imm- lAnp j SMETiGD UflIEUWS Radio-omroep. Terugblik. Geen Duitsch pasvisum meer noodig De Zeehond vrijgelaten De vele mijnongelukken. Onvoldoende krankzinnigen verzorging in Ned.-Indië. De Hef brug over Koningshaven te Rotterdam. Geen bijslag. Een noodbrug tusscben Beugen en Boxmeer. Een oude truc. Als de wijn Prettige familie. Watersnood en Carnaval. Moeilijke tocht van een postboot Bedrog met naaigaren. Twee kinderen door het ijs gezakt. Ernstig geval van dieren mishandeling. De malversaties in Bergen op Zoom. De moord te Rotterdam. Stinkbommen-aanval van stakende bioscoopmusici. De „Noord-Hinder" niet gezonken. Verloopt de melkoorlog in Amsterdam? Het vermiste vliegtuig. Moordaanslag te Rotterdam. Een eigenaardige keelziekte. Een wegwerker gedood. Diefstal te Purmerend. Tekort bij de politie te 's-Bosch. Hooge torens. Door een auto aangereden. KUNST EN KENNIS. Mgr. Schioppa bij T oor op. KERK EN SCHOOL. Mgr. Th. van Roosmalen. Dc If. J. van Dusseldorp, voorzitter der Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" schrijft oni Zonder twijfel zijn er teekenen, die op eèn geleidelijke verbetering van den economi- schen toestand in ons land wijzen, maar van een algemeenen opbloei is nog geen sprake de toestand der scheepvaart toont, behalve bij sommige vaste lijnen, nog weinig ver betering en het aantal der industrieën, die in werkelijk bloeienden toestand verkee- ren, is nog gering het aantal werkloozen blijft groot. Dit wekt bevreemding, omdat ons land zulke groote voordeelen trekt uit onze ko loniën. Voordeelen, niet alleen voortsprui tende uit de belangrijke orders, die onze in- dustrieelen ontvangen van cultuuronder nemingen en mijnbouwondernemingen in onze Indien, maar voordeelen ook, die wij genieten uit de resulaten van de cultuur- en mijnbouwondernemingen. Men berekent, dat Nederland van 200 tot 300 miiliocn gulden per jaar aan dividenden uit Indië" trekt. Men begrijpe welniet een zakenomzet van zoo vele millioenen, ook niet een bruto winst, maar een netto dividend. Twee a driehonderd millioen, die wij kun nen besteden om producten te koopen, waar door wij de producenten aan arbeid helpen en hen op hun beurt weder in de gelegenheid stellen met de belooning van dien arbeid de producten van anderen te koopen. En zoo altijd voort. Immers de waarde, van alles, wat wij voortbrengen, maar ook van alles wat wij gebruiken, is bijna geheel arbeid. Hoe komt het dan dat er zooveel werk loozen ten onzent zijn Is het niet jammer, dat een belangrijk deel van die 200 a 300 millioen ten slotte wordt betaald aan werk loozen in plaats van aan personen, die voor de ontvangen betaling de tegenwaarde prc- duceeren, welke tegenwaarde den gezamen lijke Nederlanders weer ten goede komt? Elke dagtaak, die ongebruikt voorbij gaat, is een verlies voor de natie, een vermindering van anders te bereiken welvaart. Wanneer wij bedenken, dat ons land is gebleven buiten den oorlog, dat het ligt in het verkeerscentrum van Europa, dat wij steeds waren een arbeidzame natie, dat er nooit een tijd is geweest, waarin de weten schap zoo groote vorderingen heeft gemaakt, dat wij, Nederlanders, van onze koloniën 200 a 300 millioen gulden 's-jaars aan uit- keeringen ontvangen, en wanneer wij daar naast zien, dat onze kapitaalvorming te wen- schen laat, dat de belastingen een ongehoorde hoogte hebben bereikt en dat de werkloos heid overweldigend groot is, dan komen wij tot de overtuiging, dat daar lekken '*ijn, waardoor onze welvaart wegvloeit. Een van die lekken is, dat wij onze in komsten niet goed besteden. Dat wij niet altijd het binnenslands voortgebrachte koo pen als het met het buitenlandsche kan mede dingen. Ik vroeg deze week mijn kapper om een staaf scheerzeep (z.g. shaving stick). Hij gaf mij een Engelsche van een merk, dat ik jaren geleden wel had. Ik eischte een Hollandsche van een merk, dat ik sedert lang gebruik met evenveel succes als vroeger het Engelsche. Ik kreeg dus de I-Iollandsche voor 75 ets., terwijl hij mij eerst de Engelsche in de hand wilde stoppen voor een gulden. Commentaar overbodig. Alleen wil ik deze vier vragen stellen Hoeveel van die Engelsche shaving sticks worden tot een derde hoogen prijs ver- kocht Hoeveel Nederlanders zouden 25 (of wat meer of minder) besparen indien zij allereerst trachtten Nederlandsch fabrikaat te koopen? Hoeveel werkloozen zouden te werk wor den gesteld in het moreel en economisch be lang van henzelf en in het moreel en eco nomisch belang van geheel Nederland, in dien alle Nederlanders allereerst trachtten Nederlandsch fabrikaat te koopen? Zouden alle Nederlanders zoo welwillend willen zijn gedurende 1926 zich het geval van dien shaving stick te herinneren Zooals we bereids meldden, zal van 1 Fe bruari af geen Duitsch pasvisum meer noo dig zijn. 