gfHlLUWS t SPORT EN SPEL. R. K. F. D. H. V. B. R. K. Sportvereeniging „The Yelïow-Black Boys." R.K.V.V. „Victrix". N. V. B. E. D. O.Haarlem. Haarlemsche Voetbalbond. LAWNTENNIS. HET BROODBESLUIT SOCIALE BERICHTEN. Geen Duitsche pasvisum meer noodig. De kwestie van de dubbele belasting. De ivaiersnood en de everwerk vergunningen. LicKischip „Noord Hinder" aangevaren. Ernstig ongeluk te Oudenbosch. Avonturen van vier militairen. LANDB. EN VISSCHERIJ Stagnatie aan den Langedijk. MARK TNIEUWS, De weergesteldheid is op het oogenblik 'dat wij dit schrijven van dien aard, dat er zeer veel kans bestaat op afkeuren van di verse tereinen. Zelfs veronderstellen wij, dat het Federatie bestuur vóór a.s. Zondag reeds alle wedstrijden zal aflasschen, reden waarom wij ditmaal ons overzicht niet uit gebreid zullen maken, Allereerst zij even vermeld, dat in den Overgang B een groote verandering heeft plaats gevondln, doordat het Amsterdam- sche P. V C B zich uit de competitie heeft teruggetrokken, waardoor, wegens het ver vallen der door haar gespeelde wedstrijden, eenige wijziging in den stand is gekomen. Gelukkig is deze wijziging van weinig invloed op het verloop der competitie De stand luidt: H. B, C. 7 7 0 0 14 18—6 2.— De Meer 5 2 2 1 6 12—11 1.20 R. K, V B. 6 2 2 2 6 7—11 1 R. K. A. V. 4 1 1 2 3 5—7 0,75 E. M. M. 5 1 1 3 3 10—12 0.60 Limvio 3 0 1 2 1 46 0.33 .Wilskracht 4 0 1 3 1 48 0.25 Duidelijk blijkt hieruit, dat onze Heem- steedsche Ovcrganger thans een schitterende kans op het kampioenschap maakt. Opval lend is ook het geringe succes van Wils kracht. In de 2e klasse G, is het nog steeds Zaan dam, dat de leiding heeft. Nog kort geleden vierde Zaandam t aar tien-jarig bestaan en niet onaardig zou het ziin indien het pubi- leum jaar met een kampioenschap werd besloten. Doch zoover is het nog niet, want Beverwijk en Alw. Forward zijn ernstige concurrenten Eerstgenoemde is den laatsten tijd eenigszins uit vorm maar de Hoornsche vereeniging schijnt met grootsche plannen bezield. Alw. Forward heeft zich onder'lei ding gesteld van den bekenden trainer Juli an, (R C. H., Feyenoord, e.a.j, zoodat wel verondersteld mag worden, dat de menschen uit Hoorn van zich gaan doen spreken. De stand is: Zaandam 5 3 2 0 8 135 1.60 Beverwijk 7 4 1 2 9 22—11 1.28 Alw. Forward 4 2 115 107 1.25 R. K. W. S. V. 5 2 2 1 6 10—11 1.20 Zwaluwen 8 3 2 3 8 15—12 1. Volendam 4 1 1 2 3 6 6—10 0.75 Wilskracht II 6 1*14 3 11—21 0.50 N. I. C. 5 1 0 4 2 8—16 0.40 Bij het publiceeren van den stand in de 2e klasse H in ons blad van 11 dezer, was de uitslag van den wedstrijd G. D. A.D. O. N K nog niet ir ons bezit. De Loosdui- ners wisten met 20 te winnen waardoor zij de leiding in deze afdeeling veroverden. De stand luidt: G. D. A 7 6 0 1 12 16—10 1.71 D. O. N. K 5 3 11 7 17—10 1.40 Leiden 6 3 1 2 7 21—15 1.16 T. Y. B. B. 6 2 2 2 6 17—15 1.— Duiven 6 2 0 4 4 1320 0.67 Concordia 6 0 0 6 0 821 0. De Haarlemsche Geel-Zwarten zijn zich na een slap begin goed aan 't herstellen en voor menig elftal zullen de Yellow Black Boys geduchte tegenstanders worden. Met Concordia wil het niet erg De Hille- gommers. bezetten stevig de onderste plaats waarvan zij vermoedelijk niet meer af zullen komen. PROGRAMMA VOOR MORGEN. Overgang B. Limvio—H. B. C. Wilskracht-E. M. M. R. K. B. V—De Meer. 2e klasse G. ZwaluwenR. K. W. S. V. ZaandamVolendam. 2e klasse H. ,T, Y. B. B'.Duiven. G. D. A.Concordia. D. O, P. K,Leiden. Een uitvoerige beschouwing laten wij achterwege. Alleen geven wij bij de wed strijden, die ons het meest interesseeren, de volgende clubs de beste kansen, n.l. H. B. C., Zaandam, Z. Y. B B., G. D. A. en D O. N. K Evenals bij de wedstrijden in de Federa tie, veronderstellen wij, dat a. s. Zondag vele ferreinen onbespeelbaar zullen zijn, zoodat een overzicht vrijwel overbodig is. Wij willen echter den stand van de eerste klasse B publiceeren, daar in die afdeeling de laatste weken belangrijke gebeurtenissen hebben plaats gehad. Zij luidt: Lisse 9 6 1 2 13 35—15 1.44 Santpoort 10 5 4 1 14 22—13 1.40 W. F. C. 9 5 2 2 12 29—18 1.33 S. J. C. 9 4 4 1 12 29—20 1.33 R. K. V. Z. 8 2 1 5 5 10—19 0.63 Beverwijk II 11 2 2 7 6 11—37 0.56 Geel Wit 10 2 0 8 4 19—30 0.40 Reeds direcf valt het op, dat