2000 vluch elingen in Nijmegen. - Het an woord van Min. De Geer aan den Heer Braat. Uit bewogen dagen. Tweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Maandag 18 Januari 1926 Een onderhoud met den heer J. W. Geesink, adviseur van het algemeen Watersnoodcomité. De kleine luyden worden het eerst geholpen. Belangrijke gift uit Amerika. Arrestatie van boeren in 't geteisterde gebied. Maatregelen voor de vluchtelingen. Geleidelijke terugkeer naar de ontruimde woningen. De IJsel zakt. Betere toestand in Mook. Spijkers slaan in Venlo. Drijf ijs in de Linge. „Vergoeding blijft een gunst''. Uit Amerika 10.000 dollar. Arrestatie van boeren in het geteisterde gebied. Maatregelen voor de vluchtelingen. IJsruiming bij Deventer. Betere toestanden te Mook. In „Maas en Waal". Rondom Wychen. Watersnoodcollecte te A'dam. Spijkers slaan in Venlo. Het ijs en de scheepvaart. Het antwoord van minister De Geer aan den heer Braat 2000 Vluchtelingen in Nijmegen. FEUILLETON. Waarpm zoudt niet voor ona kunnen Dat reeds ia orde, antwoordde de De toestand in Boschkapelle. De industriëelen en den watersnood. HANDEL EN NIJVERHEID. Een Fransche af deeling op de Jaarbeurs te Utrecht. Ongunstige toestand der haringvisscherij. KUNST EN KENNIS. Een tournee van Friedrich Muckermann. INGEZONDEN. De walersnood in. hel land Eerst de kleine luyden, Mededeelingen der Watersnoodcommissie. Naar aanleiding van een onderhoud van de Tel. met den adviseur van het Algemeen Watersnoodcomité den heer J, W. Geesink, die reeds verscheidene der door den waters nood geteisterde streken langs IJsel en Land van Maas en Waal in oogenschouw heeft genomen, wordt meegedeeld, dat diens algemeene conclusie is, dat vooral de kleyne luyden relatief het meest door de ramp zijn getroffen. Voor menschen met een klein gezin, met vaak krotjes van wo ningen en poover meubilair is het verlies of de vernieling daarvan veel ernsitger dan voor groote boeren, die beschadiging van een betrekkelijk klein deel van hun bezit, hun huizen, oogst of het verlies van eenig vee. Er zal daarom overwogen worden bij de schadeloosstelling vooral eerst de kleyne luyden te helpen. Uit Deventer wordt gemeld: Nadat Don derdag de burgemeester van Deventer, jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga met de wethouders Krooshof en Hakeboom zich naar Amsterdam had begeven voor een conferentie met de Algemeene Watersnood- commissie, bracht Zaterdag de heer Geesink, adviseur dier commissie een bezoek aan Deventer, waar hij door de heeren Krooshof, wethouder van openbare werken, Hake boom, wethouder van sociale aangelegen heden en voorzitter van de Algemeene Watersnoodcommissie en den heer Kapelle, lid van den raad en secretaris dier commis sie werd rondgeleid. De heer Geesink nam de verschillende waterkeeringswerken o.a. den Zomerdijk buiten den Noordenberg, die zooveel gevaar heeft geloopen, in oogen schouw. Hij verklaarde zich volkomen tevre den over de wijze, waarop te Deventer ge tracht wordt de door den watersnood aldaar veroorzaakte ellende te verzachten. De medewerking der algemeene watersnood commissie werd hiervoor toegezegd. Zaterdag kon het verkeer van de _schip- brug naar Apeldoorn Zutphen over den Twellooschen weg hersteld worden. Bij het voorloopig bepalen van de te ver- leenen hulp, wil de algemeene watersnood- commissie zooals zij bekend maakt, op den voorgrond stellen dat van schadeloosstelling geheel dan wel gedeeltelijk geen sprake kan zijn. De gelden zijn an de commissie in over eenstemming met hare statuten toever trouwd om nood te lenigen en om gezinnen van ondergang te redden. In dien gedachten- gang is het uitgesloten, dat gelden uitgekeerd worden b.v. om een bemiddeld lanbouwer, die verliezen leed, in staat te stellen zijn bedrijf op den ouden voet te hervatten. Al leen daar waar direct nood heerscht welke niet uit eigen middelen kan worden onder vangen of waar die nood in de toekomst is te verwachten, wordt steun verleend. Op den voorgrond dient voorts gesteld, dat de commissie daarbij naar beste weten en na het inwinnen van behoorlijke plaatse lijke voorlichting handelt. Elke hulp blijft een gunst. Van recht op hulp kan een sprake zijn. De mate, waarin hulp verleend of niet verleend wordt, kan nooit een punt van discussie vormen met de door den watersnood getroffenen. