STADSNIEUWS, UiT DE PERS TIENDUIZENDEN ZAKENMENSCHEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, Tweede K?a.d Dinsdag 26 Jarraari 1926 Een werkelijk liberaal. Een praatje. 27 Januari Agenda fïaarlemscbe Werkinrichtins: voor maatschappelijk ongeschikte zwakzinnigen. IE TV A ALFSTE n F ntooht w NOORD-HOLLAND. De opbrengst van Rentezegels en eenige beschouwingen daarover. Uitvoering Lighaifonds. DANKEN HUN SUCCIS AAN GOED TOEGEPASTE COURANTEN-RECLAME WAAROM ZOUDT OOK G9J DIT MIDDEL NIET GEBRUIKEN? Bedrag per jaar 44029.7C 198796.— 26414.70 29858.40 67871.95 91946.5? 70738.59 Rijkspostspaarbank. Gevonden dieren en voorwerpen. Misbruik van positie. Tentoonstelling van Schilderijen door J. C. Ritsema in het Waaggebouw. „St. Raphael." Aquarium Terrariumvereeniging. Francisca Romana-Liefdewerk. Zoowat de eenige journalist, die werkelijk liberaal is in zijn opvatting van het Neder- landsche Gezantschap bij den H, Stoel, is de hoofdredacteur van het liberale „Ut- de hoofdred. van het liberale „Utr. Dagbl." Hij schrijft: Wij staan, als n'et-Katholicken, neu traal tegenover het vraagstuk der we reldlijke macht van het Vaticaan Indien wij in de terugtrekking van het gezant schap een gemis van deferentie zien, dan baseeren wij ons op een feit, het feit, dat er een tijdelijk gezantschap bij den Paus door een liberale Regeering is in gesteld en dat, geheel afgezien van de rechtsgronden d'e de Paus al dan niet kan aanvoeren om erkenn'ng als we reldrijk Scuverein te vorderen, de inter nationale wellevendheid medebrengt, da! men niet plotseling een gezant terug trekt bij een buitenlandsche Autor.teit, die men, jarenlang, in feite door een ge zant te handhaven aan zijn hof, a's we reldlijk gezagsdrager heeft beschouwd. Bovendien achten wij 't terugnemen van den gezant bij den Paus, practisch beke ken, een daad van onverstand, omdat wij van niet-Katholieke zijde weten, dat het gezantschap voor de internationale posi tie van ons land meer beteekenis heeft dan niet-ingewijden vermoeden. Ons standpunt werd dus bepaald door essen- tieel-verschillende, misschien zelfs te gengestelde motieven dan die. welke on ze Katholieke landgenooten aanvoeren, en het is ons ten eenenma'e een raadsel, waarom men in het vrijzinnig- en chrls- telijk-historische kamp deze dingen niet weet te onderscheiden, terwijl men zich terzelfder tijd over de volte-face van de vrijzinnig-democraten, die tegen het ge zantschap stemden, maar aanstonds het gezantschap wilden toestaan, zoodra er een regeeringsmogelijkheid in het zicht kwam, van al'e verbazing onthield. Het verschil tusschen hen en ons is, dat wij geenszins het gezantschap willen cadeau geven om de Katholieken een genoegen te doen, maar dat wij, afgecheiden van wat de Katholieken aangaande het ge zantschap meenen, in dat gezantschap een feitelijke, een zakelijke waarde zien voor onze internationale politiek. De „Volkskrant" schrijft: 1 „Wel niemand zal in twijfel trekken, dat het optreden van het R.K. Huisves- tinscomité als „tusschenstation" het toe vloeien van giften ten behoeve van de slachtoffers der waterramp in hooge ma te heeft bevorderd. Het Huisvestingscomité heeft zijn ver takkingen, betrekkingen en medehelpers maar bovenal, men heeft dit com.té van den eersten dag af, met rusteloozen ijver en onverpoosde toewijding aan het werk gezien En zulk een voorbeeld van naastenlief de en zelfopoffering moet wel prikkelen tot volgen. Er is dus waarlijk geen reden, om bij het nationale werk dat verr cht wordt te klag en over het feit, dat dat wordt ge daan door een „spec.fiek-roomsche or ganisatie". Wees blij dat ze er was. op het eerste oogenbllk, paraat en toegerust en gedoog daarnaast dat zij mede tot geven opwekt en bem.ddelend optreedt. Het kan het gemeenschappelijke doe' slechts ten goede komen. Maar nu ontmoeten wij in het orgaan der Evange'ische Maatschappij, van de zijde van het bestuur van den Prote- stantschen Vo.ksbond te Eist, de voor stelling, dat met het groote resul taat der collecte in de R.K. kerken, „al leen die zijde zal zijn gebaat. Daarom verzoekt bedoeld bestuur, dat „uitsluitend ten behoeve van de meest zwaar getroffen prolestantsche gezinnen" zal worden gecollecteerd in alle protes- tantsche kerken, de Evangelische maat schappij haar krachtige medewerking zal verleenen, protestantsche vereenigingen m het vuur zullen komen. De redactie van