jmiieimieiiie 3. Rede vastten Hoogedel- Gestr Heer Mr. J. 8. Bomans. Onderwerp „Crisis en Volk" Di fstal met braak aan het Bloemendaalscbe strand. Een nieuwe R. K KBrk te Heiioo. Voornaamste Nieuws QcTj Een Villapark te Hillegonr rilMi MIMI VERZEGELDE Verkeersongevallen. „CREDO FUGNO" Amst rdamscho Unfkcief M11 <ie™ Maandag 25 Januari 1926*' 50ste Jaargang No. 16157 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Crisiswee. VRIJDAG 29 JANUARI fU AGENDA 2. Notulen. Drie inbrekers aangehouden. „Hlsbroek" bebouwd. De steimactie voor de geteisterde streken. Onze onbewaakte overwegen. Agenda 26 Januari De voormalige haven te Spaarndam. Leiden - Bussum - Haarden J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht in dit nummer. Jeugdconcerten. De abonnement prijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AdvertentiSn 35 eentg pa regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teksti als ingezonden tnededeeling, 60 et. per regel, op de le pagina's 75 ct« per regeL Vraag- en aanbod-adv^ tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. .He abonne s op dit blad zijn, ingevolge de veraekerings voorwaarden f0 R fl fï tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I uUUU.' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door jPjTJfl bij een ongeval melf^, ,1 bij verlies van een hand, ffOt» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogcn: **C/,^doodeIijken afloop: l een voet of een oog: 1 bij verlies van een f Kft bi) 'n breuk van f 1j!| duim of wijsvinger: JU. been of arm: l'U» bij verlies v. een andere vinger. Nu de kabinetscrisis al vijf en zeventig dagen geduurd heeft en meerendeels in nevelen verliep, kan men zich langzamerhand voorbereiden op onthullingen over de oor zaken van het ongemeen lang uitblijven eener oplossing. Door het communiqué van de jongste vergadering der R. K. Kamerfractie en door enkele mededeelingen in de pers, is wel het een en ander duidelijk geworden. Maar er blijft toch nog veel te vragen, waarom de pogingen van dr. de Visser zóó hopeloos lang geduurd hebben. De christelijk- historische leider zal naar nu gemeld wordt na het beeindigen van de crisis, het een en ander omtrent zijn werk als Kabinetsformateur publiceeren. Inmiddels zou het jammer zijn, wanneer nu in het vergeetboek raakte, wat naar onze wijze van zien als de eigenlijke oorzaak van deze record-crisis moet worden beschouwd. Wij hebben altijd betoogd, dat de aanneming van de motie-Kersten slechts de onmiddel lijke aanleiding is geweest, maar dat de oor zaak moest gezocht worden in een cardinale fout, in Juli van den vorigen zomer, bij de vorming van het Kabinet-Colijn begaan. Die overtuiging heeft van den aanvang bij ons vastgestaan en gedurende het verloop dezer crisis zijn wij met den dag daarin meer bevestigd. Een polemiek tusschen de Ne derlander en de N. R. Ct. bracht welhaast de zekerheid van ons vermoeden. De Standaard beloofde in die dagen te zijner tijd, op het geschikte oogenbÜk, wel te zullen vertellen hoe de vork aan den steel Zat, toen het ministerie-Colijn optrad. Tot zoo lang hebben wij gewacht en bleef nog een kleine twijfel mogelijk, of er in die Juli-maand na de verkiezingen ook dingen Waren gebeurd, die het optreden van het kabinet-Colijn rechtvaardigden. Nu D e Standaard echter het zwijgen ver broken heeft, bemerken wij, dat de critiek indertijd behalve do8r ons bland ook dooi de Residentiebode en De Mor gen geleverd op het optreden van het ministerie-Colijn, ten volle wordt gerecht vaardigd. De Standaard n.m. schrijft! Kan men al teleurstelling voelen over het feit, dat dr. De Visser noch in zijn eerste, nóch in zijn tweede poging geslaagd is, geheel (.ouder resultaat was zijn onvermoeid pogen niet. In zooverre n.l., dat deze mislukkingen duidelijk hebben aangetoond hoe onmogelijk het was om op het punt van het gezant schap tot een bevredigend compromis te komen. Wc kunnen ons voorstellen, dat bij menig onzer den 11 en November de vraag is opgeko men: had er op dit punt in Juli geen rege ling getroffen kunnen worden, waardoor de crisis vermeden ware? Jawel, dit had gekund. Indien men in Juli reeds de samenwer king der rechtsche groepen had willen prijs geven. De schikking der stukken op het schaak bord was toen precies dezelfde als thans. Was men in Juli niet met een rechtsch kabinet in zee gegaan, was toen reeds de samenwerking beëindigd, dan zou er ver moedelijk in November geen crisis zijn ont staan. Dan had voor den heer Marchant de aan leiding ontbroken om de coalitie te doen springen. Immers was ze dan al in Juli van zei; uiteengevallen. Wat dr. De Visser niét kon tusschen begin December en half Januari, kon ook de heer Colijn niet in Juli, Had men de formatie van Juli dan maar liever niet moeten laten afspringen en de saamwerking op die wijze reeds toen moeten beëindigen? Neen. Een politieke constructie als de rechtsche saamwerking, die vele jaren den toestand ten onzent heeft beheerscht; een schepping van mannen als Kuyper, Schaep- man en Lohman; moet in het openbaar, ir. den parlementairen strijd uiteenvallen, als dan verdwijnen moet. Wat in het parlement tegen oppositie niet bestand blijkt, moet, naar goeden parlemen tairen regel, door een andere combinatie vervangen worden. En dat moet in het openbaar geschieden. Daarom mocht de saamwerking in Juli niet Worden beëindigd, ook al was toen reeds be kend hoe het standpunt der R. K. en C.-H. 'facties in de zaak van het gezantschap was Van dat standpunt moest in het openbaar Professie worden gedaan. Tenzij men, vóór het critiek oogenblik, nog 'ot betere gedachten kwam. Met dit stukje in de Standaard Wordt dus volmondig toegegeven, dat de Moeilijkheden, welke met het Vaticaansche gezantschap van de zijde der Christelijk- Distorischen en der Kath. te duchten wa- r®n, reeds in Juli aan den Kabinetsformateur volkomen bekend waren; dat zij zelfs onver mijdelijk tot een crisis moesten voeren bij de behandeling van de begrooting van buiten- 'andsche zaken, tenzij het wonder gebeurde, 'lat de twee partijen n a het optreden van het Kabinet-Colijn nog tot elkaar kwamen, ^et volle bewustheid heeft de heer Colijn 'lus op zien komen gespeeld en uit per tinente verklaringen in de chr. historische Pers weten wij, dat hij zelfs het dreigement Van het aftreden der vier R. K. Ministers eerst in de laatste dagen van October, dus Met tijdens de Kabinetsformatie, aan de leiding der Ch. Hist. Unie heeft overgebracht, Over de feiten bestaat dus geen ver schil van meening meer. Het gaat nu alleen 'hog maar over de motiveering. Het conflict over den Gezantschapspost Was er reeds in Juli, zegt de Standaard ^e"> had dus toen al de crisis in de coalitie kunnen uitlokken. Maar het leek beter, om in het openbaar, in den parlementairen •trijd uit te vechten. Is deze zienswiize iuist en strookt zij met de werkelijkheid? Er is heel wat tegen aan te voeren: 1ste, na de Vlootwetcrisis is gezegd; het is onverantwoordelijk, dat een parlemen taire regeering in zee gaat zonder een vast program en een definitieve afspraak tus schen de partijen op de hoofdpunten van re- geeringsbeleid. Daardoor ondergraaft men op den duur het parlementaire stelsel. En de heer Colijn was het daarmee zóó volkomen eens, dat hij, begin Juli, toen hij de opdracht tot Kabinetsformatie had ontvangen, deze slechts in beraad nam en in de pers bekend