. Us en scheepvaart. Wegens opheffing van ons perceel No. 97 verkoopen wij al onze goederen, welke bestaan uit prima Engelsch gemaakte HEERENKLEEDING MIRAKEL GOEDKOOP Nergens, waar U nog meer zulke koopjes kunt vinden. Prijzen noemen wij niet, hiervan moet ieder zichzelf komen over tuigen NU OF NOOIT! Dus allen naar KLEINE HOUTSTRAAT 97-99. i/yjt Het onderzoek in de En gelsche mijnindustrie. De mijnwerkersfederatie heeft gisteren haar voorstellen tot reorganisatie van de mijn industrie bij de commissie van onderzoek ingediend. Zij zijn gelijk verwacht was ver strekkend en omvangrijk. In overweging wordt gegeven, dat industrie volkomen te transformeeren en in het bezit van de natie te stellen. De mijnwerkers stellen voor, van de industrie een organisatie te maken, die kolen delft, electrische kracht voortbrengt rooklooze brandstof vervaardigt, gas, stook olie, ammoniumsamenstellingen en andere bijproducten produceert. De zitting van gisteren was hoofdzakelijk gewijd aan de toeljchting door de mijnwerkers van hun "oorstellen. Schuldregeling Italië Engeland. De Italiaansche delegatie onder leiding van graaf Volpi is te Londen aangekomen. Het Rapport van Parker Gilbert. Parker Gilbert heeft aan den Raad voor de buitenlandsche aangelegenheden verslag uit gebracht over de commissie-Dawes. Hij zegt, dat de capaciteit van Duitschland om schade vergoedingen te betalen in den laatsten tijd met juistheid geraamd is. De commissie- Dawes zal, thans tot taak hebben de bedra gen vast te stellen waarop de verschillende schuldeischers aanspraak kunnen maken. De quaes tie of het in 1929 en 1930 mogelijk zal ïijn de heele 2 y2 milliard gouden marken over te dragen blijft een open vraag. Alles hangt af van den toestand van den buiten- landschen handel in de eerstvolgende drie jaren. De omvang der schadevergoedingsbe ulingen hangt in groote mate af van den goeden wil der schuldeischers om Duitsche goederen te ontvangen. De opheffing der con trolecommissies. Na een meer dan zevenjarige aanwezigheid heeft de Fransche militaire controlecom missie Frankfort a.d. M. verlaten. t Verzet tegen een ver keersregeling.- Het „Journal" bevat een telegram uit Ma- ,rid meldend, dat wegens een verkeersrege- ing der regeenng de bevolking van Caoude- ie in Castilië in opstand ts gekomen Er had een bloedige botsing plaats tusschen de burgerwacht en een deel der bewoners Een korporaal en een soldaat der burgerwacht en drie inwoners werden gedood twaalf in woners gewond De opstandelingen zijn ge Vangen genomen en naar den krijgsraad ver wezen Drie er van werden- ter dood veroor deeld men geloofde dat zij gistermorgen zouden wjorden gefusilleerd. Een aardbeving. Woensdagmiddag te 2.05 uur werd te Boedapest een aardbeving geregistreerd Een vloedgolf. Nabij Toulon heeft een' vloedgolf veel tchade veroorzaakt. De koude in het zonnige Zuiden. WoÊnsdag is te Ventimiglia na hagel en sneeuw bij menschenheugenis daar niet gezien de thermometer 5 gr. onder nul .gedaald. Schier alle bloemen zijn bevroren. Alleen in de dalen van de Nervia en de Ecrosia bedraagt de sohade verscheiden mil- iioenen. Rome lag Woensdagmorgen diep ondef de sneeuw, iets wat gemiddeld eenmaal in de vijf jaar gebeurt. De sneeuw was echter te gen den middag niet tegen de zonnestralen bestand en veranderde in een modderpoel, waarvan het verkeer veei hinder ondervond Ook in Noord-Italië is veel sneeuw geval len. Zelfs ten Zuiden van Napels viel sneeuw De sneeuwval ging vergezeld van een bui tengewone koude. Uit Triest wordt gemeld, dat twee personen tengevolge van de koude ïijn