BINNENLANDSCH NIEUWS. De watersnoodramp in het land. Verbetering van het kiesstelsel. Vijfde verantwoording van het R. K. Huisvestingcomité te s-Hertogenbosch Mr. R. van de Werk. t Mevrouw Gusta de Vos Poolman DRANKBESTRIJDING. Opleving in Duitschland. UIT ONZE OOST. Strenge maatregelen tegen het communisme. HANDEL EN NIJVERHEID Onze handel over zee. LANDB. EN VISSCHERIJ T reilvisscherij. Bloembollenvereeniging W est-Friesland. Hulp voor de boeren in het Watersnood gebied. UIT BOEK EN BLAD. Een voorstel van de Nederland sche Vereeniging tot verbetering van het kiesstelsel. De Nederlandsche Vereeniging tot verbete ring van het kiesstelsel heeft thans een ont werp tot wijziging van de kieswet in 't licht gegeven, welks memorie van oelichting luidt: Dat het uitnemend instituut der Evenredige Vertegenwoordiging bij ons volk nog niet die waardeering heeft gevonden, waarop het zoo ten volle aanspraak heeft, moet ongetwijfeld hoofdzakelijk worden geweten aan den vorm waarin het in ons land is ingevoerd. In den regel wordt beweerd, dat het doel der E. V. is: de krachtsverhoudingen tusschen de partren in het gekozen lichaam zooveel mogelijk te doen overeenstemmen met die zelfde verhoudingen onder de kiezers. Deze opvatting is echter niet de éénig mogelijke. Als tweede staat er naast de opvatting van hen, die oordeelen, dat de E. V. ten doel heeft zooveel mogelijk eiken stem de uitwer king te waarborgen, welke gewenscht woidt door den kiezer die haar uitbrengt. In beide gevallen is streven naar evenredigheid: in het eerste naar evenredigheid tusschen de krachtsverhoudingen det partijen in- en bui ten het gekozen lichaam; in het tweede naar evenredigheid tusschen des kiezers bedoe ling en de uitwerking van zijn stem. Steeds heeft elk ontwerper van eenig stelsel van E. V. zich door een van die opvattingen laten leiden, wat tot gevolg had, dat de zeer talrijke stelsels der E. V. twee groepen vormden, die men thans gewoonlijk noemt de groep der lijstenstelsels en die der personen- stelsels Vergelijking van die groepen zij te vens onze critiek op 't vigeerend lijstens'.el- sel en aanbeveling van het personenstelscl van ons ontwerp Aard en karakter van het stelsel Lijstenstelsels rekenen slechts met kiezers- groepen hetzij beginselgroepen (partijen), hetzijde belangengroepen, en trachten dan die groepen een aan haar kracht geëverre- digde vertegenwoordiging te verzekeren. De personenstelsels echter kennen alléén kie zers. Waar in dat gedeelte der Kieswet dat be treft de toekenning van het kiesrecht (opleg ging van de kiestaak) nergens sprake is van groepen, doch slechts van personen, schi'nt het moeilijk verdedigbaar, dat in een ander deel van die zelfde wet, betreffend de wijze waarop dat recht zal worden uitgeoefend (die taak zal worden verricht), eene regeling wordt vastgesteld, die den persoon doet op gaan in de groep. Dat opgaan van den persoon in de groep geldt niet enkel den kiezer, maar óók den candidaat. Hij wordt hoofdzakelijk gekozen met stemmen, die niet op hem, maar op zijn lijst werden uitgebracht. Zijn kans op verkie zing is nagenoeg geheel afhankeli,k van de plaats die hij op die lijst in de rangorde der candidaten inneemt. Zoo wordt door de lijstenstelsels groote macht gelegd in handen van hen die de lijs ten opmaken. Zij die dit doen, of daarop in vloed uitoefenen, vormen slechts een klein percentage van de kiezers, en de groote massa der kiezers is genoodzaakt zich aan hun leiding te onderwerpen. Daarentegen wordt in personenstelsels (in allen grootendeels en in de zuiversten ge heel) een canadidaat gekozen met stemmen die op hem persoonlijk zijn uitgebracht, en wordt de vraag van voorkeur niet beant woord door de opstellers van een lijst, maar door den kiezer zelf. Hoewel in personenstelsels het doel slechts is elke stem de door den kiezer be- bedoelde uitwerking te geven, leiden juist daardoor deze stelsels tot de zuiverste evenredigheid tusschen de partijverhoudin gen in- en buiten het vertegenwoordigend lichaam. Het ligt immers in de reden, dat, hoemeer de uitslag der stemming overeen komt met de ware bedoeling der stemmen- den, des te zuivreder in het gekozen lichaam de krachtsverhoudingen der groepen, waarin de stemmenden bijeen staan zich zullen af spiegelen. En niet slechts die groepen, maar óók de steeds daarin bestaande nuanceerin gen, waaraan een lijstenstelsel, nadat zij bij het opmaken der lijsten verslagen zijn na genoeg allen invloed op den uitslag der stemming ontneemt. Zuivere E. V., welke lijstenstelsels trach ten te bereiken door de vrijheid van den kiezer min of meer (en soms zeer sterkl aan banden te leggen, wordt door personenstel sels véél dichter benaderd, juist door den kiezer een zoo groot mogelijke vrijheid van keuze te laten. Juist dit is de beste wijze om de natuurlijke, door het sociaal en men taal leven der natie gevormde groepeering