'De voor de Nederlandscne onderdanen van belang zijnde bepalingen luiden in hoofdzaak als volgt Nederlandsche onderdanen'moeten voor zien zijn van een geldig buitenlandsch pas poort te hunnen narne, waaruit hun Neder landsche nationaliteit uitdrukkelijk blijkt. Kinderen beneden vijftien jaren behoeven geen zoodanig paspoort te bezitten zij kun nen volstaan met eene ambtelijke verklaring vermeldende naam en voornamen, leeftijd onderdaanschap en woon- of verblijfplaats van het kind. Bij kinderen boven 10 jaren moet deze verklaring voorzien zijn van een fotografie. Ingeval van gezelschapsreizen naar Duitsch land voor wetenschappelijke, economische of dergelijke doeleinden, waaraan hetzij al leen Nederlanders hetzij Nederlanders en Duitschers deelnemen en waarbij alle deel nemers zoowel op de heen- als op de terug reis gezamenlijk de grens overschrijden, wordt geen paspoort van ieder hunner ge- eischt, doch kan worden volstaan met een collectieve lijst, vermeldende het doel der reis, als mede de namen, voornamen natio naliteit en woon- of verblijfplaats van ieder der deelnemers. Ondanks bovenvermelde bepalingen kan aan Nederlanders, die ongewenscht of ge vaarlijk worden geacht met het oog op de handhaving der openbare orde of veiligheid in Duitschland, te allen tijde de toelating op het Duitsch grondgebied worden geweigerd en kunnen zij, die zich daar reeds bevinden om die redenen worden uitgezet. De in Duitschland geldende bepalingen nopens de aanmelding, het verblijf en de uit zetting van buitenlanders, alsmede nopens de bescherming van de binnenlandsche ar beidsmarkt tegen de overbelasting met bui tenlandsche arbeidskrachten, blijven in hun vollen omvang van kracht. Tegelijkertijd is een regeling tot stand ge komen tot vergemakkelijking van het z.g. „kleine grensverkeer" tusschen Nederland en Duitschland De voornaamste bepalingen van deze regeling, die op 1 Maart 1926 in werking treedt, 'zullen 'nader worden be kend gemaakt. Tot 1 Maart a.s. blijven de geldende bepalingen van kracht, met dien verstande evenwel dat een visium reeds van 1 Februari a.s. af niet meer vereischt is. De Nederlandsche schoener Zeehond, welke wegens dranksmokkel in December 1925 nabij Fire Island door de Amerikaan- sche douanen in beslag is genomen met een lading champagne binnen de 12 mijlsgrens is 14 dagen geleden aan de eigenaars terug gegeven. Het hof van appèl had overwo gen, dat het niet vaststond, dat er drank van het schip is verkocht binnen de verbo den zone. Kapitein Kraus had verklaard dat het schip met defecte motoren naar de kust voer om drinkwater in te neme». Naar aanleiding der vele mijnongelukken, welke in den laatsten tijd voorkomen, is op elke Staatsmijn een opzichter aangesteld, welke speciaal belast is met het toezicht op de veiligheidsmaatregelen. Mevrouw De VriesBruins heeft den Mi nister van Koloniën de volgende vragen ge steld: le. Is het juist, dat in verschillende plaat sen van Ned.-Indië, o. a. te Semarang, nog steeds krankzinnigen, bij gebrek aan speciale inrichtingen voor deze geesteszieken, worden ondergebracht in de politiebureaux? 2e. Zoa ja, is de minister dan niet van oordeel, dat alleen bij uiterste noodzaak en onder deskundige medische leiding een der gelijk verblijf tijdelijk mag worden toege staan? 3e. Indien deze deskundige leiding en dit medisch toezicht ontbreken, is de minister dan bereid te bevorderen, dat aan dezen hoogst ongewenschten en voor de patenten schadelijken toestand zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt? Zooals bekend, is men reeds geruimen tijd bezig de spoorbrug over de Koningshaven, te Rotterdam, om te bouwen in een hefbrug. Het draaibaar hefgedeelte wordt vervangen door een hefbrug, zoodat, na verwijdering van den middenpijler een doorvaartopening van 53 Meter verkregen wordt. Na gehouden onderhandscfae inschrijving is de vervaardiging en opstelling van de be wegingsinrichting voor deze hefbrug, die de grootste van Europa wordt, opgedragen aan StorkHijsch, Hengelo. Het werk zal worden uitgevoerd onder leiding van ir. M. E. de Eerens ingenieur le klasse der Nederland sche Spoorwegen. Het op en neer beweegbare middendeel weegt ongeveer 600.000 Kg, en moet door middel van de in een der heftorens op te stellen lieren in één minuut ongeveer 50 M. omhoog bewogen worden. De brug wordt uitgebalanceerd door betongewichten met 'n totaalgewicht van 600.000 Kg., die met 48 staalkabels aan de brug bevestigd zijn. De lier bestaat uit twee zeer groote giet stalen trommels, waarop de staalkabels, die de brug op en neer trekken, gewonden wor den. Zij worden gedreven door een gelijk stroommotor van maximum 700 P.K. De lier wordt bovendien voorzien van door luchtdruk bediende remmen, welke de