Voornaamste Nieuws V erkeersongevallen. Dinsdag 28 Januari 1926* 50ste Jaarg'i'-g No. 16158 Adrertentien 35 cents fat regoL Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden..-Eerste blad. Ongegrond verwijt. Arbeiderswoning in de Haarlemmermeer afgebrand* Reclssseeringsraad te Haarlem. in dit nummer. STADSNIEUWS. De steunactie voor de geteisterde streken. Het kampeeren aan het Zandvoortsche strand. Reclame op de poststempels. Een gratificatie. AARDIGE HERINNERINGEN UIT HET JAAR 1870. Hoe hoog was toen de levensstandaard De klacht tegen het Raadslid K. H. Tusenius van Velsen. Een arbeidsbeurs voor kantoor bedienden. Jubileum. De verbetering van de Nassaulaan. Haarlem's Gemengd koor. Telegrafisch Weerbericht Een brutaal heerschap. De kwestie van het Brongebouw. Vastrechttarief gasverbruik. abonnement prijs bedraagt root Haarlem e& Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezunoen mededeeling, 60 ct per regelt op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-advtgx tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 d. bij vooruitbetaling. S i?P U!' Z''-D' 'n£evo'êe de verzekeringsvoorwaarden f "Q (T| fl 0 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f JCfl bijeen ongeval met f5 ;1 bij verlies van een hand, -f 1 OK bij verlies van een ■g ngeva. en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; uUuU. verlies van beide armen, beide beenen of béide oogen; i wil.-Poodelijken afloop: I Ci-iJ-'' een voet of een oog: 'Tic. duim of wijsvinger: bij 'n breuk van f J fï been of arm: bij verlies v. een andere vinger. Er worden in deze crisisdagen aan de Katholieken vele en ernstige verwijten ge daan: de R.-K,Staatspartij heeft door het ultimatum van mgr. Nolens den parlemen tairen molen stopgezet; de Katholieken zijn bij de onderhandelingen van Dr. de Visser koppig geweest; zij houden een oplossing der crisis tegen, enz. Al deze verwijten zijn »p los zand gebouwd. Men kan over de Vorming van het kabinet-Colijn, van de me dewerking der Katholieken daaraan en over het lijdelijk toezien van het komen der crisis op 11 November, van meening over de schuldvraag verschillen; n a aanneming der motie-Kersten op 11 November is de houding der Katholieke 2e Kamer-fractie logisch geweest. Intusschen valt op dit stuk heel moeilijk te redeneeren: wie, zooals een groot deel der christelijk-historische partij, van de liberalen en der sociaal-democraten niets voelt en begrijpt van den geweldigen invloed, uitgaande van het Vaticaan en van het landsbelang, aan een vertegenwoordiging bij den H. Stoel verbonden, dien kan men nooit overtuigen van de juistheid van het Ropmsche standpunt. Er is echter een ander verwijt, speciaal door de vrijzinnig- en sociaal-democratische pers en woordvoerders aan de Katholieken gericht, dat een schijn van juistheid heeft en dat, wanneer het gegrond ware. een ern stige blaam zou beteekenen voor de Katho lieke Staatspartij. Men redeneert E^ldus: er is, vooral in dezen tijd, groote behoefte aan versterking van het parlement. Overal in de wereld moet het parlementarisme een hevigen strijd voeren, zoowel naar rechts als naar links, om staande te blijven, om niet in de dictatuur ol in het communisme te vervallen. In zulk een tijd is de vorming van een extra-parlementtair- of van een zakenkabinet onverantwoordelijk, zoolang er nog een mogelijkheid tot vorming van een parlementair kabinet overblijft. Welnu, die mogelijkheid is er door het samengaan van de R.-K. mei de sociaal- en vrijzinnig democraten. Dit zou 'n regeering geven, steunend op een meerderheid van 65 in de Kamer zoo groot als nog nooit vertoond is. En de totstandkoming daarvan wordt door de Katholieken, nadat zij eerst de coa litie onmogelijk hebben gemaakt door vast te houden aan den Vaticaanpost, tegen gehouden, omdat zij niet met de S.D-A.P. willen samenwerken. De R.-K. Staatspartij breekt dus eenerzijds de rechtsche coalitie en houdt anderzijds een democratische con centratie tegen: de R.