lÜTTÈPl Radio-Omroep MARKTNIEUWS. KERK EN SCHOOL. GEMENGD NIEUWS Kardinaal Mercier is langzaam achteruitgaande. Pouliet zal de por tefeuille der nationale defensie op zich nemen. Prof. Keynes inzake de stabilisatie van den Fransehen franc. Het instituut voor Internationale intellectueele samenwerking te Parijs geopend. De vermoedelijke sa menstelling van het nieuwe Duitsche kabinet. Verschillende Europee- sche schuldregelingen door het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden bekrachtigd. In het tweede halfjaar van 1925 werden 24 buitenlandsche drank smokkelende schepen in de V. S. in beslag genomen. Een afschuwelijk misverstand. Waarschuwing. VI3SCHERIJ. Gem. buitenl. berichten. Het titelfeest van S. P. L. De hoofdige boer. Dc staking in de Belgi sche metaalnijverheid. Met de staking staat het thans zoo, dat de werkgevers besloten hebben personeel aan te nemen door zich tot de arbeiders indivi dueel te wenden. Dit besluit is gevolgd op de verwerping bij referendum, de vorige week, door de arbeiders van een bemidde lingsvoorstel. Aan dit referendum heeft in- tusschen slechts een minderheid der arbei ders deelgenomen en het aantal dergenen, die zich bereid hebben verklaard op den grondslag van het bemiddelingsvoorstel weer aan het werk te gaan, moet reeds groo- ter zijn dan dat dergenen, die aan het refe rendum hebben deelgenomen. De datum voor het weder openstellen der fabrieken is nog niet bepaald. De toestand van Kardi naal Mercier. Naar aanleiding van den toestand van Kar dinaal Mercier wordt vernomen dat de aan merkelijke verbetering der vorige week door een instorting is gevolgd. Ondanks de verbetering, welke verleden Donderdag werd geconstateerd en zich handhaaft, baart de toestand de omgeving van den kard.'mal groote zorg. De voeding is niet hervat en de kardinaal kon Vrijdag noch Zaterdag eenir voedsel verwerken. Toch vreest men geen onmiddellijk einde. Het aftreden van generaal Kestens. Generaal Kestens heeft zoolang met het indienen van zijn ontslag als minister van landsverdediging gewacht om den eerste- minister Pouliet gelegenheid te geven met enkele hoofdofficieren te onderhandelen. De „Nation Beige" en de „Libre Belgi- que" die het anders zelden of nooit over iets eens zijn, verheugen er zich Zaterdagavond over, dat geen der aangezochte hoofdoffi cieren zich heeft laten vinden om de porte feulle van oorlog van Kestens over te nemen Na een langdurig onderhoud met den chef van den generalen 'staf heeft Pouliet de portefeuille Vrijdag ad interim aange boden aan Van de Vyvere, den minister van landbouw, die haar, omdat hij de handen nog vol heeft met de financieele onderhan delingen met de Amerikaansche en Engel sche bankiers, geweigerd heeft. Pouliet had daarop een langdurig onderhoud met Van dervelde, die er ten zeerste bij hem op aan drong, dat hij de portefeuille ad interim zou overnemen, waartoe Pouliet, na den Koning op de hoogte van de zaak te hebben ge bracht, dan ook besloot. Het wetsontwerp tot invoering van de nieuwe regeling, welke nu eveneens op het contingent van 1925, dat thans onder de wapens is, van toepassing zal zijn, zal over drie dagen bij het parlement worden inge diend en, naar wordt verwacht, binnen kcr- ten tijd worden aangenomen, waarna dan een nieuwe minister van landsverdediging zal worden benoemd. De financieele crisis in Frankrijk. Keynes bespreekt in de „Nation" de uit werking van zijn Open Brief aan den Fran- schen minister van financiën. Voor Frank rijk, zegt hij, heeft de goudreserve steeds de beteekenis gehad van familiejuweelen, die men niet gebruiktvoor Engeland die van het familiekapitaal, waaruit praktisch voordeel wordt getrokken. Alle Engelsche critici hebben mij gelijk gegeven, aldus Key nes, maar alle Fransche critici spraken mijn opvatting tegen. Keynes verklaart niet te gelooven dat er zakelijke redenen bestaan voor den alge- meenen tegenzin der Franschen om den franc te stabiliseeren. Hij meent, dat iedere Parijzenaar, evenals indertijd ieder Berlij- ner, een baissier is tegen zijn eigen valuta Ieder exporteur, ieder, die buitenlandsche effecten heeft, iedere kellner, die een dol larbiljet bezit, verheugt zich als hij in de krant leest dat de franc weer gedaald is 1 De economische onder handelingen tusschen Frankrijk en Duitschland. De Fransche en Duitsche gedelegeerden tijn Zaterdag met het onderzoek der quaes- ties betreffende de landbouwproducten be gonnen. De opening van het In stituut voor Internationa le