Aa'^0551 Verkeerson?evaüen. Gro: te brand in da Amsterdamsche Buurt. Ons Polderwezen. rï Dinsdag 19 Januari 50ste Jaargang No. 16152 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 20 Januari DE STEUNACTIE VOOR DE GETEISTERDE STREKEN. HET FEEST VAN ST. JOSEPH. IJSBERICHTEN. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Het kampeeren te Zandvoort. Sen woonhuis, veestal en hooizolder met 30 a 40 wagens hooi een prooi der vlammen. Haarlem niet ter assistentie gevraagd. Een kranig brand weerkorps. Een kijkje op den brand aan de Zoraervaart in de boerderij _van den heer Petrie. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.2b Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnenj. Postrekening No 5970. E GOURA Advertcntiën 35 cents» fSt regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingez>>naen tnededeeling, 60 et per regel, op de le pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-ad*»:? tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ctr bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflflfi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met P<7 J bij verlies van een hand, erl'e® :ut^n^er>- be'en of arm: i' 40» andere vinger, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: iwUUtl. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogepri i»U""r'oodelijken afloop:*""4'"''' een voet of een oog. .uim o Er is wel eens beweerd, dat ons polder bestuur een staat in den staat is. Niets is minder waar. Evengoed als elk gemeentebestuur, staat elk polderbestuur onder leiding van Pro vinciale Staten en den Waterstaat. Het bestuur van het polderwezen loopt echter niet parallel met het burgerlijk bestuur en daarom moeten de besturen in zake polder staan naast, in gevallen van gevaar, bov^n het burgerlijk bestuur. Dat dit zoo is geregeld, is de juiste weg. De regeling is, dat gewone werkzaam heden als het onderhoud van polderwegen, het ruimen van watergangen, het beheer van aan den polder in eigendom behoorende gronden, tot het terrein der dorpspolders behooren. Elke daad echter, waartoe de polder vergadering, geërfdendag genaamd, besluit en welke valt buiten het gewone beheer, behoeft de goedkeuring van Heeren Gedepu teerde Staten, terwijl de besluiten, welke doze goedkeuring behoeven, aan Heeren Gedeputeerde Staten worden ingezonden door het Gecombineerd College, hetwelk zijn beschouwingen er bij voegt. Het Gecombineerd College, bestaande uit dijkgraaf, heemraden en hoofdgeërfden, hebben het beheer over de grootere werken, het onderhoud der dijken, langs de groote rivieren, de groote watergangen en de aan het Gecombineerd College den dijkstoel behoorende eigendommen. Ook de besluiten van het Gecombineerd College zijn aan de goedkeuring van Ge deputeerde Staten onderworpen. Men zou zeggen, dat bij gewonen stand van zaken deze besturen weinig of niets te doen hebben. Bezoekt men echter een vergadering van het Gecombineerd College of een geërfdendag, dan komt men tot een andere gedachte. Zoodra de riviercorrespondentie wordt ingesteld en het dijkleger wordt betokken, dan worden door den dijkgraaf, de heem raden, plaatsvervangende heemraden en noodheemraden aangeschreven om den dijk te bewaken en zoo noodig de dijkwachten uit te zetten. teder mannelijk ingezetene van IS tot 60 jaren is verplicht tot het betrekken van de dijkwachten. Hiervan zijn slechts een klein getal uitgesloten, nl. geneesheeren, bedienaren van den gods dienst, beambten van politie en nog enkele anderen. Is het dijkleger eenmaal betrokken, dan regelt alles zich naar de besluiten, te nemen door dijkgraaf en, of, heemraden, waarbij de gemeentebesturen een ondergeschikte roi spelen. Art. 340 van het reglement op het Beheer der rivierpolders