UIT DE PERS i>E TAAK VAN MR. LIMBURG Het R. K. standpunt. 3INNENLANDSCH NIEUWS. De Middenstandsraad. '/ERKEER EN POSTERIJEN De Weldadigheidspostzegels. UIT ONZE OOST. De nieuwe gouverneur van Atjeh KUNST EN KENNIS. Kanker en zijn oorzaken. Verschillende karakters hij echtparen. De bijzondere omroepen. De kunst als bedel nap. MARK FNIEUWS. VI3SCHERIJ. Meerdere bladen leveren commentaar Op de opdracht aan Mr. J, Limburg, tot vorming van een extra-parlementair kabi net. Zoo schrijft „De Maasbode" o.a.: Thans heeft mr. Limburg de opdracht in beraad. Reeds meermalen is zijn naam genoemd. Over deze opdracht verheugen wij ons niet, omdat ook bij de vorming van een extra-parlementair kabinet we liever bij de tegenwoordige samenstelling van de Kamer, een rechts man als pre- m.er zouden zien. Naar onze meening zou daartoe in de R. K. of A, R.-partij wel iemand te vin den zijn geweest. Overigens hebben we tegen den per soon van mr, Limburg mets. Ons eenig bezwaar is, zoo we dit mogen noemen, dat de sprong van dr. De Visser op mr. Limburg wat groot is. Mr. Limburg is een gematigd vrijzin nig democraat, d e vooral in de laatste jaren, nu hij zitting heeft in de overwe gend rechtsche Ged. Staten van Zuid- Holland, groote achting geniet bij de rechtsche partijen in de Staten. Het is bekend, dat hij aan den gezantschapspost te Rome groote waarde toekent, zoo dat ook van hem zeker verwacht mag worden, dat hij dezen in den een of an deren vorm zal willen handhaven. Voor de R. K. partij, die, ook ware dit laatste niet 't geval tcoh ten allen tijde een zeer welwillende opposit.e zou voe ren, is er dus geen enke'e reden, om hem bij de vorming van een kabinet niet te steunen. Mr. Limburg is een doortastend en be kwaam man en het feit, dat hij de op dracht in beraad heeft genomen, bewijst dat deze oud-parlementariër rekening houdt met de mogelijkheid van slagen. Reeds dadelijk na zijn bezoek aan H.M. de Koningin is hij aan hei werk gegaan en reeds gisteravond heeft hij tal van besprekingen gevoerd. Toen dr. De Visser opdracht kreeg tot vorming van een extra-parlemeniair ka binet, heette het, dat daarmede aan het m.nisterschap van den heer Colijn een einde was gekomen. Wij hebben dat nooit geloofd cn ook nooit geschreven. Zoo mr. Limburg slaagt, is dat nu wel het geval. Want het is onmogelijk dat deze. met het cog op het conflict ColijnMarchant den demiss onnairen premier in zijn Kabinet zou kunnen opnemen. Mr. Limburg heeft, zoo besluit het blad, ontegenzeggelijk kans van slagen. Of zijn poging gelukken zal, dient te worden afgewacht, want gemakke'ijk zal het niet zijn, gegeven de houding der Chr.- Histor.schen ten opzichte van het punt, waarover de crisis is uitgebroken. Wil hij den gezantschapspost, in we'ken vorm dan ook, handhaven, dan dient hij, ongeacht het extra-par ementair cachet van zijn Kabinet, zich te voren te overtuigen, dat daarvoor een meerderheid in de Kamer is. Overigens is voor een door hem te vor men Kab.net, dat zeer zeker vooruitstre vend en democratisch zal zijn, op het oogenblik ongetwijfeld steun in de Kamer le vinden. „EN HET GEZANTSCHAP". ,,De Tijd", zegt, dat men mag aannemen dat de nieuwe formateur een gemengd ka binet zal trachten te vormen. Immers, een zuiver rechts-getinte for matie is onefcr zijne leiding uitges'oten en bij de tegenwoordige samenstelling van de Tweede Kamer, waar nog steeds een rechtsche meerderhe d aanwezig is, zal mr. L-mburg niet de on/oor/tc!üiglieid begaan, zijn medewerker» uitsluitend te kiezen onder de personen, die in politi- cis links staan. De mogelijkheid lijkt ons niet uitgesloten, dat uit het thans zit tend Kabinet enkele titularissen, die ge heel buiten de politieke branding staan of voor het beheer van wier departemen ten eenige continuïteit gewenscht mag heeten men denke hierbij bijvoorbeeld aan Buitenlandsche Zaken en Koloniën in het Kabinet-Limburg zullen over gaan. In de tweede plaats mag men van de zen formateur verwachten dat hij de re aliteiten zal onder de oogen zien en niet trachten de moeilijkheden door schijn oplossingen u.t den weg te gaan. De wer kelijkheid is. dat er in deze Tweede Ka mer een meerderheid is voor^ de handha ving van het gezantschap bij den H. Stoel. In verband hiermede krijgen de ver- klar.ngen van Mr. Marchant in zijn brief aan de Katholieke frafctie n.l. dat de opheffing van het gezantschap bij den H. Stoel de goede verhoudingen tusschen Nederland en het Vaticaan zou kunnen verstoren en de uitlating van denzelfden partijleider in het jongste nummer van „De Opbouw", meer dan gewone betec- kenis. Komt het Kabinet-Limburg met een begrooting van Buitenlandsche Za ken, waarop de gezantschapspost een voudig blijft, wat hij in 1925 was, dan zal de Regeer.ng, tenminste a's men de ge schriften van mr, Marchant au