R..K. VROUWENBOND. MODERNE LAMPEN GEBRs.BC)S5E C0K met kurK en goud mondstuk Agenda 17 Januari .Agenda 18 Januari De Bibliotheken der St. Vincen- tiuovereeniging zijn geopend: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van TA9 uur. Luxor-Theater. Een verbetering. Dc woningen aan de Pijlslaan. Verkrijgen getuigschrift volgens de M. O. wet Van onze Rechtbank. MUZIEK. De klok in de Kommiczenhuisjes. Als U de Attioanobielententoonstelüag' te Amsterdam bezoekt, vergeet U toch zeker niet op Sialic! 1*4 naar «ie Bödge en Oyno 4c zien. HERMAN FREÜDENBOBG, Zsjlweg 6 - Overveesi - Telef. 10503. EEN CONFLICT BIJ HET GROOTE OF St.ELISABETH'S GASTHUIS. De dames-regentessen treden en-bloc af. Groot Concert ten bate van de slachtoffers van den watersnood. TOONEEL. De H. O. V. Een nachtelijke brand. Tentoonstelling „Nut en Sport". SPORT EN SPEL. BLOEMEN DAAL. SCHOTEN. BILJARTEN. DAMMEN. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. VELSEN-DRIEHUIS SANTPOORT BINNENLANDSCH NIEUWS."" DE POLITIEKE CRISIS. KEPK SCHOOL. Mgr. E. J. van Gylswijk O.P. VRAGENBUS. DINSDAG 19 JANUARI GROOTE LEDENVERGADERING, avonds te 8 uur in gebouw S't. Bavo. Spreker onze G. A. de Z.Eerw. Heer RECTOR KOR Verkiezing van Bestuursleden en Tombola. DONDERDAG 21 JANUARI 3de PRAATAVOND Inleider de Heer v. d. VELDE, bibliothecaris R.-K. Leeszaal Onderwerp: De Devotie tot het H. Hart in verband met de veroordeeling van GALILEI. OOK VOOR MANNEN. Toegang 10 cents. Sociëteit „Siat Bavo" Haarl, Gemengd koor 2 uur Pluimvee-tentoonstel ling 10 uur. St. Jozeis-Gezellengebouw Jansstraat 59 Voor de gezellen geopend; 's middags van 12 tot 2 en 's avonds van 5'A tot 10 uur. Van 89A verplichte opkomst. Om hall 9 gelegenheid tot sparen. Van 7 tot half 8 gelegenheid voor de ouders der Gezellen den Eerw. Praeses te spreken. Eiken Zondagavond oin half 9 gelegenheid tot het inschrijven van nieuwe leden. SiJidssehouwburg -Het Nieuwe Nederl. Tooneel „Blanke Ballast" 8 uur. Gem. Concertgebouw De Fideele Boei 8 uur Middagconcert H. O, V. half 3 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor ..Euterpe" 8 uur Bestuur Ar beid Adelt 8 uur Knipcursus 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Amicitia 8 uur. Sradsschouwburg Liederenavond Birgit Engell 8 uur. Gem. Concertgebouw Alliance Francais*. 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89% uhr. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur, 't Zaterdags alleen van 9K12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofs'raat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des misddags van 24 uur en 's avcnds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ntd R K. Bond van Ziekenverpleegsters! Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overvten (dr C Bosch) R.-K Leeszaal en ui'.leesbibliotheek Janssiraat 49 ff'kcD dag geopend var. I01—12 van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen - Uilleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7 9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthsvereeniging. Bloemhofsfr 1. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 p.-K. Bevolkingsburean. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat .Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coe^bergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van'?3 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) r«ntra!e post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Rcdding-brHade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231. De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11. Telefoon 10175 en de Park- Apotheek, Kleverparkweg 13. Telefoon 11793. Hageairaat 49; Woensdag- en Vrijdagavond van TA9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van TA9 uur. Gen. de la Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Het programma in het Luxor-Theater wordt deze week geopend met de film „De zweefbaan ElberfeldBa'-men. Een zeer interessant gegeven, waarbij men een heerlijke route door de lucht en door de stad maakt. Twee kluchten, ieder van twee acten volgen, die allerbei zonder uitzondering de grootste nonsens bevatten, zoodat het publiek alle reden vindt zich hiermede te