EJITËK Het verscheiden van 2.E. Desiderius Josephus Kardinaal Mercier. Officieel rouwbetoon. De laatste oogenblikken. Koninklijke belangs elisng. Uit bewogen dagen. NlfiLÜWE haarlemsche courant Derde bi&d Maandag 25 Januari 1926 Zaterdagmiddag is Kardinaal Mercier twee minuten over drie vredig ontslapen. Kabinetscrisis in België? Toenemende werkloosheid in Daitschland. Incident in de zitting der Duitsche enquete-commissie nopens de ineenstorting van 1918. Het conflict bij den Ooster-spoor- weg. FEUILLETON. Gem. buitenl. berichter DE JACHT OP DRANKSMOKKE LAARS. GARVEY, DE KONING DER NEGERS. KERK EN SCHOOL. Generaal Kapittel der Minder broeders Capucijnen. ORDE EN ARBEID Het conflict bij de tram ZutphenEmmerik. T Het einde nabij. Om één uur Zaterdagochtend rustte kar dinaal Mercier vrij kalm. De ademhaling wordt kunstmatig op gang gehouden. Men gelooft dat hij den nacht nog zal kunnen doormaken. Nadat de H. Mis in zijn kamer was gelezen sluimerde de kardinaal zachtjes in en zeide „Nu heb ik slechts te wachten." De doktoren zijn van oordeel, dat de kar dinaal den dag niet meer zal doorstaan. Kardinaal Mercier is Zaterdagmiddag te :wee minuten over drieën overleden. De kardinaal is zeer kalm ontslapen, terwijl hij aaar zijn crucifix keek, dat zich voor hem bevond. Sedert Zaterdagmorgen was de kardinaal buiten bewustzijn geweest. Na de H. Mis, die in zijn kamer werd gelezen, had hij zijn zegen gegeven, doch had het gebaar niet kunnen voleindigen. Daarna had hij ver zocht hem in vrede te laten sterven. Aan zijn sterfbed bevonden zich kanunnik Dessain, Mgr. Rasneur, bisschop van Door nik, de moeder-overste van het klooster, waar hij verpleegd werd, leden van het ka pittel en zijn familieleden. Te vijf minuten vóór half vier begonnen de klokken te luiden. Er verdringt zich een reusachtige menigte voor de kliniek. Tal van bekende persoonlijk heden kwamen inlichtingen inwinnen. De burgemeester van Brussel heeft be slist, dat de nationale vlag halfstok zou waaien van het stadhuis. De plechtige uitvaart zal, naar verzekerd wordt de Mechelen geschieden, waarheen het stoffelijk overschot Zaterdagavond is overgebracht. De te Brussel geaccrediteerde ambassa deurs en gezanten hebben hunne kaartje afgegeven. De koning en prins Leopold kwamen Za terdagmiddag te 5 uur in de kliniek een laatsten groet brengen aan het stoffelijk overschot van den kardinaal. Voorts versche nen er de voorzitters van Kamer en Senaat en de premier Poullet. De uitvaart zal Donderdag te Mechelen plaats vinden. Het stoffelijk overschot is Zondagochtend te Mechelen op het praalbed gelegd. De bladen wijden lange artikelen aan den overledene. „Libre Belqique" en „Vingt- tième Siècle" zijn in rouwrand verschenen. Van den dag, dat kardinaal Mercier, op 29 December, in een kliniek word opgeno men, stond het vast, dat zijn levensdagen geteld waren. De heelkundige operatic, waaraan hij onderworpen zou worden, had niet eens plaats. Door kunstmiddelen werd zijn leven met een paar dagen verlengd. De figuur van den kar dinaal. Weinig dienaren der Roomsch-Katholieke Kerk hebben een grooter internationalen roem verworven dan Kardinaal Mercier Aartsbisschop van Mechelen, die 75 jaar oud, in de kliniek te Brussel, waar hij een operatie had ondergaan, na luttele weken van gestadige verzwakking, rustig ingeslapen is. Kardinaal Mercier was inderdaad een zeer bijzondere figuur, die, in alle kringen sym pathie en bewondering afdwong door de waardigheid in zijn optreden, zijn sterke Persoonlijkheid en fijne eruditie. Hij was geestelijke politicus en wijsgeer, en wist de ze hoedanigheden in zich te vereenigen op een wijze, die hem een gezaghebbende fi guur deden worden. Zijn naam is onafschei- denlij k verbonden verbonden aan het verzet der Belgen tijdens de Duitsche bezetting ge durende de oorlogsjaren; de toen door hem betoonde wilskracht, de scherpe, doch hof felijke wijze, waarop hij zich keerde tegen den wil van den bezetter, waardoor nog méér leed den Belgen bleef bespaard, heb ben hem in België zelf groote populariteit doen verwerven, en daarbuiten bewonde ring afdwongen. Désiré Mercier werd op 24 November 1851 te Braine-l'Alleud