ZWEMMEN. LAWNTENNIS. ATHLETIEK. LimvioH. B. C. 15. D. H. V. B. D. H. V. B. District Haarlem. Juniorencompetitie. R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". R. K. V. „Zwaluwen". N. V. B. E. D. O. IHaarlem I 33. Schoten—Zanrvoort. 54. T. H. B.—D. I. O. 3—0 Hillinen ILugtlunum I 36. De KennemersE. D. C. 70 BEKERWEDSTRIJDEN „DE KENNEMERS." NEDEKL. ZWEIVIBQND. WATERPOLO. W aterpolo-enquete. VAN DER FEEN WINT HET ENKELSPEL. H. R. K. A. V. „Holland". SNELWANDELEN. HaarlemAmsterdam en terug. Met drie invallers voor J. v. d. Zwan, A. van Kordelaar en H. Juffermans, ging H, B. C. den strijd te Amersfoort tegemoet. Te Heemstede was de stemming wat down, daar zeer zeker gedacht werd, dat de favoriten de eerste nederlaag zouden te slikken krijgen. De drie inval'ers: A. W. Klaver, F. Boting en H, Vester, hebben zich echter waardige plaatsvervangers getoond. Ruim 2 uur stellen de elftallen zich onder u.tstekende leiding van scheids rechter N. van Wijk op. Moor en raadde goed en verkiest met de zon m den rug te spelen. Er stond een scherpe wind dwars over het ve'd. Er ontwikkelt zich direct een vlug opgaand spel met Limv.o iets in de meerderheid, maar de halflinie en de achter hoede van H. B. C. is safe, zoodat Nelis niets te doen krijgt. Na een kwart.er spelen is H. B. S. geheel meester van het veld en heeft Limvio niets meer in te brengen. Het samenspel van de H. B. C.-comb'nat.e is schitterend, een spel als heden is nog weinig vertoond. Het kan dan ook n et uit- b'ijven of de Heemsteders moeten winnen. Toon Mooren was in prachtconditie en speelde voor twee. Het was aan zijn tac- t.sch spel dan ook ie danken, dat de rust inging met 30 voor H. B .C, Na de thee zete Limvio er alles op om de eer te redden en verkeert het doel van H. B, C. menigmaal in gevaar. Leo van der Vlugt acht het zelfs soms nocd'g zich wat meer naar achteren te trekken. Twee vin nige en vlugge uitval'en van H B. C., worden nog met 2 doelpunten beloond, een gemaakt door Toon Mooren en een door Jan Warmerdam. Limvio had voor haar zwoegen zeker een puntje verdiend. De voorhoede dringt mooi samenspelend op en een keihard schot van Nelis onhoudbaar redt de eer. De wedstrijd werd in een goede verstandhouding gespeeld De achtste overwinning heeft H. B. S, te boeken. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Ie klasse B. Geel-WitSantpoort 12 2e klasse C. Concordia IIT.Y.B.B. II 21 3e klasse C. R.-K.V.Z. IIT.Z.B. 1—5 4e klasse F. R.-K.V.Z. III—Geel Wit III 01 Programma voor 31 Januari 1926. Afdeeling A. T. Y. B. B. 4Victrix 3, N. v. Dam, 1 uu', V. V. F. 1D. S, S. 3, H. Westbroek, 2 u. Afdeeling 13, 3, B. C. 5—T. Y. B. B. 5, Platte, 1 uur. R. C. O. 2Santpoort 4 G. V. Eken, 2 u. Alliance 4Onze Gezellen, K, v. Mici- een, 2 uur. R, K. V. Z. 4V. V. F. 2, Joh. Verbeek, 2 uur. Seer.: H. v. Turenhout, Emmaplein 3S. Uitslagen van Zondag: T.Y.B.B IDuiven I, terrein afgekeurd. Concordia II—T.Y.B.B. 2 2—1. T.Y.B.B. IllD.S S. II, terrein agekeurd. De geel-zwarte reserve's stonden na een -rustperiode van elf weken weer eens in de voetbalschoenen Met 10 man, één was er blijkbaar den weg vergeten speelden zij te gen het tweede elftal der Hillegomsche Fe deratiemannen. De beide puntjes bleven op .Treslong" dcch dat was niet noodig ge weest, indien de Yellows meer van de tal rijke kansen hadden gebruik gemakt. Maar dit is de eeni^ste troost voor de Boys, er is Weer eens gespeeld. Van deze gelegenheid wil ik gebruik ma gen om de geel-zwarters aan te sporen, de uitvoering van „Ursus" bii te wonen, welke Woensdagavond in den Schouwburg aan den Jsnsweg gegeven wordt. Het is voor de Yellow Backs een mooie gelegenheid, om van hun belangstelling voor de Roomsche sport te getuigen. Kaarten zijn bij mij ver- Secr^er'": J. C. Kn'üver Jr. 2de Zuidpolderstr. 16. Officieel Nieuws. Dinsdag, 26 Jan. a. s, bestuurs- en feest- comm'sie vergadering in het sebouw der St. Jo7, Gez. Veren. Jansstraat 59 te Acht Uur Woensdag 27 Jan. a. s. vergadering der elftalcommissie te 8 uur in ons Gezellen- huis. Aller opkomst voor deze vergaderingen drinnend noodzakelijk voor laatstgenoemde worden de captains verzocht aanwezig te. zijn. Uitslagen van 24 Januari. R. K. V. Z. II—T. Z. B. I: 1—5. Geel-Wit III—R. K. V Z. III: 1—0. Het tweede e'ftal soeelde tegen T. Z. B. «n heeft een smarte'ijke nederlaag geleden. Reeds spoedig na den aanvang weet R. K. V. Z. te scoren. De wedstrijd wordt daarna uiet zachtzinniger en reeds spoed g moet een Zwaluw-speler 'vanwege een beenbles suur het terrein verlaten. Even voor rust Valt ook Van Wees uit doch deze is na half time weder in de gelederen. Rust 10, Na de rust weder een vrij ruwe wedstrijd «n ook De Haas moet het veld verlaten ln deze periode weet T. Z. B. de stand in haar voordeel op te voeren tot 51. Zwaluwen 3 verloer met 10 van het derde e'ftal der Pauselijken. Geel-Wit ^ver kreeg deze eenige goal uit een penalty. Een Se'ijk spel had de verhouding beter weer gegeven. Daar het H. F. C.