de span ning in deze klasse eerder toe- dan 'afge nomen is en zeer zeker zal in de allerlaatste .wedstrijden eerst de beslissing vallen. Momenteel heeft Lisse de beste kansen den eere-titel, heeft Lisse duidelijk bewezen in haar wedstrijden tegen S. J. C., waarin en dat zij werkelijk aanpraak kan maken op zij op drie der 4 punten beslag wist te leg gen. Doch haar voorsprong op de drie overige pretendenten is echter zoo gering, dat één gelijkspel voldoende is om van de eerste, b.v. naar de vierde plaats te worden ver drongen, Maar niet alleen in de hoogere regionen is de strijd spannend, doch ook de degra- datie-candidafen bestrijden elkaar met gcoote harnekkigheid. Geel-Wit deed een wanhopige poging om 'de laatste plaats vaarwel te zeggen en sloeg R, K. V, Z. met 30. Misschien geeft deze fraaie overwinning den Pauselijken het noodige zelfvertrouwen om uit hun beide resteerende wedstrijden een voldoend aan tal punfen te behalen, dat door hen boveri R. K, V. Z. en Beverwijk zal brengen. Wij willen er in dit verband even op wijzen, dat de mogelijkheid niet is buiten gesloten, dat de candidaten zoowel voor de bovenste als onderste plaats met een gelijk aantal punten zullen eindigen. In beide gevallen beslisf dan het doel-gemiddelde, niet het doel-saldo. Hit doel-gemiddelde verkrijgt men door het aantal tegen- op het aantal v o o r -punten te deelen. Vermoedelijk zal een dier gevallen zich wel voordoen en daarom dienen de betrok ken elftallen er voor fe zorgen, dat een cventueele overwinning zoo groot mogelijk moet zijn. PROGRAMMA VOOR MORGEN. Ie klasse B. 0Z.F.C.S.J.C. Geel WitSantpoort, 2e klasse C. Concordia IIT.Y.B.B. II TeylingenSantpoort II AllianceVictrix 3e klasse C. R.K.V.Z. II—T.Z.B. 4e klasse E T.Z.B. II—W.F.C. III. H.B.C. Ill—B.S.M. 4e klasse F. B.S.M. IIOnze Gezellen II. T.Y.B.B. Ill—D.S.S. II. R.K.V.Z. III—Geel Wit III. Officieel. JUNIOREN-COMPETITIE. Voor Zondag 24 Januari 1926 zijn vanwege de vorst geen wedstrijden vastgesteld. He den, Vrijdagavond, terwijl we dit berichtje schrijven, is 't weer wel dooiende, doch de terreinen zullen toch niet bespeelbaar zijn. Voor programma Zondag 31 Januari zie Maandagavond in dc „N. H. Courant". DE VOLMACHTEN. Verschillende vereenigingen zijn nog V gebreke gebleven, de volmachten in te zen den. Zulks kan nog tot Zondagmorgen 11 uur geschieden. Denken de heeren penninmeesters om het Watersnoodbedrag op te zenden of aan mijn adres af te geven. Spoedig s. v. p. De Penniigm.-Competitieleider, P. G. SMIT, Atjehstraat 12. Schoten. Secretariaat; Emmaplein 38, Hedenavond van 78 uur contributie- betalen in het "gebouw St. Bavo, Smede- straat. Dinsdagavond 8A uur kas-commissie- vergadering, ten huize van den heer Slen ders, Scheepmakersdijk. Donderdagavond nA uur clubavond in het gebouw der R. K. Militaire-Vereeni- ging, Zoetestraat. Indien de toestand der terreinen het toe laat worden morgen de volgende wedstrij den gespeeld: T, Y. B. B. IDuiven I, 2 uur. Concordia 2T. Y. B. B. 2, 2 uur. T. Y. B. B. 3-D. S. S. 2, 12A uur. Secretaris O. E. Sinck, Hagestraat 10, PROGRAMMA VOOR 24 JANUARI. Alliance IVictrix I, 2 uur Het eerste elftal gaat een lastige uitwed strijd spelen tegen Alliance. Alliance en Victrix hebben nog goede kansen op het kampioenschap. Wie dezen wedstrijd ver liest is voorloopig uitgeschakeld. Het zal daarom een zeer spannende wedstrijd wor den en ik hoop, als dat de leden het niet te licht op zullen nemen, dan verwacht ik een kleine overwinning. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. AFDEELING I. Ie kla&se, D. F. C.Stormvogels. Blauw WitUnitas. 't Gooi—H.V.V. SpartaR. C, H. H. F. C.—V. O. C. 2e klasse A. BloemendaalW. F. C. D. W. S.Alcm. Victrix, SchotenZandvoort. HollandiaWest Friesland. Reserve le klasse. Z. F. C. 2—H. F. C. 2. R. C. H. 2—Ajax 2. Spartaan 2Blauw Wit 2. V. V. A. 2—E. D. O. 2. D. E, C, 2Rapiditas 2. Reserve 2e klasse A W. F. C. 2Haarlem 2. Stormvogels 2Ajax 3. Alcm. Victrix 2Hollandia 2. AFDEELING II. le klasse. E. D. O.Haarlem, A. S. C—U. V. V.1 FeijenoordZ. F. C. AjaxExcelsior. H. B S.Spartaan 3e klasse A. HillinenLugdunum. BodegravenD V. C. U. V. S—V. D. S. 4e klasse A. D. V. V. E, H. S. H. D. V. Norvicus. T, H. B.