de „Protestant" tee kent hierbij aan, dat ten aanzien van zulk een groote nationle ramp, „geloofs- onderscheid" wordt gemaakt, wat een onjuistheid is. En ze verzekert, dat, als de gelden van het Roomsche steuncomité inderdaad al leen ten goede komen aan Roomschen, het de pl.cht van alle protestanten is in de eerste plaats te zorgen voor eigen ge loofsgenoten. De „Protestant" had kunnen weten, dat de bewering, als zouden de giften van katholieken alleen aan katholieken wor den geschonken, een fabel is; reeds hier om, dat het Huisvestingscomité zijn op brengst aan het Nationale Watersnoodco mité afdraagt. Maar twijfelde ze [en ze twijfelt, ge tuige haar zinverband: „als dan dan had ze z.ch zekerheid behooren te verschaffen en ging het niet aan de fa bels van den Protestantscen Volksbond verder te verspreiden. Verkeerd inzicht alleen kan de eigen katholieke organisatie afkeuren; maar ook zij die afkeuren, erkennen, dat die katho lieke organisatie het algemeen belang dient en geen onderscheid maakt naar godsdienst of gezindte. Maar het orgaan der Evangelische Maatschappij leent er zich toe een leugen te propageeren en door een bijschrift de lezes in den wana te brengen of te versterken, dat de katholieken wel een zijdig en egoïstisch zullen zijn opgetre den en „protestantsch verweer" derhalve stellig geoorloofd was. De katholieke hulpactie in geld en per soonlijke toewijding had beter lot ver- el end dan miskenning en critiek en het is jammer dat zij die uit de veilige ver te zoo gemakkelijk aanmerkingen maken 'n de kritieke week, niet n deze streek getuige zijn geweest van ht schitterende v.erk ook door een schier volmaakte organisatie van het Huisvestingsco mité." Sociëteit „St. Bavo", Cursus Prof. Ver aart 8 uur Cursus Fransche taal 8 uur Algemeene R. K. Propaganda- club 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 uur Bevolkings Bureau 8 uur Vervolgonderwijs 3 uur. St. Jozef-gezelien-gebouw Jansstraat 59. Recreatie-avond voor de gezellen 8-10 uur Elftal-commissie voetbalclub „Zwaluwen" 8 uur Repetitie mu- ziekvereeniging „Utile Dulci" 8 uur. Gem. Concertgebouw Populaire Beet hoven-avond Karei de Jong kwart over 8 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling van schilderijen door J. C, Ritsema. Ge opend tot Zondag 31 Januari, dagelijks van 104 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8914 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon- gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat i 23. Telefoon 10049. Alle werkdagen I van 9half 1 uur, 's middags van 35 I uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen fdr C Bosch) R.-K Leeszaal en ui'leenbibliotbeek Janssireat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeker van 2 lot 5 uur en van 7 -9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofsfr t Zon dags en Woensdags van 810 uur. n m gezellig samenzijn voor Holiandsche meis jes. die bier geen tehuis hebben Tel "871 R.-K Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 t-ur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 1—2 R.-K K raam verzorging van de De-de Or e St Franciscus - Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te "chtf1 fot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 3 uur Eerste Hulo bii Ongelukken fSnelvrrband 0«ntrale post Tel 11U1 en verder bu de leden te kennen aan het zwart schild me wit kruis aan den huisiWel voor Drenkelingen versfikking, electriciteitsongevallen - Tel 10231. Bovenstaande werkinrichting welke ge vestigd is in perceel Donkere Spaarne 34, is gistermiddf g officieel geopend Tegen woordig waren o.m. het college van B en W. behalve wethouder Slindenberg, die uit- stedig was, de heer Th. A. Wesstra, ge meente-secretaris, dr. A van Voorthuiisen inspecteur bii het buitengewoon L 0„ uit Utrecht, de Zeereerw. Heer pastoor J. P. Reijneberg, voorzitter van het Bestuur der School voor R.