-K. Staatspartij ver moordt dus moedwillig het parlementair stelsel. Ziedaar een verwijt, dat de moeite van het onderzoeken waard is, omdat zelfs in eigen kring (zie de artikelen v. prof. Veraart) wordt gepropageerd, dat wij na de mislukt king van dr. de Visser een z.g.democratisch kabinet in de hand moeten werken. Toch is het verwijt onjuist. De verbreking immers der rechtsche coalitie is niet door de R.-K. Staatspartij uitgelokt; het gezant schap bij het Vaticaan is door een liberaal minister ingesteld, door een liberaal minister ook tot het laatste toe verdedigd. Door alle drie de rechtsche partijen wordt bovendien openlijk erkend, dat er, buiten het incident Van het Pauselijk Gezantschap, alle reden is voor een blijvend samengaan. ja, dat de rechtsche coalitie de meeste waarborgen geeft voor een richtig regeeringsbeleid. Door alle drie wordt ook betoogd, dat, gaan de partijen nu t ij d e 1 ij k uiteen, zoo spoedig mogelijk weer een samenwerking gevonden moet worden. Hoe kan men nu bij dezen stand van za ken betóogen, dat de Katholieken een nieu we, rood-Roomsche concentratie in de hand moeten werken? Iedereen gevoelt toch wel, dat, gaan de Katholieken daartoe over, de mogelijkheid voor een nieuwe rechtsche coalitie voor onafzienlbaren tijd wordt afge sneden. De logica der dingen schrijft juist Voor, dat momenteel nu het door de drie rechtsche partijen als het beste geachte po litieke verbond tijdelijk is opgelost naar een tusschen-station wordt uitgezien, om straks de reis weer gezamenlijk Voort te setten. Het extra-parlementaire kabinet Wordt in dien gedachtengang als het tijd perk van rust beschouwd, om de rechtsche coalitie weer levenskrachtig te maken. Wie Principiëel overtuigd is, dat deze rechtsche coalitie de beste waarborgen voor een in Nederland door de meerderheid van het volk gewenschte regeering geeft, die is verplicht het middel van een extra-parle- "oentair kabinet aan te grijpen. Maar er is meer. In de ultra-democratische Pers wordt het voorgesteld, alsof zulk een regeering van R.-K., sociaal- en vrijzinnig- democraten zoo maar in elkaar ware te zet ten. Van vrijzinnig- en sociaal-democrati- Sche zijde is een poging gedaan om een Programma te ontwerpen, waarop samen werking tusschen Roomsch en rood moge lijk zou zijn. Daarop kwamen dan als „de mocratische" punten voor: werkverruiming, steunverleening, ouderdomsvoorziening, meer zorg voor de volkshuisvesting, voor ket onderwijs, enz. Maar door het sociaal democratische gemeenteraadslid van Lei den, mr. van Eek, werd hiertegenover in iiHet Volk" o, m. de volgende opmerking Gemaakt: gedragen, zeer waarschijnlijk aan de Ver eeniging „Het Roode Kruis", welker Hoofd bestuur wel weet, hoe de goederen het best en het meest practisch zullen kunnen ge distribueerd worden. Nederl. Vereeniging van Huis vrouwen, afdeeiing Haarlem ec Omstreken. Het Bestuur der bovengenoemde vereeni ging richt bij dezen een vriendelijk, doch dringend verzoek tot de leden der afdeeiing, om zich op te geven als collcctrices voor het inzamelen van gelden yoor het Watersnoods- ccmité, op 3 Fe'or. a.s. Zoo gaarne zou het bestuur zien, dat vele dames zich opgaven, om zoodoende als vereeniging het hare bij te dragen tot leniging van den grooten nood die ook vooral arme huismoeders getroffen heeft, nu zij met hare gezinnen dakloos en broodeloos zijn. Alle huisvrouwen moeten daar toch voor meevoelen. Mogen dus velen zich opgeven vóór Vrijdag 29 Januari a.s. aan een der onderstaande adressen: Mevr. C. L, Levenkamp-Planten, Kenau straat 9, van 10-12 en 3-5 uur; Mevr. M. Brauns-Schagen, van Goyenstraat 7, Mevr. A. J. Beunders-Vroesom de Haan, Juliana- laan 316; Mevr. van der Vangst-de Gilde, Brederodestraat 14; Mevr. M. Robbers-ten Oever, Westerhoutpark 23; Mevr. E, J. van Waveren-Resink, Schotersingel 143; Mevr, I. van der Slags-Eyssen, Kruisweg 53. Gisteravond omstreeks 11 uur brak brand uit in de woning van den arbeider B. G. Tusschenbroek, aan den Hoofdweg, nabij den Bennetroekerweg. De bewoners, die te bed lagen, werden door het huilen van een der kinderen uit pelijk programma, is de aanwijzing van de middelen, waardoor al deze