sérieux mag nemen, niet alleen cp de stemmen van Katholieken en Anti Revolutionnairen, maar ook op die van de Vrijzinnig-demo craten kunnen rekenen. Het verleden van Mr. Limburg lijkt ons tatusschen een waarborg, zoo besluit het ilad, dat het vertrouwen, hetwelk de kabi netsformateur ook in rechtschen kring W'lst te verwerven, niet zal worden be schaamd en daarom moge onze wenschen Voor een spoedig succes hem vergezellen op den weg naar de vervull.ng van zijn moeilijke taak, Ondei^. de gegeven omstandig heden bevredigend. „Het Centrum" zegt, dat de positie van mr. Limburg geheel anders is dan die van mr. Marchant en ook de opdracht, hem ge geven, sluit een herhaling der pogingen, door den leider der vrijzinnig-democrati sche fractie aangewend, uit. Voor de formatie van een extra-parle mentair Kabinet schijnt een persoonlijkheid els de heer Limburg thans betere kansen te bieden, dan een politieke figuur van sterker uitgesproken karakter. Dit wil echter niet zeggen, dat geen re kening zal zijn te houden met de samen stelling der Kamer, zooals deze nu een maal is. En evenmin, dat de nieuwe formateur °iet zijn voordeel zou kunnen doen met al hetgeen reeds aan de hem verleende op dracht is voorafgegaan. De nu al zoovele weken lang verrichte Arbeid, om de crisis te beëindigen, bevat, »aar men vertrouwen mag, aanwijzigingen *n aanduidingen, welke hem het vervullen j fijner taak zullen vergemakkelijken, althans j Vereenvoudigen. Van een man als mr. Linibu-g, die actief j deelneemt aan de vredesbeweging is stel lig te voorzien, zegt het blad, dat hij oog 2al hebben voor den eisch van het handha ven der betrekkingen met het Vaticaan als belangrijk diplomatiek centrum, werkend voor dc verzoening en toenadering tusschen de volken. Het laatste, het allerlaatste stadium der crisis moge nu zijn ingetreden, en een op lossing nabij wezen, die onder de gegeven omstandigheden althans, bevredigend kan heetcr.! WAT „STANDAARD" EN „NEDERLAN DER" ZEGGEN. Most loyal opposition. Over het nieuw ingetreden stadium der egeeringscrisis schrijvend, merkt „De Stan daard" op dat Mr. Limburg thans, na Mr. Marchant's en dr. De Visser's mislukkingen, de vijfde poging zal doen tot vorming van een kabinet, natuurlijk met de bedoeling een extra-parlementair kabinet samen te stellen, maar van andere tint dan dr. De Visser zou hebben uitgezocht. Mr. Limburg toch is Vrijzinnig-Demo craat. Niet van de felle, harde kleur, maar niettemin Vrijzinnig-Democraat. Hij kan dus bezwaarlijk een rechts gekleurd kabinet voor het front brengen. Maar evenmin een vrijzinnig-democra tisch; en daarom zal de tweede helft van deze betiteling wel tijdelijk moeten schoil gaan, om alleen het vrijzinnige te behou den. Aan dr. De Visser hadden wij beter ge gund. Zijn volhardend pogen had een sla gen verdiend. Aan zijn wil beeft het niet gelegen, dat er ten slotte geen rechts ge- Jnt Kabinet is opgereden. Wat Mr. Limburg betreft, nu alie recht sche pogingen mislukt zijn kunnen we moei lijk anders wenschen dan dat hij slaagt. De crisis duurt reeds te lang. En bang zijn we niet voor hem. Omdat hij een verstandig nan is en omdat de cijfergroepeering in dc Kamer voor de rest zorgt. Nu een christelijk kabinet niet mogelijk bleek, zullen we een kabinet-Limburg niet onwelwillend tegemoet treden. Wij zijn gou vernementeel van huis uit en van or.s kan hij rekenen op, wat de Engelschen noemen, most loyal opposition. Een rustig bekwaam, nationaal kabinet, „De Nederlander" het nieuwe stadium besprekende, zegt allereerst het nog zeer te betreuren, dat deze crisis werd uitgelokt. Het Kabinet-Colijn, dat gevormd werd door de beste k-achten, over welke de Rechterzijde beschikt, had niet behoeven te vallen. Het Kabinet had niet mogen vallen over een voorval, dat men sedert 5 jaar had zien aankomen en waarvan elk Minis ter en elk Kamerlid met wiskundige ze kerheid kon berekenen, dat het te eeniger tijd komen moest. De Roomsch-Katholieken mogen het verantwoorden, dat zij het Kabi net, waarin vier, hunner beste mannen zit ting hadden, dezen stoot toebrachten. Toen eenmaal de crisis een feit was, ver heugden wij ons over de opdracht tot Ka binetsformatie aan dr. De Visser. Een tweede teleurstelling werd het, dat dr. De Visser in verband met de vermoeienis van een zevenjarig ministerschap en met het oog op de niet sterke gezondheid van zijn echtgenoote, beslist meende, zelf geen zit ting te moeten nemen in een nieuw te vor men Kabinet. De derde teleurstelling was, dat dr. De Visser niet kon slagen in het vinden van een Kabinetsformatie of Kabinets-formateur uit de politieke rechterzijde. Maar na al deze teleurstellingen, zegt hel blad, is de opdracht tot Kabinetsformatie aan mr. Limburg ons geen onwelkome ver rassing. Het blad acht den nieuwen forma teur op het