BRIEVEN UIT BORNEO. SPORT EN SPEL SCHIETEN. BILJARTEN. DAMMEN. STADSNIEUWS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Maandag 18 Januari 1926 - - Er is geen wedstrijd waar da kans cok voor de m.nder krachtige korpsen zoo groot is om voor prijzen in aanmerking le komen, dank zij de indee'ing in drie klas sen, waardoor elke deelnemers met onge veer gelijke krachten m het strijdperk komt. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Bekerwedstrijden St. Bavo. Afscheid Ant. Meijer. Kindervoeding. „Nederfandsch Fabrikaat". Haarlem's Gemensd Koor". De Lorentz-stichting. Groep Hyacinthenkweekers. Intieme kunstavond van Mevr. van Heugel-Couperus, met pianobegelei ding mej. Bep Smits. Mr. A. Maclaine Pont. t Onbestelbare stukken. Stichting Prov. Oranjebond in Noord-Holland. Personalia. Anti-Zondagssluitin^s-Actle. Concert „Santa Lucia." Kruisverbond. Een mooi succes voor de R. K. Handelsavondschool. Chr. Cratorium Vereeniging. Hinderwet. Aanjaagstati"-* van d*1 aterleiding. 't Is alweer bijna vijf maanden, dat ik hier in het Noorden pioneer vijf maanden is een lange tijd, als men altijd in de weer is en om 200 te zeggen geen huis heeft, als men dan hier, dan daar, dan weer ergens anders woont. Maar mijn district (parochie als U wilt) is zoo groot als half Holland, Nederlanc bedoel ik. Wegen zijn er geen, alleen bosch- paac'jes, fceele stukken met echt maagdelijk woud, kilometers en kilometers met olifanten, gras en, wat erger is, groote plekken moeras sen. Ah men zoo iederen dag ongeveer op stap is (en ik moet wel om te zoeken naar men- schenkinderen) ontmoet men zoo van alles en nog wat. 't Is geen hapje hoor om met de kaffers van hier te moeten logeeren, vooral niet als men zijn eigen dingen niet mee kan nemen, omdat de dragers ontbreken. Juist een paar verschooninkjes, brevier, 'n pond of wat tabak, (want dat dcet een irerr<~h leven) lucifers en dai r op uit, 4, f d ~r e n week, 'n dag of tien, net als 't uitkamt. j moet al tijd een stuk of wat acten van Geloof en Liefde bidden (en berouw is ook al noodig) als je van hun gastvrijheid gebruik maakt. Ëmoet maar niet vragen, welke schoone nc'jes de rijst of dikwijls de mais, klaar gemaakt hebben. Let maar niet op die vele huidziekten en hoop dat jezelf niet zoo iets oploopt. Een groot stuk carbolic zeep neem ik dan altijd mee. En wanneer ik weer thuis kom,gaan al mijn kleeren, gebruikt op die reis, direct in een tobbe water met een groote scheut „Jayes fluid" Diners zijn natuurlijk erg primitief en je moet missieman zijn om ïe te eten. Denk maar „we eten om te leven" en later wel weer eens beter. Bijna vijf maanden, dat ik geen confrère ontmoet heb Dat bewijst wel, dat er geen overvloed is van missionarissen en dat missie- actie en missie-roepingen hard, graniet-hard en nog harder, noodig zijn. Er is nog ruimte genoeg, ook voor Hollandsche jongens van ^an de Wit. Ik heb nu zoowat gedaan hier, ken het land, heb veel dorpen bezocht (alle maal klein en hier en daar eenzaam) en heb twee plaatsen uitgezocht waar, er wel kans i~ voor het weklagen van eene missie met God's hulp en vele gebeden van goede missievrien den. De volgende week ga ik dan ook op stap naar mijn buurman, 't wordt tijd, dat ik ere; aen mijn eigen ziel denk. Een veertien dagen en dan ga ik nog eens de plaats, die mij het baste aanstaat, bezoeken en den omtrek eens goed exploreeren. Nog een paar week jes en Monseigneur komt en dan zal er wel beslist worden hoe of wat. Maar ik geloof wel, dat er nog een paar zware jaren voor me lig- ven. Het heidendom van zooveel duizend jaar ligt achter de Doesoens hier en het zal geen peulschilletje zijn om er een bres in te schie ten, zwaar geschut kunnen we niet gebruiken, alleen het lichtere van gebed en goede wer ken en offertjes en daar zorgt U, goede le zers, natuurlijk wel voor en dan met God's genade zal het wel lukken. In een plaats waar ik kwam en den nacht doorbracht, begon een oude heidensche priesteres te vloeken en te ketteren, dat een solcaat van het vreemdelingenlegioen een flauwte zou gekregen hebben; 't was bar en als 't alles op je zelf, fatsoenlijk mensch en mi;, rieman, gericht is, valt 't niet mee. Al wat ik zei was olie op 't vuur. De burgemeester zelf wist niet wat te doen (hier woont 't heele dorp in één huis, tien, twintig families onder één c ak) en verbood haar doch Pietje Potlooc. liet haar niet los. 