Intellectueele Samen werking. Zaterdag had te Parijs in tegenwoordig heid van president Doumergue en tal avn beroemde persoonlijkheden de opening plaats van het Instituut voor Internationale Intel lectueele Samenwerking. De Fransche minister van onderwijs, Da- ladier en Painlevé, voorzitter van den be stuursraad, voerden het woord. De Fransche schuld aan de V. S. De Amerikaansche bladen heeten den Hieuwen Franschen ambassadeur Berenger welkom. Zij zijn van oordeel, dat de onder handelingen over de Fransche schuld, die binnenkort zullen aanvangen, groote kans op welslagen hebben. De „New York Times" wijst er op, dat de talrijke misvattingen nopens Frankrijk, zooals zijn militairisme en de Weigering om belasting te betalen, uit den weg geruimd zijn, en besluit met te zeggen, dat gehoopt mag worden, dat Amerika' zich edelmoedig zal betoonen, zijn werkelijk belang zal begrijpen en de noodige con cessies zal doen, om een ernstig aanbod van Frankrijk te aanvaarden. Het besluit der Fransche financieele commissie. Briand gaf in de financieele commissie ©p levendige wijze uiting aan den wensch om met de commissie samen te werken, ten einde op zekere punten toenade ring tot stand te brengen tusschen de ver schillende standpunten. De commissie nam een resolutie aan, waarin ze verklaart, de vorige stemmingen te handhaven, kennis neemt van het aanbod tot samenwerking der regeering en besluit haar werkzaamheden voort te zetten met het oog op het tot stand brengen van het finan- tieele evenwicht, waaromtrent zij volgende week bij de Kaner een wetsontwerp zal in dienen. bij het eiland Islay (West-Schotland was vergaan. Thans wordt bericht, dat de zes vermiste leden der bemanning na zestig uur in een kleine boot te hebben rondgezwalkt, zijn opgepikt en naar het hospitaal van Oban zijn overgebracht. De onderhandelingen tus- schen Italië en Engeland. De onderhandelingen, ofschoon zeer ge compliceerd, zijn naar wensch verloopen, en thans zoover gevorderd dat de quaestie van den invloed van den Italiaanschen wis selkoers op de annuïteiten aan de orde is, evenals de vraag van de rente van het Itali- aansche goud-deposito, waarop Italië aan spraak heeft gemaakt. De voorbereiding der ont wapeningsconferentie. In officieele kringen te Londen is men ver baasd over de geruchten uit Genève, volgens welke Engeland pogingen zou aanwenden om de bijeenroeping van de ontwapenings conferentie te doen uitstellen, terwijl boven dien beweerd wordt dat Engeland er weinig belangstelling voor zou hebben, hetgeen zou blijken uit het zenden van een kleine dele gatie. Verklaard wordt dat beide beweringen on gegrond zijn. De Britsche regeering wenscht volstrekt geen uitstel van de conferentie er. heeft dan ook nimmer een voorstel in dien zin gedaan. De benoeming van iemand met den rang van minister tot leider der delegatie bewijst voldoende welk belang Engeland aan de conferentie hecht. Men wijst er op dat Sir Austen Chamberlain, de eerste Brit sche gedelegeerde bij den Volkenbond, mi nister is, en dat Lord Cecil, die aan het hoofd zal staan van de delegatie naar de voorbereidende commissie voor de ontwape ningsconferentie, eveneens den rang van mi nister heeft. Een ontmoeting van Cham berlain en Briand. De „Times" meldt dat Chamberlain op zijn terugreis van Rapallo naar Londen, te Parijs besprekingen zal voeren met Briand. De Fransche en Britsche regeeringen wen- schen tot een accoord te komen in zake de ontwapenings- en economische conferenties en andere problemen met betrekking tot den Volkenbond. De nieuwe Duitsche re geering. De kabinetsformatie heeft Zaterdag goede vorderingen gemaakt. Niet in de laatste plaats tengevolge van het feit, dat de Duit sche Volkspartij haar aanspraken op binnen- landsche zaken heeft laten vallen. Dr. Gessier, die definitief verklaard heeft, niet meer in aanmerking te willen komen heeft zich Zaterdag toch laten bepraten. Het kabinet is thans gereed op drie mi nisteries na, die nog bezet moeten worden, Het zal naar alle waarschijnlijkheid als volgt worden samengesteldRijkskanselier dr. Luther, buitenlandsche zaken, dr. Strese- mann, binnenlandsche zaken dr. Koch, rijksweer dr. Gessier, arbeid, dr. Brauns, verkeer dr. Krohne, rijksposterijen Stinl, justitie dr. Marx. Nog niet vast staat, wie minister van landbouw, financiën cn staatshuishouding zullen worden. Dr. Luther hoopt heden avond zijn kabinet geheel in elkaar te heb ben. Waarschijnlijk zal tot minister van eco nomie worden benoemd Bürgers (centrum) uit Keulen, van financiën Reinhold (dem.), terwijl dr. Marx tevens minister van de be zette gebieden zou worden. De werkloosheid te Berlijn.het Huis van Afgevaardigden ook de over' Het aantal werkloozen te Berlijn is in de j eenkomsten inzake de fundeering der schuld Bethlen, dat beschuldigd wordt niet krachtig genoeg op te treden in 't bekende schandaal. Deze partijen zullen nader in overweging nemen, of zij zullen deelnemen aan de con ferentie van alle partijen, welke heden wordt gehouden. Uit Budapest wordt gemeld, dat Vrijdag bij den leider der democratische partij Wil helm Vassonyi een conferentie heeft plaats gehad, waaraan vertegenwoordigers der ver schillende oppositiepartijen deelnamen. Zij had ten doel de geheele oppositie van de socialisten tot de legitimisten aaneen te slui ten, teneinde een grootscheepsche actie te beginnen om het valschemuntersschandaal volledig op te helderen en speciaal den politie- ken achtergrond der affaire te belichten. Naar de „Voss. Ztg." uit Boedapest ver neemt, verdenkt men er Baross, den ge schorsten directeur-generaal van de „Kon. Hong. Rijkspostspaarbank" van, uit de staatsmiddelen, die aan de zorgen van de spaarbank waren toevertrouwd, de gelden voor de vervaardiging der valsche bankbil jetten te hebben verstrekt. Uit de Italiaansche Kamer. De zittingszaal der Kamer was Zaterdag geheel gevuld. Tal van afgevaardigden, waar onder afgevaardigden van den Aventyn, wa ren aanwezig. De voorzitter der Kamer en de minister van binnenlandsche zaken brachten in bewo gen woorden, die door de vergadering staan de werden aangehoord, hulde aan de nage dachtenis der Koningin-Moeder. Daarna werd de zitting ten teeken van rouw opge heven. Na de zitting kwam het in dé wandelgan gen tot een handgemeen tusschen fascisti sche afgevaardigden en afgevaardigden van den Aventyn, tot de Volkspartij behoorend. De fascisten en het Vaticaan. Tusschen de „Osservatore Romano" en de fascistische pers is een pennestrijd ont staan over de nieuwe religieuze wétten, waardoor een crisis is ontstaan in de toena dering tusjchen het Vaticaan en den Itali aanschen staat. De strijd begon vier dagm geleden toen de „Popoio dTtalia" verklaarde, dat de nieuwe wetten den weg effenden voor overeenstemming. De „Osservatore" ant woordde hierop dat hoewel het Vaticaan verheugd was over de vorderingen, nog tal rijke quaesties uit den weg zouden moeten worden geruimd alvorens gesproken kon worden van overeenstemming. Deze ver klaring lokte een polemiek uit in de geheele fascistische pers. Farinacci, de secretaris van de fascistische partij viel in zijn lijfblad Gasparri aan en noemde hem een vriend van de (R. K.) volkspartij, die de toenadering in den weg staat. Een scherp artikel van het orgaan van het Vaticaan was hierop het ant woord. De „Popoio d'Italia" bevat eveneens een artikel, waarin Kardinaal Gasparri heftig wordt aangevallen. Hevige koude. Een draadloos bericht meldt, dat uit Madrid melding wordt gemaakt van een sneeuwval in de provincie Valencia en an dere plaatsen, waar in meer dan een eeuw geen sneeuw was gezien. Het is in Spanje zeer koud. Een uiterst-hevige regen- en sneeuw storm woedt op de heele Spaansche kust. De zee drong in verschillende plaatsjes in de buurt van Barcelona binnen, sleurde twee honderd visschershutten mee en bracht groote schade aan verschillende gebouwen toe. Verscheidene personen werden gewond. Ge vreesd wordt dat er dooden zijn. Rusland en de a,a. conferenties. Gemeld wordt van bevoegde zijde, dat de sovjetregeering naar aanleiding van de uitnoodiging van den Volkenbond besloten heeft, deel te nemen aan de commissie ter voorbereiding der ontwapeningsconferentie, door den V.B. bijeengeroepen, en dat zij zich niet zal verzetten tegen deelneming van deskundigen der U.S.S.R. (Unie van Socialistische Sovjetrepublieken) aan de voor bereidende economische commissie, op voor waarde, dat de werkzaamheden dezer com missies niet plaats hebben op Zwitsersch grondgebied. De met Amerika gesloten schuldvorderingen. Behalve de schuldregeling met Italië heeft DE MIJNEN IN HET SAARGEBIED. Het Fransche Kamerlid Jules Uhry heeft in de „Ere Nouvelle" gewezen op de on- voordeelige exploitatie der mijnen in het Saargebied door Frankrijk. Op de wijze waarop de Fransche regeering het Saarge bied exploiteert, verslinden de uitgaven steeds de inkomsten. Hij geeft de regeering dan ook den raad om reeds vóór den ter mijn van 15 jaren, in het verdrag van Ver sailles