Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het gelllusreerd Zondaagshlad. In acht bladzijden. De beschuldiging tegen den Gemeente-secretaris van - Heemstede. Een vreemdsoortig verhaal Set vermiste vliegtuig. Be Steiaetie voor de ge tetterde streken. Leekepreeken. Zaterdag 23 Januari 1926 50ste Jaargang No. 16156 Vacant Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 h W Uw assurantiën sluit U hel eenvoudigst en goed koops! op beurspolis, door bemiddeling der ASSlRANTIE-AFDEELIftQ Uwer bank Dr. de Visser af! Hoe hij ontwaakte. DE JEUGDCONCERTEN DER H. O. V. Slechts looze geruchten. TOONEEL. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Personalia. Statute!» Luxor Theater. De postbestelling te Heemstede. Ge abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen' Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-advertentien van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel m 15 cents, bij vooruitbetaling Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Adverteritiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regeL 124. PLICHT EN ROEPING. "t Is niet de eerste maal, dat ik over dit Onderwerp schrijf. Wanneer ik het nogmaals doe dan is dit op verzoek en naar, aanlei ding van opgeworpen moeilijkheden. Wat is roeping? Bestaat er zoo iets als oen roepstem, een aanwijzing, welke wij op sen bepaalden dag gewaag worden en welke ons een beslissing bij de moeilijke keuze van een levensstaat opdringt? 'Zoo ja, hoe staat het dan met onze verplichting, om aan die stem gehoor te geven en hoe met die andere plichten, welke daarmee in bot sing kunnen komen, b.v. ouder- en kinder plichten? Ziedaar vragen, die bij nadenken de christenen herhaaldeli'k opkomen. Een direct antwoord er op vinden zij niet, noch in de Tiengeboden, noch in de geboden of in de voorschriften der Kerk. Vandaar vaak ®eeningsverschillen onder de eigen geloofs- genooten, wanneer gewetensvolle zielen hier of daar een bepaalde roeping voor den geestelijken staat b.v., meenen te constatee- ren en het er voor houden, dat daaraan ondanks alles gevolg moet worden gegeven; er, anderszins de meer gemakkelijke levens opvatting zich daartegenover stelt: je moet de dingen hun natuurlijken loop laten en geen moeilijkheden scheppen voor wat Waarschijnlijk maar een inbeelding is. Een mijner briefschrijvers doet mij mede- deeling van zulk een geval en vraagt; wan neer iemand roeping gevoelt voor den gees telijk en staat, is het dan zeke-, dat hij door God geroepen wordt of kan het ook inbeel ding zijn? En wanneer als in het be doelde geval ouders onverzorgd moeter achterblijven, wat gaat dan vóór; de roe ping of de ouderplicht? Het gaat met deze vraagstukken als met zoovelen in het leven; men moet niet zoe ken naar een sleutel, die op alle gevallen Past; want passe-partouts bestaan nu een maal niet in de moraal. Roeping kan, in bepaald zinsverband ge bruikt, een gevaarlijk woord zijn. Het heeft in het spraakgebruik echter een zeer aige meene en onschuldige beteekenis gekregen. Zoo zal b.v. iemand, wien men vraagt toe te treden tof* een liefdadige vereeniging, b.v. fot kinderbescherming, antwoorden: ik voel daar geen roeping toe, daarmede be doelende; geen lust, geen aar.leg, geen per soonlijke ambitie. En bij het overgrootc deel der menschheid zijn dit de factoren die bij de keuze van levensstaat en beroep den doorslag geven. Waarom wordt iemand timmerman? Daar zijn tientallen redenen voor op te geven; dikwijls weet de betrok kene het zelf niet en rolt men maar door toeval in een of ander vak. Waarom trou wen de meeste menschen? Men zou kunnen zeggen: omdat de huwelijksstaat de aige meene roeping is, gegeven in het woord va--, den