WIE HELPT ONS de steunactïe voor de Donderdag 21 Januari 50ste Jaargang No. 16154 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Bij een statistiek. Agenda 22 Januari Het verdwenen vliegtuig. Vereeniging van oud-lesriingen der T uinbou wcursussen. Een en ander uit de Lighal te Schoten. Het vinden en meenemen in de Haarlemmermeer van een zak kunstmest. DE ZONDAGSEESTELLING TE HEEMSTEDE, AERDENKOUT EN SANTPOORT WORDT OPGEHEVEN. Diefstal van rijwieiplaatjes in de Haarlemmermeer op groote schaal. GETEISTERDE STREKEN. GELOOF EN WETENSCHAP. De bevoegdheid van den Raad. J. J, WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Kamer van Koophandel en Fabr. voor Haarlem en omstreken. abonnement prijs bedraagt voot Haarlem en. Agentschappen: per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco' per post per kwartaal bij 'ooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertcntiên 35 cents regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezocaen mededeeling, 60 ct< per regel, op de le pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel mee; 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met f ijj bij verhes van een hand, fVe*'/eS-^a? f 50." been of legen ongevallen verzekerd vcor een der vplgende uitkeeringen: UslwU." verlies van beide armen, beide beenen of beide ooien- I <IU." -'ncteliiken bij 'n breuk van f40. bij verlies v. een andere vinger. Wij ontvingen gisteren een staat met ge- boo:te- en huwelijkscijfers, het resultaat van een jaar werk, door het Haarlcmsche R. K. Bevolkingsregister verricht. Een en ander geeft ons aanlediing om een enkel woord te zeggen: 1ste over de voor ons liggende getallen; 2de over het werk van de bedoelde Kaarlcmsche instelling; 3de °ver R. K. bevolkingsbureaux in het alge- racen. De over 1925 verzamelde cijfers zijn zeer leerzaam, hoewel weinig verheffend. Er Werden in 1925 in Haarlem gesloten 292 huwelijken, waarvan een of beide partijen R. K. waren en wel in de volgende ver houding: Totaal R.-K. Gemengd 292 181 111 Van die 111 gemengde huwelijksvoltrek kingen was in 48 gevallen de man, in 63 de vrouw katholiek. Op 292 huwelijken dus 62 Procent katholiek en 38 procent gemengd! Het jaar te voren waren deze percentages respectievelijk 65 en 35. We zijn dus weer achteruitgegaan. Zeker, het kan nog erger; en het is ook erger in grootere steden als Den Haag, Rotterdam en Amsterdam met percentages van 40, 50 en 60 aan ge mengde huwelijken. Maar cr kan niet ge noeg op dezen kanker in onze streken met gemengde bevolking gewezen worden. Iedere stap achterwaarts beteeker.t een nieuw e:. onberekenbaar verlies voor het katholi cisme, een verlies aan Roomsche zielen door nieuwe geslachten heen. De overige cijfers van ons bevolkingsbureau vertellen dat met pijnlijke zekerheid. En wat hier voor Haarlem geldt, geldt evenzeer of in erger mate elders, al naar het kwaad der gemengde huwelijken even veelvuldig voorkomt of grooter is. Er we-den aan 't Haarl. R. K. Bevolkings bureau in 1925 699 geboorten genoteerd uit ouders, die beiden of van wie een van heiden R. K. waren. Van die 699 geboorten waren cr 485 uit ouders, die beiden katho liek waren; en van deze 486 nieuw gebore nen werden 472 Roomsch gedoopt, 16 niet. Dus op 486 geboorten uit katholieke huwe lijken 16 kinderen verloren voor de Kerk. Hoe was het echter bij de gemengde huwe lijken? Zie hier: veranderingen in den burgerlijken staat der parochianen worden opgegeven, hoe alle wijzigingen in de Roomsche gezinnen, ver huizingen enz. worden bijgehouden en de moeilijkheden, aan het zoo noodzakelijke huisbezoek der parochiegeestelijken verbon den, tot een minimum beperken. Wanneer men nu weet, dat er wekelijks gemiddeld 330 veranderingen