s pen Dogen IMODERNE LAMPEN! GEBFs.BOSSE VAN BUS'S POETSMIDDEL lorn LAATSTE NIEUWS. UIT DEN OMTREK. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. Drukwerk Is kei zaad voor Uw orders 24 Januari Agenda Agenda 25 Januari De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereeniging "ijn peopend: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrrda^avond van 7)49 uur. Het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin. Trcu moet Blycken. Wstersnoods-Comité Haarlem. DE GLADDE STRATEN. Het gemeenteraadslid Peper breekt een dijbeen. Personalia. Gevonden dieren en voorwerpen. Douche-baden. Examens gemeente-administratie. „Tuinbouw en Plantkunde." „Kunst Zij Ons Doei." De Bazar bij Brinkmann. Vet\of Drankwet. De gronden aan den Bloemendaalschen Zeeweg. HEEMSTEDE. 3INNENLANDSCH NIEUWS. BLOEMENDAAL. ALS OUD ST. JOZEFGEZEL IN WEENEN. moet ge hobbon en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT .1 So'i-tclt „St. E-avo" Herwonnen Levens kracht half 8 uur Biocesane Haarl. Voetbalbond 1 uur Willen is Kunnen 10 uut Haarl. Gem. Koor 3 uur. St. Jercfsge-ellen-gcbouw, Jansstraat 59 Voor de Gezellen geopfend: 's middag» van 12 tot 2 en 'e avonds van 5!4 tot 10 uur. Recreatieavo d. Van 8 tot 9K uur Ver plichte opkomst. Van 7 tot half 8 gelegen heid voor de ouders van de Gezellen den EeYw. Praeges Kte spreken. Om half 9 ge legenheid tot sparen. Eiken Zondagavond om 8 uur gelegenheid zich op te geven als lid der St. Jozefs-Gezellenvereeniging. De ve-eische leeftijd is "17 jaar. Stadsschouwburg Het Schouwtoonecl ,.Ri;'k.... en geen geld" 8 uur. Schouwburg, Jarswcg Jeugdbioscoop half 3 uur Dr. Stieglitz 8 uur. Gem. Concertgebouw Middagconcert H. O. V. half 3 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" Arka 8 uur Commissie van Beroep Onderwijszaken 8 uur Euterpe 8 uur „Amicitia" 8 uur Waschi rdustrfeelen 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur. Schouwburg, Jansweg Cabaretavond Leid- sche Studentenclub ,,A. G. A. B." 8 uur. Gcm. Concertgebouw Haarlem's Gemengd Koor 8 uur. St. Jozehgezellen-gebouw, Jcnsstraat 59. Repetitie onderafdeeling muziekcorps „Uti le Dulci" 8 uur Repetitie onderaf deeling tooneelclub „St. Genesius" 8 u. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus L'cidewerk, Zoctestraat 11 El- ken Donderdag van 8914 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. - Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10349. Alle wcrkd"gen van 9halS 1 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 'sZate drgs alleen van 9)4—12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- ho.straat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 2—4 uur, en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbc'dsbears voor 1J.-K, Ziekenverpleegsters (uitgaande van den N» d R K Bond van Zivkenvtrplengstersi Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegster» aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) R-K Leeszaal en tti'leesbibliotheek Janssir-,at 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur be halve dc* M aandagsnchlend» en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St Martbavereeniging, Bloemhofsfr 1. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur. A m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes die hier geen tehuis hebben Tel 11571 R.-K Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedcstiaat 23 van 8lOuur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond V Bi Elisabeth's Vereentging Jansstraaf - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van l->2 |L-K Kraamverzorging van de Darde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor nipt leden van de Derde Orde te richten föt Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74 des Dinsdags van 3 uur Eerste Holp bij Ongelukken. (Snelvcrhandl r«ntrale post Tel 11111 en verder bn de lfcden te kennen aan het zwart schild iret wit kruis aan den huisgevel Reddrnd'^'Hade voor Drenkelingen verstikking. electriciteitsongevallen Te' 10£31 ,u t-. De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. P Tb A. van Rr'n, KI. Houtweg' 15, Tel. 10539; fa. C. Cr. Loomeijer Zoon Zülweg 83 Tel 12495 en de Scholerbosch- apotheek, Rijksstraatweg 35. Tel. 12711. Hagestrant 49: Woensdag- en Vrijdagavond ^ran 7bj—9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 7Yi9 uur. C—, de la Peyslraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur van de vereenigxog Koninginnedag besloten, het initiatief te nemen voor een herden kingsavond bij, gelegenheid ynn het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin. Men