Schepper: gaat en vermenigvuldigt u! ^laar een speciale en persoonlijke roeping zoor den huwelijken staat behoort tot de uitzonderingen. Is nu enkel voor de roeping fot den geestelijken staat een bijzondere aanwijzing van boven noodig? Geenszins. Wij leven Uiet meer in den tijd van het Joodsche.volk. Git was,als geheel door God uitgekozen om ®en bijzondere roeping te vervullen, n.m, de gedachte aan den komenden Messias levendig te houden en ongerept te midden van het heidendom te leven. Daartoe gaf Jehova zijn zeer duidelijke aanwijzingen en bevelen; sprak zelf of cloor den mond van -ngelen met de aartsvaders en profeten en Wees den leiders van het volk stuk voor stuk hun roeping aan. Dit was „roeping" in den vollen zin des woords, waarbij geen 'Wijfel mogelijk was. Een dergelijke directe stelselmatige inmenging van den Aller- °gste in de menschelijke levens is buiten ®u na de historie van het Joodsche volk utet voorgekomen. Wel vinden wij later in Je levens der Heiligen treffende voorbeel- den van de stem Gods, die aan een uit- verkoren ziel een levenstaak oplegt. Zoo b.v. werden nagenoeg alle stichters van feestelijke orden en congregaties op min °I meer wonderbare wijze tot hun daqd febracht. Maar dif geschiedt niet bij iedcren Prester, leekebroeder of zuster. Zulke roe- P'ngen komen nagenoeg alle langs heel na tuurlijken weg: het zijn over het algemeen e brave. Katholieke gezinnen, die de pries- '€rs eu religieusen voor de Kerk opleveren, e Katholieke ouders hebben hier een ver- ho ®ven maar zeer delicate taak te vervullen, anneer zij een groot geloof bezitten en het ,even op de werkelijke waarde schatten, dat ls uitsluitend als voorbereiding voor een hier- a®aals, dan zullen zij het als een voor echt beschouwen, wanneer zij een of meer unner kinderen zien treden in den dienst Van God. Maar kennende het gevaar van een j'Opgedrongen roeping," zullen zij tevens al- s vermijden, wat zweemt naar het forceeren ®an een keuze voor den levensstaat. Als de ^este kenners van hun kinderen zullen zij I e al of niet aanwezigheid van een natüur- 'e neigmg voor den geestelijken staat al Vr°ogti;dig bespeuren en, wanneer zij die aanwezig wanen, met bijzondere zorg alles Wenden, wat die jeugdige begeert» zou kun- verstikken of bederven. Ziedaar de juiste houding door opvoeders aan te nemen tegenover de opgroeiende jeugd, Jet nieuwe geslacht, in de allermoei lijkste jaren, waarin de „roeping'' gevonden moet worden. En deze houding is tevens aan ieder als de beste lever.sgedraging aan te be velen. Wie zich zelf open en gewillig houdt voor de stem van zijn geweten en de leiding der Voorzienigheid, die zal de minste strui kelblokken op zijn levenspad vinden, 't Zijn juist onze kortzichtige opvattingen, die dan weer ons doen reiken boven onze macht, dan weer ons traag en afkeerig maken, of wel doen huiveren in zwakheid voor wat duide lijk als onze plicht is aangewezen, die de verwarring in onzen geest brengen en ons in twijfel doen vragen: wat wil God eigen lijk van mij? Oprechte, eenvoudige en sterke zielen klagen doorgaans het minst over der gelijke moeilijkheden. Voor dezulken zal er ook niet licht een conflict over plichten ko men. Wanneer in een gezin eeir1 vader met een groot gezin onverzorgde weezen blijft zitten en de oudste dochter is'de aangewe zene om de taak der moeder over te nemen, dan is het buiten twijfel, dat zulk een meisje, wanneer zij roeping voor het kloos terleven gevoelt, haar voor de hand liggende 'aak opvat en met het volgen van haar nei ging wacht tot later Anderzijds mag geen overgevoeligheid daarvan terughouden, wan neer het enkel er maar om gaat een lieven wen.sch van een bloedverwant te