zA/R0U\a/EM- ru I\\ iwlS *1 Gekleurd ondergoed. De opvoeding der jeugd. Theezetten. 0ONZE KLEEDING. Onze schemerlampen Nouveauté's in hoeden. 4- - - Cjebreld VOof-fen Het wasschen van gekleurde stoffen. Recepten. Patronen naar Maat, Weet ge aft» w m "j Jcrm (Voor jongetjes van 3 tot 4 jaar). Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken f 30:30,— Overlijden f 750,verlies van een hand, een vod of een oog f 250,— verlies van een duim of wijsvinger f 125, - verlfes van een ander vinger f 40, krenk van boven- of onderbeen, boven- ©I onderarm i 50; msm Er zijn ernstige menschen te over, die kla- fen over onze moderne jeugd, Üie zich af vagen wat er van ons tegenwoordig geslacht groeien gaat en wie en wat de oorzaken zijn van de verwording der hedendaagsche jeugd. Op de eerste plaats is het de geest des tijds. Een geest van verslapping, van futloosheid van lamlendigheid, die steeds erger wordt. Waar zijn de energieke, hard werkende, de gelijke mannen en vrouwen te vinden Hun aantal is veel te klein. En wie flink en plicht getrouw leeft voor zijn werk en niet zijn le vensdoel tracht te maken van dansen en fuiven wordt dikwerf voor een ouderwetschen werk ezel uitgekreten, of beschouwd als èen stum per, die niet in staat is een goed figuur op de kermis «der ijdelheid te slaan, 't Is natuu. lijk Van zelf sprekend, dat de kinderen, die der gelijke voorbeelden voor oogen krijgen, ook Zoo zullen worden. Wanneer wij dus geen geslacht willen opkweeken, dat, volwassen zijnde, nog futloozer is dan bet tegenwoordige dan moeten we ons eeqs afvragen wat zijn de grootste fouten in de huidige opvoeding Ie. Het zinnelijke in de geheele opvoe ding van het kind. 2e. Het gebrek aan vorming van den wil en daardoor het gebrek aan zelfbeheersching en zelfverloochening. Als men de opvoeding van heel veel kin deren gadeslaat, dan denkt men bij zich zelf „Is het den ouders erom te doen om ïn die kinderen de zinnelijkheid zooveel mogelijk op te wekken Zie de overdreven liefkco- zingen, dat overdreven gevlei, die belachelijk' Zoet e woordjes, r hs dienende om 't ki rd liei en zoet en in s'n humeur te houden en het tot gehoorzaamheid over te halen. In alle stan den hetzelfde. Niet alleen krijgt het kind doo: die ziekelijke behandeling niet het minste be grip van eenig gezag, maar het wordt ook op Zijn beurt geneigd tot overdreven uitingen. Men zie slechts het overdreven gefleem en geflikflooi van moeders, oudere kinderen en andere personen tegen de kleinen in trams, spoortreinen en zelfs in de kerk. Wanneer men nu hierbij voegt de tegenwoordige uiterst primitieve kleeding der kinderen en de nage noeg volkomen vrijheid die men den kinderer. laat in houding en gebaren, dan zal geen en kel verstandig mensch verbaasd er over zijn, dat de tegenwoordige jeugd een buitengewo ne neiging heeft voor het zinnelijke en di' helaas dikswiils optreurige wijze demonstreert. De ouderwetsche moeders leerden haar kinderen een woord verstaan en begrijpen dat hun in hun later leven zoo erg goed te pas kwam, n.l. het woo-dje „plicht." Een nor maal kind begreep al heel gauw de uitdruk king „Zijn plicht' doen." en onder moeders ve-standige leiding leerde het kind de nood zakelijkheid inzien van het plichtmatig wer ken en tevens leerde 't kind in kleine zaken, zich vrijwillig eens een offertje op te leggen. Het woord en ook het begrip „plicht" zijr. voor een groot deel uit den tijd. Vraag maar eens aan de onderwijzers de: jettgd, hoeveel moeite het kost, om den kin deren het idevan plicht bij te brengen. De kinderen ooen thuis eenvoudig wat zij graaf willen en, wanneer het er maar eenigszins doorkan, laat