4 m, De kabinetscrisis. Amst rdamsche Antfirsciet P öeLeta0aDm PKIMUNTHRACIET VERZEGELDE ZAKKEK Maandag 18 Januari 1926 50ste Jaargang No, 16151 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad DR. DE VISSER NIET GESLAAGD. Het Corr. Bur. deelt mede, dat de poging van dr. J. Th. de Visser om te komen tot de samenstelling van een zgn. zelfstandig rechtsch kabinet, waarin de thans demissionnaire ministers alleen zouden zitting heb ben, niet gelukt is. Ingevolge de ruime opdracht, hem door H. M. de Koningin gegeven, wendt de formateur thans pogingen aan tot samenstelling van een extra parlementair kabinet. Duisternis. Agenda 19 Januari Provinciale Staten van Noord-Holland. DE IJSBAAN. Tegen een afsluitboom gereden. De Pluimveetentoonstelling in gebouw „St. Bavo." mm* Een Wyandotte, welke een eersten prijs behaalde. 30-Jarig jubileum. Een prachtige Angora-kat. Vereeniging van Oud-Leerlingen der T uinbouwcursussen. 'm m Witte Vlaamsche Reus. «lip* ,Ji Tooneeiclub T. A. V. E. N. U. DE STEUNACTIE VOOR DE GETEISTERDE STREKEN Ook to Amsterdam Leiden - Bussum - Naardsn R. K. Middenstandsvereeniging. Tentoonstelling. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Consulatie-Bureau ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken. Haarlemsche Politie-Muziek- vereeniging. De abonnementsprijs Sedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 HAARLEMSCHE COURANT Advertentiêi) 35 cents pi regeL Bij contract belangrijke kortm((. AdvertentiÊD tusscben den tekst, als ingez'inaen mededeeling, 60 ct, per regel, op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QHfrfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f (7Kfl bij een ongeval met f 9 O tij ver'.hs van een hand, J1 J5C 0 bij verbas van een f KEI bij "n breuk van f t ft bij verlies ringen: I JlltlU, verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I doodelijken afloop: een vott of een oog: duim of wijsvinger: been of arm: I i'U» andere v Jegen, ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: v. een vinger H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag te kwart over vier dr. J. Th. de Visser in gehoor ontvangen. Van 11 November af gerekend, is dit nu de 68ste crisisdag! Het ziet er dus wel naar uit, dat wij ditmaal een record zullen slaan. Zaterdag immers is bericht, dat dr. de Visser zijn pogingen om het Kabinet-Colijn te doen terugkeeren, heeft opgegeven en thans doende is met de vorming van een extra-parlementair kabinet. Dat bericht zal menigeen met ons bevreemden. Over de laatste thans mislukte pogingen, van dr. de Visser schijnt misverstand te bestaan, wat bij de geheimhouding, welke omtrent de be sprekingen voo-tdurend betracht is waar blijft het beloo de communiqué der R. K. Kamerclub?! en bij den langen duur der onderhandelingen niet behoeft te bevreemden. Wij hadden gedacht, dat dr. de Visser doende was om het Kabinet-Colijn als extra-parlementair kabinet te doen her leven, zooals het derde ministerie-Ruys uit de Vlootwet-crisis te voorschijn kwam. Nu vernemen wij, dat onze 20ste eeuwsehe Fabius Cunctator eerst thans pas aan zijn ext-ra-parlementair kabinet begint! Hieruit zou dus moeten worden opgemaakt, dat dr. de Visser's opzet, ook na zijn voor laatste bezoek aan de Koningin, is geweest, om het kabinet-Colijn als parlementaire regeering te doen herleven. Maar daar strijdt weer tegen het feit, dat de formateur wel met de demissionaire ministers, maar niet met de rechtsche Kamerfracties heeft on derhandeld. Of is een „zelfstandig rechtsch" kabinet, dat in het bericht over de mislukking ge noemd wordt, iets anders dan een parlemen tair kabinet? Zoodat we dus voortaan kun nen hebben: parlementaire, zelfstandige buiten-parlementaire, extra-parlementaire en zakenkabinetten? Het