'Nieuwe haarlemsche courant. Aderde Blad Zaterdag 16 Januari 1926 De Belgische minister van Nationale Defensie heeft in verband met het conflict, door de leger wet geschapen, zijn portefeuille ter beschikking ge steld. Tussclien Zweden en Denemarken is een arbitrage-verdrag ge- teekend. De noodtoestand der ingevroren schepen in de Finsche golf. Onder de Radio-berichten: De voorzorgen-in België tegen bomende sverstroomingen. Een conflict in de Antwerpsehe diamant-industrie vermeden. De nieuwe Oostenrijksche regeering. Een mijnontploffing In Farming ton. GEMENGD NIEUWS. Zijn vader vermoord. Brand in een ijzergieterij te Tegel en. Inbraak aan den Coolsingel te Rotterdam. Brand in een textielfabriek te Eindhoven. Voorloopig geen tochten op schaatsen in Friesland. Doodelijk ongeval bij Zeist. Het licht dat niet verscheen. l BINNENLAND5CH NIEUWS. Bezoldiging der Ministers. De Koningin en de Prinses i op schaatsen. Prof. F. Roels. De ex-kroonprins naar ons land UIT ONZE OOST. Na de Garoet-moordzaak. Valsche francs-biljetten naar Indië. RECHTSZAKEN. Inbraak in het retraitehuis Loyolate Vught. De kabinetscrisis in Duitschland De onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk. De overstroomingen in België. De toestand van kardinaal Mercier. Uit de diamantindustrie. Toselli. t De nieuwe Oostenryksche regeering. Het valsche muntersschandaaL De onderhandelingen tusscheK Italië en Engeland. Het valsche muntersschandaal. Een mijnontploffing. MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. Komeet langs fotografischen weg ontdekt. De zon-eclips slecht waarneembaar. Kanker-onderzoek in Engeland. Duitschland. Hat hoogtepunt «ter koude zou bereikt feQa.... Giftermorgen ctond de thermo- ucter in Berlijn reedj hooger nl. op lt traden onder nul. In Rome vroor het giste ren 1 graad, terwijl gisteren daar de thermometer 14 graden boven nul Stond. Ook in Frankrijk was het weer milder. De scherpe koude heeft tengevolge gehad, dat een groot aantal personen in Berlijn, nl. 6030 personen, hun toevlucht hebben ge zocht bij het asyl voor dakloozen. Dit is het grootste aantal, dat in de laatste jaren 1» voorgekomen. Engeland. Gisteren heeft het in vele plaatsen van Qroot-Brittannië gesneeuwd. Vele wegen rijn versperd. Een aantal voertuigen is verongelukt en veel personen zijn daarbij (ewond. In vele deelen van het land vriest et; vooral in Zuid-Engeland is het zeer Voud. Zware sneeuwval in Italië. Uit Chlasso wordt gemeld, dat tengevolge Van den hevigen sneeuwval hedenmorgen gaen treinen uit Italië binnenliepen. x Het lnsllleeren der twaalf communisten -te Munchen. i Nadat des morgens beide beklaagden Pol ling en Prüfert waren gehoord, ondervroeg de president 's middags eenige getuigen: echtgenooten, moeders en vaders der ge- Jusilleerden, die mededeelden hoe de arres taties geschied waren, des nachts tusschen 12 en 1 uur. Ook werd gehoord Georg Löhner, die deel uitgemaakt had van de expeditie naar Gerlach. Deze verklaarde, dat hij en eenige nderen door Roode gardisten in den nacht van 29 op 30 April 1919 waren aangehouden *n met doodschieten bedreigd. Toen de rijksweerexpeditie daarop begin Mei naar Gerlach kwam, heeft Löhner drie menschen genoemd, die hem bedreigd hadden. Deze werden gearresteerd en doogeschoten. Of hij nog andere namen heelt genoemd, weet hij Biet ra eer. Löhner was er bij tegenwoordig, dat de gearresteerden naar de Hofbraü in München gebracht werden en meende zich te herinneren, dat een drietal menschen on middellijk werd doodgeschoten Onderhoud van oor!ogsgraven. formeel is thans een rijksorganisatie Voor bet onderhoud van oorlogsgraven ge sticht De Britsche regeering heeft, in ver- •eniglng met de regeering van Australië en Canada besloten een schenkingsionds in te Stellen. De andere regeeringen des rijks Overwegen hetzelfde te doen. Het Lagerhuis sal worden verzocht om gedurende het fi nancieels jaar een bijdrage voor het ver- eenigd Koninkrijk te voteeren. Het oonilict in sake de legerwet ln België De „Peuple" meldt, dat generaal Kestens j 5aar P»lek Heeft begeven om bij o«a Koning sija ontslag in te dienen, v De toestand ran