sociale maat regelen zullen worden betaald. En zonder deze aanwijzing verliest de opneming van cieze maatregelen in het programma groo- tendeels nare waarde. De bezuiniging, even tueel verkregen door de voorgestelde ver mindering op de militaire uitgaven en de reorganisatie van de staatsdiensten, ver- zinkt in het niet tegenover de 'bedragen, die de opgesomde sociale maatregelen en het- geen verder in het programma voorkomt, van de schatkist zullen vorderen. Van geen enkel voornemen om de gegoe den zwaarder te belasten, blijkt in het pro gramma. Geen winstbelasting wordt, voor gesteld om de inkomsten van het rijk on middellijk te vergrooten; geen kapitaalhef- fing om de Staatsschuld te verminderen; geen Staatserfrccht om het den Staat mo- gelijk te maken te komen tot maatregelen, om de Overheidsbedrijven uit te breiden en oeze om te vormen tot gemeenschapsbe drijven. Elke aanwijzing, dat men van plan is zich de noodige middelen te verschaffen tot dekking der kosten, vereischt voor sociale maatregelen, ontbreekt. Er zijn aan het zwaarder belasten der gegoeden, bezwaren verbonden,^ ernstige economische bezwaren. Ik weet dat: de gevaren voor kapitaal- vlucht stillegging van bedrijven, onttrekking van crediet aan Rijk en andere publieke li- camen, zijn niet denkbeeldig. Maar als men zich zóó zwak gevoelt, dat die bezwaren er toe moeten leiden, dat elke poging om de gegoeden zwaarder te belasten moet wor den nagelaten, is het dan niet beter om van het mede-regeeren af te zien? Als het mede- regeeren niet in staat stelt om te doen wat allereerst noodig is, wat ook allereerst wTchfn brind* 70rdt JV£r" slaap gewekt en bemerkten' tot bun wacht, n.l. redding brengen uit den nood aan drnnt(sn =„|lr;p voor een ge- degenen, die het zwaarst gedrukt worden, wat is het dan anders dan uitoefenen Van schijnmacht? Ziedaar een nuchtere sociaal-democraat aan het woord, naar wien het wel de moeite waard is te luisteren. Van Katholieke zijde wordt de groote moeilijkheid van een sa mengaan met de S.DTA.P. gevoelt, omdat de R.-K. Staatspartij is een partij, welke alle standen omvat, de S.D.A.P, een klassepartij. Er zijn ook verstandige sociaal democraten^ die dat inzien en die begrijpen, dat de sociaal-democraten in een zooge naamde democratische concentratie maar weinig of niets van hun specifiek socialis tische wenschen zouden vervuld krijgen en het dan maar beter is om niet te ófferen aan de machtswellust, doch principiëel in de oppositie te blijven en een gunstiger ge legenheid af te wachten. Maar hiermee v«valt ook het verwijt aan de R.-K. Staatspartij, dat zij een gezonde, parlementaire regeering tegenhoudt. Im mers, de mogelijkheid van de vorming van een rood-Roomsch kabinet is niets anders dan een bloote bewering. Iedere aanwijzing uit het verleden, dat het samengaan dier twee politieke partijen een gezonde parle mentaire regeering zou vormen, ontbreekt. Wie kan daarvoor uit de handelingen der Tweede Kamer eenig bewijs aanvoeren? Om nog te zwijgen van de doodzonde tegen de democratie om een dergelijke radicale politiek te voltrekken buften de kiezers om. De kiezers immers hebben zich in Juli van het vorig jaar vóór een rechtsche re geering uitgesproken. En nu'zouden eenige politici daar rechtdraads tegen in gaan en een geheel andere regeeringscombinatie vormen! Hoe men de zaak ook wendt of keert, van een verwijt aan de R.-K. Staatspartij, als zou zij de laatste mogelijkheid van een par lementairen regeeringsvorm saboteeren, blijft niets over. De betreurenswaardige cri sis heeft logisch nog maar twee mogelijkhe den gelaten: een extra-parlementair kabi net of kamerontbinding. Men moge dat be- ammeren; wij zouden ook graag een parle mentaire regeering zien optreden. Maar wanneer dit niet gebeurt, zoeke men de schuld niet bij de R.-K. Staatspartij! Men eindigt toch nooit een betoog, om iemand voor een zaak te winnen, met een advies tot zelfmoord. En daarmee heeft de eisch aan de R.