EVENTJES LACHEN. Bmnenlandsch Nieuws. EMGD gflIEUWS MARKTNIEUWS. Staking van fabrieksmeisjes. Het overlijden van kardinaal M er der. Aanval op leden van de Rijksvlag. Vandervelde zestig jaar. De regeling met de vorstenhuizen. De a.s. Rijksdagzitting. De ontruiming. De Amerikaansche marine- begroot'mg. DE POLITIEKE CRISIS. Van Karnebeék en De Geer in 'f nieuwe kabinet? Dr. De Visser naar hst buitenland. Een verklaring van oud-minister Heemskerk. Hofbericht. Veiligheid in de mijnen. Pluimvee-water snoodcomitê opgericht. Een valsche Portugeesche bankbiljetten. VERKEER EN POSTERIJEN De Limburgscke Tramweg- Maatschappij. Van het Hof. Baron van Wijnbergen over de crisis. DE NAWEEËN VAN DEN WATERSNOOD. Meer dan 1100 huizen moeten herbouwd worden of hersteld. Weinig gevaar voor verzakking bij Deventer. De Steenenkamer, onder Voorst wil zich zelf helpen. Druk bezoek aan Maas en Waal. Het vermiste vliegtuig. Het ijs op de Zuiderzee. Brand te Leiden. Het weer in December. Een vliegtuig op Urk geland. Uit hun cel ontvlucht. Een proces tegen den H. D. O. De Maas wast weder. Een ingenieur vermist. Een zeldzame vogel. Stinkbommenaanval in theaters. De Iepziekte. a meldt ut Hengelo: ierdagmcirgen werd op de Heernaf in de' afdeeling klein wikkelarij door een a::-;meisfes h'ct werk neergelegd in ver bard met de voorgestelde tariefsverlaging vot eenige in deze afdeeling vervaardigde arteten. Onder deze meisjes zijn verschil lende welke in het begin van 1925 uit de Yccr.streken naar hier zijn overgebracht. Staking geëindigd. t ven, hoopt hij aan dergelijke gedragingen niet De staking bij de N.V. Houthandel v.h. ®ce f.oen' Sf' h°opt ^tegendeel, dat de - - - - - - jat heer Colijn ;n de gclegenneiu worde gesi.r- zijn werk voor; te zetten. Gebr. Hoeken te Leiden is geëindigd, nadat partijen waren overeengekomen, dat de aangezegde ontslagen zouden worden in getrokken. Een reeds in werking getreden ontslag blijft gehandhaafd. Maandagmiddag zouden de stakers het werk hervatten. Reeds thans worden.namen genoemd van hooggeplaatste geestelijken, dis in aanmer- 1<zóuden komen om kardinaal Mcrcier a:aartsbisschop van Mechelen cp te vol- o.a. mgr. Van Roey en mgr. Van Cau- v, jnberg, algemeen vicarissen van het aarts- k .lom; mgr. Van Reeth, deken van Vilvoor- eipater Rutten, senator. Voorts mgr. Latieuze, rector te Leuven, die, naar men zegt, door den overleden kardinaal zelf werd aanbevolen. Met deze laatste twee car.dida- t. -. blijkt men echter van Vlaamsche zijde ai ::eer weinig ingenomen. iet consistorium zal, na volgens de tradi tie, de kroon en de rege^ring er van in ken- r, te hebben gesteld, beslissen. Evenwel z:de nieuwe aangestelde aartsbisschop r.ict aanstonds den titel van zijn voorganger hrbben. De huisprelaat Desiré Mcrcier volgde mgr. Goossens op als aartsbisschop v a Mechelen bij besluit van het consisto- r ;n van 21 Februari 1906; hij wérd ingeze gend op 25 Maart 1906 en ingehuldigd op 16 April. Pas een jaar later werd hij tot 'kardinaal verheven. Wat betreft de teraardebestelling van kar ei, aaal Mercier werd gisterenmorgen beslo- ten, dat er twee plechtigheden zouden plaats hebben, een nationale plechtigheid op T uderdag te Brussel en een plechtigheid v >r het diocees op Vrijdag te Mechelen. ril plaats hebben. H.t stoffelijk overschot zal Donderdag om 1 uur naar Brussel (Garde du Nord) worden overgebracht en de teraardebstelling zal plaats hebben volgens het protocol, gevolgd bij de teraardebestelling van generaal J.eman. Te 11 uur zal een dienst plaats hrbben in de Saint Gudule. Troepen zullen •idi langs den weg en haie opstellen. Te Gotha hield gisteren de organisatie R .'ichsbanncr Schwarz-rot-gold een bctoo- ng, waarbij opperpresident Hörsing een rede hield. Toen Hörsing e.a. leden zich na afloop rr.sir hun hotel begaven, werden zij aange vallen door een troep Völkischen, die zich H het duister in hinderlaag hadden opge weld. Eenige leden van de Rijksvlag werden nstig gewond. Hörsing kon zijn hotel be- •ciken. Gisteren is Vandervelde, de minister van Vnritenlandsche zaken en de leider der Bel gische Arbeiderspartij, zestig jaar geworden. De „Pcuple", het Fransch-schrijvende, en de „Volksgazet," het Vlaamsche orgaan der partij, nemer, de gelegenheid te baat den grooten socialist te huldigen in tal van door mannen uit dc partij geschreven