kardinaal Merci er Kardinaal Merrier heeft een zeer rustigen Vacht gehad. I Een ZweedschDeeasch arbitrageverdrag. Jütenderdag is te Stockholm een conven tie geteekend ter vreelzame regeling van alle geschillen tusschen Zweden en Dene marken. De conventie, die nog door den rijksdag moet worden ge-atificeerd komt overeen met de Zweedsch-Noorsche con ventie van 25 Nov, 1925. De Dultsche schepen in hei ijs. De Duitsche bladen melden, dat de toe stand der twintig ingevroren schepen in de finsche Golf de laatste 24 uur kritiek is. De levensmiddelen raken op, de beman ning tracht vogels te schieten. Bussen beschuit en gecondenseerde melk Werden door Finsche vliegtuigen op het ijs *1 de schepen geworpen. Het valsche muntersschandaal. ZB de „Matin' publiceert Sauerwein eeni- je uittreksels uit een zorgvuldig bijgehou den dagboek van den gearresteerden Janko witsj, waardoor de Hongaarsche gezant te Berlijn Kanya ernstig wordt gecompromit teerd. Op 2 December sch-eef Jankowitsj in Mjn dagboek: „Ik woon bij Windisch Gratz. wij gingen samen naar Nadossy. Hij beloofd ons de reis zooveel mogelijk te vergemak kelijken. Toen gingen we naar bankbiljel- tendrukkerij. Ik zal naar Berlijn reizen, waar «wanya mij zal helpen". Op 8 December schreef hij: De heer X. Van het Ministerie van Buitenlandsche Za ken geeft mij een bewijs als koerier". Op 9 December: „Nadossy heeft reeds aan Kanya geschreven." Jankomitsj zou op 20 December te Ber lijn aankomen, doch werd even te voren Jearresteerd. Een Havas-bericht uit Parijs meldt nog, «at Sauerwein verklaart, dat Mussolini hem officieel heeft meegedeeld, aartshertog Al- brecht nooit ontvangen te hebben. W/V'ï. B,°*dapeit wo»"dt gemeld, dat prins winaisch-Grëtz naar het hospitaal is over- Jebracht. Mussolini en Chamberlain. Een communique van officieuzen aard «preekt nadrukkelijk tegen, dat er tijdens hei jongste onderhoud van Mussolini met Cham berlain in Rapallo over bepaalde gemeen schappelijke politieke doeleinden in het "*burig Oosten is gesproken. Uit SomalQacd De politieke en militaire actie der Ita- Vj6a tegen de rebellen ia Noord-Somali- wordt met «ucces voortgezet De troonsafstand van den kroonprins KareL Dat het afstand doen van zijn rechten op nuf L"°0n door den kroonprins van Roeme- bij yele Roemeniërs verzet zocht, blijk- weer ait tec telegram dat de „Morning- Post" uit Boedapest heeft ontvangen. Dit Reuter-telegram spreekt van een groo- te ontevredenheid bij de Roemeensche be volking over de officieels verklaring vai. den troonsafstand. Groote demonstraties werden in de laatste Jagen te Boecharest ten gunste van Prins Karei gehouden en scherpe protesten ge uit tegen het feit, dat zijn troonsafstand aanvaard is. Professor Jorga de leider der nat.-demo- craten en woordvoerder der oppositie, heef» verklaard, dat de prins het slachtoffer is van een regeeringsinlrige. In het leger, dat zeer op de hand van prins Karei is, zouden reeds bewijzen van afvalligheid van de re geering zijn gegeven. De regeering heeft het noodïg geacht om -8 generaals te pensionetren. Met het oog op het dreigend karakter van de ontevredenheid der bevolking, staa» de pers de laatste zes dagen onder strenge censuur. Ruime amnestie in Bul garije. Nog tijdens de regeering van Zankow heeft de Sobranja in eerste lezing een amnes tie-ontwerp aangenomen. Volgens dat ont werp zouden allen, die na den aanslag in de Kathedraal veroordeeld waren, buiten deze amnestie vallen. De ministerraad heeft thans echter besloten om het amnestiewetsontwerp te herzien. Op enkele uitzonderingen na, zul len allen, die deel hebben genomen aan de onlusten van September 1922 amnestie voor hun straffen krijgen. Verder strekt de am nestie zich ook uit tot alle deelnemers aan.de agraro-communistische bewegingen in Juni en September 1923 zij die tot die bewegin gen hebben aangezet vallen er echter buiten ïn het geheel krijgen meer dan 2000 perso nen amnestie, onder hen zijn vele emigran ten, die zich in Zuid-Slavië en Tsjecho- Slowakije bevinden. D« aanstaande Rijkscon ferentie in Zuid-Afrika. Een hoofdartikel van de „Rand Daily Mail' zegt, dat hoffelijkheid en beleid eischen