't Was niet de eerste keer dat ik den wind van voren kreeg, maar wat vuils een mensch (en 'n dame kan uit braken, is bijna ongelooflijk, 't Laat je koud natuu lijk, je pijp smaakt er niet minder lek ker om 1Saluut 1 Ik ga me reisvaardig ma ken. Tot een volgenden babbel. Vergeet me niet in Uw godvruchtige gebeden. t. t. J. STAAL Pr. Miss. GENERAAL JOUBERT. De uitslag van de le Ronde in de Natio- lale Competit.e op Buks, is voor de meeste vijf lallen van deze vereeniging een succes tewerden. Bijzonder het le, 2e, 3c en 6e vijftal maakt een goed figuur. Het 6e Jcorps bestond'uit beginnende schutters; hun werk maakt een kranigen indruk. Generaal Joubert heeft goed gezien cm een fhnk aantal vijftallen te doen deel nemen aan deze match, immers de training >n het korpsschieten is voor de jongere schutters van groote waarde. De volgende ser.es werden geschoten. Maximum 100 punten, staande vrije hand, schijf Facile. Ie vijftal; J, W. F. Funsoo 100; W. J, J.' Faase 99; J. W. Mulder 98; J. A. Rijkers 92; totaal 485 punten. Voorop Fransoo met het maximum een buitengewoon zeldzame serie vo'gt Faase met 95 sok een bijzonder mooie praestatie, Mulder 98, Rijkens 96 een Paar beste totalen. Bos had geen geluk «och schoot vier tegenvallers. He vijftal: J. A. J. Beeren 97; H. M. A. A. Bos 95; E. M. van Konijnenburg 93; Paul A. M. Roozen 87; M. Th.erry de Bije Dolle man 87; totaal 459 punten Ille vijftal: C. Eldermans 95; J. M. Vos- kuyl 90; Th. M. J. van Velsen 89; J. van Keulen 88; E. Th. van Honschooten 83; totaal 445 punten, IVa elftal: P. F. Dorhout Mees 88; H. Roozen 87; H. P. J. M. Lohrnan 71: J, Erens 61; J, T. C. Baas 50; to'aal 357 punten. In dit vijftal waren enkele schutters min der ge'ukkig. Ve vijftal: J, J. Lindner 89; A. A. Bredius 85; P. W. Lippfts 81; J. P. van Gosteren 79; B. H. Wezenaar 78; totaal 412 punten. Vie vijftal: A. F. J. Bijvoet 93; Jan Bos Az. 92; J. Kohier 87; H. P. M. van Wayen- burg 85; E. H. Wcriman 85; totaal 442 punten. Een serie voor een tweede vijftal om haast te watertanden. Als Gen. Joubert zou voortgaat zal het succes groot moeten zijn. In de knielende houding kwam een enkel vijftal uit, voorop een onzer nestoren J. van Keulen met 98, volgen J. W, F. Fransoo, W, J. J. Faase, J. W. Mulder, elk met 96 en Rijkens, die tegenvallers moesten notee- fen reet 91 punten; totaal 477 punten. Staande is dus beduidend hooger gescho ten dan knielend. P, Kobus kampioen Haalem en Omstreken, 2e klas. Onder groote belangstelling zijn Zondag middag en -avond in „Olympia" de beslis sende partijen om het 2e klas kampioen schap, klein biljart, verspeeld. Eerst in de laatste partij viel de beslissing, doerdat de nieuwe kampioen den heer Gieljou ge decideerd sloeg, 9 Des middags speelden de heeren N. Die ben en P. Kobus de eerste partij, welke door Lststgenoemde werd gewonnen, 15082 in ^6 beurten. De volgende partij tusschen de heeren P. Kobus en H. Boerwinkel was buitengewoon spannend. Kobus nam meteen de leiding en scoorde o. a. in de 14e beurt een mooie s^rie van 36, zoodat het leek of Boerwinkel, die in de 16 beurten pas 65 car. gemaakt had, met groot verschil zou verliezen. In de volgende beurt verrastte hij echter de aanwezigen met een zeer mooi ge speelde serie van 41 en had daardoor te vens een mooie kans op de hoogste serie- P'ijs. De eindsfc.'jd werd liO135 in 25 beur ten voor Kobus. In de eerste der 2 avondpartijen was het weer de heer Boerwinkel, die de spanning in bracht. Kort na het begin liep hij op den heer Gieljou reeds een 40-tal car. uit. I ut de 100 vol waren, wist hij dien voor sprong te behouden. Toen liep de heer Giel- lou echter snel in en nam in de 25e beurt *jc"s de leiding over. Onder gespannen aan dacht der aanwezigen werden de laatste Punten uitgespeeld. De heer Boerwinkel won ®«t 1 car. verschil in 28 beurten. De beslissende match bracht niet dien «rijd. welke men verwachtte. P. Kobus "Peelde zeer goed, doch Gieljou leek eenigs- »ns overspeeld. Het einde kwam met 150— car. voor Kobus in 21 beurten. een korte pauze nam de heer Boon, uorzitter Haarl. Biljartbond het woord en Tacht dank aan allen, die hadden mede- Kewerkt deze wedstrijden zoo uitstekend te l-»6? s^eP. Hierna reikte de heer Wer- nhagen, namens den Ned. Biljartbond, de 0°jr ".a('r uitgeloofde kampioensmedaille, a cr. u'd applaus der aanwezigen aan den dia pioen uit. Deze sprak tevens nog 'n aar- v°ordje tot zijn Haarlemsche biljartvrien den, waarna de voorzitter de overige prijzen overhandigde, le prijs P. Kobus, lauwertak; 2e prijs H. Gieljou, queu; 3e prijs H. Boer winkel kist sigaren; 4e prijs Brauchman, vette kaas; 5e prijs Timmer, medaille; 6e prijs v. Vliet, eerekruis; 7e prijs N. Dieben. medaille en 8e prijs v. Trigt, konijn. Circa 11 uur behoorden deze uitstekend geslaagde wedstrijden weer tot het verleden. Het be stuur van den Haarl. Biljartbond kan rnet genoegen op haar arbeid terugzien. F. GIRCUX. f Naar wij vernemen, is de bekende Fran- sche dammeester Gi-oux overleden. Kort voor den wedstrijd om het wereldkampioen schap won hij van den tegenwoordigen wereldkampioen F. Bizot met 119. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. De partijen, die Woensdagavond gespeeld zijn, eindigden als volgt: P, J, van Dartelen wint van J. W. v. Dar telen. G, P. Heek remise met H. G. Teu nisse. Dé heeren J. W. van Dartelen en H. G. Teuflosse zijn gelijk aangekomen en zul len dus 3 beslissingspartijen om den titel moeten spelen. De stand is thans als volgt: Spelers: gesp gew rem vrl, pnt J. W. van Dartelen 12 7 4 1 18 H. G. Teunisse 12 6 6 0 18 Mr. P. J. v. Dartelen 11 6 2 3 14 Aebe de Jong 12 4 7 1 15 F. A. Berkemeier 12 5 4 3 14 G. P. Heek 12 4 5 3 13 J. van Looy 12 3 6 3 12 W. van Daalen II 3 4 4 10 Chr. F. Visse 12 3 4 5 10 W. de Goede 12 2 4 6 8 J. Poppen 12 2 4 6 8 D. A. van Abs 12 0 7 5 7 W, J. Teunisse 12 1 5 6 7 SIMULTAANSEANCE. Dezer dagen gaf de heer J. P. van Eyk lid van de Haarlemsche Damclub een si- multaanséanee te Hoofddorp voor leden en genoodigden van de Hoofddorpsche Dam club. De heer Van Eyk won 12 van de zes tien partijen, verloor er 2 en speelde er 2 remise. De uitgestelde partij A .K. W. Damme- C. J. Lochtenbe-g is in remise geëindigd. De heer Vos en Dammc hebben nu ongesla gen de leiding. Zaterdag j.l vond in het clubgebouw van St. Bavo te Heemstede een wedstrijd plaats tusschen St. Bavo I en Ons Genoegen I om den door St.* Bavo uitgeloofden wisselbeker. Beide tientallen waren geheel voltallig. Zeer waarschijnlijk zal de uitslag 10—10 worden, zoodat deze wedstrijd dan nogmaals over gespeeld moet worden. De gedetailleerde uitslag is als volgt: St. Bavo 1 Ons Genoegen I 1. J. VeenW. N Stuifbergen xx 2. J v. d ZwanM. v. d. Pavert I*—1 3. P. Veen—N. R. v. d. Berg 20 4. J DrayerC. Strijnman 11 5. J. v. WeesJ. A, Stevens 20 6. TimmermansE. G. Stolvoort 20 7. M. de HaasAlb, Gigengack xx 8.G. de HaasW. B. van Gastele 0—2 9. F, BoekmanH. Meure 1—1 10. W. van RoonJ. van Buuren 02 9-7 Men schrift ons: Als een donderslag bij helderen hemel, kwam Vrijdag 15 Januari j.l, voor de vele bezoekers van hotel „Royal" het bericht in de plaatselijke pers dat genoemd hotel van eigenaar had gewisseld. Met gemengde gevoelens werd het bericht gedeeld, ofschoon men den eigenaar, den heer Ant. Meijer, van harte een welver diende rust gunt, weemoed stond te lezen op veler gelaat bij de gedachte dat de sym- patieke Meijer niet meer in „Royal" zou zijn om zitne gasten te ontvangen. Ant. Meijer was een hotelier van de aller hoogste school. Hij genoot zijn opleiding in Londen, Parijs, Weenen, Berlijn en Nice, was op culinair gebied een internationale -pécialiteit en had al spoedig in verschillen de betrekkingen als maitre d'hote!, gArant. ï.a. de wereld leeren kennen. Hij had bo vendien zorgvuldig de moderne talen ge leerd, zich daarbij niet bepalende bij de een- "oudige omgangstaal, maar zich verdiepende 'n vrijen tijd in de Fransche, Engelschs en Duitsche litteratuur. Waar hij zijn r^'dinv" genoot in de groot ste internationale établissementen kon hij zich dan ook bewegen in letterlijken zin in 1 alle kringen. Hij was bijzonder gastvrij en wist de vreemdeling op innemende wijze te récipieeren en tot zich te trekken; Engel- schen, Amerikanen, Franschen, Duitschers. welke nationaliteit ook hotel „Royal" be trad, de vreemdeling gevoelde zich thuis. Meijer stond steeds op zijn post om een elk naar zijn landaard te ontvangen en een elk zooveel mogelijk van Haarlem en om streken te doen genieten. Ontelbaar zijn de hartelijke bewijzen van sympathie en er kentelijkheid door hem ontvangen uit alle deelen van de wereld van de meest voor aanstaande mannen en vrouwen. Van niemand in zijn vak zal beter getuigd kunnen worden dat hij in hooge mate de kunst verstond van „savoir vivre," want was hij bij den vreemdeling een geziene fi guur, voor zijne stamgasten was hij een vriend, een vader en voor menigeen een "edder in nood. Geen wonder dat, hoe onverwachts de lijding gekomen was van het uittreden uit 'zaken door den heer Ant, Meijer, de gasten zich spontaan vereenigden om dit feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Het was trouwens niet moeilijk. De gedachte was niet uitgesproken of eenitfe uren daarna was "eeds qen flink bedrag bijeen. En zoo waren nagenoeg alle habitué's van Hotel „Royal" Zaterdagmiddag tegen vijf uur bijeengekomen om afscheid te nemen van den heer en mevrouw Ant. Meijer. Tijd tot lenige organisatie van dit aischeid. was er met geweest en zoo gold meer dan ooit voor menigen gast de woorden van de Ge- lestet: „Zoo het hart u dringt tot spreken, zoo spreekt!" Zoo werd de heer Meijer herdacht door "en der gasten, die getuigde hoe Meijer