artikelen. Zoowel uit de woorden van de Brouckère. Dewinne, Piérard als Kamiel Huysmans spreekt de warme waardeering voor Van- dervelde's kennis, werkkracht en welspre kendheid. Het voorstel der soc. dem, en commu nistische 'partijen tot het doen houden van een plebisciet nopens de regeling met de vorstenhuizen, is heden door de Rksdag, leden Wels, Ludwig en Thalmann bij het Rijksministerie van Binnenl, Zaken inge diend. Gisteravond heeft het Rijkskahmet de Regeeringsverklaring geformuleerd, die dr. Luther hedenmiddag an den Rijksdag zal voorlezen. Waarschijnlijk zal de Rijksdag onmiddellijk daarna worden verdaagd, ten einde den fracties de gelegenheid te geven de verklaring te bespreken. Woensdag beginnen dan de debatten, die waarschijnlijk eenage dagen zullen duren. Het is nog steeds de vraag of het ka binet in den Rijksdag oen voldoende par lementaire basis zal vinden, daar de Duitsch Nationalen hun houding nog niet definitief hebben bepaald. Zooals uit Keulen aan het „Berliner Tage- blatt" .wordt gemeld, wordt de Engelsche vlag op het hotel „Excelsior", waarin, het Engelsche 'hoofdkwartier is gevestigd, op 30 Januari des middags om 3 uur ingehaald. Den zelfden dag verlaten de laatste Brit- sche troepen de stad. Dit beteekent echter nog niet, dat men Keulen met de Keulsche zone na 30 Januari als onbezet gebied kan beschouwen, want voorloopig blijven de ordonnanties van de hooge intergeallieerde Rijnlandcommissie er nog van kracht. Het Repersantenhuis nam de begrooting van Marine aan, die credieten tot een be drag vna 308 mihoen dollar behelst, en zond ze naar den Senaat door. Haar de Tel. verneemt, zou het ia de be doeling van rar. Limburg liggen, om van de rittende ministers althans, de heeren Van Karnebeek en De Geer in zijn kabinet op te nemen. Deze laatste zou dan de porte feuille van Financiën aanvaarden, terwijl de Kabietsformateur zelf de portefeuille van Justitie op zich zou nemen. Voorts ver neemt het blad nog, dat de heer Limburg zich in verbinding heeft gesteld met de Ka tholieke ministers, doch naar verzekerd werd, is het uitgesloten te achten, dat deze in het ministerie zouden zitting nemen, in dien niet in een of anderen vorm het ge zantschap bij het Vaticaan bleef gehand haafd. De parlem entsredacteur van het Volk verneemt, dat dr. de Visser, nadat hem ge bleken was, dat zijn pogingen in de rich ting van een extra-parlementair Kabinet onder rechtsche signatuur niet met goeden uitslag zouden kunnen worden bekroond, de mogelijkheid onderzocht van een extra-par lementair Kabinet onder linksche signatuur, welk onderzoek geleid heeft tot een con tact met mr. Limburg, uit welk contact dr, de Visser den indruk kreeg, dat mr. Limburg niet ongenegen was, pogingen tot vorming van zoodanig extra-parlementair Kabinet aan te wenden, hetgeen dr. de Visser aan leiding heeft gegeven aan de Koningin ie adviseeren, aan mr, Limburg opdracht tot vorming van een extra-parlementair Kabi net te verleenen. In verband met de pogingen van mr. Lim burg tot Kabinetsformatie, zal, naar bet Volk voorts verneemt, dr. de Visser o.p dit oogenblik niet overgaan tot publicatie van den gang van zaken bij zijn formatic- pegingen. Naar de Nederl. meldt, zullen dr. De Vis ser en zijn echtgenoote Dinsdagochtend de residentie verlaten, voor een kort verblijf in het buitenland, in het belang van de min der sterke gezondheid van mevrouw De Visser. Het vertrek was aanvankelijk be paald op 16 December, maar moest toen worden uitgesteld, in verband met de op dracht tot Kabinetsformatie, door de Ko ningin aan dr. De Visser verleend. Oud-minister Heemskerk heeft Zaterdag middag in een der zalen van „Krasnapolsky" een rede gehouden over de A.R. Partij en de crisis. Met betrekking tot de aan mr. Lim burg verstrekte opdracht zeide spr. volgens het verslag in „De Standaard" o.a.: „Het is wel een treurig einde, indien dit moet gebeuren wegens verdeeldheid onder de Christelijke partijen die ieder aan eigen touwtje willen trekken en den gemeenschap- pelijken strijd niet zien. Het is een treurig geval en een geval, dat iets te zeggen heeft. Wij weten niet of hij in zijn pogingen slagen zal. Maar spr. acht het niet waarschijnlijk, dat hij veel menschen van rechts er voor vinden zal, en een Kabi net met een linksche signatuur is ook niet gemakkelijk samen te stellen. Indien hij echter wel slaagt, da.ij zullen de A.