omgekomen. Hevige stormen en str n- ge koude in Spanje. In Catalonië, vooral in Barcelona, heeft liet hevig gestormd en zijn vele plaatsen overstroomd. Er zijn vele gewonden en dak- loozen Er heerscht te Madrid een strenge koude. Uit Madrid wordt gemeld, dat bij den iorm die over Catalonië woedde tweehon- lerd visschersvaartuigen door een spring- tloed zijn overvallen. Het valsche mun- tersschandaal. /in welingelichte zijde wordt den corres pondent te Boedapest van het „Berl. Tag." medegedeeld, dat bij het onderzoek is geble ken, dat de hoofdpersoon van de bankbil- jettenvervalsching, prins Windisch-Gratz is geweest, maar de chef van de Hongaarsche politie, Nadossy. Deze zou het plan hebben ontworpen en aan alle betrokkenen de ver zekering hebben gegeven, dat zijn persoon en zijn positie een absolute waarborg voor straffeloosheid zouden zijn De vertegenwoordigers der Hongaarsche politie, die naar den Haag gezonden zijn, hebben geconstateerd, dat alle Roemeensche paspoorten op de in het buitenland gear resteerden gevonden, authentiek zijn. De paspoorten zijn waarschijnlijk aan Roe meensche onderdanen uitgereikt en op het allerlaatste oogenblik van andere foto's voorzien. De Fransche gezant te Boedapest heeft Woensdag opnieuw stappen gedaan bij Graaf Bethlen om hé? onderzoek tn het valsche muntersschandaal voort te zetten. Ook de rechtsche bladen keeren zich thans tegen de Hongaarsche regeering en Pertinax eischt in de „Echo de Paris" een voorleg ging der quaestie aan den Volkenbond. Hij beweert, dat de Hongaarsche regeering niet vrij van schuld is. De Duitsche schepen in het ijs. Na een achtdaagschen strijd tegen de ge weldige ijsmassa, zijn de beide Russische ijsbrekers „Lenin" en „Sayatagor" thans nog bezig te trachten 38 vaartuigen, waarvan 20 van Duitsche nationaliteit, uit het ijs te bevrijden. Volgens de jongste radioberichten is de Finsche Golf, met uitzondering van de haven van Reval, thans geheel toegevroren. Het Duitsche slagschip „Hessen", dat gisteren door het ijs heeft gekruist, is Woensdag naar Reval vertrokken om kolen in te nemen. Ei bevinden zich Estlandsche loodsen aan boord. Men vreest, dat de oorlogsbodem door de ijsi rassa's zal worden ingesloten. Nog steeds vliegen militaire vliegtuigen boven de in noot verkeerende schepen, die zij geregeld pak ketten levensmiddelen toewerpen. De financieelo en econo- mische positie van Polen. Skrzynski verklaarde aan vertegenwoordi gers van de regeeringscoalitie, dat het nood zakelijk is buitenlandsche deskundigen te verzoeken een program voor de saneering van den financieelen en economischen toe stand van Polen te ontwerpen. De leiders der nationaal-democraten en de sociaal-democraten hebben zich met dit plan vereenigd. De toestand in Syrië. Wegens de bezetting der dorpen bij Da mascus door de Fransche trcepen hebben de benden zich naar de streek van Homs en Hama begeven. Het mijnongeluk te Wil- burton. Laat in den middag zijn acht man, allen negers, levend te voorschijn gebracht. Er is weinig hoop, dat ook de anderen zullen wor den gered. De hoop om de resteerende 93 mijnwer kers te vinden, die bij de mijnramp te Wil- burton werden opgesloten, is geheel opge geven. Het luchtvaart- en mari ne-program. De begrotingscommissie uit het Huis van Afgevaardigden hechtte haar goedkeuring aan de uitgave van 18.674.000 dollar voor den manneviiegdienst (3.693.000 meer dan in 1925) waarvan 9.032.000 zal worden be steed voor nieuwe vliegtuigen met toebe- hooren. De commissie verklaarde, dat de vernie tiging van de Shenandoah geen invloed had op de zienswijze