dat Hertzog de eerste gelegenheid, die hem wordt geboden, aangrijpt om Engeland als premier van de Unie te bezoeken. Men heeft in Enge land een verkeerde voorstelling van Hertzog gegeven, zooals vroeger ook is geschied ten opzichte van de Zuid-Afrikaansche republiek. Het blad is ervan overtuigd, dat hij om zijn persoonlijkheid en zijn ernst terstond de achting van het Britsche volk zou verwerven. Het is daarom Hertzog's duidelijke plicht, onmiddellijk de uitnoodiging tot de rijkscon ferentie te aanvaarden. Een weigering zou een groote tactische fout zijn, waarvoor Zuid- Afrika hem zwaar zou doen boeten. De betrekkingen tusschen Zuid-Afrika en de Ver. Staten. De Zuid-Afrikaansche commissaris Louw werd door president Coolidge in gehoor ont vangen. Deze gaf uiting aan zijn groote be langstelling voor de instelling van het Zuid- Afrikaansche bureau in de Ver. Staten. Coolidge stelde verschillende vragen namens de naturellenpolitiek der Z.A. regeering en verklaarde, dat deze een experiment vorm de, waarvoor in de Ver. Staten vele belang stelling bestond. Een kasteel te Quebec door brand vernield. De oude zijkant van het kasteel Frontenac is door brand vernield. Dit kasteel deed dienst als hotel en behoorde aan de Canadian Pacific. Het was een der mooiste hotels van Canada. De schade wordt op twee millioen dollar geschat. Uit het Australisch Par lement. v Charlton de arbeidsleider, die in het Huis van Afgevaardigden het woord heeft gevoerd, zeide dat Australië wel voorzichtig moet zijn alvorens het Pact van Locarno te onderschrij ven. Het zou de voorkeur verdienen alle na ties tot den Volkenbond te doen toetreden. De premier Bruce verklaarde in zijn ant woord, dat één der bemoedigendste teekenen sedert den oorlog de hoop is, dat Duitsch- land 'tot den Volkenbond zal toetreden. Sprekende over de quaestie van de onder- teekening van het Pact van Locarno door de Dominions zeide Bruce, dat deze aangelegen heid, na een bespreking door alle landen des rijks, ter definitieve beslissing aan de ver schillende parlementen zal worden voorge legd. HET DRAMA TE ROTTERDAM OPGEHELDERD." Zooals we reeds in een deel onzer oplaag van Vrijdag berichtten, heeft de 17-jarige Arie van Sloten, voor den officier van den rechter-commissaris een volledige bekente nis afgelegd, in zake den moord op zijn va der, den 70-jarigen gepensionneerden politie beambte, Johan van Sloten. Hij heeft bekend op Maandagmiddag, 4 Januari bij een twist zijn vader in de ouder lijke woning, Beverstraat 82 a, te Rotterdam, van het leven te hebben beroofd. Ook heelt hij toegegeven, dat hij geen medeplichtigen heeft gehad en hij het misdrijf geheel alleen heeft gepleegd. Hoewel in den aanvang eenige verdenking tegen de moeder was ge rezen, zoo heeft haar optreden in deze zaak dit vermoeden aanstonds ontwapend. Noch de justitie, noch de politie heeft na het eer ste onderzoek aan medeplichtigheid der moe, der gedacht. Niet alleen, omdat zij op den bewusten dag naar den Haag is geweest de moord had evengoed 's morgens vóór haar vertrek kunnen plaats hebben maar om dat lij uit eigen beweging politie an justitie reeds van den aanvang af naar beste weten heeft ingelicht en zij geheel vrijwillig de aan wijzingen kwam brengen, die tot het vinden van het lijk in den kelder leidden. Tevens wees het onderzoek uit, dat ook aan andere medeplichtigen niet gedacht bc. hoefde te w,orden. De voor eenige dagen ont vangen anonieme brief, die wel op mede plichtigheid wees, kon dus geheel worden uitgeschakeld en aan een wraakneming wor den toegeschreven. De reconstructie van de daad leidde tot de conclusie, dat de zoon ge heel alleen den moord heeft gepleegd. Het onderzoek van politie en justitie werd hijzonder bemoeilijkt door het feit, dat Arie allen tijd heeft gehad om na het plegen van het misdrijf de sporen uit te wisschen en voorwerpen, die een aanwijzing konden vor men, te doen verdwijnen. Meestal toch is de dader verplicht de plek van het misdrijf zoo spoedig mogelijk te verlaten. Hier kon de dader kalm en met overleg alles doen om latere bewijsvoering onmogelijk te maken. Zoo kon de zoon zich grondig