op de trommels werkende remklossen aanhalen. Deze remmen kunnen zoowel voor bedrijfs- rem als voor noodrem dienst doen. Bij ge bruik als bedrijfsrem regelt de machinist den remdruk met behulp van een handle, terwijl bij gebruik als noodrem de rem snel invalt, waarbij tegelijk de hefmotor stroomloos ge maakt wordt De veiligheidsinrichtingen waarborgen onder alle omstandigheden een zeker bedrijf, De minister van binnen'andsche zaken en landbouw heeft aan de hoofdbesturen der Moderne, Chr., en R.K. landarbeiders bonden meegedeeld, dat hij geen vrijheid kan vinden, aan de arbediers die uitkce- ringen uit e werkloozenkassen ontvangen op eenigerlei wijze bijslag op die uitkeermg te doen verstrekken, (Oentr.) Naar de „Crt." verneemt, zal met spoed word enaangevangen met het leggen van de noodbrug tusschen Beugen en Boxmeer en hoopt met in den loop van Februari hiermee gereed te komen. Het spoorwegverkaer tusschen Nijmegen en Venlo zou dan weder hersteld zijn, al moet natuurlijk op den noodbrug zeer langzaam gereden worden. Het weer intact komen van deze lijn is van het grootste belang, omdat thans het gebeele vervoer van Limburg naar Gelder land en het Noorden geleid moet worden over de lijn Den Bosch Utrecht Daar op sommige gedeelten van dit traject enkel spoor ligt, geeft de overbelasting van deze lijn groote vertragingen in het goede renverkeer. Vertragingen van soms 6 uur en meer komen voor. De lijn NijmegenDen Bosch zijn eerst veel later weer in haar geheel te bereiden zijn. Nu het water valt, blijkt, dat de spoordijk tusschen Raven- ste.n en Wijchen ze#r heeft geleden, niet alleen moeten verschillende gaten worden gedicht, doch eigenlijk dient men den ge- heelen dijk tusschen beide plaatsen te herstellen, waarmede zeker eenige weken zullen zijn gemoeid. Mevrouw V., uit de Burgemeester Mei- neszlaan, te Rotterdam, heeft aangifte ge daan, dat ze door een onbekenden vreem deling voor veertig gulden is opgelicht, Er is een meneer met een Zuidelijk type bij haar gekomen, om kamers te huren. Hij koos de mooiste en zei, dat hij nog even naar het station moest, om zijn koffer met inst,umen- ten te halen. Volgens zijn bewering was hij dokter. De dokter vroeg, of mevrouw niet een vreemd bankbiljet wisselen kon. Toen het niet ging, wist hij veertig gulden los tc krijgen, voorgevende zijn koffer te moeten inlossen. Hij is heen gegaan en niet meer te rug gekomen. Als de wiin is in den man, zit de wiis- heid in de kan, zegt een heel oud spreek woord, en vele late wandelaars waren er Zaterdagavond omstreeks haif twaalf op den Schiedamschesingel bij den Coolsingel te Rotterdam getuige van, dat er veel waarheid in schuilt. Tot hun verwondering zagen ze op een gegeven oogenblik een oud mannetje dat later de vier-en-zeventig jarige K. de H. bleek te zijn, zich op het ijs van den Singel begeven. Het mannetje huppelde er vrooliik over, blijkbaar in dc veronderstel ling, dat hij weer jong geworden was en als een bengel de dikte van het ijs probeerde, een vermaak, door de Rottcrdamsche. jon gens met „ijssie-piepen" aangeduid. Aanvan kelijk ging alles goed, doch het ijs was glad en nat en vóór 't mannetje hef wist, zat hij op z'n achterste. Weg alle droomen van jong rijn, van levenskracht, van jeugdige vlugheid. Met een vochtige pantalon en een verwonde knie bleken dc wereld en het leven heel somber. De wind woei en de regen was koud. Hulpvaardige mensehen hebben zich daarop over den ouden, die een bloeduitstorting in de knie had bekomen, ontfermd. Hij ver keerde onder den invloed van sterken drank en met een taxi is hij naar zijn woning er gens op Charlois gebracht. Een bewoonster van de Terwenakker te Rotterdam moest in het begin van de vorige week paar Antwerpen naar haar man, een scheepskok, die zich daar met z'n schip be vond. Om haar woning niet alleen te behoe ven te laten staan, sprak ze met een zwager af, dat deze er zoo lang zou komen. Het familielid kwam en bracht een zwager mede. Beiden hielden ze verbluf in een woonschuit, de één in den Reserveboezem, de ander in de Schie. Ze wenschten wel eens vasten grond onder de voeten te hebben en beloof den goed oo het huis te zullen passen. Maar toen de juffrouw uit Antwerpen terugkwam vond ze het tweetal niet meer. Het bleek haar bovendien, dat verschillende kasten wa ren opengebroken en leeggehaald. Haar lin nengoed was verdwenen beddegoed en het meubilair. Bovendien hadden de huisbewaar ders den muntgasmeter opengebroken en zich den inhoud toegeëigend. De politie is er, naar de ,,Msb." weet mee te deelen, in geslaagd, hen aan te houden. Het zijn de kooplieden J. v, d. H. en G. R. In de dezer dagen gehouden vergadering der Oeteldonksche Club te 's-Bosch, is be sloten, de carnavalsviering gewoon te doen plaats hebben, doch