nopens den dienst der luchtschepen van het stijve stelsel. De begrooting voor de marine beloopt in totaal 319.419.000 dollar of 16.556.000 meei dan in 1925. De treinoverval in Mexico. Volgens een telegram aan de „Times" zijn nog niet alle roovers die hebben deelgeno men aan den ueinoverval, gevangen geno men Troepen achtervolgen de voortvluch- tigen nog steeds. Bij het Mexicaansch gezantschap te Den Haag is het volgende bericht ontvangen Naar aanleiding van de berichten in de pers over den aanval op een trein bij Gua dalajara, heb ik de eer u mede te deelen, dat volgens een heden van het Mexicaansch ministerie van Buitenlandsche Zaken ont vangen telegram de genoemde overval geen enkel politiek karakter droeg, maar alleen op roofzucht berustte. Alle passagiers zijn ongedeerd. Regeeringstroepen hebben ze ven individuen, behoorende tot de bende gevangen genomen en doodgeschoten. De rest wordt krachtig vervolgd en hun gevan genneming spoedig verwacht. Een militaire opstand. Uit New York wordt aan de „Times" ge meld, dat volgens telegrammen uit Pinos, in den staat Zacatecas, in Mexico, een gewa pende troep de stad Pinos heeft verlaten openlijk in opstand komend tegen de bonds- regeering. Bondstroepen achtervolgden den troep die na een levendig gevecht werd Ver- verstrooid, terwijl zijn leiders werden ge ëxecuteerd. Italië en Amerika. Bij de discussie in het Huis van Afge vaardigden over de regeling der schulden met Italië deed de afgev. Rainey uit Illinois een verwoeden aanval op de fascisten Mus solini, zeide hij, handhaaft zijn regeering door het wreedste moorddadige geweld, waarvan men sedert eeuwen ooit he,eft ge hoord. Spr. beweerde, dat Italië in gebreke was gebleven op zijn bestuur behoorlijk te bezuinigen en dat Mussolini alleen per jaar 70.000 dollar ontving. Hij gaf echter toe, dat hij deze inlichting ontleende aan een te Co lorado gepubliceerd Italiaansch nieuwsblad. De boycot op Hongkong. De toestand op Hongkong, ontstaan ten gevolge van den boycot, moet, in het bijzon der wat Engeland betreft, als hopeloos wor den beschouwd De vrees neemt toe, dat Hongkong als kolonie en handelscentrum voor Engeland verloren gaat. De handel op Hongkong staaf feitelijk stil. Iedere Chinees die het waagt Engelsche goederen aan te raken) stelt zich aan mishandeling bloot. HET FUSILLEEREN VAN TWAALF COMMUNISTEN. Voor het Landgericht te München is het proces begonnen tegen den vroegeren luite nant Georg Pölzing, thans koopman te Ber lijn, en den gewezen onderofficier Erich Prü- fert, eveneens uit Berlijn, die beschuldigd worden op 5 Mei 1919 twaalf communisten tn aen kelder van het Hofbrau rjus te Mün chen te hebben laten fusilleeren. Beide beklaagden behoorden tot het vrij- corps-Lützow en hadden op 4 Mei in Per- lach bedoelde communisten laten arrestee ren wegens het verwekken van onlusten. Gedagvaard zijn 65 getuigen, o.m. Noske, die toentertijd rijksminister van verdediging was, en majoor v. Lützow. In de eerste zitting verklaarde Prüfert, dat Pölzing het bevel tot fusilleeren had uit gevaardigd, hetgeen deze echter onkende. Verschillende verordeningen uit dien tijd betreffende het fusilleeren van gevangenen werden ter zitting voorgelezen, o.m. een van 7 Mei 1919, waarin wordt bepaald, dat ge vangenen niet gefusilleerd mochten worden, maar aan de Beiersche rechtbanken moesten worden uitgeleverd. Volgens een ander bevel echter mochten personen, die met wapenen in de hand werden gearresteerd, wel gefusil leerd worden. De arrestatie der twaalf com munisten was rustig geschied, wapenen wa ren er niet bij hen