VORST IN HET OVERSTROOMINGSGFRIED: - DE „DUIVENPLATTEN" IN DE JORDAAN TE AMSTERDAM. BINNENLANDSCH NIEUWS. ^Tegen onecht zilver. RECHTZAKEN. Ï5e onwillige kiezers. GEMENGD NIEUWS. Verduistering van 60.0CD. 300 K.M. perKrokodil! Zonderling sterfgeval. Een Raad van Arbeid in de gevangenis. Doodelijk fabrieks-ongeval. Naar men ons mededeelt ■fceeft de Bond van Edelraetaal- 'srereenigingen (B.E.V.) zich in een uitvoerig adres tot den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewend, waarin wordt uiteen gezet, dat de han del in zilveren werken veel na deel ondervindt van het in der handel brengen van artikelen, die onder den naam „zilver" aan het publiek worden aange boden en welke in werkelijk heid vervaardigd zijn uit een «iet-zilverhoudend onedel-wit- metaal en slechts galvanisch Verzilverd zijn. Adressanten verzoeken den Minister zoodanige maatrege len te treffen, dat, zoowel in het belang van het publiek als van den handel in de zen ongewenschten toestand op afdoende wijze verbetering wordt gebracht Het toezicht op de handhaving van de bij bestuursmaatregel te geven voorschriften of in te voeren verbodsbepalingen zal door den Bond kunnen worden uitgeoe fend. terwijl ook de bestaande „Dienst van den Waarborg", volgens art. 8 der „Warenwet" deze taak op zich zou kunnen nemen, aldus besluiten adres santen Donderdag heeft de kanton rechter te Amsterdam een aan vang gemaakt met de behande ling der gerechtelijke vervolgin gen ingesteld 'tegen ongeveer 10.000 12.000 kiezeressen en kiezers, die zich bij de Kamer verkiezingen aan hun stemplicht onttrokken hebben. Bij het opmaken van de lijst dergenen, die zich wegens hun nalatigheid voor den rechter zouden hebben te verantwoor den, heeft het Bureau Verkie zingen eerst een schifting ge maakt onder de ongeveer 40.000 kiezers die niet verschenen zijn, waardoor slechts opgeroepen zijn degenen van wie van te vo ren niet was vast te stellen dat bun verzuim niet aan opzette lijke nalatigheid of onverschil ligheid is te wijten. 32 politiebeambten zijn dag aan dag bezig met het uitreiken der dagvaardingen en heden hebben de eerste 200 zaken ge diend Er zijn nu 1200 dagvaar dingen uitgereikt. De verwach ting is dat ieder der zes kanton rechters, die op verschillende dagen zitting hebben, per dag een paar honderd zaken zal af doen. Op de zitting van heden werd den beklaagden alle gelegenheid afgesneden tot het voeren van piincipiëele debatten. Het verloop der procedure {maximum duur 1 minuut) was ongeveer als volgt: Kantonrechter: Waarom is u Biet ter stembus geweest? Beklaagde: Ik had hoofdpijn. Kantonrechter: U hebt 3 boete Volgende zaak. Kantonrechter tot volgenden beklaagde, terwijl diens voor ganger nog beteuterd staat te kijken): Waarom is u niet ter •tembus geweest? Beklaagde: Ik heb gemoeds bezwaren. Waarom Kantonrechter: U hebt 3 boete. Beklaagde af. Kantonrechter tot volgenden beklaagde: En u, waarom is u.... Beklaagde: Welke os kiest zijn eigen slachter? Ik Kantonrechter: U hebt 3.— »oete. Beklaagde af. Kantonrechter tot volgenden beklaagde: Waarom hebt u niet gestemd? Beklaagde (een zorgvuldig op papier gestelde redevoering uit zijn binnenzak halend en glimla chend): Alias Troelstra noch alias Cauaan kunnen mij dwin gen naar de stembus te gaan.... Kantonrechter: 3 boete, volgende zaak. En zoo ging deze gros-behan deling den geheelen dag door. Slechts bij een zaak oordeelde de kantonrechter een nader on derzoek gewenscht. Het betrof een milicien, die twee dagen voor de stemming voor de her- halings-oefeningen had moeten opkomen en wien de compag niescommandant op zijn verzoek oro verlof tot het uitoefenen van zijn kiesrecht had geantwoord, dat het heelemaal niet noodig was, dat hij ging stemmen. De dader meldt zich bij de politie aan. Zooals reeds vroeger gemeld, Is bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat de direc teur van het Nederlandsche fi liaal eener Duitsche Handels- vereeniging zich schuldig zou hebben