maakte, eerst met de fracties der drie chris telijke partijen tot een accoord over een program te willen komen om eerst daarna zijn kabinet in elkaar tc zetten. Wij hebben den heer Colijn indertijd om die daad ge prezen. En wat blijkt nu? Dat de voor naamste moeilijkheid, het grootste struikel blok voor de coalitie niet uit den weg is ge ruimd. De formateur heeft het gezien, ver moedelijk ook pogingen gedaan om te dien op zichte tot een accoord tusschen de partijen te komen en is, toen dit ni?t lukte, m e t de zekerheid van een minis tercrisis binnen' drie maanden in het vooruitzicht in zee gegaan. 2de. Van de drie rechtsche partijen had de anti-revolutionaire de klappen gehad, voor namelijk, omdat de heer Colijn aan het hoof van alle drie de anti-rev. lijsten stond. Het was dus tegen alle parlementaire ge bruiken in, dat de leider van een verliezende partij een opdracht tot Kabinetsformatie aanvaardde. Dat moest zich wreken. De aangewezene was een R. K. of een chris, hist, man geweest. Ware dit geschied, dan was zeker de moeilijkheid van het Gezantschap niet ontloopen. En de kans op overeenstem ming ware dan grooter geweest. Nog altijd lijkt het ons het meest juiste, dat, wanneer men toegeeft, dat de R. K. Staatspartij dit maal eens de beurt voor Kabinetsformatie moest overslaan, een christelijk-historisch politicus de opdracht had gekregen. Wie moeilijkheden maakt moet men er zelf voor zetten ze op te lossen. 3de; wat nu op 11 November in de Kamer gebeurd is, kan men toch moeilijk noemen het uitvechten van grooten, politieken strijd in het openbaar! De meening van de Christelijk- HistoriSche Unie over het Gezantschap bij het Vaticaan is al jaren bekend. Ze was -ovendien n-'g eens vastgelegd in het ver kiezingsprogram dier partij. De houding van het overgroote deel der Chris. Hist, in de Kamerfractie stond eveneens te voren vast. Dat het op 11 November mis moest loopen, kwam, omdat het kabinet-Colijn zijn lot in handen had gesteld van de vrijzinnig- democraten. Het verloop van het debat geeft dan ook allesbehalve een beeld van een grooten, politieken strijd, waarbij het om het bestaansrecht der coalitie ging. We kregen niet anders dan een zeer kort ultimatum van Mgr. Nolens te hooren en een zenuwachtige improvisatie van den heer Snoek Henke- mans. Van replieken bleven wij zelfs ge speend. De slag werd toegebracht door den heer Marchant. Neen, wat de Standaard noemt een strijd om de coalitie, is niet anders dan een meeningsverschil over een bepaald punt in den boezem der christelijk-historische partij. Direct na de overwinning der christelijke partijen bij de stembus op 1 Juli, had men de Christ. Hist. Unie voor het feit moeten stel len: óf wel tijdelijk van een rechtsche regee ring af te zien en de vruchten van de ver kiezingen verloren te laten gaan; óf wel een compromis op het stuk van het Gezantschap te aanvaarden. En wij gelooven, dat toenter tijd een gunstiger gelegenheid was geweest orr tot overeenstemming te komen, dan nadat de heer Kersten eenmaal gelegenheid had gehad om zijn befaamde motie in de Kamer te slingeren. Iedere stembus is op zich zelf het begin cener parlementaire crisis. En wie eerbied hebben voor het parlementaire stelsel en het willen behouden, zijn verplicht na iedere ver kiezing een regeering te construeeren, welke zoo goed mogelijk aan de stembusuitspraak te gemoet komt» Maar het is onverantwoor delijk om een regeering te beginnen, welke de zekerheid van een crisis op korten termijn in zich sluit. Dit hebben wij betoogd den dag na 11 November, toen wij voor de geslagen breuk in de coalitie heenwezen naar d Kabinetsvorming in Juli en daar de vitium originis, de fout in den oorsprong vonden. Na het bovengeciteerde artikel van de Standaard zijn wij meer dan ooit overtuigd, Jat met het optreden van het Kabinet-Colijn een onvergeeflijke parlemen- IMG R.K. KlESVE REEN IG E OP s avonds ie 81/, uur in het ge bouw Sint idavo Smedestraat 23 1. Opening. (Ie gedeelte) 4. Jaarverslag Secretaris 5. Penningmeester 6. 