genoemd, de Saar-mijnen aan Duitsch land terug te verkoopen. Hij schrijft dan verder, dat Frankrijk vijf jaar lang den tijd heeft gehad om zich voor te bereiden op den rijkdom, die het in het Saargebied hoopte te vinden. Helaas brengt het niet veel meer in dan het uitgaven eischt én het is zelfs de vraag of Frankrijk niet vroeger of later met een deficit zal sluiten. Vroeger produceerden de mijnen 18 a 19 millioen ton kolen per jaar, Frankrijk, dat het geheele bedrijf gemoderniseerd heeft, kan nu op een jaarlijksche productie van 15 a 20 millioen ton rekenen. Alles bij alles ge rekend brengen de Saarmijnen een bedrag van 1 milliard 182 millioen francs per jaar op. Maar men staat verbaasd aan welke on- noodige dingen dit geld wordt uitgegeven. En Jules Uhry noemt dan op, voor welke dingen o.m. op de begrooting van 1925, de 90 millioen, aangewezen voor nieuwe wer ken, werden bestemd: men wil een kerk af breken en onmiddellijk weer opbouwen, men wil voor 1.675.000 francs huizen en scholen bouwen, hoewel er zeer goede scho len voor de Duitsche arbeiders kinderen zijn en de inrichting van leergelegenheden voor de kinderen van Fransche ingenieurs en ambtenaren niet zóó dringend is, dat daar voor meer dan 1 millioen in één jaar uitge geven kan worden. Dan is er een post 7.650.000 francs on dersteuning voor onderwijsuitgaven. De schrijver noemt, gezien den toestand bij het onderwijs in Fransche steden, dit bedrag een schande. En al deze uitgaven moeten dienen óm de Saarbevolking voor Frankrijk te winnen, opdat zij bij de volksstemming voor Frankrijk stemt. Maar de Fransche regeering weet heel goed, dat het beheer der Saar-mijnen er het zijne toe bijgedragen heeft, om de harten der Saar-bewoners van Frankrijk af te trekken. Wanneer de zaken zoo staan, wat heeft dan nog voor nut, vraagt Uhry zich af, om de Saar-mijnen nog langer te exploiteeren? Laat Frankrijk toch met Duitschland, nu het verdrag van Locaeno de verhouding tus schen beide landen gunstiger heeft gemaakt, over den verkoop der mijnen onderhande len het kan er twee milliard goudfranken voor krijgen. Duitschland kan zooveel be talen. EEN VORSTELIJK GESCHENK. Het Italiaansch consulaat deelt mede, dat de koning van Italië als bewijs van dank baarheid voor de liefde die het Italiaansche volk zijn moeder heeft bewezen, het kasteel te Bordighera, waar zijn moeder gestorven is, aan het Italiaansche volk ten geschenke heeft gegeven ten behoeve van de weduwen en weezen der in den oorlog gesneuvelde soldaten. Dit kasteel is een der mooiste .van Italië. echter in vlammen was opgegaan, deden de poesen van den landbouwer zich te goed aan dit versche hapje, en hoe de rijksveearts den buitenman ook waarschuwde, om deze snoe perij te voorkomen, althans wanneer uij op het behoud zijner poesjes gesteld was, de landbouwer wist het wel beter. Boulvuur hinderde de katten ntfets en hij gunde deze beestjes gaarne een extra kluifje. Gisteren echter heeft deze landman den veearts een ijlbode gezonden, met verzoek toch dadelijk op zijn erf te komen, aangezien reeds vier katten een ontijdigen dood waren gestorven. Thans zal v. d. B. dus wel begrepen heb ben, dat de veearts achter de kwaal van het koebeest was. in den nacht van \v oensdag op Donaerdag was een der bedienden van de Nationale Bankvereeniging te Rhenen op het kantoor werkzaam, toen hij plotseling werd opge schrikt door een manspersoon die met een stuk ijzer op het loket sloeg met de vraag of hij hier alleen was. Toen hem geantwooru werd dat dit hem niet aanging, verdween de indringer naar binnen. De kantoorbediende ging hierop naar buiten en waarschuwde een uer buren om politie te halen. Toen de politie verscheen en een onderzoek instelde, bleek, dat de vermeende inbreker een der boven- oewoners was, die niet wist dat wel eens des naehts op het kantoor gewerkt werd en alzoo den bediende voor een inbreker had aange zien. Gelukkig kwamen allen met den schrik vrij. De Commissaris van Politie te Nijmegen waarschuwt tegen de practijken van Antoine Jean Emile Houbaer, geboren te Bergen op Zoom, 2 Juli 1876, gehuwd met Maria Geer- truida van Bijsterveld. handelsagent, inwo nende Hoogstraat 12, te Wageningen, die er zijn gewoonte van maakt onder valsche, goedklinkende namen bij bankinstellingen telegrafisch en schriftelijk opdrachten te ge ven tot aankoop van effecten en slechts bij wijziging van zich doet hooren. O.m. bezigt hij de namen: Gratama, Hallenberg, Hollen- berg, Callenfels, Bickers, Van Loon, Noot hoven van' Goor. Didam van Hulst, Dorre- stein. Tellingen, Van Renkum, Mastboom, Brouwer, Peters, Key en Stouhaert. Blijkens waarschuwing van den C. v. P. te Nijmegen, maakt dit echtpaar er ook zijn werk van gemeubileerde kamers te betrek ken, om die na eenigen tijd zonder betaling te verlaten. Ook tracht hij op crediet goede ren te koopen, wat hem reeds eenige malen is gelukt. Betaling bleef dan steeds achter wege. Thans schijnen zij Wageningen en omge ving tot hun operatie-basis te hebben ge kozen. 