Voor geest e 1 hart Maar is kwahteitstabak ZANDVOORT. HEEMSTEDE OVERVEEN. HAARLEMMERMEER. HALFWEG SANTPOORT. IJMUIDEN. SPAARNDAM. BEVERWIJK. Jodendom en Christendom. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek. Feestavond voor de R. K. Ziekenverple- -,aé- Dc feestvergade-ing, die Woensdag avond in „Zomerlust" gegeven werd en daarvan het batig saldo zou strekken ten 1 oordeele van de kas van het R. K. Zieken comité alhier, kan in alle opzichten geslaagd genoemd werden. Zooals we op andere avonden gewend zijn, was de zaal weer ge heel met een belangstellend publiek ge vuld. Er heerschte een zeer gezellige en prettige stemming en met de smaakvolle ve-sieringen, die waren aangebracht, van bloémen en planten en palmen, werd het geheel een echte feestvergadering. De heer Geerg had de leiding van den avond en door de uitstekende wijze, waarop hij het geheel georganiseerd had, liep alles *co mooi en regelmatig, dat het een genoe gen was, dezen avond bij te wonen. De lei ding van den heer Geers zal er zeker heel veel hebben bijgedragen, dat het goede doel, waarvoor deze avond was georganiseerd, *oo'n groot succes zal bli'ken te zijn. Het programma, dat voor dezen avond was opgemaakt, was maar niet een p-o- graroma, dat men zoo zoo, omdat het toch voor een liefdadig doel was, in elkaar was gezet, maar gaf heel veel interessant moois *e genieten en het was dan ook niet te verwonderen, dat met volle aandacht het Publiek van de verschillende nummers ge loot. Dr. Willems, aan wien verzocht was, de- *en avond te openen, bracht in de eerste Plaats een woo-d van dank aan de werken de leden van het R. K. Ziekencomité voor hun nuttigen arbeid, die zoo geheel de sym pathie van den spreker had. De goede wer ken van dit comité zijn van grooten invloed en vaak wordt leed en lijden verzacht, waar anders niet spoedig hulp verwacht zou kun nen worden. Het mooiste vond spreker het, dat veel van dat goede werk in alle stilte Werd verricht. Maar om dit werk goed te doen, was veel ge!d noodig. Daarom deed spreker een be roep op allen, om dezen avond eens flink 'n de beurs te tasten. Hij herinnerde er aan. hoe de' ZeerEerwaarde heer pastoor Bohl het plan, om zoo de kasgelden der vereeniging te versterken, had goedgevon den. Verder bracht hij een woord van dank aan alle milde geefsters en gevers. Er was Een pracht collectie van geschenken, heele eenvoudige, maar ook heele dure, te veel om op te noemen. Die prijzen zouden he denmiddag om twee uur in „Zomerlust" Worden verloot. Daarna werden de eerste nummers van het feestprogramma gegeven door mej Elze wille en mej. Bonarius, beiden uit Haa lem. "ej. Wille was door een aandoening Her stembanden verhinderd van haar sopraan geluid te doen genieten en begeleidde nu aan de piano. Wat mej. Bonarius gaf, was z°o mooi en gaaf, zoo stemmingsvol in den eenvoud van de zuiverst verzorgde klan ken, dat allen met aandacht dit programma volgden en onder den ind-uk kwamen van tie diepe en gevoelvolle vertolking van de liederen, die door mej. Bonarius werden gezongen. De heer G. Nielen, eveneens uit Haarlem, deed zich op zijn bekende manier kennen als een bekwaam voordrachtkunstenaar, yv toon was goed, het wóórd beschaafd, e geest levendig, zoodat het ons niet ver wonderde, dat het optreden van den heer Nielen, die vooral in Haarlem geen onbe kende op de planken is, maar dien we hier n°g niet hebben ontmoet, ook een succes w°-d. Aan het atmlaus na de zsng en de clamatie-nummers scheen geen einde te zullen komen en wc kunnen niet anders zeggen, dan dat het een verdiend succes was, dat geoogst werd. De Jczz-band „Ons Genoegen" uit Haar lem, gaf in de pauzen tusschen de verschil lende nummers een aangename afwisseling met muziek. Ook dit was weer een hoofd nummer op het p-ogramma. Verder werden de pauzen aangevuld met verschillende werkjes, waardoor de offering der centen en dubbeltjes gemakkelijker ge maakt zou worden. Want hoe groote kunst waard# het p-ogramma had, toch mocht het doel, waarvoor dezen avond gegeven was, niet geheel uit het oog verloren worden. Maar de bezoekers van dezen avond toonden dat ook heel goed te begrijpen en we twijfelen er geen oogenblik aan, of zij, die den avond hebben georganiseerd, zullen tevreden zijn over het bereikte resultaat op financieel gebied. Na de pauze gaf de R. K. Tooneelclub nog een éénactertje, dat goed vertoikt werd. En vermelden we dan ook nog, dat aan de dames Wille en Bonarius bloemen werden aangeboden, die echter maar een klein be wijs kunnen zijn van den hulde, die ver diend zou zijn als het hier geen liefdadig doel bad gegolden. Aan het slot bracht Dr. Willems aan allen in ha telijke woorden zijn dank voor de medewerking, op dezen avond geschonken. Hij vertrouwde, dat aller vrijwillige samen werking aan het doel en aan de verwach tingen zou beantwoorden tot sterkte van het R. K. Ziekencomité te 7andvoort. Ock een