reinigen, bloed sporen uitwisschen en o.a. een hoed en een stok, die zijn vader gewoonlijk gebruikte wanneer hij uitging, weg maken. Dat laatste had hij gedaan om het vermoe den ingang te doen vinden, dat zijn vader uitgegaan en verdwenen was. Voor een jon. gen van 17 jaar, heelt hij zich bijzonder itij, gehouden. Er was aanvankelijk geen woord uit hem te krijgen. Echter is hij thans, onder den aandrang van de overstelpende bewijs- voering bezweken en onomstooteüjk is komen vast te staan, dat hij alleen met zijn vader thuis was en niemand anders dan bij het mis drijf kon hebben gepleegd. De instructie zal nu spoedig worden ge sloten en de zaak naar de openbare ge rechtszitting worden verwezen. Nader vernemen wij, dat de zaak naar den kinderrechter verwezen is. Het is voor de eerste maal in Nederland, dat de kinderrechter een doodslag te be rechten krijgt. Vrijdagmorgen brak te Tegeïen brand uit in de ijzergieterij van de firma Dentjens langs de Maas. De modcllenkamer en ma gazijnen waren een gretig voedsel. Ook de machinc-afdeeling vatte vlam. Weldra ston den twee gebouwen mede in vollen gloed De paters van het Missiehuls, waar de mo torspuit van Tegelen is ondergebracht, wa ren spoedig ter plaatse. Na eenige uren was de brand gebluscht. De oorzaak is onbe kend. De schade is door verzekering ge dekt. Geld en sieraden gestolen. De familie J., wonende aan den Coolsin gel te Rotterdam, was Donderdag uit de stad geweest. Toen zij Donderdagavond om elf uur weer thuis kwam, vond zij de huis deur, waarvan hij het vertrek het slot twee. maal was omgedraaid, open, terwijl het licht in de tusschenkamer brandde. Het ge- heele huis was overhoop gehaald, alle kas ten waren onderzocht en de inhoud ove- den vloer verspreid. Het ijzeren geldkistje was opengebroken. Een bedrag van 40 werd gestolen. Uit verschillende kasten zijn gouden voorwerpen en sieraden tot een be drag van eenige honderden guldens, ge haald. Vermoedelijk heeft men zich door inslui ting tot de woning toegang verschaft Omstreeks elf uur ontstond Vrijdagoch tend brand in de fabriek der N. V. Baekers «Ray makers, Textiel Industrie, te Eind hoven. De gemeente-brandweer rukte on middellijk uit. Ook spuiten en slangen van Philips werden ter eventueel® hulpverlee ning aangevoerd. De brand bleek ontstaan te zijn in de afdeeling drogerij. Aanvanke lijk werd getracht met brandb'uschappara- ten het vuur te dooven, doch hierin mocht men niet slagen. Met den korten straal be gon toen en gemeente-brandweer haar werk. Intusschen stegen steeds dikkerookwolken op, zoodat men ook de Philips' brandweer aan het werk zette. Vlug werd een slang op de waterleiding geschroefd, In een goed uur was men het vuur mees ter en wist men den brand te beperken tol de afdeeling drogerij, welke grootendeels verwoest werd. Verder werd er nogal wa terschade geleden, Men meldt uit Leeuwarden: Daar met alle zeesluizen zoo hard mogelijk gestroomd wordt en het groote provinciale stoomge maal nog met volle capaciteit werkt, is het ijs op de buitenwateren slecht en zeer ge vaarlijk. Bovendien zijn door de sterke wind hier en daar wakken gevormd. Hier en daar is nog landijs genoeg om te kunnen schaatsenrijden, terwijl verschillende ijs- clubs haar banen opengesteld hebben. Al houdt de vorst aan, van tochten maken in Friesland van stad naar stad of dorp naar dorp, zal in de eeerste dagen geen sprake zijn. Eerst moet het boezemwater op nor maal peil zijn. Donderdagavond kwamen de gebroeders De Groot met een kar, geladen met fruit en groente van Utrecht naar Zeist. Even voor bij „Vollenbove" werden zij door een auto bus achterop gereden. De 19-jarige De G., die de kar duwde, werd overreden. Hij was op slag dood. De andere broér, die trok, werd een eind. weggeslingerd. De jongen werd ernstig verwond naar de Klinieken te Utrecht vervoerd. Uit een ander onderzoek is gebleken, dat de voetremmen uitstekend werkten en de handrem ook goed was. De electrische sig naalhoorn bleek defect. Een handhoorn was in den wagen aanwezig. De chauffeur, die volgens zijn verklarin gen, met de kleine lichten en een schijn werper reed, heeft geen signalen