-K. Staatspartij om met de S.D.A.P. een regeeringsbloc te vormen, op dit oogen- blik en onder deze omstandigheden toch heel veel gelijkenis! vrouw Jaenneite Mariane (onleesbaar) uit uit Amsterdam en Jan de Koning met zijn vrouw. Genoemde Jan de Koning is de eerste bewoner geweest. De woning staat op 400 pa len van 4, 4¥2 en 6 els palen en heeft gekost 10.000 gulden. Terwijl de woning, gebouwd werd, brak er een verschrikkelijke oorlog uit (volgt een groot stuk onleesbaar). De dagloonen zijn sinds 3 jaar 2 genten verhoogd. Een metselaar-timmerman verdient 14 cent per uur, een opperman 10 cent per uur, een stucadoor 1634 cent, een steenhou wer 16 cenf per uur. Een goede boerenknecht 7.in de week. Het rieten 'dak van de woning heelt 1.75 per e! gekost. Een telegram in Nederland kost 30 cent voor 20 woorden. Een retour- biljet van Haarlem naar Amsterdam kost 90 cent voor de 2de klas en 60 cent vopr de 3de klas. Een kilo brood kost 20 cent. Het ossevleesch kost 90 cent per kilo en de melk 7, cent per kan. Dit jaar werden nieuwe ijzerenpijpen voor de waterleiding in het Spaarne gelegd wat van het leggen alleen 12.000 kostte. Amsterdam heeft op dit oogënblik 6000 abonné's op de waterjei- ding. De beste boter kost 1.60 per kilo. 12 October 1870, P. Kleiweg Dyserinck. In de gisterenmiddag onder leiding van den heer Mr. J.N.J.E. Heerkens Thijssen gehouden jaarvergadering van den Reclas- de opvattingen werd steeds streng gewaakt, dank zij niet het minst den krachtigen steun van den Voorzitter. Wat betreft de door den Rechter opgelegde voorwaardelijke veroordeelingen overeen komstig de door den Raad aan den Officier van Justitie uitgebrachte adviezen kan worden medegedeeld, dat deze; voor zoover kon wor den nagegaan, alle een gunstig verloop hadden en dat in geen enkel geval intrekking van de voorwaardelijke straf behoefde te worden gevraagd. Ditzelfde kan gezegd worden van de personen, wier strafvervolging op verzoek van den Raad werd opgeschort. Onder dezen was er zelfs niet één aan wien een mondelinge waarschuwing beehoefde te worden gegeven. De onderlinge samenwerking, alsmede die met de instellingen was weder uitmuntend terwijl ook die met het Parket in geen enkel opzicht iets te wenschen overliet. De werkwijze der Commissie van Advies inzake Straftoepassing bleef dezelfde. De eindbeslissing is bij den Voorzitter. De beeren Klein en Volger, die als Commis sie-leden periodiek aftraden, werden ver vangen door de heeren Ter Haar en Klein en deze later weer door de heeren Richters en van der Leer. De Raad besloot voorts zich te doen ver tegenwoordigen in de Commissie voor Na zorg Zwakzinnigen en wel door den heer P. seeringsraad te Haarlem werd o.m. door den I Volger. Secretaris, den heer W. P. J. Overmeer, Door den Secretaris werd een uitgebreid rslag over 1925 uitgebracht, waaraan het onder2oek ingesteld in tal van plaatsen hoe volgende is ontleend men Hders handelt met het uitreiken der be- De heeren E.G.A.L. Ter Haar en A.W.'wii2en V2n g°ed zedelijk gedrag, waarvoor Wat echter niet voorkomt in het ont werp-programma en wat dus ongetwijfeld ®°k niet zal voorkomen in het gemeenschap- Vorige opgave Uit Heemskerk 16 626.18 2.50 Totaal f 16.628.68 Liefdadigheidsuitvoering te Schoten. In samenwerking met de Schotensche Win- keliersvereeniging zal op Woensdag 27 Ja nuari a.s. in café ..Flora", aan het Pretoria- plein, een Hefdadigheidsuitvoering gegeven worden ten bate van de slachtoffers bij den watersnood. We! willen.de medewerking zal worden verleend door het H O. V.-kwartet; mej. Weening, operazangeres; mej. Courant, de- clamatrice; het dubbel-mannenkwartet „Au rora"; den heer J Hensen opera-tenor en Herman Smits, conferencier. De buto-opbrengst zal aan het waters noodcomité worden afgedragen. Te Haarlem. Door het bestuur der Haarlemsche Midden standscentrale is aan alle handeldrijvende e:s industrieele Middenstanders te Haarlem een circulaire verzonden, waarin om giften en gaven voor de noodlijdenden bij den wa- 'trsnood wordt gevraagd Wat men wil is. een massale gift van goederen in natura bijeen te brengen, uit sluitend van de Handeldrijvenden en Indus- trieelen, dus van den ganschen .Middenstand, welke