men ze dan hun gang gaan. Hoe grooter ze wo-den, hoe moeilijker het natuur lijk valt, den wil nog te buigen en het slot is, óf men laat de kindereil maar in het wilde opgroeien, óf er komen hevige botsinge; tusschen opvoeders en kinderen. Mochten toch de jonge moeders allen eens inzien, hoe noodzakelijk het is, bij de opvoe- tg der kinde-en wat flinker te zijn. Hirte- 1 e, innige moederliefde bestaat toch ui: at anders dan uit uite lijk liefdoen en toe geven aan alle kindergrillen. Onze beste mannen en vrouwen zijn tocl rilen voortgekomen uit huishoudens, waai een flinke krachtige moeder aan 't hoofc' stopd, die leiding gaf aan klein en groot, die met liefdevolle tact wist te buigen wat ver keerd groeide, die zelfvc loochening leerde door woerd en voo-beeld. Geve God dat de tegenwoo-dige moeders, in dit. opzicht maa: weer heel wat „ouderwetscher" worden. Een kopje thee zetten, ziedaar, waarmede Seer vele, zoo niet alle jonge meisjes hun huishoudelijke loopbaan zijn begonnen en we durven wedden dat zij omtrent dit eerste kopje thee van hunne broeders en zusters heel wat.... aanmerkingen hebben moeten hooren. Inderdaad is er niets zoo moeilijk, dan bet zetten van een goed kopje thee en er zijn helaas nog tal van vrouwen, die niet in staat zijn een behoorlijk kopje thee te presenteren. In andere kringen han delskringen heeft men dit blijkbaar ook ingezien en misschien wel geproefd en naar aanleiding daarvan schrijft het „Weekblad van den Handel in Kruidenierswaren" het volgende: „Naast het feit. dat thee nog steeds de loedkoppste volksdrank is en zeer vede goe de eigenschappen bezit, die geen enkele andere drank in zich vereenigt, stelt zij als eenigen eisch, dat zij behoorlijk bereid dient t« worden En nu is het eigenaardig, dat tuist dat toebereiden van thee als drank een eigenschap is, waarvan haast iedere huis vrouw hot oatent schijnt te bezitten, ter wijl het zij hier zonder schroom gezegd .de meeste daarbij de grofste fouten maken. Waar nu alleen een konie thee, dat goed gezet is, tot navolging of tot meer gebruik noodt en dus tot een grooter verbruik van thee leidt, ligt het op den weg van den kleinhandel hier dus van de kruideniers om den strijd aan te binden tegen die vvkee'de gewoonten van theezetten en de cliëntèle zoodoende in de goede richting te voeren. Nog sterker! Wanneer de verkooper alles irt het werk zal stellen om zijn klanten voor het'minste geld aan de beste waar te helpen, wordt dit streven ten eenenmale te niet gedaan, indien wat thee betreft de klanten een verkeerde wijze van thee zetten volgen. Want de beste qualiteit thee komt niet tol haar recht, ja wordt bedorven, wanneer zij slecht gezet is. En worden tr principieele fouten gemaakt bij het theezet ten, dan zal de minder goede smaak door de huismoeders altijd worden geweten aan de onvoldoende kwaliteit van de thee eri zal dit nooit liggen aan dé onjuiste wijze van zetten, die door haar gevolgd werd De Vereeniging voor de Theecultuur In Ned.-Indië kan dus bij haar propaganda tot uitbreiding van het theegebruik krachtige bondgenooten vinden in de kleinhandelaars, dat zijn de kruideniers. Laten zij medewerkers zijn om hunne klanten de goede wiize van theezetten bij te brengen; laten zff mede den strijd aanbinden tegen het hier in Nederland zoo ingewortel de misbruik van het theelichtje, dienende om eens gezette thee warm te houden; laten rij propaganda maken voor het gebruik van theemutsen; laten zij hunne klanten er op wijzen, om bij 't thee zetten niet dan versch kokend water te gebruiken en om de thee in dan trekpot niet uren lang te laten trek ken. Dan en alleen dan zai hun