de jaarlijksche optocht te doen vervallen. Het daarvoor gewoonlijk te besteden bedrag zal worden afgedragen aan het R. K. Huisvestingscomité Gedurende de Carnavalsdagen zullen dames collectee ren. Op de markt zullen twee houten letters worden geplaatst, n.l een O. en een C, waarin men, tegen betaling, spijkers kan slaan. Er zal verder een verloting worden gehouden, alles ten bate van de slachtoffers van den watersnood. De postboot, welke Zaterdagmiddag om 2 uur van Urk vertrok, is Zaterdag om half vijf te Kampen binnengeloopen, De tocht over de Zuiderzee was één worsteling met de weeke ijsmassa. De directeur van den Keuringsdienst van Waren in het district Arnhem schrijft het volgende: Een Belgische marktventer blijkt hier te lande verschillende markten te be zoeken met klosjes naaigaren. Hij prijst ze aan als machinegaren, en zegt, dat zulke klosjes in den winkel ca. 18 cents per stuk kosten, waarna hij ze voor een schijnbaar be lachelijk lagen prijs te koop aanbiedt, n.l. 8 stuks voor één kwartje. Natuurlijk vindt hij aldus grif koopers, die echter achteraf niettegenstaande den schijn baar lagen prijs, toch bekocht blijken. Want wanneer zij thuis gekomen, het garen wat nader gaan bekijken, dan zien zij, dat het geen machinegaren is, maar handgaren van minderwaardige kwaliteit en bovendien blijkt dan verder bij het afwikkelen der klosjes, dat op elk klosje slechts zéér weinig garen ge wikkeld is Het hout der klosjes was n.l. slechts zéér weinig uitgehold, zoodat op elk klosje slechts een dun laagje garen aanwezig was. Bij nameter, van verschillende klosjes bleek de lengte aan garen steeds omstreeks 25 Meter, terwijl zulke klosjes anders in den regel ca, 140 Meter garen bevattenl Dientengevolge betaalden de koopers voor dit garen niettegenstaande den schijnbaar zoo lagen prijs, toch nog omstreeks het dub bele van de waarde Toen van verschillende zijden daarover was geklaagd, heeft de directeur voornoemd in zijn functie van onbezoldigd rijksveld wachter tegen dezen Belg, toen hij met zijn bedrijf op de markt te Arnhem bezig was, krachtens art. 328 bis van het Wetb, v. Strafrecht proces-verbaal opgemaakt we gens oneerlijke concurrentie. Beiden dood opgehaald. Zondagmiddag omstreeks 3 uur zakte een 11-jarig jongetje en een 13-jarig meisje van een seinhuis/achter te Waalwijk (N, B.) aan den Pettelaarschen weg door het ijs. Op het hulpgeschrei der moeder snelden eenige red ders toe. Het duurde echter geruimen tijd, voor de plaats des onheils was bereikt. De kleinen bleken toen reeds door de koude bezweken. Een inmiddels ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. De vader, die in Hedel in dienst was, werd per auto gehaald. Te Wormer heeft zich, volgens de ..Crt." een ernstig geval van dierenmishandeling voorgedaan. Den rijksveldwachter werd me degedeeld, dat een hond dood in zijn hok lag en hoogstwaarschijnlijk van honger was gestorven. Bij onderzoek vonden de rijks- en de ge meenteveldwachter op het aangeduide land een hok, met een dooden hond aan een ketting er in. Het beest was ontzettend ma ger, vel over been. Het hok, dat aan één zijde geheel open was, stond op flinken afstand van het woonhuis in het vrije veld. De omwonenden verklaarden, dat de hond bijna nooit te eten kreeg. Daarom wierpen de buren vaak een stuk voedsel over de sloot Toen io December met een kouden wind het hok van den hond met de opening naar den wind gekeerd stond, hebben de buren het omgedraaid en er ook wat stroo in gedaan. De politie heeft het cadaver door een dierenarts laten schouwen, om zoo mogelijk meer zekerheid omtrent de doodsoorzaak te krijgen. Bij de sectie bleek, dat alle or ganen van het dier gezond waren en dat zich in de maag alleen een paar stukjes stroo bevonden. Tegen den eigenaar van den hond is nu proces-verbaal opgemaakt. In de Vrijdag gehouden voltallige zitting van den raad van Bergen op Zoom zei bur- meester Stulemeyer over de malversaties welke 't vorig jaar werden ontdekt; Bezien uit financieel administratief oogpunt biedt t achter ons liggende jaar een droevig beeld, maar aan den vooravond staande van het naar wij hopen laatste bedrijf van deze aan grijpende tragedie is het toch nuttig cn heil zaam ook op het terrein onzer werkzaam heden een terugblik te slaan. Dank de krach tige medewerking en den voortdurenden steun van den raad mochten B. en W. er in slagen de wonde eenigermate te peilen, de bederf brengende elementen le verwijderen en ambtenaren te benoemen met wier be kwamen medewerking wij de algemeene sa- nierung hopen tot stand te brengen. Wij allen hebben ervaren, dat het pad der gemeentelijke overheid niet alleen over ro zen leidt, dat doornen den voet wonden, wij hebben van die doornen wel ons deel gehad. !s het op zichzelf al