vervullen, terwijl er geen eigenlijke plicht of taak in de wereld roept Eenerzijds zij de regel: „gehoorzaamheid is beter dan offerande" en volgen kinderen zoolang mogelijk den wensch hunner ouders; anderzijds geldt het woord van den Apostel: „daarom zal de man vader en moeder verlaten en zijn vrouw aanhangen" Wat hier van den huwe lijken staat wordt gezegd, geldt zeker even zeer en in nleerder mate van de roeping tot een meer verheven staat. Een ieder beslisse voor zich zelf onder beproefde leiding, in eenvoud en oprechtheid en vooral in groeten ernst. Want aan de keuze van een levenss'aat hangt maar al te dikwijls een geheele eeuwigheid. HOMO SAPIENS. kens 'n artikel in „De Morgen", dat iedere extra-parlementaire regeering, ook die, welke voor de katholieken 'nbevredigende oplossing van den Gezantschapspöst; brengt, van den aanvang af ten doode is opgeschre ven omdat vrijzinnig- en sociaal-demo craten alles zullen doen om zulk een ex tra-parlementair kabinet te doen sneven, op hoop van het intreden der „uiterste noodzaak." Wie dat beweert vergeet, dat het deel der linkerzijde, hetwelk beweerd heeft niet uit anti-papisme voor de motie- Kersten te hebben gestemd, verplicht zal zijn te stemmen voor iedere oplossing waarbij het salaris van den gezant bij het Vaticaan vervalt, op straffe van door ieder weldenkend mensch te worden aangezien of wel voor anti-papisten of wel voor sa- ging ligt dezen winter wederom dergelijke concerten te organiseeren Dat deze concerten zoodanig zijn inge richt, dat haast de uitvoering van muziek werken door eene populaire uiteenzetting aan de aanwezigen eenig inzicht wordt ge geven in muziek in het algemeen en het uitgevoerde werk in het bijzonder, dat door dergelijke concerten voor jon geren de cultureele ontwikkeling der jeugd in sterke mate wordt gebaat, dat requestranten het ten zeerste zouden toejuichen, indien het mogelijk zou zijn naast de genoemde schooljeugdconcerten, op dezelfde wijze ingericht, aigemeene jeugd- concerten tg organiseeren, waar niel-school- gaandq jë.ugd tegen een laag te stellen toe gangsprijs in de gelegenheid zou zijn, een concert met toelichting bij te wonen. Wesl^lvp requestranten, gezien de groo- te cultureele waarde van Jeugdconcerten, de eer hebben Uw college te verzoeken het boteurs van een redelijke beëindiging der veel te lange crisis. En hoe zouden b.v. de sociaal- en vrijzinnig-democraten na een dergelijke weigering op een samengaan met ^3e katholieken kunnen hopen? Die „staats manswijsheid" van prof. Veraart, ontgaat ons, dan ook. Liever wachten,, wij, alvorens ons aan voorspellingen te wagen af, wat de heer Limburg bereiken kan. Eindelijk is dan gisterenavond het niet -nverwachte bericht gekomen, dat dr. De Visser er het bijltje bij neer heeft gelegd. Over deze vraag om ontheffing van de op dracht tot kabinetsformatie 2al niemand zich verbazen; wel is de verwondering vrij wel algemeen, dat dr. de Visser het vijf en veertig dagen heeft volgehouden. Wij voor ons hebben lang in zijn welsla gen geloofd; hij was de aangewezen man om de partijen in het onderhavige geval bi' elkaar te brengen; aanvankelijk scheen hij ook succes te hebben. Als eenmaal Fabius Cunctator dachten wij, dat hij op het goede oogenblik' zijn slag zou slaan. Maar dat goede moment heeft hij blijkbaar laten ver- loopen. Dat was er, toen hij vrijheid had om (een kabinet" zonder meer samen te stel len en iedereen verwachtte, dat hij naar een extra-parlementair kabinet heenstuur- de. Achteraf bleek, dat hij al zijn tijd ge bruikt heeft om het kabinet-Colijn als par lementair kabinet te doen terugkeeren, als of er niets was gebeurd. Wanneer dr. de Visser in het laatste stadium van zijn