waar tot haar recht komen en hun moeite beloond worden, om voor weinig geld een goed sma kende melange in den handel te brengen. Hun verkoop zal er geleidelrk maar zeker ^oor stijgen, omdat eerst dan de vele goe^e eigenschappen van thee als drank ten volle openbaar zullen worden. Thee kan dan in Nederland hetzelfde burgerrecht verkriigen als dat in Engeland het geval is! Nederland, tot tot de oudste thee-drinkende landen van Europa behoort, verbruikt nog geen 3 pond 'hee rer hoofd der bevolking en per jaar, 'e'rwül Engeland bi;na driemaal zooveel ver bruikt. In Fngeland heeft men de bevolking van meet af aan opgevoed in de iuiste wijze van theezetten; in Engeland zoekt men te vergeefs in de bur^ergezinnen naar 'n lichtje om de thee warm te houden......" Dat is allemaal nu wel heel aardig gezegd, 'och waa'om niet tevens verteld, hoe we tan wèl thee moeten zetten? Een redactrice van het „Alg. Handelsblad", die eveneens toze meening er op nahield, is in verschil lende kookboeken gaan snuffelen en citeer- ie het volgende recept: „Spoel den trekpot om met kokend water, foe er dan per persoon één schepje (vijf Iram) thee in, maar reken in den regel éto schenje op het geheel over. Giet den trek- not half vol met water, dat juist aan den kook is gekomen; laat de thee twee minu- 'en trekken, scher.k dan den trekoot vol mot kokend wate- en Hat de thee nog twee minuten stéan. Gebruik voor het trokken ,'iefst een tea-cosv, om het koken (dat op een lichtje snoeJig gescbiedtl tegen to ''aan. Doe in de kopjes een sebeoie suiker riet ze half vol met thee, schenk op dep 'rekoot nog wat kokend water vu! daarmee 'e kopjes tot 3d aan en schenk er ten dofte wat melk ,bii. Giet op de overblijvende thee weer ko kend water en laat ze onder de tea-cosv staan tot voor de tweede maal schenksel noodig is." Aldus schreef Martine Wittop Koning, *e bekende culinaire kunstenares in een van hare recepten-bundels. In ietwat beknopte- vorm en met een kleine variatie, zegt mej. G. J. Warnnée in het Kookboek van de Amsterdamsche Huishoudschool Het vol gende: V „Spoel den trekpot met kokend water om doe er de thee in (één schepje per persoon en één voor den pot), giet er zooveel ko kend water op dat ze onderstaat, laat ze onder een theeffiuts vijf minuten trekken. Vul den pot daarna geheel met kokend wa ter bij en ga dadeli'k inschenken. Giet den not weer met kokend water bij en laat de thee onder de thcemuts staan tot het twee- 'e schenksel noodig is," Men ziet, de beide recepten verschifler riet veel van elkander. En toch, toch heb ben we alle redenen om te veronderstellen •fat theezetten een der moeiliikste gebeurte nissen in een huisgezin is. Want bijna alle vrouwen zetten thee, doch er zijn maar wei nigen onder de velen die behoorlijke en goed smakende thee kunnen zetten! Hoe gezellig n zoo'n mooie schemerlamp Het zachte, omfloerste licht geeft zoo'n in timiteit in de wintersch verwarmde kame:s. Heerlijk is dan zoo'n schemeruurtje vóó; den eten als allen gezellig zitten te babbelen bij een warm kopje thee. Of als 's avonds na den maaltijd de gioote lamp nog een uurtje wordt uitgedaan en men stil kan zitten droo- men of naar zacht pianospel luisteren i Er zijn weinig uurtjes zóó gezellig als de win- tersche schemeruurtjes. Maar om echt te schemeren heeft men ook een schemer lamp noodig. Onze grootmoeders zaten bij haar klein, flikkerend theelichtje. Wij vrou wen van de twintigste eeuw branden geer lichtje meer bij de thee maar gebruiken de meer practische, maar ook meer prozaïsche theemuts. Als wij óók een scheme: lichtje willen hebben, moeten 'we ons een lamp aan schaffen. Gelukkig