oogenblik, dat slechts uitkomst kan worden verwacht van een rustig be kwaam Nationaal Kabinet, bijzonder ge schikt voor de taak. Moge mr. Limburg er spoedig in slagen een zoodanig Kabinet te vormenl Hij is er wel de man voor. En wij gelooven niet, be sluit 't blad, dat de Kamer het hem bizonder moeilijk zal maken. De mcenfng van liberale bladen. „Dc brug over de klooi der antithese." Het „Handelsblad" laat zich o.a. als volgt uit; Mr. Limburg is een van de zeer weinige figuren naast dr. De Visser, die voor een dergelijke opdracht in aanmerking kunnen komen. Hij is vrijzinnig-democraat, maar mede wellicht ten gevolge van zijn werk in het in meerderheid rechtsche college van Gede puteerden is deze politicus van links per sona gratissima bij vele rechtsche politici, die zijn capaciteiten blijkbaar hebben leeren waardeeren. Hij kan brug zijn aldus over de kloof der antithese, als hij bij de tegenwoordige sa menstelling der Kamers een kabinet zou aandurven van groote allure, van Wibaut, Van Aaltcn, tot Slotemaker de Bruine en Weiter desnoodig. Wij zeggen niet, dat dat waarschijnlijk is. Een dergelijke formatie vraagt een andere mentaliteit dan die ver moed kan en moet worden uit het allerminst stichtelijke gedoe, dat deze crisis tot nu toe scheen te behecrschen. Mr. Limburg is in elk geval een ministra- bel man in den goeden zin van het woord, en omdat hij politieke kennis combineert met een betrekkelijk schoone lei op politiek ge bied (al behoort hij dan anders drn mr. Cort van der Linden wel tot een politieke partij) zou hij zeer wel de formateur kunnen zijn van een kabinet, dat ons uit de woestijn van deze crisis kan leiden. „De keuze niet ongelukkig'.' De „Nieuwe Rott. Courant" merkt op, dat de keuze van mr. Limburg haar niet onge lukkig lijkt, daar mr. Limburg ren oud-par lementariër is en dus het klappen van de zweep kent. Doch zal hij slagen? In één belangrijk op zicht staat hij bij zijne pogingen sterk. Uit al de crisismisère, die wij in de laatste maan den nu hebben doorgemaakt, is dit wel bo ven allen twijfel duidelijk geworden, dat de rechter partijen niet in staat zijn, op welke wijze dan ook, een kabinet samen te stellen, en van hare rechten daarop hebben afstand gedaan. Wie ook aan mr. Limburg en zijn eventueel kabinet de plaats achter de re- geeringstafel zal willen betwisten, niet ie mand, die rechts van den voorzittersstocl is gezeten, kan dat doen. En dit zal een kabi net-Limburg op zichzelf reeds in de Kamer eene sterke positie bezorgen. Waar het voor mr Limburg dus op aan komt, is behalve, natuurlijk, genoegzame durf en doortastendheid een kort pro gram samen te stellen, dat, naar mensche- lüke berekening, in de Kamer Op büval zal kunnen rekenen, en voor de uitvoering van zijn program de noodige bokwame mannen aan zich te verhinden. Fet eerste behoeft hem geen onoverko melijks moeilijkheden op te leveren, zoo hij zich van bepaalde partijwenschen onthoudt. De groote puzzle zal echter ook voor mr. Limburg wel zijn gelegen in de keuze derge nen, die hem bij de afwerking van zijn pro gram zullen behulpzaam zijn. Hij zal zijn oog wel meest naar links willen, en ook wel moeten richten, en in zooverre is hij daar mee bij dr. De Visser in het voordeel, dat het „verschot" links wellicht wat grooter is dan rechts. Maar de geneigdheid, om zich voor een ministersportefeuille te laten vin den, zal ook daar, waar mr. Limburg zal hebben te zoeken, niet groot kunnen zijn. Wat „Het Volk" er van denkt. „Het Volk" verklaart, dat men reeds ge- ruimen tijd in Den Haag zeide, dat Mr. Limburg voor zich zelf overtuigd was, de samenstelling van een kabinet te kunnen be reiken. Het is voldoende bekend, zoo gaat het blad voort, dat de sociaal-democraten in een extra-parlementair ministerie geen heil ziet. Ter wille van het behoud der democratie, waarvan het parlementaire stelsel in dezen tijd een onlosmakelijk onderdeel uitmaakt, moet zij al haar verlangens op de totstand koming van een parlementair kabinet stel len. Ook de heer Limburg, die tot dusver steeds getoond heeft een beproefd demo craat te zijn, zal zich niet zonder ernstige bedenkingen op den extra-parlementairen uitweg begeven. Mocht echter de heer Limburg wat wij intusschen niet van hem verwachten zich er toe laten verleiden, om een soort van „neutraal kabinet" te vormen, of ook wat wii nog minder van he mverwachtcn een kabinet van „sterke mannen" la Treub, dan zouden wij dit geen lang Ieren kunnen voorspellen. In de laatste vergadering van den Mid denstandsraad zijn o.m. de volgende punten behandeld Openbare aanprijzing van middelen tegen ziekte- De besprekingen omtient het wetsont werp betreffende het met openbare aanprij zing in het verkeer biengen van middeler. tegen ziekten, werden voortgezet. Ditmaal deed de Raad zich voorlichten