uit een landelijke ourger-familie geboren. Reeds vroeg viel hij op door zijn schranderen geest en zijn die pe godsvrucht. De jonge Mercier was reeds een baanbreker, die, wars van alle sleur, steeds nieuwe horizonten zocht. Op 1 October 1870 in het groot-seminarie van Mechelen als student ingesch even, ontving hij daar op 5 April 1874 de H. Pries terwijding. Men herinnere zich de grootsche feesten, cie op 5 April 1924 te Mechelen plaats hidden ter gelegenheid van het 50-ja- rig priesterfeest van den doorluchtigen Kerkvoogd. Korten tijd na de priesterwijding werd de jonge leviet naar de Leuvensche universi teit gezonden, om er zijne te Mechelen be gonnen theologische studies voort te zet ten. Daar werd hij spoedig, na zijfa docto raat te hebben behaald, aangesteld tot sub regent van het door Paus Adrianus VI van Utrecht, die leermeester was geweest van Karei den Vijfden, opgerichte „Pauscol lege." In October 1877 benoemde kardinaal De- chimps den jongen Mercier tot professor in de wijsbegeerte aan het klein-seminarie van Mechelen. "Ioen in 1897 Paus Leo XIII ïfi zijn ency cliek „Aeterni Pat ris" hid voorgeschreven, dat het Katholiek onderricht tot de leer van ot. Thomas van Aquino moest wederkee- ren, werd door deze beslissing de basis ge legd voor Mercier's roemrijke toekomst. Sedert een eeuw hadden de Katholieken gezocht naar het vormen van een nieuwe wijsbegeerte Sommigen wilden met dat doel putten aan de bronnen van de moderne wetenschap, terwijl anderen aan het traditio neel systeem vasthielden. In Leuven waren het de „tradionalisten", die domineerden en hun actie was niet altijd even gelukkig zoodat een vermaning uit Rome niet ui bleef. Om zijn plan te verwezenlijken, v. e.idde Leo XIII zich tot verschillende hoogere on- derwijs-instellin~en, met het verzoek een 1 eerst iel voor de studie van het Thomisme te willen stichten. Voor Leuven geschiedde dit bij breve van 25 December 188;. De uni versitaire overheden bes! men, na eeni-e aar zeling betreffende het stichten van den nieu wen leerstoel, de proef te wagen en vestigden hun keus op Mercier. Deze benoeming werd in de groote vacantie van 1882 bekrachtigd. In 1906 verhief wijlen Paus Pius X den Leuvenschen professor op den aartsbisschop- pelijken zetel van Mechelen, in welke hooge waardigheid de groote Belgische kardinaal niet heeft opgehouden zijn genie in dienst der Kerk te stellen. Als geleerde en als aartsbisschop schreef de kardinaal boeken, die steeds monumen ten van het Roomsch Geloof zullen blijven. Grijsaard van bijna 75 jaar, werkte mgr. Mercier nog steeds met een jeugdigen ijver, dien iedereen bewonderde. Laten wij ook hier nog memoreeren de groote belangstelling, die, vooral gedurende net afgeloopen jaar, door Z.E. aan den dag werd gelegd voor het werk van de hereeni- ging der kerken. Dit zijn, zeer geresumeerd en onvolledig, enkele feiten en trekken uit het leven van den grooten kardinaal-aartsbisschop. Meer dan iemand heeft Kardinaal Mer cier recht op de hulde van geheel de Katho lieke wereld, Gedurende ruim een halve eeuw heeft Z. E. een overwegende rol ge speeld, niet alleen in het godsdienstig leven van zijn eiven land, maar ook ver buiten de- zelfs grenzen. Dreigende kabinetscrisis in België Volgens de „Nation Beige" zou de re- ring-Poulet-Vandervelde op losse schroeven staan. Het blad meent, dat Carton, de minis ter van koloniën, en Rclin Jacquemyns, minister van binnenlandsche zaken, het niet volkomen eens meer zouden zijn rnet de andere katholieke leden van de regeering en iet beu zijn geworden telkens te moeten >uigen voor den wil van Wauters en Van- dervelde. Na het ontslag van Kestens zouden Kei de ministers de verantwoordelijkheid voor sommige hervormingen niet meer op zich willen nemen. Over enkele dagen zou de crisis kunnen ontstaan. De financieele crisis in Frankrijk. In een mededeeling van de voorzitters der vereeniging van beurs- en bankbedienden en bedienden van effectenmakelaars wordt gezegd, dat tot de onderbreking der beurs transacties op 22 Januari slechts voor één dag besloten werd en dat de arbeid heden zal worden hervat. De betrokkenen houden zich blijkens deze mededeeling hun