moeten worden genoteerd en over de verschillende parochies gedistri bueerd; dat daarvoor veertien krachten noodjg zijn en al dat werk nagenoeg belan geloos geschiedt, dan mag hier zeker wel eens een woord van lof aan dat nuttige en in stille bescheidenheid werkende bureau worden gebracht. Nu zwijgen wij nog van het nut, hetwelk de politieke propaganda uit de registers van het R. K. Bevolkings bureau kan trekken. Wel willen wij er op wijzen, dat behalve enkele groote lichamen alleen de R. K. pastorieën tegen zeer matige vergoeding beneden den prijs, welke het bureau zelf aan het gemeentelijk bevol kingsregister betalen moet de gegevens betrekken. Het R. K. Bevolkingsbureau moet daarom zijn kosten bedruipen uit het ver strekken van dezelfde gegevens aan meer dere aanvragers. En daarvoor komen vooral R. K. vereenigingen in aanmerking, die, uit onbekendheid of wat ook, nog veel te wei nig gebruik maken van deze nuttige in stelling. In de practijk blijkt een goed ingericht en goed beheerd R. K. Bevolkingsbure au onbe taalbaar te zijn. Verschillende andere plaat sen zijn al reeds bij Haarlem in de leer ge komen en hebben het hier gevokde systeem overgenomen. Het ideaal zou zijn in iedere gemeente een R. K. B'evoikingsbureau, aan gesloten bij één centraal punt, dat men zich denken kan in het nog altijd beloofde Centraal R. K. Propagandabureau. Indertijd is door het bestuur der R. K. Staatspartij een commissie tot uitwerking van zulk een plan benoemd onder leiding van mr. Heer- kens TfeSfssen. En wij verwachten binnen afzienbaren tijd daaromtrent nader bericht. Een ideaal zou ons lijken, wanneer in iedere gemeente de R K. kiesvereeniging een nauwkeurig bevolkingsregister bijhield en aangesloten was bij het Centrale Bure«u. Dat van iedere verhuizing van de een«*>ge- Godsdienst Ouders Godsdienst Aantal Man Vrouw Kind geboorten. R.K. geen of an der geloof R. K. 24 geen ol an der geloof R.K. R.K. 37 R.K. geen of an der geloof. geen of an der geloof. 80 geen o." an der geloof R. K. geen of ander ander geloof. 61 Totaal: 202 Dit wil dus zeggen, dat op 202 geboorten Uit gemengde huwelijken 61 kinderen Roomsch gedoopt werden en 141 niet; o. ■^el, dat zeventig procent voor do Kerk verloren ging. Zulke cijfers spreken meer dan wat ook legen het verderfelijke van het gemengde huwelijk en van de zware verantwoorde lijkheid der ouders om met tact en kracht {emengde verkeeringen tegen te gaan. Wij danken deze droeve statistiek aan het Haarlemsche R. K. Bevolkingsbureau. Maar deze enkele cijfers geven geen volledig beeld van het prachtige werk, hetwelk dit msu- 'uut praesteert. Onze pastoors kunnen ge- 'uigen met hoeveel zorg en prijzenswaardi- ?en ijver door het Bureau wekelijks alle neente naar de andere bericht werd ge- even aan het plaatselijk register, dat er /eer voor zorgde, dat de betreffende pastoor, de secretaris van de kiesvereeniging en die van de betrokken R. K. organisatie (van werkgevers, boeren, middenstanders af werklieden) van de vestiging van den nieuw aangekomene in kennis werd gesteld Men denke eens aan het groote voordeel hierin gelegen, dat alle katholieken die van de dorpen naar de stad verhuizen, in 't groote stadsleven zoodoende dadelijk werden opge vangen door hun pastoor, en de besturen van hun politieke en Roomsche standsorgani satie Een ideaal? Ja; maar geen utopie, wan neer een krachtig leider zoo iets ter hand neemt! Sociëteit „St. Bavo". Haarl. Gemengd Koor 8 uur Gecombineerde bestu ren Kappers half 9 uur Bestuur Vrouwenbond 8 uur Propagandaclub Volksbond 8 uur Rederijkers 8 uur Bevolkings Bureau 8 uur Tooneelclub Spoor en Tram 8 uur. Jozefsgezellen-gebouw Jansstraat 59 Recreatie-avond 810 uur. era. Concertgebouw Gem. Orgelconcert 8 uur. ^P&arndam Gemeenteraad 6 uur. e Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. u*Cr Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89>2 uur. K* Arbeidsbeurs voor mannen en jon- £~ns, Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9hal) 1 uur, 's middags van 35 ooj. 