stelt zich voor omstreeks hall Februari in de Groote Kerk een spreker van naam te doen optreden met een herdenkingsrede; terwijl de avond verder zal worden opge. luisterd door orgelspel en medewekring van een soliste van naam en zang van een der Haarlenfsche liedertafels. Toegang zal wor den verleend tot een matigen entreeprijs, ter wijl de netto opbrengst zal worden bestemd voor den watersnood. Tot factor van de Sociëteit Trou moet Blycken (dichter van het jaarvers) is be noemd de heer Mr. A. S. Micdema. Gisteravond had ten Stadkuize de eerste vergadering plaats van het „Watersnoods comité Haarlem", ingesteld op initiatief van den Burgemeester van Haarlem. Met groote waardeering gedenkende, wat in het vorige jaar door het Comité voor de Stormramp in Borculo is verricht, heelt de Burgemees ter Jhr. F. Teding van Berkhout Sr., weder om aangezocht het voorzitterschap op zich te nemen, waartoe deze zich gaarne bereid verklaarde. Overigen» namen in het comit'- zitting behoudens enkele uitzonderingen dezelfde leden als in het Borculo-Comité aangevuld met nog enkele personen, zoodat het Comité thans als volgt is samengesteld De Burgemeester van Haarlem, de heer C Maarschalk, Eere-Voorzittcr; Jhr. F, Te- ding van Eerkhout Sr., Directeur der Haar- lemsche Bankvereeniging Voorzitter; Mr. Hh. A. Werira, Gerr.eente-Secretz.ris, Se cretaris; T. H. Kon'ng, Directeur Bijkantoor Amsterdamsche Bank, Penningmeester, Mevr, A. A. M. J. Del Baere-Jiskoot; Mevr P. J. C Brauns-Sehagen, Voorzitster afd Haarlem Nod. Vereenigtng vin Huisvrouwen; Zuster D, A. M. Cas n-^er; B. Coster, Secre taris Neut"-. Bestui'rdersbond; Mevr. Dr. A van Dam-Cohen; Mr. L. G. van Dam, Voorl. Voorzitter Federatie van Jcugdwerkbestu- ren; M. A. Jacobson, Voorzitter Bond van Drukkerspatroons,' Mevr, E. d« Kler-Spek,| Voorzitster S. D. Vrouwenclub; Dr. A. A. G. Land, Secretaris aid. Haarlem Nederl. Roo- dc Kruis; Movr. C. L. Levenkamp-Planten, 2e Secretaresse Afd. Haarlem Roode Kruis; Jos. de Lobel, Voorzitter Kath. Soc. Actie; Vin cent Loosjes; Zuster M. Merison; Mej. G. van der Molen., Mevr. F. J. Ozinga-van Dussel- dorp; E, Overbeek, Voorzijter Chr. Be sturenbond; Mej, F. A. M. Peeters, Voorzitter Afd. Haarlem R.-K. Vrouwenbond; Prof. Dr. A. A. van Schelven; Zuster P. L, Schouten; E'. J. Stam, Voorzitter Haarl. Bestuurders- bond; P. J. M. van Tgtering, Voorzitter Mid denstands Centrale. Besloten werd tot het houden eener 3traatcollecte. Daar nog eenige tijd benoo- digd zal zijn voor een behoorlijke voorberei ding, werd als datum voor die algemeene geldinzameling voorloopig bepaald de 3e Fe bruari a.s. De afdseling Haarlem van het Nederland- sche Roede Kruis verklaarde zich bereid de ciafanisatie ervan op zich te nemen, eene sub-commissie werd uit het comité benoemd. Nadere bijzonderheden over aanmelding als coilecta.nt(e) zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Vele handen zullen noodig zijn; wie dus zijne krachten voor het voortreffelijke doel wil beschikbaar stellen, boude de 3e Februari vrij. Voor hen, die reeds thans een bedrag wil len beschikbaar stellen, bestaat daartoe ge legenheid door storting of overschrijving op de postreken'ng no. 31186 van de Amster damsche Bank bijkantoor Haarlem, met de vermelding; „Watersnoods-Comité Haarlem' (dus zonder vermelding van den naam van den penningmeester) of door storting op het bijkantoor zelf. GOEDKOOPSTE E fN GROOTSTE SOftTEERIING ORANJESTRAAT -1 TEt12628 Door het regenbuitje, dat ons gisteravond kwam verrassen, werden de straten en niet het minst de buitenwijken spoedig spiegel glad, zoo zelfs, dat het op sommige punten levensgevaarlijk was te loopen, veel erger nog te fietsen. En dit heeft menigeen moe ten ondervinden die op de gladheid niet be dacht was of den overmoed had zich on danks alles toch te wagen. De personen die met de fiets kwamen fe vallen, de wandelaars, die het evenwicht verloren, auto's die slipten, ze waren legio en ieder die niet allernoodzakelijkst er op uit moest, bleef waar hij was. Dat alle door die gladheid ver.oorzaakte ongevallen niet even goed afliepen, laat zich begrijpen. t Zoo kwam te half elf in den avond de 21- jarigc mejuffrouw M. S. op de Gasthuisvest met haar rijwiel te vallen. Zij verwondde zich niet, doch verloor tengevolge van den val het bewustzijn. Nadat zij weder was bijge komen, werd zij door een hoofdagent van politie naar haar woning gebracht. Te drie uur hedennacht reed het gemeen teraadslid de heer L. Peper, broodbakker, wonerde Ho'djikolein 28 met zijn rijwiel in de Zuidpolderstraat nabij de Vaartstraat, toen hij door de gladheid van den