vrij- eid van handelen voor al naarmate de toe- tand zich zal ontwikkelen. De ontwapeningsconfe rentie. In bevoegde kringen te Londen wordt ver nomen, dat de Britsche regeering van oordeel is, dat er niets te winnen is met het uitstel len der voorbereidende ontwapeningscon ferentie. Naar het „Berliner Tbl." verneemt, heeft het nieuwe rijkskabinet in zijn eerste zit- tong o.a. besloten de uitnoodiging tot deel neming aan de internationale voorbereidmgs- commisie voor de ontwapeningsconferentie aan te nemen. Sir Austen Chamberlain. Perichten uit Rapallo melden, dat Sir Austen Chamberlain van zijn influenza zoo ver hersteld is, dat hij Dinsdag uit Rapalic naar Londen kan vertrekken, wa2r hij 28 lezer wordt verwacht. Marine-motorsloep om geslagen. Een motersk ep van den Britsche terpedo- a ;er Witch" is op de reede van Malta onb eslagen, waarbij de commandant van der, torpedojager Kerr, en vier leden van de be- nanning zijn verdronken. De economische depressie in Duitschland. De werkloosheid in Duitschland neemt, zooals men weet, steeds grooter omvang aan. Op dezen noodtoestand is ook allerwege de aandacht gevestigd. Dringend zij gewaar schuwd, om toch vooral goed te beseffen, dat het dit keer, als bij vroegere gelegenhe den, er niet om gaat gedurende korter cf langer tijd een zeker aantal tijdelijk buiten werk zijnde arbeiders met hun gezinnen te onderhouden. Maar dat thans voorzien moet worden in het scheppen van andere werkgelegenheden en cnaere werkkringen tengevolge van het geleidelijk te gronde gaan van bepaalde takken van bedrijf. Dus een blijvend wegvallen van arbeids elegenheid. Uit den Rijksdag. De Rijksdag beeft Zaterdag de begrootinp /oor 1926 geheel afgedaan. Vervolgens motiveerde de soc.-dem. afg- Sanger breedvoerig het voorstel tot instel ling eener parlementaire enquêtecommissie, welke de zaak der veemorganisaties en veerr- noorden tot helderheid zal trachten te bren gen. Afg. Stöhr (Völkisch) protesteert tegen de scherpe aanvallen van afg. Sanger op even scherpe wijze. Daar meer dan 1/3 gedeelte der afgevaar digden zich vóór de instelling der commissie verklaarde, geldt deze zonder speciale be slissing volgens de regeling van werkzaam- ,eden als aamenomen. De commissie zal bestaan uit 21 leden. Dindagmiddag om 2 uur zal dr. Luther net een orogramrede het nieuwe kabinet aan den rijksdag voorstellen. De regeling met de vor stenhuizen. De „Voss. Ztg." deelt mede, dat de spe ciale rechtbank voor de regeling met de voor malige vorstenhuizen, waaromtrent de mid denpartijen tot overeenstemming zijn geko men, voipens het in te dienen wetsontwerp uit negen leden zal bestaan. Vijf daarvan, in clusief de voorzitter, zullen tot het Rijksge rechtshof behooren, terwijl de anderen rech terlijke bevoegdheid moeten bezitten of hooggeplaatste ambtenaren moeten zijn. De rechtbank zai bevoegd zijn tot het oplossen van alle vermogensrechtelijke quaesties, yo ke nog niet bij een wet, door een rechtelijke of arbitrale uitspraak of een vergelijk defini tief ziin r-ere-eld. Over het algemeen zal de 34 Smartelijke illusie 1 Nu zij in Petrograd en Moskou meester waren, dachten de kopstuk ken der terroristen aan niets anders dan aan diefstal, moord en roof en de slavernij der arbeiders en boeren Serge Warneska was getuigt van het vro me leven van zelfverloochening en boetedoe ning der Fransche kloosterlingen, welke hem gastvrijheid verleend hadden hij dacht veel na en bad nog meer. Met zijne zuster Anna, welke hij dikwijls Ontmoette, had hij lange gesprekken, in wier loop hij zijn zielenangst liet raden. Anna had dikwijls tot de familie gezegd Mijn broeder is een heilig priester, hij *il alleen het goede en daar hij zijn vader land hartstochtelijk lief heeft, lijdt hij veel, nu hij den ellendigen toestand, wéarin de revolutie het gebracht heeft, voor zijn oogen kiet. Zij leed evenals haar broeder, maar in een neel bijzonder opzicht. Bedroefd over den dood der groothe toginr.en, wier treurig emde zij vernomen had, bleef zij maar altijd aan hen denken, en voor hen bidden, opdat 2q het eeuwig geluk mochten genieten. Zij sprak dikwijls over haar met de zusters, "ij welke zij inwoonde zij