-D, I O AFDEELING III. le klasse. D. O. T, O—Quick. HeraclesVitesse Ensch. B.Enschede. Z. A. C.Go Ahaed. WageningenHengelo AFDEELING IV. le klasse. RoermondN. A. C. WilhelminaM. V. V. EindhovenB. V. V. Bred.-'t ZesdeWillem II. N O. A. D—De Valk. AFDEELING V le klasse. F rieslandAchilles G, V. V—Velocitas, W. V. V. Frisia. LeeuwardenVeendam. Wij laten het overzicht achterwege omdat het meerendecl der vastgestelde wedstrij den wegens onbespeelbaarheid der terrei nen niet zal doorgaan, De Haarlemsche velden. Nadai wij van den N. V, B. gistermiddag bericht ontvingen dat althans Vrijdag geen besluit meer was te wachten waarbij alle wedstrijden zouden worden afgelascht, zijn we eens een kijkje gaan nemen op de voet balvelden in den omtrek. Het H. F, C.-terrein lag nog dik onder de sneeuw, doch bij E. D. O. waren een aantal leden druk doende om de sneeuw te verwijderen. Juist toen we arriveerden, was het veld geheel vrijgemaakt. Een k'anig stukje werk Van deze nijvere E. D. O.-leden, Het veld bleek nog tamelijk hard, doch niettemin scheen het ons bespeelbaar. Een klein zonnetje zou hier wonderen verrich ten, verzekerde ons een E, D, O.-man, Intusschen fc het te hopen dat de E. D, O.-sneeuwruimers hun arbeid met succes zien bekroond Als er geen flinke vorst of sneeuw komt, schijnt ons de kans dat er ge speeld wordt, groot. Natuurlijk hoopt men van E. D. O.-zijde dat noch de N, V. B., noch de consul en scheidsrechter een spaak in het wiel zullen steken. Alles hangt natuurlijk van het weer af, doch wanneer dit niet al te zeer tegen werkt, is het E. D. O.-veld in elk geval zoo goed als het in gegeven omstandigheden maar kan zijn. Toen we vertrokken, was men aan de overzijde op de ijsbaan in actie om de baan voor Zaterdag en Zondag weer bereidbaar te maken. Zou koning voetbal toch weer het onder spit delven?? Bij H. F, C. voelt men er met het oog op de concurrentie van E. D. O.Haarlem waarschijnlijk niet veel voor om de sneeuw te doen verwijderen. Trouwens, de, H, F. C.-ers hebben de schrik nog te pak ken van de ruimerij voor de ontmoeting te gen Blauw-Wit, Op het veld van Bloemendaal lag nog wel een decimeter sneeuw, zoodat hier van voetbal Zondag in elk geval geen sprake is. Het terrein van Schoten, waarop de Geelzwa-ten tegen Zandvoort zouden spe len, zagen we niety doch we hoorden niet van bijzondere maatregelen welke hier werden getroffen. Zoo zal het Haarlemsche voetbal zich in elk geval tot E.D.O.Haarlem beperkep. E. D. O.—HAARLEM. Het elftal van Haarlem zal morgen be staan uit de onderstaande spelers: Stern, Houtkooper, Maas, Dik, Gras, Schotsman, Houtkooper, Bralcel, Bieshaar, Wheeler Huisman. EDO. Zondag E. D. O.Haarlem, een plaatselijke ontmoeting, wat reeds genoeg zegt voor een spannende ontmoeting. Daar komt nog bij, dat de wedstrijd voor beiden van groot belang is, Haarlem moet winnen om nog een kleine kans te behouden om de laatste plaats te ontloopen en E. D, O. moet even eens winnen om haar kleine kans op dc bovenste plaats te behouden. Het Edo-elftal is als volgt: Meenhorst, J. v. d. Laan, Botré, J. Perukel, J. Dinkla, C. v. d. Laan, A. Swart, D. Tanis, Steffens, Perukel', C. v, d. Hurk. D. F. C.—STORMVOGELS. Met het volgend elftal trekt Stormvogels Zondag naar D, F,. C.: Thijssen, Haak, Koster, Struis, Snoeks, Bakker, Broek, Blinkhoff, Oldenburg, Houtkamp, Boekelaar, Zooals uit deze opstelling blijkt, heeft de voorhoede een geduchte wijziging ondergaan, een en ander een gevolg van het vertrek van Visser en het niet bezitten van een goeden reserve links-binnen. Want was dit wel 't geval geweest, dan zouden Houtkamp en Oldenburg niet van plaats hebben behoe ven te veranderen. Als rechts-buiten fun geert thans de tweedeelftaller Broek. Het is natuurlijk nog een open vraag, hoe deze zich in zijn nieuwe millieu zal thuis gevoe len. Oldenburg bezet de belangrijke midvoor plaats. Geheel vreemd is deze plaats hem niet, daar hij zoowel voor Stormvogels als Blauw-Wit reeds als zoodanig heeft gefun geerd. D. F. C. heeft in IJmuiden met 44) reeds Stormvogel's meerderheid moeten erkennen. We geloover, niet, daj de nieuwe Stormvo gels-voorhoede zooveel doelpunten zal sco ren. Toch gelooven we wel, dat er minstens één punt mee naar IJmuiden gaat. SPARTA—R. C. H. Indien