vermaken. Luxor-nieuws brengt weer veel import, doch weinig van hetgeen in ons hnd is ge beurd, of liever gezegd „niets". Als het water weg is, zullen we misschien te zien krijgen „hoe 't was jammer Als een uitmuntende surrogaat voor ons water, komt de directie met een geheele waterfilm en wel „Naar den bodem der ree" een cinematografisch filmwerk in 6 acten. J. C. Williamson heeft een toestel gefabriceerd waarmee het mogelijk is op veertien meter diepte nauwkeurig de be woners van den bodem in hun huiselijk leven gade te slaan. Verder ziet men zeldzame plan tengroei, grotten en nog verdere snuiste rijen, waaronder wrakken van schepen en dieven en ook het geraamte van een mensch. Daar de opnamen geschied zijn bij de Stille Zuidzee-eilanden, ontmoet men er ook bees ten, welke men nu juist niet in een vischkom kweekt, n.l. de inktvisch met zijn ontzaglijke grijparmen en de haai met zijn dito bek. In de film heeft men geprobeerd ook wat romantiek in te werken en het oordeel of men daarin geslaagd is, laten wij gaarne aan de bezoekers over. Vanwege een onwetenschappelijk i -.-voeg sel is voorbehoud voor volwassenen nood zakelijk. Bij de beantwoording der vragen over de gemeentebegrooting, werd aangedrongen op het leggen van loopers op de trappen in den Stadsschouwburg'. De commissie van beheer van den Stads schouwburg heeft het aanbrengen van loo pers op de trappen aanvankelijk aan de vrij gevigheid van het publiek willen overlaten. Daar op deze wijze niet in het erkende ge- brek. is oorzien, hebben B. en W. de schouw- burgtcommissie toestemming gegeven trap- loopers aan te schaffen. Deze zullen morgen voor het eerst in gebruik worden genomen. In verband met de ingetreden vorst is het tchilderswerk aan de woningen aan de Pijls laan voorloopig stopgezet, waardoor 30 schilders voorloopig ontslagen zijn. De afdeeling hoogereburgerschool van het Kennemer lyceum, te Bloemendaal, de afdee ling hoogereburgerschool, vtn het Roomsch- Kathoüek lyceum, te Overveen en de afdee ling hoogereburgerschool van het Christelijk lyceum, te Haarlem zijn aangewezen als be voegd in 1926 aan hare leerlingen, die het jgaderwijs in de hoogste klasse tot aan het einde van den cursus hebben gevolgd, ge legenheid te geven om op dezelfde voor waarden en op dezelfde wijze als de leerlin gen der openbare hoogereburgerscholen met 5-jarigen cursus,na afgelegd eindexamen, het getuigschrift, bedoeld in artikel 55 der Middelbaar-onderwijswet, te verkrijgen. Heling. In de namiddagzitting werd de heling- zaak behandeld tegen E. J. K., die de door A. S. en S. U. gestolen bloembollen had ge kocht voor den handelaar J. A. V. Bekl. ver klaarde, dat er door S., die hem de bollen geleverd had, niet over gesproken was dat de bollen gestolen waren. Het betrof een eenvoudige transactie. Uit het verhoor van S. en U. bleek even wel, dat bekl. wel geweten had dat de bollen van diefstal afkomstig waren en dat bekl. zelf de beide mannen er opmerkzaam had gemaakt, dat er een schuit met bollén in de vaart nabij de steenfabriek te Hillegom lag. Bekl. ontkende dit alles evenwel ten stellig ste. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte tegen K. een ge vangenisstraf van anderh'lf jaar, met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Van Dam, meende, dat de* opzettelijke heling uit de getuigenver klaringen allerminst is bewezen. Bekl. staat niet bekend als heler en is nog nooit des wege veroordeeld. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Met een buks op menschen geschoten. M. J., te Beverwijk, had een café bezocht en daar vertoefd met eenige jonge mannen. Te zamen waren zij toen per wagen vertrokken, allen in vrij beschonken toestand. J. kreeg echter weldra genoeg van twee personen in zijn gezelschip, maar dezen wilden niet weg gaan. Toen J. bij zijn huis kwam wilden zij mee naar binnen, maar J. voelde daar niet voor en liet ze buiten staan. De jongelui bleven echter bij het huis en gooiden tenslotte, volgens bekl., een steen door de ruit. Toen greep bekl. zijn buks en schoot, voor welk feit J. werd gearresteerd. Naar bekl. zeide was het niet zijn oogmerk iemand te raken hij had slechts in de lucht geschoten, althans in de