gevonden. EEN HARDHANDIG ITALIAANSCH CONSUL. De „Chicago Tribune" meldt, dat de cor respondent van het blad te Athene Jeap Sel- des, die zonder den hoed af te nernen de an tichambre van het Italiaansch consulaat was binnengekomen, door den consul werd ge slagen en met behulp van twee bedienden op straat werd gegooid. Seldes heeft aknden Amerikaanscheja gezant gevraagd langs di- plomatieken weg tegen den consul op te treden. NIETSDOEN VERBODEN. De secretaris-generaal der fascistische vak- vereenigingen heeft volgens een bericht uit Berlijn medegedeeld, dat er een nieuw wets ontwerp zal worden uitgewerkt, waarbij elke vrijwillige werkloosheid wordt verboden Men zal vooral het oog houden op personen, die een groot gedeelte van den dag of den nacht in openbare vermakkelij kheden door brengen én hen arresteeren, indien zij nie kunnen aantoonen geregeld werkzaamheden té verrichten., DE WERKLOOSHEID. 1 December 1925 waren er in Sovjet-Unie 1,055,000 geregistreerde werkloozen (in wer kelijkheid was het werkloozen'eger natuur lijk veel grooter.) In die maand nam het aan- ral geregistreerde werkloozen met 50,000 toe en bedraagt dus nu 1,105,000, een onge hoord hoog getal voor een landbouwstaat met een zeer ontwikkelde industrie. BUITENLANDSCHE TOURISTEN IN DE SOVJET-UNIE. Het bureau voor buitenlanders regis treerde in het afgeloopen jaar 1664 vreem delingen, die Rusland hebben bezocht. Het waren Duitsche vertegenwoordigers, n.l. 122 daarna volgen Amerikanen (113 per sonen). Onder deze vreemdelingen waren er 109 geleerden 79 artisten, kunstenaars en musici, 67 officieelc vertegenwoordi gers van vreemde mogendheden, 109 jour nalisten, 53 indusfrieelen enz. HET ERFRECHT. Oorspronkelijk kende het Sovjet-recht geen erfrecht; alles wat na den dood van een Sovjet-onderdaan overbleef, behoorde aan den staat. Later werd een verandering, ge bracht en de erfgenamen mochten 10,000 roebel erven, welk bedrag langzamerhand steeds meer en meer werd opgevoerd Nu heeft de regeering der Unie een voorstel bij den Centralen Uitvoerenden ï?had in gediend, om met ingang van 1 Januari 1926 alle beperkingen van het erfpacht af te schaffen, zoodat nu het bedrag, dat een sovjet-burger kan erven of zal ges:henk krij gen onbeperkt is. Deze wet was natuurlijk een tegemoetkoming aan de nieuwe bour geoisie. wier invloed in Sovjet-Rusland steeds grooter wordt. Intusschen ts echter een zwaar progressieve successie-belasting ingevoerd. w«or den inhond van deze rubriek stelt ir Redactie zich niet aansprakelijk. In de Belgische Kamer is het Woensdag Èij de bespreking betreffende de overstroo mingen, tot heftige incidenten gekomen tus schen Vlamingen en Walen, waarbij be weerd werd, dat er onderscheid was ge maakt tusschen het Vlaamsche en het Waal- sche land wat betreft de genomen maat regelen. De Waalsche socialist Merlot, die burge meester is van Seraing, bracht hulde aan koning en koningin. De koning, zeide hij, is tot ons gekomen als een soldaat en heelt ons aangemoedigd. De komst der koningin aldus spr. verder, was voor ons een blijde gebeurtenis. Na den koning-soldaat, hebben we de koningin, gewezen verpleegster, met vreug de binnen onzen muren begroet, „ij heell Ie ongelukkigen getroost en bijgestaan. De Kamervoorzitter, de socialist R-unct, verklaarde dat de heeleKamer zich aan sloot bij de aan de vorsten gebrachte hulde. Minister-president Roulel heeft gisteren ochtend met verschillende ministers, eer onderhoud gehad, dal over het militie-ont werp liep en de jongste beslissing van den ministerraad. Hij had eveneens een bespre king met den