op februari 1914 hef toenmaals hotel de la Station overnam, welk hij spoedig herdoop te in hotel „Royal" en welk hij tot grooten Moei wist te brengen. Op verschillende wijzen wordt de hotelier n het algemeen beoordeeld, doch weinigen bedenken dat de hotelier meestal de man 's die het eerst en het meest met den vreem- 'eling jn aanrak'njj komt en dat hii onbe- '-«ust medewerkt aan de bevestiging van Neerland's naam en réputatie in den vreemde. Die kunst, aldus de spreker, verstond gij, feachte heer Meüer, in hooge mate, gij waart 'n uw vak de right man on the ri^ht place. Uoevelen ook uw établissement bezochien. allen gevoelden zich getrokken tot u. Hoe zouden wij u kunnen laten heengaan zonder eenig bew'is van ons medeleven met U, van erkentelïkheid voor de van u ondervonden vriendelijkheid, jovialiteit en royaliteit. „Als hotelier geboren, wil ik als hotelier terven," dat waren eenmaal uwe woorden, -"aar beseft dat de man, die een we-kzaam "n arbeidzaam leven te boeken heeft, recht Heeft op éen welverdiende rust op z'm le vensavond. en dat a! verlaat gij uw vak dat zoo dierbaar was, de hand en het hart u "og gelegenheid te over zullen bieden om 'i voor uwe medemenschen verdienstelijk te maken. Waar wij mogen aannemen dat gij ■vellicht de pen zult opnemen, om herinne ringen uit uw werkzaam leven fiper te schrijven, bieden wij u aan een inktkoker van het zuiverste kristal met zilver gemon teerd, voorzien van uw monogram en om o -oeciaal te doen berinneren aan het hoM ■Royal" hebben wii laten (*raveeren de da- riims 1 Februari 191416 Januari 1926. Het moge u en mevrouw Meijer we! gaan. en waar gij, vriend Meijer, steeds den steun van uw lieve echtgenoote mocht ondervin den, veroorloof ons, mevrouw deze schitte rende bloemenmand aan te bieden. Mogen deze bloemen de voorboden zijn van een langdurig leven in volkomen harmonie en geluk. Met een daverend applaus en een „lang zullen zij leven" werd door alle aan- ■vezigen ingestemd met deze woorden. De heer Ant. Meijer bracht ontroerd dank aan alle gasten voor de betoonde sympa thie en vriendschap, hij had steeds getracht zijn plicht te doen en steeds was het hem aangenaam te midden van zijne gasten zich te mogen bewegen. Hij ging wel als exploi tant heen, maar beloofde zijne vrienden niet op te geven en zoowel zijn dominotje als zijn kegelspel in de toekomst in hotel „Royal" te handhaven. Hij bracht dank aan de gasten, mede na mens zijn vrouw voor de geboden geschen ken -en bevab zijn opvolger, den heer Ver steeg, in aller welwillendheid aan, overtuigd als hij was, dat de keuze van zijn opvolger nimmer beter had kunnen uitvallen. Den heer Meijer werd tevens medege deeld, dat in bewerking was een herden kingsboek, waarvoor alle gasten verzocht werden eene bijdrage te doen geworden, in den vorm van eèn schets, gedicht, stuk pro za, enz., vertolkende de bijzondere gevoe lens van elk individueel, ten opzichte van len scheidenden exploitant. Het boek zal bovendien bevatten eene opdracht, ver schillende typische Haarlemsche stadsge zichten en gebouwen en het hotel „Royal" in verschillende perioden. De eerewijn werd rondgediend, waarna de heer L, Glaser in treffende hartelijke woorden den heer Meyer toesprak, niet als hotelier, maar als vriend. Hij bracht dank voor de ondervonden vriendschap en ging voort: De naam van uw hotel „Royal" is juist gebleken, niet dat het hotel het was, maar gij waart van den beginne een royaal man, die zich in de twaalf jaar te Haarlem doorleeft. steeds -oyaal heeft gehouden jegens uwe gasten. Moge het u en mevrouw goed gaan en u bei- 'en nog een reeks van jaren van welver diende rust zijn toegedacht. De heer S. Mok had uit de courant ver nomen, dat de heer Meijer op aanraden van len dokter uit het zakenleven trok. Of schoon zelf geen dokter, meende hij toch dat het met de gezondheid van den heer Meijer niet zoo slecht gesteld was, en dat vond hij zeer gelukkig. Want als afstamme ling van het oude volk, prees hij den heer Meijer, die zonder aanzien des persoons, el- ken gast even prettig behandelde, voor een ieder een woord over had, en waar de heet Meijer beloofd heeft nog dikwijls terug te komen, maar dan als gast in het hotel Royal" zoo vertrouwde de heer Mok, nog dikwerf te mogen vertoeven in het gezel schap van den scheidenden exploitant, voor wiens jovialen en prettigen omgang hij groot respect had. De heer L. Glaser meende nog een enkel woord tot den nieuwen exploitant, den heer Versteeg ,te moeten spreken en wensebte hem toe dat hij in bet voetspoor van zijn voorganger zou treden en door een prettir -;en omgang zich ook spoedig de sympathie van de gasten zal weten te verwerven. De heer Versteeg bracht