m Binnenlandsch Nieuws. WI6D E~rh 1EUWS Uit de Belgische Kamer. Kardinaal Merrier. Een dreigende mijnwerkers staking in Engeland. Geldswaardig papier verdwenen. De nieuwe Duits ve regeering. De toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. De financieele crisis in Frankrijk. Het valsche muntersschandaal. De Finsche vlootc.ommandant afgetreden. Duitsche consuls gearresteerd. Het R. K. Huisvestingscomité te 's-Bosch. De rechterlijke macht en de woekerbestrijding. Tegenzin in mijnarbeid. Een koninklijk eereteeken voor de hulp bij den Watersnood. VERKEER EN POSTERIJEN Internationaal telefoonverkeer. ORDE EN ARBEID. Dreigende staking bij het „Volk". De Watersnood. Een welkome gast. De vermiste Fokker. Een brutaal heer. Het familie-drama te Rotterdam Brandstichting. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. !o di En He He- de ee k; B, v< m L'_- Kamer heeft met 124 tegen 4 stemmen j $n onthoudingen het wetsontwerp aange-1 «jci: n tot goedkeuring der overeenkomsten ran Locarno. Dinterpellaties der liberalen Devèze en Fr: ck over de oorzaak van het aftreden v.' i cneraal Kestcns werden vastgesteld op 2 i 'cruari, nadat de Kamer den datum van 25 Januari had verworpen. Cr Kamer ging over tot het onderzoek v. liet wetsontwerp tot goedkeuring van de toe ceding van België tot de verplichte be voegdheid van het permanente hof van internationale justitie. De leden Jaspar en H'; cans maakten korte opmerkingen, waar op Vandervelde antwoordde. De beraadsla- girg werd hierna gesloten. Kardinaal Mercier ontving bezoek van d Halifax, den bekenden Engelschman, zich sedert dertig jaar voor oogen stelt geland en Rome tot elkaar te brengen. onderhoud was zeer treffend. Lord Jifax en de priester Portal, den bewerker besprekingen van Mechelen, woonden i mis bij, welke gecelebreed werd in de mer van den kardinaal. Co kardinaal kan, volgens de „Libre 'Jque boe langer hoe minder vloeibaar :dsel verdragen, zoodat zijn krachten wel eten blijven afnemen. Prins Leopold heeft het voornemen te kernen gegeven, den kardinaal tc bezoeken. jisteravond te acht uur was de toestand v a den kardinaal stationair. De zieke bleef ze r verzwakt. De 'Onësie redevoeringen der mijnwerkers- Te ers kenmerken zich <5oor den ernsti^en v onsch die tot uiting komt. om een staking i vermijden in Mei a.s. Cook, de secretaris oer munwerkersfederatie, heeft verklaard er te hopen, dat men tot een roinnelrke r r.ii kmg zal komen; een ander lid der fede- rriie, het La^erhuislid Variep, verklaarde g teravond, niet te "elooven, dat een crisis r vermiidcli'k was. Een dergelijk standnunt y.crd ingenomen door Rri^eman (den minis- van marine', een der leden van het ka binet die een hejenrfr;:i, i,„^ j„ o;:de-!<»tidel«n<»en tusschen de nriltiwericrs. de irijne!geraars en de regeering, toen het 'Chil eeni<<e maanden geleden in een acuter sladium verkeerde. De bladen voorspellen thans, dat de ore- r ïer in een de volgende week te Sunderland f houden rede een beroeo zal doep op ,je. genen, die rechtstreeks betrokken zün bi; het steenkolenbedrüf om te trachten,' zoo- c.ia de adviezen der commissie van onde"- zaek bekend zijn, onderling tot een schik king te komen. De „Star verneemt, dat een zending met f:.nieren, aan toonder ter waarde van 700.000 pd.st., welke onlangs van Letland naar Lon den werden verscheept, verdwenen is. De papieren waren in een kist geborgen, welke door een ambtenaar werd vergezeld. Toen de kist te Londen werd uitgepakt, bevopd ich daarin nog slechts een waarde van 20.000 pd.st. Het gebeurde werd een tijdlang geheim gehouden, in de hoop dat men den hef op 't spoor zou kunnen komen, indien de paoieren te koon werden aangeboden, noch dit is niet geschied en men acht 't thans r iet uitgesloten, dat de papieren vernietigd zijn. Omtrent een officieele annuleering wordt niets gemeld. De zending was laag verzekerd. Lloyds verzekeringmaatschappij is garant voor ongeveer 50.00 pd.st. Het nieuwe rijkskabinet heeft gisteren avond zijn eerste zitting gehouden, waarin de rijkskanselier dr. Luther de drie nieuwe ministers dr Curtius, Külz en Reinhold be- ëedigde. Vervolgens hield minister Stresemann een voordracht over de buiten.landsche politiek. De regesringsverklaring heeft het kabinet nog niet vastgesteld. De Duitsch-nationale fractie heeft beslo ten bij den Rijksdag een voorstel in te die nen om niet tot den Volkenbond toe te tre den, zoolang Jc van Entente-zijde gedane toezeggingen omtrent vermindering van de bezettingstroepen nog niet zijn nagekomen. Bnand had in de wandelgangen der Kamer besprekingen met verschillende Kamerleden, die den wensch