rsohsidt i ISefs Gsd. Kraamverzorgster K.§iefgiWÏÏBEHiI TOKAYER sthma en Tuberculose WAARSCHUWING SCHOENEN 10 GULDEN Fs. B. Paanakker Co. I zondTgTTjSFüahi HELLEMAM eni VAN LEEUWEN I. pagljacci FRIESOHE BilA! m Groote kelder CAVALLERIA RUSTICANA Een prijsvraag van HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. HEEMSKERK WÏJKEROOG. BEVERWIJK. IJMUIDEN. VELSEROORD. BLOEMENDAAL. RECHTSZAKEN. Weer een dienstweigeringsgeval LAATSTE NIEUWS. De Portageesche bankbiljetten- affaire. Mededeeling van den Kabinetsformateur Mr. Limburg. Volkenbondscommissie Binnenscheepvaart. ■Bezoek van Zuid-Afrikaansche studenten aan Leiden. Vcorjaarsmesse Leipzig. Iwanoff in vrijheid gesteld. Hulp van de Sovjet-regeering voor China. Rapport der inter geallieerde controle-commissie. Amerikaan in Nice vermoord. Duitschland neemt deel aan de ontwapeningsconferentie. De regeeringsverklaring van het Duitsche kabinet. VRAGENBUS. "VISCH. AUV ERTENTIËN. P. M. Dito J. J. M. de Jong, ~rr-26 Jan, 1926. OITSTOOME^ (ZUIVER MOTVRUMAKEN) van bontwerken. Centrale T andSieelkundige Kliniek KercasiparJc 26 - Telefoon 12644 DIENSTBODE SOCIETEÏT „ST.BAVQ'" GROOT CGN0EP.T STADS SCHOUWBURG. WERKSTER DONDERDAG 28 JAN. 8 uur N.V. Het Nieuwe ^ederiandsche Toorsee! Greta Lobo Brakensiek. VRIJDAG 29 JAN., 8 uur N.V. Italiaansche Opera NET MEISJE R.-K. JUFFROUW R.-K. MEISJE DIENSTBODE NETTE JONGEMAN Jongste Bediende ZETBOER Als oudste firma hier ter stede, gaan wij er steeds prat op onze geachte clientèle reeds vanaf 1848 te bedienen in soüede waar voor een billijken prijs aangezien in dezen tijd zelfs winkeliers in de hoofdstraat van Haarlem, schoenen durven te exposeeren voor 2.4S VOOR GEHEEL LEDER, hetgeen een bedriegelijke oneerlijke concurrentie is. Laat u dus niet misleiden en koopt uw schoenen in solied be kende winkels. wie het beste middel weet dit te bestrijden. SMIDSJONGEN Jongste Bediende IJzeren Sergants KAMERS GEVR. Gem. Zit-Slaapkamer TE KOOP H. H. Meikhandelaren. ;v ïooaeeluitvoering D. E. S. Zondag avond gaf de R. K. Tooneelvereenigir.g „D.E.S." eene uitvoering voor hare dona teurs en genoodigden. Opgevoerd werd „de overkant", tconeelspel in 3 bedrijven. De groote zaal van het R. K. Verenigings gebouw was bijna geheel gevuld. Ruim 8 uur opende de heer Schelvis den feestavond met een welkomstwoord. Over het algemeen werd het stuk vrij goed Vertolkt. Vooral Barend Bronk was zeer goed. Als nastukje ging „Moppie de kinder meid" een eenacter, een leuk spel, waarbij «Moppie er slag van had, de lachers op zijn hand te krijgen. Het geheel is een goede uitvoering ge weest. Kapper Maas had op zijn bekende wij- Ze voor de goede grimeering gezorgd. Een aardig strijkje verkortte de pauzes. Verceniging „Vooruit." De laatst gehouden ledenvergadering van de vereeni- ging „Vooruit," in de kleine vergaderzaal van het hotel „de Landbouw" te Hoofddorp gehouden, was goed bezocht. Zij stond on der leiding van den eere-voorzitter Mr. Slob. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 66 bedraagtde keeren Jac. Suidgeest en Jan de Jong ontvielen docr den dood aan hen werd een woord van dank bare herinneringen gewijd. Drie andere leden verlieten de vereeniging met afkoop van hun Ënancieele verplichtingen. Met groote voldoening werd het resultaat Van het in 1925 gehouden concours-hippique tememoreerd zoowel het aantal der bezce- ers als dat der deelnemers overtrof veler verwachting en lof werd gebracht aan de heerlijke samenwerking van talrijke personen, waardoor zoo'n schitterend succes werd ver kregen. Toch bleek uit de mededeelingen van den penningmeester, dat de schuldenlast nog bij lange na niet is opgeheven. Hoewel de leden der vereeniging reeds tweemaal een niet on belangrijke som hebben gestort en de finan- cieele resultaten van het laatste en voorlaatste concours erg bevredigend zijn geweest, heeft de vereeniging toch nog een schuldenlast van meer dan 22CC0.