niet wederom de weers- en terrein omstandigheden spelbrekers mochten zijn, zal R.C.H, Zondag a.s, naar Rotterdam moe ten om Sparta in eigen huis te bestrijden. R.C.H, zal als volgt uitkomen: Kos Kuyt, Hazevoet Geutskens. Nieuwenhuis, Krom Koning, Hanse, Roelfsema, Ruys, Brugman. BLOEMENDAAL-W F. C. In verband met de plotseling ingevallen do'oi zal bovenstaande wedstrijd zeer waar schijnlijk doorgaan. DE WEDSTRIJDEN AFGELAST. In verband met de onbespeelbaarheid der terreinen zijn 'door den H, V. B. alle wedstrijden uitgesteld. GERRIT VISSER. Deze bekende Stormvogel dobbert momen teel op zee, met zich als herinnering mede nemend een zilveren sigaretten-koker en een dito lucifers-doosje, hem resp. geschonken door Stormvogels en den N, V. B. L4WNTENNIS. DE JUBILEUM-WEDSTRIJDEN OVERDEKTE BAAN, De Vereeniging Ovrdekte Baantennis Den Haag viert aan het einde dezer week haar 5-jarig jubi(eun^ met open wedstrijden te Scheveningen. Met den Molland-Denemarken wedstrijd,, welke omstreeks half Februari gehouden zal worden, vormen zii het pro gramma van Overdekt Baantennis, Hierin ligt dus cpges'oten, dat de g steren aange vangen wedstrijden tevens met den naam kampioenschappen bestempeld, hetgeen inderdaad op verzoek van velen het geval is. Ook al missen wij onder de deelnemers een aantal van de sterkste spelers in ons land, het medespelen van een Van der Feen, Ericksson, Kramp, alsmede deel neming van een bekend speler uit onze Oost, Halkvma, oud-kampioen van Oost- Java, geeft aan deze wedstrijden het ca chet van de jaarlijksche Overdekte Baan- Kampioenschappen. Den eersten dag werden uitsluitend par tijen van de heerennummers. begrijpelijk omdat daar de deelnem ng het grootst is. Alle sterren" kwamen reeds op de baan. Zoo zagen wij Ericksson in den kwartemd- strijd van Halkema met zeer geflatteerde cijfers winnen. Als speler van het aanval- 'ende type zocht Ericksson steeds het net, maar vele malen werd hij daar gepasseerd door de licht gesneden spelen van den tropenspeler, die zich op het snelle hout uitstekend scheen thuis te gevoelen en slechts voor ballen, we'ke.... recht op hem af gespeeld werden, moest zwichten. Het is nl. op den houten baan, ook al door het minder sterke licht der lampen om weg te komen voor de ballen, welke men recht op zich af ziet komen. De Hagenaar Kramp had in Char'ouis een taaien tegenstander te overwinnen. Op kap- slagen had laatstgenoemde een uitstekende backhandhalfvolley. Van der Feen plaatste zich door een gemakkelijke overwinning en een w. o, in halve finale, voor het overige verwijzen we naar de uitslagen. Heerenenkelspe': Eerste ronde: Sarkies sl. Eikendal 06, 62, 6—2; Mr. Kramp sl. Mr. Paehlig 9—7. 63; Charlouis sl. Meidertsma 26, 6—4, 63; Huygens sl. Geldens 75, 61; Duu- rentijdt w.o.; „Sandager" sl. Vinkesteyn 1_2, 1—2. Tweede ronde. Van Eek sl. Den Hoed 62, 64. Mr. Van der Feen w. o., Kroner '-et.; Huygens sl. Duurentijdt 62, 62; Ericksson sl. Baer van Slangenburg 62. 61; E. Halgema sl. Larsen 60, 60; „aSsdagar" sl. van Meegeren 60, 62. Kwartfinale: Mr. Van der Feen sl. Van Eek 60, 61; Ericksson sl. Halkema 61, 6—L Waarschijnlijk .komen in het heeren-enkel- spel in de bovenste helft Van der Feen en Kramp in de demif nale, terwijl in de onder ste helft „Sandagar", een bekend Amster damse!) speler, en Ericksson, om een plaats in de finale moeten strijden. Aanduiding der broodsoorten. Inwerkingtreding 21 Februari. AMSTERDAM, 22 Jan, In 't Staatsblad is thans opgenomen het nieuwe BroodbesVuit. Art. 1 va~i voorndemd besluit bepaalt, dat uitsluitend aangeduid mag worden: a. met een der namen: gebuild brood, ge huild tarwebrood, wit(te)brood of stoet: brood, waarin zemelen met het bloote oog niet waarneembaar zi;V; b. met een der namen: ongebuild brood, tarwebrood weitebrood, brninbrood, com miesbrood, kropbrood, grofbrood of doorsto ken brood, brood, waarin zemelen met bet bioote oog waarneembaar zijn, met uitzon dering van brood onder cbedoeld; c. met den naam roggebrood: het brood einder b. van dit artikel bedoeld waarin rog ge, al dan niet gebroken of gemalen is ver werkt en dat den algemeenen gebruikelijken vorm van roggebrood bezit; d. met den naam melkbrood, of met een r.aam samengesteld