jn de eerste Maats zijn harlgrondigen dank aan den heer Meijer voor den ondervonden steun bij de overname van het hotel „Royal," beval zich 'n zijn verdere welwillendheid ten zeerste aan en deed een beroep op de gasten, om het vertrouwen dat zijn voorganger zoovele 'aren mocht genieten, ook eveneens te mo- "en verwerven en beloofde daartoe zelf io de eerste plaats te zullen medewerken. Hiermede was de oflicieele bijeenkomst afgeloopen en werden de gasten aan den heer Versteeg voorgesteld waarna men nog 'ang bijeen bleef en vele hartelijke woorden van afscheid door tal van heeren zijn uitge- -proken geworden. De hear Ant. Meijer ontving Zaterdag avond van de Duitsche regeering, het eere- ♦eeken tweede klasse verbonden aan het Duitsche Roode Kruis. Zooals bekend is de heer Ant. Meijer ook begiftigd met de Ko ning Albert medaille. De vereeniging „Kindervoeding", reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 190; Dinsdag 198; Woensdag 197; Donderdag 182; Vrijdag 196; Zaterdag 186 porties. Door de Vereeniging „Necerlrncsch Fa brikaat" voor Haarlem en Omstrzl.en wordt een circulaire verspreid, waarin het c'oil der Vereeniging n.I. „Het bevorderen van belangstelling in de Nederlrndsche Nijver heid en van het gebruik en de vervaardiging van Nederlandsche waren," nader wordt uiteengezet. De vereeniging werkt daarin mede tot bestrijding van werkloosheid; verhooging van Nationale Welvaart en dé versterking van Nationale onafhankelijkheid. Op eèn aan gehechte briefkaart bestaat gelegenheid, zich als lid te laten inschrijven met een mimimum contributie van 1.per jaar. Deze nuttige vereeniging is het best te steunen door als lid toe te treden. Concert ten bate van de slachtoffers van den watersnood. Het bestuur van Haarlem's Gemengd Koor deelt tot zijn spijt mede, dat de heer Jac. van Kempen, wegens een verbintenis elders, zijne medewerking op het Weldadig heidsconcert van 25 Januari a.s. niet kan verkenen. Het is echter gelukt de welwillende medewerking te verkrijgen van onzen be kenden stadgenoot, den heer F. E. Paesi. De toegangsprijzen zijn vastgesteld op 1.1.50 en 2.rechten zijn niet ver schuldigd, daar hiervan vrijstelling is ver leend. Er zijn thans reeds vele kaarten verkocht, terwijl er door verscheidene dames met inteekenlijsten wordt gewerkt, zoodat het finantieel resultaat uitstekend belooft te worden. In overweging wordt gegeven, zich tijdig van kaarten te voorzien, welke verkrijgbaar zijn bij de concertbureaux Vernout en Al- phenaar, die ook belangloos hunne mede werking verleenen. Een kapitaal van f 140.000 Den 12en Jan. j.l. is bij acte, ten overstaan .an notaris dr. Libourel, i/i het leven ge roepen een stichting, genaamd „Lorentz", vyelke bij de huldiging van prof. Lorentz ter gelegenheid van zijn gouden doctoraat op 11 December j.l. werd aangekondigd. L et kapitaal der sticlting bedraagt f 140X00, waarvan f 31.700, door het buitenland L geschonken. De jaarlijksche contributies oeloopen f 680. Het geldelijk beheer der stichting is toe vertrouwd aan en in banden genomen docr gecommiteerden van het Leidsche univer siteitsfonds en zal geschieden volgens de zelfde regels, als die welke in het universi teitsfonds gelden, zoodat b.v. ook het boek jaar loopt van 1 Sept. tot 31 Augustus. Schen- in^en en legaten kunnen te allen tüde aar hef krp taal der stichtirg wor.'en toegev eg d. secretaris-penningmeester van gecommi teerden voornoemd, is dr. Ph. B. Libourel, notaris te Delft. De voorbereiding tot het vormen van 'n Groep Hyacinthenkweekers is zoo ver ge vorderd, meldt het Kweekersblad, dat een Ontwerp-Statuten is gereed gekomen, be nevens een werkplan voor de op te richten Groep. Met den Bond van Bloemhandelaren za1 worden overlegd, o! de daarin neergelegde werkwijze kan worden aanvaard. Indien overeenstemming bereikt wordt, zullen de Hyacinthenkweekers worden op geroepen om het plan te beoordeelen. Het voornemen is, de Groep onder te brengen als Groep van Algemeene- Veree niging voor Bloembollencultuur, Voor een flink bezette zaal trad Zaterdag avond Mevr. van Heugel-Couperus in ge bouw Rosehaghe op. Het programma kon digde zeer bescheindenlijk aan internationale liedjes, verdeeld in vier groepen. De eerste groep bevatte Bretonsch-Normandische lied jes, waaronder enkele bekende, o.a. La Chan son de Jean Renard en Dors mon gas. Het aantrekkelijke dezer aardige, oude en toch altijd frissche en jeugdige liederen wist Mevr. v. Hengel zeer goed tot uiting te bren gen. De schilderachtige kleeding, welke speciaal in Normandië en Bretagne zoo goed is bewaard gebleven, werkte mee om het pittige en jolige nog meer te doen savou- reeren. De tweede groep bestond uit Engelsche