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft dezer dagen van twee dames resp. 15.000 en 5000 cntvangen, terwijl het Amerikaansche Roode Kruis het door middel van den Amerikaanschen gezant een cheque groot 10.000 dollar deed ter hand stellen ter leniging van den nood der door de ramp geteisterde gebieden. De Ligue des Sociétés de la Croix Rouge te Parijs zond een cheque, groote 2000 dollar. Vragen aan de Minister. Het Tweede Kamerlid, de heer W. van der Sluis, heeft tot den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat Dinsdag 5 Januari j.l. in het Markelo'sche Broek (gem. Markelo) 16 boeren zijn gearresteerd en naar Zutphen zijn geveerd, waar zes doornat, een nacht zijn vastgehouden? Kan de minister mededeelen, op wiens last deze arrestatie plaats vond? It de minister niet van oordeel, dat het tac- tischer ware geweest, wanneer men de boe ren, in plaats van te arresteerén naar hun boerderijen had laten gaan, ten einde huis en hof te beschermen tegen het nog steeds was sende en reeds binnendringende water? Is het den minister bekend, dat thans (14 Januari) nog steeds 2 van de 16 bovenbe doelde boeren in voorarrest zitten? Kan de minister mededeelen, op welke gronden deze menschen worden vastgehou den? Is de minister bereid te bevorderen, dat deze twee menschen uit het voorarrest wor den ontslagen, aangezien geen vrees kan be staan voor ontvluchting, noch voor herhaling van het ten laste gelegde feit? Van de Zaterdagochtend op 't Stadhuis te Nijmegen gehouden vergadering is na afloop het volgende communiqué verstrekt: De vergadering onder leiding van den Com missaris der Koningin- in Gelderland, S. Ba ron van Heemstra, ten Stadhuize te Nijme gen gehouden, had ten doel het voorbereiden van maatregelen voor den terugkeer van de uit het land van Maas enWaal, de Ooij er. Erlecom verdrevenen naar hunne woningen. De Commissaris der Koningin had deze vergadering belegd in overleg met het colle ge van Gedeputeerde Staten. Tegenwoordig waren: genoemd college met den griffier der Staten; de burgemeester van Nijmegen; de voorzitter, secretaris en inspec teur van de Algemeene Vereenigde Commis sie tot leniging van rampen door Watersnooc in Nederland, de burgemeesters van Tiel en Echteld en van bijna alle getroffen gemeen ten; de voorzitter van de G. O. Maatschappij van Landbouw; de voorzitter van de Aarts- diocesanen Boeren- en Tuindersbond; een vertegenwoordiger van het Oranjekruis; Ma joor Küller, commandant van de pontonniers, kapitein Werner, districts-commandant van de Kon. Marechaussee, Dr. Piekema, Dr. Bloemendal en Ir. Kuysten, inspecteurs der Volksgezondheid; vertegenwoordigers der R.-K. Huisvestingscomité's, door wier zorgen de vluchtelingen zijn ondergebracht, de dijk graaf van Maas en Waal en de wethouders van Nijmegen. De dijkgraaf van het Rijk van Nijmegen en enkele burgemeesters hadden kennis gegeven van verhindering. De verschillende mededeelingen ter ver gadering gedaan, gaven den algemeenen in druk, dat de geleden schade zeer groot is en hulpverleening op zeer ruime schaal dringend noodig zal zijn om de Algemeene Vereenigde Commissie, voornoemd, in staat te stellen op bescheiden schaal in de grootste behoeften te voorzien. De voedselvoorziening blijft nog in handen van den burgemeester van Nijmegen. De bedoeling is den terugkeer der vluchte lingen naar hun woonplaats in goede banen te leiden, waarvoor ter vergadering een be roep werd gedaan op de verschillende huis- vestings-comité's en personen, die zich be last hehben met het onderbrengen van de vluchtelingen; getracht zal worden hen lang zamerhand naar huis te doen terugkeeren. De vergadering was van oordeel, dat het met het oog op de: gezondheid der kinderen wenschelijk is, dat deze zoo lang mogelijk blijven Waar zij thans zijn. Besloten is tot oprichting van een Bouw bureau te Nijmegen, dat zal staan onder lei ding van Ir. A. M. Kuysten, inspecteur der volkshuisvesting. Het heeft tot taak: le. aankoop en opstelling van noodwo ningen/ 2e. opneming van de schade en de noo- dige herstellingen van de beschadigde ge bouwen; 3e. voorbereiding van de noodige maat regelen voor den herbouw. Wat de stalling van vee betreft, zullen de burgemeesters van de overstroomde gemeen ten en van die waar het vee in de Betuwe is ondergebracht zich nader verstaan omtrent de te nemen voorzieningen. De voorzitter richtte woorden van dank tot de officieren en manschappen der militaire detachementen, de burgemeesters, de huis vestingscomité's, en overigens tot allen die dezer dagen in welken vorm ook, hulp ver leenden en verleenen. Vanwege den