-terrein afgekeurd was er 'n record aantal toeschouwe-s op het Edo-terein aanwe-i<i. om de plaatselijke ont- U'oetinrf tusschen Edo en Haarlem bii te wo- hen. Jamnier was het dan ook eenerzi'ds dat bii afwezigheid van den scheidsrechte' 'de heer Boekman zou aartvankelrk den wed- s!rbd leiden) de ontmoeting niet geheel tot *'jn recht kwam. Als tot ongeveer half drie te vergeefs op den scheids-echter wordt ge dacht, wordt de heer Hollander bereid ge bonden den wedstrijd te leiden. Er wordt d°o beide besturen en elftallen besloten 0lni als de N V.B. er mede accoord gaat, er een vriendschappelüken wedstvrd van te ma ken zoodat de recette dan ten bate van der ^Vat-rsnood komt. Als ruim half drie scheidsrechter Hollan der beginnen blaast, komen de volgende Ploegen, die aai dit goede doel hebber «Jedegewerkt, tegenover elkaar: E-D.O. M eenhorst J v. d. Laan. Boeree Perucal Sr.. Dinkla, C. v. d. Laan £wart, Tanis, Steffers Perucal Jr., v d, Hurk «uysman. Wheeler, Bieshaar. Brakel, Schotsman, Gras, Dik Maas, D. Houtkooper HAARLEM De Vries. Stern had het ongeluk vóór den wedstrijd begon zijn enkel te verzwikken met goal trappen, zoodat voor hem De Vries in het doel kwam. Het begin is sensationeel. Edo trapt af en Tanis scoort het eerste doelpunt vanaf d enintrap, daar De Vries nog niet in zijn doel was. Direct valt Haarlem aan en terwijl Meenhorst is uitgeloopen, schiet Bra kel deze mooie krns om gelijk te maken, naast. Een mooie Edo-aanval tusschen Pe rucal en Tanis schiet eerstgenoemde, vi." de lat over Edo is het meest in den aanval doch de Haarlem-achterhoede weert zich geducht, zoodat voorloopig succes uitblijft Toch zijn de Haarlem uitvallen niet geheel van gevaar ontbloot, vooral Dankelman breekt menigmaal gevaarlijk door maar ljet binnen-trio weet van de geboden kanse- niet te orofiteeren, Brakel vooral ve-knoeit menige kans door naast te schieten. Bij eer- hoekschop cp het HaaHem-doel schiet Pe rucal mooi in, doch Maas retourneert het leder. Als Perucal in volle ren weer eenige tegenstanders Dasseevt. plaatst hij naar der vriistaanden Tanis, die de leiding vergroot 20. Even hie-na is het rusten. Na de thee is Edo weer het eerst in het offensief en weet dit al soocdig uit te druk ken in een goed doelpunt van den voet van Swart, 30. Inmiddels is fan's uitgeval len voor wien Corsten invalt. Terwul bi; Haarlem Dankelman en Huysman van plaat- verwisselt zrn. B" ee" mooie aanval van v. d. Hurk komt Steffens alleen voor De Vries, doch schiet jammerlük naast. Als de Edo-achterhoede het wat te licht ooneemt. weet Brakel, na goed doorzetten, hiervar te profiteeren om Meenhorst met een goe'1 schot het nakijken te geven. 31, Nu heeft Haarlem den smaak te pakken en als bi een algemeene Haarlem-aanval de scheids rechter een overtreding constateert tusschen de berucht lünen, weet Brakel uit de toe gestane penalty den achterstand te verklei nen, 3terwijl daarna, uit een scrimage voor het Edo-doel, Meenhorst ten derden male wordt gecasseerd. 33. Spoedig hierop breekt het einde aan. In een forsch gespeelden wedstrijd, waar tegen de scheidsrechter niet voldoende in greep, is het Schoten gelukt te winnen. De bad-menschen, die door de bekende oncenig- heid in Zandvoort-kringen. met 5 invallers verschenen, hebben met een geweldig en thousiasme gestreden. Dot Schoten won, was meer aan den Zandvoort-kceper ('n invaller), dan aan het goede spel der Schotenaren te danken. De eerste minuten van den strijd doet Schoten eenige aanvallen en de Wit geeft met een tam boogschot dc thuisclub de leiding. 10 Dit prikkelt de Zandvoorters, en door hun vurig spel weten zij eenige ma len gevaarlijk dicht bij Radsma te komen. Schoten is steeds meer aanvallen, doch Kees man staat keurig te verdedigen en onder breekt vele Schoten-aanvallen. Hij zet zijn voorhoede aan het werk. Radsma loopt on- noodig ver uit zijn doel en Paap schiet in. 11. De wedstrijd is verre, van fraai en van beide kanten werdt het „trap maar raak systeem" toegepast zonder de minste combi natie Rust 1J De tweede helft was van iets beter gehalte, hoewel nog geen 2e klas peil. De Geel-Zwar- ten brachten er nog 't meest van terecht en na eenige vergeefsche aanvallen ligt de bal weder voor het Zandvoort-doel, waar Kees man zijn eenigste fout maakt, hij mist en Heyerman is er vlug bij om den keeper geen schijn van kan.- te geven. 21 Het is korte vreugde, want de bezoekers die nog een tikje vuriger gaan spelen, doen eenige snelle aan vallen en als hun linksbinnen onvoldoende bewaakt wordt, scoort hij den gelijkmaker. 