pijnlijk en moeilijk om ^ersonen te treffen en in die personen ook hun gezinnen: dubbel zwaar is het als dan -maad, verguizing en verdachtmaking optre den waar waardeering op haar plaats zou zijn. Dan behoort er wei buitengewone geest kracht en zelfvertrouwen toe om den weg met opgeheven hoofd te blijven bewandelen en in den strijd tegen corruptie en bederf rustig voorwaarts te gaan. Mogen wij indien het onverhoopt ook dit jaar noodig zou blijken allen den moed vin den om onzen harden plicht te doen wanneer de gemeentebelangen, welke aan onze zor gen zijn toevertrouwd, dit vorderen. Wij al en zijn er van overtuigd, want wij hebben het ondervonden, dat er geen pijnlijker overheidstaak is dan het straffen van hen die zich vergrepen aan de belangen der gemeen te. Mogen wij in de komende tijden daarvoor gepaard blijven. Dat geve God. Het voornaamste punt van de agenda was de bespreking van de wijze waarop de voor- loopig vertrouwelijk bij den raad gedepo neerde rapporten van den acountant van de commissie ad hoc in een nader door den burgemeester daarvoor speciaal te beleggen vergadering zullen worden behandeld, waar aan werd toegevoegd een voorstel van den voorzitter om de commissie ad hoe benoemd hij raadsbesluit van 31 Juli 1925 uit te noo- digen de notulen van haar vergadering, de correspondentie en verdere bescheiden in handen van den raad te stellen. De voorzit ter gaf als zijn meening te kennen dat na de publicatie van het rapport in de Pers wel een publieke behandeling zal moeten plaats hebben, hoewel hij persoonlijk in beginsel voor geheime behandeling was. Onder verant woordelijkheid van hen, die de Pers in de gelegenheid hebben gesteld het rapport pu bliek te maken of op andere wijze ruchtbaar heid aan het rapport te hebben gegeven, stelde hij voor het rapport in openbare zit ting te behandelen. De heer Bekker, lid van dc commissie ad hoe, uitte zijn verontwaardiging over publiek worden van het rapport. Daar reeds voor dit den raad had bereikt, hem ter oore was gekomen dat niet-leden van den raad van een deel van den inhoud er van op de hoogte waren, was bij hem eenig wantrouv/en tegen de commissieleden opgekomen. Hij hoopte, dat de voorzitter de middelen zou vinden om de onbetrouwbare personen bekend te kunnen maken, opdat de ingezetenen weten wat zij aan dergelijke raadsleden hebben. De overige commissieleden, de heeren Van As, Walder, Vriens en Juten, hebben even eens dc openbaarmaking van het rapport ge laakt, waarbij ieder verzekerde hieraan niet te hebben medegewerkt. De burgemeester sprak uitvoerig over een van 't raadslid Juten ontvangen brief, waar in verschillende insinuaties aan zijn adres worden gericht. Daar hier eveneens in wordt geïnsinueerd alsof de voorzitter openbaar heid aan het rapport zou hebben gegeven, achtte hij zich verplicht den naam te noemen van het raadslid, die hei rapport aan derden heeft ter band gesteld en die voor de open baarmaking verantwoordelijk moet worden geacht. Hij wilde het niet bij insinuaties laten maar met den naam van het raadslid tevens den naam noemen van den persoon wien het rapport door dit raadslid ter inzage was ge geven. Toen de voorzitter echter den naam van het raadslid wilde gaan noemen interrum peerde de heer Van As, voorzitter van de commissie ad hoe, en verzocht hem smee- kend hem die schande te besparen. De voor zitter gaf na een herhaald aandringen en na dat de heer Van As de toezegging had ge daan persoonlijk een bekentenis af te leggen, aan diens verzoek gehoor en verleende hem het woord. De heer Van As zei: Ik heb de zaak met den noodigen ernst en ambitie aangepakt ik zal niet zeggen wat wij gedaan hebben en ik vraag dan ook niet woorden van waar deering voor onzen arbeid, U zult zich, mijnheer de voorzitter, nog wel herinneren, dat ik op een dag dat ik niet naar het stadhuis kon komen, aan den secretaris heb gevraagd of u niet bij zou kun nen komen om u te spreken over de uitrei king van een aantal rapporten. U bent bij mij gekomen en wij zijn overeengekomen dat u zoudt krijgen veel rapporten, 35 of 40, dat weet ik niet meer, u hebt in elk geval er op aangedrongen dat u een groot aantal rappor ten zoudt krijgen. Toen heb ik gezegd, mijn heer de voorzitter: Ik wil ook eenige rappor ten hebben, want ik heb enkele menschen, die ik het in vertrouwen wil laten lezen, omdat ik er prijs op stel hun dit alles te la ten weten. U bent daarop ingegaan en uit het feit, dat mij twee rapporten zijn ver strekt, volgt dat er een rapport bij was voor een ander dan voor mij bestemd. Ik heb het -apport laten lezen aan menschen, wier mee ning zeer te waardceren is. Deze menschen hebben het rapport onder zich gehouden, al lemaal, uitgezonderd een, en daarvoor moet u mij niet laten opdraaien. Ik had