2e gedeelte van de rede. 7. Rondvraag en Sluiten. HET BESTUUR. Stadsschouwburg N.V. Het Schouwtooneel ,,Het Onbekende land" 8 uur. Schouwburg, Jansweg R.-K. Mandoline club „Santa Lucia" 8 uur. Bovenzaal gem. Concertgebouw Open bare voordrachtoefening door viool-leer lingen van Joh. Steenman 8 uur. Gem, Concertzaal Liefdadigheidsconcert door „Zang en Vriendschap" en de „H. O. V." 8 uur. Café Brinkmann Lichtbeeldenavond Kon. Ned, Mij. van Tuinbouw en Plantkunde kwart over 8 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling van schilderijen door J. C. Rifsema. Ge opend tot Zondag 31 Januari, dagelijks van 104 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9halfi 1 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. ?.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond. Tel, .11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenvemleegster# (uitgaande van den Ned. R K. Bond van Ziekenverpleegsters! Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) R-K Leeszaal en nüleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12 van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uilleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging. Bloemhofsfr i. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsburean. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-. Woensdags- en Vrijdag avond St Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 P K. Kraam verzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten (ot Mevr Coebergb, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van '-r-3 uur Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snclvcrbandt ("«ntrale post Tel 11111 en verder bij dc leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231 Zaterdag is daadwerkelijk gebleken, hoe nuttig het voor Bloemendaal geweest is, een motorbrigade in werking te stellen. De vorige week werd bij de politie aan gifte gedaan, dat in het Paviljoen aan het Bioemendaalsche strand was ingebroken. Dit gebouw is eigendom van den heer Dijk stra en wordt in hoofdzaak des zomers in exploitatie gebracht, en verder voor een ge deelte van het jaar onbeheerd achtergelaten, ronder echter de inventaris er uit mede te nemen. Alleen bij gunstig weer wordt des winters dit gebouw op Zondag voor het pu bliek opengesteld. Dit had ook de aandacht getrokken van een paar Haarlemsche jon- - gens,, J. F. K., oud 17 jaar, en W. v. D- taire fout is begaan, welke den wetgevenden 19 jaar, die later opgaven, in de duinen te Dijkhuis, die daar des zomers woont. Ook hier werd ingebroken maar niets gevonden, wat van hun gading was. Alleen vonden zij een costuum van eenige waarde, hetgeen op aandringen van K. niet werd medegenomen en een schroevendraaier, welke zij medena men en waarmede van D. aan het Paviljoen het raam opende, dat door een houten schot was afgesloten. Daarna opende hij de ach terdeur om de twee anderen binnen te laten. Ook nu werd, evenals den eersten keer, het slot van den kelder verbroken, en namen zij verschillende flesschen drank en likeuren weg. Deze dranken werden door de drie jon gens opgedronken. i De politie was echter steeds actief, met het gevolg, dat zij, bijgestaan door de motor brigade, Zaterdag op de Juliaualaan twee ver dachten aanhielden, die in het bezit waren van twee flesschen brandenwijn, die van dezen diefstal afkomstig