's avonds van half 8half 9 uur. j> ®2ate-dags alleen van 9 'A12 uur. 'v, ^hoidsbeurs voor Vrouwen Bloem- ln*S'raa' wckdagen van v.m. ,12 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag- i* ®V(?nd. Tel. 11671. "e dsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaand* van den Nid R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan hel Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) R.-K Leeszaal en uilleenbibliotheek Janssirsat 49 Liken dag geopend van I®" 12 van 2—5 en van 7—10 uur. be halve des Muandagsochtends en op Zon en beesidagen Uitleenen van boeken van 2 lol 5 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging Bloemhofsfr 1. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur. nm gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 R.-K. Kreamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fof Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 73 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelvcrband! P«ntrale post Tel 11111 en verder bij de leden te kennen aan hel zwarf schild mei wit kruis aar: den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen versfikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231. Boven Zandvoort is een druk luchtverkeer geweest gisteren, Onophoude'ijk scheerden de luchtvogels boven de zee en de duinen. Met belangstelling volgden da inwoners de machines, om er uit af te leiden, of er belangeloos, één avond per week, de administratie van het R.-K. Bevolking-bureau bij houden Adres J J Brinkman, Anegang 19 Haarlem soms iets van de vermiste machine ont dekt werd. Het zoeken was echter vruchteloos. Ook de Z. R. B. heeft met haar leden het duin afgezocht. Zij konden evenmin een spoor of aanwijzing vinden. Zoo ver hebben de leden der Z. R. B. hun onderzoekingstocht uitgebreid, dat, men verbinding kreeg met de militairen, die uitgezonden waren oe de duinen af te zoeken en die te 's-Graven- hage hun tocht begonnen waren Ook om den Noord heeft m de du nstreek afgezocht, evenmin zonder resultaat. Hier vermoedt men. dat de vliegers door de sneeuwbui van Dinsdagavond hun rich ting zijn kwijtgeraakt en dat het vliegtu g daardoor boven zee gekomen is. Men ver moedt. dat een of ander visschersvaariuig wel spoedig een treurig bewijsstuk voor deze meening zal b nnenbrengen. De afd. Haarlem en Omstreken van den Bond van Vereenigingen van Oud-leerlingen der Tuinfcouwcursussen hielu gisterenavond een vergadering in Hotel „Spoorzicht" Sta tionsplein. De voorzitter, de heer W. v. d. Hoek open de de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Spr. feliciteerde allen met het nieuwe jaar en hoopte dat 1926 een uitstekend jaar zal zijn voor de vereeniging, waarbij hij op aller medewerking rekende. De afd. staat aan de spits wat betreft het aantal leden en zoo moge lijk moet dit grooter worden. De heer Kloet, 2e secretaris las hierna de notulen voor die onveranderd werden goed gekeurd. Na eenige mededeelingen van huis- houdelijken aard werd de correspondentie behandeld. Eenige ingezonden planten werden hierna besproken, door de heeren Henskens en Kelderman. De heer G. H. Gevers, Hoofd van den Tuinbouwwintercursus, hield hierna een lezing over de „verwarming van kassen, o. m. berekening van den Kubb. inhoud der kassen naai lengte en wijdte der buizen en ketels." Deze lezing bevatte veel leerrijks en had /oor de leden veel interessante bijzonderhe den. Met belangstelling werden de bereke ningen gevolgd en velen maakten aanteeke- ningen die in de practijk van nut konden zijn. De heer de Jager, 2de voorzitter, bracht den heer Gevers, dank voor zijn mooie lezing. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele leden gebruik gemaakt. De heer Spijker bracht namens de kas- commissie rapport uit. De boeken en be scheiden werden in orde bevonden. Door den heer v. d. Spiegel werd verslag uitgebracht van de bondsvergadering en van den jaarlijkschen feestavond te Amsterdam. Nadat in de rondvraag het puntenstelsel was ter tafel gebracht, werd de vergadering gesloten. E)e nieuwe werkplaats die op 30 November in gebruik werd genomen, blijkt in een reeds lang gevoelde behoefte te voorzien, aldus le zen we in de „Strijd tegen de Tuberculose." De groote moeilijkheid was reeds voor onze patiënten geschikt werk te vinden, als hun kuur zoo ver gevorderd was, dat zij arbeid moesten gaan verrichten. De arbeidstherapie beoogt den behande- lenden arts in een bepaald stadium van de kuur een inzicht te doen krijgen hoe de arbeid den patiënt bekomt, dus tot welk arbeidsver mogen hij in staat is zonder gevaar voor zijn gezondheid. Deze arbeid moet dan langzamerhand wor den opgevoerd om hem tenslotte zoover te brengen, dat hij na zijn ontslag weder in staat is in een bepaald beroep zijn brood te verdie nen, zonder dat dit hem kan schaden. In de tweede plaats zal de patiënt ook zelf bemer ken dat hij weder iets in de maatschappij kan praesteeren, en zal he:n dit psychisch tot steun zijn na zijn ontslag. In 'n inrichting als onze lighal bestond voor heen de arbeid voor mannen hoofdzakelijk in tuinarbeid en schilderwerk, voor vrouwen in huishoudelijke bezigheden. Was dit werk in den zomer meestal wel ge makkelijk te vinden, bij slecht weder en in den winter was dit niet het geval. Al lang was dan ook uitgezien naar een ge schikt gebouwtje waarin de patiënten zouden kunnen werken. De vereeniging is er thans in geslaagd een werkplaats in haar bezit te krijgen, die op het terrein achter de lighal is opgeslagen. Het is een vriendelijk houten gebouw, waarin licht en lucht door fli nke ramen aan alle zijden kunnen binnen treden en waarin een kachel 's winters de koude verdrijft. Behalve voor timmerwerkplaats is het ge bouwtje ingericht voor rietbewerking, en zoo zien wij op het oogenblik in het werkuur dage lijks een aantal patiënten, onder vakkundige leiding, bezig met het vervaardigen van rie ten mandjes ligstoelen enz. De werktijd', die begint met een kwartier, wordt opgevoerd tot één uur, en het werk wordt zoo uitgekozen, dat steeds zwaardere eischen aan de patiën ten gesteld worden, zoodat zij tenslotte van de riet- op de houtbewerking zullen kunnen overgaan. De nieuwe inrichting is inderdaad een f groote verbetering voor deze hal. Twee autobestuurders aangehouden. De landbouwer P. A„ aan den Sloterweg a'hier, was Dinsdag per kar bezig enkele zakken kunstmest te do-en vervoeren. Onderweg viel er een zak af; De voerman werd gewaarschuwd, toen hij al een eind verder was doorgereden en daarom meende hij verstandig te doen eerst de vracht te lossen en op z'n terugreis de verloren zak op te pikken. Intusschen passeerde aldaar een vracht auto; de chauffeurs daarvan zagen een zak kunstmest aan den kant van den weg lig gen, stopten en laadden den zak op hun wagen, meenende deze als een verloren voorwerp te mogen meenemen. Hoewel de mede toevall g passeerende kruidenier v.E„ uit Nieuw-Vennep de beide heeren trachtte duidelijk te maken, wie den kunstmest had verloren en dat de eigenaar van plan was, d.t op zijn terug reis weer mee te nemen, werd de zak in de vrachtauto opgeladen en meegenomen. De eigenaar deed hierover