verzocht deze voor nare prmcessen te DK...en, zooals zij ze noemde. Soms kon men op haar gelaat een grooten angst lezen wanneer men haar dé ree en c aarvan vroeg, antwoordde zij eenvoudig en openhartig Ik denk aan mijne princessen en vraag mij af of zij eeuwig gelukkig zijn. Ik weet wei dat dit het geheim van God is, en toch, kan men hun dood niet als een martelaar schap beschouwen en dus bijna zeker van hun zaligheid zijn Het is moeilijk om zulke kwesties te beantwoorden, antwoordden de zusters, men zou dienen te weten of men hen gedood heeft uit haat tegen het geloof can wel omdat zij groothertoginnen waren. Wat hun zalighei.. aangaat, indien zij in de orthodoxie ter goeder trouw waren, indien zij geloofden dat de Russische kerk de ware kerk van Christus is en indien zij overigens God niet zwaar be- leedigd hebben, waarom zou God haar dan •verwerpen, wijl zij meenden dat zij oprecht met hem vereenigd waren? Dus volgens u, leven wij in de dwaling en de kerk van Rome is de ware kerk Zeer zeker, beste kind maar m plaats van u daarmee te kwellen, zooals ge doet vraag aan uw broer de verklaring die re zoo zeer ve- langt, en wanneer ge c e waarhei eenmaal kent, zült gij haar zeker aannemen. En Anna had Serge werkelijk onc.ervraagd en hem verzocht haar in te lichten. Om haar voldoening te geven, was hij ver plicht geweest haar te bekennen dat hii zelf het ware lient zoent, en nat hij zich voorge nomen had, het haar mede te deelen, zoo gauw hij het zou gevonden hebben. Tegenwoordig had hij haar gezegd, valt het mij op dat ons arm Ru-land in een afgrond gevallen is, waaruit het zich r.iet zal kunnen opwerken, zoolang mannen als Le nin en Trotzky meesters zijn. Daar tegenover ;taat dit nog dat cle onwetendheid van het volk in alle opzichten zoo groot is, dat vele ja,en zullen noodig zijn om het daaruit op te heffen. Blijft de kerk over welke een heer lijke rol zou kunnen vervullen wanneer zij aan de verheffing van het vaderland zou meewerken maar ook van dien kant zie ik e toekomst somber in. Arme zurter, onze kerk is een lichaam zonder hoofd. De Czaar welke haar hoofd was, welke de kerkelijke aangelegenheden bestuurde, kan niet in ge meenschap treden met zijn bisschoppen» een groot aantal priesters zijn door de bolche- wisten dood geschoten, ande-ën, ook groot in aantal, zijn van honger en ellende gestorven, en hoeveel zijn er eindelijk, die, evenals ik genoodzaakt waren naar het buitenland te vluchten Het volk is geloovig, het is gods dienstig en de vervolging geeft het een nieu we kracht on. te gelooven en het geloof in praktijk te brengen. Het zou mij niets ver won 'e en, indien het tegen de Sovjets op- tond. Indien onze broeders nadenken, moe ten zij begrijpen, dat de kerk, van een politie ke regeering afhankelijk, veroordeeld is om te lijc en misschien om te vergaan en te ver dwijnen. rechtbank niet alleen beslissen volgens for- meele civielrechtelijke, maar ook volgens so ciale en economische gezichtspunten, met name, door rekening te houden met den nocd der bevolking. De werkloosheid in het Duitsche Rijk. Het aantal werkloozen is in de afgelooper. week te Berlijn van 190.000 tot 220.000 ge stegen. De ineenstorting van 1918. In de enquêtecommissie uit den Rijksdag nopens de muiterijen bij de marine is Zater dag een incident voorgevallen. Toen de „Korvettenkapitan" Canaris, die het dept. van marine in de commissie ver tegenwoordigt, onder groote onrust zijn rede aield, stelde de soc.-dem. afg. dr. Moses de vraag, of deze kapitein dezelfde persoon was als kapitein-luitenant Canaris, die in het proces tegen de moordenaars van Lieb- knecht als bijzitter fungeerde. Indien het dezelfde man was, moest de commissie het ris een uittarting van de zijde van het rijks- weer-ministerie beschouwen, dat dit zulk een vertegenwoordiger zond, waarmee men eenvoudig niet kon samenwerken. Toen Canaris weigerde op deze persoon lijke kwestie in te gaan, kwant het tot storm achtige betoogingen der tot de linkerzijde behoorende leden. Men riep; handlanger van een moordenaar enz. De voorzitter had groote moeite: de rust te herstellen. Op voor stel van twee afgevaardigden zal over deze kwestie in een besloten zitting worden be handeld. Het vervolg der rede van afg. Dittmanr. ging vergezeld van heftige uitroepen der soc— dem. Bij een protest van Canaris, inhou dende, dat hij de tegenbeschuldigingen var. ■Jittraan tegen het marinebestuur ter stel ligste opkwam, ontstaat onder de soc.