uit het woord „melk" en een der namen onder a. of b. van dit artikel genoemd het in dit artikel onder a. onder scheidenlijk b. bedoelde brood, waarin melk- bestanddeelen a'anwezig zijn; e met den naam roombrood of boterbrood of met een naam, samengesteld uit een dei- woorden „room" of „boter" en een der namen onder a. of b. van dit artikel ge noemd, het in dit artikel onder a, onder scheidenlijk b. bedoelde brood, waarin melk- 'vet aanwezig is. Aangeduid mag uitsluitend en moet wor den met den naam gluttenbrood, aleuronaat- brood of brood voor lijders aan suikerziekte: brood, dat bestemd is of aanbevolen wordt vcor lijders aan suikerziekte. Brood. Waarin een of meer meel- bloem en/of zetmeelsoorten zijn verwerkt, anders dan bloem of meel van tajrwe of rogge af komstig, met uitzondering van de, voor lij ders aan suikerziekte liidenden bestemde broodsoorten, moet worden aangeduid met een naam. waaruit duideliik blijkt, welke meel-, bloem- en/of zetmeelsoort(en) in het brood is (zijn) verwerkt. Brood, dat als melkbrood wordt aange duid, en brood, dat bereid is uit een deeg, aangemaakt met een mengsel van melk en water, dat meer dan 20 pet. melk beval, meet voorzien ziin van een merk in het brood zelf aangebracht, bestaande uit ten minste 4 c.M. hooge en duidelijk leesbare hoofd drukletters M B. Met de hoeveelheden melk, hiervoren be doeld, worden gelijk gesteld daarmee even redige hoeveelheden volle melkpoeder, on derscheidenlijk mengsels van taptemclkpoe- der met boter. Brood, dat als roombrood of boterbrood wordt aangeduid, moet voorzien zijn van een merk, in het brood zelf aangebracht, be staande uit een ten minste 10 c.M. hooge en 5 c.M. breede, duidelijk leesbare hoofddruk letter R, Hét vorenbepaalde is niet van toepassing op klein brood van ten hoogste 100 gram. Bij de bereiding, verpakking, bewaring, be handeling of het vervoer van brood, mag niet gebruik gemaakt worden van we-ktuigen, ge reedschappen, vaatwerk, verpakkingsmateri aal of vervoermiddelen, die, voor zoover zii met brood, deeg of de daarvoor gebezigde grondstoffen in aanraking kunnen komen- a. niet in zindelijken toestand verkeeren; b. aan broed of deeg lood,, zink of andere bestanddeelen kunnen afgeven, die schade lijk vcor de gezondhe'd kunnen zijn of brood of deeg kunnen verontreinigen; c. gereinigd zijn met ander water dan be deeld in art. 7 ender g. behoudens het be paalde in het derde lid van genoemd art kei. De bereiding, verpakking, behandeling, het vervoer, cf het ten verkoop in voorraad hebben van brGcd mogen: a, uitsluitend geschieden op zindelijke wijze; b, niet geschieden door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of hu'dziekten aan het hoofd, aan de handen en/of armen, vcor zoover deze personen met deeg of broed in aanraking komen. De bereiding van brood mag uitsluitend geschieden door personen, wier hoofd, han den en armen schoon zijn. Bij vervoer van brood op den openbaren weg moet het brood op deugdelükc wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en insecten. Voorts is bepaald, dat de bereiding, ver pakking of behandeling van brood slechts mogen geschieden in ruimten, welke: a. niet dienen als slaao- of woongelegen heid aN stal of tot berging van dieren en welke van ruimten, die voor deZe doel einden gebruik* worden, deugdelijk zijn af gescheiden; b. deugdelijk zijn afgescheiden van mest vaalten, beerputten, privaten, urinoirs en ri olen; c. voldoende schoongehouden en gelucht zijn; d. voldoende verlicht zijn; e. geen waren of artikel btevatten, welke onaangename geuren verspreiden, tenzij deze waren en artikelen zoodanig zijn afgesloten dat verspreiding van geuren wordt voor komen. Ten, opzichte van de watervoorziening in bovenbedoelde localiteiten gelden dezelfde voorschriften als in het Melkbesluit zijn ver meld. Voor de bereiding van brood mag niet zijn of worden gebruik gemaakt: a-, van grondstoffen, die scbadeliik voor 4e gezondheid ziin of kunnen ziin, ondeugde lijk van samenstelling zij "i of in ondeugde lijken toestand verkeeren. b. van andere stoffen dan de normale grondstoffen, tenzij met onze toestemming- c, van deeg, dat niet de voeten is bewerkt. Voorts ziin in dit besluit verschillende be palingen