-K. Buitengewoon L. O., e, a. De Heer Vincent Loosjes hield, als presi dent der commissie van Toezicht op dc Nazorg voor Buitengewoon L, O., de ope ningsrede. Allereerst heette spr, de aanwezigen wel kom en memoreerde vervolgens, dat den vorigen zomer een proef was genomen, wel ke in het najaar omgezet was in een defini tieve regeli'-.g voor de nazorg voor zwak zinnigen. In dit verband bracht spr. dank voor hun medewerking aan de Centrale Commissie tot behartiging van de maat- schaope'iike belangen van zenuwzieken en zwakzinnigen en aan het gemeentebestuur. Deze maand is de werkinrichting begon nen met 9 leerlingen. De werkuren zijn, van 912 en van 24 uur. De jongens werken onder leiding van werkmeester S. de Boer, dien spr. roemde als goed leider, die uitste kend met de leerlingen weet om te gaan Spr, zette dan uiteen, dat Ioonen uitbe taald worden van 1 tot 5. Worden de jongens ouder, dan is dat loon echter te weinig en nu zal getracht worden een ver eeniging te stichten, die de gelden van een fonds zal beheeren, waaruit toeslagen op de loonen kunnen worden betaald. Dan kun nen de jongens zich zelf bedruipen en be hoeven niet ondersteund te worden door diaconieën of het Burgerlijk Armbestuur. Door iemand is reeds voor de eerste 5 jaar een iaarlijksche gift van 200 toegezegd Het lidmaatschap zal 1 en donaties 5 bedragen. Verwacht mag worden, dat de opzet zal slagen. Spr. bracht een eeresabmt aan den secretaris der Commissie van Toezicht, te vens leider van de inlichting, den Heer E, H. Schuvt, voor alles wat deze voor de tot stand komin<! gedaan heeft. Met de beste wenschen voor de toekomst verklaarde spr. ten slotte de inrichting ge opend. De burgemeester de heer C. Maarschalk, 'eliciteerde vervolgens de Commissie met de in gebruik neming van de inrichting. Spr. --eide. dat het gemeentebestuur met symoa- thie de~e stichting begroet, omdat daardoor nieuwe banen betreden worden, welke der -rii somberen toestand voor velen ongetwu- 'eld lichter zal maken Snr. hoopte, dat veel -egen oo de nieuwe stichting zou rusten. Dr. Van Voorthuiisen. g'ng de geschiede nis van bet buitengewoon I,. O. na en zette "iteen, dat het noodzekelök is. dat voora' -'e laagst-^'aanden voortgeholpen moeter worden Hie-'n geeft Haarlem ook than- weer bet goede voorbeeld dat. naar snr '-eopt, veel navolging in den lande zal vir- 'en. Na deze redevoeringen werden door de -enwezigen bet werklokaal en de magazijnen '-eziebtigd, In de „Tel vinden wij over deze beroem de tochten een aardig stukje van Broer Jansz Men denke niet aan een vergissing. De rookten oo schaatsen on éénen dag langs de Hf Friesche steden, zijn bekend penner, oo'- H kunnen zij, door vele l-vakkelwinters. 'ang niet elk 'aar worden afgelegd Zeld zamer en vermredelök zwaarder nog, is echter de twaalf-steden-tocht in Noord-Holland, waarvan in de «eschiedenis enkele voorbeel den zi'n vermeld. Oo 19 December 1676 hebben vier stevige "'aan'-anters Claes Aris Caeskoner, Mayn- derf Arent, Tacoh Plan en Tacob Buur, uit Koor aan de Zaan, zulk een tocht onderno men en ook vHhracht. In den mor<-en vao dien daCT om vier uur, bii heldere volle maan. "ertmkkeni-ij en reden in één rek voort over Haarlem naar Amsterdam, Weesp, Naarden en Muiden. Vandaar over het Pampus naar Monnikendam, Edam, Purmerend en „den Ouwendijck". Voor de eerste maal bonden zij hier ten een uur 's middags de schaatsen af en reden, na een korte rust, verder naar Hoorn, Enkhuizen, Medenfclik en Alkmaar Hier pleisterden ze voor den tweeden keer en bonden toen weer onder. Even voorbij Alk maar begon liet te sneeuwen, maar om half negen 's avonds waren zij in de Koog terug en hadden dus de 12 steden op eenen dag bezocht. De herinnering aan dezen historischen tocht is aan de Zaan nocit uitgewischt. Zij was trouwens bewaard door een eigenhandig relaas van den aanvoerder, Claes Aris Caes- keper. In eiken strengen winter werd er over gesproken en ook de mogelijkheid overwogen om de wakkere voorgangers te evenaren. Dat een herhaling zeer lang is uitgebleven, be hoeft niet te verwonderen, want vele omstan digheden mcesten samenwerken in de eer ste plaats goed en glad ijs over den heelen langen weg, het meest volle maan zijn en dan liefst weinig tegenwind. Het sprak vanzelf dat de mannen echte hardrijders met groot uithoudingsvermogen mcesten zijn. Het heeft geduurd tot 1822 vóór al de ge- wenschte factoren samenwerkten om den legendarischen twaalfstedentocht met goede kansen te ondernemen. Twee jonge en sterke mannen uit Koog aan de Zaan, de gebroe ders Klaas en Willem Ocstindie, als vlugge rijders bekend, hadden zocdra dien winter de vorst was ingevallen, het plan gemaakt om den greoten tocht te beproeven. Zoo deden zij dan ook, op 29 Dec. één dag na veile maan. Het leek een hopeloos pogen, want men wist dat de Zuiderzee nog niet be rijdbaar was en dat de rijders