zijn beklag bij den majoor van de Rijksveldwacht, die wist uit te vinden, dat de bestuurders van den vtachtauto waren de heer enJ. de J. uit Aalsmeer en A. de P., uit Uthoorn. Naar het schijnt meenen velen nog steeijs, dat iemand wat hij vindt, voor zich mag behouden. Toch is dit niet zoo en daarom hebben de daders den zak moeten terug geven en is tegen hen proces-verbaal opge maakt wegens d.efstal, De directeur van het postkantoor te rlaar'em brengt ter kennis, dat met ingang van 24 dezer de Zondagsbestelling te Heem stede, Sanipoort-staticn en Aerdcnhout zai worden opgeheven. In verband hiermede wordt aan ieder, die zich op het vastgestelde uur aanmeldt kosteloos de voor hem aanwezige corres pondentie afgegeven Bedoelde. gelegenheid tot afhalen wordt te Heemsede, Sanpoort-siation en Aerden- hout respectieve'ijk gegeven van 9.30 10.30 v, van 8,309 v en van 910 v. De stukken vcor de busrechthouders wor den eveneens op andere dagen in de lock-boxes gesorteerd." Ernstb/ ongeluk, Naar wij vernemen, is van den 19-jarïgen D. Klootwijk aan den Uweg, te Haarlemmermeer, de Dinsdag bij den landbouwer W. aldaar tusschen het raderwerk van een in werking zijnde dorsch- machine viel, het verbrijzelde linkerbeen in het St. Elisabelhs-Gasthuis te Haarlem geamputeerd. De gestolen plaatjes weder voor een daalder verkocht. Dinsdag werd door de politie in Haar- emmermcer gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht de 18-jarige D. v. d. B., wo nende aan den Aafsmeerderdijk a'hier, als verdacht v. diefstal rijwielbelas tin gplaatjes. Op verschillende plaatsen in deze gemeente had de jongeling kans gezien om de aan de rijwielen bevesigde plaatjes weg te kapen. Een negental had hij reeds weer „van de hand" gedaan voor den prijs van 1.53. Hij legde een volled ge bekentenis af en werd ter beschikking van de jus'itie geste'd. Ook tegen de personen, die de plaatjes tegen verm:nderden prijs hadden geaccepteerd, werd proces-verbaal opgemaakt. Voirfe opgave 16.281.28 N. N 10 Van de leerlingen der scholen van het Veroniragesticht45.64 Kaartclub Jan-ICo-Dor. te Heem stede 4.59 K. P. J. R2.60 Totaal 16.341.02 Watersr,oodcol!ecte te Heemstede. De collecte, die gisteren te Heemstede '.(.houden is, ten bate van de slachtoffers van den watersnood, heeft een succes gehad, dat de stoutste verwachtingen van bet comité verre overtroffen heeft Niet minder dan f 9000.in totaal werd door de dames-col lectanten in de bussen ontvangen. Overal werd met liefde gegeven, zoowel door arm als door rijk. Een aardige ontmoeting bad één van de 4ames ten huize van een jarige waar de spaarpot, die de kinderen gemaakt hadden. ->m voor vr-der een cadeautje te koopen, in de collectebus werd geleegd. Verschillende 'nriebtingen hadden onder hun bewoners, op verzoek van het comité, vooraf een inzame- ':ng gehouden, en toen de dames-colhctanten daar met haar busjes kwamen aankloppen, mochten zij de op die wijze verkregen be dragen in ontvangst nemen Het comité is met recht trotsch op het bereikte resultaat en zegt allen recht hartelijk dank, die medegewerkt hebben or daartoe te geraken, zoowel de pers voor zijn berichten en het insluiten van een circulaire in de couranten als de dames, die met zoo veel vuur in het niet bijzonder aanlokkelijke w-eer hebben gecollecteerd, en niet bet minst alle goed? Geefsters er gevers. Pater Fricdr. Muckermann S.J. over Das neue Europa und der Katholizismus, Een één Europa, dat is voor ons een nieuwe idéé die we niet kenden vóór den wereldoorlog, die in eeuwen niet meer was gekend. Het Roomsche Rijk der Middel eeuwen, het Duitsche im perium, is te zwak geweest om Europa in éénen band gebon den te houden, en sedert den fcitelijken uit eenval is ook de