te kennen gaven een ter rein van verzoening te vinden tusschen het s'.andpunt der regeering en dat van de commissie voor de financiën in het bijzon der wat betrof de door de regeering voor gestelde maar door de commissie verworpen belasting op de betalingen. Briand verklaarde, dat de regeering aan de Kamer den juisten toesiand zal uiteen zetten en aan deze de verantwoordelijkheid voor een beslissing zal laten Hij zal daarbij den nadruk leggen op de noodzakelijkheid van een nieuwe fiscale krachtsinspanning thans teneinde het crediet van Frankrijk te versterken. Hij voegde eibij. dat bij niet onverzoenlijk zou ziin als men aan de regee ring een belasting voorstelde, die terstond de noodige middelen verschaf'e welke van de belasting op de betalingen worden ver wacht, Naar dc te Weenen verschijnende Abend uit Boedapest zegt te vernemen, zou de politie bij een huiszoeking bij den Natio- nalen Bond van Rechtsche organisaties een eigenhandig geschreven brief van Bethlen in beslag hebben genomen, dien hij In begin December 1925 vóór de zitting van den Volkenbondsraad te Genève tot baron Pe- renyi zou hebben gericht. In dezen brief zegt Bethlen (altijd volgens het genoemde Weensche blad): „Ik weet van uw ophanden zijnde Fransche francs-actie. In het belang van mijn onderhandelingen t£ Genève, als mede uit algemeen politiek oogpunt verzoek ik u deze actie voorloopig te willen op schorten." De verdediger van prins Win- disch Gratz, zoo heet het verder, kreeg kennis van dezen brief en stelde een al- schrift er van ter beschikking van de oppo sitie. In de gisteren gehouden bespreking met de partijleiders vroeg de afgevaardigde Vaszonyi den minister-president op den man af hoe het met dezen brief zat. Bethlen was aanvankelijk buitengewoon verrast, haalde daarna echter de schouders op en gaf toe. dat deze brief bestond. Hij zeide: „Ik ont ken niet, dezen brief geschreven te hebben. Hij bewijst alleen maar, dat ik de actie niet heb goedgekeurd." De oppositioneele afgevaardigde antwoordde Bethlen, dat het zijn plicht als trinister-presiclent geweest zou zijn, onmiddellijk tegen de valsche mun ters op te treden, niet echter om hun eer opschorting van hun actie te verzoeken, De bevelhebber der Finsche vloot von Schoitz heeft bij den rijkspresident een ver zoek om ontslag ingediend Naar de. bladen melden zijn de Duitsche consuls te Batoem, Bakoe en Poti wegens militaire spionnage gearresteerd en naar Moskou overgebracht. De rechters hebben niet alleen de particuliere papieren in be slag genomen, maar ook dc consulaire ar chieven. Het departement van buitenl, za ken te Berlijn zal stappen ondernemen om vrijlating der consuls te bewerkstelligen. Een onware beschuldiging. De heer J. Pastoor, algemeen Secretaris- en Fenningmeester van het Ned. R. K. Huis vestingscomité, schrijft ons: Het is droevig te moeten constateeren, dat nu een Katholiek hulpcomité geheel belangloos en zonder eenige bijbedoeling onmiddellijk heeft ingegrepen om den onge- lukkigen slachtoffers' van den watersnood hulp te verleenen, van verschillende zijden getracht wordt die hulpjverleenlng als sccta- risch voor te stellen en den indruk te ves tigen, dat door t I.'. K. Hrisvest-ngs-comité bij die hulpverleening de Katholieken wor den voorgetrokken en de andersdenkenden achtergesteld, zoo al niet geheel uitgeslo ten. Het is duidelijk voor iederen onbe vooroordeelde dat zulks geschiedt met po litieke oogmerken. In bepaalde kringen schijnt men het met leede oogen te heb ben aangezien dat juist een Katholiek Co mité bijzonder actief is opgetreden en heeft ingegrepen ap een oogenblik dat anderen nog niet tot onmiddellijk ingrijpen ter plaatse waar dit op dat moment noodig was gereed waren Het is toevallig dat dit een Katholiek Comité is geweest en dat de ramp plaats greep in een overwegend Kaholieke streek. Het R. K. Huisvestings-Comité is krach tens zijn statuten geroepen om hulp te ver leenen bij rampen en calamiteiten van plotseüngen aard, gelijk het gedaan heeft bij de doorbraak in Cuyk in 1920 en bij de stormramp in 1925, alsmede bij den nood n, de D-er.tsche venen en in al r.'rze geval len is door het R.-K. Huisvestings-Comité, evenmin als thans, niet gevraagd naar de Godsdienstige of politieke gezindheid der slachtoffers. Het Huisvestings-Comité beschikt met zijne vele honderden afdeclingen irv het land over eene organisatie, die een onmid dellijk daadsverkelijk ingrijpen mogelijk maakt. De feiten hebben dit nu opnieuw be wezen en de resul aten ervan zijn door de heele pers geroemd. Het Huisvestings-Co mité zelf beroemt zich daarop niet, maar is gelukkig dat het iets voor de arme slacht offers heeft vermogen te doen. Nu komt het „Volk" van Woensdag avond met een heele reeks beschuldigingen tegen het R.