giften in ma"» zullen worden over- grooten schrik, dat de woning vopr een ge- deele reeds in lichte laaie stond. In nacht gewaad moesten zij het brandende huis ver laten. De autobrandspuit uit Hoofddorp werd onmiddellijk gealarmeerd en verscheen spoedig ter plaatse. De aangrenzende ner- ceelen konden blijven gespaard, doch de woning van T. brandde tot den grond toe af. Het vuur had zóó snel om zich heengegre- pen, dat totaal niets van den inboedel kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend; verzekering dekt de schade. Het gezin van T. is tijdelijk bij een der buren ongebracht. B. en W. van Zandvoort deelen* den raad, naar aanleiding van het verzoek van de leden van den raad C. A. Gunters, H. D. Weenink Heida en G. van Voorthuizen om het kampeeren op het strand voortaan ge durende den nacht te verbieden, geen zgn. kampeerbelasting voor den dag te heffen en de leges verordening dien overeenkom stig te wijzigen, mede, dat het ingevolge art. 118 der Algemeene Politieverordening ver boden is stoelen of tenten op het zeestrand te plaatsen. B. cn W. zijn echter bevoegd van die bepaling ontheffing te verieenen. Ingevolge de verordening op de heffing der leges, is nu voor een door hen af te geven vergunning 1 verschuldigd. De vergunningen worden afgegeven voor een week of korter. Zij zijn van meening dat in verband met de thans van kracht zijnde verordening het voorstel niet kan worden aangenomen en adviseeren het voor kennisgeving' aan te nemen. Aan de gemeentebesturen van Lisse en Sassenheim is vergunning verleend tot het plaatsen van de volgende aankondigingen, in de poststempels der postkantoren ter plaatse: Lisse: Centrum Bloembollencultuur, Cen tre of the Bulbdistrlct. Sassenheim: Laat bloemen uw tolk zijn. Say it with flowers. Buy Dutch Bulbs. Zou ook voor Haarlem geen poststempel kunnen worden ingevoerd? Dat maakt re clame. Bijv Haarlem prachtig gelegen woon plaats; lage belastingen!! In de op 23 Januari j.l. gehouden buiten gewone bijeenkomst der Vereenigde Verga dering van het hoogheemraadschap van Rijn land is goedkeuring gehecht aan het reeds uitgevoerd besluit van het dagelijksch be-, stuur om aan het vaste personeel der vier stoomgemalen gratificaties te verieenen we gens de plichtsbetrachting, door dat perso neel betoond tijdens de buitengewone om standigheden in de jongste hoogwater periode toen deze gemalen onafgebroken dag en nacht gedurende meer dan 23 etma len achtereen (dat te Spaarndam zelfs 32 etmalen achtereen) in werking zijn geweest, in welke periode eenige Zondagen, de Kerst dagen en Oud- en Nieuwjaar vielen Van de zijde der hoofdingelanden werd lof gebracht voor de wijze, waarop Rijnland in deze moeilijke dagen den boezemstand heeft kunnen beheerschen in tegenstel ling tot sommige aangrenzende waterschap pen waardoor rampen tengevolge van doorbraak van boezemwalerkeerende kaden vrijwel zijn voorkomen. Bij het wegruimen van de stukken muur, die na den brand bij den landbouwer A. Ooms aan den Vijfhuizerdijk nog waren blijven staan, vond men achter den eersten steen een aarden kruikje, afgesloten door een looden dop en waar een oorkonde in verborgen was, waarvan de inhoud wel interessant genoeg is, om die weer te geven, in zoover die nog lees baar was. Het is geschreven met duidelijk schrift op perkamentpapier, maai een gedeelte is er reeds van vergaan. Het volgende is er nog van te lezen: De eerste steen is gelegd op 16 Juli 1870 door Antonia Maria Dyserinck, oudste doch ter van Abraham Lodewijk Dyserinck, wo nende te Haarlem en Agnesje Petronella Wij- nands, wier vader medeoprichter was van de Nieuwe Rotterdamsche (verder onleesbaar). Bij deze gelegenheid waren tegenwoordig: haar moeder, hare zusjes Maria Antonia en Nelly, P. Kleiweg, hare neef, de maker en ontwerper dezer woning met zijn aanstaande van der Linden, respectievelijk vertegenwoor digers der Afd. Haarlem Z.V. en van de R.