Rijkswaterstaat heeft men met bekwamen spoed den ijschaos weten op te ruimen, welke op den ondergeloopen Rijksstraatweg van Deventer naar Apel doorn bij de Deventer Hoven het verkeer be'emmerde. Het IJselwater zakte Zaterdag nog onge veer acht centimeter en staat nu hier ter hocgte van 5.69 plus N.A.P. Te Markelo heef de burgemeester een watersnoodcomité opgericht; de door de gemeente gehuurde booten, die hier dien den als reddingsmatenaal in deze anders zoo droge streek van Overijsel, konden reeds teruggezonden worden. Te Mook is de toestand beterend. Er is een geul naar de Maas gegraven, waar door het water flink wegvalt. Vanwege den Maas-buurtspoorweg zal het overto'l.ge ijs van den weg worden verwijderd. Men re kent, dat Mook in het begin van de vol gende week geheel van het water bevrijd zal zijn. Het vloedwater in „Maas en Waal" zakt langzaam weg, Het ijs veroorzaakt echter veel last. De in het veld ge'egen dorpen Bergharen, Horssen, Puiflijk en Altforst zijn docr het ijs n et per boot bereikbaar, ter wijl dit te zwak is om lasten te dragen. Nu begint er hier en daar gebrek aan brand stoffen te heerschen, vooral in Horssen, Te Puiflijk zijn de twee scholen ontruimd. De ingezetenen d.e daar onder dak waren ge bracht, zijn naar Nijmegen getransporteerd. Zaterdag zou een aanvang gemaakt wor den mét de werkzaamheden tot herstel van de in het begin van de overslrooming weg geslagen brug in de buurtschap Lunen. De stroom van het water' was echter nog te hevig, zoodat nog ongeveer drie a vier da gen zullen verloopen, voordat de werk zaamheden kunnen worden aangevangen. Wel is dien dag een aanvang gemaakt met het ijsvrij-maken van den weg van Wy chen naar Nijmegen. Het water is wegge zakt, doch er ligt nog een korst op den weg. Het bevrijden van den weg van ijs zal ook nog ongeveer drie dagen duren. De verbinding met Nijmegen langs dezen weg zal dan hersteld zijn. Van de 25 mariniers die nog te Grave vertoeven, zijn nog tw.n- tig naar Den Helder teruggekeerd. De vijf achtergeblevenen zijn ondergebracht bij de marechaussée in Alverna. Op verzoek van den burgemeester van Amsterdam, is de heer Th. M .Ketelaar, !id van de Tweede Kamer en van den ge meenteraad aldaar bereid gevonden, de lei ding op zich te nemen van een comité, het welk een groote algemeene collecte te Am sterdam zal organiseeren, te houden op Maandag 8 Februari a.s. Behalve de collecte langs de huizen, het overal liggen van steunlijsten ter inteeke- ning, is door de Watersnood-commissie te Venlo het spijke**middel aangegrepen tot vermeerdering der steungelden. Zaterdag en Zondag stond op de Markt een groot, zwaar, eikenhouten stadsv/apen waarvoor een verhooging was geplaatst. Iedere inwo ner van Venlo en ook vreemdelingen kun nen naar keuze een of meer donkere of gele spijkers inslaan a raison van 25 cent of 1 gulden. De donkere spijkers vormen den achtergrond, de andere soort de figuren. Dit spijkerslaan is officieel geopend, ter wijl de Venlosche muziekgezelschappen zullen spelen. De opbrengst is geheel ten bate van hen, die door watersnood het meest hebben geleden in Venlo. Door de krachtige en energieke wijze van aanpakken van het watersnoodcomité on der voorziterschap van burgemeester Ber ger zijn alle noodlijdenden geholpen over eenkomstig hunne behoeften. Drijfijs in de Linge. De Beneden-Waal en Boven-Merwede zijn nog vrij van drijfijs. Doordat het water dér Linge nog een hoogen stand heeft en zich geregeld door de steeds geopende slui zen in de Merwede stort, vertoonde zich op dit „kleine rivierke" veel drijfijs, hetgeen hoogst zelden voorkomt, want het is een water, zonder stroom, zoodat dit riviertje in den regel dan ook spoedig dicht vriest. De terreinen van de constructie-werk- plaatsen van de firma De Vries Co. zijn van het vloedwater bevrijd, zoodat heden met het werk aange\jangen kan worden. De Merwede valt nu sterk, de stand is 2.40 M. en was bij den hoogsten stand 4.76 M. N.A.P. Weldra zal deze rivier bi; aanhoudenden val binnen de oevers we- derkeeren. In antwoord op de vragen van 't Tweede Kamerlid Braat betreffende het spoedig nemen van maatregelen tot schadeloosstel ling uit 's Rijks schatkist van de door den jongsten watersnood geteisterde personen en gemeenten, heeft minister De Geer thans geantwoord, dat hij zich in hooge mate heeft verheugd, dat ook nu, evenals na de stormramp in den jongsten zomer het leed, dat aan vele landgenooten overkomen is door de natie als