meening verkeerd, dat hij dit deed. Desniettemin heeft hij twee personen geraakt. Een van deze twee personen verklaarden dat, voordat de steen door de ruit ging, bekl. reeds lang gedreigd had, de jongens dood te schieten ook had bekl. vóór dien reeds zelf met een steen gegooid. Get. verklaarden dat er niets hoegenaamd wrs voorgevallen, voordat bekl. zijn drei gende houding aannam. De agent van politie N. H. verklaarde ge- Zien te hebben, dat de wagen, waarop de per sonen zaten, het erf van J. op reed, dat eeni- gen tijd daarna d£ jongens een steen in de richting van het huis gooiden en dat J. daarna met zijn buks schoot. De agent heeft zich terstond naar het huis van J. begeven en hem gelast de buks af tegeven, waaraan bekl. J. niet wilde voldoen. De agent verklaarde voorts, dat bekl. later zeer nauwkeurig de buks op hem, den agent, 'atte. De Officier van Justiti m nde, dat on tegenzeggelijk vast is konte staan, dat bekl. met de buks op de mannen gericht had en dat dus poging tot doodslag, r't ïans poging tot zware mishandeling is bewezen. Mitsdien eischte de officier tegen bekl. ,ecn gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger van bekl., mr. Nieuwen- huys, vestigde er de aandacht op dat niet is komen vast te staan dat bekl. geen aanlei ding had gehad om tegen de jongemannen hardhandig op te treden. Evenmin staat met zekerheid vast hoe groot de afstand was, waarop bekl. heeft geschoten, noch dat bekl. heeft gericht op de beide jongemannen. Alleen de agent heeft verklaard, dat hij de loop van het geeweer op hem gericht zag. iVan opzet meende de verdediger kon dus geen sprake zijn, zoodat pleiter tot vrijspraak concludeerde. Haarlem's Strijkkwartet. Er waren veel te weinig menschen gister avond in de kleine zaal van het Concertge bouw. 't Was niet half leeg, maar 't had jókvol gemoeten. Dat verdiende het wak kere' viertal Knikker, Grin, Leidner. De \Vilde dat in een drietal concerten een cyclus van strijkkwartetten zal uitvoeren demonstreerend, hoe zich deze hoogste vorm der kamermuziek tot op onzen tijd ontwik kelde. Haydn, Mozart en Beethoven kwa men gisterenavond aan het woord. Van Haydn, den voedstervader van het rtrijkkwartet, kregen we op. 76 No. 2 ver klankt; het Allegro, dat een feest van sna- renzang is, heerlijk zonnig begin; het wat uitgesponnen Andante; het_ forsche Menuet met de canon-cellostem; en't voor ons min der belangrijke Vivace. Dit eerste nummer bevestigde wat we voorzagen: dit viertal, geschoolde orkest-musici, verklankte waar dig en in goed équilibre, dynamisch en rhyt- misch afgewerkt zijn partituren in gaai samenspel, muzikaal-blijde, zonder egoïs me.... schoot echter wel even, nu en dan. in de spiritueele interpretatie tekort. Ge- ïoemd Andante b.v. van den braven, maar lang niet passieloozen Haydn haddén we graag niet uitgesponnen gevonden, en dat was door opzet van verfijning in de uitvoe ring te bereiken geweest. Noemen we dan nog, wat den technischen kant betreft, eenige onvolmaaktheden van toonvorming, wat snerpjes en schurinkjes in de violen, dan zijn wij aan 't eind van onze reserve, en kunnen ons geheel dank baar en voldaan verklaren. Tc meer. nu wij herdenken het diepzinnige C-dur kwar tet van Mozart, waarin wanhopig de doods klok luidt, maar een opbeurend allegro brengt tot 't vertrouwend, belovend, hulp afsmeekend gebed van het andante, en dit -.veer tot den moed en de levensvreugd dei laatste beide declen. Had daarop van Beethoven het zevende kwartet gevolgd, of nog liever een der laat ste, de climax ware, ook wat de inhouds- waardc der nummers betreft, volkomen ge weest. We kregen echter het vijfde (op. 18 No. 5), keuze, ongetwijfeld voortkomend uit den toeleg vorm-ontwikkeling te demon- streeren. Er bleek dan ook in des te klaar der betoog, hoe de groote Ludwig het in -ükdom van polyphorie en melodie-voering in de afzonderlijke stemmen won van Haydn en Mozart, die nog wat sober bleven in t gebruik der klankmiddelen. En we genoten in dit niet zoo vaak uitgevoerde werk gre tig het menuet met de nerveuze sforsati en 't geniale andante, Behoort dit kwartet tot Beethovens eerste periode (1801), de leeu- wenklauw steekt nu en dan al door dc bloe