tot haar recht te doen komen. Als een elas tisch kleed passen de personenstelsels zich aan bij de vormen van dat leven. Die soe pelheid is een groote deugd. Als vrijheid van beweging hoo.'dvereischte is voor deug delijk functior.eeren van alle organen, dan is ook volle vrijheid voor voortdurend wis selende groepeering der kiezers hoofdver- eischte om te komen tot waarlijk organische vertegenwoordiging Dat ons tegenwoordig stelsel die vrije groepeering niet wil, blijkt uit de bepaling die van mededinging uitsluit de lijsten, die blijven beneden zeker procent van den kies- deeler, welk procent, aanvankelijk 50 en later veranderd in 75, sommigen zelfs tot 00 wilden verhoogen In plaats van kieze-s volle vrijheid van beweging te laten, heeft dat stelsel kennelijk de bedoeling hen te dwingen tot goepeering in groote partijen. De bewering, dat personenstelsels de lei ding der kiezers (welke ook door ons onmis baar wordt geacht) willen uitschakelen, is ongegrond. Een personenstelsel belet op geenerlei wijze de leiders om de kiezers van advies te dienen en om te trachten hen te bewegen tot opvolging van dat advies. Maar de beslissing welken invloed dat ad vies zal hebben, laat een personenstelsel over aan de vrije uitspraak der kiezers Ons tegenwoordig stelsel echter geeft (door de wijze van candidaatstclling en van stern- overdracht) aan de leiders het middel in handen, om den uitslag der stemming in vrij sterke mate in de richting van hun wenscb te wringen. Candidaafstelling, Hoe meer het zwaartepunt der verkiezing wordt overgebracht naar de candidaatstel ling des te sterker wordt de vrijheid der keuze beperkt. Verkiezing met officieele candidaatstelling is feitelijk verkiezing in trappen. Met dit onderscheid echter, dat bij een gewone getrapte verkiezing de velen die weinigen aanwijzen, die de afgevaardig den zullen kiezen, terwijl bij officieele can didaatstelling de weinigen bepalen uit welke caididaten de velen een keuze mogen doen. In het eerste geval geven de velen carte- blanche aan de weinigen die hun vertrou wen hebben. In het tweede geval worden door de enkelen met staketsels afgebaand de wegen waarlangs de velen zich moeten bewegen Maar laten dan die staketsels tenminste zoo wijd mogelrk worden uitge zet, en laat in de afgebakende ruimte er niets anders bijkomen, wal zelfs daar nog ce bewegingsvrijheid beknibbelt. Het tegenwoordig stelsel doet dat laatste Het laat een candidaatstelling slechts gelden voor den kieskring waarin zij werd ingele verd en beperkt des kiezers keuze tot de candidaten, die gesteld zijn in den kieskring waarin hij woont Maar in het stelsel 'an ons ontwerp geldt elke candidaatstellvg voor het geheele land en kan dus de kie zer een vrije keuze doen uit al de in het land gestelde candidaten. Stemmenoverdracht. Stemmenoverdracht is een tot het uiterste doorgezette poging om te voorkomen dat de stem verloren gaat en om haar effect te ge ven. De groote vraag is echter: welk effect? Er moest geen ander antwoord mogcli'k zijn dan: het effect dat de kiezer wenscht Maar ons tegenwoordig stelsel antwoordt, het effect dat de samenstellers der lust wenschen. Kan des kiezers stem niet dienen voor den candidaat ot> wien hij hein uit bracht, en moet dus die stem worden over gedragen. dan is hij direct het stuur over zijn stem kwijt. Ziin stem volgt niet de overdrschtsroute die hii zou wenschen, mac zij volgt de overdrachtsroute die de samen stellers der li'st wenschen. In het stelsel van ons ontwern heeft uit sluitend de kiezer zelve te beslissen welke overdrachtsroute zijn stem zal volgen. Tcd aan het einde van die route is het zijn wil die haar stuurt. Toekenning der zetels. In het lijstenstelsel komt men steeds te staan voor het moeilijk vraagstuk van de toewijzing der zoogenaamde overschotzt- tels". Steeds, maar vooral als het in ver band komt met het al- of-niet-verbinden der lijsten, maakt dit vraagstuk de verkiezing ten deele tot een hazardspel. Ten tweede wordt in ons tegenwoordig stelsel bij de aanwiizing van hen die de aan een lijst ten deel gevallen zetels zuller bezetten, menigmaal een zetel toeïewezer aan een candidaat, die zeer weinig stemmen kreeg en die dus wellich door de kiezers niet wordt begeerd. In personenstelsels echter bestaan geer randidatenli'sten, en vervallen dus de nete lige quaesties van de verbinding van die lus ten en van de toewüzing der overschotzetel? Ook kan in die stelsels nooit een candidaat verkozen worden verklaard, of hii moet al thans door een aanzienlik getal kiezers op hui stembiljetten zijn geplaatst. De locale band. Wil de E. V. zuiver worden toegepast, dan meet heel het land één kiesgebied vor men. Daarom voerden velen als een be zwaar tegen haar aan, dat zij verbreekt den band tusschen een afgevaardigde er ee,n bepaald landsdeel, zooals die bestond onder ons vroeger districtenstelsel. Want als niet langer elk