pretje. Gebleken is, dat in een villa aan het Kosiverloren een paar honderd M3 gas ontsnapt is. Het vreemde van het geval is, dat de villa onbewoond is, zoodat aan kwaadwillig- he.d wordt gedacht. Kampeeren. Een betrouwbare mede- dt eling werd ons verstrekt, dat B. en W. aan den raad zullen voorstellen het adres be treffende het kampeeren voor kennisgeving aan te nemen. Nu zootvel voor- als tegenstanders zich gaan roeren, zal het nog de vraag zijn of de zaak daarmede is afgedaan. Strandpachters en Badexploitanten. Niet alleen de kampeerders komen in 't geweer, ook de strandpachters en badexploitanten zijn niet tevreden over de tarieven, zooals ze door den raad in de laatstgehouden ver gadering zijn vastgesteld. De strandpachters hebben een adres aan den raad gericht, waarin zij verzoeken, an dere tarieven vast te stellen. De tarieven, zooals nu bepaald zijn, zouden het onmoge lijk maken met eenige kans op een goede uitkomst hun strandgedeelte te exoloiteeren. In denzelfden geest hebben ook de bad exploitanten een verzoek aan den raad ge richt Ook zij zien geen weg om met kans op winst hun bedrijf te exploiteeren. Eenige jaren geleden is ook zoo'n zelfde strandkwestie geweest. Toen heeft er een accountantsonderzoek plaats gehad. In de laatste raadsvergadering stelde de heer Zwaan voor nog eens zoo'n onderzoek te doen plaats hebben. De raad voelde er toen niet veel voor. Misschien dat zij in deze adressen thans aanleiding vindt er wel toe over te gaan. Scheidsgerecht. Tot plaatsvervangend lid van het Scheidsgerecht voor de werklie den in dienst der gemeente Zandvoort, is in de plaats van den heer J. Haan die tot voor zitter is gekozen, benoemd de heer G. van der Werf, postbode, alhier. Gewicht van brood. Door de Forensen- vereeniging „Zandvoort" is verzocht een ver ordening in het leven te roepen, waarin be paald wordt, dat afnemers voor een bepaal den prijs een vastgesteld gewicht aan brood zullen ontvangen, waardoor 't broodgewicht ook door den leek te controleeren is. B. en W. hebben ethter aan die vereeniging mee gedeeld. dat zij geen termen aanwezig ach ten om aan dat verzoek te voldoen. Afrastering Plan-Noord. Het compleet leveren en opstellen van eerne harmonica vlechtdraad afrastering om Plan-Noord is op gedragen aan de firma Schouten v. Soest, te De Bilt, voor een bedrag van 3008.25. De gemeentebegrooiing voor 1926. Maandag 1 Februari en zoo noodig de vol gende dagen zal er een vergadering van den raad gehouden worden, waarin o. m. de ge- meentebegrooting wordt behandeld. CLr. v. d. Heuvel. Blijkens een bericht uit Haarlemmermeer, heeft de heer, Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer en lid van den gemeenteraad van Nieuw- Vennep, een perceel grond te koop gevraagd op den hoek van de Heemsteedsche Dreef en Nicolaas Beetsstraat. Naar verluidt moet de heer v. d. Heuvel voornemens zijn zich metterwoon alhier te gaan vestigen. „Daar kom je niet meer ai." Alhier is gisteravond wederom een opvoering gege ven van de fraaie revue „Daa. kom je niet meer af" Jammer genoeg was de zaal slechts matig bezet Er is veel nieuws in de revue aangebracht, zoodat men van de ge legenheid profiteere haar nog eens te zien. Oprichtingsvergadering Middenstands- vereeniging. Toen de heer A. E. Beek man Dinsdagavond de vergadering in café- Roozendaal opende, waren ongeveer 40 personen, mpest winkeliers uit Bloeniendaal en Overveen, aanwezig. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter kreeg de spreker, Jhr. J. C. Mollerus, lid van den gemeenteraad van Bloemendaal het woord. Spr. begon met als zijn oordeel uit te spreken, dat de Middenstand, qua groep, tusschen kapitaal en arbeid staande, moet blijven bestaan. Door den oorlog heeft de Midden ta id in verschilbnde landen ge duchte knauwen gekregen. Van boven af door rijks-,- provinciale- en gemeente-wet ten,naar beneden gedrukt, wordt zij van onderen af door de arbeiders genoopt tot handelingen, die ook al weer niet in 't belang van den middenstand zijn. Spreker vreest, dat als de middenstand zich niet wapent tegen deze machten, zij ook hier te lande nog meer in den knel zal komen. Nog is Bloemen daal, vergeleken bij andere piaatsen een dorado voor de middenstanders. Echter we ten we niet, wat komen zal. Omtrent 't be grip middenstand bestaat echtef een al- gemeene verwarring. Spreker illustreert dit met uitspraken van verschillende schrij vers. Volgens spr. moet onder Midden stand verstaan wordende winkeliers en de klein-industrieelen, daj zijn dus de groe pen, staande tusschen de grootmachten kapi taal en arbeid. Deze machten zijn beide goed georganiseerd. Daartusschen in staat de ongeorganisseerde middenstand. Wie nu bij dezen groep waakzaamheid zou verwacht hebben, heeft 't mis. Integendeel, de grootst mogelijke laksheid kenmerkt den midden stand en deze moet beschaamd zijn, bij wat door arbeiders en groot industrieelen