sems heen, en de laatste variaties van het andante geven een heerlijke belofte van den grootmeester der laatste sonaten, quar- tetted-en symphonieën! Het volgende concert (25 Febr.) geeft nummers van Borodin Dvorlk en Smétana. Wij voorspellen den uitvoerders voor dan een overvolle zaal. E. Heeft men voor een paar weken geleden de klok van het oostelijk kommiezenhuisje aan de Groote Houtbrug verwijderd, nu is ook de houten kast, waar de klok in stond, weggenomen. Ag;snt voor Haart, sa, Zandvoori en Caagevingr Naar wij vernemen zijn de dames-regentes sen van het Groote of Sint Elisabeth's Gast huis en bloc afgetreden wegens een ernstig meeningsverschil over interne aangelegenhe den van het Gasthuis met de heeren-regen- ten. De afgetreden regentessen zijn mevr. Haitsma Muiier geb. v. Sytzeir.a, mevr. Te- ding van Berkhout, mevr. v. Nes v. Meer- kerk-Royer en mer. Quarles v. Ufford-de Favauge. Omlrcnt de oorzaak van dit conflict kon men ons ten stadhuizc niet inlichten, omdat ons gemeentebestuur geheel bui'en deze kwestie staat. Het betreft niet alleen een interne aangelegenheid van het Groote Gasthuis, maar ook de benoem.ng van en de verhouding tot regentessen is een zuiver interne aangelegenheid. Art. 9. van het Reglement op het Gast huis luidt als volgt: Het college van Re genten benoemt v.er Regentessen om toe zicht te houden op zoodanig gedeelte der huishouding en der ziekenverpleging, a's zal blijken vrouwelijke bijstand te vereischen. Van deze benoeming en van de voorz'e- ning in eventueele vacatures, wordt aan den Getneen'eraad kennis gegeven. Hieruit blijkt, dat de regenten de regen tessen (een soort commissie van bijstand dus) benoemen en daarvgn alleen kennis geven aan den Raad. De taak van deze regentessen is omschre ven in het huishoudelijk reglement. Naar wij vernemen ging het nu om een wijziging van d.t Reg'ement. waarin de regentssentaak is omschreven. De bevoegd heidekwestie dus. Door het college van Regen'en was aan de regentessen een schrijven gezonden, be treffende deze wijziging, welke brief eenige onderhandel ngen en besprekingen tot gevolg hebben gehad met het resultaat dat de regentessen en bloc bedankten. Men schrijft ons Zoowel in den boezem van het bestuur en de orkestleden van de Haarlemsche Orkest vereeniging, als in het bestuur van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", koesterde men al lang de gedachte, om een speciaal watersnoodconcert te geven, doch de ervaring van het verleden, n.l. dat de netto opbrengst van dergelijke concerten zóó betrekkelijk weinig beteekent, deed beiden weerhouden. Doch indachtig aan het „Eendracht maakt macht," vereenigden beiden zich voor het goede doel en besloten op Dinsdag 26 Janu ari a.s, een buitengewoon concert te geven in de gemeentelijke concertzaal. Besloten werd, geen kosten in rekening te brengen, zoodat alle inkomsten zuiver ten bate van de slachtoffers zullen komen. Zoowel de heer Nico Gerharz als de heer Lieven Duvosel werden direct bereid ge vonden, hun medewerking te verieenen. Beiden stelden echter voorop, dat het concert financieel zoo loonend mogelijk mocht worden De Firma Met Meylink bood belangloos het drukwerk aan, het concertbureau Alphe- naar nam den verkoop van plaatsbiljetten eveneens geheel belangloos op zich, aan B. en W. werd aangevraagd, vrijstelling van zaalhuur en stedelijke belasting. Waar hier alles ademt van zuiveren welda digheidszin, mogen wij verwachten, dat het publiek van Haarlem en omstr. in een een- dtachtelijken weldadigheidszin zich zal op maken naar dit buitengewoon weldadigheids concert en mede zal werken tot het tot stand brengen van een vorstelijk geschenk ,voor onze zoo diep beproefde landgenooten. TENTOONSTELLING VAN HET NED. KUNSTVERBOND. De afdeeling Amsterdam houdt tot 23 Jan. een bijzonder belangwekkende tentoon stelling van moderne kunst eigendom van het Kunstverbond in het Stedelijk Museum aldaar, waarop de leden van de Vfdeeling Haarlem vrije toegang hebben. Men vindt er o.a. de maquetten van de mo numentale ontwerpen voor het Graf van gen. van Heutz, een selectie der sport- affiches, bijzonder smaakvol gerangschikt door den kunstenaar Wijdeveld, die ook de opstelling