-K. Huisvestings-Comité, die het samenvat in het opschrift: „Het R.-K. Huisvestings-Comité tracht er een politiek slaatje uit te slaaa'j Tot een dergelijke conclusie kan men al leen komen wanneer men bij het Katholieke Comité absoluut kwade trouw veronder stelt. Namens het Comité wensch .k met de meeste stelligheid te verzekeren, dat geen enkel oogenblik eenige bedoeling bij hc'. Comité bij het voeren van actie heeft voor gezeten en dat het voorstaande beschuldi ging met verontwaardiging van zich af werpt. De feiten, die het „Volk" vermeldt, zijn de volgende: le In het protestantsch te huis „Rustoord" was een vluchteling oogc- nomen, die slechts beschikte over de klee ding, die hij aan had. Het bestuur zond toen den „vader" van het gesticht naar het bu reau van het R.-K, Huisvestings-Comité om cén stel onderkleeren, dat de man althans een verschooning zou hebben. Die werd echter geweigerd. Zonder meer." Verder wordt gezegd, dat ondergeteeken- de later aan een der bestuursleden van „Rustocrd' gevraagd hee.t oi de „vader nog een keer wou komen om een ver schooning voor hun Verpleegde. Deze voorstelling van zaken is volkomen onjuist, i oen ondergetee icnde van het be stuurslid, dat hierboven bedoeld wordt, van het geval kennis had gekregen, is de zaak door ons comité onderzocht en de vader van het Rustoord ondervraagd. Deze ver klaarde dat er over Protestanten absoluut niet gesproken was en dat er geen sprake van was dat Protestanten niet geholpen zou worden. Dat had dc „vader'' ook tot be doeld „bestuurslid gezegd. De „vader heeft zich op het bureau van het Huisvestings comité vervoegd om inlichtingen, en hij verzekerde dat men daar niet wist dat hij protestant was. Dat heeft hij pas aan het einde van het gesprek medegedeeld. Hem is op het bureau verklaard, dat, wanneer vluchtelingen bij particulieren werden op genomen, men het liefst zag dat die particu lieren ook voor kleeding zorgden (gelijk bij de buitenlandsche kinderacties ook is ge schied), omdat in de geteisterde dorpen de behoeften zoo groot waren en het comité zijn voorraden liever daarheen zond. Ech ter werd daaraan toegevoegd, dat wanneer de particulieren er niet voor konden zorgen, men op het Comité kon krijgen wat er noo- dig was Dit heeft ondergeieekende, han- gende het onderzoek, ook medegedeld aan bedoeld< „bestuurslid" en de raad gegeven om, wanneer klccding noodig was, zich daarvoor tot het bureau te vervoegen. Dit is geschied en de man heeft ondergoed ge- kregea. De tweede beschuldiging van „Het Volk" is, dat aan het Protestantsch Ziekenhuis vooraf gevraagd is of het bereid was bedden in te ruimen, maar dat het Bestuur verder niets hoorde; dat de brancard, die ter be schikking was. niet werd gevraagd; dat de leidende arts Dr. v. d. Werf opdracht had in geen enkel geval zieken af te staan aan het Protestantsch Ziekenhuis; dat eerst het praatje we-d ve-s 'rek! dat 't Prot. vie.:-n- huis per patiënt/ 4 per dag eischte; dat het bestuur echter de verzekering had ge geven dat het gratis verpleging zou ver strekken; dat de heer van Mackelenbergh nog getracht heeft van de directie van het Ziekenhuis te verkrijgen dat geen publicatie zou worden gegeven aan de „vergunning" van het R.-K. Huisvestingcomité cpz., waar uit dan de correspondent concludeert dat het R.-K. Huisves'.ings-comité bezig is een slaatje te slaan, een politiek slaatje ilit de miscre der slachtoffers van den waters nood. Deze conclusie is afschuwelijk en al de bovenstaande beweringen zijn evenveel onwaarheden. Dr. v. d. Werf heeft aan alle Ziekenhui zen gevraagd hoeveel plaatsen eventueel beschikbaar waren. Dat was een voorzorgs maatregel en bicld geen enkele toezegging in. Dc brancard van het Prot. Ziekenhuis is wél gebruiki 'en met een brancard van het Groot Ziekengasthuis naai Maasbommel ge zonden voor ziekenvervoer. Aan Dr. v. d. Werf was door den voor zitter van het plaatselijk Comité verzocht Katholieke zieken het eerst in de Katho lieke Ziekenhuizen te doen opnemen, wat toch een voor de hand liggende zaak is, waarmede Dr. v d. Werf het ook volkomen eens is. Noch aan Dr v. d Wprf, noch aan het Huisvestingscomité was door het Bestuur van het Prot. Ziekenhuis de hierboven ver melde verzekering omtrent het iarief van opname gegeven. Toen de behoefte aan meerdere gelegenheid voor zi.'kecvern «••«ing ontstond is de heer van Mackelenbergh met de Directrice gaan praten (j.l Zondag) en toen verklaarde zij zich bereid tot oonarae" van