gegeven, omdat hij van het karretje met de jongens niets gezien heeft. De B'iltsche politie stelt een uitgebreid onderzoek in. We knippen uit „Het Hbld.", het'volgende vermakelijke Amsterdamsch Gebeuren: „Als vermoeid van de beslommeringen des daags lag rustig en verlaten in de dichte Juisternisse van den winteravond van gis teren, de gemeentelijke werkplaats in de /an Reigersbergenstraat. Slechts één waakte er..., de portier! De diepe stilte van het ontvolkte ttrrein van den arbeid stelde hem in staat de me talen klanken van den Westertoren te hoo- en aanwijzen, heele en halve avonduren!... De klok van den toren sloeg zeven.... De klok van den toren sloeg acht!.... Wat niet de minste wijziging bracht ln Jen toestand. De rustige rust werd niet verstoord, In het rustige gemeente-oord! Verrold ran den geeet van Locarno stop te de porfier rijs pijp, las zijn krantje, be rekende het aantal valschelijk bestelde Por- tugeesche bankbiljetten, naderde de .Ont wakende Hongaren!" Inmiddels sloeg de Westertoren half ne- jen, wat zijn aandacht nauwelijks trok, een ander geluid drong lot hem door; het aan rollen, toeteren en stopzetten van auto's. De kalmte werd er wreed door verstoord, met de rust was het finaal gedaan! Want aa het autolawaai klonk gebons op de deur. De portier greep zijn lantaarntje, ging naar de poort, opende die en bootste onmid dellijk daarop de militaire houding na. Vóór hem stond de burgemeester; in wiens gezelschap waren de wethouder Ter Haai, Drabbe, De Miranda en Polak. De heer De Vlugt deelde mee, dat B. en W. het model wilden aanschouwen van de monumentale Damlantaarns van architect Kramer, ook eenige leden der Commissie van bijstand van P. W. waren met hetzelfde doel verschenen.... .,En de ambtenaren voor het geven van nadere inlichtingen zouden er on getwijfeld reeds zijn!. „Nog niemand gezien, burgemeester!" al ius de portier, of.... zijn het misschien die heeren?".... Hij wees op een drietal perso nen, zich eenigszins houdende op den ach tergrond. Dit waren de leden der Commissie van bijstand van P. W. Spier, Peters en Gulden. „Dan maar naar het model, portierl De ambtenaren zullen wel komen!".... Over de in dichte duisternis gehulde wert ging het geheele gezelschap nu vooruit, in de richting van den toekomstigen monumen- 'alen lichtverspreider, de portier met zijn lilliputlantaarntje voorop dan onze eerste magistraat, daarna de overige leden van het gezelschap achter elkaar, een iegelijk zich dekkende op zijn voorman. Aan menschlievtnde waarschuwingen tij dens die sluippatrouille naar het monu mentale model ontbrak het onderling niet; •want de duisternis maakte het moeilijk, 'op doemende hindernissen te onderscheiden. 't Liep goed af, de heeren bereikten het reusachtige model, maakten half en half front, in afwachting van de ambtenaren. De heeren wachtten tien minuten, een kwartier. Zij wachtten nog langer, en het ge mopper begon. ,,'t Is wat moois!" zei één der heeren. „Stil, 'k hoor wall" sprak wethouder Ter Haar. „Wij staan hier als een sliert belastlngbe- betalers voor één loketje!" spotte de heer Drabbe, en wethouder De Miranda merkte op, dat B. en W. toch niet bepaald „in het zonnetje werden gezet!" Een half uur verstreek, géén enkel amb-, tenaar verscheen, zToen is, door de leiders van deze „sluip patrouille de terugtocht mokkend aan- Eerst weer de lantaarndrager, daarna de burgemeester en de overige leden van het Jagelijksch gemeentebestuur. Als nu en dan het eerste viertal spaar zaam door het lantaarntje werd verlicht, leed dien aanblik denken aan een „Rem- brandtiek" tafereel. Maar de lof der ambtenaren werd bij dien lang niet bezongen. Daar gingen de vier dagelijksche ge meentebestuurders, manmoedig naar dt poort geleid. Daarachter de drie erentfesle leden der P. W.