-dem. en communisten een groot lawaai. Mer oept hem toe, dat hij niet heeft te critisee- en, maar te weerleggen. Canaris verklaarde daarop, dat vice-admi- raal von Trotha zal bewijzen, dat tot het eind toe bij de marine tusscheri officieren en manschappen op enkele uitzonderin gen na een voortreffelijke, zuivere, ver trouwelijke verhouding had bestaan. De rad draaiers bij de muiterijen moesten worder. gezocht onder hen, die nauwe betrekkingen onderhielden met de voormalige onafhanke lijke soc.-dem. partij. Afg. Brüninghausen (D.V.P.) verklaar de, dat er ernstig moest worden geprotes- eerd tegen de beleedigende wijze, waarop Dittmann over de oude weermacht had ge sproken. Wij hebben den oorlog gevoerc' in het streven ons vaderland te dienen. De besprekingen werden daarop tot he denmiddag verdaagd. De ekonomische confe rentie. Antwoordend op den brief van Tsitsjerin heeft de secretaris-generaal van den Volken bond dezen doen weten, dat de Raad met voldoening vernomen had, dat de commis saris van buitenlandsche zaken er geen be zwaar in zag, dat er uitnoodigingen gericht werden tot Gunsel en Kintsjoek om de sovjet- regeering te vertegenwoordigen in de voor bereidende commissie voor de internationale economische conferentie, die niet vóór 15 April zal bijeenkomen en waarvan de plaats van samenkomst nog niet is vastgesteld. De voorbereidende confe rentie inzake de ontwa pening. De Belgische regeering heeft den socialis- tische.n Senator de Brouckère aangewezen om haar te vertegenwoordigen in de voorberei dende commissie voor de ontwapenings conferentie De ontwapening van Oos tenrijk. De diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Italië en Japan be vestigden kanselier Ramey het reeds vroeger gedaan verzoek om inlichtingen nopens den toestand van een zeker aantal machines, ge schikt voor de fabricage van munitie, welke zooals was overeengekomen, geschikt zouden worden gemaakt voor de vervaardiging van vredesproducten. Volgens de bladen zal de Oostenrijksche regeering de gevraagde inlichtingen ten spoedigste verstrekken. Sneeuwstormen in Ze venbergen. In Zevenburgen woeden wederom hevige sneeuwstormen. De meeste spoorwegver bindingen en telefoonlijnen zijn gestoord. In de haven van Soelna is het s.s. Sinope met 20 man equipage gezonken. In de Zwarte Zee zonken voerts nog verschillende graan- hipen. De goedkeuring van de verdragen van Locarno door den Italiaanschen Se naat. De goedkeuring van de overeenkomsten van Locarno geschiedde door de Italiaansche Kamer bij handopsteken. Alleen twee com munisten stemc'cn tegen. De communist Maffi hield een heftige speech tegen de aan vaarding, welke door de fascistische parle mentsleden met hoongelach werd bejegend. De Kamer is verdaagd tot Donderdag a.s. Dan komen de voorstellen tot legei hervor ming in behandeling. De Engelsch-Italiaansche onderhandelingen. De onderhandelingen over de Italiaansche oorlogsschulden zijn gisteren hervat. Vóór heden bestaat geen uitzicht op een definitieve overeenkomst. Totnogtoe is men er nog niet is geslaagd, de hoofdsom vast te stellen. Graaf Volpi, de Italiaansche minister van Financiën en gedelegeerde, zal gedurende het weekend Mussolini opnieuw raadplegen. Hij stond trouwens sedert Woensdag voortdurend met Rome in verbindine. In weerwil van vet- klaringen, dat de stand van zaken gunstig is, en in weerwil van de Britsche bewering dat vorderingen zijn gemaakt, zijn de moeilijk heden, die nog moeten worden overwonnen, niet gering te schatten, De Grieksche schuld aan Amerika. De onderhr.qdelingen nopens de Grieksche oorlogsschuld zijn Vrijdag in Washington plotseling gestaakt. De minister van finan ciën deelt mede, dat een lid der Grieksche commissie onmiddellijk voor nieuwe in structies naar Athene is teruggekeerd. De Amerikaansche be grooting van Marine. Het Representantenhuis heeft van de be grooting van marine