door de heeren dr. J.J. Hofman, vooruitte: van de Neder. Mij. tot bevordering de: Pharmacie, en dr. J.J. Lijnst Zwikker, inge nieur bij den Octrooiraad. De Raad stelde als voorloopige conclusie vast dat de voorgestelde regeling in het al gemeen te ver gaat en zij slechts behoort te gelden voor die middelen, welke als gevaarlijk voor de gezondheid zijn aan te merken deze middelen zouden alleen door apothekers mogen worden afgeleverd, doch uitsluitend volgens medisch voo:schrift. De verkoop van andere speciality's zou dus ook der. drogist moeten vrijstaan. Rijksinkoopbureau. De commissie inzake het Rijksinkoopbu- eau diende een uitvoerig rapport in naar aan leiding van de opmerkingen van den Direc teur van gemeld bureau op de conclusies der commissie omtrent de werking van het bureau. Ook dit rapport zal den Directeur ter kennis worden gebracht met verzoek zijn eventueele opmerkingen ter zake te mogen vernemen. Daarna zal de Raad zijn definitief advies vaststellen. Weeldeverterings-belasting. De Raad stelde hieromtrent zijn advies vastdaar deze aangelegenheid van vertrou welijk karakter is, kunnen geen mededee- lingen omtrent den aard van het advies wor den gedaan. Warenwet. De Raad verklaarde zich accoord met de voorstellen van een commissie uit eenige le den van den Nijverheidsraad en een lid van den Middenstandsraad bestaande commissie inzake de Warenwet, welke voorstellen wen schen bevatten t. a. v. de toepassing der Wa renwet en de vetegenwoordiging in de com missie en art. 17 van genoemde wet. Het ligt in de bedoeling om, zoo ook de Nijverheids- raad met deze voorstellen accoord gaat een gemeenschappelijk schrijven ter zake tot de Regeering te richten. Cadeaustelsel. Hoewel de Raad het noodig acht dat opge treden wordt tegen het hand over hand toe nemen van het misleidende „cadeaustelsel" meende hij dat vooralsnog niet op wettelijke maatregelen daartegen moet worden aange drongen het is in de allereerste plaats de georganiseerde middenstand welke de be vrijding ter hand heeft te nemen. Fouten in het distributiestelsel. Als gevolg van de aanvallen tegen het be staansrecht van den Middenstand gericht, heeft deze tot dusver grootendeels moeten volstaan met het verdedigen van zijn tegen woordige positie, zoodat niet systematisch aandacht kon worden gewijd aan het opspo ren van eventueele fouten in het huidige stel sel der distributie en het verbeteren daarvan. Naar aanleiding van een nota van het toen malige lid van den Raad den heer K. Meima, heeft indertijd de Middenstandsraad het vraagstuk van het al dan niet teveel aan Vak- genooten onder de oogen gezien en omtrent het ter zake uitgebrachte rapport het oordeel van de aangesloten organisaties ingewonnen. Mede in verband met het voornemen van le Regeering om aan een sub-commissie uit de commissie voor economische politiek op te dragen na te gaan, welke factoren de „prijs vorming", beinvloeden, werd besloten een leidraard te ontwerpen voof een werkplan eener commissie uit den Raad, welke in het 'oizonder zal nagaan of en in hoeverre recht matige grieven tegen de huidige wijze van distributie bestaan en welke middelen tof verkrijging van een betere wijze van distri butie aangewend zouden kunnen worden. Middenstandsvoorlichting. De Raad besloot in te gaan op een voorstel van den chef der afdeeling Handel en Nij verheid van het Departement van Arbeid, H. en N. tot het daar samenstellen van een geschrift, waarin op bevattelijke wijze een overzicht ™-o~dt gegeven van de wijze en de beteeker s van de middenst-n volichting, zoo-.ls deze mede in overieg met den Raad, door verschille de Rijksdiensten en bureaux georganiseerd is en met toenemend gunstig geyolg verstrekt wordt. Ca. 19.000 winst. Naar de „Msb." verneemt, zijn in Ams terdam aan weldadigheidspostzegcls 202.284 van 4 cent, 177,100 van 11 cent en 350.611 van 12H cent verkocht. Per stuk brachten deze voor het liefdadig doel op resp. 2, 3/4 en 2% cent. De tolaai bate voor het goede doel wat de hoofdstad betreft, bedraagt :a. 19.000. Bij het bericht der benoeming van resident Gcedhart van Palembang tot Gouverneur van Atje als opvolger van den heer Hens, die 'n den Raad van Indië is benoemd, schrijft de „Javabode" o.m. Onder de residenten, welke voor deze hooge functie in aanmerking konden komen, zal er moeilijk iemand gevonden kunnen worden, die méér dan de benoemde, alle eigenschappen daarvoor op zoo gelukkige wijze in zich vereenigt. Weliswaar heeft de heer Goedhart géén Atjeh-ervaring, doch daar tegenover staat een jarenlange Celebespractijk uit de moeilijkste jaren tijdens en onmiddellijk na de groote expeditie, toen vooral in Boni, waar de heer Goedhart werkzaam was, nog toestanden heerschten, die in vele opzichten herinner den aan het Atjeh van den pacifi atie-tijd. Een