-. Als secretaris werd metalgemeene stemmen herkozen de heer Jac. Clay, die zich al vele jaren een verdienstelijk man heeft betoond toen hij verklaarde deze benoeming weer te Willen aanvaarden, werd dit met een warm applaus begroet. De jaarlijksche contributie den leden werd voor dit jaar evenals verleden jaar be paald op 10.- per persoon, terwijl weer werd besloten om gezamenlijk een abonnement te nemen op Het Paard. Door den eere-voorzitter werden uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent de bespre kingen, welke er hebben plaats gehad met de besturen van de betrokken vereenigingen, die in den Haag en in Hilversum hun con- cou«-sdagen plegen vast te stellen. Teneinde de deelname van buitenlandsche ruiters ea paarden te verzekeren, althans te vergemakkelijken en te bevorderen, hebben de drie besturen der betrokken vereenigingen besloten om de dagen voor hun sportfeesten in onderlinge samenwerking te regelen en als data voor deze feesten vastgesteld voor Hilversum Zaterdag 17, Zondag 18 en Maan dag 19 Juli 1926 Hoofddorp Woensdag 21 en Donderdag 22 Juli en den Haag Zaterdag 24 Juli en Zondag 25 Juli d.a.v. Het bestuur der vereeniging „Vooruit", op een vorige ledenvergadering daartoe ge machtigd, heeft zich na ernstige overweging bij de regeling aangesloten, als gevolg waar van dan het concours-hippique te Hoofd dorp op 2 dagen zal moeten worden gehouden. Bij de bespreking bleek dat enkele leden, deze samenwerking op hoogen prijs stellende, nochtans vreesden dat het kouden van twee dagen aan 't financieeie resultaat zou blijken niet bevorderlijk te zijn. De voorzitter betoogde echter, dat wilde men met de beide andere vereenigingen sa men werken en ook de buitenlandsche rui ters bewegen om naar Hoofddorp te komen het programma zoo zou moeten worden uitgebreid dat het onmogelijk is dit op één dag af te werken. Over overlading van het programma en al te groote overhaasting bij de afwerking werd in de laatste jaren wel eens niet geheel ten onrechte geklaagd. Hoofddorp heeft met z'n paardensport- feest in de laatste iaren vooraan gestaan wil men dit zoo houden dan zullen in Hoofd dorp de buitenlandsche ruiters niet mogen Ontbreken. Ook Wordt een betere organisatie van ca- rousselrijders overwogen, welke bij een twee- daagsche feest beter tot haar recht zal kunnen komen. Na eenige discussie werd algemeen goed gevonden om het concours-hippique voor 1926 te bepalen op Woensdag 21 en Donder dag 22 Juli a.s. een voorloópig programma Werd tevens opgemaakt. Burgerlijke stand van 2225 Januari quia.Johannes Leonardos, E. v. G, G. Mesman en J. M. van Duin. Overleden Hendrikus Meiman, 53 j„ geh. m. W.Boere Elisabeth Granneman, 40 j. geh. m. J. Beeinsterbocr "Wilhelmus de Feber, 2 mn4. z. v. C. dc Feber en J. G. Nupoort. Liefdadigheidsuitvoering. Naar wij vernemen moet het in het voornemen lig gen van de gemengde zangvereeniging „Zang en Vriendschap", die als doel heeft het geven van concerten voor liefdadige doeleinden, om binnenkort haar eerste openbare uitvoering te geven en wel ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de vereeniging „Hef Witte Kruis". De uitvoering zal omstreeks half Februari te Hoofddorp worden gegeven. Ter afwisseling zullen een vijftal tableaux worden vertoond betreffende „De Overwintering op Nova Zembla". Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie is aangifte gedaan dat is ge vonden een meisjesmantel, een horloge, een schaats, een wollen das, een kinderporte- monncie met inhoud, een heerenhorloge, een beursje met inhoud, een kinderportemonnaie zonder inhoud een paar dameshandschoe nen. Verloren een rijwielbelastingplaatje, een pak., inh. een lap manchester een reserve autoband met velg, een broodmand, een grijze wollen handschoen, een reserveband van een autobus. Huurkoop winkels. De burgemeester heeft aan den raad medegedeeld, dat hij zich met het voorstel van B. en W. aan den raad tot het