-R. volkomen lös staaft. Dat mag echter niet beteekenen: zich geroepen ge voelen tot een systematische oppositie. De ministers zijn verantwoordelijk, maar ook het Parlement. Wanneer iets omver gewor pen wordt, moet iets kunnen worden opge bouwd. En in de gegeven omstandigheden moeten wij hopen, dat hij in het vervullen zijner opdracht slaagt. Als de pogingen van mr. Limburg niet ge lukken en spr. hoopt, dat een resultaat gauw bekend wordt dan zou misschien hetzelfde kunnen gebeuren als bij de Vloot wet, n.l. dat de ministers zeggen: wij zijn genoodzaakt te blijven. Dit wenscht de A.-R. partij echter niet. Want zij is zich dan be wust, dat het Kabinet-Colijn zijn werk on der zeer ongunstige omstandigheden zou moeten hervatten. Wat Kamerontbinding betreft, zag spr. hier de noodzakelijkheid niet van in. Ver onderstelt, dat men dan onder dezelfde for matie terugkomt, dan zitten we nog met dezelfde moeilijkheid. De R. K. zullen wel licht niet verzwakt uit den strijd kornen. En de A.-R.? Spr. wil niets voorspellen. Opper- vlakkigen zullen ons misschien verlaten, doch zij die nadenken en leven in de begin selen, ongetwijfeld niet. In elk geval, een gezantschap bij den Paus mag de politiek njet beheerschèn en mag allerminst oorzaak zijn voor Kamerontbinding. IT. M, de Koningin heeft met ingang van 1 Maart 1926 aan mevrouw Groeninx van Zoelen, geb, Jonkvrouw van de Poll, op baar verzoek eervol ontslag verleend als Hr. Ms. dame du palais, onder dankbetuiging voor de vele diensten, door haar in die betrek king aan H. M. bewezen, en haar benoemd tot dame du palais honoraire. Onbegrijpelijk vindt hij het, dat van katho lieke zijde wordt geschreven, dat katholieken uit het kabinet-Colijn in het kabinet-Limburg zouden kunnen overgaan. Het is geen kwes tie van rancune, maar gelet op de omstan digheden, spreekt 't vanzelf, dat de heer Limburg moet zoeken onder de vrijzinnigen en nuirale menschen? Slaagt de heer Limburg niet, wat dan? Moet er dan komen, wat de een of ander nog altijd schijnt te meenen, een Rood- Roomsch kabinet? Gezien het duidelijke, standpunt van de Katholieke Kamerclub is dit punt van de agenda afgevoerd, en spr. ge looft hier ie spreken namens de overgroote meerderheidt van fractie en partij, Spr. hoopt dat het kabinet-Colijn, niet om dat de Koningin het ontslag zou weigeren, maar zelf zich bereid zal verklaren terug te keeren en aanstonds uit zal lokken een zui vere beslissing over het gezantschap, om die beslissing gevallen zijnde, zijn taak voort te- zetten. Dc mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat ook ten tweede male de gelden zullen worden geweigerd, ofschoon dit spr. niet waarschijnlijk voorkomt. Maar aangenomen een ongunstige beslissing, dan zullen de ka tholieken, die nu slechts eenmaal 30 van de 100 zetels hebben, er zich op kunnen beroe men, aldus .spr., aan deze dan niet mede plichtig te zijn. Een advies van den Mijnwerkersbond, Het hoofdbestuur van den Alg. Ned, Mijn werkersbond heeft een schrijven aan den minister van H,, L. en N., en aan dien van Arbeid gericht, waarin het de ministers er opmerkzaam op maakt, dat het hoofdbe stuur op 16 Januari 1922 aan den toenma- ligen minister van Arbeid een adres heeft gericht, waarin o.m. voorkomt het verzoek om het aantal arbeiders-controleurs uit te breiden, alsmede hun bevoegdheden te wij zigen, door het instellen van arbeiderscom missies. Verder, dat van dit request afschrift is aangeboden aan de leden der Tweede Ka mer, en dat op heden geen beslissing is ont vangen. Het aantal ongevallen met doodelijken afloop in de mijnen is zoo heet het verder, toenemende, waardoor bij de mijnwerkers een groote onrust is ontstarn. Om deze re denen vestigt het hoofdbestuur de aandacht van de ministers op deze aangelgenheid en verzoekt, alsnog in overweging te willen nemen, den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond de beslissing omtrent bo venbedoeld verzoek te willen mededeelen. De „Tel." verneemt nader, dat de direc ties der Nederlandsche Staatsmijnen, in verband met het toenemende aantal onge vallen, aanleiding hebben gevonden een op zichter voor elke mijn aan te stellen, welke speciaal toezicht zal hebben te houden op het naleven van de veiligheidsvoorschriften. In een dc zalen van het ministerie van Binncnlandsche