zijn er tegenwoordig schemer lampen te kust en te keur te krijgen. No. 328. Een keurige wandelrobe van oruin ci èpe-marocain. Het lijfje is gegar neerd met een kraagje met strik van fluweel de zelfde kleur hetwelk men eveneens be- Sïgt voor de manchetten de ceintuur en dc Onderrand van den rok. De mouwen zijr Van onder even ingefronsd en daarna aan de Manchet gezet. De rok is van veen voorzier van stolpplooien doch van achter glad. De 8«sp der ceintuur wor dt met fluweel ovcr- Hokken De hoed is bijpassend bruin flu- *eeI, kousen beige en schoenen bruin. Pa boon f 1.35. No. 329. Nog een eenvoudige wandel- japon in kasha-naturel. Het lijfje wordt van voren tn tweeën gedeeld door een 5 c.M. oreede verticale strook terwijl ook de taille door twee dergelijke strooken wordt gemar keerd. De rok is rondom geplisseerd. Het kraagje is van witte batist waarvan ook de iabot die ter weerszijden in den naad der ver ticale strook gelaten is De manchetten der mouw kan men naar ve-kiezing van kasha of batist maken. De hoed rood vilt, kousen beige en schoenen zwart. Patroon f 1.35. At zitten wij' midden in 't winterseizoen an al denken wij aan 't voorjaar als iets dat a, zoo ver nog weg is en nog tong, lang nie' in 't verschiet, toch zijn de modehuizen reeds druk in de weer met het ontwerpen en uit voeren van nieuwe ideeën en zijn vele vlugge vingertjes van atelier-meisjes reeds bedrijvir bezig modellen te maken van hoeden, welke wij in het volgend seizoen zullen dragen. Gedecideerd uitgesproken is 't nog niet, wat we! het meest en vogue zal worden er welke modellen het popular st zullen zijn, maar men kan toch- al voorzeker aannemer, dat de klokvormige hoed met breeden ranc opgeld doet. Dit model ziet men ook thans zeer veel dragen en het aantrekkelijke èrvan is juist dat haast geen enkele dezer hoeden precies hetzelfde model heeft. De randen zijn wel nagenoeg alle bfeed, doch zijn óf van vorer regen den bol opgeslagen óf van voren smal en aan de zijkanten breeder en beneden waarts loopend. In het laatste geval is deze van achteren tegen den bol opwaarts opge togen Verder zal men ook den middel-grooter klokhoed zien, waarvan de rand als bij eer steekhoed tegen den bol is geslagen en aar de beide zijkanten punten vormt. De bolleu der hoeden zijn veelal slap ge houden en bestaan meestal uit zes stervor mig geknipte dcelen. Het mate rial dat men er voor zal beziger bestaat hoofdzakelijk uit rips, satijn, panette en geplisseerd lint. Voor garneering zal men veel franje of lint aanwenden, goud garnee ring blijft en vogue, vooral wanneer hiervan blaadjes, bloemen of andere kleine versie ringen gemaakt zijn. Schitterende spelden zullen vooral in der overgangstijd, nog vee! gezien worden ir verschillende grootten. De nieuwe, zoo zeer gewilde modekleure*" zooals flesscheng-oen, roestbruin, lavendel, vozenhout, roodachtig violet, kastanjebruin, enz. zullen voor ove-gangshoeden „de" toonaangevende modekleuren zijn. Naar 'men algemeen aanneemt zal tn he' volgend seizoen veel aandacht worden be steed aan hoeden-gameeritig. Men beloof met heele aparte en chique ve-sieringer voor den dag te zullen komen, waardoor de vrouw weer eens de weelde van een waar lijk „gekleede" en „gegarneerde" hoed zal leeren kennen, Hoe chique en fijn een onge- garneerd hoedje ook kan zijn, een bioemen- of veerengarnee: ring geeft het sieriijke, en he' coquette er aan. En vooral, dat is immers hoofdzaak, wij veriangen nu toch weer eens naar een oovallende wijziging in de hoeden en, die zal komen. JtDER HET ZIJNE. Kruier: „Juffrouw, uw trein ris...." Juffrouw Precies. ,.M'n beste man, waar om zeg je „uw