tot stand kwam. Organisatie van de midden standers is dus hoog noodig, met terzijde stelling van groepsbelangen van bakkers, kruideniers enz. Een groote groep is noodig. Die alleen wordt gehoord door de regeering. En dan geen ongeorganiseerde klaploopers, die de vruchten plukken van 't werk van anderen. Spr. heeft 't verder over de ver schillende dingen, fnuikend voor den mid denstand, waartegen te velde getrokken kan worden,b.v. tegen 't verwijt, dat de midden stand de verwekker is van de duurte. Wil de middenstand niet meehelpen, en deze ver keerde gedachte uit de wereld te helpen, dan wordt hem rib voor rib uit 't lijf ge trokken om tenslotte futloos in elkaar te zakken. Fouten bij den middenstand kum en alleen door den middenstand ontzenuwd worden, echter niet door het individu, maar door de organisatie. Als fouten noemt spr. het cadeau-stelsel, 't bezorgen aan huis van de gekochte goederen, het geven van crediet, enz. Verder heeft spreker 't over de gemeente lijke winkels (waarin electrische-en gasappa- raten verkocht worden en die de verlaging van el. stroom en gasprijzen tegenhouden). Dit probleem is van zooveel beiang, dat de middenstand hieronder niet onverschillig kan blijven, 't Eigenbelang eischt, dat de Bloe- mendaalsche middenstand dichter bij elkaar komt, preventief aan 't werk trekt en zorgt, dat de stroom van gemeentelijke én andere verordeningen, die drukken op de ruggen van den middenstand, zooveel mogelijk wordt af geleid. Na de pauze was er gelegenheid, den spre ker vragen te stellen. Hiervan werd geen ge bruik gemaakt. Jhr. Mollerus vulde toen zijn betoog nog aan, met uiteen te zetten, hoe hij staat tegenover 't vraagstuk van 't winkeltarief van electrischen stroom. Spre ker zette uiteen de oorzaken van het hooge tarief van electrischen stroom. Spr. raadde het definitief bestuur aan, winkeltarieven van andere gemeenten aan te vragen en met de di rectie van het P.E.N. onderhandelingen aan te knoopen over lager prijs voor den elec trischen stroom. Ook tegenover 't marktwezen kan de mid denstand niet onverschillig zijn, zoomin als tegenover de vliegende winkels. Spr. eindigde met de aansporing, ook al nemen de zaken veel tijd in beslag, toch ken nis te nemen van wat in de groote pers over de middenstandsbeweging wordt geschreven. Na de rede van den heer Mollerus, richt ten zich verschillende aanwezigen met vra gen tot 't comité. De vragen gaven aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwisseling, die tot ruim 11 uur voortduurde. Toen zij, die niet wenschten of konden toetreden tot de op te richten vereeniging, de zaal verlaten hadden, bleven 25 personen over. Toen werd de openbare vergadering omgezet in een besloten vergadering met 't gisteren vermelde slot. Huwelijksfeest van het vorst elijk echt paar. Naar ons wordt gemeld, is Ds. D Bax voornemens bij gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van H. M. de Ko ningin en Z.K.H. den Prins der Nederlanden, m de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp in den morgendienst van 7 Februari a.s. een herdenkingsrede te houden en daarbij een buitengewone collecte te doen houden ten bate van de slachtoffers in de door den waters nood geteisterde streken tenzij misschien van te voren reeds vanwege een commissie uit de burgerij een zoodanige openbare col lecte in deze gemeente mocht hebben plaats gehad. Raadsvacature. Blijkens door het gemeentebestuur van Heemstede gedane voorstellen, heeft de heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer en lid van den gemeenteraad te Nieuw-Vennep alhier, een perceel grond in koop gevraagd te Heemstede op den hoek van de Heemsteedsche Dreef en Nicolaas Beetsstraat tegen een prijs van f 8'. per vierk. M. Naar ons werd verzekerd, moet de heer v. d. Heuvel voornemens zijn zeer spoedig op dit perceel grond een villa te laten bou wen en deze in den loop van den zomer met zijn gezin te gaan betrekken. Deze verhuizing naar Heemstede zal mede tengevolge hebben dat er een raadszetel va cant komt volgens den uitslag der laatst gehouden verkiezingen, is de heer S. van Wijk Lzn, graanhandelaar werende te Vijf huizen nabij de Cruquius alhier, de eerst- aangewezene om den heer v, d Heuvel als raadslid op te volgen. Mocht deze wegens drukke werkzaam heden of andere redenen bedanken, dan komt aan dc beurt zijn collega, de heer F. H. Bos te Zwanenburg nabij Halfweg. Belangrijke vergadering van den Vrij- willigen Landstorm. Een schietcom- missie voor Haarlemmermeer benoemd. Dinsdagavond werd in de bovenzaal van „de Beurs" te Hoofddorp, onder voorzitter schap van den secretaris van de Geweste lijke landstormcommissie Res. Kap. K. L. Schell, een vergadering gehouden van de leiders van de verschillende afdeelingen van den vrijwilligen landstorm uit deze gemeente. Op voorstel van den voorzitter werd een schietcommissie voor Haarlemmeermer be noemd, die in