verleenen van finantieelen steun van gemeentewege voor den bouw van z.g.n huurkoop winkels op Plan Noord niet kan vereenigen. Hij vormde in dat college de minderheid en daarom geeft hij zijn opvat ting afzonderlijk. Hij wijst er op, dat een tien tal jaren geleden de bouw van arbeiders woningen door particulieren zoo goed als stop stond en dat maatregelen genomen moesten worden, om tot stichting van die woningen te geraken. Hoewel nu veel her steld wordt, materieel, mogelijk ook commer cieel gesproken, wat de oorlog verwoestte gaat het tempo van deze herstelling niet vlug, Toch zijn de verhoudingen tusschen vraag en aanbod normaler. In sommige gemeenten is de stichting van arbeiderswoningen zonder steun bezwaarlijk in andere gemeenten kan het particuliere initiatief zich daar weer in' schakelen. Hij wil de maatregelen, die ge' nomen worden ter subsidieering van den bouw van arbeiders woningen beschouwen als een voet in den beugel, die de particuliere bouwnijverheid te paard moet helpen. De vraag van winkelbouw wil hij bekijken van een wijd gezichtsveld een onafhankelijk stel len van het aantal woningen, dat recht geeft op den steun van een winkel. De steun aan den bouw van winkels kan krachtens de bestaande wetgeving als problematiek be schouwd worden (het verband met de volks huisvesting kan reeds verwijderd geacht worden) en daarom meent hij dat reeds uit beginsel geene of zoo min mogelijke subsidie voor dat doel beschikbaar gesteld worden. De gevolgen van een subsidie kunnen uiterst bezwaarlijk worden. Waarom den een, die een levensmiddelen winkel wil stichten wel subsidie en aan een ander, die een boek winkel wil drijven geen subsidie. Afgeschei den van het feit, dat de toewijzing aan een huurder niet gemakkelijk is. Wanneer een woning, op welk gebied ook, bestaansmogelijkheid heeft in een zeker deel van de gemeente, dan zal het particuliere ini tiatief wel tot de stichting besluiten. Heeft een winkel geen -bestaansmogelijkheid, waarom moet dan de gemeente de kwade kans beloo- pen. Hij vraagt zich, afgescheiden van die mogelijkheden af, of de gemeente dan een soort hypotheek baak moet worden. R.-K. Huisvestingscomité, aid. Heems kerk. Door de Dames van het R.-K, Huisvestingscomité en de Dames van de St. Elisabethsver. alhier, zijn verzonden aan het R.-K. Huisvestingscomité te 's-Iier- togenbosch: 2 kisten met levensmiddelen, 25 kisten met kleedingstukken, 2 groote manden met nieuw goed, terwijl 9 plaatsen aangeboden zijn voor vluchtelingen. 22 Meisjes zijn 2 dagen bezig geweest met het naaien van kleedingstukken, zoodat van het stukgoed wat door weldadige men schen gegeven is door de Dames passende kleeren zijn gemaakt, voorwaar een mooi werd van naaste liefde. Heemskerk komt Geboren": Hillegonda, d. v. L. Kranen- 'n dit werk ook lang niet ten achter burg en A. van Splunter Johanna Wilhel- ttina, d. v. G. Onkenhout en J. Markus Dirk Hendrik, z. v. O. J. W. van Andel en E. M. Maarse Nicolaas, z. v. M. P. Tiche- laar en C. P. HoncoopMaria Theresia fch-nnr, H. v. G. J. Kuiper en G. M. Per- R.-K. Missiedag. Zondag werd in deze Parochie een Missiedag gehouden. Onder iedere H, Mis werd een predika tie gehouden over het missiewerk, door een Eerw, Pater van het Missiehuis te) Driehuis. 's-Avonds werd in het gebouw' der K. S. A. het werk in de Missie op het doek gebracht, waarbij een Eerw. Pa-' ter op zeer onderhoudende wijze het een en ander uit de missie uitlag. Na afloop bracht de Weleerw. Heer Kap. Roelvink een woord va# dank aan den Eerw. Pater voor het schoone, dat allen gezien hadden. Zijn eerw. deelde den Pater mede, dat deze dag zeker veel vruchten zal afwerpen en dat de menschen zeker nog grooter lief den zulien toonen voor het missiewerk en zeer zeker dit schoone werk steunen. Jammer dat de zaal niet flink bezet was. Verheden kaartspel, Zondag is door de politie een 5-tal jongens van 15 tot 16 jaar naar het bureau gebracht. De