dus, bij verge lijking met hun beroemde voorgangers van 1676, een groeten omweg zouden moeten maken. Onderweg sukkelden zij op vele plaatsen met slecht en onsterk ijs, en boven dien hadden zij van het vertrek af te kampen met een stevigen bries uit het Ocst-Zuid- oosten, die in den namiddag aanwakkerde en daarna 's avonds en 's nachts zeer hevig werd, Zooveel te verdienstelijker dat zij, on danks al dien tegenspoed, den langen tocht hebben volbracht. Hij heeft echter acht uur langer geduurd dan naar menschelijke be rekening onder gunstiger omstandigheden het geval ware geweest. Hier volge onverkort het oorspronkelijke verhaal van dezen voor- beeldigen lange-afstandsrit. „Op den 29sten December 1822 zijn Klaas en Willem Oostindie, met Jocst de Jong, 's morgens kwartier voor 8 ure, op schaatsen afgereden van 't Zuideinde van .de Koog, binnendoor de watering langs, voerbij den Molen de Vrijheid, waar zij op de Zaan over liepen en zoo voortrijdende ten 4 ure te Alk maar aankwamen. Van daar voortgaande, vonden zij de vaart, bij 't Niedorper verlaat, geheel open, en, na ruim een vierde uur te hebben geloopen, vonden zij, dat door een aanmerkelijke daling van 't water, in de hel ling van den dijk ijs lag, waar het water van onder geloopen en opgereden was. Na hier de schaatsen weder te hebben opgebonden, kon weder door hen worden gereden, gedurig echter door 't bomijs vallende, dat de reis weinig spoediger dan loopende deed voort gaan. Nog drie vierde uur moesten zij zoo voortgaan, eer de vaart weder goed bereden kon worden. Door dit oponthoud, en een Zuidooster koelte, die den geheelen dag frisch opwoei, kwamen zij eerst ten 7 ure te Medemblik aan. Van daar naar Enkhuizen, waar zij kwartier voor 9 kwamen van daar naar Hoorn, waar zij kwartier voor 11 ure arriveerden, en drie vierde uur vertoefden. Half 12 ure van daar vertrokken zij naar Edam, waar het bij hunne komst 1 uur was. Te Monnikendam ten half 2, en te Purme- rend, (door verkeerde onderrigting langs een omweg) ten half 3 ure. Toen ging Joost de Jong, (die het plan had slechts 7 steden te be zoeken, en aan de broeders den weg naar de zelve te wijzen), naar huis rijden, terwijl de beide broeders hunne reis vervolgden naar 't Tolhuis, waar zij tot vier ure vertoefden loopende toen het IJ over, Amsterdam door, tot buiten de Muiderpoort, en reden van daar langs den Amstel tot aan den Snuifmolen voorbij den Omval. Toen links af tot de Die mei brug, waar zij een half uur mcesten wach ten naar 't opkomen van de maan, doordien het ijs aldaar weinig of niet bereden was. De Vecht langs gereden, moesten zij bij de Gein- brug weder afbinden, daar het vijf minuten <*aans open water was. Ten half 7 ure had den zij de stad Weesp doorgeloopen, en kwa men kwartier voor 7 ure te Muiden aan. Van daar konden zij de vaart rijden tot de Hak- kelaarsbrug, waar vervolgens het ijs te krank werd en zij dus door binnensloctjes en ge durig over dammen, te Naarden aankwamen ten 8 ure. Vandaar teruggekeerd brak bij den Omval een schaats van Klaas Oostindie, zoodat men van daar tot de Haarlemmer- ooort loopen moest. Kwartier voor 11 ure (schaatsen geleend hebbende) reed men we der af, langs de met zand bestoven vaart naar Haarlem, waar de twee broeders kwar tier voor 12 ure aankwamen. Van Haarlem naar Sparendam gereden hebbende, mcesten zij een gedeelte van het IJ, om het slechte ijs, loopen en kwamen in den nacht (ruim 3 ure) weder thuis." Door dat de broeders vóór 12 uur in den nacht Haarlem bereiken, hadden zij dus de twaalf steden op één dag bezocht. In het gebied van den Raad van Arbeid te Haarlem bedroeg de opbrengst van den ver koop van rentezegels in de jaren Jaar Opbrengst bij de i. h. Opbrengst ress. v. d. bij den Raad R. v. A. ge- van Arbeid vestigde zelf. postkan toren. '22 476.916.05 Totaal: 422.525.10 919.441.15 '23 410.981.92% 471.485.20 882.467.12% '24 406.223.12 542.376.87 948.600.— '25 nog onbek. 