- Katholieke Reclasseeringsvereeniging, be dankten als lid. De eerste wegens drukke werkzaamheden, de tweede wegens een on gesteldheid, die hem noopte een langdurige rust te nemen. In hun plaats werden door de instellingen benoemd de heeren H. Hijlkema en Mr. Dr. A.F.H. Schreurs. Voorts werden tot plaatsvervangende leden benoemd de heeren Mr. C. Blankevoort, C. van Niel Cz., P.N. Bijvoet, J.H.W. Halse- ma en J.H. Habraken, zulks o.m. door het bedanken als celbezoekers van de fieeren W. H.J. van den Eijde, F.H. Benraadt en A.W. van der Linden, alsmede in de vacature van den heer, H. Hijlkema. Tot vice-voorzitter werd herkozen de heer Mr. T.A.M.A. van Löben Seis. In het afge- loopen jaar waren bij den Raad 105 gevallen in behandeling voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een eventueel voorwaarde lijk ontslag. In 31 gevallen werd geadviseerd over te gaan tot voorwaardelijk ontslag. In 46 id. id. id. daartoe niet over te gaan. 8 gedetineerden wenschten niet in aanmer king te komen voor voorwaardelijke invrij heidstelling. 1 gestrafte verkreeg gratie tijdens het on derzoek. 19 gevallen waren op 31 December nog In onderzoek bij den Raad. In 1925werden 13 gevangenen voorwaardelijk in vrijheid gesteld terwijl voor 61 een afwijzende beschikking werd ontvangen. De overige adviezen waren aan het eind van het verslagjaar nog loopende. Wat betreft het instituut der voorwaarde lijke veroordeeling hierover kan het volgende worden medegedeeld. De Commissie van Advies inzake Straftoepassing kon rustig en vruchtbaar voortwerken. Totaal waren 203 menschen bij den Raad in behandeling, die met den strafrechter in aanraking moesten komen. In handen van den Raad werden gesteld 95 processen - verbaal, bevattende 109 verdachten. In 55 gevallen werd geadviseerd tot een voorwaardelijke straf. In 16 id. id. id. daartoe niet over te gaan. In 12 id. id. id. tot het opleggen van een geldboete. In 22 id. id. id. tot opschorting der straf vervolging, zoolang de betrokkenen zich goed zouden blijven gedragen. Voor dezen werd toezicht, aangewezen en bijzondere voor waarden, zoo noodig, verzocht. In één geval werd een psychiatrisch on derzoek verzocht, terwijl drie gevallen op 31 December nog in onderzoek waren. De in behandeling zijnde verdachten woon den zoowel in dit arrondissement als daar buiten. De onderzoekingen in andere ge meenten leverden echter geen bezwaren op, dank zij de uitstekende organisatie der ver schillende reclasseeringsinsteliingen. De behandelde gevallen betroffen voor het overgreote deel vermogensdelicten. Behalve de uitgebrachte adviezen werden voor de betrokkenen of voor hun familie vele moeilijkheden uit den weg geruimd en telifkgearbeidsbeurs SeMeen" te Haarlem nog geen regeling bestaat zooals in vele groote steden. De verkregen gegevens zullen door hem in een rapport worden verwerkt., Om verschillende redenen werd na onder zoek in andere plaatsen besloten nog niet over te gaan tot aanstelling van een particu lier ambtenaar in dienst der instellingen. In zijn slotwoord herinnert de Secretaris er aan, dat de Voorzitter in het afgeloopen jaar be noemd werd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en wel in kwaliteit van Voorzitter van de afd. Haarlem Z.V., een feit, waarin de Raad een erkenning ziet voor den arbeid van den Voorzitter op het ge heele terrein der reclasseering. Het verslag besluit met een opwekkend woord, waarin o.m. gezegd wordt, dat'er le ven is, dat veel nog wacht op tot standkoming of uitbreiding en dat de belangstelling aller minst ontbreekt. Het kan dan ook niet anders of de Reclasseeringsraad is op den goeden weg van den arbeid, die hem is opgedragen en die door allen met toewijding wordt ver vuld, daar men zich geroepen gevoelt tot de taak, welke men op zich heeft genomen. Inzake de klacht, die de Vrijz. Kiesver eniging „Burgerplicht" te Santpoort en Jan Gijzenvaart, aangesloten bij den Vrij heidsbond,bij het hoofdbestuur indiende, betreffende het voorstemmen voor de te stichten school voor Nationaal Christelijk Onderwijs te Santpoort, in den gemeente raad van Velsen, kunnen wij melden dat het hoofdbestuur in deze aangelegenheid een commissie van advies heeft benoemd, bestaande uit de