knapen had den op den openbare weg een „kaartje ge legd," welk soort van ontspanning bij politie verordening verboden is. Na over hun verkeerde handelwijze onder houden te zijn, mochten ze weer heengaan. Deserteurs. Door den gezagvoerder van een Zweedsch schip, hetwelk van hier moest vertrekken, is aangifte gedaan, dat er twee schepelingen zijn weggebleven. Hun opspo ring werd verzocht. Concert St. Cacsi.ia en Kerkkoor. Blijkens een in dit nummer voorkomende annonce komen genoemde koren hier op Donderdag 28 Januari a.s. concert geven in de groote zaal van de K. S. A. Dat hier voor liefhebbers veel zal te genieten vallen blijkt wel uit de schitterende persbeoordee- lin'gen, welke beide koren en hun dirigent steeds mochten ondervinden. De Zaanlander van 6 Jan. j.l. schrijft o.a.: „Het was inderdaad een mooie avond, welke de heer Sicking ons gegeven heeft en dc publieke belangstelling liet ook niets te wenschen over. Zoodat een flink batig saldo voor het orgel.onds verwacht mag worden. De „Zaanstreek" van 9 Jan. j.l. schrijft o.a.: „Ons oordeel is in een woord schitte rend, dat kan alleen Sicking met zijn koor. Euphonia schrijft over dit koor: „Caecilia zingt heel muzikaal, met mooie zuivere stemverhoudingen heel beschaafd met zeer eenvoudige, doch intensieve directie. Het was een verademing dit koor te hooren, wij kunnen dan ook muziekliefhebbers geruste- lijk adviseeren dit te gaan hooren, te meer waar deze koren zich belangloos beschikbaar stellen, om uit de baten van hun concerten een orgelfonds te stichten." R. K. PROPAGANDACLUB. De R. K. Propagandaclub „Petrus Cani- sius", heeft gisteravond een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Machielse. Deze sprak in zijn openingswoord de beste wenschen uit voor het nieuwe jaar, zoowel voor de leden individueel, als voor de propagandaclub in het algemeen. Het concept-reglement, dat behandeld werd, lokte geen discussie uit en kon onge wijzigd worden vastgesteld. De vice-voorzitter, de heer J. van Zut- phen, hield hierna een lezing over econo misch en Godsdienstig Liberalisme. De spr. vertelde eerst in het kort hoe het liberalisme ontstaan is, n.l. uit de Fransche revolutie, welke de reactie vormde van het vermolmde staatsinrichting, vóór dien tijH- De liberalen kregen langzamerhand de overhand en terwijl het zwaartepunt van hen naar het kapitaal verschoof, maakten zij zich vanzelf meester van de heerschappij in het openbaar leven. Spr. stond een oogenbük stil bij het Godsdienstig liberalisme, dat is de ontken ning van alle autoriteit op godsdienstig ge bied, dat uitroept dc antonomxe van den menschelijken geest. Het staatkundig liberalisme eischt de an- tonomie van den roensch op staatkundig terrein. De burgerlijke maatschappij is vol gens dit stelsel niet een instelling, die door de natuur van den mensch geëischt wordt, volgens de liberalen dus niet van Goddelij- ken oorsprong, maar zij is ontstaan door een vrije overeenkomst tusschen menschen, die veel vroeger hebben ingezien, dat zij een macht moesten vormen tegen de wilde die ren, waartegen wij in onze tijden voort durend te strijden hadden. Het economisch liberalisme, dus het libe ralisme, op het gebied der volkshuishouding, eiccht, dat de slaat zich onthouden van alle bemoeiing op het terrein van handel, in dustrie, enz, Ziedaar de beginselen van het libera lisme. Wij kunnen ze niet aanvaarden, want volgens deze beginselen zou Godsdienst privaat zaak moeten zijn; God uit het open baar leven, het huwelijk aan den kant en het kind eigendom van den staat. En heeft het liberalisme op economisch terrein al niet voldoende gebracht' dc ver armt -g der méssa en de kapitaalsverzame- ling. Het gevolg van de ongebondenheid op economisch terrein is. dat do werkman over geleverd wordt aan de willekeur van den patroon en. aan de wisseling van de ar beidsmarkt, terwijl dc staat zich om de el lende der werkloosheidsperiode niet zou