opgenomen met betrekking tot het aschgehalte en het gewicht, alsook van het vetgehalte van de droge stof. Brood, hierboven omschreven als te ziir bestemd voor liiders aan suikerziekte, mag' a. in de watervrüe kruim ten hoogste 40 pet. zetmeel bevatten; b, uitsluitend in een verpakking, waarir bet aan den verbruiker kan worden verkocht worden vervoerd of in winkels of bergplaat sen bij winkeliers en grossiers i'l gebruik, ter vekoop in voorraad worden g.ehouden. Or de buitenzijde der verpakking mnet in dui delijk leesbare latiinsche hoofddrukletterr zijn aangebracht één der aanduidingen: glu- tenbrood, aleuronaatbrood of brood bestemd voor liiders aan suikerziekte. Voor de beoordeling, of brood voldoet aan de eischen in dit besluit gesteld, moet gebruik worden gemaakt van de onderzoe- kignsmethode, aangegeven in de, bij dit be sluit behoorende bijlage, voor zoover daar voor toereikend. Dit besluit treedt in werking den 21sten Februari 1925. Het thans geldend Broodbesluit vervalt met ingang van den dag. waarop het nieuwe besluit in werking treedt. MOEDERSCHAPSZORG. Het Dagelijksch Bestuur van de R.-K. Vereen. „Moederschapszorg" (de Kweek school voor Vroedvrouwen te Heerlen) ge vestigd te Heerlen, mocht dezer dagen van Z.D.H, Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, het volgende schrijven ont vangen „Namens het Doorl. Episcopaat heb ik de eer U het volgende mede te deelen Naar aanleiding van Uw schrijven van November j.l. verklaart het Doorl. Epis copaat te sympathiseeren met het werk der R.-K. Vereeniging Moederschaps zorg" en hoopt, dat de Katholieken, bij- z'onder Vereenigingen, als „Voor Bescher ming van Meisjes", de godsdienstige- belangen h'.rer beschermelingen en de instandhouding en'den bloei dezer thans nog alleen bestaande Katholieke inrich ting, krachtig zullen bevorderen." 1 Met de meeste hoogachting, (w.g. t L. J. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. De nieuwe regeling van 1 Febr. a.s. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 1 Fe bruari a.s. in werking zal treden een met de Duitsche regcering getroffen regeling, waarbij in het verkeer tusschen Nederland en Duitschland de wederzijdsche onderda nen voor het vervolg worden vrijgesteld van het verplichte bezit van een pasvisum. Uitzicht op een verdrag met Duitschland? Het Tweede Kamerlid de heer Van Gijn, heeft de volgende schriftelijke vragen- tot de ministers van Financiën en van Buiten landsche Zaken gericht: Zijn de ministers bereid mede te deelen, of er uitzicht bestaat, dat er binnenkort een verdrag betreffende dubbele belasing, als bedoeld in artikel 101 der Wet op de In komstenbelasting, met het Duitsche Rijk zal tot stand omen? En zoo neen, zijn dan de ministers berijd mede te deelen, waardoor de totstandko ming van zulk een verdrag vertraagd wordt? Naar „De Bouwer" mededeelt, heeft het bestuur van het Nederl. Verbond van Vak- vereenigingen den directeur-generaal Van den arbeid medegedeeld, geen bezwaar te hebben tegen de voorgestelde regeling in zake het verleenen van een algemeene overwekvergunning, als bedoeld in art. 28, 5de lid, der Arbeidswet 1919, in verband met den waterlood, mits dc volgende voorwaarden in acht worden genomen: le. dat het aantal uren, dat overgewerkt mag worden niet meer bedraagt dan het aantal uren, dat tengevolge van den waters nood moest worden verzuimd; 2e. dat de werkgevers met de betrokken vakorganisaties of, bij gebreke daarvan, met de betrokken personeelen overleg plegen inzake het aantal uren, dat per dag en per week wordt overgewerkt; 3e. dat deze overwerkvergunning geen betrekking heeft op bedrijven, waar thans reeds 55 uur per week wordt gewerkt; 4e. dat, indien er geen overeenstemming wordt bereikt tusschen de werkgevers- en arbeidersorganisaties inzake het aantal uren, dat mag worden overgewerkt, de arbeiders het recht op wcrklooshéidsuitkeering blij ven behouden, De bemanning gered. Het schip vermoedelijk gezonken. Het Belgische stoomschip „Percier". op reis van Baltimore naar Antwerpen, is Vrij dagavond om zeven uur met het lichtschip „Noord Hinder" in aanvaring geweest. Het lichtschip is vermoedelijk gezonken. De be manning is door de opvarenden van liet stoomschip „Percier" gered. De boot heeft haar reis naar Antwerpen voortgezet, geas sisteerd door de stoomloodsboot. En landbouwer gedood. Vrijdagmorgen heeft te Oudenbosch een doodelijk ongeluk plaats gehad, meldt het „Dagblad van Noord-Brabant'' De landbouwer Laurijssen kwam met paard en kar van het erf rijden, den weg op. Juist passeerden 3 autobussen van de kunst zijdefabriek uil Breda. De laatste auto schijnt den man niet gemerkt te hebben Zijn kar werd door de bus gegrepen. Daardoor kwam de voerman onder den auto terecht. Nog enkele oogenhlikken heeft hij geleed. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij ter plaatse overleden. Zijn lijk is naar het R.-K. gasthuis vervoerd. Het geval is te tra gischer, omdat verleden week de vader van L, werd begraven. Vier dagen te Horssen geïsoleerd. De militairen uit het garnizoen te Arnhem, die op het eerste alarm te hulp zijn gesneld naar het overstroomde gebied en daar eenige weken de bevolking zooveel in hun macht lag, behulpzaam zijn geweest, keerden thans weer naar hun garnizoen terug. Een aantal dagen heeft men in groote on rust verkeerd over het lot var een sergeant en drie manschappen, die zich op een mid dag met eer ponton naar Hoissen begaven om hulp te bieden, en daarna niets meer van zich lieten hooren Het viertal is in Horssen dagenlang ge- isoleerd geweest en kon geen verbinding, ook niet langs telefonischen weg, met de buitenwereld krijgen. Dezer dagen heeft 't viertal den terugtocht naar huis aanvaard: over het ijs Op den terugweg werden nog vier kinderen van een zolder gered Een de: manschappen zakte door het ijs. doch kon nog door zijn kame raden er worden uitgehaald. Uitgeput heeft het viertal ten slotte via Druten, Nijmegen bereikt, van waar de trein hen naar het gar nizoen terugbracht, DE WATERSNOOD. Een oproep van den Diocesanen Lr.r..'- i Tuinbouwbond. Door het hoofdbestuur van den Diocesa nen Land- en Tuinbouwbond is aan de be sturen der afdeelingen een circulaire ver zonden, waarin aan de leden dier afdee lingen een krachtig verzoek wordt gericht om een gedeelte van hun voorraad hooi r.r te willen staan voor voedsel van het v - in de geteisterde gebieden. Het hoofdbestuur van den L, T. B, he. t niet geaarzeld onmiddellijk gehoor te gev n aan het verzoek van het R.K. Nederl. Huh- vestingscomité om een actie te beginnen onder haar leden, teneinde van hen, ter liefde Gods, steun en medewerking te vra gen om 'net zoo hoog-noodige voeder voor het vee in de geteisterde streken bijeen te brengen. Het hoofdbestuur vraagt derhalve -van de afdeelingsbesturen het volgende: 1. Nog deze week een bestuursverga dering te beleggen en daarbij uit te noodi- gen een tiental jonge boeren. Op deze ver gadering worde niet alleen besloten een in zameling te houden van voerhooi etc., ten behoeve van het vee in de overstroomde gebieden, maar men overlegge ook de wij ze waarop dat het vlugst kan geschieden. 2. De jonge boeren uit te zenden met in gesloten lijst naar alle boeren in hun af deeling (leden en niet-leden) waarop zij kunnen invullen de hoeveelheid hooi, etc die zij vrijwillig geven en die zij, wanneer het gehaald wordt, ook daadwerkelijk wil len afstaan. Deze lijsten moeten ingevuld teruggezon den worden uiterlijk 30 Januari a.s. Daarna zal ten spoedigste bericht gezon den worden op welke wijze en aan welk adres het ingezamelde hooi moet worden verzonden. Zoowel het R.K. Ncd. Huisvestings-co- mité, alsook de Noord-Brabantsch Christel. Boerenbond, doen in deze een beroep op den liefdadigheidszin der boeren (georgani seerd en ongeorganiseerd) in Holland, die, in het feit dat zij gespaard zijn voor deze geweldige waterramp die hun standgenoo- ten in Maas en Waal zoo diep getroffen heeft, wel een oveilgroote reden mogen vinden om nu eens heel royaal te zijn. ZOOLANG URK GEÏSOLEERD IS Naar aanleiding van de overbrenging van de post en een partijtje gist per vliegmachine naar Urk, vernéemt het Haagsche Aneta- kantoor onder meer nog Een vliegtuig der K. L. M„ bestuurd door haar oudsten vlieger Geysendorffer, heeft na een moeilijken tocht door mist en lage wol ken, het eiland kunnen bereiken, met een lading van 300 K.G. grootendeels bestaande uit. gist, postpakketten en briefpost. Ket toe stel