585.932.65 Bij beschouwing van dit overzicht blijkt het, dat er bij den Raad van Arbeid een ge leidelijke stijging van den verkoop valt waar te nemen het is echter gevaarlijk om hieruit te concludeeren, dat de sociale strekking der Invaliditeitswet en het voor de werk nemers hierbij betrokken belang langzamer hand meer begint door te dringen tot die genen, die te dezen opzichte eenige verplich tingen hebben na te komen, m.a.w. bij de werkgevers. Immers het aantal gevallen, waarin de actie tot premiebetaling van den Raad van Arbeid zélf moest uitgaan door het instellen van een navordering bedroeg nog in het jaar 1924 10254, en in het jaar 1925 11000, tot een totaal bedrag resp. van f 59690.66 en f 57862.75. Het aantal gevallen, waarbij de premie geind moest worden door middel van een dwangbevel, bedroeg in die beide jaren resp. 2142 en 2200, met totalen van f 20371.04 en f 17291.04%. Welke financieele schaduwzijden hieraan kleven, mogen hieronder nog eens worden uiteengezet. Voor het instellen eener navordering is extra arbeid noodig zonder nu al te veel in details te treden, kan worden aangenomen, dat per navordering een bedrag van f 0.30 Hs minimum kosten is te beschouwen, (men denke slechts aan het inwinnen van inlich tingen, het vaststellen van het na te vor deren bedrag, het uitschrijven der kennis gevingen, dikwijls het rappelleeren daarvan, Zusier Woutriia lin de wereld Martha v. Tol, van Langeraar) hoopt op 2 Februari a.s den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar intrede gedaan heeft in de Orde van de Zusters van Liefde, te Tilburg, thans in het klooster le Haarlem, Spaar ne 89. de noodzakelijke administratie van een en ander, c.q. het uitvaardigen der dwangbeve len en last not least het beplakken dezer duizenden rentekaarten). Het is dan ook zeker niet te hoog berekend, wanneer hiervoor ten laste van 1924 een be drag gebracht zou worden van f 3076.20 en ten laste van 1925 van f 3300. Er is echter meer maakt men eens een berekening van het renteverlies dat door deze achterstallige premie-betaling aan het Invaliditeitsfonds wordt toegebracht, dan komt men tot cijfers, die tot nadenken stem men. Neemt men bijvoorbeeld aan, dat de door Logmans, Alberd. Thymstraat 3, tram-weel?- kaart; Tel, Berker.straat 8, gr.-witte poes, Fauna C. v. Markenstein, Wald. Pyrmont- i straat 30, knipmes A. de Graaf, Leleistraat 3, j portemonnaie m.i. v. Heetum, Staring straat 33, portemonnaie m. i. C. Kaasen- j brood, Wald. Pyrmontstr. 28, spaarbank- boekje N. v. d. Leede, Busken Huetstr. 8, kinderschoentje S. v. Veen, Z. B. Spaarne O.Z. 45, Iepenboom; W. Gerritsen, Mero- vingenstraat 38,Rozenkrans in étui J. Bode- fer, Krelagestraat 6, ring J. Hessels, Ted. v. Berkhoutstraat 6, rijwielbel. merk J. v. d. Voort, Gen. de la Reystr. 26, rozen krans in étui .Schipper van het schip „Eli zabeth", liggende in het Z. B. Spaarne (na vertrek N. (Havenkantoor), roeiboot P. Pe ters, Zocherstraat 59, zadeldek van duo W. van Marle, Hazenbroekstraat 202, zak doek met geld. Ieder jaar is de Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein getuige van den Openbaren Oefeningsavond ten bate van het Lighai fonds, Alsdan is er een uitstekend gymnastiek- menu samengesteld met als hors d'oeuvre voorbereidende oefeningen van een heele perie kleine peuters, die hun beste krach ten aan den avond geven. De Bloemendaal- sche klassen zijn het sterkst vertegenwoor digd en de zaal zelf wemelt van een ge mengde bevolking waarvan de kleinste on geveer 10 centimeter, en de grootste iets meer van lengte is. In ieder geval sierde een ontzaglijke men- schenmenigte de zaal waaruit men gemak kelijk de belangstelling kan afleiden, welke er voor dit jaarlijksch festijn ten behoeve van ongelukkige kinderen bestaat. De heer A. J. Meyerink, die een van de kopstukken vormt door ais leider op te tre den, heeft in de oefeningen zeer vele varia ties weten te brengen en tevens het nuttige met het aangename vereenigd, zoodat zelfs zij die niet van gymnastiek houden (zouden er nog wel van die menschen zijn in de 20ste eeuw) het een aangename avond vin den. Het groot intermezzo bestond dezen Veer uit: „De brouwerij van Kees de Jong en Dievertje Bakker", een geschiedenis van een jonge man die baas" is bij de Sioux navordering geinde premiën gemiddeld een half jaar te laat worden voldaan (wat toih zeker niet te hoog geschat is) en basseert men zijn berekening op een rentevoet van 6%, dan becijfert men voor 1924 een renteverlies van f 2401.86 en voor 1925 een van f 2254.62. In totaal dus, alleen voor den Raad van Arbeid te Haarlem en alleen met betrekking tot de premie-betaling, een verliescijfer over beide jaren van resp. f 5478.06 en f 5554.62. Deze kosten en dit verlies haddert voorko men kunnen worden Laat nu de belangstellende lezer(es) aan de hand van