weg kwam te vallen. Op zijn bulpgeroen kwamen perso nen toeschietep die hem binnendrioegpn in het perceel Zuid-Polderriraat 61. Hij wzrd daar door een lid van E. H. B. O. verbon den. Het bleek, dat de heer Peper het rech ter dijbeen had «e^-oken. Per auto werd bi» naar het St. Elisabeths- gasthuis overgebracht. THEATER DE KROON. Uitgezonderd het Wereldnieuws waar veel op te zien is, behalve Nederland, dat behoftrt niet bij dé wereld, bestaat het eeheele programma uit lachnummers of kluchten. Een ervan speelt zelfs in het oude Egypte en bestaat, zooals de explicateur zegtuit „klink klare nonsens". En de rran heeft gelijk. De hoofdfilm van dezen avond is een eroo- tere acte van de vorigen, waarin een hijpo- clondrist, na vele vergeefsche pogingen van een „kraai" eindelijk door een lief verpleeg stertje wordt genezen. Er is echter nog een aardige historie 'in verwerkt, welke tot veel vroclijkheid aanlei ding geeft, doch die wij hier niet zullen ver melden., om iederen bezoeker afzonderlijk de primeur ervarl te laten. Benoemd zijn.o. a. ia ue examen commissie van stuurman en schipper aan boord var zeevissche; svaartuigen en bij de kustvaait de heeien G. Duychinck, Sander van ljmui- den en J. C. Kiuiyt van Heemstede. DE GLADHEID. Gistermiddag ongeveer 4 uur is de Wed. G. tengevolge der gladheid in de Schouwtjes- laan zoodanig gevallen en heeft zich daarbij zoo erg bezeerd, aan beide teenen, dat twee mannen haar naar haar woning in de Frank- iinstraat overgebracht kebfcen, waarna zij zich onder geneeskundige behandeling heeft gesteld. EEN KOUD BAD. Of hij in dartelen overmoed van den kant was gegleden of wel, dat hij vertiouwde op de kracht van het broze ijs, dat heeft hij riet hunnen vertellen. Maar hoe bet zij, hij zakte door het ijs van de Brouwersvaart. En welke pogingen hij aanwendde om weer op het vast ijs te komen, het mocht hem niet ge lukken. Zijn beide huisgenooten, een paar peuters van 7 en 9 jaar, konden riets doer ter zijner redding. Iemand die wellicht wel had kunnen helpen, stak echter geen hand uit. Intusschen namen de- krachten van der, drenkeling door het ijskoude water af. Een wisse dood stond hem voor oogen. Daar nadert een 14-jarige jongen, die het ijs tus- schen walkant en bijtstuktrapte en de schotser, opzij schoof. Toen kon de drenkeling naar den kant zwemmen, werd bij het nekvel gepakt en vroolijk kwispelstaartend liep Sello met de kinderen mee. H'erbenv Spekstiaat 2: cod, zwaue ceir.tuur; Dr. Sluyterman, v, Eedenplein 5, collier Reith, Cruqiusstraat 2, wollen das v. Vreede, Pieter Kiesstraat 19a bercolampglas v.d. .Vlerk, Leidscheplein 33a, herdershond Gravendijk, Rampelaan 56 Oveiveen, hals ketting Heufft, Kenaupark 21, smoushond Fauna Pieke, Damiatestraat 14, zwart hor.d- e Fauna B. Bonker, Koudenhorn 72, Listen; Fengler, Krelagestraat 24, witte poes Fauna Marchand, A.L. Dyserinclstraat 20, zwarte ooes Fauna Scheer,, de Keystraat 6rood, aontkraag Heeres, Lange Raarstraat 32, carbidlantaarn v. Schouwen, Raamstr.gel 14, lepeltjes Punt, Em.cstraat 7, porterr.or naie m.i. de la Rie, Melkbocensteeg 8, ar beiderspenning J. Post, Kerkhofstraat 31, "Utnmi schoentie Poli'iebu-eau, Smedestraat ovcscboen Poos, Gortesfeeg 5, sleutels j 3. Bon.ke", Koudenhorn 72, teil Se né, Kenncmersti-a^t 48zw., riiwielbel.merk B. Bon!:er, Koudenhorn 72, vuilnisbakken Brouwer, L. Begynestraat 22, zakmes. In de afgeloopen week zijn in ftet douche badhuis aan den Koudenhorn 343 baden ge nomen en in dat aan het Leidscheplein 685. Het schriftelijk gedeelte van de examens ter verkrijging eener akte v»i bekwaamheid in de gemeente-administratie en in de ad ministratie en controle der gemeentefinanciën wordt 21 en 22 Aoril afgenomen te Deventer, Dordrecht, Groningen, Haarlem, Oistewijk, Utrecht en Venlo, ter keuze van den catl- didaat. Voor de afd. Haarlem en Omstreken van de Koninklijke Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, wordt een lezing met lichtbeelden gehouden door den heer G. A. N. Sipkes te Dieren, op Dinsdag 26 Jan., des avonds te kwart over 8 uur in café^ Brinkmann over „Rubber-cultuur ten Oost kust van Sumarta." Op Dinsdag 2 Februari, de3 avonds te kwart over 8 uur, wo~dt cr een ledenvergadering gehouden, waarbij de prijzen der Dahliaten toonstelling zullen worden uitgereikt. In de fentoonstrilingszaal van het Waag gebouw aan het Spaarne, wordt tot en met Zondag 31 Januari een tentoonstelling gehou den van schilderijen door J C Ritsema. De tentoonstelling is geopend vin des voormiddags 10 uur tot des namiddags 4 uur. Onfhefling Winkelsluiting. Morgen wordt, zooa!» bekendt de bazar bij