werk getracht had öf wel onder eigen leiding, óf onder die van een ander een extra-parle mentair kabinet te vormen, dan ware hi vermoedelijk geslaagd. De banden, yvelke hem aan de Christelijk Historische Unie binden, schijnen daarvoor echter te sterk te zijn geweest. En dus moest hij falen. De opdracht is thans in handen van mr. Limburg, die de taak heeft een extra-par lementair kabinet te vormen. Deze gang van zaken lijkt ons juist. De eenheid der rechterzijde lijkt ons momenteel onherstel baar. Wij hebben dat van den aanvang zien aankomen en van den beginne aan betoogd, dat men aan de gescheurde coalitie den tijd moest laten om te herstellen, en dat daarvoor een tijdperk van een extra-parlementaire regcering, hoewel niet ideaal, toch de aan gewezen weg was. Maar de politiek, voor al in Nederland, gaat haar geleidelijken gang, hoe ta-lend lang dat ook duren mag. Ën nu ten slotte zijn we dan toch aange land, waar, naar menschelijke berekening de oplossing ligt. Zal mr. Limburg slagen? De scherpte van zijn oude politieke figuur is met den tijd afgesleten, daarvoor in de plaats is geko men bezadigdheid en gezag, vooral door de knappe wijze, waa-op hij regeeringsop- drachten in het buitenland heeft vervuld. Zal hij ook genoeg politicus blijken, om een program samen te stellen, waarop mannen van even groot gezag hem willen volgen en waarop hij een meerderheid in de Tweede Kamer kan verwachten? Zal hij bovenal een uitweg voor de netelige Gezantschaps pöst bij het Vaticaan weten te vinden? Dit laatste vooral is van belang, omdat geen regeering zonder den steun, althans de wel willende neutraliteit der groote R.K. Ka merfractie in het zadel kan blijven. Ten deze dienen we af te wachten. Wij deelen niet het pessimisme van mr. Veraart, blij- Omtrent de beschuldigingen van het raads lid, den heer Jorritsma, vernémen we nog het volgende van hooggeachte zijde: Do verontwaardiging over de voortdu-ende insinuaties en ongemotiveerde beschuldigin gen door dat raadslid aan het adres van den heer Swolfs en niet strafbaar omdat een raadslid zoogenaamd onschendbaar is, is al gemeen en wordt niet alleen door alle raadsleden zonder onderscheid van partijen, maar ook door de gemeentenaren gedeeld. In plaats van den heer Swolfs dankbaar te zijn voor "de groote diensten aan de gemeen te en tal van gemeentenaren bewezen, insi nueert de heer Jorritsma bijna bij eiken grondverkoop of aankoop voor de gemeente, dat Haar iets achter zit en dat de heer Swolfs van de dingen, die hem als ambte naar der gemeente bekend zijn, gebruik maakt om daardoor eigen belangen te die nen. Het -verschil tusschen beweringen en bewijzen schijnt de heer Jorritsma niet te kennen. Het moge waar zijn, dat de gemeente secretaris gelden in grondexploitatie belegd heeft, zeker is dat zulks door geen enkele wet of verordening wordt verboden en nog veel minder is dat een reden om hem der gelijke beschuldigingen aan te wrijven. In tegendeel de achting."die Hier iedereen den heer Swolfs toedraagt om zijn edelmoedig, hulpvaa-dig en bescheiden karakter, bewiist meer dan voldoende, dat de gemeente-se cretaris daarvoor te hoog staat en er is dan ook geen weldenkend mensch in Heemstede, die aan den gunstigen uitslag van het rap- nort der door den Raad benoemde Com missie van Onderzoek twijfel koestert. Gisteravond omstreeks kwart voor twaalf vervoegde z'ch aan het Bureau van Politic hier ter stede een 39-ia-ige landbouwer uit Gelderland, die onJ" den inv'oed van sterken drank verkeerde. Hij deed het vol gende wel eigenaardige verhaal. Hij was voor zijn genoeqen naar Amster dam gegaan en bad .daar sterken drank "ebruikt, waardoor hij een>szihs onder den invloed was