een post van ongeveer negen millioen dollar geschrapt, die bestemd was voor den bouw van nieuwe vliegmachi nes. De post werd geschrapt als het resul taat van krachtige oppositie. Het deel van het wetsontwerp, dat op deze zaak betrek king heeft, zal aan een nieuwe stemming van het Representantenhuis worden onderwor pen, wanneer het wetsontwerp in zijn ge heel in stemming komt. Amerika en het Wereldhof Zaterdag hebben de tegenstanders van Amerika's toetreding tot het Wereldhof hun oppositie in den Senaat opnieuw met lange redevoeringen voortgezet. Onder de sprekers was ook Borah. Zij betrokken een heele reeks van internationale vraagstukken in het de bat. Robinson, de leider der democraten, deelde mede, dat hij toepassing van het reg lement voor de beperking van den spreek tijd zou vragen, tenzij men tot overeenstem ming kwam betreffende den datum, waarop gestemd zou worden. Brand in een Ameri- kaansch hotel. Een brand vermelde gisterenochtend een oud hotel te Allentown. Verscheidene per sonen zouden zijn verbrand. Eén persoon werd gedood, doordat hij uit een venster sprong. Twintig personen met brandwonden werden naar het hospitaal vervoerd. Volgens een andere lezing werden er vijf personen gedood en elf vermist. Het vier verdiepingen tellende gebouw werd vernield. Twintig hotelgasten zijn gewond, doordat zij uit de ramen sprongen. Het conflict bij den Oos- terspoorweg. Iwanof, de administrateur der Sovjets van den Oost-Chineeschen spoorweg, die Vrijdag werd gearresteerd, is naar het mili tair hoofdkwartier der Chineezen overge bracht. Een militaire attaché der Sovjets, die vroeger te Chirbin aankwam om het trans port van de Sovjettroepen op de Oostelijke en Zuidelijke secties van den spoorweg te regelen, heeft de arrestatie gerapporteerd. De Sovjet-gezant heeft Tsjang-Tso-Lin tele grafisch gedreigd met het bezetten van den spoorweg door troepen. De Chineezen heb ben een anti-Sovjettisch Russisch ingenieur tot directeur van de Zuidelijke sectie van den spoorweg benoemd en verkoopen thans biljetten voor de treinen, die van Cherbin naar het Zuiden loopen. Het Sovjet-gezant schip verklaart, dat de arrestatie van Iwanogf een zeer ernstiger» toestand in het leven roept en een ernstige beleediging is. Karach n heeft bij het ministerie van buitenlandsche zaken een protest ingediend, waarbij hij de over- wijlde invrijheidsstelling van Iwanof eischt, evenals genoegdoening wegens de schending van de overeenkomst van 1924 Het plotselinge conflict, dat tusschen Sov jet-Rusland en China wegens den Ooster spoorweg is uitgebroken, sch'jnt zich volgens bericht uit Tokio aan de Engelsche pers, te verscherpen. Karach ns driegementen en, erger nog, het sabelgekletter van Victor Kopp, den Sovjet-gezant te Tokio, scheppen de mogelijkheid van bedenkelijke gebeurte nissen in het Verre Oosten. De arrestatie van verscheidene Russische burgers, o.a. den administrateurs van den Oostensppor- weg welke te Chirbin heeft plaats geïnd, verschaft den Sovjets elk voorwendsel, dat zij noodig hebben, Kopp geeft reeds te verstaan, dat Sovjet-Rusland zijn rechten met de wapens in de h nd zal verdedigen, terwijl de Sovjet-pers een oorlogszuchtigen toon aanslaat. De Chineesche generaal Feng Joe Hsiang., die voornemens was naar Mokou te rei zen, heeft dit voornemen opgegeven. Ver der is er sprake van groote bedrijvigheid in Ruslands munitiefabrieken en van een bui tengewone zitting van Volkscommissarssen. Tsjitsjerm heeft een nota gericht aan Toean Tsji Joeii, het hoofd van het uitvoe rend bewind, waarin binnen drie dagen het volledige herstel der orde in Mandsjoerije, de tenuitvoerlegging van het verdrag en de vrijlating van lwanow, den directeur van den Chineest hen Oosterspoorweg wordt ver langd en eventueel om verlof wordt ge vraagd met eigen krachten de tenuitvoerleg ging van het verdrag en de bescherming der wederzijdshï belangen te waarborgen. Blijkens een bericht uit Moskou moest de telegrafische nota van Tsjitsjerin door Karach m niet alleen worden meegedeeld aan Toean Tsji Joei, maar ook aan Tsjang Tso Lin. Voor het geval de Chineesche re geering om een of andere reden niet in staat zou zijn een vreedzame