gezamenlijk leed is ge voeld en dat zij, die persoonlijk van schade zijn vrij gebleven, door dankbaarheid en deelneming worden opgewekt, de lasten der ande-en mee te dragen. Indien deze treffende uiting van het natio naal saamhoorigheidsbesef als „openbare liefdadigheid" moet worden aangeduid, zou, zegt de minister, diezelfde benaming zeker niet minder gelden voor een uitkeering uit 's Rijks schatkist. De minister ziet haar nog iets anders en hooger, en is niet voorne mens haar te dooven door een toezegging als gevraagd wordt. Aan een beschrijving omtrent het verblijf van vluchtelingen, slachtoffers van den wa tersnood, te Nijmegen, ontleenen wij het volgende verhaal aan de „Tel.": Een Inlandsch militair gaat ons voor, door de sneeuw, rondom het hooge, kille kazer negebouw van de Koloniale Reserve. Een zware deur, nog een militair, een holle gang. Hier in trieste verveling staan ze bij de trap, mannen, vrouwen en kinderen, door .Hij merkte niet zonder smart dat Ernes tine zeer koud bleef: bij zijne aankomst had hij de reis van mijnheer en mevrouw Dubicf in alle bijzonderheden verhaald. Men had met belangstelling naar hem geluisterd en hadden hunne dankbaarheid duidelijk te kennen gegeven, Ernestine had alles aan gehoord en had niets anders gezegd, dan da haar vader en moeder den dienst dien hij hnu bewezen had, nooit zou vergeten. En u? had de luitenant eenigszins be deesd gezegd, Ik? had het meisje geantwoord, ik zou het ook niet kunnen vergeten. Ik ben wel blij, u zult er wel niet aan twijfelen, dat ik weet dat hen geen gevaar meer dreigt, maar mijn vreugde en geluk zullen ®°g grooter zijn, wanneer het mij gegeven is hen terug te zien. Ik hoop dat dit niet lang zal duren; ik heb hun beiden beloofd, dat ik het on mogelijke zal doen om u aan hunne liefde terug te schenken. Wanneer ik het middel daartoe gevonden heb, zal ik het zonder een oogenblik te verliezen, "gebruiken. doen, hetgeen u voor hen gedaan hebt? vroeg Jeanne zonder na te denken. Ik geloof dat jij je verstand verliest, antwoordde hare zuster en trok de schou ders op. Cloutier lachte hartelijk. U ziet dat Ernestine uwe meening niet heelemaal deelt. Zij vindt waarschijnlijk, en met reden, dat het avontuur te romantisch zou - Maar, met mijn broer? hernam Jeanne een o._.,e npaig, O, met Charles zou het heel anders zijn. Maar u vergeet dat hij door den dienst gebonden is. Ik zelf zou overigens voor groote moeilijkheden staan. Men onderneemt zoo'n uitstapje, als ik te Archangel gedaan heb, geen tweemaal; ik heb er succes mee gehad en als goede kameraden hebben mijn collega's' een oogje dicht gedaan; op het oogenblik zou ik er niet zoo goed van afkomen. Maar voor hoelang zitten wij dan hier vast? Dat weet de goede God alleen! Vraagt Hem dat de gelegenheid niet lang uitblijve;' ik herhaal dat ik ze niet zal laten ontsnap pen. Ga de thee klaar maken, zeide Ernes tine tot hare zuster. Toen zij was heengegaan: Wil haar verontschuldigen, zij is nog een kind. luitenant. Staat u mij toe, terwijl zij niet hier is, u een bijzonderheid mede te deelen, welke ik tot nu toe vrijwillig verzwegen heb? Ernestine kleurde ,en sloeg de oogen neer. U antwoordt niet? Ik luister. Toen ik mijnheer en mevrouw Dubief verliet, heb ik hun verlof gevraagd u te zeggen dat wij zeer goede vrienden waren geworden. Op hun bevestigend antwoord heb ik het gewaagd er bij te voegen: indien ik verlang u eens een titel te geven die meer teederheid bevat, zult u mij dat dan toestaan? Weet u wat mevrouw uwe moe der geantwoord heeft?.... Vraag het aaa Ernestine! Ik heb haar mijn dank uitgedrukt en ik heb beloofd haar uwe beslissing per teleg-am mede te deelen.... Nog heb ik u niet durven zeggen dat uw ja het toppunt van geluk voor mij zou zijn, ik heb natuur lijk nog niets getelegrafeerd, en zij wachten te Nemours en vinden misschien dat ik lang uitstel alvorens hun bericht te zenden. Het hangt van u af, mejuffrouw, dat hunne on zekerheid ophoudt. Ernestine bleef zwijgen en schéén beslui teloos. Jjf - Ik wil geen misbruik van uw geduld maken, zeide Cloutier eindelijk: fk zou u nog minder tot last willen zijn; ik zal wach ten tot u mij toestaat op dez# kwestie te rug te komen. de overstrooming uit de intieme sfeer van eigen leven gerukt. Hun blikken zoeken even, den niet-militair, die met veel tocht de eung inkwam, wenden zien dan mat weer af. Op dit uur, acht in den avond, zaten ze anders aan hun vredige haarden, lazen een krantje, praatten