waren. Beiden werden naar den politiepost te Overveen overgebracht, alwaar zij door den commissaris van politie werden verhoord. Alhoewel beiden eerst ontkenden, mocht het gelukken, hen later tot bekentenis te bren gen. Beiden werden in verzekering gesteld. De derde medeplichtige, die thans ook be kend is, wordt opgespoord. Wederom een mooi succes voor de politie van Bloemendaal. Volgens informatie was de heer Dijkstra tegen inbraak verzekerd. Nader vernemen wij, dat de derde mede plichtige, zeker R. te Haarlem is aangehouden Hij bekende bij de tweede inbraak behulp zaam te zijn geweest en werd ook in verzeke ring gesteld. Schreven we kortgeleden over ernstige plannen tot bebouwing van het gedeelte Leidschestraat te Hillegom, het voormalige landgoed „Elsbroek", thans kunnen we me- dedeelen, dat deze bebouwing verzekerd is. En wat daar verrijzen gaat, wordt niet hot en her, schots en scheef ceergeplakt, maar volgens eenvoudige en sierlijke architectuur. De leiding berust bij de N.V. gebrs. Van de Polte Heemstede, Deze heeft langs den Rijks straatweg 500 M. gevelbreedte beschikbaar, waar dus plm, 70 villa s kunnen verrijzen. En waar de ondernemers de betaling - oor bou wers en .particulieren uiterst gemakkelijk maken, twijfelen we niet, of de uitbreiding in het Zuidelijk deel van Hillegom zal fn een snel tempo gaan. Dat we ons niet vergissen blijkt uit het leit, dat reeds meerdere villa's zijn verkocht op teekening. Zondag deelde de ZeerEerw. Heer Pastoor van Heiioo aan zijn parochianen mede, dat Z. D, H. de Bisschop van Haarlem den bouw van een nieuwe parochiekerk aldaar heeft goedgekeurd De kerk die gebouwd zal worden door den heer Jan Struyt te Den Haag zal op dezelfde plaats verrijzen als de reeds bestaande. vereeniging voor de tweede maal als zoo danig optrad, kan zij op een goeden avond terug zien en er zijn leden onder, die hun werk volkomen meester zijn. De rol van Theo was in beste handen, evenals de vertolker van Tom Sukkel in net blijspel wat gegeven werd. De Mandolineclub, hier reeds eerder be kend, viel zeer in den smaak met haar populaire marschen en liedjes. Na afloop bleef men nog in gezellig sa menzijn bijeen. Een mooi bedrag zal wel afgedragen worden voor het bekend doel, waar vele vereenigingen een navolgingsvoorbeeld in mogen zien. Een inzameling in huize ..Dninrust" te O oer veen. De inzameling van den R.-K. Vr. Bond, in Huize Duinrust, Overveen, is geworden ééne groote hulpvaardigheid. Het comité begon in te zenden, 3 klee- dingstukken door blinden vervaardigd. Was dat misschien het geheim van den zegen die op 't verdere verloop rustte? Want, onmiddellijk stroomde alles bin nen. De woonkamer waar de eerste 54 stuks lagen, werd te klein, toen er 4 vloer- kleeden kwamen. En, spontaan ontstond toen de actie naar buiten. De kleeden werden uitgespreid in een der mooie rus tige gangen, de goederen daarop uitge stald. A l'improviste was toen de tentoonstel ling geopend, en Duinrust werd van af dat oogenblik Duinlust. Iedereen was in actie. De woonkamer werd ingericht voor kan toor waar alles wat binn enkwam, werd in geschreven, alles gesorteerd werd en de pakken flink werden ingepakt, voorzien met étiquette van inhoud, plus 't stempel van den Vrouwenbond. 