trein", terwijl je toch weet, tot de trein aan de spoorwegmaatschappij behoort." Kruier: „Maar waarom zegt u dan „m'n beste man", als u weet, dat fk aan m'n oudje hoor." Men zou haast meren meer in de de menschen meer de verfijnde manier een zacht gekleurd alles in 'n sprook- In sommige krin- woonte geworden, mering te ontvan- meeste menschen 2e voelen ii:h ■natte licht, de ge- beter, ieder dm ft geven en wat van pas kómt, het licht maakt ons daarom dames, die pekappen op na gewone lamp in een tnderen. Voor deze meestal een donkere men ke-srood, violet, terwijl mooie de ge en zijn, die zeggen, dat sche mode komt óf da) smaak krijgen voer van schemeren, met lichtschijnsel, da) iesachtig waas hult gen is 't ook ge- de gasten bij sche- gen. Dit valt bij de zeer in den smaak, rustiger in het spiekken vlotten zich wat meer te ons vrouwen zeer gekleurde, wazige mooier. Er zijn er losse, aparte lam- houden, die haar scheme: lamp ver- lampekappen wordt kleur zijde geno- purper, oudgoud, ook zeer .mengde kleu ontstaandoor voile doeken van verschillende kleur op elkaa: xver de lamp te leggen. 't Is nooc'ig te zeggen, dat de kleuren voor een scheme-lamp 's avonds bij lamplicht gekozen mceten wore'en. Behalve van stof worc'en scheme-lampen ook van papier ver vaardigd van dun carton of zijden Japansch papier, met mocie kleuren in waterverf be- childerd. ■fe Roe K JS. W". ..CTl iQri> iocs® Het pakje laat z-ch maken met rechte ste ken een toer rechts en een averechts De -and van blokken is als volgt 1 toer rechts één toer 5 steken rechts en 5 averechts, 5 echts, een toer rechts enz. Aan het eind van vijf toe-'en verzet men het patroon door echts boven averechts te breien en omge keerd enz. Om meer relief te geven omlijnt men de blokken met een kettingsteek in een andere kleur ceintuur en smalle boordsels zijn van dezelfde tint. Voor den rug zet men 70 steken op, breit 3 rijen blokjes, daarna de rechte steek tot men 35 c.M. totale hoogte heeft. Voor het smalle deel van den voorkant 20 steken opzetten, drie rijen blokjes breien en vervolgens in rechte steken de zelfde hoogte als de rug. Het breede gedeelte beginnen met 56 steken, hierop de drie rijen blokjes, waar na voltooien in rechte steken, doch waar bij men aan den rechterkant van het werk drie blokjes maakt op de laatste 15 steken. Als men 26 c.M. hoogte heeft bewaart men 17 c.M. steken op de naald en.breit de res- teerende 9 c.M. hoogte met de noodige jnin» deringen voor de uitronding van de hals opening. Vervolgens neemt men de andera helft op van welke men de laatste 9 c.M. eveneens met dezelfde minderingen breit. De mouw Na 40 steken drie rijen blok jes, daarna de rechte steek tot men ongeveer 15 c.M. hoogte heeft. Brei hierna een man chetje van 6 c.M. hoogte bij een breedte van 14 c.M. De mouw wordt ingefronsd en aan genoemde 14 c.M. manchet gezet. De kettingsteken tusschen de blokjes maakt men het laatst evenals dc omboording van hals en manchetjes. Het B oekje 25 steken opzetten en 3 c.M. breien maak een tweeden rechthoek gelijk aan de eerste cn vereenig beide door 10 steken. Op de aldus verkregen 30 c.M. oreedte breit men 30 c.M. totale hoogte. D# tchterkant is gelijk aan den voorkant beiden wo-den in de zijden aan elkaar gezet en in de taille gef onsd op elastiek. Benoodigde wol 4 knot van 50 gram drie» Jr-.ads en één knot van een andere kleur voor de kettingsteken, de boordsels en de cein tuur. Mooi zijn de nieuwe Chineesche schemer lampen in pagodemodel.Ik zag ze van lakrooöe zijde met een gelakt roocen stok, of in purper met een zwart gelakten stok, zooals op onze tfbeek ing. Soms is 't licht nóg meer gevoi