over de dorpsgebeurlijk heden, over den groei van een varken, het kalven van een koe Nu staan en hangen ze daar in docyooze afwachtende verveling. Anders konden ze nog even uitgaan, een buur, een familielid bezoeken, nu zijn ze ge vangenen, hebben zich te regelen naar ka zerneorders. Een jongen jengelt, twee kinde ren krakeelen.... mat en geknakt poogt een moeder den vrede te herstellen. We komen in een conversatiezaal, hoog, hol! Wat goor beddegoed in een hoek op den grond. Rondom een tafel zitten een paar dozijn menschen, mannen, vrouwen en kin deren. De tafel is kaal. Er ligt niets op, geen krant, en geen boek, geen spel om de kin deren bezig te houden. Twee oudjes zijn bij elkaar gekropen, praatten over iets, dat zij achterlieten. Als ze gevraagd worden of ze het hier prettig vinden een doodsch, gedrukt zwijgen. Of hun eten goed is. Eerst weer bang zwijgen, den zegt een man, dat het goed is. Niets spreekt in deze omgeving van iets zachts of liefderijks, iets dat wijst op moree- le verzorging of troost van deze verdreve nen, deze uit hun sfeer gerukten. Zij doen mij denken aan een hoop civiele gedepor teerden, die ik eenmaal in oorlogstijd zag, saamgedreven in een school. Alles kazerne-achtig, koud, hol, leeg, reg lementair. Maar even daarna kom ik in een gezin dat vrijwillig vluchtelingen tot zich nam. Een vriendelijke lamp, een vlammende haard, geurende thee, huiselijke sfeer. Op tafel een spelletje voor de kinderen, juichende kin dergezichtjes, lachende menschen. Een hui selijke haard, waaraan verdrevenen als ge zinsleden zijn opgenomen. Nog ligt achter hen het donker verdriet, de onwetendheid van wat gebeurde met dierbaar huisraad, een klein huisje, dat hun leventje encadreerde. Maar er is niet de starre versuffing van kazerneleven op hun gezichten.... zij zijn opgenomen in een ander prettig gezin, vergeten bijna de ellende, die hun hierheen joeg, vergeten dat ze verdreven zijn. Achthonderd menschen zijn in Nijmegen ondergebracht in gezinnen, die hen ook mo reel warmen en verzorgenZevenhonderd bij het Roomsch Katholieke Huisvestings comité. Ook daar, naast goede voeding en ligging, een sfeer van troost en liefdevol moreel verzorgen van menschen, die ont wricht zijn. Driehonderd negen en zestig werden in kazernes gebracht, wachten daar in kazernesleur, wat komen zal. De plotse linge nood bracht het meae, doch het sy steem is fataal, moreel fnuikend. Kazernes, waar niets hen opheft uit de geestelijke gebrakenheid door noodlotslagen, waar zij geïsoleerd zijn binnen kazerne-uren en reglementen. Naast goede materieele verzorging, is juist de moreele verzorging bij deze door lijden reeds zoozeer moreel geknakten hoofdzaak, en dient vermeden te worden, dat zij zich door streng militair regime of afzondering, als gedeporteerden voelen, zonder gelegenheid zich te ui'uen, anders dan onder het dwingend oog van een com mandant. Doch gelukkig vormen dezen slechts een klein deel van de verdrevenen, zijn de meeste der 2000 in Nijmegen samengebrachte vluchtelingen onder menschen gekomen en in huisgezinnen ^opgenomen, of gebracht onder de liefderijke zorgen van het R.K. Huisves tingscomité, terwijl ook in infanteriekazeme het regime anders moet zijn. Er zijn zelfs ve len, naar de heer Van Schaeck Mathon, bur gemeester van Nijmegen mij mededeelde, die er een heerlijk tehuis hebben gevonden en het blijven hier prefereeren, boven't schrik beeld van te vroegen terugkeer naar de mi sère van ondergeloopen landen, verwoeste huizen, verloren meubilairals het water zakt. In het gure wintergetij van ons harre on herbergzame Noorden. Men schrijft uit Boschkapelle (Z, VI.): Het water is hier thans uit de huizen weggezakt, doch bij velen staat 't nog onder den vloer. Zoo goed en zoo kwaad ais het ging zijn allen toch weer naar hunne woning teruggekeerd. In het geheel zijn zeven van de 50 gezinnen getroffen en juist de meest behoeftige. Er waren in het dorp in de laat ste jaren door hen, die tot beteren wel stand waren gekomen, verscheidene nieuwe huisjes gebouwd en van deze zijn er weinig overstroomd, omdat zij een 20 a 30 c.M. hooger gebouwd zijn. Maar al de lager ge legen oude huisjes, die uist door de meest behoeftigen bewoond worden, waaronder versheidene groote gezinnen, hebben veel geleden. Vooral de vloeren, die door den modder zijn omhooggeperst, zijn grooten- deels bedorven en de strenge vorst en de daaropvolgende dooi zullen er geen goed aan doen. Intusschen is deze strenge