officier, die in dien tijd met Goed a t in het Bonische samenwerkte, deelde het blad enkele kranige staaltjes mede over den pre- soonlijken moed en het prestige van den nieuwen gouverneur. Tec kenend voor zijn optreden ts de wijze waarop hij de gevangenneming van den be- ruchten rcoverhoofdman la Tjelantu wist te verrichten. Deze man, in het geheim ge steund door de voornaamste hoofden der landstreek, terroriseerde met zijn benden gansch Wadjo, Sopüng, Boni en Giürang. Jarenlang had hij ongestraft zijn bedrijf uit geoefend zelfs het bestuur was huiverig om iets tegen hem te ondernemen, uit vrees, dat zijn gevangenneming den stoot zou geven tot een algemeenen opstand. Tot de kranige assistent-resident Brautigam en Goedhart oordeelden, dat de maat vol was en la Tjelaté coüte que coüte verwijderd moest worden. Vergezeld door een viertal militairen, begaf Goedhart zich des nachts naar het verblijf van den hoofdvorst van Wadjo, waar, naar spionnen hem bericht hadden, la Tjelantu verblijf hield. In de ochtendschemering werd de man ingepikt en onmiddellijk te paard getransporteerd naar Galoeng, een roovers- nest, midden in een uitgestrekt moeras, waar hij honderden zijner trouwste volgelingen had verzameld. Hier aangekomen werd de geheele bevol king van den kampong bijeengeroepen en, omringd door die dreigende schare, deelde Goedhart in een donderende toespraak, waarin hij alle misdrijven van den roover- hoofdman opsomde, aan la Tjelantu mede, dat hij zijn gevangene was, en, in afwachting zijner verbanning, in de boei te Pampanoea zou worden opgeslotenEen oogenblik scheen het, dat de verraste bendeleider amok wilde maken reeds greep hij naar zijn kris doch tegenover den ongewapenden Blanda, die onversaagd voor hem stond, ontzonk hem den moed. Met een moedeloos gebaar reikte hij zijn gouden wapen over, om daarna, te midden zijner verschrikte volgelingen, ge boeid en weggevoerd te worden. Ook in dit geval was het uitsluitend het groote moreele overwicht, door den jongen controleur op de ganscne bevolking uitgeoefend dat deze tot lijdelijke onderwerping aan zijn wil dwong. Het resultaat van Prof. Van Calcar's onderzoek. Het was bekend, dat prof. dr. H. P. van Calcar, hoogleeraan in de gezondheidsleer, bacteriologie en geneeskundige politie aan de 'Universiteit te Leiden, zich sedert jaren be zig hield met de studie van het kankervraag- stuk. Ook wisten meer ingewijden, dat hij een studie over dat vraagstuk voorbereidde dat binnen niet al te langen tijd in druk zou verschijnen. Het spreekt van zelf, dat de hoogleeraar daarover ook reeds mededeelin- gen deed op zijn colleges, doch dat zijn stu diën op dit gebied zóó spoedig van zich zou den doen spreken, had niemand kunnen denken, In het college, dat de hoogleeraar Zater dagmorgen aan studenten en oud-studenten gaf, heeft hij in verband met de eerstdaags verschijnende monografie: „Die Ursache des Carcinoms" den uitslag van zijn veeljarig onderzoek over de oorzaak van den kanker uiteengezet. Waren ziin leerlingen over deze medcdeelingen verrast, niet minder zijn dit de belangstellenden en wie stelt geen belang in dit onderwerp? Nauwelijks waren de deuren van de col legezaal weder gesloten, of het nieuws ver breidde zich door de stad. dat prof. Va" Calcar geweldige ontdekkingen had gedaan op het gebied der kankerbestrijding. De hoogleeraar zelf werd niet met rust gelaten. De telefoon stond niet stil en in telegrammen van buiten Leiden werd hij om een onder houd gevraagd. Men moet echter dezen ge leerde kennen, om te weten, dat hij voor ondervraging, vooral van de zijde van lee- ken. weinig tijd heeft. Hij kon niet anders doen, dan de belang stellenden naar zijn boek verwijzen, dat een dezer dagen zal verschijnen. Aan een onderhoud van de „Tel." met den hoogleeraar ontleenen we het volgende: In de eerste plaats, aldus prof. v. Calcar. is het uitgangspunt behandeld, de theoreti sche overwegingen, die aan het practische onderzoek moesten voorafgaan en die veel tijd in beslag hadden genomen. Daarna zijn deze overwegingen getoetst aan en vergele ken met die van anderen, inzonderheid aan ''e onderzoekingen van Cohnheim, Ribbert en Boveri wier woorden op dit gebied on- «etwiifeld gezaghebbend ziin. De oorzaak van 4cn kanker, aldus prof. Van Calcar's conclu sie, moet in een protozoaire infectie worden gezocht. De hoogleeraar heeft het experimenteel onderzoek van de laatste jaren behandelo waarbij hij heeft doen uitkomen, dat de wer king van protozoën nergens kan worden bui- 'endesloten. Vervolgens heeft prof. Van Calcar mede- deelinien gedaan van de resultaten van zijn experimenteel onderzoek en de wijze, waar op door middel van gekweekte protoznën Mj dieren kanker kan worden verwekt. Zoo werd een hond met af«ekrabt maa«slijmvlies «evoed niet deze