het vervolg de uitkomsten van de in alle afdeelingen van Haarlemmer meer (uitgezonderd Zwanenburg) te hou den schietwedstrijden zal verwerken, de schutters in verband met die schietuitkom- sten in de verschillende klassen zal indee- len en de winnaars van de prijzen bepalen. Hierdoor zal het o.a. mogelijk worden dat de uitslagen spoediger dan tevoren bekend zullen zijn en de prijzen aan de winnaars binnen enkele weken na iederen gehouden wedstrijd kunnen worden uitgereikt. Tot leden van déze commissie werden be' noemd de heeren M. B. Bénard, J. C. Tanis, Joh.' Rijsdijk en F. G. Alkemade. Verder had een bespreking plaats over de toepassing van de schietregeling in 1926 en de afvaardiging voor de Korpswedstrijden, welke eind Mei te Amsterdam zullen worden ge houden. Van elke afdeeling zal een drietal (de hoog ste schutters uit de reeds gehouden schiet wedstrijden) naar Amsterdam worden afge vaardigd. Ook werd de wenschelijkheid geuit om in de Badhoevebuurt te Rijk binnen deze ge meente een nieuwe afdeeling te stichten, omdat de in die omgeving wonende bijzondere lanastormers tot heden bijna niet in de ge legenheid waren de schietwedstrijden bij te wonen. Deze nieuwe afdeeling zal waarschijnlijk binnenkort worden geconstitueerd en een leider hiervoor benoemd. Bij de rondvraag werd nog door den voor zitter medegedeeld dat de prijzen van de in Mei 1925 in alle afdeelingen gehouden schietwedstrijden binnenkort aan de verschil lende leiders zullen worden toegezonden, die ze op hun beurt weer aan de rechtmatige winnaars zullen uitreiken. Noodlottige val. Didsdag had nabij den Leimuiderdijk, alhier een oude vrouw, de echtgenoote van den arbeider C., door de gladheid van den weg het ongeluk uit te glijden en zoodanig te vallen, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Personalia. In de vacataure-Korten- oever is tot leider van den bijzonderen Vrij willigen landstorm in de afdeeling Nieuw- Vennep-Noord benoemd de heer M. Bénard, aldaar. Zwanenburg Gouden Zaken-Jubileum. Dinsdag, 26 Januari a.s., zal het 50 jaren geleden zijn, dat aan den Zwanenburger- dijk, alhfcr, door den heer J. K. Masten broek een kleine grof-hoef en kachelsme derij werd opgericht Door noesten vlijt en1 ijver wist de oprichter in deze streek spoe dig een algemeene bekendheid te verwer ven en een winkel in ijzerwaren daaraan te verbinden. s Na ruim 35 jaar aan het hoofd der zaak gestaan te hebben, trok de heer M. zich uit de zaak terug en droeg de zaak over aan diens zoon, den heer G. Mastenbroek. Al spoedig werd de zaak op meer mo derne wijze ingericht en electriseh gedre ven. Door de voetstappen van zijn vader te volgen en zoodoende de affaire tot «en welbekende voor Halfweg en Omstreken op te werken. Nog onlangs heeft de heer G. M., naast zijn woning in de voormalige wagenmakerij van den heer Paauw een winkel in ijzerwa ren opgericht, welke meer aan de eischen des tijds voldeed. De dag zal ongetwijfeld voor dc familie M. niet onopgemerkt voorbijgaan. Volkszang. Vrijdag 22 Januari 2al eea bijzondere bijeenkomst gehouden worden van de bezoekers van volkszang. Een spe ciaal program zal dan afgewerkt worden, terwijl het minimum bedrag voor entree gesteld is op 25 cents. De opbrensgf komt ten goede aan het watersnoodcomité. R. K. Mannenzangver. Alhier is in be ginsel opgericht een R. K. Mannenzangvcr- eeniging. Een voorloopig bestuu: is geko zen, dat door propaganda zal trachten een grooter getal leden te werven, waarna tot definitieve oprichting zal worden overge gaan. De opkomst was matig, wat zijn oorzaak wel vond in slechte weersomstandigheden. R. K. Vrouwenbond. Gisteren hield de R. K. Vrouwenbond haar jaarvergadering die buitengewoon goed bezet was. De presidente heette den n'euwen Gees telijk Adviseur, Pastoor Koopman, en mevrouw Bergman de demenstrante voor Percil Backin met verschillende artikelen, hartelijk welkom. Het was een leerzame avond, waar vooral de prettige joviale voordracht van mevrouw Bergman veel toe bijdroeg. Van dezen avond zal zeker niemand spijt gehad hebben. Na de demonstratie ging de presidente over tot bestuursverkiezing en eenige huis houdelijke zaken. Daarna dankte de Geestelijk-Adviseur de pres dente voor het hartelijk welkom hem toegeroepen en hoopte nog vele jaren voor den Vrouwenbond te mogen werken. De vergadering werd daarna gesloten op de gebru'kelijke wijze. Gemeenteraad. Vergadering van de» raad der gemeente Spaarndam, te houden op Vrijdag 22 Januari a. s. des nam.ddags 0,2 uur, ten Raadhuize. De agenda vermeldt: 1. Toelating van het nieuwbenoemd raadslid, den heer J. C. de Vries; 2 Notulen; 3. Ingekomen Stukken; 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, tot vaststelling van een 7e wijziging der algemeene po'itie-verordening; 5. Idem, tot aankoop van' de N. V Maatschappij Alkmaar Packet, van den aanlegsteiger aan de Pol; 6. Idem, tot het bouwvrij maken van de voormalige haven en tot de stich ting daarop van omstreeks 35 arbeiders woningen. Pluimveetentoonstelling. De Pluim veetentoonstelling van de Kennemer Pluim- veevereeniging zal a.s. Vrijdagmiddag om 2 uur geopend worden in het veilingsgebouw- ,,'t Centrum", Koningstraat alhier. De ten toonstelling zal Zaterdag en Zondag geopend zijn. Concert. Donderdag 28 Januari a.s. zal in het K.S.A.