heeren prof. dr. B. D. Eerd- mans te Leiden dr. W. W. v. d. Meulen, wethouder van onderwijs te Den Haag en F. A. Landsman te Bussum. Na het inkomen van het advies dezer com missie, zal het hoofdbestuur waarschijnlijk nog deze maand uitspraak in deze zaak doen. Een adres aan B. en W. van Haarlem. Door de afd. Haarlem van den Bond van Handels- en kantoorbedienden „Mercurius" is aan B. en W. van Haarlem een verzoek schrift gestuurd ten einde de arbeidsbeurs te perfectioneeren door een speciale afdee iing,'b.v. voor handels- en kantoorbedienden, technici, enz. Mocht zulks, althans voorloo- pig, onmogelijk zijn, dan ware voor deze groepen te overwegen, bepaalde uren van aan melding beschikbaar te stellen. In ieder ge val zal een streven van bestuur, toezicht en dagelij ksche leiding der arbeidsbeurs, om dit instituut in steeds meerdere mate aan zijn doel te doen beantwoorden, slechts in het belang der betrokkenen en dus mede in het belang der gemeenschap zijn. Het is om deze redenen, dat de Bond de vrijheid zou willen nemen, B. en W. beleef delijk te verzoeken 1. te bevorderen, dat voor de aanstelling van personeel in gemeente dienst bij uitslui- Een verklaring van mr. Lintburg: omtrent de samenstelling van zijn Kabinet staat nog niets vast. Strenge maatregelen tegen het Communis me in Ned. O. I. Voorstel tot verbetering van het kies stelsel. De Portugeescke ex-gezant in Den Haag, te Lissabon gearresteerd. De Maas weer sterk aan 't wassen. Een politieke rede van Barqn van Wijn bergen. 39 Januari a.s. zullen de laatste Britsche troepen Keulen verlaten. De opvolger van Kardinaal Mercier. Mgr. Zadrawetsj ontheven van zijn Junctie als bisschop-aalmoezenier. (Zie verder ook laatste nieuws.) Barometerstand 9 Uur v.m.: 765. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten worden worden opgestoken om 5.04. niet behulp der instellingen hulp verleend. Dat door het in werking treden van het instituut der onderzoekingen voor voorwaardelijke veroordeeling, enz. het werk van den Raad aanzienlijk is uitgebreid behoeft geen betoog «n het arbeidsveld zal zich steeds blijven uitbreiden door de ontwikkeling van het re- classeeringswerk. Een opmerkelijk verschijnsel in het afge loopen jaar was vooral het verkeerde denk beeld bij een groot gedeelte van het publiek, omtrent den invloed van den Raad inzake het instituut der voorwaardelijke veroor deeling, alsmede over het trachten van het verkrijgen van medezeggenschap in het be palen van hun vonnis door de verdachten zelf. Wat het eerste betreft, er wordt nog te veel gedacht, dat de Raad medezeggenschap heeft in het opleggen van straffen en in de voorloopige behandeling de strafzaken en en voorts dat de reclasseering den rechtsge leerden verdediger vervangt. Het is de men schen gewoonlijk niet aan het verstand te brengen, dat het werk van den Raad en dan nog maar alleen in bepaalde gevallen een onderzoekend karakter draagt in opdracht van cjen Officier van Justitie, waarbij alleen geadviseerd wordt over de reclassabiliteit der personen en of over de middelen om die te bevorderen. De verkeerde opvatting van het publiek in dezen bracht vele malen teleurstelling voor de betrokkenen. En wat betreft het optreden van verdachten, die probeeren invloed uit te oefenen op den loop van hun proces, hierover Zouden wonderlijke staaltjes te verhalen zijn. Verre van zeldzaam is het, dat menschen, wier proces-verbaal nog niet eens is geschre ven, reeds komen vragen om een voorwaar delijke veroordeeling. Tegen al deze verkeer- 2. te willen overgaan tot het instellen eener speciale afdeeiing voor handels- en kantoor bedienden en technici. Door één en ander zal niet slechts het be lang der arbeidsbeurs als zoodanig, maar het groote sociale belang, dat zij als interme- diar tusschen werkzoekenden en werkgevrrs dient, gebaat zijn. De heer A. L. Staphorst, gasfitter bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, herdenkt van daag den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. De jubilaris zal in den loop van den raid dag door de directie gecomplimenteerd worden, terwijl hedenmiddag te kwart over 5, in het bureau aan de Picterstraat, na mens het personeel van Inspectie een ca deau wordt overhandigd. Van het gemeentebestuur ontving hij het gebruikelijke geschenk. Van collega's ontving hij reeds vele blij ken van belangstelling. Natuurlijk heeft de jubiaris den geheelen dag vrijaf. Hedenmorgen is men begonnen met de verbétering van de Nassaulaan. 