1820 ot. per bos, wortelen 45 ef. pet k.g., prei 1431 ct„ selderie 15 ct., knol- selderie 26 ct., per bos; aardappelen 4—6 ct., schorseneeren 1213 ct., per kilo, boe- rekool 1.401.80 per kist. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken'' van Vrijdag 15 Januari. Bloemkool f 27—32 per 100 stuks. Roode kool 4.5U 9,70 per 100 stuks. Spruitkool 1.354.95 per 15 K.G. Rapen 1.60 per 100 stuks. Bieten 7.50 per 1000 stuks. Uien J.40 2.10 per 25 K.G. Prei 24.7038 per 100 bos. Goudreinetten 1432 ct. per K.G. IJMUIDEN, 15 Jan. Heden waren aan ié markt de vangsten van V stoomtrawlers en 1 logger. De prijzen waren als volgt tarbot 2.1;1.70, tongen 2.2.01.80 per kg, griet 5226, gr. schol 2927, md. schol 33—30, zetschol 37—33, kl. schol 24—18, 179, scharren 205 per 50 kg, roggen 1812 per hoop', gr. schelvisch 4537, md. schelvisch 3528.50, kl. md. schel visch 19—15.50, kl. schelvisch 1512, 128, kabeljauw 5044, gr. gullen 14 11.50, kl, gullen 8.506, wijting 64.20. IJMUIDEN, 15 Jan. Van de treilvisscherij kwamen heden hier binnen de stoomtreilers IJM. 2 (Christine) met 2498 IJM. 5 (Inié) met 1920 IJM. 12 (Johanna) met 1845 IJM. 99 (Johanna Elisabeth) met 33C9 IJM. 125 (Derika XII) met 1910 IJM. 134 (Gerberdina Johanna) met 1959 IJM. 191 (Albatros) met 2755 en de zeillogger KW. 38 (Bertha) met 1223 aan besomming. Door het Britsche stoomschip „Edenside" werd heden van Lowestoff 2110 vaten ge zouten haring aangevoerd. De zeillogger IJM. 354, Dirk Jacob, arriveerde heden van Great-Yarmouth met een aanvoer van 803 vaten gezouten haring. afgeloopen week van 170.000 tot 180.000 gestegen. Op het oogenblik is er van iedere 21 Berlijners 1 werkloos. De regeling met de voor malige Duitsche vorsten huizen. In verband met overeenkomst tusschen democraten, Centrum en D.V.P. nopens de regeling der schadeloosstelling aan de voor malige vorstenhuizen wordt nader gemeld, dat deze overeenkomst binnenkort tot uiting zal komen in een wetsontwerp, dat waarschijn lijk nog dezer dagen bij den rijksdag zal worden ingediend. Volgens dit wetsontwerp zal er bij het rijksgerechtshof te Leipzig een speciaal scheidsgerecht worden ingesteld, dat niet alleen zal hebben te beslissen over de schade loosstellingen maar ook over de valorisatie eischen der gewezen vorsten. Het bezette gebied. „De Vorwarts" meldt, dat voor Februari een samenkomst zal plaats hebben tusschen de Duitsche en Fransche ministers van buiten landsche zaken teneinde te trachten tot over eenstemming te geraken over de geschil punten inzake het bezette gebied. Ernstig tramongeval in Zwitserland. Te Zug in Zwitserland is Vrijdag tenge volge van de groote sneeuwmassa's een tram wagen ontspoord en van een helling gestort. De wagen werd verpletterd. Vier personen werden onmiddellijk gedood, terwijl ver schillende inzittenden gewond werden. MUSSOLINI. Een Kon. besluit heeft Mussolini niet meer of minder dan in de volgende functies benoemdHocfJ der Regeer.'ng, Eerste- minister, staatssecretaris van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en vliegwezen Tot dusver was de officieele tittel van den Duce voorzitter van den ministerraad, doch reeds de vorige maand wijzigde hij hem in: eerste-ministcr. De vier departementen be heerde hij reeds geruimen tijd ad interim. DE RUSSISCHE KROONJUWEELEN. Zooals men weet, is de Russische regeering van plan, in de eerstvolgende maanden de Russische kroonjuweelen door veiling van de hand te doen ter versterking van de schat kist met naar schatting een som van drie milliard roebel. Wij lezen thans in de „Dailj; Telegraph," dat binnenkort in Tsjecho- Slowakije een bijeenkomst zal plaats hebben van de verwanten van het vroegere Tsaren- huis, waar besloten zal worden bij de mi nisteries van Justifies van alle landen protest aan te teekenen tegen de veiling van deze kroonjuweelen, die naar hun meening, hun als erfgenamen rechtens toekomen. De Sovjetregeering zou voorts, zegt het blad, gevaar loopen, dat zoo zij de juweelen