wordt nu toch waarlijk tijd, dat wij omtrent het verloop van de crisis sinds de publicaties van mr. Marchant, het een en ander te hooren krijgen. Bij de grootste ver warring tast het publiek in volkomen duis ternis. Wij lezen in het Centrum: „Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zijn de pogingen, door dr. De Visser aange wend om de crisis door een compromis le beëindigen, mislukt, wijl een deel der Christelijk-Historischen Kamerleden er aan vast hield, om, ook al kwam het compromis tot stand, toch in de Tweede Kamer een motie voor te stellen, waarbij zij hun teleur stelling over de aanvaarde oplossing uit spreken, een eisch, waarmee, zooals te be grijpen valt, noch de anti-revolutionairen, noch de katholieken zith konden vereeni gen." Het Utrechtsch Dagblad schrijft over de nieuwe poging van dr. de Visser o.m. als volgt: Men behoeft niet ervaren te zijn in de taal van het koffiedik, om aan het extra parlementair kabinet, dat thans in de maak komt, een uiterst kort leven te voorspellen. Rome en anti-Rome doen geen afstand meëV van hun kostbare veete en onze Nederland- sche demokratie is niet bereid haar machts- begeertexte offeren aan het heil van het vaderland. Want indien de sociaal-demo- kraten gelijk hadden, dat alles staat te wachten op een rood-roomsch demokratisch kabinet, dan alleen zouden zij hun houding van weerstand tegen iedere andere kabi netsformatie kunnen overeen brengen met de verantwoordelijkheid die hun als groote partij is opgelegd. Maar ieder weet, dat de katholieken de uiterste noodzaak niet aan zullen vaten, en dat, indien Rome, ten einde raad, en door zijn demokratische elementen daartoe gedreven, er in zou bewilligen, die combinatie op dit oogenblik zou zijn, een zeer wankele zaak. De heer van Wijnbergen en zijn aanhang zijn er ook nog, en men mag bij beschouwingen over roomsche geneigd heden in de laatste plaats verzuimen reke ning te houden met de opvattingen en ge zindheden van de hoogste geestelijke over heid, het Episcopaat. Trouwens, de verlenging van dr. de Vis ser's opdracht wijst niet in deze richitng. En men moet bij zijn ^beschouwingen zich baseeren op feiten. Verder schrijft het blad: Wij hebben het nimmer verborgen gehou den, dat wij het gevallen Kamer-votum een daad van onverstand en van gemis van deferentie jegens het Vaticaan hejjben ge acht. Maar de vraag doet zich voor, de t daadwerkelijke vraag: Is regeeren mét het gezantschap thans mogelijk? Zal er een Kamermeerderheid te vinden zijn die het gevallen votum geheel of gedeeltelijk (accrediteering) herroept? Wij twijfelen daar aan. Wij gelooven niet dat de huidige Kamermeerderheid den moed en het ver stand zal toonen, van hare paden terug te keeren. Een regeerkrachtig, extra-parle mentair Kabinet zal dus door de macht der feiten gedwongen zijn, eenig voorstel tot handhaving van het gezantschap achter wege te laten. Maar tevens zal het, wil het kans van leven hebben, zich min of meer gevangen moeten geven aan de wenschen ^fn vrijzinnig- en sociaal-demokraten. En die groepen zullen niet gemakkelijk zijn! Wij hebben eerbied voor den moed en de hardnekkigheid, waarmede dr. de Visser zijn hovenmenschelijke zwafe taak verricht, f vreezen dat. het verraad van chris- ®")k-historischen en Vrijheidsbond aan het jxebinet-Colijn, tot uiterst gevolg zal heb- en een ministerie dat de gevangene is van enti-papisme en demokratie. Sociëteit „St. Bavo". Bestuur Ursus 8 uur Rederijkers 8 uur ledenver gadering Vrouwenbond 8 uur Ver trouwensmannen metaalbewerkers 8 uur Bestuur Graf. Bond 8 uur Cursus Kappers 8 uur Rechtskndig Bureau half 9 uur Euterpe 8 uur Woningbouwvereniging „Bloemhof" 8 uur. St. Jozefs-Gezellengebouw Jansstraat 59 Recreatie-avond voor de gezellen 810 uur Bestuursvergadering voet balclub „De Zwaluwen" 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel „Rijken geen geld" 8 uur. Schoten Gemeenteraad half 10 uur. Schouwburg Jansweg Ned. Reisvereeni- ging 8 uur. Brongebouw Woensdag 20 Jan. 1034 uur v.m. Hoogst belangrijke kunstveiling. Kijk dagen Mjandag, Dinsdag, van 105 en van 79 uur. Arbeidsbeurs voor R.