in Gelderland, zegt dien aangaande: De gemeentebesturen verleenen gedurende den tijd, dat het dijkleger be trokken is, op de eerste aanvrage van den dijkgraaf, heemraad, plaatsvervangenden heemraad of nood-heemraad van den post, allen mogelijk en bijstand." De meening, dat het wenschelijk zou zijn het bestuur over dijken enz. bij het ge meentebestuur onder te brengen, moet dan ook als onjuist worden afgewezen. De gemeentebesturen, welke in den tegen- woordigen tijd toch al overladen zijn met werkzaamheden, kunnen onmogelijk den rompslomp van het polderwezen onder hun beheer nemen. De polderbesturen afschaffen en het be heer brengen onder het gemeentebestuur, zou niets meer of minder beteekenen dan een doorloopende 'watersnood. Wanneer besturen als gecombineerde colleges den toestand niet baas kunnen, hoe zouden dan menschen, die er geheel buiten staan, dat Wel kunnen? Laten we daarvoor eens een kijkje nemen bij de Ambt van Over Betuwe. Dit district bestaat uit vijf en twintig dorpspolders, welke elk door hoogstens drie polder meesters met de geërfden bestuurd worden. Boven deze dorpspolders staat het gecom bineerd college, bestaande uit één dijk graaf, 5 heemraden en 9 hoofdgeërfden. Bij de dorpspolders moeten nog gerekend worden de buitenpolders, gelegen in elke gemeente, tot het district behoorende. Om lidxte kunnen worden van het gecom bineerd college, moet men o.a. 12 hectaren grond in het district in eigendom bezitten, dit zijn dus de menschen, die zeer groot be- lang hebben bij een goeden stand der waterkeeringen. ijpelijker wijze is de vraag gesteld: aan wien de schuld van de verschillende doorbraken bij den Iaatsten watersnood? Erg gemakkelijk is het den dijkbesturen de schuld te geven, en hoog op te geven van de onderlinge ruzietjes in de poldervcrgade- ringen. Maar de polderbesturen hebben 3ver de dijken langs de groote rivieren niets 'e zeggen en spelen daarbij een zeer onder geschikte rol. En de menschen, die in de gecombineerde colleges zitting nemen, nu daar worden toch de eersten de besten n'et voor genomen. Zooals we boven op merkten, zijn dat menschen, die in de pol ders zeer groote belangen hebben. Zou het us niet al te dwaas zijn, menschen die als e ware vergrijsd zijn in het polderwezen, aa" den dijk te zetten en een college, dat °°h a' overladen is met werkzaamheden den zwaren last van de controle, het onderhoud 6n Eerstel van verdedigingswerken van een 200 Moeilijk werk als den strijd tegen het geweld van het water, op den ha;s te schuiven? Aan wien dan de schuld? De zelfde vraag zou te stellen zijn bij de ramp, welke Borculo getroffen heeft. Nog nooit heeft iemand de krachten der natuurelementen kunnen meten en bepalen de kracht en sterkte, die daartegenover gesteld moeten worden. Dat de besturen met den tijd zijn meege gaan en gebruik gemaakt hebben van de nieuwere hulpmiddelen om de waterkeerin gen te doen beantwoorden aan hun doel, wordt wel bewezen door het feit, dat weinig of geen doorbraken hebben plaats gehad in de laatste vijftig of zestig jaar, althans niet in de dijken der groote rivieren. Uitgezon derd bij Pannerden, zijn de dijken langs Rijn en Waal overal intact gebleven, ofschoon het er op een paar plaatsen wel spande. De kronkelende Maas was het weder, die het leeuwendeel had in de verwoestingen. De toestand, welke we nu beleefd heb ben, schijnt wèl te bevestigen de meening, dat rechte, zij het smallere, rivierbeddingen het water regelmatiger afvoeren dan kron kelende waterwegen, waar de stroom tel kens en telkens gestuit wordt en op den bodem draaiingen vormt, welke voor het dijkliphaam noodlottig worden. Ook de doorbraak te Neer Asselt schijnt dit te bevestigen. Waar men algemeen den toestand als gevaarlijk