het recht het rapport aan enkele personen, op wier meening ik prijs stelde, te laten lezen. Een van hen heeft inderdaad het vertrouwen, dat ik in hem stelde geschonden, er mis bruik van gemaakt en er een en ander uit rondgebazuind. Dat ik het rapport aan dien persoon verstrekt had, had zijn reden, dat had absoluut zijn reden, omdat ik juist door dien persoon werd aangevallen over het feit, dat juist over die en die zooveel werd ge sproken en aan de hand van het rapport wilde ik hem bewijzen dat te dien aanzien niet werd overdreven. Het komt dan ook niet te pas, waar wij zooveel hebben gepresteerd, bij, die te goeder trouw aan een persoon het rapport verstrekte, die het vertrouwen heeft geschonden en onder de macht van den bur gemeester er toe gekomen is te erkennen, dat hij dit rapport van mij heeft gehad, dit zoo bijzonder kwalijk tc nemen. Ten aanzien van de openbaarmaking van het rapport is mij geen enkel verwijt te maken. Ook dit verwijt werp is ver van mij af. (De door den heer Van As bedoelde persoon is de heer G. Oir- bans, de eigenaar van het bekende hotel De Draak, die met medeweten van den heer Van As het rapport weer deed lezen o.a. aan de Nationale Bankvereeniging, den heer G. van Dixhoorn, en den heer J. Asselbergs). De bekentenis van den heer Van As, on der diepe stilte geuit, bracht den raad zoo wel als het publiek onder den indruk, te meer daar de heer Van As als voorzitter van de commissie ad hoc in den aanvang de per tinente mededeeling had gedaan, dat hij noch een zijner medeleden van de commissie het rapport aan derden had ter lezing gegeven. De voorzitter wees er in zijn antwoord op, dat hij den heer Van As geen toestemming had gegeven om het rapport aan derden te laten lezen doch dat hij hem daarentegen had gewaarschuwd niet-bevoegden van het rapport kennis te doen nemen. Besloten werd de behandeling van het ge heime rapport te doen plaats vinden in een openbare vergadering op 26 Februari a.s. Omtrent den 33-jarigcn J. L. Oors, die nog steeds gezocht wordt in verband met den moord op zijn vrouw, wint meer en meer het vermoeden veld, dat hij zich van het leven heeft beroofd. Zaterdagavond nebben, naar het Vad. me'dt, eenige stakende musici of hun mede standers gepoogd in het City-Theater te 's-Hage de orde te verstoren door het wer pen van stinkbommen, In 't bijzonder wer den deze projectielen gericht op 't orkest, terwijl de muzikanten werden uitgescholden voor „duikbooten", als variant op onderkrui- pers. De politie was dadelijk bij de hand en nam de boosdoeners bij den kraag, zoodat ze wal- dra op straat stonden. Een onaangename lucht viel daarna echter nog waar te nemen. Het lichtschip slechts licht beschadigd. Met betrekking tot een bericht, meldend, dat het lichtschip „Noord-Hinder" ten ge volge van een aanvaring met het Belgische s.s. „Persier" vermoedelijk zou zijn gezon ken, verneemt de Tel. nader, dat het schip slechts lichte schade heeft opgeloopen. De voorsteven is aan stuurboordzijde ietwat in gedeukt, Daar het lichtschip geen assistentie bleek te behoeven, zette te „Persier" met de loodsboot de reis naar Antwerpen voort. Capituleerende veehouders. De commissie van zes uit den georgani- seerden melkhandel, die in vergadering bij een was ter bespreking van den algemeenen toestand, is eenparig tot de conclusie geko men, dat er geen enkele reden aanwezig is, terug te komen op haar genomen besluit. Regelmatig komen thans weder veehouders hun melk voor den door den handel geboden prijs aanbieden, terwijl de aanvoeren van melk ondanks de vorst en sneeuwperiode, ten volle aan alle behoeften voldoet Vanwege de landmacht wordt niet meer gezocht. Van de zijde der Landmacht zijn de po gingen om het vermiste vliegtuig op te spo ren, thans definitief gestaakt, Een der officieren te Soesterberg heeft aan het Hbld. medegedeeld: De oefening die zoo'n jammerlijk einde vond in de vermissing van vliegtuig 528, was een volkomen normale oefening, gelijk die het heele jaar door worden uitgevoerd. Het was een schietoefening van de esca drille van luitenant Wijnkamp. Voor deze oefening waren twee vliegtui gen als doel, twee als schutter aangewezen. De docl-vliegtuigen voeren een luchtschijf mee, bestaande uit een luchtzak, welke door middel van een lijn van een paar hon derd meter lengte aan het vliegtuig beves tigd is. De eerste oefening had plaats boven Kat wijk, tegen 12 uur. De toestellen kwamen rechtstreeks van Soesterberg en keerden na de oefening naar Schiphol terug. De tweede oefening dus twee andere vliegtuigen, waarbij het thans vermiste) zou daarna plaats vinden. Dat kwam goed uit, want nu kon Hartjesveld, die de 528 vloog, even een tusschenlanding op Schiphol ma ken, ten einde nog een kleine herstelling aan de sleepschijf te laten