Brinkman gehouden Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bckepd, dat zii ten aanzién yan de winkels op den bjzar door J H. Gottmer Jr. te houden in de boverzalen van het café Brinkman aan de Groote Markt, ingevolge ^en^alc'e f4 gijS V* vr*T»''- dening op de winkelsluiting ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 24 Januari 19?6 tot des namiddags 11 uur irogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medege nomen. Een uitvoerige aanbeveling om deze bazar te bezoeken, moeten wij met het oog op de plaatsruimte achterwege laten. De Bazar beveelt zich echter zelf aan. Burgemeester en Wethouders vap Haarlem bzengen ter openbare kenn's, dat is inge komen een verzoekschrift van A. F. Th. van Staveren, o-m verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in de benedenlokalite.t van hef per ceel aau de Korte Hecrenstraat No, 21. In de raadszitting van j.l. Donderdag van Bloemendaal kwam het ontwe-p-contracl ter sprake met de Erven Van der Vliet om trent de gronden aan den Zeeweg. De voor naamse bepalingen hiervan zijn; Aan den Zeeweg zal worden ve-gund te bouwen woningblokken van ten hoogste twee aaneengesloten woningen; de minimum diepte van den voorgevel tot den weg m iet 15 M. zijn. Voor de bebouwing van den ove- z'gen grond zal een zooveel lichtere bebou wing als mogelijk is door den Raad worden toegelaten; de huizen mogen echter slechts voor één gezin bestemd zijn. De gemeente zal voor haar rekening voor gas, Water en electriciteit de noodige buizen en geleidin gen door den Zeeweg leggen zoover het haar grondgebied betreft; de Erven Van der Vliet verbinden zich om de helit der we-kelijke kosten van aanleg van gas, wa- ter en electriciteit in den Zeeweg te drav gen tot een bedrag van ten hoogste 80.000 De aansluiing aan de woningeV geschiedt onder de gewone voorwaarden, De Erven Van der Vliet zullen uiterlijk een maand nadat de juridische levering van alle bedoelde gronden heeft plaats gehad aan de gemeente als bijd-age in de kosten van aanleg van den Zeeweg en voor de con cessie van autobussen of tramlijn een be drag van 377.217 betalen. Indien door dc gemeente een zoogenaamde baatbelasting wordt geheven is zij verplicht jaarlijks een bedrag, gelijkstaande aan bet totaal bedrag dier jaarli'ks te heffen belasting te vergoe den aan de personen, te wier laste de be lasting komt. Voor zoover het In de macht der gemeen te staat, zal gelegenheid wDrden verleend om op den bedoelden grond en minste twee café-restaurants met vergunning volgens deN Drankwet te stichten. Verder ve-binct dc gemeente zich om, indien de Erven Van der Vliet of door hen aan te wijzen derden daartoe binnen vijf jaar na dagteekening der overeenkomst den wensch te kennen geven, hun gedurende 30 jaar onder nadele voorwaarden, doch zonder vergoeding, can- cessie te verleenen voor de exploitatie van autobussen of een tranj over de bedoelde gronden en den Zeeweg. De daarvoor be stemde onde-grond wordt kosteloos door Bloemendaal afgestaan. De concessie moet binnen drie jaar na kennisgeving in exploi tatie zijn gebracht. Het thans aan den Zeeweg slaande café gebouw zal binnen drie jaar verwijderd moe ten zijn. Aan den eigenaar van elk hotel, dat aan den Boulevard wordt gebouwd, zal het stranc'gedeelte, vóór dat hotel, worden ve' huurd. - Bloemendaal verklaart zich verder bereid om het terrein, dat het op het gebied van Zandvoort bij onteigening zal verkrijgen, aan Zandvoort over te- dragen, onder voorwaar de, dat dit terrein geheel tot openbaren weg moet worden bestemd. Nog is bepaald, dat als de Erven Van der Vliet hun rechten en verplichtingen aan der den overdragen, zij aan de gemeente schuldig rijn een bedrah gelijk aan de som, die, Bloe mendaal aan de Erven Van der Vliet schul dig is als vergoeding wegens de onteigening van den Zeeweg. Gelijk bekend is, zullen de Erven Van der Vliet die rechten on plich ten overdrage- aan de firma H. v. Dam Azn. Zonen. Als de Rac' zijn goedkeuring aan deze overeenkomst hecht, zal dus eindelijk de Zeeweg geen aanleiding tot. twist en on- eenigheid meer zijn! reservoir, maar de vertooning deed toch eenigszins dénken aan deii clown bij Carrée, die aan een dik kabeltouw een klein houten paardje op wieletjes vco'ttrok. Raadsvergadering. In het raadsverslag, op genomen in ons blad van gisteren, leest men in het betoog van dén heer van Unen, waarin hij het optreden van het lid, den heer Jorritsma becritiseerd, de volgende zinsne de: hij is in den raad aanwezig. Men gelieve hiervoor in "dc plaats te lezen; het is den raad onwaardig. DR. DE VISSER NAAR HET BUITENLAND. Naar