aan de markt bracht in landen, waarmede zij geen regeling heeft getroffen tot het del gen van haar schulden, deze ze zouden con- fisceêren. De schipbreuk van de „Cormorant." Wij maakten rhelding v„n het visschers- raartuig „Cormorant" uit Fleetwood, dat Een Deensch-Noorsche arbitrage-conventie. Een bericht uit Kopenhagen meldt dat er gisteren een arbitrageconventie is geteckend tusschen Denemarken en Noorwegen. Deze conventie is op dezelfde principes gebouwd als de Deensche-Zweedsche. De ratificatie dezer beide conventies zal eerst geschieden als ook de Deensch-Finsche conventie, waarover besprekingen gaande zijn, is geteekend. Het valsche munters- schandaal. De leiders van de burgerlijk-radicale en soc. dem partij hebben een bijeenkomst gehouden en krachtig geprotesteerd teeen het kabinet met België, Roemenië, Estland, Letland en Tsjecho-Slowakije goedgekeurd. Het Huis van afgevaardigden heeft mede met 257 tegen 133 stemmen de overeenkomst met Italië nopens de regeling de# schulden goedgekeurd. De dranksmokkelarij in de V.S. Volgens mededeeling van het departement van justitie, zijn er tusschen 1 Juli 1925 en 1 Januari 1926 in beslag genomen 24 buitenlandsche schepen, geladen met alco holische dranken, waaronder 20 Engelsche 2 Cubaansche, en 2 Fransche. Een ernstig tramongeluk in Japan. Een tramwagen is van een hoogte van 200 voet van den Myanosjita-berg naar be neden gestort. Er werden achttien passagiers gedood en twintig ernstig gewond. DER HET PROCES SHEPHARD. Men herinnert zich nog wel het opzien barende geval-Shephard. William Shephard was de voogd van den jeugdigen millionair William Mc. Clintock, die onder zeer ge heimzinnige omstandigheden, aan typhus, overleed, juist vóór hij in het huwelijk zou treden met een zekere juffrouw Issabelle Pope Shephard werd ervan beschuldigd, Mc. Clin tock (evenals vroeger eenige familieleden van Mc. Clintock) door het toedieben van typhusbacillen uit den weg te hebben geruimd om zich in het bezit te stellen van diens ver mogen ten bedrage van twee millioen dollars dat Mc. Clintock hem in zijn testament had vermaakt. De rechter sprak Shephard het vorig jaar van deze beschuldiging vrij. Isabelle Pope, Mc. Clintock' verloofde, had intusschen de rechtsgeldigheid van het tes tament betwist, waarin haar slechts een be trekkelijk geringe som was vermaakt.In eerste instantie verklaarde de rechter het testa ment nietig op grend van de overweging, dat Shephard als voogd over Mc. Clintock onge oorloofde druk op dezen had kunnen uit oefenen niet alleen, doch dit ook had gedaan Shephard, met dezen uitspraak niet tevreden ging in hooger beroep. Thans wordt gemeld, dat Shephard Het proces in hooger beroer gewonnen heeft, waardoor hij in het genot komt van het geweldige fortuin, dat Mc. Clintock heeft nagelaten. DE SEKTE VAN O.L. VROUW TRANEN. De pastoor van Bombon, Desncers, die in het begin van dit jaar ernstig mishandeld werd door leden van de sekte van O.L, Vrouwe der Tranen te Bordeaux is dezer dagen door den rechter van instructie te Melun gehoord. Hij heeft zich civiele partij gesteld. Omstandig verhaalde hij aan den rechter van instructie hoe hij met Marie Mesmin, de leidster van het werk van O.L. Vrouwe der Tranen in aanraking was geko men. EEN BURGEMEESTER VER OORDEELD. Het Assisenhof te Berhshire heeft den 74- jarigen John Wessley Martin, die drie keer burgemeester van Reading is geweest en diens 69-jarige broer Frederik tot drie jaar- dwangarbeid veroordeeld wegens verduis tering van een bedrag ter waarde van onge veer een ton, dat cliënten hem in zijn quali- teit van procureur hadden toevertrouwd. De rechter nam bij het toemeten van de straf als verzachtende omstandigheid den hoogen leeftijd der beklaagden en de goede diensten, door hen aan hun stad van inwo ning bewezen, in aanmerking. DE DUITSCHE SCHEPEN IN HET IJS. Naar de Duitsche bladen melden, hebben de Russische ijsbrekers tot dusver 15 van de 38 Duitsche schepen uit het iis in de Finsche Golf bevriid» Hen 18en Januari, feest van Sint Pieters- Stoel te Rome, viert S. P. L. zijn titelfeest. Ik mag er de Plaatselijke Directeuren langs dezen weg aan herinneren, dat zij op dien dag te tekenen van de le Vespers of op den volgenden Zondag den Pauselijken Zegen mogen geven, cn zal hun verzocht worden dc H. Mis te doen opdragen voor de levende en overleden leden, weldoeners en stichters. TH. M. P. BEKKERS, Nationaal Directeur. Bij den landbouwer T. v. d. B, te Glind bij Barneveld, zoo verteld