koning. Vóór over één of twee dagen wordt geen besluit verwacht. Tot dusver is generaal Kcstens, de minister van landsverdediging, nog niet afgetreden. Ka'dinaal Mercier heeft eer. slechter, nacht gehad, niet het gevolg, dat hij geen voedsel heeft kunnen gebruiken. Vandaar een nieuwe verzwakking van de levens krachten van den zieke, wiens toestand thans zorgwekkender is dan hij tot nu toe is geweest. Ook Woensdag overdag was de toestand minder goed. Volgens het bulletin echter werd Woensdagavond een lichte verbete ring vastgesteld. De pols van den lijder blijft normaal. Omtrent den gisteren door ons gémeldcn aanval, welke de afgevaardigde Rainey uit Illinois tijdens de beraadslaging over dc schuldenre-a'eling met Italië in het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardigden op Mus solini en het fascisme heeft gedaan, wordt nader gemeld, dat volgens dc berichten uii Washington Rainey dc Atnerikaansche re- gee-ing er van beschuldigde opzettelijk be richten uit Italië, welke voor Mussolini on gunstig zijn, te supprimeeren Rainey la; pasages voor uit een boek, waa-van alle exemplaren in Italië zün vernietigd en waar in onthullingen worden gedaan over dit boek, waarop gruwelijk verminkte lijker. van de slachtoffers der fascisten zijn afge beeld De voorzitter wilde hem het woord ont nemen, maar de leider der democratische partij verklaarde, dat men Rainey moesi laten doorspreken al zou hij ook een week nóodig hebben voor zijn onthullingen. Zooals werd voo-zien, heeft de Kamer commissie voor financiën gisteren met een groote meerderheid de belasting op de be talingen, welke het voornaamste artikel der -egeeringsontwerpen vormt, verwo-pen. Deze stemming was oorzaak dat dc leden der oppositie in deze commissie, het nut teloos oordeelt verder te discussieeren te gen de tyrannieke meerderheid van het kar tel en heengingen. Minister Doumer, die reeds in de kamer zitting had aangedrongen op de noodzake lijkheid zoo spoedig mogeli'k met de open bare beraadslaging een 'begin te maken kwam toen de commissie verzoeken dc Kamer het geschil te laten beslechten. Be sloten werd dat de Kamer Zate dag, op het beknopte rapport der commissie met de beraadslaging beginnen zal. In den gis'eren gehouden ministerraad, waarin de regeering besloot af te treden, wees de bondskanselier er op, dat de regee ring inderdaad door de meerderheid der po litieke partijen van den Nationalen Raad met de taak belast was, het programma van Ge neve uit te voeren De regeeiing beschouwt deze taak als volbracht en meent het regee- ringsprogram uitgevoerd te hebben. De commissaris-genaraal van den Volken bond voor Oostenrijk mr. Zimmerman hield gisterenavond te Praag een voordracht over het onderwerp: „Drie jaren Oostenrijksche saneering". Spr. verklaarde o.a., dat de hoofdgedachte van het saneeringsplan z.i. niét in vollen om vang was bereikt. Weliswaar zijn reeds 80.000 ambtenaren ontslagen, maar een besparing werd hierdoor niet bereikt, aangezien de sa larissen intusschen werden verhoogd en ook de pensioenen in Oostenrijk zeer hoog zijn. Verder is het aantal ambtenaren in Oosten rijk ook nu nog te groot-. De uitgaven voor het leger zijn gering. Aan zijn natuurlijke liggir.g voor den handel en het bankbedrijf in Oost, Zuid-Oost en centraal Europa heeft Oostenrijk het te danken, dat het ook na den oorlog een der groote econo mische centra is gebleven Aan deze oms'an- digheden is het wederom te danken, dat het evenwicht op de begrooting kon worden her steld. Zoolang de productiekosten niet worden verlaagd, kan volgens spr. van een volkoqjen