beschouwde, bleef de dijk behouden, daar waar men geen doorbraak vreesde; ook door den zwaren besaltmantel, welke den dijk daar be schermt, had de doorbraak plaats. Een be wijs voor de stelling, dat van onderop de afbrokkeling of verzakking begint. Wat daartegen te doen? Dat is een vraag, welke zeer moeielijk te, beantwoorden is, vooral voor hen, die geen groote ervaring van waterkeeringen hebben, 't Is een taak, weggelegd voor onze ingenieurs, om de dijkbestu- ren met hun kennis ter zijde te staan. Men moet intusschen niet meenen, dat in de toekomst doorbraken tot het verleden zullen behooren. Hgt beste wat echter be reikt kan worden, moet gemaakt worden en de a.s. zomer moet ter dege worden benut, om de dijken grondig na te zien en te her stellen, opdat de mogelijkheid voor een her haling van de ramp, zoo klein mogelijk worde. Wat onze bewondering afdwong, was de bijna eensgezinde samenwerking van het NederJandsche volk, om de ellende van de nu plaats gehad hebbende ramp zooveel mogelijk te lenigen; een ramp, waarvan het einde nog niet te zien is, vooral, omdat er nog strenge vorst in de komende weken dreigt. Sociëteit „St. Bavo". Haarl. Gemengd Koor 8 uur „St. Marcus" half 9 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur Vioolonderwijs 3 uur Geloof en Wetenschap kwart over 8 Cursus Prof. Veraart 8 uur Kindsheid 5 uur. St. Jozefs-gezellengebouw Jansstraat 59 Feestvergadering 8 uur. Gem. Concertgebouw Chr. Oratorium- Vereeniging half 8 uur. Brongebouw Woensdag 20 Jan. 10'A uur v.m. Hoogst belangrijke kunstveiling. Kijk dagen Maandag, Dinsdag, van 10—5 en - van 7—9 uur. Arbeidsbeurs voor R.-K, Ziekenverpleegsters (uitgaanoe van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters' Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) K-K Leeszaal en uileen'oibliotheek 49 Flken dag geopend van 1U—12 van 2—5 en van 7—10 uur. be- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uilleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7 „g uur woens. aagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging Bloemhofsfr 1. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur. nm gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedcstraat 23 van 8'10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R T' Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverbandl Centrale post Tel 11111 en verder bij de Itden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aari den huisgevel Reddiu^-brirtade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231. Vonge opgave 14.360.75 N. N. 10.— Uit vijf spaarpotjes 1.25 Totaal 14.372.00 Te Haarlem. Zooals bekend geven de Gezellen der St. Jozef Gezellen-Vereeniging, Haarlem I, op Donderdag 21 Januari a.s. in het gebouw Jansstraat 59, een groote uitvoering, waar van de baten zullen komen aan den Wa tersnood. Opgevoerd wordt „Het Derde Concerto cn „Teeuwis als Kindermeid'. We vertrou wen, dat zij, die nog geen kaarten hebben gekocht, zich alsnog heden hiervan zullen voorzien en hiermede aantoonen onze on gelukkige landgenooten in het Zuiden des lands in den waren zin des woords te hel pen en hunne ellende eenigermate te le nigen. WeSdatfigheidsconcert. In het eerste bericht over het Weldadig heidsconcert van 25 Januari a.s. is o. a. mee gedeeld, dat het vrij zeker was dat de so listen, mej. M. Heymans en dc heer Jan Dekker, hunne welwillende medewerking zouden verleenen. Het doet ons genoegen, dit thans met zekerheid te kunnen melden. Men kan zich dus o. a. weer amuseeren over het „Aanminnige Pronkjuweel derVer- eenigde Nederlanden" (Dadeloracht) en over Dekker's komische aria uit de Schip breuk „Daar is een luchtje an". Het is verheugend, zooveel medewerking er van verschillende