liedjes, waarender bijzender uitmuntte „The Beanstalk." Volgden een drietal Duitsche en Oud- Hollandsche liedjes. Het programma werd besloten met enkele Fransche liedjes uit de XVIIIe eeuw. Deze kenden ens bijzender bekoren. Het geestige en luchtige en onbe zorgde, dat dezen tijd kenmerkte, beheerscht ook geheel den zang dier periode. Allen aanwezigen heeft deze intieme kunstavond ongetwijfeld genotvolle uren bezorgd. Moeten wij een opmerking maken, dan betreft dit geenszins het warme en melo dische in de voordracht van Mevr. van Hen gel, ai was het lange aanloopje, vóór ze begon, nu en dan een beetje storend. En evenmin het doorvoelde in de muzikale begeleiding van Mej. Smits. Maar wat ons van 't hart moet, dat is de ongeoorloofd lage temperatuur in de zaal, waarmede we den ganschen avond Zijn geteisterd. Enkele firma's hier ter stede hebben haar welwillende medewerking verleend voor het welslagen van dezen avond. Zoo stelde de firma A. van 't Hof de antieke meubelen be schikbaar, de Haarlemsche Kunststeenfabriek v/h. „de Hooge Berg", de tuinplastiek. De mooie piano was afgestaan door de firma v. Wouw, terwijl enkele der costumes zijn uitgevoerd naar ontwerpen van Mej. Do Struick. Du Moulin te Aerdenhout De mooie bloemstukken, die de beide dames na afloop ontvingen, waren evenals het langdurige applaus, welverdiend. JIM. Vrijdag is op de begraafplaats te Wester- veld het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr. A. Maclaine Pont, oud-rechter in de Arrondissementsrechtbank te Haarlem en oud-secretaris van de Ned, Overzee Trust Maatschappij. Ingevolge een laatsten wensch van den overledene werd a? n de groeve niet gesproken. Er was zeer veel belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op He leden van de rechtbank te Haarlem en vele leden van de balie. Verder zagen wij mr. G. Visse-ing, president van de Nederlandsihe Bank, en mr. J. van Aalst, laatstgenoemde vertegenwoordiger van zijn vader, den pre sident der Ned. Handel Maatschappij, te vens voorzitter van de N.O.T. De kist werd met eenige bloemstukken j nog niet geheel gereed. Uit de vergadering gedekt. Een zoon dankte voor de belangstel ling. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand December Binnenlandsche brieven. I. Advertentie-Bureau, Doetichem 2. Ben- ningshoj den heer P., Rotterdam 3. Bruin, e i heer J,, Haringskarspel 4. Buisman, den heer G., Amsterdam 5. Kramer, den hee Den Haag 6. Dekker Mej., Arnhem 7 .Dir. Inkomstenbelasting, Alkmaar 8. Eveline, Zr Grasbroek 9, Griekspoor, Mej.,t Amster dam 10. Gemeentehuis, Almelo 11 Groot, den heer, Amsterdam 12. Hinsbergen den heer A., Amsterdam 13. Hertberger, den heer H., den Haag 14. Kortekaas, Mej., Den Haag 15. Loos, Mej. J. de, Deventer 16. Lent, Mej. A. v. Amsterdam 17. Muller, den heer, Amsterdam Pehne, Mej. S., Haar lem lc. Pvt, Mej. J., Amsterdam 20. Post bus 809, Amsterdam 21. idem, 22 Roo- vers, Mej. M,, den Haag 23. Regulierdwars straat 93, Amsterdam 24. Roberts den heer Amsterdam 25. Slooten, -Mej J„ Haarlem 26. Sypestein, den heer W., Haarlem 27 Schacken dames, den Haag 28. Snoek, Mej.. Amsterdam30. Schenkel, den Heer H., Haarlem 31. Tromp., Mej. G., Amsterdam 32. Vries Mej. L. de, den Haag 33. Wille- brands, den heer, Rotterdam 34. Woning stichting, Rotterdam 34. Werven den heer W., Haarlem 35. Wakker, Mej., Schoten 36. Wiegman, den heer, Amersfoort37. Wiese den Heer W., Heemstede 38. 349 o to W„ Nijmegen 39. 3214, 40. Broek, mevr. H. v. d„ Oud 41. Bruine, fam. idem 42. Buigel,., den heer J. v., idem 43. Don- leben, Haarlem 44. Daamen, mej. C 45. Elberts, mej. S., Utrecht46. Glas, mej., Hoogwoud 47. Haring J„ den Haag 48. Hazenberg, J., Hilversum 49. Hennekels fam., Haarlem50. Lubhe, mej., idem 51. Liedmeijer, den beer, J., den Helder 52. Mandeesen Mej., Haarlem 53. Martino, fam., Schoten 54. Pietersen, mevr., Haar lem 55. Pleijsant, den heer J., den Haag 56. Schouten, J., Rotterdam 57. Slenders, Mej. A., Haarlem 58. Schavemakers,r Mej. E. Hoorn59. Versteeg Mej. M„ Amster dam 60. Veth, mej. E., den Haag 61. Vlas winkel, den heer H., Ede 62. Wolff, de, Amsterdam 63. West, Oosterbeek 64. Zieren, den heer., Overveen. Buitenlandsche brieven. 65. Adema Mevr. S., Agnes sur Mer 66. All sports Cup, Londen 67. Bresson, mej. A., Parijs ;68. Craandijk, mevr.. Parijs 69. Frijling, den heer J., U.S.A. 70. Genove- fa mej., Schwabern 71. Kleyn, Wiligen, Brussel72. Lane mrs. R., Engeland 73. Ra- boud, mevr. P., Strausburg 74., Schoilles, Mevr. E., Kiel. Buitenlandsche briefkaarten. 