wi} vernemen, zal dr. J. Th, de Vis ser, nu hij op zijn verzoek door de Konin gin ontheven is van de opdracht tot vor ming van een Kabinet, binnenkort gevolg geven aan een reeds door hem vóór - het ontstaan der Kabinetscrisis opgevat voor nemen, om eenigen tijd met zijn echtgenoote in het buitenland te gaan doorbrengen. DE EX-KROONFRINS NAAR NEDER LAND. Naar gemeld wordt zou de Nederlandsche regeering den voormal'gen Duitschen kroon, prins toestemming hebben gegeven, ex-kei- zer Wilhelm II, ter gelegenheid van diens verjaardag op 27 Januari a.s, te Doorn een bezoek te brengen. - STORING DER KERMISPRET. PARIJS, 23 Jan, Naar uit Valucia geseind wordt, is op een kermis in de stad, terwijl draaimolens met vele kermisgasten bezet, aan 't draaien was. een boom op een molen gevallen, tengevolge waarvan 5 personen gedood en 40 personen zwaar gewond wer end, KARDINAAL MERCIER STERVENDE. BRUSSEL, 23 Jan. Hedenmorgen vroeg wordt gemeld, dat kardinaal Mercler ster vende is. Een zandstrooimnchine. Gisteren zagen we een nieuwe zandstrooi- .nachine in werking, 't Is een kiein, speeigoed- r.chtig karretje, dat echter zijn diensten uit stekend verricht en een wegbreedte van eer paar meters bewerkt, 't Maakt echter eer min of meer zonde- linge vertconing, zoo als we 't giste en bezig zagen 't Karretje is zoo klein, dat 't door een grooten trekhonc getrokken zou kunnen worden. Er was ech ter een van einze groote bakbeesten van ge meentelijke vracht-auto's voor gespannen. Weliswaar deed deze tevens dienst als zand- voortgezet. De bandieten, die op de vlucht geslagen zijn, leden groote verliezen. DE AARDBEVING VAN 5 OP 6 JAN. JX. DE BILDT, 23 Jan. Op het verzoek om mcdedeeilngen over de aardbeving in den nacht van 5 op 6 Jan. ontving het Meter. Instituut te De Bildt, 160 berichten. Het instituut dankt allen die een bijdrage inzon- len hiervoor zeer. Dc oorspropg der aard beving is gelegen in West-Duitschland, in de streek van de Eiffel. Zij werd in ons land het krachtigst gevoeld in Limburg, ook nog, ofschoon zwak, in de noordelijke en westelijke provincies. DE TOESTAND IN SYRIË. PARIJS, 23 Jan. Naar uit Beiroeth wordt geseind, worden de militaire operaties te- ^en de rebellen in 't Z. met goed gevolg- daar ordelijk zocht een teder zich eene Ji.t lain r1 o a^ncrrt>t\7pre p crrnntp saai. welke. In deze wereldstad op zekeren regenach- tigen avond met een Weener roncloopend pasteer en wij het gebouw der St. Jozefge- zellenvereeniging. „Wilt U oit gebouw bezichtigen?" vrceg mijn geleider en, mij herinnerend hce ik vóór ruim 30 jaren ook het geluk heb gehac lid eer St. Jozefgezellenve.eeniging te ceze stede te zijn geween, nam ik gretig deze aanbieding aan. Echter kwam van bezichti gen dien avond niets, aangezien men uit bezuinigingsredenen niet méér licht kon deen brancen dan strikt noodig is alléén in 'n achterzaal, waar de Harmonie repeteerde, brandde eenig licht. Voorgesteld aan den Eerw. Praeses als oud-Jozefgezel en als ge wezen pleegvader van 2 Weener kinueftn, liet Z. Eerw. 'n extranummer spelen, waarn-; hij mij in korte woorden aan de ruim 50 muzikanten voorstelde, eindigend met een verzoek een „hoch" uit te brengen op Hol land, dat zooveel voor Oostenrijk had gedaan,' aan welk verzoek allen met geestdrift vol deden. „^anneer U nu a.s. Maandag eens wilt komen,, dan kunt U het geheele gebouw bezichtigen en tevens het feest bijwonen van de plechtige aanneming van nieuwe lecen" waren &e woorden waarmeae de Prae-es afscheid van mij nam. Kennend den druk waaronder de Weene: Katholieken zuchten onder het juk van vrij metselaars, joden, socialisten en communisten en aanvoelend hoe ook hierin ce St. Jozef gezellen moeten ceelen, ware een weigering mijnerzijds iets on-Kathclieks en dus nam ik het aanzoek aan, meenend hierdoor den Eerw. Praeses en diens gezellen een bewijs van medegevoelen in hunne zéér moeilijke omstandigheden te kunnen schenken. En zoo bezichtigde ik Maandag d.a.v. het groote gebouw waarbij aange loten een groot gezellenhuis de Eerw. Praeges i: intern en draagt iederen ochtend in de ruime en schoone kapel de H. Mis op voor de aan wezige Eerw, Zuriers en vertoevende ge zellen, Alles kon ik bezichtigen, zoowel de ruime en heldere, door Eerw. Zusters be zuurde keuken in het sous-terrain als de zeer eenvoudige eetzaal waar de Praeser, te midden zijner jongens, „Bürschen", zijn maaltijd gebruikte en het zich als vanzeli sprekend liet welgevallen tijdens dien maal tijd nog menige vraag te beantwoorden, nog menige aanwijzing te verstrekken. Voorwaar, dit was medeleven met zijn gezellen wien men het k ,n aanzien dat