uitvoeren. Toen de eerste vliegtuigen op hun terug tocht op Schiphol aankwamen, waren de twee andere juist vertrokken; sergeant Bakker als schutter, sergeant Hartjesveld als doel, Het weer was evenals des ochtends goed. Er was voldoende Zicht en de hoogte was 4 h 500 M.; het laatste beteekent, dat de vliegers tot die hoogte konden stijgen en zich dan nog volop konden oriënteeren op de aarde. Sergeant Bakker heeft later verklaard dat hij juist klaar was om te schieten, toen er plotseling een dichte sneeuwbui kwam opzetten, waardoor hij zijn doelvliegtuig (dat op pLm, 300 M. afstand op dezelfde hoogte vloog) niet meer kon zien. Het was toen omstreeks half één. Bakker heeft toen dadelijk het roer gewend en is naar Schip hol teruggevlogen. Of het andere vliegtuig dit niet gedaan heeftwat er anders gebeurd is dat zal wel nooit iemand kunnen vertellen. Geen menschenleven te betreuren. Vrijdagnamiddag had te Rotterdam weder om een moordaanslag plaats. Gedurende eenigen tijd leefde de 27-jarige M. L. H. geb. H. gescheiden van haar man. Zij was na de echtelijke woning in de Weste Wagenstraat verlaten te hebben gaan inwo nen bij familie in de Putschestraat. Daar kwam haar echtgenoot, de 29-jarige elec- tricien B. H. ongeveer vier uur Vrijdagmiddag zijn vrouw opzoeken om haar te spreken. Deze wilde haar echtvriend echter niet te woord staan en liet hem zeggen dat hij, indien hij belangrijke mededeelingen had te doen, deze maar schriftelijk aan haar moest doen toekomen. De man was echter niet tevreden met dit antwoord en wist in de woning van zijn vrouw binnen te dringen. Hij sprong on verwachts op haar af met een mes in de hand en bracht haar daarmede enkele steken in den linkerarm en de linkerborst toe. Geluk kig was een knecht van H. hem nagegaan en kon hij, nog juist bijtijds, zijn patroon beet pakken vöör hij de vrouw levensgevaarlijk kon verwonden. De knecht ontnam hem het mes en de vrouw werd door den inmiddels gewaarschuwden G. D. naar het ziekenhuis vervoerd Na daar verbonden te zijn, kon ze weer naar haar woning werden overgebracht. Haar „echtvriend", die getracht had haar van het leven te berooven, werd wegens po ging tot moord door de politie gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Te Augustinusga (Fr.) zijn twee school kinderen gestorven aan een zeer vreemde keelziekte bij de doktoren onbekend. De keel teert in enkele dagen geheel weg, terwijl de patiënten een ondragelijken reuk versprei den. De beide gestorven kinderen zaten op de schoolbank naast elkaar. De school is nu gesloten en zal eerst ontsmet worden, aldus be icht de „Stand." Ta Nietiwersluis (Utrecht) is Vrijdag een wegwerker van de spoorwegen door een ran geerenden goederentrein aangereden. De man, die op de baan aan het werk was en vermoedelijk den trein te laat zag, werd zoo ernstig gekwetst dat hij na een uur is overle den. Te Purmerend is in de woning van een lleenwonenden schoenmaker uit een geld kistje een bedrag van f 1200 ontvreemd. Der. dader heeft men nog niet kunnen vinden. Een bedrag van 8000 niet verantwoord. Sedert eenigen tijd deden, naar de „Tel," verneemt, te 's-Bosch geruchten de rondo, dat een tekort was ontdekt in de DOÜtie- kas aldaar. Zelfs werd gemeld, dat de com missaris van politie geschorst zou zijn. Dit laatste is echter onjuist. De commissaris is door ziekte eenigen tijd verhinderd ge weest zijn gewone werkzaamheden te ver richten. Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting heeft een raadslid, in een geheime zit ting, den burgemeester eenige vragen ge steld naar dc juistheid der geruchten. De burgemeester heeft geantwoord, naar het blad verneemt, dat hij een onderzoek heeft laten instellen. Het resultaat door den accountant Spar- rius zal aan den raad worden medegedeeld. Verder wordt vernomen, dat 'net tekort DINSDAG 26 JANUARI. HILVERSUM 1050 M. 12 uur en 7.30 uur Politieber. 7.45 en 10 uur Persber. 8.10 uur R. K. Radio-Om roep. Declamatie-avond doro Albert Vo gel en Mevr. Vogel (Ellen Vareno). Albert Vogel declameert: Goudhoofd (Tête d'or) drama van Paul Claudel. Mevr. Vogel de clameert in het Fransch: Twee gedichten van Paul Claudel a-Ce n est point de nous seulement. b) La vierge a midi. Piano, Evert Haak. 1. Sonate pathetiqpe, L. v. Beethoven, a. Allegro con brio b. Adagio. 2. Gade uit opus 75, E. Grieg. 3, Aus jun* gen Tage, uit opus 65, E. Grieg, DAVENTRY 1600 M. 10.50 uur Tijdsein, weerber. 