700 Waardevolle stukken, alléén van dc inwoners van het pension, waren spoedig bijeen. Niemand had ontbroken. Ook 't personeel kwam met blij gezicht de mooi ste kleedingstukken brengen. Hoe graag werd ook dit aanvaard. De mare van deze heerlijke actie, drong door tot in het dorp. Gevolg daarvan -was, hernieuwde inzendingen uit Overveen en Bloemendaal. Het getal klom tot ruim 1100 prachtige Men schrijft ons: De directie der Ned. Spoorwegen en het R. K. Werklieden Verbond hebben gecor respondeerd over bovenstaande kwestie. Men is echter tot de ervaring gekomen, dat bij de eigenaardige mentaliteit van het Hol landsche publiek geen enkel waarschu- wingssein voldoende zal blijken, om op de spoorwegoverwegen dienst te doen. Hoort men het locomotief- en trampersoneel dan is men geneigd, dit standpunt der directie te aanvaarden. Op roekelooze wijze pas seert men dikwijls overwegen bij het snel naderen van een trein. Men neme ook maar eens in oogenschouw de overwegen der trambaan AmsterdamZandvoort. Op het traject HaarlemZandvoort zijn aan bijna alle overwegen lichtbakken aangebracht, welke bij het naderen van een tram een rood licht uitstralen. Bij den overwegBentveld heeft men een kloksignaal. Dit signaal wordt automatisch bij het naderen van een tram in bewegeing gebracht. Dan gaat een bel over die met een slinger in beweging wordt gebracht, terwijl tevens een rood lichtsignaal uitstraalt. Vraagt nu den bestuurders eens, hoe er. op welke wijze door het publiek acht op deze seinen gegeven wordt, dan staat men ver baasd. In New-York heeft men thans een signaal ir. 't gebruik, waarmede men zeer veel re sultaat gehad schijnt te hebben. Of dit ech ter hier het geval zou zijn? Och, het zou te probeeren zijn. Men heeft daar n.l. op een druk kruispunt een wegwijzer geplaatst, op welks armen een kastje staat, waarin automatisch een hel belicht waarschuwlngs- sein verschijnt en weer verdwijnt: een doodshoofd grijnst met zijn holle, verlichte oogen den voorbijgangers tegen en herinnert ben aan het gevaar, dat hun dreigt. Boven '«i het doodshoofd prijken de van verre lees- snzendingen, waaronder ook veel huisraad, bare woorden „Ge zijt de mijne" en aan Vorige opgave Van den schoenmaker en zijn knecht Familie H, R.K. Muziekvereen. Euphonia, Overveen N. N, N. N, B. O. 16.404.02 1.— 2.60 arbeid nu al twee en een halve maand heeft stop gezet. Sociëteit „St, Bavo" Collectanten-college St. Bavo 8 uur Collectanten-college St. Jozef 8 uur Bestuur L.T.B. 10 uur Knipcursus Vrouwenbond 8 uur Vakschool Kappers 9 uur Leden Grafische Bond 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Bakkers 7 uur Rederijkers 8 uur. St, Jozefs-gezcflen-gebouw, Jansstraat 59. Recreatie-avond voor de gezellen 810 uur Bestuursvergadering Voetbal club „De Zwaluwen" 8 uur. willen gaan stroopen, wat hun blijkbaar niet is gelukt. Dit was op Donderdag 17 Januari en toen besloten zij om in het Paviljoen in te breken. Om zoo mogelijk aan chocolade en cigaretten hun hart te kunnen ophalen. Door verbreking van een deur zijn zij binnen gekomen. Eenmaal binnen zijnde, werd in de gelagkamer een kelderluik ont dekt, waarvan zij de afsluiting met hun voeten hebben verbroken, waarna K. zich in den kelder begaf en eenige flesschen advocaat, jenever en brandewijn aan zijn vriend over reikte, die ze in een zak verzamelde. Om streeks vijf uur verlieten zij het gebouw om naar Haarlem terug te gaan. De advocaat en jenever werd door hen opgemaakt, alleen de flesschen brandewijn hadden zij verstopt na bij den spoorberm aan den Zijlweg bij het viaduct. Woersrlag 20 Januari begaven zij zich wederom naar het Paviljoen, en bij hen had zich nu een derde vriend gevoegd, die inmiddels van hunne plannen op de hoogte was gesteld. Op 25 meter afstand van het Paviljoen be vindt zich een zomerhuisje van den heer 37— 2.50 1— 1ST 100— Nagekomen collecte St. Bavo Schoten 5. St. Bavo Meisjesschool 20. Mulo School Ged. Oude Gracht 53 Totaal 16.626.18 TE HAARLEMMERMEER. De burgemeester van Haarlemmermeer heeft na gepleegd overleg met zijn wet houders als voorzitter van de afdeeling Haarlemmermeer van het Nederlandsehe