zij hem als een Vade eerc en, wien men kon aanzien dat de afge- loopen oorlogsjaren en c'en ernst c'er huidige tijcen hen reeds vroegtijdig hadden gerijpt nog jongelingen verrieden hun ernstige gezichten reeas veel ervaring, veel zorgen, veel gedragen leed. Het uur der plechtige aanneming was nu DE DOORBRAAK BIJ CUYK. CUYK, 23 Jan. De werkzaamheden aatL den doorbraak van den spoorweg, zuidelijk van Cuyk, zijn Zoover gevorderd, dat waar- -.chijnlijk Maandag, het spoorwegverkeet Cuyk naar Vennep, hervat wflrdt. De nooddichtfng bij den Maasdijk bij Cuyk vor dert goed. Ook te Oefelt en Beugen. De lichting van 't gat in den provincialen weg is gepeild en bedraagt 8.17 Meter. De opzichter der provincie schat, dat met de dichting 3 weken zal heengaan. In dien tijd is 't verkeer van voertuigen van Cuyk naar Oef fel t gestremd. Het schoolonderwijs wordt Maandag hervat. brengt U het spnedigsi met ALLE gebeurtenissen vol. ledig op de hoogte WAAR KOMT MICA VANDAAN? Allen wij het mica, de dunne op glas ge lijkende stof, die voor vele doeleinden ge bruikt en in de huishouding; het meest voor komt in deurtjes van kachels en haarden. Mica is een delfstof en komt voor in alle qrrnietsoorten. Het vertoont zich in donkere aderen in de granietblokken, die gebruikt worden voor groote gebouw.en. Bruikbaar Mica wordt echter alleen aangetroffen in c'e rrica-rot"-en in Rutland, Engebch-Indie en de Vereenigde Staten. Vroeger leverde Moscovië alleen deze delfstof, vandaar dat het mica ook wel moscovbch glas wordt ge noemd. De bijzondere eigen-chap van c'e muca-granietblokken is, dat zij slechts in één richting splijten en wel in nauwkeurig evenwijdige vlakken. Dit splijten der blok ken schijnt eindeloos te zijn. Men krijgt steeds dunne velletjes, die altijd glad en elan- zend blijven. Er bestaan, evenals kolenmijnen, ook micamijnen met gangen en schachten waarin de arbeiders en de arbeidsters af dalen. Op ongeveer 10Ö M. diepte worden de mica-aders aangetroffen en nadat de man nen ce delfstoffen hebben gedolven, wordt die door vrouwen naar boven gebracht. De dikke platen zijn meestal gekleurd of robijn rood. Deze kleuren ontstaan vaak door edel gesteenten, die zich in het tr.ica-eramef be vinden. De hel'ere mica^laten hebben de meeste waarde en het zijn voor kijkglazen voor Y ia-den, ovens en anc'ere verwarmings toe str I n, waarin glas door de groote hitte dadelijk sou springen. plaats in de aangrenzende groote zaal, welke wanden versierd waren met portretten van vroegere Presidenten of wel met marmeren gedenkplaten aan vezceken van leden van het Keizerlijke Huis, Kardinalen enz.aan eene zijde was, onder 't portret van Vace. Kolpmg, eene verlioogmg aangebracht waarop rafel en 3 stoelen. Toen de aanwezige (ruim 200) gezellen waren gezeten, gaf de Praeses een wenk en marcheerden 'n twintigtal padvinders de zaal binnen onder geleide van een priester nadat ook dezen een plaats bekomen hadden, kwam de Praeres mij uit de rijen eer gezel ten halen en naar het platvorm yoeren waa: reeds de priester was gezeten. Na een gebed en de Angelus te hebben gebeden, nam de President het woord, neette de gezellen en c'e gasten, zijnde pad vinders met hun geestelijken leidsman, Hon garen (de reis Buc!a-Pest via Weenen naai Rome te voet makende) en de Hollander, 'zijnde gewezen pleegvader van 2 Weené. kinderen en voormalig lid der Jozefgezellen- vereeniging, van harte welkom, de hoop uit sprekend dat de Hongaren een voorspoedige reis mochten hebben en een behouden terug keer en mij, als vertegenwoordigend het goede Holland, waaraan Oostenrijk zooveel dank verschuldigd is, in aller gezellen naam dank brengend voor het vele dat Hollane voor Oostenrijk deed en nog doet, Met een passende toespraak had nu de aanneming der nieuwe leden plaats en, beurts- gewijs hun rechterhand in die vandenPraere* leggende, legden zij hun belofte af boven het hun voorgehouden vaandel. Treffend was deze belofteaflegging welke in de grootste stilte geschiedde en waarbij wel bleek dat, in deze voor Weenen zoc ernstige tijden, alle gemaaktheid ontbrak immers, hoe herinnerde de Praeres er in zijn daarop volgende,rede aan hoe nog 2 dagen te voren een Weener jongeling door de com munisten op wreeae wijze was vermoord doordat men aan zijn turngordel kon zien dat hij niet bij een roode groep was aange rloten hoe he rinnerde hij er aan hoe daag; te voren het Harmoniekorps van eene onder- afd. der Weener Jozefgezellen door de com munisten was uiteenge lagen, de instru menten vernield, terwijl zij tegenwoordig waren bij andere vereenigingen die huiswaant; keerden van de plechtige