landsdeel een afgevaar digde heeft op wien in het bijzonder de verplichting rust van den toestanden aldaar speciaal studie te maken, bestaat gevaar dat de behartiging van plaatselijke belanger daaronder zal lijden. Met een poging om aan dat bezwaar te gemoet te komen door verdeeling des lande schen tweeërlei kwaad: hoe kleiner de dis- schen tweerlei kwaad: hoe kleiner de dis tricten, hoe onzuiverder de toepassing der E. V. wordt; hoe grooter de districten, hoe minder terecht komt van een localen band. Toch is reeds in Oct. 1900, in het „Tijd schrift der Ned. Vereeniging van E. V." ge wezen op een middel om den localen banr te houden, zonder in het minst de zuiver heid van de toepassing der E. V. te scha den. De band tusschen den afgevaardigde en het district kon behouden blijven, maar de band tusschen den kiezer en het dis trict moest verbroken worden. Het éénig noodige was, dat men de stemmen der kie zers niet langer opsloot binnen de districts grenzen, maar ze vergunde over héél het land samen te komen. Het denkbeeld dat destijds, voor zoo ver ons bekend is, geheel nieuw was i? in 1917, bij invoe-ing van ons tegenwoordig stelsel ten deele aanvaard door verdeeling des lands in 18 kieskringen en toelatin'' van lijstenverbinding. Ten deele slechts Want het tegenwoordig stelsel geeft der kiezer niet de vrijheid te stemmen op can didaten, die buiten zijn kieskring zijn ge steld. Ook kan bij onze 18 kieskringen (uit gezonderd de drie groote steden) ni"t mee- van een localen band worden gesproken. Het stelsel van ons ontwerp echter, her stelt werkelijk den localen band door te rugkeer tot de honderd enkelvoudige dis- Heten en het doet dat, zonder des kiezers stem binnen districtsgrenzen op te sluiten, want het geeft hem vrije keuze uit a 1 de in het land gestelde candidaten. Bovendien is aan de indeeling in hon derd districten nog het voordeel verbonden van groote arbcidsverdeeling bij het dé- pouillement, waardoor dit werk wordt ver licht en bespoedigd. Het stembiljet. In ons ontwerp wordt voorgesteld eer stembiljet, dat niet grooter is dan een dub bele briefkaart. Vergeleken bij den omvang van het tegenwoordige stembiljet, geeft dit op de millioenen biljetten die voor elke ve-kiezing noodig zijn een aanzienlijke be zuiniging. En die bezuiniging wordt neg aanmerkelijk grooter, doordat het afdruk ken van het stembiljet op de oproepings- kaart, voorgeschreven in art. 53, lid 3 der tegenwoordige wet, in ons ontwe-p vervalt Bijzonderheden van het stelsel. De voorstellers willen het bestaande kieskringenstelsel als volgt herzien: Voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer wordt het rijk verdeeld in honderd kiesdistricten, welke kiesdistric ten op de bij deze wet gevoegde tabel zijn aangewezen Voor de verkiezing van de le den der Provinciale Staten wordt elke pro vincie verdeeld in kiesdistricten, volgens nadere regeling bij de Provinciale Wet. Voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad worden de gemeenten van mer dan 20.000 zielen verdeeld in kiesdis tricten, volgens nadere regeling bij de ge meentewet. De candidaatstelling geschiedt dan in plaats van het lijstenstelsel door opgaven in ieder kiesdistrict, die den naam van niet meer dan een candidaat vermelden. De openbaarmaking va nde opgaven ge schiedt, indien het betreft de verkiezing van de leden der Tweede Kamer of der Provinciale Staten door plaatring van de opgaven, gerangschikt in alphabetischc. volgorde van de namen der candidaten vóór welke namen een doorlocpend volg nummer wordt geplaatst en met vermel ding van de kiesdistricten, waarin zij ziin ingeleverd in de Staatscourant; en van de verkiezing van gemeenteraadsleden op analoge wijze. De techniek van het stemmen wordt dan deze: De art 62, 63, 64, 65 en 66 worden genummerd 58, 59, 60, 61 en 62. In art. 67 (nieuw 63) wordt boven elke lessenaar ten stembureele een lijst, bevat tende de namen der candidaten in alpha- betische volgorde, met de v >ir de namen geplaatste nummers op zoodanige plaatsen wijze bevestigd, dat namen en nummers voor den kiezer leesbaar zij j. Op het stembiljet zijn aan de eene zijde, in het midden der breedte, onder elkaar gedrukt 15 zwartomlijnde rechthoekige stemvakken; aan de keerzijde zijn gestem peld de aanduiding van het kiesdistrict waarin het biljet wordt ingeleverd en de t handteekening van den voorzitter van het hoofdstembureau. In het bovenste stemvak moet de stem gerechtigde met potlood het nummer schrij ven, dat op de alphabetische candidaten- lijst is geplaatst vóór den naam van den candidaat zijner keuze. In de daaronder volgende stemvakken schrijft hij, in volg orde van zijn oorkeur, de nummers van nog ten minste 4 en ten hoogste 14 andere can didaten, op wie hij, zoo noodig, achtereen volgens zijn stem wenscht over te dragen. Van onwaarde zijn de stembiljetten waarop geen of minder dan 5 onderling