idéé op den achtergrond gebleven. Na den wereldoorlog eerst is men in ver schillende bewegingen weer pan-Europeesch ''aan denken en voelen: er is een nieuwe geest gekomen en de idéé van eenheid is in het nieuwe Europa weer ontwaakt. De radio, waaromheen de familie zich verzamelt, heeft hier een grooten invloed gehad; vanuit alle landen hoort men den geheelen dag door de muziek niet alleen, maar ook het woord van de uitstekendste mannen: men leeft niet meer in zoo engen kring, maar gaat veel meer internationaal denken en voelen. De oorlog en de na- oorlogsche tijd hebben de menschen die vroeger slechts in eigen land bleven, in veel andere landen gebracht en men heeft ge leerd, hoe landen en volkeren met elkander verbonden zijn en van elkander afhangen; Europa is thans reeds weer een geeste lijke, politieke en economische eenheid ge worden. Men kan Europa bezien in de breede, doch ook in de diepte "mals Oscar Spengler in zijn „Untergang des Abendlandes." Speng ler is echter een pessimist en van 't Chris tendom heeft hij „überhaupt kein verstand nis." Het is evenwel een feit: het neue Europa is ziek, lijdt aan verschillende ziekten. Het geslacht uit den oorlog is zwak en nerveus. Het nuchtere cijfer van wcrkloo- zen in de kranten beteekent evenzoovele familietragedies, reeds lang vóór het onge luk trof, en hot langen tijd reeds verder. De valuta-tijden zijn nerveuze tijden. Het moreele leven degenereert onder de nervo siteit der tijden, onder het lijden der ziel en het lijden der zenuwen. Dat is het zieke Europa. De tegenstellingen in het sociale leven zijn in en na den oorlog nog ver scherpt. De sociale nooden, die grenzen- iooze afmetingen^ hebben aangenomen, too- nen, hoe ziek Europa is. Het volslagen ge brek aan vertrouwen is de groote wond in de politiek van Europa. Maar de ergste dekte is de religieuse. De oorlogsverschrik kingen hebben een heel nieuw soort vrij denkers geschapen, niet van bestrijders der kerk, maar wandelende lijken, waarin het innerlijk leven stukgeslagen is, die elk land fcij honderdduizenden telt. En de mensch, die geen geloofsovertui ging meer heeft, heeft zoo spoedig in 't ge heel geen overtuiging meer en daarom wan kelt het heele gebouw de; cultuur. Dat is de veelzijdige kwaal van heel Europa. Maar daarbij is gekomen de invasie van een geheel andere geest dan de Europee- rche; de Europeeër is de man van het klare verstand en den vasten wil. Maar de valuta heeft in Duitschland bijvoorbeeld de Rus- ische litteratuur gebracht onder het ge hecle vcik tot in de onderste la^en, en de socialistische en communistische jeugdbe wegingen hebben den Russiscben, droomen den en wjlloczen geest over geheel Europa gebracht. Een cultuur van Oostersche k'.'nst en daardoor Oosterschen geest heeft den Europeeschen geccnerveerd. Daarbij is Europa financieel afhankelijk gewordefi van den Amerikaanschen bankier, en de eigen Europeesche origineele geest gaat in den vreemden onder. Uit het gevoelen van den ondergang van Europa, van alles, wat het oude Europa be at, kwam nu de groote belangstelling voor het eenige, dat onveranderd bleef; de Ka- holieke Kerk. In de litteratuur komt dit sterk tot uiting; men voelt het geheim; de Katholieke Kerk is voor Europa veel meer, dan men ver moedt heeft. Men voelt het komen van een nieuwe macht en men vraagt zich af; wat kan het Katholicisme doen voor Europa? Met het socialisme zal men Europa niet redden kurren, want het is uitgesloten, dat de landelijke bevolking daartoe overgaat; evenmin met het liberalisme, dat slechts het systeem der bourgeoisie is; evenmin met het protestantisme; trouwens Europa was er vóór het socialisme of het liberalisme of het protestantisme,en geen krachten van '-uiten