oplossing te verzeke ren binnen den gestelden termijn van dr,e dagen, vraagt de sovjetregeering machti ging zelf op te treden. Het Waitsjhopoe (ministerie van buiten landsche zaken) heeft telegrafisch aan Tsjang Tso Lin de onmiddellijke vrijlating van lwa now gevraagd en verklaard, dat de andere hangende kwesties onmiddellijk zullen wor den geregeld. De veldslag tusschen Feng en Tsjang verwacht. Uit Tientsin wordt gemeld, dat een groo te veldslag ieder oogenblik wordt verwacht. Sedert 48 uur rukken de troepen van gene raal Feng, die met de bolsjewiki geallieerd is, op in de richting van Lantsjau. De troepen uit Mandsjoerije, die tusschen Tientsin en Peking gekampeerd waren worden in trei nen eveneens naar Lantsjau gezonden ten einde aan den aanval van Feng het hoofd te bieden. Zij voeren zwaar geschut met zich mede. Feng staat thans tegenover drie legers die onder bevel staan van Tsjang So Lin. Vlag-incident. Te Pakhot in de provincie Kwantoeng hebben Chineesche soldaten de Fransche vlag van het Fransche hospitaal neergehaald. De Chineezen wilden eveneens de vlag van het Fransche consulaat neerhalen, doch zij trokken zich terug toen de consul de wacht beval te schieten indien een poging daartoe zou worden gedaan. VERHOOGING VAN DEN BROOD PRIJS. Ten gevolge van de stijging van den prijs van het broodgraan heeft de commissie van advies in het departement van de Seine be sloten den prefect van de Seine voor te stel len van 2 Februari af den prijs van het kilo brood van 1.7; francs op 1.75 te brengen. Vóór de kust van New York is Donderdag een dranksmokkelaar met een rijke drank lading aan boord, na een langdurige ach tervolging, in handen gevallen van de kust wacht. Het schip, de „Rescue" geheeten, een snelvarende, oliestokende sleepboot, deed in den vroegen ochtend een poging om langs een kustpatrouillevaartuig heen te sluipen, doch werd gepraaid. De „Rescue" nam de vlucht, doch werd achtervolgd door het patrouilieschip. Er ontstond een vuur gevecht, totdat laatstgenoemd schip zijn achtervolging moest staken. Een politieboot nam de achtervolging over en den smokke laar onder vuur, die toen zoodanig in het nauw werd gebracht, dat de bemanning overging tot het openen van de kleppen om het schip tot zinken te brengen. De achter volgers dwongen den smokkelaar echter in de richting van de kust koers te zetten en haalden hem daar in. Van de bemanning ontsnapten twintig koppen, terwijl vier werden gearresteerd. Bij het onderzoe: bleek dat zich aan boord 30.000 kiste; champagne en andere dranken bevonden to't een waarde van enkele tonnen gouds. Zooals men zich wellicht herinnert werd Marcus Garvey, de „provisioneele president van de Afrikaansche republiek," zooals hij zich noemt, de man, die de negerrassen tot nationaal zelfbewustzijn wil opvoeden en de negers in Amerika naar Afrika wil terug brengen, eenigen tijd geleden tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het ple gen van oplichting. Uit New York word thans gemeld, dat de regeering bereid is hen op vrije voeten te stellen, wanneer hij terug keert naar West-Inaië, waar hij gebore. werd. Op 24 en 25 Mei a.s. zal te Rome het ge neraal kapittel gehouden worder. der Min derbroeders Capucijnen, Van de Nederiand- sche Capucijnen-provincie zullen op dit ka pittel vertegenwoordigd zijn; de H. E. P. Dr. Agathangelus var. Waspik, secretaris-gene raal der orde; de H. E. P. dr. Vitus van Bus- sum, minister-provinciaal; de H. E. P. Sta nislaus van Harderwijk, custos-generaal en lector der moraal te 's-Bosch en de H. E. P. Gonduiphus van Terneuzen, commissaris- generaal der provincie van Warschau en professor der H. Schrift aan de Universiteit te Lublin (Polen). (Msb.) Molestatie van een werkwillige. Uit Doetinchem wordt gemeld; In de omgeving van het emplacement dei tram ZutphenEmmerik was het Zaterdag avond voortdurend rumoerig. Het publiek had zich ter plaatse verzameld en ontving eenige binnenkomende trams waarop een werkwillige reed met hoongeroep. Politie en maréchaussee hielden een oog in 't zeil. Zij traden krachtig op toen plotseling een steen door de ruiten van een der machines werd geworpen en een werkwillige