bovenstaande gegevens eens een berekening maken van de onnoodige kos ten, bij de 35 Raden van Arbeid de uitkomst zou doen zien, dat alleen reeds deze zuiver financieele redenen het rechtvaardigen, dat door de uitvoerende lichamen der Sociale Verzekeringen krachtig geijverd wordt voor een tijdige premiebetaling. Maar het is niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats deze gedachte, welke bij de Raden van Arbeid voorzit bij het kracht dadig optreden tegen onwilligen hun taak is, zooais reeds meermalen in woord en ge schrift werd betoogd, een sociale taak. Aangezien de belangen van een verzekerde in hooge mate en in verschillende opzichten geschaad worden, door de nalatigheid van een premieschuldigen werkgever, is het een dure plicht van de Raden tegen deze nalatigheid strijd te voeren en te blijven voeren. Van welk een sociale strekking de Inva liditeitswet in de laatste jaren geweest is, moge ten slotte nog blijken uit het onder staande overzicht, waarin zijn opgenomen het aantal der op 1 December 1925 toege kende renten en de kosten van geneeskun dige behandeling, verpleging enz. door het Invaliditeitsfonds aangewend, uitsluitend voor verzekerden in het gebied van den Raad van Arbeid te Haarlem. Aantal Invaliditeitsrenten 260 Ouderdomsrenten 1337 Weduwenrenten 145 163 Weezenrenten Geneeskundige behande ling 1922 Geneeskunige behande ling 1923 Geneeskundige behande ling 1924 Het bovenstaande moge er toe bijdragen om de Sociale Verzekeringswetten méé- populair te doen worden, en haar de plaats te geven, die haar in den schakel der Sociale Wetgeving zeer zeker toekomt, terwijl an derzijds aan het publiek de overtuiging nader bij moge worden gebracht, dat een ve-waar- loozing der verplichting van zegelplrk-en als zijnde oneconomisch, het algemeen be lang schaadt. Opgave van het postkantoor Haarlem en zijne bij- en hulppostkantoren over de maand December 1925. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loep der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 200.459.48 (1) en terugbetaa'd 205.456,69. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 4997.21. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 160. (1). Hieronder 540 formulieren ad J 1. 'n spaarbankzegels van 5 cent en 201 for mulieren ad. 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 4150 en afgeschreven 900. Derhalve meer in- dan afgeschreven 3250. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. T. Kooien, Eikenstraat 60, Schoten, tram abonnement P. H. Martin, Delftstraat 26, armband J. van Es, Romolenstraat 52, wol len dameshandschoenG. van Andel, v. Marumstraat 70, wollen kinderhandschoen T. Roosloot, Zomervaart 13, dameshand schoen Th. BMk, Scheepmakersdijk 45. handschoen G. Schuitemaker, Rozenhage: - olein 14, armbandhorloge A. L. Hotmar, Voorzorgstraat 2b, herdershondVerwey, Bronsteeweg 47, herdershond, Fauna Hart man, Camphuysstraat 6, gestr. hond, idem Muider, Indicstraat 32, herdershond, idem T. Zwart, Spaarne 92, herdershond, idem Politiebureau, Smedestraat, jongensjas L. C. Ik heb een hekel aan krantenmenschen, die zonder voldoende reden en zonder nauwkeurig onderzoek naar de juistheid der feiten, iemands goeden eer en naam in de krant te grabbel gooien; evengoed als ik een redenaar niet luchten kan, die, be schermd door een katheder, en dc weten schap dat zijn slachtoffer zwijgen zal, voor een zaal met honderden toehoorders een afwezigen man of vrouw of krant beleedigt of verdacht maakt. Even erg maakt het ook een raadslid, dat in openbare raadsvergade ring een ambtenaar beleedigt of insinueert dat deze zijn zaken niet goed waarneemt. Dat raadslid doet dat met de wetenschap dat die verdachtmaking zal uitgedragen worden door de Pers onder de oogen van duizenden en tienduizenden lezers. Hij doet dat niet alleen met die wetenschap dat dit gebeuren zal, maar die omstandigheid is de eenige drijfveer voor zijn spreken. Anders zou hij niet spreken in openbare raadsver gadering, maar een eventueele klacht bin nenkamers met den burgemeester behan delen. Wat zeker nuttig effect sorteeren zou. Hij spreekt kwaad in openbare raadszitting met de bedoeling dat tiendui zenden menschen zijn kwaadsprekerij zul len hooren. Een raadslid moge zich daarom wel be wust zijn van de draagkracht zijner woor den. Niemand zal van een raadslid eischen dat liij zwijge indien het openbare belang