weder-opbouw niet worden gesproken. Mr Zimmerman eindigde zijn voordracht met het uitspreken van de hoop, dat niemand, die gervimen tijd in Oostenri,k heeft ge woond, kan twijfelen aan de vialiteit en de toekomst van den Oostenrijkschen staat De Fransche gezant heeft een bezoek aan Bethlen gebracht en daarna de journalisten ontvangen. De gezant zou verklaard hebben, dat Frankrijk en het Fransche volk er niet aan denken om Hongarije en het Hongaar sche volk met de valsche munters te inden- tificeeren. Frankrijk erkent de pogingen door Bethlen gedaan om de verantwoorde lijke persoonlijkheden op te sporen en wacht met vertrouwen het juridisch onder zoek af. Het Agentschap voegt er nog aan toe, dat de gezant verklaarde, dat volgens zijn oor- dee 1 de Fransche regeering geen schade vergoeding zal vragen, maar dat waarschijn lijk de Benque de France rich civiele par tij zal stellen, om bij hef proces tegenwoor dig te zijn. Naar de Weensche bladen melden, heeft vanmiddag de juist uit Parijs teruggekeerde Fransche gezant te Boedapest Clincant' den minister-president graaf Bethlen verklaard, dat de Fransche regeering het onderzoek in zake de bankhiljettenaffaire nog lang n et als geëindigd beschouwt en dat ze van de Hongaarsche regeering verwacht, dat zij haa* navorschingen naar de personen, die zich lot nog toe op den achtergrond hebben ge houden, zal voortzetten. Dc gezant deelde den minister-president namen mede van verdachten, die tot dusver in de officieele berichten en bij de verhoo- ren nog niet zün genoemd, alle van lieden uit de onmiddellijke omgeving van Horthy, onder meer die van diens adjudant Magas- hazy, die reeds is gearresteerd, van den chef der kabinetskanselarij Bartha en van de af gevaardigde Gömbös, Julius en Ulain. De ge zant zou den minister-president ook de be wijzen hebben overhandigd van de schuld der genoemde heeren. •Uii Boedapest wordt geméld, dat Dinsdag te Cassa in Tsjecho-Slowakije graaf An- drassy is gearresteerd, onder verdenking in '924 zijn kasteel in Veleiit zelf in brand te hebben gestoken. Een ontslagen stalmeester heeft den graai van deze brandstichting be ticht. De led ender Duitsche handelsdelegatie zijn gisteren te Parijs aangekomen. De be sprekingen zullen hedenochtend om tien uur '.n het ministerie van handel worden hervat Het langzame werken van Ged. Staten. Geachte redactie. U doet mij wel' veel eer, om een naar mijne meening uiterst sobere toelichting op den gang van een raadsbesluit ter provin ciale griffie, een toelichting, die ik noodig vond na een stukje in „Het Volk" dat evenals uw blad getuigenis aflegde van groote onwetendheid, omtrent de administra tie over 129 gemeenten, zoo uitvoerig te commentariceren. Die eer viel mij in mijn eigen blad niet eens ten deel. En terecht !n het antwoord daar lag de erkenning, dal bedoeld raadsbesluit 2 traanden bij der Inspecteur van de Volkshuisvesting was ge weest. Vindt u nu de overige tijd, voor die in- liandenstelling en na de ontvangst van hel 'nspecteurs advies lang, dan kan dit alleer door buitenstaanders worden toegegeven Want uw middel, om dergelijke zaken te lefonisch af te doen, is, laat ik het zach. zeggen, te naïef om verder over te rede- nee-en. Minister Lambooy moge dan in tijden van gevaar telefonisch hulp oproepen, dit met de ambtelijke bezigheden, verbonden aan de behandeling van een raadsbesluiten te ver geleken, is lichtelijk onnoozel. Als Gedeputeerde Stategi inlichtingen noodig hebben, dienen die schriftelijk te v/orden gevraagd en gegeven, omdat men anders later bij beroep bij gebreke van som