verzorgde van de verschillend" kunstwerken, waarmede het Kunstverbond in het Nederlandschc paviljoen op de laat ste tentoonstelling te Parijs zoo goed voor den dag kwam; eiernletwerk, beeldhouw werk en als glanspunt het schitterende glas raam van Joep Nicolas, dat aldaar met goud werd bekroond en hier in de ochtend uren bijzonder goed belicht Is, Wie een werkelijk mooie collectie mo derne kunst wil zien, moderne kunst zou willen koopen, vindt hier veel schoons bij- Rijk en geen geld. Men schrijft ons: Dinsdag 19 Januari a,s. geeft de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch in den Haarlemschen Stads schouwburg een reprise van het succes- blijspel „Rijk.... en geen geld," voor het tooneel bewerkt naar het pretiige verhaal van E. Philips Oppenheim. De voortdurend nagenoeg uitverkochte salen bewijzen wel dat Het Schouwtooneel rioed heeft gezien toen het dit blijspel, vaarvan iedereen naar harte genieten kan. ter opvoering heeft aangenomen. Duizenden lazen het verhaal, dat in verschillende iiag- bladen als feuilleton is opgenomen. Zij her nieuwen hun genoegen nu zij de beschre ven personen in levende lijve op het too neel zien, M Optredenden ziin de dames en heeren M. van Warmelo, Enny de Leeuwe, Jacq. de "faas, H. Rilken—van Rijk, Ezerman, Bcp Booleman, Carel Rijken. Rie van Gogo, Pierre Mols, C. Lageman, Sam de Vries, Willem de Vries, Ferd. Erfmann en Hugo Reyst. Regio Adr. van der Horst. Men schrijft ons; In het officieele orgaan van dc vereeni ging „Kunst aan het Volk" te Delft, lezen wij het volgende, naar aanleiding van het con cert door de H. O. V. daar gegeven. Nog nooit hebben wij na een uitvoering bedankjes ontvangen voor hetgeen wij voor onze leden hadden uitgezocht. Wij zijn daar echter zeer op gesteld, niet vanwege de lof, ons toegezwaaid, maar omdat wij gaarne contact met de leden houden, om te weten, of wij in de goede richting gaan. Na de uit voering van de H. O. V. ontvingen wij twee brieven, waarvan wij de uitvoerigste met groot genoegen publiceeren, omdat de vele afwezige leden hieruit kunnen lezen, dat het, Haarlemsche Orkest wel iets heel bijzonders i gebracht heeft. Aan het bestuur van „Kunst aan het Volk," alhier. Geacht Bestuur. Reeds na zoovele opvoeringen ven mu ziek, tooneel, dans, kwam het in mij op, u, de met zooveel zorg uitkiezers van dit al, mijn dank daarvoor te betuigen. De oude schroom echter van: „niemand 'doet het, dus waarom ik, hield mij er van terug. Nu echter moet ik u iets zeggen van dank over den buitengewoon mooien avond, dien. door bemiddeling van u, het Haarlemsch Orkest ons gaf. Meer dan eens h(*orde ik Tschaikowskyjs V Symphonic, door bevoegden, waaronder ook een keer van het Residentie Orkest, maar deze keer vond ik het zóó fijntjes, zóó gevoelig weergegeven, dat ik wel vermoed de opinie van de meeste toehoorders zeer nabij te zijn, wanneer ik beweer zelden een zóó mooi geleid orkest ais de Haarlemsche Orkestvereniging te mogen hooren. Ik dank u dan ook nogmaals voor zooveel genoten moois. H. L. Verder willen wij nog de aandacht vest:- gen op dc advertentie der H. O. V. in dit nummer, betreffende de gemakkelijke be talingsvoorwaarden van contributie voor het nog volgend gedeelte van het concert seizoen. Om half vier hedennacht bemerkten de bewoners van perceel Schermerstraat lOrd. waar beneden is gevestigd het magazijn van „Het Afslagzegel", waarvan de eigenaar te Amsterdam woonachtig is, dat uit dit ma gazijn rook- en brandlucht kwam. Een hoofdagent van politie en twee re chercheurs togen op onderzoek uit. Door verbreking van een glasruit van de keuken deur verschaften zij zich toegang tot het in wendige va nhet perceel, waar bleek, dat brand ontstean was bij de kachel. De vloer en de vloermat smeulden, terwijl eenige huishot^dclijke artikelen verbrand waren. Door1 de politie en eenige omwonenden werd het vuur met eenige emmers water ge- bluscht. De boekhouder van het magazijn ver klaarde om 6 uur den vorigen avond den winkel te hebben verlaten, na de branden de kachel te hebben afgesloten. Vermoedelijk is een vonk uit de kachel op de cocoslooper gevallen, waardoor de brand is ontstaan. THEATER DE KROON. De Kroon begint deazc week