-gebouw een concert ge geven worden door het R. K. Kerkkoor «n de R. K. Gem. Zangvereeniging „St. Caeri- lia" uit Wormerveer. Honderd zangeressen en zangers zullen concerteeren. Voor lief hebbers van vocale kunst dus een prachtige tr elegeneid om te genieten. - - 'leb bei nits'ekendste aan te bieden da* iemand wenschen kan. boe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert JOHN P ROCKEFELLER. Bezien in het licht van de bede voor de bekeer ng van Israels volk. die Onze Hei'ige >ader de Paus op Oudejaarsavond 1925 voor !le' eerst in den mend legde der geheele Kerk het mystieke lichaam van Christus, alles, wat ons de juiste aanrak ngspunten "isschen Jodendom en Christendom en aarmede het bekeeringswerk der Joden Jader kan brengen, welkom, maar zeer in E' bijzonder, indien de kernpunten der che_dende kwesties met zeer veel kennis aa zaken toegelicht worden, n, éeschiedt in een magistraal, maar ^"o-eilijk te verwerken art'kel in de Novem- er-ailevering van het tijdschrift: „Stimmen *\r ^01' door pater Erich Przywara, S. J. voor zoover het mij is mogen gelukken 9en geleerden schrijver op den voet te °Igen, wilde ik er een eenvoudig resumé an geven, vooral met het oog op de ^actische consequenties van het vraagstuk. °8e dus de verhandeling als eenigszins 'opgaand zijn, dan weten we toch ook .^ker, dat de conclusie ons des te stelliger °^,de daad zal aansporen, j yjjn aanleiding v ndt dc schrijver in het e Darmstadt gehouden congres der „Gesell- Ehaft für freie Philoscphie" in 1923. Daarop sVet"d in programmavorm de geÜjkberecht gde ^Pann'ng tusschen de pelen van Westersch n Oosterch geestesleven duidelijk uitge- Je aanspraak, die in deze kwestie liet paendom maakt, is deze; te zijn dc gods- van Oosten en Westen. Dit if het j Senlijke kernpunt, al beschouw', de eene °°dsche wijsgeer het Jodendom als den ®jS!audsgodsdient der menschheid, de *n^er a's P°'ariteitsreligie en weer een der als het volk der metaphysische din- -Martin Buber verkondigde deze leer (v?la als een soort van man'fest in deze '0Td«n: „Europa moet de gronds'agen I* an leggen voor een nieuw tijdperk van ■"stel van en inzicht in het Oosten, tot y^^nschappe'ijken vooruitgang en ge- [jt,ensEhappelijiken menschheids-arbeld! een PGrk WT aawtl A 7lo ni a4 m A /In r\M0 TT m.a Pa Perk, waarin Azië niet meer door Euro- overweldigd wordt, maar waarin het zich eix ?'in .e'Sen klemkrachten ontplooien kan ^aarin Europa door Azië niet meer be- 'f>d wordt, maar tot de groo'e levens- Vear.i\eden wordt gebracht. Voor deze dgeschiedkundige missie nu is er in ?Pa een middenvolk, dat alle Oostersche Oer €n kunst bezit en zijn Oostcrsch is "We*en niet verloren heeft, dat geroepen s{r; ,PCS' en West tot vruchtbare tegen- Sch saam te binden, gelijk het mis- 1 J0'fn °°k geroepen is, om den geest van leer' en ^en S«est van West in een nieuwe Aan ,sanien te smelten. Hoe dat gesch'eden ;ta 's *og niet te bepalen. Maar dit ééne ilan Va,st, dat Jeruzalem nog altijd, ja meer ■■eid datgene is, wat het in de oud- Ht jWas: "de poort der Volkeren." Daar e eeuwige deur tusschen Oos' en le gaat er om; Jeruzalems heil j^e^en. dat 't heil der volken is." teö„i'rmede is dus de wereldernst van dc All Wc°rdige Joodsche kwestie du de'ijk. eCon T-aatschappelijke, al'e politieke en ger, fim:fc'le zi'den van dit vr-aagstuk lig- de „:te *s ,aan de oppervlakte en zijn maar 'twendige weerkaatsing van het eigen lijk godsdienstig-methaphysisch centrum, met andere woerden: uit zijn wezen maakt het Jodendom van thans dezelfde aan spraak, die ook het Christendom altoos krachtens zijn innerlijk wezen maakt, In wezen stemmen dus Jodendom en Chris tendom in hun aanspraken overeen. Maar ook het symbool van beider aanspraak is he'zelfde: Jeruzalem de stad des tem pels Jeruzalem de stad 'des Kruises. Nu geven dé wijsgeerige theorieën van meerdere Joodsche philosophen blijk van een schrikbarend activisme, maar Baeck vereenigde alle grondgedachten zijner mede geleerden in zijn theorie van „het Joden dom a1s polariteit" in drievoudigen zin, waaraan ten gronds'ag 1 gt: de polariteit van „geschapen zijn" en „scheoper zijn" en de beteekenis dezer polariteitstheorie is: „God is in wezen een zedelijk ideaal." En alle godsdienstige problemen worden opge lost in het prob'eem van de „oneindige taak" van het zedelijke, GodsJ'enst is dus „de innerlijke natuur van den mensch" en niet „een uitspraak over Gods Wezen." Der halve is het Messianisme dc oneind ge ho rizon van de toekomst der menschheid