-K, Ziekenverpleegsters juitgaanoe van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters! - Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu- rean BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) R.-K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstréat 49 - Eiken dag geopend van lij "aD 2—5 en vaD 7-10 uur' be" halve des Maandagsochtends en op Zon en feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens- oagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr 1. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur. n.ro gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedesttaat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St.- Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 3 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) ("«ntrale post Tel 11111 en verder bij de feden te kenner aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen versfikking, êlectriciteitsongevallen - Tel. 10231. Op 2 Februari a.s. 's morgens half elf, zal de najaarszifting van de Staten van Noord- Holland worden voortgezet. In behandeling komt dan het voorstel van Gedep. Staten tot uitvoering der kanaal plannen voor het noordelijk deel van het vaste land van Noordholland. Verder het voorstel ten aanzien van maatregelen te nemen ter bestrijding van de tuberculose, een voorstel om 1000 bij drage te verleenen ten behoeve van het derde Internationale Congres van Reddings wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken te houden te Amsterdam van 7 tot 11 Septem ber 1926; een voorstel tot wijziging van het Pen sioenreglement Noordholland 1925 ten doel hebbend provinciale ambtenaren, die we gens 60-jarigen leeftijd recht op pensioen ten laste der provincie kunnen laten gel den, te verplichten zich aan een genees kundig onderzoek te onderwerpen om te zien of zij voor invaliditeitspensioen in aan merking komen; een voorstel om te bepalen dat aan ge wezen provinciale ambtenaren, die vóór 1926 op wachtgeld zijn gesteld en die ge bruik maken van de gelegenheid om uit zicht op pensioen voor hunne na te laten betrekkingen te verzekeren, jaarlijks de door hen te dien einde gedane stortingen zullen worden vergoed ten beloope van 3 pCt. van den laatsten pensioengrondslag of van de som der laatste pensioengrondsla gen, beperkt op den voet van art. 98 Pen sioenwet 1922, bedraagt deze jaarlijksche storting minder dan 5 A pCt., dan zal de vergoeding zes elfde van de storting beloo- pen; een voorstel om 175.000 ter beschikking te stellen van het Waterleidingbedrijf voor uitbreiding der waterwinningsmiddelen te Wijk aan Zee; een voorstel om het voorschot van de P. E. G. E. M. met 300.000 te verhoogen en den rentevoet op 5 pCt. te stellen. een voorstel tot wijziging van de bijzon dere reglementen van besturen van den polder Waal en Burg op Texel, den polder bet Burger Nieuwland, het waterschap de Dertig gemeenschappelijke polders op Texel en den polder Bijerland op Texel. De be doeling van deze voorstellen is betere af wateringstoestanden te verkrijgen en een billijke verdeeling der daaruit voortvloeien de lasten. Zaterdagmiddag. Dit was nu nog eens recht een middag van echt Hollandsch ijsvermaak en zelden zal de vrije Zaterdagmiddag door jong en oud op zoo'n hoogen prijs gesteld zijn als op dezen dag van ijsvreugde. De baan was ditmaal zeer mooi. Tegen 3 uur was het één bonte mengeling van aller lei