vaandelwijdingen door Mgr. Dr. Seipel in de Votiefkerk In waarheid, ik gevoelde bewondering voor de nieuwe leden, die, niettegenstaande de gevaren die ook zij door hun lidmaat schap zouden beloopen om den een of anderen dag te worden mishandeld, wel- l.cht gedood, tóch den moed hebben lid der Weener Jozefgezellen te worden méér nog bewonderde ik de kreten van instem ming waarmede begroet werd het voorstel van den Praeses om den volgenden Zondag met hun muziekkorps Weenens straten te doortrekken niettegenstaande de er aan verbonden gevaren. „Wij leven nu in een republiek, dus moeten wij nu ook vrij zijn te doen wat wij willen" en dergelijke kreten meer hoorde ik allerwegen uiten. Hierna werd de Hongaarsche Priester uitgenoodigd het woord tot de aanwezi gen te willen richten volgaarne werd hier aan voldaan en om te beginnen wenschte Z.Eerw. de Weener Jozefgezellen geluk met dezen tijd van beproevingen, vooral met de beide treurige voorvallen der 2 vooraf gegane dagen 't zou hun ten goede komen, de vereeniging zou er door bloeien evenals Zulks geschiedde in Hongarije en voorn, in Buda-Pest, waar, met andere Christenen, ook Jozefgezellen en Priesters waren mis handeld en gedood om hun H. Geloof en 'óch nu bloeien er de Jozefgezellenvereeni gingen en zijn in Buda-Pest reeds de grond slagen gelegd van een nog grooter Jozefgc- zellenhuis dan dat van Weenen al is ook de andere organisation bloeiden meer op, vooral door de plaats hebbende reorganisatiën die op aanwijzing van Hollandsche pries ters geschieden men heeft allen moed dat Hongarije hierdoor een betere toe komst tegemoet gaat en het land weer zal herleven. Na er zijn vreugde over te hebben ge uit dat zulke hoopvolle berichten uit Buda- Pest overkwamen en den Hongaarschen priester-leider te hebben bedankt voor diens bemoedigende woorden, verzocht de Praeses ook aan mij de vergadering te willen toespreken, Daar zat ik, geheel onvoorbereid, met voldoende de taal machtig en daarenboven geen spreker van professie zijnde 1 Maar ja, 't zou toqh zoo jammer zijn om nu eens niet alleen door geld of levens middelen te getuigen wat wij, Kath Hollan ders, voor onze in druk Verkeerende geloofs- genooten in Oostenrijk, of waar ook ter we reld, gevoelen, mrar om zulks eens persoon lijk te getuigen doch,... ja.... hoe dit aan te pakken Antonius, help me GOUD - ZILVER NIKKEL-OOUBL& 30 ct. per busje En ik begon maar en.... warempel ging als van een leien dakje dat ik voor ruim 30 jaren het geluk had mogen smaken lid te zijn geweest der St. Jozefgezellenver- eeniging hoe ik nog altijd met vreugde terugdenk aan de daar doorgebrachte ge lukkige, vroolijke uren en hoe ik uit onder vinding kon getuigen hoe waar de woorden zijn van den Praeses toen deze in zijn ope ningsrede aanmaande tot sparen in het spaar fonds, want dat mij nu nog in onze stad pa troons bekend zijn, die groote zaken en eigen dommen bezitten, geacht en gezien zijn door hun stadgenooten,_ maar die hun goede po sitie van thans in hoofdzaak te danken hebben aan hun spaarzaamheid in hunne jeugdjaren, toen zij lid waren der St. Jozef- gezellenvereeniging, nu 30 jaren geleden: ik kon tot orgaciseeren manen, Holland tot voorbeeld stellende, waar in hoofdzaak dóór onze R. K. organisatie de ook ons dreigende revolutie kon worden voorkomen ik kon er oo wijzen hoe uit deze organisatien dc mees'ten zich opgaven als lid van Burger wachten of Vr. Landstorm, welke instituten nu nog zóó voorbehoedend werken; ik kon hen aansporen trouw aan hun beginselen te blijven om, niettegenstaande hun moeie- lijke ongstandigheden, het hoofd te blijven bieden aan de partijen van wanorde Vrij metselarij, Socialisme en Communisme zijn de dezen de partijen des Satans en ten doet hebbende de vernietiging van ons H. Ge loof, doch waartegen zij zich sterk moesten gevoelen met de gedachte dat zij, die partij, van God vormen, mét God sterker* waren dan Satan en zijn aanhang ik kon., a, waarmee te eindigen.,., ik sprak zoo vloeiend en zóó veel dat ik mij er n ets meer van herinner dan alleen dit da een „Hoch Holland" allerwege weerklonk toen ik mijn toespraak eindigde en de Eerw. Praeses mij uit aller naam dankte voor mijne geestdrift volle rede waardoor de Jozefgezellen nog méér geestdrift zouden gevoelen voor hurt goede zaak. voor hun schoone vereeniging. En alweder moest ik het aanhooren hoe Z. Eerw. ons Holland prees en dankte voor al net goede aan het arme, verdrukte Oosten rijk bewezen en wederom weerklonk aller wege, niet het minst ook van de Hongaren; „Hoch Holland." Zéér was ik onder den indruk maar nog meer gevoelde ik hun moeilijken