-commissie, die den aftocht dekten en het geval opnamen van den vroolijken kant. Zonder Iets wat op een ambtenaar geleek te hebben ontdekt werd de poort bereikt. Het hooge bezoek reed weg, de deuren gingen dicht, j Wegens plotselinge verhindering van de de voorstelling met niet ambtenarenaren was den grooten lichtverspreider gaan. doorge- Bij Kon. Besluit is de bezoldiging van de Ministers gebracht van 15QOO op 160öu, De Koningin en de Prinses hebben schaat sen gereden op de banen van de Haagsche IJsclub. Naar wij vernemen is prof. Dr. F Roels opgenomen in het St. Anthoniegasthuis te Utrecht om een operatie te ondergaan. Van Wleringen wordt gemeld, dat de ex- kroonprins het voornemen zou hebben in het laatst dezer maand een bezoek aan ons land te brengen, v/aarbij hij ook een dag op Wieringen zal vertoeven. Het onderzoek mislukt. Naar de „Java Bode" verneemt, heeft Wansga, de hoofdgetuigen in de Garoet- moordzaak, al zijn vorige verklaringen en bekentenissen ingetrokken, zoodat het ge heele onderzoek in duigen is gevallen. De justitie en de banken gewaarschuwd. De officier van Justitie te Batavia waar schuwt, naar Aneta meldt, de banken, dat volgens een telegram van zijn Haagschen ambtgenoot aan boord van de „Patria iemand zal arriveeren, die trachten zou, valsche 1000 francsbiljetten binnen te bren gen. De Justitie trof de noodige maatrege len. De agentschappen der banken zijn ge waarschuwd. Naar Reuter nog meldt is bedoeelde pas sagier, een Hongaar, gefouilleerd. Geen enkel valsch biljet werd evenwel in zijn bezit gevonden. De verdachte, die met de „Patria" arri veerde, bleek te wezen zekere Sablejar, oud- Hongaarsch officier, die de laatste twee jaren in Holland woonachtig Is geweest, en daar nauw verbonden was aan het Hon gaarsche consulaat, waarvan hij een aan bevelingsbrief had meegekregen. Bij hem is, zooals hierboven gemeld, niets gevonden dat ook slechts op menigerlei wijze betrek king heeft op het Hongaarsche Bankschan daal. Voor de rechtbank in Den Bosch heeft te recht gestaan de fabrieksarbeider P. T., te Amsterdam, thans gedetineerd, die ervan be schuldigd wordt, dat hij den December 1925 te Vught wederrechtelijk heeft weggenomen in het retraitehuis „Loyola" een bedrag aan geld. groot 2800. Beklaagde bekende. Als getuige werd o. a. gehoord pater J. Mulders S. J., die mede deelde, dat het ontvreemde bedrag bestond uit abonnementsgelden van' tijdschriften. Hij Nadat dr. Luther gistermorgen besprekin gen had gevoerd met dr. Marx en vervolgens met dr. Koch, had hij des namiddags een conferentie met de leiders der middenpar tijen. met uitzondering van de Ec. Partij, over het aantal zetels, welke de fracties in het kabinet zullen innemen, en nopens de ptrsonenquaestie. Graal Kanitz. de rijksminister van Land bouw en voedselvoorziening, heeft den rijkskanselier een brief geschreven, waarin hij verklaart, dat hij niet in aanmerking wensch! te komen voor een portefeuille in het nieuwe kabinet, aangezien de inspan ning der laatste jaren voor hem een langdu rige rust noodzakelijk maakt. De leiders der Fransche en Duitsche dele gaties voor het voeren der conomische on- derhandelingeh hebben de agenda van werk zaamheden ep de te volgen procedure vastgesteld. De technische besprekingen be ginnen morgen. Op de begrooting voor 1926 voor de open bare werken zullen buitengewone uitgaven worden aangevraagd om een herhaling der overstroomingen te voorkomen. Er wordt 2 millioen aangevraagd ais eer ste termijn van 8 millioen francs voor 't herbouwen van de Pont des Arches te Luik. Voor de verbetering van de Maas wordt :n het geheel ruim 1054 millioen francs aan gevraagd; voor de Sambre ruim 6 millioen, voor de Onrthc ruim een half millioen, voor de Nethe 300.000 francs en voor Moervaart, Zuidlede en Durme 650.000 francs. De toestand van kardinaal Merrier Is gisteren Verergerd. De lichte verbetering, die gisteravond werd geconstateerd, hand haafde zich, doch in de omgeving van den kardinaal toont men zich nog niet gerust. Uit' Antwerpen wordt gemeld: De gedelegeerden der patroons en arbei ders in de diamantindus||fie zijn tot volle dige overeenstemming gekomen, waardoor de algemeene staking of de uitsluiing, wel ke op 18 Januari te zullen worden afgekon digd, is vermeden. De patroons hebben allen arbeiders een loonsverhooging van 15 francs per week en een duurtebijslag .toegezegd Bovendien ont vangen de arbeiders, die de ruwe diamant bewerken een loonsverhooging van 5 pet. De overeenkomst treedt