me debrengt dat hij spreken zal. Maar als hij spreekt in openbare raads zitting, moet hij weldoordacht en welbe wust weten dat hij spreekt. Insinuaties en veronderstellingen mag hij daarbij niet uiten. Hij moet overtuigd zijn van de juistheid zijner mededeelingen. Want iemands eer en goeden naam aan tasten in het openbaar is geen kleinigheid. „Lieg er maar op los" zei eens een Fransch wijsgeer, „er blijft wel altijd wat van hangen" en iedereen kent de geschie denis van dien dorpspastoor aan wien een vrouwtje kwam biechten dat zij een harer dorpsgenooten gelasterd had, „Ga," zei de pastoor, „neem een zak met veeren, klim op den toren en stort daar de zak met vee- ren leeg." Ze deed het en kwam daarna terug bij den pastoor om te vragen wat zij verder doen moest. Deze gaf toen opdracht de veeren nu weer bij elkaar te zoeken. „Dat is niet mogelijk," klaagde toen de vrouw, ,,de wind heeft die veeren ver strooid." Waarop de pastoor aan het vrouwtje de wijze les gaf nooit meer te lasteren, want even onmogelijk als het was die veeren weer bij elkaar te krijgen, even onmogelijk is het het kwaad door den las ter aangericht weer ongedaan te maken. Dat mochten ook raadsleden wel geden ken, die sprekend in een openbare raads zitting, waarvan de Pers de woorden ver der brengt, als op een hoogen toren staan. Als zij daar door hun woord iemand pijn doen, moet daar een gegronde reden voor zijn. Welnu dat vergeten raadsleden maar al te dikwijls. In dezen omtrek lijkt het schering en inslag te zijn dat raadsleden afwezigen of menschen, die zich niet verdedigen mogen of kunnen, te lijf gaan met verdachtmakin gen of kwaadsprekerij. Leiders van verga deringen kunnen niet streng genoeg daar tegen optreden. Als er reden is, moet een raadslid niet zwijgen, maar om der wille van de gevolgen moet het zijn laatste middel zijn. Als pogin gen binnenkamers om de zaak tot klaarheid te brengen ook na herhaalde pogingen, niet lukken, dan eerst kan er reden zijn om de zaak publiek te maken. Wie anders doet, geeft blijk van een on gevoelige, wreede natuur. indianen en naar Holland komt om een meisje te trouwen. Een aankomend indiaantje vergezelt hem op z'n tocht en plotsklaps verschijnt hij met z'n indiaan-reisgenoot bij den boer en pikt diens dochter in, het geen blijkt uit de trouwpartij, welke even later wordt vol trokken. De bruid scheen echter op het laatste oogenblik nog eenige bedenkingen te hebben, althans de jongelui wachtten reeds vol spanning op het bruidspaar c.s. en toen dat niet kwam, wisten ze niets beters te doen dan de rozen van de guirlan- ders, die in de iucht hingen, even te gaan kietelen, waarvoor zij een ladder van het eene eind van het tooneel naar het andere sleepten. Het behoeft natuurlijk niet gezegd, dat het desondanks niets van het interes sante verloor en het geheele intermezzo een dankbaar applaus genoot. Bijzonder vermeldingswaardige nummers waren o.m. de avonddans; oefeningen in het voortbewegen en spel; en het schermen van enkele jongelui waarbij gelukkig geen bloed viel waar te nemen. Na afloop van de schermscène, werd zells door de schermers aan den heer Meyerink als blijk van waardeering een reisnecessaire voor lantaarnplaatjes aangeboden en Mevr. Meyerink om dezelfde reden een bouquet overhandigd. Verder mochten de heer King- ma, die zijn 2e lustrum en mej. Annie Moris die haar derde lustrum als medewer- kers(sters) herdachten, eveneens blijken van waardeering ontvangen. Ondanks het vlotte verloop was het toch nog ruim elf uur voor het programma was afgewerkt. Wij twijfelen niet of de recette van den avond, inclusief de bloemen, en fotoverkoop tijdens de pauze zal, dank zij de onver moeide arbeid der medewerkers, alleszins behoorlijk te noemen zijn, wat tevens wil zeggen, dat de pogingen om het gezonde kind voor het zieke te laten werken, zooals de heer Meyerink aan het begin van den avond zeide, ook bij dezen 19en oefenings avond volkomen geslaagd mogen heeten. Ritsema, wiens werk we o.m. kennen van een tentoonstelling, welke hij voor eenige jaren terug bij De Bois hield, geniet thans gastvrijheid bij K.Z.O.D. In het bekende zaaltje van de Waag werden zijn schilderijen met zorg gerangschikt, zoodat de tentoon stelling als geheel een prettigen indruk maakt. We zien werken uit verschillende perioden, er zijn er, waarvan we mogen veronderstellen, dat ze voor een twintig jaar