verschillende en op de alphabetische can- rlidatenlijst voorkomende nummers lees baar in de stemvakken zijn geschreven. De geldige b 'jatten wórden gesorteerd naar de candidaten aan wie zij voorloop werden toegekend en voor elk candidaat gesorteerd naar het aantal nummers, dat zij bevatten. Het hoofdstembureau stelt in de bij het hu'd'ge art kei 1922 voorgeschreven zitting het aantal stemmen vast, op elk der candi daten uitgebracht, en maakt de aldus ver kregen uitkoms'en bekend. biet Centraal Stembureau bepaalt, wan neer het de opgaven van het hoofdstem bureau gekregen heeft, door loting, in we ke volgorde der kiesdistricten. en voor elk kiesdistrict weder in welke volgorde der daartoe behoorende gemeenten. de stem biljetten zullen worden toegekend. „In de aldus vastgestelde vo'gorde wor den eerst toegekend al de biljetten bevat tend 5 nummers, daarna al de biljetten be vattend 6 nummers, daarna al de biljetten bevattend 7 nummers.... enz. dus het laatste al de bdjetten bevatend 15 nummers Zoodra gedurende deze toekennmg het aan een candidaat toegekend aantal stem biljetten het kiesquotiënt, die evenals nu verkregen wordt door de som der stem- cijfers va nalle cand'daten te deelen door het aantal te vervullen plaatsen, bere.kt, wordt deze candidaat verkozen verk'aard. Indien na de verkiezing van een candi daat bij de voortzetting van de toekenning 'n de vastgestelde volgorde neg b ljetten in handen komen, die voorloop:" waren toe gekend van den reeds verkozen candidaat, wordt op e'k dier biljetten diens nummer geschrapt cn wordt het b liet dadelijk over gedragen op den daarop het hoogst ge plaatsten nog niet verkozen candidaat. Indien, nadat alle bi'jetten zijn toegekend op de wijze a's voorgeschreven, nog n:et alle te vervullen plaatsen zijn bezet, worden de b'ljetlen die zijn toegekend aan den candidaat, die het laagste stemcijfer heeft overgedragen in dez/ide volgorde en op dezelfde wijze. Werd het laagste stemcijfer bereikt door f,wee of meer candidaten, dan beslist tel- kens het lot wiens biljetten het eerst zullen worden overgedragen. Met deze bewerking wordt voortgegaan totdat: óf het kiesquet-ënt is bereikt door even veel candidaten als er plaatsen te vervullen "óf het aantal der nog overige candidaten evengroct is als het aantal der nog te ver vullen plaatsen; óf op al de biljetten der nog overige can didaten de lijst van stemoverdracht ten einde is; In het tweede geval worden al de nog overige candidaten verkozen ve-klaart. In het derde geval worden van de nog overige candidaten zóó velen ve-kozen ver klaard, als nog plaatsen te vervullen zijn Daarbij'zal telkens het eerst worden ver kozen ve"kla-rd de candidaat die het hoog ste stemmenebfer bereikte. Hebben twee of méér candidaten een gelijk stemmencijfer bereikt, dan beslist het lot, in welke volg orde zij in aanmerking zullen komen om verkozen te worden verklaard. Het Centraal-stembureau wijst aan voo- elk der gekozenen het kiesdistrict waarvoor hij zitting zal nemen daarbij in acht nemend de volgende bepalingen: De gekozene die in een der verzamelsta- ten voorkomt met het hoogste stemcijfer, neemt zitting voor het kiesdistrict hij die daarin woonachtig is. Zijn beiden (of allen) of is geen van beiden (of geen van allen) in dat kiesdist-ict woonachtig, dan beslist het lot. Komt krachtens de bepaling in het twee de lid een gekozene in aanmerking voor twee of méér kiesdistricten, dan neemt hi; zitting voor het kiesdistrict waarin hij woonachtig is. Zoo hij in geen dier kiesdis tricten woonachtig is, dan neemt hij zitting voor het kiesdistrict waar zijn stemcijfer het g-ootst is. Bij gelijke stemcijfers beslist het lot. Blijven na toepassing van bovenstaande bepalingen neg gekozenen over wie nog geen kiesdistrict is toegewezen, dan neemt elk hunner zitting voor dat der nog overige kiesdistricten waaruit hij de meeste stem men kreeg. Ook hierbij zullen, zoo noodig worden toegepast de bepalingen in beide vorige leden. Tenslotte volgen dan nog bepalingen voor het geval een gekozene zïn benoeming niet aanneemt, hij niet toegelaten wordt of later uitvalt. Een protest. Het herstel der dijken. De bemaling heden begonnen. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden het land van Maas en Waal over vijf weken droog. Een medewerker van het Persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met den Dijkgraaf van Maas en Waal, den heer J. G. de Leeuw, die hem interessante mededee- ling heeft gedaan over het herstellingswerk aan de dijken van het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal en de bemaling van dit gebied. Een protest. „Ten sterkste meen ik ving de heer de Leeuw aan te moeten protesteeren tegen de bewering iii enkele berichten, dat van officieele zijde niet gewaarschuwd zou zijn op Oudejaarsdag, die vooral voor beneden- Maas en Waal zoo noodlottig is geweest Op dien dag waren om 3 uur in den namid dag alle burgemeesters van Maas en Waal namens mij reeds tienmaal gewaarschuwd, welk waarschuwingen vergezeld gingen van de juiste gegevens over den doorbraak bij Ncderasselt en zijn gevolgen. Ik meen be scheiden hierin althans mijn plicht te heb ben gedaan en had daarom tegenspraak dier berichten van betrokken autoriteiten ver wacht." De bemaling van het onder- geloopen land. Voor de bemaling van het Rijk van Nijme gen en het land van Maas en Waal, dat uit zestien verschillende polders bestaat, zijn opgericht de stoomgemalen van de Gecom bineerde Waterloozing van het Rijk van Nijmegen en het land van Maas en Waal. Deze stoomgemalen staan: le. te Appeltern met loozing op de Nieuwe Wetering; 2e. aan de Blauwe Sluis met loozing op de Blauwe Wetering; 3e. te Alphen-Rijksche Sluis met loozing op de Maas en 4e. te Alphen-Beeuwsche Sluis, even eens met loozing op de Maas, Behalve deze stoomgemalen van de i Gecombineerde Waterloozing staan nog af- I zonderlijke stoomgemalen te Alphen, Maas- I bommel, Dreumel en Wamcl. Bovendien zijn er te Alphen en Dreumel sluizen op de Maas, zoodat wanneer het binnenwater hooger, dan het rivierwater ook hier geloosd kan worden. Het herstel der dijken. Voordat met de bemaling kan worden be gonnen vertelde de heer de Leeuw ver der is het natuurlijk noodig, dat de gaten in de rivier- en ook in de tusschendijken gedicht zijn. „Hoever zijn deze werkzaamheden gevor derd?" „Daarover kan ik u het volgende mede- deeleri. Reeds een paar weken geleden is een aanvarg gemaakt met het leggen van een ringdijk om den doorbraak bij Nederasselt, het gat, dat de overstrooming in het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal heeft veroorzaakt. Deze ringdijk is gereed en men is thans bezig nog een tweeden hulpdijk tusschen den ringdijk en het gat in den ri vierdijk te leggen, om meer weerstand te kumen bieden, wanneer onverhoopt wee was mocht intreden. Intusschen wordt ook gewerkt aan hit gat in den Maasdijk zelf om ook dit zoo spoedig mogelijk te dichten. De scheiding tusschen het Rrk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal wordt ge vormd door den Ruffelsdj'k. Vrijdag is nf gereed gekomen met het dichten van de vijf gaten van 20 tot 50 M. lengte, die in der dijk zijn geslagen. Er moest op dezen di:k een nieuwe noodkeering worden aangebracht want de weg is geheel vernield en zal op nieuw moeten worden aangelegd. De droogmaling begonnen. Door het voorloopig herstel van den Ruf- elsdiik, waardoor een opstuwing vrn 't water tegen de keering is ontstaan, is de Niftrik- sche* Sluis gaan loozen. Ook de sluizen bij de Nieuwe Wetering en de Rijksche Wetering loczen weer. Het stoomgemaal bij de Nieuwe Wetering (Appeltern) heeft gisteren proefgedraaid en is heden in volle werking gesteld. Dit stoom gemaal kan bij de tegenwoordige hoogte van het water 500 M3 water per minuut weg werken. Daardoor zullen de Zuidelijke pol ders van boven-Maas en Waal spoedig, zeer waarschijnlijk binnen vier of vijf dagen, wa- tervrij zijn. Wanneer de Nieuwe Wal van de Blauwe Wetering' bij de Puiflijksche brug boven wa ter komt, zal ook het stoomgemaal aan de Blauwe Sluis, dat op de Blauwe Wetering loost, in werking worden gesteld. Het dichten der gaten bij Alphen. Zooals bekend, heeft de Genie tusschen Dreumel en Alphen twee groote gaten in den Maasdijk gemaakt. Hierdoor is voorko men, dat het water in het Land van Maas en Waal nog 1 'A 1 2 M. hooger is gestegen. Het verval van het binnenwater op de rivier is thans echter zeer gering geworden en nu bij Nederasselt geen water via den Ruffels- dijk het Land van Maas en Waal meer bin nenstroomt is de tijd aangebroken deze gaten in den dijk weer te dichten Daartoe is aan het Ingenieursbureau v.h J. van Has selt en de Koning te Nijmegen opdracht ge geven, welk bureau de werkzaamheden laat uitvoeren door de aannemersfirma T. den Breejen v. d. Bo"t, eveneens te Nijmegen. Heden is men begonnen het materiaal voor het dichten van den dijk aan te voeren. On geveer 10.000 M3 grond, welke uit de uit'.er- waarden wordt gehaald, zal daarvoor moe ten worden verwerkt. Het dichtingswerk, waaraan deze weck nog door ongeveer 150 arbeiders wordt begonnen, zal ongeveer 3 welfen duren. Het land van Maas en Waal over vijl weken droog. Intusschen worden de stoomgemalen in ge reedheid gebracht om het Land van Maas en Waal zoo spoedig mogelijk droog te malen. Intusschen zijn de sluizen te Alphen en Dreu mel reeds schoongeruimd en kan langs dezen weg water op de rivier geloosd worden. Wanneer over drie weken het dichtings werk aan den dijk tusschen Alphen en Dreu mel ongeveer gereed zal zijn, dan kan, on voorziene omstandigheden voorbehouden, het Land van Maas en Waal in ongeveer veer tien dagen verder worden droog gemalen, zoodat dit overstroomde gedeelte van ons land over omstreeks 5 weken weer van het water bevrijd kan zijn. In totaal is thans voor de slachtoffrs van den watersnood ontvangen 331.599.79. Te Amsterdam is in den leeftijd van 85 jaar overleden mr. R. van de Werk, oud-lid der Tweede Kamer, oud-president van het Gerechtshof aldaar. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Mevr. Gusta de Vos Poolman heeft hun, die aan het welslagen van haar jubileum medewerkten doen weten, dat haar doel be reikt is: zij zal zich voortaan aan de ver zorging van Jan C. de Vos kunnen wijden Mevr. de Vos spreekt haar dankbaarheid uit dat haar jubileum hiertoe heeft mogen leiden. In het jongste nummer van „Sobrietas schrijft dr. Ariens in een artikel onder bo- venstaanden titel o.a.; „Ik was onlangs in de gelegenheid mij van nabij te oriënteeren aangaande den tegen- woordigen stand der katholieke drankbe strijding in Duitschland en ik moet zeggen: wat ik gezien en gehoord heb, 'is me hard meegevallen Mijn verwachtingen waren niet hoog ge spannen. De oorlog had, meende ik, het meeste stukgeslagen. Ten deele is dat ook zoo. De oorlog heeft veel kwaad gedaan, maar toch lang niet zooveel als in Frankrijk waar 5000 priesters gesneuveld zijn. Duitschland is zoo verstan dig geweest, zijn geestelijken die toch altijd de voortrekkers zijn van elke gees telijke en zedelijke beweging niet in het vuur te sturen maar als aalmoezeniers te benutten en voor de toekomst le bewaren Zoodoende kan Duitschland nu nog wijzen op 'n 1000 priesters-geheelonthouders, waar van Berlijn alleen er 25 bezit. Die doen, jammer genoeg, wel niet allen actief mee met de drankbestrijding Quickborn met zijn overdreven persoonlijkheidscultuur werkt hier en daar na maar het feit van hun geheelonthouderschap komt de be weging toch ten goede. Het bovenstaande vernam ik op Huis Ho- heneck te Heidhausen, het mooie gebouw, voor den aankoop waarvan Sobriëtas in 1922 edelmoedig zijn gaven offerde en dat op het moment de Centrale is der Duitsche Katho lieke Drankbestrijding. Het oude regiem was blijkbaar niet wat het wezen moest: noch administratief en fi nancieel. Maar dat is nu totaal aan kant. Er heeft een algeheele reorganisatie plaats gehad De Paters Camillianen zorgen thans uitsluitend voor het Sanatoiium; de Ge- schaftsführer, leider van het Centraal Bu reau, is nu een wereldgeestelijke, en pries ter van Paderborn met name Czeloth, die door zijn Bisschop voor de drankbestrijding werd vrijgesteld. Men hoeft deze krachtige persoonlijkheid van 35 jaar, met zijn open, helder oog en prettig uiterlijk maar even aan te zien en te spreken, om te begrijpen dat hier de rechte man op de rechte plaats gezet is: iemand die weet wat hij wil en het zal realiseeren Dr. Ariëns wijst verder op de beteekenis der Cursussen, die op Huis Hoheneck voor allerlei groepen van personen gegeven zul len worden: voor journalisten, voor jeugd leiders enz. „Huis Hoheneck is heelemaal daarop in gericht. Het zal als een Gezellenhuis alle mogelijke gemakken aanbieden voor twee-of ariedaagsch verblijf van 30 of 40 personen kost en inwoning, lees- en vergaderzaal, mooie tuin, met de kapel der Camillianen zoo goed als naast de deur. Ook heele groe pen Kruisverbonders zullen er in den zomer samenkomen. Het „wandern" ligt in den Duitschen aard en Heidhausen is omgeven van een dichte bevolking van 2 millioen ka tholieke. Ik meen, dat zelfs Retraiten voor die jongelui op het program staan, want de Duitsche drankbestrijding omvat den hee- lcn mensch. De onthouding van drank staat in het middelpunt van een eenvoudig leven op echt godsdienstigen grondslag." Wat de schrijver met nadruk wil vermel den, is het feit dat een groep Duitsche broe ders en zusters dit jaar ook in bedevaart naar Rome getrokken is en dat zij opgeto gen zijn over de ontvangst die hun in het Vaticaan is ten deel gevallen. Op de audiëntie, die zij gezamenlijk had den met de pelgrims van Aken, Breslau en Stuttgart, sprak de H. Vader tot hen de volgende woorden: „Wij hebben de vertegenwoordiging van het Kruisverbond, de Jungborn en den Be- waarengclbond met 20.000 leden gezien; dit vervult ons met vreugde. Wij kennen de weldoende werking die het Kruisverbond uitoefent voor het individuen de familie, die het door den strijd tegen het alcoholisme opvoedt tot de onthouding. (Het K. V.) dat christelijke zelfverlooche ning beoefent aan de voeten van den Ge kruisigde die onthouding gepreekt heeft met zoo machtige stem en bloedige welspre kendheid." „Om niet misverstaan te worden, dient hier bijgevoegd, dat het Kruisverbond in zijn adres aan den H. Vader zijn kamp had aan geduid als zijnde ook gericht op christe lijke matigheid in meer algemeenen zin. Daarop reageerde de H. Vader." Propaganda in het Leger. Door het Legerbestuur worden in den laat- sten tijd zeer strenge maatregelen genomen tegen de communistische propaganda in het Leger. Militairen, die daarbij betrokken zijn, of in het bezit worden bevonden