vorst van een kant wel goed voor de gezondheid, daar het water, dat van de pas gemeste lande rijen was komen afloopen en zich met mestvaalten en privaten oploste, nu door het ijs wordt afgesloten. Daarmede is de bedorven lucht, die als een zware mist over het dorp hing, weggevaagd; ook in de wo ningen is de vunzige lucht veel verminderd. En al moge de schade in het geheel niet groot zijn, betrekkelijk genomen is zij voor die arme menschen voor wie nu koude en Hij was zeer bleek geworden, klaarblijke lijk leed hij. Het jonge meisje deed zich geweld aan en antwoordde eindelijk: U is mij volstrekt niet tot last, mijn heer, maar ik was op deze mededeeling zoo weinig voorbereid, dat ik niet weet wat te zeggenU begrijpt, dat het mij op dit oogenblik nog n.et mogelijk is u den inhoud van het telegram, dat u beloofd heeft mede te deelen: mijn vader en mijn moeder weten overigens, dat ik hunne be doelingen niet zal tegenwerken, Daar zij mij echter hebben toegestaan u te vragen, welke de uwe zijn!U zult daaromtrent toch wel geen twijfel hebben, hoop ik? O, wat een veronderstelling! Ik heb het volste vertrouwen in uw woord Maar laat mij tijd om na te denken, het le nemen besluit is de moeite wel waard. en U zelf? Kent u mij voldoende? U is nog maar zoo korten tijd hier, en uwe bezoeken zijn zoo zeldzaam! Ik ben gelukkiger dan u denkt, nu ik u deze laatste woorden hoor zeggen!.... Het hangt van u a'leen af, mejuffrouw, dat mijn bezoeken talrijker worden. U moet me geen woorden in den mond leggen, welke ik niet gesproken heb, ant woordde Ernestine lachend. Kom zoo dik wijls u het goed vindt, maar laat mij den tijd u te leeren kennen. - Heeft u Petrograd vergeten? i». O, Petrograd is reeds ver «a de fee». werkloosheid voor de deur staan, wel groot. Het is het verlies van hun eenigst 'oezit, van al hun hebben en houden. Daarom is het te hopen, dat aan die menschen een niet te karige schadevergoeding zal wor den verstrekt. Woensdag 13 Januari vergaderden de leden van den Kring „Noord Limburg der Algemeene R. K, Werkgevers-Vereeniging in Restaurant* Suisse te Venlo, onder leiding van Ir. Jos Rieter, Behalve zeer vele in- dustrieelen uit den omtrek waren mede aan wezig de burgemeesters der gemeente Venlo, Tegelen en Blerick en het lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, dr. L. G. Kor- tenhorst, die tezamen met mr. B. J. M. van Spaendonck een onderzoek had ingesteld naar de gevolgen van den watersnood voor de fabrieken in het getroffen gebied. Besloten werd zoo spoedig mogelijk voor elke fabriek een schatting vast te stellen der geleden schade. Deze taxaties zullen in overleg met de plaatselijke watersnood commissies worden gehouden. Verder werd het schrijven van den Direc teur Generaal van den Arbeid besproken i.z. het inhalen van den verloren arbeidstijd. De vergadering was van oordeel, dat de grootst mogelijke soepelheid moet worden betracht omdat de behoefte voor verlen ging van den arbeisdtijd voor elke fabriek verschillend is. Ter vergadering bleek, dat zich gevallen voordoen, waarin het den fabrikant onmo gelijk is gedurende langeren tijd loonen uit te betalen en verdere onkosten te maken tot herstel der beschadigde fabrieksinstallaties. Dr. Kortenhorst raadde aan in zulke ge vallen de hulp in te roepx van de Rijks commissie voor Werkverruiming. Ten slotte werd besloten dat alle betrok ken industrieelen in de geteisterde gebieden in nauwe verbinding zullen blijven met het Bureau der A. R, K. W. V,, Lange Voor hout 19, Den Haag. Het Ministerie van Handel en Industrie te Parijs heeft een permanent comité ingesteld, dat in samenwerking met den heer Georges Glaser, Handelsattaché der Fransche Legatie te 's-Gravenhage en den heer J. Comte de Barbeyrac de St. Maurice, directeur van het Office Commercial-Fransais auX Pays- Bas te Amsterdam, een belangrijke deelne ming van Fransche firma's op de aanstaande Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht heeft georganiseerd. De stands der veschillende Fransche firma's, waaronder een aantal be langrijke textielfabrieken, zullen één aan eengesloten geheel vormen, waarvoor een groot gedeelte van de vierde verdieping van het Jaarbeursgebouw ingeruimd is, Aan deze deelneming aan de Utrechtsche Jaarbeurs zal tevens verbonden worden een collectief be zoek van Fransche industrieelen. Secretaris van het Comité Permanent des Foires a l'Etranger is de heer Maurice Mosnier, re ferendaris van het Ministerie van