en is voor het Jodendom de voortdurende „re- volut e" naar het ideaal der reinste men- schelijkheid niet alleen godsdienst maar ookhet uits'roomen der goddelijke krachten. Het Jodendom voelt zich in zijn geheimste 'nstincten als den steeds chaos scheppen den en uit den chaos weer nieuwscheppen- den SchepperGod in de wereld. Zoo heeft men den achtergrond dezer groote mensch- heidsbeweg'ng op te vat'en. Kapitalisme en Soc alisme enz,, vertonnen dien joodschen aard van .verwerkelijking tot in het onein dige" en de concentratie-tendenz b.v. van het kapitalisme, is: de „verwerkelijking tot in 't oneindige" speciaal in 't economisch leven. Soc a'isme b.v. me! zijn tendenz naar menschenverbroedering in vormen gelijk heid, is, zooals de Joodsche philosophen zelf opmerken, in laatste instantie: Jcodsch Messianisme. Nathan Birnbaum, de vader van het Zio nisme schrijft: „Jodendom zelf is in zijn op treden en in zijn verloop een revolutie, de eenige, die dezen naam verdient." En Baeck: „Zoo moet de Jood als Jood zijn: de grootste non-conformist in de geschie denis, de grootste dissenter." Zoo zijn er dus volgens al'e Joodche the oretici in het wezen van het Jodendom twee ziele-tegenstell ngen één en 't zelfde: Polariteit, d. i. de vooridurende vaneen- scheuring der spanningen en „Revo'utie of omkeer", d. i. het altijd innerlijke Zich- nieuw-scheppen. Ten opzichte nu van het Christendom ziet de Joodsche ge'eerde Cohen in zijn: Kritik des Chr stentums" in het geloof aan Christus niels anders dan Pantheïsme, omdat dit de „idee" van den „een'gen" God .n de „natuur" overbrengt en zoo kan hij zeggen: „onze godsdienst loochent de odhefd van Christus onze zedenleer loo chent de idealiteit van Jezus." Zoo is dus werkelijk de Chr stus ook voer de Joden van thans „een ergernis" en is Hij dus gesteld „tot val en tot opstan ding", is Hij „dc bouwsteen, dien de bouw lieden verworpen hebben. De Joden u.t Christus' tijd, verwierpen Hem met een 'beroep op hun Godsbegrip, vanuit hetzelfde standpunt dus van waar uit het tegenwoordige Jodendom Hem ver werpt: „In het Gods-idee is de.... tegen spraak tusschen Jodendom en Christendom cnverzoen'ijk." (Hermann Cohen.). Het Jodendom, zcoals de tegenwoordige theoretici het als een in-zich-gesloten-gods- dienst teekenen, is werkelijk een middelaar tusschen Oost én West, maar dan tusschen het god-enttronende Oosten en Westen, want zelfs het geloov.ge wetsjodendom bindt onbewust zijn God aan de Wet,' d.i. aan die Wet, die in zijn heele ontstaan de vereeuwiging is van hun vo'ksbestaan: „God wordt in het menschelijke gebannen en naar 't menschelijke beoordeeld." (Rom.. 9 3033). Het spreekt dus vanzelf, dat een Jood die aan de goddelijkheid van zijn immanen te polariteit als aan een God gelooft, in nerlijk noodzakelijk een onvermoeid revo lutionair tegen de christelijke wereld zijn za', omdat deze op haar beurt niet schrikt voor de polar teit van een Goddelijke na tuur en een menschelijke natuur, onver mengd in dc ééne persoon van Christus vereenigd en in laatste consequentie zelfs de polariteit van hot wezen der Kerk als van den voortlevenden Christus aanvaardt. Zoo blijkt dus, dat Sitrik! anti-semitisme niets anders ,'s dan de erkenning van eigen zwakte en verlies aan Christendom. Jodendom is a'leefl te overwinnen door het Christendom ;au volgzaam en onvoor waardelijk geloof aan God. Die boven hei geschapene ui'staat. Alle andere wapens zullen er op afstompen. Al het andere voert zoca's de oude Ghetto-politiek op zijn hoogst hiertoe, dat de drang tot verwerkelijking van het Jodendom naar de oppervmkte-gebleden teruggedrongen wordt: „het Joodsche kapi talisme is" zooals Buber Zeer juist zag, niets anders dan het gevolg van de in- het-nauw-drijvmg van het Jodendom naar de geldmarkt." Slechts het Christendom van het onvoor waardelijk „Credo", vanaf: „Ik geloof in Jezus Christus, den Zoon Gods" tot en met „Ik geloof in ééne, heilige, Kalho'ieke en Apostolische Kerk is tegen dat schrikba rend geweld opgewassen, omdat het zelf, in zijn innerlijks'e wezen, de door Godzelf be werkte vervul'ing is van den .nnerlijkstan drang dezer macht. Jodendom is innerlijk-godsdienstig tot in zijn dorste takken. Kap taalgeweld en Ccmmun'smemacht zijn in laatste instantie godsdienstige macht. Dan eerst begrijpt men hoe Jeruzalem door bolschew.stische, zoo wel als door kapitalistische Joden, door West-Joden van Amerika en Oost-Joden van Rus.and, als de vervulling begroet word'. Zóó is dus in deze ernst'ge wereldtijden slechts één program mogelijk. En ook juist voor het Christendom is Palestina hot sym bool en de poort der volkeren. Het pro gramma dus der Joden van thans, Zion s- me in twee vormen, zij ook de roeping van het hoogere Zionisme van het Christendom, dat ook een spannmgseenhe.d of polariteit vormt: Pa'estina als de bakermat van het Chris'endom en daarom het Christendom „Pa'estijnsch" gericht, .d.w.z. Christendom als vervulling der spann ngseenheid tus schen Westelijke en Oostelijke mensch- heidssoort, Christendom als de brug, waar op West en Oost elkaar ontmoeten in het: „God alles in allen." De Joodsche volkeneenheid zal een kleurloos internationalisme moeten blijven, de Christelijke volkeneenheid i«: „Hoofd en ledematen één in Christus." In zooverre zal dus het Jodendom over het Christendom zegev.eren, als het Chris tendom zij» menschheidsroepmg verwaar loost. Zoolang zal het Jodendom de Ahas- verus der geschiedenis blijven, als het zich niet vervult .n het Christendom en St, Pau- !us woord waarheid wordt: „En zoo zal geheel Israël gered wordena" (Rom, 11, 26). Misschien kan dit résumé iets helpen om te begrijpen, waarom onze H. Vader de Paus zoo sterk heenwijst naar Palestina, naar het Missiewerk, naar de hereeniging der kerken, naar deze internationale bid week van Katholieken en Protes'anten, waarin we ons bevinden, naar het gebed en het sterke geloof in Chr.stus vooral als het krachtigste wapen voer de bekeering der Joden, Geve God, dat we 's Pausen in zichten steeds goed mogen begrijpen: „ut omnes unum sint.... opdat allen één mogen zijn." Dat is de eemg veilige oriëntatie! J. VAN DE WIEL, pr. DE DIETSCHE WARANDE EN BELFORT. (1901—1926). Een Zilveren Feest van een echt Vlaamsch tijdschrift! Twee mogelijkheden, die bij elkaar gevoegd,bijna een onmoge lijkheid mogen heeten, en juisi daarom bij dit aardige Vlaamsche blad een reden tot vreugde geven. Bijna een onmogelijkheid, daar de tijdschriften in Vlaanderen sedert 1830 veelal niets meer dan instrumenten zijn geweest tot verdrukking van die zoo be geerde Vlaamsche kuituur. Dc reden tot verheugenis ligt in den weerstand, die aan de ontzettende materieele hinderpalen werd geboden, die het bestaan van X laamsche tijdschriften zoo moeilijk maken. De kui tuur moest veroverd worden met de armste middelen en het is een brillant bewijs van stalen Vlaamsche kracht, dat zij strij'ucnd met die armoede, als Jacob met den Engel, de ladder zijn opgevochten. Glansrijk kwam de Dietsche warande en Belfort uit dit tijdperk van moeizaam wor stelen om die kuituur te voorschijn. Hoe moeilijk die tijden waren, zien we in de tijdschriften als Vlaanderen, dc Student, Jong Dietschland. Niets is zoo representa tief voor een fragment van een beschaving als bundels tijdschriften, immers maand na maand leveren zij documenten op voor de kuituurgeschiedenis van een volk. Wel is de Dietsche Warande een „Spie- gbel Historael" geweest voor Vlaanderen en niet verbrand door oorlogspijlen bestaat zij, staat zij klaar om het nieuwe jaar in te gaan en te strijden om den voorrang onder de schoonste Vlaamsche tijdschriften. Hoe de jongeren in Vlaanderen zich ook kanten te gen „traditie", omdat zij ondergedompeld zijn geweest in een zee van waardeloozc en valsche tradities, niet kunnen zij ontkennen, dat dé Dietsche Warande en Belfort haar traditie heeft. Eerbied, houvast en een schoone lijn, liggen als een uitvloeisel van Gods Geest in dit tijdschrift gesloten, Hoe zou echter dit tijdschrift van kunst en letteren, dat iedere maand verschijnt, zoo stand hebben kunnen houden, als niet ie mand erover zorgvuldig gewaakt had? En waar die iemand een vrouw is, die ondanks haar ouderdom, het tijdschrift zoo jong heeft kunnen houden, is dit voorrecht dub- I bel zoo kostbaar. Mej, Belpaire komt een I warm woord van waardeering en hoogach- ting toe. ïn aansluiting op dit zilveren feest zoch ten wij derhalve naar een artikel in een Vlaamsche courant, die stellig dit heugelijke feit niet onopgemerkt voorbij zou laten gaan. De Standaard, een van onze nieuwe buiten- landsche couranten, waarover wij Zaterdag j.l, een artikel publiceerden, stelde ons niet te leur. Wij zullen hieronder beknopt den inhoud weergeven. De Dietsche Warande is niet slechts van af haar bestaan een verzamelplaats geweest van het intsllectueele Vlaanderen, het is, naar vermoed wordt, het eerste tijdschrift geweest, waarin bet katholieke besel een element vvss voor de verhouding van den mensch tot de esthetiek, deze verhouding, waarop Prosper van Langendonck destijds zoo heftig aandrong, toen „Vlaanderen" werd opgericht. En het is gebleven het tijd schrift met datzelfde besef. Er zijn dorre jaren geweest voor dc „Dietsche" en er zijn weelderige jaren ge komen. Daaronder waren de schoonste, toen Persyn aan het stuur zat en zoowat door heel Europa zig-zagde in jaren, toen de Vlamingen nog huisslakken waren. Hij is on der de groote taak op een gegeven oogen- bhk lichamelijk bezweken. Het lezend pu bliek idealiseert gaarne rond den tijdschrift redacteur al zoo erg als rond den kranten redacteur, Men denkt aan dat heerlijke baantje van den redacteur, die zoo'n schit terende menigte tijdschriften en bladen mag lezen, daarover alles mag schrijven, wat hij wil en zijn fantasie op een