22. De strijd wordt steeds forscher, waar tegen de scheidsrechter zeer slap optrad. Zandvoort heeft dan even het spel in han den, waarvan zij dankbaar profiteert door Radsma voor de derde maal te passeeren. Dit wordt de thuisclub toch te bar en van nu af dringt zij de Zandvooiters op hun helft te rug. De beide Zandvooit-backs zijn 'echter geweldig op dreef en stuiten iederen aanval. Toch kunnen zij den diuk niet weerstaan en als Heerman uit een corner den bal keurig voor doel plaatst, kopt zijn broer Manus schitterend in 33 Een zeldzaam mooi 'doelpunti Dit geeft Schoten moed en het Zandvoort-doel wordt danig onder schot ge nomen. De doelpuntenregen is nog niet af- geloopen. Voskuil rent langs de lijn, schiet op doel en de bal verdwijnt in het net. 43. Intussohen is Keesman in de voorhoede ge gaan. Dit versterkt de Zandvoort-aanval, doch verzwakt danig de verdediging. Een hands-geval op den rand van 't strafschop gebied. De vrije schop wordt door oskuil in een doelpunt omgezet. Vermelding verdient nog een prachtig doelpunt van Dona, hetwelk door buitenspel geannuleerd wordt. Het loopt al reeds naar het einde, als Metselaar over een bal heendraait en Keesman hiervan dankbaar gebruik maakt om den stand op 54 te brengen. Neg eenige praentige po gingen van Zand»oort-zijde om een gelijk spel te forceeren mislukken, dan is het tijd en Schoten heeft gewonnen. Zandvport heeft met haar gehavend elftal gedaan wat zij kon. Schoten, speelde een slechten wedstrijd. BLOEMENDAAL—W. F. C. 4—2. Het was. weer een wedstrijd zooals er door Bloemendaal gedurende dit seizoen al zoo veel zijn gespeeld. Aanvankelijk geloofden de witten het wel en hun spel liet zeer veel te wenschen over. Gelukkig zagen de gast- heeren ditmaal niet te laat in dat er aange pakt moest worden en dit had tot gevolg dat tijdens de 2de helft de W. F. C.-ploeg werd overbluft. Over tweeën wordt onder leiding van den heer Luijken begonnen. De bezoekers nemen direct het spel in handen. Hun voorhoede speelt handig en vlug en waar het aanvanke lijk in de witte achterhoede niet erg wil vlotten, is de stand spoedig 01 na goed werk van den snellen W. F. C.-rechtsbuiten. Bloemendaal tracht hierna het spel le ver plaatsen, Dit gelukt hen ten deele, doch over het geheel blijft W. F. C. beter spelen Als de witten gaandeweg meer zijn gaan aanva'- len en het W. F. C.-doel enkrie malen in groot gevaar is geweest, heeft Suntei succes met een welgeplaatst laag schot. 11. Bloemendaal heeft echter niet lang pleizicr van dit succes, want na een zeer snellen aanval scoort W, F. C. ten tweeden male. 12. Spoedig hierop is het rusten. In de 2de helft heeft de thuisclub het voordeel van wind en zon. Direct wordt er door de witten flink aangepakt Nog een tiental minuten geven de bezoekers krachtig partij doch dan wordt het Bloemendaaische overwicht steeds grooter. Voorloopig echter houdt de W. F. C.-achterhoede stand. Na een half uur spelen is het wederom Sunter, die de partijen op gelijken voet brengt. 22. Bloemendaal is nu niet meer te houden. De W. F. C.-achterhoede kan den druk niet weerstaan. Met een fraaien kopbal maakt Beijk Jr. Bloemerdaal's derde goal en wan neer Strik even hierna van korten afstand den stand op 42 brengt is de B'oemendaal- overwinning een voldongen feit. Zonder suc ces poogt W. F. C. het spel te verplaatsen. Ook de laatste minuten worden grootendeels voor het doel der bezoekers gespeeld. Wan neer de correct leidende heer Luijken het einde aankondigt, heeft Bloemendaal weer twee kostbare punties bin»"" Nadat ongeveer een half uur op den scheidsrechter was gewacht en deze niet kwam, werd met goedvinden van beide par tijen, onder leiding van een bestuurslid van D. I. O., den heer Groeneveld, begon nen, en hetzij gezegd, dat genoemde heer zich van zijn moeilijken taak uitstekend heeft gekweten. De Boys hebben 3 en D. I. O. twee invallers. De sterke zon is oorzaak dat D. I. O. direct aanvallend optreedt en de achterhoede van de Boys, die veel last van de zon ondervindt, danig aan den tand voelt. Toch zijn het de Boys, die het eerst bet net vinden door Veldmeijer, die zuiver inschiet. Hiermee komt de rust. Met zon mee zijn de Boys iets sterker, doch v. d. Werff faalde eenige koeren, toen hij in goeden stand hét doel te hoog zocht. D, I. O. geeft zich geenszins gewonnen en valt fanatiek aan. Als Veldmeijer ten tweeden male scoort is het pleit vrijwel beslist. Vlak hierna doelpunt v. d. Werff met een formidabele kei, waar Tjeerdjes, die uit stekend zijn doel verdedigde, tevergeefs naar greep. In de resteerende minuten werd niet meer gedoelpunt, zoodat de Boys ver diend met 30 wonnen. Een schot van Ekster tegen den paal, had echter beter lot verdiend. Het terrein verkeerde in schitte- ende staat, en het is daarom jammer dat de H. V. B, Vrijdagavond reeds de H. V. B.- wedstrijden afkeurde, zoodat het een ver loren Zondag was voor de H. V. B.