kleuren, welke het juist op het ijs zoo goed doen. Dames met warme wollen truien, helder wit en in meer opvallende kleuren, doch de heeren laten het tegenwoordig al niet onder zich en in hun overalls en wolle vesten is meer dan enkel grijs of bruip. En dit alles gleed dooréén, snel en minder snel in groote bogen of met forsche rechte slagen. En in al die drukte heerscht die ge moedelijkheid en prettige stemming die we alleen op het ijs kennen. Menschen die je nooit hebben gekend of i willen kennen, groeten je nu als dagelijksche j vrienden en het aantal nieuwe kennissen, dat je voor het restaurant opdoet is al buitengewoon groot. Want de ijsbaan heeft die eigenaardigheid, dat hare berijders na één baantje glijden er minstens 3 stilstaan om réunie te houden in de buurt van het café De baan stond Zaterdagmiddag in het teeken der wedstrijden. Er was ringsteken voor meisjes, hardrijden voor jongens en tenslotte een heusche bandywedstrijd tus- schen een M. H. C.-ploeg en één van Bioemendaal. Overal was de belangstelling groot. Vooral bij het mooie bandyspel, dat trouwens ook bijzonder geschikt is om de aandacht te trekken. Daar waren uitblin kers uit alle takken van sport. Adje Paulen, Arie van Beekum, Jhr. Andre v. d. Poll en zoovele anderen. De vlugheid, welke de menschen in de beenen zit, komt ook op het ijs tot uiting en met een handigheid al hadden we hier zomer en winter ijs in plaats van gemiddeld 2 dagen in de 3 jaar spelen ze het kleine balletje op de gladde vlakte. Ook bij de jongens en meisjes was veel bekijks. Natuurlijk wordt er bij dit soort van wedstrijden voor de jongeren braaf gelachen, vooral wanneer zoo'n snelle sprinter in de nabijheid der sprinter komt te duikelen en de jonge Jaap Eden zijn illusies in r'ook ziet opgaan. Zoo tegen half vijf zijn de wedstrijden af- geloopen en trekt overste Wagtendonk zich met zijn staf in de bestuurskamer terug om de uitslagen bekend te maken. Dan komen er gelukkige gezichten en even ook enkele bedrukten. Doch dit duurt maar heel kort. Alle deelnemers(sters) krijgen van den overste een kop chocolade en volkomen voldaan met een hongerige maag trekt het jonge volkje huiswaarts. Buiten is intusschen de zon heel diep in het Zuid Westen schuil gegaan in een wolkenbank, die voor den Zondag niet veel goeds voorspelt. En morgen staat er schoon- rijden en vuurwerk. Daar zullen we wel weer koud van blijven.... De uitslagen der wedstrijden zijn; Hardrijden jongens 10—14 jaar: 1. O. F. v. d. Linden; 2. J. de Nuijn v. Hoogwerf; 3. W. Goemans. Hardrijden jongens van 1518 jaar: 1. A. Visser; 2. H. Aartsen; 3, L. Bouvy. Ringsteken meisjes van 812 jaar: 1. I, Rahmusen; 2. L. de Nuijn v. Hoogwerf; 3, C. 1. v. d. Linden. Ringsteken meisjes van 1318 jaar: 1. X. Timmer; 2. A. de Koe; 3. M. Eldering. Ieder, die meedeed, kreeg een bon voor een kop chocolade. Zondagmorgen. De eerste kennismaking met het weer Zondagochtend gaf niet veel bemoedigends voor de ijssport in het algemeen. Een nat tige, fijne sneeuw duidde op teruggang vari het weerglas. Toen we dan ook het terrein bereikten, vonden we onze sombere vermoedens be waarheid. De ijsbaan vertoonde veel gg. deelten, waar het water reeds zijn werking had doen gelden. Bij de start vooral was het erg nat. De belangstelling was zeer matig. De wedstrijden schoonrijden, welke voor Zondag waren afgekondigd, waren afgelast. Van de prachtige baan van voor enkele dagen, met het gladde staalharde ijs, was niet veel meer overgebleven. Het was een zachte, natte massa, waar de schaats te diep indrukte, om nog een gaven, vasten slag te kunnen maken. In den namiddag groeide het aantal, dat zijn vermaak op dit terrein tracht te vinden, niet merkbaar. Het ijs verslechterde met het uur; hier en daar kwamen gaten