kunnen hier ing-ijpen, waar Europa's oorspronkelijke kracht moet worden her steld. Het nieuwe Europa behoeft het nieuwe fundament van het recht, zooals de groote 'omeinsche stalen bouwers het reeds wis ten. Men meent, dat Voltaire en de Encyclo pedisten het wenschen; het volkenrecht uit gevonden hebben; maar het staat reeds klaar bij den heiligen Thomas van Aquino. :3e Katholieke Kerk is ook een Staat en een rechtsorganisme: daarom kan een Ka tholiek geen anarchist zijn; de gedachte van het recht is in de Kerk met het heiligste onverbreekbaar verbonden. Vandaar de groote tegenstelling tusschen het geestelijk anarchistische bolsjewisme en het autori taire Katholicismur. Maar de Katholieke Kerk is ook de Kerk van de liefde. Men kan het recht aan zijn rijde hebben, en toch tegen de liefde mis doen. El wie de liefde brengt, kan Europa versterken. Het is nu de tijd om de rein- nenschelljke liefde, afgezien van de reli gieuse, sterk te propageeren. Christus is nensch geworden en heeft de menschelijk- heid geheiligd; wij mogen en moeten men- ~chen zijn. De menschelijkheid behoort aan ons en aan het Evangelie, wij hebben het oatent erop. en geen andere richtingen uogen met haar de menschen winnen. In dezen socialen tijd strijdt men niet meer om dogma's, maar om liefde; waar de liefde is, daar is de waarheid. Het eenige middel om de massa te win nen, is de liefde, en daaraan zal men Chris tus' leerlingen erkennen, dat zij elkander liefhebben. Derdens moet Europa een ideaal hebben en het Katholicisme brengt dat ideaal: het Rijk van Christus op aarde. Waar is de volkerenbond der middel eeuwen? Onze volkerenbond is een mena gerie van verschillende rassen. Maar daar is geen gemeenschappelijk princiep en geen gemeenschappelijk ideaal en geen geesfc- lijke solidariteit. Europa's aanspraak op de wereldmacht berust niet op zijn cultuur, zant de Baddhisten en de Chinetzen heb ben even hooge cultuur, maar wanneer wij geen Christenen zijn, dan heeft de wereld ons niet noodig. Zij heeft ons niet noodig om een tragedie als den wereldoorlog te brengen, of om haar petroleum of diaman ten weg te halen Alle gekleurde rassen kennen het Euro- Oa van de laatste eeuwen en hun leiders ontwikuelen den haat tegen de Europeanen en wat zal Europa doen, wanneer al deze haat en wraak vereenigd wordt en Tsjitsjejin is niet de slechtste politicus in ééne hand? Het bedreigde Europa moet weer de ide alen van recht, van liefde en van gees telijke solidariteit terugkrijgen. Sedert de dagen van Conslantijn is er geen eeuw geweest of een of andere groo te macht is voor de kerk opgetreden. Maar nu wordt voor ons geen zwaard meer getrokken of geen kanon meer afge schoten. Wij zijn meer dan ooit aangewe zen op de geestelijke krachten. En die krachten worden slechts gevonden in de Eucharistie. Maar ook met onze cultuur moeten wij Europa weer opbouwen. Wij moeten aan die cultuur arbeiden met zoovelen, die het geloof niet meer heb ben, maar onze troost is, dat Christus de laatste zal zijn, de omega zoowel als de alpha Geve God, dat wij in Hem het met den ondergang bedreigde Europa redden mogen: dat de Katholieke wereld zich be wust worde van den plicht, die daartoe van haar wordt gevergd. Mr. Vorstman, die Pater Muckermann had ingeleid als dengene, die verder het Europeesch probleem zou komen ontwik kelen, dat door Mgr Seipel verleden jaar zoo heerlijk was ingeleid, vertolkte na een zeer langdurig applaus de hulde en den dank der slechts ongeveer honderd aan wezigen voor deze prachtige rede, die Wij onlv.ngen het volgende bericht uit Zandvoort: Naar aanleiding van het verzoek van de drie leden van den Vrijheidsbond, de heeren Gunters, Voorthu zen en mevr, Weenink om een knmpeerverbod