zijden wordt ondervon den; zoo heeft de firma Koot hare Blüthner vleugel ter beschikking gesteld; de firma P. van Norden, Bakkerstraat, heeft aangebo den voor de groenversierinrf in de zaal te zorgen; de concertbureaux Vernout en Al- ohenaar zullen de kaarten belangloos ver- koooen; de elertr. drukkerij E. Huizing, KI. Heiligland, levert tegen weldadigheidsprijs de tekstboekjes, terwijl, en dat is niet het minst belangri'ke voor de bezoekers, vrijstel ling van de plaatselijke belasting is verleend. Thans is het woord aan het publiek van Haarlem en Omstreken, om te zorgen, dat die medewerking wordt beloond en het be stuur in de gelegenheid wordtgesteld een "root batig saldo aan het comité te kunnen afdragen. Heck's Lunchrooms. Gisteren kon door Heck's Lunchrooms aan het Hoofdbestuur van het Ncd. Roode Kruis worden afgedragen ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood een be drag ad 773.96, n.l. 273.95, aangetroffen in de offerbussen, geplaatst in dc Lunch rooms te Amsterdam, Rotterdam Haarlem, Leiden en Breda en de winkels te Nii- megen en Rotterdam vermeerdert met 500 zijnde het bedrag door hen zelf te storten wegens toegezegde verdubbeling van de eerste 500 die in de bussen binnenkwamen. Het Roode Krui". Het bestuur der afdeeling Haarlem en O. van het Nederlandsche Roode Kruis brengt aan allen, die goederen beschikbaar gesteld hebben ten dienste der slachtoffers van den Watersnood, daarvoor zijn hartelijken donk en deelt verder mede, dat na he^en, 19 Ja nuari, geen goederen meer aan het Bureau Kenaustraat in ontvangst kunnen worden genomen. Te Bloemendaa'. De Zaterdag gehouden collecte langs de 'uiizen in Overveen, Bloemendaal, Aerden- Fout en Vogelenzang bracht 5998 00. Hierbij gevoegd de 1900, die het Roode Kruis heeft opgehaald, vormt tezamen een bedrag van 7900, dat door Bloemendaal is bijeengebracht. Te Alphen aan den Rijn. Bij den Kring Aiohen aan den Rijn van het R.-K. Huisvestingscomité kwam aan •'iften binnen f 2486.85 benevens een groote hoeveelheid goederen in natura. AUTO-ONGEVAL. De vrachtrijder B. uit Ter Aar, die met zijn met stroo beladen auto op den Aals- meerderweg, onder Haarlemmermeer reed en de aan den kant van den weg staande be stelauto van den broodbakker v. W. uit Hoofddorp wilde voorbijrijden, week ver moedelijk niet voldoende uit, waardoor een gedeelte van het overhellende stroo in aan raking kwam met genoemde auto, die daar door met den kop in den wegsloot terecht kwam. De auto, die nogal beschadigd werd, is later weer op het droge gebracht. In het naburige Aalsmeer schijnt de heer B. ook nog een paar wielrijders te hebben aangereden met zijn auto, waardoor de rij wielen werden vernield. De politie, die met het gebeurde is in kennL gesteld, maakte proces-verbaal op. Auto boven de sloot. Maandagmiddag geraakte een luxe auto, die op de Rampenlaan te Overveen voor een vrachtauto van Kaarseladeveer moest uitwijken, gedeeltelijk van den weg af en kwam met de voorwielen boven de sloot te hangen. De vrachtauto reikte „den red denden motor" en na eenige vergeefsche po gingen werd de auto weer op den kant ge trokken. Auto over den kop. Gistermorgen 1» nabij den Hertenkamp te Bennebroek een outo over den kop go- slagen, doordat deze in de bocht aldaar slipte. De auto kreeg een defect wiel, doch het liep zonder persoonlijke ongelukken af. Zooals in het kerkbericht van de parochie van den H. Joseph Zaterdag reeds is ver meld geworden, zal in die parochie ook dit jaar het feest van dien grooten Heilige weer met grooten luister worden gevierd. Daartoe zullen ook de 9 aan het feest voorafgaande Woensdagen bijzonder herdacht worden. Op die dagen zal de eerste H. Mis des morgens te 6 uur plaats vinden, terwijl des avonds