van communistische lectuur worden zeer zwaar gestraft. Zoo werd onlangs een onderzoek ingesteld bij het garnizoen Malang, waar een communistische cel onder de Mcnadonee- sche en Inlandsche soldaten werd ontdekt. De „Nwe. Soer. Crtmeldt hierover: De aanleiding tot dit onderzoek is ge weest, dat een 15-tal Menadoneesche mili tairen, wier diensttijd binnenkort zou expi- reeren op het rapoort bij den commandant van het 13e bataljon, waartoe zij behoor den, reëngagement hadden verzocht en den volgenden dag, zooals later bleek na een gehouden koempoelan met bun roode ka meraden en meerderen hun verzoek in trokken en het Leger met paspoort wenschten te verlaten. Dit kwam den commandant, overste Scheffer, verdacht «oor en hij hield het verzoek aan. Tegen twee sergeanten, een korporaal en twee soldaten, werden bij onderzoek, voldoende bewijzen gevonden, dat zij het communisme propagee-den, terwijl nog een heel lijstje van verdachten werd opgemaakt die thans streng worden gecontroleerd. De twee sergeanten en de korporaal werden gedegradeerd, de soldaten in de 2e klasse van militaire discipline geplaatst, terwijl zij allen bij het Legerbestuur zijn voorgedragen voor oneervol ontslag uit het Leger. WAAROM INTERNEERING? In het „Bat Nwshld." wordt de uitvoe rige motiveering van het besluit der regee ring gepubliceerd, waarbij de drie leiders der communistische partij Darsono, Mard- joan en Aliargan zijn geïnterneerd". We ontleenen hieraan: Gebleken is, dat de drie genoemde per sonen de hoofdleiders zijn van de commu nistische beweging hier te lande, welke in hoofdzaak uitgaat van de P(artij) K(ommu- nist) I(ndonesia) van welke vereeniging, die aangesloten is bii en onder discipline slaat van de Moskousche derde Internatio nale en allereerst beoogt door alle midde len, ook illegale, zelfs met kracht van wa penen de regeering des lands omver te wer pen ten einde een Sovjet-bewind te kun nen instellen om daarna te strijden voor den val van de internationale bourgeoisie en de grondvesting sener internationale Sovjet-republiek als overgangstrap lot ge heele vernietiging van den Staat, zij de meest vooraanstaande leden en steunpila ren zijn. Genoemde partij onderhoudt niet alleen bij voortduring nauwe betrekking met de officieele organen der Sovjet in Rusland, doch zoekt metterdaad hier te landen ook de strijdwiize der Sovjet door te voeren en streeft haar met de gevestigde orde on- vereenigbaar doelwit na De aldus door deze partii gevoerde actie heeft geleid zoowel tot tallooze verstorin gen der openbare orde en stakingen, die nader ter sprake komen, als tot andere even ernstige als ongewenschte gevolgen, waar van in het bijzonder vermelding verdienen: a. het zich wanenen van bezoekers van vergaderingen te Batavia en Bandoeng, met de bedoeling om zich bij het optreden der politie hiertegen te verzetten; b. het uitbreken van rietbranden in Ngandioek gesticht op aansporing van twee S R. leiders; c. het invoeren vancommunistische cel len onder de arbeiders in de Ombilin mij nen, de Tambang Sawah-mijn en het pc- troletimbedrilf. Aldus heeft een ernstige opwinding en bedreiging van de openbare ru't en orde plaats gehad. De drie genoemde personen hebben door de actie van meergemelde partij te leiden en onverpoosd propaganda te maken voor de bovenuiteengezetle beg-nselen, zoo rechtstreeks als middelliik bij uitstek biige- dragen tot deze opwinding en bedreiging der openbare rust en orde, hetgeen ten aan zien van ieder hunner gebleken is. De d-ie genoemde personen zijn mitsdien aansprakelijk te achten, niet slechts voor de ongewenschte gevolgen van hun persoon- liike actie van ophitsing tegen en ondermij ning van het wettig gezag, maar ook voor alle ongewenschte gevolgen van de actie hunner vereeniging, welke zij hebben geleid en waarvoor zij propaganda hebben gemaakt Zij worden deswege op Merauke geïn terneerd. Oproep aan belangstellenden. Men schrijft ons: In 1888 werd de Ver. „Het Buitenland' opgericht. Het doel van de oprichters was den Nederlandschen ex- porlhandel uit te breiden. Zij stelden zich voor, dit doel te bereiken door jonge man nen, die voor den handel in het algemeen waren opgeleid, in eenen tak van handel in het bijzonder te bekwamen en hen vervol gens behulpzaam te zijn in hun vestiging in overzeesche gewesten, waar de Nederland sche handel en nijverheid nog geen of on voldoende vertjnding hadden. Een kapitaal werd voor dit doel bijeengebracht, jaarlijk- sche giften en contributiën werden verza meld, een subsidie werd van de Regeering verkregen. In den loop der jaren werden eenige hon derden jonge mannen bereid gevonden, zich aan de vereeniging toe te vertrouwen. Zij genoten voorschotten voor hun opleiding en vestiging. Velen hunner betaalden de voor schotten terug, nadat zij zich een plaats in den vreemde hadden veroverd, die hen in staat stelde niet alleen in hun onderhoud