-clubs aan den Meerweg. Deze velden zijn haast altijd bespeelbaar. Deze voor Lugdunum zoo belangrijke wed strijd voor het kampioenschap is geëindigd in een overwining voor Lugdunum. Als scheidsrechter Drilsma beginnen fluit, stelt Lugdunum zich met 1 invaller en Hillinen met 3 invallers op. Het schijnt dat Hillinen heel wat van plan is, want direct is de thuisclub in de meerderheid. Als na een kwartier Elderbroek de bal mooi toege speeld krijgt, passeert hij nog eenige spelers en met een welgeplaatst schot geeft hij zijn club de leiding. Na een scrimmage 'voor het doel der gas ten schiet Wittenaar ineens in en bet is 20, De keeper van Hillinen is intusschen ook in actie, en menige aanval of schot on- schept hij. Het vette terrein doet intusschen zijn werk ook, want val en glibberpartijlias zijn niet van de lucht, en de spelers zien zwart van de modder. Spoedig treedt de rust in met 20 voor Hillinen, Na een korte rust wordt weer begonnen en heift Hillinen zon en wind togen en het slechte doel te verdedigen. HiTnen heeft niets moor in te brengen en na 5 minuten aan den gang -te zijn geweest, heeft Lugdunum er al twee ge maakt. Aanval op aanval wordt onderno men en Hiilinen's doel is iedere minuut in gevaar. Al gauw is het 32 voor Lugdu num. Dan krijgt Lugdunum een penalty, maar Akkie stompt het harde schot mees terlijk over de lat. lugdunum niet ontmoe digd, maakt er 41 en even later 52 van. Dan verandert de aanvoerder van Hillinen zijn elftal De keeper van Hillinen moet het veld veriaten wegens een knieblessuur. Zoo speelt Hillinen met 10 man verder. Toch mag v. Waveren het genoegen smaken er 5-3 van te maken. Nog eenmaal weet Lugdunum te scoren en als de scheidsrechter, die best voldeed, ein de fluit heeft Lugdunum gewonnen met 63 en zich vaster op de eereplaats gezet. Het veld was in uitstekende conditie. Daar de aangewezen arbiter niet verscheen, •"erd herfonnen orkr leiding van den beer J. v. Gemerden. Beide elftallen hadden eepige invallers. Onmiddellijk na den aftrap geeft Honig den Kennemers de leiding, terwijl Blaauw korten tijd hierna een corner fraai inzet, 2—0. De Edammers presteeren al heel weinig en het wekt dan ook geen verwondering, dat bij de rust den stand reeds 60 is. De fabrikanten der goals waren resp. Honig v. d. Berg, Groeneveld en Niesten. In de tweede helft was de productiviteit der thuisclub geweken. E. V. C, gaf thans wat beter partii, zoodat het alleen nog aan v. d. Berg gelukte te doelpunten. Met een 70 stand kwam het einde. Door „dc Kennemers" worden ook dit -eizoen weder z.g. Nederlaagwedstrijdcn ge organiseerd, waarvoor als prijs een fraaie beker is uitgeloofd. De volgende tweede klassers hebben in geschreven: Zandvoort, H. F. C„ West- "ririsia en D. M. S. Gelijk bekend, is de wed strijd de KennemersD. W. S. reeds ge speeld en door de thuisclub gewonnen. HET BONDSBESTUUR NEEMT HAAR HERBENOEMING AAN. Behandeling Concept Statuten en Huis houdelijk Reglement 21 Februari a.s. In het juist verschenen nummer van het officieel orgaan van den Nederlandschen Zwembond deelt het bondsbestuur mede, dat zij haar herbenoeming op 3 Januari j.L heefd aanvaard. Het zal alle zwemmers wel een groote verlichting geven om te lezen dat het conflict in den Nederbndschen Zwem bond nu geheel en al tot het verleden be hoort. Als eerste bestuursbesluit kondigt het bondsbestuur af Het B. B. acte genomen hebbende van het aftreden van de presidente van de Rotter damse he Dames Zwemclub geeft te kennen, dat het conform de verleende bevoegdheid in alinea 4 door de algemeene vergadering aangenomen motie, daaronder tevens ver staat elke andere functie in het bestuur der R. D.Z. dat de vereenigingen gehouden zullen zijn voornoemde afgetreden presidente tot nadere kennisgeving dezerzijds niet te be noemen in eenig functie bij wedstrijden als anderzins van de bij den N.Z.B. aange sloten vereenigingen of door den N.Z.B. goedgekeurde wedstrijden. Zooals men ziet zijn dus wel allen maat regelengetroffen om mevr. de Haaff niet meer als officieel persoon te doen optreden. Verdei%deelt het bestuur mede, dat het de Buitengewone Algemeene Vergadering ter beh-ndeling van het concept Statuten en Huishoudelijk Reglement zal worden gehouden op 21 Februari a.s. De vereeni gingen zullen als nog in de gelegenheid wor den gesteld om amendementen in te dienen voor 8 Februari a.s. Nationaal Zwemfeest ten bate van dc slachtoffers van den watersnood. Door het bestuur van „Haarlemsche Zwem ;n Poloclub. „De waterratten" is het plan opgevat om Dinsdag 8 Februari a.s. een zwem feest te organiseeren ten bate van de slacht offers van den watersnood. Voor dit zwem feest heeft het bestuur het volgende program ma vastgesteld. 1. 40 M. vrije slag jongens en meisjes leden van „D. W. R." 2. 4x40 M. wisseLslagestaffette Dames. 3 80 M. rugzwemmen Heeren. 