toestand indachtig dar wij wéér het groote geluk heb- oen een Christelijke Regeering te bezitten: in zulke omstandigheden gevoelt men dit des te beter. Laten wij, Hollanders, bidden en hopen dat deze volkeren, Oostenrijkers en Hon garen, zich méér Katholiek organiseeren daar hierdoor alleen het mogelijk zal zijn deze Christelijke landen uit hun huidigen druk te bevrijdenlaten de Hollandsche pleegouders in hun briefwisseling hieraan steeds blijven herinneren. Na de slotrede van den Praeses werd, staande naar de beeltenis van Vader Kol- ping, het Kolpinglied gezongen (door de Hongaren in hunne taal) en bij het laatste couplet „Ihr Brüder reichet euch die hand gaven allen elkander de hand waartoe hel voorbeeld werd gegeven door den Praeses die rechts den Hongaarsclien Priester en links mij de hand gaf en zoo stonden op het podium hand in hand een Oostenrijker» een Hongaar en een Hollander als 'n tref fend beeld hoe ons H. Geloof alle volkereu in liefde en vrede kan vereenen. - Hiermede was deze schoone bijeenkomst gesloten en wilde ik vertrekken maar èn de Praeses èn de Hongaarsche Priester en de gezellen wilden den Hollander nog eens spreken zelfs kwam er nog een naar mjJ toe die nog o zoo gaarne eens Hollandsen wilde spreken, dat hij bij zijne verpleging zoo goed had geleerd en werkelijk, hij drukte zich nog goed uit, alhoewel* hij in geen 3 jaren een Hollandsch gesprek had kunneo voeren. Al die hartelijkheid werd mij te mach tig en ik verliet maar spoedig de zaal met den uitroep „Gott segne das ehrbare Hand werk" dat mij van alle zijden beantwoord werd met „Gott segne Es" en een daverend „Hoch Holland." W. VAT DE DOKTER OVER DEN WA TERSNOOD VERTELDE. Een dokter schrijft uit het ovexstioomings- iebied, in het „Hbld." Ik zit op het oogenblik in het wate'sr.ood- gebied om den collega hier in Zijn weik te ,'ielpen, dat in deze omstandigheden voor een en zelfs haast voor twee man te zwaar is. Wat wij hier beleefd hebben, is r.iet te be schrijven Er zijn 35 dorpen overstroomd net nog alle tusscher.liggende huizen. Ontel bare huizen zijn ingestortzeker meer dan 3/4 van de bevolking is weg. We moesten de praktijk per roeiboot doen. De meeste huizen zaten tot het dak in l.et wa- er en vele lagere waren heelemaal er onder. De menschen zaten met de varkens en de .tippen en honden en katten op den zolder. Een gat in het dak en een ladder ertegen en dan moest je uit de boot langs de ladder et in klimmen en daarbinnen was het een toe stand en een stank van het gedierte Eén straat in Druten, waar ook het huis van den dokter staat, is dioog gebleven, om Jat die hoog genoeg ligt, maar zoo gauw je Jie straat uitkomt, was het een onafzienbare watervlakte. Druten zat vol soldaten. Als die er r.iet waren geweest, dan wa*en er honde"den menschen verdronken. Twee soldaten heb- aen met hun boot meer dan 300 menschen gered. Het water dreef vól doode koeien en varkens, honden, katten en hazen. In de stallen stond het vee in korten tijd tot den buik in het water en dan wilde ze er riet uit. Dan kreeg zoo'n koe een touw om zijn rek en werd er een paard voor gespannen om ge den stal uit te trekken en als ze niet meer loopen konden', dan moesten ze zwemmen en werden ze achter een boot gebonden eü op deze manier soms meer dan 10 stuks ach- :er de boot ea dan roeien naar den dijk. Op de dijken allemaal noodstallen van 'aout en riet en daar stond de zaak. Het wzs jen heele toer om de achtergeblevenen van /oedsel te voorzien. Natuurlijk kon in geen van die dorpe» brood gebakken worden. In Druten ware» 4 of 5 bakkers vrij van water en daar werd dag en nacht doorgebakken. In een do:pje' "^uiflijk, stonden op een heuvel meer dan 900 koeien en daaivcor meest cok per oeiboot voedsel gebracht wo-den. Nu is het wpter zoover gezakt, dat de meeste huizen weer droog staan, maar et ligt door de ingevallen vorst een dikke laag ijs. In de huizen zie je door de kapotte rui en en de uitgeslagen deuren alle: lei me»" bels door elkaar liggen, vastgevroren in he' rjs. Met booten kan men nu nergens meelj bomen, maar over het ijs gaat het. bohwe' lang niet overal heen, want over de slooteöj Jat hardstroomend water is, kun je r.iët hce» komen, en dan zijn in de wegen hier en daa£ v breede gaten geslagen, waar bet iis ook rit' 'e ve-trouwen was. Giste"en ben ik er r'oor* gezakt, maar gelukkig op een ondiepe plaats, ot aan de knieën. In de ee-ste dagen we-den er booten v9 kleine binde-en aanceb-acht en dan zag )e aen heel regiment soldaten sjouwen, elk i»el een .zuigeling in dekens gepakt op de arme»'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2