Roode Kruis, dat tot leniging van den oogenblikkelijken nood in de geteisterde streken, reeds zooveel deed en nog wil doen, het initiatief genomen tot het houden van een openbare collecte langs de huizen ten behoeve van de v^le gezinnen, die in meerdere provincies door den watersnood zoo zwaar zijn getroffen. Ieder der leden zal een gedeelte nemen voor een gedeelte der gemeente en is be voegd zich ander personen te assumeeren om deze collecte wel te doen slagen en desgewenscht daarbij gebruik te maken van de d.ensten der jonge dames, die zich ieder' jaar bijzonder plegen te geven voor den verkoop van de tuberculosebloemjes. Vermoedelijk zal de collecte plaats heb ben in het eind van deze en in het begin der volgende week, In het gedeelte van Haarlemmermeer, dat gelegen is ten zuiden van den Bennebroeker- weg, js reeds een inzameling gehouden door de groote activiteit van een commissie van invloedrijke ingezetenen, welke het res pectabele bedrag van ruim 3100heeft opgebracht. Waneer op andere plaatsen van deze groote gemeente naar verhouding gegeven wordt, zal het eindbedrag niet teleur stellen. Vooral de bewoners van dit groote en diep polderand kunnen zich indenken in de verschrikkelijke ellende, welke daar moet heerschen, waar het water tot 4 en 5 M. hoog staat boven den grond en daarom mag worden verwacht, dat een ieder gaarne zijn offer van dankbaarheid en gemeenschaps zin zal geven in zilver en in goud, Te Santpoort. De R.-K. Tooneelvereeniging „De Eeuwige Strijd" te Spaarndam gaf Zon dag in café „Zomerlust", alhier, een uit voering ten bate van het watersnoodco mité. Medewerking werd verleend door het R.-K. Mandolinegeze'.schap vau Spaain- dam en Mej. Jeanne Visser, piano. Opgevoerd werd „De Eeuwige Strijd", een spel uit het leven in 3 bedrijven. In aanmerking genomen bet feit. dat de als dekens, kast, stoelen petroleum toestel enz. enz. In 't geheel zijn nu door 't Huisvestings comité in ontvangst genomen 35 collis, die volmaakt gereed waren om direct doorge stuurd te worden, naar het Hoofdcomité in den Bosch, Om alles goed te besluiten, werden alle leege bonbondoozen van hel heele huis ge- requireerd, en tentoongesteld, met dc bede, versnaperingen te zenden, opdat het comité ze gevuld zou kunnen sturen aan de kinde ren, die gehuisvest zijn in de kazerne te Tilburg, al waar eene dame, bekend om haar sociaal werk, ze zal verdeelen onder haar beschermelingen. Ook deze actie slaagde volkomen. De beurs werd platter de linnenkast holler, de zolder leeger, maar vol van geluk waren de harten van allen, die eenigszins mee hadden mogen helpen tot leniging van den nood der slachtoffers van den Watersnood. Men verzocht ons nog te vermelden, dat mej. D. Poelhekke, „Huize Duinrust" zich steeds beschikbaar blijft stellen voor 't ont vangen van nagekomen giften in geld of goederen voor Overveen en Bloemendaal. De collecte te Haarlem. De Secretaris van het Watersnoodcomité Haarlem verzoekt ons opname van het vol gende: De Subcommissie, die zich zal belasten met de organisatie van de straatcollecte voor de slachtoffers van den watersnood op 3 Februari a.s., is thans samengesteld. Haar bureau is gevestigd in het gebouw van de afd. Haarlem van het Nederlandsehe Roode Kruis, Kenaustraat 9. Door de dagbladberichten en de afbeel dingen in de tijdschriften is het thans wel tot ieder doorgedrongen, welke vreeselijke gevolgen voor talloos velen de overstroo ming na zich heeft gesleept en het Comité is dan ook vol vertrouwen, dat op den grooten dag, den 3den Februari, een ieder naar de mate zijner krachten zal bijdragen om de rampzaligen, die slachtoffer geworden zijn, in hun grooten nood tegemoet te komen. Maar