gemaakt aan verduiste ring van gelden Naar door ac countants intusschen is vastge- «teld zou circa 60.000 door den directeur zijn ontvreemd. Naar wij thans vernemen heeft de Directeur, die voort vluchtig was, zich bij de Am- rterdamsche politie aangemeld. Hij heeft daar bekend in den loop der jaren bedragen uit de kas, welke tn totaal 60.000 kunnen beloopen, ten eigen bate te hebben toegeëigend. Hij heeft vervolgens de politie medegedeeld zich in staat te achten binnen enkele jaren de vermiste gelden aan de benadeelde Han- delsvereeniging terug te betalen De man is thans, terzake van verduistering ifer beschikking van de justitie gesteld. DE VORST. De waterval bij den Oorsprong te Beek is in een ijs- draperie veranderd. EEN MERKWAARDIG DRIETAL dat in 't Olympia-circus te Londen optreedt: een 19-jarige reus (2K M. lang), een 17-jarige dwerg (IK M. hoog) en de kleinste pony ter wereld. l ZILVEREN VOETBALSCHILD, door de Ardatb Tobacco Cy. uitgeloofd als wijselprijs voor den „kampioen van Nederland." De prijs wordt eigendom door winning drie maal achtereenvolgens of althans in vijf jaar. (Jüit Barcelona wordt gemeld, dat een irokodillentemmer een met-alledaagscn ochtje door de Middellandsche Zee gemaaki 'eeft. Hij had een weddenschap gedaan, dat hij an Palraa (Majorca) naar Valencia, een at tand van 300 K.M. zou „varen" op den rug an zijn krokodil. Hij bevestigde een houten zeteltje boven o het dier en „scheepte" zich in Na 12 uren 40 minuten bereikte hij zijn boel Hij verklaarde geenszins vermoeid te ijn. Hij had zijn evenwicht bewaard door zijn beenen tegen de flanken van het dier ge drukt te houden. Van tijd tot tijd had hij het beest eer tanmoediging gegeven met een eindje hout net behulp waarvan een middelmatige snel- leid bereikt werd. De .krokodil-vrachtvaarder" die 400 jaa: >ud is, kwam frisch en fiksch te Valencia an, waar hij zijn ongeschokt zenuwgestel net nieuwe kracht wapende door een flink naai. De origineele „zeereis!' werd tijdens den nacht uitgevoerd. Het stoomschip „Baleares" begeleidde den reiziger en verlichtte met laar lichten zijn weg. April is nog verre anders zouden we aan e waarheid van het bovenstaande lichtelijk aan twijfelen! In de mijn „Julia" te Eygelshoven werd Maandagavond de 22-jarige mijnwerker Joh Consten, bewusteloos in de mijn gevonden De jongeman werd naar de ouderlijke wo ning overgebracht, waar hij Dinsdagmorger overleed. De doodsoorzaak kon nog niet vastgesteld worden. Uiterlijk letsel was niet aanwezig. (L. K.) Naar de Msb. verneemt, zal de Raad van 'Vrbeid, te Goes worden ondergebracht in., de reeds vele maanden leegstaande voorma lige strafgevangenis. Aan een aannemer ter plaatse i$ door den districts-bouwkundige opgedragen het gebouw voor dit doel i" orde te brengen. Op de textielfabriek der firma Gerhard Jannink en Zn. aan den Cromhoffsbleekweé Je Enschedé geraakte de 14-jarige wevers* hulp G. Grijzen onder vallende balen ka* toen. Hij is spoedig daarop aan de gevolgd QVprl*»"^ka»_ door middel van touwtjes, en dwars daarop geplaatst plankje naar den plathouder brasscher genoemd Foto rechts IN DE JORDAAN TE AMSTERDAM vindt men zeer veel duivenplatten, die boven op de dikwijls oude bouwvallige huizen zijn gebouwd, doch waarin de eigenaars met hun duiven zich schijnbaar volkomen veilig voelen. Onze eerste foto links toont een zoogenaamde „hooge kast." Boven rechts: een uit latten getimmerde vangkooi, zoogenaamd „knip." De lange zijden ervan kunnen opgetrokken worden; het zijn kleppen welke worden bewogen Bovcr op dit plankje is een zitstokje aangebracht voor den lokker, ook wel onder- I- ;t „duivenmelken." VORST IN HET OVERSTROMINGSGEBIED. Een foto, genomen in de Bongerdsfraat te Beek bij Nijmegen, waar de straat met een ijslaag van 15 c.M. dikte bedekt is. De bewoners hakken 't ijs voor hun deur weg. TWEE MANNEN, die in deze vermomming meermalen drank smok kelden, zijn te New-York gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10