en onbetrouwbare gedeelten. Zondagavond was 'de baan gesloten. Of ze nog heropend zal worden dezen winter? DE IJSBAAN GESLOTEN. De ijsbaan aan de Kleverlaan is heden gesloten. Hét officiëe! communiqué van den Ijs bond, Hollands Noorderkwartier luidt: Us rondom Haarlem nog steeds gevaarlijk. Schoten. Zaterdag en Zondag heeft men nog tame lijk van bet ijs geprofiteerd. Het ijs op de Kerkhofsloot verkeerde Zaterdagmiddag in goede conditie, doch tegen den avond kwa men er scheuren in en was het met het mooie ijs gedaan. Ook op het z.g. verdron ken land werd vandaag gereden. Zondagmorgen werd opnieuw op de Kerk hofsloot gereden, doch het ijs was daar zeer slecht. De politie ontruimde tegen den middag het ijs omdat het te gevaarlijk werd. Hillegom. Zag het er Zondagmorgen voor de schaat senrijders niet bizonder gunstig uit, daar de temperatuur rond het vriespunt bleef viel het mee en bood de groote kunstbaan een veilige gelegenheid tot schaatsen. Het ijs was hard cn honderden hebben genoten van de gezonde ijssport. Eveneens is er Zaterdag druk gereden. De baan is van onschatbare waarde, zoo wel voor de kinderen als voor de volwas senen. De slpoten en vaarten zijn bij de bruggen als anderszins geheel onbetrouw baar. De telle wind heeft overal wakken doen ontstaan, die thans wel dicht, doch geheel onbetrouwbaar zijn. De scheepvaart is met uitzondering van het kanaal geheel gestremd. Men zij voorzichtig, opdat geen ongelukken voorkomen. Overveen. Zaterdagmiddag is er door de Overveen- sche jeugd heerlijk geprofiteerd van den vrijen middag en 't mooie ijs op 't Brouwers kolkje. Maar ook vele ouderen hadden de schaatsen nog eens opgebonden, zoodat 't er op 't laatst geweldig vol werd. De ge volgen bleven niet uit. 'tIJs scheurde, er kwam water op en toen was 't met de grootste pret gedaan. Zondagmiddag hebben toch nog verscheidenen er een natten broek aan gewaagd. Maar de rechte „animo" was er niet. Heilo. Op de in het Heilooërbosch gelegen ijs baan werd de eerste wedstrijd gehouden in schoonrijden voor dames en paren. De uitslagen luidden als volgt: Dames-wedstrijd: 1. mej. S. Hartog, (Alk maar) 178 p.; 2, mevr. Grans-Kooy (Scha- gen) 166 p.; 3. mej. G. Koster (Alkmaar) 158 p. Wedstrijd voor paren: 1. mevr. Luiting en de heer J. Met (Alkmaar) 656 p.; 2. mej. J. Cuperus en de heer G. Koster (Alkmaar), 557 p.; 3. mej. C. Kaan en de heer P. Blok ker (Bergen) 550 p. Zaterdagavond omstreeks 11 uur, is een luxe auto, komende uit de richting Zand- voort, tegen den afsluitboom van den spoor overweg aan de Zandvoortschelaan gereden. De sluitboom werd geheel ontwricht en be schadigd, evenals de auto, die met het •vxmr- gedeelte in het ijzerwerk van den sluitboom verward was geraakt. De auto-bestuurder "verklaarde tengevolge van de gladheid niet te hebben kannen stoppen. DEROOKENDt KOOR Het ongeval is betrekkelijk nog goed af- feloopen; toen de botsing plaats had, was de sneltrein uit de richting Haarlem reeds tot vlakbij genaderd, zoodat. ware de boom bezweken, het ongeluk ernstige gevolgen had gehad. Intusschen is het reeds de derde maal in korten tijd, dat deze afsluitboom door haas tige auto's vernield is. Vrijdag herdacht de heer L. de Vries, districtsbouwkundige bij den Rijksgebou wendienst te Haarlem, den dag waarop hij vóór 30 jaren in 's Rijks dienst trad. De afd. Haarlem en Omstreken van den Bond van Vereenigingen der Tuinbouwcur- sussen, houdt een vergadering op Woens dag 20 Januari a.s., des avonds 8 uur, in Hotel „Spoorziéht" aan het Stationsplein. De Agenda vermeldt o.m. verslag van de Bondsvergadering en van een Jaarlijkschen feestavond der Oud-leerlingen-vereeniging, Amsterdam en een lezing van den heer G. H. Gevers, hoofd van den Tuinbouw- wintercursus over: „Verwarming van