om kwart over 8 het plechtig Lof is, waar onder telkens een andere predikant een predikatie over St. Joseph zal houden. De eerste dier 9 Woensdagen is morgen. Voor het eerst is het feest van den H. Joseph in die parochie het vorige jaar zoo plechtig voorbereid en het is toen ook schitterend geslaagd, vooral door de enorme belangstelling van de zijde der geloovigen. Met reden mag daarom verwacht worden, dat ook dit jaar weer vele geloovigen aan de voorbereidingen en in Maart aan de viering van het St. Joseph.feest zullen deel nemen. DE IJSBAAN GEOPEND. Hedenmorgen half 11 is de ijsbaan aan de Kleverlaan geopend. Naar ons werd mede gedeeld, is het ijs zeer goed. Het is te ver wachten, dat dan ook vanmiddag wel weer velen een baantje zullen maken. Of de baan ook vanavond open is, kon ons hedenmorgen nog niet worden medegedeeld. Te Haarlemmermeer. Zondag en Maandag is op verscheidene vaarten en slooten in dezen polder nogal druk schaatsen gereden. Liet ijs verkeert hier echter over het algemeen, ook al door het werken der stoomgemalen, in minder goede conditie en is op sommige plaatsen onbetrouwbaar. Het officieel bericht van den Ijsbond Hol lands Noorderkwartier luidt: IJs rondom Haarlem nog steeds gevaarlijk. Weest op uw hoede! Te Vijfhuizen, Maandagmiddag werd op de Ringvaart nog weer eens op een ouderwetsche manier schaatsen gereden. Alhoewel het ijs nog niet bijzonder sterk was, had toch het actief bestuur van „Ons Genoegen", maar besloten, om al vast maar één baan in orde te laten maken. Velen heb ben daarvan geprofiteerd. Tot laat in den avond zag men de liefheiflbers en hebsters hun rij- en zwierkunst vertoonen. Een ieder was dan ook vol lof over de IJsclub, die hun dit genoegen" verschaft had. Maar zou het wel voldoende worden gewaardeerd? Volgens een verklaring van een bestuurslid, ware er van diegene, die daar naar hartelust reden nog maar zeer weinig lid van „Ons Genoegen." De heer Meyerink verzoekt, in verband met de ijsoeriode de ladderposthouders, touwen en ladders gereed te houden. Het telefoonnummer van de reddingsbrigade voor ijsongevallen is 10231. HET ORANJE-COMITé 1926. De intcekenlijsten voor het huldeblijk. Aan den winkelstand van Haarlem. Bloe mendaal, Heemstede, Schoten en Spaarn- dam is door het Oranje-comité voor Haar lem en omstreken een circularie gezonden, waarin het volgende gezegd wordt: Het is wel bekend, dat in 1926 H. M. onze geëerbiedigde Koningin en Z. K. H. de Prins-Gemaal hun zilveren Huwelijks feest hopen te vieren. In den Lande is een Algemeen Huldi- gings-Comité gevormd, dat zich weer gc- discentraliseerd heeft in tal van Plaatselijke Comité's. Ook hier hebben de Oranje-vereenigingen en de vereenigingen Koninginnedag zich met de organisatie belast, waarbij zij zich o.a. de Bestuursleden der Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten as- sumeerden. Het doel is gelden bijeen te brengen om het Konlnklük zilveren Echt paar een Huldeblijk der Nederlandsche na tie aan te bieden. De Koningin heeft dit voornemen met vreugde begroet, speciaal wanneer daarbij wel vele, doch slechts kleine giften zullen Barometerstand 9 uur v.m 757. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.51. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 19 Januari 1926.. Hoogste Barometerstand 764,1 m.M. te Stensele Laagste Barometerstand 741.7 m.M. te Stornoway. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Januari: Zwakke tot matigen veranderlijken wind, zwaarbewolkt of betrokken met nevel, waar schijnlijk eènige sneeuw; in het zuiden met kans op regen en aanvankelijk temperatuur om het vriespunt, in het noorden lichte tot matige vorst. bijeenkomen, zoodat door ons als maximum is gesteld een gulden per gezinslid. Even wel zullen ook tal van kleinere giften wel kom zijn. Uwe medewerking voor dit sympathieke doel wordt ingeroepen, waarbij het comité den winkeliers doet toekomen een intee- kenlijst, waarop men zijn cliënten, in de zaak komend, kan verzoeken in te teeke nen. Al de inteekenlijsten zullen later, in boek vorm verzameld en bijeengebonden Harer Majesteit worden aangeboden. Sinds de Nieuwe Haarl. Courant het primeurtje lanceerde dat er een voorstel van Zandvoortsche raadsleden zou komen om hc! kampeeren 's-nachts aan het s'.rand te Zand voort te verbieden, is er al weer heel wal over deze aangelegenheid geschreven. De liefhebbers van „dem Reine ist alles Rein" en onder dit mom met volle teugen zwijnendrok lebberen, zijn natuurlijk tegen een dergelijk verbod; zij, die het goed mee nen met Zandvoort's bloei en vooruitgang zijn gloeiende voorstanders van het verbod. Het kan ook niet anders. Het is, zooals wij reeds vroeger meermalen schreven, wie niet tegen het kampeeren is, zooals het te Zand voort gebeurt, om moreele overwegingen, hij moet er tegen zijn, uit aesthetische over- wegingeu. Wat in het kamp te zien is, in den zomer is zoo weerzinwekkend, dat iemand die het eens gezien heeft, een ander strand uitkiest om den zomer door te brengen. Dat hebben ock zooveel raadsleden van Zand voort begrepen dat er een voorstel is ge komen om het kampeeren 's-nachts althans te verbieden. Inderdaad zou dat een vooruitgang zijn. Het voorstel zou wel een meerderheid gekre gen hebben. Maar nu is er een tusschenvoor- stel in den maak en dat is om het kampeerer te verbieden met uitzondering van één week pet maand Elke maand zou er dus éen week 's-nachts gekampeerd mogen worden in Zandvoort. Eerlijk gezegd begrijpen wij den gedach- tenrfang van de voorstellers niet. We kunnen ons voorstellen dat men vóór een kampeerverbod is of er tegen. Maar dit tusschenvoorstel is vleesch noch visch, is niet royaal, hinkt op twee gedachten, vol doet niemand en zeker de Katholieken niet en is dus alleszin erwerpelijk. Wij hopen dan ook dat het geen meer derheid krijgt. Over 2 a 3 weken zal de lijst worden teruggehaald en tevens de daarop ingetee- kende bedragen wordeïi in ontvangst geno men tegen behoorlijk ontvangbewijs. DE POSTZEGELBEURS. Plannen zijn in overweging genomen om voor Haarlem en Omstreken een postzegel- veiling te houden. Gisterenmiddag omstreeks half 4 werden we op ons redactiebureau opgeschrikt door de mededeeling dat er brand was. Deze mededeeling was tamelijk vaag, om dat ons niet méér kon medegedeeld wor den, dan dat de brand te Haariemmerliede was. De aanbrenger van het bericht had vanaf het Zuider-Buitenspaarne de vlam men kunnen zien en hoorende, dat er een 60-tal koeien in veiligheid was gebracht, kwam hij ons dit mededeelen. Het behoeft natuurlijk niet gezegd te wor den, dat we er onmiddellijk op uittogen. In het Bavo-dorp behoefden wij niet lang te zoeken, want een geweldige rookkolom wees den weg. Het bleek, dat de brand woedde in een boerderij, even voorbij het Bavo-dorp, doch in de gemeente Haariemmerliede gelegen. Wat ons direct na aankomst trof, was, dat de politie van Haariemmerliede geen maat regelen had getroffen om het terrein af te zetten. Ieder liep vrij af en aan en er werd meer in den weg geloopen dan noodig was. Mid den op de Zomervaart stond de groote „Ma- girus"-motorspuit van Haariemmerliede, die reeds eenigen tijd werkte en krachtig het water door de slangen perste. De enorme rookwolken gaven reeds een denkbeeld van de uitgestrektheid en hevig heid van den brand, die, naar wij vernamen, woedde in de woning en slallen van den heer C. Petrie, Over het bruggetje heen kwareen we op de plaats, waar het vuur woedde. Ijverige mannes waren