11.101.20 Con cert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, cello) 1.20—2.20 uur Tijdsein, weerber., muziek 3.35 uur Lezing: Elementary music 4.20 Tijdsein, causerie: The dark ledy 4.35 uur Dansmuziek 5.35 uur Kinder uurtje 6.20 uur Dansmuziek 7.20 uur Tijdsein, weerber., nieuws -r- 7.45 uur Pianocomposities van Schumann 8 uur Fransche lezing 8.20 uur Causerie: Prom my window 8.25 uur Bandmuziek. De militaire band. A. Vaughan, contra alt. S. Northcote, tenor. H. Dederich, piano 9.45 uur Mili taire signalen door de tamboers en pyoers van de Schotsche garde. Groote finale met imitatie van het voorbijtrekken van militaire troepen, muziek, geschut, vlieg machines 10,20 uur Tijdsein, weer ber., nieuwe lezing 10.50—12.20 uur Dansmuziek, PARIJS Radio-Paris" 1750 M, —12.50 uur Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 2.05 uur Nieuws 2.10 en 4.50 uur Koersen en Plavaspersbericht 5.05 Orkestconcert. 8.5010,20 Orkestconcert. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN - 1300* M. 6.50 „De Bruiloft van Figaro", opera in 4 deelen van Mozart, Daarna nieuws, 9,50—11.20 Dansmuziek door Rapee's Jazzband, BRUSSEL 410 M. 8.20 Concert en Zang. 8.35 Concert 9.20 10.20 Nieuws. MUNSTER. 410 M. - 4.20-5.20 's nachts f* T£erKbc?temd voor Amerika. ïzz.óo1.35 vioolconcert. 335550 Jazzmuziek. - 6.5C-710 Lezing: Zur rnilosophie una Welenschauung, 7,20 —8.05. Spaansche les, 8.05 Concert door het solo-kwartet van de Lehrer- gesangverein. 9Sluiten. zou bedragen 8000, loopende over een aantal jaren. Niet onwaarschijnlijk is het, dat verkeerde of dubbele boeking tot hel tekort hebben geleid. Een en ander zal ech ter uit het onderzoek moeten blijken. Het t 'en gevolge van de onge steldheid van den commissaris eenige ver traging heeft ondervonden, zal tevens moe ten aantoonen onder welk commissariaat net tekort ontstaan is. Het raadslid Stapelvoort heeft aan den burgemeester thans eenige schriftelijke vra- gen gesteld, waarin gevraagd wordt of het tekort is geconstateerd bij het tegenwoor dige hoofd der politie of bij zijn voorganger. Met hooge torens komt Nederland in ver gelijking met andere landen eerst in de vijf- en-twintigste plaats. De Utrechtsche domtoren heeft een hoog te van 110 meter. De Eii'feltoren te Parijs heeft nog steeds het record met 300 M.; dan volgen New-York, Woolworthhouse 250 M.; Washington, Washington-gedenkUeken 169 M.; Philadelphia, Stadsuis 167 M.; Turijn, Mole Anoniellana 164 M.; Ulm, Munster 161 M,; Keulen. Dom 156 M.; Hamburg. Nico- 1 ai-kerk 145 M.; Michaelis-kerk 141 M.j Ro me, St. Pieter 143 M.; Straatsburg, Mini ster 142 M.; Riga, St. Pieter 140 M.; Wee- nen, St. Stephanus 137 M.; Rocstock. St. Pieter 132 M.j Hamburg. St. Pieter 127 M.j Lubeck, St. Maria 124 M.; Hamburg, St. Catharine 122 M.j Stettin, St. Jacob 119 M.j Lüneberg, St, Jan 113 M.; Berlijn, Kei zer Wilhelmskerk 113 M.; Sleeswijk, Dom 112 M.j Leipzig, Raadhuis 111 M.; Londen, St, Paul 111 M.j Berlijn, Dom 110 M.; Utrecht, Dom 110 M.; Weenen, Raadhuis 107 M.; Milaan, Dom 105 M.; Moskou, Verlos ser-kerk 105 M.; Parijs, Dome des Invali des 105 M,; Maagdenburg, Dom 103 M.; Augsborg, Dom 102 M.j Londen, Parlement 102 M.; Dresden, Paleistoren 101 M. De hoogste radio-stations zijn in dezen staat niet verwerkt, dat te Königswüster- haussn is 283 M. hoog. Te Middelburg zijn twee broertjes, resp. 7 en 8 jaar oud toen zij met een sleedje van het Bolwerk slierden door een auto van een arts aangereden. Een der knaapjes bekwam een arm- en een beenbreuk, terwijl het an dere bloedend verwond werd. De arts ver leende direct geneeskundige hulp en bracht het ergst gewonde jongetje ter verpleging naar het gasthuis over. Waardeering van den nuntius. Vrijdagochtend heeft mgr. L. Schioppa, gezant van den H. Stoel bij ons Hof, een bezoek gebracht aan Jan Toorop in diens woning ie Den Haag. Mgr. Schioppa heeft zich met den grijzen kunstenaar lang en hartelijk onderhouden. Het bleek dat de nuntius groote belangstel ling heeft voor Toorop's arbeid. Het raam in de St. Jozefskerk te Nijmegen had hij ge zien en ook de Kruiswegstaties te Ooster beek. Verder was hij bijzonder tevreden over de Apostelkoppen. Jan Toorop heeft ook met zijn hoogen bezoeker gesproken over Bethanië en de Reinilda-huizen, waarvoor naar men weet Toorop zoo'n groote belanstelling heeft en ten bate waarvan hij zelfs een tentoonstel ling zal inrichten van studies en leekenin- gen door kunstenaars voor dit doel afge staan. Mgr. Schioppa was, zoo meldt de „Msb.", op verzoek van Toorop bereid, van deze tentoonstelling het eere-voorzitterschap te aanvaarden, Als herinnering aan het vereerend bezoek heeft Jan Toorop aan Mgr. Schioppo een groot album aangeboden van zijn Kruis wegstaties te Oosterbeek. Naar de „Msb." verneemt, is Z. D. H. Mgr. Th. A. L. M, van Roosmalen, tit.-bis- schop van Argentinië en Apost. Vicaris van Suriname, vergezeld van pater Fransen C.s.s.R. in de hoofdstad aangekomen, waar hij zijn intrek heeft genomen in het klooster der E. E. P. P. Redemptoristen aan de Kei< zersdracht, aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10