kassen o.m. berekening kubb. inhoud der kassen, maal lengte en wijdte der buizen en ke tels". Tnderafd. Patronaat St. Bavo, Leidschevaart. Gisterenavond vond de tweede opvoering plaats van het looneelstuk „Filmfabrikan ten." Evenals de vorige week was de Pa tronaatszaal stampvol. Ongeveer te 8 uur opende de Weleerw. Directeur, kapelaan Jacobs, de feestelijke bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. me moreerde o.m. dat het patronaat niet ten doel heeft de jongens uithuizig te maken, hij stelt het zelfs op prijs, als de ouders de iongens thuis weten te houden. Maar spr. betwijfelt of dit laatste werkelijk gebeurt. Verder sprak kapelaan Jacobs den wensch uit, dat de Maria-Congregatie, die zich mag verheugen in gestadigen bloei, vanaf heden door alle leden trouw bezocht moge wor den. Ten slotte wenschte spr. allen een ge noeglijken avond toe. Dan werd overgegaan tot het opvoeren van bovengenoemd tooneelstuk; een stuk met zóóveel spel, dat het verbaast hoe meesterlijk de jonge tooneelspelers de ver schillende rollen weten te vertolken. Keurig was het spel van meubelmaker Hout worm en dat van den Amerikaan. Deze ble ken vanaf het begin tot het einde volkomen geschikt te zijn voor hun rol. Jan de huis knecht, wist door zijn koddig spel bij menig een de lachspieren danig te doen werken. Ook mogen wij de spelers Heskens, Hart Deurwaarder van Tikkenbroek en kleer maker Prikdoor niet vergeten, die alle zeer goed spel leverden. Commissaris Donders zag er barbaarsch genoeg uit, om schrik in te boezemen. Een woord van hulde is hier op zijn plaats, aan den kranigen regisseur, den heer Braun. Wij wenschen hem met zijn tooneelspelers in de toekomst nog veel succes toe. Aan het einde van den avond sprak de HoógEerw. Plebaan in eenige welgekozen woorden de en de spelers voor hun voortreffelijk spel. en de spelers voor hen voortreffelijk spel. Verder richtte spr. een woord van dank aan den WelEerw. Directeur kapelaan Ja cobs, waarna allen voldaan huiswaarts keer den. Vorige opgave Pa was jarig N. N. Brugwachters N. N. N. N. V. d. F. 13.295.371 Hoofddorp Collecte R. K. Kerk Haarlem. Collecte R. K. Kerk Paul Krugerstraat 105.50 20.— 11.50 10.— 1.— 5.— 350.— 562.37 Vi Totaal 14.360.75 Te Bioemendaal. De collecte langs de huizen, Zaterdag in deze gemeente gehouden, ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood, heeft in Overveen en Bioemendaal opgebracht pl.m. 4.600. De bussen van Aerdenhout en Vo gelenzang zullen eerst Maandagmorgen worden nagezien. Het daar opgehaalde be drag zal dus nader bekend gemaakt worden. Geschat wordt dat de gemeente Bioemen daal 't tot 5.500 zal brengen. Voegen we hierbij de 1900, die door het Roode Kruis zijn opgehaald, dan vormt 't tezamen toch een aardig bedrag. Of 't een bedrag is, dat in overeenstemming is met „de rijkste ge meente uit ons land", daarover matigen we ons geen oordeel aan. Intusschen komt aan comité en collectanten een woord van hulde toe, voor 't geen zij ten behoeve der slacht offers bijeen brachten. Te Hillegom. Het was te verwachten, dat de oproep om steun voor de getroffenen der nationale ramp ook hier niet onbeantwoord zou b'ii- ven. De collecten in onze kerken zijn a. h.w. het sein geweest We vermeldden reeds de opbrengst der collecte van de St. Josephkerk met J 327.26 De St. Martinus bracht daar 700 bij. Maar wat er in natura bijgekomen is. dwingt mede alle respect af: in een der groote zalen van Huize „St Joseph" lag een hoeveelheid kleeren etc., zóó groot, dat 2 groote vrachtauto's tjokvol werden geladen, wier inhoud naar de geteisterde streken werd vervoerd Maar daarmee is het nog niet uit. De liefdadigheidsuitvoeing van „De Post", op Woensdag a.s.. zal mede naar we met zekerheid kunnen mededeelen 'n zeer flink