75 Braun, P., Goppingen76. Banauer, Mej. E., Berlin 77. Ball W., Flensburg 78. Beiken, C., Dusseldorf 79. Blok v. Laar P., Paris 80. Buhring, H., Berlin 81. Coo per, C., Paris 82. Dijk, J. v., St. Moritz 83. Griendt, mej. C. v. d., Engelberg 84. Habets, W., Dusselforf85. Heter, mej. T., Drieburg86. Mai, mej., Duitschland 87. Novctnif, Mevr. B., idem88. Otto, mevr., Dusseldorf89. Markess, fam., Duitschaland90. 11 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht afzender op de stuk ken te vermelden opdat deze bij onbestel baarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stkken van een volledig adres, straatnaam, en huisnummer te voorzien. LOOP DER BEVOLKING VAN HAARLEM IN 1925. In de gemeente geboren 813 m„ 804 vr„ totaal 1617. Hier geboren, niet tot de be volking behoorend 61 m„ 74 vr„ totaal 135. Elders geboren, wel tot de bevolking be hoorend 6 m„ 9 vi„ totaal 15. Totaal hier behoorend 758 m„ 739 vr„ totaal 1497. In de gemeente overleden 516 ra., 541 vr„ totaal 1057. Hier overleden, niet tot de be volking behoorend 142 m„ 130 vr„ totaal 272. Elders overleden, wel tot de bevolking behoorend 12 m 15 vr„ totaal 27. Totaal hierbehoorend 386 m„ 426 vr„ tezamen 812. Meer geboren dan overleden 372 m„ 313 vr„ totaal 685 In de gemeente gevestigd: 3043 m„ 3694 vr„ totaal 6737 Uit de gemeente vertrok ken 3280 m„ 4045 vr„ totaal 7325. Meer ver trokken dan gevestigd 237 m„ 351 vr„ te zamen 588. Vermeerdering door geboorte 372 m„ 313 vr„ totaal 685 Vermindering door vertrek 237 m„ 351 vr„ totaal 588. Vormende een vermeerdering van 135 m een vermindering van 38 vr. Derhalve een vermeerdering van 97. Blijkens Provinciaal Blad van Noord-Holland No. 32, bestond de bevolking op 31 Dec. 1924 uit: 38010 m., 42444 vr„ totaal 80454. In 1925 vermeerderde zij met 135 m„ en verminderde met 38 vr„ en bestond dus op 31 Decembet 1925 uit; 38145 m., 42406 vr totaal 80551. De heeren C. Maarschalk, le voorzitter. Th. A. Wesstra, 2e voorzitter, jhr. F. Teding van Berkhout Jr. penningmeester en P. Fuhri Snethlage, secretaris, hebben als dagelijksch bestuur van het Provinciaal Noord-Hol- landscb Oranje-comité 1926 het initiatief ge nomen, om ook in Noord-Holland een Pro vincialen Oranjebond op te richten. Een cir culaire is rondgezonden, waarin gevraagd wordt, vóór 25 Januari a.s. bericht te willen zenden, medewerking te willen verleenen tot de oprichting, waarna omstreeks 1 Februari de oprichtingsvergadering zal plaats vinden Zaterdag 17 Januari slargden voor hei 'andelsdiploma schoonschrijven, afgenomen door de vereeniging van leeraren in he( schoonschrijven M.O., de dames J. C. v. d. Putten, J. Hommers en A. C. Lasschuit, allen te Haariem en de heeren P. L. de Groot, G. Tesselaar, F. C. Koclemeyer. H. M. de Vries, J. G. Vet, J. J. Amand, M. v, d. Boo-en, J. A. P. Meeuwig, G. T. C. Kroon, J. ZiilsVa en F. A, v. Zijp, allen te Haarlem en G. P. H. v. Kcssel te Bloemen- daal; J. G. G. A-ink te Schoten; Th. Admi- -aal te Noordwijk en H. J. de Haas te Sant poort. De verplichte winkelsluiting. Men schrijft ons: T_ret voorloooig bestuur met svirpathisee- u'len vergade-de j.l. Donderdag om der 'and van de actie aan te geven. Algemeen werdeu de verrichtingen van 'iet voorloopig bestuur goedgekeurd. De i werkzaamheden ter voorbereiding van eer 1 vereeniging waren, hoewel vergevorderd gingen veel stemmen op om een actie ie be ginnen om de verplichte 8 uur sluiting cp». geheven te krijgen. Een en ander weré oreedvoerig besproken, tot men tot de con clusie kwam dat. sinds het tijdstip van in voering der verplichte winkelsluiting en sa, de zaken heel wat achteruit gegaan waren, In 't bijzonder de buurt-comsumptiezaken. Daarom was de groote meerderheid er voor, iegen de wettelijke winkelsluiting te gaan ageeren. In principe besloot de vergadering Ie gelegener tijd een openbare vergadering te beleggen en als spreker uit te noodig'n len heer Henning Jr., uit den Kaag, een even groot tegenstander*der wettelijke win« kelsl'-iiting, als bekwaam schrijver en deba ter. Het vraagstuk van de zijde van het per- onee! bezien, zal een der bestuurders voot zijn rekêning nemen. De vergadering bad zen aangenaam verloop en was, niettegen- faande het slechte weer vrij goed bezet. Toch moet de actie, zoo scUrijft men ons, mder de kleine winkeliers nog grootcr wor den. Zij, die met het streven sympathisecren.