behoeven te bekommeren, volgens de libe rale leer, die eischt. zooals we boven ge zien hebben, dat de staat zich o-.thoudc van alle bemoeiing op het gebied van econo misch handelen. Het stelsel is noodlottig en strijdig met het Christelijk geweten. Het berust op de verachting van de wet Gods en op de zucht naar rijkdom van aardsche goederen. Toen de spr. zijn lezing beëindigd had, werd hem een hartelijk woord van dank gebracht. Bij de hierna volgende gedachtenwisseling werden eenige vragen beantwoord en merkte een der aanwezigen op, dat in ,hoogere ka tholieke regionen" nog wel liberalen geven- den worden die de arbeidersbeweging niet wel gezind zijn. Do heer v. Zulphen antwoordde dat het liberalisme in theorie verdwijnt, maar prac- tisch nog bestaat. Later kwam de politiek ter sprake, toen een der aanwezigen opmerkte, dat hij in de toekomst een samengaan met de socialisten in de Kamer zag komen, alhoewel spr er kende dat het ongewenscht is. Do voorzitter was het niet eens met de opmerking, dat er een samengaan moest komen. Het zot: ook beslist ongewenscht zijn. Nog werd door den heer Eyking voorge steld om aan de R.-K. Raadsfractie te ver zoeken bij den Raad alsnog een voorstel te doen inzake het subsidie voor de R.-K. Be waarschool. De voorzitter antwoordde, dat het in over weging zou worden genomen. Waar onrecht bleek, zal getracht worden recht te doen. Nog besprak men middelen om het verga- derbezoek te bevorderen. (Deze vergadering was zeer slecht bezocht). In overweging werd gegeven huisbezoek te doen. Daarna volgde shiitip* Beschonken aaio-hestuuidsr. Zater dagmiddag had n de Trompstraat een aan rijding plaats tusschen een autobus van G. R. en een yrachtford van P. G. Ten gevo'ge van de botsing werd de autobus aan de voorzijde lichte schade toegebracht. Persoonlijke ongelukken hadden met plaats. Bij onderzoek bleek, dat de bestuurder van de vachtford onder den invloed van sterken drank verkeerde. De zaak is in handen van de pol tie. Zoeken opgehev-n. Bij gunstig weer vertrekt vandaag van hier de Mifnenvegr 4 naar Vlissingen. De be'da andere schepen de Hydra en de torpedobcot Z 4. d:e mede gezocht hebben naar het vermiste vliegtuig 528 zijn reeds vrtrokken naar Den Helder, zoodat het zoeken op zee wordt opgeheven. Concert. Door het R. K. Kerkkoor alhier en de R. K. Gem. Zangvereenig ng „'St. Cecilia" vas Wormerveer. directeur de heer F. J. Sicking, wordt een groot concert gegeven ten bate van het orgelfonds op Zondag 31 Januari n.m. 7,30 uur in de pa tronaatszaal van de Z. E. Paters te Velser- oord. Ongeveer honderd dames en heeren nemen er aan deel. „St, Cecilia" is wel zoo bekend, dat de greoie zaal dan te klein zal zijn. Plaatsbesprekcn is dus raadzaam, 'Het volgend programma wordt ten gehoore gebracht. Woudzang Isr. J. Olman. Super flumina BabyloniaCh. Counod. Gem. Koor. Ave Cesar Fred. J. Roesko. Nimmer Nacht N. H. A,ndri_essen. Nunc Dimittis F. J. Sicking Kerkkoor. O, zoek 't: licht F. J. Sicking. Gem. Koor. Pauze. De omkranste boot Jac. Bonset. Villanella alla Napaletana Ba'dassare Dönati 1555. Gem. Koor. ,s Heeren Huis Boers. Kerkkoor. Ecce attomado moritur J. Handel. Adore'Te —F. J. Stck.ng Gem. Koor. Den Uil Aiphons Diepcnbrock. De reddingslijn verdwenen, Sinds Mei 1924 heeft aan 't Bloemendaaische strand een paal gestaan, waaraan een kastje met reddingslijn was ongehangen. Boven 't kasje was een bord aangebracht, waarop 't vol gende rijmpje was geschilderd: 't Ontbreken van een reddingslijn, Kan bij gevaar noodlottig zijn. Een ieder zij dus aanbevolen: Zorg, dat de lijn niet wordt gestolen. Zomers hing die lijn daar, om bij zwem- ongelukken dienst te kunnen doen. Met 't oog op mogelijke schipbreuken bij de kust en omdat men niet weet, hoe of een lange lijn dan dienst kan doen, werd op aandrin gen van den heer Meyerink, besloten, de lijn daar ook 's winters te laten hangen. Langen tijd heeft 't goed gegaan. Wel werd een paar malen, de aan de lijn verbonden gummieslang afgesneden, maar tot dusver liet men de lijn ongemoeid. Thans is de heelc geschiedenis verdwenen: ijzeren paal, bord, kastje en lijn. 