mige dergelijke stukken zijn eigen positie zou verzwakken Maar bovendien, het is het College als zoodanig, hetwelk die inlichtingen verlangt. Moeten wc dan mei z'n zevenen steeds aan dé telefoon hangen? Wat ik in Het Volk even wilde recht zet ten is de meening, dat de gemeentebesturen op ,een rijtje hun raadsbesluiten inzenden en deze dan naar volgorde kunnen wor den.... goedgekeurd. Het was een poging, om de misvatting wat te bestrijden, alsof Ged. Staten niets anders mogen doen jlan goedkeuren; en dat die handeling alleen maar een fclocte for maliteit zou zijn En ik heb daarmee tevens vertrouwd aan de gemeentebes'uren den wenk te hebben gegeven, om bij de inzending van raadsbe sluiten, alsof met opzettelijk, Ged. Staten de noodige gegevens te on'houden. Ieder moet dan ook begrijpen, da zoodra a enige keeren "eco -re-pond retd movt wor den, er meer tijd verloren gaat dan alleen met die briefwisseling noodig is. Want men zit niet met 't betreffende -aadsbesluit voor zich op die antwoorden te wachten, maar neemt natuurlijk andere zaken ter hand en de vorige blijft liggen. Ik behoefde dus in dit geval geen mis stand goed te praten. De lange duur was hier voor een groot deel aan de gemeente zelf te wijten AI ben ik het dan graag eens met uw stelling, dat er frische wind moet zijn en dat er geen bureaucratische geest op de overheidsbureaux moet heerschen, de aard van het toezicht op zooveel gemeentebestu ren, .waa'bij elke fout en elke tekortkoming eigenaardige consequenties medeb-engt, maakt, dat altijd de beslissingen langer duren dan men verwacht. En laat ik er direct aan toevoegen, dat is niet te verhelpen door uitbreiding van personeel. Het is overigens wel grappig, dat uw blad speciaal op dit geval ingaat, waar U hier een afdeeling verdedigde van een uwer eigen partijgenooten, maar dat hebt u wel licht niet geweten. Haarlem, 13/1, 1925. A. W. MICHELS. Nasehri't ■'er Redactie. De heer Michels, wien wij overigens dank zeggen voor dit bewijs, dat hij zich de zaak aantrekt, veroorlove ons, ook op dit ant woord een commentaar. De opmerking in de laatste alinea van zijn stuk laten wij geheel voor zijn rekening. Hadde de onderhavige kwestie behoord tot de afdeeling van den heer Michels, dan zou onze critiek niet achterwege zijn ge bleven; én» was echter ook geen reden om ze 4n dit geval na te laten Zakelijke critiek moet,,de heer Michels zal ons dat toegeven niet beinvloed worden door de kleur van een bewindsman. Had de heer Michels een dergelijke opmerking geplaatst in de vergadering van Provinciale Staten, dan zou de voorzitter hem vermaand "heb ben zich te richten tot het heele college van Ged. Staten en niet tot een afzonderlijk lid daarvan. Het college is collectief ver antwoordelijk. Onze opmerkingen waren dan ook gericht tot het Provinciaal bestuur als zoodanig en niet tot een bepaald lid daar van. Trouwens wij veronderstellen ook niet dat in Het Volk commentaar achterwege bleef, omdat de schrijver van de verdedi ging, de heer M., een partijzenoot de re dactie is. Wat nu de zaak zelf betreft, hebben wii niet onnoozelweg geschreven dat de zaken per telefoon moeten worden afgedaan. Wij vroegen om wat meer de telefoon te hantceren. Daarvoor behoeve» alle leden van Gedeputeerde Staten niet aan de tele foon te hangen (sic!), maar in plaats dat de ambtenaren verplicht zijn om zooveel nutte- .De dienst Enkhuizen looze correspondentie te voeren, zou nienmet groote moeite onderhouden hen kannen adviseeren in vele gevallen te trachten een verzoek om nadere inlichting, om nadere gegevens per telefoon te