den 18en Janu ari in werking. De musicus Toselli, de echtgenoot van ex-kroonprinses Louise van Saksen, is over leden. De Nationale Raad heeft met 80 stemmen (chr. soc. en Groot-Duitschere) legen 53 (soc.dem.) de nieuwe regeering, volgens de voorstellen der centrale commissie gekozen. Ramek blijft bodskanslier en houdt da portefeuille van bu.tenlandsche zaken. Minister van finiciën wordt Kollmann, van' landbouw Jhalor. De overige minister hou den hun portefeu.lles. Bisschop Zadrawetsj en de directeur- generaal Baróss zijn gehoord, maar 't door 'oen afgelegde getuigenis nu akt het hooTen van nog andere personen noodzakelijk. Baross verklaarde o. a., dat de voormalige politiechef Nadossy zijn handelngen zelfs voortzet'e na de publicatie der eerste in lichtingen nopens vervalsch ngen. Hij maak te daarbij gebruik van zijn gezag als hoofd der politie en trachtte de zaak in de do-oi- pci te stoppen. Get. «oegde er aan toe, dat hij bewijzen kon bijbrengen voor deze be weringen. De onderhandelingen inzake de fundeering der Italiaansche schuld werden gisteren in het departement van financiën voortgezet. De Britsche en Italiaanscbe deskund i"m kwamen gisterenochtend bijeen, terwijl graaf Volpi des middags een bespreking met Churchill, den Br.tschen kanselier van de schatkist had. In officieele kringen wordt het uiterste voorbehoud in acht genomen -ten opzichte van het verloop der Italiaansch-Engelsc^h® onderhandelingen inzake fundeering der schuld:, De deskundigen zullen heden nog een bespreking houden, doch Church.11 en Volpi zullen elkaar niet voor Maandag spreken. Naar de vernemen, zal het nog geruimen tijd duren, alvorens Aristide Jankowitsj, een der hoofdpersonen uit de Hongaarsche valschebankbiljettenquaestie. voor de Haag sche rechtbank zal terechtstaan. De officier van justitie is van meening, dat de zaak eerst in Hongarije tot volkomen klaarheid moet komen, alvorens hier te lande met de openbare behandeling kan worden aangevangen. Daar het aan een buitenlandschen advo caat niet is toegestaan, voor de Nederland- sche rechtbank te pleiten, zal de beklaagde worden verdedigd door een Nederlandsch advocaat. Uit betrouwbare bron vernemen we ech ter, dat Jankowitsj zich tot zijn vrienden in Boedapest heeft gewend en dat binnen kor ten tijd een zeer bekende persoonlijkheid uit -echts-radicale kringen in Boedepest naar ons land zal komen om Jankowitsj in zijn zaak van raad te dienen. De minister van handel heeft een onder zoek gelast bij de postspaarbank, daar ge bleken is, dat Nadossy na de ontdekking der vervalschingen onder voorwendsel, dat hier toe van officieele zijde last was gegeven, 330 millioen kronen liet opvragen. Met dit bedrag wilde hij de bij de Tuchelvbank ge deponeerde 150 valsche 1000-francbiljetten terugvragen, ten einde aldus dit spoor uit te wisschen. Gisteravond had een mijnontploffing plaats te Farmington (West-Virginia). Reeds zijn vier lijken gevonden. Men vreest dat er 36 mijnwerkers zijn bedolven, doch gelooft dat ze nog in leven zijn. verklaarde, dat men in het retraitehuis, waar beklaagde huisknecht was geweest en waar hij zich zeer werkzaam toonde, zeer tevreden was over den man. Het O M. qualificeerde den diefstal als een ernstig ieit en meende dat er geen aan leiding was voor een voorwaardelijke ver oordeeling, zooals de Reclasseeringsvereeni- ging voor dezen bekl. vroeg. Hét eischte 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, jhr. mr. Van Meeuwen, zich beroepend op het reclasseeringsrapport, vroeg voorwaardelijke veroordeeling, Uitspaak 28 Januari a.s. HOOFDDORP, 14 Jan. 1926. Tarwe nieuwe 1314.50; Rogge 9—9.75; Gerst Chevallier 11—12; Haver 9.75—10.50; Witte Duiveboönen 1416; Paardeboonen J212.50; Groene erwten 1315 Karwei 2425; Blauwmaanzaad 5861; Kanariezaad 1819. Prijzen per 100 K.GV LEEUWARDEN 15 Jan. Boter. Aanvoer 17/3 en 48/6 v. Fabrieks- f 1.602.02. Notee ring van de commissie f 2, Comnissie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr.) f 2. Kaas. Sleutelkaas f 0.460.67, Nagelkaas f 0.330.46, Goudsche f 0.401.12, Edam mer f 0.52—0.93. Aanvoer 34.853 kg. UTRECHT, 15 Jan. Kaas. Aanvoer 28 