protozoën en k-eeg kan ker, De kanker trad echter veel vlugger er duidelh'ker op. wanneer de hond tevoren achylisch was gemaakt d.w.z. wanneer dr maag tevoren vrii van zoutzuur was gemaakt De resultaten van het onderzoek zijn, zoo als boven medegedeeld, neergelegd in eer monografie, welker verschijning on«ctwi'teld met groote belangstelling zal worden tege moet gezien Algemeen verbreid is de meening, dat on gelijksoortige karakters elkaar aantrekken, en dat men dus onder echtparen dikwijls zal vinden, dat man en vrouw in aanleg en we zen verschillend zijn. Eenigszins in strijd hiermee is de meening, dat oudere echtelie den steeds meer op elkaar gaan lüken, wat niet goed mogelük schijnt, als ze niet al van den beginne af veel in karakter gemeen hadden. Het vraagstuk zelf is voor onderzoek vat baar. Dit heeft Krelschmer uit Tübingen dan ook ingezien en Samen met dr. Maur heeft hij 170 families, die hun goed bekend waren, in deze richting onderzocht en geklassiH,- ceerd. Alle echtparen, dc in dit onderzoek zijn opgenomen, behooren tot de ontwikkelde klasse. Huwelijken, waarbij eeld een hoofd rol had gespeeld, werden niet bij het onder zoek opgenomen; volgens prof. Kretschmer komen dergelijke huwelijken in den kring van den ontwikkelden burgerstand,waaruit hij zijn vertegenwoordigers koos, trouwens wei nig voer. Van de 170 echtparen bleken nu 101 hu welijken te zijn, waarbij man en vrouw in karakter verschilden; in 26 huwelijken wa ren man en vrouw van hetzelfde soort ka rakter, in 43 gevallen was een dergelijke indeeling niet mogelijk. Er werd een verdeeling gemaakt in zes karaktervormen, n.l. le. levendig, vroolijk; 2e rustig; 3e. zwaarmoedig; 4e, fijnzinnig, teeder, idealistisch; 5e koel, energiek, auto- crafsch; 6e koud, nerveus, eigenzinnig. Ut de verdere bijzonderheden, die prof. Krtscbmet aangeclt, blijkt het verschillend temperament nog duidelijker. Onder de hu welijken waren er 36, waarvan een der echt- genooten levendig, vroolijk was. Van deze 36 was de andere echtgenoot als volgt: ook le vendig, vroolijk 1, rustig 7, zwaarmoedig 2, fijnzinnig, teeder 4, koel, energiek 3, koud, nerveus 4, rustige mengvorm 5. De eenzi'dige temperamenten, die aan het eind van de rij staan, oefenen daarentegen een besliste aantrekkingskracht uit op hun tegengestelde componten. Gelijkgezinde hu- welijksparcn vindt men daarentegen het meest onder ds gemiddelde, rustige tempe- -amenten. Merkwaardig zijn nog dc huwelijken te noemen, waarbij één der beide echtgenootcn een zeer krachtige natuur heeft, de ander daarentegen zacht en meegaand is. Mannen met slappe en zachte karakters hebben mees zeer sterke vrouwen vaak met een harde en sterke psyche Deze Xanthippe-huwelij- ken zi»n lang niet altijd ongelukkig, ja meest al zelfs heel gelukkig. Voor de erfelijkheidsleer van het karakter zijn deze onderzoekingen natuurlijk ook van voel belang: de vermenging van twee ver uiteenslaande karakters zal dikwijls veer tol een gemiddelde voeren. {.Deutsche Med. Woch.") De R, K. Radiogids schrijft in een hoofd artikel o.m.: Er is ;n de laatste dagen een nieuwe hetze ontketend tegen de bijzondere Om roepen; dat we hier met een georganiseerde campagne te maken hebben lijdt geen twij fel meer, nu we zien hoe roerend eensge zind een deel der dagblad- en radio-pers cp dit stuk is en met welk een toewijd ng men de trieste taak der verguizing van de bijzondere omroepen van elkaar over neemt. Wij hebben vroeger reeds in alls kalmte uiteengezet, dat de nationale omroep van het\bu.tenland, welke zoo hoog werd ge prezen en geloofd, op onzen bodem over geplant en onder de hier te lande historisch gegroeide omstandigheden en verhoudingen, a'ieen d:e bijzondere Omroep zou kunnen zijn. Tot die erkenning is men nog wel niet gekomen, maar degenen, die vroeger niet van de bijzondere omroepen wilde weten zijn nu toch reeds zoover, dat ze hun be staansrecht wel willen aanvaarden. Dit hebben wij althans kunnen lezen 4n een artikel van den secretaris van den H. D. O., den heer W. Vogt, die intusschen den meerderen vrijen tijd, welke hij gekregen heeft, doordat de bijzondere omroepen hem van enkele avonden per week van de zorg voor programma's ontlastten, op bedenke lijke wijze aanwendt om de kolommen van zijn Luistergids te vullen. Wij voor ons hebben de pretentie, dat de programma's der K. R. O.-avonden stuk voor stuk, èn artistiek èn intelectueel, min stens even hoog, zoo niet hooger hebben gestaan dan welke H, D. O.