Handel te Parijs. In verband met den ongunstigen toestand, waarin zich het bedrijf der haringvisscherij den laatsten tijd bevindt en de gevolgen, die daaruit voortvloeien voor gemeenten, waarin dit bedrijf van beteekenis is, is de zer dagen, in het raadhuis alhier, een bij eenkomst gehouden van vertegenwoordigers der gemeentebesturen van 's-Gravenhage, Katwijk, Maassluis, Volsen (IJmuiden) en Vlaardingen, ten einde onder het oog te zien de vraag, in hoever van overheidswege iets zou kunnen worden gedaan ten opzichte van sommige factoren, die het bedrijf ongunstig beïnvloeden. O.a. werd de wenschelijkheid geopperd, dat van Regeeringswege maatregelen zullen worden genomen tegen misbruiken, die den naam van de Hollandsche haring in het bui tenland in gevaar dreigen te brengen. Ook de tegenwoordige wijze van bevissching van de Noordzee en de nadeelen, die sommigen daarvan duchtten voor den vischstand, maakten een onderwerp van bespreking uit. Georganiseerd door het Algemeen Secre tariaat van Vereenigingen „Geloof en We tenschap" e.d.. gevestigd te Arnhem, zal in de komende week een tournée plaats vfnden van Pater Friedrich Muckermann S. J„ den bekenden hoofdredacteur van het maand schrift „Der Grap. Friedrich Muckermann zal optreden voor de Vereenigingèn „Geloof en Wetenschap" te Arnhem, Leiden en Haar lem, resp. op Maandag 18 Januari en Dinsdag en Woensdag d.a.v. Het onderwerp luidt: „Das Neue Europa". Pater Muckermann, wiens beschouwingen steeds een man van universeelen blik verra den, zal het moderne Europa behandelen in proev.ngen maken vroeg rijp; maar u heeft mij den zin niet laten voleinden; ik voeg er dus bij: laat mij den tijd u te leeren kennen, u te leeren hoogschatten en mij zelf te doen kennen. Ik beweer u reeds zeer goed te kennen, niets zal de gevoelens.... Indien ge de thee wilt gebruiken, onderbrak Jeanne, terwijl zij de deur opende, komt dan; ze is lekker heet! Ik hoop, dat ik tijd genoeg gelaten heb om uw overwegingen te houden. Ik beklaag mij er niet over. mejuffrouw! O, dat betwijfel ik geenszins, zeide zij lachend. Zij wendde zich met een ondeugende be weging naar hare zuster: Mejuffrouw er is opgediend. De afwezigheid van Charles Dubief op den avond, dat hij deze halve liefdesver klaring aan Ernestine gedaan had, werd door Clcutier als door de Voorzienigheid bewerkt: hij was echter over den afloop van het onderhoud slechts ten halve te vreden. Daar hij een beetje pessimistisch was, vooral als het zijn persoonlijke zaken betrof was hij er toegekomen zich af te vragen, of hij bij Ernestine geen tegen, z.n opgewekt had, daar hij zag, dat deze laatste eenigszins op een afstand bleef. Doch hier had hij het mis. Hij zou dichter bij de waarheid geweest zijn, indien hij zich gezegd had, dat me» juffrouw Dubief slechts oprechte hoog achting vaar hem koesterde, maar ontdaan verband met de Russische en Amerikaanschr. problemen. Voorts bereidt het Alg. Secretariaat een tournée van vier voordrachten voor, te hou den door Mgr. Alfred Baudrillar, de l'Aca- démie franqaise, bisschop van Hiperia en rector van het Instituut Catholique in Parijs. Deze tournée zal in Maart worden gehou den. (Voor den inbond van deze Rubriek stelt da Redactie zich niet aansprakelijk.. PROPAGANDA-COMITVOOR HET 28STE INT. EUCHARISTISCH CONGRES TE CHICAGO. De persmededeelihg van de Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden tweede vergadering van het Propaganda-Comité voor het 28ste Int. Eucharistisch Congres te Chicago, mag zeker wel beginnen met de vermelding van het opmerkelijke feit dat van de 17 le den uit alle deelen des lands, er 15 aan wezig waren; een der twee afwezigen was verhinderd door een buitenlandsche zaken reis, de andere door den watersnood. De eerw. voorzitter, pater W. van Dijk, O. S. A., deelde allereerst eenige bijzonder heden mede over de onlangs te Rome ge houden vergadering van het permanent co mité der Internationale Eucharistische Con gressen. Van het program was het volgende vast gesteld. De kardinaal-legaat zal worden afgehaald op Zaterdag 19 Juni. Zondag 20 Juni zal Z.Eminentie pontifi- ceeren in de kathedraal en zullen in de 370 kerken van Chicago pontificale en plech tige Hoogmissen worden opgedragen. Maandag 21 Juni heeft de groote Kinder mis met algemeene H. Communie der jeugd plaats. Vijftigduizend kinderen zullen dan zingen. Dinsdag 22 Juni solemneele pontificale Hoogmis door Z.Em. den kardinaal-legaat in het Stadion. Des namiddags