Zaken en Landbouw kwam Maandagmiddag het op initial'ef van de Kou. Nederl. Vereeniging „Avicultura" opgerichte Pluimvee-watersnoodcomité bij een. Het ligt ia de bedoeling van dit comité allen, die hun pluimvee ten gevolge van den watersnood geheel of gedeeltelijk verloren, te helpen, ongeacht, of zij van de in het comité vertegenwoordigde organisaties al dan niet lid zijn. Getracht zal worden, den pluimveehouders zoo-veel mogelijk goede rasdieren van de door de N. P. F. erkende bedrijfsrassen te bezorgen. Daar bet niet mogelijk zal zijn, volwassen dieren van deze rassen in vol- t doend aanfal te bekomen, zullen worden verschaft broed-eieren en kuikens. Het comité zal binnen enkel dagen in de pluimvee-pers een oproep doen. Do ex-gezant gearresteerd. Uit Lissabon wordt gemeld, dat_ de ex- gezant in Den Haag, de Sousa Bandeira ge arresteerd is, in verband met het schandaal der Bank van Angola, Volgens de „Llmb, Koerier'' zou in Den Haag het plan bestaan, de Limburgsche Tramwegmaatschappij te reorganiseeren in dien zin, dat deze onder het beheer zou komen van de Nederlandsche Spoorwegen. Men fneldt uit Apeldoorn: De Koninklijke Familie wordt Vrijdag 29 Januari a.s. op Het Loo verwacht, om al daar in familiekring de volgende week het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Konin gin en Z. K. H, Prins Hendrik te hordenken. Voor de R. K. Kiesvereeniging te Woerden heeft Zondagavond het Tweede Kamerlid mr. A. Baron van Wijnbergen een politieke rede gehouden, waarin hij, naar „De Tijd" meldt, hoofdzakelijk gewezen heeft op het belang van de bestendiging der rechtsche samen werking, terwijl hij tevens zijn oordeel gaf over de huldigen kabinetscrisis en hare ge volgen. Sprekende over de opdracht aan mr. Lim burg, zeide hij, dat de heer Limburg aan spraak zal mogen maken op loyale oppositie Maar.... de Kamer is in meerderheid rechts en mr. Limburg is links én er is een kabinet- Colijn, welks behoud door heel wat Kamer leden en niet alleen door de rechtsche kie zers wordt gewenscht. Mocht de heer Limburg slagen, dan zullen de katholieken, zooals de „Standaard" van de Anti-Rev. schreef, natuurlijk de meest loyale oppositie innemend, het steunen, zoo veel en zoolang het landsbelang dat eischt. Zal de heer Limburg slagen, en hoe? Het hindert spr., dat in verschillende persorganen wordt gedaan abof de heer Colijn niet meer bestond. Men schijnt het tactischer te vin den den Keer Colijn niet meer naar voren te brengen, omdat hij niet populair meer is. De taak van het Bouwbureau te Nijmegen. Het bouwbureau voor de woningvoorzie ning in de overstroomde gebieden is onder leiding van ir. Kuisten, inspecteur van de Volkshuisvesting in Gelderland, officieel te Nijmegen gevestigd in een gebouw van de gemeente aan het Valkhof. De opbouw van de ingestorte huizen in het overstroomde gebied zal onder leiding van genoemd bureau geschieden. Na grondig on derzoek zal allereerst worden uitgemaakt, welke huizen ten gevolge van de beschadi gingen geheel moeten worden afgebroken en welke hersteld kunnen worden. Een en ander geschiedt in overleg met het Alge- meene Watersnood-comité. De voorzitter, de heer Boissevain, en de penningmeester, de heer Sonsbeeck, bezochten deze week de overstroomde gebieden om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de aange richte schade. Zoodra het water weggevallen is, zal met den bouw der houten noodwoningen worden begonnen. Deze zullen zooveel mogelijk wor den gezet nabij de plaats der vroegere woningen. Naar schatting van ir. Kuisten zijn in het door den watersnood geteisterde gebied, 525 huizen onherstelbaar vernield, zoodat deze moeten worden afgebroken, terwijl 600 beschadigde huizen grondige herstelling be hoeven. Het overstroomde gebied in Maas en Waal omvat 17000 H.A. en dat in het Rijk Vtm Nijmegen 6600 H.A. grónd. Waterschade aan ver! en behang. In verband met de vraag, in hoever de ge bouwen in het door het hooge water geteis terde gebied in de omgeving van Deventer, vooral in de overstroomde wijken hei Knut teldorp, het Hoornwerk en de Hoven, blij vende schade zullen lijden door verschillen- Zoolang spr. een man van eer hóópt te blij- {Me oorzaken, heeft de directeur van gemeen tewerken! Ir. C. van Gendt verklaard, dat de gefundeerde huizen, die nog tijdens het onder water staan van vorst te