machi nist aan den arm werd getroffen. Het ter rein voor hel emplacement werd toen schoongeveegd. Alle toegangswegen werden afgezet. Tegen tien uur trok het publiek af. Wie den steen geworpen heeft is niet bekend. Ook werd een der werkwillige machinisten op zijn weg naar huis door een volksmenigte Gevolgd. Ja, c.e katnoliekcn, zooals mij ce Paters dezer dagen deden opmerken, zijn gelukkiger dan wij zij hebben gestaan tegenover revo luties, welke niettegenstaande moorden, te rechtstellingen en verbanningen, niet in staat geweest zijn hen te vernietigen. Hutine kerk sterft niet, omdat zij een geestelijk hoofd heeft, te Rome, wiens macht boven alle men- schelijke aanvallen verheven is. Maar waarom, merkte Anna op, ts de Russische kerk dan van de kerk van Rome gescheiden. Bij gelooven in de eenheid der kerk, er moet er dus maar een zijn. Is c'e hei lige Cyridus niet in de negende eeuw in ge zelschap van den heiligen Methoc ius de Russische kerk te Kiew komen stichten Hoorden zij bij Rome De H. Methodius is in de negende eeuw te Kiew gekomen, door paus Adriaan II gezonden. De heilige Cyridus had hem wel vergezeld op zijne eerste reizen, maar was toen reeds overleden. Onze oorspronkelijke kerk was dus afhankelijk van Rome, maar zij had een bijzonderen ritus, dien zij gehou den heeft zij bediende zich van de Slavische taal, welke de Paus haar toestond, in de li turgische gebeden te gebruiken. Peter de Groote heeft deze Russische kerk ingesteld zooals zij thans is hij verving het patriarchaal door de heilige Synode, hij verklaarde zich zelf het almachtige hoofd en meester van bisschoppen en priesters. Zijne opvolgers zijn voortgegaan.... maarer is er geen meer De czaar is dood, zijn zoon eveneens.Wij zijn zonder hoofd zoncer lensman. Jawel, maar men moet de zaken bezien zooals zij warenhet keizerlijk gezag hac zich zonder her minste recht, de macht aan gematigd de geestelijkheid te onderwerpen, het heeft er van gemaakt wat je er van be kend is Laten we logisch zijn, Serge ziehier in twee woorden den toestand de heilige Methodius was afhankelijk van den Paus, 3an zijn gezag onderworpen en de Russische kerk had als opperhoofd de elkaar opvolgen de Roomsche Pausen, tot op den dag dat zij de Grieken in hunne dwaling volgde. Ver volgens hebben de czaren in 1721, dat wil zeg gen, sedert honderd zeven en negentig jaar, de geestelijke macht wederrechtelijk in bezit genomen, en daarom is het waarschijnlijk dat Rusland uit elkaar valt. In elk geval zijn er geen keizers meer, de Russen hebben dus niets anders te doen dan terug te keeren, vanwaar zij zijn uitgegaan en den Paus als opperhoofd erkennen. Maar zusje, je redeneert prachtig ik hed zelf ook het verleden onderzocht, en wat mij persoonlijk betreft, ben ik besloten den Paus als opperhoofd te erkennen. Het zal niet noodig zijn, dat ik in mijne liturgie iets verander in het klooster zijn paters van den Slavischen ritus, maar met Rome vereenigd zij waren van den Latijnschen en hebben met toestemming van den Paus den ritus, waarin ze geboren waren, verlaten, sommi gen den Slavischen, anderen den Griekschen hun doel was om met meer vrucht aan de vereeniging der kerken te werken. Hunne ge beden zijn dezelfde als de mijne, hunne ce remonies eveneens, zij dragen de Mis op zooals ik, niets scheidt ons als de erkenning van het gezag des Pausen. En dan, zij werken, zij zijn geleerd, zij heiligen zich, zij zijn de heiligen van eene apostolische kerk. Ik heb mijn wensch reeds aan den overste te kennen gegeven hij is volop bezig met al hetgeen noodig is, om mijn wensch te verwezenlij ken. Op den flag dat je terugkeert tot het Catholicisme, zul je niet alleen zijn. Ik zal je volgen. Denk je dat Nathasa en haar moeder je zullen volgen Ik heb nooit de gelegenheid gehad er met hen over te spreken ik zal hun echter mijn besluit en het jouwe niet verhelen, zij moeten dan zien wat hun te doen staat. In gewetenszaken moet men de genade Gods laten werken. Men kan de belangheb benden helpen en voorlichten, maar met takt en omzichtigheid. Wij zullen voor tante en Nathasa bidden en God zal het overige doen- (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9