zieken tegen 1 per dag, hetzelfde ta rief dus dat het Comité in het Groot Zieken gasthuis betaalt Deze welwillendheid is bij zonder geapprecieerd eri nu de Kath gele genheden vol zijn, werden gisteren in het Prot. Ziekenhuis een oude man en heden een moeder met baby ondergebracht, allen katholieken Dat men katholieken eerst in Kath. Zie kenhuizen heeft ondergebracht zullen ook andersdenkenden als juist moeten erkennen. Van de bewering dat de heer van Macke- lenberg verzocht zou hebben geen publica tie te geven aan de vergunning van het comité, is geen woord waar. Nog eens; de „noodzickenzaal" in de Ci- 'adelkazerne hebben met een eigenlijke zie kenverpleging niets te maken; zij zijn be- riemd voor personen, die niet in de ka zernes, maar ook niet in een ziekenhuis thuis behooren. Het is dus onjuist, dat he! comité eerst nog een andere gelegerheid tot ziekenverpleging zou gccreëe~d hebben alvorens er toe over te gaan zieken in het Prot. Ziekenhuis te doen opnemen, Ten slotte wordt in het „Volk" nog be weerd, dat ook het Prot. Weeshuis plaf.t- sen beschikbaar stelde, welk aanbod niel is aanvaard. De waarheid is, dat verschillende katho lieken ook in Protcstantsche gezinnen zijn opgenomen en dat in genoemd weeshuis sedert Zondag een katholieke vrouw mei kind vertoeft. Dit zijn de feiten, zoodat van het laster lijk geschrijf van den Bosschen correspon dent van het „Volk" niets overblijft. Treu rig is het, dat deze man er voor zijn partij een „politiek slaatje tracht uit te slaan." Hij weet beter. Hij weet alhans hij kan weten, wannee' hij zich ter plaatse op de hoogte stelt dat juist hier, in het hoofd kwartier van het R.K. Huisvcstingscomit.' de samenwerking tusschen alle gezindten voortreffelijk is geweest en dat zoowel op het bureau van het comité als voor den „buitendienst" cr voor 'de verzorging van dc vluchtelingen dankbaar gebruik is ge maakt van de pe-soonlijke hulp van niet- katholieken. Men kan gerust zijn; Het R.K. Huisves tingscomité helpt zonder onderscheid van godsdienst of politieke gezindheid; het heeft geen ander doel dan om hulp te ver leenen in den meest algeraeenen zin er. het heeft bewezen dat he een onderdeel wil zijn van de groote hulporganisatie in den lande, door dadelijk contact te zoeken en overleg te plegen met het Oranje-Kruis en met de Watersnood-commissie, in wel ker fonds ook de door het Huisvestings comité ingezamelde gelden zullen vloeien. J. PASTOOR. Alg. secretaris penningm- van het Nederlandsch Huisvestings comité, In het Tijdschrift voor Armwezen, Maat schappelijk Hulp en Kinderbescherming van 16 Januari bespreekt mr. M. Schorlesheim het onlangs door den Amsterdamschen kan tonrechter gevelde vonnis, waarbij de hou der van een der beruchtste woeker kantoren in Amsterdam in zijn vordering tegen een zijner slachtoffers niet-ontvankelijk werd verklaard, omdat de overeenkomst tus schen geldschieter en gelclnemer naar het oordeel van den kantonrechter in strijd zou zijn met de goede zeden. Het betrof een gelcleening van 90 waar voor in 10 maanden tijds 125 terug moest worden betaald, terwijl de voorschotnemer, rijksambtenaar, zijn salaris aan zijn schuld- eischer moest cedeeren. Hoezeer schrijver zich ook over deze uitspraak verheugt, ge looft hij niet, dat zij in de practijk zóó heil zame gevolgen zal hebben, als velen ervan verwachten, omdat het hier een uitzonde ringsgeval geldt waarin niet, zooals gewoon lijk, door den debiteur accepten waren afge geven. Ware dit wel het geval geweest, dan zou z.i. van de medewerking van den kan tonrechter weinig terecht zijn gekomen, wat schrijver met een voorbeeld uit eigen practijk verduidelijkt. Naar schrijver's meening kan van een krachtige medewerking van onze Rechterlijke Macht bij de bestrijding van den woeker vooreerst nog geen sprake zijn, omdat zich nog geen jurisprudentie gevormd heeft, welke het ageeren uit accepten in ge vallen als het onderhavige onmogelijk maakt en een onderzoek naar de feitelijke verhou- ditlgen, welke aan de werkelijke transacties van partijen ten grondslag liggen, nog niet toegelaten is. „De gevaarlijke woekerban- ken weten dit maar al te goed en het is aller minst aan toeval te wijten, dat juist deze nti-sociale instellingen zoo voorzichtig zijn om hun slachtoffers steeds tot het teekenen van accepten te dwingen." Eerst moet dan ook, naar schr.'s mee ning, het strenge rechtskarakter van het accept door een constante jurisprudentie zijn aangetast. En het wachten is dus op den eersten magistraat, die den moed zal hebben dit aan te durven. Evenals uit andere plaatsen van het land zijn ook uit de provincie Drente