met een journaal-alben buitenland. En we voelen het als een soort gemis dat een binnenlandsch journaal afwezig is, vooral oin deze tijden van overstrooining. Daarna komt de traditioneeletwee-acter klucht die dezen keer niet zoo héél aardig is, waarschijnlijk omdat de hoofdrol ten minste zoover er van een hoofdrol sprake is wordt vervuld door 'n onuitstaanbaren kerel, terwijl het vrouwelijk element, dat de film anders nog wat op zou fleuren, geheel ont- oreekt. Een reclame-film, waarbij je aan het, einde pas bemerkt dat het reclame is, geeft den be zoeker altijd zoo'n beetje het gevcei of hij voor den gek gehouden wordt. In ieder geval stemt zoo'n ding je niet prettig, vooral als .iel ding slecht en cngracpig geteekend is. Dan komt het optreden van het Kouban Kozakkenkocr, het middelpunt van den a- vond. Frisch is hun krachtige, gediscipli neerde zang, frisch zijn ook de lichtelijk acrobatische dansen. Na de pauze, waarin een gramofoon be wezen heeft dat de eboniet-plaat niet tegen een eigenlijk orkest op kan draait de film „Ket toppunt van brutaliteit," 'n film met een reuze-zet irï den aanvang, 't Is alleen een jeetje jammer dat de samensteller niet gees tig geöoeg was om ket ding vol te proppen met geestigheid. Maar hij is toch nog wel aardig genoeg om een bezoek aan dit theater aan te bevelen, voor zoover men met de han den in het haar zit, welke bioscoop men zal oezoeken. In gebouw „St. Bavo", wordt vandaag en morgen een tentoonstelling gehouden door dé Pluimvee- en IConijnenfokkersvereeni- ging „Nut en Sport," welke tentoonstelling alleszins de belangstelling waard is. Onder de vele dieren zijn fraaie exemplaren en niet het minst de katten trekken de aan dacht. Indertijd hebben wij reeds uitvoerig vermelding gedaan betrefiende deze ten toonstelling, Vele prijzen zijn beschikbaar gesteld. Me» verzuime niet, een kijkje te gaan nemen- GOEDKOOPSTE. GROOTSTE SOIRÏEERIWG ORANJESTRAAT -1 ï£t: 12628 Jaarvergadering. Car. Nat. Werkmansbond. De feestelijke jaarvergadering van de afd. Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmans bond, gisteravond in Vreeburg gehouden, ir.ag prachtig geslaagd heeten. De zaal Was gevuld met een goedgestemd, publiek. Na afdoening van het huishoudelijk ge deelte van het programma gaven de heer en mevr. v Kempen een paar keurige nummer tje voor fluit en viool. Hiermede oogstten zij veel succes. Het tooneelstukje „Een half uurtje bij den kapper'', viel, hoewel het cc'nt beginneling dilettantenwerk was, toch ook aardig in den smaak Beter slaagde het dialoogje „Weder- gevonden", maar het grootste succes had de groote revue „Het spreekuur van den Theaterdirecteur." In deze revue was het vooral Füpje, dm zich een f^mediant van niet gejinge verdienste toonde. In de pauze werden een g.uote taart en een Iraai bewerkt kussen, geschonken door een paar leden, verloot. Ruim half 12 werd de vergadering met ge bed gesloten, Burgerlijke Stand van 1—10 Jan, 1926. Bevallen: C M. HoedmerWesseling, d. C. van Lierop—Putz, z. A. van Brugge Springveld, d. M. Baarslag—Barthel, d, J, E. KrommertSavonije, i Getrouwd: J v. d. Peijl met L. de Jong. G. H. Proper met M, J. Husmans. Overleden: G. Smit, 6 maanden, z. van D. H, Smit ca T. Stend. A. G. de Haan, wed. J. Ruurds, 82 jaar. —Anna Maria van Eg- mond, 9 v/eken E. var, Bakel wed H. A. Sallé, 88 jaar. MASSAKAMP D. E, S.—VONDEL. Onder zeer groote belangstelling werd gis teravond in café ..Monopol", alhier, de mas sakamp beëindigd, welke georganiseerd was tusschen, de biljartclubs D. E, S. te Haarlem en Vondel, te Amsterdam. Het bestuur van de vereeniging D. E. S. had voor dezen avond voor een bloemen hulde gezorgd, terwijl op het eerste biljart tevens den wissclprijs, een fraaien zilveren tak, en de overige prijzen waren uitgestald. Had bij de opening te Amsterdam de Haarlemmer de Foeljaeger kans gezien den heer Beekhof, kampioen van Amsterdam er. van Nederland, 2c klasse, klein biljart, te verslaan, thans nam de laatste revanche van deze nederlaag en met den stand 250161 voor Beekhof eindigde de eerste partij van dezen avond. Oook de partij Meereboer, D.E.S. en Daal- huysen Vondel, had aller aandacht. De Haar lemmer, die in Amsterdam