het U. D., deed zich een geval van ziekte bij rund voor, waaraan het dier al weldra bezweek. Volgens den "ijksveearts-keurmeester den heer Hoogland, had men hier met een geval van miltvuur te doen, met welke uitspraak de landbouwer het echter in 't geheel niet eens was, Vol gens den eigenaar van den veestapel, was het sléchts boudvuur(?) Natuurlijk werd het ca daver, op last van den keurmeester, onder pélitiétóezicht verbrand. Voordat het vleesch politietoezicht verbrand. Voordat hel vleesch AMSTERDAM, 16 Jan. Aardappelen. (Bericht van den makelaar Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte 4.755, id. Blauwe f 4.504.60, id. Eigenheimers 3.403.50, id. Blauwe Eibgenheimers 3.253.50 Zeeuwsche Eigeheimers poters 2.403, id. blauwe poters 2.252.40, id. bonte ooters 2.252.40, Drentsche Eigenheimers 2.65—2.75. per hl. ELST (Bet.), 15 Jan. Fruit. (Veiling V.V.O.B.) Diverse zoete appels 1013 c„ Bellefleur 1ste soort 1516 c., Goudreinetten 1720 c. per kg. LEEUWARDEN, 16 Jan. Granen. Tarwe witte p: ik 1414.50p, mindere 13.50 14, roode puike 13.5015.75, mindere 1313.50. Havder. Witte puike/1111.50, mindere lpO11, Lijnzaad Witbloem 17.50 19. Kanariezaad, Friesch puik 2122, mindere 1818.50. Boonen. Platte 15 16.25. Erwten. Groene scho,kkers 1431, groene kleine kook 12.5016, alles per 100 kg. Aardappelen wegens vorst geen handel. Vlas. 4600 bundels, welke grooten- deels tot vorige weekprijzen werden opge ruimd. UTRECHT, 16 Jan. Vee. Aangevoerd waren 350 stuks. Handel matig. Prijzen warenstieren 130330, kalfvaarzen f 240360, pinkvaarzen 150—230, melk koeien 260450, kalfkoeien 280490, vaarsloeien 150330, magere kalveren nuchtere kalveren 1722, magere varkens f 2254, biggen f 1021, magere schapen lammeren 2430. Boter 1.15 per K.G. Eieren f 710. BOVENKARSPEL (Station), 16 Jan. Uien, groote gele f 3.25&3.45, Drielingen f 3.303.60 perbaai. Aangevoerd 255 baal. Roode kool f 5107.50 per 100 kg. Aange voerd 18.900 kg. Gele kool f 4.305.80 per 100 kg. Aangevoerd 45.00 kg. Witte kool f 5.30 per 100 kg. Aangevoerd 2000 kg. Spruit- koool f 1.802.10 per 15 kg. Aangevoerd 32 zak. HOORN, 16 Jan. Granen. (Beurs Park zaal.) Rogge f 10, Tarwe, f 1316, Gerst f 11 13, Haver f 101/>13 per 100 kg.Grauwe Erwten f 3036, bruine Boonen f 1723, witte id. f 30 hl. Mosterdzaad f 42441/2 per 70 kg.Karwijzaad f 12 13 3/4, Maan zaad f 28—30 per 50 kg. HOORN, 16 Jan. Vee. Nuchtere jkalve- ren f 1620 26 biggen f 1830, 100 scha pen f 4050, lammeren f 2835, 2 paarden f 150—230. Handel goed. LEINDEN, 16 Jan. Boter. Aanvoer klein, handel vlug. Prima fabrieksboter f 22.10 id. boerenboter f 1.902 per kg. Turf. Aanvoer 1016 Jan. 100.000 lange, Prijs f 89 per 10000 st. ALKMAAR, 16 Jan. Vee. Aanvoer 4 koei en, f 275420 24 nuchtere kalveren, f 14 30 98 schapen, f 2853 34 magere var kens, f 3645 45 biggen, f 2025. Boter, per 0.5 kg. f 0.851.10. Eieren, per 100 stuks f 7.509. ALKMAAR. 16 Jan. Eieren. Aanvoer 56.500 kippen-. Prijzen 56/60 kg. f 89.10 60/64 kg. f 9.1010.10, bruine f 9.109.50. Eenden- aanvoer 500 stuks. Prijzen f 9.70 p. 100 st. LEEUWARDEN, 15 Jan. Vee. Aangevoerd 218 stieren 175500, 202 vette koeien 'f 225—480, per kg. 0.90—1.20, 280 melk en kalfkoeien 200500, 24 vette kalveren 125 pinken 75—175, graskalveren 14^, nuchtere kalveren 10—18, 512 vetie schapen 3550, 84 weideschapen 3045, 823 lemmeren 2334, 606 vette varkens 60175, per kg. 0.840.92, 60 magere varkens 3065, 687 vette biggen 3568, 260 kleine biggen 918, 15 paarden. 23 bokken. De handel in gebruiksvee was behoorlijk, in vette koeien langzaam, in stieren minder, in pinken stug, in vette kalveren minder, in nuchtere kalveren behoorlijk, in varkens vluggervlugger zouters 8891 c. Londen- sche varkens 8893 c., Wolvee lager. Eieren. Aanvoer 13000 kippen-, 1%10lA c., 50 eenden-, 910 c. ALPHEN AAN DEN RIJN, 14 Jan. Kaas markt. Aangevoerd 22 wagens, le soort 54 tot 57, 2e soo-"t 50 tot 53, met Rijks- merk 55 tot 59. Handel matig. BEVERWIJK, 15 Jan. R. K. Coöj). Tuin- dersvereienglng „Kennemerland". Spruiten 1931 ct., witlof 2536 ct., uien 45 ct., appelen: Present v. Eng. 40 ct., alles per k.g.; gele kool 8—13, roode kool 714, jJroeaa kool 24. per 100 «tuks; rabarber MAANDAG, 18 JANUARI. Hilversum, 1050 M, 12 en 7.30 Politie- ber, 56 Kinderuurtje, verzorgd door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.057.05 Concert door het H. D. O -orkest, o.l.v. Fr. Lup- gens. 7.057.30 Radiopraatje door den heer R. Swierstra, over: Trillingen en geluidsgolven. 