4 Mixed wedstrijd van leden D. D. R. die nog nooit een le prijs hebben gewonnen. 5 60 M. juniores vrije slag. 6 Schoonspringen dames en heeren. 7 4 x 40 M. wissclskgertafette heeren. 8 40 M. vrije slag dames. 9 80 M. vrije slag heeren. 10 Polowedstrijd. Uitgezonderd de nummers 1, 4 en 10 zijn ::lle nummers van het programma nationaal. De polowedstrijd zal plaats hebben tus schen het Haarlemsch zevental, dat op der. stedenwedstrijdzoo'n keurigen wedstrijd heeft gespeeld, tegen een nog nader te noe men tegenpartij. Het nummer schoonspringen bevat 2 vrije sprongen benevers 3 verplichte sprongen rl. Dameszweefduik, kurkduik, snoek sprong alle met aanloop van de 3 M. plank. Heeren Zweefsprong, salto voorwaarts, 1 maal, snoeksprong voorwaarts uit stand ruglings. Zooals men ziet alles bij elkaar een uit stekend programma en we hopen dat het bestuur van De Waterratten een flink bedrag voor de slachtoffers kan afdragen. Door de redactie van het officieel orgaan van den Nederlandschen Zwembond is een waterpolo enquete ingesteld. Het doel dezer enquete is een de meest gangbare meening van enkele spelregel-bepalingen uiteen te zetten. Hiertoe werden de volgende vragen voor gelegd 1. Wanneer wordt een keeper als speler beschouwd. 2. Wat verstaat tt onder opzettelijk tijd verspillen. 3. Beschouwt u het heen en weer zwem men binnen de 2 Meter als „zich opstellen binnen de 2 Meter." We zullen beginnen met de eerste vraag: „Wanneer wordt een keeper beschouwd als speler?" Deze vraag laat aan duidelijkheid veel te wenschen over, doch we meenden deze vraag juist zoo te moeten stellen, omdat de mee ningen hierover zeer verdeeld zijn. Gaver, we een bizonder of een gewoon geval op, dan zou het antwoord op zichzelf al gemak kelijk te geven zijn. De heer K. Meijer Ezn. (Amsterdam) is van meening dat „zoodra de scheidsrechter het sein tot aanvangen gegeven heeft de keeper als spe ler beschouwd moet worden. Natuurlijk is hij niet strafbaar voor eenige fouten welke door spelers in het veld gemaakt worden, bijv. het aanpakken van den bal met twee handen het staan en loopen enz. Sommige scheidsrechters meer.en, dat, indien uit een vrijen worp, de bal naar den keeper gegooid wordt, deze niet de tweede speler zou zijn die den bal aanraakt. Wordt dus uit een vrijen worp de bal op doel ge schoten en de keeper zou den bal doorlaten nadat hij hem heeft aangeraakt zou dat vol gens hen geen doelpmnt zijn. Dit is echter volgens ons reglement wel een doelpunt daar de keeper de tweede speler was die den bal heeft aangeraakt. Een ander ding is echter dat in ons regle ment staat dat men uit een hoekworp niet naar den keeper mag gooien en deze regel is verkeerd uit het Engelsch vertaald. De heer Meijer haalt hier een geval aan dat vrijwel door alle scheidsrechters in Ne derland aldus opgevat dat uit een vrijen worp niet gedoelpunt kan worden en de spelers zelf huldigen ook die spelregel, want zelden ziet men een polospeler uit een vreijn worp een doelpunt maken op de door den heer Meijer omschreven wijze. Zijn opvat ting is dan ook de juiste. Deze opvatting wordt ook gedeeld doo- den heer A. H. van Senus (Rotterdam) deze zegt „volgens het reglement wordt het spel ge speeld door zeven spelers, de keeper is dus ook speler. De uitzonderings bepalingen van art. 19 noch die van art. 13 (een poging van den doelverdediger enz.) zijn aanleiding om den keeper niet als speler te beschouwen. Wordt dus bijv. ineens op doel geschoten, daar zal indien den keeper den bal aanraakt en een doelpunt ontstaat, dit doelpunt moeten wo-den toegekend. De heer A. C. Slop (Gouda) is eveneens van meening dat de keeper als een gewoon speler beschouwd moet worden aan wien echter eenige voorrechten verleend moeten worden. De heeren P. v. d. Velden Sr. en F. W. Boklander beschouwen een keeper dan als speler indien hij den bal heeft. Practisch gesproken komt dat dus op hetzelfde neer als het hierboven otrschreven geval. De heer L. K. Anthonie (An-sterdam) zegt dathet spel gespeeld wordt door 7 spelers, waaruit dus duidelijk blijkt dat de keeper ook een speler is. Wanneer echter gevraagd wordt wanneer de keeper als gewoon speler beschouwd wordt, dan antwoordt hij gel den". De vele uitzonderingen op de spelregels welke voor den keeper gemaakt zijn, wijzen er op, dat h!j een buitengewone speler is. In art. 19 wordt gezegd, dat de keeper als elk ancjer speler mag befrndeld worden wanneer hij den bal heeft, hij mag dan ondergeduwd worden. Dit zegt echter niet dat hij een gewoon speler geworden is. Ik weet slechts een geval waarin de keeper als een gewoon speler beschouwd kan worden en dat is, als hij een vrijen worp te nemen heeft. Uit een vrijen worp van den keeper mag door den vclgenden speler direct worden gedoelpunt mits den bal gespeeld wordt met de hand. Wanneer echter uit een vrijen worp door een gewoon