werklóoze arbeiders, die waren aangewezen voor ar beid in de Lfmburgsche mijnen, door de mijnartsen afgekeurd, niet op grond van geconstateerde lichaamsgebreken, maar we gens gebleken tegenzin in den mijnarbeid. De arbeiders, die om die redenen of op eigen klachten worden afgekeurd, worden niet weer in de werkverschaffing geplaatst. De „Staatscourant" van Donderdag 21 Jan. bevat een Koninklijk besluit van ongeveer den volgenden inhoud: H, M. de Koningin, willende aan hen. die bij gelegenheid van den jongsten watersnood door ijver, moed, beleid en zelfoooffering het meest hebben uitgemunt, een blijk van haar tevredenheid en goedkeuring verleenen, beeft het volgende goedgevonden: Ter erkenning van uitstekende daden, bij den jonasten watersnood, wordt een eere teeken ingesteld. Dit eereteeken bestaat: lo. in een medaille in zilver of in brons, houdende aan de voorzijde het borstbeeld van wijlen haar beminden vader, met het onderschrift „Willem III, Koning der Ned. G. H. V. L.", en aan de keerzijde met het omschrift: „Watersnood van 1926", een oranje- en lauriertak, van onder met elkan der door een lint verbonden, omvattende een perkament, waarboven de Koninklijke Kroon en voorzien van het opschrift: „de Koningin aan 2a. in cene barret in zilver of in brons, voorstellende een eikentak omslingerd door een lint, waarop de woorden. „Watersnood van 1926"/zijn gegraveerd. Dc medaille wordt verleend aan hen, die zich bij den jongsten watersnood bijzonder hebben onderscheiden, De barret wordt toegekend aan hen, die reeds vroeger met de medailles, ingesteld bij dc Koninklükc besluiten van 31 Maart 1855 na. 71, 24 Maart 1851 no. 66 en 5 April 1876 no. 18, alsmede bij besluit van 6 Maart 1916 no. 83, of met de barret ingesteld bij de drie lantstvermelde besluiten, zijn begiftigd en zich opnieuw bij den jonasten watersnood loffelijk hebben onderscheiden. In het internationale telefoonvckeer tre den 1 November a.s. de volgende nieuwe bepalingen in werking: I. De internationale gesprekken zullen nog slechts voorrang hebben boven gesprek ken van gelijke waarde van het binnenland- sche verkeer. 2. De regelmatige metingen van de bui tenlandsche geleidingen vervallen. 3. Kantoren met beperkten dienst behoe ven de bij dienstsluiting aanwezige gesprek ken slechts dan af te werken, wanneer dil in zes minuten kan geschieden. 4. Een telefoonabonné kan gelijktijdig mee-dere gespreksverbindingen naar het zelfde locale telefoonnet opgeven. 5. Dringende staatsgesprekken tegen drie voudig tarief zijn nieuw ingevoerd; zij zijn cok in die betrekkingen toegelaten, waar in de wisseling van dringende particuliere gesprekken niet is voorzien, 6. De gesprekseenheid is 3 minuten. De overblijvende duur wordt dan volgens af zonderlijke minuten een derde van het tarief voor de gesprekseenheid berekend. Alleen in het verkeer tusschen grenstele- ioonnetten wordt ook het overblijvende per 3 minuten berekend. 7. Een gesprek wordt eerst dan tarief- pliehtig, wanneer beide deelnemers zich •ïèfiben gemeld. 8. Gespreksaanmeldingen knnnen op een door den aanmelder te bepalen tijdstip ge acht worden te vervallen, 9. Het tarief voor de gedurende den tijd van het zwekkere verkeer gevoerde ge sprekken kan verminderd worden. 10." Nieuw ingevoerd worden „bliksemge- sprekken" (conversations-éclair). Deze heb ben den voorrang voor alle andere parti culiere gesprekken; het tarief daarvoo; moet op ten minste het 10-voudige van het tarief voor een gewone gesprekseenheid vastgesteld worden. 11. Abonnementsgesprekken kunnen ook voor de tijden van het sterkere verkeer overeengekomen worden. Het tarief wordt tot op ten hoogste het drievoudige van het eenheidstzrief verhoogd. De maandelijkschc minimumduur rekent nog slechts van den eersten van een maand af. 12. XP-gesprekken (het roepen van een persoon naar het telefoonkantoor), z.g, op roepberichten, zijn toegelaten. Het tarief biervoor is 1/3 van de geheele tarieveneen- heid, ten minste echter 50 centimes. 