het onderspit had moeien delven, zou nu trachten het verloren terrein terug te winnen. Reeds dadelijk bij 't begin der partij weet hij de leiding te nemen en na een schitterend gespeelde serie van 55 is de kans vcor den Amsterdammer vrii- wel vckeken. Het einde komt met 250191 voor Meereboer, die een welverdiend ap plaus heeft in ontvangst te nemen. De beide andere partijen verliepen in het voordeel van Amsterdam. De strijd was nu' over de geheele linie be- riist en wel met den eindstand 5452 voor D, E.S. tegen 4663 voor Vondel. Vervolgens reikte de heer Beekhof, voor zitter B.V. Vondel, met een toepasselijk woord r'en eerepalm (tak) aan het bestuur van D.E.S, uit en eveneens de prijzen aan de leden dezer club, die daarvoor in aan merking kwamen, n.l, voor den moyenne- prijs de heer P. Kruiswijk en voor den seriepriis de heer Klaassen. Ten slotte sprak ook de voorzitter van D. E.S. een enkel woord van dank tot de ver eeniging Vondel en hoopte, dat zij een sterk" club moge worden en te toonen* dat ook kleine vereerigingen op dit terrein krachti-1 kunnen zijn. Tevens reikte hij een moyenne- orr's uit aan het lid van Vondel, den heer Bakkers en een serieprijs aan het lid van die club, den heer Bloos. Kampioenschap van Haarlem 2e Klas. De strijd om bovengenoemde kampioen schap, hetgeen in „Olympia" verspeel-1 wordt, is ditmaal buitengewoon spannend. Niettegenstaande er nog slechts 4 partijen gespeeld moeten worden, zijn er nog 3 can- didaten voor den Kampioenstitel, n.m. dc heeren H. Giljon, Boerminkel en P. Kobus. Ee-stgenoemde staat momenteel onge slagen a"n het hoofd, doch moet nog tegen zijn beide concurrenten spelen. De heeren Boerwinkel en P. Kobus hebben elk 1 partij verloren. Hieronder de algpmeene rang schikking: gesp, gew. verl. gemidc 1. H, Giljon 5 5 0 4.71 2. P, Kobus 4 3 1 5.80 3. Boerwinkel 5 4 1 4.31 4. Brauckman 7 4 3 4.27 5. Timmer 7 4 3 4.15 6. v. Vliet 7 2 5 3.36 7. N. Diebcn 6 1 5 2.57 8. c. T-icht 7 1 6 2.62 Zooals blijkt, kan nog in geen geval dc, a.s. kampioen worden aangewezen, .zoor'at aller aandacht gevestigd is op de Zondag a.s. in „Olympia" te spelen partijen. Het programma voor Zondag a.s. is: 43uur P. KobusN. Dieben. 5'A BoerwinkelP. Kobus. 8 H. GiljonBoerwinkel. 9K ti F- Kobus—H. Giljon. Ten slotte vermelden we nog dat de wed strijden een vlot verloop hebben gehad er dat direct na afloop van de laatste partij dc prijsuitreiking plaats heeft. Op 12 Januari 1926 had in Café „Cen traal", Kruisweg, alhier een ontmoeting plaats tusschen Prof. A. Koehoff en der. heer H. Blom, alhier. Stand: hoogste Serie Koehoff 110, met een gemiddelde van 29, in 21 beurten. Een revanche partij zal plaats vinden met 10 Februari 1926 in café „Bellevue", Kaam- vcst 5. De wedstrijd had een aardig verloop, Biijardwedstrijd. Naar aanleiding van de op 5 Januari 192: in café „Centraal" gespeelde wedstrijd tusschen een 5-tal van aldaar en een 5-ta'. van café van den heer Van Aken, Spaarn- wouderstraat, alhier, op 13 Januari d.a.v., wérd de verguld zilveren medaille door de Heinekens Brouwerij te Amsterdam uitge loofd, door laatstgenóemd vijftal gewon nen met '791 tegen 599 caramboles, Na eenige waardeerende woorden van den voorzitter van „Centraal" werd de me daille aan hare zustervereeniging overge dragen. ONS GENOEGEN WINT MET 15—5 VAN GEZELLIG SAMENZIJN. In het clubgebouw van Ons Genoegen aan de Zijlsingel werd gisteravond bovenge noemde belangrijke wedstrijd gespeeld. De heer N. v. d. Poel, bestuurslid van den Nederl. R, K. Dambond las de reglementen, waaronder gespeeld moet worden voor, waarna met den wedstrijd, na nog enkele woorden van den héér Sfijnman, werd aange vangen. De traditie getrouw, was het weer* de eerste competitiewedstrijd waarin beide tientallen elkaar moesten ontmoeten. Het is den Hillegomers echter niet mogen ge- iukken revanche te nemen, op dc in de bekerwedstrijden van .St, Bavo, geldden nederlaag tegen Ons Genoegen. Beide ver- cenigingen waren geheel voltallig, en o won der.... geen enkele partij werd naar de rrbitragecommiss:e gestuurd. Hieruit blijkt, dat door de spelers zeer goed met 15 zetten per half uur gespeeld kan worden, zelfs geen enkele speler is in tijdnood geweest. Dc Kampioenen hebben zich dien avond zeiven overtroffen. Door het voortdurend trainen is het 0. G. mogen gelukken een tiental samen te stellen als ooit tevoren Slechts een partij werd door de Haarlem mers ve-Ior-en, die zeer zeker remise had Chief Whip VIRGINIA ARDATH LONDON. kunnen worden. De heer Van Gastele deed de volgende mooie slagzet: Wit A. de Jeu 16 schijven op: 25, 27, 31, 32, 33, 36, 37, 38, 40; 41. 