terug werden op het doek te voorschijn kwamen. De aan gemaakt, andere echter zijn van recenten 1 wezigen hebben dan ook volop genoten, en Ritsema is geen opvallende figuur, hij lijkt ons eerder een bescheiden werker, die niet hooger wil springen dan z'n stok lang is, zooals een oud spreekwoord zegt. Zijn op recht en pretentieloos werk is beschaafd en aantrekkelijk. Wie deze eigenschappen weet te vaardeeren, zal van de kleine verzameling die hier is bijeen gebracht, kunnen genieten. M. v. d. W. Met aanvang van 1 Februari a.s. wordt een begin gemaakt met den cursus Arbeider Telegrafist en cursus voor Ass. v.d. Stations dienst. Men kan zich aan het Hoofd-Bestuur Dief 1; Utrecht alsnog opgeven. Door de op lichting van deze cursussen komt het Hoofd- Bestuur in ruime mate tegemoet aan het ver langen van vele leden. Om deze cursussen duidelijk en bevattelijk te doen zijn, heeft het verschillende trein- en machine onderdee- len aangekocht, welke zullen worden ont leed op deze cursussen. Ontwikkelde perso nen hebben zich gaarne bereid verklaard deze cursussen te geven. Het hoofdbestuur ver trouwt dan ook, dat velen zich voor dezen cursus zullen aanmelden. De vereeniging voor aquarium en terra- riumunde alhier, hield de vorige week een belangrijke vergadering, waar de heer C. Sipkes voor de vereeniging het onderwerp „Terrariumphnton" behandelde. De lezing was toegelicht ir et een groot aantal lichtbeel den in kleuren, zoodat de planten, meest de in het wild groeiende, die de inleider behan delde, in hun natuurlijke kleuren en omgeving datum. Dat de schilder in den loop der ja ren niet dezelfde is gebleven valt onmid dellijk in het oog en sterk openbaart zich vooral het verschil van opvatting tusschen het groote visch-stilleven, in wat verouderde opvatting, en het groote stilleven met groen ten, dat van een tamelijk moderne allure is. Het eerste is er een, dat we in onzen tijd niet zoo goed meer kunnen waardeeren, al erkennen v/e gaarne de verdienstelijke eigen schappen er van. Het andere heeft uitste kende schilderkundige kwaliteiten en doet ook als kleurgeheel frisch aan. De kleur van den achtergrond werkt hier echter niet gunstig, terwijl we het zwarte gat in den rechterbovenhoek gaarne zouden missen. In „Oost-Indische kers," een delicaat schil derijtje, voortreffelijk ook van stofuitdruk king, wist de schilder een heel wat mooier achtergrond te schilderen, die dan ook tot de ongemeene fijnheid van het geheel niet wei nig bijdraagt. Van de latere werken noemen we vooral het panorama, (niet in den cata logus vermeld) waarin we een verjonging van Ritsema's talent meenen te mogen zien. De oudere werken doen hem kennen als een verdienstelijk volgeling van Gabriël, toonen soms ook invloed van Breitner, waarvan o.a. een mooi intérieur getuigt. Sterk herinnert ons aan Gabriël „Bouwland," een fijn-tonig werk met een mcoie, echt Holiandsche lucht, die den grooteren voorganeer geen oneer aan zou doen zullen aan dezen leerzamen avond zeker wel de aangenaamste herinneringen behouden. Zondagmiddag werd in de St. Josephge- zellenvereeniging een uitvoering gegeven voor de kinderen van het Francisca Romana Liefdewerk en hun ouders.fOok verschillen de genoodigden waren aanwezig. De directeur van het Liefdewerk, de Wel- eerw. Heer A. W. J. Lühn, opende met een kort woord van welkom den middag, dankte de ouders voor hun medewerking en vroeg hun om die blijvend te betoonen. Ook tot de kinderen richtte hij nog even het woord en daarna werd aller aandacht gevraagd voor de opvoering van hetzelfde, tocneelstukje dat de vorige week bij het feest der H. Kinds heid was opgeveerd. De jeugdige tooneel- listen speelden veel beter dan den eersten keer en de uitvoering werd dan ook een groot succes, dat menig applaus oogstte, evenals het tablau „De H. Theresia van het Kindje Jezus en de Missie". Dat was weer werkelijk keurig met de verschillende lichteffecten. Aan het slot van den middag sprak kape laan Lühn een dankwoord waarbij hij tevens mededeelde, dat het Liefdewerk voortaan ook de geestelijke zorg voor kinderen van 7, 8 en 9 jaar op zich zal nemen. Aan de beide leidsters, onder wie het too- neelstukje ingestudeerd was, de dames B. Hoogeveen en M. Vollaerts, werd door kape laan een blijk van waardeering geschonken. Het is werkelijk een fraaie middag ge weest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5