vertrok, gelijk bekend, om ruim 11 uur uit Schiphol en landde om 1 uur in Urk. waar, volgens lang bestaande afspraken met de K. L. M., alles voor een landing in,gereed- heid was gebracht. Voor dit deel hadden eenige heiningen en hekken moeten worden afgebroken, waren donkere stukken zeildoek op de hoeken van het besneeuwde land schap uitgelegd, om het landingsterrein aan te geven. Om kwart over één vertrok het vliegtuig weer en bereikte om 2 uur veilig Schiphol. Reeds op 20 dezer had dezelfde vliegtuigbe stuurder, gelijk men zich zal herinneren, ge poogd, het eiland te bereiken, doch hij had toen met zulk dicht weer te kampen, dat hij na 2 Y2 uur in de buurt van Kampen te heb ben rondgezworven onvevnehterzake naar Schiphol terug moest keeren. Wanneer de weersomstandigheden dit veroorloven, zal het toestel morgen, Zaterdag, wederom een tocht uitvoeren. De voor de tweede maal vrij hevig in getreden vorst, zoo wordt uit den Langen- dijk gemeld, is oorzaak geweest, dat dc aanvoer aan den Langendijker groentevei lingen aanmerkelijk geringei is dan bi) open weer. Uit enkele plaatsen was aanvoer per vaartuig niet mogelijk, zoodat veel op mon ster moest worden verkocht, terwijl ook per as naar de los- en laadplaatsen en naar de fabrieken nioest worden vervoerd. Het gevolg van een en ander was. dat ongeveer per week 275 spoorwagens a 10.000 K.G. werden aangevoerd tegen 400 spoorwagens als de aanvoer zijn geregelden gang kan gaan. Aangezien echter de mogelijkheid is opengelaten om bij verhinderden aanvogr of andere oorzaken van force majeure van het stelsel van verplicht veilen af te wijken is in de afge'oopen weken ook nog een quantum op bonnen verkocht. Door de strengheid van de vorst was de kooplust niet bijzonder levend g; immers levert de verzending dan veel risico op, daar de exporteurs voor bevriezing van dc te verzendep producten vreezen. 't Was echter alleen de r'oode kool, welke blijk baar, en dan nog in geringe mate, van deze omstand.gheid te lijden had. De prijzen er van bleven n.l. stationnair in tegenstelling met gele kool en Deensche wtte. waarvan de prijzen, die raeds tot tevredenheid stem den, nog stegen. DE BLOEMISTEN EN DE WATERS NOOD. Een commissie uit den tuinbouwraad. Het Bestuur van de Vereeniging „Groep Bloemisterij" uit den Ned. Tuinbouwraad zal een commissie instellen tér behartiging van de speciale belangen van de door den watersnood getroffen bloemisten. Jhr. G.F. van Tets, voorzitter van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, is uitgenoodigd het voorzitterschap van deze commissie te aanvaarden. Aan de Rij ks-tuinbouwconsulenten in de door den watersnood getroffen districten werd verzocht, in deze commissie zitting te willen nemen en tevens zich te willen belas ten met het verzamelen van gegevens voor hun district en het geven van adviezen. Deze speciale commissie zal voorts in sa menwerking met den Nederlandschen Tuin bouwraad ook het noodzakelijke conlact met de Algemeene Commissie voor leniging van schade door watersnood bewerkstelligen. Inkomende geiden zullen in overleg «n met medeweten van de Algemeene Commis sie worden besteed. Daarnaast en vooral is ook het doel het verzamelen van plar.ten-mateiiaal om daarmede zoo spoedig mogelijk de be drijven weer op gang te helpen. Belanghebbende bloemisten kunnen zich "eeds melden tot het secretariaat van de Ver eeniging Groep Bloemisterij, v. Lumeystraat 18, Den Haag, waar ook giften voor dit doel gaarne in ontvangst zullen worden genomen. Postrekening no. 117702. Bij geldzendingen te vermelden „voor commissie watersnood Bloemisterij." N. V. TUINBOUWVEILING „ALPHEN AAN DEN RIJN" te ALPHEN a.d. RIJN. ALPHEN AAN DEN RIJN. 21 Jan. 1926. 2475 stuks eieren. Kip-eieren 79.50, Eindeieren 10 per 100 stuks, R. K. Coöp. Tuindersvereenigiti(! „Kenne- roerlsnd". Prijsnoteering van 22 Jan. Spruiten van 1232; Witlof 22-38; Uien 5; Appelen present van Eng. 40—44, diesper K. G.; Gele kool van 1013; Roode kool 10—14; Groen kool 2—5 per stuk; rabarber 1117 per bos; Prei 820 per bos; Selderie van 611; Knoslelderie 310 per bos; Aardappelen 56 per kilo; bieten 3 per' kilo Schorseneeren 1013 pet kilo; Boerekool 12 per kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10