2-ooals be kend is, zal in het midden van den weg een wandelpad worden aangelegd, geflankeerd door 2 rijen boomeri, waarnaast aan beide zijden een rijweg, dus een zelfde indeeling als b.v, de Kleverparkweg. Verbetering van de Nassaulaan was wel noodig, want in den laatsten tijd heeft menige auto een as of een veer daar moeten laten. t In de gemeentelijke concertzaal gaf Haar lem's Gemengd Koor gisteravond een wel dadigheidsconcert ten bate van de slacht offers bij den watersnood. Het batig saldo van dezen avond bedraagt ongeveer 850, Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 26 Januari Hoogste barometerstand 774.6 m.M., te Zuerich. Laagste barometerstand ,735 8 m.M., te Refkjavik. Verwachting va-n den avond van 26 tot den avond va"! 27 Januari: Matige tot krachtigen of stormachtig zuid westelijke tot westelijken wind, zwaarbe wolkt tot betrokken, regenbuien, zelfde tem peratuur. Het gelukte gisteravond de Haarlemsch» politie een brutaal heerschap on handen te krijgen en veilig achter slot en grendel te bergen, want dat was wel noodig, daar het jongmcpsch nogal iets op zijn kerfstok had, ondanks zijn jeugdigen leeftijd. Het geval der aanhouding droeg zich als volgt toe. Ongeveer te 9 uur kwam gisteravond een jongmensch bij den winkelier H. in de Kruis straat, die na sluitingsuur nog winkelwaren z.g.n. „over het hekje'' verkocht, ofschoon dit tegen de verordening op de winkelsluiting is. Hij vroeg paling en kreeg zijn waar. Doch nauwelijks reikte de winkelier hem het gevraagde toe, of hij rukte het hem uit de hand en ging zonder te betalen op den loop. Dc winkelier hem achterna, die hem ten slotte wist te grijpen en naar het bureau van politie bracht, waar de aangehoudene bleek te zijn de 18-jarige J, L., wonende te Haar» lem. Maar er bleek nog meer. In den loop van den avond werd door een 39-jarigen man bij de politie aangifte ge daan, dat hij in de buurt van het postkan toor Zondagnacht ongeveer half één door een man was bedreigd met een boksbeugel, die hem daarna van 35.had beroofd. De aangehoudene J, L. werd nu ook met den beroofde geconfronteerd en hij werd herkend. Redenen waarom L, in bewaring werd ge» steld. De Haarlemsche Rechtbank verleende heden aan jhr. mr. F. W. van Styrum weder om uitstel voor het nemen van conclusie van antwoord op den door de gemeente ge stelden eisch, of de Mij. tot het exploitee» ren van Staalwaterbronnen nog wel voldoet aan de voorwaarden, waarop haar door de gemeente de gronden aan het Frederiks» park in erfpacht zijn gegeven. Aanrijding Dezer dagen is op den Heerenweg t« Heemstede bij „Bosch en Vaart" een man. die achter een wagen met brandhout liep, door een autobus van den heer R. aange reden. Hij werd aan een hand en een been gewond. De getroffene, B., wonende in de St. Anthoniesteeg, te Haarlem, werd naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, Zijn toestand is gunstig. Zooals bekend, bestaan er plannen, om, evenals bij het electriciteitsbedrijf is inge voerd, ook bij het gasbedrijf een vastrecht- tarief voor gasverbruik in te stellen. De be doeling van dit vastrechttarief is, dat eet aantal kubieke meters gas tegen den gewo nen prijs worden geleverd, terwijl voor bet verdere aantal kubieke meters, dat dan ver bruikt wordt een veel lagere prijs wordt betaald. Naar wij vernemen, zijn de plannen be treffende dit nieuwe tarief reeds bijna ge heel voorbereid döor den directeur der gas fabriek. Alvorens zij echter in den raad be handeld kunnen worden, moeten zij eerst nog in het college van B. en W. en vervol gens in de Commissie voor het Gasbedriü worden hesoroken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1