-avond ook. Wij wijlen niet ontkennen, dat cp sommige bij zondere omroep-avonden de gehouden re devoeringen te lang waren, maar daarbij mag men niet uit het oog verliezen, dat de bijzondere omroepen nog niet lang prac- tijk hebben en in de kringen van de bij zondere omroepen het nieuwtje er even af moet gaan. Maar vast staat voor ons, dat de bijzondere Omroepen het Hi'versumsche uitzendstat'on tot een nailonalen cultuur factor hebben gemaakt, a'Ie „orationes pro domo" van den heer Vogt ten spijt, die daarin, na 2 jaren practijk, nog niet is ge slaagd. Ten slotte zouden we nog wel eens nader gepreciseerd willen vernemen, namens wie de heer Vogt meent den hoogen toon te mogen aanslaan .dien hij aanslaat en an deren met bern. Wij zouden ook de vraag wel eens beantwoord willen zien door den heer Vogt zelf gesteld: Wie staan achter den H. D. O.? Wij voor ons hebben de wetenschap dat achter den K. R. O. één derde der Neder- landschc bevolking staat. En achter den Christelijken Omroep en die der Arbciders- Radio-Vereeniglng staat ongetwijfeld ook een grootere massa dan de H. D. O. ver mag aan te wijzen. Als de heer Vogt dit eens wil overwegen, zal hii moeten inz'en, dat hem groote bescheidenheid past. De van heel wat dieper inzicht en begrip ge tuigende houding der Directie van de N. S. F. had hem tot leering kunnen strekken. Een waarschuwing uit Laren. De burgemeester van Laren heeft dezer 'agen in een plaatselijk hlad het publiek lewaarschuwd voor een paar zich noemen de Larensche schilders, om, alvorens van hen te koopen, bij hem informaties in te winnen. Deze waarschuwing sproot voort, naar de Tel. verneemt, uit een onderzoek, nadat vele medelijdende menschen in den 'ande zich schriftelijk tot den heer Van Nispen hadden gewend met de vraag of hij deze Larensche schilder kende en of zij steun verdienden. Dat zijn de voorzichti- gen, doch honderden hebben met een be wogen hart en met de zelf-tevredenheid, zij het dan ook op bescheiden wijze dc kunst en een kunstenaar gesteund te hebben, in deze moeilijke tijden vooral voor den kun stenaar, hun postwisseltje gezonden. Deze menschenkenners, de heeren B. en K„ oefenen sedert jaren de praktijk uit om dc kunst als „bedelmap" te gebruiken en op deze wijze een makkelijk leventje te kun nen leiden. Eerstgenoemde woonde vroeger n Ecmnes en zond een prachtig gestyleer- !en brief een afdruk van een teekeniug oi ets door hem zelf of een ander vervaardigd, en vroeg aan den geadresseerde dien hij natuurlijk uit het Intercommunale telefoon boek opdiepte en daarbij rekening met naam en woonplaats hield een teekening voor vijf gulden of een rijksdaalder van hem te koopen, of wel, hem aan verdere armoede prijs te geven. Ik heb, aldus de zegsman van het blad, verschillende van die brieven gelezen en stond steeds verbaasd, -lat de schrijver, indien hij werkelijk armoe de had, niet naar de schrijverspen greep, daar hij daarmede beter dan met dc teeken- ncn in zijn onderhoud zou kunnen voorzien, 'rij een ingesteld onderzoek 'bleek, dat geen der Larensche schilders ooit van den man hadden gehoord. Thans schijnt hij 'n compag non te hebben om eerder voor een „La- rensch" schilder aangezien of gehouden te worden, zijn domicilie naar Laren of Blari- cum verlegd te hebben,-waardoor hij echter waarop hij vermoedelijk niet rekende de aandacht van de schiiderswereld op zich vestigde die deze praktijken in naam acr kunst natuurlijk niet kan goedkeuren en al? oplichterij bestempelt. Deze zal den burge meester van Laren wel hebben voorgelicht, en hierop gegrond zal deze zijn waarschu wing gepubliceerd hebben. Men is dus ge waarschuwd en informeere bij dergelijke ver zoeken om hulp bij de besturen der schi'ders- genootschappen, als daar zijn Arti en St. Lu cas te Amsterdam, Pulchri en de Iriaagschi Kunstkring te 's-Hage, De Rotterdammer en De Branding te Rotterdam. ALKMAAR, 23 Jan. Aanvoer II paar- ien f 130—3006 koeien f 3C0—450 41 luchte.e kalveren f 10—30 81 schapen f 2o 50; 16 magere varkens f 3746; 81 big gen f 2026, Boter per »/2 Kg. f 0.95—1.17 F-Eieren oer 100 stuks f6.508.25. ALKMAAR, 23 Jan. Eieren (N.V. Eier- veiling voor Hollands Noorderkwartie). Aan voer 53.500 kipeie~en, 5660 kg. f7.90— 3.60, 60—64 Kg. f 8.40—9.50, brume f 8.7 —9.10 per 100 stuks. Aanvoer 300 cer.deie- en f 9 per 100 stuks. BOVENKARSPEL, (Station) 23 Januari. Aangevoerd 200 baal uien, groote gele f 3.35 3.75drielingen f3.70—3.80 per baal; 24600 Kg, roode kool f 5—7.60 per 100 Kg. 5000 Kg. gele kool f 5.10—5.70 per 100 Kg, 3000 Kg. witte kool f 5—5.80 per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Jan. Groenten. (Weekber. Langendijker Groen- tencentrale). De verwachting, die wij de vo- ige week uitspraken omtrent de prijsver- hooging van den bewaar kool tijdens de vorst periode, is gebleken juist te zijn. In het be gin dezer week was het bijna niet meer doen lijk om de producten per vaartuig naar de veilingen te transporteeren, zoodat hoofdza kelijk op monster werd geveild. Ook wordt de koopvergunningen „uit dc handbijge- kocht. De roode kool is nog steeds het duur ste. Reeds Maandag was een prijsverhooging merkbaar, welke volhield tot Zaterdag. Was een week geleden de hoogste prijs t 8 per 100 Kg. thans noteerde dezelfde kwaliteit f 9. In den aanvang 2as de aanvoer vrij on beduidend slechts 37.500 Kg. doch later toen de vaart in Br. op L'dijk weer ijsvrij was gemaakt kon dit cijfer gebracht worden op 100.000 Kg. per dag. De officieele prijzen zijn voor le kwal. f 6.50 a f 9 en 2e kw. f 3 —5,50 per 100 Kg. Totaal-aanvoer 530.000 Kg. rood. Gele kool was tevens zeer goed gevraagd. De koude heeft hie in wel een groot aandeel. De meest gewilde kleinere soorten konden het brengen tot f 7.