13. Locale gesprekken moeten ten gunste van een internationaal gesp-ek onderbro ken worden, wanneer de technische inrich tingen het toelaten, 14. Tariefsheffingen na de eerste heffing moeten door de administratie van het land van oorsprong geschieden en worden alleen door deze ged-agen. heeft ontvangen, werd ons medegedeeld, dat bij niet onderteekening onzerzijds de arbeidsovereenkomst aan de loopers indi vidueel ter onderteekening zal worden voorgelegd. Kameraden, hiertegen is het scherpst denkbare verzet geboden. De pogingen door het bestuur aangewend om de eenzijdige invoering opgeschorst te krijgen, hadden geen resultaat. Zelfs de bemoeiingen van den Secretaris van den A. B, B. hadden geen succes. Waar nu door ons alle middelen tever geefs zijn aangewend, zullen wij thans var. scherpere middelen gebruik moeten maker waarover een vakvereeniging beschikt. Het bestuur roept nu de leden op toti een vergadering op morgenavond om te be sluiten over een voorstel om de werksta king aan het Volk" te proclameeren. Blijkens een in de „Tribune" opgenomen nanifest, door het bestuur van de Alg. Krantenbezorgers-vereeniging „Amsterdam" Lot haar leden, werkzaam bij het dagblad „Het Volk, gericht, dreigt er bij dit blad zen staking van de krantenloopers. Vol gens dat manifest van de bezorgers wil dc: directie van het „Volk" een loonsverlaging waardoor de menschen minder zullen gaan verdienen dan voor den oorlog. Verder wil de dfrectie de volledige vrijheid hebben opi wijken door expeditie-personeel te la ten loopen. Hierin schuilt voor ons, aldus het manl iest, een buitengewoon groot gevaar, „Ten eerste: wordt hierdoor dc vakver eeniging tot een bijzaak gemaakt. Ten tweede treden deze expeditie jon gens daardoor op als loondrukkers. Ten derde: wordt hierdoor de mogelijk heid geschapen voor een even groote el lende als wij in den afgeloopen tijd hebben meegemaakt. In iedere kleinigheid kan aanleiding ge vonden worden om een looper te ontslaan en hiervoor een van het expeditieperso- neel de wijk in te sturen. Het bestuur heeft daarom voorgesteld dat het aantal expeditiejongens die wijken moeten loopen, beperkt moet worden tot zen klein aantal en dit slechts ont„volk"te vijken mogen zijn. Dc directie wenscht hierop niet in te 'aan. Het bestuur heeft getoond hierin te gemoet te willen komen, in de verwach ting dat de directie bereid is onzen loon- zisch in te willigen, i Ook daar heeft de directie geen ooren naar. Zij wil blijkbaar het onderste uit dc kan hebben. En jjvaar op deze punten geen overeen- stemming is bereikt, is de directie er toe overgegaan de overeenkomst eenzijdig in te voeren. Dit is haar blijkbaar niet genoeg. In een brief die het bestuur 11 Januari HULDE AAN DE BESTRIJDERS VAN HET WATER. Ongeveer 150 manschappen van het le en 9e regiment infanterie uit Assen en van de genie, stoHden Woensdaz naar uit Zwolle gemeld wordt, met hun offic'eren opgesteld aij de Herv. Kerk te Dalfsen, toen klokslag 12 uur de Commissaris der Koningin in Overijssel hen ongeveer als volgt toesprak Soldaten, teen gij van uw garnizoen ver trekt, heeft uw kolcnel de verwachting uit gesproken, dat gij U zoudt gedragen als Hollandsche jongens. Tot mijn groote voldoening kan ik verklaren, dat gij U zoo danig gedragen hebt. Gij hebt groote offer vaardigheid 'gepaard aan plichtsbesef. Het moet bij uw terugkeer een aangenaam, dankbaar gevoel zijn, dat gij een noodtoestand hebt kunnen voorkomen, zooals wij op andere plaatsen hebben. Hierna richtte de Commissaris zich tot de officieren en de onderofficieren van de infanterie, genie en den metordienst. De commandant, kapitein Liewens, dankte voor de eer, die de Commissaris der Koningin ken aandeed, door hen op deze wijze toe te spreken De militairen zijn geroepen, zeide sorom hun plicht te doen, wat hen hier vergemakkelijkt is door den steun van de hooge autoriteiten, met als hoofd den Commissaris Met een handdruk nam de Commissaris der Koningin vervolgens afscheid van de officieren. De heer J. F. Baron van Haersolte, dijk graaf, geveelde zich gedrongen, namens het waterschapsbestuur, de Noorder Vecht-dijken dank te brengen aan he. detachement, dat( in den gedenkwaardigen tijd, die achter ons ligt, dag en nacht heeft gestreden, eerst te~en het water, en toen tegen het ijs. Het Waterschapsbestuur gevoelt groote bewonde ring voor dit detachement en zijn comman dant, en men kon de militairen niet laten vertrekken zonder in het openbaar deze woorden van dank en bewondering te hebben geuit. Kapitein Liewens bracht daarop den dijk graaf dank voor hetgeen hij voor den troep reeft gedaan. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat het waterschap in de toekomst "espaard mag blijven, voor een ramp, zooals thans hier heeft plaats gevonden. Ten slotte nam de commandant afscheid van den hoofdingenieur an den Prov. Water staat, den heer VanLinden van den Heuvell, en van ingenieur P. Wolffensperger. Door het ys gezakt. De 20-jarige de H., schoenmaker te Wil ms (Utrecht), reed op de fiets over het ijs van de Ringvaart, doch zakte met fiets en al er doorheen. Met de armen bleef hij op het ijs hangen. Een voorbijganger, riep hulp en spoedig poogden de heeren v. V. en v. d. V. met een ladder en een touw den man te redden! Daarbij geraakte ook v. V. te water. Hij wist echter weer op het ijs te klau teren en een touw om de H. te slingeren. Aldus kon den laatste aan wal worden getrok ken, zocdat het ongeval met twee natte pak ken afliep. Den vcrigen winter kwam in de woning van den heer Dieperink te Hengelo (G.) een rood- oerstje binnenvliegen, als wilde het zich om onderdak aanmelden. Zeer gaarne werd het beestje gastvrijheid verleend en het voelde zich er spoedig zóó thuis, dat het de kamer niet weer verliet, vóór het zachter weer werd. 