batig saldo afwerpen; immers, de kaarten zijn reeds 2 dagen uitverkocht. En op Donderdag 4 Februari wacht Hille gom een kunstavond, waarvan de opbrengst ook aan de slachtoffers van den watersnood zal ten goede komen. Op dien avond wordt n.l. in hotel Sistermans een concert gege ven, waartoe belangloos zullen medewerken mej. J E. Wentholt, als sopraan, de dames C. W. M Hoogervorst en Tini de Wreede, piano a quatre mains, Dr. Ten Hoopen, vi ool en mevr. Elly WarmenhovenElfring, pianobegeleiding. Te Haarlem, De brugwachters aap het Spaarnehadden bes'oten onderling een collecte te houden voor leniging van de watersnoodramp. Zoo als uit de bovenstaande opgave blijkt, bracht deze collecte de som van 11,50 op. Door de afdeeling Haarlem van het R.-K Huisvestingscomité was aan de onderwijzers en onderwijzeressen der R.-K. Scholen, te Haarlem, verzocht hun medewerking te wil len verleenen tot een inzameling van kleeren en levensmiddelen door de leerlingen dezer scholen. Buiten verwachting bracht deze inzame ling heele stapels goederen op. Evenwel be staat de mogelijkheid, dat de een of andere R.-K. School nog vergeten is. Het R.-K. Huisvestingscomité hoopt, dat ook de onder wijzers of onderwijzeressen dier scholen als nog een inzameling door de leerlingen zul len willen bevorderen. Te Spaarndam. Men meldt ons uit Spaarndam, dat de uit voering van de R.-K. Tooneelvereeniging „De Eeuwige Strijd" en de R.-K. Mandoline club „St. Gregorius", beide te Spaarndam, welke 17 Januari zou gegeven zijn ten bate van de slachtoffers van den watersnood, niet doorgegaan is. omdat door B. en W. geen ontheffing verleend was op de belasting op publieke vermakelijkheden. De uitvoering op 24 Januari gaat evenwel door. Alleen OR. HOUT5TR. 187, Telef. 12504 Voor de leden der R.-K. Middenstands-' vereeniging wordt een radioavond gegeven op Dinsdag, 19 Januari, des avonds te acht uur precies, in het gebouw der R.-K Mili tairen-Vereeniging aan de Zoetestraat, alhier. Allereerst gal als spreker optreden de heer G. J. M. A. Kouwenhoven, ingenieur te 's Gravenahge. die een populaire, weten schappelijke voordracht zal houden over „De Verbindingen per Radio". Dan te 8.40 u. wordt de verbinding met den R.-K. Radio-omroep te Hilversum in orde gemaakt. Als eerste spreker door de Radio treedt dan op de heer J. P. De Bra bander, te Utrecht, met het Onderwerp „De Nieuwe Richting." Van 9 uur tot 9.20 spreekt vervolgens de heer Chris M. Jansen te Amsterdam over „Mèt en zonder Middenstand." Hierna volgt een Radio-concert met mede werking van het R.K.O.-Kwartet, bestaande uit de Dames Louise Wijngaarden, alt en viool Mia Tibbe, piano en de heeren Henri Tibbe, vioolJohan Wagemaker, violoncel, allen leden van het Concertgebouworkest te Amsterdam. Het programma is als volgt a. Larghetto Handel-Hubay. b. Cancien Catalan,Alberniz-Dushkin. c. Serenade, Leo Pappenheim. Quartet in G Mol, O. 25,Joh. Brahms. (Voor piano, viool, alt en violoncel). Allegro-Allegro ma non troppo-Andante con moto-Rondo alle Zingarese. In den kunsthandel J H. de Bois, Kruis weg 68, wordt tot 31 Januari een tentoon stelling gehouden van schilderijen door O. Coubine en Prentkunst door Alfred De- launois. Barometerstand 9 uur v.m.; 757. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen gen worden opgestoken om 4.49. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 18 Januari 1926. Hoogste Barometerstand 766.0 m. M. te Hernoes and. Laagste Barometerstand 750.8 m. M. te Thorshavn. Verwachting \an den avond van 18 Jan. tot den avond van 19 Jan 1926. Zwakke tot matigen veranderlijken wind, later uit Zuidelijke richtingen; nevelig tot betrokken; waarschijnlijk sneeuw of regen, emperatuur om het vriespunt tot lichte dooi Uit het jaarverslag over 1925 van dit bureau uitgebracht, door den leider Dr. W. Beyer- man, ontleenen wij het volgende. Het ver slag herinnert aan de voorbereiding van het bureau en het daartoe gepleegde overleg tus- schen den directeur van den geneeskundigen dienst en den geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Op 16 April jj. werd het bureau geopend in het gebouw van den geneeskundigen dienst op de Botermarkt, waar de geneeskundige leider geregeld spreekuur houdt. Aan het bureau verleende tevens een der zusters voor Maat schappelijk werk bij Zieken haar medewer- king. r Gelijk uit den titel blijkt, is het doel van het bureau het verleenen van adviezen over zenuwzwakken en achterlijken, geestelijk invaliden en zenuw-en geesteszieken Recht- streeksche hulp verleent het bureau niet. Het tracht vooral de sociale factoren op te sporen, die den lijders het leven bemoeilijken, het wil hun vertrouwensman zijn en bemidde laar eenerzijds met de geneeskundigen, an derzijds met liefdadige instellingen, opdat de hulp, den zieken verleend, zoo doeltreffend mogelijk zij en in overeenstemming met de abnormale persoonlijkheid. Als zoodanig is het een noodzakelijke schakel in den socia len arbeid, die tegenwoordig moet verricht worden, en tracht zoodoende mede te wer ken aan de onderlinge aanpassing van indivi du en maatschappij. Het spreekuur werd bezocht door 45 per sonen, van wie 18 vrouwen. Meermalen vroe gen vereenigingen en voogden raad over hen toegewezen pupillen en personen. Door de zuster werden herhaalde bezoeken afgelegd en op bepaalde personen werd op verzoek ge regeld toezicht uitgeoefend. Een enkele maal bezocht de leider een patient, wanneer deze door bijzondere omstandigheden het bureau niet kon bezoeken. Ten einde het consultatie-bureau nog be ter aan zijn doel te doen beantwoorden werd aan het eind van het jaar contact verkregen met het Bestuur van de Spaarne-stichting, opdat deze stichting voortaan een plaatse lijken, zedelijken en financieelen steun zou vormen voor het bureau. De Haarlemsche Politie-muziekvereeni- ging, directeur de heer Reinier van 't Hoff, gaf Zaterdagavond een muziek-uitvoering in 't Gemeentelijk Concert gebouw. Het keurig samengestelde programma werd geopend door „L'amour Süzon," mar- che van A. Eenhaes. Het stuk gaf al direct een goeden indruk van het orkest. Bijzonder in den smaak vielen „Les Fourches Caudines," ouverture van E. Pon- tet, en „Noce Nillageoise" fantasie van E. Marsal. Met deze nummers behaalde de vereeniging, op de in 1925 gehouden Nationa le concoursen te Velsen en Westzaan, één 1ste en een 2de prijs in de 2de afdeeling fan fare. Vooral de ouverture van Pontet, een zwaar stuk, oogstte luiden bijval. Pittig werd gespeeld „Le chef de Corps," Marsch mili taire van V. Bury. Over het algemeen valt een marsch wel in den smaak, zoo ook met de Ripperda marsch (de held van Haarlem 1573) bam J. R. v. d. Glas. Ook de verdere ten gehoore gebrachte stuk ken getuigden van het flink werken der ver eeniging, die in den heer v. 't Hoff, den juis- ten man heeft gevonden. Tijdens de pauze werden foto's van de ver eeniging verkocht ten bate van den waters nood, hetgeen f 37.49 opbracht. Na de pauze trad het „Haarlem's Klein Cabaret" op. Dit Cabaretgezelschap, dat in Haarlem reeds flinke bekendheid heeft verworven, heeft zeer zeker voor een groot deel medege werkt tot het welslagen van den avond. De beurt en samenzangen waren keurig in orde. De gecostumeerde voordrachten vonden voor al veel bijval o.m. „Terug van de Kermis"en „Naar het Carnaval. Het succes dat dit gezel schap oogstte was enorm. De voorzitter wenschte het gezelschap na afloop een harte lijk tot wederziens toe. Na afloop was er|,,gezellig Samenzijn."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1