gcaakt. Des avonds, hoe laat weet hij niet, huurde hij een auto, waarmede bij z'ch door. Amsterdams straten liet rond toeren. Later stapte nog een tweede persoon in den auto. Wat er verder gebeurd is, weet hij niet, nog later op den avond bwam hij tot de ontdekk'ng, dat hij in Haarlem of in Heemj stede, dat wist hii niet precies, op den grond onder een denneboomoje lqg. terwijl hij uit een notitieboekje 160 vermiste en tevens zijn portemonnaie. Op aanraden van de pclt'ie is hij naar Amsterdam vertrokken, waar de politie een onderzoek zal instellen naar den chauffeur. EEN ADRES AAN B. EN W. De drie leden van het voorloppig bestuur der Federatie van Jeugdwerkbe^turen al hier, hebben het volgende adres gericht tot het College van Burgemeester en Wethou ders: t „Geven eerbiedig te kennen: K. v. d. Berg Jr., Mr. L. G. van Dam en W. J. Speller, allen wonende te Haarlem, tezamen uitmakende het voorloopig bestuur der Federatie van Jeugdwerkbesturen te Haarlem, dat door de Haarlemsche Orkest vereniging in het vorig winterseizoen z.g. schooljeugdconcerten werden gegeven en het in het voornemen dezer Orkestvereeni- arganiseeren van aigemeene jeugdconcerten te Haarlem te willen bevorderen, onder aanbod hunnerzijds van alle gewenschte medewerking bij het organiseeren der con certen. Ook, gisteren zijn weer pogingen in het •verk..gesteld om zekerheid te krijgen om trent het lot Van het vermiste vliegtuig, van de luchtvaartaf deeling te Soesterberg, dat, naar vermoed wordt, in den sneeuw storm; is vergaan. Men heeft gisteren met een mijnenlegger, een mijnenveger en twee torpedobooten, de kust van Zandvoort tot Katwijk afge zocht. Ook zijn gistermorgen een drietal vlieg tuigen van uit Helder vertrokken. Een daarvan heeft gezocht langs de duinen van Helder tot Wijk aan Zee, ten tweede is naar Texel gevlogen, terwijl een derde de Zuiderzee-kust tot Hoorn heeft afgezocht. Aanvankelijk bestond gistermorgen bij de Marine-autoriteilen het voornemen eenige vliegtuigen over de Zuiderzee te doen Vlie gen. In verband met de weersgesteldheid is 'aar echter van afgezien. Gisterenavond litpen te Haarlem geruch ten, dat het vermiste vliegtuig te Zandvoort 7ou zijn aangespoeld. Bij informatie deelde de Zandvoortsche politie ons mede, dat deze geruchten niet juist waren. Volgens haar vonden zij 'hun oorsprong waarschijnlijk in liet volgende: Rond half zes werd gisteravond te Zand voort motorgeronk waargenomen, blijkbaar afkomstig van een vliegmachine. Men ver moedde dat het vliegtuig wilde landen en waarschuwde de vliegvelden Schiphol en de Mok. Tusschen 7 en 9 uur deed men te Zandvoort moeite om het vliegtuig het lan den mogelijk te maken of het te vinden, zoo het gedaald was. Deze pogingen ble ven echter zonder resultaat. De politie deelde ons mede, dat haar ge bleken is dat noch te Schiphol, noch te de Mok, noch te Soesterberg een vliegtuig wordt vermist, wat niet uitsluit, dat een vreemd vliegtuig gepoogd heeft te landen. Uit Zandvoort meldt men ons: Men hoorde vliegmachine geronk in het avondduister. Schiphol meldt dat er nog een vliegmachine niet thuis is. Aan boord kan nog slechts benzine zijn voor een uur. Men verzoekt maatregelen te nemen om een eventueel® landing mogelijk te maken. De Noord-Zuid-Idollandsche Redding Maat schappij op haar post. De brandweer De reddings brigade. Met teertonnen en fakkels wordt een landingsplaats afgeteekend. Vuur- oijlen gaan omhoog. Tegenstrijdige berich ten. Na een paar uur van spanning weer rustig naar huis. Dat gaf plotseling een beweeg op het dorp, toen het gerucht ging, dat er in het avondduister motorgeronk van een vlieg machine boven Zandvoort gehoord was. Hoé het gerucht ontstaan is weten we