doen. Daaronder behoeft de deugdelijke afdoening van zaken en het prestige van geen over heidsbestuur te lijden. In de ambtenaars wereld is het systeem van „dek je op je voorman" échter tot in de perfectie doorge voerd. Alles gaat per brief en per briefje. Ieder wenscht zich te dekken. O.i. is dit een der redenen van den tragen gang van zaken op regeeringsbureaux. Dat' is niet te verbeteren met aanstelling van nieuwe ambtenaren, zooals de heer M. terecht op merkt. Het systeem moet veranderen. En nu terugkomend tot de kern van ons door den heer Michels gews-aakt betoog, leggen wij nog eens vast dat de heer Mi chels met' klem van redenen heeft aange toond, dat onmogelijk het raadsbesluit tot den bouw van 427 woningen vlugger kon worden goedgekeurd dan nu het geval is geweest. Dat raadsbesluit werd 15 Juli ge nomen en 30 December door Ged. Staten goedgekeurd. De heer Michels brengt ons niet van onze meening af dat dit veel te lang is. Ook al nemen* wij in aanmerking dat door het lang uitblijven van deze goedkeuring bepaalde redenen aanwezig waren. Eu daarna herha len wij nog eens de strekking van onze critiek: probeer toch eens daarin verande ring te brengen. Vereenvoudig de admi nistratie. Het is geen verwijt speciaal ge richt tot het bestuur der Provincie Noord- Holland. Het is een algemeen euvel in over heidsbureaux, die langzame afwikkeling van zaken, ondanks den ijver, waarmede de ambtenaren zich van hun taak kwijten. Overigens geven wij den heer M. toe dat cr misschien Wel ooit gegronder critiek is te oefenen geweest dan in het onderhavige geval. Het is juist dat het raadsbesluit van Haarlem niet volmaakt geredigeerd was en onvolledig en dat het langen tijd noodig had oo de Griffie te komen. Ook zü toegegeven dat de inspecteur van de Volkshuisvesting het twee maanden in zijn bezit hield, maar voor den buitens'aander blijft alleen over het feit dat een half jaar noodig was om goedkeuring op dat besluit te krijgen. Met vloiier samenwerking van alle betrokkenen moest dat vlugger kunnen afgewikkeld wor den. Onze critiek betreft dan ook geenszins de Provinciale Griffie alleen en het stuk van den heer M. in „Het Volk" was voor ons alleen de aanleiding op eens op een ongewensch'.en toestand te wijzen. Pijnlijk, Schraal ol Gesprongen door dc kou le, gebruik dan d; heerlijk verzachtende en snel-renezende PUROL. Indoozen39.60. 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Heden, Vrijdagavond, heeft in café „Me- nopole" de eindstrijd plaats van den massa kamp tusschen de biljarsclubs „Vondel", fe Amsterdam en „D E. S.", te Haarlem. Van de 42 partijen zijn er thans 38 gespeeld, zoo dat er voor hed ennog 4 partijen overbliiven. Juist hiervoor bestaat veel belangstelling, aangezien hierbij de beide voornaamste par tijen zijn, waarmede deze wedstrijd begon nen is, n.l. die tusschen den heer Beekhof, „Vondel", kampioen 2e klasse, klein biljart van Nederland, en den heer De Foeljoege, „D. E. S." en die tusschen Daalhusen, „Von del" en Meere'ooer, „D E. S.". Aanvang 8 uur 's avonds. Na afloop prijs uitreiking, Naar het Orgaan van den C. B. P. T. T. verneemt, is voorloopig afgezien van het voornemen om de betaling van belasting aft de postkantoren te doen geschieden. De vaart in de binnenwateren van West- Friesland is wegens de ingetreden strenge vorst geheel gestremd. In zee komt nu reeds veel drijfiis. De stoombootdienst Enkhuizen —Amsterdam is daarom reeds gestaakt, ter wij! ook de zeilvaart over de geheele Zui derzee reeds onmogelijk is. Stavoren wordt nog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6