^0 per 100 IO. De grovere soo ten moesten echter beneden de 6 gulden blijven, terwijl voor schot f3 a f4.50 noteerden. De to'aal-aan voer bedroeg 550.000 Kg. Hoewel Amerika niet zoo druk aan de markt was als vo ige weken bleef de prijs der Deensche witte kool goed. Vanuit het binnenland kwam ta melijk veel vraag naar kleine soorten, die het zelfs tot f 7.60 wisten te brengen. Mid- del-grootte bleef gehandhaafd op f56 en mindere kwaliteit en „uitgepikte' brachten f 2 a f 2.50 op. Aanvoer Denen 530.000 Kg. Ook tengevolge van de vorst is de uien- aanvoer sterk gezakt. De laatste dagen kwam er vooral zeer weinig, aangezien slechts en kelen gelegenheid en plaatsruimte hebben om hun uien vorstvrij te houden. Ook de handel was niet op dreef en hoewel de vorige week teruggeloopen prijs weer iets aantrok, konden de enkele vorstvrije partijen het niet hooger brengen dan f7.80 per 100 Kfg. wijl de grove uien ging voor f 5.50 a x o.aO en drielingen f 4.50 a f 6 per 100 Kg. Aan voer 30.000 Kg. Peen werd zeer slecnt aan geboden. De vrij vaste prijs van f 4 per 100 Kg. blijft gehandhaafd. Aanvoer slechts 20.000 Kg. LEIDEN, 23 Jan. Boter. Fabneksboter f2.20, prima boerenboter laagste prijs f2.15 hoogste prijs f2.25 Met kleinen aanvoer en vluggen handel. Turf. Aangevoerd 130.000 lange, prijs f 8.50 tot f9.50 per 100 stuks. AMSTERDAM, 23 Jan. Aardappelen. (Beritht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 4.755, id. blauwe f 4.50—4.60, id. Eigenheimers f 3.50—3.60, id. blauwe Eigen heimers f 3.40—3.50, Geldersche Bravo's f 2.50, Flakkeesche Eigenheimers f 3.60— 3.70, Spuische Eigenheimers f 3303.40, Friesche Borgers f 3.403.50, id. blauwe Borgers f 3.40—3.50. Spuische Drielingen f 2.90—3.10, Zeeuwsche blauwe Poters f 2.23—2.50, id. bonte Poters f 2.25—2.50, Drentsche Eigenheimers f 2.652.75 per hl. UTRECHT, 23 Jan. Vee. Aangevoerd waren 500 stuks. Handel matig. Prijzen wa ren stieren f 150330, kalfvaarzen f 3240 360, pinkvaarzen f 150230, melkkoeien f 260—430, kalfkoeien f 280—460, vars koeien f 150—330, magere kalveren f nuchtere kalveren f 1721, magere varkens f 22—56, biggen f 11—22, magere schaper f lammeren f 2430. Boter f 1.15 per Vz kg» Eieren f 6.509. HOORN, 23 Jan. Granen. Rogge f 10, tarwe f 13—16, gerst f 11, haver f 10 V2—12 y2 per 100 kg.erwten grauwe f 30—36, Wijker vale f 26—32, bruine boonen f 17—22, witte idem f 30 per h.l.mosterdzaad f 40—44 per 70 kgkarwijzaad f 12, maanzaad f 30—35 per 50 kg. HOORN, 23 Jan. Vee. Aanvoer 3 nuchtere kalveren f 15—23, 8 sch ammen f 25—36, 56 biggen f 18—30, 13 sch'pen f 40—48, lammeren f 3035, paarden f 200—250, Handel goed. IJMUÏDEN, 23 Jan. Heden waren aan de markt de vangsten van 15 stoomtreilers en 2 loggers. De prijzen waren als volgttarbot f 2.30—2, tongen f 2.20—1.80 per kg. griet f 75—32, gr. schol f 35—29, md. schol f 46— 35, zetschol f 4431, kl. schol f 2817, f 14 —7.50, scharren f 18—5 per 50 kg.roggen f 23—14 per hoop vleet f 3—0.90 per stuk pieterman en poon f 4.40, gr. schelvisch f 36 31, md. schelvisch f 3126, k.md. schel visch f 21.5012.50, kl. schelvisch f 17—10, f 107 per 50 kg.kabelj-uw f 6042 pe» 125 kg. gr. gullen f 1714, kl. gullen f ll-» 5.50, wijting f 94 per 50 kg. IJMUÏDEN, 23 Jan. De zeillogger IJM. 314 (Dirk Job) kwairen heden van Yarmouth alhier in de Visschershaven met een aanvoer van 760 vaten gezouten haring. Van de treilvisscherij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 129 (Shamrock) met f2526 IJM. 326 (Hifcernia) met f 2515 IJM. 43 (Nelly Gezina) met f 1744 IJM. 10 (Jacquelina Clazina) met f 4247 IJM. 22 (Ita) met f 2987 IJM. 232 (Westland) met f 1878 IJM. 238 (Johanna Maria) met f 1573 IJM. 93 (Dorothea) met f 3052 IJM. 491 (Timor) met f 3133 IJM. 75 (Kennemerduin) met f 1906 IJM. 253 (Sumatra) met f 4257 IJM. 122 (Bertha) met f 3075 IJM. 56 (Johanna Nicoletta) met f 3809 ITM. 157 (Maria van Fattum) niet 2654 IJM. 46 (HeFa) met f 2603 de zeil- logeers KW. 36 (Nederland)V met f 1165 zn KW. 49 (Dirk) met f 299 aan besomming. leb be oits*eWendste aan te bieden dal teirand wenschen (san hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. e. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3