speler op doel wordt geschoten en de keeper raakt een bal aan, waarna de bal in het doel terecht komt, is dit een doel punt. In dit geval is de keeper dus weer geen speler. De heer Anthonie staat ift deze opvatting vrijwel alleen. Dat de keeper in zekeren zin een bizondere speler is, komt door de hem verleende voorrechten. Echter vat genoemde heer het scoren uit een vrijen worp zooals de Engelschen dat doen en waarop de heer K. Meyer reeds gewezen heeft. Hier schuilt de fout in het Ned. leglement dat spreekt in art. 15 onder L. over het werpen van den bal naar den doelverdediger uit een vrijen worp. Het Engelsche reglement, dat weer anders is, omschrijft dit geval duide lijker. In elk geval moeten we momenteel het Hollandsche reglement toepassen d.w.z. de Hollandsche vertaling van het T.I.N.A. reglement, zoodat in deze opvatting de meening van den heer Anthonie onjuist is. De heer A. St. John Styer (Engeland) zegt, dat „een keeper altijd als speler beschouwd moet worden alleen heeft hij eenige bij reglement voorgeschreven voorrechten. Hij mag worden aangevallen waaneer hij den bal heeft en wanneer er voor een fout ge floten is mag hij niet van plaats veranderen. Mr. George Heaen (Engeland) geeft als zijn meening te kennen dat „wanneer de keeper den bal houdt hij als speler beschouwd moet worden en hij aangevallen mag worden als een gewoon speler. Gaven we hierboven meer een speciaal ge val dat juist door een aantal scheidsrechters naar voren gebracht werd, dit neemt nog niet weg, dat er eventueel andere gevallen zijn, die op den keeper van toepassing zijn n.l. wanneer de keeper uit het water gezon den wordt ren er een een plaatsvervanger voor hem optreedt. De heer Alphons Delakage (Antwerpen) zegt hierover, „wanneer een keeper voor een opzettelijke fout het water wordt uitgezonden en voor hem een der andere spelers uit het veld in het doel gaat liggen deze niet de voor deden heeft welke aan de functie van doel verdediger verbonden zijn. D.w.z. hij moet zwemmen de bal met één hand stoppen en werpen kortom hij wordt als gewoon speler beschouwd. Mr. A.St.John Styer (Engeland) zegt hier over „in zulk een geval het doel door een ander speler bezet mag worden, welke echter behalve bij de rust niet de voordeden geniet van den doelverdediger, doch hij mag den bal over de helft gooien zich pok buiten het vier meter gebied begeven." Met deze laatste opmerking kan men zijn voordeel doen, want allicht vergeet men zich in dergelijke gevallen wel eens. De heer Delakage noemt verder nog 'n ge val op dat minder duidelijk in de spelregels is omschreven. „Wanneer een keeper, ongesteld zijnde, in de eerste helft het water moet verlaten en een der zes overblijvende spelers wordt aan gewezen om de opengevallen plaats in te ne men, dan geniet deze onmiddellijk al de voor deden welke aan de functie van keeper ver bonden zijn. Gebeurt het nu dat voor het einde van de eerste helft, de officieele keeper opgeknapt zijnde verzoekt om verder aan het spel te mogen deelnemen, zal hem dit on middellijk toegestaan worden, maar het zal zijn als gewoon speler. Wel te verstaan tot de rust omdat het dan altijd toegelaten is om van keeper te veranderen. Tenslotte vermelden wij nog de meening van den heer Drigny (Parijs) die zegt dat „hij den keeper nooit als gewoon be schouwt om de simpele reden, dat hij voordeelen heeft duidelijk gespecificeerd in art. 19 van het internationaal reglement. Als met de rust van doelverdediger verwis seld wordt, wordt hij, die voor de rust in doel laf als gewoon speler beschouwd. De tweede vraag, die gesteld is. Wat is opzettelijk tijdverspillen? is niet minder belangrijk. We stippen hierover uit de „Zwemkroniek" het volgende aan Het zal een ieder die de spelregels v<^>r waterpolo kent wel opgevallen zijn, dat het opzettelijk tijdverspillen onder de opzette lijke fouten gerekend wordt en het zal menig een eveneens opgevallen zijn, waarom dit onder de opzettelijke fouten gerekend wordt. Om dieper op deze vraag in te gaan en een aannemelijke verklaring daarvoor te vinden, moeten we teruggaan tot het tijdperk waarin deze spelregels zijn opgesteld. Toentertijd was de huidige zwemwijze nog niet in zwang en werd het waterpolospel met den schoolslag gespeeld. Men- kan zich indenken, dat een waterpolospel met den schoolslag alle aanlei ding geeft om tijd te verspillen en dat v. as juist dan van groot belang wanneer de eene partij groote kans van winnen had. Tegenwoordig komt tijdverspillen vrij veelvuldig voor, alhoewel er nooit door den scheidsrechter ingegrepen wordt. Wij geven toe, dat het constateeren van tijdverspillen zeer moeilijk is, doch men zal het met ons eens zijn dat wanneer de keeper een vrijen worp heeft te nemen en hij den bal langer houdt dan noodig is voor het nemen van den vrijen worp, er reeds sprake