's Nachts vertoefde het meestal op een kast, maar overdag vloog het overal rond. Met de kinderen was het zoo eigen,dat het zich met etenstijd steeds naast het bord van een der kleinen neerzette, om zijn deel van den maaltijd in ontvangst te nemen. Bij het aanbreken van de lente zocht het vogeltje de vrije natuur weer op en bleef den geheelen zomer weg, tot het j.l. Zondag weer zijn intrek in het gezin van den heer D hèeft genomen, waar het door allen als een welkome gast werd begroet. Vervlogen hoop. De korte, sombere mededeellngen, die van de autoriteiten te Soesierberg en van het vliegkamp de Kooy worden ontvangen, komen daarop neer, dat alle hoop is opge geven. Vruchteloos zijn de pogingen der vliegers gebleven, die ondanks de ongunstige weers gesteldheden niets wilden onbeproefd laten iets omtrent het lot hunner vermiste kame raden te weten te komen. Het slechte weer was Donderdag oorzaak, dat aanvankelijk geen torpedobooten konden uitvaren. Later in den morgen zijn uit Nieuwediep twee torpedobooten vertrokken in de richting van Noordwijk aan Zee. Het vermoeden is n.l. gerezen, dat de Fokker verkenner daar in zee is gestort, omdat ter plaatse olievlekken op de golven zijn waar genomen. Visschers hebben verklaard, dat zij motor geronk hebben gehoord. Aan het onderzoek zal voorts nog door een mijnlegger en een mijnenveger uit Vlissingen worden deelge nomen. De dikke mist maakt het echter onmogelijk snel te varen, zoodat het onder zoek slechts langzaam zal vorderen. Wordt geen resultaat bereikt, dan zou heden, Vrijdag, het onderzoek worden voortgezet. In verband met het zeer ongunstige weer, heeft men er zoowel op Soesterberg als op De Kooij van af gezien, opnieuw vlieg machines uit te zenden. Uit Soesterberg werd echter nog mede gedeeld, dat nog steeds troepenafdeelingen langs de kust patrouilleercn, ten einde even- tuceel aangespoelde klecdingstukken of deelen van het verongelukte vliegtuig op te sporen. In een der loodsen van het vliegkamp te Soesterberg had Donderdagmorgen een aan grijpende plechtigheeid plaats. De comman dant der luchtvaartafdecling, overste J. H, Hardenberg, had het personeel van het vliegkamp bijeengeroepen, ten einde de ge vallen kameraden te herdenken. In treffende bewoordingen, welke diepen indruk op of ficieren en manschappen maakten, wees de commandant on het feit, dat deze jeugdige en veelbelovende onderofficieren bij het be trachten van hun moeilijken plicht gevallen waren. De commandant beschouwde den adelaar, die met uitgestrekte vleugels prijkt op de gedenknaald, welke in 1923 ter eere van omgekomen vliegers op Soesterberg werd opgericht, als het mooiste symbool, welke de hulde van het vliegkamppersoneel uitbeeldt voor de vermiste kameraden. Indien na eenige dagen blijkt, dat de on derofficieren Hartjesveld en Vos inderdaad hun laatste rustplaats in zee hebben gevon den, dan zal de commandant van het esqua- drille, waaronder de omgekomen vliegers hebben gevlogen, met een toestel naar zee worden uitgezonden, ten einde op de plaats, waar men vermoedt, dat de Fokker in de golven is verdwenen, een krans te werpen. Donderdagmorgen vervoegde zich op het bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon in de Kazernestraat te 's-Hage een zekere K„ die ruzie zocht met den ambtenaar over de steun- verleening. Hij dreigde, dat hij in het Ge bouw van Maatschappelijk Hulpbetoon op de Prinsegracht de ruiten zou ingooien. De chef van de afdeeling Kazernestraat heeft daarop het bureau op de Prinsegracht tele fonisch gewaarschuwd en door den direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon werd vervolgens aan de politie op de Riviervisch- markt om versterking gevraagd, die weid"" aanrukte. Niettegenstaande dezen voorzorg maatregel heeft IC. toch kans gezien daar oe uiten in te slaan. Een veertiental ramen aan den kant van de Korte Beestenmarkt werden vernield» Men zal zich herinneren, dat K. voor hetzelfde feit den llen November door den politierechter tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij vond toen, dat hij te weinig steun