verrukkelijke manier er over mag loslaten. Te zweven in het schoonste, dat de menschengeest pro duceert op panier en niets dan dat mee te deelen, aan die uw geschreven regels spoe dig in huis zullen bewonderen binnen en buiten de g-enzen van ons land. Maar alle redacteurs hebben den grim lach geleerd over dat publiek-idealisme: zij kennen de duizend en één hardheden en stoffelijkheden van hun taak en weten ten bitteren ptijze soms, wat die bettekenen en wat die dooden kunnen. Dr. Jules Persyn weet ook wat dat bc- teekent. En dichter August van Cauwelaert, die thans de leiding heeft van Dietsche Warande en Belfort, zal ihinder verzen schrijven, zoolang de „Warande" blijft. Maar de schoone taak van Warande-leider is waa<-d, dat men er een heerlijk vers om opoffert. Het was zoo schrijft de Standaard-red acteur in de stille werkkamer van Au gust van Cauwelaert, dat we een dezer avonden de „Nieuwe" Warande het eerst mochten inzien. Want als feest-cadcau krijgt de Warande een nieuw kleed. Eugeen Goo- ris toekende een stijlvollen band en in het nummer een krachtige ets van een Persyn- kop. Binnen stond ook een ets. Juffr. Bel paire door Aneo Wigboldus, een jonge vu rige kracht van de Antwerpschc Academie. Vooraan in het nummer heelt de redactie haar in memoriam en haar opdracht ge schreven bij het zilveren jubelfeest. Januari 1900 werd de „Dietsche Warande", die in 1855 door Holland's grooten pionnier, Jozef Alberdingk Thijm werd gesticht en in 18S7 onder leiding kwam van Jozefs broeder, den Leuvenschen hoogleeraar Paul Alber dingk Thijm, versmolten met „Het Belfort" dat in 1886 te Gent werd opgericht. Dat is nu 25 jaar geleden. Tusschen heden en toen ligt een kuituur- werk, dat Vlaanderen verrijkt en verruimd heeft. De echt gesloten in 1900 schreef de redactie in Januari 1924 is gebleken een goede te zijn, een vruchtbare voor het Vlaamsche Land. Door Mej. M. E. Belpaire werd het tijd schrift gesticht en gedurende al die jare» in stand gehouden. Prof. E. Vlicbergh, xAn wijdde er als eerste redactie-secretaris zfjn schitterende krachten aan en Dr. J. Persyn, die hem opvolgde, voerde het tot zijn hoog- sten bloei. Zooals zij het schreef bij den aanvang van den 24en jaargang is de leiding van „Diet sche Warande" zich steeds bewust geweest te hebben hoog gehouden de traditie der Alberdingk's en nooit heeft haar beginsel vastheid haar in den weg gestaan, om volop de Roomsche ruimheid te vieren. „Wie dc- geliik is en degelijk werkt, in om 't even welken stijl, moge binnen komen," schreef de redactie toen. Dat is haar doel en lijn geweest én zoo wacht zij de jaren, die komen. Mej. Belpaire herdenkt dan in het num mer, weemoedig, al hare medewerkers, en groet speciaal de toeget-eden jonge krach ten. Felix Rutten en Johannes Jörgensen zonden een vers. Gerard Walschap overziet den weg, door „Dietsche Warande" afge legd, waaruit we dit nog gaarne noteeren: Jonge auteurs leven niet alleen voor lit teratuur en een tijdschrift bestaat niet al leen voor jonge auteurs, maar van de be hoefte, die een volk er aan heeft. In het nummer gedenkt Joris Eeckhout verder Mej. Belpaire en ook Felix Tim mermans besproeit haar met een Lierscb gieterkc. Dr. Boon werpt licht op de sterke persoonlijkheid en op den stillen wroeters-ar- beid van Jules Persyn Dan komen er weer gedichten van een allerschoonsten rij, dich ten, die een voorsmaak geven van komen de nummers: Karei Van de Woestijne, Wil lem de Merode, Marnix Gijsen, Alice Na- thon Gerard B'om herdenkt wat „Onze Warande" voor Nederland was. „Een Hol lander kan moeilijk het jubileum van dc Dietsche Warande meevieren, zonder te denken aan het jaar 1855, toen het tijd schrift door Alberdingk Thym werd opge richt. Een rijke ontwikkeling in drie be- drüven volgde: eerst dertig jaar onder de leiding van den Amsterdamschen stichter, dan een overgang onder beheer van zijn Leuvenschen broeder en eindelijk een Vlaamsche periode. Oorsoronkelijk is de Warande toch evenmin Hollandsch bedoeld als Vlaamsch, maar bepaald „Groot Neder- landsch". Nog komen er bijdragen van andere be kende schrijvers als Sabbe, Stijn Streuvels enz., te veel om op te noemen. Een schaar medewerkers waarin zoowat heel het bonte Vlaanderen van dezen tijd is vertegenwoordigd en die stellig het tijd schrift op peil zal houden. Naar wij vernemen, zullen vele medewer kers van den Beiaard, een van de mooiste tijdschriften voor Kunst en Letteren, dat nu jammer genoeg, opgeheven is, maar niet naliet ons in zijn laatste nummer een mooie gedachtenis na te laten, zijn gewonnen voor de Dietsche Warande. De zilveren bruiloft mag dus zeker wel met opgewekt gemoed te Antweroen ge vierd wo'den. Wel mogen wij, Hollanders, met de Vlamingen juichen over dit 25-jarig bestaan van een maandblad, waarvoor ho pelijk nog vele mooie jaren zijn weggelegd. JOS. MULtJER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7