't Heeft er allen schijn van, dat de zaak ontvreemd is. Dat de zee de schuldige is, is onwaarschijnlijk. Die zou zeker den diep ingegraven, ijzeren paal hebben laten staan. Weten wellicht de heeren, die een bezoek brachten aan 't paviljoen van den hee- Dijkstra ook iets van deze geschiedenis af? BODEGRAVEN, 26 Januari 1926. Kaas.' Aangevoerd 131 p.; 5545 st. Eerste kwali teit 6065; tweede kwaliteit 5358; zwaardere Rijksmerk 5258. Handel flauw. PURMEREND, 26 Januari 1926. Kleine fabriekskaas, 9 stapels, 46 per 50 K.G. Met merk f 48. Kleine boerenkaas, 4 stapels, met merk 48. Boter, 496 K.G. 2.302.40 per K.G. Runderen, waaronder 155 vette en 109 melk- en gelde, 0.90 1.20 p. K.G.; 150400 per stuk, handel stug. Stieren 15. Paarden 26, ICO250 p. stuk, handel matig. Vette kalveren, 20, f 150170 per K.G., handel matig. Nuchtere kalveren, 20G, 1640 per stuk, handel stug. Vete varkens, 638, 0.870.91 per K.G., Zouters, 0.840.90 per K.G., handel vlug. Magere varkens 110, 2650 per stuk. Biggen 108, 1528 per stuk. Schapen 356, 3550 p. stuk, handel stug. Kipeieren: 89; Eendeieren 8 per 100 stuks. Appelen, 40 zakken, 23 per zak. Kuikens 0,753.50 per stuk. Het principe der religieuze anarcho- commnnisten. Voor het Hoog Mil. Gerechtshof in Den Maag, stond Vrijdag de gedetineerde 20- 'arige J. V„ wegens opzettelijke ongehoor zaamheid als dienstplichtig soldaat veroor deeld door den Krijgsraad tot 5 maanden gevangenisstraf zonder ontzegging van de bevoegdheid in militairen dienst te treden. Op grond van gewetensbezwaren wenschte bekl. niet aan den krijgsdienst deel te ne men. Hij vroeg toepassing van de Dienst- -veigeringswet. In dit verband riteende hij dat zijn meening zou afwijken van die det necste ieden van den Bond van anarcho- communisten, waartoe hij behoort, die wei zoodanig tegen het instituut van den Staat zijn, dat zij geen enkele wet erkennen ook niet die op de dienstweigering. Pres.; Behoort u tot de algeheele wcer- loozen, tot de Tolstoïanen? Bekl.: Dc weerloosheid is zoo'n buitenge woon moeilijk probleem, dat ik deze op mijn 'eugdiger, leeftijd nog niet geheel wensch door te voeren. Als getuige werd gehoord ds. Kuiper uit Amersfoort, secretaris van de arbeidsgroep van Doopsgezinden tegen den krijgsdienst. Deze verklaarde, dat de arbeidsgroep niet een politieke doelstelling heeft. Pres.: „rleeft de Bond iets te maken met ie Communistische Partij?" Get.: Met opzet heeft deze bond 't woord .communisten" in zijn naam gebracht om dat hij van meening is, dat de communis tische partij misbrcik maakt van 6et woord eommunisme. De verdediger, mr. Gerlings uit Utrecht, vraagt of deze arbeidsgroep terug wil kee ren tot het oude Doopsgezinde weerloos- heidsgeginsel. t Get.: „De groep aanvaardt dat." Mr. Gerlings: Heeft ds. Kuiper den in druk, dat de belaagde tot de weer! ooien behoort? Get.: In beginsel is V. zeer zeker een weerlooze. Hij had dat beginsel reeds vóór hij zich aansloot bij de arbeidsgroep, vor.d ir. die groep zijn beginsel terug. De advocaat-fiscaal wees er op, dat de kwestie, of er werkelijke gewetensbezwa ren bestaan, niet door het Hof kan worden beoordeeld. De minister heeft echter afwijzend be schikt op het verzoek om toepassing der Dienstweigeringswet en aan deze beslissing kan niet getornd worden. Op dezen grond vroeg de advocaat-fiscaal bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Gerlings, meende, dat in een rechtsstaat niet is te tolereeren dat een minister een wet op een wijze inter preteert, die tegen de bedoeling daarvan in gaat. Waar de zaken echter zoo staan, heeft men met een strafbaar feit te doen. Het col lege zal dus niet anders kunnen doen dan V. veroordeelen tot den tijd van 6 October \1. af dat hij