7.45 en 10 Persberichten Vaz Dias. 6 Aansluiting van de Kon. Schouwburg in Den Haag. Opvoering van „Fidelio", opera in 2 deelen en 3 tafr. van L. v. Beethoven, door de coöperatie Dir. de heer Albert van Raalte. Regie Alex Poolman. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer bericht. 11.201.20 Het radiokwartct en solisten (sopraan-bariton-piano), I,202.20 Tijdsein, orgelconcert. 3.35 Lezing: British wild animals-Hedgehog. Mole and Shrew. 4,20 Tijdsein, causerie Chinese wisdom. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Pianosonates van Mozart. 7.55 Lezing: Southward to the pole. 8.20 Orkestconcert en zang. 10.20 Tijd sein, weerber., nieuws. Lezing: Is the hu- man body a machines? 10.5011.20 Liedjes en muziek van Oud-Londen. Or kest, harp, hobo. sopraan en bariton. II.2012.20 Jazzmuziek van de Royal Opera House. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nieuws. 2.104.50 Koersen, Ha- vasperber. 5.05 Orkestconcert. 8.50 10,20 Orkestconcert, Königswiisterhausen, 1300 M, 7.20 ,Ihre Hoheit die Tanzerin", operette in 3 ac- ten van W. W. Goete. De le acte speelt op het jachtslot v. d. baron, de 2e acte in een tent in de nabijheid v. h. slot en - de 3e acte in het slot v, d. hertogin. Daarna nieuws. Brussel, 262 M. 8.20 Lezing: Les artes plasticts espanolas. 8.30 Vertal. v. d. lezing in het pransch. 8.35 Concert. Lichte muziek. 9.30 „Les deux me daillons", van Vaxelaire. Muziek van Van Oost. 10.20 Nieuws. Münster, 410 M. 12.351.50 Orkestcon cert. 3.355,05 Concert ter herinnering aan 18 Jan., 1871. 6.206.50 en 7.10 Lezingen. 7.50 Pianoconcert. Daarna orkestmuziek. DINSDAG 19 JANUARI. Hiioersum, 1050 M. 12 en 7.30 Politiebcr, 6.307.30 Engelsche les door Mr. Fred. Fry, rector aan de A. B C.-school te Am sterdam. 7.45 en 10 uur persber. Vaz Dias. 8.10 R.K. Radio-omroep. Het K. R. O.-kwartet voor kamermuziek, be staande uit: Mia Tibbe, piano, Henri Tib- be, viool, Louise Wijngaarden, alt en viool, J. Wagenaar, cello. Leden van het Con certgebouworkest. 1. Kwartet voor piano, viool, alt en cello op. 16, Beethoven, Grave allegro man on troppo, Andante, Canta bile, Rondo, 2. Concert voor twee violen, Bach. Vivace, Larg, man on tanto, Allegro (Henri Tibbe en Louise Wijngaarden). 3a. Larghetto, Handel, Hubay. b. Cancien Ca talan, Albeniz, Dushkin. c. Serenade, Pap- penheim (Henri Tibbe, viool). 4. Kwartet in G-mol, op. 25, Brahms. Allegro-Allegro, ma non troppo-Andante con moto-Rondo alia Zingarese. (Plana, viol, alt en cello). Sprekers J. P, Brabander en Chr. Jansen, Directeur Centraad Hanzebureau. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerber. 11.201.20 Concert door bet radio- kwartet en solisten (contra-alt, tenor en viool). 1.202.20 Tijdsein, orkestmuziek. 3.35 Lezing: Elementary music. 4.20 Tijdsein, Causerie: The rewards of mother hood. 4.35 Orgelconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Concert. 7.20 Tijd sein Big Ben, weerber., nieuws, 7.45 Piano-sonates van Mozart. 8 Fransche lezing: Melle Perle et autres contes". „From my window", causerie. 8,25 Va riété-liedjes a. d, piano, clarinet, humoris ten en het radiokwartet. 9.20 „The tell tale heart", dram. monoloog van E. A. Poe. Muziek-uurtje door sopraan, tenor en viool. 10.20 Tijdsein, weerber,, nieuws. Lezing: Music and the ordinary listener- How notes vary. 10.5012.20 Jazzmu ziek door de Jean Lenssen's ciro's club dance band. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 2.10 en 4.50 Koersen en Havas- persber. 5.05 Orkestconcert. 6.05 en 8.35 Koersen en Havaspersber. 8.50— 10.20 Orkestconcert, aangeb. door „Radio art Pensee". Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 „Die Ka- tastrophe", org. roman voor de radio-oin- roep van H. J. Gramatzki. 8.20 Het Duitsche kluchtspel tot Lessing Werken van Hans Sachs. 9.50 Causerie: Wir.ke fiir Funkbastler. Brussel, 262 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Nieuws. 8.20 Lezing: Sur l'histoire de la litterature de langue Francaise des ori- gines a la fin du 15e siècle. 8.35 Gala concert Melle Mergan, zang. 8.55 Le zing: Sur Tart du chant. Daarna weer or kestconcert. Munster, 410 M. 12.351.50 Orkestconcert. Werken van Weensche componisten (ope- retten). 3.356.05 Orkestconcert. 5.05 Fragmenten uit Wagner's opera's. 6.306.50 Lezing: Kapitalversorgung der WirtschalL 6.50—7.10 Lezing: Zur Phi- losophie und Weltanschauung, 7.20— 8.05 Spaansche les. Concert door 't Schoe» m^iker-kwartet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6