is van tijd verspillen in den gewonen zin, doch opzette lijk wordt het wanneer de keeper zoo lang wacht met gooien totdat zijn eigen spelers tot over de helft zijn opgezwommen waardoor dus aan de tegenpartij verhinderd wordt om te spelen. Er zijn nog meerdere gevallen die wij» niet allen zullen opnoemen en later daarvoor liever de ingekomen antwoorden de revue passeeren. Alleen willen wij er nog op wijzen, dat de kwestie van opzettelijk tijd verspillen in Engeland meer voorkomt dan in Holland, België of Frankrijk. De heer J. K. Shedder een der meest bekende scheids rechters en uitmuntend kenner der spelre gels, heeft speciaal zijn aandacht aan dit onderwerp gewijd. Zijn meening omtrent tijdverspillen is, dat het een opzettelijke fout is wanneer men in gebreke blijft na elk be gin van een wedstrijd de gewone plaatsen met redelijke spoed in te nemen, of wanneer men de normale ontwikkeling van het spel belem mert wanneer men in het bezit van den bal is Deze twee feiten wenscht de heer Shedden in het poloreglement aangevuld zien. O.i. is het aannemen van opzettelijk tijdverspil len, wanneer men na een hervatting niet vlug genoeg de gewone plaatsen inneemt al heel moeilijk, zoo niet onuitvoerbaar. Bovendien zal men eerder zichzelf benadeelen, wanneer men niet snel genoeg dekt. Het tweede geval dat de heer Shedder. noemt kan zich voordoen wanneer de bal „gehaald" wordt en men deze naar de achter hoede werpt en daar een beetje heen en weer blijft gooien. Deze opvatting wordt door meerdere scheidsrechters gehuldigd. Zoo zegt de heer A. St. John Styer Het is zeer moeilijk om met een paar woor den te zeggen wat opzettelijk tijdverspillen is, omdat er zooveel manieren van tijdver spillen zijn. Alleen de doelverdedigers zijn het meest in de gelegenheid om tijd te ver spillen daar deze immers niet door een andere speler gedekt worden en als gevolg daarvan zouden zij den bal voor onbeperkten tijd bij zich kunnen houden, zonder verplicht te zijn dezen te spelen en deze „strategy" be schouw ik als tijdverspillen. Ik beschouw het niet als een fout, wan neer een voor-of achterspeler den bal tijdens het spel in zijn bezit houdt omdat het de plicht van de tegenpartij is om hem aan te vallen. Andere gevallen van tijdverspillen zijn wan neer spelers opzettelijk met den bal terug zwemmen zeer langzaam hun plaatsen inne men, het niet opvolgen der, bevelen van den scheidsrechter, het opzettelijk „uitgooien" van den bal en andere gelijksoortige gevallen met de bedoeling de tegenpartij te benadeelen De heer Sleger noemt hier meer gevallen dan de heer Shedden. Het geval met den doel verdediger is zeer logisch en komt in Neder land ook veelvuldig voor, zonder dat de scheidsrechter ingrijpt. De opvatting wanneer een speler in het bezit is van den bal dezen bij zich houdt, dat hij dan niet strafbaar is achten wij ook juist omdat de tegenpartij inderdaad moet zorgen, dat zij zoo spoedig mogelijk den bal spelen kan. De heer Heaen is ook de meening van den heer Styer toegedaan dat een speler die den bal bij zich houdt niet voor straf in aan merking komt wegens tijdverspillen, omdat de tegenpartij dan maar moet zorgen, dat hij aangevallen wordt. Iets anders is het wanneer men den bal herhaaldelijk en opzettelijk uitgooit om als zoodanig tijd te verspillen. Weliswaar staat de stopmatch in zulk een geval ook direct stil doch het neemt niet weg, dat er inderdaad tijd verspild wordt voor het nemen van duw-ingooi. Waar het in zulk een geval een opzettelijke fout is, moet de bewuste speler het water uitgezonden worden. Zooals uit het bovenstaande blijkt zit aan de toepassing van de spelregels nog heel veel vast en we hopen dat we door dit artikel de polospelers en liefhebbers, de regels beter hebben doen begrijpen, waar door ze de beslissingen van de scheidsrech ters kunnen begrijpen, waardoor heel wat incidenten voorkomen kunnen worden. DE JUBILEUMWEDSTRIJDEN TE SCHEVENINGEN. Onder de spelers volgende op de „eerste drie" (Dienier Kool, Timmer, van Lennep), neemt de langzamerhand als veteraan te qualiliceeren van der Feen een eerste plaats in. Met zijn spel vanaf de baseline, hoofd zakelijk verdedigend, heeft hij laatste jaren steeds prestaties op zijn naam in de intern, en in de nationale tenniswereld, die er zijn mogen en welke hen stempelen tot een onzer meest verdienstelijke spelers. In de overdekte baankampioenschappen is hij het ook weer geweest, die beslag heeft weten te leggen op den titel van enkelspelhouder. Na de verpletterende nederlaag, welke hij verleden j'aar in Scheveningen tegen C. Bryan leed, (drie games in drie sets,) heeft van der Feen zich ditmaal als een onzer sterkste spelers op overdekte baan leeren kennen, die nog steeds door velen ten on rechte onderschat wordt. Dat Vrouwe Fortuna dezen winneer be gunstigt, zal