in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. Pleiter vroeg beklaagdes on middellijke invrijheidsstelling. Het Hof heeft beklsfcgde daarna in vrij heid gesteld. Wij vernemen, dat het Gerechtshof in den Haag heeft bekrachtigd de beschikking der Ilaagsche Rechtbank, waarbij gevangenhou ding werd gelast van Marang van IJssel- veere als verdacht van gebruik maken van valsche akten in verhand met de kwestie der Portugeeschc bankbilejtten, Men seint ons uit Den Haag: Naar aanleiding vati een courantenbericht, dat in het door hem te vormen kabinet, mi nisters De Geer en Van Karnebeek zullen zitting nemen en hij zelf zich met de porte feuille van Justitie zal belnsten, machtigt d« kabinetsformateur. Mr. Limburg, ons mede tc deelen, dat omtrent de samenstelling van het kabinet op het oogenblik nog niet# vaststaat. GENEVE, 26 Jan De sub-commissie van den Volkenbond voor de binnenscheepvaart, hield haar 3e zitting Zij bestudeert den hul digen toestand in de scheepvaart op den Rijn en den Donau, LEIDEN, 26 Jan. Heden middag bezocht het gezelschap Zuid-Afrik studenten, dat een studiereis door Europa maakt, ook onze stad. De officiëele ontvangst had ten Raad- huize.plaats, waar de Burgemeester, Jhr. de Gijselaar, de dames en heeren toesprak, die daarna de stad en bezienswaardigheden be zichtigden. Hierop volgde een ontvangst in dc Academie met een rede van prof Dr. W. de Sitter, rector-magnificus, waarna de hee ren door het Collegium van het Lèidsch stu dentencorps op de sociëteit Minerva en de dames door de Vereeniging van vrouwelijke studenten wo-den ontvangen. Een en ander wordt gevolgd door een gemeenschappelijk diner in de staaszaal en een filmvertoor.ing van Neerlands Volksleven van D. J. van der Ven, met muziek van prof. Dr. Julius Röni- gen in den schouwburg. LEIPZjG, 26 Jan Da op 21 Febr. begin nende Leipziger voorjaarsbeurs zal door rijkspresident Hindenburg bezocht worden. In verschillende afdeelingen zullen Holland- sche producten ten toon gesteld worden. SHANGHAI, 26 Jan. Berichten uit Moeden melden, dat |v.anoff, de Russische directeur van den Chineeschen Ooster-Spcorweg gis teren op last van TsjangtsoLin in vrij heid is gesteld. PEKING, 26 Juni. De Sovjet-regcering heeft aan de Regeering te Peking aangebo den troepen te zenden om hulp te verlee nen bij het handhaven van den vrede en de orde in 't gebied van den Oosier-spoor- weg. Dit aanbod wordt beschouwd als een poging der Russische regeering toch tegen TsjangtsoLin te kunnen optrekken, on danks de invrijheidstelling van Iwanot LONDEN, 26 Jan. Het rapport van dc fn- tergealliëerde controle-commissie te Berlijn is ontvangen. |n het rapport constateert maarschalk Foch, dat Duitschland op 4 pun ten van de overeenkomst van Parijs van Nov. 1924 nog geen algeheele voldoening heeft gegeven. Als gevolg daarvan zal dc commis sie nog te Berlijn blijven totdat de Duitsche regeering bevredigende maatregelen heeft ge. NICE, 26 Jan. De heer Teyleruit 3oston is in zijn hotel te Nice, door zijn vroegeren secretaris, daarvoor politie-agent jn Parijs, vermoord. De dader die een groot bedrag van Teyler wilde hebben, is gearresteerd. BERLIJN, 26 Jan. Te Genêve is bij den Secretaris-Generaal van den Volkenbond een mededeeling van de Duüsche Regeering bin nengekomen, dat Duitschland de uitnoodiging voor de ontwapeningsconferentie aanvaardt. BERLIJN, 26 Jan. Het kabinet heeft gister avond den definitieven tekst van de af tc leggen regeeringsverklaring opgesteld. Vr.: Wat is het adres voor Emigratie Baar Canada? Autw.. Wendt u tot het informatiebureau van de Ned. Vereeniging „Landverhuizing", Bezuidenhoutscheweg 18, 's Gravenhage of tot de afdeeling Arbeidsbemiddeling, Koning straat, alhier. GHIJS Co. - IJmuiden - Teil. 47. Filiaal Zcutmanstr. hoek v. Speyckstr, Den Haag - Telef. 