42, 44, 45, 46. 48. en 50. Zwart Van Gastele 16 schijven op: 2, 3, 5, 5, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 19 21, 23, 25 en 26. Zwart speelden 23—28 I 21 X 43 9 X 20, 1319 I 18 X 47 en wint. De gedétaillcerde uitslag is als volgt: Ons Genoegen. Gezellig samenzijn. W, N. StuifbergenJ. J. van der Loo Jnz. 0—2 2. M. v. d. PavertH. van der Geest 11 3. J. StevensTh. Schouten 11 4. N. R. van de BergN. van der Poel 20 5. W. B. van GasteleA. de Jeu 20 5. L. C. Stevens—P. v. d. Meij 20 7. C. StijnmanJ. Weijcrs 20 3. H.' MeuteC, Gastelaars 20 X J. van BuurenJ. Bouckaert 20 10. C. vaan GasteleM. v. d. Reep 11 15-5. De malariafilm. Uitgaande van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", werd Vrijdagavond in het R.-K.Vereenitings- gebouw de malarlafilm vertoond. De belang stelling^ was zeer groot.Jhr. J. P. W. van Doorn,"Voorzitter der aHeeling, presideerde. Mede tsaren aanwezig Dr. E. A. M. Droog, wethouder. Dr. M. Colenbrander en eenige raadsleden. Om ruim 8 uur opende Jhr. v. Doorn de bijeenkomst, sprak er zrn voldoening over uit -"at zoovelen aan de uitnoodiging gevolg had den gegeven, zoodat de kans bestaat dat ve len zullen medewerken om de malaria te bestrijden.. Dr. Doyer, inspecteur der Volksgezond heid, tevens voorzitter van de commissie tot bestrijding der malaria in Noord-HolLnd. 'lield een inleiding over de te vertoonen film. Zoowel de toelichting van Dr. DoVer als -Ie film zelf werden door de aanwezigen met ^roote belangstelling gevoUd en na afloop klonk een welverdiend applaus, Feestavond. Den dames-tooneelspeelsters werd gisteravond een gezelligen avond aan geboden in de zaal der Zusterschool. De Z.E. heer Pastoor bedankte de speel sters voor hetgeen zij voor kerk en school •i^daan hebben met hun snel en sorak dc verwach'ing u t van een spoed'g lot weer ziens op 't tooneel, dezen avond verder aan bevelend als zwakke tegenprestatie voor 't geen c'e dames in het belang der goede zaak verricht hebben. Hierna werden ververschingcn aangeboden terwijl er volop te genieten was van zang, muziek en voordracht. Het was een mooie avond, Ernstig ongeluk. Op den hofgeest ge raakte Donderdag het oaard, gespannen voor oen melkwagen van den heer J. W., op hol. De bcstuurder-eiftenaar sloeg van den wa- 'jen en brak een been, terwijl het andere verwond werd. Met een motor-ziekenwagen werd hij naaf bet ziekenhuis „Joh. de Deo" in Haarlem vervoerd, P. H. J. STEENÏIOFF, Naar bet „Centrum" meldt, herdenkt de ''eer P. H. J. Steeuhoff, lid der Hoofdredac tie van dit blad, heden, Zaterdag, zijn 60sten verjaardag, De „Tijd" is van mcening, dat in de eer ste dagen de crisis nog niet zal worden op gelost en het niet uitgesloten moet worden geacht, dat dr. de Visser weldra zijn pogin gen zal opgeven. Volgens het blad zou dan de opdracht vermoedelijk aan een ander worden gege ven „Verschillende namen worden gpnoemd o.a.: mr. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State. Zou ook dat niet Tukken, dan pas zou, naar de mecning van sommige, het moment gekomen zijn voor de Koningin om het ont slag te weigeren, en zou bet kabinet-Colijn terugkeeren, gelijk het knbinet-Ruys na de Vlootwetcrisis. Alleen de veronderstelling dat dit laatste zou kunnen gebeuren, wijst er reeds on. in welke groote moeilükheden hét gemengde votum van 11 November Re geering en Parlement heeft gebracht. Vrijdagavond is Mgr. E. J. van Gijlswijk O.P. op grootsche wijze door de Indische Missicverceniging in Den Haag gehuldigd. Vr.: Kunt u ook zeggen of er in Haarlem of Schoten, een Chemische fabriek bestaat, waar het product „Peroline' wordt ver vaardigd? Anlw.: Ons niet bekend. Overigens wor- 'en in deze rubriek geen handelsadressen opgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2