leerd, door ettelijke „vallen" van teere, soepe le stof over de lamp. De rooce lampjes ver der 1 met iangwe-pige paarse kristallen kralen. Typisch is de bolvormige pot met het oarasol-kapje. Deze accentueert zoo mooi den lagen vorm van ce lamp. Een handige vrouw tan dit lampekapje geheel zelf maken. Ze heeft e behalve donker gebloemde zijde en :en rolletje ijzerdraad.houten breinaal den voor noodig. Deze worden bevestigd aan wee cirkels van ijzerdraad, welke later onde. :en zwart zijden ruche worden verborgen. Voor de punten van de naalden maakt ze wee cirkels van wit katcen, waarin door stiknaden evenveel hokjes worden verkregen als er naalden zijn. Midden op het kapje wordt een ion. je van zwart fluweel geplakt (erwijl ook de stof op de naalden en op de ÜZerdraad-ringen door middel van lijm be vestigd wordt. De derde lamp een schaallamp, fs geheel in wit en zwart gehouden. Het puntige ge- eelte is met witte zijde bekleed,welke echter too dik is, dat ze slechts een gedempt licht 'oorlaat. De stralen zijn zwart, evenzoo de aree e rand, de kwast, c e k?alen en het koord: een lamp, die in een bepaal-e omgeving zee. voldoen zal. Wit ondergoed afgezet met kant of bor- iuursei zoorl wij dat tot hiertoe gewend wa- en raakt heelemaal uit de mode. Een stel ondergoed hemd, broek en combinatie hoo- en tegenwoordig van dezelfde kleur te zi'.n ook heeft men dan de nachtpon in dezelfde int gekozen. De meest gebruikelijke stof waarvan ze vervaardigd zijn is zijcen tricot, ofwel crêpe de chine alhoewel in Frankrijk en België de meeste trekjes en dames die tellen zelf maken en dan n eestal van sati net, omdat deze véél sterker is. Ook in de slaapkamers is er verandering gekomen. In de plaats van de stralende blankheid, waaraan n.en vroeger hechtte voor beddelaken en sloopen, ziet men nu dikwijls zachte tin- 'en geel, mauve of roze, gewoonlijk met open oatronen of randen in donkerder tint van de- telfde kleur versierd. Er is iets voor te zeggen, dat de gekleurde lakens minder gauw verfrommeld en slordig er uitzien dan de witte en ten tweede kammen een harmonieu's geheel verkrijgen als laken-, loopen en sprei, dezelde tinten en patronen dragen als gordijnen en muurschilderingen. Voor de kinderkamer in b.v. matblauwe kleur met rand in diep blauw geschilderd "tiet bijpassende go-dijnen, staat op het bed dat licht gekleurde linnen wel lief, vooral al, ■tien oak zacht blauwe dekens er bij kiest. Zacht rose met bhuw of reel met zwart maakt weer een ander ook heel aardig effect. Evenals bij het wasschen van wollen stof fen, moeten er bij gekleurde stoffen ook en kele 'regels in acht genomen worden. Bij dit soort van goed let men meer op de kleur, dan op den aard der stof. Men sorteert het goed in lichte, donkere en sterke kleuren. Verschillend gekleurd goed wascht men met in hetzelfde sop. Heeft het eerste stuk geen kleur uitgegeven, dan kan er een tweede door gewasschen worden, enz. Week goed, dat nooit gewasschen ts, tn water en zout of water en azijn dm de kleur te fixeeren (vaster leggen). Voor zwart, grijs en blauw kunt ge water en zout nemen, op een halven emmer water een paar lepels zout.. Voor rood, geel en groen neemt ge wa ter en azijn op één halven emmer water 3 k 4 lepels azijn. Laat het goed hier pl. m. uur in staan, spoel het dan goed uit, daar anders het- eer ste zeepsop dj-ect schraal is, door de aan wezige azijn of het zout. Maak een heel lauw sop van sunlirht- zeep. Voor erge teere kleuren kan men lux of houtzeep gebruiken. Denk er vooral om het water niet te warm te nemen, daar de meeste kleur door warmte lichter wordt en ook mogen geen scherpe zeepsoorten