te voorzien, doch ook hun schuld aan de ver eeniging af te lossen. Zóó vond tal van ;onge mannen een bestaan in China, Janan, ^erzië, Achter-Indië, Australië, Zuid-Afr:ka Venezuela, Brazilië, Argentinië, wat den Ne derlnndschen handel en nijverheid ten goe de kwam. De Nederlandsche exporthandel b-eidde zich uit, deels doop hun medewer king, deels doordien de aandacht van den Nederlandschen handel en de Nederland sche nijverheid steeds meer in die richting werd geleid. Toen brak de wereld-oorlog uit, die vele verb'ntenissen afbrak, terwijl daarna gedu rende een paar jaar aan den handel zooda nige eischen werden gesteld, dat de stroom van jonge mannen naar de vereeniging sterk ve-'ninderde. Zóó staat de vereenig:ng thans op een keerpunt. Vele verbindingen verbroken, vernvnëerde toevoer van adsoirnnten, ge willigde omstandigheden in het buitenland, welke niet zelden zeer ernstige moeilijkhe den aan een vestiging in het buitenland in den weg leggen, Fn zoo is de vraag al gerez»n, of de ver eeniging nog wel reden van bestaan heeft behouden. Het bestuur heeft die vraag nog niet ontkennend willen beantwoorden, Van IJmuiden zullen verschillende zeillog- •"ers deelnemen aan de trcilvisscherij, waar toe deze thans in fiereedheid worden ge bracht, Evenals de Katwijker loggers zullen ook de IJmuider schepen deze visscherij zonder eenigen steun van overheidswege uitoefenen. De bloembollenveilingsvereeniging „West friesland", gevestigd te Bovenkarspel, hield 7aterdag te Enkhuizen haar jaarvergadering. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaar verslag bleek dat de vereeniging 734 leden telt, tegen 410 op 1 Januari 1925. In het te Bovenkarspel staande veilingsgebouw tver- den over het afgeloopen jaar geveild 31.096.477 leverbare bloembollen, waarvoor werd besomd 1.238.120, benevens 192.870 K.G. plantgoed hetwelk nog 171.460.24 op bracht. De totale omzet bedroeg dus f 1.409.580.24, tegen 731.090 over 1924. Verzonden werden 34.379 colli. Besloten werd voortaan niet meer dan 4000 colli in het vei- linggehouw toe te laten en bij den voortgang van thans niet alleen Woensdag, doch ook Zaterdags te veilen. Op verlangen van vele leden zal het water bij het veilingsgebouw worden overkapt. Tot leden leden van het centraal bloembollencomité werden gekozen de heeren A. de Wit, te Bovenkarspel, e G. Oud, te Enkhuizen. Drie groote organisaties slaan de handen inéén. De Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw: de kring Gelderland van den Aartsdiocesanen R.-K. Boeren- en Tuinders- bond en de afdeeling Gelderland van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond heb ben, naar uit Amsterdam wordt gemeld, aan hunne afdeelingen een gezamenlijken oproep gericht om steun ten behoeve der door den watersnood getroffen landbouwers. Nu het water hier en daar zakt, blijkt dat van een zeer groot aantal boeren niet al- 'een het krachtvoeder bedorven is, doch dat iok hun ruwvoeder verdwenen of totaal on bruikbaar is. Van vele boeren is al het hooi en koren weggedreven, de bieten en ook de aardappelen zijn weggespoeld, zoodat zij niets hebben, om hun vee te voederen. Hierbij komt, dat op de j.l. Zaterdag te Nijmegen, onder voorzitterschap van den neer Commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland, gehouden vergadering, door de burgemeesters van Echteld en "Wame! werd medegedeeld, dat voor rekening dier gemeenten thans meer dan 3000 koeien zijn Gestald, terwijl van een groot aantal koeien de eigenaars zelfs niet bekend zijn. De be sturen hebben, mede op verzoek van den Commissaris der Koningin, overwogen of het mogelijk was, leden te verzoeken gratis deze koeien te willen stallen en verzorgen. Waar hier en daar echter reeds het gevreesde mond- en klauwzeer onder de dieren uit hel door den watersnood getroffen gebied is uit gebroken, meenden de besturen, met het oog op het greote besmettingsgevaar, dit be roep op de leden niet te mogen doen. De nood is zeer groot en hulp dus zoo spoedig mogelijk noodig. Daarom is het be sluit genomen, de besturen der aangesloten afdeelingen te verzoeken, bij de leden te wil len rondgaan en te vragen of, en zoo ja hoe veel hooi, stroo, bicten, rogge, aardappelen enz. zij ter beschikking willen stellen, terwijl 'iften in geld natuurlijk evenzeer welkom -ijn. De drie genoemde organisaties hebben daarom een kleine commissie ingesteld, waarvan de heer H. Ruyter, Apeldoornsche- weg 49 te Arnhem secretaris is. JAARBOEKJE VOOR DE PLUIMVEE TEELT 1926. (Eerste Jaargang), o'^der redac tie van C. S. Th. van Gink, hoofdredacteur van „Avicultura" en 't „Weekblad voor Kleinveeteelt" N. V. Uitgevers-Maatscha-mij v/h fa W. van Gorcum, te Assen en Uit geversmaatschappij „Kosmos", te Amsterdam. JAARBOEKJE VOOR 1926 VAN DE NE DERLANDSCHE REISVFREENIGING. A. W. Sijthof's Uitgeversmaatschappij, Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6