kreeg, ging flink wat jenever ge bruiken en gooide de ruiten in. Waarschijnlijk was hij nu weer ontevreden en trachtte meer steun te krijgen langs dezen voor hem meer gebruikelijken weg. Nog op zoek naar den moordenaar. Uit Rotterdam wordt gemeld De verdachte inzaje den moord in de Rozenstraat te Rotterdam, de 33-jarige sjou werman Oors, die Woensdag ten huize van zijn zwager zijn 31-jarige echtgenoote Cor nelia Johanna Maas van het leven beioofde, is nog steeds niet opgespoord. De politie heeft hans zijn spoor gevolgd tot Ridderkerk. Voorbijgangers hebben medegedeeld, dat Oors te IJselmonde bij een kreek kwam. Men waarschuwde hem nog, niet over het ijs te gaan, daar dit te zwak zou zijn. Schuitjes, die anders voor het verdvoer over de kreek gebezigd wo-den, lagen vastgevroren. Oors gaf geen antwoord en is har over het ijs naar den overkant geloopen. Hij id daarna dwars het land overgegaan, tot hij aan den weg na Riddeakerk kwam. Op het land was zijn spoor door de sneeuw goed te volgen. Dit spoor leidde naar den landweg naar Ridderkerk. Vandaar is men hét spoor kwijt geraakt. Naar alle omliggende plaatsen is het sig nalement van den verdachte geseind met verzoek tot opsporing en aanjhouding. Spe ciaal in Roosendaal is de aandacht op Oors gives:igd, terwijl voorts in alle grensplaa'.sen ne politie is verwittigd. Te Assen is Woensdag gevankelijk bin- nengebrach! H, den D verpleegde te Veen. huizen, verdacht van brandstichting. HOOFDDORP, 21 Jan. 1926. Tarwe nieuwe 1314.50; Rogge 99.75; Gerst Chevallier 1112; Haver ,t 9.7510.50; Witte Duiveboonen 1416; Paardeboonen 1212.60; Groene erwten 1315.50; Karwei 2425.50; Blauwmaanzaad 60 68; Kanariezaad 1819. Prijzen per 100 K. G ALPHEN a. d. RIJN, 21 Jan. Kaas. Aan gevoerd 26 wagens, le soort 5658, 2e s. 5355, met R. M. 5952, zoete komijne met R. M, 66. Handel matig BARNEVELD, 21 Jan. Pluimvee. Tam me eenden 12,20, wilde id. 11.20, jonge hanen 1.503, oude id. 23, jonge hennen 23.75, oude kippen 1— 2.60, tamme duiven 0.350.40, tamme ko nijnen 13, wilde id. 0.901.10, alles per stuk. Kalkoenen 11-25 per k.g, Aan voer 12.000 s'.uks pluimvee Handel redelijk. Eieren 89.50 per 100 stuks. Aan voer 250.000 stuks. Handel trasg. BOVENKARSPEL (Station), 21 Jan, Aan gevoerd 365 baal uien, groote gele 3.4<V— 3.55, drielingen 3.703.80; 22.800 k.g. roo- de kool 5.307.70; 18.100 k.g gele kool 46.40; 5000 k g. witte 5.406.40 per 100 k.g. HOOFDDORP, 21 Jan. Granen. Tarwe nieuwe 1314.50, rogge 99.75, gerst chevalier 11—12, haver 9.75—10.50, wiLte duiveboonen 1416, paardeboonen 1212,60, groene erwten 1315.50, kar- wie 2425.50, blauwmaanzaad 6068, kanariezaad 1819. Prijzen per 100 k.g. MIDDELBURG, 21 Jan. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer tamelijk. De no teeringen waren als volgtTarwe f 1214, witte boonen f 1825, ronde bruine boo- nen f 1724, kroonerwten f 1822, lange cruine boenen f 1116, alles per 100 kg. SCHAGEN, 21 Jan. Eieren. Aanvoer 15.354 kip- f 6.908.70, gemidd. prijs f 8.20 205 eenden- f 8.208.40, gemidd. prijs f 8.30: bruine f 8.409, kleine f 77.10 per 10Ó stuks. ZWOLLE, 20 Jan. Huiden. Gedurende deze week worden de volgende prijzen be steed os- en koehuiden, per kg. 25 cent, stieren 20 c., pinken 29 c., De handel was onveranderd. IJMUIDEN, 21 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 stoomtrawlers en 1 beuger. De prijzen waren als volgt Tarbot 2.101.80, Tongen 21.70 per kg Griet 4821, gr. Schol 3126, md. Schol 37—29, Zetschol 35—31, kl. Schol 28—16, 18—10.50, Scharren 16—15 per 50 kg Roggen 2213 per hoop gr. Schelvisch 41'28, ir.d. Schelvisch 3830, kl. md. Schelvisch 4128, md. Schelvisch 1812, 86.50 per 50 kg Kabeljouw 5544 per 125 kg gr. Gullen 2014.50, kl. Gullen 10—5.30, Wijting 6.50—4.70 per 50 kg. IJMUIDEN, 21 Jan. Heden kwamen van de treilvisscherij hietr aan den afslag de stoom- treilers IJM. 136 (Clasina Luther) met ƒ2074 IJM. 35 (Wilhelmina) met 2435 IJM. 175 (Holland II) met ƒ2492 IJM. 331 (Holland V) met 1308 IJM. 41 (Cobi) met 1715 IJM. 80 (Kasenkamp) met 1908 IJM. IJM. 153 (Juliana) met 1950 IJM. 110 (Zaanstroom I) met 2303 IJM. 15 (Eveline met 3853 IJM. 28 (Walrus) met 1815 IJM. 106 (Reiger) met 2378 en IJM. 2 (Christine) met 862 aan besomming. IJMUIDEN, 21 Jan. De met geringe vangst naar hier teruggekeerde stoomtreiler IJM 161 (Elie Chensvïére) heeft tijdens de visscherij op de Noordzee een groot deel van het vischruig verloren. IJMUIDEN, 2£ Jan- Van de beugvissche- rij .arriveerde heden aan den afslag de stoom- beuger VL. 190 (Koninsring Wilhelmina) met een besomming van 3276»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6