35562. Haarlem en omgeving franco thuis. Vraag prijscourant. i Na een kortstondige ziekte, na voorzien te zij'n van de laat ste H.H. Sacramenten der Ster venden, overleed heden, tot on ze dieje droefheid, in den ouderdom van ruim 78 jaar onze innig geliefde Echtge noot®, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARGARETHA HUBERTHA DEMMERS °eh. Knijper. Uit alier naam: J. W. DEMMERS. De H. H. Uitvaartdiensten zullen plaats hebben op Don derdag 28 Januari a.s., in de St Josephskerk. De H.H. Missen te 7J4, 8 uur en 954 uur plech tige Requiem, waarna begrafe nis van uit de kerk. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven, Haarlem, Jansstraat 4. GETROUWD: en ''e namens wederzijdsche familie har- ,e«jk dank zeggen voor de vele blij. e° van belangstelling, bij hun huwelijk «hervonden. -Helder, Haarlem, SPREEKUREN: lederen werkdag van 9—U en 1—2 Dinsdag en Vrijdag- j j avond van 6,308.30. Zaterdagsmid- dags geen spreekuur. hesft na IV! aart nog eenige maanden onbezet. Uitst. ref. fVI. v. STEUN, Zandvoortsche- laan 123, Heemstede. 'terstond gevraagd nette kunnende koken, \oor dag of dag en nacht, gezin van 4 per sonen. Kinderjuffrouw aanwezig. Br. onder No. 24376 Bur. van .'••1 M.-1 SMSDESTRAAT 'S AVONDS 8 UUR OPTREDEN VAN DE WEL3EKENDE - HUMORISTEN - TOEGANG 40 CF rechten inbegrepen PLAATSBESPREKER DAGELIJKS uit te voeren door het R.K. Kerk koor ca de R.K. Gem. Zangver- cenigingen St. Caecilia (100 zan gers en Zangeressen) onder direc tie van den Heer F. J. Sicking uit Wormerveer op Donderdag 28 Jan. a.s. 's-avonds 8 uur. Prijzen der plaatsen f 1.f 0.75, f 0.60 alles inbegrepen. Kaarterf verkrijgbaar aan het gebouw van K. S. A. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering a 10 ct. per pers. Flinke ongehuwde werkster gevr. van half 8 tot half 2 uur. 's-Zaterdags lot 's avonds half 8 uur. Salaris 10. per week. Aanm. KOUDENHORN 24. Artistiek leid. r Loui: Saa bom) Comedie in 3 bedr van Hans Miiller. Optreden van (Cav. M. de Hondt) Direc rice Mevr C. de Hondt Gevolgd door Plaatsbespr. dag. v. 10—3 uur Per telefoon 101S9 ALLEEN van 123 uttr. Frappant ts Ue geur va GEVRAAGD van 9 tot 7 uur, in klein gezin. LEID- SCHEVAART 252. ronchites, benauwdheid, zwak hatt, hoesten enz. genezen dooi mijn nieuwe luchtveranderingstoestel (Nederlen buitenl octrooi) Kink hoest in één nacht onderdrukt. Eenvoudige behandeling. Honderden oprechte dankbetuigingen in korten tijd. Prijs 160.- Vraagt kostelooze inlichtingen en condifivs. S. WITNBERG. Paletstraat 43. Amsterdam deftige stand m.L, zoekt 15 Febr. een 'naar passenden werkkring. Uitstekend koken, ook fijne keuken. Liefst bij heer alleen of klein gezin. Beste referentiën. Br, ond. No, 1576 Bur. van dit blad. Biedt zich aan een net als werkster. Brieven onder No. 1585 Bureau van dit blad. Mevr. Dr. TALSMA, Krommenie, vraagt een nette G.G. zoekt per 1 Februari frissche ZIT-SLAAPKAMER, met kost en ge zellig huiselijk verkeer. Brieven met prijs P. SCHOEN, Schalkburgerplcin No. 12, 's-Hage. Gevraagd voor kantoor olm. 15 i 16 jaar. B. H. J. LANS Co., Wijnhandel, Ged Oude Gracht No. 82 a. als Een net R.-K. persoon biedt zich aan -'oed kunnende melken en van alles op de hoogte. Van g.g.v. Ook niet ongen. als stalbaas. Br, No. 1479 Bur, v.d. bi, kan direct geplaatst worden aan de electr. smederij van J. BERENDS, Ke naustraat 12. Op Deurwaarderskantoor hier ter stede wordt gevraagd een jongste be diende (na.). Leeftijd 14 a 15 jaar. 3r. onder No. 24353 Bur. van dit blad. te koop gevraagd door W. KOOIJ, Kromme Elleboogsteeg 2 Kamer en keuken voor eenige juffr. op leeftijd. Br. met opgaaf prijs en lig ging ender No. 1581 Bur. van dit blad. aangeb. met voll. pension. Zijlstraat 11 rood, bij de brug. regenmantel (cape). Brieven onder No, 1577 Bureau van dit blad. te huur, goed licht en droog. Bevragen NASSAULAAN 4. Te koop nieuwe model melkwagens, ingericht voor flesschen en kraanbus sen, tegen lagen prijs. Nagtzaam- straat 65, WaSenmskerïj li. VAN ZOMEREN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3