te brengen aan het /andvoor'sche strand, vernemen we nader, dat dit verzoek, gericht a's het is aan den Raad, geen recht van bestaan heef'.. Art. 118 der Algemeene Pol tieverordening toch bepaalt, dat de beslissing voor hei al of met verlecnen van kampeervergunn.ngen is opgedragen aan B. en W. Het behoeft dus niet behandeld te worden. In „Het Vo'k" vinden wij een dergelijke opvatting over het voorstel van de leden van den Vrijheidsbond. Hei blad schrijft ten minste het volgende» Naar wij vernemen, heeft het voorstel niet de minste waarde, omdat art 118 van de Alg, Pol tieverordening de beslissing over 'net al of niet kampeeren aan B. en W. opdraagt. Wil men dus het kampeeren verbieden, dan dient er een voorstel te komen dat bedoeld artikel dusdanig wijzigt, dat de bes'iss ng bij den Raad komt. Die opvatting is natuurlijk onjuist. De bepalingen der Algemeene Politie- verorden ng zijn door den Raad in het leven geroepen en kunnen dus ook door den Raad worden gewijzigd. De gemeenteraad is in dezen oppermachtig. De Vrijheidsbonders kunnen dus wel degelijk het bedoe'de voorstel doen en wordt dat voorstel aangenomen, dan zullen B. en W. van Zandvoort zich, als eerlijke mannen, daaraan hebben te houden. In a'le geval heeft het voorstel van de Vrijheids bonders, de strekking van een motie en aan de uitspraak d.e in een moiie vervat is, onttrekt zich geen college van B. en W. De motie immers is in dit geval een zachtere vorm om zijn wenschen kenbaar te maken dan een dwingend voorste! W.llen de Vrijheidsbonders niet de haast ondenkbare kans loopen, dat B. en W. de motie naast zich neerleggen dan kunnen zij een (dwingend) voorstel in d.enen om de Pclitieverorden ng te wijzigen, ongeveer in dezen geest: Ondergeteekenden stellen vcor art. 118 van de Algemeene Politie verordening te lezen als volg'; Het is ver boden enz. zonder vergunning van B. en W„ mits niet van des avonds x tot des morgens x uur. Dan bereiken zij volkomen wat zij wen schen. Hieruit b'ijkt wel dat wie de door ons gesignaleerde spitsvondigheid heeft uit gevonden, er langs alle kanten naast wa& Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.55. Medegedeeld door bet Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 Jan. 1926. Hoogste Barometerstand 762.7 m. M. te Janmayen. Laagste Barometerstand 747.1 m. M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 21 Jan, tot den avond van 22 Jan; Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Ooste lijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag: in het Zuiden en Westen des nachts lichte vorst en overdag temperatuur om het vriespunt, in het Noord oosten lichte tot matige vorst. door hare klare beschouwing en ontraad seling der wereldverschijnselen en der we- reldpsyche de hoorders onder den diepstcn indruk bracht van den universeele blik op het huidige wereldgebeuren en de we reldverhoudingen van den eminenten hoofd redacteur van „de Gral", Deze avond van Geloof en Wetenschap was, wat het peil der voordracht betreft, zeker een der gewichtigste van dit seizoen en voor de afwezigen valt het wel zeer te betreuren, dat zij deze schitterende rede die zeer licht te volgen viel, niet hebbe/ bijgewoond. KAMER VAN KOOPHANDEL. Invoer van vetten in Duitschland. De kamer van Koophandel te Haarlem deelt mede, dat een voorschrift in bewerking is, noodzakelijk voor afgifte van ambetelijke verklaringen ten behceve van handelaren en fabrikahten, die naar Duitschland vet exporteeren, een en ander naar aanleiding van een te dien opzichte door de Duitsche Regeering getroffen maatregel. Belanghebbenden verzoeken wij zich te wenden tot de Kamer van Koophandel, Kruisweg 70, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1