druk bezig, slangen uit te leggen en ladders te plaatsen. Het blusschingswerk werd met belangstel ling gevolgd en gedeeltelijk geregeld door den burgemeester van Haariemmerliede, den heer L. H. Simons. Omtrent het ontstaan van den brand deelde men ons het volgende mede: Reeds des morgens omstreeks 6 uur was er een brandje uitgebroken Volgens den een werd dat brandje toegeschreven aan een aan de zoldering hangende lamp, die in brand zou zijn geraakt terwijl het volgens anderen aan hooibroei toegeschreven moest worden. Zekerheid kon ons hieromtrent niet gege ven worden. Er werd toen evenwel een gat in het hooi gestoken en een wachter bij geplaatst. Des middags ongeveer half drie brak plotseling de brand in een anderen hoek uit. De brand werd opgemerkt door den heer de Graaf, slager te Vijfhuizen, die juist passeede. Hij zag rook opstijgen, doch wilde de bewoners eerst nog niet waar schuwen, omdat hij niet zeker was van het uitbreken van een brand. Hij twijfelde ech ter toch en waarschuwde tenslotte. Men ging kijken en toen bleek de hooizolder in brand te staan. Onmiddellijk werd de brand weer te Halfweg gewaarschuwd en na een half uurtje arriveerde een handpomp. Eerst drie kwartier na de alarmeering, kwam de motorspuit uit Halfweg. Direct werd de mo tor in werking gezet en met een viertal stra len werd het vuur aangetast. Een gedeelte van het huisraad werd bin nengebracht bij den heer Elbing, die tegen over den heer Petrie woont. Het overige gedeelte werd een prooi der vlammen. Ook werd direct politie-assistentie uit Haarlem gevraagd. De Haarlemsche Brandweer stond reeds in Haarlem klaar om, indien dit noodig bleek, assistentie te verleenen. De stai der Haarlemsche Brandweer was op de plaats des onheils aanwezig. Het in de stallen aanwezige vee, n.l. 63 koeien, werden direct losgesneden en naar huiten gejaagd, doch de koude lokte de dieren niet erg aan, zoodat ze weer naar binnen vluchtten. Ten tweede malen wer den ze verwijderd en toen naar het open baar slachthuis gebracht, alwaar de dieren voorloopig zullen blijven. Het vuur dat in het hooi gretig voedsel vond, richtte groote schade aan. De geheele hooizolder en de daaronder gelegen veestal is geheel verloren gegaan. Ook van het woonhuis is niets gespaard gebleven. Alleen de zwart geblakerde muren zijn het treurig overblijfsel van den brand. Naar ons werd medegedeeld, lagen er on geveer 30 a 40 wagens hooi opgetast. De totale schade was gisteren nog niet te schatten. Vezekering dekt de schade. De eigenaar, de heer Petrie, was naar de veemarkt te Amsterdam. Omstreeks half 5 keerde hij met zijn auto terug. In den avond werd het blusschingswerk moeilijker. De duisternis viel in en een dikke mist belette elk uitzicht. Met fakkels werd gepoogd eenige verlichting aan te brengen maar het hielp weinig. Vanaf de motorspuit werd een sterk zoeklicht op den brand ge richt, wat het werk wel eenigszins verge makkelijkte. Ook de vorst maakte het blusschingswerk moeilijk. Op sommige half verbrande balken tooverde de vorst ijskegel- tjes. Later in den avond is men begonnen het hooi uiteen te trekken, om het vuur te U-~*- nen dooven. Wat de belangstelling betreft, deze was op dien afgelegen hoek tamelijk groot. Vooral veel kinderen behóórden tot de belangstellenden. Een woord van hulde past hier aan het kranige brandweercorps, dat met burge meester Simons, zonder de hulp van Haar lem, den brand heeft weten te blusschen. Aan hun doortastend optreden is het te danken, dat de nabijgelegen woningen en de naast gelegen veestal behouden bleven. De oorzaak van den brand is nog niet be kend, doch hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. VC -t' v>M v 'A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1