degene, die doorloopend de wedstrijden ziet, niet durven tegenspreken. Zoowel in den halven eindstrijd als in den eindstrijd kregen zijn tegenstanders last van kramp, waardoor de inderdaad stevige tegen stand aanzienlijk verminderde, hetgeen na tuurlijk aan het solide, wel doordachte spel van Van der Feen niet afdoet, daar deze zich ontegenzeggelijk de sterkste onder de deenemers toonde. De halve eindstrijd ging iegen den Hage naar Sarkies, wiens spel door geregelde oefening zeer vooruitgegaan was, vergeleken bij verleden jaar. Een spel zonder zwakke plekken, verdedigend en aanvallend, een volgeraakte forehanddrive en een licht ge sneden backhand in de stijl van Lacoste, kortom een typische overdekte baanspeler. Uitstekend was de taktiek van Sarkies, om van der Feen door korte slagen naar voren te halen, waarna meestal een passing volgde. Echter van der Feen strafte ook menigmaal de korte slagen af, behield aldus de over hand en won in twee sets. De andere helft bracht Eriksson tegen „Saudagar.' Eriksson wist den wedstrijd sneller in zijn voordeel te beslissen dan wel te verwachten was, daar „Saudagar" hem verleden jaar op het nippertje klopte. Onvoldoende oefening deed afbreuk aan het spel van „Saudagar", die als D, D. V. (Amsterdam) lid, behoort tot diegenen, die de banen in het R. A. I.-gebouw noods missen. In de finale droeg het spel een eenzijdij karakter, althans in de eerste twee sets, toen beide spelers elkaar vrijwel uitsluitend vanaf de baseline bestookten. Hoe sterk misten wij hier het dropshot d. w. z. de met terugwaartsch effect geslagen bal, die zoo dicht mogelijik achter het net moet neerko men, waardoor de terugslag öf onmogelijk öf verdedigend is. Na de eerste set kwam er meer teekening in het spel. Eriksson opende een netaanval, welke hem tenslotte de set gaf, maar kramp belette hem gedurende eenigen tijd te spe len. Bij de hervatting was de zoo noodige zekerheid verdwenen en met lange zwaaien van de rechterarm sloeg van der Feen keer op keer den hal tot diep in de hoeken, vele malen onbereikbaar voor zijn tegenstander. In de vierde set kwam Eriksson nog twee. maal op 40, maar beide malen was de fighting spirit om door te zetten niet aan wezig zoodat met 60 het einde kwam. Het heerendubbelspel gaf in den eind strijd een ongedachte overwinning voor Kramp en Roldanus op Eriksson en Eiken dal. Van de eersten was Roldanus met zijn smashes geweldig op dreef en de fout om een lobaanval, die geen succes bracht toch vol te houden, kostte Eriksson en Eikendal de derde en vierde set. Met zijn zijwaarts verwegspringende services, welke under- hands geslagen worden, had Kramp meer malen succes. Van het damesenkelspel en het gemengd dubbelspel verwijzen wij naar de uitslagen. Dq Jubileumwedstrijden kampioen schappen zijn bij een nabeschouwing ten deele geslaagd. Vergeleken bij verleden jaar was het aantal inschrijvingen geen qualita- tief en quantitatief minder. Zoo misten wij ditmaal S.v. Timmer, C. Bryan, Leembruggc, Eilers, allen behoorende tot de eerste tien van ons land. De landenwedstrijd tegen de Denen, welke over eenige weken plaats heeft, - zal in ieder geval, ook al door de verrassingen in de samenstelling, waarover wij binnen kort het een en ander hopen te publicee- ren een bevredigender verloop hebben. De uitslagen in de verschillende aam- mers zijn: Heerenenkelspel: Kwartfinale: Sarkies si. Mr. Kramp 62, 64, „Saudagar" H. Huygens 61, 64. Halve finale: Erikscn sl. „Saudagar" 62, 63; .Mr. van der Feen sl. Sarkies 63, 6—2. Finale: Mr, van der Feen sl. Eriksson 64, 6—8 6—3, 6—0. Damesenkelspel: Halve eindstrijd: Mej. Hefting w, o. MeJ Hillen sl. mej. Weezebeeke 6—1, 60. Finale: Mej. Hiller sl. mej. Hefting 6 6—0. Heerendubbelspel: Halve finale: RoldanusMr. Kramp isï. van EekGeldens 86, 64; Eikendal- E-iksson sl. HalkemaCharlouis b2, 63 Finale: RoldanusMr. Kramp sl. Eiken dal—Eriksson 63, 36, 63, 6—4. Gemengd dubbelspel: Halve finale: Mej. HeftingHuygens sL Mevr. BarteldsS. P. Eler" 62, 63. Finale: Mej. HillenEikendal sl. mej HeftingHuygens 26, 61, 63. Veteranen Heercndcbbelspel. Finale: Huygens„S. P. Eler" sl. A. Broese v. GronauVreede 57, 64, 86, Woensdag a.s., dus den 27sten, gaat de oefenavond van „Holland" niet door, omdat dan „Ursus" haar jaerlijksche uitvoering geeft en we van meening zijn, dat al de ,,Holland"-menschen daar als vanzelfsprekend graag naar toe gaan. Zondag 10.31 zijn de heeren Bos en Koop man van de startplaats in deVslerstraat ver trokken. Koopman werd winnaar. Hij arriveerde 22 minuten over tweeën aan de finish. Bos gaf op wegens den sterken wind. Koopman kwam alzoo in het bezit van het door den heer Pijpers uitgeloofde zilveren kruis, dat hem met eenige waardeerende woorden voor zijn fraaie prestatie werd uit* gereikt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7