ge bruikt worden. Laat gekleurd goed nooit in z'eepsop liggen, maar wasch het vlug, daar zeep meestal kleuren aantast. Strijk op vuile plekken nooit zeep daar hierdoor lichtplekken zouden kunnen ontstaan. Wasch teere kleu ren niet te veel op de hand, maar knijp deze uit. Spoel het goed flink op zoo noodig nog eens in water en zout of water en azijn. Om te voorkomen, dat het goed tijdens het drogen doo: loopt, (door 't langzaam naar beneden druppelen van het water) moet meu et zoo droog mogelijk zien te krijgen, voor dat het opgehangen wordt. Ge krijgt het goed droog door het in een doek uit te wrin- gen. Ge gaat nog voorzichtiger te werk, wan neer ge het goed niet ophangt, maar het te drogen legt op een doek is er een blouse ge wasschen dan kunnen de mouwen met een doek opgevuld worden. Zeer teere kleuren rolt men in een doek en bat ze daarin strijkdroog worden. Strijk gekleiïrde stoffen zoo vlug mogelijk op. Het stijven hangt af van de soort'stof: licht gekleurde katoenen êrt linnen stoffen tij ft ge in gekookte stijfsel. Voor neteldoek of battist is het beste ge kookt dun aardappelmeel. Voor donker ka toen, rood of blauw k?n rren zoowel aard appelmeel als dunne stijfsel nemen, het fcerte is het gc-cd aan den verkeerden kant te stij ven. zoodat men niet zoo gauw last heeft jj van witte vlammen. Voor gekleurde satinet (schortjes, kleed jes enz.) is gom het mooiste stijfmiddel. De gom mengt ge met lauw water tot een Jun papje aan en haalt het goed er door, Zoodat het gelijkmatig gesteven wordt. Wanneer schortjes en kleedjes iets geste ven worden, blijven zij langer schoon. BRUSSELSCH LOF EN JUS. I K.G. Br. lof, 40 gr. boter, wat bruin van jus. Bereiding Het tof schoonmaken, was schen en vlug gaar koken in ruim kokend water met zout (pl.m. 3 kw.). Het laten uj{f» lekken, de stronkjes netjes schikken in vuurvast schoteltje, bruin van jus er tusschen gieten en het geheel bedekken met iets pa neermeel en klontjes boter. Het schote'tje, onder nu en dan bedruipen, in den oven 'n lichtbruin korstje laten krijgen. BRUSSELSCH LOF EN BRANCHES. 1 K.G. Brusselsch lof, 2 eieren, 100 gr. boter, nootmuskaat. Bereiding Het Brus selsch lof schoonmaken, wasschen en gaar koken, in ruim kokend water met zout. Het warm houden, even laten uitlekken en daa vlug stapelen op een verwarmden schotel bij voorkeur op een aspergeschotel. De hard gekookte eieren overlangs doorsnijden en ota den schotel schikken. Er bij presenteerea gesmolten boter of gewelde boter, en wat ge raspte nootmuskaat. BRUSSELSCH LOF MET GEHAKT. 1 K.G. Brusselsch lof, 400 gr. kalfsgehakt, brood, ei, noot, zout. Bereiding Op de ge wone wijze het gehakt aanmaken en een bal van vormen en dezen in een braadslede gaar braden. Den bal met de afgemaakte jus over doen in een vuurvasten schotel en de stronk jes half gaar gekookt lof er om heen schikken. Het geheel bedekken met paneermeel en stukjes boter en het schoteltjï, onder nu ea dan bedruipen, in den oven licht bruin latea worden (pl.m. 3/4 uur.) Papieren patronen op maat gemaakt, kun nen besteld worden onder toezending of bijvoeging van het benaalde bedrag plus 15 cent porto, aan het Comptoir des Patrons, Molenstraat 48 3. Den Haag. De maten op te geven volgens nevenstaande ieekening. Weet ge. dat modder- en regenspatten op lichte sloffen verdwijnen door ze na het drogen goed af, te schuieren en daarna met een in benzine gedrenkt doekje af te wrijven. Weet ge dat men om harden mooi te houden ze na gedanen arbeid in kan wrijven met 'een druppel zuivere olijfolie, vóórdat men ze gaat wasschen. ukken Vgrzakerinq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7