niet. Hoe we ook vroegen, men kon het ons niet me^edeelen. n Toen er echter opgebeld werd naar ue Kooy en naar Schiohol werd daar vandaan om ongeveer half zeven het bericht ont- vangen, dat er in De Kooy alles binnen ■vas maar dat er te Schiphol nog een vlieg tuig vermist werd. De toestand waarin dat vliegtuig verkeerde kon ernstig zun,_ daar het slechts voor een uur henz-nne bij zich had. Men verzocht dan ook om alle maat regelen te willen nemen, om een landing mngeliik te maken. On het strand werden toen op last van den heer Van der Werff een achttal teerton nen in brand gestoken. Deze vlammende massa's van afstand tot afstand op een rr Geplaatst, gaven op het strand, dat door he, laag water heel breed was, de richting van het dalindsveld aan. Bovenden was de brandwacht aanwezig met haar fakkels, die nog verder met dat licht het vak bepaalden. Van de villa van Baron Von der Heyot straalden alle lichten ovér het strand. En hoewel die lichten lang nog bleven branden, nadat alles aan het strand weer in den ouden toestand was, vermoeden we toch, dat deze verlichting op extra verzoek ontstoken was. Op het' terrein was o.a. Burgemeester Van Alphen het bestuur der Zandvoortsche reddingsbrigade en een groote politiemacht die het terrein aan den Sïrandweg afsloten. 4 Alles was dus gereed. Maar van het vlieg tuig was niets te bespeuren. Een groote me- niiite kwam naar het schouwspel der ouder- wetsche teertonnen-vuren kijken, maag on geveer acht uur, teen duidelijk werd, dat er geen vliegtuig meer zou bnden, zakte de vuurgloed tot doovende ko'sn en zoo ging het ook met de belangstelling. Met het bestuur der Z. R. B. sprekende, hoorden we, dat aan enkele leden den toe gang tot het strand geweigerd was. Hierover zou°eens nader gesproken worden door het bestuur, want het meende, dat het zeer goed P M-nin'Miig mogelijk geweest zou kunnen zijn, dat een paar flinke zwemmers van pas waren ge komen. Toen we per telefoon even officieele inlichtingen vroegen, kregen we de mede- deehng, dat we zelf op het terrein geweest waren, dus dat we a'les wel wisten. Geluk kig vonden we den heer Van der Werlf bereid ons nader mede te deelen, dat er werkelijk bericht was ontvangen, dat er te Schiphol een machine vermist werd. Daar liet men alle lichten branden. Men verzocht waakzaam te zijn hier. Dit bericht ontving de heer Van der Werff nog om half negen van het hotel te Schiphol, terwijl om acht uur reeds hier bericht ontvangen was, dat alles daar b.nnen was. Met die draadberich- ten schijnt dus iets niet in orde geweest le zijn, net als met onze aansluiting. Intusschen is het een goede oefening geweest en nog gelukkiger is het, dat al die 'drukte vo-or mets was. Het droevig drama, dat zich te Noprdwijk heeft afge speeld, ligt nog duidelijk genoeg in ons geheugen. Aan de „Tel." ontleenen wij nog de vol gend bijzonderhadeh, omtrent het gehe.m- zinnig geval: Daar tóen jeeds verscheidene vuurpij en had afgestoken, kwam de Redding*iaat- schappij er eehige tekort, waarop een in specteur naar naarlem ging om daar nog een ge vuurpijlen te halen. Om halfacht kreeg de secretaris van de Reddingmaatschappij nog eens verbinding met Schiphol en vernam toen opnieuw, d^t het vliegtuig nog niet binnen was. Toen de heer Lovink echter om kwart over acht weer opbelde, deelde men hem van uit het café van het vliegkamp mede, dat er geen vliegmachine zoek was. Wel bleef het kamp verlicht en scheen de lichttoren. Eenzelfde mededeeling ontving ook de burgemeester, hetgeen, naar men begrijpt, op beide auto riteiten een zeer vreemden indruk maakte. Inmiddels was van Zandvoort uit de kust wacht gewaarschuwd, om eventueel hulp te bieden en was op het gerucht van een „ver dwaalden vogel" in den avond uit Haarlem de kanitein van de militaire motorbngade, Reuvckamp, naar Zandvoort gekomen lot 9 uur werden de vuren op bet strand nog brandende gehouden. Daarna keerde de rust weer iri het dorp terug. De comissaris van politie deelde mede, dat de waarneming omtrent de vliegmachine van betrouwbare personen afkomstig was, zoodat hij aan een vergissing ternauwer nood kon gelooven. Blijft dus de mogelijk heid over, dat een vreemd vliegtuig dezen avond boven deNoordzee-badplaats heet. In verdere bijzonderheden deelt de „Tel. no<5 mede, dat de heer Monnikendam, win kelier hier ter stede, aan een inspecteur van politie van Zandvoort, die in allerijl naar Haarlem was gereden, om vuurpijlen te koopen, zou hebben geweigerd deze vuur pijlen te verkoop en. De heer Monnikendam, deelde naar aan leiding hiervan mede, dat de inspecteur zonder zich bekend te maken, de vuurpijlen kwam koopen. Toen deze na eenige oogen- blikken zich als inspecteur bekend maakte, weigerde de heer Monnikendam pijlen te verkoopen, daar het bij politieverordening verboden is, des avonds vuurwerk te ver koopen. Eerfct toen de inspecteur.den win kel had verlaten en —weder in de gereed staande auto stapte, deelde hij mede voor welk doel de pijlen noodig waren. Indien dit doel eerder bekend was gemaakt, deel..e de heer Monnikendam mede, dan was tegen verkoop der pijlen geen enkel bezwaar ge weest. Tilla Duiieux in „Der Schatten" van Nicodemi. De faam van „Deutschland's grootste tra gedienne" was Tilla Durieux voorafgegaan. De verwachtingen van het tooneellievend publiek, dat gisterenavond onzen Stads- schouwbu-g vulde, waren dan ook hoog ge spannen, Welnu, zij hpeft n'et teleurgesteld: zij heeft alles overtroffen. Tilla Durieux te zien als de vrouw, die na zes jaren verlam ming weer voor het eerst een tinteling van leven in haar vingers voelt, den climax van vreugde mee te maken over een genezing^ die er onverwacht .komt als een wonder; de vreugde die groeit tot juichende blijdschap en ten slotte overgaat in extase van zielver heffende dankbaarheid, dat is een uitbeel ding van menschelijke ontroering zoo diep en aangrijpend, dat, wie het beleefd heeft, het nimmer vergeet. Even sterke, adem stokkende oogenblikken beleefden wij in de volgende tafreelen: de ontdekking, dat de man, die als een beeld van verheven trouw in het hoofd van de verlamde had gestaan, op zijn atelier een tweede leven feidde; het opvangen van den schok was ontzettend; het terugkaatsen van de be- ieediging: „aber sie ist keine kranke sneed door de ziel. Bij de ontmoeting van de wet tige vrouw met de indringster leek Tilla Durieux, steunend op haar stok, een furie. Haar daar dreigend te zien in haar purpe ren kleed waarop alleen een kruis van bril janten schitterde, gaf iets van een buiten- aardsche verschijning.. En de slotscène met de berusting met de schokken van nervo siteit, was zóó ontroerend, dat het heel de zaal den adenl benam. Jammer, dat het spel der overigen bij deze ster zoo slap leek, ook onnoodig slap was. De dokter en de mededingster leverden nog het boste tegenspel. Maar men was voor Tilla Durieux gekomen; en die heeft men dan ook gezien in volle kracht! Na de twee eerste bedrijven kwam er geen hand op elkaar; zóó sterk was geheel de zaal onder den ban der kunstenares. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Achteruit- OPTICIENS -- FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.58 en overmorgen om 5-—. Medegedeeld door het Kon. Meteórol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 23 Januari. Hoogste barometerstand 770.4 m. M. te Muenchen. Laagste barometerstand 734.6 m. M. te Thorshavn Verwach'ing van den avond van 23 tot den avond van 24 Januari: Matige tot krachtige zuidwestelijke wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, waar schijnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter. Maar aan het einde brak het applaus los; staande bracht het publiek de groote tra. gedienne een ovatie. Zij bedankte bewogen nog geheel onder den indruk van haar aan grijpend spel. Vorige opgave 16.394.02 Loterijclub „Onder Ons" 10. Totaal 16.404.02 De collecte te Zandvoort. De collecte voor de slachtoffers van c'.en watersnood heeft 2000 opgebracht. Een lijst moet nog binnenkomen. Onder de giften v/as er een van 25 en een van 40 van de tooneelvereeniging „Phoenix Ook werd de toezegging gedaan van vee kleedingstukken. FEESTAVOND. „HERWONNEN LEVENSKRACHT." Men verzoekt ons mede te deelen, dat er gr en plaatsbewijzen rr.eer verkrijgbaar zijn voor den feestavond van „Herwonnen Levens kracht", die a.s. Zondagavond geseven werdt in het. gebouw „St. Eavo". Om verzekerd te zijn van een goede zitplaats, worden de genen die een toegangsbewijs in hun bezit hebben, aangeraden hun plaats-(ea) te be spreken. Voorts is de aanvang gesteld op precies half acht. Het bestuur vertrouwt vócr de goede orde, dat allen op tijd aanwezig zullen zijn. Plaatsbespreken kan hedeqr avond nog geschieden. Tot plaatsvervangend lid in de Commissie van Advies voor de WerkeloosheisverzeKe- rins, bedeeld in de art.t. 21 en 22 van het „Werkloosheidsbesluit 1917" is voor het tijdvak I Januari 192631 December 1928 o. m. benoemd, mr. J. N. J. E. Heerhesn^ Thijssen, wethouder der gemeente Haarlem De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weermacht „Voor Vaderland en Koning', alhier. Goede muziek, aardig, kalm, een niet al te duizelig drama, wat wil men nog ir.eer om een prettig bioscoop-avondje, te genieten. Dat levert Luxor-tkeater deze week op z'n best. „De Plofstoel" is een zotte corr.edie in iwee bedrijven, een van die Ame:ikaar.sche excentrieke moppen, waar je om lachen moet of je wil of niet. Draad zit er geen zier in. Maar wie vraagt daarnaar in de ltixor bios coop Luxor Nieuws is deze week karig en bestaat alleen uit buitenlandsch nieuws, maar dat wordt vergoed door een spannend drama in 7 tafereelen. Als Tom Mix als uit beelder van den filmheld Dick Turpin wordt genoemd, dan toont dat het karakter van de film voldoende aan. Wie van krachttoeren, dolle paardenrennen, onverwachte vechtpartijen, onmogelijke si tuaties houdt, moet die fijjn gaan zien. De decors in de film zijn zeer kostbaar en alle rollen worden zeer behoorlijk vertolkt. Ge durende de 7 bedrijven blijft de belangstel ling klimmend zoodat het een zelfs veel- eischend bioscoop-publiek wel zal voldoen. Het is een programma a la Luxor dus goed. R.K. KRANKZINNIGENGESTICHT TE NOORD W1JKERHOUT. Gisteren heeft Mgr. Eug. van Reghem, wijbisschop van Gent, volgens de „Maasbode' een bezoek gebracht aan den Haag en be sprekingen gevoerd met het provinciaal be stuur van Zuid-Holland in verband met de cptichting van een krankzinnigengesticht te ^Noordw ij kerhout. Zocals men weet, is mgr. van Reghem al gemeen overste van de Congregatie der Eerw. Zusters van Liefde van Jezus en Maria, die reeds te Venray een krankzinnigengesticht beheeren en nu ook te Noordwijkerhout zulk een gesticht gaan bouwen. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van belangheb benden, dat in overleg met het gemeente bestuur van Heemstede, hV. uur, waarop in gaande 24 dezer de gelegenheid wordt ge geven aan ieder die zich daarvoor aanmeldt, alle voor* hem aanwezige correspondentie ten halen of te doen afhalen, nader is vastge steld op 89 uur v.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1