* worden verzocht hunne adressen schriftelijk op te geven aan den heer J. P Schaafsma, Staringstraat 27, alhier. Het eerste concert, dat de R. K. Mando lineclub „Santa Lucia" in dit iaar geeft, za! olaats hebben op Dinsdag 26 Januari in den Schouwburg Jansweg. Der goedz gewoonte getrouw, heeft de vereeniging ook nu weer gezorgd voor een programma dat zoowel lan de muzikale fijnproevers als aan de lief hebbers van het populaire genra een genot vollen avond belooft. De dub, wier uitvoe ringen door bevoegde recensenten steeds vol lof besproken worden, komt zelve uit net een zevental stukken, terwijl zij zich van de medewerking van uitstekende krach ten heeft verzekerd Als violist treedt op le heer Rikus Grin, tweede concertmees ter van de H. O. V., die zeker wel geen aan beveling noodig heeft. Evenmin is dit het leval met den heer Joh. Nelissen, wiena. iariton-soli steeds in den smaak vallen. Voor de begeleiding zorgt de heer Jan Nib- bering, zoodat een in alle opzichten ver zorgde uitvoering verwacht mag worden. Tot bijwoning van dit concert sporen we •illen aan, die de ernstige kunstbeoefening villen bevorderen en een mooien muziek* vvond tof de beste ontspanning -ekenen. Maandagavond houdt het Kruisverbond n jie R. K. Militairen-vereeniging te 8.15 zijn jaarvergadering. De agenda bevat niet ninder dan tien puntpn, die alle van belang zijn. O.a. zal de heer Jac. Kamerbeek een korte rede uitspreken over „Drankbestrij- Hng als werk van Christelijke naastcnli ride" en de talenten van dezen redenaar zijn wel bekend dat daardoor de opkomst der leden grooter zal zijn dan gewoonlijk. Hier bij wordt er aan herinnerd, dat de vergade ringen van het Kruisverbond niet enkc! toe- 'ankelijk zijn voor de leden, maar voor alle Xatb iheke manhen. Wie wat meer weten vil over de R. K. Drankbestrijding of zich Gedrongen voelt eens van zijn sympathie 'egens dit liefdewerk te doen blijken, wordt gaarne als belangstellende welkom ft«- hceten. Zaterdag, 16 Jan. slaagden voor het exa-> men „Schoonschrijven en Rondschriftuit geschreven door de Vereeniging van Leer aren in het Schoonschrijven M. 0„ de Heeren: J. G. G. Arink, Schoten; G. P. H- van Kessel, Overveen; P. L. de Groot; G. Tesselaar; F. C. Koelemeijer, M. do Vries cn J. G Vet, allen te Haarlem. Allen zijn leerlingen van de R.-K. Han delsavondschool, Ged. Oude Gracht, alhier. Daar het de eerste maal was, dat de R.-K. Handelsavondschool aan dit examen deel nam. is het voorzeker een mooi suc ces, daar alle leerlingen slaagden mei prachtige punten. Er werd geen enkel voldoend cijfer toegekend. Woensdag 20 Jan. a.s., zal het de 30stfc uitvoering zijn, door de C. O. V. alhier, l« geven. Dat het zoo belangrijke werk van Ccsar Franck „les Beatitudes" dien dag uitge voerd zal worden, zal reeds genoegzaam bekend zijn. Echter op iets anders dient in dit ver band ook de aandacht gevestigd te wor den, n.l„ dat een bijna complete serie af fiches van de uitvoeringen der C. O. V. keurig opgeplakt uitgesteld wordt ia de koffiekamer van het Gera. Concertgebouw (vroegere biljartzaal). De concertbezoekers hebben dan tn da pauze gelegenheid deze biljetten in oogeiu schouw te nemen. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 1 Februari e.k. 's-voorir.iddags ten 11K ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van „De Be- taafsche Import Maatschappij v. h. de N.V. Acetylena", bijkantoor Amsterdam geves tigd te Amsterdam, om vergunning tot uit breiding van de benzine-pompinstallatie. door het vervangen der 2000 liter tank door een van 6000 liter, het verwijderen der thans bestaande Waynepomp en het hiervoor in de plaats stellen van 2 pompen vóór in het perceel aan den Zijlweg, n. 101 A, kad. sectie A, no. 4045 gedeeltelijk. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 1 Februari e.k., 's-voormiddags ten 11X ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de N.V, L. W. Heil Zonen's, Exporthandel, offl vergunning tot oprichting van eene inrich ting voor machinale houtbewerking, waarbij electrische beweegkracht zal worden ge bezigd tot een gezamenlijk vermogen ven 12X PK. tot het aandrijven van diverse we-ktuigen in een gebouw staande aan het Donkere Spaarne, no. 24. Transpc b n eiesd. Naar de „Tel." verneemt zal binnenkort de bouw van het aanjaagstation der gemeente waterleidingen op den hoek van den Spaarn- wouderdwarsweg bij Halfweg worden aanbe steed. Deze installatie heeft ten doel de druk- verdeeling in hef uitgebreide verzorgings gebied te verbeteren en de voeding van dat gebied langs twee zijden mogelijk te maken, hetgeen vooral den druk langs den steds- mt\d ten goede zal komen. De nieuwe transportgeleiding tusschen Haarlem en Halfweg is gereed en het stuk tusschen de kruising IJweg en Spaarnwou- derdwarsweg en Amsterdam-Zuid nagenoeg klaar. Deze geleiding is gelegd over den Slo- terweg en door Sloten en bereikt bij de Vaartstraat de stad. In verband met de overeenkomst tusschen "emeente en provincie, zal laatstgenoemde uit de groote geleiding het water betrekken voor Haarlemmermeer, Uithoorn en Aals meer. Te Aalsmeer wordt een watertoren ge bouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11