op dezelfde plaats groote vergadering met de officieele redevoeringen. Woensdag 23 Juni om 10 uur, plechtige pontificale Hoogmis voor de studenten. Donderdag 24 Juni luisterrijke processie met het Allerheiligste. Tusschen deze hoofdpunten in hebben de sectievergaderingen plaats. De voorzitter deelde vervolgens nog mee, dat tot heden door Z. H. den Paus nog geen kardinaal-legaat benoemd is. Alle andere berichten hierover zijn dus uit de lucht ge grepen. Met betrekking tot de reisgeiegenheden waren verschillende aanbiedingen binnenge komen, o.a. van de Holland-Amerikalijn, van de Red Star Line en van de American Ex press Cy. Met deze zal nog nader worden onderhandeld, ten einde de beste en goed koopste voorwaarden te verkrijgen, en de uitslag daarvan zal binnenkort in de dag bladen bekend gemaakt worden. Ten einde de gelegenheid van aansluiting zoo gemakkelijk mogelijk te maken zal er naar worden gestreefd voor de terugreis plaatsen op twee booten te krijgen, op een waardoor de geheele duur tusschen uit en thuis tot een minimum beperkt wordt en op een andere, die nog een week langer verblijf in Amerika toelaat. In beide plan nen zal nochtans een gemeenschappelijke excursie worden opgenomen, zoodat allen, die dat wenschen, enkele merkwaardighe den van natuur, stedenbouw, nijverheid, enz onder geleide zullen kunnen bezichtigen. Op verlangen van het Doorluchtig Epis. copaat zal onze sectie niet een nationale zijn, maar een voor allen, die de Nederland sche taal spreken. Haar titel zal diensvol- gens luiden: „Section pour la langue Neer- landaise". De sectie zal drie rapporteurs krijgen, waarvan ieder, priester of leek, over eea Eucharistisch onderwerp zal spreken. Na elk rapport wordt door een in Amerika wonend persoon hetzelfde onderwerp van Amerikaansche zijde belicht (commenta- teur), juist zooals dat in Amsterdam is ge. schied. Twee van de drie rapporteurs zul len Nederlanders zijn, de derde een Vla ming. Over de wijze waarop propaganda voor het bijwonen van het congres zal worden gemaakt is vastgesteld, dat er zullen ko men aanplakbiljetten voor de kerken en andere plaatsen, en prospectussen bevat tende zooveel mogelijk inlichtingen en een aangehechte strook waarop men vóór een bepaalden datum mededeeling moet doen van zijn voornemen tot aansluiting. Verder zullen nu en dan in de dagbladen korte artikeltjes verschijnen over de voorbereiding van het Congres en tot aansporing om, nu wij met eigen taal kunen uitkomen, ook voor een waardige vertegenwoordiging t* zorgen. Ten slotte zullen op verschillende plaat sen in het land propaganda-vergaderingea worden gehouden, waar tot meegaan naar Amerika zal worden opgewekt. Degenen, priesters of leeken, die zich als spreker» voor zulke vergaderingen beschikbaar wil len stellen, worden beleefd verzocht zich op te geven aan het adres van ondergetee. kende. Ten slotte werd een garantie-fonds ge sticht om de door het propaganda-comité te maken onkosten te dekken, en werd de heer E. E. M. C. Laane te Ginneken tot penningmeester benoemd. ALPHONS STEGER. Secretari», Juliana van Stolbergplein 19, 's-Gravenhage. van alle gevoel van teederheid. Zij was nog met door den bliksem der liefde getroffen! hij zou haar hart stormenderhand moeten veroveren. Om de vesting haars harten in te nemen, kon hij haar dikwijls genoeg ontmoeten, en bij deze gelegenheden kon hij zich doen gelden, maar hoe? Dat was de vraag; hel antwoord kwam hem moeilijk voor. Het streed hem tegen Charles in ver trouwen te nemen, daar deze laatste be merkte dat zn zuster hem lang niet onver schillig was, zou hij er zich over verheugen, maar het verschil van leeftijd en rang richtte tusschen de twee jongelieden een slagboom, welke Cloutier niet wilde wegnemen. Hij nam zich voor met Jeanne zeer be hoedzaam en omzichtig te zijn. Het ontbrak er nog maar aan, dacht hij, dat de jongste zich verbeeldde dat zijn bezoeken en be leefdheden voor haar bestemd waren. De toestand was zorgelijk. Ernstige tegen strijdige berichten kwamen uit Rusland en brachten een welkome afleiding om hunne persoon'ijke zaken. Dat was werkelijk een geluk voor beiden, want Ernestine was van nature besluiteloos, aarzelde elk oogenblik en liet haar zenuw, achtlgheid soms merken, in plaats van doo» te tasten en flink een besluit te nemen en den luitenant antwoord te geven, dat hij met een bewonderenswaardig geduld ver wachtte- {Wordt vervokSdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5