lijden kregen, dit wel zullen weerstaan. De huizen aan het Hoornwerk loopen geen gevaar van verzakking, omdat hier de grond is opgespo ten en de huizen zijn gezet op een gewapend beton-plaat. En wat het Knutteldorp aan gaat, hier is nog geen verzakking geconsta teerd en ze is er evenmin te verwachten, althans niet in erge mate. De schade bestaat natuurlijk grootendeels uit verf- en behangwerk, waarbij dan komt, dat al het houtwerk dezer nog nieuwe huizen sterk is gezwollen. De vloeren zijn hier en daar bol gaan staan. Gewaarschuwd wordt tegen het leggen van vloerzeil alvorens de vloeren volstrekt droog zullen zijn. Uit Deventer wordt gemeld: In een der geteisterde buurtschappen der gemeente Voorst, de Steenenkamer, heeft men een buurtvcreeniging opgericht, die zich zal bezighouden met pogingen tot het in den vervolge afwenden van de thans voor de buurt zoo noodlottige gevolgen van den hoogen vloed en die bovendien wil trachten, de tuindersbevolking der buurt te doen mee deden in de steunverleening voor de nood lijdenden. In een vergadering van de buurtschap werd ergernis tegen het gemeentebestuur geuit. Ook de wegen, thans volkomen ver nield, werden aan critiek onderworpen. Het gemeentebestuur sloeg, zoo werd betoogd, daarop nimmer acht. Dit bloeiend tuinbouw gebied heeft, naar men meende, recht op een betere verzorging van gemeentelijke zijde, in de eerste plaats wat de waterkeeringen aangAat. Het bezoek aan het overstroomde Maas en Waal wa3 Zondag buitengewoon druk. Na den middag heeft de gemeentepont te Tiel ongeveer 4000 menschen vervoerd. Zondag, bij het gunstige weer, hebben nog vier marinevliegtuigen gezocht naar de over blijfselen van het verloren gegane vliegtuig der landmacht. Zij hebben het gebied, gelegen tusschen Den Helder. Texel, Vlieland, Harlingen, Sta voren en, Enkhuizen afgezocht, zonder eenig resultaat, Uit Schellingwoude wordt gemeld. Buiten de Oranjesluizen is het ijs onveranderd vast. Op het Pampus is van den Durgerdammer vuurtoren tot Muiden een strook open water ter breedte van 2 K.M. Door het kruien, te gen het fort Pampus zijn daar ijsheuvels ont staan, die eenige meters boven water uit steken. Maandagavond is te Leiden, in de De Ge- nestetstraat, in de garage van den taxi verhuurder V„ een auto in brand geraakt, tengevolge van onvoorzichtigheid met ben zine. Hoewel de auto spoedig op straat was gereden, waardoor de garage zelf voor brand gespaard bleef,, is de wagen nagenoeg ge heel verbrand. De brandweer was ook ter olaatse en nam bij den autoverhuurder een hoeveelheid benzine in beslag, welke hij meer aanwezig had dan de politieverordening met het oog op brandgevaar toeliet. 1 Tegen V. is deswege proces-verbaal opgemaakt. Aan de mededeelingen van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut zijn de volgende bij zonderheden over het weer in de maand De cember ontleend Van 1 tot 3 en van 10 tot 15 lagen gebie den van hoogen luchtdruk ten W. van Ier land. Het eerste trok den 4en in Z.O. rich ting over ons land en hield tot den lOen stand in Centraal Europa, het tweede trok den 16en over Frankrijk naar de Middellandsche zee. In de laatste dekade was de luchtdruk hoog bij de Azoren en in Spanje en trokken zeer diepe depressies over West-Eutropa, waar door de gemiddelde windkracht 50 pet. bo ven normaal was. In de eerste dekade waren Z.lijke winden talrijker dan gewoonlijk. De uiterste waarden van den luchtdruk waren te De Bilt 781 en 725 mm., die van de tem- •peratuur 15 gr. 0 en 13 gr. 2. Verschillen als deze zijn sedert 1903 niet voorgekomen, de barometer was sinds 1886 niet zoo laag geweest. Zoowel de overdagtemperatuur als het dagelij ksch maximum waren 1 gr. 5, het dagelij ksch minimum 2 gr. 5 C. te laag. De hoogste temperatuur was 14 gr. 0 op den 30sten te Maastricht, de laagste 16 gr. 7 op den 4-en te Akkrum. De maximumtem peratuur te Groningen den 5en was slechts —10 gr. 6 wat hier te lande sinds 1891 niet is voorgekomen. De gemiddelde hoeveelheid neerslag be droeg 117 mm en overtrof de normaal van 61 mm met ruim 90 pet. In het W., midden en O. waren de afwijkingen meer dan 100 procent van de normaal voor het land. De eerste helft der maand telde veel sneeuwda- gen en was tevens zeer zonnig. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdstations bedroeg 45 tegen 29 normaal: de drie de kaden telden resp. 23, 14 en 8 uur. Over het afgeloopen jaar 1925 geeft het Instituut het volgende overzicht Gemiddeld was de temperatuur 1/10 graad boven normaal Januari en Februari waren 2, Mei en Juli 1 graad te warm. Septem ber en November waren 2, Maart en Decem ber 1 tot 1 y2 graad te koud. De hoeveelheid neerslag overtrof de normaal van 691 mm met 8 pet,; de afwijkingen waren 19 pet. in het W. en -f 10 pet. in het N.W., Z. en Z.O., terwijl in het O. de neerslagsom gelijk was aan de normaalwaarde. September en December hadden de grootste maandsommen en tevens de grootste afwijkingen van de normaal; Maart was defdroogste maand. De vijf hoofdstations hadden gemiddeld 1479 uren zonneschijn tegen 1390 uren normaal. Juni, Juli en Augustus en ook October, No- bember en December hadden een overschot, Januari een te kort aan zonneschijn. Maandagmiddag ie kwart voor een is op Urk een vliegtuig uit Schiphol geland, Nadat de aan boord zijnde brief- en pakketpost uit geladen was, vertrok de machine weder te kwart over een. De uitgaande past en enkele passagiers konden na veel moeite per vlet naar de Kamperboot gebracht worden, die wegens het zware ijs de haven niet kon binnenkomen. De twee te Wezep (Gron.) aangehouden Duitschers, verdacht o.m. van inbraken in het naburige Kropswlldo, zijn Zondagnacht doorhet z.g. etensdeurtje uit de cel van de politiekazerne te Hoogezand weder ont vlucht, Zaterdagavond is in het openbaar een uit voering gegeven van „Les Cloch'es de Cor- neville" door het orkest van den Hilversum- schen Draadloozen Omroep (H.D.O.) met medewerking van een koor. Deze uitvoering was verboden uit naam van de erfgenamen en rechtverkrijgenden van den componist Rob. Planquette, door hun gemachtigde, den muziekuitgever Joubert te Parijs en hun advocaat, mr. Biederlack te Amsterdam. Dit was geschied door middel van telegrammen aan de heeren Baron Tin dal, voorzitter, Vogt, secretaris en bedrijfsleider en Chris de Vos, artistiek leider van de H.D.O.aan den dirigent, den heer Francois Lupgens, en aan de heeren Schellens en Giltay, uit gevers van „Het Leven", die de uitvoering financierden. Pogingen om opheffing van het verbod te verkrijgen, waren afgestuit op den onwil van den heer Joubert,'die zijn wei gering motiveerde met een beroep op de om standigheid dat de H.D.O. nooit rekening heeft willen houden met de auteursrechten der componisten, wier werken zij „draadloos" ten gehoore brengt. Naar de „Tel." verneemt, bestaat bij de erven en rechtverkrijgenden van Planquette het voornemen om een strafrechtelijke aam klacht in te dienen tegen de zes bovenge noemde heeren ter zake van inbreuk op het auteursrecht en om, na afloop van.de straf zaak, een civiele actie tot schadevergoeding in te stellen. Een stijging van 19 c.M. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de Maas weder wast. In de laatste 24 uur is een was geconstateerd van 19 c.M. De stand was 1,41 is gelijk aan 43.42 plus N.A.P, Daar er uit België sneeuw eft aanhouden de was gemeld wordt js-er op sommige plaat sen weer vrees geuit voor een overstrooming. Deze zou vooral gevaar kup.nen opleveren, nu de doorbraken in de dijken op verschil lende plaatsen nog niet hersteld zijn. Uit Roermond verneemt de „Tel." dat ge vaar voor een overstrooming vooralsnog niet te duchten is. De Duitsche Ingenieur S, W„ werkzaam aan de Maaskanalisatie te Belfeld, is Za terdagmorgen per motorfiets met zijspan van Nijmegen naar Belfeld vertrokken, waar hij echter niet is aangekomen. Ook is hij met te Nijmegen teruggekeerd. Hij had 1300 bij zich, ter uitbetaling van loo- nen. 9 De hier te lande met vaak voorkomende ijsvogel is dezer dagen telkens door een medewerker van de N. R. Ct., in de buurt van den Kralingschen Plas en op andere plaatsen, die niet buitengewoon stil kun nen worden geacht, waargenomen. In ver band daarmede, deelt men aan het „Vad." méde, dat men den ijsvogel ook heeft waargenomen aan de Mauritskade in Den Haag, d. w. z. in het hartje van de stad. Ook in het Asta-theater in Den Haag zijn Zaterdagavond een aantal stinkbommen geworpen, tezamen met die in het C.ty- theater een 50 a 60-tal. In Asta heeft het geval geen ordeverstoring ten gevolge ge* had. rriC-'^ V "t Tegen herhaling van dergelijke wandaden hebben de directies maatregelen getrof fen, BIJ DEN MAKELAAR. „Het