wat thans vóór alles noodig is, dat zijn werkkrachten. Want een algemeene straatcollccte is onuitvoerbaar zonder een leger van collectanten. En de Commissie richt zich dan ook met grooten aandrang tot alle dames en heeren boven de 16 jaar om haar in haar omvangrijken arbeid ter rijde te staan. Meldt u persoonlijk aan in de grooten getale! Tot en met a.s. Vrijdag is er ge legenheid: Kenaustraat 9, dagelijks van 10 tot 12 en van 3 tot 5. Doe het nu! In de Vrijdagavond gehouden raadsverga dering van Spaarndam werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot het bouwrijp ma ken van de voormalige haven en tot de stich ting daarop van een 34-tal arbeiderswonin gen. Het is de bedoeling de voormalige haven te dempen met dempingsmateriaal (vuilnis vermengd met koolasch) van Haarlem, waar op 1 meter zand. De kosten zijn geraamd op rond 3.000. De huurprijs der woningen zal ongeveer 4.40 per week bedragen. den anderen kant: „Ik zal u krijgen". Het zijn wel geen vriendelijke spreuken maar als het helpt, waarom zou men dan niet onvriendelijk waarschuwen? Zouden de on gelukken hier te lande er minder door wor den, dan moet deze methode in Holland ook maar eens geprobeerd worden. Alleen GR. HOUTSTR. 187, Telef. 12504 Aanrijding in de Gr. Houtstraat. In de Groote Houtstraat, nabij bet Ver- wuift, had Zondagavond te 8 uur een aan rijding plaats. De 76-jarige W. 0„ wonende Hofdijk straat 38, liep in de Groote Houtstraat, toen ze onverwachts den weg overstak, met het gevolg, dat zij door een juist passeerend motorrijder werd aangereden waardoor zij kwam te vallen en 't rechterbeen kneusde. Doo een lid van E. H. B. O, werd zij Verbonden en oer taxi naar haar woning overgebracht» Barometerstand. 763 stilstand, 9 uur v. m, OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om 5.02. Medegedeeld door bet Kon. Meteorol Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 25 Januari. Hoogste barometerstand 775.3 m. M, te Zuerich. Laagste barometerstand 721.4 m. M, te Isafjord. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 Januari Stormachtige tot krachtigen, tijdelijk af nemende Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, betrokken of zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Tocht van den Commissaris der Koningin in Gelderland door de overstroomde gebie den, Een schade van 13 millioen. Kardinaal Mercier f. Kabinetscrisis in België? (Zie verder ook Laatste Nieuwaj Een eerste daad der federatie van Jetigd- werkbesturen. Het overleg tusschen het voorloopig Be stuur der Jeugdfederatie en het Bestuur dei Haarlemsche orkest Vereeniging heeft tot resultaat gehad, dat reeds op Donderdag 3 Februari a. s. in de Gemeentelijke Concert zaal het eerste algemeene Jeugdconcert zal worden gehouden. Uitgevoerd zal worden de vijfde symphonie van Beethoven, toegelicht en ingeleid door de heer Karei de Jongh, lei ra ar aan de Muziekschool. Toegang heb ben jongeren van 15 jaar en ouder, tegen be taling van 0.25 (vijf en twintig cent). De kaarten kunnen worden aangevraagd, bij de verschillende jeugdverenigingen. Te dien einde is door het voorloopig Bestuur der Jeugdfederatie een schrijven gericht tot de secretarissen van alle bekende jeugdvereeni- gingen. Deze secretarissen geven dan vóór 30 Januari a.s. de totaal-aantallen der door hen benoodigde kaarten op aan het Federatie- Bestuur. Vereenigingen, die geen circulaire ontvingen en willen medewerken, gelieven zich te wenden tot Mr. L.G. van Dam, Wil li' 1 inastraat 49, Haarlem. Particulieren woVei uitsluitend verzocht zich uitsluitend te wenden tot de besturen der vereenigingea# waartoe zij behoorea,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1