wagens, tezamen 7560 kg. Prijzen le qual. f 5456, 2e qual. f 5153, rijksmerk f 54 59%. Handel matig. ZWOLLE, 15 Jan. Boter. Aangevoerd 15/8 v. 10/6 en 90 stukken, samen 460 kg., prijzen per 1/8 v. f 40—42%, per kg. f 2.10—2.30. Vee. Aangevoerd 348 runderen, 123 gras- kalveren, 107 nuchtere kalveren, 24 schapen, lammeren, 100 varkens en 456 biggen. Men besteedde voor vette koeien f0.8Ö 1.12, idem kalveren f 1.351.90, id. varkens f 0.820.84 per kg., schapen f 2050. De handel in neurende koeien, versch ge kalfde koeien, en vaarzen was redelijk in vet vee als voren ^tieren en kalveren prijs houdend. AMSTERDAM, 15 Jan. Aardappelen. (Eericht vari*de mak.Jac. Knoop). Zeeuw- r-che Bonte 4.755., id. Blauwe 4.50 4 75, id. Eigenheimers 3.503.60, id. blau we Eigenheimers 3.403.50, Zeeuwsche Eigenheimerpoters 2.40«3, id. blauwe Poters 2.252.50, id. bonte Poters f 2.25 2.75 per hl. ALKMAAR, 15 Jan. Kaas. Ter markt waren 120 stapels, wegende 112.000 kg Fa- briekskaas, kleine 48, commissie 47, mid delbare boerenkaas kleine 51, commissie 53, middelbare Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Jan. Aan de „Langendijker Groenteveiling" is in het jaar 1925 verhandeld 3.702.429.65. Aan gevoerd werden 21.998.182 kg roode kool, 14.470.152 kg gele kool, 15.497.150 kg witte kool, 14.396.845 kg. aardappelen, 2.028.113 kg. uien, 1.173.078 kg peen, 527.139 kg bie ten, 26.175 kg rammenas, 10.070 kg rapen, 151.755 kg rabarber, 89.508 kg slaboonen, 1.927.995 stuks bloemkool, 430.467 bos wor telen. Te zamen ongeveer 7500 waggons groente en aardappelen. ALKMAAR, 15 Jan. Granen. Aanvoer 760 hl. waarvan 236 1 tarwe f 1415.50, 30 1. rogre f 9.50.190 hl. gerst chev. f 10—12.75 138 hl. haver f 11.87%—12.50, 79 H. bruine- aoonen f 1618, citrcenboonen f 33, duiven- joonen f 15.7516, witteboonen f 35, 1 hl. Hauw maanzaad f 5860, 86 hl. groene erwten (groote) f 4041, id. (kleine) f 1418, grauwe erwten f4552, alles per 100 kg. ARNHEM, 15 Jan. Eieren seiling. Aan voer 800.000 xstuks. Kipeieren f 8.109.80, kleine f 8.708.90 per 100 st. EREUKELEN, 15 Jan. Kaas. Aan de kaasmarkt waren aangevoerd 36 wagens, met te zamen 1502 stuks kazen, gew icht pl. m. 10314 kg prijs le soert f 57^60, 2e s. f 54 56, gestempelde f 5865 per 50 kg. GELDERMALSEN, 15 Jan. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en om streken" besteedde men voor Goudreinet- ten 15%16% ctdito extra 2022 ct. pe ks* 's-HERTCGENBOSCH, 15 Jan. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roombcterfatr.) Aange veerd 24425 kg. Hoogste prijs f 2.C2, laagste prijs f 1.90, middelprijs f 1.98. De komeet Tuttle, die een omlooptijd heeft van veertien jaar. en die dit jaar terug werd verwacht, is gisteren door de Hamburger sterrenwacht langs fotografischen weg gevon den. De komeet is voor het bloote oog niet zichtbaar Wolken en dreigende regen. Voor de Hollandsche eclips-expeditie wil naar uit Palembang'wofdt gemeld, het eer ste contact niet waarneembaar wegens de sterk bewolkte lucht. Om twee uur was de eclips even waarneembaar. De weersge steldheid is zoo ongunstig mogelijk. Er dreigt regen. Naar uit Londen gemeld wordt, zijn Woensdag op de vergadering van den Raad der Britsche Rijkscampagne tegen den kan ker nieuwe giften goedgekeu-d ter bevor dering van het kanker-onderzoek, zoodat het totaal der giften, welke thans zijn ver strekt aan geleerden en instellingen in de verschillende deelen van het land meer dan 75.000 pond bedraagt. De Raad hechtte zijne goedkeuring aan ecne verbetering der onderzoekingsmethoden, welke thans door dr. Motram worden aangewend, zoodat hij zijne onderzoekingen kan uitbreiden in de richting, welke met zooveel succes wordt gevolgd door dr. Gye en mr. Barnard, wier jongste ontdekkingen in de geheele wereld belangstelling hebben opgewekt. Er is een voorstel hangende, om een ouderzoekings- centrum op te richten in vereeniging met de universiteit te Leeds, Aan de universi teit te Manchester is Neville Wlilmer thans bezig met de cultuur der weefsels. In ver scheidene landen worden districts-commis- sie* gevormd om de campagne te steunen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11