huis, dat ik door Uwe bemiddehng gehuurd heb, zit vol kakkerlakken! Wa* moet ik doen?" „Doodeenvoudig, meneer. U wacht zes wegen of de vor.ge bewoner ze komt weg halen; doet-ie dat met, dan zijn. ze U* eigendom!" Te V/eert en Nederweert nabij het spoorwegstation Weert en langs de Zuid- WJlemsvaart en de Noordervaart zullen 750 iepen, eiken en populieren gerooid worden. TIEL, 25 Jan. Varkens, Weekmarkt. Op de, markt waren aangevoerd 249 varkens en 140 biggen. Prijshoudend. Varkens 30 110, biggen 10—22. Vee. Op de markt was weinig aanvoer, handel kalm. Vet vee le kwal. 57/460 ct„ 2e kwal. 5052>4 ct., kalfvaarzen 320 350, pinken 8090. Granen, De aanvoer van tarwe was wat grooter dan vorige week. Ze werd onver anderd verkocht. Rogge ruimde langzaam op Haver minder begeerd. Groene erwten min der verkocht. Voederartikelen onveranderd, Tarwe 1012, rogge 7.257.75, gerst 6.75—7.25, haver 4—5.50, boonen f 10,50 11, groene erwten 11,5012.50. Boter en eieren. Van boter waren aanvoer 25 kg. en prijs 22.30 per kg. als vorige vorige week Eieren waren tot een aantal van 20.000 stuks ter markt, de prijs, 7 914 ct., was tot 3 ct. per stuk lager. TIEL, 25 Jan. Fruit. Veiling Ons Belang. Goudreinetten extra 2032 ct., bellefleur 18 22 ct,, jasappelen le soort 1518 ct., zoe te honderdmarkeq 1517 ct., alles per kg. Veiling Tiel en omstreken. Goudreinet ten extra 2430 ct., le soort 141421 ct., bellefleur 161422 ct., binderzoet enk. 14 1614 ct„ jasapelen 141614 ct„ gertroe- lofs 131514 ct., alles per kg. Tielsche Veilingsvereeniging. Goudrei netten extra 2434 ct., le soort 1422 ct., bellefleur 1722 ct,, kaneelzuur 1015 ct., eisdener klumpjes 1418 ct-, \-an rijnzoet 12—16 ct., alles per kg. EDE, 25 Jan. Weekmarkt, Eieren 8.008.90 per 100 stuks; Biggen 17 25 p. stuk. Aanvoer 50,000 eieren en 80 biggen. GORINCHEM, 25 Jan. Weekmarkt. Aangevoerd 180 koeien, 6 nuchtere kalve ren, 393 biggen, 348 overloopers. Men be steedde voor kalfkoeien 400525, kalf vaarzen 200300, gustevaarzen 150 200, melkkoeien 300400, pinken 100 15, nuchtere kalveren, fok, 1825, idem export 917, overloopers 3050, big gen per stuk 1626. Boter per M k.g. 1.251.30. Eieren per stuk 0.08—0.08/4, De handel was levendig. KAMPEN, 25 Jan, Weekmarkt. Eieren aanvoer 15,000 stuks, 9—10 per 100 stuks. Boter 2.40 per k.g. Kippen 1.50—1.80 Konijnen 1.502.00 per stuk. Russchen matten 912 per rol. NIJMEGEN, 25 Jan. Weekmarkt. Varkens. Aanvoer 486 biggen 1829, 107 vette varkens 0.430.46 per 14 k.g. Vee. Aanvoer 43 vette koeien 0.5361 per 'A k.g. 19 vette kalveren 0.440.52 per 14 k.g. 126 nuchtere kaleren 1225, 3 gei ten per stuk 716. Eieren. Aanvoer 45.000 kipeieren per 100 8-9. WINSCHOTEN, 25 Jan. (Weekmarkt.) Aangevoerd 50 paarden, 308 varkens, 20 schapen en 3 geiten. Prijzen: werkpaarden 100-140, oude paarden 60100; biggen 1318; loopvarkens 2636; oude var kens 80—110; drachtige varkens 90 120; vette varkens 42 ct.45; Londenschè varkens 43 ct.45; zouters 42 ct.44; vette schapen 3845; weide lammeren 16— 24; geiten 7—16. Belangrijk hooger no teerden vette schapen en eerste soort vetio varkens; hooger in prijs waren de beste werkpaarden, weideschapen, weidelamme- ren, loopvarkens, tweede soort drachtige varkens, Londensche varkens en tweede soort geiten; in één doen waren vette lam meren, biggen, de beste drachtige varkensi vette varkens, zouters en de beste geiten, terwijl de vorige prijzen niet bedongen kon den worden voor tweede soort werkpaarden en tweede soort oude varkens. Handel in schapen vlug, overigens tam®* lijk. ROTTERDAM, 25 Jan. Vlas. Aange voerd 4200 Kg. Holl. geel f 0.951-50, 10.000 Kg. Groningsch f 0.95—1.25, 23000 Kg. blauw f 0.95—1.45, 6100 Kg. wit Zeeuwsche f 0.951.15, 250 Kg. dauwroot f 0.90—1.15. Ajuin. Geringe aanvoer. Noteering groo te f 3.403.50, kleine f 5 per 50 Kg. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 7.50 —9.50. Aardappelen. Westlandsche poters f 2 2.50, Zeeuwsche bonte f 4.25—4.75, id- blauwe f 4.254.75, Zeeuwsche eigenhei mers f 3.253.50, Brielsche eigenheimers f3.40—3.80, bravo's f3.50—4, Red Star f3.203.50, blauwe eigenheimers f3.25— 3.50 per Hl. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 17.501°> idem zaai- f 2021, mosterdzaad geel f blauw maanzaad f 6062, karwijzaad f 23.50 24, koolzaad fkanariezaad f202\> zonnebloempitten f 14,7515.75, boekweit f12' Vee. Ter markt waren aangevoerd 441 vette runderen, 181 vette en graskalveren, 595 schapen of lammeren 1366 varkens. D? prijzen waren als volgt koeien le kw.alited f 1.17y2—1.20; 2e kw. f 1.070.95, 3e kw. f0.850.75, ossen le kw. f 1.151 -20, 2e kw. f 1.05—0,95, 3e kw. f 0.85—0.70, kalveren le kw. f 1.751.95, 2e kw. f 1-55 1.30, 3e kw. f 1.150.95, schapen le Ikw- f 0.85—0.90, 2e kw. f 0.75—0.65, 3e kW- f 0.55, lammeren f 0.850.95, varkens le kw. f 0.90—0.92, 2e kw. f 0.88—0.84, 3e kw., f 0.820.78, exportvarkens f 0.89— 0.95. Vet vee en vette kalveren bij redelijken aanvoer in alle kwaliteiten matig verhan deld. Schapen en lammeren met tragen han del. Varkens bij ruimen aanvoer redelijk ver handeld tot teruggaande, prijzen. Binnenlandsche granen. Tarwe met ruim aartbod. In de puikste soorten onveranderd, overigens iets lager. Puike f 13.50 a f 15; overigens f 12 a 12.75, Rogge lager f8 a 9 Gerst chevalier f 10.50 a 11.25. Haver f 9.50 a f 10.25. Erwten, kleine groene onveran derd f 12 a 15, Bruine boonen f 12 a f 15. Buitenl. granen kalm. Rogge Zuid-Russ. disp. f 10.65 a 10.90, naar kwaliteit. Wes tern No. II disp. f 11.40, DuitschePoolsch® disp. f 8.90. Gerst 48 pd. malting disp' f 180, stmd. f 177, Zuid-Russ. disp. f 182, 62/63 Kg. Donau disp. f 182. Haver Ca nada II disp. f 11.40, dito No. III disp- f 10.90, Feed No. I disp. f 10.40, Pommersc» disp. f 10,50. Maïs: Ameri. mixed. disp. flS° stmd. f 178. Donau Galfox disp. f 172, Wit te Zuid-Afrik. No. II aangek, f 177. c In publieke veiling verkocht 200 ton B,8 Galfox f 150 a 136 'A en 400 a 500 ton B/S La Plata f 164 y. 117 incl. 1 veilingkos- ten. Lijnolie Vliegend f 36 V», Febr. f 3> Maart f 33.7533.50, Maart/Aoril f 33.75 —33,50, Mei/Aug. f 3434.25, Sept./ Dec. f 34.75. AMSTERDAM, 25 Jan. Aardappelen- (Bericht v/d. Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 4.755, blauwe f 4.504.75, eigen heimers f 3.503.70, blauwe eigenheimer5 f 3.25 3.50, Friesche borgers f 3.253.50, blauwe borgers f 3.253.40, Spinsche eigen heimer pc*'s f 2.903, id. blauwe potef5 f 2.252.5U, id. bonte poters f 2.252*50/ Drentsche eigenheimers f 2.75 p. hl. AMSTERDAM, 25 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 403 vette koeien, waarvan de prijzen waren le quah' teit f 1.24—1.32, 2e qual. f 1.06—1.20, 3e qual. f 0.841.02 per kg. slachtgewicht 110 melk- en kalfkoeien f 250550 per stuk; 66 vette kalveren le qual. f 0.941.04, 2C qual. f 0.84—0.92, 3e qual. f 0.76—0.82 pet kg. levend gewicht47 nuchtere kalveren f 1425 p. stuk 13 schapen 673 var kens Holl. vleeschvarkens f 1.091.11» ld' spelk f 1.071.09, id. mindere soort f 1.00 1.05 Overz. en Geldersche le qual. f 1.09— 1.11 per kg. slachtgewicht; 169 paarden f 100300 per stuk. ALKMAAR, 25 Jan. Varkens. Aange' voerd 633 varkens, vette f 0.900.93, zouters f 0.85—0.88, Londensche f 0.92—0.95 per kg' APELDOORN, 25 Jan. Eieren, Aanvoer 30.000 eieren. Prijs f 7.509, middelpriP f 8.40. Handel traag. AXEL, 23 Januari. Granen. Ter mar!i werd heden genoteerd voor Tarwe f 12.2?> rogge f 9, gerst f 11, haver f 10, erwten f}3' AMSTERDAM, 25 Januari. Koffie. Su perior Santos 68 c. Robusta f.a.q. 57 c. At* gedaan 500 bn. Tretes, ex „Rondo," 720 bn- Wonodjati en 380 bn. Glantangan, ex ./Prin ses Juliana," alles Robusta. Buitenl. granen. (V.A.G.-condities). Mat5' La Plata disponibel f 180, id. aangekom6.0 f 176, id. Juli/?Oct. levering f 180, Ameri kaansche mixed disp. f 180, id. stroomende f 179, Afrikaansche witte loco f 176, id. mix®" loco f 177, Bulgaarsche gele loco f 175. Ger5'" Amerikaansche Malting stoomende f 1®;' Lijnkoeken. Amerikaansche disp. f 14-25' Mei/Aug. levering f 12.10. Suiker prijshoudend, Jan. f 17 1/4 en Me f 3.7 5/8 te koop, Aug./Oct. f 18 geboden» Binnenl. granen. (Boerennoteeringen.) Tat' we nieuwe f 1314. Jó, Rogge f 99 M:, Ca valier gerst f 1112, Haver f 9)4TO Duiveboonen f 13 y.16 V>, Paardeboone f lw1214, Groene erwten f 1316, alles P; 100 kg. Karwijzaad f 1214, Blauwmaanzaar f 36 p. 50 kg. BEVERWIJK, 25 Jan. 1926. R. K. CooP' Tuindersvereeniging „Kennemerland''. "T Spruiten 1235, Uien 45, Sjalotten 10" alles per K.G. Gele kool 1214, Re°^e kool 1015, Groene kool 24, per 100 stuks- Wortelen 4, Selderie 35, per bos. Aardap pelen 6, Schorseneeren 1214, per Bóerenkool 85—1.65 per kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10